gnome-pilot 0.1.63 - en to ja translation catalogue (275 entries)

en: 
    BEWARE!!
    This is a tool for certain parts of the gnome-pilot package.
    Unless you know what you're doing, don't use this tool.
ja: 
    注意して下さい！！
    これは GNOME パイロットのパッケージに含まれるツールの一つです。
    何をするか分からない場合は、このツールを使わないで下さい。

en: # of old backups to keep
ja: # 保持するための古いバックアップ

en: %s Finished : %s
ja: %s が終了 : %s

en: %s Synchronizing
ja: %s の同期中

en: %s Synchronizing : %s
ja: %s の同期中 : %s

en: %s backed up
ja: %s をバックアップしました

en: %s backup failed
ja: %s のバックアップに失敗しました

en: %s not modified since last sync
ja: %s は最後の同期から変更されていません

en: %s: Ended
ja: %s: 完了

en: %s: Started
ja: %s: 開始

en: %v of %u records
ja: %v / %u 個のデータ

en: (unknown DB)
ja: (不明な DB)

en: A dnd and gui monitor for gpilotd.
    Visit Website at http://eskil.org/gnome-pilot
ja: gpilotd 用のドラッグ＆ドロップ GUI モニタです。
    http://eskil.org/gnome-pilot/ を訪れてみて下さい。

en: About to retrieve UserName and ID from the pilot.
    Please put pilot in %s (%s) and press HotSync button.
ja: ユーザ名と ID をパイロットから取得する準備が整いました。
    パイロットを %s (%s) に接続して HotSync ボタンを押して下さい。

en: About to send the following data to the pilot.
    UserName: %s
    ID: %d
    Please put pilot in %s (%s) and press HotSync button.
ja: 以下のデータをパイロットに送信する準備が整いました。
    ユーザ名: %s
    ID: %d
    パイロットを %s (%s) に接続して HotSync ボタンを押して下さい。

en: About...
ja: 情報...

en: Add...
ja: 追加...

en: Advanced
ja: 拡張

en: An error occured while getting the pilot's user data
ja: パイロットのユーザ情報を取得中にエラーが発生しました

en: Applet options
ja: アプレットオプション

en: Are you sure you want to delete %s pilot?
ja: 本当にパイロット %s を削除しますか？

en: Backup directory
ja: バックアップディレクトリ

en: Can't create applet!
ja: アプレットが作成できません！

en: Cannot connect to the GnomePilot Daemon
ja: パイロットデーモンに接続できません

en: Cannot find pilot-applet.glade
ja: pilot-applet.glade ファイルが見つかりません

en: Cannot run druid if pilots or cradles already configured
ja: パイロットまたはクレードルが既に設定されている場合はウィザードが起動出来ません

en: Check the permissions on the device and retry
ja: デバイスのアクセス権を確認してやり直してください

en: Checking for removed databases
ja: 削除済みデータベースの確認

en: Choose Device
ja: デバイスの選択

en: Choose Pilot
ja: パイロットの選択

en: Collecting restore information...
ja: リストア情報の収集中...

en: Collecting synchronization info...
ja: 同期情報の収集中...

en: Completed events for cradle %s (%s)
ja: クレードル %s (%s) のイベントが完了しました

en: Conduit
ja: コンジット

en: Conduit %s cannot be requested
ja: コンジット %s は使用できません

en: Conduit %s requested, but not found
ja: コンジット %s が見つかりません

en: Conduit %s's first synchronization...
ja: コンジット %s の最初の同期です...

en: Conduit Action
ja: コンジット操作

en: Conduit Description
ja: コンジット・オプション

en: Conduit Settings
ja: コンジット設定

en: Conduit Settings...
ja: コンジット設定...

en: Conduit did not return a record
ja: コンジットがデータを返しませんでした

en: Conduits initialization failed, aborting operation
ja: コンジットの初期化に失敗しました。処理を中止します。

en: Congratulations, you have succesfully configured gnome-pilot!
    
    You can change gnome-pilot settings at any time from 
    PilotLink and Conduits tabs in control center.
    
    You can monitor syncing of gnome-pilot by adding 
    PilotLink applet to your panel.
ja: おめでとうございます。GNOME パイロットの設定が完了しました！
    
    GNOME パイロットの設定はコントロールセンターの "コンジット" と 
    "パイロットリンク" からいつでも変更することが可能です。
    
    また、パネルにパイロットリンクのアプレットを追加する事で
    GNOME パイロットの同期状態を確認することが出来ます。

en: Copy from pilot
ja: パイロットからコピー

en: Copy from pilot %s
ja: パイロット %s からコピー

en: Copy from pilot failed!
ja: パイロットからのコピーに失敗しました！

en: Copy to pilot
ja: パイロットへコピー

en: Copy to pilot %s
ja: パイロット %s へコピー

en: Copy to pilot failed!
ja: パイロットへのコピーに失敗しました！

en: Copying from pilot...
ja: パイロットからコピー中...

en: Copying to pilot...
ja: パイロットへコピー中...

en: Could not create backup file %s
ja: バックアップファイル %s が作れません

en: Could not examine the port for
ja: ポートを調べることが出来ませんでした

en: Could not open device %s (%s): reason: "%s".
ja: デバイス %s (%s) を開けません: 理由 "%s".

en: Cradle %s has %d events
ja: クレードル %s に %d 個のイベントがあります

en: Cradle Settings
ja: クレードルの設定

en: Daemon paused...
ja: デーモンは停止中...

en: Database %v of %u
ja: データベース %v / %u

en: Default conduit action for Synchronization. In most cases you don't want to change this setting, but individual conduits instead.
ja: 同期するためのデフォルトのコンジット操作です。通常は変更する必要はありませんが、個人情報は設定して下さい。

en: Delete
ja: 削除

en: Delete the currently selected device
ja: 指定されたデバイスを削除します

en: Delete the currently selected pilot
ja: 指定されたパイロットを削除します

en: Device Settings
ja: デバイスの設定

en: Devices
ja: デバイス

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: Disable
ja: 無効

en: Disable the currently selected conduit
ja: 指定されたコンジットを無効にします

en: Disabled
ja: 無効

en: Disabled
ja: 無効

en: Display notices
ja: 警告を表示

en: Edit the currently selected device
ja: 指定されたデバイスを編集します

en: Edit the currently selected pilot
ja: 指定されたパイロットを編集します

en: Edit...
ja: 編集...

en: Enable
ja: 有効

en: Enable the currently selected conduit
ja: 指定されたコンジットを有効にします

en: Enabled
ja: 有効

en: Enter user name you want stored on your pilot
ja: パイロットに保存するユーザ名を入力して下さい

en: Error in conduit, newly added record could not be found
ja: コンジットでエラーです。新しく追加されたデータが見つかりません

en: Error in queue, non-existing entry
ja: キューでエラーです。エントリが存在しません

en: Error initializing gpilotd capplet
ja: パイロットデーモンのアプレットの初期化に失敗しました

en: Error loading pilot state, aborting
ja: パイロットの情報を読み取れません。強制終了します

en: Execute when clicked
ja: クリックしたときに起動

en: Execution of %s failed
ja: %s の実行に失敗しました

en: Exiting (caught SIGINT)...
ja: 終了中 (SIGINT が発生)...

en: Exiting (caught SIGTERM)...
ja: 終了中 (SIGTERM が発生)...

en: Failed sending request to gpilotd
ja: デーモンへのリクエスト送信に失敗しました

en: Following files failed :
ja: ファイルが見つかりません :

en: GNOME PilotSync Properties
ja: GNOME パイロットシンクの設定

en: Get System Info
ja: システム情報の取得

en: Get User Name and ID from existing pilot that was used before.
ja: パイロットから既に使われているユーザ名と ID を取得します。

en: Get from pilot
ja: パイロットからの取得

en: Getting userinfo...
ja: ユーザの情報を取得中...

en: Gnome Pilot Conduits
ja: GNOME パイロット・コンジット

en: Gnome Pilot Settings
ja: GNOME パイロットの設定

en: GnomePilot could not open device %s (%s).
    Reason: "%s".
ja: デバイス %s (%s) を開けません。
    理由: "%s"

en: HotSync button pressed, synchronizing pilot
ja: HostSync ボタンで同期を開始します

en: ID for the pilot
ja: パイロット用の ID

en: Initial Sync
ja: 最初の同期

en: Install delayed
ja: あとでインストールする

en: Install file
ja: インストールファイル

en: Install immediately
ja: 直ちにインストールする

en: Install of %s failed
ja: %s のインストールに失敗しました

en: Installing %s from %s...
ja: %2$s から %1$s のインストール中...

en: Installing %s...
ja: %s のインストール中...

en: Installing to %s:
ja: %s のインストール中:

en: Instantiating %d conduits...
ja: %d 個のコンジットを実体化しています...

en: It wasn't possible to create the specified base directory.
    Please verify the permitions on the specified path or choose another directory
ja: 指定したディレクトリを作成することができません。
    パーミッションを修正するか他のディレクトリに変更してください。

en: Last sync log...
ja: 前回のログ...

en: List the specifed pilot's bases
ja: 指定したパイロットベースの一覧表示

en: Loading conduit "%s" failed!
ja: コンジット "%s" の読み込みに失敗しました！

en: Loading conduit "%s" failed!
ja: コンジット "%s" の読み込みに失敗しました！

en: Local basedir
ja: 基底ディレクトリ(ローカル)

en: Making backup of %s
ja: %s のバックアップ中

en: Merge from pilot
ja: パイロットから結合

en: Merge from pilot %s
ja: パイロット %s から結合

en: Merge from pilot failed!
ja: パイロットからの結合に失敗しました！

en: Merge to pilot
ja: パイロットへ結合

en: Merge to pilot %s
ja: パイロット %s へ結合

en: Merge to pilot failed!
ja: パイロットへの結合に失敗しました！

en: Merging from pilot...
ja: パイロットから結合中...

en: Merging to pilot...
ja: パイロットに結合中...

en: Modify the currently selected conduit's settings
ja: 指定されたコンジットの設定を行います

en: Monitor all pilots
ja: 全てのパイロットを監視

en: Monitor the specified pilots actions
ja: 指定したパイロットの動作を監視

en: Name
ja: 名前

en: NetSync request detected, synchronizing pilot
ja: NetSync 要求が見つかりました。パイロットを同期します

en: Network
ja: ネットワーク

en: No accessible devices available
ja: 利用可能なデバイスがありません

en: No cradles configure.
    Please run gpilotd-control-applet (use gnomecc)
    to configure gnome-pilot.
ja: クレードルが未設定です。
    GNOME パイロットの設定を行なうには gpilotd-control-applet
    を起動します (またはコントロールセンターから)。

en: No directory to restore from.
ja: 復元するディレクトリがありません。

en: No files to install
ja: インストールするファイルがありません

en: No pilots configured.
    Please run gpilotd-control-applet (use gnomecc)
    to configure gnome-pilot.
ja: パイロットが設定されていません。
    gpilotd-control-applet (またはコントロールセンター)
    を起動して設定を行ってください。

en: No, I've never used sync software with this pilot before.
ja: いいえ。このパイロットで同期を行うのは初めてです。

en: Not connected to gpilotd.
    Please restart daemon.
ja: デーモンに接続できませんでした。
    デーモンを再起動してください。

en: Not connected. Please restart daemon.
ja: 接続されていません。デーモンを再起動してください。

en: Not connected. Restart daemon to reconnect
ja: 接続されていません。再接続にはデーモンを再起動します。

en: Number of devices is configured to 0
ja: デバイスの数が 0 に設定されています

en: Number of pilots is configured to 0
ja: パイロットの数が 0 に設定されています

en: On host %d
ja: ホスト %d 上

en: On host %s
ja: ホスト %s 上

en: Only backup changed bases
ja: 変更があったものだけを保存する

en: Pause daemon
ja: デーモンを停止

en: Pilot Attributes
ja: パイロットの属性

en: Pilot ID
ja: パイロットID

en: Pilot ID is %ld, name is %s, owner is %s
ja: パイロットの ID は %ld、名前は %s、所有者は %s

en: Pilot Identification
ja: パイロットの識別

en: Pilot Link Settings...
ja: 接続設定...

en: Pilot Name
ja: パイロットの名前

en: Pilot Name:
ja: パイロット名:

en: Pilot Settings
ja: パイロットの設定

en: Pilot is currently synchronizing.
    Please wait for it to finish.
ja: 同期中です。
    終了するまでしばらくお待ちください。

en: Pilot sync is currently in progress.
    Are you sure you want to restart daemon?
ja: ただいま同期中です。
    本当にデーモンを再起動しても宜しいですか？

en: Pilot to install to
ja: パイロットにインストール

en: Pilots
ja: パイロット

en: Please put pilot in %s (%s) and press HotSync button or cancel the operation.
ja: パイロットを %s (%s) に置いて HotSync ボタンまたは取り消しボタンを押して下さい。

en: Port
ja: ポート

en: Press synchronize on the cradle to install
     or cancel the operation.
ja: クレードルの HotSync を押して開始するか、
    キャンセルボタンで処理を中止できます。

en: Press synchronize on the cradle to restore
     or cancel the operation.
ja: クレードルボタンを押して同期を開始するか、
    キャンセルボタンで処理を中止できます。

en: Properties...
ja: 設定...

en: Read/Write permissions failed on
ja: 読み/書きのアクセス権が不正です

en: Ready to synchronize
ja: いつでも同期できます

en: Remove local base if deleted on pilot
ja: パイロットで削除したら、ローカルのディレクトリも削除する

en: Renaming %s
ja: %s の名前変更

en: Request %ld has been completed
ja: 要求 %ld は完了しました

en: Rereading configuration...
ja: 設定の再読み込み中...

en: Restart daemon
ja: デーモンを再起動

en: Restore Pilot
ja: パイロットを復帰させる

en: Restore directory
ja: 復帰ディレクトリ

en: Restore request failed
ja: 復元に失敗しました

en: Restore...
ja: 復帰...

en: Restoring %s
ja: %s の復元中

en: Resume daemon
ja: デーモンを再開

en: Run conduit
ja: コンジットの起動

en: Send to pilot
ja: パイロットに送信

en: Serial
ja: シリアル

en: Set User Name and ID to a new pilot.
ja: ユーザ名と ID を新規のパイロットに設定します。

en: Set the root directory for all pilot files to be stored.
ja: 全てのパイロット関連ファイルを格納する親ディレクトリをセットして下さい。

en: Set user id and name
ja: ユーザ ID とユーザ名のセット

en: Setting user/id to %d/%s...
ja: ユーザ/ID を %d/%s に設定中...

en: Setting userinfo...
ja: ユーザ情報を設定中...

en: Settings...
ja: 設定...

en: Setup did not complete and settings will not
    be saved. Are you sure you want to quit?
ja: 設定が完了してないのでファイルに保存されません。
    本当に終了しますか？

en: Shutting down devices
ja: デバイスの終了

en: Specify a cradle to operate on (defaults to Cradle0)
ja: 操作するクレードルの指定 (デフォルトは Cradle0)

en: Specify pilot to operate on (defaults to MyPilot)
ja: 操作するパイロットの指定 (デフォルトは MyPilot)

en: Speed
ja: 速度

en: Start druid only
ja: ウィザードのみ起動

en: Success
ja: 成功

en: Successfully retrieved UserName and ID from pilot.
    UserName: %s
    ID: %d
ja: パイロットからユーザ名と ID の取得が完了しました。
    ユーザ名: %s
    ID: %d

en: Sync Action
ja: 同期の動作

en: Sync PCId
ja: PCI デーモンの同期

en: Sync Type
ja: 同期のタイプ

en: Sync continues
ja: 同期の続行

en: Sync cradle
ja: 同期クレードル

en: Synchronization ended
ja: 同期が終了しました

en: Synchronization ended early
ja: 早すぎる最後の同期

en: Synchronization failed!
ja: 同期に失敗しました！

en: Synchronize
ja: 同期

en: Synchronizing %s
ja: %s の同期中

en: Synchronizing...
ja: 同期中...

en: The base directory %s is invalid.
    Please fix it or use gnomecc to choose another directory.
ja: 基底ディレクトリ %s は不正です。
    修正するか、もしくはコントロールセンターで別のディレクトリを選択して下さい。

en: The gnome-pilot daemon is already running
ja: パイロットデーモンが既に起動済です

en: The name for your pilot. It is only used for identification.
ja: パイロットの名前です。貴方のパイロットを識別するために使用されます。

en: The path specified for the base directory is invalid.
    Please choose another directory
ja: 指定したディレクトリは正しくありません。
    他のディレクトリに変更してください。

en: The port should be a character special device but isn't for
ja: ポートはキャラクタ型の特殊デバイスにして下さい

en: The port should point to a USB serial port
ja: USB シリアルポートを指定して下さい

en: The request to get pilot id failed
ja: パイロットID の取得に失敗しました

en: The request to set pilot id failed
ja: パイロットID の設定に失敗しました

en: The specified base directory exists but has the wrong permissions.
    Please fix or choose another directory
ja: 指定したディレクトリは存在しますが、パーミッションが正しくありません。
    修正するか他のディレクトリに変更してください。

en: The specified base directory exists but is not a directory.
    Please make it a directory or choose another directory
ja: 指定したファイルは存在しますが、ディレクトリではないようです。
    ディレクトリを作成するか他のディレクトリに変更してください。

en: There's no last sync on record.
ja: データの最後の同期がありません。

en: This integer ID identifies your pilot and must be unique between different pilots that you use.
ja: この ID は貴方のパイロットを識別するもので、他のパイロットと区別するために重複しない数値にして下さい。

en: Timeout
ja: タイムアウト

en: Trying to connect to the GnomePilot Daemon
ja: GNOME パイロットデーモンに接続しています

en: Type
ja: タイプ

en: Unable to bind to pilot
ja: パイロットに接続できません

en: Unable to create file installation queue directory
ja: インストール待ちディレクトリが生成できません

en: Unable to create pilot settings window. Incorrect conduit configuration.
ja: パイロット設定ウィンドウを生成できません。コンジット設定が正しくありません。

en: Unable to delete all records in local database, aborting operation.
ja: ローカルのデータベースから全てのデータを削除できません。処理を終了します。

en: Unable to delete all records in pilot database, aborting operation.
ja: パイロットデータベースからデータを削除できません。処理を終了します。

en: Unable to find home directory for uid %d
ja: uid %d のユーザのホームディレクトリを見つけられません

en: Unable to get pilot names
ja: パイロットの名前を取得できません

en: Unable to instantiate %s conduit.
ja: %s コンジットを実体化できません。

en: Unable to open or create file %s with read/write privs
ja: ファイル %s をオープンする許可がありません

en: Unknown conduit "%s" in configure!
ja: 設定の中に不明なコンジット "%s" があります！

en: Unknown device type
ja: 不明なデバイス(種類)

en: Unknown pilot - no pilots matches ID %ld
    Use gnomecc to set pilot's ID
ja: 不明なパイロット - ID %ld にマッチするパイロットはありません
    コントロールセンターでパイロットの ID を設定してください

en: Unknown pilot, no userID/username match %ld
ja: 不明なパイロットです。ID とユーザが %ld と一致しません

en: Unpause daemon
ja: デーモンを停止しない

en: Use conduit settings
ja: 現在の設定を使用する

en: Use gnomecc to configure pilot
ja: パイロットを設定する場合はコントロールセンターを使用して下さい

en: User Name
ja: ユーザの名前

en: User Name and ID to set on the Pilot
ja: パイロットにセットするユーザ名と ID

en: User Name:
ja: ユーザ名:

en: UserName
ja: ユーザ名

en: Username to set
ja: セットするユーザ名

en: Using conduit settings for sync...
ja: 同期の為にコンジットを使用...

en: Watching %s (%s)
ja: %s (%s) を監視中

en: Watching %s (%s, %s)
ja: %s (%s, %s) を監視中

en: Welcome to gnome-pilot!
ja: GNOME パイロットにようこそ！

en: Woke on %s
ja: %s で起動済

en: Yes, I've used sync software with this pilot before.
ja: はい。このパイロットを用いて以前に同期を行ったことがあります。

en: You must have at least one device setup
ja: 少なくとも一つ以上のデバイスを設定する必要があります

en: You seem to be running gnome-pilot for the first time.
    The following steps will setup gnome-pilot for syncing. 
    You can always change any options later from
    PilotLink panel in Gnome Control Center.
    
    Press 'Next' to continue.
    Press 'Cancel' for manual setup.
ja: GNOME パイロットを初めて起動したようです。
    これからの各ステップで GNOME パイロットを同期するための設定を行います。
    設定された項目は、コントロールセンターの
    パイロットリンクの項目でいつでも変更可能です。
    
    "次" で進みます。
    "キャンセル" で中止できます。

en: _Delete this device
ja: デバイスの削除(_D)

en: _Delete this pilot
ja: パイロットの削除(_D)

en: _Disable this conduit
ja: コンジットの無効化(_D)

en: _Edit this device...
ja: デバイスの編集(_E)...

en: _Edit this pilot...
ja: パイロットの編集(_E)...

en: _Enable this conduit
ja: コンジットの有効化(_E)

en: _Settings...
ja: 設定(_S)...

en: cancelling %d
ja: 取り消し中 %d

en: conduit to operate on
ja: 操作するコンジット

en: destroy gpilot-applet
ja: gpilot-applet の強制終了

en: disable specified conduit
ja: 指定したコンジットは無効

en: enable specified conduit
ja: 指定したコンジットは有効

en: enable, and set firstsync to slow
ja: 有効です。ゆっくりと初期同期して下さい

en: fault: no request found for pilot %d, request %d
ja: エラー: パイロット %d 用の要求がありません。(リクエスト %d)

en: gnome-pilot applet
ja: GNOME パイロット・アプレット

en: gnome-pilot progress
ja: GNOME パイロットの進行状況

en: installing "%s" to "%s"
ja: "%s" -> "%s" のインストール中

en: instantiate and destroy the conduit
ja: コンジットの実体化と解放

en: list all attributes
ja: 全ての属性を一覧表示

en: list attributes
ja: 属性の一覧表示

en: list available conduits and their state
ja: 有効なコンジットと状態を一覧表示

en: list pilots by login (all for all pilots)
ja: ログインされたパイロットの一覧表示 (全てのパイロットが対象)

en: lists available conduits
ja: 有効なコンジットを一覧表示

en: module loading not supported, fatal!
ja: モジュールはサポートされていません。致命的なエラーです！

en: non-backup conduit in backup conduit list
ja: コンジットの一覧に非バックアップ用のコンジットがあります

en: saving session
ja: セッションの保存中

en: specify pilot to operate on
ja: 操作するパイロットの指定

en: to %s
ja: %s へ

en: unknown dnd type
ja: 不明なドラッグ＆ドロップのタイプ

en: unknown syncing action (%d = %s).
ja: 不明な同期命令です (%d = %s).
