gnome-applets 1.4.1 - en to pt translation catalogue (1013 entries)

en:   -n, --noX     Allow to run without X server
pt:   -n, --noX     Permite executar sem servidor X

en:  Clear
pt:  Limpar

en:  GO
pt:  IR

en:  URL Activation
pt:  Activação de URL

en:  URL History
pt:  Histórico de URL

en:  mounted
pt:  montado

en:  not mounted
pt:  não montado

en: " reported:
pt: " relatado:

en: "Clear" button on top?
pt: Botão "Limpar" no topo?

en: %a, %b %d
pt: %a, %d %b

en: (No
pt: (Não

en: (These settings do not take effect until a refresh)
pt: (Estes parâmetros só terão efeito após uma actualização)

en: (This'll chug loads of CPU, but will prevent compressing the image twice if a
    lossy file format is used)
    Don't use this if you're using a lossless compression format, or if you cherish
    speed and don't mind imperfection in your thumbnails.
pt: (Isto irá ocupar imenso CPU, mas impedirá que se comprima duas vezes a imagem no
    caso de se utilizar um formato de ficheiro que perca qualidade)
    Não utilize isto caso esteja a utilizar um formato de compressão que não perca qualidade, ou se prefere
    a velocidade e não se importa com as imperfeições das suas amostras.

en: (c) 1998 The Free Software Foundation
pt: (C) 1998 the Free Software Foundation

en: + Color
pt: Cor +

en: - Color
pt: Cor -

en: A complete waste of perfectly good CPU cycles.
pt: Um completo desperdício de ciclos de CPU.

en: A cursor position reporting applet.
    = Clicking mouse button 1 grabs the cursor.
    = Dragging with mouse button 1 held down shows the size of the region.
pt: Uma applet que reporta a posição do cursor.
    = Clicar no botão 1 do rato agarra no cursor.
    = Arrastar com o botão 1 do rato pressionado mostra o tamanho da região.

en: A goofy little xeyes clone for the GNOME panel.
pt: Uma imitação apalhaçada do xeyes para o painel GNOME.

en: A stock ticker-like applet
pt: Uma applet tipo ticker de acções

en: A ticker to display various information and statistics.
pt: Um ticker que apresenta informação e estatísticas várias.

en: A useful little screengrabber.
    The left/top button allows you to grab either:
    a window (click to select which one)
    or an area (click and drag to select a rectangle.)
    The right/bottom button will grab the entire desktop.
    Share and Enjoy ;)
pt: Uma pequena e útil aplicação de captura de ecrã.
    O botão da esquerda/topo permitem-lhe capturar ou:
    uma janela (clique para seleccionar uma)
    ou uma área (clique e arraste para seleccionar um rectângulo.)
    O botão da direita/fundo irá capturar todo o ambiente.
    Partilhe e Divirta-se ;)

en: AC-Off Battery Color:
pt: Cor da Bateria com AC Desligada:

en: AC-On Battery Color:
pt: Cor da Bateria com AC Ligada:

en: APM is disabled!  Cannot read battery charge information.
pt: APM está desactivado! Incapaz de ler informação sobre a carga da bateria.

en: ASClock Settings
pt: Propriedades do ASClock

en: About...
pt: Sobre...

en: Add
pt: Adicionar

en: Adjust gamma
pt: Ajustar gama

en: Advanced
pt: Avançado

en: AfterStep Clock
pt: Relógio AfterStep

en: Alert options
pt: Opções de alerta

en: All post-processing, frill and spurious options will chug more CPU than a
    simple screenshot, due to the creation and then conversion of an intermediate
    image. Intensive operations may take some time on less spiffy CPUs.
pt: Todas as opções pós-processamento, inúteis e de tratamento irão ocupar mais CPU do
    que uma simples captura, devido à criação e posterior conversão de uma imagem intermédia.
    Operações intensas poderão levar mais tempo em CPUs menos performantes.

en: Always blink when any mail is waiting.
pt: Piscar quando houver correio à espera.

en: An analog clock similar to that in CDE panel
pt: Um relógio analógico semelhante ao do painel CDE.

en: An analog clock similar to that in CDE panel.
pt: Um relógio analógico semelhante ao do painel CDE.

en: An applet that watches your mouse.
pt: Uma applet que controla o seu rato.

en: An applet to launch URLs in a web browser, search using various web sites and have a ton of fun!
pt: Uma applet para iniciar URLs num browser web, procurar em vários sítios web e divertir-se imenso!

en: Another Clock
pt: Outro Relógio

en: Another Clock Applet
pt: Applet Outro Relógio

en: Another update already in progress!
pt: Outra actualização em progresso!

en: App to use for displaying screenshots:
pt: Aplicação a utilizar para visualizar imagens:

en: Appearance
pt: Aparência

en: Appearance
pt: Aparência

en: Applet Height:
pt: Altura da Applet:

en: Applet Mode:
pt: Modo da Applet:

en: Applet Width:
pt: Largura da Applet:

en: Applet height:
pt: Altura da applet:

en: Applet size
pt: Tamanho da applet

en: Applet width:
pt: Largura da applet:

en: Architecture
pt: Arquitectura

en: Are you sure you want to remove this browser?
pt: Tem a certeza que deseja remover este browser?

en: Armenia
pt: Arménia

en: Armenian
pt: Arménio

en: Articles
pt: Artigos

en: Audio Mixer
pt: Misturas de Som

en: Australia
pt: Austrália

en: Austria
pt: Áustria

en: Autocompletion
pt: Auto-completar

en: Automatically pick best applet size
pt: Seleccionar automaticamente melhor dimensão da applet

en: Automatically update every
pt: Actualizar automaticamente a cada

en: Automatically update every
pt: Actualizar automaticamente a cada

en: Awaiting connection
pt: A aguardar ligação

en: Background
pt: Cor do fundo

en: Background:
pt: Cor do Fundo:

en: Balance
pt: Distribuição

en: Basque
pt: Basco

en: Battery Charge Messages
pt: Mensagens de Carga da Bateria

en: Battery Charge Monitor
pt: Monitor de Carga da Bateria

en: Battery Monitor Settings
pt: Propriedades do Monitor de Bateria

en: Behavior
pt: Comportamento

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Big
pt: Grande

en: Blink
pt: Piscar

en: Blinking elements in clock
pt: Elementos a piscar no relógio

en: Blowing dust
pt: Vento com pó

en: Blowing dust whirls
pt: Remoinhos de pó com vento

en: Blowing duststorm
pt: Tempestade de pó

en: Blowing hail
pt: Vento com granizo

en: Blowing ice crystals
pt: Vento com queda de gelo

en: Blowing ice pellets
pt: Vento e granizo

en: Blowing precipitation
pt: Vento com precipitação

en: Blowing rainfall
pt: Vento com chuva

en: Blowing sand
pt: Vento com areia

en: Blowing sandstorm
pt: Tempestade de areia

en: Blowing small hail
pt: Vento com granizo pequeno

en: Blowing snow grains
pt: Vento e flocos de neve

en: Blowing snowfall
pt: Vento e neve

en: Blowing sprays
pt: Vento com aguaceiros

en: Blowing squall
pt: Rajadas fortes

en: Blowing volcanic ash
pt: Vento com cinza vulcânica

en: Blur image
pt: Borrar imagem

en: Blur image by what factor?
pt: Borrar imagem por que factor?

en: Brazil
pt: Brasil

en: Broken clouds
pt: Nublado

en: Browse...
pt: Procurar...

en: Browser Command:
pt: Comando do Browser:

en: Browser Name:
pt: Nome do Browser:

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: Bulgarian
pt: Búlgaro

en: CD Player
pt: Leitor de CD

en: CD Player Applet
pt: Applet de Leitor de CD

en: CPU Load
pt: Carga do CPU

en: CPU Load Applet
pt: Applet de Carga de CPU

en: CPU Load Meter
pt: Monitor de Carga de CPU

en: CPU/MEM usage
pt: Uso de Mem/CPU

en: CPU/MEM usage meter
pt: Monitor de utilização da memória e CPU

en: CPU/Mem Usage Applet
pt: Applet de Utilização CPU/Mem

en: CPULoad
pt: Carga de CPU

en: Cached samples: (select to play)
pt: Amostras em cache: (seleccionar para ouvir)

en: Calm
pt: Calmo

en: Can't create GNotes applet!
pt: Incapaz de criar a applet GNotas!

en: Can't create applet!
pt: Impossível criar applet!

en: Can't create fifteen applet!
pt: Impossível criar applet do quinze!

en: Can't create life applet!
pt: Incapaz de criar applet do jogo da vida!

en: Can't create odometer applet!
pt: Incapaz de criar applet de medição de movimentos!

en: Can't parse XML. Net connection down?
pt: Incapaz de parsear XML. Ligação à net em baixo?

en: Canada
pt: Canadá

en: Cannot create applet!
pt: Incapaz de criar applet!

en: Cannot create directory:
    ~/.gnome/quicklaunch.
    Aborting
pt: Incapaz de criar directório:
    ~/.gnome/quicklaunch.
    A abortar

en: Cannot open /dev/apm; can't get data.
pt: Impossível abrir /dev/apm; incapaz de ler dados.

en: Cannot open /proc/apm!  Make sure that you built APM support into your kernel.
pt: Impossível abrir /proc/apm! Certifique-se de que incluiu o suporte APM no seu kernel.

en: Capture WM decorations when grabbing a window
pt: Capturar decorações do Gestor de Janelas ao capturar uma janela

en: Caribic
pt: Caraíbe

en: Change
pt: Modificar

en: Character Picker
pt: Selector de Caracteres

en: Character Picker Settings
pt: Definições do Selector de Caracteres

en: Character picker
pt: Selector de caracteres

en: Charcoal by what factor?
pt: Carvão por que factor?

en: Check every:
pt: Verificar a cada:

en: Choose a file to tail
pt: Seleccione um ficheiro para ver final

en: Choose a log file
pt: Seleccione um ficheiro de registo

en: Clear
pt: Limpar

en: Clear Sky
pt: Céu Limpo

en: Clipboard Applet
pt: Applet de Área de Transferência

en: Clock
pt: Relógio

en: Clock Settings
pt: Configurações do Relógio

en: Clock Theme
pt: Tema do Relógio

en: Clock and Mail Notify Applet
pt: Applet de Relógio e Aviso de Correio

en: Clock and Mailcheck
pt: Relógio e Caixa de E-Mail

en: Clock color
pt: Cor do relógio

en: ClockMail Settings
pt: Parâmetros do Relógio-Correio

en: Codepage
pt: Página de Códigos

en: Colors
pt: Cores

en: Command
pt: Comando

en: Command history
pt: Histórico de comandos

en: Command line background:
pt: Fundo da linha de comando:

en: Command line foreground:
pt: Texto da linha de comando:

en: Command line height:
pt: Altura da linha de comando:

en: Compressed Quality (JPEG/MIFF/PNG mode) High: good quality/large file
pt: Qualidade da Compressão (modo JPEG/MIFF/PNG) Alta: boa qualidade/ficheiro grande

en: Conditions:
pt: Condições:

en: Configure Browser
pt: Configurar Browser

en: Confirm connection
pt: Confirmar ligação

en: Connect command:
pt: Comando para ligar:

en: Connect points in scope
pt: Ligar pontos no âmbito

en: Connected
pt: Ligado

en: Connected streams:
pt: Fluxos contínuos ligados:

en: Connecting
pt: A ligar

en: Connection status
pt: Estado da ligação

en: Continent/City
pt: Continente/Cidade

en: Core Dump Module
pt: Módulo Core Dump

en: Core dump catcher
pt: Captura de core dump

en: Core dump information (Tick-a-Stat)
pt: Informação de core dump (Tick-a-Stat)

en: Core dump module (Tick-A-Stat)
pt: Módulo de core dump (Tick-a-Stat)

en: Could not allocate space for graph values
pt: Incapaz de reservar espaço para os valores do gráfico

en: Could not dup() APM file descriptor: %s
pt: Impossível fazer dup() ao descritor de ficheiro APM: %s

en: Couldn't open mixer device %s
pt: Incapaz de abrir o dispositivo de mistura %s

en: Country
pt: País

en: Create Charcoal Effect
pt: Criar Efeito de Carvão

en: Create Painted Effect
pt: Criar Efeito de Pintura

en: Create frame around image
pt: Envolver imagem numa moldura

en: Create monochrome image
pt: Criar imagens a preto e branco

en: Create sticky notes on your screen.
pt: Criar port-its no seu ecrã.

en: Create thumbnail of image too
pt: Criar também amostra da imagem

en: Creating user directory: %s
pt: A criar directório do utilizador: %s

en: Current conditions
pt: Condições actuais

en: Custom
pt: Customizado

en: Custom icon for mounted:
pt: Icon costumizado para montado:

en: Custom icon for not mounted:
pt: Icon costumizado para não montado:

en: Default Height
pt: Altura de Defeito

en: Default List
pt: Lista de Defeito

en: Default Properties...
pt: Propriedades de Defeito...

en: Default Width
pt: Largura de Defeito

en: Default character list:
pt: Lista de caracteres de defeito:

en: Delay (seconds) before taking shot (only for entire desktop shots)
pt: Espera (segundos) antes de capturar a imagem (apenas para imagens de ambiente)

en: Delay between articles (10 = 1 sec):
pt: Pausa entre artigos (10 = 1 seg):

en: Delay when wrapping text:
pt: Atraso ao partir texto:

en: Delete
pt: Apagar (del)

en: Delete Note
pt: Apagar Nota

en: Delete launcher
pt: Apagar atalho

en: Despeckle Image (reduce spots)
pt: Tirar Manchas da Imagem (reduzir pontos)

en: Detailed Forecast
pt: Previsões Detalhadas

en: Detailed forecast not available for this location.
    Please try the state forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
pt: Previsão detalhada indisponível para esta localização.
    Tente a previsão para o estado; note que previsões da IWIN estão disponíveis apenas para cidades Norte Americanas.

en: Device:
pt: Dispositivo:

en: Dew point:
pt: Ponto de condensação:

en: Digits number
pt: Número de dígitos

en: Directory to save images in:
pt: Directório onde gravar as imagens:

en: Disabled
pt: Desactivado

en: Disconnect command:
pt: Comando para desligar:

en: Disk Usage
pt: Carga dos Discos

en: Disk Usage Applet
pt: Applet de Utilização de Disco

en: Disk usage meter
pt: Medidor da carga dos discos

en: Diskusage Settings
pt: Configuração de Utilização de Disco

en: Display
pt: Mostrar

en: Display "Clear" button
pt: Mostrar botão "Limpar"

en: Display "launch new window" option
pt: Mostrar opção "abrir nova janela"

en: Display GO Button
pt: Mostrar botão IR

en: Display Spurious Options (I got carried away)
pt: Mostrar Opções Inúteis (deixei-me entusiasmar)

en: Display arrows instead of -/+
pt: Mostrar setas em vez de -/+

en: Display only symbols and price
pt: Mostrar apenas símbolos e cotação

en: Display time in 12 hour format (AM/PM)
pt: Mostrar tempo no formato de 12h (AM/PM)

en: Display time relative to GMT (Greenwich Mean Time):
pt: Mostrar horas relativamente ao GMT (Greenwich Mean Time):

en: Displays new mail and time
pt: Mostra novo e-mail e as horas

en: Displays the time in binary representation
pt: Mostra as horas em representação binária

en: Do you want to connect?
pt: Deseja efectuar a ligação?

en: Don't know how to make a launcher out of: '%s'
pt: Desconhece-se como tornar em atalho: '%s'

en: Down
pt: Baixo

en: Drifting drizzle
pt: Chuviscos em movimento

en: Drifting dust
pt: Pó em movimento

en: Drifting dust whirls
pt: Remoinhos de pó em movimento

en: Drifting duststorm
pt: Tempestade de pó em movimento

en: Drifting fog
pt: Nevoeiro em movimento

en: Drifting funnel cloud
pt: Nuvem em funil em movimento

en: Drifting hail
pt: Granizo em movimento

en: Drifting haze
pt: Neblina em movimento

en: Drifting ice crystals
pt: Queda de gelo em movimento

en: Drifting ice pellets
pt: Granizo em movimento

en: Drifting mist
pt: Névoa em movimento

en: Drifting precipitation
pt: Precipitação em movimento

en: Drifting rain
pt: Chuva em movimento

en: Drifting sand
pt: Areia em movimento

en: Drifting sandstorm
pt: Tempestade de areia em movimento

en: Drifting small hail
pt: Granizo pequeno em movimento

en: Drifting smoke
pt: Neblina em movimento

en: Drifting snow
pt: Neve em movimento

en: Drifting snow grains
pt: Flocos de neve em movimento

en: Drifting sprays
pt: Aguaceiros em movimento

en: Drifting squall
pt: Rajadas em movimento

en: Drifting tornado
pt: Tornado em movimento

en: Drifting volcanic ash
pt: Cinza vulcânica em movimento

en: Drive Mount
pt: Montar Dispositivos

en: Drive Mount Applet
pt: Applet Montar Dispositivos

en: Drive Mount Applet Properties
pt: Propriedades da Applet de Montar Dispositivos

en: Drivemount command failed.
    "
pt: Comando para montar o dispositivo falhou.
    "

en: Drizzle
pt: Chuviscos

en: Drizzle in the vicinity
pt: Chuviscos nas proximidades

en: Dust
pt: Pó

en: Dust in the vicinity
pt: Pó nas proximidades

en: Dust whirls
pt: Remoinhos de pó

en: Dust whirls in the vicinity
pt: Remoinhos de pó nas proximidades

en: Duststorm
pt: Tempestade de pó

en: Duststorm in the vicinity
pt: Tempestade de pó nas proximidades

en: Dutch
pt: Holandês

en: ESD host to monitor:
pt: Fonte ESD a monitorizar:

en: ESounD Persistent Volume Daemon version %s
pt: Deamon Persistente de Volume ESounD versão %s

en: East
pt: Este

en: East - NorthEast
pt: Este - Nordeste

en: East - Southeast
pt: Este - Sudeste

en: Edit
pt: Editar

en: Edit keymap
pt: Editar mapa de teclado

en: Eject
pt: Ejectar

en: Eject on unmount
pt: Ejectar ao desmontar

en: Emboss image
pt: Dar relevo à imagem

en: Enable Full-Charge Notification
pt: Mostrar Notificação de Carga Total

en: Enable Low Battery Warning
pt: Mostrar Aviso de Bateria Fraca

en: Enable detailed forecast
pt: Activar previsão detalhada

en: Enable history based autocompletion
pt: Activar auto-completar baseado no histórico

en: Enable logging of events
pt: Activar registo de eventos

en: Enable radar map
pt: Activar mapa de radar

en: Enable scroll buttons
pt: Activar botões de rolamento

en: Enable this module
pt: Activar este módulo

en: Enabled
pt: Activo

en: English
pt: Inglês

en: Enhance image (reduce noise)
pt: Melhorar imagem (reduzir ruído)

en: Enter symbols delimited with "+" in the box below.
pt: Introduza os símbolos delimitados por "+" na caixa abaixo.

en: Equalize image (Perform histogram equalization)
pt: Equalizar imagem (Realizar equalização por histograma)

en: Error querying battery charge.
    
    Make sure that your kernel was built with APM support.
pt: Erro ao tentar obter carga da bateria.
    
    Certifique-se de que o seu kernel foi compilado com suporte APM.

en: Event Log
pt: Registo de Eventos

en: Event log...
pt: Registo de eventos...

en: Failed to get IWIN forecast data.
pt: Falha ao obter dados das previsões IWIN.

en: Failed to get METAR data.
pt: Falha ao obter dados METAR.

en: Failed to get Met Office forecast data.
pt: Falha ao obter dados das previsões Met Office.

en: Failed to get radar map image.
pt: Falha ao obter imagem de mapa de radar.

en: Few clouds
pt: Algumas núvens

en: Few ice crystals
pt: Algum gelo

en: Few ice pellets
pt: Granizo suave

en: Fifteen
pt: Quinze

en: Fifteen cells game
pt: Jogo das 15 casas

en: Fifteen sliding pieces
pt: Quinze peças deslizantes

en: File '%s' does not exist
pt: Ficheiro '%s' não existe

en: File System Changed!
pt: Sistema de Ficheiros Modificado!

en: File Systems
pt: Sistemas de Ficheiros

en: File Tail Module
pt: Módulo de Final de Ficheiro

en: File tail for
pt: Final de ficheiro para

en: File tail information (Tick-a-Stat)
pt: Informação de final de ficheiro (Tick-a-Stat)

en: File tail view file (Tick-a-Stat)
pt: Ver final do ficheiro (Tick-a-Stat)

en: File tailer
pt: Final de ficheiros

en: Files, Apps
pt: Ficheiros, Aplicações

en: Filetype is determined from filename suffix.
    Default filetype (if no extension or unrecognised extension) is miff.
    Recognised suffixes are:
    jpg, jpeg, bmp, cgm, cmyk, dib, eps, fig, fpx, gif, ico, map, miff, pcx,
    pict, pix, png, pnm, ppm, psd, rgb, rgba, rla, rle, tiff, tga, xbm, xpm,
    and several obscure ones. Try your luck with something interesting!
    Eg .html for a client-side image map. You'll get a .gif, .html, and a .shtml
    
    Recommendations:
    Small file, pretty good quality:   jpg, 75% quality
    Slightly larger file but lossless: png, as much compression as you like.
    - compressing pngs takes longer at higher ratios, but is still lossless
pt: Tipo de ficheiro é determinado a partir do dufixo do nome do ficheiro.
    Tipo de ficheiro de defeito (se não existir extensão ou esta for
    desconhecida) é miff. Sufixos reconhecidos são:
    jpg, jpeg, bmp, cgm, cmyk, dib, eps, fig, fpx, gif, ico, map, miff, pcx,
    pict, pix, png, pnm, ppm, psd, rgb, rgba, rla, rle, tiff, tga, xbm, xpm,
    e vários obscuros. Tente a sua sorte com alguma coisa interessante!
    Ex. .html para uma imagem-mapa para cliente. Obterá um .gif, .html, e um .shtml
    
    Recomendações:
    Ficheiro pequeno, qualidade bastante boa:   jpg, 75% qualidade
    Ficheiro ligeiramente maior mas sem percas: png, com quanta compressão quiser.
    - comprimir pngs é mais demorado em racios maiores, mas mantem-se sem percas de qualidade

en: Find Edges in Image
pt: Encontrar Pontas na Imagem

en: Find edges by what factor?
pt: Encontrar pontas por que factor?

en: Flag
pt: Bandeira

en: Flag
    Pixmap
pt: Bandeira
    Imagem

en: Flag and Label
pt: Bandeira e Etiqueta

en: Floppy
pt: Disquete

en: Fog
pt: Nevoeiro

en: Fog in the vicinity
pt: Nevoeiro nas proximidades

en: Fog with wind
pt: Nevoeiro com vento

en: Follow panel size
pt: Acompanhar tamanho do painel

en: Font:
pt: Fonte:

en: Fonts
pt: Fontes

en: Forecast
pt: Previsões

en: Foreground
pt: Cor do texto

en: Format
pt: Formato

en: Frame Width (pixels)
pt: Largura da moldura (pixels)

en: France
pt: França

en: Frederic Devernay <devernay@istar.fr>
pt: Frédéric Devernay <devernay@istar.fr>

en: Free
pt: Livre

en: Free Diskspace:
pt: Espaço de Disco Livre:

en: Freezing drizzle
pt: Chuviscos e Frio

en: Freezing duststorm
pt: Tempestade de pó e frio

en: Freezing fog
pt: Nevoeiro com frio

en: Freezing hail
pt: Granizo e frio

en: Freezing haze
pt: Neblina com frio

en: Freezing ice crystals
pt: Queda de gelo e frio

en: Freezing ice pellets
pt: Granizo e frio

en: Freezing mist
pt: Névoa e frio

en: Freezing precipitation
pt: Precipitação e frio

en: Freezing rain
pt: Chuva e frio

en: Freezing sandstorm
pt: Tempestade de areia e frio

en: Freezing small hail
pt: Granizo pequeno e frio

en: Freezing snow
pt: Neve e frio

en: Freezing snow grains
pt: Flocos de neve e frio

en: Freezing sprays
pt: Aguaceiros com frio

en: Freezing squall
pt: Rajadas com frio

en: Freezing tornado
pt: Tornado com frio

en: Freezing volcanic ash
pt: Cinza vulcânica com frio

en: French
pt: Francês

en: Frills
pt: Tratamentos

en: Funnel cloud
pt: Nuvem em funil

en: Funnel cloud in the vicinity
pt: Nuvem em funil nas proximidades

en: Funnel cloud w/ wind
pt: Nuvem em funil com vento

en: GKB Home Page (http://projects.gnome.hu/gkb)
pt: Página Web do GKB (http://projects.gnome.hu/gkb)

en: GKB Keyboard Switcher
pt: Alternador de Teclado GKB

en: GKB Properties
pt: Propriedades do GKB

en: GKB, the Gnome Keyboard Layout Switcher Applet
pt: GKB, a applet Gnome de Troca de Configurações de Teclado

en: GNOME Stock Ticker
pt: Ticker de Acções do GNOME

en: GNOME Stock Ticker Panel Applet
pt: Applet de Painel GNOME com Ticker de Acções

en: GNOME Weather
pt: Metereologia GNOME

en: GNOME Weather Properties
pt: Propriedades da Metereologia GNOME

en: GNOME weather monitor applet
pt: Applet GNOME de monitorização da metereologia

en: GNOME weather monitor applet.
    Web: http://gweather.dhs.org/
pt: Applet de monitorização da metereologia GNOME.
    Web: http://gweather.dhs.org/

en: GNotes Settings
pt: Definições do GNotas

en: GNotes!
pt: GNotas!

en: Game of Life
pt: Jogo da Vida

en: Gamma value
pt: Valor gama

en: General
pt: Geral

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Georgian
pt: Geórgio

en: German
pt: Alemão

en: Germany
pt: Alemanha

en: Give audio feedback using the keyboard bell
pt: Dar sinal audio utilizando o beep do teclado

en: Gnome Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
pt: Applet do painel Gnome para seleccionar caracteres estranhos que não se encontram no teclado. Distribuido sob a "GNU General Public License".

en: Gnome Stock Ticker Properties
pt: Propriedades do Ticker de Acções Gnome

en: Gnome panel applet for copying and retrieving selections with a history list. Released under GNU General Public Licence.
pt: Applet do painel Gnome para copiar e recuperar seleções com uma lista de histórico. Distribuido sob a "GNU General Public License".

en: Gnotices
pt: Notícias Gnome

en: Grab a shot of a specific window or area
pt: Capturar uma janela ou área específica

en: Grab a shot of your entire desktop
pt: Capturar o ambiente completo

en: Grab hotkey
pt: Gravar atalho de teclado

en: Graph
pt: Gráfico

en: Graph Battery Low Color:
pt: Cor do Gráfico com Bateria Fraca:

en: Graph Direction:
pt: Orientação do Gráfico:

en: Graph Tick Color:
pt: Cor das Marcas do Gráfico:

en: Great Britain
pt: Grã-Bretanha

en: Hail
pt: Granizo

en: Hail in the vicinity
pt: Granizo nas proximidades

en: Hail showers
pt: Períodos de granizo

en: Hailstorm
pt: Tempestade de granizo

en: Hard Disk
pt: Disco Rígido

en: Haze
pt: Neblina

en: Haze in the vicinity
pt: Neblina nas proximidades

en: Haze with wind
pt: Neblina com vento

en: Heavy drizzle
pt: Chuviscos fortes

en: Heavy dust
pt: Pó cerrado

en: Heavy dust whirls
pt: Remoinhos de pó fortes

en: Heavy duststorm
pt: Tempestade de pó forte

en: Heavy hail
pt: Granizo forte

en: Heavy ice crystals
pt: Muito gelo

en: Heavy ice pellets
pt: Granizo forte

en: Heavy precipitation
pt: Precipitação forte

en: Heavy rain
pt: Chuva forte

en: Heavy sand
pt: Areia forte

en: Heavy sandstorm
pt: Tempestade de areia forte

en: Heavy small hail
pt: Granizo pequeno forte

en: Heavy snow
pt: Nevão forte

en: Heavy snow grains
pt: Flocos de neve fortes

en: Heavy sprays
pt: Aguaceiros fortes

en: Heavy squall
pt: Rajadas fortes

en: Height:
pt: Altura:

en: Help
pt: Ajuda

en: Help...
pt: Ajuda...

en: Hide Note
pt: Esconder Nota

en: Hide Notes
pt: Esconder Notas

en: History
pt: Histórico

en: Hotkey for switching between layouts
pt: Tecla de atalho para alternar entre configurações

en: Hour needle color
pt: Cor do ponteiro das horas

en: Humidity:
pt: Humidade:

en: Hungarian
pt: Húngaro

en: Hungary
pt: Hungria

en: Ice crystal storm
pt: Tempestade de gelo

en: Ice crystals
pt: Gelo

en: Ice crystals in the vicinity
pt: Gelo nas proximidades

en: Ice pellet storm
pt: Tempestade de granizo

en: Ice pellets
pt: Granizo

en: Ice pellets in the vicinity
pt: Granizo nas proximidades

en: Icon:
pt: Ícone:

en: Idle
pt: Inactivo

en: Image filename:
pt: Nome dos ficheiros de imagem:

en: Implode Image
pt: Implodir Imagem

en: Implode by what factor?
pt: Implodir por que factor?

en: Info and status ticker
pt: Ticker de informação e estados

en: Inigo Serna <inigo@gaztelan.bi.ehu.es>
pt: Iñigo Serna <inigo@gaztelan.bi.ehu.es>

en: Internal error: invalid mode in battery_set_mode
pt: Erro interno: modo inválido em battery_set_mode

en: Interval:
pt: Intrevalo:

en: Invalid
pt: Inválido

en: Invalid location chosen!
    Properties remain unchanged.
pt: Seleccionada localização inválida!
    Propriedades mantiveram-se inalteradas.

en: Invert colours in image
pt: Inverter cores na imagem

en: JBC Binary Clock
pt: Relógio Binário JBC

en: Jon's Binary Clock
pt: Relógio Binário do Jon

en: Just another clock
pt: Apenas mais um relógio

en: Keymaps
pt: Mapas de Teclas

en: Label
pt: Etiqueta

en: Language
pt: Idioma

en: Launch new window
pt: Abrir nova janela

en: Launcher Properties
pt: Propriedades da Execução Rápida

en: Launcher properties...
pt: Propriedades da execução...

en: Left to Right
pt: Esquerda para a Direita

en: Length
pt: Comprimento

en: Light drizzle
pt: Chuviscos ligeiros

en: Light dust
pt: Pó ligeiro

en: Light dust whirls
pt: Remoinhos de pó ligeiros

en: Light duststorm
pt: Tempestade de pó ligeira

en: Light fog
pt: Nevoeiro ligeiro

en: Light funnel cloud
pt: Nuvem em funil pequena

en: Light hail
pt: Granizo suave

en: Light haze
pt: Neblina ligeira

en: Light mist
pt: Névoa ligeira

en: Light precipitation
pt: Precipitação ligeira

en: Light rain
pt: Chuva ligeira

en: Light sand
pt: Areia ligeira

en: Light snow
pt: Nevão suave

en: Light snow grains
pt: Flocos de neve suave

en: Light sprays
pt: Aguaceiros ligeiros

en: Light squall
pt: Rajadas ligeiras

en: Light standstorm
pt: Tempestade de areia ligeira

en: Line (s):
pt: Linha (s):

en: Line delay
pt: Atraso de linha

en: Load Average
pt: Média de Carga

en: Load Average Applet
pt: Applet de Média de Carga

en: Load Average Module
pt: Módulo de Carga Média

en: Load Average information (Tick-a-Stat)
pt: Informação de carga média (Tick-a-Stat)

en: Load Graph
pt: Gráfico de Carga

en: Load average is at a critical point, help me!
pt: A carga média está num ponto crítico, ajude-me!

en: Load average monitor
pt: Monitor de carga média

en: Load average over 1 minute
pt: Carga média ao longo de 1 minuto

en: Load average over 15 minutes
pt: Carga média ao longo de 15 minutos

en: Load average over 5 minutes
pt: Carga média ao longo de 5 minutos

en: Load average threshhold:
pt: Limite de carga média:

en: Loading headlines...
pt: A carregar cabeçalhos...

en: Location
pt: Localização

en: Location vector needs to be 4 elements long
pt: Vector de localização tem de ter 4 elementos de comprimento

en: Location:
pt: Localização:

en: Log path:
pt: Caminho para registo (log):

en: Low Battery Color:
pt: Cor Bateria Fraca:

en: Low Charge Threshold:
pt: Limite de Carga Fraca:

en: Lower Note
pt: Afastar Nota

en: Lower Notes
pt: Afastar Notas

en: Mail
pt: Correio

en: Mail file:
pt: Ficheiro de Correio:

en: Main Volume and Mute
pt: Volume Principal e Silenciar

en: Manager...
pt: Gestor...

en: Maximum:
pt: Máximo:

en: MemLoad
pt: Carga de Memória

en: Memory Load
pt: Carga da Memória

en: Memory Load Applet
pt: Applet de Carga de Memória

en: Memory Load Meter
pt: Medidor de Carga de Memória

en: Mini-Commander
pt: Applet Mini-Comandante

en: Mini-Commander Applet
pt: Applet Mini-Comando

en: Mini-Commander Properties
pt: Propriedades do Mini-Comando

en: Minimum number of cells: (for autosize)
pt: Número mínimo de células: (para redimensionamento automático)

en: Minute needle color
pt: Cor do ponteiro dos minutos

en: Mirror image horizontally
pt: Espelhar imagem horizontalmente

en: Mirror image vertically
pt: Espelhar imagem verticalmente

en: Miscellaneous
pt: Vários

en: Mist
pt: Névoa

en: Mist in the vicinity
pt: Névoa nas proximidades

en: Mist with wind
pt: Névoa com vento

en: Mixer
pt: Misturas de Som

en: Mixer Applet
pt: Applet Misturas Som

en: Mixer device %s has neither volume nor PCM channels.
pt: Dispositivo de mistura %s não tem canais de volume nem PCM.

en: Modem Lights
pt: Luzes do Modem

en: Modem Lights Applet
pt: Applet Luzes de Modem

en: Modem Lights Settings
pt: Propriedades das Luzes de Modem

en: Modem lock file:
pt: Ficheiro de bloqueio do modem:

en: Modem options
pt: Opções do modem

en: Moderate drizzle
pt: Chuviscos moderados

en: Moderate dust
pt: Pó moderado

en: Moderate dust whirls
pt: Remoinhos de pó moderados

en: Moderate duststorm
pt: Tempestade de pó moderada

en: Moderate fog
pt: Nevoeiro moderado

en: Moderate funnel cloud
pt: Nuvem em funil mediana

en: Moderate hail
pt: Granizo moderado

en: Moderate haze
pt: Neblina moderada

en: Moderate ice crystals
pt: Gelo moderado

en: Moderate ice pellets
pt: Granizo moderado

en: Moderate mist
pt: Névoa moderada

en: Moderate precipitation
pt: Precipitação moderada

en: Moderate rain
pt: Chuva moderada

en: Moderate sand
pt: Areia moderada

en: Moderate sandstorm
pt: Tempestade de areia moderada

en: Moderate small hail
pt: Granizo pequeno moderado

en: Moderate smoke
pt: Neblina moderada

en: Moderate snow
pt: Nevão moderado

en: Moderate snow grains
pt: Flocos de neve moderados

en: Moderate sprays
pt: Aguaceiros moderados

en: Moderate squall
pt: Rajadas moderadas

en: Moderate tornado
pt: Tornado moderado

en: Moderate volcanic ash
pt: Cinza vulcânica ligeira

en: Modules
pt: Módulos

en: Monitor sound input (only use if sound card is FULL DUPLEX)
pt: Entrada de som a monitorizar (apenas se placa for FULL DUPLEX)

en: Mount and unmount drives
pt: Monta e desmonta dispositivos

en: Mount point:
pt: Ponto de montagem:

en: Mouse movements counter
pt: Contador de movimentos do rato

en: My Title
pt: O Meu Título

en: Name
pt: Nome

en: Net Load
pt: Carga da Rede

en: NetLoad
pt: Carga de Rede

en: Network
pt: Rede

en: Network Activity Meter
pt: Medidor de Actividade de Rede

en: Network Load
pt: Carga de Rede

en: Network Load Applet
pt: Applet de Carga de Rede

en: New Symbol:
pt: Novo Símbolo:

en: New Window Option:
pt: Nova Janela de Opções:

en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

en: News and Information Module
pt: Módulo de Notícias e Informação

en: News and information ticker
pt: Ticker de notícias e informação

en: Nice
pt: Prioridade (nice)

en: No New Window Option:
pt: Nenhuma Opção de Nova Janela:

en: No articles
pt: Nenhum artigo

en: No data available or properties not set
pt: Nenhuns dados disponíveis ou propriedade não definida

en: No title
pt: Sem título

en: No url
pt: Sem endereço URL

en: None (default)
pt: Nenhum (defeito)

en: Normalize image (Span full range of color values to enhance contrast)
pt: Normalizar imagem (Utilizar intrevalo completo de valores de cores para aumentar contraste)

en: North
pt: Norte

en: North - NorthEast
pt: Norte - Nordeste

en: North - Northwest
pt: Norte - Noroeste

en: Northeast
pt: Nordeste

en: Northwest
pt: Noroeste

en: Norway
pt: Noruega

en: Norwegian
pt: Norueguês

en: Not connected
pt: Desligado

en: Number of columns of buttons:
pt: Número de colunas de botões

en: Number of messages to consider mailbox full:
pt: Quantidade de mensagens para considerar a caixa cheia:

en: Number of rows of buttons:
pt: Número de linhas de botões:

en: Odometer
pt: Medidor de Movimentos

en: Odometer setting
pt: Definições do medidor

en: Options
pt: Opções

en: Other
pt: Outro

en: Outline
pt: Rebordo

en: Overcast
pt: Muito nublado

en: Paint what radius around each pixel?
pt: Pintar que raio à volta de cada pixel?

en: Partial drizzle
pt: Chuviscos parciais

en: Partial dust
pt: Pó parcial

en: Partial dust whirls
pt: Remoinhos de pó parciais

en: Partial duststorm
pt: Tempestade de pó parcial

en: Partial fog
pt: Nevoeiro parcial

en: Partial funnel clouds
pt: Nuvem em funil parcial

en: Partial hail
pt: Granizo parcial

en: Partial haze
pt: Neblina parcial

en: Partial ice crystals
pt: Queda de gelo parcial

en: Partial ice pellets
pt: Granizo parcial

en: Partial mist
pt: Névoa parcial

en: Partial precipitation
pt: Precipitação parcial

en: Partial rainfall
pt: Chuva parcial

en: Partial sand
pt: Areia parcial

en: Partial sandstorm
pt: Tempestade de areia parcial

en: Partial small hail
pt: Granizo pequeno parcial

en: Partial smoke
pt: Neblina parcial

en: Partial snow grains
pt: Flocos de neve parciais

en: Partial snowfall
pt: Queda de neve parcial

en: Partial sprays
pt: Aguaceiros parciais

en: Partial squall
pt: Rajadas parciais

en: Partial tornado
pt: Tornado parcial

en: Partial volcanic ash
pt: Cinza vulcânica parcial

en: Password:
pt: Senha:

en: Patches of drizzle
pt: Períodos de chuviscos

en: Patches of dust
pt: Períodos de pó

en: Patches of dust whirls
pt: Períodos de remoinhos de pó

en: Patches of fog
pt: Períodos de nevoeiro

en: Patches of funnel clouds
pt: Pedaços de nuvem em funil

en: Patches of hail
pt: Períodos de granizo

en: Patches of haze
pt: Períodos de neblina

en: Patches of ice crystals
pt: Períodos de queda de gelo

en: Patches of ice pellets
pt: Períodos de granizo

en: Patches of mist
pt: Períodos de névoa

en: Patches of precipitation
pt: Períodos de precipitação

en: Patches of rain
pt: Períodos de chuva

en: Patches of sand
pt: Períodos de areia

en: Patches of small hail
pt: Períodos de granizo pequeno

en: Patches of smoke
pt: Períodos de neblina

en: Patches of snow
pt: Períodos de neve

en: Patches of snow grains
pt: Períodos de flocos de neve

en: Patches of sprays
pt: Períodos de aguaceiros

en: Patches of volcanic ash
pt: Períodos de cinza vulcânica

en: Path to monitor:
pt: Caminho para o monitor:

en: Path to tail:
pt: Caminho para o tail:

en: Peak indicator
pt: Indicador de pico

en: Peak indicator falloff speed
pt: Velocidade de indicação de pico

en: Place Esound in standby
pt: Colocar o Esound em standby

en: Poland
pt: Polónia

en: Polish
pt: Polaco

en: Portuguese
pt: Protuguês

en: Post Processing
pt: Pós-Processamento

en: Precipitation in the vicinity
pt: Precipitação nas proximidades

en: Prefix to attach to thumbnail filename:
pt: Prefixo a colocar no nome de ficheiro da amostra:

en: Press a key...
pt: Prima uma tecla...

en: Pressure:
pt: Pressão:

en: Properties...
pt: Propriedades...

en: Proxy Host:
pt: Servidor Proxy:

en: Proxy Port:
pt: Porto Proxy:

en: Proxy URL is not of the form http://host:port/
    Properties remain unchanged.
pt: Endereço (URL) da proxy não está no formado http://host:port/
    Propriedades mantiveram-se inalteradas.

en: Proxy URL:
pt: URL Proxy:

en: Querying available channels of mixer device %s failed
pt: Pesquisa dos canais disponíveis do dispositivo de mistura %s falhou

en: QuickLaunch
pt: Atalhos Rápidos

en: Radar map
pt: Mapa de radar

en: Radius to around each pixel to spread?
pt: Raio à volta de cada pixel a alargar?

en: Radius to swirl pixels around?)
pt: Raio à volta do qual baralhar pixels?

en: Raging tornado
pt: Tornado forte

en: Rain
pt: Chuva

en: Rain in the vicinity
pt: Chuva na proximidade

en: Rain showers
pt: Aguaceiros fortes

en: Raise Note
pt: Aproximar Nota

en: Raise Notes
pt: Aproximar Notas

en: Randomize
pt: Aleatório

en: Rate
pt: Rácio

en: Readout
pt: Leitura

en: Receive data
pt: Dados recebidos

en: Refresh
pt: Actualizar

en: Regex %.2d:
pt: Exp. reg. %.2d:

en: Regions
pt: Regiões

en: Released under the GNU general public license.
    
    CPU Load Meter Applet.
pt: Distribuido sob a "GNU general public license".
    
    Applet de Medição de Carga do CPU.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Load Average Meter Applet.
pt: Distribuido sob a "GNU general public license".
    
    Applet de Média de Carga.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Memory Load Applet.
pt: Distribuido sob a "GNU general public license".
    
    Applet de Carga de Memória.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Network Load Meter Applet.
pt: Distribuido sob a "GNU general public license".
    
    Applet de Carga de Rede.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Swap Load Meter Applet.
pt: Distribuido sob a "GNU general public license".
    
    Applet de Carga da Swap.

en: Released under the GNU general public license.
    A modem status indicator and dialer.
    Lights in order from the top or left are Send data and Receive data.
pt: Distribuido sob a "GNU general public license".
    Um indicador do estado do modem e marcador.
    As luzes por ordem do cimo ou esquerda são Enviar dados e Receber dados.

en: Released under the GNU general public license.
    Basic digital clock with date in a tooltip. Optional 12/24 time display. Mail blinking can be for any unread mail, or only briefly when new mail arrives.
pt: Distribuido sob a "Gnu general public license".
    Relógio digital com a data numa dica de balão. Possibilidade de mostrar a hora nos formatos 12/24 horas. O piscar pode ser configurado para acontecer só quando chega novo mail ou sempre que se tenham mensagens por ler.

en: Released under the GNU general public license.
    Displays time in Binary Coded Decimal
    http://snoopy.net/~jon/jbc/.
pt: Distribuido sob a "GNU general public license".
    Mostra a hora em Decimais Codificados em Binário
    http://snoopy.net/~jon/jbc/.

en: Released under the GNU general public license.
    Monitors the amount of space in use and available on your disk drives.
pt: Distribuida sob os termos da "GNU general public license".
    Monitoriza a quantidade de espaço utilizado e livre nos seus discos.

en: Released under the GNU general public license.
    Mounts and Unmounts drives.
pt: Distribuido sob os termos da "GNU general public license".
    Monta e Desmonta dispositivos.

en: Remove
pt: Remover

en: Remove Selected
pt: Remover Seleccionados

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Resume Esound
pt: Reiniciar Esound

en: Retrieval failed
pt: Obtenção falhou

en: Right to Left
pt: Direita para a Esquerda

en: Rotate image clockwise by how many degrees?
pt: Rodar imagem no sentido dos ponteiros do relógio quantos graus?

en: Run Audio Mixer...
pt: Executar Misturador de Som...

en: Run CD Player...
pt: Executar Leitor de CD...

en: Run gtop...
pt: Executar gtop...

en: Russia
pt: Rússia

en: Russian
pt: Russo

en: Sam Lloyd's all-time favorite game, now for your delight in the Gnome Panel. Guaranteed to be a productivity buster.
pt: Jogo favorito de Sam Lloyd, agora no Painel Gnome para o seu prazer. Garantia de arruinar a sua produtividade.

en: Samples
pt: Amostras

en: Sand
pt: Areia

en: Sand in the vicinity
pt: Areia nas proximidades

en: Sandstorm
pt: Tempestade de areia

en: Sandstorm in the vicinity
pt: Tempestade de areia nas proximidades

en: Scale size to panel
pt: Ajustar tamanho ao painel

en: Scattered clouds
pt: Pouco nublado

en: Scope (scale 1:X, where X = ? )
pt: Âmbito (escala 1:X, onde X = ?)

en: Scramble pieces
pt: Baralhar peças

en: Screen Shooter is a screenshot grabber
pt: Capturas de Ecrã captura imagens do seu ambiente de trabalho

en: Screen refresh (frames per second)
pt: Actualização de ecrã (imagens por segundo)

en: Screen-Shooter Applet
pt: Applet de Capturas de Ecrã

en: Screen-Shooter Settings
pt: Parâmetros da Captura de Ecrã

en: ScreenShooter
pt: Captura de Ecrã

en: Script or program to launch:
pt: Script ou aplicação a executar:

en: Script/program will be launched after image creation with the image filenames
    specified on the commandline as follows:
    {Script_Name} {Image_Filename} {Thumbnail_filename_if_specified}
    Hint: I use a script to update my website screenshot page.
    An example script should've been included in the tarball, or at my website.
pt: Script/aplicação será executada após a criação das imagens com os seus nomes de ficheiro
    especificados na linha de comando tal como se segue:
    {Nome_Script} {Nome_Ficheiro_Imagem} {Nome_Ficheiro_Amostra_se_especificado}
    Dica: Eu utilizo um script para actualizar a página de capturas de ecrã do meu site.
    Um script de exemplo deverá ter sido incluido na distribuição ou existe no meu website.

en: Scroll left to right
pt: Rodar da esquerda para a direita

en: Scroll speed between lines (Smooth scroll):
pt: Velocidade de rolamento entre linhas (Rolamento suave):

en: Scrolling
pt: Rolamento

en: Second needle color
pt: Cor do ponteiro dos segundos

en: Seconds
pt: Segundos

en: Select Font
pt: Seleccionar Fonte

en: Select icon for mounted
pt: Seleccionar icon para montado

en: Select icon for unmounted
pt: Seleccionar icon para não montado

en: Select layout
pt: Seleccionar mapa

en: Send data
pt: Dados enviados

en: Server
pt: Servidor

en: Server information:
pt: Informação do servidor:

en: Set options as default
pt: Definir opções como defeito

en: Shallow drizzle
pt: Alguns chuviscos

en: Shallow dust whirls
pt: Alguns remoinhos de pó

en: Shallow duststorm
pt: Alguma tempestade de pó

en: Shallow fog
pt: Algum nevoeiro

en: Shallow funnel cloud
pt: Nuvem em funil difusa

en: Shallow hail
pt: Algum granizo

en: Shallow haze
pt: Alguma neblina

en: Shallow ice pellets
pt: Algum granizo

en: Shallow mist
pt: Alguma névoa

en: Shallow precipitation
pt: Alguma precipitação

en: Shallow rain
pt: Alguma chuva

en: Shallow sandstorm
pt: Alguma tempestade de areia

en: Shallow small hail
pt: Algum granizo pequeno

en: Shallow smoke
pt: Alguma neblina

en: Shallow snow
pt: Alguma neve

en: Shallow snow grains
pt: Alguns flocos de neve

en: Shallow sprays
pt: Alguns aguaceiros

en: Shallow volcanic ash
pt: Alguma cinza vulcânica

en: Shared
pt: Partilhada

en: Sharpen Image by what factor?
pt: Acentuar Imagem por que factor?

en: Show Notes
pt: Mostrar Notas

en: Show backtrace dialog on new core files
pt: Mostrar diálogo de backtrace para novos ficheiros de core

en: Show connect time and throughput
pt: Mostrar tempo de ligação e fluxo

en: Show date
pt: Mostrar data

en: Show expanded filename
pt: Mostrar nome de ficheiro expandido

en: Show frame
pt: Mostrar moldura

en: Show handle
pt: Mostrar selecção

en: Show last news from slashdot.org
pt: Mostra as últimas notícias de slashdot.org

en: Show modem status
pt: Mostra o estado do modem

en: Show pop up dialog for new lines.
pt: Mostrar popup para novas linhas.

en: Show pop-up dialog for this event
pt: Mostrar diálogo de popup para este evento

en: Show seconds needle
pt: Mostrar ponteiro dos segundos

en: Show time
pt: Mostrar hora

en: Show:
pt: Mostrar:

en: Showers
pt: Acguaceiros

en: Showers of ice crystals
pt: Períodos de queda de gelo

en: Showers of ice pellets
pt: Períodos de granizo

en: Showers of small hail
pt: Períodos de granizo pequeno

en: Showers of volcanic ash
pt: Queda de cinza vulcânica

en: Showers, type unknown
pt: Chuvas, tipo desconhecido

en: Shows Cursor Position
pt: Mostra a Posição do Cursor

en: Since you are root, would you like to set the system's default timezone?
pt: Como é root, gostaria de escolher a zona horária de defeito do sistema?

en: Site
pt: Página

en: Size
pt: Tamanho

en: Size of URL history:
pt: Tamanho do histórico de URL:

en: Size of button: (pixels)
pt: Tamanho dos botões: (pixels)

en: Size:
pt: Tamanho:

en: Sky:
pt: Céu:

en: SlashApp Article List
pt: Lista de Arigos do SlashApp

en: Slovak
pt: Eslovaco

en: Slovak Republic
pt: República Eslovaca

en: Slovenia
pt: Eslovénia

en: Slovenian
pt: Esloveno

en: Small Launchers
pt: Atalhos Pequenos

en: Small hail
pt: Granizo pequeno

en: Small hail in the vicinity
pt: Granizo pequeno nas proximidades

en: Small hailstorm
pt: Tempestade de granizo pequeno

en: Smoke
pt: Neblina

en: Smoke in the vicinity
pt: Neblina nas proximidades

en: Smoke w/ thunders
pt: Neblina com trovoada

en: Smoke with wind
pt: Neblina com vento

en: Smooth scroll
pt: Rolamento suave

en: Smooth type
pt: Tipo suave

en: Snow
pt: Neve

en: Snow grain showers
pt: Períodos de flocos de neve

en: Snow grains
pt: Flocos de neve

en: Snow grains in the vicinity
pt: Flocos de neve nas proximidades

en: Snow in the vicinity
pt: Neve nas proximidades

en: Snow showers
pt: Períodos de neve

en: Snowstorm
pt: Tempestade de neve

en: Solarise Image
pt: Iluminar Imagem

en: Solarize factor?
pt: Factor de iluminação?

en: Sound Monitor
pt: Monitor de Som

en: Sound Monitor - Manager
pt: Monitor de Som - Gestor

en: Sound Monitor Applet
pt: Applet Gestor de Som

en: Sound Monitor Applet Settings
pt: Parâmetros da Applet de Monitorização de Som

en: Sound Monitor for Esound
pt: Monitor de Som para o Esound

en: Sound monitor interface to Esound
    
    Released under the GNU general public license.
pt: Interface de monitor de som para o Esound
    
    Distribuido sob a licença genérica pública GNU.

en: South
pt: Sul

en: South - Southeast
pt: Sul - Sudeste

en: South - Southwest
pt: Sul - Sudoeste

en: South Africa
pt: África do Sul

en: Southeast
pt: Sudeste

en: Southwest
pt: Sudoeste

en: Spain
pt: Espanha

en: Speed
pt: Velocidade

en: Speed:
pt: Velocidade:

en: Sprays
pt: Aguaceiros

en: Sprays in the vicinity
pt: Aguaceiros nas proximidades

en: Spread image pixels
pt: Alargar pixels da imagem

en: Spurious
pt: Inúteis

en: Spurious 2
pt: Inúteis 2

en: Squall
pt: Rajadas

en: Squall in the vicinity
pt: Rajadas nas proximidades

en: Start Esound
pt: Iniciar Esound

en: Start program
pt: Executar aplicação

en: State forecast not available for this location.
    Please try the detailed forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
pt: Previsão para o estado indisponível para esta localização.
    Tente a previsão detalhada; note que previsões da IWIN estão disponíveis apenas para cidades Norte Americanas.

en: Stock Change:
pt: Bolsa de Valores:

en: Stock Symbol:
pt: Símbolo de Acção:

en: Streams
pt: Fluxos contínuos

en: Swap Load
pt: Carga do Swap

en: Swap Load Applet
pt: Applet de Carga da Swap

en: Swap Load Meter
pt: Medidor de Carga de Swap

en: SwapLoad
pt: Carga de Swap

en: Sweden
pt: Suécia

en: Swedish
pt: Sueco

en: Swirl pixels. My favorite :-)
pt: Baralhar pixels. O meu favorito :-)

en: Switzerland
pt: Suiça

en: Symbols
pt: Símbolos

en: System
pt: Sistema

en: Temperature:
pt: Temperatura:

en: Test Module
pt: Módulo de Teste

en: Testing line from test module :)
pt: Linha de teste do módulo de teste :)

en: Text
pt: Texto

en: Text to display:
pt: Texto a mostrar:

en: Text:
pt: Texto:

en: Thai
pt: Tailandês

en: Thailand
pt: Tailândia

en: The CD Player applet is a simple audio CD player for your panel
pt: A applet de leitor de CD é uma simples applet de leitor de CD audio para o seu painel

en: The CPU/Mem usage applet displays your system resources with 3 colorful stacked bar graphs (processor, memory, swap)
pt: A applet de utilização CPU/Mem apresenta os recursos do seu sistema em três gráficos de barras coloridos e empilhados (processador, memória, swap)

en: The GNOME Battery Monitor Applet
pt: A Applet GNOME de Monitorização de Bateria

en: The GNOME KeyBoard Switcher Applet
pt: A Applet GNOME para Alterar Teclado

en: The GNOME Stock Ticker
pt: O Ticker de Acções GNOME

en: The Game of Life
pt: O Jogo da Vida

en: The Game of Life (to waste your time)
pt: O Jogo da Vida (para desperdiçar o seu tempo)

en: The Load average is very high.
pt: A carga média é elevada.

en: The QuickLaunch Applet
pt: A Applet de Execução Rápida

en: The Web Browser Controller
pt: O Controlador de Browsers Web

en: The battery is fully charged.
pt: A bateria está completamente carregada.

en: The battery is low.
pt: A bateria está fraca.

en: The core dump module is
    processing a core file...
pt: O módulo core dump está a 
    processar um ficheiro core...

en: The keymap switching command returned with error!
pt: O comando para alternar o teclado retornou um erro!

en: The mixer applet gives you instant access to setting the master volume level on your soundcard device
pt: A applet de misturas dá-lhe acesso instantâneo à definição do nível de volume base do seu dispositivo de placa de som

en: The specified filename:
    %s
    expands to:
    %s
    when passed to a shell
pt: O nome de ficheiro especificado:
    %s
    expande para:
    %s
    quando passado para uma consola

en: The unique information and status ticker.
pt: O ticker de informação e estatísticas únicas.

en: Theme
pt: Tema

en: Theme Name
pt: Nome do Tema

en: Theme file (directory):
pt: Ficheiro de tema (directório):

en: Theme file:
pt: Ficheiro de tema:

en: Themes
pt: Temas

en: Themes:
pt: Temas:

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the directory box
    Screenshot aborted
pt: Ocorreu um erro de expansão de palavras
    Penso que você colocou algo estranho na caixa de directório
    Captura de imagem abortada

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the filename box
pt: Ocorreu um erro de expansão de palavras
    Penso que você colocou algo estranho na caixa de nome de ficheiro

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the filename box
    Screenshot aborted
pt: Ocorreu um erro de expansão de palavras
    Penso que você colocou algo estranho na caixa de nome de ficheiro
    Captura de imagem abortada

en: These characters will appear when the panel is started. To return to this list, hit <space> while the applet has focus.
pt: Estes caracteres irão surgir quando o painel for iniciado. Para voltar a esta lista, prima <espaço> quando a applet tiver o focus.

en: Thick fog
pt: Nevoeiro cerrado

en: Thick funnel cloud
pt: Nuvem em funil espeça

en: Thick haze
pt: Neblina cerrada

en: Thick mist
pt: Névoa cerrada

en: Thick smoke
pt: Neblina cerrada

en: Thick volcanic ash
pt: Cinza vulcânica cerrada

en: Thin smoke
pt: Neblina ligeira

en: This GNOME applet adds a command line to the panel. It features command completion, command history, changeable macros and an optional built-in clock.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
pt: Esta applet GNOME adiciona uma linha de comando ao painel. Completa comandos, tem histórico de comandos, macros alteráveis e um relógio incorporado, opcional.
    
    Esta aplicação é livre; você pode redistribui-la e/ou modifica-la sob os termos da Licença Pública Genérica GNU tal como publicada pela Free Software Foundation; ou a versão 2 da Licensa, ou (à sua escolha) uma versão posterior.

en: This applet adds some pretty small icons for your launchers to your panel, like the windowish QuickLaunch toolbar, avoiding that annoying huge GNOME launchers.
pt: Esta applet adiciona icones bem pequenos ao painel para os seus atalhos, tal como a barra de ferramentas QuickLaunch do windows, evitando os irritantemente grandes atalhos GNOME.

en: This applet monitors the charge of your laptop's battery.  Click on it to change display modes.
pt: Esta applet monitoriza a carga da bateria do seu portátil. Clique para mudar o modo de visualização.

en: This applet switches between keyboard maps. It uses setxkbmap, or xmodmap.
    Mail me your flag, please (60x40 size), I will put it to CVS.
    So long, and thanks for all the fish.
    Thanks for Balazs Nagy (Kevin) <julian7@kva.hu> for his help and Emese Kovacs <emese@eik.bme.hu> for her solidarity.
pt: Esta applet alterna entre tipos de teclados. Utiliza o setxkbmap ou o xmodmap.
    Por favor, envie-me a sua bandeira (60x40 pixels), coloca-la-ei no CVS.
    Até mais, e obrigado por todo o peixe.
    Agradecimentos ao Balazs Nagy (Kevin) <julian7@kva.hu> pela sua ajuda e Emese Kovacs <emese@eik.bme.hu> pela sua solidariedade.

en: This is the test module's description line.
pt: Esta é a linha de descrição do módulo de teste.

en: This module can display news and other information.
pt: Este módulo pode apresentar notícias e outra informação.

en: This module monitors a file for appended text,
     and prints it. Useful for log files.
pt: Este módulo monitoriza um ficheiro para linhas acrescentadas,
     e imprime-as. Útil para ficheiros de registo (log).

en: This module monitors a path for core dumps, if one is
     found it is time stamped and a backtrace logged (using gdb).
pt: Este módulo monitoriza um caminho para core dumps, se algum for encontrado
     será marcado com data e um backtrace guardado (utilizando o gdb).

en: This module monitors the system load average,
     and displays warning when it rises above certain points.
pt: Este módulo monitoriza a carga média do sistema, e mostra
    avisos quando a carga ultrapassar determinados limites.

en: This program connects to a popular site and downloads current stock quotes.  The GNOME Stock Ticker is a free Internet-based application.  It comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.  Do not use the GNOME Stock Ticker for making investment decisions; it is for informational purposes only.
pt: Esta aplicação liga-se a um servidor conhecido e descarrega as cotações actuais das acções. O Ticker de Acções GNOME é uma aplicação livre baseada na internet. É distribuida SEM QUALQUER GARANTIA. Não utilize o Ticker de Acções GNOME para realizar decisões de investimento; destina-se apenas a fins informativos.

en: Thumbnail Size (percentage of original)
pt: Tamanho da Amostra (percentagem do original)

en: Thumbnail compression (JPEG/MIFF/PNG mode) High: good quality/large file
pt: Compressão da amostra (modo JPEG/MIFF/PNG) Alta: boa qualidade/ficheiro grande

en: Thumbnails
pt: Amostras

en: Thunderous duststorm
pt: Tempestade de pó com trovoada

en: Thunderous sandstorm
pt: Tempestade de areia com trovoada

en: Thunderous squall
pt: Rajadas de tempestade

en: Thunderous tornado
pt: Tornado com trovoada

en: Thunderstorm
pt: Trovoada

en: Tick-a-Stat event log
pt: Registo de eventos do Tick-a-Stat

en: Tick-a-Stat script encountered an error:
pt: Script Tick-a-Stat encontrou um erro:

en: Time
pt: Hora

en: Timezone
pt: Zona horária

en: Tornado in the vicinity
pt: Tornado nas proximidades

en: Turkey
pt: Turquia

en: Turkish
pt: Turco

en: Type
pt: Tipo

en: URL bar width:
pt: Largura da barra de endereços:

en: Unable to create user directory: %s
pt: Incapaz de criar directório do utilizador: %s

en: Unable to initialize request. Shouldn't happen
pt: Incapaz de inicializar pedido. Não deveria acontecer

en: Unable to parse document
pt: Incapaz de parsear documento

en: Unable to prepare request.
pt: Incapaz de preparar pedido.

en: Unable to process request.
pt: Incapaz de processar pedido.

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: United States
pt: Estados Unidos

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown observation time
pt: Altura da observação desconhecida

en: Unknown precipitation
pt: Precipitação desconhecida

en: Unknown thunderstorm
pt: Trovoada desconhecida

en: Up
pt: Cima

en: Update
pt: Actualizar

en: Update (m):
pt: Actualização (m):

en: Update Frequency (seconds):
pt: Frequência de Actualização (segundos):

en: Update Frequency in minutes:
pt: Frequência de Actualização em minutos:

en: Update Interval (seconds):
pt: Intervalo de Actualização (segundos):

en: Update failed! Maybe another update was already in progress?
pt: Actualização falhou! Talvez outra actualização estivesse já a ser realizada?

en: Update in seconds:
pt: Actualização em segundos:

en: Update interval
pt: Intervalo de actualização:

en: Update...
pt: Actualizar...

en: Update:
pt: Actualizar:

en: Updates
pt: Actualizações

en: Updates per second
pt: Actualizações por segundo

en: Updating...
pt: Em Actualização...

en: Use ISDN
pt: Usar RDIS

en: Use Metric
pt: Utilizar Métrico

en: Use Proxy
pt: Utilizar Proxy

en: Use all room on panel
pt: Utilizar todo o espaço do painel

en: Use automount friendly status test
pt: Usar teste amigável para o automount

en: Use custom browser:
pt: Utilizar browser customizado:

en: Use default MIME handler
pt: Utilizar gestor MIME de defeito

en: Use default properties
pt: Utilizar propriedades de defeito

en: Use high-quality intermediate for generating thumbnail
pt: Utilizar qualidade alta intremédia para geração da amostra

en: Use metric system units
pt: Utilizar sistema métrico

en: Use panel size hint
pt: Utilizar dica de tamanho de painel

en: Use proxy
pt: Utilizador proxy

en: Used
pt: Usado

en: Used Diskspace:
pt: Espaço de Disco Utilizado:

en: User
pt: Utilizador

en: Username:
pt: Utilizador:

en: Variable
pt: Variável

en: Verify owner of lock file
pt: Verificar dono do ficheiro de bloqueio

en: View screenshot after saving it
pt: Ver imagem capturada após gravar

en: Visibility:
pt: Visibilidade:

en: Visit Weather.com
pt: Visitar Weather.com

en: Visit the author's Website
pt: Visitar o sitio Web do autor

en: Volcanic ash
pt: Cinza vulcânica

en: Volcanic ash in the vicinity
pt: Cinza vulcânica nas proximidades

en: Volcanic ash w/ thunders
pt: Cinza vulcânica com trovoada

en: Warn if the battery charge dips below:
pt: Avisar se a carga da bateria descer abaixo de:

en: Warning options
pt: Opções de aviso

en: Warning: Your password will be saved as
    unencrypted text in a private configuration
    file.
pt: Aviso: A sua senha será gravada como texto
    não encriptado num ficheiro de configuração
    privado.

en: WeatherInfo missing location
pt: Informação metereológica sem localização

en: WebControl
pt: Controlo WEB

en: WebControl Properties
pt: Propriedades do Controlo de Web

en: West
pt: Oeste

en: West - Northwest
pt: Oestes - Noroeste

en: West - Southwest
pt: Oeste - Sudoeste

en: When clicked, run:
pt: Quando pressionado, executar:

en: When finished, send image and thumbnail filenames to script/program below
pt: Quando terminado, enviar ficheiros de imagem e amostra para o script/aplicação abaixo

en: When new mail is received run:
pt: Quando novo correio é recebido executar:

en: Where Am I?
pt: Onde Estou?

en: Where command can be:
    * xmodmap /full/path/xmodmap.hu
    * gkb__xmmap hu
    * setxkbmap hu
pt: Onde comand poderá ser:
    * xmodmap /caminho/completo/xmodmap.pt
    * gkb__xmmap pt
    * setxkbmap pt

en: Who said NeXT is dead?
pt: Quem disse que o NeXT está morto?

en: Width:
pt: Largura:

en: Wind:
pt: Vento:

en: Windy drizzle
pt: Chuvisco e vento

en: You are currently connected.
    Do you want to disconnect?
pt: Encontra-se ligado.
    Deseja desligar-se?

en: You clicked on me
pt: Você clicou-me

en: You have enabled the "Monitor sound input" option.
    
    If your sound card is not fully 100% FULL DUPLEX (can do input and output simultaneously),
    then this may touch bugs in sound drivers/esound that may hang the system.
    
    You have been warned!
pt: Você activou a opção "Monitor de entrada de som".
    
    Se a sua placa de som não for 100% FULL DUPLEX (pode fazer entrada e saída simultaneamente), então isto poderá
    despoletar erros no controlador de som/esound que podem pendurar o sistema.
    
    Você foi avisado!

en: You win!
    Moves
pt: Você ganhou!
    Jogadas

en: Yugoslavia
pt: Jugoslávia

en: Yugoslavian
pt: Jugoslavo

en: a GNOME applet that tracks and measures the movements of your mouse pointer across the desktop.
pt: Uma applet GNOME que acompanha e mede os movimentos do ponteiro do seu rato através do ambiente.

en: active
pt: activo

en: all entries in URL history
pt: todas as entradas no histórico de URL

en: auto_reset
pt: reiniciar_auto

en: autocompleted
pt: completado automaticamente

en: body
pt: corpo

en: child exited
pt: filho terminou

en: clock off
pt: relógio inactivo

en: completed
pt: completado

en: completing...
pt: a completar...

en: date
pt: data

en: date on
pt: mostrar data

en: drop launchers from
    the menu here
pt: largar atalhos do
    menu aqui

en: enabled
pt: activo

en: end of history list
pt: fim da lista de histórico

en: fork error
pt: erro no fork

en: gEyes
pt: gOlhos

en: gEyes Settings
pt: Configurações do gOlhos

en: georgian-academy
pt: academia-georgiana

en: history list empty
pt: lista de histórico vazia

en: image
pt: imagem

en: ioctl failed on /dev/apm.
pt: Falhou ioctl no /dev/apm.

en: keymap_%d/command=gkb_xmmap hu
pt: keymap_%d/comando=gkb_xmmap hu

en: keymap_%d/command=gkb_xmmap us
pt: keymap_%d/command=gkb_xmmap EUA

en: keymap_%d/country=Hungary
pt: keymap_%d/país=Hungria

en: keymap_%d/country=United States
pt: keymap_%d/país=Estados Unidos

en: keymap_%d/flag=hu.png
pt: keymap_%d/bandeira=hu.png

en: keymap_%d/label=hu
pt: keymap_%d/etiqueta=hu

en: keymap_%d/label=us
pt: keymap_%d/etiqueta=us

en: keymap_%d/lang=English
pt: keymap_%d/idioma=Inglês

en: keymap_%d/lang=Hungarian
pt: keymap_%d/idioma=Húngaro

en: keymap_%d/name=Hungarian 105 keys latin2
pt: keymap_%d/nome=Húngaro 105 teclas latin2

en: keymap_%d/name=US 105 key keyboard (with windows keys)
pt: keymap_%d/nome=EUA teclado de 105 teclas (com teclas windows)

en: kilometers
pt: kilómetros

en: knots
pt: nós

en: miles
pt: milhas

en: minute(s)
pt: minuto(s)

en: no /bin/sh
pt: /bin/sh não existe

en: no file specified
pt: nenhum ficheiro especificado

en: not connected
pt: desligado

en: not found
pt: não encontrado

en: not unique
pt: não único

en: off
pt: desligado

en: options:
pt: opções:

en: orient. changed
pt: orientação alterada

en: ready...
pt: pronto...

en: saving prefs...
pt: a gravar preferências...

en: size changed
pt: tamanho alterado

en: smooth
pt: suave

en: starting...
pt: a iniciar...

en: time & date on
pt: mostrar hora & data

en: time on
pt: mostrar hora

en: topic
pt: tópico

en: unable to create user directory: %s
pt: incapaz de criar directório do utilizador: %s

en: warning: mixer has no volume channel - using PCM instead.
pt: aviso: dispositivo de mistura não tem canal de volume - a utilizar PCM.

en: warning: this version of gmix was compiled with a different version of
    soundcard.h.
pt: Aviso: esta versão do gmix foi compilada com uma versão diferente
    do ficheiro soundcard.h.

en: whereami_applet
pt: applet_ondeestou
