gnomeicu 0.96 - en to tr translation catalogue (426 entries)

en: 
    Reason:
tr: 
    Neden:

en:    to
tr:  bitiş

en:   Add To List
tr:   Listeye Ekle

en:   Authorize User
tr:   Kullanıcıya Yetki Ver

en:   Away
tr:   Uzakta

en:   Chat Request...
tr:   Sohbet İsteği...

en:   Contact List...
tr:   Bağlantı Listesi...

en:   Do Not Disturb
tr:   Rahatsız Etme

en:   File Request...
tr:   Dosya İsteği...

en:   Free for Chat
tr:  Sohbet Bekliyor

en:   Hide shortcut
tr:   Kısayolu gizle

en:   History...
tr:   Geçmiş...

en:   Invisible
tr:   Gizli

en:   Lists
tr:  Listeler

en:   Message...
tr:   Mesajı gönder...

en:   Not Available
tr:   Bilinmiyor

en:   Occupied
tr:   Meşgul

en:   Offline
tr:   Bağlantısı kesik

en:   Online
tr:   Bağlı

en:   Read Away Message
tr:    Uzaktayım Mesajını Oku

en:   Read Do not Disturb Message
tr:    Bana karışma iletilerini oku

en:   Read N/A Message
tr:    Yokum iletilerini oku

en:   Read Occupied Message
tr:    Meşgulüm İletisini Oku

en:   Remove User...
tr:   Kullanıcıyı Sil...

en:   Rename User...
tr:   Kullanıcıyı Yeniden Adlandır...

en:   Show shortcut
tr:   Kısayolu göster

en:   User Info...
tr:    Kullanıcı Bilgileri...

en: %s has added you to her list
tr: %s seni bağlantılar listesine ekledi

en: %s has added you to his list
tr: %s seni listesine ekledi

en: %s has added you to his/her list
tr: %s tarafından tanık listesine eklendin

en: %s has left the chat session.
tr: %s sohbetten ayrıldı.

en: %s is online
tr: %s bağlı

en: %s status
tr: %s durumu

en: %u: %u Users Online
    %s
tr: %u: %u Kullanıcı Bağlı
    %s

en: %u: 0 Users Online
tr: %u: Hiç bir kullanıcı bağlı değil

en: %u: 0 Users Online
    %s
tr: %u: 0 Kullanıcı Bağlı
    %s

en: %u: 1 User Online
    %s
tr: %u : 1 Kullanıcı Bağlı
    %s

en: -adobe-courier-medium-r-normal-*-*-140-*-*-m-*-iso8859-1
tr: -adobe-courier-medium-r-normal-*-*-140-*-*-m-*-iso8859-9

en: About
tr: Hakkında

en: About...
tr: Hakkında...

en: About:
tr: Hakkında:

en: Accept Chat Request from %s?
tr: %s Kullanıcısının Sohbet İsteği Kabul Edilsin mi?

en: Accept file from %s?
tr: %s'den alınan dosya kabul edilsin mi?

en: Add a contact to your list
tr: Listene bir kişi ekle

en: Add all files in directory
tr: Dizindeki tüm dosyaları ekle

en: Add selected files
tr: Seçilen dosyaları ekle

en: Add to List
tr: Listeye Ekle

en: Add/Remove contacts to/from your ignore list
tr: Gözardı listesine bağlantı ekle/sil

en: Add/Remove contacts to/from your invisible list
tr: Gizli listesine bağlantı ekle/sil

en: Add/Remove contacts to/from your online notification list
tr: Bildiri listesine bağlantı ekle/çil

en: Add/Remove contacts to/from your visible list
tr: Görünenler listesine bağlantı ekle/sil

en: Added to Users List
tr: Kullanıcılar Listesine Eklendi

en: Afghanistan
tr: Afganistan

en: Age:
tr: Yaş:

en: Albania
tr: Arnavutluk

en: Algeria
tr: Cezayir

en: Allow
tr: Kabul et

en: Allow others to see me on websites
tr: Başkalarının beni web sayfalarında görmelerine izin ver

en: American Samoa
tr: Ameerikan Samoa

en: Are you sure you wish to remove
    %s from your contact list?
tr: %s'yi listenizden silmeyi
    gerçekten istiyor musunuz?

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Australia
tr: Avustralya

en: Austria
tr: Avusturya

en: Auth Request from %s:
tr: %s'den İzin İsteği:

en: Auth:
tr: Yetki:

en: Authorization Request
tr: İzin Verme İsteği

en: Authorization notification received
tr: Doğrulama iletisi geldi

en: Authorization request received
tr: Doğrulama isteği geldi

en: Authorized By User
tr: Kullanıcının İzni Var

en: Auto Away
tr: Otomatik Ayrıl

en: Auto N/A time out is
tr: Otomatik erişilemez zaman aşımı

en: Auto away time out is
tr: Otomatik ayrılma zaman aşımı

en: Automatically Popup Message Windows
tr: Otomatik olarak Mesaj Penceresini Göster

en: Automatically Show Entire Reply Dialog
tr: Otomatik Olarak Tüm Cevap Penceresini Göster

en: Automatically hide main window after
tr: Ana pencere

en: Away
tr: Yok

en: Away Message %d
tr: Uzaktayım mesajı no. %d

en: Away Messages
tr: Uzaktayım Mesajları

en: Azerbaijan
tr: Azerbaycan

en: Background
tr: Arkaplan

en: Bahamas
tr: Bahama adaları

en: Bahrain
tr: Bahreyn

en: Bangladesh
tr: Bangladeş

en: Batch
tr: Toplu Çalıştırma

en: Belarus
tr: Belarüs

en: Belgium
tr: Belçika

en: Belize
tr: Beliz

en: Bermuda
tr: Bermuda adaları

en: Bhutan
tr: Butan

en: Birthday:
tr: Doğum günü:

en: Bolivia
tr: Bolivya

en: Botswana
tr: Botsvana

en: Brazil
tr: Brazilya

en: Brunei
tr: Bruney

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Cambodia
tr: Kambotça

en: Cameroon
tr: Kamerun

en: Canada
tr: Kanada

en: Cancel
tr: İptal

en: Cannot listen to socket, port %u
tr: Socketi (%u) dinleyemiyorum

en: Cape Verde Islands
tr: Kapverd adaları

en: Cayman Islands
tr: Kayman adaları

en: Cellular:
tr: Cep:

en: Central African Republic
tr: Merkez Afrika Cumhuriyeti

en: Chad
tr: Çad

en: Change Status
tr: Konumu Değişikliği

en: Change User _Info...
tr: Kullanıcı Bilgilerini _Değiştir...

en: Change your personal information
tr: Kişisel Bilgileri Değiştir

en: Chat Request
tr: Sohbet İsteği

en: Chat Request Refused
tr: Sohbet İsteği Reddedildi

en: Chat Session terminated
tr: Sohbet oturumu bitirildi

en: Chat beep sound
tr: Sohbet sesi

en: Chat request received
tr: Sohbet isteği geldi

en: Check spelling in messages
tr: Mesajlarda imla denetimi yap

en: Chile
tr: Şili

en: China
tr: Çin

en: Christmas Island
tr: Hristiyan adası

en: City:
tr: Kent:

en: Clear
tr: Temizle

en: Clear all stored history?
tr: Tüm kayıtlı geçmişler silinsin mi?

en: Close
tr: Kapat

en: Close Chat
tr: Sohbeti Kapat

en: Colors
tr: Renkler

en: Company:
tr: Kurum:

en: Configure GnomeICU
tr: GnomeICU'yu Yapılandır

en: Congo
tr: Kongo

en: Connect to server on startup
tr: Açılınca ICQ Sunucusuna Bağlan

en: Connected for a session.
tr: Oturum için bağlantı kuruluyor

en: Contact Information
tr: Bağlantı Bilgileri

en: Contact List
tr: Bağlantı Listesi

en: Contact List Received
tr: Tanık listesi geldi

en: Cook Islands
tr: Cook adaları

en: Country:
tr: Ülke:

en: Croatia
tr: Hırvatistan

en: Cuba
tr: Küba

en: Current File
tr: Geçerli Dosya

en: Current File:
tr: Geçerli Dosya:

en: Cyprus
tr: Kıbrıs Rum Kesmi

en: Cyrillic CP1251<->KOI8-U translation
tr: Kiril CP1251<->KOI8-U dönüşümü

en: Czech Republic
tr: Çek Cumhuriyeti

en: DELETED
tr: SİLİNDİ

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Delete
tr: Sil

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Department:
tr: Bölüm:

en: Description:
tr: Anlatım:

en: Dialog
tr: Diyalog

en: Diego Garcia
tr: Mehmet Ahmet

en: Djibouti
tr: Cibuti

en: Do Not Disturb
tr: Rahatsiz Etmeyin

en: Do not Disturb
tr: Rahatsız Etmeyin

en: Dominica
tr: Dominika

en: Dominican Republic
tr: Dominikan Cumhuriyeti

en: Drag the users you wish to add to your
    notify list into this window, and then click
    the "Apply" button below.
tr: Bildirme listesine eklenecek kullanıcıları bu 
    pencereye sürükledikten sonra aşağıdaki 
    "Uygula" düğmesine tıklayın.

en: E-Mail
tr: E-posta

en: Ecuador
tr: Ekvador

en: Egypt
tr: Mısır

en: Email:
tr: E-posta:

en: Enable beeps
tr: Biplemeleri aç

en: Enable sounds
tr: Sesleri etkinleştir

en: Enable sounds only when online
tr: Sesleri sadece bağlı olunca çal

en: Enable/Disable Sound
tr: Sesi Aç/Kapat

en: Eritrea
tr: Eritreya

en: Estonia
tr: Estonya

en: Ethiopia
tr: Etyopya

en: F. Name:
tr: Ad:

en: Faeroe Islands
tr: Faroe adalaraı

en: Falkland Islands
tr: Falkland adaları

en: Fax:
tr: Faks:

en: Female
tr: Kadın

en: File Request
tr: Dosya İsteği

en: File save error.
tr: Dosya kaydetme hatası

en: File transfer completed: %s
tr: Dosya gönderimi başarıyla tamamlandı: %s

en: File transfer refused: %s
tr: Dosya gönderimi reddedildi: %s

en: File transfer terminated: %s
tr: Dosya gönderimi bitirildi: %s

en: File transfer:
    Completed transfer of %s from %s.
tr: Dosya gönderimi:
    %s'den %s transferi başarıyla yapıldı.

en: File transfer:
    Completed transfer of %s to %s.
tr: Dosya gönderimi:
    %s'den %s transferi başarıyla yapıldı.

en: Files recieved successfully
tr: Dosyalar başarıyla silindi

en: Files:
tr: Dosyalar:

en: Finland
tr: Finlandiya

en: First Name
tr: Ad

en: First Name:
tr: İsim:

en: Foreground
tr: Önplan

en: France
tr: Fransa

en: Free For Chat
tr: Sohbet Bekliyor

en: Free for Chat
tr: Sohbet bekliyor

en: French Antilles
tr: Fransız Antiller

en: French Guiana
tr: Fransız Guiana

en: French Polynesia
tr: Fransız Polinezya

en: Functions >>
tr: Fonksiyonlar >>

en: Gabon
tr: Gabun

en: Gambia
tr: Gambiya

en: General
tr: Genel

en: Georgia
tr: Gürcüstan

en: Germany
tr: Almanya

en: Ghana
tr: Gana

en: Gibraltar
tr: Teberrük-ül-Aciz

en: Gnome Internet Communication Utility
tr: Gnome'un ICQ uygulaması

en: GnomeICU is a small, fast and functional clone of Mirabilis' ICQ program, specifically designed for Linux and X.
tr: GnomeICU Mirabilis ICQ programının benzeridir ve Linux için yazılmıştır.

en: GnomeICU: Authorization Request
tr: GnomeICU: İzin Verme İsteği

en: GnomeICU: Away Color
tr: GnomeICU: Uzakta Rengi

en: GnomeICU: Away Message
tr: GnomeICU: Uzaktayım Mesajı

en: GnomeICU: Chat Request
tr: GnomeICU: Sohbet İsteği

en: GnomeICU: Do not Disturb Color
tr: GnomeICU: Rahatsız Etmeyin Rengi

en: GnomeICU: File Offer
tr: GnomeICU: Dosya Gönderimi

en: GnomeICU: File Transfer
tr: GnomeICU: Dosya Gönderimi

en: GnomeICU: Free for Chat Color
tr: GnomeICU: Sohbet İsteği Rengi

en: GnomeICU: Ignore List
tr: GnomeICU: Gözardı Listesi

en: GnomeICU: Invisible Color
tr: GnomeICU: Gizli Rengi

en: GnomeICU: Invisible List
tr: GnomeICU: Gizli Listesi

en: GnomeICU: Message History: %s
tr: GnomeICU: Mesaj Geçmişi: %s

en: GnomeICU: New User
tr: GnomeICU: Yeni Kullanıcı

en: GnomeICU: Not Available Color
tr: GnomeICU: Bulunmayan Renk

en: GnomeICU: Occupied Color
tr: GnomeICU: Meşgul Rengi

en: GnomeICU: Offline Color
tr: GnomeICU: Bağlı Değil Rengi

en: GnomeICU: Online Color
tr: GnomeICU: Bağlı Rengi

en: GnomeICU: Online Notify List
tr: GnomeICU: Bildirme Listesi

en: GnomeICU: Preferences
tr: GnomeICU: Tercihler

en: GnomeICU: Remove Contact
tr: GnomeICU : Bağlantıyı Sil

en: GnomeICU: Rename User
tr: GnomeICU: Kullanıcıyı Yeniden Adlandır

en: GnomeICU: Save Chat Session
tr: GnomeICU: Sohbet Oturumunu Kaydet

en: GnomeICU: Send Contact List
tr: GnomeICU: Bağlantı Listesi Gönder

en: GnomeICU: Send File
tr: GnomeICU: Dosya Gönder

en: GnomeICU: Send URL
tr: GnomeICU: URL Gönder

en: GnomeICU: User Information
tr: GnomeICU: Kullanıcı Bilgileri

en: GnomeICU: Visible List
tr: GnomeICU: Görünenler listesi

en: Go To
tr: Git

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Greenland
tr: Grönland

en: Guadeloupe
tr: Guadelup

en: Guinea
tr: Guineya

en: Hide Email
tr: E-postayı gizle

en: Hide Main Window
tr: Ana Pencereyi Gizle

en: Hide Tooltips
tr: İpuçlarını Gizle

en: Hide/Show Main Window
tr: Ana Pencereyi Göster/Gizle

en: Home Page:
tr: Web Sayfası:

en: Honduras
tr: Hondüras

en: Hong Kong
tr: ( Eski ) Hong Kong

en: Hungary
tr: Macaristan

en: ICQ Server:
tr: ICQ Sunucusu:

en: Iceland
tr: Izlanda

en: Icon Theme
tr: Simge Teması

en: Incoming
tr: Gelen

en: Incoming File
tr: Dosya geliyor

en: Incoming message received
tr: Bir ileti geldi

en: India
tr: Hindistan

en: Indonesia
tr: Endonezya

en: Internet
tr: İnternet

en: Invi_sible List...
tr: Gizliler Listesi...

en: Invisible
tr: Gizli

en: Invite to session:
tr: Oturum davet et:

en: Iran
tr: İran

en: Iraq
tr: Irak

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Israel
tr: İsrail

en: Italy
tr: İtalya

en: Ivory Coast
tr: Ivory Kıyısı

en: Japan
tr: Japonya

en: Jordan
tr: Ürdün

en: Kanji Locale<->SJIS translation
tr: Kanji Locale->SJIS dönüşümü

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: L. Name:
tr: Soyad:

en: Last Name
tr: Soyad

en: Last Name:
tr: Soyad:

en: Liberia
tr: Liberya

en: Local File Name:
tr: Yerel Dosya Adı:

en: Location
tr: Yer

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: Malawi
tr: Malavi

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Male
tr: Erkek

en: Mexico
tr: Meksika

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Morocco
tr: Fas

en: Multi-party session:  %s?
tr: Çok kullanıcılı oturum:  %s?

en: N/A
tr: Ulaşılamaz

en: Name:
tr: İsim:

en: Namibia
tr: Namibya

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Netherlands Antilles
tr: Hollandalı Antiller

en: New Caledonia
tr: Yeni Kaledonya

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

en: Next message from %s
tr: %s kullanıcısının sonraki mesajı

en: Nicaragua
tr: Nikaragua

en: Nick:
tr: Takma isim:

en: Nickname
tr: Takma isim

en: Nickname:
tr: Takma isim:

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: No history to save.
tr: Kaydedilecek geçmiş bulunmuyor.

en: No message history available.
tr: Mesaj geçmişi yok

en: No messages available.
tr: Mesaj yok.

en: No more occurrences found.
tr: Arama sonucu bulunamadı.

en: No reason given
tr: Neden verilmedi

en: Norway
tr: Norveç

en: Not Available
tr: Erişilemez

en: Not In List
tr: Listede Yok

en: Not entered
tr: Verilmedi

en: Not specified
tr: Belirlenmedi

en: Notify of being added to foreign contact list
tr: Başka birisinin tanık listesine eklendin

en: Occupied
tr: Meşgul

en: Offline
tr: Bağlı Değil

en: Offline
tr: Bağlı Değil

en: Ok
tr: Tamam

en: Old Email:
tr: Eski E-posta:

en: Oman
tr: Umman

en: On Invisible List
tr: Gizli Listesinde

en: On Notify List
tr: Bildirme Listesinde

en: On Visible List
tr: Görünenler Listesinde

en: Online
tr: Bağlı

en: Online
tr: Bağlı

en: Open File
tr: Dosya Aç

en: Other Email:
tr: Diğer E-posta:

en: Outgoing
tr: Giden

en: Packets
tr: Paket

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: Password:
tr: Parola:

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Phone:
tr: Telefon:

en: Please enter a new alias for %s:
tr: %s için yeni bir takma isim ver:

en: Please enter your UIN
tr: Lütfen UIN numaranızı girin

en: Please enter your password
tr: Lütfen parolanızı girin

en: Poland
tr: Polanya

en: Port Number:
tr: Kapı Numarası:

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Preferences...
tr: Tercihler...

en: Qatar
tr: Katar

en: Range: From
tr: Sınırlar: Başlangıç

en: Reason:
tr: Neden:

en: Receive Message
tr: Mesajı Al

en: Receive URL
tr: Adresi Al

en: Received URL from %s:
tr: %s'den adres geldi:

en: Refuse
tr: Reddet

en: Refuse packets from unknown contacts
tr: Bilinmeyen kişilerden gelen paketleri reddet

en: Remove User
tr: Kullanıcıyı Sil

en: Remove User's History file
tr: Kullanıcının Geçmiş Dosyasını Sil

en: Require Auth
tr: İzin Gerektir

en: Required
tr: Gerekli

en: Romania
tr: Romanya

en: Run Program On Event
tr: Olayda Uygulamayı Çalıştır

en: Russia
tr: Rusya

en: Save
tr: Kaydet

en: Save As
tr: Farklı Kaydet

en: Save Chat
tr: Sohbeti Kaydet

en: Search
tr: Ara

en: Search Again
tr: Yeniden Ara

en: Select destination directory
tr: Hedef dizi belirleyin

en: Send
tr: Gönder

en: Send "User is Away" Messages
tr: "Kullanıcı Yok" Mesajını Gönder

en: Send Chat Request to %s:
    
    Reason:
tr: %s'ye Sohbet İsteği Gönder:
    
    Neden:

en: Send File to %s:
tr: Dosyayı %s'a Gönder :

en: Send Focus
tr: Odakla

en: Send URL to: %s
tr: Adresi gönder (%s) :

en: Server
tr: Sunucu

en: Set Away Message:
tr: Uzaktayım Mesajını Belirle:

en: Set Background Color
tr: Önplan Rengini Belirle

en: Set Foreground Color
tr: Arkaplan Rengini Belirle

en: Sex:
tr: Cinsiyet:

en: Show Again
tr: Yeniden Göster

en: Show Main Window on Startup
tr: Başlangıçta Ana Pencereyi Göster

en: Singapore
tr: Singapur

en: Size:
tr: Boyut:

en: Sort the online contact list
tr: Bağlantılar listesini sırala

en: Sound
tr: Ses

en: Sounds
tr: Sesler

en: Spain
tr: Ispanya

en: Speed:
tr: Hız:

en: Split
tr: Ayır

en: Startup without applet support
tr: Applet desteği olmadan başla

en: State:
tr: İl:

en: Status:
tr: Durum:

en: Street:
tr: Sokak:

en: Suriname
tr: Surinam

en: Sweden
tr: Isveç

en: Switzerland
tr: Isviçre

en: TCP Port Range
tr: TCP Kapı Sınırları

en: Tanzania
tr: Tanzanya

en: Thailand
tr: Tayland

en: The following contact list was sent by %s.
    Please remove the users you don't want to add
     and then click the "Add to List"
     button below.
tr: Aşağıdaki bağlantı listesi %s tarafından 
    gönderildi. Eklemek istemediğiniz kullanıcıları
    silin ve aşağıdaki "Listeye Ekle" tuşuna tıklayın.

en: The following files have been successfully retrieved.
tr: Aşağıdaki dosyalar başarıyla geri alındı.

en: Time Zone:
tr: Zaman Dilimi:

en: Time/Date:
tr: Zaman/Tarih:

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Turkey
tr: Türkiye

en: URL received
tr: Adres geldi

en: URL:
tr: Adres:

en: USA
tr: ABD

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emiratları

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Use the defined UIN
tr: Tanımlanmış UIN kullan

en: User
tr: Kullanıcı

en: User %s cannot be disturbed:
tr: %s kullanıcısı rahatsız edilemez:

en: User %s is Away:
tr: Kullanıcı %s Yok:

en: User %s is Not Available:
tr: %s kullanıcısına ulaşılamıyor:

en: User %s is Occupied:
tr: %s kullanıcısı meşgul:

en: User Information
tr: Kullanıcı Bilgileri

en: User Offline
tr: Kullanıcı Bağlı Değil

en: User Online
tr: Kullanıcı Bağlı

en: User is in an unknown mode:
tr: Kullanıcı bilinmeyen bir çalışma şeklinde:

en: User logged off
tr: Kullanıc#i çıkış yaptı

en: User logged on
tr: Kullanıcı giriş yaptı

en: User's Info
tr: Kullanıcı Bilgileri

en: Vatican City
tr: Vatikan devlet

en: Vietnam
tr: Viyetnam

en: View
tr: Göster

en: Web Message
tr: Web Mesajı

en: Welcome to GnomeICU
tr: GnomeICU'ya Hoşgeldiniz.

en: Work
tr: İş

en: You are authorized to add %s to your list
tr: %s'yi bağlantı listene eklemek için izin verildi

en: Yugoslavia
tr: Yugoslavya(Sırbistan)

en: Zimbabwe
tr: Zimbabve

en: Zip:
tr: Posta kodu:

en: _Add Contact...
tr: _Bağlantı Ekle...

en: _Away Messages
tr: _Uzaktayım Mesajları

en: _Hide Main Window
tr: _Ana Pencereyi Gizle

en: _Ignore List...
tr: _Listeyi Gözardı Et...

en: _Interface
tr: _Arayüz

en: _Lists
tr: _Listeler

en: _Miscellaneous
tr: _Çeşitli

en: _Networking
tr: _Ağ

en: _Online Notify List...
tr: Bildiri Listesi..

en: _Visible List...
tr: _Görünenler Listesi...

en: gnomeicu: broken pipe (saving configuration)
tr: gnomeicu: bozuk boru (ayarlar kaydediliyor)

en: minutes
tr: dakika

en: secs
tr: saniye sonra gizlensin.
