gnome-applets 1.4.1 - en to tr translation catalogue (981 entries)

en:    Macro %.2d:
tr:    Makro %.2d:

en:  Clear
tr:  Temizle

en:  GO
tr:  GİT

en:  URL Activation
tr:  URL Etkinleştirilmesi

en:  URL History
tr:  URL Tarihçesi

en:  mounted
tr:  bağlı

en:  not mounted
tr:  çözülü

en: " reported:
tr: " rapor etti ki:

en: "Clear" button on top?
tr: "Temizle" düğmesi en üstte mi?

en: %#.1fMb received / %#.1fMb sent / time: %.1d:%.2d
tr: %#.1fMb alındı / %#.1fMb gitti / süre: %.1d:%.2d

en: (No
tr: (Hayır

en: (These settings do not take effect until a refresh)
tr: (Bu ayarlar bir tazelemeye kadar etkisiz kalacaklardır)

en: (This'll chug loads of CPU, but will prevent compressing the image twice if a
    lossy file format is used)
    Don't use this if you're using a lossless compression format, or if you cherish
    speed and don't mind imperfection in your thumbnails.
tr: (Bu işlemciye müthiş yük bindirir, ama yitimli bir biçem kullanıldığında aynı
    görüntünün iki kez sıkıştırılmasını önler)
    Yitimsiz bir biçem kullanıyorsanız ya da hız istiyorsanız ve küçükresimlerinizin
    hatalı olması umrunuzda değilse bunu kullanmayın.

en: + Color
tr: + Renk

en: - Color
tr: - Renk

en: A complete waste of perfectly good CPU cycles.
tr: Işlemci zamanını en işe yaramaz kullanma yolu.

en: A cursor position reporting applet.
    = Clicking mouse button 1 grabs the cursor.
    = Dragging with mouse button 1 held down shows the size of the region.
tr: İmleç konumunu bildiren bir uygulak.
    = Birinci fare tuşuna basmak, göstergeyi yakalatır.
    = Birinci fare tuşunu tutup bir bölge çizmek ise, o bölgenin boyutunu gösterir.

en: A goofy little xeyes clone for the GNOME panel.
tr: GNOME paneli için yazılmış bir xeyes kopyası.

en: A stock ticker-like applet
tr: Hisse saatine benzer bir uygulak

en: A ticker to display various information and statistics.
tr: Çeşitli bilgileri ve istatistikleri gösteren bir uygulak.

en: A useful little screengrabber.
    The left/top button allows you to grab either:
    a window (click to select which one)
    or an area (click and drag to select a rectangle.)
    The right/bottom button will grab the entire desktop.
    Share and Enjoy ;)
tr: Ufak ve işe yarar bir ekran yakalayıcı.
    Sol üst düğme sana ya bir pencereyi (tıklayıp seçeceğin)
    yada bir bölgeyi (tıklayıp bir dörtgen çizeceğin) yakalayabilirsiniz.
    Sağ alt düğme bütün masaüstünü yakalar.
    Paylaş ve Tadını Çıkar ;)

en: AC-Off Battery Color:
tr: AC-Kapalı Pil Rengi:

en: AC-On Battery Color:
tr: AC-Açık Pil Rengi:

en: APM is disabled!  Cannot read battery charge information.
tr: APM seçilemez kılınmış! Pil dolum bilgisi okunamıyor.

en: ASClock Settings
tr: ASClock Ayarları

en: About...
tr: Bilgi...

en: Add
tr: Ekle

en: Adjust gamma
tr: Gama'yı ayarla

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: AfterStep Clock
tr: AfterStep Saati

en: Alert options
tr: Alarm Uyarı seçenekleri

en: All post-processing, frill and spurious options will chug more CPU than a
    simple screenshot, due to the creation and then conversion of an intermediate
    image. Intensive operations may take some time on less spiffy CPUs.
tr: Tüm artçı işlemler ve oyunsal seçenekler işlemciyi olağan bir ekranlamadan
    daha fazla yoracaktır; çünkü bunlar için geçici bir görüntü oluşturulur ve sonra
    istenen biçime çevrilir. Yoğun işlemler güçlü olmayan işlemcilerde biraz zaman alır.

en: Always blink when any mail is waiting.
tr: Bekleyen ileti varsa yanıp sön.

en: An analog clock similar to that in CDE panel
tr: CDE panelindekine benzer bir analog saat

en: An analog clock similar to that in CDE panel.
tr: CDE panel'deki saate benzer bir analog saat.

en: An applet that watches your mouse.
tr: Fareyi izleyen bir uygulak

en: An applet to launch URLs in a web browser, search using various web sites and have a ton of fun!
tr: Web tarayıcısında URL'leri açmak, birçok web sitesi aracılığıyla arama yapmak ve çok eğlenmek için bir uygulak!

en: Another Clock
tr: Başka bir saat

en: Another Clock Applet
tr: Another Clock Uygulağı

en: Another update already in progress!
tr: Başka bir güncelleme zaten sürüyor!

en: App to use for displaying screenshots:
tr: Görüntüleri göstermek için kullanılacak uygulama:

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Applet Height:
tr: Uygulak Yüksekliği:

en: Applet Mode:
tr: Uygulak Kipi:

en: Applet Width:
tr: Uygulak Genişliği:

en: Applet height:
tr: Uygulak yüksekliği:

en: Applet size
tr: Uygulak boyutu

en: Applet width:
tr: Uygulak genişliği:

en: Architecture
tr: Mimari

en: Are you sure you want to remove this browser?
tr: Bu tarayıcıyı kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Articles
tr: Makaleler

en: Audio Mixer
tr: Ses Karıştırıcı

en: Australia
tr: Avusturalya

en: Austria
tr: Avusturya

en: Automatically pick best applet size
tr: Kendiliğinden en iyi uygulak boyutunu ayarla

en: Automatically update every
tr: Kendiliğinden güncelle, her

en: Automatically update every
tr: Özdevimli güncelle, her

en: Awaiting connection
tr: Beklenen bağlantı

en: Background
tr: Ardalan

en: Background:
tr: Ardalan rengi:

en: Balance
tr: Denge

en: Basque
tr: Baskça

en: Battery Charge Messages
tr: Pil Dolum İletileri

en: Battery Charge Monitor
tr: Pilin Doluluğu İzleyici

en: Battery Monitor Settings
tr: Pil Gösterge Ayarları

en: Behavior
tr: Davranış

en: Belgium
tr: Belçika

en: Big
tr: Büyük

en: Blink
tr: Yanıp sön

en: Blinking elements in clock
tr: Saatte yanıp sönen kısımlar olsun

en: Blowing dust
tr: Rüzgarlı toz

en: Blowing dust whirls
tr: Ağır rüzgarlı toz kasırgaları

en: Blowing duststorm
tr: Rüzgarlı toz fırtınası

en: Blowing hail
tr: Rüzgarlı dolu yağışı

en: Blowing ice crystals
tr: Rüzgarlı buz var

en: Blowing ice pellets
tr: Rüzgarlı buz tanecikleri var

en: Blowing precipitation
tr: Rüzgarlı yağış

en: Blowing rainfall
tr: Rüzgarlı yağmur

en: Blowing sand
tr: Rüzgarlı kum

en: Blowing sandstorm
tr: Rüzgarlı kum fırtınası

en: Blowing small hail
tr: Rüzgarlı ufak dolu taneleri

en: Blowing snow grains
tr: Rüzgarlı kar taneleri var

en: Blowing snowfall
tr: Rüzgarlı kar fırtınası

en: Blowing sprays
tr: Rüzgarlı püskürtmeli yağış

en: Blowing squall
tr: Rüzgarlı bö

en: Blowing volcanic ash
tr: Rüzgarlı volkanik kül

en: Blur image
tr: Görüntüyü puslandır

en: Blur image by what factor?
tr: Görüntüyü hangi katsayıyla puslantırayım?

en: Brazil
tr: Brezilya

en: Broken clouds
tr: Parçalı bulutlu

en: Browse...
tr: Gözat...

en: Browser
tr: Tarayıcı

en: Browser Command:
tr: Tarayıcı Komutu:

en: Browser Name:
tr: Tarayıcı Adı:

en: Buffers
tr: Arabellekler

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: CD Player
tr: CD Çalar

en: CD Player Applet
tr: CD Çalar Uygulağı

en: CPU Load
tr: Işlemci Yükü

en: CPU Load Applet
tr: Işlemci Yükü Uygulağı

en: CPU Load Meter
tr: Işlemci Yükü Ölçer

en: CPU/MEM usage
tr: Işlemci/Bellek kullanımı

en: CPU/MEM usage meter
tr: Işlemci ve Bellek kullanımı ölçücü

en: CPU/Mem Usage Applet
tr: Işlemci/Bellek Kullanım Uygulağı

en: CPULoad
tr: İşlemci Kullanımı

en: Calm
tr: Sakin

en: Can't create GNotes applet!
tr: GNotes uyguladını oluşturamadım!

en: Can't create applet!
tr: Uygulağı oluşturamadım!!

en: Can't create fifteen applet!
tr: Onbeşlik uygulağını oluşturamadım!

en: Can't create life applet!
tr: Yaşam uygulağını oluşturamadım!

en: Can't create odometer applet!
tr: Odometre uygulağını oluşturamadım!

en: Can't parse XML. Net connection down?
tr: XML ayrıştırılamadı. Ağ bağlantısı kesik olmasın?

en: Canada
tr: Kanada

en: Cannot create applet!
tr: Uygulağı oluşturamadım!

en: Cannot create directory:
    ~/.gnome/quicklaunch.
    Aborting
tr: ~/.gnome/quicklaunch dizinini
    oluşturamadım.
    Bitiriliyorum

en: Cannot open /dev/apm; can't get data.
tr: /dev/apm açılamadı; veri okunamıyor.

en: Cannot open /proc/apm!  Make sure that you built APM support into your kernel.
tr: /proc/apm açılamadı! Çekirdeğe APM desteği eklediğinizden emin olun.

en: Capture WM decorations when grabbing a window
tr: Pencereyi yakalarken pencere yöneticisi süslerini de yakala

en: Caribic
tr: Karayipçe

en: Change
tr: Değiştir

en: Character Picker
tr: Karakter Seçici

en: Character Picker Settings
tr: Harf Seçici Ayarları

en: Charcoal by what factor?
tr: Kömür etkisi katsayısı kaç?

en: Check every:
tr: Denetle, her:

en: Choose a file to tail
tr: Gözlenecek bir dosya seçin

en: Choose a log file
tr: Bir günlük dosyası seçin

en: Clear
tr: Temizle

en: Clear Sky
tr: Açık Gökyüzü

en: Clipboard Applet
tr: Pano Uygulağı

en: Clock
tr: Saat

en: Clock Settings
tr: Saat Ayarları

en: Clock Theme
tr: Saat Teması

en: Clock and Mail Notify Applet
tr: Saat ve İleti Bildirim Uygulağı

en: Clock and Mailcheck
tr: Saat ve ePosta denetleyici

en: Clock color
tr: Saat rengi

en: ClockMail Settings
tr: SaatMail Ayarları

en: Codepage
tr: Kod sayfası

en: Colors
tr: Renkler

en: Command
tr: Komut

en: Command history
tr: Komut tarihçesi

en: Command line background:
tr: Komut satırı ardalanı:

en: Command line foreground:
tr: Komut satırı önalanı:

en: Command line height:
tr: Komut satırı yüksekliği:

en: Compressed Quality (JPEG/MIFF/PNG mode) High: good quality/large file
tr: (JPEG/MIFF/PNG kipinde) Sıkıştırma Sonrası Kalite yüksek: kaliteli/büyük dosya

en: Conditions:
tr: Koşullar:

en: Configure Browser
tr: Tarayıcıyı Ayarla

en: Confirm connection
tr: Bağlantıyı onayla

en: Connect command:
tr: Bağlanma komutu:

en: Connect points in scope
tr: Kapsamdaki noktaları bağla

en: Connected
tr: Bağlı

en: Connecting
tr: Bağlanılıyor

en: Connection status
tr: Bağlantı durumu

en: Continent/City
tr: Kıta/Şehir

en: Copyright (C) 1998
tr: Telif Hakkı (C) 1998

en: Copyright (C) 1999
tr: Telif Hakkı (C) 1999

en: Copyright (C) 1999 Dave Camp
tr: Telif Hakkı (C) 1999 Dave Camp

en: Copyright (C) 1999 Tom Gilbert
tr: Telif Hakkı (C) 1999 Tom Gilbert

en: Copyright (C) The Free Software Foundation
tr: Telif Hakkı (C) The Free Software Foundation

en: Copyright (c)1999 by S. Papadimitriou
tr: Telif hakkı (C) 1999 S. Papadimitriou

en: Copyright 1999 John Kodis
tr: Telif Hakkı (C) 1999 John Kodis

en: Core Dump Module
tr: "Core" Döküm Birimi

en: Core dump catcher
tr: "Core" döküm arayıcısı

en: Core dump information (Tick-a-Stat)
tr: "Core" döküm bilgisi (Tick-a-Stat)

en: Core dump module (Tick-A-Stat)
tr: "Core" döküm birimi (Tick-a-Stat)

en: Could not allocate space for graph values
tr: Gösterge değerleri için yer ayıramadım

en: Could not dup() APM file descriptor: %s
tr: APM dosya tanımlayıcısında dup() yapılamadı: %s

en: Couldn't open mixer device %s
tr: %s mixer aygıtını açamadım

en: Country
tr: Ülke

en: Create Charcoal Effect
tr: Kömür Etkisi Oluştur

en: Create Painted Effect
tr: Boyama Etkisi Oluştur

en: Create frame around image
tr: Görüntüyü çerçevele

en: Create monochrome image
tr: Siyah-beyaz görüntü oluştur

en: Create sticky notes on your screen.
tr: Ekranda yapışkan notlar oluştur.

en: Create thumbnail of image too
tr: Görüntünün küçükresmini de oluştur

en: Creating user directory: %s
tr: Kullanıcı dizini  %s 'yi oluşturuyorum

en: Current conditions
tr: Geçerli şartlar

en: Custom
tr: Özel

en: Custom icon for mounted:
tr: Bağlanmış durum için özel simge

en: Custom icon for not mounted:
tr: Çözülmüş durum için özel simge

en: Default Height
tr: Önayarlı Yükseklik

en: Default List
tr: Önayarlı liste

en: Default Properties...
tr: Önayarlı Özellikler...

en: Default Width
tr: Önayarlı Genişlik

en: Default character list:
tr: Öntanımlı harf listesi:

en: Delay (seconds) before taking shot (only for entire desktop shots)
tr: Yakalamadan önceki duraklama (sn.) (yalnız tüm ekran yakalarken)

en: Delay between articles (10 = 1 sec):
tr: Makaleler arasındaki gecikme (10 = 1 sn.):

en: Delay when wrapping text:
tr: Metin katlama gecikmesi:

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Note
tr: Notayı Sil

en: Delete launcher
tr: Başlatıcıyı sil

en: Despeckle Image (reduce spots)
tr: Görüntüyü Düzelt (lekeleri azalt)

en: Detailed Forecast
tr: Ayrıntılı Hava Tahmini

en: Detailed forecast not available for this location.
    Please try the state forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
tr: Bu konum için ayrıntılı hava tahmini yok.
    Bir de eyalet/bölge tahminini deneyin; IWIN gönderiminin sadece ABD'deki kentler için olduğunu unutmayın.

en: Device:
tr: Aygıt:

en: Dew point:
tr: Çiğ noktası:

en: Digits number
tr: Rakamların sayısı

en: Directory to save images in:
tr: Görüntülerin kaydedileceği dizin:

en: Disabled
tr: Kapalı

en: Disconnect command:
tr: Ayrılma komutu::

en: Disk Usage
tr: Disk Kullanımı

en: Disk Usage Applet
tr: Disk Kullanımı Uygulağı

en: Disk usage meter
tr: Disk kullanımı ölçer

en: Diskusage Settings
tr: Disk Kullanım Uygulağı Ayarları

en: Display
tr: Gösterim

en: Display "Clear" button
tr: "Temizle" düğmesini göster

en: Display "launch new window" option
tr: "Yeni pencere aç" seçeneğini göster

en: Display GO Button
tr: GİT Düğmesini Göster

en: Display arrows instead of -/+
tr: -/+ yerine ok göster

en: Display only symbols and price
tr: Yalnız birimleri ve fiyatı göster

en: Display time in 12 hour format (AM/PM)
tr: Saati 12'lik biçimde göster (AM/PM)

en: Display time relative to GMT (Greenwich Mean Time):
tr: Zamanı GMT (Merkezi Greenwich Saati)'ye göre göster:

en: Displays new mail and time
tr: Yeni iletileri ve saati gösterir

en: Do you want to connect?
tr: Bağlanmak istiyor musunuz?

en: Don't know how to make a launcher out of: '%s'
tr: `%s''den nasıl bir başlatıcı yapacağımı bilemiyorum

en: Down
tr: Aşağı

en: Drifting drizzle
tr: Kaygan çise

en: Drifting dust
tr: Kaygan toz

en: Drifting dust whirls
tr: Kaygan toz kasırgaları

en: Drifting duststorm
tr: Kaygan toz fırtınası

en: Drifting fog
tr: Kaygan sis

en: Drifting funnel cloud
tr: Kaygan döneç bulutu

en: Drifting hail
tr: Kaygan dolu yağışı

en: Drifting haze
tr: Kaygan pus

en: Drifting ice crystals
tr: Kaygan bur var

en: Drifting ice pellets
tr: Kaygan buz tanecikleri var

en: Drifting mist
tr: Kaygan sislik

en: Drifting precipitation
tr: Kaygan yağış

en: Drifting rain
tr: Kaygan yağmur

en: Drifting sand
tr: Kaygan kum

en: Drifting sandstorm
tr: Kaygan kum fırtınası

en: Drifting small hail
tr: Kaygan ufak dolu taneleri

en: Drifting smoke
tr: Kaygan duman

en: Drifting snow
tr: Kaygan kar

en: Drifting snow grains
tr: Kaygan kar taneleri var

en: Drifting sprays
tr: Kaygan püskürtmeli yağış

en: Drifting squall
tr: Kaygan bö

en: Drifting tornado
tr: Kaygan tornado

en: Drifting volcanic ash
tr: Kaygan volkanik kül

en: Drive Mount
tr: Sürücü Bağla

en: Drive Mount Applet
tr: Sürücü Bağlama Uygulağı

en: Drive Mount Applet Properties
tr: Sürücü Bağlama Uygulağı Özellikleri

en: Drivemount command failed.
    "
tr: Sürücü bağlama komutu başarısız.
    "

en: Drizzle
tr: Çise

en: Drizzle in the vicinity
tr: Yakın çevrede çise var

en: Dust
tr: Toz

en: Dust in the vicinity
tr: Çevrede toz var

en: Dust whirls
tr: Toz kasırgaları

en: Dust whirls in the vicinity
tr: Çevrede toz kasırgaları var

en: Duststorm
tr: Toz fırtınası

en: Duststorm in the vicinity
tr: Çevrede toz fırtınası var

en: Dutch
tr: Hollandaca

en: ESD host to monitor:
tr: İzlenecek ESD sunucusu:

en: ESounD Persistent Volume Daemon version %s
tr: ESounD Kalıcı Ses Yüksekliği Hayaleti sürüm %s

en: East
tr: Doğu

en: East - NorthEast
tr: Doğu - Kuzeydoğu

en: East - Southeast
tr: Doğu - Güneydoğu

en: Edit
tr: Değiştir

en: Edit keymap
tr: Tuş takımını değiştir

en: Eject
tr: Çıkar

en: Eject on unmount
tr: Çözülünce çıkar

en: Emboss image
tr: Resmi basla

en: Enable Full-Charge Notification
tr: Tam Dolumda Bildir

en: Enable Low Battery Warning
tr: Pil Bitiyor İletisini Aç

en: Enable detailed forecast
tr: Ayrıntılı hava tahminini etkinleştir

en: Enable logging of events
tr: Olay günlüğü tutmayı etkinleştir

en: Enable radar map
tr: Radar haritalasını etkinleştir

en: Enable scroll buttons
tr: Kaydırma düğmeleri etkin

en: Enable this module
tr: Bü birimi etkinleştir

en: Enabled
tr: Açık

en: English
tr: İngilizce

en: Enhance image (reduce noise)
tr: Görüntüyü iyileştir (gürültüyü azalt)

en: Enter symbols delimited with "+" in the box below.
tr: Simgeleri aşağıdaki kutucuğa "+" ile ayırarak girin.

en: Equalize image (Perform histogram equalization)
tr: Görüntüyü "eşitleştir" (Resmin histogramını eşitler)

en: Error querying battery charge.
    
    Make sure that your kernel was built with APM support.
tr: Pil kullanımını sorgularken hata oldu.
    
    Çekirdeğinizin APM desteği içerdiğinden emin olun.

en: Event Log
tr: Olay Günlüğü

en: Event log...
tr: Olay kaydı...

en: Failed to get IWIN forecast data.
tr: IWIM tahmin bilgisini alamadım.

en: Failed to get METAR data.
tr: METAR bilgisini alamadım.

en: Failed to get Met Office forecast data.
tr: Met Office hava durumu verisi alınamadı.

en: Failed to get radar map image.
tr: Radar harita görüntüsünü alamadım.

en: Few clouds
tr: Hafif bulutlu

en: Few ice crystals
tr: Az buz

en: Few ice pellets
tr: Az buz tanecikleri

en: Fifteen
tr: Onbeş

en: Fifteen cells game
tr: 15 parçalı bir oyun

en: Fifteen sliding pieces
tr: On beş kaydırılır parça

en: File '%s' does not exist
tr: '%s' dosyası yoktur

en: File System Changed!
tr: Dosya Sistemi Değişti!

en: File Systems
tr: Dosya Sistemleri

en: File Tail Module
tr: Dosya Sonu Gözlem Birimi

en: File tail for
tr: Dosya sonu gözlemi şunun için

en: File tail information (Tick-a-Stat)
tr: Dosya sonu bilgisi (Tick-a-Stat)

en: File tail view file (Tick-a-Stat)
tr: Dosya sonunu göster (Tick-a-Stat)

en: File tailer
tr: Dosya sonu gözlemcisi

en: Files, Apps
tr: Dosyalar, Uygulamalar

en: Filetype is determined from filename suffix.
    Default filetype (if no extension or unrecognised extension) is miff.
    Recognised suffixes are:
    jpg, jpeg, bmp, cgm, cmyk, dib, eps, fig, fpx, gif, ico, map, miff, pcx,
    pict, pix, png, pnm, ppm, psd, rgb, rgba, rla, rle, tiff, tga, xbm, xpm,
    and several obscure ones. Try your luck with something interesting!
    Eg .html for a client-side image map. You'll get a .gif, .html, and a .shtml
    
    Recommendations:
    Small file, pretty good quality:   jpg, 75% quality
    Slightly larger file but lossless: png, as much compression as you like.
    - compressing pngs takes longer at higher ratios, but is still lossless
tr: Dosya türü uzantıdan belirlenir.
    Uzantı yoksa ya da tanınmıyorsa dosya türü miff'tir.
    Tanınan uzantılar şunlardır:
    jpg, jpeg, bmp, cgm, cmyk, dib, eps, fig, fpx, gif, ico, map, miff, pcx,
    pict, pix, png, pnm, ppm, psd, rgb, rgba, rla, rle, tiff, tga, xbm, xpm,
    ve birkaç belirsiz uzantı daha. Şansını ilginç birşeyle dene!
    Örn. .html uzantısı istemci-tarafı görüntü haritası demektir. Birer
    .gif, .html ve .shtml dosyası oluşturulur.
    Öneriler:
    Küçük dosya, bayağı iyi kalite: jpg, %75 kalite
    Biraz daha büyük dosya ama yitimsiz görüntü: png, istediğiniz
    kadar sıkıştırma. (png sıkıştırma yüksek oranlarda yavaşlar ama yitimsizdir)

en: Find Edges in Image
tr: Görüntüdeki Kenarları Bul

en: Find edges by what factor?
tr: Kenarları bulma katsayısı kaç?

en: Flag
tr: Bayrak

en: Flag
    Pixmap
tr: Bayrak
    Pixmap

en: Flag and Label
tr: Bayrak ve Etiket

en: Floppy
tr: Disket

en: Fog
tr: Sis

en: Fog in the vicinity
tr: Çevrede sis var

en: Fog with wind
tr: Rüzgarlı sis

en: Follow panel size
tr: Panel boyutuna uy

en: Font:
tr: Yazıtipi:

en: Fonts
tr: Yazıtipleri

en: Forecast
tr: Hava Tahmini

en: Foreground
tr: Önalan

en: Frame Width (pixels)
tr: Çerçeve Eni (piksel)

en: France
tr: Fransa

en: Free
tr: Boş

en: Free Diskspace:
tr: Boş Disk Alanı:

en: Freezing drizzle
tr: Dondurucu çise

en: Freezing duststorm
tr: Dondurucu toz fırtınası

en: Freezing fog
tr: Dondurucu sis

en: Freezing hail
tr: Dondurucu dolu yağışı

en: Freezing haze
tr: Dondurucu pus

en: Freezing ice crystals
tr: Dondurucu buz var

en: Freezing ice pellets
tr: Dondurucu buz tanecikleri var

en: Freezing mist
tr: Dondurucu sislik

en: Freezing precipitation
tr: Dondurucu yağış

en: Freezing rain
tr: Dondurucu yağmur

en: Freezing sandstorm
tr: Dondurucu kum fırtınası

en: Freezing small hail
tr: Dondurucu ufak dolu taneleri

en: Freezing snow
tr: Dondurucu kar

en: Freezing snow grains
tr: Dondurucu kar taneleri var

en: Freezing sprays
tr: Dondurucu püskürtmeli yağış

en: Freezing squall
tr: Dondurucu bö

en: Freezing tornado
tr: Dondurucu tornado

en: Freezing volcanic ash
tr: Dondurucu volkanik kül

en: French
tr: Fransızca

en: Funnel cloud
tr: Döneç bulutu

en: Funnel cloud in the vicinity
tr: Çevrede döneç bulutu var

en: Funnel cloud w/ wind
tr: Rüzgarlı döneç bulutu

en: GKB Home Page (http://projects.gnome.hu/gkb)
tr: GKB Ev Sayfası (http://projects.gnome.hu/gkb)

en: GKB Keyboard Switcher
tr: GKB Klavye Seçici

en: GKB Properties
tr: GKB Özellikleri

en: GKB, the Gnome Keyboard Layout Switcher Applet
tr: GKB, Gnome Tuş Takımı Seçme Uygulağı

en: GNOME Stock Ticker
tr: GNOME Borsa Saati

en: GNOME Stock Ticker Panel Applet
tr: GNOME Borsa Saati Uygulağı

en: GNOME Weather
tr: GNOME Have Durumu

en: GNOME Weather Properties
tr: GNOME Weather Ayarları

en: GNOME weather monitor applet
tr: GNOME için bir hava durumu uygulağı

en: GNOME weather monitor applet.
    Web: http://gweather.dhs.org/
tr: GNOME have durumu gözlem uygulağı 
    Web: http://gweather.dhs.org/

en: GNotes Settings
tr: GNotes Ayarları

en: Game of Life
tr: Yaşam Oyunu

en: Gamma value
tr: Gama değeri

en: General
tr: Genel

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: German
tr: Almanca

en: Germany
tr: Almanya

en: Give audio feedback using the keyboard bell
tr: Klavye zilini kullanıp sesli bir belirti ver

en: Gnome Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
tr: Tuş takımında olmayan garip karakterleri seçmek için bir Gnome Panel uygulağı. GNU Genel Halk Anlaşmasına göre yayınlanmıştır.

en: Gnome Stock Ticker Properties
tr: Gnome Borsa Saati Özellikleri

en: Gnome panel applet for copying and retrieving selections with a history list. Released under GNU General Public Licence.
tr: Bir tarihçe listesi kullanarak seçimleri kaydeden ve geri çağıran bir Gnome panel uygulağı. GNU Genel Halk Anlaşmasına göre yayınlanmıştır.

en: Grab a shot of a specific window or area
tr: Belirli bir pencereyi ya da bölgeyi yakala

en: Grab a shot of your entire desktop
tr: Tüm masaüstünü yakala

en: Grab hotkey
tr: Tuş yakala

en: Graph Battery Low Color:
tr: Gösterge Azalmış Pil Rengi:

en: Graph Direction:
tr: Gösterge Yönü:

en: Great Britain
tr: Büyük Britanya

en: Hail
tr: Dolu

en: Hail in the vicinity
tr: Çevrede dolu yağışı var

en: Hail showers
tr: Dolu yağmuru

en: Hailstorm
tr: Dolu fırtınası

en: Hard Disk
tr: Sabit Disk

en: Haze
tr: Hafif pus

en: Haze in the vicinity
tr: Çevrede hafif pus var

en: Haze with wind
tr: Rüzgarlı pus

en: Heavy drizzle
tr: Ağır çise

en: Heavy dust
tr: Ağır toz

en: Heavy dust whirls
tr: Ağır toz kasırgaları

en: Heavy duststorm
tr: Ağır toz fırtınası

en: Heavy hail
tr: Ağır dolu yağışı

en: Heavy ice crystals
tr: Ağır buz

en: Heavy ice pellets
tr: Ağır buz tanecikleri

en: Heavy precipitation
tr: Ağır yağış

en: Heavy rain
tr: Büyük yağmur

en: Heavy sand
tr: Ağır kum

en: Heavy sandstorm
tr: Ağır kum fırtınası

en: Heavy small hail
tr: Ağır ufak dolu taneleri

en: Heavy snow
tr: Ağır kar yağışı

en: Heavy snow grains
tr: Ağır kar taneleri

en: Heavy sprays
tr: Ağır püskürtmeli yağış

en: Heavy squall
tr: Ağır bö

en: Height:
tr: Yükseklik:

en: Help
tr: Yardım

en: Help...
tr: Yardım...

en: Hide Note
tr: Notu gizle

en: Hide Notes
tr: Notları Gizle

en: History
tr: Tarihçe

en: Hotkey for switching between layouts
tr: Tuş takımları arası geçiş tuşu

en: Hour needle color
tr: Saat iğnesinin rengi

en: Humidity:
tr: Nem oranı:

en: Hungarian
tr: Macarca

en: Hungary
tr: Macaristan

en: Ice crystal storm
tr: Buz fırtınası var

en: Ice crystals
tr: Buz

en: Ice crystals in the vicinity
tr: Çevrede buz var

en: Ice pellet storm
tr: Buz tanecikleri fırtınası

en: Ice pellets
tr: Buz tanecikleri

en: Ice pellets in the vicinity
tr: Çevrede buz tanecikleri var

en: Icon:
tr: Simge:

en: Idle
tr: Boş

en: Image filename:
tr: Görüntü dosya adı:

en: Implode Image
tr: Görüntüyü "patlat"

en: Implode by what factor?
tr: Görüntüyü hangi katsayıyla "patlatayım"?

en: Info and status ticker
tr: Bilgi ve durum göstergesi

en: Internal error: invalid mode in battery_set_mode
tr: Iç hata: battery_set_mode'de geçersiz kip

en: Interval:
tr: Aralık:

en: Invalid
tr: Geçersiz

en: Invalid location chosen!
    Properties remain unchanged.
tr: Geçersiz konum seçildi!
    Özellikler değiştirilmemiş kalacaktır.

en: Invert colours in image
tr: Görüntüdeki renkleri ters çevir

en: JBC Binary Clock
tr: JBC İkilik Saati

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: Jaz Drive
tr: Jaz Sürücüsü

en: Jon's Binary Clock
tr: Jon'un İkili Saati

en: Just another clock
tr: Bir başka saat daha

en: Keymaps
tr: Tuş takımları

en: Label
tr: Etiket

en: Language
tr: Dil

en: Launch new window
tr: Yeni pencere aç

en: Launcher Properties
tr: Başlatıcı Özellikleri

en: Launcher properties...
tr: Başlatıcı özellikleri...

en: Left to Right
tr: Soldan Sağa

en: Light drizzle
tr: Hafif çise

en: Light dust
tr: Hafif toz

en: Light dust whirls
tr: Hafif toz kasırgaları

en: Light duststorm
tr: Hafif toz fırtınası

en: Light fog
tr: Hafif sis

en: Light funnel cloud
tr: Hafif döneç bulutu

en: Light hail
tr: Hafif dolu yağışı

en: Light haze
tr: Hafif pus

en: Light mist
tr: Hafif sislik

en: Light precipitation
tr: Hafif yağış

en: Light rain
tr: Hafif yağmur

en: Light sand
tr: Hafif kum

en: Light snow
tr: Hafif kar yağışı

en: Light snow grains
tr: Hafif kar taneleri var

en: Light sprays
tr: Hafif püskürtmeli yağış

en: Light squall
tr: Hafif bö

en: Light standstorm
tr: Hafif kum fırtınası

en: Line (s):
tr: Satır (sn.):

en: Line delay
tr: Satır gecikmesi

en: Load Average
tr: Ortalama Yük

en: Load Average Applet
tr: Ortalama Yük Uygulağı

en: Load Average Module
tr: Ortalama Yük Birimi

en: Load Average information (Tick-a-Stat)
tr: Ortalama Yük bilgisi (Tick-a-Stat)

en: Load Graph
tr: Gösterge Yükle

en: Load average is at a critical point, help me!
tr: Ortalama yük kritik noktada, yardım et!

en: Load average monitor
tr: Ortlama yük göstergesi

en: Load average over 1 minute
tr: 1 dakikanın ortalama yükü

en: Load average over 15 minutes
tr: 15 dakikanın ortalama yükü

en: Load average over 5 minutes
tr: 5 dakikanın ortalama yükü

en: Load average threshhold:
tr: Ortalama yük sınırlaması:

en: Loading headlines...
tr: Başlıklar yükleniyor...

en: Location
tr: Konum

en: Location vector needs to be 4 elements long
tr: Konum vektörünün en az 4 elemanlı olmalı

en: Location:
tr: Konum:

en: Log path:
tr: Günlük yolu:

en: Low Battery Color:
tr: Azalmış Pil Rengi:

en: Low Charge Threshold:
tr: Zayıf Dolum Sınırı:

en: Lower Note
tr: Notu Alçalt

en: Lower Notes
tr: Notları Alçalt

en: Macros
tr: Makrolar

en: Mail
tr: İleti

en: Mail file:
tr: İleti dosyası:

en: Main Volume and Mute
tr: Ana Ses Ayarı ve Ses Kapatma

en: Manager...
tr: Yönetici...

en: Maximum:
tr: En fazla:

en: MemLoad
tr: Bellek Kullanımı

en: Memory Load
tr: Bellek Yükü

en: Memory Load Applet
tr: Bellek Yükü Uygulağı

en: Memory Load Meter
tr: Bellek Kullanınımı Ölçer

en: Mini-Commander
tr: Küçük Komutan

en: Mini-Commander Applet
tr: Küçük Komutan Uygulağı

en: Mini-Commander Properties
tr: Küçük Komutan Özellikleri

en: Minimum number of cells: (for autosize)
tr: En az hücre sayısı: (özboyutlandırma için)

en: Minute needle color
tr: Dakika iğnesinin rengi

en: Mirror image horizontally
tr: Görüntüyü yatay aynala

en: Mirror image vertically
tr: Görüntüyü dikey aynala

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Mist
tr: Sislik

en: Mist in the vicinity
tr: Çevrede sislik var

en: Mist with wind
tr: Rüzgarlı sislik

en: Mixer
tr: Karıştırıcı

en: Mixer Applet
tr: Karıştırıcı Uygulağı

en: Modem Lights
tr: Modem Işıkları

en: Modem Lights Applet
tr: Modem Işıkları Uygulağı

en: Modem Lights Settings
tr: Modem Işıkları Ayarları

en: Modem lock file:
tr: Modem kilitleme dosyası:

en: Modem options
tr: Modem seçenekleri

en: Moderate drizzle
tr: Vasat çise

en: Moderate dust
tr: Vasat toz

en: Moderate dust whirls
tr: Vasat toz kasırgaları

en: Moderate duststorm
tr: Vasat toz fırtınası

en: Moderate fog
tr: Vasat sis

en: Moderate funnel cloud
tr: Vasat döneç bulutu

en: Moderate hail
tr: Vasat dolu yağışı

en: Moderate haze
tr: Vasat pus

en: Moderate ice crystals
tr: Vasat buz

en: Moderate ice pellets
tr: Vasat buz tanecikleri

en: Moderate mist
tr: Vasat sislik

en: Moderate precipitation
tr: Vasat yağış

en: Moderate rain
tr: Vasat yağmur

en: Moderate sand
tr: Vasat kum

en: Moderate sandstorm
tr: Vasat kum fırtınası

en: Moderate small hail
tr: Vasat ufak dolu taneleri

en: Moderate smoke
tr: Vasat duman

en: Moderate snow
tr: Vasat kar yadışı

en: Moderate snow grains
tr: Vasat kar taneleri var

en: Moderate sprays
tr: Vasat püskürtmeli yağış

en: Moderate squall
tr: Vasat bö

en: Moderate tornado
tr: Orta derecede bir tornado

en: Moderate volcanic ash
tr: Vasat volkanik kül

en: Modules
tr: Birimler

en: Monitor sound input (only use if sound card is FULL DUPLEX)
tr: Ses girdisini izle (sadece ses kartınız ÇİFT YÖNLÜ/FULL DUPLEX ise kullanın)

en: Mount point:
tr: Bağlama noktası:

en: Mouse movements counter
tr: Fare hareketi sayacı

en: My Title
tr: Benim Başlığım

en: Name
tr: Ad

en: Net Load
tr: Ağ Yükü

en: NetLoad
tr: Ağ Kullanımı

en: Network
tr: Ağ

en: Network Activity Meter
tr: Ağ Kullanımı Ölçer

en: Network Load
tr: Ağ Yükü

en: Network Load Applet
tr: Ağ Yükü Uygulağı

en: New Symbol:
tr: Yeni Simge:

en: New Window Option:
tr: Yeni Pencere Seçeneği:

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

en: News and Information Module
tr: Haberler ve Bilgi Birimi

en: News and information ticker
tr: Haberler ve bilgi birimi

en: Nice
tr: Işsiz

en: No New Window Option:
tr: Yeni Pencere Ayarı Yok:

en: No articles
tr: Makale yok

en: No data available or properties not set
tr: Kullanılabilir veri yok ya da özellikler belirlenmemiş

en: No title
tr: Başlıksız

en: No url
tr: url yok

en: None (default)
tr: Yok (öntaımlı)

en: Normalize image (Span full range of color values to enhance contrast)
tr: Görüntüyü "normalleştir" (Renk karşıtlığını arttır)

en: North
tr: Kuzey

en: North - NorthEast
tr: Kuzey - Kuzeydoğu

en: North - Northwest
tr: Kuzey - Kuzeybatı

en: Northeast
tr: Kuzeydoğu

en: Northwest
tr: Kuzeybatı

en: Norway
tr: Norveç

en: Norwegian
tr: Norveççe

en: Not connected
tr: Bağlı değil

en: Number of columns of buttons:
tr: Düğme içeren sütun sayısı:

en: Number of messages to consider mailbox full:
tr: İleti kutusunun dolu sayılacağı ileti sayısı:

en: Number of rows of buttons:
tr: Düğme içeren satır sayısı:

en: Odometer
tr: Odometre

en: Odometer setting
tr: Odometre ayarları

en: Options
tr: Seçenekler

en: Other
tr: Başka

en: Outline
tr: Dış Hatlar

en: Overcast
tr: Aşırı bulutlu

en: Paint what radius around each pixel?
tr: Her pikselin çevresinde boyanacak yarıçap kaç?

en: Partial drizzle
tr: Bölgesel çise

en: Partial dust
tr: Bölümsel toz

en: Partial dust whirls
tr: Bölümsel toz kasırgaları

en: Partial duststorm
tr: Bölümsel toz fırtınası

en: Partial fog
tr: Bölümsel sis var

en: Partial funnel clouds
tr: Bölümsel döneç bulutu

en: Partial hail
tr: Bölümsel dolu yağışı

en: Partial haze
tr: Bölümsel pus

en: Partial ice crystals
tr: Bölümsel buz var

en: Partial ice pellets
tr: Bölümsel buz tanecikleri var

en: Partial mist
tr: Bölümsel sislik

en: Partial precipitation
tr: Bölümsel yağış

en: Partial rainfall
tr: Bölümsel yağmur yağışları var

en: Partial sand
tr: Bölümsel kum

en: Partial sandstorm
tr: Bölümsel kum fırtınası

en: Partial small hail
tr: Bölümsel ufak dolu taneleri

en: Partial smoke
tr: Bölümsel duman

en: Partial snow grains
tr: Bölümsel kar taneleri var

en: Partial snowfall
tr: Bölümsel kar yağışı

en: Partial sprays
tr: Bölümsel püskürtmeli yağış

en: Partial squall
tr: Bölümsel bö

en: Partial tornado
tr: Bölümsel tornado

en: Partial volcanic ash
tr: Bölümsel volkanik kül

en: Password:
tr: Parola:

en: Patches of drizzle
tr: Çisenin izleri var

en: Patches of dust
tr: Tozun izleri var

en: Patches of dust whirls
tr: Toz kasırgalarının izleri var

en: Patches of fog
tr: Sis'in izleri var

en: Patches of funnel clouds
tr: Döneç bulutların izleri var

en: Patches of hail
tr: Dolu yağışının izleri var

en: Patches of haze
tr: Pusun izleri var

en: Patches of ice crystals
tr: Buzun izleri var

en: Patches of ice pellets
tr: Buz taneciklerinin izleri var

en: Patches of mist
tr: Sisliğin izleri var

en: Patches of precipitation
tr: Yağışın izleri var

en: Patches of rain
tr: Yağmurun izleri var

en: Patches of sand
tr: Kumun izleri var

en: Patches of small hail
tr: Ufak dolu tanelerinin izleri var

en: Patches of smoke
tr: Duman izleri var

en: Patches of snow
tr: Kar yağışının izleri var

en: Patches of snow grains
tr: Kar tanelerinin izleri var

en: Patches of sprays
tr: Püskürtmeli yağışın izleri var

en: Patches of volcanic ash
tr: Volkanik külün izleri var

en: Path to monitor:
tr: Izlenecek yol:

en: Path to tail:
tr: Gözlenecek yol:

en: Peak indicator
tr: Tepe göstergesi

en: Peak indicator falloff speed
tr: Tepe gösterge düşüş hızı

en: Place Esound in standby
tr: Esound'u beklemeye al

en: Poland
tr: Polonya

en: Polish
tr: Polonyaca

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Post Processing
tr: Artçı İşlemler

en: Precipitation in the vicinity
tr: Çevrede yağış var

en: Prefix to attach to thumbnail filename:
tr: Küçük resim dosya adının ön eki:

en: Press a key...
tr: Bir tuşa basın...

en: Pressure:
tr: Basınç:

en: Properties...
tr: Özellikler...

en: Proxy Host:
tr: Arabellek Sunucusu:

en: Proxy Port:
tr: Arabellek Sunucu Bağlantı Noktası:

en: Proxy URL is not of the form http://host:port/
    Properties remain unchanged.
tr: Arabellek sunucu adresi http://sunucu:kapı/ biçiminde değil
    Özellikler değiştirilmemiş kalacaktır.

en: QuickLaunch
tr: ÇabukBaşlat

en: Radar map
tr: Radar haritası

en: Radius to around each pixel to spread?
tr: Piksellerin yayılacağı alanın yarıçapı:

en: Radius to swirl pixels around?)
tr: Karışımların yarıçapı?)

en: Raging tornado
tr: Saçıp savuran tornado

en: Rain
tr: Yağmur

en: Rain in the vicinity
tr: Çevrede yağmur var

en: Rain showers
tr: Kısa yoğun yağmur

en: Raise Note
tr: Notu Yükselt

en: Raise Notes
tr: Notları Yükselt

en: Randomize
tr: Karıştır

en: Receive data
tr: Veri alım

en: Refresh
tr: Yenile

en: Regions
tr: Bölgeler

en: Released under the GNU general public license.
    
    CPU Load Meter Applet.
tr: GNU genel halk anlaşmasına göre yayınlanmıştır.
    
    Işlemci Yükü Gösterge uygulağı.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Load Average Meter Applet.
tr: GNU genel halk anlaşmasına göre yayınlanmıştır.
    
    Ortalama Yük Gösterge Uygulağı.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Memory Load Applet.
tr: GNU genel halk anlaşmasına göre yayınlanmıştır.
    
    Bellek Yükü Uygulağı.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Network Load Meter Applet.
tr: GNU genel halk anlaşmasına göre yayınlanmıştır.
    
    Ağ Yükü Gösterge Uygulağı.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Swap Load Meter Applet.
tr: GNU genel halk anlaşmasına göre yayınlanmıştır.
    
    Takas Alanı Yükü Gösterge Uygulağı.

en: Released under the GNU general public license.
    A modem status indicator and dialer.
    Lights in order from the top or left are Send data and Receive data.
tr: GNU genel halk anlaşmasına göre yayınlanmıştır.
    Modem durum göstergesi ve arayıcısıdır.
    Yukarıdan ya da soldan başlayan ışıklar Veri gönderimi ve Veri alımıdır.

en: Released under the GNU general public license.
    Basic digital clock with date in a tooltip. Optional 12/24 time display. Mail blinking can be for any unread mail, or only briefly when new mail arrives.
tr: GNU Genel Halk Anlaşmasına göre yayınlanmıştır.
    Balon yardımında tarihi gösteren basit bir sayısal saat. 12/24 saatlik gösterge seçeneği vardır. Okunmamış iletiler ya da yalnızca yeni gelen iletiler için yanıp sönme kullanılabilir.

en: Released under the GNU general public license.
    Displays time in Binary Coded Decimal
    http://snoopy.net/~jon/jbc/.
tr: GNU General Public License'e göre yayınlanmıştır.
    Saati İkili Kodlanmış Ondalık biçiminde gösterir
    http://snoopy.net/~jon/jbc/.

en: Released under the GNU general public license.
    Monitors the amount of space in use and available on your disk drives.
tr: GNU Genel Halk Anlaşmasına göre yayınlanmıştır.
    Sürücülerinizdeki kullanımdaki ve boş alanı gösterir.

en: Released under the GNU general public license.
    Mounts and Unmounts drives.
tr: GNU Genel Halk Anlaşmasına göre yayınlanmıştır.
    Sürücüleri bağlar ve çözer.

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove Selected
tr: Seçilileri Kaldır

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Resume Esound
tr: Esound'u sürdür

en: Retrieval failed
tr: Araştırma başarısız oldu

en: Right to Left
tr: Sağdan Sola

en: Rotate image clockwise by how many degrees?
tr: Görüntü saat yönünde kaç derece döndürülsün?

en: Run Audio Mixer...
tr: Ses Karıştırıcıyı Çalıştır...

en: Run CD Player...
tr: CD Çaları Çalıştır...

en: Run gtop...
tr: gtop'u çalıştır...

en: Russia
tr: Rusya

en: Russian
tr: Rusça

en: Sam Lloyd's all-time favorite game, now for your delight in the Gnome Panel. Guaranteed to be a productivity buster.
tr: Sam Lloyd'un en sevdiği oyun, şimdi sizin için Gnome Panel'de. Üretkenliğinizi acaip arttırır.

en: Sand
tr: Kum

en: Sand in the vicinity
tr: Çevrede kum var

en: Sandstorm
tr: Kum fırtınası

en: Sandstorm in the vicinity
tr: Çevrede kum fırtınası var

en: Scale size to panel
tr: Panele göre yeniden boyutlandır

en: Scattered clouds
tr: Dağınık bulutlu

en: Scope (scale 1:X, where X = ? )
tr: Kapsam (ölçek 1:X, ki X = ?)

en: Scramble pieces
tr: Parçaları karıştır

en: Screen Shooter is a screenshot grabber
tr: EkranYakala bir ekran görüntüsü yakalayıcıdır

en: Screen refresh (frames per second)
tr: Ekran tazeleme hızı (görüntü/sn.)

en: Screen-Shooter Applet
tr: Ekran-Yakalama Uygulağı

en: Screen-Shooter Settings
tr: Ekran Yakalayıcı Ayarları

en: ScreenShooter
tr: EkranYakala

en: Script or program to launch:
tr: Başlatılacak denetlem yada uygulama :

en: Script/program will be launched after image creation with the image filenames
    specified on the commandline as follows:
    {Script_Name} {Image_Filename} {Thumbnail_filename_if_specified}
    Hint: I use a script to update my website screenshot page.
    An example script should've been included in the tarball, or at my website.
tr: Resmin yaratılıından sonra denetlem/uygulama resim adlarıyla çalıştırılacaktır ;
    komuta olarak bu böyle gözüküyor :
    { DENETLEM_ADI } { RESIM_ADI } { VARSA_TIRNAK_GÖRÜNTÜ_ADI }
    Bi' yardım : ben websitemdeki tırnak görüntülerini yenilemek için bir 
    denetlem kullanıyorum . Bir örnek denetlemin burada varolması lazım .

en: Scroll left to right
tr: Soldan sağa kay

en: Scroll speed between lines (Smooth scroll):
tr: Satırlar arası kaydırma hızı ("İnce" kaydırma):

en: Scrolling
tr: Kaydırma

en: Second needle color
tr: Saniye iğnesinin rengi

en: Seconds
tr: Saniye

en: Select Font
tr: Yazıtipi Seç

en: Select icon for mounted
tr: Bağlanmış durum için simge seçin

en: Select icon for unmounted
tr: Çözülmüş durum için simge seçin

en: Select layout
tr: Tuş takımı seç

en: Send data
tr: Veri gönder

en: Set options as default
tr: Seçenekleri öntanımlı duruma getir

en: Shallow drizzle
tr: Alçak çise

en: Shallow dust whirls
tr: Alçak toz kasırgaları

en: Shallow duststorm
tr: Alçak toz fırtınası

en: Shallow fog
tr: Alçak sis

en: Shallow funnel cloud
tr: Alçak döneç bulutu

en: Shallow hail
tr: Alçak dolu yağışı

en: Shallow haze
tr: Alçak pus

en: Shallow ice pellets
tr: Alçak buz tanecikleri

en: Shallow mist
tr: Alçak sislik

en: Shallow precipitation
tr: Alçak yağış

en: Shallow rain
tr: Alçak yağmur

en: Shallow sandstorm
tr: Alçak kum fırtınası

en: Shallow small hail
tr: Alçak ufak dolu taneleri

en: Shallow smoke
tr: Alçak duman

en: Shallow snow
tr: Alçak kar yağışı

en: Shallow snow grains
tr: Alçak kar taneleri

en: Shallow sprays
tr: Alçak püskürtmeli yağış

en: Shallow volcanic ash
tr: Alçak volkanik kül

en: Shared
tr: Paylaşımda

en: Sharpen Image by what factor?
tr: Görüntü hangi oranla netleştirilsin?

en: Show Notes
tr: Notları Göster

en: Show backtrace dialog on new core files
tr: Yeni "core" dosyaları için geri-izleme iletişimini göster

en: Show connect time and throughput
tr: Bağlı olma zamanını ve verimi göster

en: Show date
tr: Tarihi göster

en: Show expanded filename
tr: Tam dosya ismini göster

en: Show frame
tr: Çerçeveyi göster

en: Show handle
tr: İşleyiciyi Göster

en: Show last news from slashdot.org
tr: slashdot.org'dan en son haberleri göster

en: Show modem status
tr: Modem durumunu göster

en: Show pop up dialog for new lines.
tr: Yeni satırlar için beliren iletişim penceresi aç.

en: Show pop-up dialog for this event
tr: Bu olay için beliren pencere aç

en: Show seconds needle
tr: Saniye iğnesini göster

en: Show time
tr: Saati göster

en: Show:
tr: Göster:

en: Showers
tr: Sağanak Yağmur

en: Showers of ice crystals
tr: Buz yağmuru var

en: Showers of ice pellets
tr: Buz tanecikleri yağmuru var

en: Showers of small hail
tr: Ufak dolu taneleri yağmuru

en: Showers of volcanic ash
tr: Volkanik kül yağışları

en: Showers, type unknown
tr: Bilinmeyen tipte yağış

en: Shows Cursor Position
tr: İmleç Konumunu Gösterir

en: Since you are root, would you like to set the system's default timezone?
tr: 'root' kullanıcı olduğundan dolayı sistemin genel zaman bölgesini değiştirmek ister misin?

en: Size
tr: Boyut

en: Size of URL history:
tr: URL tarihçesinin boyutu:

en: Size of button: (pixels)
tr: Düğme büyüklüğü: (piksel)

en: Size:
tr: Boyut:

en: Sky:
tr: Gökyüzü:

en: SlashApp Article List
tr: SlashApp Makale Listesi

en: Slovak
tr: Slovakça

en: Slovak Republic
tr: Slovak Cumhuriyeti

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Slovenian
tr: Slovence

en: Small Launchers
tr: Ufak Başlatıcılar

en: Small hail
tr: Ufak dolu taneleri

en: Small hail in the vicinity
tr: Çevrede ufak dolu taneleri

en: Small hailstorm
tr: Ufak dolu taneleri fırtınası

en: Smoke
tr: Duman

en: Smoke in the vicinity
tr: Çevrede duman var

en: Smoke w/ thunders
tr: Gökgürültülü duman

en: Smoke with wind
tr: Rüzgarlı duman

en: Smooth scroll
tr: "İnce" kaydırma

en: Smooth type
tr: "İncelik" türü

en: Snow
tr: Kar

en: Snow grain showers
tr: Kar taneleri yağmuru var

en: Snow grains
tr: Kar taneleri

en: Snow grains in the vicinity
tr: Çevrede kar taneleri var

en: Snow in the vicinity
tr: Çevrede kar var

en: Snow showers
tr: Kısa yoğun kar

en: Snowstorm
tr: Kar fırtınası

en: Solarise Image
tr: Görüntüyü "Güneşlendir"

en: Solarize factor?
tr: Hangi katsayıyla "güneşlendireyim"?

en: Sound Monitor
tr: Ses İzleyici

en: Sound Monitor Applet
tr: Ses Gösterge Uygulağı

en: Sound Monitor for Esound
tr: Esound için Ses İzleyici

en: Sound monitor interface to Esound
    
    Released under the GNU general public license.
tr: Esound'un ses gözlemci arabirimi
    
    GNU genel halk anlaşmasına göre yayınlanmıştır.

en: South
tr: Güney

en: South - Southeast
tr: Güney - Güneydoğu

en: South - Southwest
tr: Güney - Güneybatı

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: Southeast
tr: Güneydoğu

en: Southwest
tr: Güneybatı

en: Spain
tr: İspanya

en: Speed
tr: Hız

en: Speed:
tr: Hız:

en: Sprays
tr: Püskürtmeli yağış

en: Sprays in the vicinity
tr: Çevrede püskürtmeli yağış var

en: Spread image pixels
tr: Görüntü piksellerini yay

en: Spurious
tr: Sahte

en: Spurious 2
tr: Sahte 2

en: Squall
tr: Bö

en: Squall in the vicinity
tr: Çevrede bö var

en: Start Esound
tr: Esound'u başlat

en: Start program
tr: Uygulamayı başlat

en: State forecast not available for this location.
    Please try the detailed forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
tr: Bu konum için eyalet/bölge hava tahmini yok.
    Bir de ayrıntılı tahmini deneyin; IWIN gönderiminin sadece ABD'deki kentler için olduğunu unutmayın.

en: Swap Load
tr: Takas Yükü

en: Swap Load Applet
tr: Takas Alanı Yükü Uygulağı

en: Swap Load Meter
tr: Takas Alanı Kullanımı Ölçer

en: SwapLoad
tr: Takas Alanı Kullanımı

en: Sweden
tr: İsveç

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Swirl pixels. My favorite :-)
tr: Pikselleri (girdap gibi) karıştır. Benim en sevdiğim :-)

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Symbols
tr: Simgeler

en: System
tr: Sistem

en: Temperature:
tr: Sıcaklık:

en: Test Module
tr: Deneme Birimi

en: Testing line from test module :)
tr: Deneme biriminden deneme satırı :)

en: Text
tr: Metin

en: Text to display:
tr: Gösterilecek metin:

en: Text:
tr: Metin:

en: Thai
tr: Tayland Dili

en: Thailand
tr: Tayland

en: The CD Player applet is a simple audio CD player for your panel
tr: CD Çalar uygulağı paneliniz için ufak bir CD çalardır

en: The CPU/Mem usage applet displays your system resources with 3 colorful stacked bar graphs (processor, memory, swap)
tr: Işlemci/Bellek kullanımı uygulağı sistemin kullanımını 3 değişik renkte çubuk grafikleriyle gösterir (işlemci, bellek, takas alanı)

en: The GNOME Battery Monitor Applet
tr: GNOME Pil Kullanım Gösterge Uygulağı

en: The GNOME KeyBoard Switcher Applet
tr: GNOME Klavye Seçme Uygulağı

en: The GNOME Stock Ticker
tr: GNOME Borsa Saati

en: The Game of Life
tr: Yaşam Oyunu

en: The Game of Life (to waste your time)
tr: Yaşam Oyunu (zamanını harcaman için)

en: The Load average is very high.
tr: Ortalama yük çok yüksek.

en: The QuickLaunch Applet
tr: ÇabukBaşlat Uygulağı

en: The Web Browser Controller
tr: Web Tarayıcı Denetleyici

en: The battery is fully charged.
tr: Pil tam dolu.

en: The battery is low.
tr: Pil bitmek üzere.

en: The core dump module is
    processing a core file...
tr: "Core" döküm birimi şu anda
    bir "core" dosyasını işliyor...

en: The keymap switching command returned with error!
tr: Tuş haritası değiştirme komutu hatalı sonuçlandı!

en: The mixer applet gives you instant access to setting the master volume level on your soundcard device
tr: Bu karıştırıcı uygulağı ana ses düzeyini anında değiştirebilme olanağı sunar

en: The specified filename:
    %s
    expands to:
    %s
    when passed to a shell
tr: Belirtilen dosya adı:
    %s
    kabuğa verilirken
    %s'ye genişlemiştir

en: The unique information and status ticker.
tr: Özgün bilgi ve durum "saati".

en: Theme
tr: Tema

en: Theme Name
tr: Tema Adı

en: Theme file (directory):
tr: Tema dosyası (dizin):

en: Theme file:
tr: Tema dosyası:

en: Themes
tr: Temalar

en: Themes:
tr: Temalar:

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the directory box
    Screenshot aborted
tr: Sözcük genişletme hatası oldu
    Dizin kutusuna komik birşeyler yazmışsın sanırım
    Ekran yakalama iptal edildi

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the filename box
tr: Sözcük genişletme hatası oldu
    Dosya adı kutusuna komik birşeyler yazmışsın sanırım

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the filename box
    Screenshot aborted
tr: Sözcük genişletme hatası oldu
    Dosya adı kutusuna komik birşeyler yazmışsın sanırım
    Ekran yakalama iptal edildi

en: These characters will appear when the panel is started. To return to this list, hit <space> while the applet has focus.
tr: Panel başladığında bu harfler görünecektir. Bu listeye dönmek için, uygulak odaktayken <boşluk>'a basın.

en: Thick fog
tr: Kalın sis

en: Thick funnel cloud
tr: Kalın döneç bulutu

en: Thick haze
tr: Çok pus

en: Thick mist
tr: Kalın sislik

en: Thick smoke
tr: Kalın duman

en: Thick volcanic ash
tr: Kalın volkanik kül

en: Thin smoke
tr: Ince duman

en: This GNOME applet adds a command line to the panel. It features command completion, command history, changeable macros and an optional built-in clock.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
tr: Bu GNOME uygulağı panele bir komut satırı ekler. Komut tamamlama, komut tarihçesi, değiştirilebilir makrolar ve seçmeli dahili saat özellikleri vardır.
    
    Bu program özgür yazılımdır; başkalarına dağıtabilir ve/veya Free Software Foundation tarafından yayınlanan GNU Genel Halk Anlaşması'nın ikinci ya da isterseniz daha yeni herhangi bir sürümüne uygun olarak değiştirebilirsiniz.

en: This applet adds some pretty small icons for your launchers to your panel, like the windowish QuickLaunch toolbar, avoiding that annoying huge GNOME launchers.
tr: Bu uygulak panelinize rahatsız edici koca GNOME simgeleri yerine window$'taki QuickLaunch görev çubuğundakilere benzeyen küçücük simgeler ekler.

en: This applet monitors the charge of your laptop's battery.  Click on it to change display modes.
tr: Bu uygulak dizüstünüzdeki pil kullanımını gösterir. Gösterim kipini değiştirmek için üzerine tıklayın.

en: This applet switches between keyboard maps. It uses setxkbmap, or xmodmap.
    Mail me your flag, please (60x40 size), I will put it to CVS.
    So long, and thanks for all the fish.
    Thanks for Balazs Nagy (Kevin) <julian7@kva.hu> for his help and Emese Kovacs <emese@eik.bme.hu> for her solidarity.
tr: Bu uygulak tuş takımları arasında geçiş yapar. setxkbmap ya da xmodmap kullanır.
    Lütfen bana bayrağınızı gönderin (60x40 boyutlu), CVS'ye koyacağım.
    Bütün balıklar için teşekkürler.
    Balazs Nagy (Kevin) <julian7@kva.hu>'ye yardımından ve Emese Kovacs <emese@eik.bme.hu>'ya
    ilgisinden dolayı teşekkür ederim.

en: This is the test module's description line.
tr: Bu deneme biriminin anlatım satırıdır.

en: This module can display news and other information.
tr: Bu birim haberleri ve başka bilgileri gösterebilir.

en: This module monitors a file for appended text,
     and prints it. Useful for log files.
tr: Bu birim dosyanın sonuna eklenen metni gözlemler
    ve gösterir. Günlük dosyaları için kullanışlıdır.

en: This module monitors a path for core dumps, if one is
     found it is time stamped and a backtrace logged (using gdb).
tr: Bu birim bir yolda "core" dökümlerini arar, bulunan
     olursa zaman damgası vurulur ve geri-izleme kaydı (gdb ile) yazılır.

en: This module monitors the system load average,
     and displays warning when it rises above certain points.
tr: Bu birim sistem yük ortalamasını gözler ve
    belirli noktaları geçince uyarı gösterir

en: This program connects to a popular site and downloads current stock quotes.  The GNOME Stock Ticker is a free Internet-based application.  It comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.  Do not use the GNOME Stock Ticker for making investment decisions; it is for informational purposes only.
tr: Bu program yaygın bilinen bir siteye bağlanıp şu anki hisse fiyatlarını indirir. GNOME Borsa Saati özgür/ücretsiz Internet-tabanlı bir uygulamadır.  KESİNLİKLE GARANTİSİ YOKTUR.  GNOME Borsa Saati'ni alım/satım kararları vermek için kullanmayın; amacı yalnızca bilgi vermektir.

en: Thumbnail Size (percentage of original)
tr: Küçükresim Boyutu (asıl resmin yüzdesi)

en: Thumbnail compression (JPEG/MIFF/PNG mode) High: good quality/large file
tr: Küçükresim sıkıştırma (JPEG/MIFF/PNG kipi) Yüksek: kaliteli/büyük dosya

en: Thumbnails
tr: Küçükresimler

en: Thunderous duststorm
tr: Sağanak yağışlı toz fırtınası

en: Thunderous sandstorm
tr: Sağanak yağışlı kum fırtınası

en: Thunderous squall
tr: Fırtınalı bö

en: Thunderous tornado
tr: Sağanak ve gökgürültülü tornado

en: Tick-a-Stat event log
tr: Tick-a-Stat olay kaydı

en: Tick-a-Stat script encountered an error:
tr: Tick-a-Stat betiği bir sorunla karşılaştı:

en: Timezone
tr: Zaman bölgesi

en: Tornado in the vicinity
tr: Çevrede tornado var

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Type
tr: Tür

en: URL bar width:
tr: URL çubuğu eni:

en: Unable to create user directory: %s
tr: Kullanıcı dizini %s 'yi oluşturamadım

en: Unable to initialize request. Shouldn't happen
tr: İsteği ilklendiremedim. Böyle olmamalıydı

en: Unable to parse document
tr: Dokümanı ayrıştırılamadı

en: Unable to prepare request.
tr: Isteği hazırlayamadım.

en: Unable to process request.
tr: Isteği işleyemedim.

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

en: United States
tr: ABD

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Unknown observation time
tr: Bilinmeyen gözetleme vakti

en: Unknown precipitation
tr: Bilinmeyen yağış

en: Unknown thunderstorm
tr: Bilinmeyen sağnak yağış

en: Up
tr: Yukarı

en: Update
tr: Yenile

en: Update (m):
tr: Yenileme (dk.):

en: Update Frequency (seconds):
tr: Güncelleme Sıklığı (saniye):

en: Update Frequency in minutes:
tr: Yenileme sıklığı (dak.):

en: Update Interval (seconds):
tr: Yenileme Sıklığı (saniye):

en: Update failed! Maybe another update was already in progress?
tr: Güncelleme başarısız oldu! Belki de başka bir güncelleme sürüyordu.

en: Update in seconds:
tr: Güncelleme sıklığı (saniye):

en: Update interval
tr: Yenileme zaman arası

en: Update...
tr: Güncelle...

en: Update:
tr: Güncelle:

en: Updates
tr: Güncellemeler

en: Updates per second
tr: Saniyede yenileme

en: Updating...
tr: Güncelliyorum...

en: Use ISDN
tr: ISDN'yi kullan

en: Use Metric
tr: Metrik Birimleri Kullan

en: Use Proxy
tr: Arabellek Sunucusu Kullan

en: Use all room on panel
tr: Paneldeki bütün alanı kullan

en: Use automount friendly status test
tr: automount'e uygun durum sınaması yap

en: Use custom browser:
tr: Özel tarayıcı kullan:

en: Use default MIME handler
tr: Öntanımlı MIME işleyiciyi kullan

en: Use default properties
tr: Önayarlı özellikleri kullan

en: Use high-quality intermediate for generating thumbnail
tr: Küçükresim oluşturmak için yüksek kaliteli ara görüntü kullan

en: Use metric system units
tr: Metrik sistem birimlerini kullan

en: Use panel size hint
tr: Penl boyutu ipucunu kullan

en: Use proxy
tr: Arabellek sunucuyu kullan

en: Used
tr: Kullanılıyor

en: Used Diskspace:
tr: Kullanımdaki Disk Alanı:

en: User
tr: Kullanıcı

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Variable
tr: Değişken

en: Verify owner of lock file
tr: Kilitleme dosyasının iyesini doğrula

en: View screenshot after saving it
tr: Görüntüyü kaydettikten sonra göster

en: Visibility:
tr: Görünebilirlik:

en: Visit Weather.com
tr: Weatcher.com'a bak

en: Visit the author's Website
tr: Yazarın Web sitesine git

en: Volcanic ash
tr: Volkan külü

en: Volcanic ash in the vicinity
tr: Çevrede volkanik kül var

en: Volcanic ash w/ thunders
tr: Gökgürültülü volkanik kül

en: Volume
tr: Ses Düzeyi

en: Warn if the battery charge dips below:
tr: Pil dolumu şu değerin altına inerse uyar:

en: Warning options
tr: Uyarı seçenekleri

en: Warning: Your password will be saved as
    unencrypted text in a private configuration
    file.
tr: Uyarı: Parolanız kişisel bir yapılandırma
    dosyasında şifrelenmeden saklanacaktır

en: WeatherInfo missing location
tr: WeatherInfo eksik konum

en: WebControl
tr: Web Yönetimi

en: WebControl Properties
tr: WebControl Özellikleri

en: West
tr: Batı

en: West - Northwest
tr: Batı - Kuzeybatı

en: West - Southwest
tr: Batı - Güneybatı

en: When clicked, run:
tr: Tıklanınca şunu çalıştır:

en: When finished, send image and thumbnail filenames to script/program below
tr: Bitince resmi alttaki denetlemeye/uygulamaya gönder

en: When new mail is received run:
tr: Yeni ileti gelince şunu çalıştır:

en: Where Am I?
tr: Ben Neredeyim?

en: Where command can be:
    * xmodmap /full/path/xmodmap.hu
    * gkb__xmmap hu
    * setxkbmap hu
tr: Komut aşağıdakilerden biri olabilir:
    * xmodmap /full/path/xmodmap.hu
    * gkb__xmmap hu
    * setxkbmap hu

en: Who said NeXT is dead?
tr: Kim demiş NeXT öldü diye?

en: Width:
tr: Genişlik:

en: Wind:
tr: Rüzgar:

en: Windy drizzle
tr: Rüzgarlı çise

en: You are currently connected.
    Do you want to disconnect?
tr: Şu an bağlısınız.
    Bağlantıyı keseyim mi?

en: You clicked on me
tr: Bana tıkladınız

en: You have enabled the "Monitor sound input" option.
    
    If your sound card is not fully 100% FULL DUPLEX (can do input and output simultaneously),
    then this may touch bugs in sound drivers/esound that may hang the system.
    
    You have been warned!
tr: "Ses girişini izle" seçeneğini etkinleştirmişsiniz.
    
    Eğer ses kartınız tam olarak %100 ÇİFT YÖNLÜ/FULL DUPLEX değilse (aynı anda giriş ve çıkış
    yapamıyorsa), sistemi kilitleyebilecek ses kartı ya da esound hatalarını harekete geçirebilir.
    
    Uyarıldın!

en: You win!
    Moves
tr: Kazandın!
    Hareket Sayısı

en: Yugoslavia
tr: Yugoslavya

en: Yugoslavian
tr: Yugoslavca

en: Zip Drive
tr: Zip Sürücüsü

en: a GNOME applet that tracks and measures the movements of your mouse pointer across the desktop.
tr: Masaüstündeki fare hareketlerinin izleyen ve ölçen bir GNOME uygulağı.

en: active
tr: etkin

en: all entries in URL history
tr: URL tarihçesindeki tüm girişler

en: autocompleted
tr: öztamamlandı

en: body
tr: beden

en: child exited
tr: alt-işlem bitti

en: clock off
tr: saat kapalı

en: completed
tr: tamamlandı

en: completing...
tr: tamamlıyorum...

en: date
tr: tarih

en: date on
tr: tarih açık

en: drop launchers from
    the menu here
tr: menüdeki başlatıcıları
    buraya bırakın

en: enabled
tr: etkin

en: end of history list
tr: tarihçenin sonu

en: fork error
tr: fork hatası

en: gEyes Settings
tr: gEyes Ayarları

en: history list empty
tr: tarihçe listesi boş

en: image
tr: görüntü

en: ioctl failed on /dev/apm.
tr: /dev/apm üzerinde ioctl yapılamadı.

en: keymap_%d/name=US 105 key keyboard (with windows keys)
tr: keymap_%d/name=US 105 tuşlu keyboard (windows tuşlu)

en: kilometers
tr: kilometre

en: knots
tr: düğüm

en: kph
tr: k/h

en: miles
tr: mil

en: minute(s)
tr: dakika

en: no /bin/sh
tr: /bin/sh yok

en: no file specified
tr: dosya belirtilmedi

en: not connected
tr: bağlı değil

en: not found
tr: bulunmadı

en: not unique
tr: özgün değil

en: off
tr: kapalı

en: options:
tr: seçenekler:

en: orient. changed
tr: yönelim değişti

en: ready...
tr: hazır...

en: saving prefs...
tr: seçenekler kaydoluyor...

en: script "
tr: betik "

en: size changed
tr: boyut değişti

en: smooth
tr: düzgün

en: starting...
tr: başlıyor...

en: time & date on
tr: saat & tarih açık

en: time on
tr: saat açık

en: topic
tr: konu

en: unable to create user directory: %s
tr: kullanıcı dizinini oluşturamadım: %s

en: warning: this version of gmix was compiled with a different version of
    soundcard.h.
tr: uyarı: gmix'in bu sürümü soundcard.h'nin değişik bir sürümüyle derlenmiş.

en: whereami_applet
tr: whereami uygulağı
