gqview 0.11.0 - en to ja translation catalogue (286 entries)

en:   +t, --with-tools           force show of tools
ja:   +t, --with-tools           ツールバーを強制表示

en:   --debug                    turn on debug output
ja:   -debug                     デバッグ出力を有効化

en:   -f, --fullscreen           start in full screen mode
ja:   -f, --fullscreen           全画面モードで起動

en:   -h, --help                 show this message
ja:   -h, --help                 このメッセージを表示

en:   -l, --list                 open collection window for command line
ja:   -l, --list                 コマンドラインからコレクションウィンドウを開く

en:   -s, --slideshow            start in slideshow mode
ja:   -s, --slideshow            スライドショウモードで起動

en:   -t, --without-tools        force hide of tools
ja:   -t, --without-tools        ツールバーを強制非表示

en:   -v, --version              print version info
ja:   -v, --version              バージョン情報を表示

en:  Paused
ja: 一時停止

en:  Slideshow
ja: スライドショウ

en: %d files
ja: %d ファイル

en: %d files (%d)%s
ja: %d ファイル (%d)%s

en: %d files%s
ja: %d ファイル%s

en: %d images
ja: %d 画像

en: %d images (%d)
ja: %d 画像 (%d)

en: %d matches found in %d files
ja: %d 個が一致 (%d ファイル中)

en: %s - GQview Collection
ja: %s - GQview コレクション

en: (Un)Hide file list
ja: ファイルリストを (非) 表示にする

en: /Edit/Adjust/Rotate 1_80
ja: 180 度回転(_8)

en: /Edit/Adjust/Rotate _counterclockwise
ja: 反時計周りに回転(_c)

en: /Edit/Adjust/_Flip
ja: 裏返し(_F)

en: /Edit/Adjust/_Mirror
ja: ミラー(_M)

en: /Edit/Adjust/_Rotate clockwise
ja: 時計周りに回転(_R)

en: /Edit/Select _all
ja: 全選択(_a)

en: /Edit/Select _none
ja: 未選択(_n)

en: /Edit/Set as _wallpaper
ja: 壁紙として設定(_w)

en: /Edit/_Adjust
ja: 調整(_A)

en: /Edit/_Options...
ja: オプション(_O)...

en: /Edit/_Remove old thumbnails
ja: 古いサムネイルを消去(_R)

en: /File/Create _Dir...
ja: ディレクトリ作成(_D)...

en: /File/E_xit
ja: 終了(_x)

en: /File/Open _recent
ja: 最近のものを開く(_r)

en: /File/_Copy...
ja: コピー(_C)...

en: /File/_Delete...
ja: 削除(_D)...

en: /File/_Find duplicates...
ja: 重複するものを検索(_F)...

en: /File/_Move...
ja: 移動(_M)...

en: /File/_New collection
ja: 新規コレクション(_N)

en: /File/_Open collection...
ja: コレクションを開く(_O)...

en: /File/_Rename...
ja: 名前の変更(_R)...

en: /Help/_About
ja: GQview について(_A)

en: /View/(Un)_Float file list
ja: ファイルリストを (非) フロート化(_F)

en: /View/(Un)_Hide file list
ja: ファイルリスト (非) 表示(_H)

en: /View/F_ull screen
ja: 全画面表示(_u)

en: /View/Toggle _slideshow
ja: スライドショウ切替(_s)

en: /View/Zoom _1:1
ja: 元のサイズ(_1)

en: /View/Zoom _in
ja: 拡大(_i)

en: /View/Zoom _out
ja: 縮小(_o)

en: /View/_Refresh Lists
ja: リスト更新(_R)

en: /View/_Thumbnails
ja: サムネイル(_T)

en: /View/_Zoom to fit
ja: ウィンドウの大きさに合わせる(_Z)

en: /_Edit
ja: 編集(_E)

en: /_File
ja: ファイル(_F)

en: /_Help
ja: ヘルプ(_H)

en: /_View
ja: 閲覧(_V)

en: About to delete multiple files...
ja: 複数ファイルの消去について...

en: About to delete the file:
     %s
ja: 消去するファイルについて:
     %s

en: Add contents
ja: 内容を追加

en: Add contents recursive
ja: 内容を再帰的に追加

en: Add to new collection
ja: 新規コレクションに追加

en: Adjust
ja: 調整

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: Append
ja: 追加

en: Append collection
ja: コレクションに追加

en: Append collection from:
ja: 指定コレクションに追加:

en: Append from collection...
ja: コレクションから追加...

en: Append from file list
ja: ファイルリストから追加

en: Apply
ja: 適用

en: Best
ja: 最良

en: Cache thumbnails
ja: サムネイルをキャッシュする

en: Cache thumbnails into .thumbnails
ja: .thumbnails にサムネイルをキャッシュ

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Change to home directory
ja: ホームディレクトリへ移動

en: Checksum
ja: チェックサム

en: Clear
ja: クリア

en: Clear cache
ja: キャッシュを消去

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Collection Files
ja: コレクションファイル

en: Collection empty
ja: 空のコレクション

en: Collections
ja: コレクション

en: Command Line
ja: コマンドライン

en: Command line
ja: コマンドライン

en: Compare by:
ja: 比較対象:

en: Compare to:
ja: 比較対象:

en: Compare two file sets
ja: 二組のファイルを比較

en: Comparing...
ja: 比較中...

en: Configure options
ja: オプション設定

en: Confirm file delete
ja: 削除時に確認

en: Continue
ja: 続行

en: Continue slideshow
ja: スライドショウを続行

en: Copy
ja: コピー

en: Copy file:
    %s
    to:
ja: ファイルをコピー:
    %s ->

en: Copy multiple files to:
ja: 複数ファイルをコピー ->

en: Copy...
ja: コピー...

en: Could not create dir:%s
ja: ディレクトリの作成ができません: %s

en: Could not create directory
ja: ディレクトリを作成できませんでした

en: Create
ja: 作成

en: Create directory in:
    %s
    named:
ja: %s
    にディレクトリを作成
    名前:

en: Create thumbnails
ja: サムネイル作成

en: Creating GQview dir:%s
ja: GQview ディレクトリを作成中: %s

en: Custom file types:
ja: カスタムファイル拡張子

en: Date
ja: 日時

en: Delay before image change (seconds):
ja: 次のイメージまでの秒数:

en: Delete
ja: 消去

en: Delete failed
ja: 消去に失敗

en: Delete file
ja: ファイルを消去

en: Delete files
ja: ファイルを消去

en: Delete...
ja: 削除...

en: Dimensions
ja: 大きさ

en: Directory exists
ja: ディレクトリは存在します

en: Disable File Filtering
ja: フィルタリングしない

en: Dithering method:
ja: ディザの方法:

en: Drop files to compare them.
ja: 比較するファイルをドロップ

en: Dropped list includes directories.
ja: ドロップリストはディレクトリを含んでいます。

en: Edit
ja: 編集

en: Editors
ja: 編集

en: Empty
ja: 空

en: Enable Delete key
ja: Delete キーを有効化

en: Error copying file
ja: ファイルコピー中にエラー

en: Error creating directory
ja: ディレクトリ作成失敗

en: Error moving file
ja: ファイル移動中にエラー

en: Error renaming file
ja: ファイル名変更中にエラー

en: Exit full screen
ja: フルスクリーンをやめる

en: Expand images for zoom to fit.
ja: ウィンドウに合わせて画像を拡大縮小

en: Failed to rename %s to %s.
ja: %s を %s に名前変更失敗

en: Failed to save the collection:
    %s
ja: コレクション保存に失敗:
    %s

en: File deletion failed
ja: ファイル消去に失敗

en: File name %s already exists.
ja: ファイル %s は既に存在しています

en: File named %s already exists.
ja: ファイル %s は既に存在しています

en: Filter:
ja: フィルタ:

en: Filtering
ja: フィルタリング

en: Find duplicates - GQview
ja: 重複するものを検索 - GQview

en: Find duplicates recursive...
ja: 重複するものを再帰的に検索...

en: Find duplicates...
ja: 重複するものを検索中...

en: Fit image to window
ja: 画像をウィンドウの大きさに合わせる

en: Fit window to image when tools are hidden/floating
ja: ツールバーの状態変更時にウィンドウの大きさをイメージに合わせる

en: Flip
ja: 裏返し

en: Float Controls
ja: コントロールをフロート状態にする

en: Full screen
ja: フルスクリーン

en: GQview %s
    
    Copyright (c) 2001 by John Ellis
    http://gqview.sourceforge.net
    gqview@users.sourceforge.net
    
    Released under the GNU General Public License
ja: GQview %s
    
    Copyright (c) 2001 John Ellis 作
    http://gqview.sourceforge.net
    gqview@users.sourceforge.net
    
    GNU 一般公共使用許諾書のもとで配布

en: GQview - copy
ja: GQview - コピー

en: GQview - move
ja: GQview - 移動

en: GQview - new directory
ja: GQview - 新規ディレクトリ

en: GQview - rename
ja: GQview - 名前変更

en: GQview Tools
ja: GQview ツール

en: GQview configuration
ja: GQviewの 設定

en: GQview full screen
ja: GQview 全画面

en: GQview running: %s
ja: GQview 実行中: %s

en: General
ja: 一般

en: Home
ja: ホームディレクトリ

en: Hyper (best, but slowest)
ja: Hyper (画質は最良だが最も遅い)

en: Image
ja: イメージ

en: In place renaming
ja: ファイル一覧での名前変更

en: Include files of type:
ja: 表示する拡張子:

en: Initial directory
ja: 初期ディレクトリ

en: Invalid destination
ja: 不正な処理先

en: Invalid directory
ja: 不正なディレクトリ

en: Invalid file name:
    %s
ja: 不正なファイル名:
    %s

en: Invalid filename
ja: 不正なファイル名

en: Leave Zoom at previous setting
ja: 前回の設定のままにしておく

en: Limit size when auto-sizing window (%):
ja: ウィンドウの自動調節の限界サイズ (%):

en: Loading thumbs...
ja: サムネイルを読み込み中...

en: Menu name
ja: 表示名

en: Mirror
ja: ミラー

en: Mouse wheel scrolls image
ja: マウスホイールで画像をスクロール

en: Move
ja: 移動

en: Move file:
    %s
    to:
ja: ファイルを移動:
    %s ->

en: Move multiple files to:
ja: 複数ファイルを移動 ->

en: Move...
ja: 移動...

en: Name
ja: 名前

en: Nearest (worst, but fastest)
ja: Nearest (画質は最低だが最も高速)

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: 普通

en: Offscreen cache size (Mb per image):
ja: 画面外キャッシュ容量 (画像あたり MByte):

en: Ok
ja: 了解

en: On startup, change to this directory:
ja: 起動時にこのディレクトリへ移動する

en: Overwrite
ja: 上書き

en: Overwrite File
ja: ファイルの上書き

en: Overwrite collection file:
    %s
ja: コレクションファイルの上書き:
    %s

en: Overwrite file
ja: ファイルの上書き

en: Overwrite file:
     %s
     with:
     %s
ja: ファイルの上書き:
    %sを
    %sで

en: Overwrite file:
    %s
     with:
    %s
ja: ファイルの上書き:
    %s を
    %s で

en: Overwrite file:
    %s
    by renaming:
    %s
ja: ファイル上書き:
    %s
    変更する名前:
    %s

en: Path
ja: パス

en: Pause slideshow
ja: スライドショウを一時停止

en: Place dialogs under mouse
ja: マウスのそばにダイアログを表示

en: Please select an existing directory
ja: 存在するディレクトリを選択してください

en: Preload next image
ja: 次の画像を前もって読み込み

en: Progressive keyboard scrolling
ja: キーボードによる加速付きスクロール

en: Quality
ja: 品質

en: Quality:
ja: 品質:

en: Random
ja: ランダム

en: Reading checksums...
ja: チェックサムを読み込み中...

en: Reading dimensions...
ja: 大きさを読み込み中...

en: Reading similarity data...
ja: 類似性データを読み込み中...

en: Rectangular selection
ja: 矩形選択

en: Refresh
ja: 更新

en: Refresh file list
ja: ファイルリストの更新

en: Remember tool state (float/hidden)
ja: ツールバーの状態を保持 (フロート/非表示)

en: Remember window positions
ja: ウィンドウ位置を保持

en: Remove
ja: 消去

en: Rename
ja: 名前変更

en: Rename file:
    %s
    to:
ja: 名前変更:
    %s ->

en: Rename multiple files:
ja: 複数ファイルの名前変更

en: Rename...
ja: 名前の変更...

en: Rename:
ja: 名前変更:

en: Repeat
ja: 繰り返す

en: Rotate 180
ja: 180 度回転

en: Rotate clockwise
ja: 時計周りに回転

en: Rotate counterclockwise
ja: 反時計周りに回転

en: Save
ja: 保存

en: Save Failed
ja: 保存に失敗

en: Save collection
ja: コレクションを保存

en: Save collection as...
ja: コレクションを別名で保存...

en: Save collection as:
ja: コレクションを保存:

en: Select all
ja: 全選択

en: Select none
ja: 未選択

en: Set as wallpaper
ja: 壁紙に設定

en: Set zoom 1:1
ja: 元のサイズにする

en: Show entries that begin with a dot
ja: ドットで始まるファイルも表示する

en: Show hidden
ja: 隠しファイルを表示

en: Similarity
ja: 類似性

en: Similarity (high)
ja: 類似性 (高)

en: Similarity (low)
ja: 類似性 (低)

en: Size
ja: 容量

en: Size:
ja: サイズ:

en: Skip
ja: スキップ

en: Skip directories
ja: ディレクトリをとばす

en: Slide show
ja: スライドショウ:

en: Slideshow
ja: スライドショウ

en: Slideshow recursive
ja: スライドショウ繰り返し

en: Sort
ja: 並べ替え

en: Sorted by date
ja: 日時で並べ替え

en: Sorted by name
ja: 名前で並べ替え

en: Sorted by path
ja: パスで並べ替え

en: Sorted by size
ja: 容量で並べ替え

en: Source and destination are the same, operation cancelled.
ja: 処理元と処理先が同じです。操作を中止しました。

en: Source matches destination
ja: 処理元と処理先が同じ

en: Source to copy matches destination
ja: コピー元とコピー先が同じです

en: Source to move matches destination
ja: 移動元と移動先が同じです

en: Specified path:
    %s
    is a directory, collections are files
ja: 指定パス:
    %s
    はディレクトリです。コレクションはファイルで
    なければなりません.

en: Start slideshow
ja: スライドショウを開始

en: Stop slideshow
ja: スライドショウを停止

en: The current collection is empty, save aborted.
ja: コレクションは空ですので保存を中止します

en: The directory:
    %s
    already exists.
ja: ディレクトリ:
    %s
    は既に存在しています

en: The path:
    %s
    already exists as a file.
ja: パス:
    %s
    は既にファイルとして存在します

en: This will remove all thumbnails that have
    been saved to disk, continue?
ja: ディスクに保存されたすべてのサムネイルが消去されますが
    よろしいですか?

en: Thumbnail image in cache failed to load, trying to recreate.
ja: キャッシュ内のサムネイル画像の読み込みに失敗。再生成を試みます。

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Unable to copy file:
    %s
    to itself.
ja: ファイルをコピーできません:
    %s をそれ自身に

en: Unable to copy file:
    %s
    to:
    %s
ja: ファイルをコピーできません:
    %s を
    %s へ

en: Unable to copy file:
    %sto:
    %s
     during multiple file copy.
ja: ファイルをコピーできませんでした:
    %s から %s までの
    複数ファイルコピー中

en: Unable to create directory:
    %s
ja: ディレクトリを作成できませんでした:
    %s

en: Unable to delete file:
     %s
     Continue multiple delete operation?
ja: ファイルを消去できません:
     %s
     複数ファイルの消去操作を続けますか?

en: Unable to delete file:
    %s
ja: ファイル削除失敗:
    %s

en: Unable to move file:
    %s
    to itself.
ja: ファイルを移動できません:
    %s をそれ自身に

en: Unable to move file:
    %s
    to:
    %s
ja: ファイルを移動できません:
    %s を
    %s へ

en: Unable to move file:
    %sto:
    %s
     during multiple file move.
ja: ファイルを移動できませんでした:
    %s から %s までの
    複数ファイル移動中

en: Unable to rename file:
    %s
     to:
    %s
ja: ファイルの名前を変更できません:
    %s を
    %s へ

en: Unable to rename file:
    %s
    to:
    %s
ja: ファイルの名前変更ができません:
    %s ->
    %s

en: Unable to write history lists to: %s
ja: 履歴リストを書き込めません: %s

en: Unsorted
ja: そのまま

en: Untitled
ja: タイトルなし

en: Untitled (%d)
ja: タイトルなし (%d)

en: Usage: gqview [options] [path]
ja: 使い方: gqview [オプション] [パス]

en: Use current
ja: 現在のディレクトリ

en: Use xvpics thumbnails when found (read only)
ja: xvpics サムネイルがあれば使用する (読み込みのみ)

en: View
ja: 閲覧

en: View in new window
ja: 新しいウィンドウで閲覧する

en: When new image is selected:
ja: あたらしいイメージが選択されたとき:

en: When operating with multiple files, please select
     a directory, not file.
ja: 複数ファイルを操作したいときはファイルではなく
    ディレクトリを選択してください

en: Windows
ja: ウィンドウ

en: Yes
ja: はい

en: Yes to all
ja: すべてはい

en: Zoom (scaling):
ja: 拡大縮小 (スケーリング):

en: Zoom 1:1
ja: 元のサイズ

en: Zoom in
ja: 拡大

en: Zoom increment:
ja: 拡大増分:

en: Zoom out
ja: 縮小

en: Zoom to original size
ja: オリジナルのサイズへ拡大縮小

en: error saving config file: %s
ja: 設定ファイル保存中にエラー: %s

en: format: [.foo;.bar]
ja: 書式: [.foo;.bar]

en: in %s...
ja: %s による編集...

en: in (unknown)...
ja: (不明) による編集...

en: invalid or ignored: %s
    Use --help for options
ja: %s は無効または無視されました。
    --help オプションを使用してください。

en: to:
ja: ↓

en: valid options are:
ja: オプション:
