gnome-pim 1.0.7 - en to it translation catalogue (318 entries)

en:  changed. Save?
it:  modificato. Salvare?

en:  seconds
it: secondi

en: 12-hour (AM/PM)
it: 12 ore (AM/PM)

en: 1st
it: Primo

en: 24-hour
it: 24 ore

en: 2nd
it: Secondo

en: 3rd
it: Terzo

en: 4th
it: Quarto

en: 5th
it: Quinto

en: Add
it: Aggiungi

en: Add exception
it: Aggiungi eccezione

en: Add the contents of another card file
it: Aggiungi i contenuti in un altro file scheda

en: Add...
it: Aggiungi...

en: Addresses
it: Indirizzi

en: Alarm Properties
it: Proprietà allarme

en: Alarms
it: Allarmi

en: All day event
it: Tutto il giorno

en: Append GnomeCard File
it: Aggiungi file GnomeCard

en: Appointment
it: Appuntamento

en: Appointments:
it: Appuntamenti:

en: Birthdate:
it: Data di nascita:

en: Bulletin Board
it: BBS

en: By Card Name
it: Per nome Scheda

en: By E-mail
it: Per E-mail

en: By Name
it: Per nome

en: By Organization
it: Per organizzazione

en: Car
it: Auto

en: Card
it: Scheda

en: Card Name
it: Nome Scheda

en: Categories
it: Categorie

en: Categories:
it: Categorie:

en: Cellular
it: Cellulare

en: Change current card
it: Modifica la scheda corrente

en: Change selected
it: Cambia la selezione

en: City:
it: Città:

en: Classification
it: Classificazione

en: Colors
it: Colori

en: Colors for display
it: Colori per la Visualizzazione

en: Column Display
it: Visualizzazione

en: Comment:
it: Commento:

en: Confidential
it: Confidenziale

en: Country:
it: Stato:

en: Create a new appointment
it: Crea un nuovo appuntamento

en: Create a new appointment for today
it: Crea un nuovo appuntamento per oggi

en: Create a new calendar
it: Crea un nuovo calendario

en: Create a new card file
it: Crea nuovo file per la scheda

en: Create new appointment
it: Crea nuovo appuntamento

en: Create new card
it: Crea una nuova scheda

en: Create to-do item
it: Crea un oggetto todo

en: Current day's number:
it: Numero del giorno corrente:

en: DATE
it: DATA

en: Daily
it: Quotidiano

en: Day
it: Giorno

en: Day View
it: Vista giornaliera

en: Day end:
it: Giorno di termine:

en: Day numbers:
it: Numero dei giorni:

en: Day start:
it: Giorno di inizio:

en: Days
it: Giorni

en: Default
it: Predefinito

en: Defaults
it: Predefiniti

en: Del
it: Cancella

en: Delete
it: Cancella

en: Delete all occurances
it: Cancella tutte le occorrenze

en: Delete card
it: Cancella la scheda

en: Delete selected
it: Cancella la selezione

en: Delete this appointment
it: Cancella questo appuntamento

en: Delete this item
it: Cancella questo oggetto

en: Delete this occurance
it: Cancella questa occorrenza

en: Display
it: Visualizzazione

en: Displayed Columns
it: Colonne visualizzate

en: Due Date
it: Data scadenza

en: Due Date:
it: Data scadenza:

en: Edit appointment
it: Modifica appuntamento

en: Edit card
it: Modifica scheda

en: Edit this appointment...
it: Modifica questo appuntamento...

en: Edit this item...
it: Modifica questo oggetto..

en: Edit to-do item
it: Modifica l'oggetto to-do

en: Edit...
it: Modifica...

en: Electronic Business Card Manager
it: Schedario elettronico

en: Email
it: Indirizzo email

en: Email List:
it: Lista indirizzi email:

en: Empty days:
it: Giorni liberi:

en: End after
it: Termina dopo

en: End on
it: Termina il

en: End time:
it: Fine:

en: Ending date
it: Data di termine

en: Erase card
it: Cancella scheda

en: Error %s %s.
it: Errore %s %s.

en: Exceptions
it: Eccezioni

en: Extended:
it: Esteso:

en: File %s has changed since it was loaded
    Continue?
it: Il file %s è cambiato dalla sua ultima apertura
    Continuare?

en: File As:
it: Archivio

en: File not found
it: File non trovato

en: File to load calendar from
it: File dal quale caricare il calendario

en: Find
it: Trova

en: Find Backwards
it: Cerca all'indietro

en: Find Card
it: Trova scheda

en: Find:
it: Trova:

en: First
it: Prima

en: First Name
it: Nome

en: First card
it: Prima scheda

en: First:
it: Nome:

en: Fri
it: Ven

en: Friday
it: Venerdi

en: Full Name
it: Nome completo

en: GEOMETRY
it: GEOMETRIA

en: General
it: Generale

en: Geographic Position
it: Posizione geografica

en: Geometry for starting up
it: Geometria della finestra all'avvio

en: Gnome Calendar
it: Calendario di GNOME

en: Go
it: Vai

en: Go back in time
it: Vai indietro nel tempo

en: Go forward in time
it: Vai avanti nel tempo

en: Go to
it: Vai a

en: Go to a specific date
it: Vai ad una data specifica

en: Go to date
it: Vai alla data

en: Go to present time
it: Vai all'ora corrente

en: Go to today
it: Vai a oggi

en: Highlight items due today
it: Evidenzia impegni del giorno corrente

en: Highlight not yet due items
it: Evidenza impegni non ancora scaduti

en: Highlight overdue items
it: Evidenzia impegni scaduti

en: Highlighted day:
it: Giorni evidenziati:

en: Home
it: Casa

en: Hour
it: Ora

en: Hours
it: Ore

en: If used, starts in iconic mode
it: Se utilizzata, avvia ridotto a icona

en: International
it: Internazionale

en: Item Comments:
it: Commenti oggetto:

en: Last
it: Ultima

en: Last Name
it: Cognome

en: Last card
it: Ultima scheda

en: Last:
it: Cognome:

en: Layout
it: Incolla

en: Load the user calendar
it: Carica il calendario dell'utente

en: Mail
it: Posta

en: Mail to:
it: Invia a:

en: Make this appointment movable
it: Rendi questo appuntamento spostabile

en: Message Recorder
it: Segreteria telefonica

en: Middle Name
it: Nome

en: Middle:
it: Nome:

en: Minute
it: Minuto

en: Minutes
it: Minuti

en: Modify
it: Modifica

en: Mon
it: Lun

en: Monday
it: Lunedi

en: Month View
it: Vista mensile

en: Monthly
it: Mensile

en: Name
it: Nome

en: Name:
it: Nome:

en: Network
it: Rete

en: New
it: Nuovo

en: New appointment for _today...
it: Nuovo appuntamento per _oggi...

en: New appointment...
it: Nuovo appuntamento...

en: Next
it: Succ

en: Next card
it: Scheda successiva

en: No Card Name
it: Scheda senza nome

en: No Card Name.
it: Scheda senza nome.

en: No appointments for this day
it: Nessuno appuntamento per questo giorno

en: No matching record found.
it: Nessun elemento trovato.

en: None
it: Nessuno

en: Open
it: Apri

en: Open GnomeCard File
it: Apri file GnomeCard

en: Open _Default
it: Apri _predefinito

en: Open calendar
it: Apri calendario

en: Open file
it: Apri file

en: Open the default file
it: Apri il file predefinito

en: Organization
it: Organizzazione

en: Owner:
it: Proprietario:

en: Parcel
it: Parcella

en: Phone
it: Telefono

en: Phone List:
it: No

en: Please select the date you want to go to.
    When you click on a day, you will be taken
    to that date.
it: Selezionare la data da visualizzare.
    Quando cliccate un giorno, verrete
    spostati a quella data.

en: Possible Columns
it: Colonne possibili

en: Post Office:
it: CAP:

en: Postal Box
it: Casella postale

en: Postal Code:
it: CAP:

en: Preferences
it: Preferenze

en: Preferred
it: Preferito

en: Prefix
it: Prefisso

en: Prefix:
it: Prefisso:

en: Prev
it: Prec

en: Previous card
it: Scheda precedente

en: Priority
it: Priorità

en: Priority:
it: Priorità

en: Private
it: Privato

en: Program
it: Programma

en: Public
it: Pubblico

en: Public Key:
it: Chiave Pubblica:

en: Reached %s record.
    Continue from the %s one?
it: Raggiunto il %s elemento.
    Continuare dal %s ?

en: Recur on the
it: Occorri il

en: Recurrence
it: Ricorrenza

en: Recurrence rule
it: Ricorrenza

en: Region:
it: Regione:

en: Reminder of your appointment at
it: Ricordami dell'appuntemento alle

en: Remove
it: Rimuovi

en: Repeat forever
it: Ripeti all'infinito

en: Run program:
it: Avvia programma:

en: Sat
it: Sab

en: Saturday
it: Sabato

en: Save
it: Salva

en: Save GnomeCard File As...
it: Salva il file GnomeCard come...

en: Save calendar
it: Salva il calendario

en: Save changes
it: Salve le modifiche

en: Search card
it: Cerca scheda

en: Second
it: Secondo

en: Seconds
it: Secondi

en: Security
it: Sicurezza

en: Select program to run at alarm time
it: Seleziona programma da avviare come allarme

en: Set sort criteria
it: Imposta regola di ordinamento

en: Show events and quit
it: Mostra gli eventi ed esci

en: Snooze
it: Sveglia

en: Sort
it: Ordina

en: Specifies ending date [for --events]
it: Specifica la data di termina [per --events]

en: Specifies start date [for --events]
it: Specifica la data di inizio [per --events]

en: Start time:
it: Inizio:

en: Street:
it: Via:

en: Suffix
it: Suffisso

en: Suffix:
it: Suffisso:

en: Summary
it: Sommario

en: Summary:
it: Sommario:

en: Sun
it: Dom

en: Sunday
it: Domenica

en: The GNOME personal calendar and schedule manager.
it: Il calendario e agenda di GNOME

en: The default file
it: Il file predefinito

en: Thu
it: Gio

en: Thursday
it: Giovedi

en: Time
it: Tempo

en: Time Left
it: Tempo rimasto

en: Time Until Due
it: Tempo

en: Time Zone
it: Fuso orario

en: Time display
it: Mostra orario

en: Time format
it: Formato dell'ora

en: Title
it: Titolo

en: Title:
it: Titolo:

en: To Do List Properties
it: Proprietà

en: Today
it: Oggi

en: Tree
it: Albero

en: Tue
it: Mar

en: Tuesday
it: Martedi

en: Type:
it: Tipo:

en: VIEW
it: VISTA

en: Voice
it: Voce

en: Web Page
it: Pagina web

en: Wed
it: Mer

en: Wednesday
it: Mercoledi

en: Week
it: Settimana

en: Week View
it: Vista settimanale

en: Weekly
it: Settimanale

en: Weeks
it: Settimane

en: Weeks start on
it: La settimana inizia il

en: Work
it: Lavoro

en: Year View
it: Vista annuale

en: Year:
it: Anno:

en: Yearly
it: Annuale

en: _Append...
it: _Aggiungi...

en: _New appointment in this day...
it: Nuovo appuntamento per questo giorno...

en: _New appointment...
it: Nuovo _appuntamento...

en: _New calendar
it: _Nuovo calendario

en: april
it: aprile

en: august
it: agosto

en: day
it: giorno

en: day(s)
it: Giorno/i

en: december
it: dicembre

en: eighth
it: ottavo

en: eleventh
it: undicesimo

en: february
it: febbraio

en: fifth
it: quinto

en: first
it: primo

en: fourth
it: quarto

en: friday
it: venerdi

en: hour
it: ora

en: hrs.
it: ore

en: january
it: gennaio

en: july
it: luglio

en: june
it: giugno

en: last
it: ultimo

en: lat,
it: latit,

en: lon.
it: long.

en: march
it: marzo

en: may
it: maggio

en: mins.
it: minuti

en: minute
it: minuto

en: monday
it: lunedi

en: month
it: mese

en: month(s)
it: mese/i

en: next
it: prossimo

en: ninth
it: nono

en: november
it: novembre

en: now
it: adesso

en: occurrence(s)
it: occorrenza/e

en: october
it: ottobre

en: saturday
it: sabato

en: second
it: secondo

en: sept
it: sett

en: september
it: settembre

en: seventh
it: settimo

en: sixth
it: sesto

en: sunday
it: domenica

en: tenth
it: decimo

en: th day of the month
it: giorno del mese

en: the default file
it: il file predefinito

en: third
it: terzo

en: this
it: questo

en: thur
it: giov

en: thurs
it: giov

en: thursday
it: giovedi

en: today
it: oggi

en: tomorrow
it: domani

en: tues
it: mart

en: tuesday
it: martedi

en: twelfth
it: dodicesimo

en: wednes
it: merc

en: wednesday
it: mercoledi

en: week
it: settimana

en: week(s)
it: Settimana/e

en: year
it: anno

en: year(s)
it: anno/i

en: yesterday
it: ieri
