gnome-pim 1.4.1 - en to tr translation catalogue (481 entries)

en: 	Object did not exist, creating a new one
tr: 	Nesne yok, yeni bir nesne oluşturuyorum

en: 	Object has been modified on desktop and on the pilot, desktop takes precedence
tr: 	Nesne masaüstünde ve Pilot'ta değiştirilmiş, masaüstüne öncelik tanınıyor

en: 
      Additional:
tr: 
      Ek:

en: 
      City:
tr: 
      Şehir:

en: 
      Country:
tr: 
      Ülke:

en: 
      Ext:
tr: 
      Harici:

en: 
      Family:
tr: 
      Aile:

en: 
      Given:
tr: 
      Verilen:

en: 
      Name:
tr: 
      İsim:

en: 
      Postal Box:
tr: 
      Posta Kutusu:

en: 
      Postal Code:
tr: 
      Posta Kodu:

en: 
      Prefix:
tr: 
      Ön ek:

en: 
      Region:
tr: 
      Semt:

en: 
      Street:
tr: 
      Sokak:

en: 
      Suffix:
tr: 
      Son ek:

en: 
      Unit2:
tr: 
      Birim2:

en: 
      Unit3:
tr: 
      Birim3:

en: 
      Unit4:
tr: 
      Birim5:

en: 
      Unit:
tr: 
      Birim:

en: 
    Address:
tr: 
    Adresler:

en: 
    Birth Date:
tr: 
    Doğum tarihi:

en: 
    Business Role:
tr: 
    Konumu:

en: 
    Categories:
tr: 
    Kategoriler:

en: 
    Comment:
tr: 
    Açıklama:

en: 
    Delivery Label:
tr: 
    Alıcı Etiketi:

en: 
    E-mail:
tr: 
    E-posta:

en: 
    E-mail:
tr: 
    E-posta:

en: 
    Geo Location:
tr: 
    Coğrafi Bölge:

en: 
    Mailer:
tr: 
    Postalayıcı:

en: 
    Name:
tr: 
    İsim:

en: 
    Org:
tr: 
    Organizasyon:

en: 
    Public Key:
tr: 
    Açık Anahtar:

en: 
    Telephone:
tr: 
    Telefon:

en: 
    Telephones:
tr: 
    Telefonlar:

en: 
    Time Zone:
tr: 
    Zaman Dilimi:

en: 
    Title:
tr: 
    Ünvan:

en: 
    Unique String:
tr: 
    Açıklayıcı Satır:

en:  changed. Save?
tr:  değişti. Kaydedilsin mi ?

en:  seconds
tr:  saniye

en: 12-hour (AM/PM)
tr: 12-saatlik (ÖÖ/ÖS)

en: 1st
tr: 1.nci

en: 24-hour
tr: 24-saatlik

en: 2nd
tr: 2.nci

en: 3rd
tr: 3.ncü

en: 4th
tr: 4.ncü

en: 5th
tr: 5.nci

en: A new Gnomecard could not be spawned. Maybe it is not in your path.
tr: Yeni bir Gnomecard başlatılamadı. Acaba Gnomecard $PATH dizininde değilmi ?

en: Add
tr: Ekle

en: Add a category
tr: Bir tür ekle

en: Add a category to the list of selected categories
tr: Seçili türlere yeni bir tür ekle

en: Add exception
tr: İstisna ekle

en: Add the contents of another card file
tr: Başka bir kart dosyasının içeriğini ekle

en: Add to-do item...
tr: Bir parça ekle...

en: Add...
tr: Ekle...

en: Address Conduit Options
tr: Adres Seçenekleri

en: Address Conduit State
tr: Adres Parça Durumu

en: Address List:
tr: Adres Listesi:

en: Address data:
tr: Adres bilgisi:

en: Address:
tr: Adresler:

en: Addresses
tr: Adresler

en: Alarm Properties
tr: İkaz Seçenekleri

en: Alarms
tr: İkazlar

en: All day event
tr: Günlük olaylar

en: America On-Line
tr: AOL

en: An error occured when trying to fetch
    pilot list from the gnome-pilot daemon
tr: Gnome-pilot sunucusundan Pilot'ların listesini
    alırken bir hata oluştu

en: An event's end time must be later than its start time.
tr: Bir olayın bitiş tarihi, başlama tarihinden sonra olmak zorunda.

en: Append GnomeCard File
tr: GnomeCard Dosyası Ekle

en: Appointment
tr: Buluşma

en: Appointments:
tr: Randevular:

en: Audio
tr: Ses

en: Audio alarms timeout after
tr: Sesli uyarı süresi

en: Available
tr: Erişilebilir

en: Beep on display alarms
tr: Sesli Uyarılar

en: Birthdate:
tr: Doğum tarihi:

en: Bulletin Board
tr: Mesaj Tahtası

en: By Card Name
tr: Kart ismine göre

en: By E-mail
tr: E-posta adresine göre

en: By Last Name
tr: Soyadına Göre

en: By Name
tr: Ada Göre

en: By Organization
tr: Organizasyona Göre

en: Calendar holds %d entries
tr: Takvim %d birimleri içeriyor

en: Can not bind to device %s
tr: Aygıt %s'ye bağlanılamadı

en: Can not create Pilot socket
tr: Pilot yuvası oluşturulamadı

en: Car
tr: Araba

en: Card
tr: Kart

en: Card Name
tr: Kart ismi

en: Card:
tr: Kart:

en: Case Sensitive
tr: Yazılımı Dikkate Al

en: Categories
tr: Türler

en: Categories:
tr: Türler:

en: Category selection
tr: Tür seçimi

en: Cellular
tr: Cep Telefonu

en: Change current card
tr: Geçerli kartı değiştir

en: Change selected
tr: Seçilileri değiştir

en: Church
tr: Kilise

en: City:
tr: İl:

en: Classification
tr: Değerlendirme

en: Colors
tr: Renkler

en: Colors for display
tr: Gösterim renkleri

en: Column Display
tr: Sütun Gösterimi

en: Comment:
tr: Anlatım:

en: Conduit state
tr: Parça Durumu

en: Confidential
tr: Gizli

en: Configuration utility for the address conduit.
    The address conduit syncronizes addresses from the pilot with GnomeCard file on the local host
tr: Adres defteri programı için yapılandırma aracı.
    Adres defteri erişim sistemi, Pilot ile GnomeCard verileri arasında iletişim sağlar.

en: Configuration utility for the calendar conduit.
tr: Takvim parçası için bir ayarlama uygulaması.

en: Copy From Pilot
tr: Pilot'tan Kopyala

en: Copy To Pilot
tr: Pilot'a Kopyala

en: Could not create object for conduit.
    Perhaps the conduit isn't properly installed ?
tr: Parça için gerekli nesneyi yaratamadım.
    Parça tam olarak yüklenmemiş olabilir mi?

en: Could not open DatebookDB on the Pilot
tr: Pilot'taki Datebook veri tabanı açılamadı

en: Could not read pilot's DateBook application block
tr: Pilot'un DateBook uygulama bloğu okunamadı

en: Could not start gnomecal server
tr: Gnomecal sunucusu başlatılamadı

en: Country:
tr: Ülke:

en: Create a new appointment
tr: Yeni bir randevu yarat

en: Create a new appointment for today
tr: Bugün için yeni bir randevu oluştur

en: Create a new calendar
tr: Yeni bir takvim oluştur

en: Create a new card file
tr: Yeni bir kart dosyası yarat

en: Create new appointment
tr: Yeni randevu yarat

en: Create new card
tr: Yeni bir kart oluştur

en: Create to-do item
tr: Yapılacak parçayı oluştur

en: Current day's number:
tr: Geçerli günün sayısı:

en: DATE
tr: TARIH

en: Daily
tr: Günlük

en: Day
tr: Gün

en: Day View
tr: Günlük Bakış

en: Day end:
tr: Gün bitimi:

en: Day numbers:
tr: Gün sayısı:

en: Day range
tr: Gün bitimi

en: Day start:
tr: Gün başlangıçı:

en: Days
tr: Günler

en: Default
tr: Önayar

en: Defaults
tr: Öntanımlı değerler

en: Del
tr: Sil

en: Delete
tr: Sil

en: Delete all occurances
tr: Bütün oluşumları sil

en: Delete card
tr: Kartı sil

en: Delete selected
tr: Seçilileri sil

en: Delete this appointment
tr: Bu randevuyu sil

en: Delete this item
tr: Bu parçayı sil

en: Delete this occurance
tr: Bun oluşumu sil

en: Disabled
tr: Kapalı

en: Display
tr: Gösterim

en: Displayed Columns
tr: Gösterilen Sütunlar

en: Domestic
tr: İç

en: Done
tr: Oldu

en: Due Date
tr: Geçiş Tarihi

en: Due Date:
tr: Geçiş Tarihi:

en: E-mail data:
tr: E-posta bilgisi:

en: Edit appointment
tr: Randevuyu değiştir

en: Edit card
tr: Kartı değiştir

en: Edit this appointment...
tr: Bu randevuyu değiştir...

en: Edit this item...
tr: Bu parçayı değiştir...

en: Edit to-do item
tr: Yapılacak parçayı değiştir

en: Edit...
tr: Değiştir...

en: Electronic Business Card Manager
tr: Elektronik İş Kartı Yöneticisi.

en: Email
tr: E-posta

en: Email List:
tr: E-posta Listesi:

en: Empty days:
tr: Boş günler:

en: Enable debugging output of TYPE (alarms)
tr: TİP bilgilendirme uyarısını aç

en: Enable snoozing for
tr: Sesi Kapat:

en: End after
tr: Sonra bitir

en: End on
tr: Bitir

en: End time:
tr: Bitiş zamanı :

en: Ending date
tr: Bitiş tarihi

en: Erase card
tr: Kartı sil

en: Error %s %s.
tr: Hata %s %s.

en: Error while communicating with calendar server
tr: Takvim sunucusuyla iletişim kurarken bir hata oluştu

en: Exceptions
tr: İstisnalar

en: Explanatory
tr: Anlatım

en: Extended:
tr: Gelişmiş:

en: FILE
tr: DOSYA

en: Failed to get a connection from the Pilot device
tr: Pilot aygıtına bağlantı kurulurken bir hata oluştu

en: Fax
tr: Faks

en: File %s has changed since it was loaded
    Continue?
tr: Dosya %s yüklemesinden bu yana değişmiş
    Devam etmek istiyor musun?

en: File As:
tr: Farklı Dosya:

en: File not found
tr: Dosya bulunamadı

en: File to load calendar from
tr: Takvimin yüklenileceği dosya

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Find
tr: Bul

en: Find Backwards
tr: Geriye Dönük Ara

en: Find Card
tr: Kart Bul

en: Find:
tr: Bul:

en: First
tr: İlk

en: First Name
tr: Ad

en: First card
tr: İlk kart

en: First:
tr: Adı:

en: Fri
tr: Cum

en: Friday
tr: Cuma

en: Friends
tr: Arkadaşlar

en: Full Name
tr: Tam isim

en: GEOMETRY
tr: YERLEŞİM

en: General
tr: Genel

en: Geographic Position
tr: Coğrafi Konum

en: Geographical
tr: Coğrafi

en: Geometry for starting up
tr: Başlama yerleşimi

en: Gnome Calendar
tr: Gnome Takvimi

en: GnomeCalendar Conduit
tr: Gnome Takvim Parçası

en: GnomeCard File:
tr: GnomeCard Dosyası:

en: GnomeCard: %s
tr: GnomeCard : %s

en: Go
tr: Git

en: Go back in time
tr: Geçmişe git

en: Go forward in time
tr: Geleceğe git

en: Go to
tr: Git

en: Go to a specific date
tr: Belirli bi tarihe git

en: Go to date
tr: Tarihe git

en: Go to present time
tr: Bugüne git

en: Go to today
tr: Bugüne git

en: Gpilotd address conduit
tr: Gpilotd adres erişim programı

en: Hacking
tr: Kırmak

en: Headings:
tr: Başlıklar:

en: Highlight items due today
tr: Bugün'e ayarlanmış parçaları vurgula

en: Highlight not yet due items
tr: Daha zamanı gelmemiş parçaları vurgula

en: Highlight overdue items
tr: Zamanı geçmiş parçaları vurgula

en: Highlighted day:
tr: Vurgulanmış gün:

en: Hobby
tr: Hobi

en: Home
tr: Ev

en: Hour
tr: Saat

en: Hours
tr: Saatler

en: Housekeeping
tr: Ev bekçileri

en: Identity
tr: Şahsiyet

en: If used, starts in iconic mode
tr: Kullanılırsa, simge türünde başlar

en: If you want to debug the attributes on records
tr: Eğer, birimlerdeki özellikler hakkında bilgi istiyorsan

en: International
tr: Uluslararası

en: Item Comments:
tr: Parça Anlatımları:

en: Jump to this _day
tr: Bu _güne geç

en: Jump to this _month
tr: Bu _aya geç

en: Jump to this _week
tr: Bu _haftaya geç

en: Jump to this _year
tr: Bu _seneye geç

en: Last
tr: Son

en: Last Name
tr: Soy Adı

en: Last card
tr: Son kart

en: Last:
tr: Soyadı:

en: Layout
tr: Gösterim

en: Load the user calendar
tr: Kullanıcı takvimini yükle

en: Love
tr: Aşk

en: Mail
tr: E-posta

en: Mail to:
tr: E-posta gönder :

en: Make this appointment movable
tr: Bu randevuyu taşınabilir yap

en: Meeting
tr: Toplantı

en: Merge From Pilot
tr: Pilot'tan Eşleştir

en: Merge To Pilot
tr: Pilot'a Eşleştir

en: Message Recorder
tr: Telesekreter

en: Middle Name
tr: Göbek Adı

en: Middle:
tr: Göbek Adı:

en: Minute
tr: Dakika

en: Minutes
tr: Dakikalar

en: Modify
tr: Değiştir

en: Mon
tr: Pzt

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Money
tr: Para

en: Month View
tr: Aylık Bakış

en: Monthly
tr: Aylık

en: Music
tr: Müzik

en: Name
tr: İsim

en: Name:
tr: İsim:

en: Network
tr: Ağ

en: New
tr: Yeni

en: New appointment for _today...
tr: _Bugün için yeni bir randevu...

en: New appointment...
tr: Yeni randevu...

en: Next
tr: İleri

en: Next card
tr: Sonraki Kart >

en: No Card Name
tr: Kart ismi yok

en: No Card Name.
tr: Kart ismi yok.

en: No appointments for this day
tr: Bugün için randevu yoktur

en: No description
tr: Tanımlama mevcut değil

en: No filename specified. Please run address conduit capplet first.
tr: Dosya adı verilmedi.

en: No matching record found.
tr: Eşdeğer bir kayıt bulunamadı.

en: No pilot configured, please choose the
    'Pilot Link Properties' capplet first.
tr: Hiç bir Pilot ayarlanmamış.
    Önce Pilotbağı Ayarları üzerinden bir Pilot'u ayarlayınız.

en: None
tr: Yok

en: Not connected to the gnome-pilot daemon
tr: Gnome-pilot sunucusuna bağlı değilsiniz

en: Number:
tr: Numara:

en: Ok
tr: Tamam

en: Only syncs from desktop to pilot
tr: Sadece masaüstünden Pilot'a eşleştirir

en: Only syncs from pilot to desktop
tr: Sadece Pilot'tan masaüstüne eşleştirir

en: Open
tr: Aç

en: Open GnomeCard File
tr: GnomeCard Dosyası Aç

en: Open _Default
tr: Öntanımlı _Olanı Aç

en: Open calendar
tr: Takvimi aç

en: Open file
tr: Dosyayı aç

en: Open the default file
tr: Öntanımlı dosyayı aç

en: Organization
tr: Organizasyon

en: Outline:
tr: Dış:

en: Owner:
tr: Sahip:

en: PORT
tr: KAPI

en: Pager
tr: Çağrı Cihazı

en: Paperwork
tr: Origami

en: Parcel
tr: Paket

en: Phone
tr: Telefon

en: Phone List:
tr: Telefon Listesi:

en: Please select categories for the current item
tr: Geçerli parça için türü seçiniz

en: Please select the date you want to go to.
    When you click on a day, you will be taken
    to that date.
tr: Gitmek istediğiniz tarihi belirtin.
    Bir güne tıklnırsa, o zaman o
    güne taşın.

en: Please select the start and end hours you want
    to be displayed in the day view and week view.
    Times outside this range will not be displayed
    by default.
tr: Gün ve hafta bakışlarında gösterilecek süreleri
    buradan başlama ve bitiş zamanları belirleyerek yapabilirsin.
    Bu belirlenecek zaman sınırların dışında kalan zaman
    önayarlı bakışta gösterilmeyecektir.

en: Possible Columns
tr: Kullanılabilinen Sütunlar

en: Post Office:
tr: Postahane:

en: Postal Box
tr: Posta Kutusu

en: Postal Code:
tr: Posta Kodu:

en: Preferences
tr: Ayarlar

en: Preferred
tr: Favori

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Prefix:
tr: Ön ek :

en: Prev
tr: Geri

en: Previous card
tr: < Önceki Kart

en: Priority
tr: Önem

en: Priority:
tr: Önem:

en: Private
tr: Özel

en: Program
tr: Uygulama

en: Public
tr: Genel

en: Public Key:
tr: Gizli Anahtar:

en: Reached %s record.
    Continue from the %s one?
tr: %s kayıdına varıldı.
    %s'den devam edeyim mi ?

en: Recur on the
tr: Yenile

en: Recurrence
tr: Yeniden oluştur

en: Recurrence rule
tr: Yeniden oluşum kuralı

en: Region:
tr: Semt:

en: Relatives
tr: Akrabalar

en: Reminder of your appointment at
tr: Yaklaşan randevu hatırlatması

en: Remove
tr: Sil

en: Remove a category
tr: Bir tür sil

en: Remove a category from  the list of selected categories
tr: Seçili türlerden bir tür sil

en: Repeat forever
tr: Sürekli tekrar et

en: Run program:
tr: Uygulamayı çalıştır:

en: Sat
tr: Cmt

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Save
tr: Kaydet

en: Save GnomeCard File As...
tr: Farklı GnomeCard Kaydet ...

en: Save calendar
tr: Takvimi kaydet

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: School
tr: Okul

en: Search card
tr: Kart ara

en: Second
tr: Saniye

en: Seconds
tr: Saniyeler

en: Security
tr: Güvenlik

en: Select program to run at alarm time
tr: İkaz durumunda çalıştırılacak uygulamayı belirle

en: Selected
tr: Seçili

en: Set sort criteria
tr: Listeleme anahtarını belirle

en: Shopping
tr: Alış-veriş

en: Show TO-DO items and quit
tr: Yapılacak parçaları göster ve çık

en: Show events and quit
tr: Olayları göster ve çık

en: Show on TODO List:
tr: Yapılacaklar listesinde göster:

en: Snooze
tr: Uyukla

en: Sort
tr: Listele

en: Specifies ending date [for --events]
tr: Bitiş tarihini belirler [ --olaylar için ]

en: Specifies start date [for --events]
tr: Başlama tarihini belirtir [ --olaylar için ]

en: Specifies the port on which the Pilot is
tr: Pilot'un bağlı olduğu kapıyı belirtir

en: Start time:
tr: Başlangıç zamanı :

en: Street:
tr: Sokak :

en: Suffix
tr: Son ek

en: Suffix:
tr: Son ek :

en: Summary
tr: Özet

en: Summary:
tr: Özet:

en: Sun
tr: Paz

en: Sunday
tr: Pazar

en: Synced DateBook from Pilot to GnomeCal
tr: DateBook'u Pilot'tan GnomeCal'e eşleştir

en: Synchronize
tr: Eşitleştir

en: Synchronize Action
tr: Eylemi Eşleştir

en: Syncing with the pilot...
tr: Pilot'la eşleştiriliyor...

en: TYPE
tr: TIP

en: Take from Name
tr: Ada Göre Belirle

en: Telephone data:
tr: Telefon bilgisi:

en: The GNOME personal calendar and schedule manager.
tr: GNOME şahsi takvim ve randevu yöneticisi.

en: The default file
tr: Öntanımlı dosya

en: The startup view mode (dayview, weekview, monthview, yearview)
tr: Başlangıçtaki bakış ( gün, hafta, ay, sene-bakışı )

en: There are cards which are currently being modified.
    Finish any pending modifications and try again.
tr: Yeni değiştirilen kartlar var.
    Bütün işlemleri bitirip yeniden bir deneme daha yap.

en: Thu
tr: Per

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Time
tr: Zaman

en: Time Left
tr: Kalan Zaman

en: Time Until Due
tr: Kalan süre

en: Time Zone
tr: Zaman Dilimi

en: Time display
tr: Zaman gösterimi

en: Time format
tr: Zaman biçimi

en: Title
tr: Başlık

en: Title:
tr: Ünvan :

en: To Do List
tr: Yapılacaklar Listesi

en: To Do List Properties
tr: Yapılacaklar Listesi Özellikleri

en: To Do List style options:
tr: Yapılacaklar listesi:

en: To-Do item that is due today:
tr: Yapılacak parçanın tarihi bügün geldi:

en: To-Do item that is not yet due:
tr: Henüz yapılacak parçanın tarihi gelmedi:

en: To-Do item that is overdue:
tr: Yapılacak parçanın tarihi geçti:

en: To-do list
tr: Yapılacaklar listesi

en: Today
tr: Bugün

en: Toggle Card View
tr: Kart bakışını Değiştir

en: Toggle Tree View
tr: Ağaç Bakışını Değiştir

en: Travel
tr: Seyahat

en: Tree
tr: Ağaç

en: Tue
tr: Sal

en: Tuesday
tr: Salı

en: Type:
tr: Tip:

en: Unable to open DatebookDB
tr: Datebook veri tabanı açılamadı

en: Unable to open file: %s
tr: Dosya açılamadı: %s

en: VIEW
tr: BAKIŞ

en: Voice
tr: Ses

en: Web Page
tr: Web Sitesi

en: Web Page:
tr: Web Sayfası:

en: Wed
tr: Çar

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Week
tr: Hafta

en: Week View
tr: Haftalık Bakış

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Weeks
tr: Haftalar

en: Weeks start on
tr: Haftanın başlangıçı

en: Work
tr: İş

en: Year View
tr: Senelik Bakış

en: Year:
tr: Sene:

en: Yearly
tr: Senelik

en: _Append...
tr: _Ekle...

en: _New appointment in this day...
tr: Bu gün için _yeni bir randevu...

en: _New appointment...
tr: _Yeni randevu...

en: _New calendar
tr: _Yeni takvim

en: ago
tr: geçmiş

en: am
tr: öö

en: april
tr: nisan

en: august
tr: ağustos

en: d_Every
tr: d_Her

en: day
tr: gün

en: day(s)
tr: gün(ler)

en: december
tr: aralık

en: e-World
tr: e-dünya

en: eighth
tr: 8.nci

en: eleventh
tr: 11.nci

en: february
tr: şubat

en: fifth
tr: 5.nci

en: first
tr: ilk

en: fortnight
tr: geceleyin

en: fourth
tr: 4.ncü

en: friday
tr: cuma

en: gnome-unknown.xpm
tr: gnome-bilinmeyen.xpm

en: h
tr: s

en: hour
tr: saat

en: hrs.
tr: sa.

en: january
tr: ocak

en: july
tr: temmuz

en: june
tr: haziran

en: last
tr: sonuncu

en: lat,
tr: enlem °,

en: lon.
tr: boylam °

en: m_Every
tr: m_Her

en: march
tr: mart

en: may
tr: mayıs

en: min
tr: dk.

en: mins.
tr: dak.

en: minute
tr: dakika

en: monday
tr: pazartesi

en: month
tr: ay

en: month(s)
tr: ay(lar)

en: next
tr: ileri

en: ninth
tr: 9.ncu

en: november
tr: kasım

en: now
tr: şimdi

en: occurrence(s)
tr: olay(lar)

en: october
tr: ekim

en: pi_accept failed
tr: pi_accept başarısız oldu

en: pm
tr: ös

en: saturday
tr: cumartesi

en: sec
tr: sn.

en: second
tr: saniye

en: sept
tr: eyl.

en: september
tr: eylül

en: seventh
tr: 7.nci

en: sixth
tr: 6.ncı

en: sunday
tr: pazar

en: tenth
tr: 10.ncu

en: th day of the month
tr: .nci günde yeniden oluş

en: the default file
tr: önayarlı dosya

en: third
tr: 3.ncü

en: this
tr: bu

en: thur
tr: prş

en: thurs
tr: perş

en: thursday
tr: perşembe

en: today
tr: bugün

en: tomorrow
tr: yarın

en: tues
tr: salı

en: tuesday
tr: salı

en: twelfth
tr: 12.nci

en: w_Every
tr: w_Her

en: wednes
tr: çrş

en: wednesday
tr: çarşamba

en: week
tr: hafta

en: week(s)
tr: hafta(lar)

en: y_Every
tr: y_Her

en: year
tr: sene

en: year(s)
tr: sene(ler)

en: yesterday
tr: dün
