gnome-applets 1.4.0 - en to ja translation catalogue (1032 entries)

en:    Macro %.2d:
ja:   マクロ %.2d:

en:   -n, --noX     Allow to run without X server
ja:   -n, --noX     X サーバなしでの実行を許可

en:  Clear
ja:  消去

en:  URL Activation
ja:  URL を開く

en:  URL History
ja: URL 履歴

en:  mounted
ja: マウントされています

en:  not mounted
ja: マウントされていません

en: " reported:
ja: " のお知らせ:

en: "Clear" button on top?
ja: 「消去」ボタンを上に?

en: %#.1fMb received / %#.1fMb sent / time: %.1d:%.2d
ja: %#.1fMb 受信 / %#.1fMb 送信 / 時間: %.1d:%.2d

en: %H:%M - %d. %b
ja: %m/%d %H:%M

en: %a, %b %d
ja: %m月%d日(%a)

en: %a, %b %d / %H:%M
ja: %m月%d日(%a) / %H:%M

en: %d. %b
ja: %m/%d

en: (No
ja: (いいえ

en: (These settings do not take effect until a refresh)
ja: (以上の設定は再読み込みするまで有効になりません)

en: (This'll chug loads of CPU, but will prevent compressing the image twice if a
    lossy file format is used)
    Don't use this if you're using a lossless compression format, or if you cherish
    speed and don't mind imperfection in your thumbnails.
ja: (このオプションは多くの CPU 時間を消費します。しかし、画像を 2 回圧縮することはないので, 圧縮率の高い画像フォーマット でも失われるものは少なくなります。
    圧縮率の高い画像フォーマットを使わない時は、このオプションを有効にしないで ください。
    もし圧縮スピードを気にしないなら, サムネイル画像の圧縮率は気にしないこと。

en: + Color
ja: + の色

en: - Color
ja: - の色

en: A complete waste of perfectly good CPU cycles.
ja: 完璧なる CPU サイクルの無駄

en: A cursor position reporting applet.
    = Clicking mouse button 1 grabs the cursor.
    = Dragging with mouse button 1 held down shows the size of the region.
ja: マウスカーソルの位置を知らせるアプレットです。
    ・アプレットをマウスボタン１でクリックすると カーソルの形が変わります。
    ・そのままマウスをドラッグすると、指定した 範囲の大きさが表示されます。

en: A goofy little xeyes clone for the GNOME panel.
ja: GNOME パネル用のキュートなお目々

en: A stock ticker-like applet
ja: 出来合いの受信器みたいなアプレット

en: A ticker to display various information and statistics.
ja: 様々な情報や統計を表示するための受信器。

en: A useful little screengrabber.
    The left/top button allows you to grab either:
    a window (click to select which one)
    or an area (click and drag to select a rectangle.)
    The right/bottom button will grab the entire desktop.
    Share and Enjoy ;)
ja: ちょっとしたスクリーンキャプチャです。
    左のボタンでは、
    ウィンドウ (ウィンドウをクリックする)
    または指定した範囲 (マウスでドラッグする)
    右のボタンで、デスクトップ全体をキャプチャできます。
    見せびらかして楽しんじゃおう ;)

en: AC-Off Battery Color:
ja: バッテリー駆動中のバッテリーの色:

en: AC-On Battery Color:
ja: 外侮電源接続中のバッテリーの色:

en: APM is disabled!  Cannot read battery charge information.
ja: APM は使用できません!バッテリー充電情報を取得できません。

en: ASClock
ja: AfterStep 時計

en: ASClock Settings
ja: Afterstep 時計の設定

en: About...
ja: 情報...

en: Add
ja: 追加

en: Adjust gamma
ja: ガンマ補正

en: Advanced
ja: 上級

en: AfterStep Clock
ja: AfterStep 時計

en: Alert options
ja: 警告オプション

en: All post-processing, frill and spurious options will chug more CPU than a
    simple screenshot, due to the creation and then conversion of an intermediate
    image. Intensive operations may take some time on less spiffy CPUs.
ja: 画像処理、フリルや「見せかけ」オプションは単純なスクリーンショットに
    比べて、中間画像の作成と変換をする分、CPU をバカスカ使います。
    強烈な操作により、そんなに立派じゃない CPU では時間がかかります。

en: Always blink when any mail is waiting.
ja: メールが待ちになっていたら点滅する。

en: An analog clock similar to that in CDE panel
ja: CDE パネルの風アナログ時計

en: An analog clock similar to that in CDE panel.
ja: CDEパネルにあるものに似たアナログ時計です。

en: An applet that watches your mouse.
ja: マウスの位置を知らせるアプレット

en: An applet to launch URLs in a web browser, search using various web sites and have a ton of fun!
ja: ウェブブラウザで URL を開いたり、いろんなウェブサイトを検索したり、 などなど楽しいアプレットです。

en: Another Clock
ja: もう一つの時計

en: Another Clock Applet
ja: もう一つの時計

en: Another update already in progress!
ja: その他の更新中です!

en: App to use for displaying screenshots:
ja: 画像を表示するアプリケーション:

en: Appearance
ja: 外観

en: Appearance
ja: 外観

en: Applet Height:
ja: アプレットの高さ:

en: Applet Mode:
ja: アプレットのモード:

en: Applet Width:
ja: アプレットの幅:

en: Applet height:
ja: アプレットの高さ;

en: Applet size
ja: アプレットサイズ

en: Applet width:
ja: アプレットの幅:

en: Architecture
ja: アーキテクチャ

en: Are you sure you want to remove this browser?
ja: 本当にこのブラウザを削除してもいいですか?

en: Armenia
ja: アルメニア

en: Armenian
ja: アルメニア

en: Articles
ja: 記事

en: Audio Mixer
ja: オーディオミキサー

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア

en: Automatically pick best applet size
ja: 自動的に最適の大きさにする

en: Automatically update every
ja: 自動的に更新

en: Automatically update every
ja: 自動的に更新

en: Awaiting connection
ja: 接続中

en: B
ja: 文

en: Background
ja: 背景色

en: Background:
ja: 背景の色

en: Balance
ja: バランス

en: Basque
ja: バスク

en: Battery Charge Messages
ja: 充電容量のメッセージ

en: Battery Charge Monitor
ja: バッテリ充電モニタ

en: Battery Monitor Settings
ja: バッテリー・モニタの設定

en: Behavior
ja: 振舞い

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Big
ja: 大

en: Bits
ja: ビット

en: Blink
ja: 点滅

en: Blinking elements in clock
ja: 時計の表示を点滅させる

en: Blowing dust
ja: 高い塵

en: Blowing dust whirls
ja: 高い塵旋風

en: Blowing duststorm
ja: 高い砂塵嵐

en: Blowing hail
ja: 吹き付ける雹

en: Blowing ice crystals
ja: 吹き付ける細氷

en: Blowing ice pellets
ja: 吹き付ける氷雨

en: Blowing precipitation
ja: 吹き付ける降水(不明な降雨/降雪)

en: Blowing rainfall
ja: 吹き付ける雨

en: Blowing sand
ja: 高い砂

en: Blowing sandstorm
ja: 高い砂嵐

en: Blowing small hail
ja: 吹き付ける雪あられ

en: Blowing snow grains
ja: 吹き付ける霧雪

en: Blowing snowfall
ja: 吹き付ける雪

en: Blowing sprays
ja: 高いしぶき

en: Blowing squall
ja: 吹き付けるスコール

en: Blowing volcanic ash
ja: 高い火山灰

en: Blur image
ja: ぼかす

en: Blur image by what factor?
ja: ぼかしの割合

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Broken clouds
ja: 断続的に曇り

en: Browse...
ja: 参照...

en: Browser
ja: ブラウザ

en: Browser Command:
ja: ブラウザのコマンド:

en: Browser Name:
ja: ブラウザ名:

en: Buffers
ja: バッファ

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Bulgarian
ja: ブルガリア

en: CD Player
ja: CD プレーヤー

en: CD Player Applet
ja: CD プレーヤーアプレット

en: CPU Load
ja: CPU 負荷

en: CPU Load Applet
ja: CPU 負荷アプレット

en: CPU Load Meter
ja: CPU 負荷メーター

en: CPU/MEM usage
ja: CPU・メモリ使用状況

en: CPU/MEM usage meter
ja: CPU・メモリ使用状況メーター

en: CPU/Mem Usage Applet
ja: CPU・メモリ使用量表示アプレット

en: CPULoad
ja: CPU 負荷

en: Cached samples: (select to play)
ja: キャッシュされたサンプル: (選択すれば演奏します)

en: Calm
ja: 凪

en: Can't create GNotes applet!
ja: GNotes アプレットを生成できません!

en: Can't create applet!
ja: アプレットが生成できませんでした

en: Can't create fifteen applet!
ja: 15 パズルアプレットを生成できません!

en: Can't create life applet!
ja: ライフアプレットを生成できません!

en: Can't create odometer applet!
ja: 距離計アプレットを生成できません!

en: Can't parse XML. Net connection down?
ja: XML をパースできません。ネットワーク接続がダウンしていますか?

en: Canada
ja: カナダ

en: Cannot create applet!
ja: アプレットが生成できません!

en: Cannot create directory:
    ~/.gnome/quicklaunch.
    Aborting
ja: ディレクトリが作れません:
    ~/.gnome/quicklaunch
    終了します

en: Cannot open /dev/apm; can't get data.
ja: /dev/apm を開けません; データを取得できません。

en: Cannot open /proc/apm!  Make sure that you built APM support into your kernel.
ja: /proc/apm を開けません! APM サポートを入れてカーネルを 構築しているか確認してください。

en: Capture WM decorations when grabbing a window
ja: ウィンドウマネージャの枠も取り込む

en: Caribic
ja: カリブ

en: Cdrom
ja: CD-ROM

en: Change
ja: 変更

en: Character Picker
ja: キャラクタピッカー

en: Character Picker Settings
ja: キャラクタピッカー設定

en: Character picker
ja: キャラクタピッカー

en: Charcoal by what factor?
ja: 木墨効果の割合

en: Check every:
ja: 更新を:

en: Choose a file to tail
ja: 尻尾を追うファイルを選択

en: Choose a log file
ja: ログファイルを選択して下さい

en: Clear
ja: 消去

en: Clear Sky
ja: 快晴

en: Clipboard Applet
ja: クリップボードアプレット

en: Clock
ja: 時計

en: Clock Settings
ja: 時計の設定

en: Clock Theme
ja: 時計のテーマ

en: Clock and Mail Notify Applet
ja: クロックとメール通知のアプレット

en: Clock and Mailcheck
ja: メールチェック時計

en: Clock color
ja: 時計の色

en: ClockMail Settings
ja: クロックとメイルの設定

en: Codepage
ja: コードページ

en: Colors
ja: カラー

en: Command
ja: コマンド

en: Command history
ja: コマンド履歴

en: Command line background:
ja: コマンド行背景色:

en: Command line foreground:
ja: コマンド行前背色:

en: Command line height:
ja: コマンド行高さ:

en: Compressed Quality (JPEG/MIFF/PNG mode) High: good quality/large file
ja: (JPEG/MIFF/PNG ファイルの) 圧縮率

en: Conditions:
ja: 状況:

en: Configure Browser
ja: ブラウザの設定

en: Confirm connection
ja: 接続の確認

en: Connect command:
ja: 接続コマンド:

en: Connect points in scope
ja: スコープの接続ポイント

en: Connected
ja: 接続しました

en: Connected streams:
ja: 接続中のストリーム:

en: Connecting
ja: 接続中

en: Connection status
ja: 接続状況

en: Continent/City
ja: 大陸/都市

en: Copyright (C) 1999
ja: Copyright (C) 1998

en: Core Dump Module
ja: コアダンプモジュール

en: Core dump catcher
ja: コアダンプ・キャッチャー

en: Core dump information (Tick-a-Stat)
ja: コアダンプ情報 (Tick-a-Stat)

en: Core dump module (Tick-A-Stat)
ja: コアダンプモジュール (Tick-A-Stat)

en: Could not allocate space for graph values
ja: グラフ値の領域を確保できませんでした

en: Could not dup() APM file descriptor: %s
ja: APM のファイルディスクリプタを dup() 出来ません: %s

en: Couldn't open mixer device %s
ja: ミキサーデバイス %s を開けません

en: Country
ja: 国

en: Create Charcoal Effect
ja: 木墨のような効果

en: Create Painted Effect
ja: 手描き効果

en: Create frame around image
ja: 画像に枠を付ける

en: Create monochrome image
ja: モノクロ画像を作る

en: Create sticky notes on your screen.
ja: 画面にペタっとメモを張り付けます

en: Create thumbnail of image too
ja: サムネイル画像も作る

en: Creating user directory: %s
ja: ユーザディレクトリの作成中: %s

en: Current conditions
ja: 今の天気

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom icon for mounted:
ja: マウント時のカスタムアイコン:

en: Custom icon for not mounted:
ja: 非マウント時のカスタムアイコン:

en: D
ja: 日

en: Default Height
ja: 標準の高さ

en: Default List
ja: デフォルトのリスト

en: Default Properties...
ja: デフォルトの設定...

en: Default Width
ja: 標準の幅

en: Default character list:
ja: デフォルトのキャラクターリスト:

en: Delay (seconds) before taking shot (only for entire desktop shots)
ja: (デスクトップ全体の) キャプチャ前の待ち時間 (秒)

en: Delay between articles (10 = 1 sec):
ja: 記事を表示する間隔 (10 = 1 秒):

en: Delay when wrapping text:
ja: 折り返し行の表示速度:

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Note
ja: メモを消す

en: Delete launcher
ja: ランチャーを取り除く

en: Despeckle Image (reduce spots)
ja: 画像のしみ抜き (斑点を減らす)

en: Detailed Forecast
ja: 詳しい予報

en: Detailed forecast not available for this location.
    Please try the state forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
ja: その場所に関する詳しい予報はしていません。
    州の予報を試してみて下さい。なお IWIN 予報は
    アメリカの町以外には行なっておりません。

en: Device:
ja: デバイス:

en: Dew point:
ja: 結露点:

en: Digits number
ja: 桁数

en: Directory to save images in:
ja: 画像を保存するディレクトリ:

en: Disabled
ja: 無効

en: Disconnect command:
ja: 切断コマンド:

en: Disk Usage
ja: ディスク使用状況

en: Disk Usage Applet
ja: ディスク使用状況アプレット

en: Disk usage meter
ja: ディスク使用状況メーター

en: Diskusage Settings
ja: ディスク容量の設定

en: Display
ja: 表示

en: Display "Clear" button
ja: 「消去」ボタンを表示

en: Display "launch new window" option
ja: "新しいウィンドウで開く"オプションの表示

en: Display GO Button
ja: GO ボタンを表示

en: Display Spurious Options (I got carried away)
ja: 見せかけのオプションを表示 (調子に乗りすぎた)

en: Display arrows instead of -/+
ja: - や + の代わりに矢印を表示

en: Display only symbols and price
ja: シンボルと値段のみを表示

en: Display time in 12 hour format (AM/PM)
ja: 12 時制フォーマット(AM/PM)で時刻を表示する

en: Display time relative to GMT (Greenwich Mean Time):
ja: GMT(グリニッジ標準時)からの相対時刻を表示する

en: Displays new mail and time
ja: 新着メールと時間の表示

en: Displays the time in binary representation
ja: 時間を 2 進数表示します

en: Do you want to connect?
ja: 接続しますか?

en: Don't know how to make a launcher out of: '%s'
ja: ランチャの作りかたがわかりません: '%s'

en: Down
ja: 下

en: Drifting drizzle
ja: 吹き寄せる霧雨

en: Drifting dust
ja: 吹き寄せる塵

en: Drifting dust whirls
ja: 吹き寄せる塵旋風

en: Drifting duststorm
ja: 吹き寄せる砂塵嵐

en: Drifting fog
ja: 吹き寄せるもや

en: Drifting funnel cloud
ja: 吹き寄せるろうと雲

en: Drifting hail
ja: 吹き寄せる雹

en: Drifting haze
ja: 吹き寄せる煙霧

en: Drifting ice crystals
ja: 吹き寄せる細氷

en: Drifting ice pellets
ja: 吹き寄せる氷雨

en: Drifting mist
ja: 吹き寄せるもや

en: Drifting precipitation
ja: 吹き寄せる降水(不明な降雨/降雪)

en: Drifting rain
ja: 吹き寄せる雨

en: Drifting sand
ja: 吹き寄せる砂

en: Drifting sandstorm
ja: 吹き寄せる砂嵐

en: Drifting small hail
ja: 吹き寄せる雪あられ

en: Drifting smoke
ja: 吹き寄せる煙

en: Drifting snow
ja: 地吹雪

en: Drifting snow grains
ja: 吹き寄せる霧雪

en: Drifting sprays
ja: 吹き寄せるしぶき

en: Drifting squall
ja: 吹き寄せるスコール

en: Drifting tornado
ja: 吹き寄せる竜巻

en: Drifting volcanic ash
ja: 吹き寄せる火山灰

en: Drive Mount
ja: ドライブマウント

en: Drive Mount Applet
ja: ドライブマウントアプレット

en: Drive Mount Applet Properties
ja: ドライブマウントアプレットの設定

en: Drivemount command failed.
    "
ja: ドライブマウントコマンドが失敗しました。
    "

en: Drizzle
ja: 霧雨

en: Drizzle in the vicinity
ja: 付近に霧雨

en: Dust
ja: 塵

en: Dust in the vicinity
ja: 付近に塵

en: Dust whirls
ja: 塵旋風

en: Dust whirls in the vicinity
ja: 付近に塵旋風

en: Duststorm
ja: 砂塵嵐

en: Duststorm in the vicinity
ja: 付近に砂塵嵐

en: Dutch
ja: オランダ

en: ESD host to monitor:
ja: モニタする ESD ホスト:

en: ESounD Persistent Volume Daemon version %s
ja: ESounD Persistent Volume Daemon バージョン %s

en: East
ja: 東

en: East - NorthEast
ja: 東北東

en: East - Southeast
ja: 東南東

en: Edit
ja: 編集

en: Edit keymap
ja: キーマップの編集

en: Eject
ja: 取り出し

en: Eject on unmount
ja: アンマウント時にイジェクト

en: Emboss image
ja: エンボス化

en: Enable Full-Charge Notification
ja: フル充電

en: Enable Low Battery Warning
ja: 充電容量が低くなったら警告をだす

en: Enable detailed forecast
ja: 詳しい予報を有効にする

en: Enable logging of events
ja: イベントのログを行なう

en: Enable radar map
ja: レーダーマップを有効にする

en: Enable scroll buttons
ja: スクロールボタンを使う

en: Enable this module
ja: このモジュールを使う

en: Enabled
ja: 有効

en: English
ja: 英語

en: Enhance image (reduce noise)
ja: 画像の強調 (ノイズを減らす)

en: Enter symbols delimited with "+" in the box below.
ja:  下のボックスにシンボルを"+"で区切って入力してください。

en: Equalize image (Perform histogram equalization)
ja: 画像の平均化 (ヒストグラムの平均化)

en: Error querying battery charge.
    
    Make sure that your kernel was built with APM support.
ja: バッテリ充電情報を取得できません。
    
    カーネルに APM サポートか組み込まれているか確認してください。

en: Event Log
ja: イベントログ

en: Event log...
ja: イベントログ...

en: Failed to get IWIN forecast data.
ja: IWIN 予報データを取得できません。

en: Failed to get METAR data.
ja: METAR データが取得できません。

en: Failed to get Met Office forecast data.
ja: Met Office の予報データを取得できません。

en: Failed to get radar map image.
ja: レーダーマップの画像を取得できません。

en: Few clouds
ja: わずかに曇り

en: Few ice crystals
ja: 弱い細氷

en: Few ice pellets
ja: 弱い氷雨

en: Fifteen
ja: 15 パズル

en: Fifteen cells game
ja: 15パ ズルゲーム

en: Fifteen sliding pieces
ja: 15 スライドパズル

en: File '%s' does not exist
ja: ファイル '%s' が存在しません

en: File System Changed!
ja: ファイルシステムに変更がありました!

en: File Systems
ja: ファイルシステム

en: File Tail Module
ja: ファイルの尻尾モジュール

en: File tail for
ja: ファイルの尻尾を

en: File tail information (Tick-a-Stat)
ja: ファイル尻尾情報 (Tick-a-Stat)

en: File tail view file (Tick-a-Stat)
ja: ファイルの尻尾を見るファイル (Tick-a-Stat)

en: File tailer
ja: ファイル・テイラー

en: Files, Apps
ja: ファイルとアプリ

en: Filetype is determined from filename suffix.
    Default filetype (if no extension or unrecognised extension) is miff.
    Recognised suffixes are:
    jpg, jpeg, bmp, cgm, cmyk, dib, eps, fig, fpx, gif, ico, map, miff, pcx,
    pict, pix, png, pnm, ppm, psd, rgb, rgba, rla, rle, tiff, tga, xbm, xpm,
    and several obscure ones. Try your luck with something interesting!
    Eg .html for a client-side image map. You'll get a .gif, .html, and a .shtml
    
    Recommendations:
    Small file, pretty good quality:   jpg, 75% quality
    Slightly larger file but lossless: png, as much compression as you like.
    - compressing pngs takes longer at higher ratios, but is still lossless
ja: ファイルタイプは拡張子によって決まります.
    デフォルトの拡張子 (拡張子が与えられないか不明なとき) は miff になります.
    認識可能な拡張子は:
    jpg, jpeg, bmp, cgm, cmyk, dib, eps, fig, fpx, gif, ico, map, miff, pcx,
    pict, pix, png, pnm, ppm, psd, rgb, rgba, rla, rle, tiff, tga, xbm, xpm,
    と, いくつかのあいまいなもの. 興味があるときはあなたの運を試してご覧なさい!
    例えば, .html はクライアントサイドのイメージマップです. .gif, .html, .shtml でも同じでしょう.
    
    推奨:
    小さいサイズかつ高いクオリティは:     jpg で 75% のクオリティ
    少し大きいが失われるものが少ないのは: png であなたの望むクオリティ
    - png の圧縮時には少々の時間と負荷がかかりますが, 失われるものは小さいでしょう.

en: Find Edges in Image
ja: 輪郭摘出

en: Find edges by what factor?
ja: 輪郭摘出の割合

en: Flag
ja: 国旗

en: Flag
    Pixmap
ja: 国旗
    画像データ

en: Flag and Label
ja: 国旗とラベル

en: Floppy
ja: フロッピー

en: Fog
ja: 霧

en: Fog in the vicinity
ja: 付近に霧

en: Fog with wind
ja: 風を伴う霧

en: Follow panel size
ja: パネルの大きさに合わせる

en: Font:
ja: フォント:

en: Fonts
ja: フォント

en: Forecast
ja: 予報

en: Foreground
ja: 前景色

en: Format
ja: 形式

en: Frame Width (pixels)
ja: 枠の太さ (ピクセル)

en: France
ja: フランス

en: Free
ja: 未使用

en: Free Diskspace:
ja: 未使用ディスク容量:

en: Freezing drizzle
ja: 着氷性の霧雨

en: Freezing duststorm
ja: 着氷性の砂塵嵐

en: Freezing fog
ja: 着氷性の霧

en: Freezing hail
ja: 着氷性のひょう

en: Freezing haze
ja: 着氷性の煙霧

en: Freezing ice crystals
ja: 着氷性の霧雪細氷

en: Freezing ice pellets
ja: 着氷性の氷雨

en: Freezing mist
ja: 着氷性のもや

en: Freezing precipitation
ja: 着氷性の不明な降雨/降雪

en: Freezing rain
ja: 着氷性の雨

en: Freezing sandstorm
ja: 着氷性の砂嵐

en: Freezing small hail
ja: 着氷性の雪あられ

en: Freezing snow
ja: 着氷性の雪

en: Freezing snow grains
ja: 着氷性の霧雪

en: Freezing sprays
ja: 着氷性のしぶき

en: Freezing squall
ja: 着氷性のスコール

en: Freezing tornado
ja: 着氷性の竜巻

en: Freezing volcanic ash
ja: 着氷性の火山灰

en: French
ja: フランス語

en: Frills
ja: フリル

en: Funnel cloud
ja: ろうと雲

en: Funnel cloud in the vicinity
ja: 付近にろうと雲

en: Funnel cloud w/ wind
ja: 風を伴なうろうと雲

en: GKB Home Page (http://projects.gnome.hu/gkb)
ja: GKB ホームページ (http://projects.gnome.hu/gkb)

en: GKB Keyboard Switcher
ja: GKB キーボードスイッチャ

en: GKB Properties
ja: GKB の設定

en: GKB, the Gnome Keyboard Layout Switcher Applet
ja: GKB - GNOME キーボード配列切替アプレット

en: GNOME Stock Ticker
ja: GNOME ストックティッカー

en: GNOME Stock Ticker Panel Applet
ja: GNOME ストックティッカーパネルアプレット

en: GNOME Weather
ja: お天気 GNOME

en: GNOME Weather Properties
ja: お天気 GNOME のプロパティ

en: GNOME weather monitor applet
ja: 天気情報アプレット

en: GNOME weather monitor applet.
    Web: http://gweather.dhs.org/
ja: お天気 GNOME アプレット。
    ウェブ: http://gweather.dhs.org/

en: GNotes Settings
ja: GNotes の設定

en: Game of Life
ja: ライフゲーム

en: Gamma value
ja: ガンマ値

en: General
ja: 一般

en: Georgia
ja: グルジア

en: Georgian
ja: グルジア語

en: German
ja: ドイツ語

en: Germany
ja: ドイツ

en: Give audio feedback using the keyboard bell
ja: ビープ音でキャプチャの瞬間を知らせる

en: Gnome Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
ja: 私のキーボードからは打てない変わった文字を入力する ためのパネルアプレットです。GNU一般公有使用許諾書の 下にリリースされています。

en: Gnome Stock Ticker Properties
ja: GNOME ストックティッカーの設定

en: Gnome panel applet for copying and retrieving selections with a history list. Released under GNU General Public Licence.
ja: 「セレクション」へコピーしたり、 「セレクション」からコピーできる 履歴つきのパネルアプレットです。GNU 一般公有使用許諾書の下にリリース されています。

en: Grab a shot of a specific window or area
ja: 指定したウィンドウをキャプチャする

en: Grab a shot of your entire desktop
ja: デスクトップ全体をキャプチャする

en: Grab hotkey
ja: ホットキーを取得

en: Graph
ja: グラフ

en: Graph Battery Low Color:
ja: 低バッテリー時のグラフの色:

en: Graph Direction:
ja: グラフの方向:

en: Graph Tick Color:
ja: グラフのTickの色:

en: Great Britain
ja: グレートブリテン

en: Hail
ja: 雹

en: Hail in the vicinity
ja: 付近に雹

en: Hail showers
ja: 激しい雹

en: Hailstorm
ja: 雹嵐

en: Hard Disk
ja: ハードディスク

en: Haze
ja: 煙霧

en: Haze in the vicinity
ja: 付近に煙霧

en: Haze with wind
ja: 風を伴う煙霧

en: Heavy drizzle
ja: 強い霧雨

en: Heavy dust
ja: 強い塵

en: Heavy dust whirls
ja: 強い塵旋風

en: Heavy duststorm
ja: 強い砂塵嵐

en: Heavy hail
ja: 強い雹

en: Heavy ice crystals
ja: 強い細氷

en: Heavy ice pellets
ja: 強い氷雨

en: Heavy precipitation
ja: 強い降水(不明な降雨/降雪)

en: Heavy rain
ja: 強い雨

en: Heavy sand
ja: 強い砂

en: Heavy sandstorm
ja: 強い砂嵐

en: Heavy small hail
ja: 強い雪あられ

en: Heavy snow
ja: 強い雪

en: Heavy snow grains
ja: 強い霧雪

en: Heavy sprays
ja: 強いしぶき

en: Heavy squall
ja: 強いスコール

en: Height:
ja: 高さ:

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help...
ja: ヘルプ...

en: Hide Note
ja: メモを隠す

en: Hide Notes
ja: メモを隠す

en: History
ja: 履歴

en: Hotkey for switching between layouts
ja: 配列を切りかえるホットキー

en: Hour needle color
ja: 短針の色

en: Humidity:
ja: 湿度:

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: I
ja: 絵

en: Ice crystal storm
ja: 細氷嵐

en: Ice crystals
ja: 細氷

en: Ice crystals in the vicinity
ja: 付近に細氷

en: Ice pellet storm
ja: 氷雨嵐

en: Ice pellets
ja: 氷雨

en: Ice pellets in the vicinity
ja: 付近に氷雨

en: Icon:
ja: アイコン:

en: Id
ja: ID

en: Idle
ja: 待機

en: Image filename:
ja: 画像ファイル名:

en: Implode Image
ja: 画像を内側に破る

en: Implode by what factor?
ja: どれくらいで内側に破りますか?

en: Info and status ticker
ja: 情報と状態のチェッカー

en: Internal error: invalid mode in battery_set_mode
ja: 内部エラー: battery_set_modeのモードが不正です

en: Interval:
ja: 間隔:

en: Invalid
ja: 無効

en: Invalid location chosen!
    Properties remain unchanged.
ja: おかしな場所が選択されました!
    設定は変えてません。

en: Invert colours in image
ja: 色の反転を行う

en: JBC Binary Clock
ja: JBC 2 進数クロック

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Jaz Drive
ja: Jaz ドライブ

en: Jon's Binary Clock
ja: Jon の二進時計

en: Just another clock
ja: AfterStep 風の時計

en: Keymaps
ja: キーマップ

en: Label
ja: ラベル

en: Language
ja: 言語

en: Launch new window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: Launcher Properties
ja: ランチャーの設定

en: Launcher properties...
ja: ランチャーの設定...

en: Left to Right
ja: 左から右へ

en: Length
ja: 長さ

en: Light drizzle
ja: 弱い霧雨

en: Light dust
ja: 弱い塵

en: Light dust whirls
ja: 弱い塵旋風

en: Light duststorm
ja: 弱い砂塵嵐

en: Light fog
ja: 薄い霧

en: Light funnel cloud
ja: 薄いうと雲

en: Light hail
ja: 弱い雹

en: Light haze
ja: 薄い煙霧

en: Light mist
ja: 弱いもや

en: Light precipitation
ja: 弱い付近に降水(不明な降雨/降雪)

en: Light rain
ja: 弱い雨

en: Light sand
ja: 弱い砂

en: Light snow
ja: 弱い雪

en: Light snow grains
ja: 弱い霧雪

en: Light sprays
ja: 弱いしぶき

en: Light squall
ja: 弱いスコール

en: Light standstorm
ja: 弱い砂嵐

en: Line (s):
ja: 行 (秒):

en: Line delay
ja: 行遅れ

en: Load Average
ja: 負荷平均

en: Load Average Applet
ja: 負荷平均アプレット

en: Load Average Module
ja: 負荷平均モジュール

en: Load Average information (Tick-a-Stat)
ja: 負荷平均情報 (Tick-a-Stat)

en: Load Graph
ja: 負荷グラフ

en: Load average is at a critical point, help me!
ja: 負荷が危険なレベルに来ています。助けてー!

en: Load average monitor
ja: 負荷平均モニタ

en: Load average over 1 minute
ja: 1 分間の負荷平均

en: Load average over 15 minutes
ja: 15 分間の負荷平均

en: Load average over 5 minutes
ja: 5 分間の負荷平均

en: Load average threshhold:
ja: 負荷平均の閾値:

en: Loading headlines...
ja: 見出しを読み込み中…

en: Location
ja: 位置

en: Location vector needs to be 4 elements long
ja: 位置情報には 4 要素必要です

en: Location:
ja: 場所:

en: Log path:
ja: ログのパス:

en: Low Battery Color:
ja: 低バッテリーの時の色:

en: Low Charge Threshold:
ja: 低蓄電とする閾値:

en: Lower Note
ja: メモを下げる

en: Lower Notes
ja: メモを下げる

en: MP: %s
ja: 場所: %s

en: Macros
ja: マクロ

en: Mail
ja: メール

en: Mail file:
ja: メールボックス:

en: Main Volume and Mute
ja: 主音量と消音

en: Manager...
ja: マネージャ...

en: Maximum:
ja: 最大:

en: MemLoad
ja: メモリ負荷

en: Memory Load
ja: メモリ負荷

en: Memory Load Applet
ja: メモリ負荷アプレット

en: Memory Load Meter
ja: メモリ負荷メーター

en: Mini-Commander
ja: ミニコマンダー

en: Mini-Commander Applet
ja: ミニコマンダー・アプレット

en: Mini-Commander Properties
ja: ミニコマンダーの設定

en: Minimum number of cells: (for autosize)
ja: セルの最小の数: (サイズは自動的に変更)

en: Minute needle color
ja: 長針の色

en: Mirror image horizontally
ja: 水平方向へ反転

en: Mirror image vertically
ja: 垂直方向へ反転

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Mist
ja: もや

en: Mist in the vicinity
ja: 付近にもや

en: Mist with wind
ja: 風を伴うもや

en: Mixer
ja: ミキサー

en: Mixer Applet
ja: ミキサーアプレット

en: Mixer device %s has neither volume nor PCM channels.
ja: ミキサーデバイス %s にはボリュームも PCM チャンネルもありません。

en: Modem Lights
ja: モデムモニタ

en: Modem Lights Applet
ja: モデムライト・アプレット

en: Modem Lights Settings
ja: モデムライトの設定

en: Modem lock file:
ja: モデムロックファイル:

en: Modem options
ja: モデムオプション

en: Moderate drizzle
ja: 並の霧雨

en: Moderate dust
ja: 並の塵

en: Moderate dust whirls
ja: 並の塵旋風

en: Moderate duststorm
ja: 並の砂塵嵐

en: Moderate fog
ja: 並の霧

en: Moderate funnel cloud
ja: 並のろうと雲

en: Moderate hail
ja: 並の雹

en: Moderate haze
ja: 並の煙霧

en: Moderate ice crystals
ja: 並の細氷

en: Moderate ice pellets
ja: 並の氷雨

en: Moderate mist
ja: 並のもや

en: Moderate precipitation
ja: 並の付近に降水(不明な降雨/降雪)

en: Moderate rain
ja: 並の雨

en: Moderate sand
ja: 並の砂

en: Moderate sandstorm
ja: 並の砂嵐

en: Moderate small hail
ja: 並の雪あられ

en: Moderate smoke
ja: 並の煙

en: Moderate snow
ja: 並の雪

en: Moderate snow grains
ja: 並の霧雪

en: Moderate sprays
ja: 並のしぶき

en: Moderate squall
ja: 並のスコール

en: Moderate tornado
ja: 並の竜巻

en: Moderate volcanic ash
ja: 並の火山灰

en: Modules
ja: モジュール

en: Monitor sound input (only use if sound card is FULL DUPLEX)
ja: サウンド入力モニタ(サウンドカードが全二重の場合以外使わないこと)

en: Mount and unmount drives
ja: ドライブのマウントとアンマウント

en: Mount point:
ja: マウントポイント:

en: Mouse movements counter
ja: マウスの移動距離計

en: My Title
ja: 個人用題名

en: Name
ja: 名前

en: Net Load
ja: ネット負荷

en: NetLoad
ja: ネットワーク負荷

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network Activity Meter
ja: ネットワーク負荷モニタ

en: Network Load
ja: ネット負荷

en: Network Load Applet
ja: ネットワーク負荷アプレット

en: New Symbol:
ja: 新規シンボル:

en: New Window Option:
ja: ウインドウを新規に開くオプション:

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: News and Information Module
ja: ニュースと情報のモジュール

en: News and information ticker
ja: ニュースと情報の電光掲示版

en: Nice
ja: ナイス

en: No New Window Option:
ja: ウインドウを新規に開かないオプション:

en: No articles
ja: 記事なし

en: No data available or properties not set
ja: データが利用可能でないか、プロパティが設定されていません

en: No title
ja: タイトルなし

en: No url
ja: URL なし

en: None (default)
ja: なし(デフォルト)

en: Normal
ja: 普通

en: Normalize image (Span full range of color values to enhance contrast)
ja: 画像の正規化 (色の全範囲の値に対しコントラストを強調)

en: North
ja: 北

en: North - NorthEast
ja: 北北東

en: North - Northwest
ja: 北北西

en: Northeast
ja: 北東

en: Northwest
ja: 北西

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: Not connected
ja: 接続していません

en: Number of columns of buttons:
ja: ボタンの列数(縦):

en: Number of messages to consider mailbox full:
ja: メールボックスが満杯と見なすメールの数:

en: Number of rows of buttons:
ja: ボタンの行数(横):

en: Odometer
ja: 走行距離計

en: Odometer setting
ja: 距離計の設定

en: Options
ja: オプション

en: Other
ja: その他

en: Outline
ja: アウトライン

en: Overcast
ja: 曇り

en: Paint what radius around each pixel?
ja: ピクセル周りにどれくらいの半径で描画しますか?

en: Partial drizzle
ja: 時々霧雨

en: Partial dust
ja: 時々塵

en: Partial dust whirls
ja: 時々塵旋風

en: Partial duststorm
ja: 時々砂塵嵐

en: Partial fog
ja: 時々霧

en: Partial funnel clouds
ja: 時々ろうと雲

en: Partial hail
ja: 時々雹

en: Partial haze
ja: 時々煙霧

en: Partial ice crystals
ja: 時々細氷

en: Partial ice pellets
ja: 時々氷雨

en: Partial mist
ja: 時々もや

en: Partial precipitation
ja: 時々降水(不明な降雨/降雪)

en: Partial rainfall
ja: 時々雨

en: Partial sand
ja: 時々砂

en: Partial sandstorm
ja: 時々砂嵐

en: Partial small hail
ja: 時々雪あられ

en: Partial smoke
ja: 時々煙

en: Partial snow grains
ja: 時々霧雪

en: Partial snowfall
ja: 時々雪

en: Partial sprays
ja: 時々しぶき

en: Partial squall
ja: 時々スコール

en: Partial tornado
ja: 時々竜巻

en: Partial volcanic ash
ja: 時々火山灰

en: Password:
ja: パスワード:

en: Patches of drizzle
ja: 所々霧雨

en: Patches of dust
ja: 所々塵

en: Patches of dust whirls
ja: 所々塵旋風

en: Patches of fog
ja: 所々霧

en: Patches of funnel clouds
ja: 所々ろうと雲

en: Patches of hail
ja: 所々雹

en: Patches of haze
ja: 所々煙霧

en: Patches of ice crystals
ja: 所々細氷

en: Patches of ice pellets
ja: 所々氷雨

en: Patches of mist
ja: 所々もや

en: Patches of precipitation
ja: 所々降水(不明な降雨/降雪)

en: Patches of rain
ja: 所々雨

en: Patches of sand
ja: 所々砂

en: Patches of small hail
ja: 所々雪あられ

en: Patches of smoke
ja: 所々煙

en: Patches of snow
ja: 所々雪

en: Patches of snow grains
ja: 所々霧雪

en: Patches of sprays
ja: 所々しぶき

en: Patches of volcanic ash
ja: 所々火山灰

en: Path to monitor:
ja: モニタするパス:

en: Path to tail:
ja: ファイルのパス:

en: Peak indicator
ja: ピーク表示

en: Peak indicator falloff speed
ja: ピーク表示の落ち込む速さ

en: Place Esound in standby
ja: Esound をスタンバイ状態にする

en: Poland
ja: ポーランド

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Post Processing
ja: 画像処理

en: Precipitation in the vicinity
ja: 付近に降水(不明な降雨/降雪)

en: Prefix to attach to thumbnail filename:
ja: サムネイルファイルの頭につける名前:

en: Press a key...
ja: 何かキーを押してください...

en: Pressure:
ja: 気圧:

en: Properties...
ja: 設定...

en: Proxy Host:
ja: プロクシホスト:

en: Proxy Port:
ja: プロクシポート:

en: Proxy URL is not of the form http://host:port/
    Properties remain unchanged.
ja: プロクシの URL が、http://ホスト:ポート/ の形式になっていません。
    設定は変えていません。

en: Querying available channels of mixer device %s failed
ja: ミキサーデバイス %s の利用可能なチャンネルの検索が失敗しました

en: QuickLaunch
ja: クイックランチャー

en: Radar map
ja: お天気レーダー

en: Radius to around each pixel to spread?
ja: ピクセル周りにどれくらいの半径で拡大しますか?

en: Radius to swirl pixels around?)
ja: 渦巻の半径は何ピクセルですか?)

en: Raging tornado
ja: 激しい竜巻

en: Rain
ja: 雨

en: Rain in the vicinity
ja: 付近に雨

en: Rain showers
ja: 豪雨

en: Raise Note
ja: メモを上げる

en: Raise Notes
ja: メモを上げる

en: Randomize
ja: バラバラにする

en: Rate
ja: レート

en: Readout
ja: 読み出し

en: Receive data
ja: データを受信

en: Refresh
ja: 再読み込み

en: Regex %.2d:
ja: 正規表現 %.2d:

en: Regions
ja: 地域

en: Released under the GNU general public license.
    
    CPU Load Meter Applet.
ja: GNU 一般公有使用許諾書の下にリリースされています。
    
    CPU の負荷メーターのアプレットです。

en: Released under the GNU general public license.
    
    Load Average Meter Applet.
ja: GNU 一般公有使用許諾書の下にリリースされています。
    
    負荷平均メーターのアプレットです。

en: Released under the GNU general public license.
    
    Memory Load Applet.
ja: GNU 一般公有使用許諾書の下にリリースされています。
    メモリの負荷計を表示します。

en: Released under the GNU general public license.
    
    Network Load Meter Applet.
ja: GNU 一般公有使用許諾書の下にリリースされています。
    
    ネットワーク負荷メーターのアプレットです。

en: Released under the GNU general public license.
    
    Swap Load Meter Applet.
ja: GNU 一般公有使用許諾書の下にリリースされています。
    スワップ負荷計を表示します。

en: Released under the GNU general public license.
    A modem status indicator and dialer.
    Lights in order from the top or left are Send data and Receive data.
ja: GNU 一般公有使用許諾書の下にリリースされています。
    モデムステータスのインジケータです。
    ライトは上または左から順に、送信と受信を表します。

en: Released under the GNU general public license.
    Basic digital clock with date in a tooltip. Optional 12/24 time display. Mail blinking can be for any unread mail, or only briefly when new mail arrives.
ja: GNU一般公有使用許諾書の下にリリースされています。
    基本的なデジタル時計を表示します。12時制・24時制を オプションで選択できます。未読のメイルがある時か、 新規メイルが到着した時に点滅させる事ができます。

en: Released under the GNU general public license.
    Displays time in Binary Coded Decimal
    http://snoopy.net/~jon/jbc/.
ja: GNU 一般公有使用許諾書の下にリリースされて います。
    時刻を二進コードで表示します。
    http://snoopy.net/~jon/jbc/

en: Released under the GNU general public license.
    Monitors the amount of space in use and available on your disk drives.
ja: GNU 一般公有使用許諾書の下にリリースされています。
    ドライブの使用量と空き容量を表示します。

en: Released under the GNU general public license.
    Mounts and Unmounts drives.
ja: GNU 一般公有使用許諾書の下にリリースされています。
    ドライブのマウントとアンマウントをします

en: Remove
ja: 削除

en: Remove Selected
ja: 選択したものを削除

en: Reset
ja: リセット

en: Resume Esound
ja: Esound のレジューム

en: Retrieval failed
ja: 取得に失敗

en: Right to Left
ja: 右から左へ

en: Rotate image clockwise by how many degrees?
ja: 時計回りの回転角度

en: Run Audio Mixer...
ja: オーディオミキサを実行...

en: Run CD Player...
ja: CD プレーヤーを実行...

en: Run gtop...
ja: gtop を実行...

en: Russia
ja: ロシア

en: Russian
ja: ロシア語

en: Sam Lloyd's all-time favorite game, now for your delight in the Gnome Panel. Guaranteed to be a productivity buster.
ja: Sam Lloyd の一番のお気に入りのゲームです。 GNOMEパネルが楽しくなります。生産性が落ちること うけあいです。

en: Samples
ja: サンプル

en: Sand
ja: 砂

en: Sand in the vicinity
ja: 付近に砂

en: Sandstorm
ja: 砂嵐

en: Sandstorm in the vicinity
ja: 付近に砂嵐

en: Scale size to panel
ja: パネルの大きさに合わせる

en: Scattered clouds
ja: まばらに曇り

en: Scope (scale 1:X, where X = ? )
ja: スコープ (1:X スケールで、Xの値は?)

en: Scramble pieces
ja: ピースをバラバラにする

en: Screen Shooter is a screenshot grabber
ja: 画面を撮影するアプレット

en: Screen refresh (frames per second)
ja: 画面更新 (1秒あたりのフレーム数)

en: Screen-Shooter Applet
ja: スクリーンショット・アプレット

en: Screen-Shooter Settings
ja: スクリーンショットアプレットの設定

en: ScreenShooter
ja: スクリーンショット

en: Script or program to launch:
ja: スクリプトまたはプログラム名

en: Script/program will be launched after image creation with the image filenames
    specified on the commandline as follows:
    {Script_Name} {Image_Filename} {Thumbnail_filename_if_specified}
    Hint: I use a script to update my website screenshot page.
    An example script should've been included in the tarball, or at my website.
ja: スクリプト/プログラムは画像生成後, 以下のようにして起動されます.
    コマンドラインから:
    {スクリプト名} {画像ファイル名} {サムネイル画像ファイル名}
    ヒント: 作者はホームページのスクリーンショットを更新するのに使っています.
    サンプルスクリプトはアーカイブの中, または作者のページにおいてあります.

en: Scroll left to right
ja: 左から右へスクロール

en: Scroll speed between lines (Smooth scroll):
ja: 各行のスクロール速度(滑らかスクロール):

en: Scrolling
ja: スクロール

en: Second needle color
ja: 秒針の色

en: Seconds
ja: 秒毎に

en: Select Font
ja: フォントの選択

en: Select icon for mounted
ja: マウント時のアイコン

en: Select icon for unmounted
ja: 非マウント時のアイコン

en: Select layout
ja: レイアウトの選択

en: Send data
ja: データ送信

en: Server
ja: サーバ

en: Server information:
ja: サーバ情報:

en: Set options as default
ja: オプションをデフォルトに設定

en: Shallow drizzle
ja: ちょっと霧雨

en: Shallow dust whirls
ja: ちょっと塵旋風

en: Shallow duststorm
ja: ちょっと砂塵嵐

en: Shallow fog
ja: ちょっと霧

en: Shallow funnel cloud
ja: ちょっとろうと雲

en: Shallow hail
ja: ちょっと雹

en: Shallow haze
ja: ちょっと煙霧

en: Shallow ice pellets
ja: ちょっと氷雨

en: Shallow mist
ja: ちょっともや

en: Shallow precipitation
ja: ちょっと降水(不明な降雨/降雪)

en: Shallow rain
ja: ちょっと雨

en: Shallow sandstorm
ja: ちょっと砂嵐

en: Shallow small hail
ja: ちょっと雪あられ

en: Shallow smoke
ja: ちょっと煙

en: Shallow snow
ja: ちょっと雪

en: Shallow snow grains
ja: ちょっと霧雪

en: Shallow sprays
ja: ちょっとしぶき

en: Shallow volcanic ash
ja: ちょっと火山灰

en: Shared
ja: 共有

en: Sharpen Image by what factor?
ja: シャープ化の割合

en: Show Notes
ja: メモを表示

en: Show backtrace dialog on new core files
ja: 新しいコアファイルができたらバックトレースダイアログを表示

en: Show connect time and throughput
ja: 接続時間とスループットを表示する

en: Show date
ja: 日付を表示

en: Show expanded filename
ja: 展開後のファイル名を表示

en: Show frame
ja: 枠を表示

en: Show handle
ja: 把手を表示

en: Show last news from slashdot.org
ja: slashdot.org の最新ニュースを表示

en: Show modem status
ja: モデムの使用状況表示

en: Show pop up dialog for new lines.
ja: 新しい行が見つかったらダイアログをポップアップする。

en: Show pop-up dialog for this event
ja: このイベントが起きたらポップアップダイアログを表示

en: Show seconds needle
ja: 秒針を表示する

en: Show time
ja: 時間を表示

en: Show:
ja: 表示:

en: Showers
ja: 豪雨

en: Showers of ice crystals
ja: 激しい細氷

en: Showers of ice pellets
ja: しゅう雨性の氷雨

en: Showers of small hail
ja: 激しい雪あられ

en: Showers of volcanic ash
ja: しゅう雨性の火山灰

en: Showers, type unknown
ja: 激しい。詳細不明

en: Shows Cursor Position
ja: カーソル位置を表示

en: Since you are root, would you like to set the system's default timezone?
ja: あなたは管理者(root)ですが, システムのデフォルトのタイムゾーンを設定しますか?

en: Site
ja: サイト

en: Size
ja: サイズ

en: Size of URL history:
ja: URL 履歴のサイズ:

en: Size of button: (pixels)
ja: ボタンの大きさ: (ピクセル)

en: Size:
ja: サイズ:

en: Sky:
ja: 空模様:

en: SlashApp
ja: スラッシュドット

en: SlashApp Article List
ja: Slashapp 記事一覧

en: Slashdot
ja: スラッシュドット

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovak Republic
ja: スロバキア共和国

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Slovenian
ja: スロベニア語

en: Small Launchers
ja: 小さなランチャ

en: Small hail
ja: 雪あられ

en: Small hail in the vicinity
ja: 付近に雪あられ

en: Small hailstorm
ja: 雪あられの嵐

en: Smoke
ja: 煙

en: Smoke in the vicinity
ja: 付近に煙

en: Smoke w/ thunders
ja: 雷を伴う煙

en: Smoke with wind
ja: 風を伴う煙

en: Smooth scroll
ja: 滑らかスクロール

en: Smooth type
ja: スムース形式

en: Snow
ja: 雪

en: Snow grain showers
ja: 豪霧雪

en: Snow grains
ja: 霧雪

en: Snow grains in the vicinity
ja: 霧雪が接近

en: Snow in the vicinity
ja: 付近に雪

en: Snow showers
ja: 豪雪

en: Snowstorm
ja: 雪嵐

en: Solarise Image
ja: ソラリゼーション

en: Solarize factor?
ja: ソラリゼーションの割合

en: Sound Monitor
ja: サウンドモニタ

en: Sound Monitor - Manager
ja: サウンドモニタ - マネージャ

en: Sound Monitor Applet
ja: サウンドモニタ・アプレット

en: Sound Monitor Applet Settings
ja: サウンドモニタ・アプレットの設定

en: Sound Monitor for Esound
ja: Esound のサウンドモニタ

en: Sound monitor interface to Esound
    
    Released under the GNU general public license.
ja: Esound のサウンドモニタインターフェース
    
    GNU 一般公有使用許諾書の下にリリースされています。

en: South
ja: 南

en: South - Southeast
ja: 南南東

en: South - Southwest
ja: 南南西

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: Southeast
ja: 南東

en: Southwest
ja: 南西

en: Spain
ja: スペイン

en: Speed
ja: 速さ

en: Speed:
ja: 速さ:

en: Sprays
ja: しぶき

en: Sprays in the vicinity
ja: 付近にしぶき

en: Spread image pixels
ja: 画像のピクセルを拡大

en: Spurious
ja: 疑似

en: Spurious 2
ja: 疑似 2

en: Squall
ja: スコール

en: Squall in the vicinity
ja: 付近にスコール

en: Start Esound
ja: Esound のスタート

en: Start program
ja: 起動プログラム

en: State forecast not available for this location.
    Please try the detailed forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
ja: その場所に関する州の予報はしていません。
    詳しい予報を試してみて下さい。なお IWIN 予報は
    アメリカの町以外には行なっておりません。

en: Stock Change:
ja: ストック変更:

en: Stock Symbol:
ja: ストックシンボル:

en: Streams
ja: ストリーム

en: Swap Load
ja: スワップ負荷

en: Swap Load Applet
ja: スワップ負荷アプレット

en: Swap Load Meter
ja: スワップ負荷メーター

en: SwapLoad
ja: スワップ負荷

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Swirl pixels. My favorite :-)
ja: 渦巻き画像 作者のお気に入り :-)

en: Switzerland
ja: スイス

en: Symbols
ja: シンボル

en: System
ja: システム

en: T
ja: 題

en: Temperature:
ja: 気温:

en: Test Module
ja: テストモジュール

en: Testing line from test module :)
ja: テストモジュールからのテスト用の行 :)

en: Text
ja: 文字

en: Text to display:
ja: 表示するテキスト:

en: Text:
ja: 文字の色:

en: Thai
ja: タイ語

en: Thailand
ja: タイ

en: The CD Player applet is a simple audio CD player for your panel
ja: CD プレーヤーアプレットはパネル用のシンプルな CD プレーヤーです

en: The CPU/Mem usage applet displays your system resources with 3 colorful stacked bar graphs (processor, memory, swap)
ja: CPU・メモリ使用量表示アプレットは、3色の積 算グラフを使ってシステムの資源(プロセッサ、 メモリ、スワップ)の状況を表示 します。

en: The GNOME Battery Monitor Applet
ja: GNOME バッテリ・モニタ・アプレット

en: The GNOME KeyBoard Switcher Applet
ja: GNOMEキーボード切替アプレット

en: The GNOME Stock Ticker
ja: GNOME ストックティッカー

en: The Game of Life
ja: ライフゲーム

en: The Game of Life (to waste your time)
ja: (あなたの時間を浪費する)ライフゲーム

en: The Load average is very high.
ja: 負荷が非常に高いです。

en: The QuickLaunch Applet
ja: クィックランチャー・アプレット

en: The Web Browser Controller
ja: ウェブブラウザコントローラ

en: The battery is fully charged.
ja: バッテーリ充電が完了しました。

en: The battery is low.
ja: バッテリーが少なくなっています。

en: The core dump module is
    processing a core file...
ja: コアダンプモジュールは
    コアファイルを走査中...

en: The keymap switching command returned with error!
ja: キーマップ変更コマンドがエラーを返しました!

en: The mixer applet gives you instant access to setting the master volume level on your soundcard device
ja: このミキサーアプレットで サウンドカードの主音量を簡単に調節できます

en: The specified filename:
    %s
    expands to:
    %s
    when passed to a shell
ja: ファイル名は:
    %s
    展開後は:
    %s
    でシェルに渡されます

en: The unique information and status ticker.
ja: ユニークな情報と状態のお知らせツールです。

en: Theme
ja: テーマ

en: Theme Name
ja: テーマ名

en: Theme file (directory):
ja: テーマファイル(ディレクトリ):

en: Theme file:
ja: テーマファイル:

en: Themes
ja: テーマ

en: Themes:
ja: テーマ:

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the directory box
    Screenshot aborted
ja: ワードの展開でエラー
    ディレクトリに変なものを入力したのだと思われます
    スクリーンショットを中断します

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the filename box
ja: ワードの展開でエラー
    ファイル名に変なものを入力したのだと思われます

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the filename box
    Screenshot aborted
ja: ワードの展開でエラー
    ファイル名に変なものを入力したのだと思われます
    スクリーンショットを中断します

en: These characters will appear when the panel is started. To return to this list, hit <space> while the applet has focus.
ja: これらのキャラクタはパネルの起動時に見えるでしょう。このリストに戻るには、 <スペース>をアプレットがフォーカスを持っているときに押してください。

en: Thick fog
ja: 濃い霧

en: Thick funnel cloud
ja: 濃いろうと雲

en: Thick haze
ja: 濃い煙霧

en: Thick mist
ja: 濃いもや

en: Thick smoke
ja: 濃い煙

en: Thick volcanic ash
ja: 厚い火山灰

en: Thin smoke
ja: 薄い煙

en: This GNOME applet adds a command line to the panel. It features command completion, command history, changeable macros and an optional built-in clock.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ja: この GNOME アプレットは、パネルにコマンド行を追加 します。コマンドの補間、履歴、変更可能なマクロ、 更には消すこともできる組み込み時計つきです。
    
    このプログラムはフリーソフトウェアです。 フリーソフトウェアファンデーションによる GNU 一般公有使用許諾書の、第2版のライセンス または、あなたの望むそれ以降の版のライセン スに従って、再配布と変更を行なうことが 出来ます。

en: This applet adds some pretty small icons for your launchers to your panel, like the windowish QuickLaunch toolbar, avoiding that annoying huge GNOME launchers.
ja: このアプレットは、QuickLaunch ツールバーのような、 ランチャとして使える小さくかわいいアイコンをパネルに加えます。 巨大でうっとおしい GNOME のランチャを使わずにすみます

en: This applet monitors the charge of your laptop's battery.  Click on it to change display modes.
ja: このアプレットはラップトップ PC のバッテリ充電 容量をモニタします。クリックすると表示モードを 変更します。

en: This applet switches between keyboard maps. It uses setxkbmap, or xmodmap.
    Mail me your flag, please (60x40 size), I will put it to CVS.
    So long, and thanks for all the fish.
    Thanks for Balazs Nagy (Kevin) <julian7@kva.hu> for his help and Emese Kovacs <emese@eik.bme.hu> for her solidarity.
ja: キーボードマップを切替えるためのアプレットです。 setxkbmap か xmodmap を利用します。
    あなたの国の国旗を 60x40 ピクセルの大きさで 私に送って下さい。私が CVS に追加します。
    みなさんどうもありがとう。
    Balazs Nagy (Kevin) <julian7@kva.hu> の手助けと Emese Kovacs <emese@eik.bme.hu> の協力に感謝します。

en: This is the test module's description line.
ja: これはテストモジュールの説明です。

en: This module can display news and other information.
ja: このモジュールはニュースと情報を表示できます。

en: This module monitors a file for appended text,
     and prints it. Useful for log files.
ja: このモジュールはファイルに追加されていくテキストをモニタし、
    表示します。ログファイルなどを見るのに便利です。

en: This module monitors a path for core dumps, if one is
     found it is time stamped and a backtrace logged (using gdb).
ja: このモジュールは指定パスにコアファイルができていないかモニタします。
    見つかった場合、時刻とともにバックトレース(gdbを使って)を記録します。

en: This module monitors the system load average,
     and displays warning when it rises above certain points.
ja: このモジュールはシステムの負荷平均をモニタし、
    あるレベルを越えたら警告を表示します。

en: This program connects to a popular site and downloads current stock quotes.  The GNOME Stock Ticker is a free Internet-based application.  It comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.  Do not use the GNOME Stock Ticker for making investment decisions; it is for informational purposes only.
ja: このプログラムは著名なサイトに接続して現在の株価を表示するもの です。GNOME ストックティッカーはフリーなインターネットを利用し たアプリケーションです。*完全に無保証です* GNOME ストックティッ カーを投資判断に使わないようにしてください。単に情報を表示する 目的のためのものです。

en: Thumbnail Size (percentage of original)
ja: サムネイルの大きさ (オリジナルとの割合)

en: Thumbnail compression (JPEG/MIFF/PNG mode) High: good quality/large file
ja: (JPEG/MIFF/PNG の) サムネイルの圧縮率

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Thunderous duststorm
ja: 雷を伴う砂塵嵐

en: Thunderous sandstorm
ja: 雷を伴う砂嵐

en: Thunderous squall
ja: 雷を伴うスコール

en: Thunderous tornado
ja: 雷を伴う竜巻

en: Thunderstorm
ja: 雷嵐

en: Tick-a-Stat event log
ja: Tick-a-Stat イベントログ

en: Tick-a-Stat script encountered an error:
ja: Tick-a-Stat スクリプトにエラーが起きました:

en: Time
ja: 時間

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Tornado
ja: 竜巻

en: Tornado in the vicinity
ja: 付近に竜巻

en: Turkey
ja: トルコ

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Type
ja: 種別

en: URL bar width:
ja: URL バーの幅:

en: Unable to create user directory: %s
ja: ユーザディレクトリを作成できませんでした: %s

en: Unable to initialize request. Shouldn't happen
ja: リクエストの初期化ができません。こんなはずはないんだけど

en: Unable to parse document
ja: 文書が解読できません

en: Unable to prepare request.
ja: リクエスト準備ができません。

en: Unable to process request.
ja: リクエストの処理ができません。

en: United Kingdom
ja: イギリス

en: United States
ja: アメリカ

en: Unknown
ja: 謎

en: Unknown observation time
ja: 不明な観測時刻

en: Unknown precipitation
ja: 不明な降水(降雨/降雪)

en: Unknown thunderstorm
ja: 不明な雷嵐

en: Up
ja: 上

en: Update
ja: 更新

en: Update (m):
ja: 更新 (分):

en: Update Frequency (seconds):
ja: 更新間隔(秒)

en: Update Frequency in minutes:
ja: 更新頻度(分単位):

en: Update Interval (seconds):
ja: 更新間隔(秒):

en: Update failed! Maybe another update was already in progress?
ja: 更新に失敗しました! 更新が他に進行中ではないですか?

en: Update in seconds:
ja: 更新間隔(秒)

en: Update interval
ja: 更新間隔

en: Update...
ja: 更新...

en: Update:
ja: 時刻:

en: Updates
ja: 更新

en: Updates per second
ja: 更新間隔(秒)

en: Updating...
ja: 更新中...

en: Use ISDN
ja: ISDN を使用する

en: Use Metric
ja: メートル表記

en: Use Proxy
ja: プロクシを使う

en: Use all room on panel
ja: パネルの全スペースを使う

en: Use automount friendly status test
ja: オートマウント向きの状態テストを使用

en: Use custom browser:
ja: 独自にブラウザを使用:

en: Use default MIME handler
ja: デフォルトの MIME ハンドラを使う

en: Use default properties
ja: デフォルトの設定を使う

en: Use high-quality intermediate for generating thumbnail
ja: サムネイルの生成時に高品質の中間画像を使用する

en: Use metric system units
ja: メートル表記を使用

en: Use panel size hint
ja: パネルサイズ情報を使う

en: Use proxy
ja: プロクシを使う

en: Used
ja: 使用中

en: Used Diskspace:
ja: 使用ディスク容量:

en: User
ja: ユーザー

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Variable
ja: 不定

en: Verify owner of lock file
ja: ロックファイルの所有者を確認する

en: View screenshot after saving it
ja: 保存後に画像を表示する

en: Visibility:
ja: 視程:

en: Visit Weather.com
ja: Weather.com を見よう

en: Visit the author's Website
ja: 作者の Web サイト

en: Volcanic ash
ja: 火山灰

en: Volcanic ash in the vicinity
ja: 付近に火山灰

en: Volcanic ash w/ thunders
ja: 雷を伴う火山灰

en: Volume
ja: ボリューム

en: Wallon
ja: ワロン語

en: Warn if the battery charge dips below:
ja: 警告を出す充電容量:

en: Warning options
ja: 警告オプション

en: Warning: Your password will be saved as
    unencrypted text in a private configuration
    file.
ja: 警告: パスワードは個人用の
    設定のファイルに暗号化せず
    に保存されます。

en: WeatherInfo missing location
ja: 位置が不明の天気情報

en: WebControl
ja: ウェブコントロール

en: WebControl Properties
ja: ウェブコントロールの設定

en: West
ja: 西

en: West - Northwest
ja: 西北西

en: West - Southwest
ja: 西南西

en: When clicked, run:
ja: クリックされた時に実行:

en: When finished, send image and thumbnail filenames to script/program below
ja: 画像とサムネイルを, 以下のスクリプト/プログラムを通して処理する

en: When new mail is received run:
ja: 新しいメールが届いたときに実行:

en: Where Am I?
ja: 私はどこ?

en: Where command can be:
    * xmodmap /full/path/xmodmap.hu
    * gkb__xmmap hu
    * setxkbmap hu
ja: コマンドは以下のようなものが可:
    * xmodmap /full/path/xmodmap.jp
    * gkb__xmmap jp
    * setxkbmap jp

en: Who said NeXT is dead?
ja: NeXT は死んだだと?

en: Width:
ja: 幅:

en: Wind:
ja: 風:

en: Windy drizzle
ja: 強風の霧雨

en: You are currently connected.
    Do you want to disconnect?
ja: 現在接続されています。
    切断しますか?

en: You clicked on me
ja: 私をクリックしました

en: You have enabled the "Monitor sound input" option.
    
    If your sound card is not fully 100% FULL DUPLEX (can do input and output simultaneously),
    then this may touch bugs in sound drivers/esound that may hang the system.
    
    You have been warned!
ja: "サウンド入力モニタ"を有効にしました。
    
    もしサウンドカードが完全に 100% 全二重なもの(入力と出力を同時に扱える) でないと、
    ドライバもしくは esound のバグでシステムをハングアップさせる場合があ ります。
    
    警告はしましたよ!

en: You win!
    Moves
ja: 成功です!
    移動数

en: Yugoslavia
ja: ユーゴスラビア

en: Yugoslavian
ja: ユーゴスラビア語

en: Zip Drive
ja: Zip ドライブ

en: a GNOME applet that tracks and measures the movements of your mouse pointer across the desktop.
ja: マウスがデスクトップ上を旅した距離を計るアプレットです。

en: active
ja: 入

en: all entries in URL history
ja: URL 履歴のすべてのエントリ

en: auto_reset
ja: 自動リセット

en: autocompleted
ja: 自動補完

en: body
ja: 本文

en: child exited
ja: 子プロセスが終了しました

en: clock off
ja: クロックオフ

en: completed
ja: 補完完了

en: completing...
ja: 補完中...

en: date
ja: 日付

en: date on
ja: 日付オン

en: drop launchers from
    the menu here
ja: アプリケーションをメニューから
    ここにドラッグしてください

en: enabled
ja: 計る

en: end of history list
ja: 履歴リストの最後

en: fork error
ja: fork エラー

en: gEyes
ja: 目玉

en: gEyes Settings
ja: 目玉の設定

en: history list empty
ja: 履歴リストがありません

en: image
ja: 画像

en: ioctl failed on /dev/apm.
ja: /dev/apm を ioctl できませんでした。

en: keymap_%d/command=gkb_xmmap hu
ja: keymap_%d/command=gkb_xmmap us

en: keymap_%d/command=gkb_xmmap us
ja: keymap_%d/command=gkb_xmmap jp

en: keymap_%d/country=Hungary
ja: keymap_%d/country=アメリカ

en: keymap_%d/country=United States
ja: keymap_%d/country=日本

en: keymap_%d/flag=hu.png
ja: keymap_%d/flag=us.png

en: keymap_%d/label=hu
ja: keymap_%d/label=us

en: keymap_%d/label=us
ja: keymap_%d/label=jp

en: keymap_%d/lang=English
ja: keymap_%d/lang=日本語

en: keymap_%d/lang=Hungarian
ja: keymap_%d/lang=英語

en: keymap_%d/name=Hungarian 105 keys latin2
ja: keymap_%d/name=US 105 key keyboard (with windows keys)

en: keymap_%d/name=US 105 key keyboard (with windows keys)
ja: eymap_%d/name=日本語 109 キーボード

en: kilometers
ja: キロメートル

en: knots
ja: ノット

en: miles
ja: マイル

en: minute(s)
ja: 秒

en: no /bin/sh
ja: /bin/sh がありません

en: no file specified
ja: ファイルが指定されていません

en: not connected
ja: 接続されていません。

en: not found
ja: みつかりません

en: not unique
ja: 一意ではありません

en: off
ja: 切

en: options:
ja: オプション:

en: orient. changed
ja: 向きが変わりました

en: ready...
ja: 準備中...

en: saving prefs...
ja: 設定保存中...

en: script "
ja: スクリプト "

en: size changed
ja: サイズが変わりました

en: smooth
ja: 滑

en: starting...
ja: 起動中...

en: time & date on
ja: 時間&日付オン

en: time on
ja: 時間オン

en: topic
ja: トピック

en: unable to create user directory: %s
ja: ユーザディレクトリを作成できませんでした: %s

en: warning: mixer has no volume channel - using PCM instead.
ja: 警告： ミキサーにボリュームのチャンネルがありません - PCM を代わりに使います。

en: warning: this version of gmix was compiled with a different version of
    soundcard.h.
ja: 注意: この gmix は、異なるバージョンの soundcard.h で
    コンパイルされています。

en: whereami_applet
ja: 私はどこ?アプレット
