gnome-games 1.1.90 - en to ja translation catalogue (462 entries)

en: 
    Game Over.
ja: 
    ゲームオーバー

en:  Roll !
ja:  サイを振る

en: %s wins the game with %d points
ja: %sが%d点で勝利しました

en: %s! -- You're up.
ja: %s！ -- あなたの番です。

en: '%s' with safe moves
ja: 安心移動モードの '%s'

en: '%s' with super-safe moves
ja: 超安心移動モードの '%s'

en: ... Game paused ...
ja: ... 一時停止 ...

en: 1's [total of 1s]
ja: １ [１の目の合計]

en: 2's [total of 2s]
ja: ２ [２の目の合計]

en: 3 of a Kind [total]
ja: 同種が３つ [合計]

en: 3's [total of 3s]
ja: ３ [３の目の合計]

en: 4 of a Kind [total]
ja: 同種が４つ [合計]

en: 4's [total of 4s]
ja: ４ [４の目の合計]

en: 5's [total of 5s]
ja: ５ [５の目の合計]

en: 6's [total of 6s]
ja: ６ [６の目の合計]

en: A game.
ja: ゲームです。

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played
ja: AisleRiot はさまざまな種類のゲームのためのソリティアのエンジンを提供します

en: Already used! Where do you want to put that?
ja: その役は既に使用済です！ どの役を適用しますか？

en: Already used! Where do you want to put that?
ja: その役は既に使用済です。どの役を適用しますか？

en: An error occured while loading the image file "%s".
    Please make sure, that Gnome-Stones is correctly installed!
ja: 画像ファイル"%s"をロード中にエラーが発生しました。
    GNOMEストーンが正しくインストールされているか確認して下さい。

en: Animation
ja: アニメーション

en: Background Pixmap:
ja: 背景のイメージ:

en: Background:
ja: 背景色:

en: Base Card:
ja: ベース:

en: Base Card:  Ace
ja: ベース:  エース

en: Base Card:  Jack
ja: ベース:  ジャック

en: Base Card:  King
ja: ベース:  キング

en: Base Card:  Queen
ja: ベース:  クィーン

en: Biiiig
ja: 特大

en: Block Pixmap:
ja: ブロックの図柄:

en: Blue
ja: 青

en: Board size
ja: フィールドサイズ

en: Bonus
ja: ボーナス

en: Boo hoo... I can't play...
ja: うひー。私がプレイできないですぅ

en: Calculate random die throws (debug)
ja: サイの目を生成する(デバグ用)

en: Can't get at score file.
ja: スコアファイルが読めません

en: Card back:
ja: カードの模様:

en: Cards
ja: カード

en: Cave:
ja: 洞窟:

en: Caves
ja: 洞窟の数

en: Chance [total]
ja: チャンス   [合計]

en: Cheater! Any high scores will not be recorded.
ja: いんちきだ〜。スコアは記録されません。

en: Clear
ja: クリア

en: Code: Pista
ja: プログラム: Pista

en: Color:
ja: 色:

en: Colours
ja: 色

en: Complete
ja: 完全

en: Computer Opponents
ja: コンピュータプレイヤー

en: Computer playing for %s
ja: %s(コンピュータ)の番です。

en: Configuration
ja: 構成

en: Configure Freecell
ja: フリーセルの設定をします

en: Confirm before quitting game
ja: 終了する前に確認する

en: Congratulations
    
    You Won!!!
ja: おめでとう！
    
    勝利です！

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
ja: おめでとう。あなたはロボットたちを撃破しました！
    もう一度やりますか？

en: Congratulations, you win!
ja: おめでとう。勝利です！

en: Congratulations.  You won.
    Do you want to play again?
ja: おめでとう。勝利です！
    もう一度プレイしますか？

en: Consider moving something into an empty slot
ja: 空のスロットになにかを移動させたらどうかな？

en: Could not find '%s' pixmap file
ja: 画像ファイル'%s'を見つけられませんでした。

en: Could not find '%s' pixmap file for Gnome Robots
ja: GNOMEロボットの画像ファイル'%s'を見付けられませんでした

en: Could not find '%s' pixmap file for Iagno
ja: Iagnoの画像ファイル'%s'を見つけられませんでした。

en: Could not find '%s' pixmap file for gataxx
ja: gataxxの画像ファイル'%s'を見つけられませんでした。

en: Could not find file %s
ja: ファイル%sが見付かりません

en: Current game will complete with original number of players.
ja: 現在実行中のゲームは設定前の人数で行います。

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom size
ja: カスタムサイズ

en: Cyan
ja: 水色

en: Dark
ja: 黒

en: Dark must pass, Light's move
ja: 黒は置く場所がありません。白の番

en: Dark player wins!
ja: 黒の勝ち！

en: Dark's move
ja: 黒の番

en: Dark:
ja: 黒:

en: Deal a card
ja: カードを引く

en: Deal a card from the deck
ja: デッキからカードを引く

en: Deal a new card from the deck
ja: 新しいカードをデッキから引く

en: Deal a new game
ja: 新しいゲームを開始します

en: Deal another card
ja: 別のカードを引く

en: Deal another round
ja: 別のラウンドを始める

en: Deal the cards
ja: カードを引く

en: Dealing game...
ja: 札を分配中...

en: Debugging mode
ja: デバッグモード

en: Delay between rolls
ja: ゆっくり実行する

en: Delay computer moves
ja: コンピュータのプレイを遅くする

en: Density of blocks in a pre-filled row:
ja: 最初から埋められたブロックの密度:

en: Device
ja: デバイス

en: Diamonds:
ja: ダイヤ:

en: Digital joystick emulation
ja: デジタルジョイスティックのエミュレート

en: Display computer thoughts
ja: コンピュータの思考を表示する

en: Do you really want to end this game?
ja: 本当に終了しますか？

en: Do you really want to quit the game?
ja: 本当に終了しますか？

en: Do you really want to quit?
ja: 本当に終了しますか？

en: Do you really want to start a new game?
ja: 本当に新しいゲームを開始しますか？

en: Down:
ja: 下:

en: E
ja: 東

en: Exit
ja: 終了

en: Exit this game?
ja: ゲームを終了しますか？

en: Extra large (920x660)
ja: かなり大きい (920x660)

en: FILENAME
ja: ファイル名

en: Faces: tigert
ja: 顔の絵: tigert

en: Fake bonuses
ja: 時々反転

en: Field size
ja: フィールドサイズ

en: Filename
ja: ファイル名

en: Fill Screen
ja: 画面ぎっしり埋まるまで

en: Filling game widget...
ja: 物体を描画しています...

en: Finger-twitching good
ja: 腕が鳴るぜ〜

en: Flags:
ja: フラグ:

en: Flip final results
ja: 最終結果を石で表示する

en: Freecell
ja: フリーセル

en: Freecell #%d
ja: フリーセル #%d

en: Freecell Properties
ja: フリーセルのプロパティ

en: Full House [25]
ja: フルハウス   [25]

en: GTali setup
ja: GTaliセットアップ

en: Game
ja: ゲーム

en: Game Number:
ja: 乱数の種:

en: Game Status
ja: ステータス

en: Game Type:
ja: ゲームの種類:

en: Game _options...
ja: オプション(_O)...

en: Game over!
ja: ゲームオーバー！

en: Game title
ja: ゲームのタイトル

en: Game title:
ja: ゲームのタイトル:

en: Game to play
ja: プレイするゲーム

en: Generating
ja: 生成中

en: Gnibbles
ja: Gニブル

en: Gnibbles Preferences
ja: Gニブルの設定

en: Gnobots II
ja: GNOMEロボットII

en: GnobotsII Preferences
ja: GNOMEロボットIIの設定

en: Gnome Mahjongg
ja: Gnome上海

en: Gnome Mine Preferences
ja: GNOMEマインスイーパの設定

en: Gnome Mines
ja: GNOMEマインスイーパ

en: Gnome Robots Game
ja: GNOMEロボットゲーム

en: Gnome Robots II
ja: GNOMEロボットII

en: Gnome-Stones
ja: GNOMEストーン

en: Gnome-Stones (c) 1998 Carsten Schaar
ja: GNOMEストーン (c) 1998 Carsten Schaar

en: Gnome-Stones Preferences
ja: GNOMEストーンの設定

en: Gnometris
ja: GNOMEトリス

en: Gnometris setup
ja: GNOMEトリスセットアップ

en: Grand Total
ja: 全ての合計

en: Graphics
ja: イメージ

en: Graphics:
ja: イメージ:

en: Gray
ja: 灰色

en: Green
ja: 緑

en: Have you read the help file?
ja: ヘルプを読んだ？

en: Height of grid
ja: グリッドの高さ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hint
ja: ヒント

en: Hit Return
ja: リターンキーを押して下さい

en: Honor pictures:
ja: 絵札の絵柄:

en: Horizontal:
ja: 水平:

en: How many computers to play (max of %d) ?
ja: コンピュータは何人分プレイしますか(最大%d)？

en: How many times to you wish to roll?
ja: 何回サイを振りますか？

en: How many wish to play (max of %d)?
ja: 何人でプレイしますか(最大%d)？

en: Huge (1840x1320)
ja: ばかでかい (1840x1320)

en: Human
ja: 人間

en: Human Players
ja: 人間のプレイヤー

en: Increasing Number of Robots per Level
ja: レベル毎に増加させるロボットの数

en: Increasing Number of Type 1 Robots per Level
ja: レベル毎に増加させるタイプ１ロボットの数

en: Increasing Number of Type 2 Robots per Level
ja: レベル毎に増加させるタイプ２ロボットの数

en: Initial Number of Robots
ja: ロボットの数の初期値

en: Initial Number of Safe Teleports
ja: 安心テレポートの数の初期値

en: Initial Number of Type 1 Robots
ja: タイプ１ロボットの数の初期値

en: Initial Number of Type 2 Robots
ja: タイプ２ロボットの数の初期値

en: Initializing scheme...
ja: schemeを初期化中 ...

en: Joker icon:
ja: ジョーカーのアイコン:

en: Joystick
ja: ジョイスティック

en: Joystick device:
ja: ジョイスティック:

en: Keyboard
ja: キー配置

en: Kills Required While Waiting to Get A Safe Teleport
ja: いくつ殺せば安心テレポートが増えるか

en: Klotski clone
    (Comments to: Lars.Rydlinge@HIG.SE)
ja: Klotski クローン
    (コメントはこちら: Lars.Rydlinge@HIG.SE)

en: LEVEL
ja: レベル

en: Large (736x528)
ja: 大きい (736x528)

en: Large Straight [40]
ja: 大ストレート [40]

en: Left:
ja: 左:

en: Level completed. Well done.
ja: 完成しました. やりましたね.

en: Level one
ja: レベル１

en: Level three
ja: レベル３

en: Level two
ja: レベル２

en: Level:
ja: レベル:

en: Level:
ja: レベル:

en: Levels in random order
ja: レベルをランダムな順番に

en: Light
ja: 白

en: Light must pass, Dark's move
ja: 白は置く場所がありません。黒の番

en: Light player wins!
ja: 白の勝ち！

en: Light's move
ja: 白の番

en: Light:
ja: 白:

en: Lines:
ja: 行:

en: Lives:
ja: 残機:

en: Loading images...
ja: イメージを読み込み中...

en: Look both ways before you cross the street
ja: 道路を渡るときは左右を確かめてから渡ろう

en: Lower Total
ja: 下半分の合計

en: Make it the default
ja: デフォルトにする

en: Make it the default scenario
ja: デフォルトシナリオにする

en: Maps
ja: 配置

en: Maximum Number of Robots
ja: ロボットの数の上限

en: Maximum Number of Safe Teleports
ja: 安心テレポートの数の上限

en: Maximum Number of Type 1 Robots
ja: タイプ１ロボットの数の上限

en: Maximum Number of Type 2 Robots
ja: タイプ２ロボットの数の上限

en: Medium
ja: 中

en: Medium (460x330)
ja: 中くらい (460x330)

en: Mine size:
ja: 地雷の大きさ:

en: Minesweeper clone
ja: マインスイーパのクローン

en: Modify the options for this game
ja: このゲームのオプションを設定します

en: Move card from Waste
ja: カードをゴミ箱に移動

en: Move stacks one by one
ja: 一行ずつ移動する

en: Move the selected piece down
ja: 下に移動する

en: Move the selected piece left
ja: 左に移動する

en: Move the selected piece right
ja: 右に移動する

en: Move the selected piece up
ja: 上に移動する

en: Move waste back to stock
ja: ゴミ箱から場に移動

en: Moveable Junkheaps
ja: ゴミタメの移動

en: Moves Left:
ja: 取れる牌:

en: Moves:
ja: 移動:

en: My second day
ja: 二日目

en: N
ja: 北

en: NAME
ja: 名前

en: NE
ja: 北東

en: NUMBER
ja: 数

en: NW
ja: 北西

en: New
ja: 新規

en: New Game
ja: 新規ゲーム

en: New _game of...
ja: 別のゲーム(_G)...

en: New game with _seed...
ja: 乱数の種を指定して新規ゲーム(_S)

en: New game with seed...
ja: 乱数の種を指定して新規ゲーム...

en: Nibbles newbie
ja: 新人

en: No
ja: 不可

en: No good! Where do you want to put that?
ja: わけわか。どの役を適用しますか？

en: No more moves
ja: 手詰まりです

en: None
ja: 無し

en: Not enough lines on the terminal
ja: 端末が小さすぎます

en: Not too shabby
ja: それなり

en: Num Rolls
ja: 振った回数

en: Number of Free Safe Teleports per Level
ja: レベル毎に増加させる安心テレポートの数

en: Number of computer opponents
ja: コンピュータがプレイする人数

en: Number of human opponents
ja: 人間のプレイヤーの数

en: Number of mines
ja: 地雷の数

en: Number of mines:
ja: 地雷の数:

en: Number of opponents:
ja: 人数:

en: Number of players:
ja: 人数:

en: Number of players:
ja: プレイヤーの数:

en: Number of pre-filled rows:
ja: 最初から埋められたブロックの高さ:

en: Odessa is a better game.  Really.
ja: Odessa はいかしたゲームだよ。

en: Options
ja: オプション

en: Original idea from KDE's same game program.
ja: KDEのさめがめのアイディアをもとにしています。

en: Partial
ja: 部分的

en: Pause
ja: 一時停止

en: Place something on empty slot
ja: 空のスロットに置いてみよう

en: Play on a 2x2 board
ja: 2x2のサイズ

en: Play on a 3x3 board
ja: 3x3のサイズ

en: Play on a 4x4 board
ja: 4x4のサイズ

en: Play on a 5x5 board
ja: 5x5のサイズ

en: Play on a 6x6 board
ja: 6x6のサイズ

en: Players
ja: プレイヤー

en: Playing %dx%d board
ja: %dx%dの盤でプレイ中

en: Playing level %s
ja: レベル: %s

en: Predefined Set 1
ja: 設定1

en: Predefined Set 2
ja: 設定2

en: Preferences
ja: 設定

en: Prefs
ja: 設定

en: Preview next block
ja: 次のブロックを表示する

en: Property
ja: 項目

en: Props
ja: 設定

en: Purple
ja: 紫

en: Puzzle solved!
ja: 解決しました！

en: Puzzle solved! Well done!
ja: 解決しました！やったね！

en: Quick Moves
ja: 素早く移動

en: Quick Moves (cut computer delay in half)
ja: 素早い移動 (コンピュータの時間を半分にします)

en: Quit Aisleriot
ja: GNOMEソリティアを終了します

en: Quit Freecell
ja: フリーセルを終了します

en: Random Teleport:
ja: ランダムテレポート:

en: Random block colors
ja: ブロックの色をランダムに

en: Rank font:
ja: 数字のフォント:

en: Red
ja: 赤

en: Redeals left:
ja: 引き直し可能:

en: Redo
ja: まあよい

en: Redo the last move
ja: 取り消した一手を再び実行します

en: Reimplement the popular solitaire card game.
ja: よく知られている一人用トランプゲームです。

en: Relative movement
ja: 相対的移動

en: Remaining:
ja: 残り:

en: Restart
ja: 最初から

en: Restoring preferences...
ja: 設定を読み込んでいます...

en: Results
ja: 結果

en: Return cards to Stock
ja: 場にカードを戻す

en: Right:
ja: 右:

en: Robot Score
ja: ロボットの得点

en: Robot Score When Splatted
ja: 潰したときのロボットの得点

en: Robot Score When Waiting
ja: 停止時のロボットの得点

en: Rolling for %s
ja: %sのサイを振っています...

en: Rotate counterclockwise
ja: 半時計周りに回転

en: Rules
ja: ルール

en: S
ja: 南

en: SE
ja: 南東

en: SIZE
ja: 大きさ

en: SW
ja: 南西

en: Safe Moves
ja: 安心移動

en: Safe Teleports:
ja: 安心テレポート:

en: Same Gnome
ja: さめGNOME

en: Scanning private game directory...
ja: 個人のゲームディレクトリを調べています...

en: Scanning private object directory...
ja: 個人のオブジェクトディレクトリを調べています...

en: Scanning public game directory...
ja: 共有のゲームディレクトリを調べています...

en: Scanning public object directory...
ja: 共有のオブジェクトディレクトリを調べています...

en: Scenario
ja: シナリオ

en: Score
ja: スコア

en: Score Required To Get A Safe Teleport
ja: いくら得点が入れば安心テレポートが増えるか

en: Score:
ja: スコア:

en: Score:
ja: スコア:

en: Score: HoraPe
ja: スコア: HoraPe

en: Seconds left: %d
ja: 残り時間： %d

en: Seed
ja: 種

en: Seed value:
ja: 乱数の種:

en: Select
ja: 選択

en: Select Background Tiles:
ja: 牌の背景:

en: Select Game
ja: ゲームの選択

en: Select Map:
ja: 配置:

en: Select Tile Background:
ja: 牌の背景:

en: Select Tiles:
ja: 牌の図柄:

en: Select a new game
ja: ゲームの種類および乱数の種を指定して新しいゲームを開始します

en: Select a new game variation
ja: ゲームの種類および乱数の種を指定して新しいゲームを開始します

en: Select dice to re-roll, press Roll!, or select score slot.
ja: 振りなおすサイを選んでボタンを押すか、役を選んで下さい。

en: Select scenario:
ja: シナリオの選択:

en: Send comments and bug reports to:
            pancho@nuclecu.unam.mx or
            mmeeks@gnu.org
    
    Tiles under the General Public License.
ja: コメントやバグレポートはこちら:
            pancho@nuclecu.unam.mx または
            mmeeks@gnu.org
    
    Tiles under the General Public License.

en: Send comments and bug reports to: itp@gnu.org
    Tiles under the General Public License.
ja: コメントやバグレポートはこちら: itp@gnu.org
    Tiles under the General Public License.

en: Send comments and bug reports to: sjm@acm.org, itp@gnu.org
ja: コメントやバグレポートはこちら: sjm@acm.org, itp@gnu.org

en: Set game configuration
ja: ゲームの設定

en: Set game scenario
ja: ゲームシナリオのセット

en: Set starting level (1-10)
ja: 開始レベル(1-10)

en: Show _Tool Bar
ja: ツールバーを表示(_T)

en: Show grid
ja: グリッドを表示

en: Show high scores and exit
ja: スコアを表示して終了する

en: Show thoughts during turn
ja: コンピュータの思考を表示する

en: Shu_ffle tiles
ja: シャッフル(_F)

en: Shuffle
ja: シャッフル

en: Shuffle tiles
ja: 牌をシャッフルします

en: Size of board (2-6)
ja: 盤の大きさ(2-6)

en: Size of mines
ja: 地雷の大きさ

en: Small (368x264)
ja: 小さい (368x264)

en: Small Straight [30]
ja: 小ストレート [30]

en: Sol_ve
ja: 解決(_V)

en: Solve the game
ja: 答えを表示します

en: Sorry, I can't find
    a playable configuration.
ja: ごめん。設定がおかしいので
    ゲームができません。

en: Sorry, there are no more valid moves.
ja: 残念ながら、手詰まりです。

en: Sorry, this feature is not (yet) implemented.
ja: すいませんが、この機能は(まだ)実装されていません。

en: Sound
ja: 効果音

en: Sounds
ja: サウンド

en: Speed
ja: 速度

en: Splats
ja: ゴミタメで潰せる

en: Stagger flips
ja: 交互にめくる

en: Standard Robots Keys
ja: デフォルトのキー配置

en: Start a new game giving a seed number...
ja: 乱数の種を指定してから新規ゲームを開始します

en: Start a new game of a different variation
ja: 別の種類のゲームを開始します

en: Start a new game with a different seed
ja: 乱数の種を指定してから新規ゲームを開始します

en: Start cave:
ja: 開始する洞窟:

en: Start this game over
ja: ゲームを最初からやりなおします

en: Starting Level:
ja: 開始レベル:

en: Starting level:
ja: 開始レベル:

en: Stock left:
ja: 場の残り:

en: Stock left:  0
ja: 場の残り:  0

en: Streaks
ja: ストリークス

en: Suggest a move
ja: 次の一手についてヒントを提供します

en: Suit font (large):
ja: マークのフォント(大):

en: Suit font (medium):
ja: マークのフォント(中):

en: Suit font (small):
ja: マークのフォント(小):

en: Super Safe Moves
ja: 超安心移動

en: Switch level:
ja: 閾値:

en: Tali top scores
ja: Taliのスコア

en: Teleport:
ja: テレポート:

en: Tetravex clone
    (Comments to: Lars.Rydlinge@HIG.SE)
ja: Tetravex クローン
    (コメントはこちら: Lars.Rydlinge@HIG.SE)

en: That move is invalid.
ja: 移動できません。

en: The Same Gnome
ja: さめGNOME

en: The cave you are trying to load includes an object, that wasn't declared.
ja: ロードしようとしている洞窟に宣言されていない物体が含まれています。

en: The cave you are trying to load it to big for this game.
ja: ロードしようとしている洞窟が大きすぎてプレイできません。

en: The game is over.
    No hints are available
ja: ゲームは終了しました。
    ヒントはありません。

en: The game was a draw.
ja: ひきわけ！

en: There are no safe locations to teleport to!!
ja: もう安心テレポートする場所がありません！

en: There are no teleport locations left!!
ja: もうテレポートする場所がありません！

en: This game does not have hint support yet.
ja: このゲームはまだヒントをサポートしていません。

en: This game is unable to provide a hint.
ja: このゲームはヒントを提供できません。

en: This session: %d%%
ja: このセッション: %d%%

en: Tile Background
ja: 牌の背景

en: Tile Background:
ja: 牌の背景:

en: Tile set:
ja: 図柄:

en: Tiles
ja: 牌

en: Tiles Left:
ja: 牌の残り:

en: Tiles don't match!
ja: 牌が一致しません！

en: Time:
ja: タイム:

en: Time:
ja: 時間:

en: Tiny
ja: 小

en: Tiny (184x132)
ja: 超小さい (184x132)

en: Toggle display of the toolbar
ja: ツールバーを表示／非表示にする

en: Total
ja: 合計

en: Total: %d%%
ja: トータル: %d%%

en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
ja: よっぽど緊急の時でないかぎり止血帯はお勧めできないね

en: Type 1 Robot Score
ja: タイプ１ロボットの得点

en: Type 1 Robot Score When Splatted
ja: 潰したときのタイプ１ロボットの得点

en: Type 1 Robot Score When Waiting
ja: 停止時のタイプ１ロボットの得点

en: Type 2 Robot Score
ja: タイプ２ロボットの得点

en: Type 2 Robot Score When Splatted
ja: 潰したときのタイプ２ロボットの得点

en: Type 2 Robot Score When Waiting
ja: 停止時のタイプ２ロボットの得点

en: Undo
ja: 戻す

en: Undo the last move
ja: 直前の一手を取り消します

en: Unknown color
ja: 不明な色

en: Unknown suit
ja: 不明なマーク

en: Unknown value
ja: 不明な値

en: Up:
ja: 上:

en: Upper total
ja: 上半分の合計

en: Value
ja: 値

en: Variation on game rules
ja: ゲームの種類

en: Vertical:
ja: 垂直:

en: View the scores
ja: スコア一覧を表示します

en: W
ja: 西

en: Wait:
ja: 停止:

en: Warn on invalid moves
ja: 誤った移動操作のときは知らせる

en: Warn when tiles don't match
ja: 牌が一致しない場合に警告する

en: Warnings
ja: 警告メッセージ

en: Welcome to Gnome Klotski
ja: GNOME Klotskiにようこそ

en: Welcome to Iagno!
ja: Iagnoへようこそ！

en: Welcome to Same Gnome!
ja: さめGNOMEにようこそ！

en: Welcome to gataxx!
ja: gataxxへようこそ！

en: Welcome to the game of Tali
ja: Taliゲームにようこそ

en: Well, why did you run this anyways???
ja: うーむ。なんでこのプログラムを実行したの？

en: What dice to roll again (<RETURN> for none)?
ja: どのサイを再び振りますか(どれも振らないときは<RETERN>)？

en: What is the name of player #%d ?
ja: プレイヤー%dの名前は？

en: Where do you want to put that?
ja: どの役を適用しますか？

en: Width of grid
ja: グリッドの幅

en: Worm %d
ja: いもむし %d

en: Worm %d:
ja: いもむし %d:

en: Yahtzee [50]
ja: ヤーツィー   [50]

en: Yellow
ja: 黄色

en: Yes
ja: 可

en: You Cannot Change the Game Type When Playing
ja: ゲーム中は設定を変えられません

en: You gained an extra life!
ja: 残機が増えました！

en: You're only allowed three rolls! Select a score box.
ja: ３回までしかサイを振れません！ 役を選択して下さい。

en: _2x2
ja: 2x2(_2)

en: _3x3
ja: 3x3(_3)

en: _4x4
ja: 4x4(_4)

en: _5x5
ja: 5x5(_5)

en: _6x6
ja: 6x6(_6)

en: _Advanced
ja: 上級者(_A)

en: _Down
ja: 下(_D)

en: _Left
ja: 左(_L)

en: _Medium
ja: 中級者(_M)

en: _Move
ja: 移動(_M)

en: _Novice
ja: 初心者(_N)

en: _Right
ja: 右(_R)

en: _Select...
ja: 選択(_S)...

en: _Sound
ja: サウンド(_S)

en: _Up
ja: 上(_U)

en: classic robots
ja: 古典的なゲーム

en: cows
ja: 牛

en: current: %d losses
ja: 現在: %d 敗

en: current: %d wins
ja: 現在: %d 勝

en: disabled
ja: 使用しない

en: eggs
ja: タマゴ

en: gataxx is a Gnome port of the old game ataxx.  It is derived from Ian Peters' iagno code.
ja: gataxxはataxxという古いゲームのGNOMEへの移植版です. Ian Petersのiagnoのコードを拝借しています.

en: gnomes
ja: ノーム

en: mice
ja: ネズミ

en: nightmare
ja: 悪夢

en: obsolete function - delay turned off by default)
ja: 古い機能 - 遅延はデフォルトでは無効です)

en: robots
ja: ロボット

en: robots with safe teleport
ja: 安心テレポート有り

en: robots2
ja: バージョン2

en: robots2 easy
ja: バージョン2イージー

en: windows
ja: ウインドウズ

en: wins: %d, losses: %d
ja: 勝ち: %d, 負け: %d

en: won: %d, lost: %d
ja: 勝ち: %d, 負け: %d
