gnomeicu 0.66 - en to uk translation catalogue (499 entries)

en: 
    Reason:
uk: 
    Причина:

en:    to
uk:    до

en:   Add To List
uk:   Додати до списку

en:   Authorize User
uk:   Авторизувати користувача

en:   Away
uk:   Відсутній

en:   Chat Request...
uk:   Запит на розмову...

en:   Contact List...
uk:   Контактний список...

en:   Do Not Disturb
uk:   Не турбувати

en:   File Request...
uk:   Файловий запит...

en:   Free for Chat
uk:   Готовий до розмови

en:   Hide shortcut
uk:   Прибрати ярлик

en:   History...
uk:   Історія...

en:   Invisible
uk:   Невидимий

en:   Lists
uk:   Списки

en:   Message...
uk:   Повідомлення...

en:   Not Available
uk:   Не доступний

en:   Occupied
uk:   Зайнятий

en:   Offline
uk:   Не в мережі

en:   Online
uk:   В мережі

en:   Read Away Message
uk:   Зчитати повідомлення відсутності

en:   Read Do not Disturb Message
uk:   Зчитати прохання не турбувати

en:   Read N/A Message
uk:   Зчитати повідомленя недоступності

en:   Read Occupied Message
uk:   Зчитати повідомлення зайнятості

en:   Remove User...
uk:   Вилучити користувача...

en:   Rename User...
uk:   Перейменувати користувача...

en:   Show shortcut
uk:   Показати ярлик

en:   User Info...
uk:   Інформація про користувача...

en: %s has added you to her list
uk: %s додала вас до свого списку

en: %s has added you to his list
uk: %s додав вас до свого списку

en: %s has added you to his/her list
uk: %s додала/додав вас до вашого списку

en: %s has left the chat session.
uk: %s залишив сеанс розмови.

en: %s is online
uk: %s в мережі

en: %s status
uk: Стан %s

en: %u: %u Users Online
    %s
uk: %u: %u користувачів у мережі
    %s

en: %u: 0 Users Online
uk: %u: 0 користувачів у мережі

en: %u: 0 Users Online
    %s
uk: %u: 0 користувачів у мережі
    %s

en: %u: 1 User Online
    %s
uk: %u: 1 користувач у мережі
    %s

en: -adobe-courier-medium-r-normal-*-*-140-*-*-m-*-iso8859-1
uk: -adobe-courier-medium-r-normal-*-*-140-*-*-m-*-koi8-u

en: AWAY
uk: ВІДС

en: About
uk: Про

en: About...
uk: Про...

en: About:
uk: Про:

en: Accept Chat Request from %s?
uk: Прийняти запит на розмову від %s?

en: Accept file from %s?
uk: Прийняти файл від %s?

en: Add a contact to your list
uk: Додати контакт до вашого списку

en: Add all files in directory
uk: Додати всі файли в каталозі

en: Add files...
uk: Додати файли...

en: Add selected files
uk: Додати вибрані файли

en: Add to List
uk: Додати до списку

en: Add/Remove contacts to/from your ignore list
uk: Додати/видалити контакти до/з вашого списку ігнорування

en: Add/Remove contacts to/from your invisible list
uk: Додати/видалити контакти до/з вашого списку невидимості

en: Add/Remove contacts to/from your online notification list
uk: Додати/видалити контакти до/з вашого списку сповіщення

en: Add/Remove contacts to/from your visible list
uk: Додати/видалити контакти до/з вашого списку видимості

en: Added to Users List
uk: Додано до списку користувачів

en: Afghanistan
uk: Афганістан

en: Age
uk: Вік

en: Age:
uk: Вік:

en: Albania
uk: Албанія

en: Algeria
uk: Алґерія

en: Allow
uk: Дозволити

en: Allow others to see me on websites
uk: Висвітлення стану користувача на сторінках WWW

en: American Samoa
uk: Американська Самоа

en: Andorra
uk: Андора

en: Angola
uk: Анґола

en: Anguilla
uk: Анґілья

en: Antigua
uk: Антіґуа

en: Applet
uk: Аплет

en: Application will be run with 3 arguments:
    Your current status, contact's UIN, Contact's nickname
uk: Програму буде запущено з трьома арґументами:
    Ваш поточний статус, контактний УІН, контактний псевдонім

en: Are you sure you wish to remove
    %s from your contact list?
uk: Ви впевнені, що хочете вилучити
    %s з вашого контактного списку?

en: Argentina
uk: Арґентина

en: Armenia
uk: Вірменія

en: Aruba
uk: Аруба

en: Australia
uk: Австралія

en: Austria
uk: Австрія

en: Auth Request from %s:
uk: Запит на авторизацію від %s:

en: Auth:
uk: Авторизація:

en: Authorization Request
uk: Авторизаційний запит

en: Authorized By User
uk: Авторизовано користувачем

en: Auto Away
uk: Автовідсутність

en: Auto N/A message:
uk: Автоматичне повідомлення про недоступнійсть:

en: Auto N/A time out is
uk: Затримка автонедоступності

en: Auto away message:
uk: Автоматичне повідомлення про відсутність:

en: Auto away time out is
uk: Затримка автовідсутності

en: Automatically Popup Message Windows
uk: Автоматично відкривати вікна повідомлень

en: Automatically Show Entire Reply Dialog
uk: Автоматично відкривати повне вікно відповіді

en: Automatically accept file transfers
uk: Автоматично приймати передавання файлів

en: Automatically hide main window after
uk: Автоматично прибирати головне вікно за

en: Automatically reconnect on forced disconnection
uk: Автоматично перевстановлювати з'єдання після примусового від'єднання.

en: Away
uk: Відсутній

en: Away Message %d
uk: Повідомлення про відсутність %d

en: Away Messages
uk: Повідомлення про відсутність

en: Azerbaijan
uk: Азейбаржан

en: Background
uk: Тло

en: Bahamas
uk: Багами

en: Bahrain
uk: Бахрейн

en: Bangladesh
uk: Бангладеш

en: Barbados
uk: Барбадос

en: Batch
uk: Пакет

en: Before you can use this program, you must
    provide some information. You will not need
    to do this again, unless you remove your
    ~/.gnome/GnomeICU file.
uk: Перед початком використання цієї програми вам
    необхідно надати деяку інформацію. Цього не
    потрібно буде робити знову, якщо тільки ви не
    видалите файл ~/.gnome/GnomeICU.

en: Belarus
uk: Білорусь

en: Belgium
uk: Бельгія

en: Belize
uk: Беліз

en: Benin
uk: Бенін

en: Bermuda
uk: Бермуди

en: Bhutan
uk: Бутан

en: Birthday:
uk: День народження:

en: Bolivia
uk: Болівія

en: Botswana
uk: Ботсвана

en: Brazil
uk: Бразилія

en: Browse...
uk: Вибрати...

en: Brunei
uk: Бруней

en: Bulgaria
uk: Болгарія

en: Burkina Faso
uk: Буркіна Фасо

en: Burundi
uk: Бурунді

en: Cambodia
uk: Камбоджа

en: Cameroon
uk: Камерун

en: Canada
uk: Канада

en: Cancel
uk: Відміна

en: Cannot listen to socket, port %u
uk: Неможливо прослуховувати сокет, порт %u

en: Cape Verde Islands
uk: Капе Верде

en: Cayman Islands
uk: Кайманські острови

en: Cellular:
uk: Стільниковий:

en: Central African Republic
uk: Центрально Африканська Республіка

en: Chad
uk: Чад

en: Change Status
uk: Змінити стан

en: Change User _Info...
uk: Змінити інформацію про користувача...

en: Change your personal information
uk: Змінити вашу персональну інформацію

en: Chat Request
uk: Запит на розмову

en: Chat Request Refused
uk: Відмовлено в запиті на розмову

en: Chat Session terminated
uk: Сеанс розмови обірвано

en: Check spelling in messages
uk: Перевірка орфографії в повідомленнях

en: Chile
uk: Чілі

en: China
uk: Китай

en: Christmas Island
uk: Різдва острів

en: City:
uk: Місто:

en: Clear
uk: Очистити

en: Clear all stored history?
uk: Очистити всі збережені історії?

en: Close
uk: Закрити

en: Close Chat
uk: Закрити розмову

en: Colors
uk: Кольори

en: Comoros
uk: Коморські острови

en: Company:
uk: Компанія:

en: Completed:
uk: Завершено:

en: Configure GnomeICU
uk: Змінити параметри GnomeICU

en: Congo
uk: Конго

en: Connect to server on startup
uk: Приєднуватись до сервера на запуску

en: Connected for a session.
uk: З'єднань за сеанс.

en: Contact Information
uk: Контактна інформація

en: Contact List
uk: Контактний список

en: Cook Islands
uk: Кука острови

en: Country:
uk: Країна:

en: Croatia
uk: Хорватія

en: Cuba
uk: Куба

en: Current File
uk: Поточний файл

en: Current File:
uk: Поточний файл:

en: Cyprus
uk: Кіпр

en: Cyrillic CP1251<->KOI8-U translation
uk: Перекодування CP1251<->KOI8-U

en: Czech Republic
uk: Чешська республіка

en: DELETED
uk: СТЕРТО

en: DND
uk: НТ

en: Debug
uk: Налагодження

en: Default
uk: Типово

en: Delete
uk: Стерти

en: Denmark
uk: Данія

en: Department:
uk: Підрозділ:

en: Description:
uk: Опис:

en: Dialog
uk: Діалог

en: Diego Garcia
uk: Дієго Ґарсія

en: Djibouti
uk: Джибуті

en: Do Not Disturb
uk: Не турбувати

en: Do not Disturb
uk: Не турбувати

en: Dominica
uk: Домініка

en: Dominican Republic
uk: Домініканська республіка

en: Download Themes
uk: Звантаження тем

en: Drag the users you wish to add to your
    notify list into this window, and then click
    the "Apply" button below.
uk: Перенесіть користувачів, що ви хочете додати до
    вашого списку сповіщення, в це вікно, а потім
    клацніть кнопку "Застосувати".

en: Drag the users you wish to send
    to %s to this window, and then click the
    "Send" button below.
uk: Перетягніть користувачів, яких ви хочете
    відіслати у %s в це вікно, а потім натисніть
    кнопку "Відіслати".

en: E-Mail
uk: Е-пошта

en: Ecuador
uk: Еквадор

en: Egypt
uk: Єґипт

en: El Salvador
uk: Ель Сальвадор

en: Email:
uk: Е-пошта:

en: Enable beeps
uk: Увімкнути звукові сигнали

en: Enable sounds
uk: Увімкнути звуки

en: Enable sounds only when online
uk: Увімкнути звуки лише під час роботи в мережі

en: Enable/Disable Sound
uk: Перемикнути звук

en: Eritrea
uk: Ерітреа

en: Estonia
uk: Естонія

en: Ethiopia
uk: Ефіопія

en: Existing ICQ # - Select this if you already
    have an account which you'd like to use with
    GnomeICU.
uk: Існуючий номер ICQ - Виберіть це, якщо ви вже маєте
    рахунок, який ви хочете використовувати в GnomeICU.

en: F. Name:
uk: Ім'я:

en: FFC
uk: ГДР

en: Faeroe Islands
uk: Фарерські острови

en: Falkland Islands
uk: Фолклендські острови

en: Fax:
uk: Факс

en: Female
uk: Жінка

en: File Request
uk: Файловий запит

en: File Transfer
uk: Передавання файлів

en: File save error.
uk: Помилка збереження файлу.

en: File transfer completed: %s
uk: Передавання файлу завершено: %s

en: File transfer refused: %s
uk: Відмовлено в передачі файлу: %s

en: File transfer terminated: %s
uk: Передавання файлу перервано: %s

en: File transfer timed out.
uk: Вийшов час затримки передавання файлу.

en: File transfer:
    Completed transfer of %s from %s.
uk: Передавання файлу:
    Завершено передавання %s з %s.

en: File transfer:
    Completed transfer of %s to %s.
uk: Передавання файлу:
    Завершено передавання %s до %s.

en: Files recieved successfully
uk: Файли успішно отримано

en: Files:
uk: Файли:

en: Finland
uk: Фінляндія

en: First Name
uk: Ім'я

en: First Name:
uk: Ім'я:

en: Foreground
uk: Передній план

en: France
uk: Франція

en: Free For Chat
uk: Готовий до розмови

en: Free for Chat
uk: Готовий до розмови

en: French Antilles
uk: Французькі Антильські сотрови

en: French Guiana
uk: Французька Ґаяна

en: French Polynesia
uk: Французька Полінезія

en: Functions >>
uk: Функції >>

en: Gabon
uk: Ґабон

en: Gambia
uk: Ґамбія

en: General
uk: Загальне

en: Georgia
uk: Грузія

en: Germany
uk: Німеччина

en: Ghana
uk: Ґана

en: Gibraltar
uk: Ґібралтар

en: GnomeICU Home...
uk: Домівка GnomeICU...

en: GnomeICU Homepage
uk: Сторінка GnomeICU

en: GnomeICU Updates
uk: Оновлення GnomeICU

en: GnomeICU Updates...
uk: Оновлення GnomeICU...

en: GnomeICU is a small, fast and functional clone of Mirabilis' ICQ program, specifically designed for Linux and X.
uk: GnomeICU -- малий, швидкий та функціональний варіант програми Mirabilis ICQ, спеціально розробленого для Linux та X.

en: GnomeICU: Authorization Request
uk: GnomeICU: Авторизаційний запит

en: GnomeICU: Away Color
uk: GnomeICU: Колір відсутності

en: GnomeICU: Away Message
uk: GnomeICU: Повідомлення про відсутність

en: GnomeICU: Chat Request
uk: GnomeICU: Запит на розмову

en: GnomeICU: Do not Disturb Color
uk: GnomeICU: Колір прохання не турбувати

en: GnomeICU: File Offer
uk: GnomeICU: Пропозиція передачі файлу

en: GnomeICU: File Transfer
uk: GnomeICU: Передавання файлу

en: GnomeICU: Free for Chat Color
uk: GnomeICU: Колір готовності до розмови

en: GnomeICU: Ignore List
uk: GnomeICU: Список ігнорування

en: GnomeICU: Invisible Color
uk: GnomeICU: Колір невидимості

en: GnomeICU: Invisible List
uk: GnomeICU: Список невидимості

en: GnomeICU: Message History: %s
uk: GnomeICU: Історія повідомлень: %s

en: GnomeICU: New User
uk: GnomeICU: Новий користувач

en: GnomeICU: Not Available Color
uk: GnomeICU: Колір недоступності

en: GnomeICU: Occupied Color
uk: GnomeICU: Колір зайнятості

en: GnomeICU: Offline Color
uk: GnomeICU: Колір роз'єднання

en: GnomeICU: Online Color
uk: GnomeICU: Колір присутності в мережі

en: GnomeICU: Online Notify List
uk: GnomeICU: Список сповіщення

en: GnomeICU: Preferences
uk: GnomeICU: Параметри

en: GnomeICU: Question
uk: GnomeICU: Запитання

en: GnomeICU: Received Contact List
uk: GnomeICU: Отримано контактний список

en: GnomeICU: Remove Contact
uk: GnomeICU: Вилучення контакту

en: GnomeICU: Rename User
uk: GnomeICU: Перейменування користувача

en: GnomeICU: Save Chat Session
uk: GnomeICU: Зберегти сеанс розмови

en: GnomeICU: Send Contact List
uk: GnomeICU: Відсилання контактного списку

en: GnomeICU: Send File
uk: GnomeICU: Відсилання файлу

en: GnomeICU: Send URL
uk: GnomeICU: Відіслати URL

en: GnomeICU: User Information
uk: GnomeICU: Інформація про користувача

en: GnomeICU: Visible List
uk: GnomeICU: Список видимості

en: Go To
uk: Перейти

en: Greece
uk: Ґреція

en: Greenland
uk: Ґренландія

en: Grenada
uk: Ґренада

en: Guadeloupe
uk: Ґваделупа

en: Guam
uk: Ґуам

en: Guatemala
uk: Ґватемала

en: Guinea
uk: Ґвінея

en: Guyana
uk: Ґаяна

en: Haiti
uk: Гаіті

en: Hide Email
uk: Приховати е-пошту:

en: Hide Main Window
uk: Прибрати головне вікно

en: Hide Tooltips
uk: Прибрати підказки

en: Hide/Show Main Window
uk: Прибрати/показати головне вікно

en: Home Page:
uk: Домашня сторінка:

en: Honduras
uk: Гондурас

en: Hong Kong
uk: Гонґ Конґ

en: Hungary
uk: Угорщина

en: ICQ Server:
uk: Сервер ICQ:

en: INV
uk: НВД

en: Iceland
uk: Ісландія

en: Icon Theme
uk: Тема піктограм

en: Incoming
uk: Вхідні

en: India
uk: Індія

en: Indonesia
uk: Індонезія

en: Internet
uk: Інтернет

en: Invi_sible List...
uk: Список невидимості

en: Invisible
uk: Невидимий

en: Invite to session:
uk: Запросити до сеансу:

en: Iran
uk: Іран

en: Iraq
uk: Ірак

en: Ireland
uk: Ірландія

en: Israel
uk: Ізраіль

en: Italy
uk: Італія

en: Ivory Coast
uk: Кот де Івуар

en: Japan
uk: Японія

en: Jordan
uk: Йорданія

en: Kanji Locale<->SJIS translation
uk: Перекодування Kanji Locale<->SJIS

en: Kenya
uk: Кенія

en: Kuwait
uk: Кувейт

en: L. Name:
uk: Прізвище:

en: Last Name
uk: Прізвище

en: Last Name:
uk: Прізвище:

en: Liberia
uk: Ліберія

en: Libya
uk: Лівія

en: Liechtenstein
uk: Ліхтенштейн

en: Local File Name:
uk: Локальна назва файлу:

en: Location
uk: Місце знаходження

en: Luxembourg
uk: Люксембурґ

en: Malawi
uk: Малаві

en: Malaysia
uk: Малазія

en: Male
uk: Мужчина

en: Mali
uk: Малі

en: Malta
uk: Мальта

en: Mexico
uk: Мексика

en: Miscellaneous
uk: Інше

en: Monaco
uk: Монако

en: Morocco
uk: Мороко

en: Multi-party session:  %s?
uk: Сенс з декількома учасниками: %s?

en: N/A
uk: Н/Д

en: NA
uk: НД

en: Name:
uk: Назва:

en: Namibia
uk: Намібія

en: Nepal
uk: Непал

en: Netherlands
uk: Голандія

en: Netherlands Antilles
uk: Голандські Антильські острови

en: New Caledonia
uk: Нова Каледонія

en: New ICQ # - Select this if you've never used
    ICQ before, or if you don't remember your
    UIN or password.
uk: Новий номер ICQ - Виберіть це, якщо ви ніколи до
    цього не використовували ICQ чи ви не можете згадати
    ваш УІН чи пароль.

en: New Zealand
uk: Нова Зеландія

en: Next message from %s
uk: Наступне повідомлення від %s

en: Nicaragua
uk: Нікарагуа

en: Nick:
uk: Прізвисько:

en: Nickname
uk: Прізвисько:

en: Nickname:
uk: Прізвисько:

en: Nigeria
uk: Нігерія

en: No history to save.
uk: Історію не збережено.

en: No message history available.
uk: Історія повідомлень не доступна.

en: No messages available.
uk: Немає доступних повідомлень.

en: No more occurrences found.
uk: Інших не знайдено.

en: No reason given
uk: Причини не вказано

en: Norway
uk: Норвегія

en: Not Available
uk: Не доступний

en: Not In List
uk: Не в списку

en: Not entered
uk: Не введено

en: Not specified
uk: Не вказано

en: OCC
uk: ЗЙН

en: OFF
uk: ВІД

en: ON
uk: ПРИ

en: Occupied
uk: Зайнятий

en: Offline
uk: Не в мережі

en: Offline
uk: Не в мережі

en: Ok
uk: Гаразд

en: Old Email:
uk: Стара е-пошта:

en: Oman
uk: Омен

en: On Invisible List
uk: В списку невидимості

en: On Notify List
uk: В списку сповіщення

en: On Visible List
uk: В списку видимості

en: Online
uk: В мережі

en: Online
uk: В мережі

en: Online Notify Includes Returning from Away and N/A
uk: Сповіщення про наявність в мережі, включаючи перехід з режиму "Відсутній" і "Недоступний"

en: Open File
uk: Відкрити файл

en: Other Email:
uk: Інша е-пошта:

en: Outgoing
uk: Вихідні

en: Packets
uk: Пакети

en: Pakistan
uk: Пакістан

en: Panama
uk: Панама

en: Papua New Guinea
uk: Папуа Нова Ґвінея

en: Paraguay
uk: Параґвай

en: Password:
uk: Пароль:

en: Peru
uk: Перу

en: Philippines
uk: Філіпіни

en: Phone:
uk: Телефон:

en: Please enter a new alias for %s:
uk: Будь ласка, введіть нове прізвисько для %s:

en: Please enter a password
    for your new account
uk: Будь ласка, введіть пароль
    для вашого новго рахунку

en: Please enter your UIN
uk: Будь ласка, введіть ваш УІН

en: Please enter your password
uk: Будь ласка: введіть ваш пароль

en: Poland
uk: Польща

en: Port Number:
uk: Номер порту:

en: Port:
uk: Порт:

en: Portugal
uk: Портуґалія

en: Preferences...
uk: Параметри...

en: Protocol Version:
uk: Версія протоколу:

en: Qatar
uk: Катар

en: Range: From
uk: Діапазон: З

en: Reason:
uk: Причина:

en: Receive Message
uk: Прийняти повідомлення

en: Receive URL
uk: Прийняти URL

en: Received
uk: Прийнято

en: Received URL from %s:
uk: Прийнято URL від %s:

en: Refuse
uk: Відмовити

en: Refuse packets from unknown contacts
uk: Відмовлятись від пакетів від невідомих

en: Remove User
uk: Видалити користувача

en: Remove User's History file
uk: Видалити файл історії користувача

en: Remove files
uk: Вилучити файли

en: Require Auth
uk: Вимагати авторизацію

en: Required
uk: Вимагається

en: Retry
uk: Повторити

en: Romania
uk: Румунія

en: Run Program On Event
uk: Запуск програми на подію

en: Russia
uk: Росія

en: San Marino
uk: Сан Маріно

en: Save
uk: Зберегти

en: Save As
uk: Зберегти як

en: Save Chat
uk: Зберегти розмову

en: Save History
uk: Зберегти історію

en: Save files to:
uk: Зберегти файли в:

en: Search
uk: Пошук

en: Search Again
uk: Шукати знову

en: Select Auto-Accept Directory
uk: Вибрати каталог автоприйому

en: Select destination directory
uk: Виберіть каталог призначення

en: Send
uk: Відіслати

en: Send "User is Away" Messages
uk: Відіслати повідомлення "Користувач відсутній"

en: Send Chat Request to %s:
    
    Reason:
uk: Відіслати запит на розмову до %s:
    
    Причина:

en: Send File to %s:
uk: Відіслати файл до %s:

en: Send Focus
uk: Відіслати фокус

en: Send Through Server
uk: Відіслати через сервер

en: Send URL to: %s
uk: Відіслати URL до: %s

en: Send file(s)
uk: Вислати файли

en: Sent
uk: Відіслано

en: Server
uk: Сервер

en: Set Away Message:
uk: Встановити повідомлення про відсутність:

en: Set Background Color
uk: Встановити колір тла

en: Set Foreground Color
uk: Встановити колір переднього плану

en: Set IP address to send to ICQ
uk: Встановити IP-адресу для відсилання в ICQ

en: Sex
uk: Стать

en: Sex:
uk: Стать:

en: Show Again
uk: Показати знову

en: Show Border Around Applet
uk: Показувати облямівку навколо аплета

en: Show Main Window on Startup
uk: Показати головне вікно на старті

en: Singapore
uk: Сінгапур

en: Size:
uk: Розмір:

en: Sort the online contact list
uk: Сортувати список контактів у мережі

en: Sound
uk: Звук

en: Sounds
uk: Звуки

en: Spain
uk: Іспанія

en: Speed:
uk: Швидкість:

en: Split
uk: Розбити

en: Sri Lanka
uk: Шрі Ланка

en: Startup without applet support
uk: Стартувати без підтримки аплету

en: State:
uk: Штат:

en: Status:
uk: Стан:

en: Street:
uk: Вулиця:

en: Suriname
uk: Сурінам

en: Sweden
uk: Шведція

en: Switzerland
uk: Швейцарія

en: TCP Port Range
uk: Діапазон TCP-портів

en: Tanzania
uk: Танзанія

en: Thailand
uk: Тайланд

en: The following contact list was sent by %s.
    Please remove the users you don't want to add
     and then click the "Add to List"
     button below.
uk: Цей контактний список відіслав %s.
    Видаліть користувачів, котрих не хочете
    додавати, а потім клацніть кнопку
    "Додати до списку".

en: The following files have been successfully retrieved.
uk: Ци файли було успішно отримано.

en: Time Left:
uk: Залишилось:

en: Time Zone:
uk: Часовий пояс:

en: Time/Date:
uk: Час/Дата:

en: Tunisia
uk: Туніс

en: Turkey
uk: Турція

en: UIN
uk: УІН

en: UIN:
uk: УІН:

en: UNK
uk: НВД

en: USA
uk: США

en: Ukraine
uk: Україна

en: Unable to send a message directly to %s.
uk: Неможливо відіслати повідомлення просто до користувача %s.

en: United Arab Emirates
uk: Об'єднані Арабські Емірати

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Uruguay
uk: Уругвай

en: Use the defined UIN
uk: Використовувати визначений УІН

en: User
uk: Користувач

en: User %s cannot be disturbed:
uk: Користувача %s не можна турбувати:

en: User %s is Away:
uk: Користувач %s відсутній:

en: User %s is Not Available:
uk: Користувача %s немає:

en: User %s is Occupied:
uk: Користувач %s зайнятий:

en: User Information
uk: Користувач

en: User Offline
uk: Користувач не в мережі

en: User Online
uk: Користувач в мережі

en: User is in an unknown mode:
uk: Користувач у невідомому режимі:

en: User's Info
uk: Інформація про користувача

en: Vatican City
uk: Ватикан

en: Venezuela
uk: Венесуела

en: Vietnam
uk: В'єтнам

en: View
uk: Вигляд

en: Web Message
uk: WWW-повідомлення

en: Welcome to GnomeICU
uk: Ласкаво просимо до GnomeICU

en: Work
uk: Робота

en: Yemen
uk: Ємен

en: You are authorized to add %s to your list
uk: Ви авторизовані на додавання %s до вашого списку

en: Yugoslavia
uk: Юґославія

en: Zimbabwe
uk: Зімбабве

en: Zip:
uk: Індекс:

en: _Add Contact...
uk: Додати контакт...

en: _Away Messages
uk: Повідомлення про відсутність

en: _Event feedback
uk: Відповідь на подію

en: _Hide Main Window
uk: Прибрати головне вікно

en: _Ignore List...
uk: Список ігнорування...

en: _Interface
uk: Інтерфейс

en: _Lists
uk: Списки

en: _Miscellaneous
uk: Різне

en: _Networking
uk: Мережа

en: _Online Notify List...
uk: Список сповіщення...

en: _Visible List...
uk: Список видимості...

en: gnomeicu: broken pipe (saving configuration)
uk: gnomeicu: перерваний канал (збереження конфігурації)

en: minutes
uk: хв

en: secs
uk: с
