gnome-utils 1.3.0 - en to ro translation catalogue (623 entries)

en:     Device:
ro:  Periferic:

en:     Filesystem Type:
ro: Tipul sistemului de fişiere:

en: %2d%% full
ro: %2d%% plin

en: %ld megabytes, %ld free (%ld superuser); %ld inodes, %ld free.
ro: %ld megaocteţi, %ld liberi (%ld super-utilizator); %ld i-noduri, %ld libere.

en: %ld%% memory used.
ro: %ld%% memorie utilizată.

en: %ld%% swap used.
ro: %ld%% swap utilizat.

en: %s
    You will lose any unsaved work.
ro: %s
    Veţi pierde orice muncă nesalvată.

en: %s could not be opened.
ro: %s nu poate fi deschis.

en: %s is not a regular file.
ro: %s nu este un fişier normal.

en: %s not a log file.
ro: %s nu este un fişier log.

en: '%s' document has been modified; do you wish to save it ?
ro: Documentul '%s' a fost modificat; doriţi să îl salvaţi?

en: (Dual Port Cache)
ro: (Cache Dublu Port)

en: (Dual Port)
ro: (Dublu Port)

en: 32-bit w/sync
ro: 32-bit cu sync

en: <- Remove
ro: <- Elimină

en: <- Remove all
ro: <- Elimină toate

en: <empty>
ro: <gol>

en: About
ro: Despre

en: About this application
ro: Despre această aplicaţie

en: About...
ro: Despre...

en: Action Toolbar
ro: Bara de acţiuni

en: Action database
ro: Baza de date cu acţiuni

en: Actions
ro: Acţiuni

en: Active User Listing
ro: Lista utilizatorilor

en: Active/Idle
ro: Activ/Inactiv

en: Add
ro: Adaugă

en: Add ->
ro: Adaugă ->

en: Add Color
ro: Adaugă culoare

en: Add Parameter After
ro: Adaugă parametru după

en: Add Parameter Before
ro: Adaugă parametru înainte

en: Add all ->
ro: Adaugă toate ->

en: Add some defaults
ro: Adaug câteva implicite

en: Add...
ro: Adăugare...

en: Address to mail to:
ro: Trimit la adresa:

en: Advanced
ro: Avansat

en: Append it to ->
ro: Adaugă-l la ->

en: Apply Parameter Changes
ro: Aplică modificările de parametru

en: April
ro: Aprilie

en: Are you sure you want to reboot the system?
ro: Sunteţi sigur că vreţi să reporniţi sistemul?

en: Are you sure you want to shut down the computer?
ro: Sunteţi sigur că vreţi să opriţi sistemul?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 2?
ro: Sunteţi sigur că vreţi să schimbaţi la nivelul 2?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 3?
ro: Sunteţi sigur că vreţi să schimbaţi la nivelul 3?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 4?
ro: Sunteţi sigur că vreţi să schimbaţi la nivelul 4?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 5?
ro: Sunteţi sigur că vreţi să schimbaţi la nivelul 5?

en: Are you sure you want to switch to single user mode?
ro: Sunteţi sigur că vreţi să treceţi la modul mono utilizator?

en: Are you sure?
ro: Sunteţi sigur?

en: Available documents
ro: Documente disponibile

en: Available views
ro: Vizualizări disponibile

en: Begin
    Comments :
ro: Început
    Comentarii :

en: Blue :
ro: Albastru :

en: Bottom
ro: Jos

en: Browse
ro: Răsfoieşte...

en: CPU %d
ro: PROC %d

en: CPU Information
ro: Informaţii Procesor

en: Cache
ro: Depozit

en: Can't write to actions database!
ro: Nu pot scrie în baza de date cu acţiuni!

en: Cannot connect to server
ro: Nu mă pot conecta la server

en: Cannot create applet!
ro: Nu pot crea applet-ul!

en: Category
ro: Categorie

en: Character Table's Font...
ro: Tabela de caractere a font-ului...

en: Character:
ro: Caracter:

en: Chart
ro: Grafic

en: Check word spelling
ro: Verifică ortografia

en: Choose logs to monitor
ro: Alegeţi log-urile de monitorizat

en: Clear _Daily Counter
ro: Re_initializez numărătorul zilnic

en: Click OK to shutdown or reboot. You will lose
    any unsaved information in open applications.
ro: Apăsaţi OK pentru oprire sau restartare. Veţi
    pierde toate informaţiile nesalvate din toate
    aplicaţiile deschise.

en: Click this button to add
    some sample commands.
ro: Apăsaţi acest buton pentru
    a adăuga nişte exempl de comenzi.

en: Client for MIT dictionary server.
    Web: http://gdict.dhs.org/, http://www.psilord.com/code/
ro: Client pentru serverul dicţionar MIT.
    Web: http://gdict.dhs.org/, http://www.psilord.com/code/

en: Close
ro: Închide

en: Close document
ro: Închide document

en: Close log
ro: Închide log

en: Close the current document
ro: Închide documentul curent

en: Close the current view
ro: Închide vizualizarea curentă

en: Close view
ro: Închide vizualizare

en: Color
ro: Culoare

en: Color height :
ro: Înălţime culoare

en: Color width :
ro: Lungime culoare :

en: Colors format :
ro: Format culori :

en: Columns
ro: Coloane

en: Command
ro: Comandă

en: Command Editor
ro: Editor de comenzi

en: Command Line
ro: Linie de comandă

en: Command execution failed: fork failed
ro: Execuţia comenzii eşuată: fork eşuat

en: Command failed ` %s ': %s
ro: Eşec al comenzii ` %s ': %s

en: Command mangled
ro: Comandă amestecată

en: Commands
ro: Comenzi

en: Common properties
ro: Proprietăţi comune

en: Concat
ro: Concatenare

en: Configuration file name
ro: fişier de configurare

en: Confirm before shutdown?
ro: Confirm înainte de oprire?

en: Connect to
ro: Conectare la

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy Selected Project
ro: Copiez proiectul selecţionat

en: Copy the selection
ro: Copiază selecţia

en: Copy to Clipboard
ro: Copiază în clipboard

en: Copyright 1998, under the GNU General Public License.
ro: Copyright 1998, sub Licenţa Publică Generală GNU (GPL).

en: Couldn't find the "w" command in your path.
    This command is needed for the program to work.
ro: Nu găsesc comanda "w" în calea voastră.
    Această comandă este necesară pentru funcţionarea acestui program.

en: Couldn't open file `%s': %s
ro: Nu pot deschide fişierul `%s': %s

en: Couldn't run command ` %s ': %s
ro: Nu pot rula comanda ` %s ': %s

en: Couldn't understand geometry (position and size)
     specified on command line
ro: Nu pot înţelege geometria (poziţia şi dimensiunea)
     specificată în linia de comandă

en: Create a document
ro: Creează un document

en: Create a new document
ro: Creează un nou document

en: Create a new view
ro: Creează o nouă vizualizare

en: Create a new view for a document
ro: Creează o nouă vizualizare pentru un document

en: Create views
ro: Crează vizualizări

en: Cross-reference:
ro: Referinţă:

en: Current
ro: Curent

en: Cut
ro: Taie

en: Cut Selected Project
ro: Tai proiectul selecţionat

en: Cut the selection
ro: Taie selecţia

en: Cut to Clipboard
ro: Taie în clipboard

en: DMA Mode
ro: Mod DMA

en: Database:
ro: Bază de date:

en: Date:
ro: Data:

en: Date:
ro: Data:

en: December
ro: Decembrie

en: Decimal 16 bits
ro: Zecimal 16 biţi

en: Decimal 8 bits
ro: Zecimal 8 biţi

en: Default
ro: Implicit

en: Default 16-bit
ro: Implicit 16-bit

en: Default strategy:
ro: Strategie implicită:

en: Delete
ro: Şterg

en: Delete Color
ro: Şterge culoare

en: Delete Parameter
ro: Şterge parametru

en: Description
ro: Descriere

en: Description :
ro: Descriere :

en: Description of this entry.
ro: Descrierea acestei intrări.

en: Description:
ro: Descriere:

en: Detailed Information...
ro: Informaţii detaliate...

en: Detailed System Information
ro: Informaţii Sistem Detaliate...

en: Device
ro: Periferic

en: Dial Orientation
ro: Orientare disc

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Disk Information
ro: Informaţii Disc

en: Disk Logo Not Found
ro: Logo-ul discului negăsit

en: Display
ro: Afişaj

en: Display document control (if exists)
ro: Afişează controlul de documente (dacă există)

en: Display documents menu (restart required).
ro: Afişează meniul de documente (necesită repornire).

en: Display handle bar
ro: Afişează bara de manevrare

en: Display text with a fixed font
ro: Afişej textul cu un font de lărgime fixă

en: Distribution Version:
ro: Versiunea de la distribuţiei:

en: Distribution:
ro: Distribuţia:

en: Do nothing
ro: Nu fă nimic

en: Document properties
ro: Proprietăţi document

en: Document/View properties
ro: Proprietăţi document/vizualizare

en: Documents
ro: Documente

en: Domain Name:
ro: Numele de domeniu:

en: Don't ask next time.
ro: Nu întreb data viitoare.

en: Don't search mounted filesystems
ro: Nu căuta în sistemele de fişiere montate

en: Don't search subdirectories
ro: Nu căuta în subdirectoare

en: Dos (FAT)
ro: DOS (FAT)

en: Double Density 3.5" (720 KB)
ro: Densitate dublă 3,5" (720 KB)

en: Double Density 5.25" (360 KB)
ro: Densitate dublă 5,25" (360 KB)

en: DoubleClick in previews:
ro: DubluClic în previzualizări:

en: DoubleClick in views:
ro: DubluClic în vizualizări:

en: Draw numbers
ro: Desenează numere

en: Drop:
ro: Aruncă:

en: EBad block at block %lu
ro: EBloc invalid la blocul %lu

en: ECould not determine current format type
ro: ENu am putut determina tipul curent de formatare

en: EError closing device %s
ro: EEroare la închiderea dispozitivului %s

en: EError during completion of formatting
ro: EEroare în timpul terminării formatării

en: EError formatting track #%d
ro: EEroare la formatarea pistei #%d

en: EGeneric error accessing floppy device %s.
    
    Error code %s
ro: EEroare generică la accesarea dischetei %s.
    
    Cod eroare %s

en: EGeneric error accessing floppy device %s.
    
    Error code %s:%d
ro: EEroare generică la accesarea dischetei %s.
    
    Cod eroare: %s:%d

en: EI don't know what this is, but it's very wrong.
ro: ENu ţtiu ce este, însă e foarte greşit.

en: EInsufficient permissions to open floppy device %s.
ro: EPermisiuni insuficiente pentru a deschide dispozitivul dischetă %s.

en: EProblem reading cylinder %d, expected %d, read %d
ro: EProblemă la citirea cilindrului %d, aşteptam %d, am citit %d

en: ERead Error:
    Problem reading cylinder %d, expected %d, read %d
ro: EEroare citire:
    Problemă la citirea cilindrului %d, aşteptam %d, am citit %d

en: EUnable to access the floppy disk.
    
    Please confirm that it is in the drive
    with the drive door shut.
ro: ENu pot accesa discheta.
    
    Vă rog să confirmaţi dacă este în dispozitiv,
    având uşa închisă.

en: EUnable to create filesystem correctly.
ro: ENu pot crea corect sistemul de fişiere.

en: EUnable to create filesystem.
ro: ENu pot crea sistemul de fişiere.

en: EUnable to write to device %s
ro: ENu pot scrie pe dispozitivul %s

en: EUnable to write to the floppy.
    
    Please confirm that it is not write-protected.
ro: ENu pot scrie pe dischetă.
    
    Vă rog să confirmaţi că nu este protejată la scriere.

en: Easy
ro: Uşor

en: Edit
ro: Editare

en: Edit Params...
ro: Editează parametrii...

en: Edit Preferences...
ro: Editez preferinţele...

en: Edit Prefs...
ro: Editează preferinţele...

en: Edit it
ro: Editează-l

en: Edit selected colors ...
ro: Editează culorile selectate ...

en: Edit...
ro: Editare...

en: Email Information...
ro: Informaţii e-Mail...

en: Empty file
ro: Fişier gol

en: Enable
ro: Activat

en: Enabled
ro: Activat

en: End
    Comments :
ro: Sfârşit
    Comentarii :

en: Entry Start:
ro: Start intrare:

en: Entry Stop:
ro: Stop intrare:

en: Entry changed called for a non entry option!
ro: Intrarea s-a schimbat pentru o opţiune non-intrare!

en: Equation
ro: Ecuaţie

en: Error
ro: Eroare

en: Error closing file `%s': 
    %s
    Some or all data may not have been written.
ro: `%s':
     %s
    O parte din sau toate datele s-ar putea să nu fi fost scrise.

en: Error loading file:
    %s
    %s
ro: Eroare la încărcarea fişierului:
    %s
    %s

en: Error parsing actions data base
ro: Eroare la parse-uirea bazei de date cu acţiuni

en: Error: [%s]
ro: Eroare: [%s]

en: Etymology:
ro: Etimologie:

en: Example:
ro: Exemplu:

en: Exec actions
ro: Acţiuni exec

en: Exit
ro: Ieşire

en: Exit program
ro: Ieşire program

en: Exit the program
ro: Ieşire din program

en: Export log
ro: Exportă log

en: Extended regular expression search
ro: Căutare extinsă după expresii regulate

en: FILE
ro: FIŞIER

en: Failed to decompress and display the file:
    %s
    %s
ro: Eşec la decompresia şi afişarea fişierului:
    %s
    %s

en: Failed to write file:
    %s
    %s
ro: Eşec la scrierea fişierului:
    %s
    %s

en: February
ro: Februarie

en: File
ro: Fişier

en: File name
ro: Numele fişierului:

en: File name :
ro: Nume fişier:

en: File not saved ...
ro: Fişier nesalvat ...

en: File owner
ro: Proprietarul fişierului:

en: File owner group
ro: Grup proprietar al fişierului:

en: File saved ...
ro: Fişier salvat ...

en: File system type:
ro: Tip sistem de fişiere:

en: Filename
ro: Numele fişierului:

en: Filename:
ro: Numele fişierului:

en: Filename:
ro: Nume fişier:

en: Filenames except
ro: Numele fişierului:

en: Filter log events
ro: Filtrează evenimente de log

en: Filter..
ro: Filtrare..

en: Find
ro: Caut următorul

en: Find string
ro: Caut următorul

en: Find:
ro: Caută:

en: Float
ro: Flotant

en: Floppy Density:
ro: Densitate dischetă

en: Floppy formatted successfully.
ro: Dischetă formatată cu succes.

en: Floppy formatting cancelled.
ro: Formatarea dischetei abandonată.

en: Follow symbolic links
ro: Urmează legăturile simbolice

en: Font Selector
ro: Selector fonturi

en: Font to load
ro: Font de încărcat

en: Fonts
ro: Fonturi

en: Format
ro: Formatare

en: Format a floppy
ro: Formatează o dischetă

en: Format another floppy?
ro: Formatez altă dischetă?

en: Format progress.
ro: Progresie formatare.

en: Free Memory:
ro: Memorie Liberă:

en: Free space
ro: Spaţiu liber

en: Frontend to the unix find/grep/locate commands
ro: Interfaţă pentru comenzile unix find/grep/locate

en: Full find (find)
ro: Căutare completă (find)

en: GColorsel was unable to load the file:
    
    %s
    
    Make sure that the path you provided exists,
    and that you have permissions for opening the file.
ro: GColorsel nu a putut încărca fişierul:
    
    %s
    
    Verificaţi dacă calea pe care aţi indicat-o există
    şi dacă aveţi dreptul să deschideţi fişierul.

en: GColorsel was unable to paste colors from the clipboard.
ro: GColorSel nu a putut să plaseze culori din clipboard.

en: GColorsel was unable to save the file :
    
    %s
    
    Make sure that the path you provided exists,
    and that you have the approprate write permissions.
    
    Do you want to retry ?
ro: GColorsel nu a putut salva fişierul :
    
    %s
    
    Verificaţi dacă calea pe care aţi indicat-o există
    şi dacă aveţi drepturi de scriere necesare.
    
    Doriţi să reîncercaţi?

en: GDiskFree Properties
ro: Proprietăţi GDiskFree

en: GDiskFree is a GNOME implementation of the shell utility 'df'.
ro: GDiskFree este o implementare GNOME a utilitarului shell 'df'

en: GEOMETRY
ro: GEOMETRIE

en: GNOME contributors:
ro: Contributori la GNOME:

en: General Settings
ro: Setări generale

en: Geometry
ro: Geometrie

en: Geometry string: WxH+X+Y
ro: Şir geometrie: L+Î+X+Y

en: Gnome Calculator
ro: Calculator Gnome

en: Gnome Character Map
ro: Harta de caractere Gnome

en: Gnome Color Browser
ro: Navigator Gnome de culori

en: Gnome Search Tool
ro: Utilitar de căutare Gnome

en: Grab
ro: Captează

en: Grab a color on the screen
ro: Captează o culoare de pe ecran

en: Grab:
ro: Captează:

en: Green :
ro: Verde :

en: Grid
ro: grilaj

en: Header :
ro: Antet :

en: Headword:
ro: Cuvânt de început:

en: Help
ro: Ajutor

en: Hex 16 bits
ro: Hexa 16 biţi

en: Hex 8 bits
ro: Hexa 8 biţi

en: Hide app
ro: Ascunde aplicaţia

en: High Density 3.5" (1.44 MB)
ro: Densitate mare 3,5" (1,44 MB)

en: High Density 5.25" (1.2 MB)
ro: Densitate mare 5,25" (1.2 MB)

en: Horizontal
ro: Orizontală

en: Host Name:
ro: Nume gazdă:

en: I can't execute this action. Check that :
    
    1. You have associated an action with this event.
    2. The associated document still exists.
    3. The type of the associated document.
    
    Go to preferences, in the edit menu.
ro: Nu pot executa această acţiune. Verificaţi dacă:
    
    1. Aveţi asociată o acţiune pentru acest eveniment.
    2. Documentul asociat există încă.
    3. Tipul documentului asociat.
    
    Mergeţi la preferinţe, în meniul editare.

en: I'm going to close '%s'.
    
    Please note that %d views will be destroyed,
    and that %d virtual document use data from this document.
    
    Do you want to continue ?
ro: Am să închid '%s'.
    
    Vă rog să notaţi că vizualizările %d vor fi distruse şi
    că documentul virtual %d utilizează date din acest document.
    
    Doriţi să continui?

en: I'm going to close '%s'.
    
    Please note that %d views will be destroyed.
    
    Do you want to continue ?
ro: Am să închid '%s'.
    
    Vă rog să notaţi că vizualizările %d vor fi distruse.
    
    Doriţi să continui?

en: I'm going to close the last view of '%s'.
    
    This document will be closed too, continue ?
ro: Am să închid ultima vizualizare a lui '%s'.
    
    Acest document va fi închis, de asemenea; continui?

en: I'm going to close the last view of '%s'.
    
    This document will be closed too, continue ?
    
    Please note that %d virtual document use data from this document.
ro: Am să închid ultima vizualizare a '%s'.
    
    Acest document va fi închis, de asemenea; continui?
    
    Vă rog să notaţi că documentul virtual %d utilizează date din acest document.

en: IDE Status
ro: Starea IDE

en: IO Mode
ro: Modul IO

en: Ignore standard input; may be needed in some cases.
ro: Ignoră intrarea standard; ar putea fi necesar în unele cazuri.

en: Info about logview
ro: Informaţii despre logview

en: Inhibit loading of last font
ro: Inhibează încărcarea ultimului font

en: Inhibit remembering selected font for next run
ro: Inhibează amintirea fontului selectat la următoarea rulare

en: Insert
ro: Inserează

en: Insert Character...
ro: Inserează caracter...

en: Insert color
ro: Inserează culoare

en: Insert every selected character at the end of the text entry
ro: Inserează fiecare caracter selectat la sfârşitul câmpului de introducere

en: Invalid user or group
ro: Utilizator sau grup invalid

en: Invoke sync before getting usage info
ro: Invocă sync înainte de a prelua informaţiile de utilizare

en: January
ro: Ianuarie

en: July
ro: Iulie

en: June
ro: Iunie

en: Keep settings
ro: Păstrez setările

en: Kilobytes
ro: Kilo-Octeţi

en: Last date:
ro: Ultima dată:

en: Last modification time
ro: Data ultimei modificări

en: Legacy MFM/RLL drive
ro: Disc vechi MFM/RLL

en: Line
ro: Linie

en: Linear
ro: Liniar

en: Linux Native (ext2)
ro: Linux nativ (ext2)

en: List
ro: Listă

en: Load a palette
ro: Încarcă o paletă

en: Loading file, please wait ...
ro: Deschid fişierul, vă rog aşteptaţi ...

en: Loading files, please wait ...
ro: Încarc fişierele, vă rog să aşteptaţi...

en: Loading...
ro: Încarc...

en: Locate file:
ro: Localizare fişier:

en: Log information
ro: Informaţii log

en: Log line detail for %s
ro: Detaliu line log pentru %s

en: Log line detail for <No log loaded>
ro: Detaliu linie log pentru <Nici un log încărcat>

en: Log stats
ro: Statistici log

en: Logarithmic
ro: Logaritmic

en: Logfile
ro: Istorie

en: Logo file not found
ro: Fişier logo negăsit

en: Looking up word...
ro: Caut cuvântul...

en: Lookup done
ro: Căutare terminată

en: MBad data in cyl %d.  Continuing...
ro: MDate corupte în cil %d. Continui...

en: MChecking for bad blocks...
ro: MVerific blocurile invalide...

en: MChecking for bad blocks... (this might take a while)
ro: MVerific blocuri corupte... (poate să ia ceva timp)

en: MChecking for bad blocks... Done
ro: MVerific blocurile invalide... Gata

en: MDI (Multiple Document Interface)
ro: MDI (Iterfaţă cu Multiple Documente)

en: MFailed to open device %s for badblock checking
ro: MEşec la deschiderea dispozitvului %s pentru verificarea blocurilor invalide

en: MFormatting the disk...
ro: MFormatez discul...

en: MFormatting the disk... Done
ro: MFormatez discul... Gata

en: MInternal Error: Unable to seek to the correct location.
ro: MEroare internă: Nu pot poziţiona la locaţia curentă.

en: MInternal Error: Weird value (%ld) in do_test
ro: MEroare internă: Valoare ciudată (%ld) în do_test

en: MMaking filesystem on disk...
ro: MCreez sistemul de fişiere pe disc...

en: MMaking filesystem on disk... Done
ro: MCreez sistemul de fişiere pe disc... Gata

en: MVerifying the format...
ro: MVerific formatarea...

en: MVerifying the format... Done
ro: MVerific formatarea... Gata

en: Mail To...
ro: Trimit la...

en: Main body:
ro: Corp principal:

en: Make guname act as a control center applet
ro: Determină guname să acţioneze ca un applet de centru de control

en: March
ro: Martie

en: May
ro: Mai

en: Memory
ro: Memorie

en: Memory Information
ro: Informaţii despre memorie

en: Menu items
ro: Articole de meniu

en: Message:
ro: Mesaj:

en: Misc
ro: Diverse

en: Mode:
ro: Mod:

en: Modified:
ro: Modificat:

en: Monitor log
ro: Monitorizează log

en: Monitor options
ro: Opţiuni monitor

en: Mount Point:
ro: Punctul de montare:

en: Mount point
ro: Punctul de montare

en: Name
ro: Nume

en: Name :
ro: Nume :

en: New Color
ro: Culoare nouă

en: New Document
ro: Document nou

en: New Project...
ro: Proiect nou...

en: New View
ro: Vizualizare nouă

en: New text viewer window
ro: O nouă fereastră de vizualizator de text

en: No
ro: Nu

en: No Project Command:
ro: Comanda No Project:

en: No command for this mime type
ro: Nici o comandă pentru acest tip mime

en: No information for this filesystem.
ro: Nici o informaţie despre acest sistem de fişiere.

en: No log files to open
ro: Nu există fişiere log de deschis

en: No matches found
ro: Nu am găsit nici o potrivire

en: No search string was specified!
ro: Deplasarea nu a fost specificată!

en: No such file or directory:
    %s
ro: Nici un fişier sau director de acest tip:
    %s

en: None
ro: Niciunul

en: Not enough memory!
ro: Memorie insuficientă!

en: Notebook Tab position:
ro: Poziţie tab-uri notebook:

en: Nothing to locate
ro: Nimic de localizat

en: November
ro: Noiembrie

en: Num. lines:
ro: Nr. linii:

en: October
ro: Octombrie

en: On ... execute ...
ro: La ... execută ...

en: On Reset
ro: La resetare

en: One or more files can not be restored :
ro: Unul sau mai mult fişiere nu pot fi restaurate :

en: Only the superuser can use this tool
ro: Doar superuserul poate folosi acestă unealtă

en: Open
ro: Deschide

en: Open Palette
ro: Deshide paletă

en: Open Text File...
ro: Deschid un fişier text...

en: Open a palette
ro: Deschide o paletă

en: Open log
ro: Deschide log

en: Open new logfile
ro: Deschide un nou fişier log

en: Operating System Release:
ro: Sistem de operare:

en: Operating System Version:
ro: Versiunea de Sistem de operare:

en: Operating System:
ro: Sistem de operare:

en: Out of memory!
ro: Nu mai am memorie!

en: PROJECT
ro: PROIECT

en: Param
ro: Params

en: Parameter
ro: Parametrii

en: Parameter Editor
ro: Editor parametrii

en: Parameters
ro: Parametrii

en: Params...
ro: Parametrii...

en: Part of speech:
ro: Parte de vorbire:

en: Paste
ro: Plasează

en: Paste Clipboard Contents
ro: Plasează conţinutul clipboard-ului

en: Paste Project
ro: Plasez proiectul

en: Paste the clipboard
ro: Plasează din clipboard

en: Pattern
ro: Lipesc

en: Pen
ro: Creion

en: Percent free
ro: Procent liber

en: Please select a file document before.
ro: Vă rog să selectaţi înainte un fişier document.

en: Please, select the type of document to create.
    You can choose a short name, do not confuse it with the file name.
ro: Vă rog, selectaţi tipul documentului de creat.
    Puteţi alege un nume scurt, nu îl confundaţi cu numele de fişier.

en: Please, select the type of view you want to create.
ro: Vă rog să selectaţi tipul vizualizării pe care doriţi să o creati.

en: Point
ro: Punct

en: Preferences
ro: Preferinţe

en: Preferences...
ro: Preferinţe...

en: Prefs
ro: Preferinţe

en: Prefs...
ro: Preferinţe...

en: Print selected font name on exit
ro: Tipăreşte numele fontului selectat la ieşire

en: Process:
ro: Proces:

en: Processor Speed:
ro: Viteza procesorului:

en: Processor Type:
ro: Tipul procesorului:

en: Project
ro: Proiect

en: Project Description:
ro: Descripţia proiectului:

en: Project Title
ro: Titlul proiectului

en: Project Title:
ro: Titlul proiectului:

en: Pronunciation:
ro: Pronunţie:

en: Props
ro: Proprietăţi

en: Quick find (locate)
ro: Căutare rapidă (locate)

en: Quit
ro: Ieşire

en: Quit GTimeTracker
ro: Ieşire GTimeTracker

en: ReadLogStats: out of memory
ro: ReadLogStats: memorie insuficientă

en: Real Memory:
ro: Memorie reală:

en: Reason %d
ro: Motiv %d

en: Reboot
ro: Restart

en: Red :
ro: Roşu :

en: Regular expression search
ro: Căutare după expresii regulate

en: Reload
ro: Reîncarc

en: Reload Configuration File
ro: Reîncarc fişierul de configurare

en: Remove
ro: Şterg vizualiza_rea

en: Remove selected colors
ro: Elimină culorile selectate

en: Revert to Defaults
ro: Revin la implicite

en: Running: %s
ro: Rulez: %s

en: Save
ro: Salvez

en: Save As...
ro: Salvez ca şi...

en: Save Configuration File
ro: Salvez fişierul de configurare

en: Save Information to File...
ro: Salvez informaţia într-un fişier...

en: Save Palette as
ro: Salvează paleta ca

en: Save Results
ro: Salvează rezultate

en: Save System Information As...
ro: Salvez informaţiile sistem ca şi...

en: Save Text As...
ro: Salvez textul ca şi...

en: Save palette _As...
ro: Salvează paleta c_a...

en: Save session on exit.
ro: Salvează sesiunea la ieşire.

en: Save the current palette in a file
ro: Salvează paleta curentă într-un fişier

en: Save the current palette with a different name
ro: Salvează paleta curentă sub un nume diferit

en: Saving...
ro: Salvez...

en: Scale
ro: Scală

en: Search
ro: Căutare

en: Search RGB
ro: Caută RGB

en: Search Results
ro: Rezultate căutare

en: Search already running on another page
ro: Căutarea deja rulează pe o altă pagină

en: Search command line
ro: Linie de comandă de căutare

en: Search it in ->
ro: Caută-l în ->

en: Searching...
ro: Salvez...

en: Select a project on startup
ro: Aleg un proiect la pornire

en: Select log events
ro: Selectează evenimentele log

en: Select source document
ro: Selectează document sursă

en: Select type
ro: Selectează tip

en: Select...
ro: Selectare...

en: Selection:
ro: Selecţie:

en: September
ro: Septembrie

en: Serial No.
ro: Număr de serie

en: Server to use, default search strategy, fonts
ro: Server de utilizat, strategie de căutare implicită, fonturi

en: Session
ro: Sesiune

en: Set the buttons to be focusable or not
ro: Setează daca butoanele pot fi focusabile sau nu

en: Set the character table's font.
ro: Setează fontul tabelei de caractere.

en: Settings
ro: Setări

en: Shell Commands
ro: Comenzi Shell

en: Short name :
ro: Nume scurt :

en: Show Command
ro: Afişează comanda

en: Show Gnome Character Map's manual
ro: Afişează manualul Hărţii de caractere Gnome

en: Show Seconds
ro: Afişez secundele

en: Show Status Bar
ro: Afişez bara de stare

en: Show Table Header
ro: Afişez capul tabelelor

en: Show Toolbar Icons
ro: Afişez icoanele barei de utilitare

en: Show Toolbar Texts
ro: Afişez textele barei de utilitare

en: Show Tooltips
ro: Activez bulele de ajutor

en: Show `Cut', `Copy', `Paste'
ro: Afişare `Tăiere', `Copiare', `Plasare'

en: Show `Help'
ro: Afişez `Ajutor'

en: Show `New'
ro: Afişez `Nou'

en: Show `Preferences'
ro: Afişez `Preferinţe'

en: Show `Properties'
ro: Afişez `Proprietăţi'

en: Show `Quit'
ro: Afişez `Ieşire'

en: Show `Save', `Reload'
ro: Afişez `Salvez', `Reîncarc'

en: Show `Timer'
ro: Afişez `Cronometru'

en: Show calendar log
ro: Afişează calendarul log-ului

en: Show drive mount points
ro: Afişează punctele de montare a discurilor

en: Show drive size
ro: Afişează dimensiunea discului

en: Show line info
ro: Afişează informaţii de linie

en: Show log stats
ro: Afişează statisticile log

en: Show user preferences
ro: Afişez preferinţele utilizator

en: Show values
ro: Afişează valori

en: Show/Hide Definition Window...
ro: Afişează/Ascunde fereastra de definiţii...

en: Shut Down
ro: Oprire

en: Shutdown or Reboot
ro: Oprire sau repornire

en: Simple double precision calculator similiar to xcalc
ro: Calculator simplu în doublă precizie similar cu xcalc

en: Simple substring search
ro: Căutare simplă pe subşir

en: Single User Mode
ro: Mod Mono-Utilizator

en: Size
ro: Mărime

en: Size:
ro: Dimensiune:

en: Sleeping
ro: Dormind

en: Small utility to browse available X11 colors.
ro: Mic utilitar de navigare a culorilor X11 disponibile.

en: Smart lookup
ro: Căutare inteligentă:

en: Smooth
ro: Lin

en: Sorry, no preferences yet.
ro: Îmi pare rău, nu exisă încă preferinţe.

en: Special properties
ro: Proprietăţi speciale

en: Specify geometry
ro: Specificaţi geometria

en: Specify the geometry of the window.
ro: Specificaţi geometria ferestrei.

en: Spell
ro: Ortografie

en: Spell Check...
ro: Verificare ortografică...

en: Spell check done
ro: Verificare ortografică terminată

en: Spell-checking...
ro: Verificare ortografică...

en: Start date:
ro: Dată start:

en: Start directory does not exist
ro: Directorul de start nu există

en: Start in directory:
ro: Pornesc în directorul:

en: Start/Stop Timer
ro: Pornesc/Opresc cronometrul

en: Status
ro: Stare

en: String not found
ro: Şir negăsit

en: Sub-number:
ro: Sub-număr:

en: Swap Space ("virtual memory"):
ro: Swap ("memorie virtuală"):

en: Switch Project Command:
ro: Comanda de schimbare proiect:

en: Switch log
ro: Schimbă log

en: System Colors
ro: Culori sistem

en: System Information
ro: Informaţii Sistem

en: System Log Viewer
ro: Vizualizator log de fişiere

en: System Status:
ro: Stare Sistem:

en: TOUCHED!!
ro: ATINS!!

en: Text File Viewer
ro: Vizualizator de fişiere text

en: Text copied to clipboard...
ro: Text copiat în clipboard...

en: Text cut to clipboard...
ro: Text tăiat în clipboard...

en: Text pasted from clipboard...
ro: Text plasat din clipboard...

en: Text to copy:
ro: Text de copiat:

en: The DMA setting for this drive cannot be changed.
ro: Setarea DMA pentru acest disc nu poate fi schimbată.

en: The GNOME stripchart program plots various user-specified parameters as a function of time.  Its main use is to chart system performance parameters such as CPU load, CPU utilization, network traffic levels, and the like.  Other more ingenious uses are left as an exercise for the interested user.
ro: Programul GNOME stripchart trasează în timp variaţia adiverşi
    parametri. Principala sa utilitate este de a desena graficele parametrilor
    de performanţă ca încărcarea procesorului, nivelurile de trafic pe reţea, ş.a.m.d.
    Alte modalităţi de utilizare ingenioase sunt lăsate ca exerciţiu pentru utilizatorul interesat.

en: The Gnome Calculator
ro: Calculatorul Gnome

en: The Gnome Search Tool
ro: Utilitarul de Căutare Gnome

en: The Gnome equalivant of Microsoft Windows' Character Map. Warning: might contain bad English.
ro: Echivalentul GNOME al Character Map din
    Microsoft Windows.

en: The IRQ unmask setting for this drive cannot be changed.
ro: Setarea IRQ unmask pentru acest disc nu poate fi schimbată.

en: The device to format
ro: Dispozitivul de formatat

en: The drive refused to keep its settings.
ro: Discul refuză să îşi păstreze schimbările.

en: The following mail will be sent to %s.
     Are you sure you want to mail this information?
ro: Următorul mesaj va fi trimis la %s.
     Sigur doriţi să trimiteţi aceasă informaţie?

en: The server you specified could not be found.
ro: Serverul pe care l-aţi specificat nu poate fi găsit.

en: There seems to be another GTimeTracker running.
    Press OK to start GTimeTracker anyway, or press Cancel to quit.
ro: Se pară că mai există un GTimeTracker care rulează.
    Apăsaţi OK pentru a pori GTimeTracker oricum, sau apăsaţi Renunţă pentru a ieşi.

en: This document read document from one or more other document. Please, choose these documents.
ro: Acest document citeşte document dintr-unul sau mai multe alte documente. Vă rog
    să selectaţi aceste documente.

en: This is an interface to locate.  If you type in a simple string it
    will be matched as a subset of the full path, and if you type
    in a string with wildcards, it will have to match the full path.
ro: Aceasta este o interfaţă de localizare. Dacă introduceţi un simplu şir,
    acesta va fi considerat ca un subşir al căii complete, iar dacă introduceţi
    un şir cu wildcard-uri, va trebui să corespundă căii complete.

en: This is the command line that can be used to execute this search from the console:
    (Note: to print one file per line rather then null separated,
    append "| tr '\000' '\n'" to the line below)
ro: Aceasta este o linie de comandă care poate fi utilizată pentru a executa această căutare
    din consolă:
    (Notă: pentru a tipări un fişier pe linie, decât separat prin null,
    adăugaţi "| tr '\000' '\n'" la linia de mai jos)

en: Ticks
ro: Unităţi

en: Timer
ro: Cronometru

en: Today
ro: Astăzi

en: Tolerance :
ro: Toleranţă :

en: Too many open logs. Close one and try again
ro: Prea multe log-uri deschise. Închideţi unul şi încercaţi din nou

en: Toolbar
ro: Bară de utilirare

en: Toolbar Segments
ro: Segmente a barei de utilitare

en: Top
ro: Sus

en: Total Memory:
ro: Memorie Totală:

en: Type
ro: Tip

en: Unable to access the drive.
ro: Nu pot accesa discul.

en: Unable to display compressed file.
    zcat not found in your path.
ro: Impossibil de afişat fişierul comprimat.
    zcat nu se află în calea voastră.

en: Unable to open logfile!
ro: Nu pot deschide fişierul log!

en: Unable to parse the geometry string '%s'
ro: Nu pot parse-ui şirul de geometrie '%s'

en: Unable to perform requested operation, either because the server
    you are using is down or because you are not connected to the
    Internet. If you are not already connected to the Internet, please
    do so and try again.
ro: Nu am putut realiza operaţia cerută, fie din cauza faptului că
    serverul utilizat este oprit, ori că nu sunteţi conectat la
    Internet. Dacă nu sunteţi conectat la Internet, vă rog să o faceţi
    şi să încercaţi din nou.

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unknown filesystem
ro: Sistem de fişiere necunoscut

en: Update
ro: Actualizare

en: Update Information
ro: Aduc informaţiile la zi

en: Update interval (ms)
ro: Intervalul de actualizare (ms)

en: Use Logfile
ro: Utilizez fişier istoric

en: Used space
ro: Spaţiu utilizat

en: User Colors
ro: Culori utilizator

en: User Name:
ro: Nume utilizator:

en: Value
ro: Valoare

en: Values
ro: Valori

en: Vertical
ro: Verticală

en: View or hide the action toolbar
ro: Afişează sau ascunde bara cu unelte de acţiune

en: View or hide the statusbar
ro: Afişează sau ascunde bara de status

en: View or hide the text toolbar
ro: Afişează sau ascunde bara de text

en: View properties
ro: Proprietăţi vizualizare

en: Warning
ro: Avertisment

en: Where to put the window, and its size
ro: Unde să pun ferestra şi cât de mare să fie

en: Word definition
ro: Definiţie cuvânt

en: X Display Name:
ro: Afişaj X11:

en: Yes (%d sector)
ro: Da (%d Sector)

en: Yes (%d sectors)
ro: Da (%d Sector)

en: You appear to have no IDE drives
ro: Se pare că nu aveţi discuri IDE

en: You can configure the commands on the popup menus.
    Just enter the name you want to appear on the 
    menu, and the command to execute.
    In the command, you can use %u to represent the
    currently selected username, and %t for the tty.
ro: Puteţi configura comenzile de pe meniul popup.
    Doar introduceţi numele care doriţi să apară pe
    meniu şi comanda de executat.
    În comandă, puteţi utiliza %u pentru a reprezenta numele
    utilizatorului selectat în mod curent şi %t pentru tty.

en: You can create one or more views for this document. Note that you have to create at least one view.
ro: Puteţi crea unul sau mai multe vizualizări pentru acest document. Notaţi că trebuie
    să creaţi cel puţin o vizualizare.

en: You have to restart GDict for these
    settings to become active.
ro: Trebuie să restartaţi GDict pentru
    ca aceste setări să devină active.

en: You must be the super-user (root) to shut down or restart the computer.
ro: Sunteţi sigur că vreţi să opriţi sistemul?

en: Your System
ro: Sistemul vostru

en: Your config file is corrupted.
    Do you want to create a new session ?
ro: Fişierul dvs. de configurare este corupt.
    Doriţi să creez o nouă sesiune?

en: Zoom view
ro: Vizualizare zoom

en: [GTT]New
ro: Nou

en: _Action Toolbar
ro: Bara de _acţiuni

en: _Fixed Font
ro: Font lărgime _fixă

en: _Focusable Buttons
ro: Butoane _focusabile

en: _Insert at end
ro: _Inserează la sfârşit

en: _New Project...
ro: Proiect _nou...

en: _New Window
ro: Fereastră _nouă

en: _Open palette...
ro: _Deschide paletă...

en: _Reload Configuration File
ro: _Reîncarc fişierul de configurare

en: _Save Configuration File
ro: _Salvez fişierul de configurare

en: _Save palette
ro: _Salvează paletă

en: _Statusbar
ro: Bara de _stare

en: _Text Toolbar
ro: Bara de _text

en: _Timer
ro: Cronome_tru

en: _Timer Running
ro: Cronome_tru pornit

en: action to execute when regexps are TRUE
ro: acţiune de executat când expr. reg. sunt adevărate

en: an initialization error occurred while starting 'guname-capplet'.
ro: o eroare de iniţializare a apărut la pornirea 'guname-capplet'.

en: closing parenthesis expected
ro: paranteză de închidere aşteptată

en: description
ro: descriere

en: description:
ro: descriere:

en: empty
ro: gol

en: enabled
ro: activat

en: extra junk at end: "%s"
ro: lucruri suplimentare la sfârşit: "%s"

en: grep options found in find list bad bad!
ro: opţiuni grep găsite în listă, rău rău!

en: hostname column width ( 0 to hide this column ):
ro: lungimea coloanei nume host (0 pentru a ascunde această coloană

en: invalid variable identifer: %s
ro: identificator de variabilă invalid: %s

en: message regexp
ro: expr. reg. mesaj

en: missing variable identifer
ro: lipseşte identificatorul de variabilă

en: no description
ro: făra descripţie

en: no project selected
ro: nici un proiect selecţionat

en: no such field: %d
ro: nu există câmpul: %d

en: non-grep option found in grep list, bad bad!
ro: opţiuni non-grep găsite în listă, rău rău!

en: number expected
ro: număr aşteptat

en: process regexp
ro: procesează expr. reg.

en: program exited
ro: program terminat

en: program started
ro: program lansat

en: project %t started
ro: prouectul %t pornit

en: stopped project %t
ro: proiect stopat %t

en: tag: [%s]
    log_name: [%s]
    process: [%s]
    message: [%s]
    description: [%s]
    action: [%s]
ro: etichetă: [%s]\n
    nume_log: [%s]\n
    proces: [%s]\n
    mesaj: [%s]\n
    descriere: [%s]\n
    acţiune: [%s]\n

en: tmp_list is NULL
ro: tmp_list este NULL
