gnome-applets 1.2.* - en to ru translation catalogue (844 entries)

en:    Macro %.2d:
ru:    Макрос %.2d:

en:  (C) 1997-1998 The Free Software Foundation
ru: (C) 1997-1998 Фонд Свободного Программного Обеспечения

en:  Clear
ru:  Очистить

en:  GO
ru:  ИДИ

en:  URL Activation
ru:  Активация URL

en:  URL History
ru:  История URL

en:  mounted
ru:  подсоединен

en:  not mounted
ru:  не подсоединен

en: " reported:
ru: " сообщение:

en: "Clear" button on top?
ru: Кнопка "Очистить" наверху?

en: %#.1fMb received / %#.1fMb sent / time: %.1d:%.2d
ru: %#.1fMb получено / %#.1fMb передано / время: %.1d:%.2d

en: (C) 1998 the Free Software Foundation
ru: (C) 1998 Фонд Свободного Программного Обеспечения

en: (C) 1998-2000 Free Software Foundation
ru: (C) 1998-2000 Фонд Свободного Программного Обеспечения

en: (C) 1999 The Free Software Foundation
ru: (С) 1999 Фонд Свободного Программного Обеспечения

en: (C) 1999 the Free Software Foundation
ru: (C) 1999 Фонд Свободного Программного Обеспечения

en: (C) 2000 the Free Software Foundation
ru: (C) 2000  Фонд Свободного Программного Обеспечения

en: (No
ru: (Не

en: (These settings do not take effect until a refresh)
ru: (Изменения не возымеют эффекта до обновления статей)

en: (This'll chug loads of CPU, but will prevent compressing the image twice if a
    lossy file format is used)
    Don't use this if you're using a lossless compression format, or if you cherish
    speed and don't mind imperfection in your thumbnails.
ru: (Это загружает ЦПУ, но ликвидирует повторное сжатие изображения если 
    используется формат файла с потерями)
    Не используйте это, если вы применяете сжатие без потерь или если для
    вас важна скорость и не важно совершенство ваших миниатюр.

en: (c) 1997 The Free Software Foundation
ru: (с) 1997 Фонд Свободного Программного Обеспечения

en: (c) 1997 the Free Software Foundation
ru: (с) 1997 Фонд Свободного Программного Обеспечения

en: (c) 1998 The Free Software Foundation
ru: (с) 1998 Фонд Свободного Программного Обеспечения

en: + Color
ru: Цвет +

en: - Color
ru: Цвет -

en: A complete waste of perfectly good CPU cycles.
ru: Превращение совершенно нормальных циклов ЦПУ в полный мусор.

en: A goofy little xeyes clone for the GNOME panel.
ru: Дурацкий маленький клон xeyes для панели Gnome.

en: A stock ticker-like applet
ru: Апплет котировок акций

en: A ticker to display various information and statistics.
ru: Бегущая строка показывающая различную информацию и статистику.

en: A useful little screengrabber.
    The left/top button allows you to grab either:
    a window (click to select which one)
    or an area (click and drag to select a rectangle.)
    The right/bottom button will grab the entire desktop.
    Share and Enjoy ;)
ru: Маленькая удобная программа для создания снимков экрана.
    Левая/верхняя кнопка позволяет вам захватить либо:
    окно (щелчком на нужном окне) или область
    (щелчком и протягиванием для выделения прямоугольника).
    Правая/нижняя кнопка позволяет захватить весь рабочий стол.
    Разделяй и радуйся ;)

en: AC-Off Battery Color:
ru: Цвет батареи при питании от аккумулятора:

en: AC-On Battery Color:
ru: Цвет батареи при питании от сети:

en: APM is disabled!  Cannot read battery charge information.
ru: APM выключен! невозможно считать информацию о батарее.

en: ASClock
ru: Часы AfterStep

en: ASClock Settings
ru: Настройка часов AfterStep

en: About...
ru: О программе...

en: Add
ru: Добавить

en: Adjust gamma
ru: Подстроить гамму

en: Advanced
ru: Дополнительные

en: AfterStep Clock
ru: Часы AfterStep

en: Alert options
ru: Параметры тревоги

en: Always blink when any mail is waiting.
ru: Мигать когда есть почта. (Не только когда она приходит)

en: An analog clock similar to that in CDE panel
ru: Аналоговые часы наподобие используемых на панели CDE

en: An analog clock similar to that in CDE panel.
ru: Аналоговые часы наподобие используемых на панели CDE.

en: An applet that watches your mouse.
ru: Апплет, который следит за вашей мышью.

en: An applet to launch URLs in a web browser, search using various web sites and have a ton of fun!
ru: Апплет для открытия URL в программе просмотра Web, поиска с использованием различных сайтов и прочих развлечений!

en: Another Clock
ru: Другие часы

en: Another Clock Applet
ru: Апплет "Другие Часы"

en: Another update already in progress!
ru: Другое обновление уже выполняется!

en: App to use for displaying screenshots:
ru: Приложение используемое для просмотра снимков экрана:

en: Appearance
ru: Наружность

en: Appearance
ru: Наружность

en: Applet Height:
ru: Высота апплета:

en: Applet Mode:
ru: Режим апплета:

en: Applet Width:
ru: Ширина апплета:

en: Applet height:
ru: Высота апплета:

en: Applet size
ru: Размер апплета

en: Applet width:
ru: Ширина апплета:

en: Architecture
ru: Архитектура

en: Armenia
ru: Армения

en: Armenian
ru: Армянский

en: Articles
ru: Статьи

en: Audio Mixer
ru: Аудио-микшер

en: Australia
ru: Австралия

en: Austria
ru: Австрия

en: Automatically pick best applet size
ru: Автоматически выбирать лучший размер апплета

en: Awaiting connection
ru: Ожидание соединения

en: Background
ru: Цвет фона

en: Background:
ru: Цвет фона:

en: Balance
ru: Баланс

en: Basque
ru: Баскский

en: Battery Charge Messages
ru: Сообщения о заряде батареи

en: Battery Charge Monitor
ru: Монитор заряда батареи

en: Battery Monitor Settings
ru: Свойства монитора батареи

en: Behavior
ru: Поведение

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Big
ru: Большой

en: Blink
ru: Мерцающий

en: Blinking elements in clock
ru: Мигающие элементы в часах

en: Blur image
ru: Размыть изображение

en: Blur image by what factor?
ru: Размыть изображение по какому фактору?

en: Brazil
ru: Бразилия

en: Broken clouds
ru: Переменная облачность

en: Browse...
ru: Обзор...

en: Browser
ru: Навигатор

en: Browser Command:
ru: Команда запуска:

en: Browser Name:
ru: Название программы просмотра:

en: Buffers
ru: Буфера

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: CD Player
ru: Проигрыватель компакт-дисков

en: CD Player Applet
ru: Апплет CD-проигрывателя

en: CPU Load
ru: Загрузка процессора

en: CPU Load Applet
ru: Апплет загрузки процессора

en: CPU Load Meter
ru: Измеритель загрузки процессора

en: CPU/MEM usage
ru: Использование ЦПУ/Памяти

en: CPU/MEM usage meter
ru: Измеритель использования ЦПУ/Памяти

en: CPU/Mem Usage Applet
ru: Апплет использования ЦПУ/Памяти

en: CPULoad
ru: Загрузка процессора

en: Calm
ru: Штиль

en: Can't create GNotes applet!
ru: Невозможно создать апплет "Записки"!

en: Can't create applet!
ru: Невозможно создать апплет!

en: Can't create fifteen applet!
ru: Невозможно создать апплет "Пятнашки"

en: Can't create life applet!
ru: Невозможно создать апплет "Жизнь"

en: Can't create odometer applet!
ru: Невозможно создать апплет "Одометр"

en: Can't parse XML. Net connection down?
ru: Невозможно проанализировать XML. Рухнуло сетевое соединение?

en: Canada
ru: Канада

en: Cannot create applet!
ru: Невозможно создать апплет!

en: Cannot create directory:
    ~/.gnome/quicklaunch.
    Aborting
ru: Невозможно создать каталог:
    ~/.gnome/quicklaunch.
    Прервано.

en: Cannot open /dev/apm; can't get data.
ru: Невозможно открыть /proc/apm; нельзя получить данные.

en: Cannot open /proc/apm!  Make sure that you built APM support into your kernel.
ru: Невозможно открыть /proc/apm! Убедитесь что поддержка APM включена в ваше ядро.

en: Capture WM decorations when grabbing a window
ru: Захватывать обрамление окна

en: Caribic
ru: Карибская

en: Change
ru: Изменилось

en: Character Picker
ru: Наборщик

en: Character Picker Settings
ru: Настройки наборщика

en: Charcoal by what factor?
ru: Эффект угля по какому показателю?

en: Check every:
ru: Проверять каждые:

en: Choose a file to tail
ru: Выберите файл для показа хвоста

en: Choose a log file
ru: Выбрать регистрационный файл

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear Sky
ru: Ясное небо

en: Clipboard Applet
ru: Апплет буфера обмена

en: Clock
ru: Часы

en: Clock Settings
ru: Настройка часов

en: Clock Theme
ru: Тема Часов

en: Clock and Mail Notify Applet
ru: Апплет Часов и Состояния Почты

en: Clock and Mailcheck
ru: Часы и проверка почты

en: Clock color
ru: Цвет часов

en: ClockMail Settings
ru: Настройки почты и часов

en: Codepage
ru: Кодовая страница

en: Colors
ru: Цвета

en: Command
ru: Команда

en: Command history
ru: Предыстория команд

en: Command line background:
ru: Фон командной строки:

en: Command line foreground:
ru: Печать командной строки:

en: Command line height:
ru: Высота командной строки:

en: Compressed Quality (JPEG/MIFF/PNG mode) High: good quality/large file
ru: Качество сжатия (JPEG/MIFF/PNG режим) Высокое: хорошее качество/большой файл

en: Conditions:
ru: Условия:

en: Configure Browser
ru: Настройка программы просмотра

en: Confirm connection
ru: Подтверждение соединения

en: Connect command:
ru: Команда соединения:

en: Connect points in scope
ru: Объединение точек в размехе

en: Connected
ru: Подключенный

en: Connecting
ru: Соединение

en: Connection status
ru: Состояние соединения

en: Continent/City
ru: Континент/Город

en: Copyright (C) 1998
ru: Авторское право (С) 1998

en: Copyright (C) 1999
ru: Авторское право (С) 1999

en: Copyright (C) 1999 Dave Camp
ru: Авторское право (С) 1999 Dave Camp

en: Copyright (C) 1999 Tom Gilbert
ru: Авторское право (С) 1999 Tom Gilbert

en: Copyright (C) The Free Software Foundation
ru: (C) 1998 Фонд Свободного Программного Обеспечения

en: Copyright (c)1999 by S. Papadimitriou
ru: Авторское право (С) 1999 S. Papadimitriou

en: Copyright 1999 John Kodis
ru: Авторское право 1999 John Kodis

en: Core Dump Module
ru: Модуль дампа ядра

en: Core dump catcher
ru: Ловец дампов ядра

en: Core dump information (Tick-a-Stat)
ru: Информация дампа ядра (Бегущая строка)

en: Core dump module (Tick-A-Stat)
ru: Модуль дампа ядра (Бегущая строка)

en: Could not allocate space for graph values
ru: Нет места для данных графика

en: Could not dup() APM file descriptor: %s
ru: Невозможно dup() дескриптор файла APM: %s

en: Couldn't open mixer device %s
ru: Не удалось открыть устройство-микшер %s

en: Country
ru: Страна

en: Create Charcoal Effect
ru: Создать эффект угля

en: Create Painted Effect
ru: Создать эффект кисти

en: Create frame around image
ru: Создать рамку вокруг изображения

en: Create monochrome image
ru: Создать монохромное изображение

en: Create sticky notes on your screen.
ru: Создать записку прилипшую к вашему экрану.

en: Create thumbnail of image too
ru: Создавать миниатюрное изображение тоже

en: Creating user directory: %s
ru: Создание каталога пользователя: %s

en: Current conditions
ru: Текущие условия

en: Custom
ru: Пользовательский

en: Custom icon for mounted:
ru: Пользовательская пиктограмма для подсоединенного:

en: Custom icon for not mounted:
ru: Пользовательская пиктограмма для не подсоединенного:

en: Default Height
ru: Высота по умолчанию

en: Default List
ru: Исходный список

en: Default Properties...
ru: Исходные свойства...

en: Default Width
ru: Ширина по умолчанию

en: Default character list:
ru: Исходный список символов:

en: Delay (seconds) before taking shot (only for entire desktop shots)
ru: Задержка (секунд) до захвата экрана (только для всего рабочего стола)

en: Delay between articles (10 = 1 sec):
ru: Интервал между статьями (10 = 1 сек):

en: Delay when wrapping text:
ru: Задержка при переносе строки:

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Note
ru: Удалить записку

en: Delete launcher
ru: Удалить пускатель

en: Despeckle Image (reduce spots)
ru: Устранить пятнистость (уменьшает пятна)

en: Detailed Forecast
ru: Детальный прогноз

en: Detailed forecast not available for this location.
    Please try the state forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
ru: Детальный прогноз недоступен для этого расположения.
    Пожалуйста попробуйте прогноз для штата; учтите что прогноз IWIN доступен только для городов США.

en: Device:
ru: Устройство:

en: Dew point:
ru: Точка росы:

en: Digits number
ru: Число цифр

en: Directory to save images in:
ru: Каталог для сохранения изображений:

en: Disabled
ru: Выключено

en: Disconnect command:
ru: Команда разрыва соединения:

en: Disk Usage
ru: Использование диска

en: Disk Usage Applet
ru: Апплет использования диска

en: Disk usage meter
ru: Измеритель использования диска

en: Diskusage Settings
ru: Свойства апплета заполненности дисков

en: Display
ru: Экран

en: Display "Clear" button
ru: Показать кнопку "Очистить"

en: Display "launch new window" option
ru: Показать параметр "запустить новое окно"

en: Display GO Button
ru: Показать кнопку "Иди"

en: Display arrows instead of -/+
ru: Показывать стрелки вместо -/+

en: Display only symbols and price
ru: Показывать только символы и цену

en: Display time in 12 hour format (AM/PM)
ru: Показывать время в 12-ти часовом формате (ДП/ПП)

en: Display time relative to GMT (Greenwich Mean Time):
ru: Показывать время относительно GMT (Гринвича)

en: Displays new mail and time
ru: Показывает наличие новой почты и время

en: Do you want to connect?
ru: Установить соединение?

en: Down
ru: Вниз

en: Drifting rain
ru: Моросящий дождь

en: Drive Mount
ru: Подсоединение диска

en: Drive Mount Applet
ru: Апплет подсоединения диска

en: Drive Mount Applet Properties
ru: Свойства апплета подсоединения диска

en: Drivemount command failed.
    "
ru: Команда подсоединения диска не прошла.
    "

en: Drizzle
ru: Морось

en: Dust
ru: Пыль

en: Dust whirls
ru: Пылевые вихри

en: Duststorm
ru: Пылевая буря

en: Dutch
ru: Датский

en: ESD host to monitor:
ru: Хост ESD для наблюдения:

en: ESounD Persistent Volume Daemon version %s
ru: Демон постоянной громкости ESounD версия %s

en: ETH
ru: Eth

en: East
ru: Восточный

en: East - NorthEast
ru: Восточный - Северо-Восточный

en: East - Southeast
ru: Восточный - Юго-Восточный

en: Edit
ru: Правка

en: Edit keymap
ru: Правка раскладки

en: Eject
ru: Извлечь

en: Eject on unmount
ru: Выбрасывать при отключении

en: Emboss image
ru: Рельефное преобразование

en: Enable Full-Charge Notification
ru: Разрешить сообщение о полном заряде

en: Enable Low Battery Warning
ru: Разрешить сигналы разряда батареи

en: Enable logging of events
ru: Включить регистрацию событий

en: Enable scroll buttons
ru: Включить кнопки прокрутки

en: Enable this module
ru: Включить этот модуль

en: Enabled
ru: Включено

en: English
ru: Английский

en: Enhance image (reduce noise)
ru: Улучшить изображение (уменьшить шум)

en: Enter symbols delimited with "+" in the box below.
ru: Введите символы разделенные "+" в строке ниже.

en: Equalize image (Perform histogram equalization)
ru: Выровнять изображение (Выполнить выравнивание гистограммы)

en: Error querying battery charge.
    
    Make sure that your kernel was built with APM support.
ru: Ошибка при запросе заряда батареи.
    
    Убедитесь что в ваше ядро встроена поддержка APM.

en: Event Log
ru: Журнал событий

en: Event log...
ru: Журнал событий...

en: Failed to get IWIN forecast data.
ru: Не удалось получить данные прогноза IWIN.

en: Failed to get METAR data.
ru: Не удалось получить данные METAR.

en: Failed to get Met Office forecast data.
ru: Не удалось получить данные прогноза Met Office.

en: Failed to get radar map image.
ru: Не удалось получить изображение радарной карты.

en: Few clouds
ru: Легкая облачность

en: Few ice crystals
ru: Мало кристаллов льда

en: Few ice pellets
ru: Мало шариков льда

en: Fifteen
ru: Пятнашки

en: Fifteen cells game
ru: Игра "Пятнашки"

en: Fifteen sliding pieces
ru: Пятнашки

en: File '%s' does not exist
ru: Файл '%s' не существует

en: File System Changed!
ru: Файловая система изменена!

en: File Systems
ru: Файловая система

en: File Tail Module
ru: Модуль хвоста файла

en: File tail for
ru: Хвост файла для

en: File tail information (Tick-a-Stat)
ru: Информация хвоста файла (Бегущая строка)

en: File tail view file (Tick-a-Stat)
ru: Просмотр хвоста файла (Бегущая строка)

en: File tailer
ru: Хвост файла

en: Files, Apps
ru: Файлы, приложения

en: Filetype is determined from filename suffix.
    Default filetype (if no extension or unrecognised extension) is miff.
    Recognised suffixes are:
    jpg, jpeg, bmp, cgm, cmyk, dib, eps, fig, fpx, gif, ico, map, miff, pcx,
    pict, pix, png, pnm, ppm, psd, rgb, rgba, rla, rle, tiff, tga, xbm, xpm,
    and several obscure ones. Try your luck with something interesting!
    Eg .html for a client-side image map. You'll get a .gif, .html, and a .shtml
    
    Recommendations:
    Small file, pretty good quality:   jpg, 75% quality
    Slightly larger file but lossless: png, as much compression as you like.
    - compressing pngs takes longer at higher ratios, but is still lossless
ru: Тип файла определяется по расширению.
    По умолчанию (если не задано расширение) тип файла - miff.
    Распознаваемые расширения:
    jpg, jpeg, bmp, cgm, cmyk, dib, eps, fig, fpx, gif, ico, map, miff, pcx,
    pict, pix, png, pnm, ppm, psd, rgb, rgba, rla, rle, tiff, tga, xbm, xpm,
    и несколько неизвестных. Испытайте вашу удачу с чем-нибудь интересным!
    Например .html для карты изображения на клиентской стороне. Вы получите .gif, .html, и .shtml
    
    Рекомендации:
    маленький файл, достаточно хорошее качество: jpg, 75% качество
    несколько больший файл, но без потерь: png, сжатый так сильно как захочется.
    - сжатие png требует больше времени, но не приводит к потерям в изображении

en: Find Edges in Image
ru: Найти края в изображении

en: Find edges by what factor?
ru: Найти края по какому показателю?

en: Flag
ru: Флаг

en: Flag
    Pixmap
ru: Флаг
    Картинка

en: Flag and Label
ru: Флаг и метка

en: Floppy
ru: Гибкий диск

en: Fog
ru: Туман

en: Fog with wind
ru: Туман с ветром

en: Follow panel size
ru: По размеру панели

en: Font:
ru: Шрифт:

en: Fonts
ru: Шрифты

en: Forecast
ru: Прогноз

en: Foreground
ru: Цвет текста

en: Frame Width (pixels)
ru: Ширина рамки (точек растра)

en: France
ru: Франция

en: Free
ru: Свободная

en: Free Diskspace:
ru: Свободная часть диска:

en: Freezing duststorm
ru: Замерзающая пылевая буря

en: Freezing fog
ru: Замерзающий туман

en: Freezing haze
ru: Замерзающая дымка

en: Freezing precipitation
ru: Замерзающие осадки

en: Freezing sandstorm
ru: Замерзающая песчаная буря

en: Freezing sprays
ru: Замерзающие брызги

en: Freezing squall
ru: Замерзающий шквал

en: Freezing tornado
ru: Замерзающее торнадо

en: Freezing volcanic ash
ru: Замерзающий вулканический пепел

en: French
ru: Французский

en: Frills
ru: Оборки

en: Funnel cloud
ru: Облака дыма

en: Funnel cloud w/ wind
ru: Дымовые облака с ветром

en: GKB Home Page (http://projects.gnome.hu/gkb)
ru: Домашняя страница GKB (http://projects.gnome.hu/gkb)

en: GKB Keyboard Switcher
ru: GKB Переключатель клавиатуры

en: GKB Properties
ru: Свойства GKB

en: GKB, the Gnome Keyboard Layout Switcher Applet
ru: GKB, Переключатель раскладок клавиатур GNOME

en: GNOME Stock Ticker
ru: Биржевая бегущая строка GNOME

en: GNOME Stock Ticker Panel Applet
ru: Апплет биржевая бегущая строка Gnome

en: GNOME Weather
ru: GNOME Погода

en: GNOME Weather Properties
ru: Свойства Gnome Погода

en: GNOME weather monitor applet
ru: Апплет монитора погоды GNOME

en: GNOME weather monitor applet.
    Web: http://gweather.dhs.org/
ru: GNOME апплет отображения погоды.
    Web: http://gweather.dhs.org/

en: GNotes Settings
ru: Настройки "Записок"

en: GNotes!
ru: Записки!

en: Game of Life
ru: Игра "Жизнь"

en: Gamma value
ru: Гамма-значение

en: General
ru: Общие

en: Georgia
ru: Грузия

en: Georgian
ru: Грузинский

en: German
ru: Немецкий

en: Germany
ru: Германия

en: Give audio feedback using the keyboard bell
ru: Создать звуковую обратную связь с помощью звонка клавиатуры

en: Gnome Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
ru: Апплет для набора странных букв на стандартной клавиатуре. Выпущен под GNU General Public Licence.

en: Gnome Stock Ticker Properties
ru: Свойства Gnome Stock Ticker

en: Gnome panel applet for copying and retrieving selections with a history list. Released under GNU General Public Licence.
ru: Апплет для копирования и вызова выделений со списком. Выпущен под GNU General Public Licence.

en: Grab a shot of a specific window or area
ru: Захватить снимок указанного окна или области

en: Grab a shot of your entire desktop
ru: Захватить снимок всего рабочего стола

en: Grab hotkey
ru: Захватить клавишу

en: Graph
ru: График

en: Graph Battery Low Color:
ru: Цвет графика разряженной батареи:

en: Graph Direction:
ru: Направление графика:

en: Graph Tick Color:
ru: Цвет засечек графика:

en: Great Britain
ru: Великобритания

en: Hail
ru: Град

en: Hailstorm
ru: Градовый шторм

en: Hard Disk
ru: Жесткий диск

en: Haze
ru: Дымка

en: Haze with wind
ru: Дымка с ветром

en: Heavy drizzle
ru: Сильная морось

en: Heavy dust
ru: Тяжелая пыль

en: Heavy dust whirls
ru: Сильные пылевые вихри

en: Heavy duststorm
ru: Сильная пылевая буря

en: Heavy hail
ru: Сильный град

en: Heavy ice crystals
ru: Много кристаллов льда

en: Heavy precipitation
ru: Сильные осадки

en: Heavy rain
ru: Сильный дождь

en: Heavy sand
ru: Тяжелый песок

en: Heavy sandstorm
ru: Сильная песчаная буря

en: Heavy small hail
ru: Сильный мелкий град

en: Heavy snow
ru: Сильный снег

en: Heavy sprays
ru: Тяжелые брызги

en: Heavy squall
ru: Тяжелый шквал

en: Height:
ru: Высота:

en: Help
ru: Справка

en: Help...
ru: Справка...

en: Hide Note
ru: Скрыть записку

en: Hide Notes
ru: Скрыть записки

en: History
ru: История

en: Hotkey for switching between layouts
ru: Горячая клавиша для переключения между раскладками

en: Hour needle color
ru: Цвет часовой стрелки

en: Humidity:
ru: Влажность:

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Hungary
ru: Венгрия

en: Ice crystals
ru: Кристаллы льда

en: Ice pellets
ru: Шарики льда

en: Icon:
ru: Пиктограмма:

en: Idle
ru: Простой

en: Image filename:
ru: Имя файла изображения:

en: Implode Image
ru: Взрыть изображение

en: Implode by what factor?
ru: Взрыть по какому показателю?

en: Info and status ticker
ru: Бегущая строка с уникальной информацией и состоянием.

en: Internal error: invalid mode in battery_set_mode
ru: Внутренняя ошибка: неправильный режим в battery_set_mode

en: Invalid
ru: Неправильный

en: Invalid location chosen!
    Properties remain unchanged.
ru: Выбрано неправильное положение!
    Свойства остались неизмененными.

en: Invert colours in image
ru: Инвертировать цвета в изображении

en: JBC Binary Clock
ru: Двоичные часы Джона

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Jaz Drive
ru: Jaz диск

en: Jon's Binary Clock
ru: Двоичные часы Джона

en: Just another clock
ru: Просто другие часы

en: Keymaps
ru: Раскладки

en: Label
ru: Метка

en: Language
ru: Язык

en: Launch new window
ru: Открыть новое окно

en: Launcher Properties
ru: Свойства Пускателя...

en: Launcher properties...
ru: Свойства Пускателя...

en: Left to Right
ru: Слева направо

en: Light drizzle
ru: Легкая морось

en: Light dust
ru: Легкая пыль

en: Light dust whirls
ru: Легкие пылевые вихри

en: Light duststorm
ru: Легкая пылевая буря

en: Light fog
ru: Легкий туман

en: Light funnel cloud
ru: Легкие дымовые облака

en: Light hail
ru: Легкий град

en: Light haze
ru: Легкая дымка

en: Light mist
ru: Легкая дымка

en: Light precipitation
ru: Легкие осадки

en: Light rain
ru: Легкий дождь

en: Light sand
ru: Легкий песок

en: Light snow
ru: Легкий снег

en: Light sprays
ru: Легкие брызги

en: Light squall
ru: Легкий шквал

en: Light standstorm
ru: Легкая песчаная буря

en: Line (s):
ru: Строка (s)

en: Line delay
ru: Задержка строки

en: Load Average
ru: Средняя загрузка

en: Load Average Applet
ru: Апплет средней загрузки

en: Load Average Module
ru: Модуль средней загрузки

en: Load Average information (Tick-a-Stat)
ru: Информация о средней загрузке (Tick-a-Stat)

en: Load Graph
ru: График загрузки

en: Load average is at a critical point, help me!
ru: Средняя загрузка на критической отметке, помогите!

en: Load average monitor
ru: Монитор средней загрузки

en: Load average over 1 minute
ru: Средняя за минуту загрузка

en: Load average over 15 minutes
ru: Средняя за 15 минут загрузка

en: Load average over 5 minutes
ru: Средняя за 5 минут загрузка

en: Load average threshhold:
ru: Порог средней загрузки:

en: Loading headlines...
ru: Загрузка заголовков...

en: Location
ru: Расположение

en: Location vector needs to be 4 elements long
ru: Вектор положения должен содержать 4 элемента

en: Location:
ru: Расположение:

en: Log path:
ru: Путь к журналу:

en: Low Battery Color:
ru: Цвет разряженной батареи:

en: Low Charge Threshold:
ru: Порог низкого заряда:

en: Lower Note
ru: Опустить записку

en: Lower Notes
ru: Опустить записки

en: Macros
ru: Макросы

en: Mail
ru: Почта

en: Mail file:
ru: Файл почты:

en: Main Volume and Mute
ru: Общая громкость и отключение

en: Manager...
ru: Диспетчер...

en: Maximum:
ru: Максимум:

en: MemLoad
ru: Загрузка памяти

en: Memory Load
ru: Загрузка памяти

en: Memory Load Applet
ru: Апплет загрузки памяти

en: Memory Load Meter
ru: Измеритель загрузки памяти

en: Mini-Commander
ru: Мини-оболочка

en: Mini-Commander Applet
ru: Апплет Mini-Commander

en: Mini-Commander Properties
ru: Свойства Mini-Commander

en: Minimum number of cells: (for autosize)
ru: Минимальное число ячеек: (для авторазмера)

en: Minute needle color
ru: Цвет минутной стрелки

en: Mirror image horizontally
ru: Отразить изображение горизонтально

en: Mirror image vertically
ru: Отразить изображение вертикально

en: Mist
ru: Дымка

en: Mist with wind
ru: Дымка с ветром

en: Mixer
ru: Микшер

en: Mixer Applet
ru: Апплет Микшер

en: Modem Lights
ru: Лампочки модема

en: Modem Lights Applet
ru: Апплет лампочки модема

en: Modem Lights Settings
ru: Свойства лампочек модема

en: Modem lock file:
ru: Файл блокировки модема:

en: Modem options
ru: Параметры модема

en: Moderate drizzle
ru: Умеренная морось

en: Moderate dust
ru: Умеренная пыль

en: Moderate dust whirls
ru: Умеренные пылевые вихри

en: Moderate duststorm
ru: Умеренная пылевая буря

en: Moderate fog
ru: Умеренный туман

en: Moderate funnel cloud
ru: Умеренные дымовые облака

en: Moderate hail
ru: Умеренный град

en: Moderate haze
ru: Умеренная дымка

en: Moderate ice crystals
ru: Умеренное количество кристаллов льда

en: Moderate ice pellets
ru: Умеренно шариков льда

en: Moderate mist
ru: Умеренная дымка

en: Moderate precipitation
ru: Умеренные осадки

en: Moderate rain
ru: Умеренный дождь

en: Moderate sand
ru: Умеренный песок

en: Moderate sandstorm
ru: Умеренная песчаная буря

en: Moderate small hail
ru: Умеренный мелкий град

en: Moderate smoke
ru: Умеренный дым

en: Moderate snow
ru: Умеренный снег

en: Moderate sprays
ru: Умеренные брызги

en: Moderate squall
ru: Умеренный шквал

en: Moderate tornado
ru: Умеренное торнадо

en: Moderate volcanic ash
ru: Умеренный вулканический пепел

en: Modules
ru: Модули

en: Monitor sound input (only use if sound card is FULL DUPLEX)
ru: Монитор входящего звука (используйте только с ПОЛНОДУПЛЕКСНЫМИ звуковыми картами)

en: Mount point:
ru: Точка подсоединения:

en: Mouse movements counter
ru: Счетчик перемещений мыши

en: My Title
ru: Мой заголовок

en: Name
ru: Название

en: Net Load
ru: Загрузка сети

en: NetLoad
ru: Загрузка сети

en: Network
ru: Сеть

en: Network Activity Meter
ru: Измеритель активности сети

en: Network Load
ru: Загрузка сети

en: Network Load Applet
ru: Апплет загрузки сети

en: New Symbol:
ru: Новый символ:

en: New Window Option:
ru: Параметр нового окна:

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: News and Information Module
ru: Модуль новостей и информации

en: News and information ticker
ru: Отображение новостей и информации

en: Nice
ru: Приоритет

en: No New Window Option:
ru: Нет параметра нового окна:

en: No articles
ru: Нет статей

en: No title
ru: Без заголовка

en: No url
ru: Нет URL

en: None (default)
ru: Нет (по умолчанию)

en: Normal
ru: Нормальный

en: Normalize image (Span full range of color values to enhance contrast)
ru: Нормализовать изображение (Использовать полный диапазон значений цветов для усиления контраста)

en: North
ru: Северный

en: North - NorthEast
ru: Северный - Северо-Восточный

en: North - Northwest
ru: Северный - Северо-Западный

en: Northeast
ru: Северо-Восточный

en: Northwest
ru: Северо-Западный

en: Norway
ru: Норвегия

en: Norwegian
ru: Норвежский

en: Not connected
ru: Нет соединения

en: Number of columns of buttons:
ru: Число колонок кнопок:

en: Number of messages to consider mailbox full:
ru: Число сообщений, при котором почтовый ящик считается полным:

en: Number of rows of buttons:
ru: Число рядов кнопок:

en: Odometer
ru: Одометр

en: Odometer setting
ru: Настройки одометра

en: Options
ru: Параметры

en: Other
ru: Другая

en: Outline
ru: Подчеркнутый

en: Paint what radius around each pixel?
ru: Каким радиусом рисовать вокруг каждой точки растра?

en: Partial drizzle
ru: Частичная морось

en: Partial dust
ru: Переменная пыль

en: Partial dust whirls
ru: Переменные пылевые вихри

en: Partial duststorm
ru: Переменная пылевая буря

en: Partial fog
ru: Переменный туман

en: Partial funnel clouds
ru: Переменные дымовые облака

en: Partial haze
ru: Переменная дымка

en: Partial mist
ru: Переменная дымка

en: Partial precipitation
ru: Переменные осадки

en: Partial sand
ru: Переменный песок

en: Partial sandstorm
ru: Переменная песчаная буря

en: Partial smoke
ru: Переменный дым

en: Partial sprays
ru: Переменные брызги

en: Partial squall
ru: Переменный шквал

en: Partial tornado
ru: Переменное торнадо

en: Partial volcanic ash
ru: Переменный вулканический пепел

en: Password:
ru: Пароль:

en: Path to monitor:
ru: Путь для отслеживания:

en: Path to tail:
ru: Путь к программе tail:

en: Peak indicator
ru: Индикатор пиков

en: Peak indicator falloff speed
ru: Скорость спада индикатора пиков

en: Place Esound in standby
ru: Переключить Esound в режим ожидания

en: Poland
ru: Польша

en: Polish
ru: Польский

en: Portugal
ru: Португалия

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Post Processing
ru: Пост-обработка

en: Prefix to attach to thumbnail filename:
ru: Префикс присоединяемый к имени файла миниатюры:

en: Press a key...
ru: Нажмите клавишу...

en: Pressure:
ru: Давление:

en: Properties...
ru: Свойства...

en: Proxy Host:
ru: Адрес proxy:

en: Proxy Port:
ru: Порт proxy:

en: Proxy URL is not of the form http://host:port/
    Properties remain unchanged.
ru: Proxy URL не в виде http://host:port/
    Свойства остались неизмененными.

en: QuickLaunch
ru: БыстрыйЗапуск

en: Radar map
ru: Карта радара

en: Radius to around each pixel to spread?
ru: Радиус рассеяния вокруг каждой точки растра?

en: Radius to swirl pixels around?)
ru: Радиус вихря точек растра?

en: Raging tornado
ru: Яростное торнадо

en: Rain
ru: Дождь

en: Raise Note
ru: Поднять записку

en: Raise Notes
ru: Поднять записки

en: Randomize
ru: Перемешать

en: Readout
ru: Считывание

en: Receive data
ru: Получение данных

en: Refresh
ru: Обновить

en: Regex %.2d:
ru: Рег.выражение %.2d:

en: Regions
ru: Области

en: Released under the GNU general public license.
    
    CPU Load Meter Applet.
ru: Released under the GNU general public license.
    
    Апплет измеритель загрузки процессора.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Load Average Meter Applet.
ru: Выпущено под лицензией GNU general public license.
    
    Апплет измеритель средней загрузки.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Memory Load Applet.
ru: Released under the GNU general public license.
    
    Апплет загрузки памяти.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Network Load Meter Applet.
ru: Выпущено под лицензией GNU general public license.
    
    Апплет измерения загрузки сети.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Swap Load Meter Applet.
ru: Выпущено под лицензией GNU general public license.
    
    Апплет измерения загрузки подкачки.

en: Released under the GNU general public license.
    A modem status indicator and dialer.
    Lights in order from the top or left are Send data and Receive data.
ru: Выпущен под GNU Public License.
    Индикатор состояния модема. Лампочки, сверху вниз или слева направо, это RX и TX

en: Released under the GNU general public license.
    Basic digital clock with date in a tooltip. Optional 12/24 time display. Mail blinking can be for any unread mail, or only briefly when new mail arrives.
ru: Выпущен под GNU General Public Licence.
    Простые электронные часы с датой в подсказке. Возможны 12 и 24 часовой циклы. Мерцающий конверт сообщает о наличии/прибытии новой почты.

en: Released under the GNU general public license.
    Displays time in Binary Coded Decimal
    http://snoopy.net/~jon/jbc/.
ru: Выпущено под GNU general public license.
    Показывает время в двоично-десятичных кодах
    http://snoopy.net/~jon/jbc/.

en: Released under the GNU general public license.
    Monitors the amount of space in use and available on your disk drives.
ru: Выпущено под лицензией GNU GPL.
    Монитор количество пространства используемого и свободного на ваших дисках.

en: Released under the GNU general public license.
    Mounts and Unmounts drives.
ru: Released under the GNU general public license.
    Подсоединяет и отсоединяет диски..

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove Selected
ru: Удалить выбранный

en: Reset
ru: Сбросить

en: Resume Esound
ru: Восстановить Esound

en: Retrieval failed
ru: Сбой получения

en: Right to Left
ru: Справа налево

en: Rotate image clockwise by how many degrees?
ru: На сколько градус по часовой повернуть изображение?

en: Run Audio Mixer...
ru: Запуск аудио-микшера...

en: Run CD Player...
ru: Запуск CD-проигрывателя...

en: Run gtop...
ru: Запустить gtop...

en: Russia
ru: Россия

en: Russian
ru: Русский

en: Sam Lloyd's all-time favorite game, now for your delight in the Gnome Panel. Guaranteed to be a productivity buster.
ru: Популярная игра Сэма Ллойда для вашего удовольствия на панели Gnome. Гарантировано повышение производительности труда.

en: Sand
ru: Песок

en: Sandstorm
ru: Песчаная буря

en: Scale size to panel
ru: Изменять по размеру панели

en: Scope (scale 1:X, where X = ? )
ru: Размах (масштаб 1:X, где X = ? )

en: Scramble pieces
ru: Перемешать

en: Screen Shooter is a screenshot grabber
ru: Захватыватель снимков экрана

en: Screen refresh (frames per second)
ru: Обновление экрана (кадров в секунду)

en: Screen-Shooter Applet
ru: Апплет "Хранитель экрана"

en: Screen-Shooter Settings
ru: Свойства Хранителя экрана

en: ScreenShooter
ru: Захватыватель экрана

en: Script or program to launch:
ru: Скрипт или программа для запуска:

en: Script/program will be launched after image creation with the image filenames
    specified on the commandline as follows:
    {Script_Name} {Image_Filename} {Thumbnail_filename_if_specified}
    Hint: I use a script to update my website screenshot page.
    An example script should've been included in the tarball, or at my website.
ru: Скрипт или программа, которые будут запускаться после создания изображения с именем файла изображения
    указанным в командной строке следующим образом:
    {Название_скрипта} {Имя_файла_изображения} {Имя_файла_миниатюры_если_есть}
    Совет: я использую скрипт для обновления моей страницы со снимками экрана.
    Пример скрипт должен быть включен в поставку или возьмите его на моем сайте.

en: Scroll left to right
ru: Прокрутить слева направо

en: Scroll speed between lines (Smooth scroll):
ru: Скорость прокрутки (плавная прокрутка):

en: Scrolling
ru: Прокрутка

en: Second needle color
ru: Цвет второй стрелки

en: Seconds
ru: Секунд

en: Select Font
ru: Выбрать шрифт

en: Select icon for mounted
ru: Выбрать пиктограмму для подсоединенного

en: Select icon for unmounted
ru: Выбрать пиктограмму для не подсоединенного

en: Select layout
ru: Выбрать раскладку

en: Send data
ru: Послать данные

en: Set options as default
ru: Установить параметры по умолчанию

en: Shared
ru: Общая

en: Sharpen Image by what factor?
ru: Повысить резкость изображения по какому показателю?

en: Show Notes
ru: Показать записки

en: Show backtrace dialog on new core files
ru: Показать диалог обратной трассировки на новых файлах core

en: Show connect time and throughput
ru: Показать время соединения и пропускную способность

en: Show date
ru: Показать дату

en: Show expanded filename
ru: Показывать полное имя файла

en: Show frame
ru: Показывать рамку

en: Show handle
ru: Показать заголовок

en: Show last news from slashdot.org
ru: Показать последние новости с slashdot.org

en: Show modem status
ru: Показывает состояние модема

en: Show pop up dialog for new lines.
ru: Показывать всплывающий диалог для новых строк.

en: Show pop-up dialog for this event
ru: Показывать всплывающий диалог для этого события

en: Show seconds needle
ru: Показывать секундную стрелку

en: Show time
ru: Показать время

en: Show:
ru: Показать:

en: Shows Cursor Position
ru: Показывает положение курсора

en: Since you are root, would you like to set the system's default timezone?
ru: Так как вы root, может быть вы хотите установить часовой пояс?

en: Site
ru: Сайт

en: Size
ru: Размер

en: Size of URL history:
ru: Размер истории URL:

en: Size of button: (pixels)
ru: Размер кнопки: (точек растра)

en: Size:
ru: Размер:

en: Sky:
ru: Небо:

en: SlashApp Article List
ru: Список статей Slashapp

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Slovak Republic
ru: Словацкая Республика

en: Slovenia
ru: Словения

en: Slovenian
ru: Словенский

en: Small Launchers
ru: Маленькие пускатели

en: Small hail
ru: Мелкий град

en: Smoke
ru: Дым

en: Smoke with wind
ru: Дым с ветром

en: Smooth scroll
ru: Плавная прокрутка

en: Smooth type
ru: Медленная печать

en: Snow
ru: Снег

en: Snowstorm
ru: Снегопад

en: Solarise Image
ru: Соляризовать изображение

en: Solarize factor?
ru: Показатель соляризации?

en: Sound Monitor
ru: Звуковой монитора

en: Sound Monitor Applet
ru: Апплет звукового монитора

en: Sound Monitor for Esound
ru: Звуковой монитор для Esound

en: Sound monitor interface to Esound
    
    Released under the GNU general public license.
ru: Интерфейс звукового монитора к Esound
    
    Распространяется по лицензии GNU GPL.

en: South
ru: Южный

en: South - Southeast
ru: Южный - Юго-Восточный

en: South - Southwest
ru: Южный - Юго-Западный

en: South Africa
ru: Южная Африка

en: Southeast
ru: Юго-Восточный

en: Southwest
ru: Юго-Западный

en: Spain
ru: Испания

en: Speed
ru: Скорость

en: Speed:
ru: Скорость:

en: Sprays
ru: Брызги

en: Spread image pixels
ru: Рассеять точки растра изображения

en: Spurious
ru: Подделка

en: Spurious 2
ru: Подделка 2

en: Squall
ru: Шквал

en: Start Esound
ru: Запустить Esound

en: Start program
ru: Запустить программу

en: State forecast not available for this location.
    Please try the detailed forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
ru: Прогноз для штата недоступен для этого места.
    Пожалуйста попробуйте детальный прогноз; учтите что прогноз IWIN доступен только для городов США.

en: Stock Change:
ru: Изменения акции:

en: Stock Symbol:
ru: Символ акции:

en: Swap Load
ru: Загрузка подкачки

en: Swap Load Applet
ru: Апплет загрузки подкачки

en: Swap Load Meter
ru: Измеритель загрузки подкачки

en: SwapLoad
ru: Загрузка подкачки

en: Sweden
ru: Швеция

en: Swedish
ru: Шведский

en: Swirl pixels. My favorite :-)
ru: Вихрь точек растра. Мое любимое :-)

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Symbols
ru: Символы

en: System
ru: Система

en: Temperature:
ru: Температура:

en: Test Module
ru: Тестовый модуль

en: Text
ru: Текст

en: Text to display:
ru: Отображаемый текст:

en: Text:
ru: Текст:

en: Thai
ru: Тайский

en: Thailand
ru: Таиланд

en: The CD Player applet is a simple audio CD player for your panel
ru: Апплет CD-проигрывателя - это простой аудио-CD проигрывателя для вашей панели

en: The CPU/Mem usage applet displays your system resources with 3 colorful stacked bar graphs (processor, memory, swap)
ru: Апплет использования ЦПУ/Памяти показывает ресурсы вашей системы с помощью трехцветной столбчатой диаграммы (процессор, память, подкачка)

en: The GNOME Battery Monitor Applet
ru: GNOME Монитор Батарей

en: The GNOME KeyBoard Switcher Applet
ru: GNOME Переключатель клавиатуры

en: The GNOME Stock Ticker
ru: Биржевая бегущая строка GNOME

en: The Game of Life
ru: Игра "Жизнь"

en: The Game of Life (to waste your time)
ru: Игра "Жизнь" (чтобы потратить ваше время)

en: The Load average is very high.
ru: Средняя загрузка очень высокая.

en: The QuickLaunch Applet
ru: Апплет БыстрыйЗапуск

en: The Web Browser Controller
ru: Контроллер Web-навигатора

en: The battery is fully charged.
ru: Батарея полностью заряжена.

en: The battery is low.
ru: Батарея разряжена.

en: The core dump module is
    processing a core file...
ru: Модуль дампа ядра
    обрабатывает файлы core...

en: The keymap switching command returned with error!
ru: Команда переключения раскладки выдала ошибку!

en: The mixer applet gives you instant access to setting the master volume level on your soundcard device
ru: Апплет микшер дает вам постоянный доступ к установке главного уровня громкости для вашей звуковой карты

en: The specified filename:
    %s
    expands to:
    %s
    when passed to a shell
ru: Указанное имя файла:
    %s
    расширяется до:
    %s
    когда передается в оболочку

en: The unique information and status ticker.
ru: Бегущая строка с уникальной информацией и состоянием.

en: Theme
ru: Тема

en: Theme Name
ru: Название темы

en: Theme file (directory):
ru: Файл темы (каталог):

en: Themes
ru: Темы

en: Themes:
ru: Темы:

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the directory box
    Screenshot aborted
ru: Возникла ошибка расширения слова
    Я думаю, у вас что-то забавное в строке каталога
    Снимок экрана отменен

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the filename box
ru: Возникла ошибка расширения слова
    Я думаю, у вас что-то забавное в строке имени файла

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the filename box
    Screenshot aborted
ru: Возникла ошибка расширения слова
    Я думаю, у вас что-то забавное в строке имени файла
    Снимок экрана отменен

en: These characters will appear when the panel is started. To return to this list, hit <space> while the applet has focus.
ru: Эти символы будут появляться на панели при старте. Чтобы вернуть этот список, нажмите <пробел> когда апплет имеет фокус.

en: Thick fog
ru: Густой туман

en: Thick funnel cloud
ru: Сильные дымовые облака

en: Thick haze
ru: Густая дымка

en: Thick mist
ru: Густая дымка

en: Thick smoke
ru: Густой дым

en: Thick volcanic ash
ru: Толстый вулканический пепел

en: Thin smoke
ru: Тонкий дым

en: This GNOME applet adds a command line to the panel. It features command completion, command history, changeable macros and an optional built-in clock.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ru: Этот апплет Gnome добавляет командную строку к панели. Она поддерживает дополнение команд, историю, изменяемые макросы и дополнительно встроенные часы.
    
    Эта программа - свободное программное обеспечение; вы можете распространять и/или модифицировать ее в соответствии с GNU GPL опубликованной Free Software Foundation; лицензии версии 2 или (по вашему выбору) любой более поздней версии.

en: This applet monitors the charge of your laptop's battery.  Click on it to change display modes.
ru: Этот апплет отображает заряд батареи вашего переносного компьютера. Щелкните на нем чтобы изменить режим отображения.

en: This applet switches between keyboard maps. It uses setxkbmap, or xmodmap.
    Mail me your flag, please (60x40 size), I will put it to CVS.
    So long, and thanks for all the fish.
    Thanks for Balazs Nagy (Kevin) <julian7@kva.hu> for his help and Emese Kovacs <emese@eik.bme.hu> for her solidarity.
ru: Этот апплет переключает между раскладками клавиатуры. Он использует setxkbmap или xmodmap. Пришлите мне изображение вашего флага размером 60х40, я помещу его в CVS.
    Всего хорошего, и спасибо за рыбу.
    Спасибо Balazs Nagy (Kevin) <julian7@kva.hu> за эту справку и Emese Kovacs <emese@eik.bme.hu> за поддержку.

en: This is the test module's description line.
ru: Это строка описания тестового модуля.

en: This module can display news and other information.
ru: Этот модуль может показывать новости и другую информацию.

en: This module monitors a file for appended text,
     and prints it. Useful for log files.
ru: Этот модуль отслеживает добавление текста к файлу,
    и печатает его. Полезно для регистрационных файлов.

en: This module monitors a path for core dumps, if one is
     found it is time stamped and a backtrace logged (using gdb).
ru: Этот модуль проверяет путь на наличие дампов ядра, если он находит их,
    то проставляет отметку времени и регистрирует результат трассировки (используя gdb).

en: This module monitors the system load average,
     and displays warning when it rises above certain points.
ru: Этот модуль следит за средней загрузкой системы,
    и отображает предупреждение когда она превышает указанную отметку.

en: This program connects to a popular site and downloads current stock quotes.  The GNOME Stock Ticker is a free Internet-based application.  It comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.  Do not use the GNOME Stock Ticker for making investment decisions; it is for informational purposes only.
ru: Эта программа подключается к популярным сайтам и скачивает текущие биржевые сводки. Это свободное приложение основанное на Internet. Поставляется АБСОЛЮТНО БЕЗ ГАРАНТИЙ. Не используете это приложение для принятия решений об инвестициях; оно только для информационных целей.

en: Thumbnail Size (percentage of original)
ru: Размер миниатюры (процентов исходного)

en: Thumbnail compression (JPEG/MIFF/PNG mode) High: good quality/large file
ru: Сжатие миниатюры (JPEG/MIFF/PNG режим) Высокое: хорошее качество/большой файл

en: Thumbnails
ru: Миниатюры

en: Tick-a-Stat
ru: Бегущая строка

en: Tick-a-Stat event log
ru: Бегущая строка журнала событий

en: Tick-a-Stat script encountered an error:
ru: Скрипт бегущей строки обнаружил ошибку:

en: Timezone
ru: Часовой пояс

en: Tornado
ru: Торнадо

en: Turkey
ru: Турция

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Type
ru: Тип

en: URL bar width:
ru: Ширина строки URL:

en: Unable to create user directory: %s
ru: Невозможно создать каталог пользователя: %s

en: Unable to initialize request. Shouldn't happen
ru: Не удалось инициализировать запрос. Это не должно было случиться

en: Unable to parse document
ru: Не удалось проанализировать документ

en: Unable to prepare request.
ru: Не удалось подготовить запрос.

en: Unable to process request.
ru: Не удалось обработать запрос.

en: United Kingdom
ru: Великобритания

en: United States
ru: Соединенные Штаты

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unknown observation time
ru: Неизвестное время наблюдения

en: Unknown precipitation
ru: Неизвестные осадки

en: Up
ru: Вверх

en: Update
ru: Обновить

en: Update (m):
ru: Обновить (m):

en: Update Frequency (seconds):
ru: Частота обновления (в секундах):

en: Update Frequency in minutes:
ru: Частота обновления в минутах:

en: Update Interval (seconds):
ru: Период обновления (в секундах):

en: Update in seconds:
ru: Период обновления в секундах:

en: Update interval
ru: Период обновления

en: Update...
ru: Обновление...

en: Update:
ru: Обновить:

en: Updates per second
ru: Обновлений в секунду

en: Updating...
ru: Обновление...

en: Use ISDN
ru: Использовать ISDN

en: Use Metric
ru: Использовать метрическую систему

en: Use Proxy
ru: Использовать proxy

en: Use all room on panel
ru: Использовать все место на панели

en: Use automount friendly status test
ru: Совместимая с automount проверка состояния

en: Use custom browser:
ru: Использовать пользовательскую программу просмотра:

en: Use default MIME handler
ru: Использовать обработчик MIME по умолчанию

en: Use default properties
ru: Использовать исходные свойства

en: Use high-quality intermediate for generating thumbnail
ru: Использовать высококачественное промежуточное при создании миниатюры

en: Use panel size hint
ru: Использовать размер панели

en: Use proxy
ru: Использовать proxy

en: Used
ru: Используемая

en: Used Diskspace:
ru: Использованная часть диска:

en: User
ru: Пользователь

en: Username:
ru: Пользователь:

en: Variable
ru: Переменная

en: Verify owner of lock file
ru: Проверять владельца файла блокировки

en: View screenshot after saving it
ru: Просмотр снимка экрана после сохранения

en: Visibility:
ru: Видимость:

en: Visit Weather.com
ru: Посетите Weather.com

en: Visit the author's Website
ru: Посетите Web-сайт автора

en: Volcanic ash
ru: Вулканический пепел

en: Volume
ru: Громкость

en: Wallon
ru: Валунский

en: Warn if the battery charge dips below:
ru: Сигнализировать если заряд батареи упадет ниже:

en: Warning options
ru: Параметры предупреждения

en: WeatherInfo missing location
ru: Ошибочное положение WeatherInfo

en: WebControl Properties
ru: Свойства WebControl

en: West
ru: Западный

en: West - Northwest
ru: Западный - Северо-Западный

en: West - Southwest
ru: Западный - Юго-Западный

en: When clicked, run:
ru: Когда щелкнули запустить:

en: When finished, send image and thumbnail filenames to script/program below
ru: После окончания послать изображение и имена файлов миниатюр в указанную ниже программу

en: When new mail is received run:
ru: Когда приходит новая почта:

en: Where Am I?
ru: Где я нахожуся?

en: Where command can be:
    * xmodmap /full/path/xmodmap.hu
    * gkb__xmmap hu
    * setxkbmap hu
ru: Где команда может быть:
    * xmodmap /full/path/xmodmap.ru
    * gkb__xmmap ru
    * setxkbmap ru

en: Who said NeXT is dead?
ru: Кто сказал, что NeXT мертв?

en: Width:
ru: Ширина:

en: Wind:
ru: Ветер:

en: You are currently connected.
    Do you want to disconnect?
ru: Вы подсоединены.
    Хотите отсоединиться?

en: You have enabled the "Monitor sound input" option.
    
    If your sound card is not fully 100% FULL DUPLEX (can do input and output simultaneously),
    then this may touch bugs in sound drivers/esound that may hang the system.
    
    You have been warned!
ru: Вы включили параметр "Монитор входящего звука".
    
    Если ваша звуковая карта не полнодуплексная (не может одновременно вводить и выводить звук),
    тогда это может вызвать ошибки в звуковом драйвере/esound и может подвесить
    вашу систему
    Вас предупредили!

en: You win!
    Moves
ru: Вы выиграли!
    Ходы

en: Yugoslavia
ru: Югославия

en: Yugoslavian
ru: Югославский

en: Zip Drive
ru: Zip диск

en: a GNOME applet that tracks and measures the movements of your mouse pointer across the desktop.
ru: Апплет GNOME отслеживающий и измеряющий перемещение указателя мыши по рабочему столу

en: active
ru: актив.

en: all entries in URL history
ru: все записи в истории URL

en: auto_reset
ru: авто_сброс

en: autocompleted
ru: автозавершение

en: body
ru: тело

en: child exited
ru: дочерний процесс закончился

en: clock off
ru: выкл часы

en: completed
ru: завершена

en: completing...
ru: завершение...

en: date
ru: дата

en: date on
ru: вкл дату

en: enabled
ru: разрешен

en: end of history list
ru: конец предыстории

en: fork error
ru: ошибка разветвления

en: gEyes Settings
ru: Настройки gEyes

en: history list empty
ru: пустая предыстория

en: image
ru: изображение

en: ioctl failed on /dev/apm.
ru: Команда ioctl не сработала на /dev/apm.

en: iso-8859-9
ru: iso-8859-5

en: keymap_%d/country=Hungary
ru: keymap_%d/country=Венгрия

en: keymap_%d/country=United States
ru: keymap_%d/country=Соединенные Штаты

en: keymap_%d/lang=English
ru: keymap_%d/lang=Английский

en: keymap_%d/lang=Hungarian
ru: keymap_%d/lang=Венгерский

en: keymap_%d/name=Hungarian 105 keys latin2
ru: keymap_%d/name=Венгерская, 105 клавиш latin2

en: keymap_%d/name=US 105 key keyboard (with windows keys)
ru: keymap_%d/name=US клавиатура со 105 клавишами (с клавишами windows)

en: no /bin/sh
ru: нет /bin/sh

en: no file specified
ru: файл не указан

en: not connected
ru: нет соединения

en: not found
ru: не найдена

en: not unique
ru: не единственна

en: off
ru: выкл

en: options:
ru: параметры:

en: orient. changed
ru: изм. ориентация

en: ready...
ru: готова...

en: saving prefs...
ru: сохранение свойств...

en: script "
ru: скрипт "

en: size changed
ru: размер изменен

en: smooth
ru: гладк.

en: starting...
ru: запуск...

en: time & date on
ru: вкл время и дату

en: time on
ru: вкл время

en: topic
ru: тема

en: unable to create user directory: %s
ru: невозможно создать каталог пользователя: %s

en: warning: this version of gmix was compiled with a different version of
    soundcard.h.
ru: внимание: эта версия gmix была скомпилирована с другой версией
    файла soundcard.h.

en: whereami_applet
ru: апплет Где это я?
