evolution 0.1 - en to uk translation catalogue (2040 entries)

en: 
      City:
uk: 
      Місто:

en: 
      Country:
uk: 
      Країна:

en: 
      Name:
uk: 
      Ім'я:

en: 
      Postal Box:
uk: 
      Поштова скринька:

en: 
      Postal Code:
uk: 
      Індекс:

en: 
      Prefix:
uk: 
      Префікс:

en: 
      Region:
uk: 
      Реґіон:

en: 
      Street:
uk: 
      Вулиця:

en: 
    Address:
uk: 
    Адреса:

en: 
    Birth Date:
uk: 
    Дата народження:

en: 
    Business Role:
uk: 
    Помада:

en: 
    Categories:
uk: 
    Категорії:

en: 
    Comment:
uk: 
    Коментар:

en: 
    E-mail:
uk: 
    Електронна адреса:

en: 
    E-mail:
uk: 
    Електронна пошта:

en: 
    Geo Location:
uk: 
    Розташування:

en: 
    Mailer:
uk: 
    Поштова програма:

en: 
    Name:
uk: 
    Ім'я:

en: 
    Org:
uk: 
    Організація:

en: 
    Public Key:
uk: 
    Публічний ключ:

en: 
    Telephone:
uk: 
    Телефон:

en: 
    Telephones:
uk: 
    Телефони:

en: 
    Time Zone:
uk: 
    Часовий пояс:

en:  _Refresh List
uk: Оновити список

en:  _Remove
uk: Видалити

en:  ago
uk:  тому

en:  color
uk:  колір

en: %.1fG
uk: %.1fГ

en: %.1fK
uk: %.1fК

en: %.1fM
uk: %.1fМ

en: %A, %B %d, %Y
uk: %A, %d %B %Y

en: %A, %B %e %Y
uk: %A, %e %B %Y

en: %a %l:%M %p
uk: %a %I:%M %p

en: %a %m/%d/%Y
uk: %a %d.%m.%Y

en: %a %m/%d/%Y %H
uk: %a %d.%m.%Y %H

en: %a %m/%d/%Y %H:%M
uk: %a %d.%m.%Y %H:%M

en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
uk: %a %d.%m.%Y %H:%M:%S

en: %a %m/%d/%Y %I %p
uk: %a %d.%m.%Y %I %p

en: %a %m/%d/%Y %I:%M %p
uk: %a %d.%m.%Y %I:%M %p

en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
uk: %a %d.%m.%Y %I:%M:%S %p

en: %b %d %Y
uk: %d %b %Y

en: %d cards
uk: Карток: %d

en: %d hidden
uk: %d приховано

en: %d new
uk: %d нових

en: %d selected
uk: d вибрано

en: %d sent
uk: %d відіслано

en: %d total
uk: %d всього

en: %d unsent
uk: %d не відіслано

en: %m/%d/%Y
uk: %d.%m.%Y

en: %m/%d/%Y %H
uk: %d.%m.%Y %H

en: %m/%d/%Y %H:%M
uk: %d.%m.%Y %H:%M

en: %m/%d/%Y %H:%M:%S
uk: %d.%m.%Y %H:%M:%S

en: %m/%d/%Y %I %p
uk: %d.%m.%Y %I %p

en: %m/%d/%Y %I:%M %p
uk: %d.%m.%Y %I:%M %p

en: %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
uk: %d.%m.%Y %I:%M:%S %p

en: %s
    
    The error from the activation system is:
    %s
uk: %s
    
    Помилка від системи активації:
    %s

en: %s
    
    The error from the component system is:
    %s
uk: %s
    
    Помилка від компонентної системи:
    %s

en: %s
    
    Unknown error.
uk: %s
    
    Невідома помилка

en: %s - Message
uk: повідомлення - %s

en: %s already exists
    Do you want to overwrite it?
uk: %s вже існує
    Хочете переписати?

en: %s at %s
uk: %s на %s

en: %s at the start of the appointment
uk: %s перед початком зустрічі

en: %s attachment
uk: долучення %s

en: %s mailing list
uk: Список розсилки %s

en: %sPlease enter the IMAP password for %s@%s
uk: %sБудь ласка, введіть пароль IMAP для %s@%s

en: %sPlease enter the POP3 password for %s@%s
uk: %sБудь ласка, введіть пароль POP3 для %s@%s

en: %u bytes
uk: %u байтів

en: '.' and '..' are reserved folder names.
uk: "." і ".." є зарезервованими назвами тек.

en: (%d not shown)
uk: (%d не показано)

en: (No Description)
uk: (Без опису)

en: (No folder displayed)
uk: (Жодної теки не відображено)

en: (No name)
uk: (Без назви)

en: (No subject)
uk: (Без теми)

en: (None)
uk: (Немає)

en: (Unknown error)
uk: (Невідома помилка)

en: (Untitled Message)
uk: (Неназване повідомлення)

en: (Untitled)
uk: (Ненайменований)

en: (unknown host)
uk: (невідомий хост)

en: * Click here to add a contact *
uk: * Клацніть тут щоб додати контакт *

en: --to--
uk: --до--

en: 05 minutes
uk: 05 хвилин

en: 1 byte
uk: 1 байт

en: 1 card
uk: 1 картка

en: 1 day
uk: 1 день

en: 1 hour
uk:  1 година

en: 1 minute
uk: 1 хвилина

en: 1 second
uk:  1 секунда

en: 1 week
uk: 1 тиждень

en: 10 minutes
uk: 10 хвилин

en: 10 pt. Tahoma
uk: Tahoma 10 пт

en: 10th
uk: 10.

en: 11th
uk: 11.

en: 12th
uk: 12.

en: 13th
uk: 13.

en: 14th
uk: 14.

en: 15 minutes
uk: 15 хвилин

en: 15th
uk: 15.

en: 16th
uk: 16.

en: 17th
uk: 17.

en: 18th
uk: 18.

en: 19th
uk: 19.

en: 1st
uk: 1.

en: 20th
uk: 20.

en: 21st
uk: 21.

en: 22nd
uk: 22.

en: 23rd
uk: 23.

en: 24th
uk: 24.

en: 25th
uk: 25.

en: 26th
uk: 26.

en: 27th
uk: 27.

en: 28th
uk: 28.

en: 29th
uk: 29.

en: 2nd
uk: 2.

en: 30 minutes
uk: 30 хвилин

en: 30th
uk: 30.

en: 31st
uk: 31.

en: 3rd
uk: 3.

en: 4th
uk: 4.

en: 5th
uk: 5.

en: 60 minutes
uk: 60 хвилин

en: 6th
uk: 6.

en: 7th
uk: 7.

en: 8 pt. Tahoma
uk: Tahoma 8 пт

en: 8th
uk: 8.

en: 9th
uk: 9.

en: <click here to select a date>
uk: <клацніть тут для вибору дати>

en: <click here to select a folder>
uk: <клацніть тут для вибору теки>

en: <dd><b>The weather server could not be contacted</b></dd>
uk: <dd><b>Не можливо з'єднатися з сервером погоди</b></dd>

en: >_>
uk: _>>

en: A file by that name already exists.
    Overwrite it?
uk: Файл з цією назвою вже існує.
    Переписати його?

en: A folder with the same name already exists
uk: Тека з цією назвою вже існує

en: AUTH request failed.
uk: Збій запиту AUTH

en: AUTH request timed out: %s
uk: Перевищено час очікування відповіді на AUTH: %s

en: A_dd
uk: Додати

en: About Ximian Evolution
uk: Про Ximian Evolution

en: About Ximian Evolution...
uk: Про Ximian Evolution...

en: Accepted
uk: Прийнято

en: Account
uk: Рахунок

en: Account Information
uk: Інформація про рахунок

en: Account Management
uk: Керування рахунками

en: Account Name
uk: Облікова назва

en: Accounts
uk: Рахунки

en: Active connections
uk: Активні з'єднання

en: Add Addressbook
uk: Додати адресну книгу

en: Add Filter Rule
uk: Додати правило фільтрування

en: Add Rule
uk: Додати правило

en: Add Sender to Address Book
uk: Додати відправника в адресну книгу

en: Add action
uk: Додати дію

en: Add address to existing contact "%s"
uk: Додати адресу до існуючого контакту "%s"

en: Add attachment...
uk: Долучити...

en: Add criterion
uk: Додати критерій

en: Add folder to your list of subscribed folders
uk: Додати теку до вашого списку передплачених тек

en: Add n_ews feed
uk: Всі новини

en: Add to Contacts
uk: Додати до контактів

en: Add to _Shortcut Bar
uk: Додати до панелі ярликів

en: Adding card to LDAP server...
uk: Додавання картки з сервером LDAP...

en: Address Cards
uk: Адресні картки

en: Address _2:
uk: Адреса _2:

en: Addressbook
uk: Адресна книга

en: Addressbook Sources
uk: Джерело адресної книги

en: Advanced
uk: Додатково

en: Advanced Search
uk: Удосконалений пошук

en: Advanced...
uk: Додатково...

en: Afghanistan
uk: Афґаністан

en: Al_l stations:
uk: Всі станції:

en: Alarm Repeat
uk: Повторення сповіщення

en: Alarm notification service
uk: Послуга сповіщення

en: Alarm on %s
uk: Сповіщення на %s

en: Alarms
uk: Сповіщення

en: Albania
uk: Албанія

en: Algeria
uk: Алґерія

en: All _People and One Resource
uk: Всі люди і один ресурс

en: All _folders:
uk: Всі теки:

en: All folders
uk: Всі теки

en: All news _feeds:
uk: Всі новини:

en: Already has an owner
uk: Вже має власника

en: American Samoa
uk: Американська Самоа

en: An organizer is required.
uk: Потрібно вказати організатора.

en: An organizer must be set.
uk: Потрібно вказати організатора.

en: Andorra
uk: Андорра

en: Angola
uk: Анґола

en: Anguilla
uk: Анґуілла

en: Anni_versary:
uk: Річниця:

en: Anniv
uk: Річн.

en: Anniversary
uk: Річниця

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Answered
uk: Дано відповідь

en: Antarctica
uk: Антарктика

en: Antigua And Barbuda
uk: Антіґуа і Барбуда

en: Any Category
uk: Будь-яка категорія

en: Any field contains
uk: Будь-яке поле містить

en: Apply Filters
uk: Застосувати фільтри

en: Apply filter rules to the selected messages
uk: Застосувати правила фільтрування вибраних повідомлень

en: Apply filters to new messages in INBOX
uk: Застосувати фільтри до нових повідомлень у теці "Вхідні"

en: Apply filters to new messages in INBOX on this server
uk: Застосувати фільтри до нових повідомлень у теці "Вхідні" на цьому сервері

en: Appointment
uk: Зустріч

en: Appointment - %s
uk: Зустріч - %s

en: Appointments
uk: Зустрічі

en: April
uk: Квітень

en: Are you sure want to delete this untitled journal entry?
uk: Ви впевнені, що хочете стерти цей неназваний запис в журналі?

en: Are you sure you want to delete the appointment `%s'?
uk: Ви впевнені, що хочете стерти зустріч "%s"?

en: Are you sure you want to delete the journal entry `%s'?
uk: Ви впевнені, що хочете стерти запис в журналі "%s"?

en: Are you sure you want to delete the task `%s'?
uk: Ви впевнені, що хочете стерти завдання "%s"?

en: Are you sure you want to delete this account?
uk: Ви впевнені, що хочете стерти цей рахунок?

en: Are you sure you want to delete this news account?
uk: Ви впевнені, що хочете стерти ці нові рахунки?

en: Are you sure you want to delete this untitled appointment?
uk: Ви впевнені, що хочете стерти цю неназвану зустріч?

en: Are you sure you want to delete this untitled task?
uk: Ви впевнені, що хочете стерти це неназване завдання?

en: Are you sure you want to edit all %d messages?
uk: Ви впевнені, що хочете виправити всі %d повідомлень?

en: Are you sure you want to remove the "%s" folder?
uk: Ви впевнені, що хочете стерти теку "%s"?

en: Are you sure you want to resend all %d messages?
uk: Ви впевнені, що хочете відіслати повторно всі %d повідомлень?

en: Argentina
uk: Арґентина

en: Armenia
uk: Вірменія

en: Aruba
uk: Аруба

en: Ass
uk: Пом.

en: Assign Color
uk: Призначити колір

en: Assign Task
uk: Призначити завдання

en: Assign this task to others
uk: Призначити це завдання іншим

en: Assigned
uk: Прив'язано

en: Assistant
uk: Помічник

en: Assistant Phone
uk: Телефон помічника

en: Attach
uk: Долучити

en: Attach a file
uk: Долучити файл

en: Attach a file to the message
uk: Долучити файл до повідомлення

en: Attachment
uk: Долучення

en: Attachment properties
uk: Властивості долучення

en: Attachments
uk: Долучення

en: Attendee
uk: Відвідування

en: Audio Alarm Options
uk: Параметри звукових сповіщень

en: August
uk: Серпень

en: Australia
uk: Австралія

en: Austria
uk: Австрія

en: Authentication
uk: Автенфікація

en: Authentication failed.
uk: Збій автенфікації.

en: Authentication mechanism is too weak
uk: Автенфікаційний механізм надто слабкий

en: Authentication required
uk: Вимагається автенфікація

en: Automatic
uk: Автоматично

en: Azerbaijan
uk: Азейбарджан

en: B_usy
uk: Зайнятий

en: Bad Address
uk: Невірна адреса

en: Bad authentication response from server.
uk: Невірна автенфікаціна відповідь від сервера.

en: Bad certificate from %s:
    
    %s
    
    Do you wish to accept anyway?
uk: Невірний сертифікат з %s:
    
    %s
    
    Бажаєте прийняти всеодно?

en: Bahamas
uk: Багами

en: Bahrain
uk: Бахрейн

en: Baltic
uk: Балтійський

en: Bangladesh
uk: Банґладеш

en: Barbados
uk: Барбадос

en: Belarus
uk: Білорусь

en: Belgium
uk: Бельґія

en: Belize
uk: Беліз

en: Benin
uk: Бенін

en: Bermuda
uk: Бермуди

en: Bhutan
uk: Бутан

en: Birth Date
uk: Дата народження

en: Body
uk: Тіло

en: Body contains
uk: Тіло містить

en: Body contents
uk: Тіло містить

en: Body does not contain
uk: Тіло не містить

en: Body or subject contains
uk: Тіло або тема містить

en: Bolivia
uk: Болівія

en: Bosnia And Herzegowina
uk: Боснія і Герцеговина

en: Botswana
uk: Ботсвана

en: Bottom:
uk: Внизу:

en: Bouvet Island
uk: Буве

en: Brazil
uk: Бразилія

en: British Indian Ocean Territory
uk: Британська територія в Індійському океані

en: British Virgin Islands
uk: Британські Вірджинові острови

en: Brunei Darussalam
uk: Брунейський Даруссалам

en: Bug buddy could not be run.
uk: Не вдалося запустити Bug buddy

en: Bug buddy was not found in your $PATH.
uk: Bug buddy не знайдено за шляхом вказаним в $PATH.

en: Bulgaria
uk: Болгарія

en: Burkina Faso
uk: Буркіна Фасо

en: Burundi
uk: Бурунді

en: Bus
uk: Роб.

en: Bus 2
uk: Роб. 2

en: Bus Fax
uk: Роб. факс

en: Business
uk: Робоча

en: Business 2
uk: Робоча 2

en: Business Address
uk: Робоча адреса

en: Business Fax
uk: Робочий факс

en: Business Phone
uk: Робочий телефон

en: Business Phone 2
uk: Робочий телеофн 2

en: Busy
uk: Зайнятий

en: By Company
uk: За компанією

en: By Sender
uk: За відправником

en: By Status
uk: За станом

en: By Subject
uk: За темою

en: CALUri
uk: Кал.URI

en: CORBA error
uk: Помилка CORBA

en: C_lose
uk: Закрити

en: C_ontaining:
uk: Містить:

en: C_ut
uk: Вирізати

en: Ca_tegories...
uk: Категорії...

en: Calendar
uk: Календар

en: Calendar Message
uk: Календарне повідомлення

en: Calendar URI
uk: URI календаря

en: Cambodia
uk: Камбоджа

en: Cameroon
uk: Камерун

en: Canada
uk: Канада

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Cancel All
uk: Скасувати все

en: Cancel Mee_ting
uk: Скасувати зустріч

en: Cancel Operation
uk: Скасувати операцію

en: Cancel Task
uk: Скасувати завдання

en: Cancel the current mail operation
uk: Скасувати поточну поштову операцію

en: Cancel the meeting for this item
uk: Скасувати засідання для цього елемента

en: Cancel this task
uk: Скасувати це завдання

en: Cancelled
uk: Скасовано

en: Cancelled.
uk: Відмінено.

en: Cancelling...
uk: Скасування...

en: Cannot access the Ximian Evolution shell.
uk: Неможливо зв'язатись з оболонкою Ximian Evolutuion.

en: Cannot append message to maildir folder: %s: %s
uk: Неможливо додати повідомлення у тку maildir: %s: %s

en: Cannot append message to mbox file: %s: %s
uk: Неможливо додати повідомлення до файлу Mbox: %s: %s

en: Cannot append message to mh folder: %s: %s
uk: Неможливо додати повідомлення у теку MH: %s: %s

en: Cannot attach file %s: %s
uk: Неможливо долучити файл %s: %s

en: Cannot attach file %s: not a regular file
uk: Неможливо долучити файл %s: не звичайний файл.

en: Cannot copy a folder over itself.
uk: Неможливо скопіювати теку в себе.

en: Cannot create a folder with that name
uk: Неможливо створити теку з цією назвою

en: Cannot create the directory
    %s
    Error: %s
uk: Неможливо створити каталог
    %s
    Помилка: %s

en: Cannot create the specified folder:
    %s
uk: Неможливо створити вказану теку:
    %s

en: Cannot delete folder:
    %s
uk: Не вдалось стерти теку:
    %s

en: Cannot delete folder: %s: Invalid operation
uk: Неможливо стерти теку: %s: Невірна операція

en: Cannot delete folder: %s: No such folder
uk: Неможливо стерти теку: %s: Немає такої теки

en: Cannot get folder: %s: %s
uk: Не вдалося отримати теку: %s: %s

en: Cannot get message: %s
      %s
uk: Неможливо отримати повідомлення: %s
      %s

en: Cannot get message: %s from folder %s
      %s
uk: Неможливо отримати повідомлення "%s" з теки "%s"
      %s

en: Cannot initialize Evolution's Summary component.
uk: Не вдалося ініціалізувати компонент зведення Evolutuion.

en: Cannot initialize Evolution's composer.
uk: Не вдалося ініціалізувати редактора Evolutuion.

en: Cannot initialize Evolution's mail component.
uk: Не вдалося ініціалізувати поштовий компонент Evolutuion.

en: Cannot initialize the Bonobo component system.
uk: Не вдалося ініціалізувати компонентну систему Bonobo.

en: Cannot initialize the Ximian Evolution shell: %s
uk: Неможливо ініціалізувати оболонку Ximian Evolutuion: %s

en: Cannot move a folder over itself.
uk: Неможливо перенести теку в себе.

en: Cannot open MH directory path: %s: %s
uk: Неможливо відкрити каталог MH: %s: %s

en: Cannot open mailbox: %s: %s
uk: Неможливо відкрити поштову скриньку: %s: %s

en: Cannot open message
uk: Неможливо відкрити повідомлення

en: Cannot open temporary mailbox: %s
uk: Не вдалося відкрити тимчасову поштову скриньку: %s

en: Cannot parse search expression: %s:
    %s
uk: Неможливо проаналізувати пошуковий вираз: %s:
    %s

en: Cannot register on OAF
uk: Неможливо зараєструватись на OAF

en: Cannot rename folder:
    %s
uk: Неможливо перейменувати теку:
    %s

en: Cannot rename folder: %s: Invalid operation
uk: Неможливо перейменувати теку: %s: Невірна операція

en: Cannot rename folder: %s: No such folder
uk: Неможливо перейменувати теку: %s: Немає такої теки

en: Cannot send message: no recipients defined.
uk: Неможливо відіслати повідомлення: не визначено отримувачів

en: Cannot send message: sender address not defined.
uk: Неможливо відіслати повідомлення: адреса відправника не визначена.

en: Cannot send message: sender address not valid.
uk: Неможливо відіслати повідомлення: адреса відправника не вірна.

en: Cape Verde
uk: Капе Верде

en: Car
uk: Авто

en: Car Phone
uk: Автомобільний телефон

en: Card ID already exists
uk: Ідентифікатор картки вже існує

en: Card not found
uk: Картки не знайдено

en: Card:
uk: Картка:

en: Case Sensitive
uk: Реґістрова чутливість

en: Categories
uk: Категорії

en: Category is
uk: Категорія -

en: Cayman Islands
uk: Кайманові острови

en: Central African Republic
uk: Центрально Африканська Республіка

en: Central European
uk: Центральноєвропейський

en: Chad
uk: Чад

en: Chair
uk: Місце

en: Change Anyway
uk: Змінити всеодно

en: Change the name of this folder
uk: Змінити назву цієї теки

en: Change the properties of this folder
uk: Змінити властивості цієї теки

en: Change the settings for the summary
uk: Змінити параметри зведення

en: Change this folder's properties
uk: Змінити властивості цієї теки

en: Changed Contact:
uk: Змінений контакт:

en: Character Encoding
uk: Кодування символів

en: Check Address
uk: Перевірити адресу

en: Check Full Name
uk: Перевірити повне ім'я

en: Chile
uk: Чилі

en: China
uk: Китай

en: Chinese
uk: Китайський

en: Christmas Island
uk: Різдвяний острів

en: Classification
uk: Класифікація

en: Clear sky
uk: Безхмарно

en: Click "Import" to begin importing the file into Evolution.
uk: Клацніть "Імпорт" для початку імпортування файлу в Evolution.

en: Click here for the address book
uk: Клацніть тут щоб викликати адресну книгу

en: Click to add a task
uk: Клацніть щоб додати завдання

en: Close
uk: Закрити

en: Close the current file
uk: Закрити поточний файл

en: Close this item
uk: Закрити цей елемент

en: Close this window
uk: Закрити це вікно

en: Closing connections...
uk: Закриття з'єднань...

en: Co_ntacts:
uk: Контакти:

en: Cocos (Keeling) Islands
uk: Кокосові острови

en: Collaboration
uk: Співпраця

en: Colombia
uk: Колумбія

en: Command not implemented
uk: Команди не реалізовано

en: Command parameter not implemented
uk: Парамера команди не реалізовано

en: Comment contains
uk: Коментар містить

en: Comoros
uk: Коморос

en: Comp
uk: Комп.

en: Company
uk: Компанія

en: Company Phone
uk: Телефон компанії

en: Completed
uk: Завершено

en: Completion Date
uk: Дата завершення

en: Compose _New Message
uk: Скласти нове повідомлення

en: Compose a message
uk: Підготувати повідомлення

en: Compose a reply to all of the recipients of the selected message
uk: Підготувати відповідь всім отримувачам вибраного повідомлення

en: Compose a reply to the mailing list of the selected message
uk: Підготувати відповідь у список листування вибраного повідомлення

en: Compose a reply to the sender of the selected message
uk: Підготувати відповідь відправнику вибраного повідомлення

en: Configuration
uk: Конфіґурація

en: Configuration Database not found
uk: Не знайдено конфіґураційної бази даних

en: Configure the calendar's settings
uk: Налаштування календаря

en: Configure the task view's settings
uk: Налаштувати відображення завдання

en: Conflicting Contact:
uk: Конфліктний контакт:

en: Congo
uk: Конґо

en: Connecting to LDAP server...
uk: З'єднання з сервером LDAP...

en: Connecting to server...
uk: З'єднання з сервером...

en: Connection cancelled
uk: З'єднання скасовано

en: Contact Editor
uk: Редактор контактів

en: Contact List Editor
uk: Редактор контактних списків

en: Contact Quick-Add
uk: Швидке додавання контакту

en: Contacts
uk: Контакти

en: Cook Islands
uk: Острови Кука

en: Copy
uk: Скопіювати

en: Copy folder
uk: Скопіювати теку

en: Copy message(s) to
uk: Скопіювати повідомлення у

en: Copy selected messages
uk: Скопіювати вибрані повідомлення

en: Copy selected messages to another folder
uk: Скопіювати вибрані повідомлення у іншу теку

en: Copy selected task
uk: Скопіювати вибране завдання

en: Copy the selection
uk: Скопіювати вибране

en: Copy this folder
uk: Скопіювати цю теку

en: Copy to Folder
uk: Скопіювати у теку

en: Copying
uk: Копіювання

en: Copying messages to %s
uk: Копіювання повідомлень у %s

en: Costa Rica
uk: Коста Ріка

en: Cote d'Ivoire
uk: Кои д'Івуар

en: Could not authenticate to KPOP server: %s
uk: Не вдалося автентифікуватися на сервері KPOP: %s

en: Could not check mail file %s: %s
uk: Неможлипо перевірити поштовий файл %s: %s

en: Could not close source folder %s: %s
uk: Не вдалося закрити вихідну теку %s: %s

en: Could not close temp folder: %s
uk: Не вдалося закрити тимчасову теку: %s

en: Could not connect to %s (port %d): %s
uk: Не вдалося з'єднатись з %s (порт %d): %s

en: Could not connect to POP server on %s.
uk: Не вдалося з'єднатись з сервером POP на %s.

en: Could not connect to server: %s
uk: Не вдалося з'єднатись з сервером: %s

en: Could not create composer window:
    Unable to activate HTML editor component.
uk: Не вдалось створити вікно редактора:
    Неможливо активувати компонент HTML-редактора.

en: Could not create directory %s:
    %s
uk: Не вдалося створити каталог %s:
    %s

en: Could not create directory %s: %s
uk: Не вдалося створити каталог %s: %s

en: Could not create file `%s':
    %s
uk: Не вдалось створити файл "%s":
    %s

en: Could not create folder `%s':
    %s
uk: Не вдалося створити теку "%s":
    %s

en: Could not create lock file for %s: %s
uk: Не вдалося створити файл блокування для %s: %s

en: Could not create pipe to sendmail: %s: mail not sent
uk: Не вдалося створити канал до sendmail: %s: пошту не відіслано

en: Could not create pipe: %s
uk: Не вдалося створити канал: %s

en: Could not create temporary directory: %s
uk: Неможливо створити тимчасовий каталог: %s

en: Could not create the alarm notify service
uk: Не вдалося створити послугу сповіщення

en: Could not create the alarm notify service factory
uk: Не вдалося створити фабрику послуги сповіщення

en: Could not create the component editor factory
uk: Неможливо створити фабрику компонентного редактора

en: Could not delete folder `%s':
    %s
uk: Не вдалось стерти теку "%s":
    %s

en: Could not delete folder `%s': %s
uk: Не вдалося стерти теку "%s": %s

en: Could not delete folder index file `%s': %s
uk: Не вдалося стерти індексний файл теки "%s": %s

en: Could not delete folder summary file `%s': %s
uk: Не вдалося стерти файл зведення теки "%s": %s

en: Could not execute %s: mail not sent.
uk: Не вдалося виконати %s: пошту не відіслано.

en: Could not fetch message: %s
uk: Не вдалося отримати повідомлення: %s

en: Could not find 'From' address in message
uk: Не вдалося знайти адресу відправника у повідомленні

en: Could not find message body in FETCH response.
uk: Не вдалося знайти тіла повідомлення у відповіді на FETCH.

en: Could not find widget for a field: `%s'
uk: Не вдалося знайти віджета для поля: "%s"

en: Could not fork sendmail: %s: mail not sent
uk: Не вдалося розгалудити sendmail: %s: пошту не відіслано

en: Could not fork: %s
uk: Не вдалося запустити спадкоємний процес: %s

en: Could not get group list from server.
uk: Не вдалося отримати спісок груп з сервера.

en: Could not initialize Bonobo
uk: Не вдалось ініціалізувати Bonobo

en: Could not initialize GNOME
uk: Не вдалось ініціалізувати GNOME

en: Could not initialize gnome-vfs
uk: Не вдалось ініціалізувати gnome-vfs

en: Could not load %s: %s
uk: Не вдалося завантажити %s: %s

en: Could not load %s: No initialization code in module.
uk: Не вдалося завантажити %s: немає ініціалізації в модулі.

en: Could not load summary for %s
uk: Не вдалося завантажити зведення для %s

en: Could not load the tasks in `%s'
uk: Не вдалося завантажити завдання в "%s"

en: Could not open cache directory: %s
uk: Не вдалося відкрити кеш-каталогу: %s

en: Could not open directory for news server: %s
uk: Не вдалося відкрити каталог сервера новин: %s

en: Could not open file `%s':
    %s
uk: Не вдалося відкрити файл "%s":
    %s

en: Could not open file: %s: %s
uk: Не вдалося відкрити файл %s: %s

en: Could not open folder `%s':
    %s
uk: Не вдалося відкрити теку "%s":
    %s

en: Could not open folder: %s: %s
uk: Не вдалося відкрити теку %s: %s

en: Could not open folder: message listing was incomplete.
uk: Не вдалося відкрити теку: список повідомлень не повний.

en: Could not open mail file %s: %s
uk: Не вдалось відкрити файл пошти %s: %s

en: Could not open temporary mail file %s: %s
uk: Не вдалось відкрити тимчасовий файл пошти %s: %s

en: Could not open the folder in `%s'
uk: Не вдалося відкрити теку в "%s"

en: Could not parse URL `%s'
uk: Неможливо проаналізувати URL "%s"

en: Could not read pilot's Calendar application block
uk: Не вдалося зчитати програмний блок календаря з пілота

en: Could not rename folder %s to %s: %s
uk: Не вдалося перейменувати теку "%s" на "%s": %s

en: Could not rename folder: %s
uk: Не вдалося перейменувати теку: %s

en: Could not save signature file.
uk: Не вдалося зберегти файл підпису.

en: Could not save summary: %s: %s
uk: Не вдалося зберегти зведення %s: %s

en: Could not scan folder `%s': %s
uk: Не вдалося просканувати теку "%s": %s

en: Could not send message: %s
uk: Не вдалося відіслати повідомлення: %s

en: Could not start wombat
uk: Не вдалось запустити Wombat

en: Could not start wombat server
uk: Не вдалося запустити сервер Wombat

en: Could not sync spool folder %s: %s
uk: Не вдалося синхронізувати накопичувальну теку %s: %s

en: Could not sync temporary folder %s: %s
uk: Не вдалось синхронізувати тимчасову теку %s: %s

en: Could not update files correctly
uk: Не вдалося коректно поновити файли

en: Could not write data: %s
uk: Не вдалось записати дані: %s

en: Countr_y:
uk: Країна:

en: Create Ru_le From Message
uk: Створити правило з повідомлення

en: Create _New Folder...
uk: Створити нову теку...

en: Create _Virtual Folder From Message
uk: Створити віртуальну теку з повідомлення

en: Create a New _Task
uk: Створити нове завдання

en: Create a _New Appointment
uk: Створити нову зустріч

en: Create a link to this folder in the shortcut bar
uk: Створити посилання на цю теку в панелі ярликів

en: Create a new appointment
uk: Створити нову зустріч

en: Create a new contact "%s"
uk: Створити новий контакт "%s"

en: Create a new folder
uk: Створити нову теку

en: Create a new shortcut
uk: Створити новий ярлик

en: Create a new shortcut group
uk: Створити нову групу ярликів

en: Create a new task
uk: Створити нову завдання

en: Create a rule to filter messages from this sender
uk: Створити правило фільтрування повідомлень від цього відправника

en: Create a rule to filter messages to these recipients
uk: Створити правило фільтрування повідомлень до цих отримувачів

en: Create a rule to filter messages to this mailing list
uk: Створити правило фільтрування повідомлень у цей список листування

en: Create a rule to filter messages with this subject
uk: Створити правило фільтрування повідомлень з цією темою

en: Create a virtual folder for these recipients
uk: Створити віртуальну теку для цих отримувачів

en: Create a virtual folder for this mailing list
uk: Створити віртуальну теку для цього списку листування

en: Create a virtual folder for this sender
uk: Створити віртуальну теку для цього відправника

en: Create a virtual folder for this subject
uk: Створити віртуальну теку для цієї теми

en: Create an event for the whole day
uk: Створити подію на весь день

en: Create new contact
uk: Створити новий контакт

en: Create new contact list
uk: Створити новий контактний список

en: Create new shortcut group
uk: Створити нову групу ярликів

en: Croatia
uk: Хорватія

en: Cu_t
uk: Вирізати

en: Cuba
uk: Куба

en: Customise My Evolution
uk: Налаштувати мій Evolution

en: Cut
uk: Вирізати

en: Cut selected messages
uk: Вирізати вибрані повідомлення

en: Cut selected task
uk: Вирізати вибрані завдання

en: Cut the selection
uk: Вирізати вибране

en: Cyprus
uk: Кіпр

en: Cyrillic
uk: Кирилічний

en: Czech Republic
uk: Чехія

en: DATA request timed out: %s: mail not sent
uk: Затримка відповіді на DATA: %s: пошту не відіслано

en: DATA response error: %s: mail not sent
uk: Помилка відповіді на DATA: %s: пошту не відіслано

en: Date
uk: Дата

en: Date & Time
uk: Дата й час

en: Date Completed:
uk: Дата виконання:

en: Date received
uk: Дата отримання

en: Date sent
uk: Дата відсилання

en: Date/Time:
uk: Дата й час:

en: Date:
uk: Дата:

en: Day
uk: День

en: Days
uk: Дні

en: De_fault
uk: Типово

en: De_lete
uk: Стерти

en: December
uk: Грудень

en: Declined
uk: Відхилено

en: Decrease the text size
uk: Зменшити розмір тексту

en: Default Forward style is:
uk: Типовий стиль пересилання:

en: Default character encoding:
uk: Типове кодуванни символів:

en: Define Views
uk: Визначити відображення

en: Delegated
uk: Доручено

en: Delegated From
uk: Доручив

en: Delegated To
uk: Доручено

en: Delete
uk: Стерти

en: Delete "%s"
uk: Стерти "%s"

en: Delete Contact?
uk: Стерти контакт?

en: Delete after %s day(s)
uk: Стирати по завершенню %s днів

en: Delete all but signature
uk: Стерти все крім підпису

en: Delete selected contacts
uk: Стерти вибрані контакти

en: Delete selected tasks
uk: Стерти вибрані завдання

en: Delete the appointment
uk: Стерти зустріч

en: Delete this folder
uk: Стерти цю теку

en: Delete this item
uk: Стерти цей елемент

en: Delete this list
uk: Стерти цей список

en: Delete...
uk: Стерти...

en: Deleted
uk: Стерто

en: Denmark
uk: Данія

en: Dep
uk: Від.

en: Department
uk: Відділ

en: Description contains
uk: Опис містить

en: Description:
uk: Опис:

en: Details
uk: Подробиці

en: Dictionary.com Word of the Day
uk: Слово дня на Dictionary.com

en: Dimensions:
uk: Розміри:

en: Disable
uk: Вимкнути

en: Disable Queries
uk: Заборонити запити

en: Disable splash screen
uk: Вимкнути заставку

en: Disconnecting from %s
uk: Закриття з'єднання з %s

en: Display
uk: Відобразити

en: Display a different folder
uk: Відобразити іншу теку

en: Display a message
uk: Показати повідомлення

en: Display options
uk: Параметри відображення

en: Display the next important message
uk: Показати наступне важливе повідомлення

en: Display the next message
uk: Показати наступне повідомлення

en: Display the next unread message
uk: Показати попереднє повідомлення

en: Display the next unread thread
uk: Показати наступну непрочитану гілку

en: Display the previous important message
uk: Показати попереднє важливе повідомлення

en: Display the previous message
uk: Показати попереднє повідомлення

en: Display the previous unread message
uk: Показати попереднє непрочитане повідомлення

en: Djibouti
uk: Джібуті

en: Do Not Exist
uk: не існують

en: Do you really want to remove group
    `%s' from the shortcut bar?
uk: Ви справді бажаєте видалити групу
    "%s" з панелі ярликів?

en: Do you want to save changes?
uk: Ви хочете змінити зміни?

en: Dominica
uk: Домініка

en: Dominican Republic
uk: Домініканська республіка

en: Don't ask me again
uk: Більше не запитувати

en: Don't delete
uk: Не стирати

en: Don't import
uk: Не імпортувати

en: Don't remove
uk: Не видаляти

en: Don't show this message again.
uk: Більше не показувати це повідомлення.

en: Done
uk: Готово

en: Dr.
uk: Доктор

en: Draft
uk: Чернетка

en: Drafts
uk: Чернетки

en: Duplicate Contact Detected
uk: Виявлено продуюльований контакт

en: E-mail
uk: Е-пошта

en: E_nable
uk: Увімкнути

en: E_xit
uk: Вийти

en: East
uk: Схід

en: East - NorthEast
uk: Схід - північний схід

en: East - Southeast
uk: Схід - південний схід

en: East Timor
uk: Південний Тімор

en: Ecuador
uk: Еквадор

en: Edit Addressbook
uk: Виправити адресну книгу

en: Edit Appointment
uk: Виправити зустріч

en: Edit Contact Info
uk: Виправлення контактної інформації

en: Edit Contact List
uk: Виправити контактний список

en: Edit Filters
uk: Редагування вільтрів

en: Edit Full
uk: Виправлення повного імені

en: Edit Rule
uk: Змінити правило

en: Edit VFolder
uk: Виправлення віртуальної теки

en: Edit VFolders
uk: Виправлення віртуальних тек

en: Edit...
uk: Виправити...

en: Egypt
uk: Єгипет

en: El Salvador
uk: Сальвадор

en: Email
uk: Е-пошта

en: Email 2
uk: Е-пошта 2

en: Email 3
uk: Е-пошта 3

en: Empty Message
uk: Порожнє повідомлення

en: Empty _Trash
uk: Спорожнити смітник

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Enable Queries (Dangerous!)
uk: Дозволити запити (небезпечно!)

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Encrypt this message with PGP
uk: Зашифрувати це повідомлення PGP

en: Encrypt this message with your S/MIME Encryption Cetificate
uk: Зашифрувати це повідомлення вашим сертифікатом шифрування S/MIME

en: End Date
uk: Дата кінця

en: Enter Password
uk: Ввід пароля

en: Enter Password for %s
uk: Введіть пароль для %s

en: Enter folder URI
uk: Введіть URI теки

en: Enter password for %s (user %s)
uk: Введіть пароль для %s (користувач %s)

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message
uk: Введіть адресатів, що отримають копію повідомлення

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message without appearing in the recipient list of the message.
uk: Введіть адресатів, що отримають копію повідомлення не попавши в список отримувачів.

en: Enter the character set to use
uk: Введіть бажаний набір символів

en: Enter the recipients of the message
uk: Введіть адресатів повідомлення

en: Equatorial Guinea
uk: Екваторіальна Ґвінея

en: Eritrea
uk: Ерітрея

en: Error
uk: Помилка

en: Error accessing file: %s
uk: Помилка доступу до файлу: %s

en: Error adding card
uk: Помилка додавання картки

en: Error adding list
uk: Помилка додавання списку

en: Error autosaving message: %s
     %s
uk: Помилка автозбереження файлу: %s
     %s

en: Error copying mail temp file: %s
uk: Помилка копиювання тимчасового поштового файлу: %s

en: Error creating SASL authentication object.
uk: Помилка створення автенфікаційного об'єкта SASL

en: Error downloading RDF
uk: Помилка завантаження RDF

en: Error executing %s.
uk: Помилка виконання %s.

en: Error executing filter search: %s: %s
uk: Помилка виконання фільтрованого пошуку: %s: %s

en: Error executing filter: %s: %s
uk: Помилка виконання фільтра: %s: %s

en: Error in regular expression '%s':
    %s
uk: Помилка у реґулярному виразі "%s":
    %s

en: Error in search expression.
uk: Помилка у реґулярному виразі.

en: Error loading %s
uk: Помилка завантаження %s

en: Error loading file: %s
uk: Помилка завантаження файлу: %s

en: Error modifying card
uk: Помилка модифікації картки

en: Error modifying list
uk: Помилка модифікування списку

en: Error parsing filter: %s: %s
uk: Помилка аналізу фільтра: %s: %s

en: Error reading mail file: %s
uk: Помилка зчитування файлу пошти: %s

en: Error removing card
uk: Помилка видалення картки

en: Error removing list
uk: Помилка видалення списку

en: Error saving file: %s
uk: Помилка збереження файлу: %s

en: Error saving shortcuts.
uk: Помилка збереження ярликів.

en: Error starting %s
uk: Помилка запуску %s

en: Error while '%s':
    %s
uk: Помилка під час "%s":
    %s

en: Error while communicating with calendar server
uk: Помилка під час комунікування з календарним сервером

en: Error while performing operation:
    %s
uk: Помилка під час здійснення операції:
    %s

en: Error while reading file %s:
    %s
uk: Помилка зчитування файлу: %s:
    %s

en: Error writing mail temp file: %s
uk: Помилка запису пошти у тимчасовий файл: %s

en: Error writing to temp mailbox: %s
uk: Помилка запису в тимчасову пошту скриньку: %s

en: Estonia
uk: Естонія

en: Ethiopia
uk: Ефіопія

en: Every
uk: Кожен

en: Evolution - Create new folder
uk: Evolution - Створення нової теки

en: Evolution Import Assistant
uk: Помічник імпорту в Evolution

en: Evolution Importer Assistant
uk: Помічник імпорту в Evolution

en: Evolution News Editor
uk: Редактор новин Evolution

en: Evolution _Window
uk: Вікно Evolution

en: Evolution can import data from the following files:
uk: Evolution може імпортувати дані з таких файлів:

en: Evolution component for handling contacts.
uk: Компонент Evolution для обробки контактів.

en: Evolution component for handling mail.
uk: Компонент Evolution для обробки пошти.

en: Evolution component for handling the calendar.
uk: Компонент Evolution для керування календарем.

en: Evolution component for the executive summary.
uk: Компонент Evolution для виконавчого зведення.

en: Evolution has found Elm mail files
    Would you like to import them into Evolution?
uk: Evolution знайшов поштові файли Elm
    Чи бажаєте ви імпортувати їх у Evolution?

en: Evolution has found GnomeCard files.
    Would you like them to be imported into Evolution?
uk: Evolution знайшов файли GnomeCard.
    Чи бажаєте ви імпортувати їх у Evolution?

en: Evolution has found Netscape mail files.
    Would you like them to be imported into Evolution?
uk: Evolution знайшов поштові файли Netscape.
    Чи бажаєте ви імпортувати їх у Evolution?

en: Evolution has found Pine mail files.
    Would you like to import them into Evolution?
uk: Evolution знайшов поштові файли Pine.
    Чи бажаєте ви імпортувати їх у Evolution?

en: Evolution installation
uk: Інсталяція Evolution

en: Evolution is importing your old Elm mail
uk: Evolution імпортує вашу пошту з Elm

en: Evolution is importing your old Netscape data
uk: Evolution імпортує ваші старі дані Netscape

en: Evolution is importing your old Pine data
uk: Evolution імпортує ваші старі дані Pine

en: Evolution is now exiting ...
uk: Evolution завершує роботу...

en: Evolution mail composer.
uk: Редактор пошти Evolutuion.

en: Evolution mail executive summary component.
uk: Компонент поштового виконавчого зведення Evolutuion.

en: Evolution mail folder display component.
uk: Компонент відображення поштової теки Evolutuion.

en: Evolution mail folder factory component.
uk: Компонент фабрики поштової теки Evolutuion.

en: Exceptions
uk: Вийнятки

en: Exist
uk: Існують

en: Exists
uk: Існує

en: Exit the program
uk: Вийти з програми

en: Expression
uk: Вираз

en: Expunging folder
uk: Викреслення теки

en: External Viewer
uk: Зовнішня програма перегляду

en: F_ind
uk: Знайти

en: F_older
uk: Тека

en: F_ont...
uk: Шрифт...

en: F_ree
uk: Вільний

en: F_ree/Busy URL:
uk: URL зайнятості:

en: Factory for the Evolution composer.
uk: Фабрика для редактора Evolutuion.

en: Factory for the alarm notification service
uk: Фабрика для послуги сповіщення

en: Factory to create a component editor factory
uk: Фабрика для створення фабрики компонентного редактора

en: Factory to import Outlook Express 4 mails into Evolution
uk: Фабрика для імпортування пошти Outlook Express 4 у Evolution

en: Factory to import VCard files into Evolution.
uk: Фабрика імпорту файлів VCard у Evolutuion.

en: Factory to import mbox into Evolution
uk: Фабрика для імпортування mbox у Evolutuion.

en: Failed at message %d of %d
uk: Збій на повідомленні %d з %d

en: Failed on message %d
uk: Збій на повідомленні %d

en: Failed on message %d of %d
uk: Збій на повідомленні %d з %d

en: Failed to cache message %s: %s
uk: Збій кешування повідомлення %s: %s

en: Failed to decode message.
uk: Збій розкодовування повідомлення.

en: Failed to get lock using fcntl(2): %s
uk: Не вдалось зробити блокування за допомогою fcntl(2): %s

en: Failed to get lock using flock(2): %s
uk: Не вдалось зробити блокування за допомогою flock(2): %s

en: Failed to send username to server
uk: Не вдалося відіслати ім'я користувача на сервер

en: Failed to store mail in temp file %s: %s
uk: Не вдалося зберегти пошту в тимчасовому файлі %s: %s

en: Failed to verify certificates.
uk: Збір перевірки сертифікатів.

en: Falkland Islands
uk: Фалкландські острови

en: Family Name
uk: Прізвище

en: Faroe Islands
uk: Фароські острови

en: Fatal mail parser error near position %ld in folder %s
uk: Фатальна помилка поштового аналізатора на позиції %ld в теці %s

en: February
uk: Лютий

en: Fetching Mail
uk: Отримання пошти

en: Fetching summary information for new messages
uk: Отримання інформації про нові повідомлення

en: Fiji
uk: Фіджі

en: File %s does not exist
uk: Файлу %s не існує

en: File A_s:
uk: Файл як:

en: File As
uk: Файл як

en: File exists, overwrite?
uk: Файл існує, переписати?

en: File name:
uk: Назва файлу:

en: File type:
uk: Тип файлу:

en: Filename:
uk: Назва файлу:

en: Filter Rules
uk: Правила фільтрування

en: Filter on Mailing List
uk: Фільтр списку листування

en: Filter on Mailing List (%s)
uk: Фільтр списку листування (%s)

en: Filter on Mailing _List...
uk: Фільтр списку листування...

en: Filter on Re_cipients
uk: Фільтр отримувачів

en: Filter on Se_nder...
uk: Фільтр відправника...

en: Filter on Sen_der
uk: Фільтр відправника

en: Filter on Sub_ject
uk: Фільтр теми

en: Filter on _Mailing List
uk: Фільтр списку розсилки

en: Filter on _Recipients...
uk: Фільтр отримувачів...

en: Filter on _Subject...
uk: Фільтр теми...

en: Filtering Folder
uk: Фільтрування теки

en: Filters
uk: Фільтри

en: Find Now
uk: Знайти зараз

en: Find in Message
uk: Знайти у повідомленні

en: Find:
uk: Знайти:

en: Finland
uk: Фінляндія

en: First day of wee_k:
uk: Перший день тижня:

en: Folder
uk: Тека

en: Folder `%s' does not exist.
uk: Теки "%s" не існує.

en: Folder `%s' is not empty. Not deleted.
uk: Тека "%s" не порожня. Не стерто.

en: Folder `%s/%s' does not exist.
uk: Теки "%s/%s" не існує.

en: Folder containing appointments and events
uk: Тека, що містить інформацію про зустрічі та події

en: Folder containing contact information
uk: Тека, що містисть контактну інформацію

en: Folder containing mail
uk: Тека, що містить пошту

en: Folder containing the Evolution Summary
uk: Тека, що містить зведення Evolution

en: Folder name cannot contain the Return character.
uk: Назва теки не може містити символ вводу.

en: Folder name:
uk: Назва теки:

en: Folder type:
uk: Тип теки:

en: Folder was destroyed and recreated on server.
uk: Теку було знищено і повторно створено на сервері.

en: Folders
uk: Теки

en: Folders whose names begin with:
uk: Теки, назви яких починаються з:

en: Fonts
uk: Шрифти

en: Footer:
uk: Нижній колонтитул:

en: For connecting to and downloading mail from POP servers.
uk: Для з'єднання та звантаження пошти з серверів POP.

en: For reading and storing local mail in standard mbox spool files.
uk: Для зчитування та збереження локальної пошти у стандартних накопичувальних файлах mbox.

en: For reading and storing mail on IMAP servers.
uk: Для зчитування та збереження плшти на серверах IMAP.

en: For retrieving local mail from standard mbox formated spools.
uk: Для отримання локальної пошти з стандартного накопичувача у форматі mbox.

en: For storing local mail in MH-like mail directories.
uk: Для збереження локальної пошти у форматі поштових каталогів MH

en: For storing local mail in maildir directories.
uk: Для збереження локальної пошти у форматі поштових каталогів maildir.

en: Forget _Passwords
uk: Забути паролі

en: Format
uk: Формат

en: Forward
uk: Переслати

en: Forward As
uk: Переслати як

en: Forward Contact
uk: Переслати контакт

en: Forward _Attached
uk: Переслати долученим

en: Forward _Inline
uk: Переслати в тілі

en: Forward _Quoted
uk: Переслати процитованим

en: Forward as i_Calendar
uk: Переслати як i_Calendar

en: Forward the selected message in the body of a new message
uk: Переслати вибране повідомлення в тілі нового повідомлення

en: Forward the selected message quoted like a reply
uk: Переслати вибране повідомлення процитоване як відповідь

en: Forward the selected message to someone
uk: Переслати вибране повідомлення до когось

en: Forward the selected message to someone as an attachment
uk: Переслати вибране повідомлення до когось як долучення

en: Forward this item via email
uk: Переслати цей елемент електронною поштою

en: Forwarded Message
uk: Переслане повідомлення

en: Forwarded message
uk: Переслане повідомлення

en: Forwarded message - %s
uk: Переслане повідомлення %s

en: Forwarded messages
uk: Переслані повідомлення

en: Fr
uk: Птн

en: France
uk: Франція

en: Free
uk: Вільний

en: French Guiana
uk: Французька Ґвінея

en: French Polynesia
uk: Французька Полінезія

en: French Southern Territories
uk: Французькі Південні Території

en: Friday
uk: П'ятниця

en: From
uk: Від

en: From %s:
uk: Від %s:

en: From:
uk: Від:

en: Full Name
uk: Повне ім'я

en: Gabon
uk: Ґабон

en: Gambia
uk: Ґамбія

en: General
uk: Загальне

en: Generating message list
uk: Створення списку повідомлень

en: Generic error
uk: Загальна помилка

en: Geographical Position
uk: Географічне положення

en: Georgia
uk: Грузія

en: Germany
uk: Німеччина

en: Getting Folder Information
uk: Отримання інформації про теку

en: Getting message %d (%d%%)
uk: Отримання повідомлення %d (%d%%)

en: Getting message %d of %d
uk: Отримання повідомлення %d з %d

en: Ghana
uk: Ґана

en: Gibraltar
uk: Ґібралтар

en: Go To
uk: Перейти

en: Go To Date
uk: Перейти на дату

en: Go To Today
uk: Сьогодні

en: Go back
uk: Перейти назад

en: Go forward
uk: Перейти вперед

en: Go to _Today
uk: Сьогодні

en: Go to a specific date
uk: Перейти до вказаної дати

en: Go to folder...
uk: Перейти на теку...

en: Go to today
uk: Сьогодні

en: Greece
uk: Греція

en: Greek
uk: Грецький

en: Greenland
uk: Ґренландія

en: Grenada
uk: Ґренада

en: Group
uk: Групове

en: Group name:
uk: Назва групи:

en: Guadeloupe
uk: Ґваделупа

en: Guam
uk: Ґуам

en: Guatemala
uk: Ґватемала

en: Guinea
uk: Ґвінея

en: Guinea-bissau
uk: Ґвінея-Біссау

en: Guyana
uk: Ґаяна

en: HELO request timed out: %s: non-fatal
uk: Перевищено час очікування відповіді на HELO: %s: не фатально

en: HELO response error: %s: non-fatal
uk: Помилка відповіді на HELO: %s: не фатально

en: HTML signature file:
uk: Файл підпису HTML:

en: Hail
uk: Град

en: Hail in the vicinity
uk: Град в околицях

en: Haiti
uk: Гаїті

en: Has subfolders
uk: Має підтеки

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Header/Footer
uk: Колонтитули

en: Headings
uk: Верхні колонтитули

en: Headings for each letter
uk: Верхні колонтитули для кожного листа

en: Heavy hail
uk: Сильний град

en: Heavy rain
uk: Сильний дощ

en: Height:
uk: Висота:

en: Help message
uk: Довідкове повідомлення

en: Hide
uk: Прибрати

en: Hide S_elected Messages
uk: Прибрати вибрані повідомлення

en: Hide _Deleted Messages
uk: Прибрати стерті повідомлення

en: Hide _Read Messages
uk: Прибрати прочитані повідомлення

en: Hide the shortcut bar
uk: Прибрати панель ярликів

en: High
uk: Високий

en: Higher
uk: Вище

en: Highest
uk: Найвище

en: Holy See
uk: Ватикан

en: Home
uk: Домашня

en: Home 2
uk: Домашня 2

en: Home Address
uk: Домашня адреса

en: Home Fax
uk: Домашній факс

en: Home Phone
uk: Домашній телефон

en: Home Phone 2
uk: Домашній телефон 2

en: Honduras
uk: Гондурас

en: Hong Kong
uk: Гонґ Конґ

en: Host
uk: Комп'ютер

en: Hours
uk: Години

en: However, the message was successfully sent.
uk: Всеодно, повідомлення було успішно відіслано.

en: Hungary
uk: Угорщина

en: I/O error
uk: Помилка вводу/виводу

en: IMAP command failed: %s
uk: Збій команди IMAP: %s

en: IMAP server %s does not support requested authentication type %s
uk: Сервер IMAP %s не підтримує запитаного типу автенфікації %s

en: IMAP server response did not contain %s information
uk: Відповідь серера IMAP не містить інформації про %s

en: Iceland
uk: Ісландія

en: If
uk: Якщо

en: Immediately follow each other
uk: Один за другим

en: Import
uk: Імпорт

en: Import File (step 3 of 3)
uk: Імпорт файлу (крок 3 з 3)

en: Import a single file
uk: Імпорт одного файла

en: Import data and settings from older programs
uk: Імпортувати дані й параметри з старіших програм

en: Import data from other programs
uk: Імпорт даних з інших програм

en: Important
uk: Важливо

en: Importer Type (step 1 of 3)
uk: Тип імпортера (скрок 1 з 3)

en: Importers
uk: Імпортери

en: Importing
uk: Імпортування

en: Importing %s
    Importer not ready.
    Waiting 5 seconds to retry.
uk: Імпортування %s
    Імпортер не готовий.
    Очікування 5 секунд на відповідь.

en: Importing %s
    Importing item %d.
uk: Імпортування %s
    Імпортування елемента %d.

en: Importing %s as %s
uk: Імпортування %s як %s

en: Importing %s.
    Starting %s
uk: Імпортування %s.
    Запуск %s

en: Importing...
uk: Імпортування...

en: Imports Outlook Express 4 files into Evolution
uk: Імпортує файли Outlook Express 4 у Evolution

en: Imports VCard files into Evolution.
uk: Імпорт файлів VCard у Evolution.

en: Imports mbox files into Evolution
uk: Імпорутує файли mbox у Evolution

en: In HTML mail
uk: В HTML

en: In Process
uk: Відбувається

en: In Progress
uk: Виконується

en: Inbox
uk: Вхідні

en: Include:
uk: Включити:

en: Incoming
uk: Вхідні

en: Increase the text size
uk: Збільшити розмір тексту

en: India
uk: Індія

en: Individual
uk: Індивідуальне

en: Indonesia
uk: Індонезія

en: Information
uk: Інформація

en: Inline
uk: В тілі

en: Inline Text _File...
uk: Вставити текстовий файл...

en: Insert File
uk: Вставити файл

en: Insert a file as text into the message
uk: Вставити файл як текст у повідомлення

en: Insert text file...
uk: Вставити текстовий файл...

en: Internal error
uk: Внутрішня помилка

en: Invalid URI
uk: Невірний URI

en: Invalid argument
uk: Невірний арґумент

en: Invalid arguments
uk: Невірні арґументи

en: Invalid message contents
uk: Невірний вміст повідомлення

en: Ireland
uk: Ірландія

en: Israel
uk: Ізраіль

en: Italy
uk: Італія

en: Item sent!
uk: Елемент відіслано!

en: Jamaica
uk: Ямайка

en: January
uk: Січень

en: Japan
uk: Японія

en: Japanese
uk: Японський

en: Jordan
uk: Йорданія

en: Journal entry - %s
uk: Журнальний запис - %s

en: Jr.
uk: Молодший

en: July
uk: Липень

en: June
uk: Червень

en: Kazakhstan
uk: Казахстан

en: Kenya
uk: Кенія

en: Kiribati
uk: Кірібаті

en: Korean
uk: Корейський

en: Kuwait
uk: Кувейт

en: Kyrgyzstan
uk: Киргистан

en: LDAP Server
uk: Сервер LDAP

en: LDAP server containing contact information
uk: Сервер LDAP, що містить контактну інформацію

en: Landscape
uk: Альбомна

en: Language
uk: Мова

en: Laos
uk: Лаос

en: Latvia
uk: Латвія

en: Leave messages on server
uk: Залишати повідомлення на сервері

en: Lebanon
uk: Лебанон

en: Left:
uk: Ліворуч:

en: Lesotho
uk: Лесото

en: Letter tabs on side
uk: Закладки літер збоку

en: Liberia
uk: Ліберія

en: Liechtenstein
uk: Ліхтенштейн

en: Light hail
uk: Слабкий град

en: Light rain
uk: Слабкий дощ

en: List _name:
uk: Назва списку:

en: Lithuania
uk: Литва

en: Load _Images
uk: Завантажити зображення

en: Loading Calendar
uk: Завантаження календаря

en: Loading calendar...
uk: Завантаження календаря...

en: Loading message content
uk: Завантаження вмісту повідомлення

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Local delivery
uk: Локальне відвантаження

en: Local mail file %s
uk: Файл локальної пошти %s

en: Low
uk: Низький

en: Lower
uk: Нижче

en: Lowest
uk: Найнижче

en: Luxembourg
uk: Люксембурґ

en: MAIL FROM request timed out: %s: mail not sent
uk: Затримка відповіді на MAIL FROM: %s: пошту не відіслано

en: MAIL FROM response error: %s: mail not sent
uk: Помилка відповіді на MAIL FROM: %s: пошту не відіслано

en: MH append message cancelled
uk: Відмінено додавання повідомлення у MH

en: MH-format mail directories
uk: Поштові каталоги формату MH

en: MIME type:
uk: Тип MIME:

en: MTWTFSS
uk: ПВСЧПСН

en: Ma_x number of items shown:
uk: Максимальна кількість показуваних елементів:

en: Macau
uk: Масау

en: Macedonia
uk: Македонія

en: Madagascar
uk: Мадаґаскар

en: Mail
uk: Пошта

en: Mail Alarm Options
uk: Параметри поштових сповіщень

en: Mail Configuration
uk: Конфіґурація пошти

en: Mail Settings
uk: Параметри пошти

en: Mail append cancelled
uk: Додавання пошти відмінено

en: Mail configuration interface
uk: Інтерфейс конфіґурації пошти

en: Mail delivery via the sendmail program
uk: Достачання пошти через програму sendmail

en: Mail from %s
uk: Пошта від %s

en: Mail storage folder (internal)
uk: Тека зберігання пошти (внутрішня)

en: Mail summary
uk: Поштове зведення

en: Mail to %s
uk: Пошта до %s

en: Mailbox Format
uk: Формат поштової скриньки

en: Mailbox location
uk: Розміщення поштової скриньки

en: Maildir append message cancelled
uk: Відмінено додавання повідомлення у maildir

en: Maildir-format mail directories
uk: Поштові каталоги формату maildir

en: Mailing list
uk: Список листування

en: Main toolbar
uk: Головна панель інструментів

en: Make this my _default account
uk: Зробити це моїм типовим рахунком

en: Malawi
uk: Малаві

en: Malaysia
uk: Малазія

en: Maldives
uk: Мальдиви

en: Mali
uk: Малі

en: Malta
uk: Мальта

en: Man
uk: Кер.

en: Manage Subscriptions
uk: Керування передплатами

en: Manager
uk: Керівник

en: Mar_k as Read
uk: Позначити прочитаним

en: March
uk: Березень

en: Margins
uk: Поля

en: Mark All as R_ead
uk: Позначити всі прочитаними

en: Mark all visible messages as read
uk: Позначити всі видимі повідомлення як прочитані

en: Mark as I_mportant
uk: Позначити як важливі

en: Mark as U_nread
uk: Позначити непрочитаним

en: Mark as Unim_portant
uk: Позначити як неважливе

en: Mark as Unimp_ortant
uk: Позначити як неважливі

en: Mark as _Important
uk: Позначити як важливе

en: Mark the selected messages as having been read
uk: Позначити вибрані повідомлення як прочитані

en: Mark the selected messages as important
uk: Позначити вибрані повідомлення як важливі

en: Mark the selected messages as not having been read
uk: Позначити вибрані повідомлення непрочитані

en: Mark the selected messages as unimportant
uk: Позначити вибрані повідомлення як неважливі

en: Mark the selected messages for deletion
uk: Позначити вибрані повідомлення до видалення

en: Marshall Islands
uk: Маршалові острови

en: Martinique
uk: Мартініка

en: Mauritania
uk: Мавританія

en: Mauritius
uk: Маурітус

en: May
uk: Травень

en: Mayotte
uk: Майотт

en: Meeting _end time:
uk: Час завершення зібрання:

en: Meeting _start time:
uk: Час початку зібрання:

en: Member
uk: Член

en: Members
uk: Члени

en: Message
uk: Повідомлення

en: Message %s not found.
uk: Повідомлення %s не знайдено.

en: Message Alarm Options
uk: Параметри повідомлень-сповіщень

en: Message Body
uk: Тіло повідомлення

en: Message Header
uk: Заголовок повідомлення

en: Message construction failed: Corrupt mailbox?
uk: Збій побудови повідомлення: зіпсовано поштову скриньку?

en: Message contains
uk: Повідомлення містить

en: Message to Display
uk: Повідомлення

en: Message was received
uk: Повідомлення було отримано

en: Message was sent
uk: Повідомлення було відіслано

en: Messages
uk: Повідомлення

en: Mexico
uk: Мексика

en: Micronesia
uk: Мікронезія

en: Minutes
uk: Хвилини

en: Mo
uk: Пнд

en: Mobile
uk: Мобільний

en: Mobile Phone
uk: Мобільний телефон

en: Moderate hail
uk: Помірний град

en: Moderate rain
uk: Помірний дощ

en: Moderate tornado
uk: Помірний смерч

en: Moderate volcanic ash
uk: Помірний вулканічний пил

en: Modifying card from LDAP server...
uk: Змина картки на сервері LDAP...

en: Monaco
uk: Монако

en: Monday
uk: Понеділок

en: Mongolia
uk: Монґолія

en: Month
uk: Місяць

en: Month View
uk: Показ місяця

en: Montserrat
uk: Монцеррат

en: Morocco
uk: Морокко

en: Move
uk: Перенести

en: Move folder
uk: Перенести теку

en: Move message(s) to
uk: Перенести повідомлення у

en: Move selected messages to another folder
uk: Перенести вибрані повідомлення у іншу теку

en: Move this folder to another place
uk: Перенести цю теку в інше місце

en: Move to Folder
uk: Перенести в теку

en: Moving
uk: Перенесення

en: Moving messages
uk: Перенесення повідомлень

en: Moving messages to %s
uk: Перенесення повідомлень у %s

en: Mozambique
uk: Мозамбік

en: My Weather
uk: Моя погода

en: Myanmar
uk: М'янмар

en: NNTP Server:
uk: Сервер NNTP:

en: Name
uk: Ім'я:

en: Name:
uk: Ім'я:

en: Namespace
uk: Простір назв

en: Namibia
uk: Намібія

en: Nauru
uk: Науру

en: Nepal
uk: Непал

en: Netherlands
uk: Голандія

en: Netherlands Antilles
uk: Голандські Антили

en: New
uk: Новий

en: New Appointment
uk: Нова зустріч

en: New Caledonia
uk: Нова Каледонія

en: New Contact
uk: Новий контакт

en: New Contact List
uk: Новий контактний список

en: New Contact _List
uk: Новий контактний список

en: New Contact:
uk: Новий контакт:

en: New List
uk: Новий список

en: New Mail Message
uk: Нове поштове повідомлення

en: New Message
uk: Нове повідомлення

en: New Task
uk: Нове завдання

en: New VFolder
uk: Нова віртуальна тека

en: New Zealand
uk: Нова Зеландія

en: New _Appointment
uk: Нова зустріч

en: New _Appointment...
uk: Нова зустріч...

en: New _Contact
uk: Новий контакт

en: New _Mail Message
uk: Нове поштове повідомлення

en: New _Task
uk: Нове завдання

en: New phone type
uk: Новий тип телефона

en: New...
uk: Новий...

en: News
uk: Новини

en: News Feed Settings
uk: Параметри новин

en: Next
uk: Далі

en: Next Important Message
uk: Наступне важливе повідомлення

en: Next Message
uk: Наступне повідомлення

en: Next Thread
uk: Наступна гілка

en: Next Unread Message
uk: Наступне непрочитане повідомлення

en: Nicaragua
uk: Нікараґуа

en: Nick
uk: Псевдо

en: Nickname
uk: Прізвисько

en: Niger
uk: Ніґер

en: Nigeria
uk: Ніґерія

en: No
uk: Ні

en: No Information
uk: Немає інформації

en: No Message Selected
uk: Немає вибраних повідомлень

en: No appointments
uk: Немає зустрічей

en: No cards
uk: Немає карток

en: No description available.
uk: Немає опису.

en: No error
uk: Без помилок

en: No folder name specified.
uk: Не вказано назви теки.

en: No message with uid %s
uk: Немає повідомлення з UID %s

en: No owner
uk: Не має власника

en: No server has been selected
uk: Не було вибрано сервера

en: No space left
uk: Не залишилося вільного простору

en: No such folder %s
uk: Невірна тека "%s"

en: No such folder `%s'.
uk: Невірна тека "%s".

en: No such message
uk: Невірне повідомлення

en: No such message %s in %s
uk: Невірне повідомлення %s в %s

en: No such message: %s
uk: Немає такого повідомлення: %s

en: No summary
uk: Немає зведення

en: No support for authentication type %s
uk: Немає підтримки автенфікації типу %s

en: No tasks
uk: Немає завдань

en: No_tes:
uk: Нотатки:

en: Non-Participant
uk: Не учасник

en: Non-Participants
uk: Не учасники

en: None
uk: Немає

en: Normal
uk: Звичайний

en: North
uk: Північ

en: North - NorthEast
uk: Північ - північний схід

en: North - Northwest
uk: Північ - північний захід

en: Northeast
uk: Північний схід

en: Northern Mariana Islands
uk: Північні Маріанські острови

en: Northwest
uk: Північний захід

en: Norway
uk: Норвеґія

en: Not Started
uk: Не розпочато

en: Not enough space to create the folder
uk: Не вистачає місця для створення теки

en: Not found
uk: Не знайдено

en: Note
uk: Примітки

en: November
uk: Листопад

en: Now
uk: зараз

en: Number of columns:
uk: Кількість стовпчиків:

en: OK
uk: Гаразд

en: Obtain the latest meeting information
uk: Отримати останню інформацію про засідання

en: October
uk: Жовтень

en: Off
uk: Оф.

en: Office
uk: Офіс

en: Old owner has died
uk: Старого власника знищено

en: Oman
uk: Оман

en: One mont_h
uk: Один місяць

en: One w_eek
uk: Один тиждень

en: Open
uk: Відкрити

en: Open Link in Browser
uk: Відкрити посилання у браузері

en: Open a file
uk: Відкрити файл

en: Open a window for composing a mail message
uk: Відкрити вікно для написання нового повідомлення

en: Open file
uk: Відкрити файл

en: Open in %s...
uk: Відкрити в %s...

en: Open in New Window
uk: Відкрити у новому вікні

en: Open in New _Window
uk: Відкрити у новому вікні

en: Open the folder linked to this shortcut
uk: Відкрити теку, що зв'язана з цим ярликом

en: Open the folder linked to this shortcut in a new window
uk: Відкрити теку, що зв'язана з цим ярликом, у новому вікні

en: Open the selected message in a new window
uk: Відкрити вибране повідомлення у новому вікні

en: Open the selected message in the composer to re-send it
uk: Відкрити вибране повідомлення у редакторі для його повторного посилання

en: Open this folder in an other window
uk: Відкрити цю теку в новому вікні

en: Opening calendar at %s
uk: Відкривання календаря на %s

en: Opening folder %s
uk: Відкривання теки %s

en: Opening tasks at %s
uk: Відкривання завдань на %s

en: Operation cancelled
uk: Операцію скасовано

en: Operation not supported
uk: Операція не підтримується

en: Optional Information
uk: Необов'язкова інформація

en: Optional Participant
uk: Необов'язковий учасник

en: Optional Participants
uk: Необов'язкові учасники

en: Options
uk: Параметри

en: Org
uk: Орг.

en: Organi_zation:
uk: Організація:

en: Organization
uk: Організація

en: Organizer:
uk: Організатор:

en: Orientation
uk: Орієнтація

en: Original Contact:
uk: Ориґінальний контакт:

en: Original Si_ze
uk: Ориґінальний розмір

en: Other
uk: Інша

en: Other Address
uk: Інша адреса

en: Other Fax
uk: Інший факс

en: Other Phone
uk: Інший телефон

en: Other error
uk: Інша помилка

en: Other...
uk: Інший...

en: Out of Office
uk: За межами офісу

en: Outgoing
uk: Вихідні

en: Overwrite file?
uk: Переписати файл?

en: PGP Encrypt
uk: Шифрування PGP

en: PGP Sign
uk: Підпис PGP

en: PGP _Key ID:
uk: Ідентифікатор ключа PGP:

en: POP before SMTP
uk: POP перед SMTP

en: Page
uk: Сторінка

en: Page Setup:
uk: Параметри сторінки:

en: Pager
uk: Пейджер

en: Pakistan
uk: Пакістан

en: Palau
uk: Палау

en: Palestinian Territory
uk: Палестинська територія

en: Panama
uk: Панама

en: Paper
uk: Папір

en: Paper source:
uk: Джерело паперу:

en: Papua New Guinea
uk: Папуа Нова Ґвінея

en: Paraguay
uk: Параґвай

en: Password
uk: Пароль

en: Paste
uk: Вставити

en: Paste message in the clipboard
uk: Вставити повідомлення у буфер обміну

en: Paste task from the clipboard
uk: Вставити завдання з буферу обміну

en: Paste the clipboard
uk: Вставити буфер обміну

en: Patches of rain
uk: Місцями дощ

en: Path: %s, Type: %s
uk: Шлях: %s, Тип: %s

en: Permanently remove all deleted messages from all folders
uk: Остаточно видалити всі стерті повідомлення з усіх тек

en: Permanently remove all deleted messages from this folder
uk: Остаточно видалити всі стерті повідомлення з цієї теки

en: Peru
uk: Перу

en: Philippines
uk: Філіпіни

en: Phone List
uk: Список телефонів

en: Phone Types
uk: Типи телефонів

en: Pick a color
uk: Вибір кольору

en: Play a sound
uk: Відтворити звук

en: Play sound:
uk: Відтворити звук:

en: Please click "OK" to install the files, or "Cancel" to exit.
uk: Натисніть "Гаразд" щоб встановити файли, чи "Відмінити" щоб вийти.

en: Please enter the NNTP password for %s@%s
uk: Введіть пароль NNTP для %s@%s

en: Please select a server.
uk: Будь ласка, виберіть сервер.

en: Please wait
uk: Будь ласка, зачекайте

en: Pointer to FTP site (%s)
uk: Вказівник на сайт FTP (%s)

en: Pointer to local file (%s)
uk: Вказівник на локальний файл (%s)

en: Pointer to remote data (%s)
uk: Вказівник на віддалені дані (%s)

en: Pointer to unknown external data ("%s" type)
uk: Вказівник на невідомі завнішні дані (типу "%s")

en: Poland
uk: Польща

en: Portrait
uk: Книжна

en: Portugal
uk: Портуґалія

en: Preview
uk: Перегляд

en: Preview the message to be printed
uk: Переглянути повідомлення, що буде надрукувано

en: Preview:
uk: Перегляд:

en: Previews the calendar to be printed
uk: Переглянути календар, що буде надрукувано

en: Previous
uk: Попереднє

en: Previous Important Message
uk: Попереднє важливе повідомлення

en: Previous Message
uk: Попереднє повідомлення

en: Previous Unread Message
uk: Попереднє непрочитане повідомлення

en: Pri_vate
uk: Особисте

en: Prim
uk: Перв.

en: Primary
uk: Первинний

en: Primary Email
uk: Первинна е-пошта

en: Primary Phone
uk: Первинний телефон

en: Print
uk: Друкувати

en: Print Calendar
uk: Надрукувати календар

en: Print En_velope...
uk: Надрукувати конверт...

en: Print Envelope
uk: Надрукувати конверт

en: Print Item
uk: Надрукувати елемент

en: Print Message
uk: Надрукувати повідомлення

en: Print Pre_view
uk: Перегляд друку

en: Print Preview
uk: Перегляд друку

en: Print Setup
uk: Параметри друку

en: Print Summary
uk: Надрукувати зведення

en: Print card
uk: Надрукувати картку

en: Print cards
uk: Надрукувати картки

en: Print envelope
uk: Надрукувати конверт

en: Print selected contacts
uk: Надрукувати вибрані контакти

en: Print summary
uk: Надрукувати зведення

en: Print this calendar
uk: Надрукувати цей календар

en: Print this item
uk: Надрукувати цей елемент

en: Print this message
uk: Надрукувати це повідомлення

en: Print using gray shading
uk: Друк з використанням напівтонів

en: Print...
uk: Друкувати...

en: Printing of Summary failed
uk: Збій друку зведення

en: Printing of message failed
uk: Не вдалося надрукувати повідомлення

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Prof
uk: Проф.

en: Profession
uk: Професія

en: Program Alarm Options
uk: Програмні параметри сповіщення

en: Progress
uk: Поступ

en: Properties
uk: Властивості

en: Properties for "%s"
uk: Властивості для "%s"

en: Properties...
uk: Властивості...

en: Protocol not supported
uk: Протокол не підтримується

en: Pu_blic
uk: Публічне

en: Publish Free/Busy information for this calendar
uk: Опублікувати інформацію про зайнятість для цього календаря

en: Puerto Rico
uk: Пуерто Ріко

en: QUIT request timed out: %s: non-fatal
uk: затримка відповіді на QUIT: %s: нефатально

en: QUIT response error: %s: non-fatal
uk: помилка відповіді на QUIT: %s: нефатально

en: Qatar
uk: Катар

en: Querying Addressbook...
uk: Запит адресної книги...

en: Question
uk: Питання

en: Quoted
uk: Процитовано

en: Quotes of the Day
uk: Цитати для

en: RCPT TO request timed out: %s: mail not sent
uk: Затримка відповіді на RCPT TO: %s: пошту не відіслано

en: RCPT TO response error: %s: mail not sent
uk: Помилка відповіді на RCPT TO: %s: пошту не відіслано

en: RSET request timed out: %s
uk: затримка відповіді на RSET: %s

en: RSET response error: %s
uk: помилка відповіді на RSET: %s

en: R_efresh time (seconds):
uk: Час оновлення (в секундах):

en: Radio
uk: Радіо

en: Raging tornado
uk: Сильний смерч

en: Rain
uk: Дощ

en: Rain in the vicinity
uk: Дощ в околицях

en: Re_fresh Meeting
uk: Оновлення засідання

en: Re_fresh Task
uk: Оновити завдання

en: Re_member this password
uk: Запам'ятати цей пароль

en: Re_move
uk: Видалити

en: Re_name this Group...
uk: Перейменувати цю групу...

en: Read
uk: Прочитано

en: Really delete account?
uk: Справді стерти рахунок?

en: Received
uk: Отримано

en: Receiving Email
uk: Отримання пошти

en: Receiving LDAP search results...
uk: Отримання результатів пошузу на LDAP...

en: Receiving Mail
uk: Отримання пошти

en: Receiving Options
uk: Параметри отримання

en: Recipients
uk: Адресати

en: Recipients contain
uk: Адресати містять

en: Reconfiguring folder
uk: Переконфіґурування теки

en: Reconnecting to %s
uk: Перевстановлення з'єднання з %s

en: Recurrence
uk: Повторення

en: Recurrence Rule
uk: Правило повторення

en: Recurring
uk: Періодично

en: Refresh List
uk: Оновити список

en: Refresh List of Folders
uk: Оновити список тек

en: Refresh _time (seconds):
uk: Час оновлення (в секундах):

en: Refreshing folder
uk: Оновлення теки

en: Regions
uk: Реґіони

en: Reload
uk: Перезавантажити

en: Remember this password
uk: Запам'ятати цей пароль

en: Reminder
uk: Нагадування

en: Reminders
uk: Нагадування

en: Removal Complete
uk: Видалення завершено

en: Remove
uk: Видалити

en: Remove All
uk: Видалити все

en: Remove selected items from the attachment list
uk: Видалити вибрані елементи з списку долучення

en: Remove this shortcut from the shortcut bar
uk: Видалити цей ярлик з панелі ярликів

en: Remove this shortcut group
uk: Видалити цю групу ярликів

en: Removing card from LDAP server...
uk: Видалення картки з сервера LDAP...

en: Rename Shortcut Group
uk: Перейменувати групу ярликів

en: Rename folder
uk: Перейменувати теку

en: Rename selected shortcut group to:
uk: Перейменувати вибрану групу ярликів на:

en: Rename selected shortcut to:
uk: Перейменувати вибраний ярлик на:

en: Rename shortcut
uk: Перейменувати ярлик

en: Rename the "%s" folder to:
uk: Перейменувати теку "%s" на:

en: Rename this shortcut
uk: Перейменувати цей ярлик

en: Rename this shortcut group
uk: Перейменувати цю групу ярликів

en: Repeat the alarm
uk: Повторити сповіщення

en: Reply
uk: Відповісти

en: Reply to All
uk: Відповісти всім

en: Reply to _All
uk: Відповісти всім

en: Reply to _List
uk: Відповісти у список

en: Reply-To
uk: Відповідати на

en: Reply-To:
uk: Відповідати на:

en: Republic Of Korea
uk: Корея

en: Republic Of Moldova
uk: Молдова

en: Requested mail action okay, completed
uk: Запитана поштова дія успішно виконалася

en: Required Information
uk: Необхідна інформація

en: Required Participant
uk: Потрібний учасник

en: Required Participants
uk: Потрібні учасники

en: Required People and _One Resource
uk: Потрібні люди і один ресурс

en: Reset the text to its original size
uk: Повернути ориґінальнир розмір тексту

en: Resolving: %s
uk: Розв'язання: %s

en: Resource
uk: Ресурс

en: Restarting search.
uk: Почати пошук знову.

en: Retrieving %d message(s)
uk: Отримання %d повідомлень

en: Retrieving POP message %d
uk: Отримання повідомлення POP %d

en: Retrieving POP summary
uk: Отримання POP-зведення

en: Retrieving message %s
uk: Отримання повідомлення %s

en: Reverse on even pages
uk: Обертати на парних сторінках

en: Right:
uk: Праворуч:

en: Romania
uk: Румунія

en: Room
uk: Кімната

en: Rule name:
uk: Назва правила:

en: Rules
uk: Правила

en: Run a program
uk: Запустити програму

en: Run program:
uk: Запустити програму:

en: Russian Federation
uk: Росія

en: Rwanda
uk: Руанда

en: S/MIME Encrypt
uk: Шифрування S/MIME

en: S/MIME Sign
uk: Підпис S/MIME

en: SMTP Authentication
uk: Автенфікація SMTP

en: SMTP Greeting
uk: Привітання SMTP

en: SMTP mail delivery via %s
uk: Достачання пошти SMTP через %s

en: SMTP server %s
uk: Сервер SMTP %s

en: SMTWTFS
uk: НПВСЧПС

en: S_earch Message...
uk: Пошук повідомлення...

en: S_how full path for folders
uk: Показувати повних шлях до тек

en: S_maller
uk: Менше

en: Sa
uk: Сбт

en: Saint Lucia
uk: Санта Лючія

en: Samoa
uk: Самоа

en: San Marino
uk: Сан Маріно

en: Sand
uk: Пісок

en: Sao Tome And Principe
uk: Сан Томе і Прінсіпі

en: Saturday
uk: Субота

en: Saudi Arabia
uk: Саудівська Аравія

en: Save
uk: Зберегти

en: Save As
uk: Зберегти як

en: Save As...
uk: Зберегти як...

en: Save Attachment
uk: Зберегти долучення

en: Save Image as...
uk: Зберегти зображення як...

en: Save Message As...
uk: Зберегти повідомлення як...

en: Save Messages As...
uk: Зберегти повідомлення як...

en: Save Search
uk: Зберегти пошук

en: Save _As...
uk: Зберегти як...

en: Save _Draft
uk: Зберегти чернетку

en: Save and Close
uk: Зберегти та закрити

en: Save as VCard
uk: Зберегти як VCard

en: Save as...
uk: Зберегти як...

en: Save in addressbook
uk: Зберегти у адресній книзі

en: Save in folder...
uk: Зберегти в теці...

en: Save selected contacts as a VCard.
uk: Зберегти вибраний контак як vCard.

en: Save signature
uk: Зберегти підпис

en: Save the contact and close the dialog box
uk: Зберегти контакт і закрити діалог

en: Save the current file
uk: Зберегти поточний файл

en: Save the current file with a different name
uk: Зберегти поточний файл з іншою назвою

en: Save the item and close the dialog box
uk: Зберегти елемент і закрити діалогове вікно

en: Save the list and close the dialog box
uk: Зберегти список і закрити діалогове вікно

en: Save the message as a text file
uk: Зберегти повідомлення як текстовий файл

en: Save the message in a specified folder
uk: Зберегти повідомлення у вказаній теці

en: Save this item to disk
uk: Зберегти цей елемент на диску

en: Save to Disk...
uk: Зберегти на диск...

en: Saving %d messsage(s)
uk: Збереження %d повідомлень

en: Saving attachment
uk: Збереження долучення

en: Saving message to folder
uk: Збереження повідомлення у теці

en: Scanning %s
uk: Сканування %s

en: Scanning directory
uk: Сканування каталогу

en: Scanning folders in "%s"
uk: Сканування тек в "%s"

en: Scanning for changed messages
uk: Пошук змінених повідомлень.

en: Scanning for new messages
uk: Пошук нових повідомлень

en: Schedule _Meeting
uk: Планувати зустріч

en: Schedule a meeting for this item
uk: Запланувати засідання для цього елемента

en: Scheduling
uk: Планування

en: Se_nd list to other...
uk: Відіслати список іншому...

en: Sear_ch
uk: Пошук

en: Search
uk: Пошук

en: Search Editor
uk: Редактор пошуків

en: Search Forward
uk: Пошук вперед

en: Searching
uk: Пошук

en: Searching...
uk: Пошук...

en: Sections:
uk: Розділи:

en: Secure MIME
uk: Безпечний MIME

en: Security
uk: Безпека

en: Seen
uk: Прочитано

en: Select All
uk: Вибрати все

en: Select Folder
uk: Вибір теки

en: Select Importers (step 2 of 3)
uk: Вибір імпортерів (крок 2 з 3)

en: Select Names
uk: Вибрати назви

en: Select _All
uk: Вибрати все

en: Select _Thread
uk: Вибрати гілку

en: Select a File (step 2 of 3)
uk: Виберіть файл (крок 2 з 3)

en: Select a Time Zone
uk: Вибрати часовий пояс

en: Select a destination folder for importing this data
uk: Вибрати теку призначення для імпорту цих даних

en: Select a file
uk: Вибрати файл

en: Select all contacts
uk: Вибрати всі контакти

en: Select all messages in the same thread as the selected message
uk: Вибрати всі повідомлення у гілці вибраного повідомлення

en: Select all visible messages
uk: Вибрати всі видимі повідомлення

en: Select an Action
uk: Вибір дії

en: Select folder
uk: Вибрати теку

en: Select the folder that you want to open
uk: Виберіть теку, яку ви бажаєте відкрити

en: Selected day (%a %b %d %Y)
uk: Поточний день (%a %d %b %Y)

en: Selected month (%b %Y)
uk: Вибраний місяць (%b %Y)

en: Selected week (%s - %s)
uk: Вибраний тиждень (%s - %s)

en: Selected year (%Y)
uk: Вібраний рік (%Y)

en: Selection:
uk: Вибір:

en: Send
uk: Відправити

en: Send & Receive Mail
uk: Відіслати й отримати пошту

en: Send / Receive
uk: Відіслати / отримати

en: Send Message to Contact
uk: Відіслати повідомлення за контактом

en: Send _Later
uk: Відправити пізніше

en: Send _Message to Contact...
uk: Відіслати повідомлення за контактом...

en: Send _later
uk: Відправити пізніше

en: Send _message to list...
uk: Відіслати повідомлення у список...

en: Send an email
uk: Відіслати пошту

en: Send anyway?
uk: Відіслати всеодно?

en: Send message to contact
uk: Відіслати повідомлення за контактом

en: Send queued mail and retrieve new mail
uk: Відіслати повідомлення з черги та отримати нові

en: Send selected contacts to another person.
uk: Відіслати вибрані контакти іншій особі.

en: Send the mail in HTML format
uk: Відіслати пошту в форматі HTML

en: Send the message later
uk: Відіслати повідомлення пізніше

en: Send this message now
uk: Стерти це повідомлення негайно

en: Sender
uk: Відправник

en: Sender contains
uk: Відправник містить

en: Sending "%s"
uk: Відсилання "%s"

en: Sending Email
uk: Відсилання пошти

en: Sending Mail
uk: Відсилання пошти

en: Sending message
uk: Відсилання повідомлення

en: Sending message %d of %d
uk: Відсилання повідомлення %d з %d

en: Senegal
uk: Сенеґал

en: Sent
uk: Відіслано

en: September
uk: Вересень

en: Ser_ver requires authentication
uk: Сервер вимагає автенфікації

en: Server Configuration
uk: Конфіґурація сервера

en: Server Message:
uk: Серверне повідомлення:

en: Server Name
uk: Назва сервера

en: Server _Type:
uk: Тип сервера:

en: Server rejected username
uk: Сервер відкинув ім'я користувача

en: Server rejected username/password
uk: Сервер відкинув ім'я користувача і пароль

en: Server response ended too soon.
uk: Відповідь сервера завершилась надто скоро.

en: Server unexpectedly disconnected: %s
uk: Сервер неочікувано закрив з'єднання: %s

en: Server: %s, Type: %s
uk: Сервер: %s, Тип: %s

en: Service closing transmission channel
uk: Послуга закриває канал передачі

en: Service not available, closing transmission channel
uk: Послуга не доступна, закриття каналу передачі

en: Service ready
uk: Послуга готова

en: Settings
uk: Параметри

en: Seychelles
uk: Сейшели

en: Sh_ow Hidden Messages
uk: Показати прибрані повідомлення

en: Shading
uk: Півтони

en: Shortcuts
uk: Ярлики

en: Show / hide attachments
uk: Показати / прибрати долучення

en: Show All
uk: Показати все

en: Show Details
uk: Показати подробиці

en: Show Full _Headers
uk: Показати повні заголовки

en: Show _Only Working Hours
uk: Показувати лише робочі години

en: Show _Zoomed Out
uk: Показати зменшене

en: Show _all tasks
uk: Показати всі завдання

en: Show _attachments
uk: Показати долучення

en: Show _folders from server:
uk: Показати теки з сервера:

en: Show _today's tasks
uk: Показати сьогоднішні завдання

en: Show attachments
uk: Показати долучення

en: Show contacts matching the following criteria:
uk: Показати контакти, що відповідають таким критеріям:

en: Show information about Ximian Evolution
uk: Показати інформацію про Ximian Evolution

en: Show message in the normal style
uk: Показати повідомлення у звичайному стилі

en: Show messages that have been temporarily hidden
uk: Знову показати тимчасово прибрані повідомлення

en: Show one day
uk: Показати один день

en: Show one month
uk: Показати один місяць

en: Show one week
uk: Показати один тиждень

en: Show only subscribed folders
uk: Показувати лише передплачені теки

en: Show temperatures in:
uk: Показувати температуру за

en: Show the shortcuts as large icons
uk: Показувати ярликі як великі піктограми

en: Show the shortcuts as small icons
uk: Показувати ярликі як малі піктограми

en: Show the working week
uk: Показати робочий тиждень

en: Show week _numbers in date navigator
uk: Показати номера тижнів у навіґаторі дат

en: Sierra Leone
uk: Сьєрра Леоне

en: Sign this message with your PGP key
uk: Підписати це повідомлення вашим ключем PGP

en: Sign this message with your S/MIME Signature Certificate
uk: Підписати це повідомлення вашим сертифікатом підпису S/MIME

en: Signature file:
uk: Файл підпису:

en: Simplified
uk: Спрощений

en: Singapore
uk: Синґапур

en: Size
uk: Розмір

en: Size (kB)
uk: Розмір (Кб)

en: Size:
uk: Розмір:

en: Slovakia
uk: Словакія

en: Slovenia
uk: Словенія

en: Snoo_ze
uk: Показати пізніше

en: Snooze time (minutes)
uk: Час сну (в хвилинах)

en: Solomon Islands
uk: Соломонові острови

en: Somalia
uk: Сомалі

en: Source
uk: Джерело

en: Source Information
uk: Вихідна інформація

en: Sources
uk: Джерела

en: South
uk: Південь

en: South - Southeast
uk: Південь - південний захід

en: South - Southwest
uk: Південь - південний захід

en: South Africa
uk: Південня Африка

en: Southeast
uk: Південний схід

en: Southwest
uk: Південний захід

en: Spain
uk: Іспанія

en: Special Folders
uk: Спеціальні теки

en: Specify a folder to copy folder "%s" into:
uk: Вкажіть теку, в яку буде скопійовано теку "%s":

en: Specify a folder to move folder "%s" into:
uk: Вкажіть теку, в яку буде перенесено теку "%s":

en: Specify where to create the folder:
uk: Вкажіть, де створити теку:

en: Spool folders cannot be deleted
uk: Накопичувальні теки не можна видаляти

en: Spool folders cannot be renamed
uk: Накопичувальні теки не можна перейменовувати

en: Spool mail file %s
uk: Накопичувальній файл пошти %s

en: Spouse
uk: Дружина

en: Sri Lanka
uk: Шрі Ланка

en: Sta_rt Date:
uk: Час початку:

en: Sta_rt of day:
uk: Початок дня:

en: Standard Unix mbox
uk: Стандартний Unix mbox

en: Standard Unix mbox spools
uk: Стандартні накопичувачі Unix mbox

en: Start Date
uk: Дата початку

en: Start on a new page
uk: Починати з нової сторінки

en: Starting import
uk: Початок імпортування

en: Status
uk: Стан

en: Stop
uk: Зупинити

en: Stop Loading
uk: Зупинити завантаження

en: Stop Processing
uk: Зупинити обробку

en: Storing folder
uk: Збереження теки

en: Storing folder '%s'
uk: Збереження теки "%s"

en: Style name:
uk: Назва стилю:

en: Su
uk: Ндл

en: Su_mmary:
uk: Зведення:

en: Su_n
uk: Ндл

en: Subject
uk: Тема

en: Subject contains
uk: Тема містить

en: Subject does not contain
uk: Тема не містить

en: Subject is %s
uk: Тема - %s

en: Subject:
uk: Тема:

en: Submit Bug Report
uk: Підготувати звіт про помилку

en: Submit _Bug Report
uk: Відіслати звіт про помилку

en: Submit a bug report using Bug Buddy
uk: Відіслати звіт про помилку за допомогою Bug Buddy

en: Subscribe
uk: Передплатити

en: Subscribe or unsubscribe to folders on remote servers
uk: Передплата на тки на віддалених серверах

en: Subscribing to folder "%s"
uk: Передплатити теку "%s"

en: Success
uk: Успішно

en: Sudan
uk: Судан

en: Summary
uk: Зведення

en: Summary Settings
uk: Параметри зведення

en: Summary and folder mismatch, even after a sync
uk: Зведення і тека не співпадають, навіть після синхронізації

en: Summary contains
uk: Зведення містить

en: Summary:
uk: Зведення:

en: Sunday
uk: Неділя

en: Suriname
uk: Сурінам

en: Swaziland
uk: Свазіленд

en: Sweden
uk: Шведція

en: Switzerland
uk: Швейцарія

en: Syncing folder
uk: Синхронізація теки

en: Syncing folders
uk: Синхронізація тек

en: Syntax error in parameters or arguments
uk: Синтаксична помилка у параметрах чи арґументах

en: Syntax error, command unrecognized
uk: Синтаксична помилка, команду не розпизнано

en: T_hu
uk: Чтв

en: T_ue
uk: Втр

en: Taiwan
uk: Тайвань

en: Tajikistan
uk: Таджикістан

en: Task - %s
uk: Завдання - %s

en: Task sort
uk: Сортування завдання

en: Tasks
uk: Завдання

en: Tasks
uk: Завдання

en: Tasks Settings...
uk: Установки завдань...

en: Telex
uk: Телекс

en: Temporarily hide all messages that have already been read
uk: Тимчасово прибрати всі прочитані повідомлення

en: Temporarily hide the selected messages
uk: Тимчасово прибрати вібрані повідомлення

en: Temporary authentication failure
uk: Тимчасовий збій автенфікації

en: Test
uk: Тест

en: Text Si_ze
uk: Розмір тексту

en: Th
uk: Чтв

en: Thailand
uk: Тайланд

en: The Evolution shell.
uk: Оболонка Evolutuion.

en: The Personal Addressbook Server
uk: Персональний сервер адресної книги

en: The Personal Calendar Server; calendar factory
uk: Персональний календарний сервер; календарна фабрика

en: The URI that the Folder Browser will display
uk: URI теки, що буде відображено переглядачем

en: The URI that the calendar will display
uk: URI, який відобразить календар

en: The changed email or name of this contact already
    exists in this folder.  Would you like to add it anyway?
uk: Змінене ім'я чи електронна адреса цього контакту вже
    існує у цій теці.  Чи хочете ви додати його всеодно?

en: The date must be entered in the format: 
    
    %s
uk: Дату потрібно вводити у такому форматі: 
    
    %s

en: The encryption certificate for "%s" does not exist.
uk: Сертифікату шишрування "%s" не існує.

en: The folder appears to be irrecoverably corrupted.
uk: Схоже тека непоправно зіпсована.

en: The folder is not empty
uk: Тека не порожня

en: The geographical position must be entered in the format: 
    
    45.436845,125.862501
uk: Географічне положення потрібно вводити у такому форматі: 
    
    45.436845,125.862501

en: The item could not be sent!
uk: Елемент не може бути відіслано!

en: The method required to load `%s' is not supported
uk: Метод, необхідний для завантаження "%s", не підтримується

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder.  Would you like to add it anyway?
uk: Ім'я чи електронна адреса цього контакту вже існує
    у цій теці.  Чи хочете ви додати його всеодно?

en: The parent folder is not allowed to contain subfolders
uk: Батьківська тека не дозволяє розміщути підтеки

en: The percent value must be between 0 and 100, inclusive
uk: Значення відсотка має бути між 0 та 100, включно

en: The signature certificate for "%s" does not exist.
uk: Сертифікату підпису "%s" не існує.

en: The specified folder cannot be modified or removed
uk: Вказану теку не можна змінити чи видалити

en: The specified folder name is not valid: %s
uk: Вказана назва теки не вірна: %s

en: The specified folder type is not valid
uk: Вказаний тип теки не вірний

en: The specified folder was not found
uk: Вказаної теки не знайдено

en: The time must be in the format: %s
uk: Час має бути у такому форматі: %s

en: Then
uk: Тоді

en: Thick volcanic ash
uk: Густий вулканічний пил

en: This contact belongs to these categories:
uk: Цей контакт належить до таких категорій:

en: This event has been changed.
uk: Цю подію було змінено.

en: This event has been deleted.
uk: Цю подію було видалено.

en: This folder cannot contain messages.
uk: Ця тека не може містити повідомлення.

en: This is the port that your ldap server uses.
uk: Це порт, який використовує ваш сервер LDAP.

en: This journal entry has been changed.
uk: Цей журнальний запис було змінено.

en: This journal entry has been deleted.
uk: Цей журнальний запис було видалено.

en: This message contains invalid recipients:
uk: Це повідомлення містить невірних отримувачів:

en: This message has no subject.
    Really send?
uk: Це повідомлення не має теми.
    Справді відіслати?

en: This message is not currently available
uk: Цього повідомлення зараз не існує

en: This option will authorise a POP connection before attempting SMTP
uk: За допомогою цього параметру з'єднання POP відбуватиметься перед SMTP

en: This task has been changed.
uk: Це завдання було змінено.

en: This task has been deleted.
uk: Це завдання було видалено.

en: Threaded Message list
uk: Розбитий на гілки список повідомлень

en: Thursday
uk: Четвер

en: Time
uk: Час

en: Time Zones
uk: Часові пояси

en: Time _zone:
uk: Часовий пояс:

en: Time di_visions:
uk: Розділювачі часу:

en: Time format:
uk: Формат часу:

en: Timezone
uk: Часовий пояс

en: Title
uk: Титул

en: To
uk: До

en: To:
uk: До:

en: Today
uk: сьогодні

en: Today %l:%M %p
uk: Сьогодні %I:%M %p

en: Toggle
uk: Перемикнути

en: Toggle whether to show the folder bar
uk: Перемикнути стан показу панелі тек

en: Toggle whether to show the shortcut bar
uk: Перемикнути стан показу панелі ярликів

en: Toggle whether we are working offline.
uk: Перемикнути стан роботи на лінії

en: Togo
uk: Тоґо

en: Tokelau
uk: Токелау

en: Tonga
uk: Тонґа

en: Top:
uk: Вгорі:

en: Tornado
uk: Смерч

en: Tornado in the vicinity
uk: Смерч в околицях

en: Traditional
uk: Традиційний

en: Transaction failed
uk: Збій транзакції

en: Trinidad And Tobago
uk: Трінідад і Тобаґо

en: Tu
uk: Втр

en: Tuesday
uk: Вівторок

en: Tunisia
uk: Туніс

en: Turkey
uk: Туреччина

en: Turkish
uk: Турецький

en: Turkmenistan
uk: Туркменістан

en: Tuvalu
uk: Тувалу

en: Type
uk: Тип

en: Type:
uk: Тип:

en: Type: %s
uk: Тип: %s

en: U.S. Virgin Islands
uk: Американські Вірджинові острови

en: USENET News via %s
uk: Новини USENET через %s

en: USENET news
uk: Новини USENET

en: Uganda
uk: Уґанда

en: Ukraine
uk: Україна

en: Ukrainian
uk: Український

en: Un-delete the selected messages
uk: Відновити вібрані повідомлення

en: Unable to add message to summary: unknown reason
uk: Неможливо додати повідомлення до зведення: причина невідома

en: Unable to authenticate to IMAP server.
    %s
uk: Неможливо автентифікуватися на сервері IMAP.
    %s

en: Unable to connect to LDAP server.
uk: Неможливо з'єднатись з сервером LDAP.

en: Unable to connect to POP server.
    Error sending password: %s
uk: Неможливо з'єднатись з сервером POP.
    Помилка відсилання пароля: %s

en: Unable to create output file: %s
     %s
uk: Неможливо створити файл виводу: %s
     %s

en: Unable to load grouplist file for %s: %s
uk: Не вдалося завантажити список груп для %s: %s

en: Unable to open addressbook
uk: Не вдалося відкрити адресну книгу

en: Unable to open or create .newsrc file for %s: %s
uk: Не вдалося відкрити чи створити файл .newsrc для %s: %s

en: Unable to retrieve message from editor
uk: Неможливо отримати повідомлення від редактора

en: Unable to save grouplist file for %s: %s
uk: Не вдалося зберегти список груп для %s: %s

en: Unable to seek on file: %s
    %s
uk: Неможливо спозиціонуватися у файлі: %s
    %s

en: Unable to truncate file: %s
    %s
uk: Неможливо обрізати файл: %s
    %s

en: Undefined
uk: Невизначено

en: Unexpected OK response from IMAP server: %s
uk: Неочікувана відповідь OK від сервера IMAP: %s

en: Unexpected response from IMAP server: %s
uk: Неочікувана відповідь від сервера IMAP: %s

en: United Arab Emirates
uk: Об'єднані Арабські Емірати

en: United Kingdom
uk: Велика Британія

en: United Republic Of Tanzania
uk: Танзанія

en: United States
uk: США

en: Unknown Alarm Options
uk: Невідомі параметри сповіщення

en: Unknown authentication state.
uk: Невідомий стан автефікації.

en: Unknown character set: %s
uk: Невідомий набір символів: %s

en: Unknown error
uk: Невідома помилка

en: Unknown error: %s
uk: Невідома помилка: %s

en: Unknown precipitation
uk: Невідомі опади

en: Unnamed Contact
uk: Неназваний контакт

en: Unnamed Contact List
uk: Неназваний контактний список

en: Unseen
uk: Не прочитано

en: Unsubscribe
uk: Припинити передплату

en: Unsubscribing to folder "%s"
uk: Відмінити передплату на теку "%s"

en: Unsupported operation
uk: Непідтримувана операція

en: Unsupported operation: append message: for %s
uk: Непідтримувана операція: додавання повідомлення: для %s

en: Unsupported operation: search by expression: for %s
uk: Непідтримувана операція: пошук за виразом: для %s

en: Unsupported operation: search by uids: for %s
uk: Непідтримувана операція: пошук за ідентифікаторами користувачів: для %s

en: Unsupported schema
uk: Непідтримувана схема

en: Unsupported type
uk: Непідтримуваний тип

en: Untitled Message
uk: Неназване повідомлення

en: Update complete
uk: Оновлення виконано

en: Updating...
uk: Оновлення...

en: Url
uk: URL

en: Uruguay
uk: Уруґвай

en: Use s_ecure connection (SSL)
uk: Використовувати безпечне з'єднання (SSL)

en: User canceled operation.
uk: Користувач скасував операцію.

en: Uzbekistan
uk: Узбекістан

en: VCard for %s
uk: vCard для %s

en: VFolder on Mailing List
uk: Віртуальна теку списку листування

en: VFolder on Mailing List (%s)
uk: Віртуальна тека списку листування (%s)

en: VFolder on Mailing _List
uk: Фільтр списку листування

en: VFolder on Mailing _List...
uk: Вірткальна тека за списком листування...

en: VFolder on Se_nder
uk: Віртуальна тека відправника

en: VFolder on Se_nder...
uk: Віртуальна тека за відправником...

en: VFolder on _Recipients
uk: Віртуальна тека отримувачів

en: VFolder on _Recipients...
uk: Віртуальна тека за отримувачами...

en: VFolder on _Subject...
uk: Віртуальна тека за темою...

en: Vanuatu
uk: Вануату

en: Venezuela
uk: Венесуела

en: Viet Nam
uk: В'єтнам

en: View the selected folder
uk: Показати вибрану теки

en: Virtual Folder _Editor...
uk: Редактор віртуальних тек...

en: Virtual Folders
uk: Віртуальні теки

en: Virtual Trash
uk: Віртуальний смітник

en: Virtual Trash folder
uk: Віртуальна тека смітника

en: Volcanic ash
uk: Вулканічний пил

en: Volcanic ash in the vicinity
uk: Вулканічний пил у околицях

en: Waiting for connection to LDAP server...
uk: Очікування на з'єднання з сервером LDAP...

en: Waiting...
uk: Очікування...

en: Wants to receive _HTML mail
uk: Хоче отримувати листи в HTML

en: Warning
uk: Попередження

en: Warning!
uk: Попередження!

en: Warning: Modified Message
uk: Увага: змінене повідомлення

en: We
uk: Срд

en: Weather
uk: Погода

en: Weather settings
uk: Параметри погоди

en: Web Site
uk: Сайт

en: Wednesday
uk: Середа

en: Week
uk: Тиждень

en: Week View
uk: Показ тижня

en: West
uk: Захід

en: West - Northwest
uk: Захід - північний захід

en: West - Southwest
uk: Захід - південний захід

en: Western European
uk: Західноєвропейський

en: Western Sahara
uk: Північка Сахара

en: Width:
uk: Ширина:

en: With these arguments:
uk: З цими арґументами:

en: Work Offline
uk: Робота не на лінії

en: Work Week
uk: Робочий тиждень

en: Work Week View
uk: Показ робочого тижня

en: Working
uk: Робота

en: Writing to tmp mailbox failed: %s: %s
uk: Збій запису в тимчасову поштову скриньку: %s: %s

en: Ximian Evolution _FAQ
uk: Часті запитання щодо Ximian Evolution

en: Yemen
uk: Ємен

en: Yes
uk: Так

en: Yesterday %l:%M %p
uk: Вчора %l:%M %p

en: You cannot copy messages from this trash folder.
uk: Ви неможете скопіювати повідомлення з цієї теки смітника.

en: You didn't enter a password.
uk: Ви не ввели пароль.

en: You have chosen an invalid date.
uk: Ви вибради невірну дату.

en: You have forgotten to choose a date.
uk: Ви забули вибрати дату.

en: You may only edit messages saved
    in the Drafts folder.
uk: Ви можете лише редагувати збережені
    повідомлення в теці "Чернетки".

en: You may only resend messages
    in the Sent folder.
uk: Ви можете лише відіслати повторно
    повідомлення з теки "Відіслані".

en: You must be an attendee of the event.
uk: Ви маєте бути відвідувачем події.

en: Yugoslavia
uk: Юґославія

en: Zambia
uk: Замбія

en: Zimbabwe
uk: Зімбабве

en: _12 hour (AM/PM)
uk: _12 годин (дп/пп)

en: _24 hour
uk: _24 години

en: _About Ximian Evolution...
uk: Про Ximian Evolution...

en: _Account name:
uk: Назва рахунку:

en: _Actions
uk: Дії

en: _Add
uk: Додати

en: _Address:
uk: Адреса:

en: _Addressbook Sources...
uk: Джерела адресних книг...

en: _All People and Resources
uk: Всі люди і ресурси

en: _Apply Filters
uk: Застосувати фільтри

en: _Appointment...
uk: Зустріч...

en: _Attachment...
uk: Долучення...

en: _Authentication Type:
uk: Тип автенфікації:

en: _Autopick
uk: Автовибір

en: _Calendar Settings...
uk: параметри календаря...

en: _Category:
uk: Категорія:

en: _Certificate ID:
uk: Ідентифікатор сертифіката:

en: _Change Organizer
uk: Змінити організатора

en: _City:
uk: Місто:

en: _Close
uk: Закрити

en: _Contact
uk: Контакт

en: _Contact List
uk: Контактний список

en: _Contacts...
uk: Контакти...

en: _Copy
uk: Скопіювати

en: _Copy to Folder
uk: Скопіювати у теку

en: _Copy to Folder...
uk: Скопіювати в теку...

en: _Copy...
uk: Скопіювати...

en: _Create Filter From Message
uk: Створити фільтр з повідомлення

en: _Current View
uk: Поточний рік

en: _Delegate To...
uk: Доручити...

en: _Delete
uk: Стерти

en: _Delete Selected Tasks
uk: Стерти вибрані завдання

en: _Delete all
uk: Стерти все

en: _Delete this Appointment
uk: Стерти цю зустріч

en: _Delete this Task
uk: Стерти це завдання

en: _Display folders:
uk: Відображати теки:

en: _Display stations:
uk: Відображати станції:

en: _Displayed feeds:
uk: Відображати новини:

en: _Drafts folder:
uk: Тека чернеток:

en: _Edit
uk: Редагування

en: _Edit appointment
uk: Виправити зустріч

en: _Edit as New Message...
uk: Виправити як нове повідомлення...

en: _Email Address:
uk: Електронна адреса:

en: _Empty trash folders on exit
uk: Спорожнити теку смітника на виході

en: _End of day:
uk: Кінець дня:

en: _End time:
uk: Час завершення:

en: _Expunge
uk: Викреслити

en: _Fahrenheit
uk: Фаренгейтом

en: _File
uk: Файл

en: _Filters...
uk: Фільтри...

en: _First:
uk: Ім'я:

en: _Five days
uk: П'ять днів

en: _Folder
uk: Тека

en: _Folder Bar
uk: Панель тек

en: _Folder:
uk: Тека:

en: _Font...
uk: Шрифт...

en: _Forward
uk: Переслати

en: _Forward Contact...
uk: Переслати контакт...

en: _Forward Message
uk: Переслати повідомлення

en: _Fri
uk: Птн

en: _From Field
uk: Поле "Від"

en: _Full Name:
uk: Повне ім'я:

en: _General
uk: Загальне

en: _Go to Date...
uk: Перейти на дату...

en: _Go to Folder...
uk: Перейти на теку...

en: _HTML Signature:
uk: Підпис HTML:

en: _Help
uk: Довідка

en: _Hide the Shortcut Bar
uk: Прибрати панель ярликів

en: _Highlight citations with
uk: Підсвітка процитованого

en: _Host:
uk: Комп'ютер:

en: _Import...
uk: Імпорт...

en: _Insert
uk: Вставити

en: _Invert Selection
uk: Інвертувати вибір

en: _Invite Others...
uk: Запросити інших...

en: _Job title:
uk: Посада:

en: _Large Icons
uk: Великі піктограми

en: _Larger
uk: Більше

en: _Last:
uk: Прізвище:

en: _Load images if sender is in addressbook
uk: Завантажувати зображення, якщо відправник у адресній книзі

en: _Mail
uk: Пошта

en: _Mail Message
uk: Відіслати повідомлення

en: _Mail Settings...
uk: Установки пошти...

en: _Manager's Name:
uk: Ім'я керівника:

en: _Mark Tasks as Complete
uk: Позначити завдання як виконані

en: _Mark as Complete
uk: Позначити як виконане

en: _Message Display
uk: Показати повідомлення

en: _Message Recipients:
uk: Адресати повідомлення:

en: _Middle:
uk: По-батькові:

en: _Modify
uk: Змінити

en: _Mon
uk: Пнд

en: _Move to Folder
uk: Перенести в теку

en: _Move to Folder...
uk: Перенести в теку...

en: _Move...
uk: Перенести...

en: _Name:
uk: Ім'я:

en: _New
uk: Новий

en: _New Folder
uk: Нова тека

en: _New Group...
uk: Нова група...

en: _News Feeds
uk: Новини

en: _Nickname:
uk: Прізвисько:

en: _No recurrence
uk: Без періодичності

en: _Normal Display
uk: Звичайне відображення

en: _Office:
uk: Офіс:

en: _One day
uk: Один день

en: _Open
uk: Відкрити

en: _Open Message
uk: Відкрити повідомлення

en: _Open...
uk: Відкрити...

en: _Options
uk: Параметри

en: _Options...
uk: Параметри...

en: _Organization:
uk: Організація:

en: _Other Organizer
uk: Інший організатор

en: _PO Box:
uk: А/С:

en: _Paste
uk: Вставити

en: _Path:
uk: Шлях:

en: _Pilot Settings...
uk: Установки пілота...

en: _Port:
uk: Порт:

en: _Preview Pane
uk: панель перегляду

en: _Print
uk: Друкувати

en: _Print...
uk: Друкувати...

en: _Priority:
uk: Пріоритет:

en: _Properties...
uk: Властивості...

en: _Public Calendar URL:
uk: URL публічного календаря:

en: _Publish Free/Busy Information
uk: Опублікувати інформацію про зайнятість

en: _Remember this password
uk: Запам'ятати цей пароль

en: _Remove
uk: Видалити

en: _Remove this Group...
uk: Видалити цю групу...

en: _Rename
uk: Перейменувати

en: _Rename...
uk: Перейменувати...

en: _Reply to Sender
uk: Відповісти відправнику

en: _Required People
uk: Потрібні люди

en: _Sat
uk: Сбт

en: _Save
uk: Зберегти

en: _Save As...
uk: Зберегти як...

en: _Save as VCard
uk: Зберегти як VCard

en: _Schedule
uk: Планування

en: _Search
uk: Пошук

en: _Search for Contacts
uk: Пошук контактів

en: _Security
uk: Безпека

en: _Select All
uk: Вибрати все

en: _Send / Receive
uk: Відіслати / отримати

en: _Server Type:
uk: Тип сервера:

en: _Server name:
uk: Назва сервера:

en: _Shortcut
uk: Ярлик

en: _Shortcut Bar
uk: Панель ярликів

en: _Signature file:
uk: Файл підпису:

en: _Simple recurrence
uk: Проста періодичність

en: _Small Icons
uk: Малі піктограми

en: _Start time:
uk: Дата початку:

en: _State/Province:
uk: Штат/область:

en: _Status:
uk: Стан:

en: _Subscribe
uk: Передплатити

en: _Subscribe to Folders...
uk: Передплатити теки...

en: _Summary Settings...
uk: Параметри зведення...

en: _Task
uk: Завдання

en: _Task List
uk: Список завдань

en: _Task...
uk: Завдання...

en: _Threaded Message List
uk: Розбитий на гілки список повідомлень

en: _Title:
uk: Титул:

en: _Tools
uk: Інструменти

en: _Undelete
uk: Відновити

en: _Unsubscribe
uk: Припинити передплату

en: _Update Free/Busy
uk: Поновити зайнятість

en: _Username:
uk: Назва користувача:

en: _View
uk: Вид

en: _Weather
uk: Погода

en: _Web page address:
uk: Адреса сторінки WWW:

en: _Wed
uk: Срд

en: _Work Offline
uk: Працювати не на лінії

en: _ZIP Code:
uk: Індекс:

en: _every
uk: кожні

en: `%s' is not a directory.
uk: "%s" не є каталогом.

en: `%s' is not a maildir directory.
uk: "%s" не є каталогом Maildir.

en: `%s' is not a regular file.
uk: "%s" не є звичайним файлом.

en: address card
uk: адресна картка

en: after
uk: після

en: ago
uk: тому

en: am
uk: дп

en: an unknown sender
uk: невідомий відпраник

en: attachment
uk: долучення

en: before
uk: перед

en: before the start of the appointment
uk: Перед початком зустрічі

en: calendar information
uk: календарна інформація

en: contains
uk: містить

en: date-end
uk: дата-завершення

en: date-start
uk: дата-початку

en: day
uk: день

en: description
uk: опис

en: does not contain
uk: не містить

en: does not end with
uk: не закінчуєтьтся на

en: does not exist
uk: не існує

en: does not sound like
uk: не схоже на

en: does not start with
uk: не починається з

en: end of appointment
uk: кінець зустрічі

en: ends with
uk: закінчується на

en: exists
uk: існує

en: for
uk: для

en: forever
uk: завжди

en: hour
uk: година

en: if all criteria are met
uk: якщо всі відповідоє всім критеріям

en: if any criteria are met
uk: якщо відповідає будь-якому критерію

en: incoming
uk: вхідні

en: init_bonobo(): could not initialize Bonobo
uk: init_bonobo(): не вдалось ініціалізувати Bonobo

en: init_corba(): could not initialize GNOME
uk: init_corba(): не вдалось ініціалізувати GNOME

en: invalid time
uk: невірний час

en: is greater than
uk: більше

en: is less than
uk: менше

en: is not
uk: не

en: list
uk: список

en: minute
uk: хвилина

en: month
uk: місяць

en: month(s)
uk: місяць

en: not a maildir directory
uk: каталог не Maildir

en: now
uk: зараз

en: outgoing
uk: вихідні

en: pm
uk: пп

en: second
uk: секунда

en: seconds
uk: секунд

en: seconds.
uk: секунд.

en: sendmail exited with signal %s: mail not sent.
uk: sendmail завершився сиґналом %s: пошту не відіслано.

en: sendmail exited with status %d: mail not sent.
uk: sendmail завершився з станом %d: пошту не відіслано.

en: setup_vfs(): could not initialize GNOME-VFS
uk: setup_vfs(): не вдалось ініціалізувати GNOME-VFS

en: sounds like
uk: схоже на

en: specific folders only
uk: лише вказані теки

en: start of appointment
uk: початок зустрічі

en: starts with
uk: починається на

en: until
uk: доки

en: was after
uk: було перед

en: was before
uk: було після

en: week
uk: тиждень

en: year
uk: рік

en: year(s)
uk: рік
