enlightenment 0.16.5 - en to tr translation catalogue (409 entries)

en: 
    
        Are you sure you wish to log out ?
tr: 
    
        Enlightenment'den çıkmak istediğinden emin misin ?

en: 
      Currently, no groups exist or this window  
      already belongs to all existing groups.  
      You have to start other groups first.
tr: 
      Şu an , hiç bir kitle yok yada bu pencere  
      her varolan kitlenin üyesidir .             
      Ilken başka bir kitleyi kurman lazım .

en: 
      Currently, no groups exist. You have to start a group first.
tr: 
      Şu an , hiç bir pencere kitlesi yok . Ilken bir kitle kur .

en: 
      There's no current group at the moment.  
      The current group is the last one you created,  
      and it exists until you create a new one or break  
      the latest one.  
    
      Pick another group that the window will belong to here:
tr: 
     Şu an etken olan bir kitle yok . 
     Etken olan bit kitle son yarattığın kitle oluyor 
     ve senin yeni bir kitle yaratana yada o kileyi silene 
     kadar vardır . 
    
     Pencerenin eklenecek olduğu başka bir kitle seç :

en: 
      This window currently does not belong to any groups.
tr: 
      Bu pencere hiç bir kitlenin üyesi değil .

en: 
      This window currently does not belong to any groups.  
      You can only destroy groups or remove windows from groups  
      through a window that actually belongs to at least one group.
tr: 
      Bu pencere şu an hiç bir kitlenin üyesi değil .
      Kitleleri silmek yada bit kitleden bir pencereyi silmek için
      en azından bir pencere bir kitlenin üyesi olması lazım .

en: 
    Enlightenment is unable to display raindrops on this
    display because Shared memory is not available on this
    X-Server.
    
    This may be due to Enlightenment being a remote client
    running over the network, a MIT-SHM incapable X-server,
    having run out of SHM ID's on the system or Shared
    Memory support being turned off in Imlib
    
    You may correct this by either running `imlib_config'
    or copying the system imrc (/usr/etc/imrc) to ~/.imrc
    and editing it, enabling shared memory.
tr: 
    Enlightenment bu ekranda yağmur damlalarını gösteremiyor ,
    çünkü bu X-sunucusunda bölüşülebilinir hafıza imkanı 
    yok .
    
    Bu Enlightenment'in uzaktan bir şebeke üzerinden sunucu'dan
    çalıştığından dolayı , bir MIT-SHM imkanına sahip
    olmayan bir X-suncusu, SHM ID'lerin kalmaması yada Imlib'de
    bölüşülebilinir hafıza üzelliği kapalı .
    
    Bunu ´imlib_config´'i çalıştırıp düzeltebilirsin 
    yada sistem ´imrc´'sini (/usr/etc/imrc) ´~/.imrc´'ye taşıyıp
    , elle değiştirip , bölüşülebilinir hafızayı açabilirsin .

en: 
    Enlightenment is unable to display raindrops on this
    display because shared pixmaps are not available on this
    X-Server.
    
    This may be due to either the X-Server not implementing
    shared pixmaps, or shared pixmaps being disabled in
    Imlib's configuration.
    
    You may correct this by either running `imlib_config'
    or copying the system imrc (/usr/etc/imrc) to ~/.imrc
    and editing it, enabling shared pixmaps.
tr: 
    Enlightenment bu ekranda yağmur damlalarını gösteremiyor ,
    çünkü bu X-sunucusunda bölüşülebilinir resim imkanı 
    yok .
    
    Bu X-sunucusunun imkan eksikliğinden dolayı olabilir yada
    Imlib'de bu imkanın kapalı olmasından olabilir ve 
    ayarlar yoluyla değiştirilebilinir .
    
    Bunu ´imlib_config´'i çalıştırıp düzeltebilirsin 
    yada sistem ´imrc´'sini (/usr/etc/imrc) ´~/.imrc´'ye taşıyıp
    , elle değiştirip , bölüşülebilinir resimleri açabilirsin .

en: 
    You have just started the Raindrops Effect.
    
    If you look closely on your desktop background, and if it
    doesn't have a solid colour (i.e. has a background texture or
    image), you will see "raindrops" hit the background and
    make little splashes. This Effect can be VERY CPU intensive.
    
    To disable this effect just select this option again to toggle
    it off.
tr: 
    Şu an Yağmur damlalarını başlattın .
    
    Dikkatli bir şekilde masaüstü sonuna bakarsan ve 
    ardalanın bir resim yada bir desen ise , o zaman
    değişik yerlerde su / yağmur damlalarının iz
    bıraktığını göreceksin . (Hızlı işlemciyi bile terletir)
    
    Bu efekti kapatmak için sadece başlamak için seçtiğin
    yerde , aynı efekti yeniden seç .

en: 
    You have just started the Ripples Effect.
    
    If you look closely on your desktop background, and if it
    doesn't have a solid colour (i.e. has a background texture or
    image), you will see a pool of water at the bottom of your
    screen that reflects everything above it and "ripples".
    
    To disable this effect just select this option again to toggle
    it off.
tr: 
    Şu an titreşim efektini başlattın .
    
    Dikkatli bir şekilde masaüstü sonuna bakarsan ve 
    ardalanın bir resim yada bir desen ise , o zaman
    bir orada su titreşimine benzer hareketleri
    görebilirsin .
    
    Bu efekti kapatmak için sadece başlamak için seçtiğin
    yerde , aynı efekti yeniden seç .

en: 
    You have just started the Waves Effect.
    
    If you look closely on your desktop background, and if it
    doesn't have a solid colour (i.e. has a background texture or
    image), you will see a pool of water at the bottom of your
    screen that reflects everything above it and "waves".
    
    To disable this effect just select this option again to toggle
    it off.
tr: 
    Şu an dalgalar efektini başlattın .
    
    Dikkatli bir şekilde masaüstü sonuna bakarsan ve 
    ardalanın bir resim yada bir desen ise , o zaman
    değişik yerlerde su dalgalarının iz
    bıraktığını ve sallanımını göreceksin . 
    
    Bu efekti kapatmak için sadece başlamak için seçtiğin
    yerde , aynı efekti yeniden seç .

en: 
    You have just started the imagespinners Effect.
    
    To disable this effect just select this option again to toggle
    it off.
tr: 
    Şu an resim delisi efektini başlattın .
    
    Bu efekti kapatmak için sadece başlamak için seçtiğin
    yerde , aynı efekti yeniden seç .

en: 
    You seem to be running Enlightenment over a network Connection
    or on an X Server that does not support Shared Memory, or you
    have disabled MIT-SHM Shared memory in your Imlib configuration.
    This means the Enlightenment Pager will perform slowly and use
    more system resources than it would when Shared Memory is
    available.
    
    To improve performance please either enable MIT-SHM Shared Memory
    in your Imlib config, if you disabled it, or disable Pager
    snapshots.
tr: 
    Enlightenment'i bir ağ bağlantısı yada bölüşülebilinir hafıza
    özelliğine sahip olmayan X-sunucusunda çalıştırmaya uğraşıyorsin .
    Yada Imlib ayarlarında MIT-SHM bölüşülebilinir hafıza özelliğini
    kapattın .Bu Enlightenment'in gözeyinin ( pager'inin ) gereğinden çok
    daha fazla yavaş ve çirkince çalışmasına sebebiyet verecek .
    Ayrıca sistemini daha meşgul edecektir ; öylece bu özelliği lütfen aç .
    
    Bu mümkün değilse , MIT-SHM bölüşülebilinir hafıza özelliğini Imlib ayarlarında
    aç , yada bu özelliği kapat veya Enlightenment'te gözey'in ufacık resimler 
    gösterme özelliğini kapatabilirsin .Sistemin sana teşekkür edecektir .

en: 
    You seem to have an X Server capable of Shared Memory
    but it is incapable of doing ZPixmap Shared pixmaps
    (The server does not claim to be able to do them).
    
    The pager in Enlightenment will run slowly in snapshot
    mode if you continue to use that mode of the pager
    under these conditions.
    
    It is suggested you change the settings on your pager to
    disable snapshots to improve performance.
tr: 
    Bölüşülebilinir hafıza özelliğine sahip bir X-sunucun var , ama
    ZPixmap bölüşülebilinir resimcikler özelliği ortada yok gibi .
    ( X-sunucusu böyle bir özelliğe sahip olmadığını açıklıyor ) .
    
    Enlightenment gözeyi ufacık resimler modüsünde çalıştırmak
    istiyorsan , bu şartlar altında gözey acaipce yavaş çalışacaktır .
     
    
    Performansı artırmak için gözey özelliklerinde ufacık resimler
    özelliğini kapatman tavsiye edilir .

en: 
    Your X Server is capable of doing Shared Memory but you do
    not have Shared Pixmaps enabled in your Imlib configuration.
    
    Please enable Shared Pixmaps in your Imlib configuration
    then restart Enlightenment to gain better performance for
    the pagers when snapshot mode is enabled.
tr: 
    Senin X-sunucun bölüşülebilinir hafıza özelliğine sahiptir , ama
    bölüşülebilinir resimcikler özelliği ortada gözükmüyor .
    
    Lütfen ya Imlib ayarlarında bölüşülebilinir resimcikleri aç
    ve böylece de Enlightenment'in daha yüksek perfermansla çalışmasını
    sağlayacaktır ( özellikler gözey için çok iyidir ) .

en: 
    commands currently available:
tr: 
    şu an mümkün olan komutalar :

en:    Pick the group to configure:
tr:    Ayarlanacak kitleyi seç :

en:    Select the group to remove the window from.
tr:  Pencerenin silnecek olduğu kitleyi seç .

en:   No
tr:  Hayır

en:   Pick the group the window will belong to:
tr:  Pencerenin eklencek olduğu kitleyi seç :

en:   Select the group to break
tr:  Kırılacak kitleyi seç

en:   The following actions are  
      applied to all group members:
tr:   Bu eylemler bu kitlenin    
      yekin üyelerine etkin edilecektir

en:   Yes, Log Out
tr:  Evet, çık

en:  Global settings:
tr:  Genel ayarlar :

en:  Per-group settings:
tr:  Kitleye ögzü ayarlar :

en: !!!!!!!! ERROR ERROR ERROR ERROR !!!!!!!!
    
    Enlightenment's DEFAULT installed theme is missing or inadequately
    configured to be a useful DEFAULT theme.
    
    This is a fatal error and Enlightenment will cease to run.
    Please rectify this situation and ensure it is installed
    correctly. The DEFAULT theme Enlightenment comes with normally
    is BrushedMetal-Tigert and this theme is adequate for a DEFAULT
    theme.
tr: !! HATA HATA HATA HATA HATA ( Reha Muhtar'sız ;-) ) !!
    
    Enlightenment'in DEFAULT görünümü bulunamadı yada doğru dürüst 
    kullanılacak halde değil .
    
    Bu ağır bir hatadır ve Enlightenment çalışmayı durdurcaktır .
    Lütfen bu duruma bir göz at ve bu yükleme hatasını düzelt .
    Enlightenment'in DEFAULT görünümü normalen "BrushedMetal-Tigert"'dir .
    Bu görünüm tabii ki Enlightenment'le beraber doğruca çalışıyor .

en: !!!!!!!! ERROR ERROR ERROR ERROR !!!!!!!!
    
    Enlightenment's documentation is not present or correctly installed
    
    This is a fatal error and Enlightenment will cease to run.
    Please rectify this situation and ensure it is installed
    correctly.
    
    The reason this could be missing is due to badly created
    packages, someone manually deleting those files or perhaps
    an error in installing Enlightenment.
tr: !! HATA HATA HATA HATA HATA ( Reha Muhtar'sız ;-) ) !!
    
    Enlightenment'in yardım dosyaları bulunamadı :
    
    %s
    Bu ağır bir hatadır ve Enlightenment çalışmayı durdurcaktır .
    Lütfen bu durumabir göz at ve Enlightenment'in parçalarının doğruca
    yüklendiğini te'min et .
    
    Ya yanlış haz#-irlanmış bir paketi kullanıyorsun , ya başka biri
    ( yada sen ) bu uygulamayı sildi yada Enlightenment tamamen ve doğruca 
    yüklendmedi .

en: !!!!!!!! ERROR ERROR ERROR ERROR !!!!!!!!
    
    Enlightenment's dox executable is not able to be executed:
    
    %s
    This is a fatal error and Enlightenment will cease to run.
    Please rectify this situation and ensure dox is installed
    correctly.
tr: !! HATA HATA HATA HATA HATA ( Reha Muhtar'sız ;-) ) !!
    
    Enlightenment'in yardım gösterme uygulaması bulunamadı :
    
    %s
    Bu ağır bir hatadır ve Enlightenment çalışmayı durdurcaktır .
    Lütfen bu duruma bir göz at ve dox'un doğruca yüklendiğini te'min et .
    Dox Enlightenment'in yardım gösterme uygulamasıdır .

en: !!!!!!!! ERROR ERROR ERROR ERROR !!!!!!!!
    
    Enlightenment's utility executable cannot be found at:
    
    %s
    This is a fatal error and Enlightenment will cease to run.
    Please rectify this situation and ensure it is installed
    correctly.
    
    The reason this could be missing is due to badly created
    packages, someone manually deleting that program or perhaps
    an error in installing Enlightenment.
tr: !! HATA HATA HATA HATA HATA ( Reha Muhtar'sız ;-) ) !!
    
    Enlightenment'in uygulama başlatıcısı burada bulunamadı :
    
    %s
    Bu ağır bir hatadır ve Enlightenment çalışmayı durdurcaktır .
    Lütfen bu durumabir göz at ve Enlightenment'in parçalarının doğruca
    yüklendiğini te'min et .
    
    Ya yanlış haz#-irlanmış bir paketi kullanıyorsun , ya başka biri
    ( yada sen ) bu uygulamayı sildi yada Enlightenment tamamen ve doğruca 
    yüklendmedi .

en: %i Desktop
tr: %i masaüstü

en: %i Desktops
tr: %i masaüstleri

en: %i x %i
    Screens in size
tr: %i * %i
    Ekran boyutları

en: %u references remain
tr: %u bağ geriye kaldı

en: (fast)
tr: (hızlı)

en: -NONE-
tr: -YOK-

en: 1
    Screen in size
tr: 1
    Ekran boyutu

en: <command> : <description>
tr: <komuta> : <anlatım>

en: Abort and Exit
tr: Bırak ve Çık

en: About Enlightenment %s
tr: Enlightenment %s hakkında bilgi

en: ActionClass Error!
tr: ActionClass hatası!

en: Alignment of anchoring when automatically resizing:
tr: Otomatikman yeniden boyutlandırırken demirlenecek yön :

en: All new windows first get the focus
tr: Ilken pencere çikarsa o'nu foküsla

en: Always Screen corner
tr: Daima ekran köşesinde

en: Always pop up menus on screen
tr: Mönüleri her zaman ekranda aç

en: Animate shading and unshading of windows
tr: Pencerelerin toplanmasını hareketlendir

en: Animate when iconifying to this Iconbox
tr: Simge kutusuna simgeleşirken hareketlendir

en: Animated display of menus
tr: Mönüleri hareketlendir

en: Annihilate
tr: Öldür

en: Another Window Manager is already running
tr: Başka bir pencere yöneticisi zaten çalışıyor

en: Another Window Manager is already running.
    
    You will have to quit your current Window Manager first before
    you can successfully run Enlightenment.
    
    If you haven't edited your user start-up files, Enlightenment
    can do that now for you, so when you log in again after
    quitting your current window manager, you will have
    Enlightenment running.
    
    If you want to do this, click OK, otherwise hit cancel
    to abort this operation and edit the files by hand.
    
    WARNING WARNING WARNING WARNING!
    
    It is possible that this MAY not properly edit your files.
tr: Başka bir pencere yöneticisi zaten çalışıyor .
    
    Ilkin şu ançalışan pencere yöneticisini bitirip , ondan sonra
    Enlightenment'i başlat .
    
    Başlangıç dosyalarını değiştirmediysen , Enlightenment
    senin için bu dosyaları öylece değiştirebilir ki , şu anki
    pencere yöneticisinden çaktıktan sonra , her zaman direkmen
    Enlightenment başlayacak .
    
    Bunları istiyorsan , şimdi "Oldu" de, yada iptal edip
    bu dosyaları sen kendiliğinden değiştirebilirsin .
    
    IKAZ IKAZ IKAZ IKAZ
    
    Bir ihtimal , bu eylem dosyalarını düzgün bir şekilde değiştirmeyebilir .

en: Appear Slide speed: (slow)
tr: Görünme kaydıtma hızı : (yavaş)

en: Apply
tr: Uygula

en: Are you absolutely sure you want to have Enlightenment
    edit your start-up files for you?
    
    If your start-up files are highly customised this may not
    work.
    
    Are you ABSOLUTELY sure?
tr: Enlightenment'in senin başlangıç dosyalarını değiştirmesini
    istiyormusun ?
    
    Başlangıç dosyalarını yüksek bir uğraş ile değiştirdiysen, 
    bu başarısız olabilir .
    
    Vallahi emin misin ?

en: Are you sure?
tr: Emin misin ?

en: Attention !!!
tr: Dikkat !!!

en: Audio Settings
tr: Ses ayarları

en: Audio not available since EsounD was not
    present at the time of compilation.
tr: Kurulum vaktinde EsounD bulunamadığı
    için ses desteği yoktur .

en: Audio was enabled for Enlightenment but there was an error
    communicating with the audio server (Esound). Audio will
    now be disabled.
tr: Enlightenment'i sesle çalışmak için ayarlanmış , ama
    E ses sunucusuyla iletişim kurarken ("Esound") hata oldu .
    Ses kapatılcaktır .

en: Automatically resize to fit Icons
tr: Simgelere göre boyutlandır

en: Autoraise Settings
tr: Otomatik öne getirim

en: Autoraise delay:
tr: Bekleme zamanı :

en: BG Colour
tr: Ardalan rengi

en: Background
    Image
    Scaling
    and
    Alignment
tr: Ardalan
    Resim
    Büyütme
    ve
    Taraflandırma

en: Background Error!
tr: Background hatası!

en: Background definition information:
    Name: %s
    File: %s
tr: Ardalan bilgi şekli :
    Isim  : %s
    Dosya : %s

en: Background overrides theme
tr: Ardalan görünümü geçer

en: Bad Theme
tr: Kütü görünüm

en: Blue:
tr: Mavi :

en: Border Error!
tr: Kenar hatası!

en: Border style
tr: Kenar tipi

en: Both ends
tr: Iki son da

en: Bottom
tr: Alt

en: Box
tr: Kutu olarak

en: Button Error!
tr: Basma hatası!

en: CONFIG: ignoring extra data in "%s"
tr: CONFIG : "%s"'nin ekstra bilgilerini gözardı ediyorum .

en: CONFIG: missing required data in "%s"
tr: CONFIG : "%s"'de gerekli bilgi yok

en: Cancel (do NOT edit)
tr: Iptal ( değiştirme )

en: Cannot allocate enough memory
tr: Yeterince bellek ayırtamadım

en: Cannot comply
tr: Tamamlayamadım

en: Changing Border Style
tr: Kenar değişiklikleri

en: Class:
tr: Sınıf :

en: Cleanup Slide speed: (slow)
tr: Temizleme kaydırtma hızı: (yavaş)

en: Click here to lower this desktop
    to the bottom.
tr: Bu masaüstünü en dibe göndermek için
    buraya tıkla .

en: Click here to raise this desktop
    to the top.
tr: Bu masaüstünü başa getirmek için 
    buraya tıkla .

en: Clicking in a window always raises it
tr: Pencereye tıklanınca pencereyi yükselt

en: Close
tr: Kapat

en: Close Iconbox
tr: Simge kutusunu kapat

en: ColorModClass Error!
tr: ColorModClass hatası!

en: Command:
tr: Komuta :

en: Continuously scan screen to update pager
tr: Gözey'i yenilemek için ekranı daima tara

en: Create New Iconbox
tr: Yeni simge kutusunu yarat

en: Default Group Control Settings
tr: Önayarlı kitle kontrol ayarları

en: Delete File
tr: Dosyayı sil

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: Desktop %i
tr: Masaüstü %i

en: Desktop Background Settings
tr: Ardalan ayarları

en: Desktop Options
tr: Masaüstü ayarları

en: Desktop Slide speed: (slow)
tr: Masaüstü kaydırtma hızı : (yavaş)

en: Dialog windows appear together with their owner
tr: Diyalok pencerelerini ana pencereleriyle beraber aynı masaüsütünde aç

en: Display Root Window Tips
tr: Ana pencere yardımlarını göster

en: Display Tooltips
tr: Balon yardımları göster

en: Display and use focus list
tr: Göster ve foküsleme listesini kullan

en: Display desktop dragbar
tr: Masaüstü çizgisini göster

en: Do not have execute access to %s
    This is a fatal condition.
    Please check the ownership and permissions of this
    directory and take steps to rectify this.
tr: ´%s´'yi çalıştırma hakkımız yok
    Bu ağır bir hata idir .
    Lütfen bu dizinin sahipliğini ve ulaşım
    haklarını bir gözden geçir .

en: Do not have read access to %s
    This is a fatal condition.
    Please check the ownership and permissions of this
    directory and take steps to rectify this.
tr: ´%s´'yi okuma hakkımız yok
    Bu ağır bir hata idir .
    Lütfen bu dizinin sahipliğini ve ulaşım
    haklarını bir gözden geçir .

en: Do not have write access to %s
    This is a fatal condition.
    Please check the ownership and permissions of this
    directory and take steps to rectify this.
tr: ´%s´'yi yazma hakkımız yok
    Bu ağır bir hata idir .
    Lütfen bu dizinin sahipliğini ve ulaşım
    haklarını bir gözden geçir .

en: Don't show
tr: Gösterme

en: Drag bar position:
tr: Masaüstü çizgisinin yeri :

en: Draw base image behind Icons
tr: Simgenin arkasında resim boya

en: Duplicate
tr: Kopyala

en: E IPC Error
tr: E IPC hatası

en: ECursor Error!
tr: ECursor hatası!

en: ERROR!
    
    Lost the Session Manager that was there?
    Here here session manager... come here... want a bone?
    Oh come now! Stop sulking! Bugger. Oh well. Will continue without
    a session manager.
    
    I'll survive somehow.
    
    
    ... I hope.
tr: HATA !
    
    Oturum yöneticisini kaybettim ?!?
    Cici oturum yöneticisi , buraa gel , bir şeker verceeem !
    Gel be ! Nerdesin ! Gelmüün müsün , oldu ; sensiz de devam edeceğim,
    oturum yöneticisi olmadan .
    
    Ben zaten hayata devam edeceğim !
    
    
    ... inşallah !

en: ERROR:
    
    The configuration for the theme you are running is
    incompatible. It's config revision is %i.  It needs to
    be marked as being revision %i
    
    Please contact the theme author or maintainer and
    inform them that in order for their theme to function
    with this version of Enlightenment, they have to
    update it to the current settings, and then match
    the revision number.
    
    If the theme revision is higher than Enlightenment's
    it may be that you haven't upgraded Enlightenment for
    a while and this theme takes advantages of new
    features in Enlightenment in new versions.
tr:  * HATA : 
    
    Çalıştırdığın görünümün ("Theme") bazı 
    ayar tipleri uygun değil . Ayarlar %i nesle göre 
    yapılmış , bu ama %i neslidir .
    
    Lütfen görünümün yazarıyla/yöneticisiyle 
    iletişim kurup o görünümlerin ayar dosyalarını
    Enlightenment'in bu nesline göre yenileyip , bu
    nesle göre de uygun yapmalarını ric'a et .
    O zaman şu anki nesle uygun olunulur .
    
    Görünümün nesli Enlightenment'inkinden daha yeniyse
    , o zaman sen uzun bir süre için Enlightenment'ini 
    yenilemedin ve bu görünüm yeni nesillerin bazı özelliklerinden
    faydalanıyor .

en: ERROR:
    
    The settings you are using are incompatible with
    this version of Enlightenment.
    It's revision is %i It needs to be revision %i to
    be compatible.
    
    If you just upgraded to a new version of E
    Restarting with Defaults will remove your current
    user preferences and start cleanly with system
    defaults. You can then modify your configuration to
    your liking again safely.
tr:  * HATA : 
    
    Çalıştırdığın görünümün ("Theme") bazı 
    ayar tipleri uygun değil . Ayarlar %i nesle göre 
    yapılmış , bu ama %i neslidir .
    
    Son dakikarda/zamanda yeni bir Enlightenment nesline
    geçiş yaptıysan , E'yi önayarlarıyla yeniden 
    başlatmak en temiz çözüm olup , doğru ayarları açacaktır .
    O zaman yeterince bir güven seviyesine ulaşılmış ise
    ayar dosyalarını değiştirebilirsin .

en: Easter Egg!  Iconboxes aren't implemented yet.
tr: Nisan balığı !!!!! Ikona kutusu şimdiye kadar yapılmadı .

en: Enable Dialog Headers
tr: Diyalok başlıklarını aç

en: Enable KDE Support
tr: KDE desteğini aç

en: Enable edge flip
tr: Kenar zıplamasını aç

en: Enable pager display
tr: Gözey gösterimini aç

en: Enable sounds
tr: Sesi aç

en: End
tr: Son

en: Enlightenment Audio
    Settings Dialog
tr: Enlightenment ses
    ayarları diyaloğu

en: Enlightenment Automatic Raising
    of Windows Settings Dialog
tr: Enlightenment otomatikman öne getirim
    ayarları diyaloğu

en: Enlightenment Default
    Group Control Settings Dialog
tr: Enlightenment önayarlı kitle kontrol
    ayarları diyaloğu

en: Enlightenment Desktop
    Background Settings Dialog
tr: Enlightenment masaüstü
    ardalan ayarları diyaloğu

en: Enlightenment Desktop & Area
    Pager Settings Dialog
tr: Enlightenment masaüstü & bölge
    gözey ayarları diyaloğu

en: Enlightenment Error
tr: Enlightenment hatası

en: Enlightenment Focus
    Settings Dialog
tr: Enlightenment foküsleme
    ayarları diyaloğu

en: Enlightenment IPC Commands Help
tr: Enlightenment IPC komuta yardımı

en: Enlightenment Iconbox
    Settings Dialog
tr: Enlightenment simge kutusu
    ayarları diyaloğu

en: Enlightenment KDE
    Settings Dialog
tr: Enlightenment KDE
    ayarları diyaloğu

en: Enlightenment Message Dialog
tr: Enlightenment ileti kutusu

en: Enlightenment Miscellaneous
    Settings Dialog
tr: Enlightenment karışık ayarlar
    diyaloğu

en: Enlightenment Move & Resize
    Method Settings Dialog
tr: Enlightenment Taşıma & boyutlandırma
    türleri ayarları diyaloğu

en: Enlightenment Multiple Desktop
    Settings Dialog
tr: Enlightenment çoklu masaüstü
    ayarları diyaloğu

en: Enlightenment Remembered
    Windows Settings Dialog
tr: Enlightenment hatırlanan
    pencere ayarları diyaloğu

en: Enlightenment Special Effects
    Settings Dialog
tr: Enlightenment özel efekler
    ayarları diyaloğu

en: Enlightenment Starting...
tr: Enlightenment başlıyor ....

en: Enlightenment Tooltip
    Settings Dialog
tr: Enlightenment balon yardımı
    ayarları diyaloğu

en: Enlightenment Version : %s
    code is current to    : %s
tr: Enlightenment nesli   : %s
    kaynak tarihi         : %s

en: Enlightenment Version: %s
    Last updated on: %s
tr: Enlightenment Nesli  : %s
    Son yenileme tarihi  :  %s

en: Enlightenment Virtual Desktop
    Settings Dialog
tr: Enlightenment sanal masaüstü
    ayarları diyaloğu

en: Enlightenment Window Group
    Selection Dialog
tr: Enlightenment pencere kitlesi
    seçim diyaloğu

en: Enlightenment Window Group
    Settings Dialog
tr: Enlightenment pencere kitlesi
    ayarları diyaloğu

en: Enlightenment Window Placement
    Settings Dialog
tr: Enlightenment pencere yerleşme
    ayarları diyaloğu

en: Enlightenment cannot connect to the display nominated by
    your shell's DISPLAY environment variable. You may set this
    variable to indicate which display name Enlightenment is to
    connect to. It may be that you do not have an Xserver already
    running to serve that Display connection, or that you do not
    have permission to connect to that display. Please make sure
    all is correct before trying again. Run an Xserver by running
    xdm or startx first, or contact your local system
    administrator, or Xserver vendor, or read the X, xdm and
    startx manual pages before proceeding.
tr: Enlightenment komutanın DISPLAY verimiyle belirtilmiş yere
    bağlanamıyor ! Sen bunu yanlış yazdıysan , şimdi düzeltebilirsin .
    Veya sen şu an bir X sunucusu başlatmadın ki , Enlightenment o'na 
    bağlansa ; yada senin X-sunucuna bağlanma hakkın yok .
    Lütfen bu şartların hepsinin bir tür yerine getirildiğinden emin
    olup , Enlightenment'i yeniden başlatmaya dene . O zaman 
    'xdm' yada 'startx' ile X'i başlat yada yerel sistem yöneticisiyle
    iletişim kurup , derdini o'na , ya da X-sunucusu imalatcısını
    ya da ruh doktorunla görüş , veya X , xdm ve startx kılavuzlarını
    yeniden denemeden önce bi' oku .

en: Enlightenment caused Bus Error.
    
    It is suggested you check your hardware and OS installation.
    It is highly unusual to cause Bus Errors on operational
    hardware.
tr: Enlightenment bir yuvalama hatası yaptı .
    
    Lütfen işletim sistemini ve donatımını gözden geçir .
    Çalışan bir donatımda yuvalama hatalarının oluşması
    enderdir .

en: Enlightenment caused Segment Violation (Segfault)
    
    This means that Enlightenment or support library routines it calls
    have accessed areas of your system's memory that they are not
    allowed access to. This is most likely a bug. It is recommended to
    restart now. If you wish to help fix this please compile
    Enlightenment with debugging symbols in and run Enlightenment
    under gdb so you can backtrace for where it died and send in a
    useful bug report with backtrace information and variable
    dumps etc.
tr: Enlightenment bir bölge-hatasına sebebiyet verdi ( -> Segfault )
    
    Enlightenment veya Enlightenment'i destekleyen kütüphaneler bir işlem'de
    kendisine kullanılmaya verilmeyen bir hafıza parçasını kullanmaya
    uğraşmasının bir belgesidir . Eveet , bir hatayı buldun !
    Elhasıl, bu bir yazılım hatasıdır . Şimdi yeniden başlamak 
    iyi bir fikir'dir . Bu hatanın düzeltilmesine katkı sağlamak istiyorsan 
    Enlightenment'i çözüm semboleriyle beraber ( -> debug ) denetlet ve 
    Enlightenment'i gdb altında çalıştırıp gdb'nin verdiği verileri
    ve veri özellikleriyle beraber bir hata raporu gönder .

en: Enlightenment caused a Floating Point Exception.
    
    This means that Enlightenment or support library routines it calls
    have performed an illegal mathematical operation (most likely
    dividing a number by zero). This is most likely a bug. It is
    recommended to restart now. If you wish to help fix this please
    compile Enlightenment with debugging symbols in and run
    Enlightenment under gdb so you can backtrace for where it died and
    send in a useful bug report with backtrace information and variable
    dumps etc.
tr: Enlightenment bir noksap ( noktalı hesap ) hatasına yol açtı !
    
    Bu , Enlightenment'in yada E'yi desktekleyen bir kütüphane'nin geçersiz
    bir matematiksel bir işlem yaptığının bir belgesidir ( bu da , 
    çoğunlukla bir sayının sıfır'a bölmesinden dolayıdır . ) .
    Elhasıl, bu bir yazılım hatasıdır . Şimdi yeniden başlamak 
    iyi bir fikir'dir . Bu hatanın düzeltilmesine katkı sağlamak istiyorsan 
    Enlightenment'i çözüm semboleriyle beraber ( -> debug ) denetlet ve 
    Enlightenment'i gdb altında çalıştırıp gdb'nin verdiği verileri
    ve veri özellikleriyle beraber bir hata raporu gönder .

en: Enlightenment has encountered parsing errors in your autosaved
    configuration.
    
    This may be due to filing system errors, Minor bugs or unforeseen
    system shutdowns.
    
    Do you wish Enlightenment to recover its original system
    configuration and try again?
tr: Enlightenment otomatikman kaydedilen ayar dosyalarında hatalar
    buldu .
    
    Bunun nedenleri sistem hataları, ufak bozukluklar yada öngörülemeyen
    sistem kapatılması olabilir .
    
    Enlightenment orjinal sistem ayarlarını kurup , yeniden 
    başlamayı denesin mi ?

en: Enlightenment has just experienced some major problems in
    attempting to load the theme you specified or the default
    configuration directory:
    %s/config/
    This will prevent Enlightenment from loading any configuration
    files at all.
    Since this couldn't be found Enlightenment is probably not
    going to find any configuration files anywhere on your
    system, and so it will have almost no configuration loaded
    when it starts up. This is most likely the sign of a bad
    installation of Enlightenment if this directory is missing.
    The likely causes are that the package was improperly built,
    if a binary package, or 'make install' hasn't been typed
    or during the installation the directory above was not
    able to be copied over for installation perhaps due to
    permissions or lack of disk space. It also could be that the
    config directory has been inadvertently deleted since
    installation.
    This is a serious problem and should be rectified immediately
    Please contact your system administrator or package maintainer.
    If you are the administrator of your own system please
    consult the documentation that came with Enlightenment for
    additional information.
tr: Enlightenment haşimdi belirttiğin görünümü yüklerken 
    büyük bir sorunla karşılaştı yada önayarlı ayar
    dizininde bir hata oldu  :
    %s/config
    Bu Enlightenment'in hiç bir ayar dosyasını yüklememesine
    sebebiyet verecektir .
    Bunlar bulunamayınca maallessef hiç bir ayar dosyasın_i
    durumunun bir müşkili olabilir ve Enlightenment her başladığında
    yaklaşık hiç bir ayarlamayı yüklemeyecek .

en: Enlightenment performed an Illegal Instruction.
    
    This most likely is due to you having installed an run a
    binary of Enlightenment that was compiled for a make or model
    of CPU not 100%% identical or compatible with yours. Please
    either obtain the correct package for your system, or
    re-compile Enlightenment and possibly any support libraries
    that you got in binary format to run Enlightenment.
tr: Enlightenment geçersiz bir işlem yaptı .
    
    Çoğu zaman bu Enlightenment'in pakajlardan yüklenip
    , bu pakajdaki biner uygulamasının senin işlemciyle
    %% 100 eşit olmayan bir işlemcide denetlenmiştir . Lütfen
    senin sistemin için doğru pakajı yükle , yada 
    Enlightenment'i yeniden dentlet ve mümkün ise biner taban 
    kitaplıkları da yenile .

en: Enlightenment's message of the day
tr: Enlightenment'den günün mesajı

en: Error finding sound file
tr: Ses dosyasını ararken hata oldu

en: Error in attempting to free NULL pointer
tr: NULL göstergesini serbest etmeye uğraşıldı

en: Error in freeing memory that hasn't been allocated
tr: Ayrılmamış hafızanın "serbest bırakılmasında" bir hata oldu

en: Error in reallocating memory that hasn't been allocated
tr: Hafızanın yeniden ayrılmasında bir hata oldu

en: Error initialising sound
tr: Sesi başlatırken hata oldu

en: Error saving snaps file
tr: Yakalam dosyasını kaydederken hata oldu

en: Exit
tr: Çık

en: FATAL ERROR:
    
    Enlightenment is unable to initialise Fnlib.
    
    This is unusual. Unable to continue.
    Exiting.
tr: AĞIR HATA :
    
    Enlightenment Fnlib'i başlatamadı .
    
    Bu anormaldir . Devam edecek durum kalmadı .
    Bitiriyorum .

en: FATAL ERROR:
    
    Enlightenment is unable to initialise Imlib.
    
    This is unusual. Unable to continue.
    Exiting.
tr: AĞIR HATA :
    
    Enlightenment Imlib'i başlatamadı .
    
    Bu anormaldir . Devam edecek durum kalmadı .
    Bitiriyorum .

en: FATAL ERROR:
    
    This Xserver does not support the Shape extension.
    This is required for Enlightenment to run.
    
    Your Xserver probably is too old or mis-configured.
    
    Exiting.
tr: AĞIR HATA :
    
    Bu X-sunucusu "Shape"-eklemine sahip değildir .
    Fakat bu Enlightenment'in çalışması için gerekli .
    
    Ya X-sunucun çok eski , yada doğru ayarlanmamıştır .
    
    Bitiriyorum .

en: Focus Settings
tr: Foküsleme ayarları

en: Focus follows mouse clicks
tr: Foküs fare tıklamalarını takip ediyor

en: Focus follows pointer
tr: Foküs göstergeyi takip ediyor

en: Focus follows pointer sloppily
tr: Foküs göstergeyi yavaş takip ediyor

en: Focus windows while switching
tr: Pencere değiştirirken pencereleri foküsle

en: Go to this Desktop
tr: Bu masaüstüne geç

en: Green:
tr: Yeşil :

en: Group %i
tr: Kitle %i

en: Help! Cannot find epp!
    Enlightenment is looking for epp here:
    %s
    This is a FATAL ERROR.
    This is probably due to either the program not existing or
    it not being able to be executed by you.
tr: Imdat ! ´epp´'yi bulamıyorum 
    Enlightenment epp'yi burada aradı :
    ´%s´
    Bu ölümsel bir hata idi .
    Bu ´epp´ uygulamasının eksiğinden dolayı yada
    senin ´epp´ için çalıştırma hakkın olmadığı için olabilir .

en: Hide border around inner Iconbox
tr: Simge kutusunun içindeki kenarı sakla

en: Hide scrollbar when not needed
tr: Lazım değilse kayd#_rima çubuğunu gizle

en: High Quality Off
tr: Yüksek kalitesiz

en: High Quality On
tr: Yüksek kaliteyle

en: Hold down the mouse button and drag
    the mouse to be able to drag the desktop
    back and forth.
    Click right mouse button for a list of all
    Desktops and their applications.
    Click middle mouse button for a list of all
    applications currently running.
tr: Fare tuşunu tut ve fareyi taşı ki ,
    masaüstlerini ileri ve geri taşı .
     
    Sağla tıklayıp yekin masaüstlerini ve
    yekin uygulamaların bir listesini görebilirsin .
    Orta fare tuşuyla yekin şu an çalışan 
    uygulamaları görebilirsin .

en: Horizontal
tr: Ufki

en: Icon image display policy (if one operation fails, try the next):
tr: Ikona resmi gösterme taktiği ( birisi başarısız olursa , başkasını dene ):

en: Icon size
tr: Ikona boyutu

en: Iconbox Options
tr: Simge kutusu ayarları

en: Iconbox Settings
tr: Simge kutusu ayarları

en: Iconboxes and Pagers are disallowed from being
    members of a group. You cannot add these windows
    to a group.
tr: Simge kutuları ve gözeyler bit kitlenin üyesi
    olmaktan mahrum . Bu pencereleri hiç bir kitleye
    ekleyemeyeceksin .

en: Iconify
tr: Simgeleştir

en: Iconify this group
tr: Bu kitleyi simgeleştir

en: Iconifying
tr: Ikonalaşlım

en: Ignore
tr: Unut

en: Ignore this
tr: Bunu geç

en: Ignore this (safe)
tr: Bunu geç (güvenlidir)

en: Ignore this error
tr: Bu hatayı gözardı et

en: ImageClass Error!
tr: ImageClass hatası!

en: Imlib initialisation error
tr: Imlib kurulum hatası

en: Include iconified windows in focus list
tr: Simgeleştirilmiş pencereleri foküsleme listesinde içer

en: Include shaded windows in focus list
tr: Toplanmış pencereleri foküsleme listesinde içer

en: Include sticky windows in focus list
tr: Yapışık pencereleri foküsleme listesinde içer

en: KDE Settings
tr: KDE ayarları

en: Keep aspect on scale
tr: Büyütürken boyutları koru

en: Killing
tr: Öldürülme

en: Left
tr: Sol

en: Left / Top
tr: Sol / Üst

en: Location
tr: Yer

en: Make miniature snapshots of the screen
tr: Ekranın ufacık resimlerini çek

en: Message
tr: Ileti

en: Middle
tr: Orta

en: Mirror Shade/Iconify/Stick
tr: Toplama/Ikonalaşma/Yapış#_tırma aynalanması

en: Miscellaneous Settings
tr: Karışık ayarlar

en: Module Failed During Load.
tr: Modül yükleme sürecinde hat oldu .

en: Module Unload Failed.
tr: Modül ayırma sürecinde bir hata oldu.

en: Module is Already Loaded.
tr: Modül zaten yüklü .

en: Module is not Loaded.
tr: Modül yüklü değil.

en: Mouse button to display pager menu:
tr: Gözey mönüsünü gösterten fare tuşu :

en: Mouse button to select and drag windows:
tr: Pencereleri seçme ve taşıma tuşu :

en: Mouse button to select desktops:
tr: Masaüstünün seçme fare tuşu :

en: Move & Resize Settings
tr: Boyutlandırma & Taşıma şekilleri

en: Move Methods:
tr: Taşıma şekli :

en: Move to Front
tr: Öne getir

en: Move/Resize Geometry Info Postion:
tr: Taşıma/boyutlandırma bilgisi yeri :

en: Moving
tr: Taşınma

en: Multiple Desktop Settings
tr: Çoklu masaüstü ayarları

en: NO (do not edit)
tr: Hayır ( dosyayı değiştirme )

en: Name:
tr: Isim :

en: Never Focus
tr: Katiyyen foküsleme

en: No
    Background
tr: Ardalan
    yok

en: None
tr: Hiç biri

en: Number of virtual desktops:
tr: Sanal masaüstlerinin sayısı :

en: OK
tr: Oldu

en: OK (edit file)
tr: Evet ( dosyayı değiştir )

en: Only new dialog windows get the focus
tr: Sadece yeni diyalok pencereleri foküs alır

en: Only new dialogs whose owner is focused get the focus
tr: Sadece sahibi foküslü olan yeni diyalok pencereleri foküs alır

en: Opaque
tr: Içli

en: Orientation:
tr: Taraflama :

en: Pager Settings
tr: Gözey ayarları

en: Pager Settings...
tr: Gözey ayarları ...

en: Pager scanning speed:
tr: Gözey tarama hızı :

en: Place windows manually
tr: Pencereleri elden yerleştir

en: Place windows under mouse
tr: Pencereleri farenin altına yerleştir

en: Pop up window title when mouse is over the window
tr: Fare pencerenin üstünde olduğu zaman pencere üstyazıs#_nı aç

en: Pre-scan BG's
tr: Ardalanları ön-tara

en: Quit Enlightenment
tr: Enlightenment'ten çık

en: Quit and give up
tr: Çık ve unut

en: Raise Windows Automatically
tr: Pencereleri otomatikman öne geçir

en: Raise windows after focus switch
tr: Foküs değişiminden sonra pencereleri yükselt

en: Raise windows on focus switch
tr: Foküs değişiminde pencereleri yükselt

en: Raising/Lowering
tr: Yükseltme/Alçaltma

en: Received Unknown Client Message.
    Client Name:    %s
    Client Version: %s
    Message Contents:
    
    %s
tr: Tanınmayan kullanıcı iletisini aldım .
    Müşteri :    %s
    Numara :    %s
    Ileti içeriği :
    
    %s

en: Recover system config?
tr: Sistem ayarlarını yeniden kurayım mı ?

en: Red:
tr: Kırmızı :

en: Remember this window's group(s)
tr: Pencere(ler)in kitlesini hıfzet

en: Remembered Application Attributes
tr: Hatırlanan uygulama özellikleri

en: Remembered Settings...
tr: Hatırlanan ayarlar ...

en: Remembered Windows Settings
tr: Pencere ayarlarını hatırla

en: Resistance at edge of screen:
tr: Ekran kenarının dayanıklığı :

en: Resize Methods:
tr: Yeniden boyutlandırma şekli :

en: Restart
tr: Yeniden başla

en: Restart Enlightenment
tr: Enlightenment'i yeniden başlat

en: Restart and try again
tr: Yeniden başla ve bir daha dene

en: Restart application on login
tr: Giriş'te uygulamayı yeniden başlat

en: Restart with Defaults
tr: Önayarlı değerlerle yeniden başla

en: Right
tr: Sağ

en: Right / Bottom
tr: Sağ / Alt

en: Scrollbar arrows:
tr: Kaydırma çubuğu göstergesi :

en: Scrollbar side:
tr: Kaydırma çubuğu tarafı :

en: Select the attributes of this
    window you wish to Remember
    from now on
tr: Bu pencerenin şimdiden sonra
    hatırlanmasını istediğin
    özellikleri seç

en: Semi-Solid
tr: Yarı-gözükür

en: Send mouse pointer to window after focus switch
tr: Foküs değişimden sonra fareyi pencereye gönder

en: Send mouse pointer to window on focus switch
tr: Foküs değişiminde fareyi pencereye gönder

en: Shaded
tr: Gölgeli

en: Shaded state
tr: Toplanmış

en: Shading
tr: Toplanma

en: Show icon names
tr: Simge isimlerini göster

en: Show/Hide this group
tr: Bu kitleyi göster/gizle

en: Size
tr: Boyut

en: Slide Method:
tr: Kaydırma şekli :

en: Slide desktops around when changing
tr: Masaüstü değiştirirken masaüstünü kaydırt

en: Slide windows around when cleaning up
tr: Ekranı temizlerken pencereleri kaydırt

en: Slide windows in when they appear
tr: Pencerler gözükürken pencereleri kaydırt

en: Smooth high quality snapshots in snapshot mode
tr: Ufacık resimlerde ufak bir puslama yap

en: Snapshot Windows, Use application icon, Use Enlightenment Icon
tr: Pencereyi yakala, uygulama simgesini kullan, Enlightenment simgesini kullan

en: Snapshotting Off
tr: Ekranlamayı kapat

en: Snapshotting On
tr: Ekranlamayı aç

en: Sort by Attr.
tr: Üzelliklere göre sırala

en: Sort by File
tr: Dosyaya göre sırala

en: Sort by Image
tr: Resme göre sırala

en: Special FX Settings
tr: Özel efekler ayarları

en: Stacking layer
tr: Bırakım seviyesi

en: Start
tr: Başla

en: Starting up Raindrops FX...
tr: Yağmur damlaları efekti başlıyor ...

en: Starting up Ripples FX...
tr: Ripples FX başlıyor ....

en: Starting up Waves FX...
tr: Dalgalar efekti başlıyor ...

en: Starting up imagespinners FX...
tr: Imagespinners FX başlıyor ...

en: Stick / Unstick
tr: Yapıştır/Serbest'et

en: Sticking
tr: Yapıştırma

en: Sticky state
tr: Yapışık

en: Swap Window Locations
tr: Pencere yerlerini değiştir

en: Switch to desktop where dialog appears
tr: Yeni bir diyalok penceresinin açıldığı masaüstüne geç

en: Technical
tr: Teknik

en: TextClass Error!
tr: TextClass hatası!

en: The directory %s is apparently not a directory
    This is a fatal condition.
    Please remove this file
tr: ´%s´ bir dizin değildir .
    Bu ağır bir hataya yol açtı .
    Lütfen o dosyayı sil yada başka bir yere taşı .

en: The theme:
    %s
    Is a badly formed theme package and is thus not being used.
    Enlightenment has fallen back to using the DEFAULT theme.
    
    The reason this theme is bad is:
    %s
tr: ´%s´
    görünümü hataya yol açtı
    Düzügün bir yapıya sahip olmadığı için Enlightenment şimdi
    önayarlı görünümüne geçecektir .
    
    Bu görünümün kötü oluşunun nedeni de 
    ´%s´ idir

en: Theme contains a control.cfg file
tr: Görünümün bir "control.cfg" dosyası var

en: Theme contains a keybindings.cfg file
tr: Görünümün bir "keybindings.cfg" dosyası var

en: Theme contains a menus.cfg file
tr: Görünümün bir "menus.cfg" dosyası var

en: Theme does not contain a borders.cfg file
tr: Görünümün "borders.cfg" dosyası eksik

en: Theme does not contain a buttons.cfg file
tr: Görünümün "buttons.cfg" dosyası eksik

en: Theme does not contain a colormodifiers.cfg file
tr: Görünümün "colormodifiers.cfg" dosyası eksik

en: Theme does not contain a cursors.cfg file
tr: Görünümün "cursors.cfg" dosyası eksik

en: Theme does not contain a desktops.cfg file
tr: Görünümün "desktop.cfg" dosyası eksik

en: Theme does not contain a imageclasses.cfg file
tr: Görünümün "imageclasses.cfg" dosyası eksik

en: Theme does not contain a init.cfg file
tr: Görünümün "init.cfg" dosyası eksik

en: Theme does not contain a menustyles.cfg file
tr: Görünümün "menustyles.cfg" dosyası eksik

en: Theme does not contain a slideouts.cfg file
tr: Görünümün "slideouts.cfg" dosyası eksik

en: Theme does not contain a sound.cfg file
tr: Görünümün "sound.cfg" dosyası eksik

en: Theme does not contain a tooltips.cfg file
tr: Görünümün "tooltips.cfg" dosyası eksik

en: Theme does not contain a windowmatches.cfg file
tr: Görünümün "windowmatches.cfg" dosyası eksik

en: Theme file/directory does not exist
tr: Görünüm dosyası/dizini yok

en: Theme versioning ERROR
tr: Görünüm nesilleme hatası

en: There are no active windows with remembered attributes.
tr: Hatırlanan ayarlarlı geçerli pencere yok.

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    I am unsure as to why you could not do this. The file exists,
    is a file, and you are allowed to execute it. I suggest you look
    into this.
tr: %s uygulamasını çalıştırırken bir
    hata oluştu .
    Bu uygulama çalıştırılamadı .
    Neden yapmadığımı da kestiremiyorum !
    Bu dosya var ve senin çalıştırma hakkın da
    var ?! ..

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    This is because the file does not exist.
tr: %s uygulamasını çalıştırırken bir
    hata oluştu .
    Bu uygulama çalıştırılamadı .
    Zira , bu dosya yok .

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    This is because the file exists, is a file, but you are unable
    to execute it because you do not have execute access to this file.
tr: %s uygulamasını çalıştırırken bir
    hata oluştu .
    Bu uygulama çalıştırılamadı .
    Bu uygulama var , ama senin bu uyulamayı 
    çalıştırma hakkın yok .

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    This is because the file is in fact a directory.
tr: %s uygulamasını çalıştırırken bir
    hata oluştu .
    Bu uygulama çalıştırılamadı .
    O dosya gercek'te bir dizin .

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    This is because the file is not a regular file.
tr: %s uygulamasını çalıştırırken bir
    hata oluştu .
    Bu uygulama çalıştırılamadı .
    Zira bu normal bir dosya değil .

en: There was an error running the program:
    %s
    This program could not be executed.
    This is most probably because this program is not in the
    path for your shell which is %s. I suggest you read the manual
    page for that shell and read up how to change or add to your
    execution path.
tr: %s uygulamasını çalıştırırken bir
    hata oluştu .
    Bu uygulama çalıştırılamadı .
    Çoğunlukla bu hata yetersiz verilmiş bir
    ´path´ veriminden dolayıdır .
    Bu ´path´  şu an %s idir . Kullandığın
    komutanın rehberine (man ..) bakıp o ´path´
    verimini genişlet .

en: There was an error saving your autosave data - filing
    system problems.
tr: Otomatikman kaydedilecek bilgileri kaydedemedim - sistem
    dosyalama hatasından dolayı

en: There was an error writing the clients session save file.
    You may have run out of disk space, not have permission
    to write to your filing system or other similar problems.
tr: Kulanıcı oturum kayıt dosyasını kaydederken hata oldu.
    Yeterince boş disk alanı kalmamış olabilir, gerekli olan 
    ulaşım haklarına sahip olmayabilirsin yada başka sorunlar olabilirsin .

en: This Iconbox Settings...
tr: Bu simge kutusunun ayarları ...

en: This feature is heavily reliant on a feature of your
    X Server called the Vid Mode Extension. This feature exists
    in XFree86 Servers, but is not a heavily used part of the
    Server and thus isn't tested much.
    
    It is possible your X Server does not deal well with being
    asked to switch modes quickly and it may hang, glitch,
    display artefacts or perhaps simply refuse to work.
    
    This is a warning and will only be displayed this one time.
    If your Server does not behave well then you will probably
    have to avoid using this feature.
tr: Bu özellik maalessef kullanılan XSunucusuna çok 
    bağlıdır ( bu özelliğin adı : "Vid Mode Extension" ) .
    XFree86 sunucularında bu özellik vardır , ama 
    sunucunun bu özelliği çok kullanılmadığı için 
    çok fazla denetlenmemiştir . 
    
    Ihtimalen , XSunucun ekran çözümünü çabukca 
    değiştirmeyi sevmez , çökebilir yada daha nice komik
    olaylar olabilir ( uh , ekranım Tetris'e benzedi ...) .
    
    Bu ikaz sadece tek bir def'a gösterilecektir .
    XSunucun bu özelliği iyice desteklemiyorsa , bu 
    özelliği kullanmadan kaçın !

en: This is the Root desktop.
    You cannot drag the root desktop around.
    Click right mouse button for a list of all
    Desktops and their applications.
    Click middle mouse button for a list of all
    applications currently running.
tr: Bu ana masaüstü idir.
    Ana masaüstünü etrafta taşıyamayabilirsin.
    Sağla tıklayıp yekin masaüstlerini ve
    yekin uygulamaların bir listesini görebilirsin .
    Orta fare tuşuyla yekin şu an çalışan 
    uygulamaları görebilirsin .

en: Tile image across background
tr: Resmi ardalan'da tekrarla

en: Title:
tr: Başlık :

en: ToolTip Error!
tr: ToolTip hatası!

en: Tooltip Delay:
tr: Balon yardımı gösterme zaman arası :

en: Tooltip Settings
tr: Balon yardımı ayarları

en: Top
tr: Üst

en: Translucent
tr: Transparan

en: Transparent background
tr: Transparan ardalan

en: Unable to display raindrops
tr: Yağmur damlalarını gösteremiyorum

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Unknown Module Error.
tr: Bilinmeyen modül hatası .

en: Unlist
tr: Listeden çıkar

en: Unused backgrounds freed after %2i:%02i:%02i
tr: Kullanılmayan %2i:%02i:%02i dan sonra serbest'edilsin

en: Use Enlightenment Icon, Snapshot Window
tr: Enlightenment simgesini kullan, pencereyi yakala

en: Use application icon, Use Enlightenment Icon, Snapshot Window
tr: Uygulama simgesini kullan, Enlightenment simgesini kullan, pencereyi yakala

en: Use background image
tr: Ardalan resmini kullan

en: Use dithering in Hi-Colour
tr: Yüksek renk sayılarında titremi kur

en: Use saveunders to reduce window exposures
tr: Pencere gösterimlerini "saveunder"'leri kullanıp azalt

en: User Config Version ERROR
tr: Kullanıcı Ayarlama Nesili hatası

en: Vertical
tr: Dikey

en: Virtual Desktop Settings
tr: Sanal masaüstü ayarları

en: Virtual Desktop size:
tr: Sanal masaüstü boyutu :

en: WARNING!
    There was an error writing the file:
    %s
    This may be due to lack of disk space, quota or
    filesystem permissions.
tr: IKAZ !
    ´%s´ dosyanı yazarken bir hata 
    oluştu !
    Bu hata eksik boş disk alanı, kota yada 
    eksik olan ulaşım haklarından dolayı olabilir .

en: WARNING!!!!!!
    
    Allocation for %i bytes (%3.0f kB or %3.1f MB) did not succeed.
    
    Either this is a bug where ridiculous amounts of memory
    are being allocated, or your system has run out of both
    real and virtual memory and is unable to satisfy the request.
    
    If you have a low memory system it is suggested to either
    purchase more memory, increase SWAP space, or reconfigure
    Enlightenment to use less resources by turning features off.
    
    The malloc requested was at %s, line %d
tr: IKAZ !!!!!
    
    %i bayt için hafıza ayrılanamadı (%3.0f kB yada %3.1f MB ) .
    
    Bu ya bir ağır ve korunabilinir hatadan dolayı gülünecek miktarda
    hafızayı ayırtmaya udraşıyor . Yada sistemin toplam sanal ve
    gerçek belleğin tükendi ( yani istenilien hafıza vallahi yok ) .
    
    Az bellekli bir sistemle çalışıyorsan , ya daha fazla bellek satın
    an ;-) , ya takas alanını arttır veya Enlightenment'in değişik ayarlarını
    öyle değiştir ki , bazı bellek harcayıcı özellikler kapalı kalsın .
    
    Hafızayı isteyen ´malloc´ %s idi , satır %d

en: WARNING!!!!!!
    
    Enlightenment attempted to free a NULL pointer.
    
    This is definitely a bug. Please report it.
    It is safe to ignore this error and continue running Enlightenment.
    
    The pointer value was %x.
    The error occurred at %s, line %d.
tr: IKAZ !!!!!!!!
    
    Enlightenment bir NULL göstergesini boşaltmaya uğraştı .
    
    Bu ağır bir yazılım hatasıdır . Bunu lütfen rapor et .
    Enlightenment'i devamen çalıştırmak güvenli olabilir .
    
    Gösterge değeri %x idi .
    Hata'nın oluştuğu yer : %s , satır %s .

en: WARNING!!!!!!
    
    Re-allocation for %i bytes (%3.0f kB or %3.1f MB)
    for pointer %x is attempting to re-allocate memory for a
    memory chunk that has not been allocated or has already been
    freed.
    
    This is definitely a bug. Please report it.
    
    The error occurred at %s, line %d.
tr: IKAZ !!!!!!
    
    %i bayt için yeniden hafıza ayırtalamadı ( %3.0f kB yada %3.1f MB )
    [ %x göstergesi için ] , boşaltılmış yada ayırtalmayan bir hafıza
    bölgesinden hafıza istiyor .
     
    
    Bu ağır bir yazılım hatasıdır ; lütfen bir hata raporu gönder .
    
    Hata#_nın oluştuğu yer : %s , satır %s .

en: WARNING!!!!!!
    
    Re-allocation for %i bytes (%3.0f kB or %3.1f MB) did not succeed.
    
    Either this is a bug where ridiculous amounts of memory
    are being allocated, or your system has run out of both
    real and virtual memory and is unable to satisfy the request.
    
    If you have a low memory system it is suggested to either
    purchase more memory, increase SWAP space, or reconfigure
    Enlightenment to use less resources by turning features off.
    
    The realloc requested was at %s, line %d
tr: IKAZ !!!!!
    
    %i bayt için yeniden hafıza ayrılanamadı (%3.0f kB yada %3.1f MB ) .
    
    Bu ya bir ağır ve korunabilinir hatadan dolayı gülünecek miktarda
    hafızayı ayırtmaya udraşıyor . Yada sistemin toplam sanal ve
    gerçek belleğin tükendi ( yani istenilien hafıza vallahi yok ) .
    
    Az bellekli bir sistemle çalışıyorsan , ya daha fazla bellek satın
    an ;-) , ya takas alanını arttır veya Enlightenment'in değişik ayarlarını
    öyle değiştir ki , bazı bellek harcayıcı özellikler kapalı kalsın .
    
    Hafızayı isteyen ´realloc´ %s idi , satır %d

en: WARNING!!!!!!
    
    freeing for pointer %x is attempting to free memory for a
    memory chunk that has not been allocated, or has already been
    freed.
    
    This is definitely a bug. Please report it.
    
    The error occurred at %s, line %d.
tr: IKAZ !!!!!
    
    %x göstergesi boşaltılırken bir ağır hata oluştu ! Bunun nedeni
    zaten boşaltılmış bir göstergenin yeninden boşaltılmasının bir
    sonucu olabilir .
    
    Bu tabii ki , bir yazılım hatasıdır . Lütfen bunu rapor et .
    
    Hata burada oluştu : %s , satır %d .

en: WARNING:
    This is not an X11 Xserver. It in fact talks the X%i protocol.
    This may mean Enlightenment will either not function, or
    function incorrectly. If it is later than X11, then your
    server is one the author of Enlightenment neither have
    access to, nor have heard of.
tr: IKAZ :
    Bu bir X11 X-sunucus değil . Gerçek'te X%i protokolünü konuşuyor .
    Bu Enlightenment'in çalıştırmayabilir yada 
    bozuk çalışmasına sebebiyet verebilir . Fakat X11'den
    daha yeniyse , o zaman Enlightenment'in yazarlarının
    hiç duymadığı yada erişemediği bir tanesi idir .

en: Warning !!!
tr: IKAZ   !!!

en: Warning!
tr: Ikaz !

en: Warning!  Enlightenment was unable to load the
    following sound file:
    %s
    Enlightenment will continue to operate, but you
    may wish to check your configuration settings.
tr: Ikaz ! Enlightenment ´%s´ ses dosyasını
    yükleyemedi .
    Enlightenment çalışmaya devam edecektir 
    , fakat sen ayar dosyalarını bir gözden 
    geçirmek istersin ( herhalde ) .

en: Warning:  Configuration appears to have ended before we were
    Done loading a BorderPart block.  Outcome is likely not good.
tr: Ikaz : Ayarlama kenar ayarları bloğunun yükleminin bitiminden önce 
    bitirilmiş . Sonuç iyi olmayabilir .

en: Warning:  Configuration appears to have ended before we were
    Done loading a Button block.  Outcome is likely not good.
tr: Ikaz : Ayarlama basma bloğunun yükleminin bitiminden önce 
    bitirilmiş . Sonuç iyi olmayabilir .

en: Warning:  Configuration appears to have ended before we were
    Done loading a Control block.  Outcome is likely not good.
tr: Ikaz : Ayarlama ayar bloğunun yükleminin bitiminden önce 
    bitirilmiş . Sonuç iyi olmayabilir .

en: Warning:  Configuration appears to have ended before we were
    Done loading a Desktop block.  Outcome is likely not good.
tr: Ikaz : Ayarlama masaüstü bloğunun yükleminin bitiminden önce 
    bitirilmiş . Sonuç iyi olmayabilir .

en: Warning:  Configuration appears to have ended before we were
    Done loading a Main Border block.  Outcome is likely not good.
tr: Ikaz : Ayarlama ana kenarı bloğunun yükleminin bitiminden önce 
    bitirilmiş . Sonuç iyi olmayabilir .

en: Warning:  Configuration appears to have ended before we were
    Done loading a Menu block.  Outcome is likely not good.
tr: Ikaz : Ayarlama mönü bloğunun yükleminin bitiminden önce 
    bitirilmiş . Sonuç iyi olmayabilir .

en: Warning:  Configuration appears to have ended before we were
    Done loading a Slideout block.  Outcome is likely not good.
tr: Ikaz : Ayarlama kaydırma bloğunun yükleminden önce
    bitmiş . Sonuç hiç hoş olmayabilir !

en: Warning:  Configuration appears to have ended before we were
    Done loading a text block.  Outcome is likely not good.
tr: Ikaz : Ayarlama metin bloğunun yükleminden önce
    bitmiş . Sonuç hiç hoş olmayabilir !

en: Warning:  Configuration appears to have ended before we were
    Done loading an Action Class block.  Outcome is likely not good.
tr: Ikaz : Ayarlama eylemler bloğunun yükleminin bitiminden önce 
    bitirilmiş . Sonuç iyi olmayabilir .

en: Warning:  Configuration appears to have ended before we were
    Done loading an ColorModifier block.
    Outcome is likely not good.
tr: Ikaz : Ayarlama renk değişkenler bloğunun yükleminin bitiminden önce 
    bitirilmiş . Sonuç iyi olmayabilir .

en: Warning:  Configuration appears to have ended before we were
    Done loading an Iconbox block.  Outcome is likely not good.
tr: Ikaz : Ayarlama simge kutusu bloğunun yükleminin bitiminden önce 
    bitirilmiş . Sonuç iyi olmayabilir .

en: Warning:  Configuration appears to have ended before we were
    Done loading an ImageClass block.  Outcome is likely not good.
tr: Ikaz : Ayarlama resim  bloğunun yükleminin bitiminden önce 
    bitirilmiş . Sonuç iyi olmayabilir .

en: Warning:  Configuration appears to have ended before we were
    Done loading an Sound block.  Outcome is likely not good.
tr: Ikaz : Ayarlama ses bloğunun yükleminin bitiminden önce 
    bitirilmiş . Sonuç iyi olmayabilir .

en: Warning: Configuration appears to have ended before we were
    Done loading an Extras block.  Outcome is likely not good.
tr: Ikaz : Ayarlama eklemler ("Extras") bloğunun yükleminin bitiminden önce 
    bitirilmiş . Sonuç iyi olmayabilir .

en: Warning: Configuration appears to have ended before we were
    Done loading an FX block.  Outcome is likely not good.
tr: Ikaz : Ayarlama efekler ("FX") bloğunun yükleminin bitiminden önce 
    bitirilmiş . Sonuç iyi olmayabilir .

en: Warning: Configuration appears to have ended before we were
    Done loading an Iconbox block.  Outcome is likely not good.
tr: Ikaz : Ayarlama simge kutusu ("Iconbox") bloğunun yükleminin bitiminden önce 
    bitirilmiş . Sonuç iyi olmayabilir .

en: Warning: Configuration appears to have ended before we were
    Done loading an ToolTip block.  Outcome is likely not good.
tr: Ikaz : Ayarlama balon yardım bloğunun yükleminin bitiminden önce 
    bitirilmiş . Sonuç iyi olmayabilir .

en: Warning: Configuration appears to have ended before we were
    Done loading an WindowMatch block.  Outcome is likely not good.
tr: Ikaz : Ayarlama pencere yakalaması ("WindowMatch") bloğunun yükleminin bitiminden önce 
    bitirilmiş . Sonuç iyi olmayabilir .

en: Warning: unable to determine what to do with
    the following text in the middle of current  ColorModifier definition:
    %s
    Will ignore and continue...
tr: Ikaz : Bunla ne yapacağımı bilemiyorum :
    ´%s´
    Bu metine "ColorModifierClass"ında rastlandı
    Gözardı edip, devam ediyorum ...

en: Warning: unable to determine what to do with
    the following text in the middle of current ActionClass definition:
    %s
    Will ignore and continue...
tr: Ikaz : Bunla ne yapacağımı bilemiyorum :
    ´%s´
    Bu metine "ActionClass"ında rastlandı
    Gözardı edip, devam ediyorum ...

en: Warning: unable to determine what to do with
    the following text in the middle of current Control definition:
    %s
    Will ignore and continue...
tr: Ikaz : 
    geçerli komutanın ortasındaki 
    ´%s´ metniyle alakalı ne yapacağımı bilmiyorum 
    Gözardı edip , devam ediyorum ...

en: Warning: unable to determine what to do with
    the following text in the middle of current Extras definition:
    %s
    Will ignore and continue...
tr: Ikaz : "Extras" bölümünde bu metinle : 
    ´%s´ , ne yapılacağı bilinemiyor .
     
    Gözardı edip , devam ediyorum ...

en: Warning: unable to determine what to do with
    the following text in the middle of current Iconbox definition:
    %s
    Will ignore and continue...
tr: Ikaz : "Iconbox" bölümünde bu metinle : 
    ´%s´ , ne yapılacağı bilinemiyor .
     
    Gözardı edip , devam ediyorum ...

en: Warning: unable to determine what to do with
    the following text in the middle of current ImageClass definition:
    %s
    Will ignore and continue...
tr: Ikaz : Bunla ne yapacağımı bilemiyorum :
    ´%s´
    Bu metine "ImageClass"ında rastlandı
    Gözardı edip, devam ediyorum ...

en: Warning: unable to determine what to do with
    the following text in the middle of current Text definition:
    %s
    Will ignore and continue...
tr: Ikaz : geçerli metin anlatımında bu 
    metin bulundu : 
    %s
    Bunla ne edeceğimi anlamadığım için,bunu geçeceğim ..

en: Warning: unable to determine what to do with
    the following text in the middle of current ToolTip definition:
    %s
    Will ignore and continue...
tr: Ikaz : Bunla ne yapacağımı bilemiyorum :
    ´%s´
    Bu metine "ToolTip"lerde rastlandı
    Gözardı edip, devam ediyorum ...

en: Warning: unable to determine what to do with
    the following text in the middle of current WindowMatch definition:
    %s
    Will ignore and continue...
tr: Ikaz : "WindowMatch" bölümünde bu metinle : 
    ´%s´ , ne yapılacağı bilinemiyor .
     
    Gözardı edip , devam ediyorum ...

en: Warp pointer after moving menus
tr: Mönüleri taşıdıktan sonra göstergeyi zıplat

en: Welcome to the
tr: Hoşgeldin

en: Window Center (O/T/B Methods)
tr: Pencere ortasında ( O/T/B türleri )

en: Window Group Error
tr: Pencere kitle hatası

en: Window Group Selection
tr: Pencere kitlesi seçimi

en: Window Group Settings
tr: Pencere kitlesi ayarları

en: Window List Skip
tr: Pencere çizgiyesinde kaydetme

en: Window Options
tr: Pencere ayarları

en: Window Placement Settings
tr: Pencere yerleşme ayarları

en: Window Shading speed: (slow)
tr: Pencere toplama hızı : (yavaş)

en: Wrap virtual desktops around
tr: Sanal masaüstleri kenarda değiştir

en: X server setup error
tr: X sunucusu kurulum hatası

en: X server version error
tr: X sunucu nesil hatası

en: YES (edit file)
tr: Evet ( dosyayı değiştir )

en: Yes, Attempt recovery
tr: Evet , kurmayı dene

en: You have been warned about the dangers of Zoom mode
tr: Büyütme teşkilinin tehlikesine sana anlattık gibi geliyor bana ...

en: Zoom in on pager windows when mouse is over them
tr: Güzey'de fare bir pencerenin üzerinde vardığı zaman "zoom" yap

en: error
tr: hata

en: lines per second
tr: satır/saniyede

en: use "help <command>" for an individual description
tr: "help <komuta>" ile komutaya özgü bir yardım görebilirsin

en: use "help all" for descriptions of each command
    use "help <command>" for an individual description
tr: "help all" ile her komutanın yardımını görebilirsin
    "help <komuta>" ile komutaya özgü bir yardım görebilirsin
