gnome-applets 1.1.3cvs - en to uk translation catalogue (984 entries)

en:    Macro %.2d:
uk:    Макрос %.2d:

en:  (C) 1997-1998 The Free Software Foundation
uk: © 1997-1998 Фонд Вільного Програмного Забезпечення

en:  Clear
uk:  Очистити

en:  GO
uk:  Перейти

en:  URL Activation
uk:  Активація URL

en:  URL History
uk:  Історія URL

en:  mounted
uk:  змонтовано

en:  not mounted
uk:  не змонтовано

en: " reported:
uk: " повідомлено:

en: "Clear" button on top?
uk: Кнопка очищення зверху?

en: %#.1fMb received / %#.1fMb sent / time: %.1d:%.2d
uk: %#.1fМб прийнято / %#.1fМб відіслано / час: %.1d:%.2d

en: %H:%M - %d. %b
uk: %H:%M - %d %b

en: %a, %b %d
uk: %a, %d %b

en: %a, %b %d / %H:%M
uk: %a, %d %b / %H:%M

en: %m-%d-%Y %H:%M:%S
uk: %d.%m.%Y %H:%M:%S

en: (C) 1998 the Free Software Foundation
uk: © 1998 Free Software Foundation

en: (C) 1998-2000
uk: © 1998-2000

en: (C) 1998-2000 Free Software Foundation
uk: © 1998-2000 Фундація вільного програмного забезпечення

en: (C) 1999
uk: © 1999

en: (C) 1999 John Ellis
uk: © 1999 John Ellis

en: (C) 1999 The Free Software Foundation
uk: © 1999 The Free Software Foundation

en: (C) 1999 the Free Software Foundation
uk: © 1999 Free Software Foundation

en: (C) 2000
uk: © 2000

en: (C) 2000 John Ellis
uk: © 2000 John Ellis

en: (C) 2000 the Free Software Foundation
uk: © 2000 Фундація вільного програмного забезпечення

en: (No
uk: (Не

en: (These settings do not take effect until a refresh)
uk: (Зміни подіють після оновлення статтей)

en: (This'll chug loads of CPU, but will prevent compressing the image twice if a
    lossy file format is used)
    Don't use this if you're using a lossless compression format, or if you cherish
    speed and don't mind imperfection in your thumbnails.
uk: (Це завантажеє ЦП, але ліквідує повторне стиснення зображення якщо 
    використовується формат файлу з втратами)
    Не використовуйте цього, якщо ви застосовуєте стиснення без втрат чи якщо для
    вас важлива швидкість і не важлива досконалість мініатюр.

en: (c) 1997 The Free Software Foundation
uk: © 1999 Фонд Вільного Програмного Забезпечення

en: (c) 1997 the Free Software Foundation
uk: © 1997 Фонд Вільного Програмного Забезпечення

en: (c) 1998 The Free Software Foundation
uk: © 1998 Free Software Foundation

en: + Color
uk: + Колір

en: - Color
uk: - Колір

en: A complete waste of perfectly good CPU cycles.
uk: Ціковите марнотратство корисних циклів ЦП.

en: A cursor position reporting applet.
    = Clicking mouse button 1 grabs the cursor.
    = Dragging with mouse button 1 held down shows the size of the region.
uk: Аплет показуючий позицію вказівника миші.
    = Клацніть правою клавішою миші для отримання позиції вказівника.
    = Переміщення з натисненою правою клавішою показує розмір ділянки.

en: A goofy little xeyes clone for the GNOME panel.
uk: Варіант xeyes для панелі GNOME.

en: A stock ticker-like applet
uk: Аплет стрічки біржових новин

en: A ticker to display various information and statistics.
uk: Аплет висвітлення різноманітної інформації та статистики.

en: A useful little screengrabber.
    The left/top button allows you to grab either:
    a window (click to select which one)
    or an area (click and drag to select a rectangle.)
    The right/bottom button will grab the entire desktop.
    Share and Enjoy ;)
uk: Маленька зручна програма для створення знімків экрана.
    Ліва верхня кнопка дозволяє захопити або вікно
    (клацанням на потрібному вікні), або ділянку
    (клацанням і протягуванням для виділиння прямокутника).
    Права нижня кнопка дозволить захопити весь робочий стіл.
    Розділяй і радій ;)

en: AC-Off Battery Color:
uk: Колір батареї при вимкненому живлені 220В:

en: AC-On Battery Color:
uk: Колір батареї при ввімкненому живлені 220В:

en: APM is disabled!  Cannot read battery charge information.
uk: APM вимкнено! Неможливо зхчитити інформацію про батарею.

en: ASClock Settings
uk: Установки ASClock

en: About...
uk: Про...

en: Add
uk: Додати

en: Adjust gamma
uk: Настроїти гаму

en: Advanced
uk: Додаткові

en: AfterStep Clock
uk: Годинник AfterStep

en: Alert options
uk: Параметри сигналів тривоги

en: Always blink when any mail is waiting.
uk: Завжди блимати коли є пошта.

en: An analog clock similar to that in CDE panel
uk: Аналоговий годинник, схожий до того, що в панелі CDE

en: An analog clock similar to that in CDE panel.
uk: Аналоговий годинник, схожий до того, що в панелі CDE.

en: An applet that watches your mouse.
uk: Аплет, що слідкує за вашою мишою.

en: An applet to launch URLs in a web browser, search using various web sites and have a ton of fun!
uk: Аплет для відкривання URL в програмі перегляду WWW, пошуку з використанням різноманітних сайтів та інших розваг!

en: Another Clock
uk: Інший годинник

en: Another Clock Applet
uk: Аплет Іншого годинника

en: Another update already in progress!
uk: Інше оновленя вже виконується!

en: App to use for displaying screenshots:
uk: Програма для відібраження знімків екрану:

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Applet Height:
uk: Висота аплету:

en: Applet Mode:
uk: Режим аплету:

en: Applet Width:
uk: Ширина аплету:

en: Applet height:
uk: Висота аплету:

en: Applet size
uk: Розмір аплета

en: Applet width:
uk: Ширина аплету:

en: Architecture
uk: Архітектура

en: Armenia
uk: Вірменія

en: Armenian
uk: Вірменська

en: Articles
uk: Статті

en: Audio Mixer
uk: Аудіомікшер

en: Australia
uk: Австралія

en: Austria
uk: Австрія

en: Automatically pick best applet size
uk: Автоматично вибирати найкращий розмір аплету

en: Awaiting connection
uk: Очікування з'єднання

en: B
uk: В

en: Background
uk: Тло

en: Background:
uk: Тло:

en: Balance
uk: Баланс

en: Basque
uk: Баскська

en: Battery Charge Messages
uk: Повідомлення про зарядження батареї

en: Battery Charge Monitor
uk: Монітор зарядження батареї

en: Battery Monitor Settings
uk: Установки монітору батарей

en: Behavior
uk: Поведінка

en: Belgium
uk: Бельгія

en: Big
uk: Великий

en: Blink
uk: Блимаючий

en: Blinking elements in clock
uk: Мерехтливі елементи в годиннику

en: Blowing dust
uk: Пил з вітром

en: Blowing hail
uk: Град з вітром

en: Blowing ice crystals
uk: Опади крижаних кристалів з вітром

en: Blowing ice pellets
uk: Опади крижаних кульок з вітром

en: Blowing precipitation
uk: Опади з вітром

en: Blowing rainfall
uk: Дощ з вітром

en: Blowing sand
uk: Пісок з вітром

en: Blowing small hail
uk: Дрібний град з вітром

en: Blowing snow grains
uk: Зернистий сніг з вітром

en: Blowing snowfall
uk: Сніг з вітром

en: Blowing sprays
uk: Бризки з вітром

en: Blowing volcanic ash
uk: Вулканічний пил з вітром

en: Blur image
uk: Розмити зображення

en: Blur image by what factor?
uk: Розмити зобрадення з яким фактором?

en: Brazil
uk: Бразилія

en: Broken clouds
uk: Велика кількість хмар

en: Browse...
uk: Перегляд...

en: Browser
uk: Переглядач

en: Browser Command:
uk: Команда програми перегляду:

en: Browser Name:
uk: Назва програми перегляду:

en: Buffers
uk: Буфери

en: Bulgaria
uk: Болгарія

en: Bulgarian
uk: Болгарська

en: CD Player
uk: Програвач CD

en: CD Player Applet
uk: Аплет Програвач CD

en: CPU Load
uk: Завантаження ЦП

en: CPU Load Applet
uk: Аплет завантаження ЦП

en: CPU Load Meter
uk: Вимірювач завантаження ЦП

en: CPU/MEM usage
uk: Використання ЦП та пам'яті

en: CPU/MEM usage meter
uk: Вимірювач використання ЦП та пам'яті

en: CPU/Mem Usage Applet
uk: Аплет використання ЦП та пам'яті

en: CPULoad
uk: Завантаження ЦП

en: Calm
uk: Штиль

en: Can't create GNotes applet!
uk: Неможливо створити аплет GNotes!

en: Can't create applet!
uk: Неможливо створити аплет!

en: Can't create fifteen applet!
uk: Неможливо створити аплет "П'ятнадцять"

en: Can't create life applet!
uk: Неможливо створити аплет "Життя"!

en: Can't create odometer applet!
uk: Неможливо створити аплет одометра!

en: Can't parse XML. Net connection down?
uk: Неможливо проаналізувати XML. Зникло з'єднання з мережею?

en: Canada
uk: Канада

en: Cannot create applet!
uk: Неможливо створити аплет!

en: Cannot create directory:
    ~/.gnome/quicklaunch.
    Aborting
uk: Неможливо створити каталог:
    ~/.gnome/quicklaunch.
    Переривання

en: Cannot open /dev/apm; can't get data.
uk: Неможливо відкрити /proc/apm; неможливо тримати дані.

en: Cannot open /proc/apm!  Make sure that you built APM support into your kernel.
uk: Неможливо відкрити /proc/apm! Переконайтесь що ваша система підтримує APM.

en: Capture WM decorations when grabbing a window
uk: Захоплювати облямівку вікна

en: Caribic
uk: Кариби

en: Change
uk: Змінилось

en: Character Picker
uk: Вибирачка знаків

en: Character Picker Settings
uk: Установки вибирачки знаків

en: Charcoal by what factor?
uk: Ефект вуглини з яким показником?

en: Check every:
uk: Перевіряти кожні:

en: Choose a file to tail
uk: Виберіть файл для слідкування

en: Choose a log file
uk: Вибрати шлях до журналу

en: Clear
uk: Очистити

en: Clear Sky
uk: Безхмарно

en: Clipboard Applet
uk: Аплет буферу обміну

en: Clock
uk: Годинник

en: Clock Settings
uk: Установки годинника

en: Clock Theme
uk: Тема годинника

en: Clock and Mail Notify Applet
uk: Аплет годинника і стану пошти

en: Clock and Mailcheck
uk: Годинник і перевірка пошти

en: Clock color
uk: Колір годинника

en: ClockMail Settings
uk: Установки ClockMail

en: Codepage
uk: Кодова сторінка

en: Colors
uk: Кольори

en: Command
uk: Команда

en: Command history
uk: Історія команд

en: Command line background:
uk: Тло командного рядка:

en: Command line foreground:
uk: Текст командного рядка:

en: Command line height:
uk: Висота командного рядка:

en: Compressed Quality (JPEG/MIFF/PNG mode) High: good quality/large file
uk: Якість стиснення (режим JPEG/MIFF/PNG) висока: добра якість/великий файл

en: Conditions:
uk: Умови:

en: Configure Browser
uk: Налаштування програми перегляду

en: Confirm connection
uk: Підтвердження з'єднання

en: Connect command:
uk: Команда з'єднання:

en: Connect points in scope
uk: Об'єднання точок в розмасі

en: Connected
uk: З'єднання встановлено

en: Connecting
uk: Встановлення з'єднання

en: Connection status
uk: Стан з'єднання

en: Continent/City
uk: Континент/Місто

en: Copyright (C) 1998
uk: Copyright © 1998

en: Copyright (C) 1999
uk: Copyright © 1999

en: Copyright (C) 1999 Dave Camp
uk: Авторські права © 1999 Dave Camp

en: Copyright (C) 1999 Tom Gilbert
uk: Copyright © 1999 Tom Gilbert

en: Copyright (C) The Free Software Foundation
uk: Авторські права © Фонд Вільного Програмного Забезпечення

en: Copyright (c)1999 by S. Papadimitriou
uk: Copyright © 1999 by S. Papadimitriou

en: Core Dump Module
uk: Модуль файлів core

en: Core dump catcher
uk: Захоплювач файлів core

en: Core dump information (Tick-a-Stat)
uk: Інформація про файл core

en: Core dump module (Tick-A-Stat)
uk: Модуль файлів core

en: Could not allocate space for graph values
uk: Невистачає місця для даних графіка

en: Could not dup() APM file descriptor: %s
uk: Неможливо створити копію дескриптора файлу APM: %s

en: Couldn't open mixer device %s
uk: Не вдалося відкрити пристрій мікшера %s

en: Country
uk: Країна

en: Create Charcoal Effect
uk: Створити ефект вуглини

en: Create Painted Effect
uk: Створити ефект пензля

en: Create frame around image
uk: Створити рамку навколо зображення

en: Create monochrome image
uk: Створювати монохромне зображення

en: Create sticky notes on your screen.
uk: Створити клейку нотатку на вашому екрані.

en: Create thumbnail of image too
uk: Сторювати мініатюрні зображення також

en: Creating user directory: %s
uk: Створення каталогу користувача:  %s

en: Current conditions
uk: Поточний стан

en: Custom
uk: Інше

en: Custom icon for mounted:
uk: Нетипова піктограма для змонтованих:

en: Custom icon for not mounted:
uk: Нетипова піктограма для демонтованих:

en: D
uk: Д

en: Default Height
uk: Типова висота

en: Default List
uk: Типовий список

en: Default Properties...
uk: Типові властивості...

en: Default Width
uk: Типова ширина

en: Default character list:
uk: Типовий список знаків:

en: Delay (seconds) before taking shot (only for entire desktop shots)
uk: Затримка (в секундах) перед знімком (лише для знімків усього столу)

en: Delay between articles (10 = 1 sec):
uk: Інтервал між статтями (10 = 1 с):

en: Delay when wrapping text:
uk: Затримка при переносах рядка:

en: Delete
uk: Стерти

en: Delete Note
uk: Видалити нотатку

en: Delete launcher
uk: Видалити запускача

en: Despeckle Image (reduce spots)
uk: Прибрати плямистість (зменшити плями)

en: Detailed Forecast
uk: Детальний прогноз

en: Detailed forecast not available for this location.
    Please try the state forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
uk: Немає детального прогнозу для цього місця.
    Будб ласка спробуйте офіційний прогноз; зауважимо, що прогнози IWIN є лише для міст США.

en: Device:
uk: Пристрій:

en: Dew point:
uk: Точка роси:

en: Digits number
uk: Кількість цифр

en: Directory to save images in:
uk: Каталог для запису знімків:

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Disconnect command:
uk: Команда розриву з'єднання:

en: Disk Usage
uk: Використання дисків

en: Disk Usage Applet
uk: Аплет використання дисків

en: Disk usage meter
uk: Вимірювач використання дисків

en: Diskusage Settings
uk: Установки аплету використання дисків

en: Display
uk: Відображення

en: Display "Clear" button
uk: Відобразити кнопку очищення

en: Display "launch new window" option
uk: Показувати параметр відкриття нового вікна

en: Display GO Button
uk: Відобразати кнопку переходу

en: Display arrows instead of -/+
uk: Показувати стрілки замість -/+

en: Display only symbols and price
uk: Показувати лише позначення та ціну

en: Display time in 12 hour format (AM/PM)
uk: Показувати час у 12-ти годинному форматі (ДП/ПП)

en: Display time relative to GMT (Greenwich Mean Time):
uk: Показувати час відносно GMT:

en: Displays new mail and time
uk: Показує нову пошту і час

en: Do you want to connect?
uk: Встановити з'єднання?

en: Don't know how to make a launcher out of: '%s'
uk: Не відомо як створити запускач з "%s"

en: Down
uk: Вниз

en: Drifting drizzle
uk: Дрейфуюча мряка

en: Drifting dust
uk: Дрейфуючий пил

en: Drifting dust whirls
uk: Дрейфуючі пилові вихори

en: Drifting duststorm
uk: Дрейфуюча пилова буря

en: Drifting fog
uk: Дрейфуюча імла

en: Drifting funnel cloud
uk: Дрейфуючі хмари диму

en: Drifting hail
uk: Дрейфуючий град

en: Drifting haze
uk: Дрейфуючий серпанок

en: Drifting ice crystals
uk: Дрейфуючі крижані кристали

en: Drifting ice pellets
uk: Дрейфуючі крижані кульки

en: Drifting mist
uk: Дрейфуючий туман

en: Drifting precipitation
uk: Дрейфуючі опади

en: Drifting rain
uk: Дрейфуючий дощ

en: Drifting sand
uk: Дрейфуючий пісок

en: Drifting sandstorm
uk: Дрейфуюча піщана буря

en: Drifting small hail
uk: Дрейфуючий дрібний град

en: Drifting smoke
uk: Дрейфуючий дим

en: Drifting snow
uk: Дрейфуючий сніг

en: Drifting snow grains
uk: Дрейфуючий зернисний сніг

en: Drifting sprays
uk: Дрейфуючі бризки

en: Drifting squall
uk: Дрейфуючі шквали

en: Drifting tornado
uk: Дрейфуючий смерч

en: Drifting volcanic ash
uk: Дрейфуючий вулканічний пил

en: Drive Mount
uk: Монтування пристроїв

en: Drive Mount Applet
uk: Аплет монтування пристроїв

en: Drive Mount Applet Properties
uk: Властивості аплету монтування пристроїв

en: Drivemount command failed.
    "
uk: Команда монтування пристрою виконалася не успішно.
    "

en: Drizzle
uk: Мряка

en: Drizzle in the vicinity
uk: Мряка в околицях

en: Dust
uk: Пил

en: Dust in the vicinity
uk: Пил в околицях

en: Dust whirls
uk: Пилові вихори

en: Dust whirls in the vicinity
uk: Пилові вихори в околицях

en: Duststorm
uk: Пилова буря

en: Duststorm in the vicinity
uk: Пилова буря в околицях

en: Dutch
uk: Голандська

en: ESD host to monitor:
uk: Хост ESD для моніторингу:

en: ESounD Persistent Volume Daemon version %s
uk: Демон постійної гучності ESounD версії %s

en: East
uk: Східний

en: East - NorthEast
uk: Східний - північно-східний

en: East - Southeast
uk: Східний - південно-східний

en: Edit
uk: Виправити

en: Edit keymap
uk: Виправити розкладку

en: Eject
uk: Висунути

en: Eject on unmount
uk: Висовувати під час демонтування

en: Emboss image
uk: Рел'єфне зображення

en: Enable Full-Charge Notification
uk: Ввімкнути повідомлення про повне зарядження

en: Enable Low Battery Warning
uk: Ввімкнути попередження про розряджені батареї

en: Enable logging of events
uk: Увімкнути журналювання подій

en: Enable scroll buttons
uk: Увімкнути кнопки прокручування

en: Enable this module
uk: Активізувати цей модуль

en: Enabled
uk: Увімкнуто

en: English
uk: Англійська

en: Enhance image (reduce noise)
uk: Покращити зображення (зменшити шум)

en: Enter symbols delimited with "+" in the box below.
uk: Введіть символи розділені знаком "+" у блок, що знаходиться нажче.

en: Equalize image (Perform histogram equalization)
uk: Вирівняти зображення (Виконати вирівнювання гістограми)

en: Error querying battery charge.
    
    Make sure that your kernel was built with APM support.
uk: Помилка опитування зарядження батареї.
    
    Пересвідчитесь, що ваш ваша система підтримує APM.

en: Event Log
uk: Журнал подій

en: Event log...
uk: Журнал подій...

en: Failed to get IWIN forecast data.
uk: Не вдалось отримати дані прогнозу IWIN.

en: Failed to get METAR data.
uk: Не вдалось отримати дані META.

en: Failed to get Met Office forecast data.
uk: Не вдалось отримати дані прогнозу Met Office.

en: Failed to get radar map image.
uk: Не вдалось отримати зображення мап радарів.

en: Few clouds
uk: Невелика хмарність

en: Few ice crystals
uk: Слабкі опади крижаних кристалів

en: Few ice pellets
uk: Легкі опади крижаних кульок

en: Fifteen
uk: П'ятнадцять

en: Fifteen cells game
uk: Гра "П'ятнадцять"

en: Fifteen sliding pieces
uk: П'ятнадцять

en: File '%s' does not exist
uk: Файл "%s" не існує

en: File System Changed!
uk: Файлову систему змінено!

en: File Systems
uk: Файлові системи

en: File Tail Module
uk: Модуль слідкування за файлом

en: File tail for
uk: Зміни у файлі

en: File tail information (Tick-a-Stat)
uk: Інформація слідкування за файлом

en: File tail view file (Tick-a-Stat)
uk: Слідкування за файлом

en: File tailer
uk: Монітор файлу

en: Files, Apps
uk: Файли, програми

en: Filetype is determined from filename suffix.
    Default filetype (if no extension or unrecognised extension) is miff.
    Recognised suffixes are:
    jpg, jpeg, bmp, cgm, cmyk, dib, eps, fig, fpx, gif, ico, map, miff, pcx,
    pict, pix, png, pnm, ppm, psd, rgb, rgba, rla, rle, tiff, tga, xbm, xpm,
    and several obscure ones. Try your luck with something interesting!
    Eg .html for a client-side image map. You'll get a .gif, .html, and a .shtml
    
    Recommendations:
    Small file, pretty good quality:   jpg, 75% quality
    Slightly larger file but lossless: png, as much compression as you like.
    - compressing pngs takes longer at higher ratios, but is still lossless
uk: Тип файлу визначається за суфіксом назви файлу.
    типовий тип файлу (якщо не вказано чи не розпізнано розширення) -- miff.
    Відомими суфіксами є:
    jpg, jpeg, bmp, cgm, cmyk, dib, eps, fig, fpx, gif, ico, map, miff, pcx,
    pict, pix, png, pnm, ppm, psd, rgb, rgba, rla, rle, tiff, tga, xbm, xpm,
    та деякі маловідомі. Випробуйте ваше завдання з чимось цікавим!
    Наприклад, .html для клієнтської мапи зображення. Ви отримаєте .gif, .htmlта .shtml
    
    Рекомендації:
    Малий файл, чудова якість:   jpg, 75% якості
    Трішки більший файл, але без втрат: png, стиснутий так сильно як хочеться.
    - стиснення png забирає більше часу, але не призводить до втрат у зображенні.

en: Find Edges in Image
uk: Знайти грані в зображенні

en: Find edges by what factor?
uk: Шукати грані з яким показником?

en: Flag
uk: Прапор

en: Flag
    Pixmap
uk: Прапор
    Піктограма

en: Flag and Label
uk: Прапор і позначка

en: Floppy
uk: Дискета

en: Fog
uk: Імла

en: Fog in the vicinity
uk: Імла в околицях

en: Fog with wind
uk: Імла з вітром

en: Follow panel size
uk: За розмірами панелі

en: Font:
uk: Шрифт:

en: Fonts
uk: Шрифти

en: Forecast
uk: Прогноз

en: Foreground
uk: Передній план

en: Frame Width (pixels)
uk: Ширина рамки (піксели)

en: France
uk: Франція

en: Free
uk: Вільна

en: Free Diskspace:
uk: Вільний простір:

en: Freezing drizzle
uk: Морозна мряка

en: Freezing duststorm
uk: Морозна пилова буря

en: Freezing fog
uk: Морозна імла

en: Freezing hail
uk: Морозний град

en: Freezing haze
uk: Морозний серпанок

en: Freezing ice crystals
uk: Морозні крижані кристали

en: Freezing ice pellets
uk: Морозні крижані кульки

en: Freezing mist
uk: Морозний туман

en: Freezing precipitation
uk: Морозні опади

en: Freezing rain
uk: Морозний дощ

en: Freezing sandstorm
uk: Морозна піщана буря

en: Freezing small hail
uk: Морозний дрібний град

en: Freezing snow
uk: Морозний сніг

en: Freezing snow grains
uk: Морозний зернистий сніг

en: Freezing sprays
uk: Морозні бризки

en: Freezing squall
uk: Морозні шквали

en: Freezing tornado
uk: Морозний смерч

en: Freezing volcanic ash
uk: Морозний вулканічний пил

en: French
uk: Французька

en: Frills
uk: Прикраси

en: Funnel cloud
uk: Хмари диму

en: Funnel cloud in the vicinity
uk: Хмари диму в околицях

en: Funnel cloud w/ wind
uk: Хмари диму з вітром

en: GKB Home Page (http://projects.gnome.hu/gkb)
uk: Домашня сторінка GKB (http://projects.gnome.hu/gkb)

en: GKB Keyboard Switcher
uk: Перемикач клавіатури GKB

en: GKB Properties
uk: Властивості GKB

en: GKB, the Gnome Keyboard Layout Switcher Applet
uk: GKB, перемикач розкладки клавіатури GNOME

en: GNOME Stock Ticker
uk: GNOME Стрічка біржових новин

en: GNOME Stock Ticker Panel Applet
uk: Аплет GNOME Стрічка біржових новин

en: GNOME Weather
uk: GNOME погода

en: GNOME Weather Properties
uk: Властивості GNOME Погоди

en: GNOME weather monitor applet
uk: GNOME Аплет слідкування за погодою

en: GNOME weather monitor applet.
    Web: http://gweather.dhs.org/
uk: GNOME Аплет моніторингу погоди.
    WWW: http://gweather.dhs.org/

en: GNotes Settings
uk: Установки GNotes

en: Game of Life
uk: Гра "Життя"

en: Gamma value
uk: Значення гама

en: General
uk: Загальне

en: Georgia
uk: Грузія

en: Georgian
uk: Грузинська

en: German
uk: Німецька

en: Germany
uk: Німеччина

en: Give audio feedback using the keyboard bell
uk: Створити звуковий зворотній зв'язок за допомогою звінка клавіатури

en: Gnome Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
uk: Аплет для вибору дивних знаків, котрих немає на клавіатурі. Випущено під GNU General Public Licence.

en: Gnome Stock Ticker Properties
uk: Властивості стрічки біржових новин

en: Gnome panel applet for copying and retrieving selections with a history list. Released under GNU General Public Licence.
uk: Аплет панелі GNOME для копіювання і відтворення виділень з списком історії. Розповсюджено під GNU General Public Licence.

en: Grab a shot of a specific window or area
uk: Зробити знімок вказаного вікна чи ділянки

en: Grab a shot of your entire desktop
uk: Зробити знімок цілого робочого стола

en: Grab hotkey
uk: Захопити клавішу

en: Graph
uk: Графік

en: Graph Battery Low Color:
uk: Колір графіка розрядженої батареї:

en: Graph Direction:
uk: Напрям графіка:

en: Graph Tick Color:
uk: Колір відмітки графіка:

en: Great Britain
uk: Велика Британія

en: Hail
uk: Град

en: Hail in the vicinity
uk: Град в околицях

en: Hail showers
uk: Злива граду

en: Hailstorm
uk: Градовий шторм

en: Hard Disk
uk: Жорсткий диск

en: Haze
uk: Серпанок

en: Haze in the vicinity
uk: Серпанок в околицях

en: Haze with wind
uk: Серпанок з вітром

en: Heavy drizzle
uk: Сильна мряка

en: Heavy dust
uk: Сильний пил

en: Heavy dust whirls
uk: Сильні пилові вихори

en: Heavy duststorm
uk: Сильна пилова буря

en: Heavy hail
uk: Сильний град

en: Heavy ice crystals
uk: Сильні опади крижаних кристалів

en: Heavy ice pellets
uk: Сильні опади крижаних кульок

en: Heavy precipitation
uk: Сильні опади

en: Heavy rain
uk: Рясний дощ

en: Heavy sand
uk: Сильний пісок

en: Heavy sandstorm
uk: Сильна піщана буря

en: Heavy small hail
uk: Сильний дрібний град

en: Heavy snow
uk: Сильний сніг

en: Heavy snow grains
uk: Сильні опади зернистого снігу

en: Heavy sprays
uk: Сильні бризки

en: Heavy squall
uk: Сильні шквали

en: Height:
uk: Висота:

en: Help
uk: Довідка

en: Help...
uk: Довідка...

en: Hide Note
uk: Сховати нотатку

en: Hide Notes
uk: Сховати нотатку

en: History
uk: Історія

en: Hotkey for switching between layouts
uk: Клавіші перемикання між розкладками

en: Hour needle color
uk: Колір годинникової стрілки

en: Humidity:
uk: Вологість:

en: Hungarian
uk: Угорська

en: Hungary
uk: Угорщина

en: I
uk: З

en: Ice crystal storm
uk: Буря крижаних кристалів

en: Ice crystals
uk: Опади крижаних кристалів

en: Ice crystals in the vicinity
uk: Опади крижаних кристалів у околицях

en: Ice pellet storm
uk: Буря крижаних кульок

en: Ice pellets
uk: Опади крижаних кульок

en: Ice pellets in the vicinity
uk: Опади крижаних кульок в околицях

en: Icon:
uk: Піктограма:

en: Idle
uk: Очікування

en: Image filename:
uk: Назва файлу зображення:

en: Implode Image
uk: Взірвати зображення

en: Implode by what factor?
uk: Взірвати з яким показником?

en: Info and status ticker
uk: Висвітлювач інформації та стану

en: Internal error: invalid mode in battery_set_mode
uk: Внутрішня помилка: невірний режим в battery_set_mode

en: Invalid
uk: Невірно

en: Invalid location chosen!
    Properties remain unchanged.
uk: Вибрано невірне місце!
    Властисоті залишаються незміненими.

en: Invert colours in image
uk: Інвертувати кольори в зображенні

en: JBC Binary Clock
uk: Двійковий годинник JBC

en: Jamaica
uk: Ямайка

en: Jaz Drive
uk: Диск Jaz

en: Jon's Binary Clock
uk: Двійковий годинник Джона

en: Just another clock
uk: Просто інший годинник

en: Keymaps
uk: Розкладки

en: Label
uk: Позначка

en: Language
uk: Мова

en: Launch new window
uk: Відкрити нове вікно

en: Launcher Properties
uk: Властивості запускача...

en: Launcher properties...
uk: Властивості запускача...

en: Left to Right
uk: З ліва на право

en: Light drizzle
uk: Легка мряка

en: Light dust
uk: Слабкий пил

en: Light dust whirls
uk: Легкі пилові вихори

en: Light duststorm
uk: Легка пилова буря

en: Light fog
uk: Легка імла

en: Light funnel cloud
uk: Легкі хмари диму

en: Light hail
uk: Легкий град

en: Light haze
uk: Легкий серпанок

en: Light mist
uk: Легкий туман

en: Light precipitation
uk: Легкі опади

en: Light rain
uk: Легкий дощ

en: Light sand
uk: Легкий пісок

en: Light snow
uk: Легкий сніг

en: Light snow grains
uk: Легкі опади зернистого снігу

en: Light sprays
uk: Легкі бризки

en: Light squall
uk: Слабкі шквали

en: Light standstorm
uk: Легка піщана буря

en: Line (s):
uk: Рядок (с):

en: Line delay
uk: Затримка рядка

en: Load Average
uk: Середнє завантаження

en: Load Average Applet
uk: Аплет середнього завантаження

en: Load Average Module
uk: Модуль середнього завантаження

en: Load Average information (Tick-a-Stat)
uk: Інформація про середнє завантаження

en: Load Graph
uk: Графік завантаження

en: Load average is at a critical point, help me!
uk: Середнє завантаження в критичній точці, допоможіть!

en: Load average monitor
uk: Монітор середнього завантаження

en: Load average over 1 minute
uk: Середнє завантаження за 1 хвилину

en: Load average over 15 minutes
uk: Середнє завантаження за 15 хвилин

en: Load average over 5 minutes
uk: Середнє завантаження за 5 хвилин

en: Load average threshhold:
uk: Поріг середнього завантаження:

en: Loading headlines...
uk: Завантаження заголовків...

en: Location
uk: Місцевість

en: Location vector needs to be 4 elements long
uk: Вектор розміщення має містити 4 елементи

en: Location:
uk: Місцевість:

en: Log path:
uk: Шлях до журналу:

en: Low Battery Color:
uk: Колір при розрядженні батареї:

en: Low Charge Threshold:
uk: Поріг розрядження:

en: Lower Note
uk: Опустити нотатку

en: Lower Notes
uk: Опустити нотатку

en: Macros
uk: Макроси

en: Mail
uk: Пошта

en: Mail file:
uk: Файл пошти:

en: Main Volume and Mute
uk: Основний регулятор гучності та вимикач звуку

en: Manager...
uk: Менеджер...

en: Maximum:
uk: Максимум:

en: MemLoad
uk: Завантаження пам'яті

en: Memory Load
uk: Завантаження пам'яті

en: Memory Load Applet
uk: Аплет завантаження пам'яті

en: Memory Load Meter
uk: Вимірювач завантаження пам'яті

en: Mini-Commander Applet
uk: Аплет Mini-Commander

en: Mini-Commander Properties
uk: Властивості Mini-Commander

en: Minimum number of cells: (for autosize)
uk: Мінімальна кількість комірок:

en: Minute needle color
uk: Колір хвилинної стрілки

en: Mirror image horizontally
uk: Відзеркалити зображення горизонтально

en: Mirror image vertically
uk: Відзеркалити зображення вертикально

en: Mist
uk: Туман

en: Mist in the vicinity
uk: Туман в околицях

en: Mist with wind
uk: Туман з вітром

en: Mixer
uk: Мікшер

en: Mixer Applet
uk: Аплет мікшер

en: Modem Lights Applet
uk: Аплет Modem Lights

en: Modem Lights Settings
uk: Установки Modem Lights

en: Modem lock file:
uk: Файл блокування модема:

en: Modem options
uk: Параметри модема

en: Moderate drizzle
uk: Помірна мряка

en: Moderate dust
uk: Помірний пил

en: Moderate dust whirls
uk: Помірні пилові вихори

en: Moderate duststorm
uk: Помірна пилова буря

en: Moderate fog
uk: Помірна імла

en: Moderate funnel cloud
uk: Помірні хмари диму

en: Moderate hail
uk: Помірний град

en: Moderate haze
uk: Помірний серпанок

en: Moderate ice crystals
uk: Помірні опади крижаних кристалів

en: Moderate ice pellets
uk: Помірні опади крижаних кульок

en: Moderate mist
uk: Помірний туман

en: Moderate precipitation
uk: Помірні опади

en: Moderate rain
uk: Помірний дощ

en: Moderate sand
uk: Помірний пісок

en: Moderate sandstorm
uk: Помірна піщана буря

en: Moderate small hail
uk: Помірний дрібний град

en: Moderate smoke
uk: Помірний дим

en: Moderate snow
uk: Помірний сніг

en: Moderate snow grains
uk: Помірні опади зернистого снігу

en: Moderate sprays
uk: Помірні бризки

en: Moderate squall
uk: Помірні шквали

en: Moderate tornado
uk: Помірний смерч

en: Moderate volcanic ash
uk: Помірний вулканічний пил

en: Modules
uk: Модулі

en: Monitor sound input (only use if sound card is FULL DUPLEX)
uk: Моніторинґ вхідного звуку (лише якщо звукова плата повнодуплексна)

en: Mount point:
uk: Точка монтування:

en: Mouse movements counter
uk: Лічильник пересувань миші

en: My Title
uk: Мій заголовок

en: Name
uk: Назва

en: Net Load
uk: Завантаження мережі

en: NetLoad
uk: Завантаження мережі

en: Network
uk: Мережа

en: Network Activity Meter
uk: Вимірювач активності мережі

en: Network Load
uk: Завантаження мережі

en: Network Load Applet
uk: Аплет завантаження мережі

en: New Symbol:
uk: Нове позначення:

en: New Window Option:
uk: Параметр нового вікна:

en: New Zealand
uk: Нова Зеландія

en: News and Information Module
uk: Модуль новин та інформації

en: News and information ticker
uk: Стрічка новин та інформації

en: Nice
uk: Пріоритет

en: No New Window Option:
uk: Пареметр не створення нового вікна:

en: No articles
uk: Немає статтей

en: No title
uk: Без заголовку

en: No url
uk: Без URL

en: None (default)
uk: Немає (типово)

en: Normal
uk: Звичайний

en: Normalize image (Span full range of color values to enhance contrast)
uk: Нормалізувати зображення (Використовувати повний діапазон значень кольорів для підсилення контрасту)

en: North
uk: Північний

en: North - NorthEast
uk: Північний - північно-східний

en: North - Northwest
uk: Північний - північно-західний

en: Northeast
uk: Північно-східний

en: Northwest
uk: Північно-західний

en: Norway
uk: Норвегія

en: Norwegian
uk: Норвежзька

en: Not connected
uk: З'єднання відсутнє

en: Number of columns of buttons:
uk: Кількісь стовпчиків кнопок:

en: Number of messages to consider mailbox full:
uk: Кількість повідомлень, коли поштова скринька вважається повною:

en: Number of rows of buttons:
uk: Кількість рядків кнопок:

en: Odometer
uk: Одометр

en: Odometer setting
uk: Властивості одометра

en: Options
uk: Параметри

en: Other
uk: Інше

en: Outline
uk: Контур

en: Overcast
uk: Хмарно

en: Paint what radius around each pixel?
uk: Яким радіусом малювати навколо кожного пікселя?

en: Partial drizzle
uk: Змінна мряка

en: Partial dust
uk: Змінний пил

en: Partial dust whirls
uk: Змінні пилові вихори

en: Partial duststorm
uk: Змінна пилова буря

en: Partial fog
uk: Змінна імла

en: Partial funnel clouds
uk: Змінні хмари диму

en: Partial hail
uk: Змінний град

en: Partial haze
uk: Змінний серпанок

en: Partial ice crystals
uk: Змінні опади крижаних кристалів

en: Partial ice pellets
uk: Змінні опади крижаних кульок

en: Partial mist
uk: Змінний туман

en: Partial precipitation
uk: Змінні опади

en: Partial rainfall
uk: Змінні дощові опади

en: Partial sand
uk: Змінний пісок

en: Partial sandstorm
uk: Змінний піщана буря

en: Partial small hail
uk: Змінний дрібний град

en: Partial smoke
uk: Змінний дим

en: Partial snow grains
uk: Змінні опади зернистого снігу

en: Partial snowfall
uk: Змінні снігові опади

en: Partial sprays
uk: Змінні бризки

en: Partial squall
uk: Змінні шквали

en: Partial tornado
uk: Змінний смерч

en: Partial volcanic ash
uk: Змінний вулканічний дим

en: Password:
uk: Пароль:

en: Patches of drizzle
uk: Місцями мряка

en: Patches of dust
uk: Місцями пил

en: Patches of dust whirls
uk: Місцями пилові вихори

en: Patches of fog
uk: Місцями імла

en: Patches of funnel clouds
uk: Місцями хмари диму

en: Patches of hail
uk: Місцями град

en: Patches of haze
uk: Місцями серпанок

en: Patches of ice crystals
uk: Місцями опади крижаних кристалів

en: Patches of ice pellets
uk: Місцями опади крижаних кульок

en: Patches of mist
uk: Місцями туман

en: Patches of precipitation
uk: Місцями опади

en: Patches of rain
uk: Місцями дощ

en: Patches of sand
uk: Місцями пісок

en: Patches of small hail
uk: Місцями дрібний град

en: Patches of smoke
uk: Місцями дим

en: Patches of snow
uk: Місцями сніг

en: Patches of snow grains
uk: Місцями опади зернистого снігу

en: Patches of sprays
uk: Місцями бризки

en: Patches of volcanic ash
uk: Місцями вулканічний пил

en: Path to monitor:
uk: Шлях до монітору:

en: Path to tail:
uk: Шлях для слідкуванння:

en: Peak indicator
uk: Індикатор піків

en: Peak indicator falloff speed
uk: Швидкість спадання індикаторів піків

en: Place Esound in standby
uk: Призупинити Esound

en: Poland
uk: Польща

en: Polish
uk: Польська

en: Portugal
uk: Портуґалія

en: Portuguese
uk: Портуґалія

en: Post Processing
uk: Післяобробка

en: Precipitation in the vicinity
uk: Опади в околицях

en: Prefix to attach to thumbnail filename:
uk: Префікс назви файлу мініатюри:

en: Press a key...
uk: Натисніть будь-яку клавішу...

en: Pressure:
uk: Сила:

en: Properties...
uk: Властивості...

en: Proxy Host:
uk: Хост проксі:

en: Proxy Port:
uk: Порт проксі:

en: Proxy URL is not of the form http://host:port/
    Properties remain unchanged.
uk: URL проксі не відповідає формі http://хост:порт/
    Властисоті залишаються незміненими.

en: QuickLaunch
uk: Швидкий запуск

en: Radar map
uk: Мапа радара

en: Radius to around each pixel to spread?
uk: Радіус разсіювання навколо кожного пікселя?

en: Radius to swirl pixels around?)
uk: Радіус вихору пікселів?

en: Raging tornado
uk: Лютий смерч

en: Rain
uk: Дощ

en: Rain in the vicinity
uk: Дощ в околицях

en: Rain showers
uk: Проливний дощ

en: Raise Note
uk: Підняти нотатку

en: Raise Notes
uk: Підняти нотатку

en: Randomize
uk: Змішати

en: Readout
uk: Зчитування

en: Receive data
uk: Прийом даних

en: Refresh
uk: Оновити статті

en: Regex %.2d:
uk: Регулярний вираз %.2d:

en: Regions
uk: Реґіони

en: Released under the GNU general public license.
    
    CPU Load Meter Applet.
uk: Випущено під GNU general public license.
    
    Аплет, що вимірює завантаження ЦП.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Load Average Meter Applet.
uk: Випущено під GNU general public license.
    
    Аплет, що вимірює завантаження ЦП.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Memory Load Applet.
uk: Випущено під GNU general public license.
    
    Аплет, що вимірює завантаження пам'яті.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Network Load Meter Applet.
uk: Випущено під GNU general public license.
    
    Алет, що вимірює завантаження мережі.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Swap Load Meter Applet.
uk: Випущено під GNU general public license.
    
    Алет, що вимірює завантаження спопінгу.

en: Released under the GNU general public license.
    A modem status indicator and dialer.
    Lights in order from the top or left are Send data and Receive data.
uk: Випущено під GNU general public license.
    Індикатори стану модема. Лампочки - це "Відсилання даних" та "Прийом даних".

en: Released under the GNU general public license.
    Basic digital clock with date in a tooltip. Optional 12/24 time display. Mail blinking can be for any unread mail, or only briefly when new mail arrives.
uk: Випущено під GNU General Public Licence.
    Простий електронний годинник з датою в підказці. Можливі 12 та 24 годинний цикли. Блимаючий конверт сповіщає про наявність нової кореспонденції.

en: Released under the GNU general public license.
    Displays time in Binary Coded Decimal
    http://snoopy.net/~jon/jbc/.
uk: Випущено під GNU general public license.
    Показує час у формі BCD
    http://snoopy.net/~jon/jbc/.

en: Released under the GNU general public license.
    Monitors the amount of space in use and available on your disk drives.
uk: Випущено під GNU general public license.
    Слідкує за використанням простору на ваших дисках.

en: Released under the GNU general public license.
    Mounts and Unmounts drives.
uk: Випущено під GNU general public license.
    Монтує та денонтує пристрої.

en: Remove
uk: Вилучити

en: Remove Selected
uk: Видалити вибраний

en: Reset
uk: Скасувати

en: Resume Esound
uk: Продовжити роботу Esound

en: Retrieval failed
uk: Збій отримання

en: Right to Left
uk: З права на ліво

en: Rotate image clockwise by how many degrees?
uk: На скільки ґрадусів за годинниковою повернути зображення?

en: Run Audio Mixer...
uk: Запустити аудіомікшер...

en: Run CD Player...
uk: Запустити Програвач CD...

en: Run gtop...
uk: Запустити gtcd...

en: Russia
uk: Росія

en: Russian
uk: Росія

en: Sam Lloyd's all-time favorite game, now for your delight in the Gnome Panel. Guaranteed to be a productivity buster.
uk: Популярна гра Сема Ллойда для вашего задоволення на панелі Gnome. Гарантоване підвищення продуктивності.

en: Sand
uk: Пісок

en: Sand in the vicinity
uk: Пісок в околицях

en: Sandstorm
uk: Піщана буря

en: Sandstorm in the vicinity
uk: Піщана буря в околицях

en: Scale size to panel
uk: Масшабувати ромір до панелі

en: Scattered clouds
uk: Окремі хмари

en: Scope (scale 1:X, where X = ? )
uk: Розмах (масштаб 1:X, де X = ? )

en: Scramble pieces
uk: Перемішати

en: Screen Shooter is a screenshot grabber
uk: Фотограф екрану - аплет знімання екрану

en: Screen refresh (frames per second)
uk: Поновлення екрану (кадрів на секунду)

en: Screen-Shooter Applet
uk: Аплет Фотограф екрану

en: Screen-Shooter Settings
uk: Установки Фотографа екрану

en: ScreenShooter
uk: Фотограф екрану

en: Script or program to launch:
uk: Скрипт чи програма для запуску:

en: Script/program will be launched after image creation with the image filenames
    specified on the commandline as follows:
    {Script_Name} {Image_Filename} {Thumbnail_filename_if_specified}
    Hint: I use a script to update my website screenshot page.
    An example script should've been included in the tarball, or at my website.
uk: Скрипт чи програма, які будуть запускатись після створення зображення з
    назвами файлів зображення вказаними в командному рядку таким чином:
    {Назва_скрипту} {Назва_файлу_зображення} {Назва_файлу_мініатюри_якщо_є}
    Порада: я використовую скрипт для оновлення моєї сторінки із знімками екрану.
    Приклад скрипту має бути включений в поставку чи візьміть його на моєму сайті.

en: Scroll left to right
uk: Зліва направо

en: Scroll speed between lines (Smooth scroll):
uk: Швидкість прокрутки (плавна прокрутка):

en: Scrolling
uk: Прокрутка

en: Second needle color
uk: Колір секундної стрілки

en: Seconds
uk: секунд

en: Select Font
uk: Вибір шрифту

en: Select icon for mounted
uk: Виберіть піктограму для змонтованих

en: Select icon for unmounted
uk: Виберіть піктограму для демонтованих

en: Select layout
uk: Вибір розкладки

en: Send data
uk: Відсилання дані

en: Set options as default
uk: Встановити параметри як типові

en: Shallow drizzle
uk: Слабка мряка

en: Shallow dust whirls
uk: Слабкі пилові вихори

en: Shallow duststorm
uk: Слабка пилова буря

en: Shallow fog
uk: Слабка імла

en: Shallow funnel cloud
uk: Слабкі хмари диму

en: Shallow hail
uk: Слабкий град

en: Shallow haze
uk: Слабкий серпанок

en: Shallow ice pellets
uk: Слабкі опади крижаних кульок

en: Shallow mist
uk: Слабкий туман

en: Shallow precipitation
uk: Слабкі опади

en: Shallow rain
uk: Слабкий дощ

en: Shallow sandstorm
uk: Слабка піщана буря

en: Shallow small hail
uk: Слабкий дрібний град

en: Shallow smoke
uk: Слабкий дим

en: Shallow snow
uk: Слабкий сніг

en: Shallow snow grains
uk: Слабкі опади зернистого снігу

en: Shallow sprays
uk: Слабкі бризки

en: Shallow volcanic ash
uk: Слабкий вукланічний пил

en: Shared
uk: Колективна

en: Sharpen Image by what factor?
uk: Підвищити різкість зображення за яким показником?

en: Show Notes
uk: Показати нотатку

en: Show backtrace dialog on new core files
uk: Показувати діалог зворотнього трасування на новийх файлах core

en: Show connect time and throughput
uk: Показати час з'єднання та пропускну швидкість

en: Show date
uk: Показувати дату

en: Show expanded filename
uk: Показати повну назву файлу

en: Show frame
uk: Показувати рамку

en: Show handle
uk: Показувати держак

en: Show last news from slashdot.org
uk: Показ останніх новин з slashdot.org

en: Show modem status
uk: Показує стан модема

en: Show pop up dialog for new lines.
uk: Показувати діалогове вікно для нових рядків

en: Show pop-up dialog for this event
uk: Показувати вискакуючий діалог на цій події

en: Show seconds needle
uk: Показати секундну стрілку

en: Show time
uk: Показати час

en: Show:
uk: Показати:

en: Showers
uk: Злива

en: Showers of ice crystals
uk: Злива крижаних кристалів

en: Showers of ice pellets
uk: Злива крижаних кульок

en: Showers of small hail
uk: Злива дрібного граду

en: Showers of volcanic ash
uk: Злива вулканічного пилу

en: Showers, type unknown
uk: Злива невідомого типу

en: Shows Cursor Position
uk: Показує позицію вказівника

en: Since you are root, would you like to set the system's default timezone?
uk: Доки ви з правами root, хочете встановити типовий системний часовий пояс?

en: Site
uk: Сайт

en: Size
uk: Розмір

en: Size of URL history:
uk: Розмір історії URL:

en: Size of button: (pixels)
uk: Розмір клавіші в пікселях:

en: Size:
uk: Розмір:

en: Sky:
uk: Небо:

en: SlashApp Article List
uk: Список статтей Slashapp

en: Slovak
uk: Словацька

en: Slovak Republic
uk: Словакія

en: Slovenia
uk: Словенія

en: Slovenian
uk: Словенська

en: Small Launchers
uk: Малі запускачі

en: Small hail
uk: Дрібний град

en: Small hail in the vicinity
uk: Дрібний град в околицях

en: Small hailstorm
uk: Буря дрібного граду

en: Smoke
uk: Дим

en: Smoke in the vicinity
uk: Дим в околицях

en: Smoke with wind
uk: Дим з вітром

en: Smooth scroll
uk: Плавна прокрутка

en: Smooth type
uk: Повільний друк

en: Snow
uk: Сніг

en: Snow grain showers
uk: Злива зернистого снігу

en: Snow grains
uk: Зернистий сніг

en: Snow grains in the vicinity
uk: Зернистий сніг у околицях

en: Snow in the vicinity
uk: Сніг в околицях

en: Snow showers
uk: Снігова злива

en: Snowstorm
uk: Хуртовина

en: Solarise Image
uk: Соляризація зображення

en: Solarize factor?
uk: Показник соляризації?

en: Sound Monitor
uk: Монітор звуку

en: Sound Monitor Applet
uk: Аплет спостереження за Esound

en: Sound Monitor for Esound
uk: Монітор звуку для Esound

en: Sound monitor interface to Esound
    
    Released under the GNU general public license.
uk: Інтерфейс до Esound
    
    Випущено під GNU general public license.

en: South
uk: Південний

en: South - Southeast
uk: Південний - південно-східний

en: South - Southwest
uk: Південний - південно-західний

en: South Africa
uk: Південна Африка

en: Southeast
uk: Південно-східний

en: Southwest
uk: Південно-західний

en: Spain
uk: Іспанія

en: Speed
uk: Швидкість

en: Speed:
uk: Швидкість:

en: Sprays
uk: Бризки

en: Sprays in the vicinity
uk: Бризки в околицях

en: Spread image pixels
uk: Розсіювання пікселів зображення

en: Spurious
uk: Ефекти

en: Spurious 2
uk: Ефекти 2

en: Squall
uk: Шквали

en: Squall in the vicinity
uk: Шквали в околицях

en: Start Esound
uk: Запустити Esound

en: Start program
uk: Запустити програму

en: State forecast not available for this location.
    Please try the detailed forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
uk: Немає офіційного прогнозу для цього місця.
    Будб ласка спробуйте офіційний прогноз; зауважимо, що прогнози IWIN є лише для міст США.

en: Stock Change:
uk: Зміна акції:

en: Stock Symbol:
uk: Позначення акції:

en: Swap Load
uk: Завантаження свопінгу

en: Swap Load Applet
uk: Аплет завантаження свопінгу

en: Swap Load Meter
uk: Вимірювач завантаження свопінґу

en: SwapLoad
uk: Завантаження свопінґу

en: Sweden
uk: Шведція

en: Swedish
uk: Шведська

en: Swirl pixels. My favorite :-)
uk: Вихор пікселів. Моє улюблене :-)

en: Switzerland
uk: Швейцарія

en: Symbols
uk: Позначення

en: System
uk: Система

en: T
uk: Т

en: Temperature:
uk: Температура:

en: Test Module
uk: Тестовий модуль

en: Text
uk: Текст

en: Text to display:
uk: Текст для показу:

en: Text:
uk: Текст:

en: Thai
uk: Тайландська

en: Thailand
uk: Тайланд

en: The CD Player applet is a simple audio CD player for your panel
uk: Аплет Програвач CD - це маленький програвач CD для вашої панелі

en: The CPU/Mem usage applet displays your system resources with 3 colorful stacked bar graphs (processor, memory, swap)
uk: Аплет використання ЦП та пам'яті відображає ресурси вашої системи у вигляді трикольорового графіка (процесор, пам'ять, свопінґ)

en: The GNOME Battery Monitor Applet
uk: GNOME Аплет Монітор Батарей

en: The GNOME KeyBoard Switcher Applet
uk: Аплет-перемикач клавіатури GNOME

en: The GNOME Stock Ticker
uk: GNOME Стрічка біржових новин

en: The Game of Life
uk: Гра "Життя"

en: The Game of Life (to waste your time)
uk: Гра "Життя" (для вбивання вашого часу)

en: The Load average is very high.
uk: Середнє завантаження дуже високе.

en: The QuickLaunch Applet
uk: Аплет швидкого запуску

en: The Web Browser Controller
uk: Контролер навігатора Web

en: The battery is fully charged.
uk: Батарея повністю заряджена

en: The battery is low.
uk: Батарею розряджено

en: The core dump module is
    processing a core file...
uk: Модуль файлів core
    оброблює файл...

en: The keymap switching command returned with error!
uk: Команда перемикання розкладки клавіатури повернула помилку!

en: The mixer applet gives you instant access to setting the master volume level on your soundcard device
uk: Аплет микшер дає вам постійний доступ до встановлення головного рівня гучності вашої звукової плати

en: The specified filename:
    %s
    expands to:
    %s
    when passed to a shell
uk: Вказану назву файлу:
    %s
    роширено до:
    %s
    під час передавання оболонці

en: The unique information and status ticker.
uk: Висвітлювач інформації

en: Theme
uk: Тема

en: Theme Name
uk: Назва теми

en: Theme file (directory):
uk: Файл теми (каталог):

en: Themes
uk: Теми

en: Themes:
uk: Теми:

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the directory box
    Screenshot aborted
uk: Виникла помилка розширення слова
    Я думаю, у вас щось цікаве в рядку назви каталогу
    Знімок екрану відмінено

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the filename box
uk: Виникла помилка розширення слова
    Я думаю, у вас щось цікаве в рядку назви файлу

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the filename box
    Screenshot aborted
uk: Виникла помилка розширення слова
    Я думаю, у вас щось цікаве в рядку назви файлу
    Знімок екрану відмінено

en: These characters will appear when the panel is started. To return to this list, hit <space> while the applet has focus.
uk: Ці символи з'являтимуться коли панель запуститься. Щоб повернутися до цього списку, натисніть <пропуск> коли аплет матиме фокус.

en: Thick fog
uk: Густа імла

en: Thick funnel cloud
uk: Густі хмари диму

en: Thick haze
uk: Густий серпанок

en: Thick mist
uk: Густий туман

en: Thick smoke
uk: Густий дим

en: Thick volcanic ash
uk: Густий вулканічний пил

en: Thin smoke
uk: Легкий дим

en: This GNOME applet adds a command line to the panel. It features command completion, command history, changeable macros and an optional built-in clock.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
uk: Цей аплет GNOME додає командний рядок до панелі. Він підтримує доповнення команд, історію, змінювані макроси і додатково вмонтований годинник.
    
    Ця програма - вільне програмне забазпечення; ви можете розповсюджувати і/або модифікувати її у відповідності з GNU GPL опублікованою Free Software Foundation; ліцензії версії 2 чи (на ваш вибір) будь-якої пізнішої версії.

en: This applet adds some pretty small icons for your launchers to your panel, like the windowish QuickLaunch toolbar, avoiding that annoying huge GNOME launchers.
uk: Цей аплет додає до панелі малі піктограми для запускачів у вашій панелі, схоже до QuickLaunch з Windows, дозволяючи не використовути докучливі великі запускачі GNOME.

en: This applet monitors the charge of your laptop's battery.  Click on it to change display modes.
uk: Цей аплет здійснює моніторинг зарядження батарей комп'ютера. Для зміни режиму відображення, клацніть по ньому.

en: This applet switches between keyboard maps. It uses setxkbmap, or xmodmap.
    Mail me your flag, please (60x40 size), I will put it to CVS.
    So long, and thanks for all the fish.
    Thanks for Balazs Nagy (Kevin) <julian7@kva.hu> for his help and Emese Kovacs <emese@eik.bme.hu> for her solidarity.
uk: Цей аплет перемикає розкладки клавіатур використовуючи setxkbmap чи xmodmap.
    Відсилайте мені свої прапори (розміром 60x40 пікселів), я долучу їх до CVS.
    Дякую Balazs Nagy (Kevin) <julian7@kva.hu> за допомогу та Emese Kovacs <emese@eik.bme.hu> за солідарність.

en: This is the test module's description line.
uk: Це рядок опису тестового модуля.

en: This module can display news and other information.
uk: Цей модуль може показувати новини та іншу інформацію.

en: This module monitors a file for appended text,
     and prints it. Useful for log files.
uk: Цей модуль слідкує за додаванням тексту в файли,
     та виводить інформацію про це. Корисний для журнальних файлів.

en: This module monitors a path for core dumps, if one is
     found it is time stamped and a backtrace logged (using gdb).
uk: Цей модуль слідкує за шляхом, та коли знаходить там файли дампів ядра,
    то проставляє відмітку часу і реєструє результат трасування (використовуючи gdb).

en: This module monitors the system load average,
     and displays warning when it rises above certain points.
uk: Цей модуль слідкує за середнім завантаженням системи
     і показує попередження коли воно перевищує встановлий рівень.

en: This program connects to a popular site and downloads current stock quotes.  The GNOME Stock Ticker is a free Internet-based application.  It comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.  Do not use the GNOME Stock Ticker for making investment decisions; it is for informational purposes only.
uk: Ця програма з'єднується з популярним сайтом та звантажує поточні котування.  GNOME Стрічка біржових новин - це вільна програма, що ґрунтується на Internet.Вона надається ЦІЛКОМ БЕЗ ҐАРАНТІЙ. Не використовуйте Стрічку біржових новин для прийняття рішень про капіталовкладення; вона лише для інформаційних цілей.

en: Thumbnail Size (percentage of original)
uk: Розмір мініатюри (відсоток від оригіналу)

en: Thumbnail compression (JPEG/MIFF/PNG mode) High: good quality/large file
uk: Стиснення мініатюри (режим JPEG/MIFF/PNG). Високе - добра якість і великий файл

en: Thumbnails
uk: Мініатюри

en: Thunderous duststorm
uk: Грозова пилова буря

en: Thunderous sandstorm
uk: Грозовий піщана буря

en: Thunderous squall
uk: Грозові шквали

en: Thunderous tornado
uk: Грозовий смерч

en: Thunderstorm
uk: Гроза

en: Tick-a-Stat event log
uk: Журнал подій Tick-a-Stat

en: Tick-a-Stat script encountered an error:
uk: Скрипт біжучого рядка виявив помилку:

en: Timezone
uk: Часовий пояс

en: Tornado
uk: Смерч

en: Tornado in the vicinity
uk: Смерч в околицях

en: Turkey
uk: Туреччина

en: Turkish
uk: Турецька

en: Type
uk: Тип

en: URL bar width:
uk: Ширина рядка URL:

en: Unable to create user directory: %s
uk: Неможливо створити каталогу користувача: %s

en: Unable to initialize request. Shouldn't happen
uk: Не вдалося ініціалізувати запит. Цього не повинно було статися

en: Unable to parse document
uk: Неможливо проаналізувати документ

en: Unable to prepare request.
uk: Не вдалося підготувати запит.

en: Unable to process request.
uk: Не вдалося обробити запит.

en: United Kingdom
uk: Велика британія

en: United States
uk: США

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Unknown observation time
uk: Невідомий час спостереження

en: Unknown precipitation
uk: Невідомі опади

en: Unknown thunderstorm
uk: Невідома гроза

en: Up
uk: Вгору

en: Update
uk: Поновити

en: Update (m):
uk: Оновлення (хв):

en: Update Frequency (seconds):
uk: Частота поновлення в секундах:

en: Update Frequency in minutes:
uk: Частота поновлення в хвилинах:

en: Update Interval (seconds):
uk: Період поновлення в секундах:

en: Update in seconds:
uk: Період поновлення в секундах:

en: Update interval
uk: Період поновлення

en: Update...
uk: Поновити...

en: Update:
uk: Поновлювати:

en: Updates per second
uk: Поновлень на секунду

en: Updating...
uk: Поновлення...

en: Use ISDN
uk: Використовувати ISDN

en: Use Metric
uk: Метрична система

en: Use Proxy
uk: Використовувати проксі

en: Use all room on panel
uk: Використовувати все місце на панелі

en: Use automount friendly status test
uk: Сумісна з automount перевірка стану

en: Use custom browser:
uk: Використати іншу програму перегляду:

en: Use default MIME handler
uk: Використовувати типовий обробник MIME

en: Use default properties
uk: Використовувати типові властивості

en: Use high-quality intermediate for generating thumbnail
uk: Використовувати високоякісну проміжну форму для створення мініатюри

en: Use panel size hint
uk: Використовувати інформацію про розмір панелі

en: Use proxy
uk: Використовувати проксі

en: Used
uk: Використана

en: Used Diskspace:
uk: Використаний простір:

en: User
uk: Користувач

en: Username:
uk: Назва користувача:

en: Variable
uk: Змінних напрямків

en: Verify owner of lock file
uk: Перевіряти власника файлу блокування

en: View screenshot after saving it
uk: Показати знімок екрану після його збереження

en: Visibility:
uk: Видимість:

en: Visit Weather.com
uk: Відвідати Weather.com

en: Visit the author's Website
uk: Відвідайте сайт автора

en: Volcanic ash
uk: Вулканічний пил

en: Volcanic ash in the vicinity
uk: Вулканічний пил в околицях

en: Volcanic ash w/ thunders
uk: Вулканічний пил з громами

en: Volume
uk: Гучність

en: Wallon
uk: Уельська

en: Warn if the battery charge dips below:
uk: Попереджевати якщо зарядження буде нижче:

en: Warning options
uk: Параметри попереджень

en: WeatherInfo missing location
uk: Розміщення відсутнє у WeatherInfo

en: WebControl Properties
uk: Властивості WebControl

en: West
uk: Західний

en: West - Northwest
uk: Західний - північно-західний

en: West - Southwest
uk: Західний - Південно-західний

en: When clicked, run:
uk: Коли клацнуть, виконати:

en: When finished, send image and thumbnail filenames to script/program below
uk: Після закінчення відіслати зображення і назви файлів мініатюр у вказану нижче програму

en: When new mail is received run:
uk: Коли приходить нова пошта виконати:

en: Where Am I?
uk: Де я?

en: Where command can be:
    * xmodmap /full/path/xmodmap.hu
    * gkb__xmmap hu
    * setxkbmap hu
uk: Де крмандою може бути:
    * xmodmap /full/path/xmodmap.ua
    * gkb__xmmap ua
    * setxkbmap ua

en: Who said NeXT is dead?
uk: Хто сказав, що NeXT мертвий?

en: Width:
uk: Ширина:

en: Wind:
uk: Вітер:

en: Windy drizzle
uk: Вітряна мряка

en: You are currently connected.
    Do you want to disconnect?
uk: Ви приєднані.
    Від'єднатись?

en: You have enabled the "Monitor sound input" option.
    
    If your sound card is not fully 100% FULL DUPLEX (can do input and output simultaneously),
    then this may touch bugs in sound drivers/esound that may hang the system.
    
    You have been warned!
uk: Ви увімкнули параметр "Моніторинґ вхідного звуку".
    
    Якщо ваша звукова плата не повнодуплексна (спроможна одночасно обробляти
    ввід і вивід), то це може призвести до помилок у вашій платі чи драйверах
    і повісити систему.
    
    Вас було попереджено!

en: You win!
    Moves
uk: Ви виграли!
    Ходів

en: Yugoslavia
uk: Югославія

en: Yugoslavian
uk: Югославська

en: Zip Drive
uk: Диск Zip

en: a GNOME applet that tracks and measures the movements of your mouse pointer across the desktop.
uk: Аплет GNOME, який відслідковує та вимірює рухи робочим столом вказівника миші.

en: active
uk: активний

en: all entries in URL history
uk: всі записи в історії URL

en: auto_reset
uk: автоскасування

en: autocompleted
uk: автозавершено

en: body
uk: вміст

en: child exited
uk: дочірній процес завершився

en: clock off
uk: годинник вимкнено

en: completed
uk: завершено

en: completing...
uk: завершення...

en: date
uk: дата

en: date on
uk: дату увімкнено

en: drop launchers from
    the menu here
uk: кинути запускачі
    меню сюди

en: enabled
uk: увімкнено

en: end of history list
uk: кінець списку історії

en: fork error
uk: помилка розгалуження

en: gEyes Settings
uk: Установки gEyes

en: history list empty
uk: список історії порожній

en: image
uk: зображення

en: ioctl failed on /dev/apm.
uk: Команда ioctl не спрацювала на /dev/apm.

en: no /bin/sh
uk: немає /bin/sh

en: no file specified
uk: файлу не вказано

en: not connected
uk: немає з'єднань

en: not found
uk: не знайдено

en: not unique
uk: не єдиний

en: off
uk: вимкнено

en: options:
uk: параметри:

en: orient. changed
uk: орієнтацію змінено

en: ready...
uk: готовий...

en: saving prefs...
uk: збереження установок...

en: script "
uk: скрипт "

en: size changed
uk: розмір змінено

en: smooth
uk: спокійний

en: starting...
uk: запуск...

en: time & date on
uk: час та дату увімкнено

en: time on
uk: час увімкнено

en: topic
uk: тема

en: unable to create user directory: %s
uk: неможливо створити каталог користувача: %s

en: warning: this version of gmix was compiled with a different version of
    soundcard.h.
uk: увага: цю версію gmix було скомпільовано з іншою версією
    soundcard.h.
