gftp-2.0.7b - en to it translation catalogue (401 entries)

en:   Cancel
it:   Cancella

en:   Close
it:   Chiudi

en: %d%% complete, %02d:%02d:%02d est. time remaining. (File %d of %ld)
it: %d%% completato, %02d:%02d:%02d  il tempo residuo. (File %d di %d)

en: %ho = host port
it: %ho = porta host

en: %hp = host pass
it: %hp = password host

en: %hu = host user
it: %hu = utente host

en: %po = proxy port
it: %po = porta proxy

en: %pp = proxy pass
it: %pp = password proxy

en: %pu = proxy user
it: %pu = utente proxy

en: %s: Not connected to a remote site
it: %s: Non connesso ad un sito remoto

en: %s: Please hit the stop button first to do anything else
it: %s: Premete il tasto stop prima di qualsiasi altra cosa

en: %s: This feature is not available using this protocol
it: %s: Questa opportunità non è disponibile con questo protocollo

en: %s: You must have at least one item selected
it: %s: Dovete selezionare almeno un elemento

en: %s: You must only have one item selected
it: %s: Dovete selezionare un solo elemento

en: (*) If this is set, and there is a ext= line below for the file extension, it will download the file as specified below
it: (*) Se è impostato, e sotto esiste una riga ext= per l'estensione dei file, verrà trasferito il file come sotto specificato

en: /Bookmarks/Add bookmark
it: /Bookmarks/Aggiungi bookmark

en: /Bookmarks/Edit bookmarks
it: /Bookmarks/Modifica bookmarks

en: /FTP/Binary
it: /FTP/Binario

en: /FTP/Window 1
it: /FTP/Finestra 1

en: /FTP/Window 2
it: /FTP/Finestra 2

en: /FTP/_Options...
it: /FTP/_Opzioni...

en: /FTP/_Quit
it: /FTP/_Esci

en: /File/Delete
it: /File/Elimina

en: /File/New Folder...
it: /File/Nuova Cartella...

en: /File/New Item...
it: /File/Nuovo Elemento...

en: /File/Properties...
it: /File/Proprietà...

en: /Help/About...
it: /Aiuto/Informazioni...

en: /Help/tearoff
it: /Aiuto/tearoff

en: /Local/Change Directory
it: /Locale/Cambia Directory

en: /Local/Change Filespec...
it: /Locale/Cambia Filespec...

en: /Local/Chmod...
it: /Locale/Chmod...

en: /Local/Delete...
it: /Locale/Cancella...

en: /Local/Deselect All
it: /Locale/Deseleziona Tutti

en: /Local/Disconnect
it: /Locale/Disconnetti

en: /Local/Edit...
it: /Locale/Edita...

en: /Local/Make Directory...
it: /Locale/Crea Directory...

en: /Local/Open _URL...
it: /Locale/Apri _URL...

en: /Local/Refresh
it: /Locale/Aggiorna

en: /Local/Rename...
it: /Locale/Rinomina...

en: /Local/Select All
it: /Locale/Seleziona Tutti

en: /Local/Select All Files
it: /Locale/Seleziona Tutti i Files

en: /Local/Send SITE Command...
it: /Locale/Invia Comando SITE...

en: /Local/View...
it: /Locale/Visualizza...

en: /Local/sep
it: /Locale/sep

en: /Local/tearoff
it: /Locale/tearoff

en: /Logging/Clear
it: /Logging/Pulisci

en: /Logging/Save log...
it: /Logging/Salva log...

en: /Logging/View log...
it: /Logging/Visualizza log

en: /Remote/Change Directory
it: /Remoto/Cambia Directory

en: /Remote/Change Filespec...
it: /Remoto/Cambia Filespec...

en: /Remote/Chmod...
it: /Remoto/Chmod...

en: /Remote/Delete...
it: /Remoto/Cancella...

en: /Remote/Deselect All
it: /Remoto/Deseleziona Tutti

en: /Remote/Disconnect
it: /Remoto/Disconnetti

en: /Remote/Edit...
it: /Remoto/Edita...

en: /Remote/Make Directory...
it: /Remoto/Crea Directory...

en: /Remote/Open _URL...
it: /Remoto/Apri _URL...

en: /Remote/Refresh
it: /Remoto/Aggiorna

en: /Remote/Rename...
it: /Remoto/Rinomina...

en: /Remote/Select All
it: /Locale/Seleziona Tutti

en: /Remote/Select All Files
it: /Remoto/Seleziona Tutti i Files

en: /Remote/Send SITE Command...
it: /Remoto/Invia Comando SITE...

en: /Remote/View...
it: /Remoto/Visualizza...

en: /Remote/sep
it: /Remoto/sep

en: /Remote/tearoff
it: /Remoto/tearoff

en: /Tool_s
it: /_Strumenti

en: /Tools/Clear Cache
it: /Strumenti/Pulisci la Cache

en: /Tools/Compare Windows
it: /Strumenti/Compara Finestre

en: /Tools/tearoff
it: /Strumenti/tearoff

en: /Transfers/Move File _Down
it: /Trasferimenti/Muovi il File _Down

en: /Transfers/Move File _Up
it: /Trasferimenti/Muovi s_U il File

en: /Transfers/Put Files
it: /Trasferimenti/Invia Files

en: /Transfers/Remove File
it: /Trasferimenti/Elimina il File

en: /Transfers/Retrieve Files
it: /Trasferimenti/Ricevi Files

en: /Transfers/Skip Current File
it: /Trasferimenti/Salta il File Corrente

en: /Transfers/Start Transfer
it: /Trasferimenti/Inizia Trasferimento

en: /Transfers/Stop Transfer
it: /Trasferimenti/Ferma Trasferimento

en: /Transfers/sep
it: /Trasferimenti/sep

en: /Transfers/tearoff
it: /Trasferimenti/tearoff

en: /_Help
it: /_Aiuto

en: /_Local
it: /_Locale

en: /_Remote
it: /_Remoto

en: /_Transfers
it: /_Trasferimenti

en: >.
    If you have any questions, comments, or suggestions about this program, please feel free to email them to me. You can always find out the latest news about gFTP from my website at http://gftp.seul.org/
it: >. Se avete domande, commenti o suggerimenti per questo programma, siete liberi di inviarmi una email. Potete trovare le ultime novità su gFTP presso il mio sito web http://gftp.seul.org/

en: >. If you have any questions, comments, or suggestions about this program, please feel free to email them to me. You can always find out the latest news about gFTP from my website at http://gftp.seul.org/
it: >. Se avete domande, commenti o suggerimenti per questo programma, siete liberi di inviarmi una email. Potete trovare le ultime novità su gFTP presso il mio sito web http://gftp.seul.org/

en: About
it: Informazioni

en: About gFTP
it: Informazioni su gFTP

en: Action
it: Azione

en: Add
it: Aggiunge

en: Add Bookmark
it: Aggiunge un Bookmark

en: Add Bookmark: Cannot add bookmark %s because that name already exists
it: Aggiunta Bookmark: Impossibile aggiungere %s perchè il nome è già presente

en: Add Bookmark: You must enter a hostname
it: Aggiunta Bookmark: dovete inserire un nome per l'host

en: Add Bookmark: You must enter a name for the bookmark
it: Aggiunta Bookmark: Dovete inserire il nome del bookmark

en: Add Host
it: Aggiungi Host

en: All Files
it: Tutti i Files

en: Apply
it: Applica

en: Are you sure you want to delete these %ld files and %ld directories
it: Volete veramente eliminare questi(o) %ld files e %ld directory

en: Are you sure you want to erase the bookmark
    %s and all it's children?
it: Volete veramente cancellare il bookmark
    %s e tutti quelli collegati?

en: Attribs
it: Attributi

en: Automatically start the file transfers when they get queued?
it: Avviare automaticamente il trasferimento dei file quando sono accodati?

en: Bookmarks Error: There are some missing entries in this bookmark. Make sure you have a hostname and username
it: Errore Bookmarks: Ci sono voci incomplete in questo bookmark. Verificate di avere un nome host ed un utente

en: Bring up reconnect dialog
it: Visualizza la richiesta di riconnessione

en: Bring up the reconnect dialog after login failure
it: Visualizza la richiesta di riconnessione dopo il fallimento di una login

en: Cannot bind a port: %s
it: Impossibile collegare una porta: %s

en: Cannot connect to %s: %s
it: Impossibile connetersi con %s: %s

en: Cannot create a data connection: %s
it: Impossibile creare una connessione dati: %s

en: Cannot fdopen() socket for %s: %s
it: Impossibile fdopen() socket per %s: %s

en: Cannot fdopen() socket: %s
it: Impossibile fdopen() socket: %s

en: Cannot find the license agreement file COPYING. Please make sure it is in either %s or in %s
it: Impossibile trovare il file della licenza COPYING. Accertatevi che sia in  %s o in %s

en: Cannot fork another process: %s
it: Impossibile eseguire un altro processo: %s

en: Cannot listen on port %d: %s
it: Impossibile ascoltare sulla porta %d: %s

en: Cannot look up hostname %s: %s
it: Impossibile trovare l'hostname %s: %s

en: Cannot retrieve file %s
it: Impossibile ricevere il file %s

en: Change
it: Cambia

en: Change Filespec
it: Cambia Filespec

en: Change Filespec: Operation canceled...you must enter a string
it: Cambio Filespec: Operazione cancellata... dovete inserire una stringa

en: Child %d returned successfully
it: Processo figlio %d finito bene

en: Compare Windows
it: Compara le Finestre

en: Confirm delete
it: Conferma la cancellazione

en: Confirm when deleting files
it: Chiede conferma durante la cancellazione dei files

en: Connect
it: Connesso

en: Connect retries:
it: Tentativi di connesione:

en: Connect timeout:
it: Timeout connessione:

en: Connect via URL
it: Connessione attraverso URL

en: Connected to %s:%d
it: Connesso con %s:%d

en: Connecting...
it: Connessione...

en: Connection to %s timed out
it: Tempo scaduto per la connessione a %s

en: Could not change local directory to %s: %s
it: Impossibile cambiare la directory locale in %s: %s

en: Could not change remote directory to %s: %s
it: Impossibile cambiare la directory remota in %s: %s

en: Could not download %s from %s
it: Impossibile ricevere %s da %s

en: Could not get current working directory: %s
it: Impossibile ricavare la directory di lavoro corrente %s

en: Could not get local directory listing %s: %s
it: Impossibile leggere la directory locale %s: %s

en: Could not parse URL %s
it: Impossibile analizzare URL %s

en: Create
it: Crea

en: Custom
it: Personalizzato

en: Date
it: Data

en: Delete
it: Cancella

en: Delete Bookmark
it: Canclla Bookmark

en: Delete Files/Directories
it: Elimina Files/Directory

en: Description:
it: Descrizione:

en: Deselect All
it: Deseleziona Tutti

en: Did you do a make install?
it: Avete eseguito un make install?

en: Disconnecting from site %s
it: Disconnessione dal sito %s

en: Do one transfer at a time
it: Effettua un trasferimento alla volta

en: Do only one transfer at a time?
it: Effettuare un solo trasferimento per volta?

en: Do you want to use HTTP/1.1 or HTTP/1.0
it: Volete utilizzare HTTP1.1 od HTTP/1.0

en: Do you want to use the cache?
it: Volete utilizzare la cache?

en: Domain
it: Dominio

en: Don't Exit
it: Non Uscire

en: Download Files
it: Ricezione Files

en: Drag-N-Drop: Ignoring url %s: Not a valid url
it: Drag-N-Drop: Url %s ignorato: Non è un url valido

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Bookmarks
it: Modifica Bookmarks

en: Edit Entry
it: Modifica Voce

en: Edit File
it: Modifica File

en: Edit Host
it: Modifica Host

en: Edit program:
it: Editor:

en: Edit: %s is a directory. Cannot edit it.
it: Modifica: %s è una directory. Impossibile modificarla.

en: Edit: You must specify an editor in the options dialog
it: Modifica: Dovete specificare un editor nelle opzioni

en: Email address:
it: Indirizzo di posta:

en: Enter Password
it: Immettere Password

en: Enter ftp url to connect to
it: Inserire url ftp a cui collegarsi

en: Enter name of directory to create
it: Inserire il nome della directory da creare

en: Enter site-specific command
it: Inserire comandi specifici per il sito

en: Enter the name of the bookmark you want to add
    You can separate items by a / to put it into a submenu
    (ex: Linux Sites/Debian)
it: Inserite il nome del bookmark che volete aggiungere
    Potete separare gli elementi con / per inserirli in un sottomenù
    (es: Siti Linux/Debian)

en: Enter the name of the new folder to create
it: Inserire il nome della cartella da creare

en: Enter the name of the new item to create
it: Inserire il nome del nuovo elemento da creare

en: Enter the new file specification
it: Immettere la nuova selezione dei file

en: Enter your email address here
it: Inserite qui il vostro indirizzo di posta

en: Error opening file %s: %s
it: Errore aprendo il file %s: %s

en: Error reading from host %s: %s
it: Errore leggendo dall'host %s: %s

en: Error writing to host %s: %s
it: Errore scrivendo all'host %s: %s

en: Error: Cannot execute ssh:
it: Errore: Impossibile eseguire ssh:

en: Error: Cannot get information about file %s: %s
it: Errore: Impossibile avere sul file %s: %s

en: Error: Cannot open %s: %s
it: Errore: Impossibile aprire %s: %s

en: Error: Cannot open local file %s: %s
it: Errore: Impossibile aprire il file locale %s: %s

en: Error: Cannot seek on file %s: %s
it: Errore: Impossibile cercare nel file %s: %s

en: Error: Cannot truncate local file %s: %s
it: Errore: Impossibile troncare il file locale %s: %s

en: Error: Cannot write to cache: %s
it: Errore: Impossibile scrivere nella cache: %s

en: Error: Child %d returned %d
it: Errore: Il figlio %d ha restituito %d

en: Error: Command not recognized
it: Errore: Comando non riconosciuto

en: Error: Could not change mode of %s to %d: %s
it: Errore: Impossibile cambira modo di %s in %d: %s

en: Error: Could not make directory %s: %s
it: Errore: Impossibile creare la direcotry %s: %s

en: Error: Could not read from socket: %s
it: Errore: Impossibile leggere dal socket: %s

en: Error: Could not remove directory %s: %s
it: Errore: Impossibile rimuovere la directory %s: %s

en: Error: Could not remove file %s: %s
it: Errore: Impossibile rimuovere il file %s: %s

en: Error: Could not rename %s to %s: %s
it: Errore: Impossibile rinominare %s in %s: %s

en: Error: Could not write to socket: %s
it: Errore: Impossibile scrivere sul socket: %s

en: Error: Error writing to %s: %s
it: Errore: Errore scrivendo su %s: %s

en: Error: Message size %d too big from server
it: Errore: Messaggio %d dal server troppo grande

en: Error: Not connected to a remote site
it: Errore: Non connesso ad un sito remoto

en: Error: Received wrong init string from server
it: Errore: Ricevuta una stringa iniziale errata dal server

en: Error: Remote site %s disconnected. Max retries reached...giving up
it: Errore: Disconnessione da %s. Limite max tentativi raggiunto...esco

en: Error: Remote site %s disconnected. Will reconnect in %d seconds
it: Errore:  Disconnessione da  %s. Riconnessione fra %d secondi(o)

en: Error: Remote site disconnected after trying to transfer file
it: Errore: Disconnessione dopo il tentato trasferimento del file

en: Error: You must type in a host to connect to
it: Errore: Dovete digitare un host a cui connettersi

en: Execute
it: Esecuzione

en: Exit
it: Esci

en: Failed to create a socket: %s
it: Creazione di socket fallita: %s

en: File %s has changed.
    What would you like to do?
it: Il file %s è cambiato.
    Cosa preferite fare?

en: File %s was not changed
it: Il file %s non è cambiato

en: File transfer will be throttled to %.2f KB/s
it: Il trasferimento file viaggia a %.2f KB/s

en: Filename
it: Nome File

en: Finished
it: Terminato

en: Finished retrieving data
it: Termine ricezione dati

en: Finished retrieving directory listing
it: Termine ricezione contenuto directory

en: Firewall hostname
it: Firewall nome host

en: General
it: Generale

en: Getting directory listings
it: Ricezione elenco directory

en: Group
it: Gruppo

en: HTTP Proxy
it: Proxy HTTP

en: If this is set, gftp will automagically write a log to this file
it: Se impotato, gftp scrive automaticamente un log su questo file

en: If you disable this feature, then gFTP will only send LIST to the remote server instead of LIST -L
it: Se la funzione è disabilitata, gFTP invia al server remoto un comando LIST anzichè LIST -L

en: Internal gFTP Error: Could not look up bookmark entry. This is definately a bug. Please email masneyb@seul.org about it. Please be sure to include the version number and how you can reproduce it
it: Errore interno di gFTP: Impossibile trovare il segnalibro. Questo è sicuramente un baco. Mandate una mail a masneyb@seul.org in proposito, segnalando la di versione di gFTP e descrivendo come riprodurre l'evento

en: License Agreement
it: Licenza d'Uso

en: Loading directory listing %s from cache
it: Caricamento elenco directory %s dalla cache

en: Local Directory:
it: Directory Locale:

en: Local Hosts
it: Hosts Locali

en: Local Size
it: Dimensione Locale

en: Log file:
it: File di log:

en: Log in as ANONYMOUS
it: Connetti come ANONYMOUS

en: Looking up %s
it: Ricerca di %s

en: Make Directory
it: Crea Directory

en: Mkdir: Operation canceled...you must enter a string
it: Mkdir: Operatione cancellata... dovete inserire una stringa

en: Network
it: Rete

en: Network Address
it: Indirizzo della Rete

en: New Folder
it: Nuova Cartella

en: Not connected
it: Non connesso

en: Opening %s with %s
it: Apertura di %s mediante %s

en: Opening SSH connection to %s
it: Apertura di una connessione SSH con %s

en: Operation canceled
it: Operazione cancellata

en: Options
it: Opzioni

en: Other
it: Altro

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Overwrite by Default
it: Sovrascrivi Sempre

en: Overwrite files by default or set to resume file transfers
it: Sovrascrive sempre i files o tenta di recuperare i trasferimenti

en: Passive file transfers
it: Trasferimento Passivo

en: Please enter your password for this site
it: Inserite la password per questo sito

en: Port to connect to on the firewall
it: Porta del firewall su cui connettersi

en: Port:
it: Porta:

en: Port:
it: Porta:

en: Preserve permissions
it: Conserva i permessi

en: Progress
it: Avanzamento

en: Protocol:
it: Protocollo:

en: Proxy account:
it: Account del Proxy:

en: Proxy config
it: Configurazione Proxy

en: Proxy hostname:
it: Proxy nome host:

en: Proxy password:
it: Password del Proxy:

en: Proxy port:
it: Porta Proxy:

en: Proxy server type
it: Tipo server Proxy

en: Put the directories first then the files
it: Mostra prima le directory e poi i files

en: Read
it: Lettura

en: Read timeout:
it: Tiemout di lettura

en: Received %ld directories
    and %ld files
it: Ricevuto %ld cartelle
    e %ld files

en: Received URL %s
it: Ricevuto URL %s

en: Received unexpected response from server
it: Ricevuta una risposta inattesa dal server

en: Receiving file names...
it: Ricezione elenco file...

en: Recv %s of %s at %.2fKB/s, %02d:%02d:%02d est. time remaining
it: Ric. %s di %s a %.2fKB/s, %02d:%02d:%02d il tempo residuo

en: Recv %s of %s, transfer stalled, unknown time remaining
it: Ric. %s di %s, trasf. bloccato, tempo residuo incognito

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Refresh after each file transfer
it: Rivisualizza dopo ogni trasferimento

en: Refresh the listbox after each file is transfered
it: Rivisualizza la lista dopo ogni trasferimento di file

en: Remember password
it: Ricorda la password

en: Remote Directory:
it: Directory Remota:

en: Remote Size
it: Dimensione Remota

en: Remote host could not find file %s
it: Il calcolatore remoto non trova il file %s

en: Rename
it: Rinomina

en: Rename: Operation canceled...you must enter a string
it: Rinomina: Operazione cancellata... dovete inserire una stringa

en: Resolve Remote Symlinks
it: Analizza i Link simbolici remoti

en: Resume
it: Riprendi

en: Retrieve Files: Not connected to a remote site
it: Ricezione Files: Non connesso ad un sito remoto

en: Retrieving directory listing...
it: Ricezione contenuto directory...

en: Retrieving file names...%s bytes
it: Ricezione nomi files...%s  bytes

en: Retry sleep time:
it: Attesa fra i tentativi:

en: Run Bookmark
it: Esegue Bookmark

en: Running program: %s %s
it: Esecuzione programma: %s %s

en: SITE command
it: Comando SITE

en: SITE: Operation canceled...you must enter a string
it: SITE: Operazione cancellata... dovete inserire una stringa

en: Save Log
it: Salva il Log

en: Save geometry
it: Salva l'aspetto

en: Save the permissions of the transfered files
it: Conserva i permessi per files trasferiti

en: Save the size of each widget for next startup
it: Salva la dimensione di ogni finestra per il prossimo avvio

en: Select All
it: Seleziona Tutti

en: Send PASV command or PORT command for data transfers
it: Invia i comandi di trasferimento PASV o PORT

en: Show hidden files
it: Mostra i files nascosti

en: Show hidden files in the listboxes
it: Mostra nelle listboxes i files nascosti

en: Size
it: Dimensione

en: Skip
it: Salta

en: Skip File
it: Salta il File

en: Skipped
it: Saltato

en: Skipping file %s on host %s
it: Salto il file %s dall'host %s

en: Sort
it: Ordina

en: Sort directories first
it: Ordina prima le directory

en: Sorting...
it: Ordinando...

en: Special
it: Speciale

en: Start file transfers
it: Inizia il trasferimento dei files

en: Starting the file transfer at offset %ld
it: Inizio il traferimento file dal punto %ld

en: Startup Directory:
it: Directory Iniziale:

en: Stopping the transfer of %s
it: Interruzione del trasferimento di %s

en: Stopping the transfer on host %s
it: Interruzione del trasferimento dall'host %s

en: Successfully changed local directory to %s
it: Directory locale cambiata in %s

en: Successfully changed mode of %s to %d
it: Correttamente cambiato modo di %s in %d

en: Successfully logged into SSH server %s
it: Collegato con successo al server SSH %s

en: Successfully made directory %s
it: Correttamente creata la directory %s

en: Successfully removed %s
it: Correttamente rimosso %s

en: Successfully renamed %s to %s
it: Rinominato correttamente %s in %s

en: Successfully transferred %s
it: Trasferito correttamente %s

en: Successfully wrote the log file to %s
it: Scrittura eseguita del file di log %s

en: The default directory gFTP will go to on startup
it: La directory predefinita dove gFTP si posiziona all'avvio

en: The default height of the local/remote files listboxes
it: L'altezza delle listboxes dei files locali/remoti

en: The default height of the logging window
it: L'altezza standard della finestra dei log

en: The default height of the transfer listbox
it: L'altezza standard della listbox dei trasferimenti

en: The default program used to edit files.
it: Il programma per modificare i files.

en: The default program used to view files. If this is blank, the internal file viewer will be used
it: Il programma usato per visualizzare i files. Se non inserito, verrà usatoil visualizzatore interno

en: The default width of the local files listbox
it: La larghezza della listbox dei files locali

en: The default width of the remote files listbox
it: La larghezza della listbox dei files remoti

en: The following file(s) exist on both the local and remote computer
    Please select what you would like to do
it: I seguenti files esistono sia sul computer locale che su quello remoto
    Scegliete cosa fare

en: The max timeout for the connection
it: Il massimo valore di timeout per la connessione

en: The maximum KB/s a file transfer can get. (Set to 0 to disable)
it: I KB/s che un trasferimento puó impegnare. (Se 0 nessun limite)

en: The number of auto-retries to do. Set this to 0 to retry indefinately
it: I tentativi di riconnessione. Se impostato a 0 riprova indefinitamente

en: The number of seconds to wait between retries
it: I secondi di attesa fra due tentativi

en: The timeout for the read()s and write()s
it: Il timeout per le operazioni di lettura e scrittura

en: The width of the attribs column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
it: La larghezza della colonna attributi nella listbox dei file. Se 0 la colonna si ridimensiona automaticamente. Se -1 disabilita la colonna

en: The width of the date column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
it: La larghezza della colonna data nella listbox dei file. Se 0 la colonna si ridimensiona automaticamente. Se -1 disabilita la colonna

en: The width of the filename column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
it: La larghezza della colonna dei nomi dei file della listbox dei file. Se 0 la colonna si ridimensiona automaticamente. Se -1 disabilita la colonna

en: The width of the filename column in the transfer window. Set this to 0 to have this column automagically resize.
it: La larghezza della colonna dei nomi dei file della finestra trasferimenti. Se impostata a 0 la colonna si ridimensiona automaticamente

en: The width of the group column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
it: La larghezza della colonna dei gruppi nella listbox dei file. Se 0 la colonna si ridimensiona automaticamente. Se -1 disabilita la colonna

en: The width of the size column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
it: La larghezza della colonna dimensione dei file della listbox file. Se 0 la colonna si ridimensiona automaticamente. Se -1 disabilita la colonna

en: The width of the user column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
it: La larghezza della colonna utente nella listbox dei file. Se 0 la colonna si ridimensiona automaticamente. Se -1 disabilita la colonna

en: There are file transfers in progress.
    Are you sure you want to exit?
it: Ci sono dei trasferimenti di files in corso.
    Siete sicuri di voler uscire dal programma?

en: There are no file transfers selected
it: Non ci sono trasferimenti di file selezionati

en: This defines what will happen when you double click a file in the file listboxes. 0=View file 1=Edit file 2=Transfer file
it: Definizione dell'evento associato al doppio click su un file nella listbox dei file. 0=Visualizza 1=Modifica 2=Trasferisce il file

en: This section contains the data that is in the history
it: Questa sezione contiene i dati dell' history

en: This section specifies which hosts are on the local subnet and won't need to go out the proxy server (if available). Syntax: dont_use_proxy=.domain or dont_use_proxy=network number/netmask
it: Questa sezione elenca gli hosts della rete locale che non debbono essere raggiunti tramite server proxy (se esiste). Sintassi: dont_use_proxy=.dominio o dont_use_proxy=indirizzo di rete/netmask

en: This specifies how your proxy server expects us to log in
it: Queste sono le specifiche che il server proxy si attende per il login

en: Transfer Files
it: Trasferimento Files

en: Translated by
it: Traduzione italiana: Gabriele Stella <gstella@libero.it>

en: Trying %s:%d
it: Tento %s:%d

en: Upload
it: Invia

en: Upload Files
it: Trasmissione Files

en: Use HTTP/1.1
it: Usa HTTP/1.1

en: Use cache
it: Usa la cache

en: User
it: Utente

en: User:
it: Utente:

en: View
it: Visualizza

en: View program:
it: Visualizzatore:

en: View: %s is a directory. Cannot view it.
it: Visualizza: %s è una directory. Impossibile visualizzarla.

en: View: Cannot fork another process: %s
it: Visualizza: Impossibile eseguire un altro processo: %s

en: View: Cannot open file %s: %s
it: Visualizza: Impossibile aprire il file %s: %s

en: Viewing file %s
it: Visualizzazione del file %s

en: Waiting %d seconds until trying to connect again
it: Attesa di %d secondi prima di ritentare la connessione

en: Waiting...
it: Attesa...

en: Warning: Cannot find master bookmark file %s
it: Attenzione: Non trovato il file dei bookmark principale %s

en: Warning: Cannot parse listing %s
it: Attenzione: Impossibile analizzare la lista %s

en: What would you like to rename %s to?
it: Come volete rinominare %s?

en: Write
it: Scrittura

en: Yes
it: Si

en: You can now adjust the attributes of your file(s)
    Note: Not all ftp servers support the chmod feature
it: Potete ora modificare gli attributi del(i) file(s)
    Nota: Non tutti i servers ftp supportano il comando chmod

en: Your firewall account (optional)
it: Il vostro account del firewall (opzionale)

en: Your firewall password
it: Password del firewall

en: Your firewall username
it: Il vostro username sul firewall

en: about
it: informazioni

en: binary
it: binario

en: close
it: chiudi

en: delete
it: elimina

en: ext=file extenstion:XPM file:Ascii or Binary (A or B):viewer program. Note: All arguments except the file extension are optional
it: ext=estensione file:XPM file:Ascii o Binario (A or B):programma di visualizzazione. Nota: Tutti gli argomenti tranne l'estensione sono opzionali

en: gFTP Error: Bad bookmarks file name %s
it: Errore gFTP: Nome file bookmarks errato %s

en: gFTP Error: Bad config file name %s
it: Errore gFTP: Nome file configurazione non valido %s

en: gFTP Error: Bad log file name %s
it: Errore gFTP: Nome file di log non valido %s

en: gFTP Error: Cannot find file %s in %s or %s
it: Errore di gFTP: Impossibile trovare il %s in %s o %s

en: gFTP Error: Cannot find master config file %s
it: Errore gFTP: Manca il file di configurazione principale %s

en: gFTP Error: Cannot open bookmarks file %s: %s
it: Errore gFTP: Impossibile aprire il file dei bookmark %s: %s

en: gFTP Error: Cannot open config file %s: %s
it: Errore gFTP: Impossibile aprire il file di configurazione %s: %s

en: gFTP Error: Could not make directory %s: %s
it: Errore gFTP: Impossibile creare directory %s: %s

en: gFTP Warning: Cannot open %s for writing: %s
it: Attenzione: Impossibile aprire %s in scrittura: %s

en: gFTP Warning: Line %d doesn't have enough arguments
it: Avviso gFTP: La riga %d non ha abbastanza argomenti

en: gFTP Warning: Skipping line %d in bookmarks file: %s
it: Avviso gFTP: Salto la riga %d nel file dei bookmarks: %s

en: gFTP Warning: Skipping line %d in config file: %s
it: Avviso gFTP: Salto la linea %d nel file di configurazione: %s

en: gFTP comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details, see the COPYING file. This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions; for details, see the COPYING file
it: gFTP è distribuito ASSOLUTAMENTE SENZA GARANZIA; per ulteriori dettagli leggete il file COPYING. Questo è free software, e lo potete ridistribuire sotto alcune condizioni; per dettagli leggete il file COPYING

en: help
it: aiuto

en: lchdir
it: chdir

en: none
it: nessuno

en: open
it: apri

en: quit
it: esci

en: rename
it: rinomina

en: total
it: totale

en: unknown
it: sconosciuto

en: usage: chdir <directory>
it: uso: chdir <directory>

en: usage: chmod <mode> <file>
it: uso: chmod <modo> <file>

en: usage: delete <file>
it: uso: delte <file>

en: usage: gftp [[ftp://][user:[pass]@]ftp-site[:port][/directory]]
it: utilizzo: gftp [[ftp://][user:pass@]sito-ftp[:porta][/directory]]

en: usage: mget <filespec>
it: uso: mget <specifica file>

en: usage: mkdir <new directory>
it: uso: mkdir <nuova directory>

en: usage: mput <filespec>
it: uso: mput <specifica file>

en: usage: open [[ftp://][user:pass@]ftp-site[:port][/directory]]
it: utilizzo: open [[ftp://][user:pass@]sito-ftp[:porta][/directory]]

en: usage: rename <old name> <new name>
it: uso: rename <vechhio nome> <nuovo nome>

en: usage: rmdir <directory>
it: uso: rmdir <directory>

en: user@host
it: utente@host

en: user@host NOAUTH
it: utente@host NOAUTH

en: user@host port
it: utente@host porta

en: user@host:port
it: utente@host:porta
