gnome-utils 1.4.1 - en to pt translation catalogue (975 entries)

en: 
    ... Too many errors to display ...
pt: 
    ... Demasiados erros para mostrar ...

en:     Device:
pt:     Dispositivo:

en:     Filesystem Type:
pt:     Tipo de Sistema de Ficheiros:

en:  %s: Character code %d
pt:  %s: Código de caracter %d

en: % Complete
pt: % Completo

en: %2d%% full
pt: %2d%% cheio

en: %ld megabytes, %ld free (%ld superuser); %ld inodes, %ld free.
pt: %ld megabytes, %ld livres (%ld root); %ld inodes, %ld livres.

en: %ld%% memory used.
pt: %ld%% memória utilizada.

en: %ld%% swap used.
pt: %ld%% swap utilizada.

en: %s
    You will lose any unsaved work.
pt: %s
    Irá perder o trabalho por gravar.

en: %s could not be opened.
pt: %s não pode ser aberto.

en: %s is not a regular file.
pt: %s não é um ficheiro regular.

en: %s is not user readable. Either run the program as root or ask the sysadmin to change the permissions on the file.
pt: %s não é legível pelo utilizador. Ou execute a aplicação como administrador ou peça ao sysadmin pata modificar as permissões do ficheiro.

en: %s not a log file.
pt: %s não é um ficheiro de log.

en: '%s' document has been modified; do you wish to save it ?
pt: documento '%s' foi modificado; deseja grava-lo?

en: (Dual Port Cache)
pt: (Cache de Duplo Porto)

en: (Dual Port)
pt: (Duplo Porto)

en: (empty)
pt: (vazio)

en: (null)
pt: (nulo)

en: 1 Hour
pt: 1 Hora

en: 2 Hours
pt: 2 Horas

en: 3 Hours
pt: 3 Horas

en: 32-bit w/sync
pt: 32-bit c/sync

en: <- Remove
pt: <- Remover

en: <- Remove all
pt: <- Remover todos

en: <empty>
pt: <vazio>

en: A set of private notes that will not be printed on an invoice.
pt: Um conjunto de notas privadas que não serão impressas na factura.

en: A short description to attach to this block of time.
pt: Uma pequena descrição para acompanhar este bloco de tempo.

en: A title to assign to this project
pt: Um título a atribuir a este projecto

en: About
pt: Sobre

en: About this application
pt: Sobre esta aplicação

en: About...
pt: Sobre...

en: Action Toolbar
pt: Barra de Ferramentas de Acção

en: Action database
pt: Base de dados de acções

en: Actions
pt: Acções

en: Actions...
pt: Acções...

en: Active User Listing
pt: Listagem dos Utilizadores Activos

en: Active/Idle
pt: Activo/Inactivo

en: Add
pt: Adicionar

en: Add ->
pt: Adicionar ->

en: Add >>
pt: Adicionar >>

en: Add Color
pt: Adicionar Cor

en: Add Parameter After
pt: Adicionar Parâmetro Após

en: Add Parameter Before
pt: Adicionar Parâmetro Antes

en: Add a file or folder to the archive
pt: Adicionar um ficheiro ou pasta a este arquivo

en: Add a new time interval
pt: Adicionar um novo intrevalo de tempo

en: Add a new time interval.
pt: Adicionar um novo intrevalo de tempo.

en: Add all ->
pt: Adicionar todos ->

en: Add file or folder
pt: Adicionar ficheiro ou pasta

en: Add file or folder...
pt: Adicionar ficheiro ou pasta...

en: Add some defaults
pt: Adicionar alguns defeitos

en: Add...
pt: Adicionar...

en: Address to mail to:
pt: Endereço para o qual enviar:

en: Advanced
pt: Avançado

en: An unknown token was found during the parsing of
    	%s
pt: Uma expressão desconhecida foi encontrada ao parsear
    	%s

en: An unknown value was found during the parsing of
    	%s
pt: Um valor desconhecido foi encontrado ao parsear
    	%s

en: Append it to ->
pt: Acrescentar a ->

en: Apply Parameter Changes
pt: Aplicar Modificação de Parâmetros

en: April
pt: Abril

en: Archive
pt: Arquivo

en: Archive Generator
pt: Gerador de Arquivos

en: Archive.tar.gz
pt: Arquivo.tar.gz

en: Are you sure you want to reboot the system?
pt: Tem a certeza que deseja reiniciar o sistema?

en: Are you sure you want to shut down the computer?
pt: Tem a certeza que deseja desligar o computador?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 2?
pt: Tem a certeza que deseja mudar para o nível de execução 2?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 3?
pt: Tem a certeza que deseja mudar para o nível de execução 3?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 4?
pt: Tem a certeza que deseja mudar para o nível de execução 4?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 5?
pt: Tem a certeza que deseja mudar para o nível de execução 5?

en: Are you sure you want to switch to single user mode?
pt: Tem a certeza que deseja mudar para o modo de utilizador único?

en: Are you sure?
pt: Tem a certeza?

en: Ask for a command to execute
pt: Pede um comando para executar

en: August
pt: Agosto

en: Auto-merge Gap:
pt: Juntar Paragem Automaticamente:

en: Auto-merge Interval:
pt: Juntar Intrevalo Automaticamente:

en: Available documents
pt: Documentos disponíveis

en: Available views
pt: Vistas disponíveis

en: Begin
    Comments :
pt: Início
    Comentários :

en: Bill
pt: Imputar

en: Bill Rate
pt: Taxa de Imputação

en: Bill Status
pt: Estado da Cobrança

en: Billable
pt: Imputável

en: Billable Value
pt: Valor Imputável

en: Billable:
pt: Imputável:

en: Billing Block:
pt: Bloco Imputável:

en: Billing Rate:
pt: Taxa de Imputação:

en: Billing Status:
pt: Estado da Imputação:

en: Blue :
pt: Azul :

en: Bottom
pt: Fundo

en: Browse
pt: Procurar

en: Browse available X11 colors.
pt: Visualiza as cores disponíveis no servidor X11.

en: CPU Information
pt: Informação do CPU

en: Calendar
pt: Calendário

en: Can't write to actions database!
pt: Incapaz de escrever na base de dados de acções!

en: Cancelled
pt: Cancelada

en: Cannot connect to server
pt: Incapaz de se ligar ao servidor

en: Cannot create applet!
pt: Incapaz de criar applet!

en: Cannot create pid-file!
pt: Incapaz de criar o ficheiro-pid!

en: Cannot find proper icons anywhere!
pt: Incapaz de encontrar icons apropriados!

en: Cannot find the archive (tar) program!
    This is the program used for creating archives.
pt: Incapaz de encontrar a aplicação de arquivos (tar)!
    Esta aplicação é utilizada para criar os arquivos.

en: Cannot open action data base <%s>! Open failed.
pt: Incapaz de abrir base de dados de acções <%s>! Abertura falhou.

en: Cannot open description data base <%s>! Open failed.
pt: Incapaz de abrir base de dados de descrições <%s>! Abertura falhou.

en: Cannot open logfile %s for append
pt: Incapaz de abrir o ficheiro de log %s para acrescentar!

en: Cannot open regexp data base <%s>! Open failed.
pt: Incapaz de abrir base de dados de expressões regulares <%s>! Abertura falhou.

en: Cannot open the project data file
    	%s
pt: Incapaz de abrir o ficheiro de dados do projecto
    	%s

en: Cannot run tar/gtar
pt: Incapaz de executar tar/gtar

en: Cannot save file
pt: Incapaz de gravar o ficheiro

en: Cannot start the archive (tar) program
pt: Incapaz de iniciar a aplicação de arquivo (tar)

en: Cannot write the config file
    	%s
pt: Incapaz de escrever ficheiro de configuração
    	%s

en: Cannot write the project data file
    	%s
pt: Incapaz de escrever no ficheiro de dados do projecto
    	%s

en: Category
pt: Categoria

en: Change the current task for this project
pt: Modificar a tarefa actual para este projecto

en: Character Table's Font...
pt: Fonte da Tabela de Caracteres...

en: Character code:
pt: Código do caracter:

en: Character:
pt: Caracter:

en: Chart
pt: Gráfico

en: Check word spelling
pt: Verificar a ortografia

en: Choose logs to monitor
pt: Escolher logs a monitorizar

en: Clear _Daily Counter
pt: Limpar Contador _Diário

en: Click OK to shutdown or reboot. You will lose
    any unsaved information in open applications.
pt: Clique OK para desligar ou reiniciar. Irá perder
    informações por gravar em aplicações abertas.

en: Click this button to add
    some sample commands.
pt: Pressione este botão para adicionar
    alguns comandos de exemplo.

en: Client for MIT dictionary server.
    Web: http://gdict.dhs.org/, http://www.psilord.com/code/
pt: Cliente para o servidor de dicionário do MIT.
    Web: http://gdict.dhs.org/, http://www.psilord.com/code/

en: Close
pt: Fechar

en: Close document
pt: Fechar documento

en: Close log
pt: Fechar log

en: Close the current document
pt: Fechar o documento actual

en: Close the current view
pt: Fechar a vista actual

en: Close view
pt: Fechar vista

en: Color
pt: Cor

en: Color Browser
pt: Paleta de Cores

en: Color height :
pt: Altura da cor :

en: Color width :
pt: Largura da cor :

en: Colors format :
pt: Formato das cores :

en: Columns
pt: Colunas

en: Command
pt: Comando

en: Command Editor
pt: Editor de Comandos

en: Command Line
pt: Linha de Comandos

en: Command execution failed: fork failed
pt: Execução do comando falhou: falhou fork

en: Command failed ` %s ': %s
pt: Comando falhou ` %s ': %s

en: Command mangled
pt: Comando baralhado

en: Commands
pt: Comandos

en: Common properties
pt: Propriedades normais

en: Completed
pt: Terminada

en: Concat
pt: Concatenar

en: Configuration file name
pt: Nome do ficheiro de configuração

en: Confirm before shutdown?
pt: Confirmar antes de desligar?

en: Connect to
pt: Ligar a

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy Selected Project
pt: Copiar Projecto Seleccionado

en: Copy the selection
pt: Copiar a selecção

en: Copy to Clipboard
pt: Copiar para a Área de Transferência

en: Copyright 1998, under the GNU General Public License.
pt: Copyright 1998, sob a GNU General Public License.

en: Could not access file permissions
pt: Incapaz de aceder às permissões do ficheiro

en: Could not execute the file `%s' due to a permission problem
pt: Incapaz de executar o ficheiro `%s' devido a um problema de permissões

en: Couldn't find the "w" command in your path.
    This command is needed for the program to work.
pt: Comando "w" não encontrado no caminho.
    O comando é necessário para o funcionamento desta aplicação.

en: Couldn't open file `%s': %s
pt: Incapaz de abrir o ficheiro `%s': %s

en: Couldn't run command ` %s ': %s
pt: Incapaz de executar o comando ` %s ': %s

en: Couldn't start the dictionary; most likely, http://www.dict.org could not be contacted.
pt: Incapaz de iniciar o dicionário; muito provavelmente, não foi possível contactar http://www.dict.org.

en: Couldn't understand geometry (position and size)
     specified on command line
pt: Incapaz de compreender geometria (posição e tamanho)
     especificada na linha de comando

en: Create a New Project...
pt: Criar um Novo Projecto...

en: Create a document
pt: Criar um documento

en: Create a new archive from the items
pt: Criar um novo arquivo a partir dos itens

en: Create a new document
pt: Criar um novo documento

en: Create a new view
pt: Criar uma nova vista

en: Create a new view for a document
pt: Criar uma nova vista para um documento

en: Create archive...
pt: Criar arquivo...

en: Create views
pt: Criar vistas

en: Cross-reference:
pt: Referências cruzadas:

en: Current
pt: Actual

en: Cut
pt: Cortar

en: Cut Entry & _Times
pt: Cortar Entrada & _Tempos

en: Cut Selected Project
pt: Cortar Projecto Seleccionado

en: Cut the selection
pt: Cortar a selecção

en: Cut to Clipboard
pt: Cortar para a Área de Transferência

en: DEVICE
pt: DISPOSITIVO

en: DMA Mode
pt: Modo DMA

en: Database:
pt: Base de dados:

en: Date:
pt: Data:

en: Date:
pt: Data:

en: December
pt: Dezembro

en: Default
pt: Defeito

en: Default 16-bit
pt: Defeito 16-bit

en: Default strategy:
pt: Estratégia de defeito:

en: Define a path to a new GTT phtml report file
pt: Defina um caminho para o novo ficheiro phtml de relatório GTT

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete Color
pt: Apagar Cor

en: Delete Interval
pt: Remover Intrevalo

en: Delete Parameter
pt: Apagar Parâmetro

en: Delete This Interval
pt: Remover Este Intrevalo

en: Delete the diary entry only, keep the time intervals
pt: Apagar apenas a entrada de diário, manter os intrevalos de tempo

en: Delete the diary entry, and the time intervals below it.
pt: Apagar a entrada de diário, e os intrevalos de tempo abaixo.

en: Description
pt: Descrição

en: Description :
pt: Descrição :

en: Description of this entry.
pt: Descrição desta entrada.

en: Description:
pt: Descrição:

en: Detailed Information...
pt: Informação Detalhada...

en: Detailed System Information
pt: Informação Detalhada de Sistema

en: Device
pt: Dispositivo

en: Dial Orientation
pt: Orientação da Ligação

en: Diary Entry
pt: Entrada de Diário

en: Diary Entry Properties
pt: Propriedades da Entrada de Diário

en: Diary Entry:
pt: Entrada de Diário:

en: Disabled
pt: Inactivo

en: Disk Information
pt: Informação dos Discos

en: Disk Logo Not Found
pt: Logótipo de Disco Não Encontrado

en: Display
pt: Ecrã

en: Display document control (if exists)
pt: Mostrar controlo de documento (se existir)

en: Display documents menu (restart required).
pt: Mostrar menu de documentos (necessita reiniciar).

en: Display handle bar
pt: Mostrar barra de gestão

en: Display text with a fixed font
pt: Mostrar texto utilizando uma fonte fixa

en: Distribution Version:
pt: Versão da Distribuição:

en: Distribution:
pt: Distribuição:

en: Do nothing
pt: Não fazer nada

en: Do you really want to reload the configuration file?
pt: Deseja mesmo reler o ficheiro de configuração

en: Do you want to continue?
pt: Deseja continuar?

en: Document properties
pt: Propriedades do documento

en: Document/View properties
pt: Propriedades do Documento/Vista

en: Documents
pt: Documentos

en: Does this item need immediate attention? Note that some urgent tasks might not be important.  For example, Bill may want you to answer his email today, but you may have better things to do today.
pt: Este item requer atenção imediata? Note que algumas tarefas urgentes podem não ser importantes. Por exemplo, o José poderá querer que você lhe responda ao e-mail hoje, mas você poderá ter outras coisas mais interessantes para fazer.

en: Domain Name:
pt: Nome do Domínio:

en: Don't ask next time.
pt: Não perguntar da próxima vez.

en: Don't search mounted filesystems
pt: Não procurar em sistemas de ficheiros montados

en: Don't search subdirectories
pt: Não procurar em subdirectórios

en: Done
pt: Terminado

en: Double Density 3.5" (720 KB)
pt: Dupla Densidade 3.5" (720 KB)

en: Double Density 5.25" (360 KB)
pt: Dupla Densidade 5.25" (360 KB)

en: Double Overtime
pt: Horas-Extra Duplas

en: Double-Overtime Rate:
pt: Rácio de Horas-Extra Duplas:

en: DoubleClick in previews:
pt: Clique Duplo nas previsões:

en: DoubleClick in views:
pt: Clique Duplo nas vistas:

en: Drag files in to make archives
pt: Arraste ficheiros para gerar arquivos

en: Drag this button to the destination where you want the archive to be created or press it to pop up a file selection dialog.
pt: Arraste este botão para o destino onde deseja que o arquivo seja criado ou prima-o para fazer aparecer uma janela de selecção de ficheiro.

en: Draw numbers
pt: Desenhar números

en: Drop files here to add them to the archive.
pt: Largue os ficheiros aqui para os adicionar ao arquivo.

en: Drop:
pt: Largar:

en: Due
pt: Prazo

en: Due Date:
pt: Prazo de Entrega:

en: Due Date: the date by which the project absolutely must be completed by.
pt: Prazo de Entrega: a data na qual o projecto temdefinitivamente de estar completo.

en: EBad block at block %lu
pt: Bloco danificado no bloco %lu

en: ECould not determine current format type
pt: Incapaz de determinar tipo de formato actual

en: EError closing device %s
pt: Erro ao fechar dispositivo %s

en: EError during completion of formatting
pt: Erro ao terminar a formatação

en: EError formatting track #%d
pt: Erro ao formatar a pista #%d

en: EGeneric error accessing floppy device %s.
    
    Error code %s
pt: Erro genérico ao aceder ao leitor de disquetes %s.
    
    Código de erro %s

en: EGeneric error accessing floppy device %s.
    
    Error code %s:%d
pt: Erro genérico ao aceder ao leitor de disquetes %s.
    
    Código de erro %s:%d

en: EI don't know what this is, but it's very wrong.
pt: Não se sabe o que isto é, mas é muito mau.

en: EInsufficient permissions to open floppy device %s.
pt: Permissões insuficientes para abrir leitor de disquetes %s.

en: EProblem reading cylinder %d, expected %d, read %d
pt: Problema ao ler cilindro %d, esperado %d, lido %d

en: ERead Error:
    Problem reading cylinder %d, expected %d, read %d
pt: Erro de Leitura:
    Problema ao ler cilindro %d, esperado %d, lido %d

en: EUnable to access the floppy disk.
    
    Please confirm that it is in the drive
    with the drive door shut.
pt: Incapaz de aceder ao leitor de disquetes.
    
    Confirme que está uma no leitor e este
    tem a porta fechada.

en: EUnable to create filesystem correctly.
pt: Incapaz de criar correctamente sistema de ficheiros.

en: EUnable to create filesystem.
pt: Incapaz de criar sistema de ficheiros.

en: EUnable to write to device %s
pt: Incapaz de escrever no dispositivo %s

en: EUnable to write to the floppy.
    
    Please confirm that it is not write-protected.
pt: Incapaz de escrever na disquete.
    
    Confirme que não está protegida contra escrita.

en: Easy
pt: Fácil

en: Edit
pt: Editar

en: Edit Interval
pt: Editar Intrevalo

en: Edit Params...
pt: Editar Parâmetros...

en: Edit Preferences...
pt: Editar Preferências...

en: Edit Prefs...
pt: Editar Preferências...

en: Edit Project Properties...
pt: Editar Propriedades do projecto...

en: Edit it
pt: Edita-lo

en: Edit selected colors ...
pt: Editar cores seleccionadas...

en: Edit the Start & Stop Times
pt: Editar as Horas de Início & Fim

en: Edit the diary entry and other task properties.
pt: Editar a entrada de diário e outras propriedades da tarefa.

en: Edit...
pt: Editar...

en: Elapsed
pt: Decorrido

en: Email Information...
pt: Enviar Informação por Email...

en: Empty file
pt: Ficheiro vazio

en: Enable
pt: Activar

en: Enabled
pt: Activo

en: End
pt: Final

en: End
    Comments :
pt: Fim
    Comentários :

en: Enter a shell command to be executed when no projects are active.
pt: Introduza um comando de consola a ser executado quando não existirem projectos activos.

en: Enter a shell command to be executed whenever projects are switched.
pt: Introduza um comando de consola a ser executado quando se trocar de projectos.

en: Entry
pt: Entrada

en: Entry Start:
pt: Início do Registo:

en: Entry Stop:
pt: Final do Registo:

en: Entry changed called for a non entry option!
pt: Entrada modificada invocada para uma opção não introduzida!

en: Entry that will be logged when a project starts. Use %t for the project title, %d for the description, etc. See the manual for more options.
pt: Entrada que será registada quando um projecto é iniciado. Utilize %t para o título do projecto, %d para a descrição, etc. Consulte o manual para mais opções.

en: Entry that will be logged when the project stops.  Use %t for the porject title, %d for the project description, etc. See the manual for more options.
pt: Entrada que será registada quando um projecto for parado. Utilize %t para o título do projecto, %d para a descrição, etc. Consulte o manual para mais opções.

en: Equation
pt: Equação

en: Error
pt: Erro

en: Error - Unknown
pt: Erro - Desconhecido

en: Error 404 Not Found
pt: Erro 404 Não Encontrado

en: Error closing file `%s': 
    %s
    Some or all data may not have been written.
pt: Erro ao fechar o ficheiro `%s': 
    %s
    Parte ou a totalidade dos seus dados pode não ter sido escrita.

en: Error invoking query: %s
pt: Erro ao invocar busca: %s

en: Error loading file:
    %s
    %s
pt: Erro ao carregar ficheiro:
    %s
    %s

en: Error parsing actions data base
pt: Erro ao parsear base de dados de acções

en: Error: [%s]
pt: Erro: [%s]

en: Estimated Project Completion Date
pt: Data Estimada de Final do Projecto

en: Estimated Project Start Date
pt: Data Estimada de Início do Projecto

en: Etymology:
pt: Etimologia:

en: Exact Time
pt: Hora Exacta

en: Example:
pt: Exemplo:

en: Exec actions
pt: Executar acções

en: Executing arbitrary programs that you downloaded from the network might be dangerous.
    
    Are you sure you want to run `%s'?
pt: Executar aplicações desconhecidas que descarregou da rede poderá ser perigoso.
    
    Tem a certeza que quer executar `%s'?

en: Exit
pt: Sair

en: Exit program
pt: Sair da aplicação

en: Exit the program
pt: Sair da aplicação

en: Export Current State
pt: Exportar Estado Actual

en: Export log
pt: Exportar log

en: Export log...
pt: Exportar log...

en: Extended regular expression search
pt: Procura extendida por expressão regular

en: FILE
pt: FICHEIRO

en: FONTSPEC
pt: ESPEC-FONTE

en: Failed to decompress and display the file:
    %s
    %s
pt: Falha a descomprimir e apresentar o ficheiro:
    %s
    %s

en: Failed to write file:
    %s
    %s
pt: Falha ao gravar ficheiro:
    %s
    %s

en: Failure at executing `%s'
pt: Falha ao executar `%s'

en: February
pt: Fevereiro

en: Fee rate to be charged for this task.
pt: Honorários a cobrar por esta tarefa.

en: Fields
pt: Campos

en: File
pt: Ficheiro

en: File %s exists, overwrite?
pt: Ficheiro %s existe, sobrepor?

en: File cannot be written
pt: Impossível escrever ficheiro

en: File does not exists
pt: Ficheiro não existe

en: File exists, overwrite?
pt: Ficheiro existe, sobrepor?

en: File name
pt: Nome do ficheiro

en: File name :
pt: Nome do Ficheiro :

en: File not saved ...
pt: Ficheiro não gravado ...

en: File owner
pt: Dono do ficheiro

en: File owner group
pt: Grupo do dono do ficheiro

en: File saved ...
pt: Ficheiro gravado ...

en: File system type:
pt:  Tipo de sistema de ficheiros:

en: Filename
pt: Nome do Ficheiro

en: Filename:
pt: Nome do Ficheiro:

en: Filename:
pt: Nome do Ficheiro:

en: Filenames except
pt: Nomes de ficheiros excepto

en: Filter log events
pt: Filtrar eventos do log

en: Filter..
pt: Filtrar..

en: Find
pt: Procurar

en: Find Words...
pt: Procurar Palavras...

en: Find string
pt: Procurar expressão

en: Find:
pt: Procurar:

en: Flat Fee
pt: Custo Constante

en: Flat Fee:
pt: Custo Constante:

en: Float
pt: Flutuante

en: Floppy Density:
pt: Desidade da Disquete:

en: Floppy Device:
pt: Leitor de Disquetes:

en: Floppy formatted successfully.
pt: Disquete formatada com sucesso.

en: Floppy formatting cancelled.
pt: Formatação de disquete cancelada.

en: Follow symbolic links
pt: Seguir ligações simbólicas

en: Font Selector
pt: Selector de Fontes

en: Font to load
pt: Fonte a carregar

en: Fonts
pt: Fontes

en: Format
pt: Formatar

en: Format Floppy Disks
pt: Formatar Disquetes

en: Format a floppy
pt: Formatar uma disquete

en: Format another floppy?
pt: Formatar outra disquete?

en: Format progress.
pt: Progresso da formatação.

en: Free Memory:
pt: Memória Livre:

en: Free space
pt: Espaço livre

en: Frontend to the unix find/grep/locate commands
pt: Interface para os comandos unix find/grep/locate

en: Full find (find)
pt: Procura completa (find)

en: GColorsel
pt: GSelecçãoCores

en: GColorsel was unable to load the file:
    
    %s
    
    Make sure that the path you provided exists,
    and that you have permissions for opening the file.
pt: O GSelecçãoCores foi incapaz de carregar o ficheiro:
    
    %s
    
    Certifique-se de que o caminho que indicou existe,
    e de que tem permissões para abrir o ficheiro.

en: GColorsel was unable to paste colors from the clipboard.
pt: GSelecçãoCores foi incapaz de colar cores da área de transferência.

en: GColorsel was unable to save the file :
    
    %s
    
    Make sure that the path you provided exists,
    and that you have the approprate write permissions.
    
    Do you want to retry ?
pt: O GSelecçãoCores não foi capaz de gravar o ficheiro :
    
    %s
    
    Certifique-se de que o caminho que indicou existe,
    e de que possui as permissões apropriadas para escrita.
    
    Deseja tentar novamente ?

en: GDict
pt: GDicionário

en: GDiskFree
pt: GDiscoLivre

en: GDiskFree Properties
pt: Propriedades do GDiscoLivre

en: GDiskFree is a GNOME implementation of the shell utility 'df'.
pt: GDiscoLivre é uma implementação GNOME do utilitário de consola 'df'.

en: GEOMETRY
pt: GEOMETRIA

en: GNOME Archive Generator
pt: Gerador de Arquivos GNOME

en: GNOME Archive Generator aka Meat Grinder
pt: Gerador de Arquivos GNOME (Triturador de Carne)

en: GNOME Character Map
pt: Mapa de Caracteres GNOME

en: GNOME DiskFree
pt: Disco Livre GNOME

en: GNOME Penguin
pt: Pinguim GNOME

en: GNOME Search Tool
pt: Ferramenta de Procura GNOME

en: GNOME client for RFC 2229-compliant dictionary server
pt: Cliente GNOME para servidores de dicionário que respeitem o RFC 2229

en: GNOME contributors:
pt: Quem contribuiu para o GNOME:

en: GNOME: The GNU Network Object Model Environment
pt: GNOME: O "GNU Network Object Model Environment".

en: GTimeTracker is a combination stop-watch, diary, consultant billing system and project manager.  You can measure the amount of time you spend on a task, associate a memo with it, set a billing rate, print an invoice, as well as track that status of other projects.
pt: GTimeTracker é uma combinação de cronómetro, diário, sistema de facturação de consultadoria e gestor de projectos. Pode medir a quantidade de tempo que dispende numa tarefa, associar-lhe uma nota, definir uma taxa de facturação, imprimir uma factura, bem como acompanhar o estado dos projectos.

en: General
pt: Genérico

en: General Settings
pt: Definições Genéricas

en: Geometry
pt: Geometria

en: Geometry string: WxH+X+Y
pt: Expressão de geometria: WxH+X+Y

en: Gnome Calculator
pt: Calculadora Gnome

en: Gnome Character Map
pt: Mapa de Caracteres Gnome

en: Gnome Color Browser
pt: Visualizador de Cores Gnome

en: Gnome Search Tool
pt: Ferramenta de Procura Gnome

en: Gnome client for the MIT dictionary server
pt: Cliente Gnome para o servidor de dicionário do MIT

en: Grab
pt: Capturar

en: Grab a color on the screen
pt: Capturar uma cor no ecrã

en: Grab:
pt: Capturar:

en: Green :
pt: Verde :

en: Grid
pt: Grelha

en: Gstripchart
pt: GGráficoLinear

en: Header :
pt: Cabeçalho :

en: Headword:
pt: Palavra Principal:

en: Help
pt: Ajuda

en: Hide app
pt: Esconder apl

en: High
pt: Alta

en: High Density 3.5" (1.44 MB)
pt: Alta Densidade 3.5" (1.44 MB)

en: High Density 5.25" (1.2 MB)
pt: Alta Densidade 5.25" (1.2 MB)

en: Hold
pt: Espera

en: Host Name:
pt: Nome do Servidor:

en: Hours to Finish:
pt: Horas para o Final:

en: How important is it to perform this task?  Not everything important is urgent.  For example, it is important to file a tax return every year, but you have a lot of time to get ready to do this.
pt: Quão importante é você realizar esta tarefa? Nem tudo o que é importante é urgênte. Por exemplo, é importante preencher anualmente a declaração de impostos, mas você ainda tem muito tempo para se preparar para o fazer.

en: How should this task be billed?  "Billable" means bill to the customer in the normal fashion.   "Not Billable" means we can't ask for money for this, don't print on the invoice.   "No Charge" means print on the invoice as 'free/no-charge'.
pt: Como deverá esta tarefa ser facturada?  "Imputável" significa facturar o cliente da forma normal. "Não Imputável" significa que não podemos cobrar isto, pelo que não é impresso na factura. "Sem Custo" significa imprimir na factura como 'oferta/sem-custo'.

en: I can't execute this action. Check that :
    
    1. You have associated an action with this event.
    2. The associated document still exists.
    3. The type of the associated document.
    
    Go to preferences, in the edit menu.
pt: Incapaz de executar esta acção. Verifique que :
    
    1. Associou uma acção a este evento.
    2. O documento associado ainda existe.
    3. O tipo de documento associado.
    
    Vá às preferências, no menu editar.

en: I'm going to close '%s'.
    
    Please note that %d views will be destroyed,
    and that %d virtual document use data from this document.
    
    Do you want to continue ?
pt: Irá ser fechado o '%s'.
    
    Note que %d vistas serão destruidas,
    e que %d documentos virtuais utilizam dados deste documento.
    
    Deseja continuar ?

en: I'm going to close '%s'.
    
    Please note that %d views will be destroyed.
    
    Do you want to continue ?
pt: Irá ser fechado o '%s'.
    
    Note que %d vistas serão destruidas.
    
    Deseja continuar ?

en: I'm going to close the last view of '%s'.
    
    This document will be closed too, continue ?
pt: Irá ser fechada a última vista de '%s'.
    
    Este documento será também fechado, continuar ?

en: I'm going to close the last view of '%s'.
    
    This document will be closed too, continue ?
    
    Please note that %d virtual document use data from this document.
pt: Irá ser fechada a última vista de '%s'.
    
    Este documento será também fechado, continuar ?
    
    Note que %d documentos virtuais utilizam dados deste documento.

en: IDE Device Tool
pt: Ferramenta de Dispositivos IDE

en: IDE Status
pt: Estado IDE

en: IO Mode
pt: Modo IO

en: IRQ Unmask
pt: Desmascarar IRQ

en: Idle Seconds:
pt: Segundos Inactivo:

en: If the gap between intervals is smaller than this, the intervals will be merged together.
pt: Se o tempo decorrido entre intrevalos for menor do que este, os intrevalos serão juntados.

en: If this project is billed for one price no matter how long it takes, enter the fee here.
pt: Se este projecto for facturado por um valor independentemente do tempo que demorar, introduza aqui o montante.

en: Ignore standard input; may be needed in some cases.
pt: Ignorar "standard input"; pode ser necessário nalguns casos.

en: Importance:
pt: Importância:

en: Importance: How important is this project?
pt: Importância: Quão importante é este projecto?

en: In Progress
pt: Em Curso

en: Inactivity Timeout
pt: Expirar Inactividade

en: Indicator
pt: Indicador

en: Info about logview
pt: Informação sobre a visualização do log

en: Information
pt: Informação

en: Inhibit loading of last font
pt: Não carregar última fonte

en: Inhibit remembering selected font for next run
pt: Não lembrar fonte seleccionada na próxima execução

en: Insert
pt: Inserir

en: Insert Character...
pt: Inserir Caracter...

en: Insert Diary Entry
pt: _Inserir Entrada de Diário

en: Insert a new diary entry above this one.
pt: Inserir uma nova entrada de diário acima desta.

en: Insert a new diary entry above this time interval.
pt: Inserir uma nova entrada de diário sobre este intrevalo de tempo.

en: Insert character(s) by choosing character codes
pt: Inserir caracter(es) seleccionado os seus códigos

en: Insert character(s) by choosing character codes.
pt: Inserir caracter(es) seleccionando os seus códigos.

en: Insert color
pt: Inserir cor

en: Insert every selected character at the end of the text entry
pt: Inserir cada caracter seleccionado no final da entrada de texto

en: Internal notes about the project that will not be printed on an invoice.
pt: Anotações internas sobre o projecto que não serão impressas numa factura.

en: Intervals
pt: Intrevalos

en: Intervals smaller than this will be discarded
pt: Intrevalos inferiores a este valor serão ignorados

en: Invalid user or group
pt: Utilizador ou grupo inválido

en: Invoke sync before getting usage info
pt: Invocar sync antes de obter informação de utilização

en: Is this task ready to be billed to the customer? "Hold" means maybe, but not yet, needs review.   "Bill" means print this on the next invoice.   "Paid" means that it should no longer be included on invoices.
pt: Esta tarefa está pronta a ser facturada ao cliente? "Espera" significa talvez, mas ainda não, recessita ser revista. "Facturar" significa imprimir isto na próxima factura. "Pago" significa que não deverá mais ser incluido em facturas.

en: It was not possible to open the file `%s'
pt: Não foi possível abrir o ficheiro `%s'

en: January
pt: Janeiro

en: Journal
pt: Diário

en: July
pt: Julho

en: June
pt: Junho

en: Keep settings
pt: Guardar preferências

en: Last date:
pt: Última data:

en: Last modification time
pt: Data da última modificação

en: Left
pt: Esquerda

en: Legacy MFM/RLL drive
pt: Dispositivo antigo MFM/RLL

en: Let a cute pinguin chase your pointer
pt: Deixe que um pinguim adorável persiga o seu cursor

en: Line
pt: Linha

en: Linux Native (ext2)
pt: Nativo Linux (ext2)

en: List
pt: Lista

en: Load a palette
pt: Carregar uma palette

en: Loading file, please wait ...
pt: A carregar ficheiro, aguarde...

en: Loading files, please wait ...
pt: A carregar ficheiros, por favor aguarde ...

en: Loading...
pt: A Carregar...

en: Locate file:
pt: Procurar ficheiro:

en: Log information
pt: Informação de log

en: Log line detail for %s
pt: Detalhe de linha de log para %s

en: Log line detail for <No log loaded>
pt: Detalhe de linha de log para <Nenhum log carregado>

en: Log stats
pt: Estatisticas log

en: Logarithmic
pt: Logarítmico

en: Logfile
pt: Ficheiro de Log

en: Logo file not found
pt: Ficheiro de logotipo não encontrado

en: Logview
pt: Visualizador Logs

en: Look up
pt: Procurar

en: Look up Word...
pt: Procurar Palavra...

en: Look up word in dictionary
pt: Procurar palavra no dicionário

en: Looking up word...
pt: À procura de palavra...

en: Lookup done
pt: Procura realizada

en: Low
pt: Baixa

en: MBad data in cyl %d.  Continuing...
pt: Dados danificados no cilindro %d. A continuar...

en: MChecking for bad blocks...
pt: À procura de blocos danificados...

en: MChecking for bad blocks... (this might take a while)
pt: A verificar blocos danificados... (isto pode demorar)

en: MChecking for bad blocks... Done
pt: Verificação de blocos danificados... Terminado

en: MDI (Multiple Document Interface)
pt: MDI (Interface de Múltiplos Documentos)

en: MFailed to open device %s for badblock checking
pt: Falha ao aprir dispositivo %s para procurar blocos danificados

en: MFormatting the disk...
pt: A formatar o dispositivo...

en: MFormatting the disk... Done
pt: A formatar o dispositivo... Terminado

en: MInternal Error: Unable to seek to the correct location.
pt: Erro Interno: Incapaz de procurar a localização correcta.

en: MInternal Error: Weird value (%ld) in do_test
pt: Erro Interno: Valor estranho (%ld) no do_test

en: MMaking filesystem on disk...
pt: A criar sistema de ficheiros no disco...

en: MMaking filesystem on disk... Done
pt: A criar sistema de ficheiros no disco... Terminado

en: MVerifying the format...
pt: A verificar a formatação...

en: MVerifying the format... Done
pt: A verificar formatação... Terminado

en: Mail To...
pt: Enviar Para...

en: Main body:
pt: Corpo principal:

en: Make guname act as a control center applet
pt: Fazer guname comportar-se como uma applet de centro de controlo

en: March
pt: Março

en: May
pt: Maio

en: Med
pt: Média

en: Medium
pt: Médio

en: Memory
pt: Memória

en: Memory Information
pt: Informação da Memória

en: Menu items
pt: Items de menu

en: Merge Down
pt: Juntar Abaixo

en: Merge Into Interval Above
pt: Juntar com o Intrevalo Acima

en: Merge Into Interval Below
pt: Juntar com o Intrevalo Abaixo

en: Merge Up
pt: Juntar Acima

en: Message:
pt: Mensagem:

en: Min Recorded:
pt: Min Gravados:

en: Minimum Interval:
pt: Intrevlalo Mínimo:

en: Misc
pt: Vários

en: Mode:
pt: Modo:

en: Model
pt: Modelo

en: Modified:
pt: Modificado:

en: Monitor log
pt: Monitorizar log

en: Monitor options
pt: Opções de monitorização

en: Monitor...
pt: Monitorizar...

en: Monitoring logs...
pt: A monitorizar logs...

en: Month
pt: Mês

en: Mount Point:
pt: Ponto de Montagem:

en: Mount point
pt: Ponto de montagem

en: Name
pt: Nome

en: Name :
pt: Nome :

en: New Color
pt: Nova Cor

en: New Diary Entry
pt: Nova Entrada de Diário

en: New Diary _Entry
pt: Nova _Entrada de Diário

en: New Document
pt: Novo Documento

en: New File
pt: _Novo Ficheiro

en: New Interval
pt: Novo Intrevalo

en: New Project...
pt: Novo Projecto...

en: New Time Interval
pt: Novo Intrevalo de Tempo

en: New View
pt: Nova Vista

en: New text viewer window
pt: Nova janela para visualizar texto

en: No
pt: Não

en: No Charge
pt: Sem Custo

en: No Default Value
pt: Nenhum Valor de Defeito

en: No Error
pt: Nenhum Erro

en: No Project Command:
pt: Comando Sem Projecto:

en: No command for this mime type
pt: Nenhum comando para este tipo mime

en: No filename selected
pt: Nenhum nome de ficheiro seleccionado

en: No files or folders, drop files or folders
    above to add them to the archive
pt: Nenhuns ficheiros ou pastas, large ficheiros ou pastas
    acima para adiciona-los ao arquivo

en: No information for this filesystem.
pt: Informação inexistente para este sistema de ficheiros.

en: No items to archive
pt: Nenhum item para arquivar

en: No log files to open
pt: Nenhum ficheiro log para abrir

en: No matches found
pt: Nenhuma equivalência encontrada

en: No search string was specified!
pt: Expressão a procurar não especificada!

en: No such file or directory:
    %s
pt: Ficheiro ou directório não existe:
    %s

en: None
pt: Nenhum

en: Not Billable
pt: Não Imputável

en: Not Set
pt: Não Definido

en: Not Started
pt: Por Iniciar

en: Not enough memory!
pt: Memória insuficiente!

en: Notebook
pt: Pastas

en: Notebook Tab position:
pt: Posição dos Separadores:

en: Notepad
pt: Bloco de Notas

en: Notes
pt: Notas

en: Notes:
pt: Notas:

en: Nothing to locate
pt: Nada a procurar

en: November
pt: Novembro

en: Num. lines:
pt: Num. linhas:

en: Number of files: %d
    Nuber of folders: %d
pt: Número de ficheiros: %d
    Número de pastas: %d

en: October
pt: Outubro

en: Old GTT Tasks
pt: Tarefas GTT Antigas

en: On ... execute ...
pt: Quando ... executar ...

en: On Hold
pt: Em Espera

en: On Reset
pt: Ao Reiniciar

en: One or more files can not be restored :
pt: Um ou mais ficheiros não poderam ser carregados :

en: Only the superuser can use this tool
pt: Apenas o super-utilizador pode utilizar esta ferramenta

en: Open
pt: Abrir

en: Open File
pt: Abrir Ficheiro

en: Open Palette
pt: Abrir Palette

en: Open Text File...
pt: Abrir Ficheiro de Texto...

en: Open a palette
pt: Abrir uma palette

en: Open log
pt: Abrir log

en: Open log...
pt: Abrir log...

en: Open new logfile
pt: Abrir novo ficheiro log

en: Operating System Release:
pt: Release do Sistema Operativo:

en: Operating System Version:
pt: Versão do Sistema Operativo:

en: Operating System:
pt: Sistema Operativo:

en: Out of memory!
pt: Sem memória!

en: OverOver
pt: Dupla Extra

en: Overtime
pt: Horas-Extra

en: Overtime Rate:
pt: Taxa de Hora-Extra:

en: PROJECT
pt: PROJECTO

en: Page files as with `more' and `less'
pt: Mostra ficheiros de texto como o `more' ou o `less'

en: Paid
pt: Pago

en: Parameter
pt: Parâmetro

en: Parameter Editor
pt: Editor de Parâmetros

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Part of speech:
pt: Tipo de discurso:

en: Paste
pt: Colar

en: Paste Clipboard Contents
pt: Colar Conteúdo da Área de Transferência

en: Paste Diary Entry
pt: Colar Entrada de Diário

en: Paste Project
pt: Colar Projecto

en: Paste a previously cut diary entry.
pt: Colar uma entrada de diário previamente cortada.

en: Paste the clipboard
pt: Colar da área de transferência

en: Pattern
pt: Padrão

en: Pen
pt: Caneta

en: Percent Complete: How much of this project has been finished till now.
pt: Percentagem Completo: Quanto deste projecto foi realizado até agora.

en: Percent free
pt: Percentagem livre

en: Personal cron manager
pt: Gestor pessoal do cron

en: Personal crontab manager
pt: Gestor pessoal do crontab

en: Planned Finish:
pt: Final Previsto:

en: Planned Start:
pt: Início Previsto:

en: Planning
pt: Planeamento

en: Please select a file document before.
pt: Seleccione primeiro um documento.

en: Please, select the type of document to create.
    You can choose a short name, do not confuse it with the file name.
pt: Seleccione o tipo de documento a criar.
    Pode seleccionar um nome curto, a não confundir com o nome do ficheiro.

en: Please, select the type of view you want to create.
pt: Seleccione o tipo de vista que deseja criar.

en: Point
pt: Ponto

en: Port:
pt: Porto:

en: Preferences
pt: Preferências

en: Preferences...
pt: Preferências...

en: Print
pt: Imprimir

en: Print selected font name on exit
pt: Imprimir nome da fonte seleccionada ao sair

en: Process:
pt: Processo:

en: Processor Speed:
pt: Velocidade do Processador:

en: Processor Type:
pt: Tipo de Processador:

en: Project
pt: Projecto

en: Project Description:
pt: Descrição do projecto:

en: Project List Display
pt: Lista de Projectos

en: Project Title
pt: Título do Projecto

en: Project Title:
pt: Título do Projecto:

en: Prompts the user for a program to run
pt: Pede ao utilizador o nome de uma aplicação a executar

en: Pronunciation:
pt: Pronunciação:

en: Quick find (locate)
pt: Procura rápida (locate)

en: Quit
pt: Sair

en: Quit GTimeTracker
pt: Sair do GContadorTempo

en: Rates
pt: Taxas

en: ReadLogStats: out of memory
pt: ReadLogStats: sem memória

en: Real Memory:
pt: Memória Real:

en: Reason %d
pt: Razão %d

en: Reboot
pt: Reiniciar

en: Red :
pt: Vermelho :

en: Refresh
pt: Actualizar

en: Regular
pt: Normal

en: Regular Rate:
pt: Taxa Normal:

en: Regular expression search
pt: Procura por expressão regular

en: Reload
pt: Reler

en: Reload Configuration File
pt: Reler Ficheiro de Configuração

en: Remove
pt: Remover

en: Remove <<
pt: Remover <<

en: Remove selected colors
pt: Remover cor seleccionada

en: Remove the selected item(s)
pt: Remover os itens seleccionados

en: Reports
pt: Relatórios

en: Reports/<Separator>
pt: Relatórios/<Separador>

en: Revert to Defaults
pt: Reverter para Defeitos

en: Right
pt: Direita

en: Run A Command...
pt: Executar um Comando...

en: Run in analog (slide rule) mode
pt: Executar em mod analógico (régua deslizante)

en: Run program...
pt: Executar aplicação...

en: Runlevel 2
pt: Nível Execução 2

en: Runlevel 3
pt: Nível Execução 3

en: Runlevel 4
pt: Nível Execução 4

en: Runlevel 5
pt: Nível Execução 5

en: Running: %s
pt: Em Execução: %s

en: Save
pt: Gravar

en: Save As...
pt: Gravar Como...

en: Save Configuration File
pt: Gravar Ficheiro de Configuração

en: Save File
pt: Gravar Ficheiro

en: Save HTML To File
pt: Gravar HTML para Ficheiro

en: Save Information to File...
pt: Gravar Informação para Ficheiro...

en: Save Palette as
pt: Gravar Palette como

en: Save Results
pt: Gravar Resultados

en: Save System Information As...
pt: Gravar Informação do Sistema Como...

en: Save Text As...
pt: Gravar Texto Como...

en: Save palette _As...
pt: Gravar palette _Como...

en: Save session on exit.
pt: Gravar sessão ao sair.

en: Save the current palette in a file
pt: Gravar a palette actual num ficheiro

en: Save the current palette with a different name
pt: Gravar a palette actual com um nome diferente

en: Saving...
pt: A Gravar...

en: Scale
pt: Escala

en: Search
pt: Procurar

en: Search RGB
pt: Procurar RGB

en: Search Results
pt: Resultados da Procura

en: Search Strategy:
pt: Estratégia de Pesquisa:

en: Search all databases
pt: Procurar todas as bases de dados

en: Search already running on another page
pt: Procura já em execução noutra página

en: Search command line
pt: Linha de comando da procura

en: Search it in ->
pt: Procurar em ->

en: Searching...
pt: A Procurar...

en: Select Character
pt: Caracter Seleccionado

en: Select a font for pasting
pt: Seleccionar uma fonte para colar

en: Select a project on startup
pt: Seleccione um projecto ao iniciar

en: Select log events
pt: Seleccionar eventos do log

en: Select source document
pt: Seleccione documento fonte

en: Select type
pt: Seleccione tipo

en: Select...
pt: Seleccionar...

en: Selection:
pt: Selecção:

en: September
pt: Setembro

en: Serial No.
pt: Nº Série

en: Server
pt: Servidor

en: Server to use, default search strategy, fonts
pt: Servidor a utilizar, estratégia de procura de defeito, fontes

en: Server:
pt: Servidor:

en: Session
pt: Sessão

en: Set how Uncertain the Start Time Is
pt: Definir quão Incerta a Hora de Inicio é

en: Set the buttons to be focusable or not
pt: Definir os botões como podendo ou não ter focus

en: Set the character table's font.
pt: Definir a fonte da tabela de caracteres.

en: Settings
pt: Definições

en: Shall I setup a new configuration?
pt: Deverá ser definida uma nova configuração?

en: Shell
pt: Consola

en: Shell Commands
pt: Comandos de Consola

en: Short name :
pt: Nome curto :

en: Show Command
pt: Mostrar Comando

en: Show Current Diary Entry
pt: Mostrar Entrada de Diário Actual

en: Show Estimated Effort
pt: Mostrar Esforço Estimado

en: Show Gnome Character Map's manual
pt: Mostrar manual do Mapa de Caracteres Gnome

en: Show Percent Complete
pt: Mostrar Percentagem Efectuado

en: Show Planned Project End Date
pt: Mostrar Data Estimada de Final de Projecto

en: Show Planned Project Start Date
pt: Mostrar Data Planeada de Início do Projecto

en: Show Project Description
pt: Mostrar Descrição do Projecto

en: Show Project Due Date
pt: Mostrar Prazo de Entrega do Projecto

en: Show Project Importance
pt: Mostrar Importância do Projecto

en: Show Project Status
pt: Mostrar Estado do Projecto

en: Show Project Urgency
pt: Mostrar Urgência do Projecto

en: Show Seconds
pt: Mostrar Segundos

en: Show Status Bar
pt: Mostrar Barra de Estado

en: Show Sub-Projects
pt: Mostrar Sub-Projectos

en: Show Table Header
pt: Mostrar Cabeçalho da Tabela

en: Show Time For The Current Diary Entry
pt: Mostrar Horas Para a Entrada de Diário Actual

en: Show Time This Month
pt: Mostrar Horas Neste Mês

en: Show Time This Week
pt: Mostrar Horas Esta Semana

en: Show Time This Year
pt: Mostrar Horas Este Ano

en: Show Time Today
pt: Mostrar Horas Hoje

en: Show Toolbar Icons
pt: Mostrar Ícones na Barra de Ferramentas

en: Show Toolbar Texts
pt: Mostrar Texto na Barra de Ferramentas

en: Show Tooltips
pt: Mostar Dicas de Balão

en: Show Total Time Ever
pt: Mostrar Horas Totais Desde Início

en: Show `Cut', `Copy', `Paste'
pt: Mostrar `Cortar', `Copiar', `Colar'

en: Show `Help'
pt: Mostrar `Ajuda'

en: Show `Journal'
pt: Mostrar `Diário'

en: Show `New'
pt: Mostrar `Novo'

en: Show `Preferences'
pt: Mostrar `Preferências'

en: Show `Properties'
pt: Mostrar `Propriedades'

en: Show `Quit'
pt: Mostrar `Sair'

en: Show `Save', `Reload'
pt: Mostrar `Gravar', `Reler'

en: Show `Timer'
pt: Mostrar `Contador'

en: Show a sample introductory primer for designing custom reports
pt: Mostrar um exemplo de manual para desenhar relatórios customizados

en: Show a sample invoice for this project
pt: Mostrar uma factura de exemplo para este projecto

en: Show and Configure IDE Device Settings
pt: Ver e Configurar Parâmetros de Dispositivos IDE

en: Show calendar log
pt: Mostrar calendário de log

en: Show drive mount points
pt: Mostrar pontos de montagem do disco

en: Show drive size
pt: Mostrar tamanho do disco

en: Show free space on mounted file systems using dials.
pt: Mostra espaço livre nos sistemas de ficheiros montados (via dials).

en: Show line info
pt: Mostrar informação de linha

en: Show log stats
pt: Mostrar estatísticas de log

en: Show the 'szing', that is, the estimated amount of work that it will take to perform this project.
pt: Mostrar a quantidade estimada de trabalho que será necessária para realizar este projecto.

en: Show the timesheet journal for this project
pt: Mostrar a folha de horas em diário para este projecto

en: Show the verbose timesheet journal for this project
pt: Mostrar a folha de horas detalhada em diário para este projecto

en: Show user preferences
pt: Mostrar preferências do utilizador

en: Show values
pt: Mostrar valores

en: Show various system information
pt: Ver informação variada do sistema

en: Show/Hide Definition Window...
pt: Mostrar/Esconder Janela de Definições...

en: Shows a stripchart
pt: Mostra um gráfico linear

en: Shows a stripchart plot
pt: Mostrar um gráfico linear

en: Shut Down
pt: Desligar

en: Shut Down or Reboot
pt: Desligar ou Reiniciar

en: Shutdown or Reboot
pt: Desligar ou Reiniciar

en: Simple Calculator
pt: Calculadora Simples

en: Simple double precision calculator similiar to xcalc
pt: Calculadora simples de dupla precisão parecida com a xcalc

en: Simple editor (notepad)
pt: Editor de texto simples

en: Simple substring search
pt: Procura por sub-expressão simples

en: Single User Mode
pt: Modo de Utilizador Único

en: Size
pt: Tamanho

en: Sizing: How much work it will take to finish this project.
pt: Dimensionamento: Quanto trabalho será necessário para terminar este projecto.

en: Sleeping
pt: Adormecido

en: Small utility to browse available X11 colors.
pt: Pequeno utilitário para visualizar as cores X11 disponíveis.

en: Smart lookup
pt: Pesquisa inteligente

en: Smooth
pt: Suave

en: Solid
pt: Sólido

en: Sorry, no preferences yet.
pt: Ainda não há preferências.

en: Special properties
pt: Propriedades especiais

en: Specify geometry
pt: Especificar geometria

en: Specify the geometry of the window.
pt: Especifica a geometria da janela.

en: Spell
pt: Ortografia

en: Spell Check...
pt: Verificação Ortográfica...

en: Spell check done
pt: Correcção ortográfica realizada

en: Spell checker
pt: Verificar ortografia

en: Spell-checking...
pt: Corrector Ortográfico...

en: St_art
pt: Inici_ar

en: Standby
pt: Em Espera

en: Start
pt: Iniciar

en: Start Fuzz
pt: Imprecisão de Início

en: Start Time Fuzziness
pt: Margem de Data de Início

en: Start date:
pt: Data de início:

en: Start directory does not exist
pt: Directório de início não existe

en: Start in directory:
pt: Iniciar no directório:

en: Start the timer running
pt: Iniciar o contador de tempo

en: Start/Stop Timer
pt: Ligar/Desligar Contador

en: Status
pt: Estado

en: Status:
pt: Estado:

en: Sto_p
pt: _Parar

en: Stop
pt: Parar

en: Stop the timer
pt: Parar o contador de tempo

en: String not found
pt: Expressão não encontrada

en: Stripchart
pt: Gráfico Linear

en: Stripchart Plotter
pt: Desenhador de Gráficos Lineares

en: Sub-number:
pt: Sub-número:

en: Swap Space ("virtual memory"):
pt: Espaço de "Swap" ("memória virtual"):

en: Switch Project Command:
pt: Comando Para Mudar de Projecto:

en: Switch log
pt: Alternar log

en: Switches between projects that happen faster than this will not be logged (enter the number of seconds)
pt: Trocas de projectos que ocorram mais rapidamente do que este valor não serão registadas (introduza o número de segundos)

en: SysLog tool
pt: Ferramenta de "logs"

en: System Colors
pt: Cores do Sistema

en: System Idle
pt: Sistema Inactivo

en: System Info
pt: Informação do Sistema

en: System Information
pt: Informação do Sistema

en: System Log Viewer
pt: Visualizador de Logs do Sistema

en: System Status:
pt: Estado do Sistema:

en: System log monitor
pt: Monitor de ficheiros de "log" do sistema

en: TOUCHED!!
pt: TOCADO!!

en: Task Time
pt: Duração da Tarefa

en: Technical information about this computer
pt: Informação técnica sobre este computador

en: Text File Viewer
pt: Visualizador de Ficheiros de Texto

en: Text copied to clipboard...
pt: Texto copiado para a área de transferência...

en: Text cut to clipboard...
pt: Texto cortado para a área de transferência...

en: Text pasted from clipboard...
pt: Texto colado da área de transferência...

en: Text to copy:
pt: Texto a copiar:

en: The DMA setting for this drive cannot be changed.
pt: As definições DMA para este dispositivo não podem ser modificadas.

en: The GNOME Archive Generator
pt: O Gerador de Arquivos GNOME

en: The GNOME stripchart program plots various user-specified parameters as a function of time.  Its main use is to chart system performance parameters such as CPU load, CPU utilization, network traffic levels, and the like.  Other more ingenious uses are left as an exercise for the interested user.
pt: O Gráfico Linear GNOME desenha vários parâmetros especificados pelo utilizador em função do tempo. A sua principal utilidade é desenhar parâmetros de performance do sistem tais como carga do CPU, utilização do CPU, níveis de tráfego de rede, e afins. Outras utilidades mais engenhosas são deixadas como exercício para o utilizador interessado.

en: The Gnome Calculator
pt: A Calculadora Gnome

en: The Gnome Search Tool
pt: A Ferramenta de Procura Gnome

en: The Gnome equalivant of Microsoft Windows' Character Map. Warning: might contain bad English.
pt: O equivalente Gnome do Mapa de Caracteres do Microsoft Windows. Atenção: pode conter mau Português.

en: The IRQ unmask setting for this drive cannot be changed.
pt: A opção desmascarar IRQ deste dispositivo não pode ser modificada.

en: The billed unit of time will be rounded to an integer multiple of this time.
pt: A unidade de tempo imputada será arredondada para um inteiro múltiplo deste tempo.

en: The current active project will be made inactive after there has been no keyboard/mouse activity after this number of seconds.  Set to -1 to disable.
pt: O projecto actualmente activo será colocado como inactivo quando não existir actividade do teclado/rato após este número de segundos. Definir como -1 para inibir.

en: The current diary entry
pt: A entrada de diário actual

en: The current status of this project.
pt: O estado actual deste projecto

en: The device %s is disconnected.
    Please attach device to continue.
pt: O dispositivo %s está desligado.
    Ligue o dispositivo para continuar.

en: The device to format
pt: O dispositivo a formatar

en: The dollars per hour charged for overtime work on this project.
pt: Os euros por hora cobrados por horas-extra sobre este projecto.

en: The dollars per hour normally charged for this project.
pt: Os euros por hora normalmente cobrados a este projecto.

en: The drive refused to keep its settings.
pt: O dispositivo recusou manter os parâmetros.

en: The executable is for a different platform and can not be executed on this system
pt: O executável é de uma plataforma diferente e não pode ser executado neste sistema

en: The file
    	%s
    doesn't seem to be a GTT project data file
pt: O ficheiro
    	%s
    não parece ser um ficheiro de dados de projecto GTT

en: The file
    	%s
    seems to be corrupt
pt: O ficheiro
    	%s
    parece estar corrompido

en: The file %s was not found.
pt: O ficheiro %s não foi encontrado.

en: The file `%s' is empty
pt: O ficheiro `%s' está vazio

en: The file is a core file and can not be executed
pt: O ficheiro é um core e não pode ser executado

en: The following mail will be sent to %s.
     Are you sure you want to mail this information?
pt: O seguinte e-mail será enviado para %s.
     Tem a certeza que deseja enviar esta informação?

en: The keyboard and mouse have been idle
    for %d minutes.  The currently running
    project (%s - %s)
    has been stopped.
    Do you want to restart it?
pt: O teclado e rato têm estado inactivos
    à %d minutos.  O projecto actualmente
    em curso (%s - %s)
    foi parado.
    Deseja reinicia-lo?

en: The over-overtime rate (overtime on Sundays, etc.)
pt: A taxa de horas-extra duplas (Domingos, etc.)

en: The server you specified could not be found.
pt: O servidor que especificou não pode ser encontrado.

en: There seems to be another GTimeTracker running.
    Press OK to start GTimeTracker anyway, or press Cancel to quit.
pt: Parece haver outro GContadorTempo em execução.
    Pressione OK para recomeçar o GContadorTempo, ou Cancelar para sair.

en: There was an error. `%s' is empty
pt: Ocorreu um erro. `%s' está vazio

en: This  program  is  part of  the  GNOME  project. Logview comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to redistribute it under the conditions of the GNU General Public Licence. The log icon is a courtesy of Tuomas Kuosmanen (a.k.a tigert).
pt: Esta aplicação faz parte do projecto GNOME. O Visualizador de logs(logview) vem SEM QUALQUER GARANTIA. Esta aplicação é livre, e você pode redistribui-la sob as condições da Licença Pública Genérica GNU. O ícon de log foi uma oferta do Tuomas Kuosmanen (ou tigert).

en: This document read document from one or more other document. Please, choose these documents.
pt: Este documento lê documentos de um ou mais outros documentos. Seleccione esses documentos.

en: This function is not yet implemented!
    Coming Soon, I hope!
pt: Esta funcionalidade ainda não está implementada!
    Para breve, eu espero!

en: This is a library and can not be executed
pt: Isto é uma biblioteca e não pode ser executada

en: This is an interface to locate.  If you type in a simple string it
    will be matched as a subset of the full path, and if you type
    in a string with wildcards, it will have to match the full path.
pt: Este é um interface para o locate.  Se inserir uma expressão simples
    será comparada com um subconjunto do caminho completo, e se inserir uma
    expressão com caracteres "wildcards", terá de inserir o caminho completo.

en: This is an unknown kind of executable
pt: Este é um tipo desconhecido de executável

en: This is the command line that can be used to execute this search from the console:
    (Note: to print one file per line rather then null separated,
    append "| tr '\000' '\n'" to the line below)
pt: Esta é a linha de comando que poderá ser utilizada para realizar esta procura a partir da consola:
    (Nota: para imprimir um ficheiro por linha em vez de separados por null,
    acrescente "| tr '\000' '\n'" à linha abaixo)

en: Ticks
pt: Batidas

en: Time Tracker tool
pt: Ferramenta de Contagem de Tempo

en: Time below which an interval is merged with its neighbors
pt: Período abaixo do qual um intrevalo é junto aos seus vizinhos

en: Time spent on this project this month.
pt: Tempo dispendido neste projecto este mês.

en: Time spent on this project this week.
pt: Tempo dispendido neste projecto esta semana.

en: Time spent on this project this year.
pt: Tempo dispendido neste projecto este ano.

en: Time spent on this project today.
pt: Tempo dispendido neste projecto hoje.

en: Time spent under the current diary entry.
pt: Tempo dispendido debaixo da entrada de diário actual.

en: Time tracking tool
pt: Ferramenta de controlo de tempo gasto em projectos

en: Timer
pt: Contador

en: Title
pt: Título

en: Today
pt: Hoje

en: Tolerance :
pt: Tolerância :

en: Too many open logs. Close one and try again
pt: Demasiados logs abertos. Feche um e tente novamente

en: Toolbar
pt: Barra de Ferramentas

en: Toolbar Segments
pt: Segmentos da Barra de Ferramentas

en: Top
pt: Topo

en: Toplevel
pt: Nível de topo

en: Total Memory:
pt: Memória Total:

en: Total time spent on this project.
pt: Tempo total dispendido neste projecto.

en: Turn off or reset the computer
pt: Desliga ou reinicia o seu computador

en: Type
pt: Tipo

en: Unable to access the drive.
pt: Incapaz de aceder ao dispositivo.

en: Unable to display compressed file.
    zcat not found in your path.
pt: Incapaz de mostrar o ficheiro comprimido.
    zcat não se encontra no caminho.

en: Unable to open logfile!
pt: Incapaz de abrir o ficheiro de log!

en: Unable to open the device %s, formatting cannot continue.
pt: Incapaz de abrir o dispositivo %s, formatação não pode prosseguir.

en: Unable to open the file %s
    %s
pt: Incapaz de abrir o ficheiro %s
    %s

en: Unable to parse the geometry string '%s'
pt: Incapaz de parsear a expressão de geometria '%s'

en: Unable to perform requested operation, either because the server
    you are using is down or because you are not connected to the
    Internet. If you are not already connected to the Internet, please
    do so and try again.
pt: Incapaz de realizar operação pedida, ou porque o servidor que está
    a utilizar está em baixo ou porque você não está ligado à Internet.
    Caso não esteja ainda ligado à Internet, ligue-se e tente novamente.

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown filesystem
pt: Sistema de ficheiros desconhecido

en: Unkown Error
pt: Erro Desconhecido

en: Update
pt: Actualizar

en: Update Information
pt: Actualizar Informação

en: Update interval (ms)
pt: Intrevalo de Actualização (ms)

en: Urgency:
pt: Urgência:

en: Urgency: Does this project need to be done soon, done quickly?
pt: Urgência: Este projecto tem de ser feito para breve, rapidamente?

en: Use Logfile
pt: Usar Ficheiro de Log

en: Used space
pt: Espaço utilizado

en: User Colors
pt: Cores do Utilizador

en: User Listing
pt: Lista de Utilizadores

en: User Name:
pt: Nome do Utilizador:

en: User's Guide and Manual
pt: Manual e Guia do Utilizador

en: Value
pt: Valor

en: Values
pt: Valores

en: View Calendar
pt: Ver Calendário

en: View Project Fields
pt: Ver Campos do Projecto

en: View and Edit Timestamp Logs
pt: Ver e Editar Registos de Horas

en: View or hide the action toolbar
pt: Ver ou esconder a barra de ferramentas de acção

en: View or hide the statusbar
pt: Ver ou esconder a barra de estados

en: View or hide the text toolbar
pt: Ver ou esconder a barra de ferramentas de texto

en: View properties
pt: Ver propriedades

en: View users on the system
pt: Ver a lista de utilizadores ligados ao sistema

en: Warning
pt: Aviso

en: Week
pt: Semana

en: What is the status of this project?
pt: Qual é o estado deste projecto?

en: Where to put the window, and its size
pt: Onde colocar a janela, e o seu tamanho

en: Word definition
pt: Definição de palavra

en: Word:
pt: Palavra:

en: X Display Name:
pt: Nome do Display X:

en: Year
pt: Ano

en: Yes (%d sector)
pt: Sim (%d sector)

en: Yes (%d sectors)
pt: Sim (%d sectores)

en: You appear to have no IDE drives
pt: Parece que você não tem dispositivos IDE

en: You can configure the commands on the popup menus.
    Just enter the name you want to appear on the 
    menu, and the command to execute.
    In the command, you can use %u to represent the
    currently selected username, and %t for the tty.
pt: Pode configurar os comandos nos menus.
    Simplesmente digite o nome que quer que apareça no 
    menu e o comando a executar.
    No comando pode utilizar %u para representar o nome de
    utilizador seleccionado e %t para o tty.

en: You can create one or more views for this document. Note that you have to create at least one view.
pt: Pode criar uma ou mais vistas para este documento. Note que tem de criar pelo menos uma vista.

en: You do not have the proper permissions to write to %s, formatting will not be possible.
    Contact your system administrator about getting write permissions.
pt: Tem tem as permissões necessárias para escrever em %s, a formatação não será possível.
    Contacte o seu administrador de sistema para obter permissões de escrita.

en: You have to restart GDict for these
    settings to become active.
pt: Tem de reiniciar o GDict para que estas
    definições fiquem activas.

en: You must be the super-user (root) to shut down or restart the computer.
pt: Tem de ser o super-utilizador (root) para desligar ou reiniciar o computador.

en: Your System
pt: O Seu Sistema

en: Your config file is corrupted.
    Do you want to create a new session ?
pt: O seu ficheiro de configuração está corrompido.
    Deseja criar uma nova sessão ?

en: Zero out todays timer by deleting todays time logs
pt: Pôr a zeros o contador de hoje apagando os logs de hoje

en: Zoom view
pt: Aumentar vista

en: [GTT]New
pt: [GTT]Novo

en: _Action Toolbar
pt: Barra de Ferramentas de _Acção

en: _All Journal...
pt: _Todo o Diário...

en: _Cut Diary Entry
pt: _Cortar Entrada de Diário

en: _Edit Diary Entry
pt: _Editar Entrada de Diário

en: _Export Current State
pt: _Exportar Estado Actual

en: _Fixed Font
pt: Fonte _Fixa

en: _Focusable Buttons
pt: Botões com _Focus

en: _Insert at end
pt: _Inserir no final

en: _Invoice...
pt: _Factura...

en: _Journal...
pt: Diári_o...

en: _New Diary Entry
pt: _Nova Entrada de Diário

en: _New Project...
pt: _Novo Projecto...

en: _New Report...
pt: _Novo Relatório...

en: _New Window
pt: _Nova Janela

en: _Open palette...
pt: _Abrir palette...

en: _Paste Diary Entry
pt: Co_lar Entrada de Diário

en: _Primer...
pt: _Manual...

en: _Quick format
pt: Formatação _Rápida

en: _Reload Configuration File
pt: _Reler Ficheiro de Configuração

en: _Reports
pt: _Relatórios

en: _Save Configuration File
pt: _Gravar Ficheiro de Configuração

en: _Save palette
pt: _Gravar palette

en: _Statusbar
pt: Barra de E_stados

en: _Text Toolbar
pt: Barra de Ferramentas de _Texto

en: _Timer
pt: Con_tador

en: _Timer Running
pt: Con_tador a Marcar

en: a short description that will be printed on the invoice.
pt: uma pequena descrição que será impressa na factura.

en: action to execute when regexps are TRUE
pt: acção a executar quando as exp. reg. forem VERDADE

en: an initialization error occurred while starting 'guname-capplet'.
pt: um erro de inicialização ocorreu ao iniciar 'guname-capplet'.

en: closing parenthesis expected
pt: fecho de parentesis esperado

en: description
pt: descrição

en: description:
pt: descrição:

en: empty
pt: vazio

en: enabled
pt: activo

en: extra junk at end: "%s"
pt: lixo extra no final: "%s"

en: gfloppy
pt: gDisquete

en: grep options found in find list bad bad!
pt: opções grep encontradas na lista, mal mal!

en: hostname column width ( 0 to hide this column ):
pt: largura da coluna de nomes de servidores (0 para esconder):

en: invalid variable identifer: %s
pt: identificador de variável inválido: %s

en: log name regexp
pt: exp. reg. do nome ficheiro

en: major
pt: superior

en: message regexp
pt: expressão regular da mensagem

en: minor
pt: inferior

en: minutes
pt: minutos

en: missing variable identifer
pt: identificador de variável não existente

en: no description
pt: sem descrição

en: no project selected
pt: nenhum projecto seleccionado

en: no such field: %d
pt: campo inexistente: %d

en: non-grep option found in grep list, bad bad!
pt: opções não-grep encontradas na lista grep, mal mal!

en: number expected
pt: experado um número

en: process regexp
pt: processar expressão regular

en: program exited
pt: aplicação terminada

en: program started
pt: aplicação iniciada

en: project %t started
pt: projecto %t iniciado

en: seconds
pt: segundos

en: stopped project %t
pt: projecto %t parado

en: tag: [%s]
    log_name: [%s]
    process: [%s]
    message: [%s]
    description: [%s]
    action: [%s]
pt: etiqueta: [%s]
    nome_log: [%s]
    processo: [%s]
    mensagem: [%s]
    descrição: [%s]
    acção: [%s]

en: tmp_list is NULL
pt: tmp_list é NULL

en: unknown token: >>>>
pt: dado desconhecido: >>>>
