gnome-libs 1.2.* 1.2.x - en to nl translation catalogue (314 entries)

en:   - OK? (yes or no)
nl:   - OK? (ja of nee)

en:  (press return)
nl:  (druk op return)

en:  (yes or no)
nl:  (ja of nee)

en: %a %b %d %T %Y
nl: %a %d %b %Y %T

en: %s options
nl: %s opties

en: %s: illegal option -- %c
nl: %s: ongeldige optie -- %c

en: %s: invalid option -- %c
nl: %s: foutieve optie -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
nl: %s: optie `%c%s' heeft geen argumenten

en: %s: option `%s' is ambiguous
nl: %s: optie `%s' is ambigue

en: %s: option `%s' requires an argument
nl: %s: optie `%s' heeft een argument nodig

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
nl: %s: optie `--%s' heeft geen argumenten

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
nl: %s: optie `-W %s' heeft geen argumenten

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
nl: %s: optie `-W %s' is ambigue

en: %s: option requires an argument -- %c
nl: %s: deze optie heeft een argument nodig -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
nl: %s: optie `%c%s' onbekend

en: %s: unrecognized option `--%s'
nl: %s: optie `--%s' onbekend

en: (Internal use only) GOAD file descriptor
nl: (Alleen voor intern gebruik) GOAD bestands beschrijver

en: (Internal use only) GOAD server ID to activate
nl: (Intern gebruik) te activeren GOAD server ID

en: About
nl: Info

en: About this application
nl: Info over dit programma

en: Above Dock
nl: Boven de Dock

en: Accelerator
nl: Sneltoets

en: Accept
nl: Accepteren

en: Accept run-together words
nl: Aanvaard samengestelde woorden

en: Accept the word for
    this session only
nl: Het woord alleen voor
    deze sessie accepteren

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add/Set
nl: Toevoegen/Instellen

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Alternatives:
nl: Alternatieven:

en: Application "%s" (process %d) has crashed
    due to a fatal error.
    (%s)
nl: Toepassing "%s" (proces %d) is gecrashed
    ten gevolge van een fatale fout.
    (%s)

en: Apply
nl: Toepassen

en: Author:
nl: Auteur:

en: Authors:
nl: Auteurs:

en: Authors:
nl: Auteurs:

en: Back
nl: Terug

en: Basic
nl: Eenvoudig

en: Below
nl: Onder

en: Browse...
nl: Bladeren...

en: Bulleted List
nl: Opsomlijst

en: CLASS
nl: KLASSE

en: CONFIG-PATH
nl: CONFIG-PAD

en: C_lear
nl: _Legen

en: C_ut
nl: _Knippen

en: Calendar
nl: Kalender

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
nl: Kan geen hbox vinden, gebruik normale bestandsselectie

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Cancel Logout
nl: Annuleer uitloggen

en: Check words longer than:
nl: Controleer woorden langer dan:

en: Choose an icon
nl: Kies een icoon

en: Clear
nl: Leeg maken

en: Clear the selection
nl: De selectie leeg maken

en: Close
nl: Sluiten

en: Close the current file
nl: Sluit het huidige bestand

en: Close the current window
nl: Sluit het actieve venster

en: Command:
nl: Opdracht:

en: Comment
nl: Commentaar

en: Comment:
nl: Commentaar:

en: Configure
nl: Configureren

en: Configure the application
nl: De applicatie configureren

en: Confirm
nl: Bevestig

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Copy the selection
nl: De selectie kopiëren

en: Could not get name service!
nl: Kan geen name service vinden

en: Create New _Window
nl: Nieuw _venster

en: Create a new window
nl: Een nieuw venster aanmaken

en: Creating '/GNOME' context %s %d
nl: '/GNOME context %s %d aanmaken

en: Creating '/GNOME/Servers' context %s %d
nl: '/GNOME/Servers' context %s %d aanmaken

en: Cu_t
nl: Knippen

en: Cut
nl: Knippen

en: Cut the selection
nl: De selectie knippen

en: Date
nl: Datum

en: Default Pixmap
nl: Standaard Pixmap

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Desktop
nl: Bureau

en: Disable connection to session manager
nl: Verbreek de verbinding naar de sessiebeheerder

en: Disable sound server usage
nl: Geluidsserver uitschakelen

en: Discard accepted words on kill
nl: Negeer aanvaarde woorden

en: Display brief usage message
nl: Toon een korte gebruiksbeschrijving

en: Documentation:
nl: Documentatie:

en: Don't use X shared memory extension
nl: Gebruik de X shared memory extensie niet

en: Down
nl: Onder

en: ERROR:
nl: FOUT:

en: E_xit
nl: _Afsluiten

en: Edit
nl: Bewerken

en: Edit/
nl: Bewerken/

en: Enable sound server usage
nl: Geluidsserver inschakelen

en: Enable tooltips
nl: Toon tooltips

en: End the current game
nl: Het spel beëindigen

en: Error
nl: Fout

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
nl: Fout bij optie %s: %s.
    Gebruik '%s --help' voor de volledige lijst van beschikbare opties.

en: Exit the program
nl: Het programma afsluiten

en: Failed to get user details for UID %d (%s)
nl: Kon gebruikersgegevens niet ophalen voor UID %d (%s)

en: Failed to obtain CORBA authentication cookie, exiting
nl: Kon geen CORBA authenticatie cookie krijgen, stop ermee

en: Failed to open CORBA cookie file (%s) for writing: %s
nl: Kon CORBA cookie bestand (%s) niet openen om te schrijven: %s

en: Failed to open CORBA cookie file `%s': %s
nl: Kon CORBA cookie bestand `%s' niet openen : %s

en: Failed to read CORBA cookie file `%s': %s
nl: Kon CORBA cookie bestand `%s' niet lezen : %s

en: Failed to write CORBA cookie file (%s): %s
nl: Kon naar CORBA cookie bestand (%s) niet schrijven: %s

en: Failed to write CORBA cookie to `%s': %s
nl: Kon CORBA cookie niet naar `%s' schrijven : %s

en: Fi_les
nl: Bestanden

en: Fi_les/
nl: Bestanden/

en: File
nl: Bestand

en: File/
nl: Bestand/

en: Files
nl: Bestanden

en: Files/
nl: Bestanden/

en: Find _Again
nl: _Opnieuw zoeken

en: Finish
nl: Einde

en: Fixed Position
nl: Vaste positie

en: Font
nl: Lettertype

en: Font Info
nl: Lettertype info

en: GNOME GUI options
nl: GNOME GUI opties

en: GNOME options
nl: GNOME opties

en: GOAD ID of the server to activate
nl: GOAD ID van de te activeren server

en: GTK options
nl: GTK opties

en: Game
nl: Spel

en: Gdk debugging flags to set
nl: Te activeren Gdk debugging flags

en: Gdk debugging flags to unset
nl: Te desactiveren Gdk debugging flags

en: Get a hint for your next move
nl: Een hint voor uw volgende zet

en: Get config entry
nl: Configuratie ophalen

en: Global
nl: Globaal

en: Gnome Object Activation Directory
nl: Gnome ObjectActivatie Map

en: Gtk+ debugging flags to set
nl: Te activeren Gtk+ debugging opties

en: Gtk+ debugging flags to unset
nl: Te desactiveren Gtk+ debugging opties

en: Help
nl: Hulp

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Host:port on which the sound server to use is running
nl: Host:poort waar de geluidsserver draait

en: I couldn't find any installed services.  Either you don't have
    any services installed or I don't know the path to find them.
    In either case, please check your GNOME installation.
nl: Kon geen geïnstalleerde services vinden. Ofwel heeft u geen
    geïnstalleerde services ofwel is het pad om ze te vinden onbekend.
    Kijk in elk geval uw GNOME installatie na.

en: ID under which GOAD knows this server
nl: ID waaronder GOAD deze server kent

en: Icon:
nl: Pictogram:

en: If you choose a font it will appear here
nl: Als u een font kiest zal het hier verschijnen

en: Ignore on Arrange
nl: Negeer bij herschikken

en: Ignore this word
    this time only
nl: Het woord alleen voor
    deze sessie overslaan

en: Indent
nl: Inspringen

en: Information
nl: Informatie

en: Insert
nl: Toevoegen

en: Insert the word
    in your personal dictionary
nl: Voeg het woord toe aan
    uw persoonlijk woordenboek

en: Insert the word
    in your personal dictionary
    (if mixed-case preserve
    case-sensitivity)
nl: Voeg het woord toe aan
    uw persoonlijk woordenboek
    (indien in gemengde hoofd/onderkast,
    behoudt de gemengde hoofd/onderkast)

en: Insert with case
nl: Toevoegen met hoofd/onderkast

en: Ispell command:
nl: Ispell opdracht:

en: Kill ispell process
nl: Stop ispel proces

en: Language
nl: Taal

en: Layer:
nl: Laag:

en: Load an additional Gtk module
nl: Extra Gtk module laden

en: Loading Icons...
nl: Pictogrammen laden...

en: Main dictionary:
nl: Hoofdwoordenboek

en: Make X calls synchronous
nl: Maak synchrone X calls

en: Make all warnings fatal
nl: Maak alle waarschuwingen fataal

en: Maximized Horizontal
nl: Horizontaal gemaximaliseerd

en: Maximized Vertical
nl: Verticaal gemaximaliseerd

en: Menu Accelerator Keys
nl: Menu sneltoetsen

en: Menu Item
nl: Menu element

en: Message
nl: Boodschap

en: Minimized
nl: Geminimaliseerd

en: Modify the file's properties
nl: De eigenschappen van het bestand wijzigen

en: Multiple segmentation faults occurred; can't display error dialog
nl: Er waren meerdere segmentatiefouten, kan de foutboodschap niet tonen

en: NAME
nl: NAAM

en: Name
nl: Naam

en: Name/Comment translations:
nl: Naam/Commentaar vertalingen:

en: Name:
nl: Naam:

en: New
nl: Nieuw

en: New...
nl: Nieuw...

en: New/
nl: Nieuw/

en: Next
nl: Volgende

en: No
nl: Nee

en: No Icon
nl: Geen pictogram

en: No Image
nl: Geen beeld

en: Normal
nl: Normaal

en: Numbered List
nl: Genummerde lijst

en: On Top
nl: Bovenop

en: Open a file
nl: Bestand openen

en: Open...
nl: Openen...

en: Paste
nl: Plakken

en: Paste the clipboard
nl: De selectie plakken

en: Pause the game
nl: Het spel pauzeren

en: Personal dictionary:
nl: Persoonlijk woordenboek

en: Pick a Font
nl: Kies een lettertype

en: Pick a color
nl: Kies een kleur

en: Please visit the GNOME Application Crash page for more information
nl: Bezoek de "GNOME Application Crash" pagina voor meer informatie

en: Preferences...
nl: Voorkeuren...

en: Prev
nl: Vorige

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Print S_etup...
nl: _Printinstellingen...

en: Print the current file
nl: Het huidige bestand afdrukken

en: Print...
nl: Afdrukken...

en: Program class as used by the window manager
nl: Klasse van het programma zoals gebruikt door de window manager

en: Program name as used by the window manager
nl: Naam van het programma zoals gebruikt door de window manager

en: Progress
nl: Voortgang

en: Properties...
nl: Eigenschappen...

en: Question
nl: Vraag

en: Quit
nl: Verlaten

en: Redo
nl: Opnieuw

en: Redo the undone action
nl: De laatste handeling weer uitvoeren

en: Redo the undone move
nl: De laatst ongedane zet opnieuw uitvoeren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Replace
nl: Vervang

en: Replace a string
nl: _Vervang een tekenreeks

en: Replace the word
nl: Vervang het woord

en: Repository ID of the server to activate
nl: Repository ID van de te activeren server

en: Repository ID under which GOAD knows this server
nl: Repository ID waaronder GOAD deze server kent

en: Restart the game
nl: Het spel herstarten

en: Revert to a saved version of the file
nl: Terugkeren naar een bewaarde versie van het bestand

en: Run in Terminal
nl: In een terminal opstarten

en: SUM
nl: SOM

en: Save
nl: Opslaan

en: Save _As...
nl: Opslaan _als...

en: Save as...
nl: Opslaan als...

en: Save the current file
nl: Het huidige bestand opslaan

en: Save the current file with a different name
nl: Het huidige bestand onder een nieuwe naam opslaan

en: Search again for the same string
nl: Opniew dezelfde tekenreeks zoeken

en: Search for a string
nl: Een tekenreeks zoeken

en: Select
nl: Selecteer

en: Select Color
nl: Kies een kleur

en: Select dictionary
nl: Kies woordenboek

en: Select everything
nl: Selecteer alles

en: Select file
nl: Kies een bestand

en: Session management options
nl: Sessiebeheer opties

en: Set Layer
nl: Zet laag

en: Set Skip
nl: Zet overslaan

en: Set State
nl: Zet status

en: Set Workspace
nl: Zet werkblad

en: Set config entry
nl: Configuratie instellen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Settings/
nl: Instellingen/

en: Setup Page...
nl: Setup pagina...

en: Setup the page settings for your current printer
nl: Pagina-instellingen voor de huidige printer

en: Shaded
nl: Opgerold

en: Show font size
nl: Toon de grootte van het lettertype

en: Show this help message
nl: Toon deze help boodschap

en: Simple test app to check how the WIN_HINTS work.
    And to test the gnome_win_hints_* functions for errors. :)
nl: Eenvoudige test applicatie om na te gaan hoe de WIN_HINTS werken
    en om de gnome_win_hints_* functies op fouten te testen. :)

en: Skip
nl: Overslaan

en: Skip Focus
nl: Focus overslaan

en: Skip Taskbar / WinList
nl: Taakbalk / Vensterlijst overslaan

en: Skip Toggles:
nl: Overslaan

en: Skip Window Menu
nl: Venster menu overslaan

en: Sort by correctness
nl: Sorteer volgens correctheid

en: Specify prefix of saved configuration
nl: Specifieer de prefix van de bewaarde configuratie

en: Specify session management ID
nl: Specifieer het sessiebeheer ID

en: Spell
nl: Spelling

en: Start a new game
nl: Een nieuw spel starten

en: State Toggles:
nl: Status

en: Submit a bug report
nl: Stuur een bug rapport

en: Table Borders
nl: Tabelranden

en: Table Fill
nl: Tabelachtergrong

en: The GNOME Session Manager (process %ld) has crashed
    due to a fatal error (%s).
    When you close this dialog, all applications will close and your session will exit.
    Please save all your files before closing this dialog.
nl: GNOME Sessiebeheer (proces %ld) is gecrashed
    door een fatale fout (%s).
    Als u dit dialoogvenster sluit, sluiten alle programma's en zal uw sessie verlaten worden.
    Bewaar al uw bestanden voor u dit dialoogvenster sluit.

en: The user chose No/Cancel with data:
nl: De gebruiker koos Nee/Annuleer met data:

en: The user chose Yes/OK with data:
nl: De gebruiker koos Ja/OK met data:

en: The word `%s'
    is not in the dictionary.
    Proceed anyway?
nl: Het woord  `%s'
    is niet beschikbaar in het woordenboek.
    Toch doorgaan ?

en: This is an hbox with pixmap and text
nl: Dit is een hbox met pixmap en tekst

en: Top Ten
nl: Top tien

en: Try this before using:
nl: Probeer eerst:

en: Un-Indent
nl: Uitspringen

en: Undo
nl: Annuleren

en: Undo the last action
nl: De laatste handeling ongedaan maken

en: Undo the last move
nl: Laatste zet ongedaan maken

en: Unknown system error
nl: Onbekende systeemfout

en: Up
nl: Boven

en: Usage: gnome_segv appname signum
nl: Gebruik: gnome_segv toepnaam signum

en: Use Font in button with size
nl: Gebruik lettertype in drukknop met grootte

en: User
nl: Gebruiker

en: Valid chars in words:
nl: Toegelaten tekens in woorden:

en: View
nl: Beeld

en: View the scores
nl: De scores bekijken

en: View/
nl: Beeld/

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Warning:
nl: Waarschuwing:

en: Weird number in reply callback
nl: Vreemd nummer in antwoord

en: Windows
nl: Vensters

en: Windows/
nl: Vensters/

en: Word:
nl: Woord:

en: Workspaces:
nl: Werkbladen:

en: X display to use
nl: Te gebruiken X beeldscherm

en: Yes
nl: Ja

en: _About...
nl: _Info...

en: _Close
nl: _Sluiten

en: _Close This Window
nl: Venster _sluiten

en: _Copy
nl: K_opiëren

en: _Edit
nl: Be_werken

en: _Edit/
nl: Be_werken/

en: _End game
nl: Spel beëindigen

en: _File
nl: _Bestand

en: _File/
nl: _Bestand/

en: _Find...
nl: _Zoek...

en: _Game
nl: _Spel

en: _Help
nl: _Hulp

en: _Help with this
nl: _Hulp over dit onderwerp

en: _New
nl: _Nieuw

en: _New game
nl: _Nieuw spel

en: _New/
nl: _Nieuw/

en: _Open...
nl: _Openen...

en: _Paste
nl: _Plakken

en: _Pause game
nl: Spel _pauzeren

en: _Preferences...
nl: _Voorkeuren...

en: _Print
nl: _Afdrukken

en: _Properties...
nl: _Eigenschappen...

en: _Redo
nl: Weer toepassen

en: _Redo move
nl: Zet opnieuw uitvoeren

en: _Replace...
nl: _Vervang

en: _Restart game
nl: Spel _herstarten

en: _Revert
nl: _Terugkeren

en: _Save
nl: _Opslaan

en: _Select All
nl: _Selecteer alles

en: _Settings
nl: _Instellingen

en: _Settings/
nl: _Instellingen/

en: _Undo
nl: Herstellen

en: _Undo move
nl: Zet ongedaan maken

en: _View
nl: B_eeld

en: _View/
nl: B_eeld/

en: _Windows
nl: _Vensters

en: _Windows/
nl: _Vensters/

en: get
nl: ophalen

en: http://www.gnome.org/application_crashed.shtml
nl: http://www.gnome.org/application_crashed.nl.shtml

en: no
nl: nee

en: set
nl: instellen

en: y
nl: j

en: yes
nl: ja
