gawk 3.1.35 - en to it translation catalogue (350 entries)

en: 	# -- main --
it: 	# -- principale --

en: 	# BEGIN block(s)
it: 	# blocco(hi) BEGIN

en: 	# END block(s)
it: 	# blocco(hi) END

en: 	# Rule(s)
it: 	# Regola(e)

en: 	# gawk profile, created %s
it: 	# profilo gawk, creato %s

en: 	-W source=program-text	--source=program-text
it: 	-W source=testo-programma	--source=testo-programma

en: 	-f progfile		--file=progfile
it: 	-f fileprog		--file=fileprog

en: 	-m[fr] val
it: 	-m[fr] valore

en: 	-v var=val		--assign=var=val
it: 	-v var=valore		--assign=var=valore

en: 
    	# Function Call Stack:
it: 
    	# 'Stack' (Pila) Chiamate Funzione:

en: 
    	# Functions, listed alphabetically
it: 
    	# Funzioni, listate in ordine alfabetico

en: 
    To report bugs, see node `Bugs' in `gawk.info', which is
    section `Reporting Problems and Bugs' in the printed version.
it: 
    Per segnalare problemi, vedi nodo `Bugs' in `gawk.info', oppure la
    sezione `Reporting Problems and Bugs' nella versione a stampa.

en: %d is invalid as number of arguments for %s
it: %d invalido come numero di argomenti per %s

en: %s %s `%s': could not set close-on-exec: (fcntl: %s)
it: %s %s `%s': non riesco a impostare 'close-on-exec': (fcntl: %s)

en: %s (from %s)
it: %s (da %s)

en: %s to "%s" failed (%s)
it: %s a "%s" fallita (%s)

en: %s: array_ref to %s
it: %s: referenza_vettoriale a %s

en: %s: close failed (%s)
it: %s: 'close' fallita (%s)

en: %s: empty (null)
it: %s: vuoto (nullo)

en: %s: empty (zero)
it: %s: vuoto (zero)

en: %s: illegal option -- %c
it: %s: opzione non permessa -- %c

en: %s: invalid option -- %c
it: %s: opzione non valida -- %c

en: %s: is parameter
it: %s: ט parametro

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
it: %s: opzione `%c%s' non prevede un argomento

en: %s: option `%s' is ambiguous
it: %s: opzione `%s' ambigua

en: %s: option `%s' requires an argument
it: %s: opzione `%s' richiede un argomento

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
it: %s: opzione `--%s' non prevede un argomento

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
it: %s: opzione `-W %s' non prevede un argomento

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
it: %s: opzione `-W %s' ambigua

en: %s: option `-W %s' unrecognized, ignored
it: %s: opzione `-W %s' non riconosciuta, ignorata

en: %s: option requires an argument -- %c
it: %s: l'opzione richiede un argomento -- %c

en: %s: string literal as last arg of substitute has no effect
it: %s: una stringa come ultimo argomento di 'substitute' non ha effetto

en: %s: table_size = %d, array_size = %d
it: %s: dimensione_tabella = %d, dimensione_vettore = %d

en: %s: unrecognized option `%c%s'
it: %s: opzione sconosciuta `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
it: %s: opzione sconosciuta `--%s'

en: -Ft does not set FS to tab in POSIX awk
it: -Ft non imposta FS a 'tab' nell'awk POSIX

en: -m option usage: `-m[fr] nnn'
it: -m uso opzione: `-m[fr] nnn'

en: /inet/raw client not ready yet, sorry
it: spiacente, 'client' /inet/raw non ancora pronto

en: /inet/raw server not ready yet, sorry
it: spiacente, 'server' /inet/raw non ancora pronto

en: BEGIN blocks must have an action part
it: blocchi BEGIN richiedono una 'azione'

en: Copyright (C) 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
it: Copyright (C) 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    Questo programma ט libero software; lo puoi distribuire e/o modificare
    alle condizioni stabilite nella 'GNU General Public License' pubblicata
    dalla Free Software Foundation; fai riferimento alla versione 2 della
    Licenza, o (a tua scelta) a una qualsiasi versione successiva.

en: END blocks must have an action part
it: blocchi END richiedono una 'azione'

en: Examples:
    	gawk '{ sum += $1 }; END { print sum }' file
    	gawk -F: '{ print $1 }' /etc/passwd
it: Esempi:
    	gawk '{ sum += $1 }; END { print sum }' file
    	gawk -F: '{ print $1 }' /etc/passwd

en: Invalid back reference
it: Riferimento indietro invalido

en: Invalid character class name
it: Nome di 'classe di caratteri' invalido

en: Invalid collation character
it: Carattere di ordinamento non valido

en: Invalid content of \{\}
it: Contenuto di \{\} invalido

en: Invalid preceding regular expression
it: Espressione regolare precedente invalida

en: Invalid range end
it: Fine di intervallo invalido

en: Invalid regular expression
it: Espressione regolare invalida

en: Memory exhausted
it: Memoria esaurita

en: NF set to negative value
it: NF impostato a un valore negativo

en: No match
it: Nessuna corrispondenza

en: No previous regular expression
it: Nessuna espressione regolare precedente

en: No regexp syntax bits specified
it: Nessun'espressione regolare di bits sintattici specificata

en: Operation Not Supported
it: Operazione Non Supportata

en: POSIX does not allow `%s'
it: POSIX non permette `%s'

en: POSIX does not allow `\x' escapes
it: POSIX non permette formato `\x'

en: POSIX does not allow operator `**'
it: POSIX non permette l'operatore `**'

en: POSIX does not allow operator `**='
it: POSIX non permette l'operatore `**='

en: POSIX options:		GNU long options:
it: Opzioni POSIX:		opzioni lunghe GNU:

en: Premature end of regular expression
it: Fine di expressione regolare inaspettata

en: Regular expression too big
it: Espressione regolare troppo complessa

en: Success
it: Successo

en: TCP/IP communications are not supported
it: comunicazioni TCP/IP non supportate

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
it: Questo programma ט distribuito con la speranza che sia utile,
    ma SENZA ALCUNA GARANZIA; senza neppure la garanzia implicita
    di COMMERCIABILITA' o UTILITA' per UNO SCOPO PARTICOLARE.
    Vedi la 'GNU General Public License' per ulteriori dettagli.

en: Trailing backslash
it: '\' finale

en: Unbalanced (
it: ( sbilanciata

en: Unbalanced )
it: ) sbilanciata

en: Unbalanced [
it: [ sbilanciata

en: Unfinished \ escape
it: Escape \ non terminato

en: Unmatched ( or \(
it: ( or \( non chiusa

en: Unmatched ) or \)
it: ) or \) non aperta

en: Unmatched [ or [^
it: [ or [^ non chiusa

en: Unmatched \{
it: \{ non chiusa

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] -f progfile [--] file ...
it: Uso: %s [opzioni in stile POSIX o GNU] -f fileprog [--] file ...

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] [--] %cprogram%c file ...
it: Usage: %s [opzioni in stile POSIX o GNU] [--] %cprogramma%c file ...

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA  02111-1307, USA.
it: Dovresti aver ricevuto una copia della 'GNU General Public License'
    assieme a questo programma; se non ט cosל, scrivi alla Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA  02111-1307, USA.

en: [s]printf: format specifier does not have control letter
it: [s]printf: il designatore di 'format' non ha una lettera di controllo

en: ^ ran out for this one
it: ^ uscito per questo

en: `$' is not permitted in awk formats
it: `$' non permesso nei 'format' awk

en: `$' not permitted after period in format
it: `$' non permesso dopo un punto nel 'format'

en: `%s' is a Bell Labs extension
it: `%s' ט un'estensione Bell Labs

en: `%s' is a built-in function, it cannot be redefined
it: `%s' ט una funzione interna, non si puע ridefinire

en: `%s' is a function, assignment is not allowed
it: `%s' ט una funzione, assegnamento non permesso

en: `%s' is a gawk extension
it: `%s' ט un'estensione gawk

en: `%s' is not supported in old awk
it: `%s' non ט supportato nel vecchio awk

en: `--posix' overrides `--traditional'
it: `--posix' annulla `--traditional'

en: `--posix'/`--traditional' overrides `--non-decimal-data'
it: `--posix'/`--traditional' annulla `--non-decimal-data'

en: `-m[fr]' option irrelevant in gawk
it: `-m[fr]' opzione irrilevante per gawk

en: `BINMODE' is a gawk extension
it: `BINMODE' ט un'estensione gawk

en: `FIELDWIDTHS' is a gawk extension
it: `FIELDWIDTHS' ט un'estensione gawk

en: `IGNORECASE' is a gawk extension
it: `IGNORECASE' ט un'estensione gawk

en: `L' is meaningless in awk formats; ignored
it: `L' non ha senso nei 'format' awk; ignorata

en: `L' is not permitted in POSIX awk formats
it: `L' non permessa nei 'format' awk POSIX

en: `break' outside a loop is not allowed
it: `break' all'esterno di un ciclo non ט consentito

en: `break' outside a loop is not portable
it: `break' all'esterno di un ciclo non ט portabile

en: `continue' outside a loop is not allowed
it: `continue' all'esterno di un ciclo non ט consentito

en: `continue' outside a loop is not portable
it: `continue' all'esterno di un ciclo non ט portabile

en: `delete array' is a gawk extension
it: `delete array' ט un'estensione gawk

en: `extension' is a gawk extension
it: `extension' ט un'estensione gawk

en: `goto' considered harmful!
it: `goto' considerato pericoloso!

en: `h' is meaningless in awk formats; ignored
it: `h' non ha senso nei 'format' awk; ignorata

en: `h' is not permitted in POSIX awk formats
it: `h' non permessa nei 'format' awk POSIX

en: `l' is meaningless in awk formats; ignored
it: `l' non ha senso nei 'format' awk; ignorata

en: `l' is not permitted in POSIX awk formats
it: `l' non permessa nei 'format' awk POSIX

en: `next' cannot be called from a BEGIN rule
it: `next' non puע essere chiamato da una regola BEGIN

en: `next' cannot be called from an END rule
it: `next' non puע essere chiamato da una regola END

en: `next' used in BEGIN or END action
it: `next' usato in 'azione' BEGIN o END

en: `nextfile' cannot be called from a BEGIN rule
it: `nextfile' non puע essere chiamato da una regola BEGIN

en: `nextfile' cannot be called from an END rule
it: `nextfile' non puע essere chiamato da una regola END

en: `nextfile' is a gawk extension
it: `nextfile' ט un'estensione gawk

en: `nextfile' used in BEGIN or END action
it: `nextfile' usato in 'azione' BEGIN o END

en: `return' used outside function context
it: `return' usato fuori da una funzione

en: `|&' not supported
it: `|&' non supportato

en: and(%lf, %lf): fractional values will be truncated
it: and(%lf, %lf): valori con decimali verranno troncati

en: and(%lf, %lf): negative values will give strange results
it: and(%lf, %lf): valori negativi daranno risultati strani

en: and: received non-numeric first argument
it: and: il primo argomento non ט numerico

en: arg count %d greater than total number of supplied arguments
it: numero di argomento %d maggiore del numero totale di argomenti specificati

en: arg count with `$' must be > 0
it: il numero di argomento con `$' deve essere > 0

en: asort: first argument is not an array
it: asort: il primo argomento non ט un vettore

en: asort: second argument is not an array
it: asort: il secondo argomento non ט un vettore

en: assignment is not allowed to result of builtin function
it: assegnamento non permesso al risultato di una funzione interna

en: assignment used in conditional context
it: assegnamento usato nel contesto di un test condizionale

en: atan2: received non-numeric first argument
it: atan2: il primo argomento non ט numerico

en: atan2: received non-numeric second argument
it: atan2: il secondo argomento non ט numerico

en: attempt to access field %d
it: tentativo di accedere al campo %d

en: attempt to field reference from non-numeric value
it: tentativo di referenziare campo da valore non numerico

en: attempt to reference from null string
it: tentativo to referenziare da stringa nulla

en: attempt to use array `%s' in a scalar context
it: tentativo di usare vettore `%s' in un contesto scalare

en: attempt to use function `%s' as array
it: tentativo di usare funzione `%s' come vettore

en: attempt to use scalar `%s' as array
it: tentativo di usare scalare '%s' come vettore

en: attempt to use scalar parameter `%s' as an array
it: tentativo di unare il parametro scalare `%s' come un vettore

en: backslash at end of string
it: '\' a fine stringa

en: backslash not last character on line
it: '\' non ט l'ultimo carattere della linea

en: bad `%sFMT' specification `%s'
it: specificazione invalida `%sFMT' `%s'

en: buffer overflow in genflags2str
it: superament limiti buffer in 'genflags2str'

en: call of `length' without parentheses is deprecated by POSIX
it: chiamata a `length' senza parentesi sconsigliata da POSIX

en: call of `length' without parentheses is not portable
it: chiamata a `length' senza parentesi non portabile

en: can't convert string to float
it: non riesco a convertire stringa a valore in virgola mobile

en: can't open pipe `%s' for input (%s)
it: non posso aprire 'pipe' `%s' in lettura (%s)

en: can't open pipe `%s' for output (%s)
it: non posso aprire 'pipe' `%s' in scrittura (%s)

en: can't open source file `%s' for reading (%s)
it: non riesco ad aprire file sorgente `%s' in lettura (%s)

en: can't open two way pipe `%s' for input/output (%s)
it: non posso aprire 'pipe' bidirezionale `%s' per lettura/scrittura (%s)

en: can't open two way socket `%s' for input/output (%s)
it: non posso aprire 'socket' bidirezionale `%s' per lettura/scrittura (%s)

en: can't read sourcefile `%s' (%s)
it: non riesco a leggere file sorgente `%s' (%s)

en: can't redirect from `%s' (%s)
it: non posso re-dirigere da `%s' (%s)

en: can't redirect to `%s' (%s)
it: non posso re-dirigere a `%s' (%s)

en: can't set mode on stderr (%s)
it: non posso impostare mode su 'stderr'(%s)

en: can't set mode on stdin (%s)
it: non posso impostare mode su 'stdin'(%s)

en: can't set mode on stdout (%s)
it: non posso impostare mode su 'stdout'(%s)

en: can't use function name `%s' as variable or array
it: non posso usare nome di funzione `%s' come variabile o vettore

en: cannot create child process for `%s' (fork: %s)
it: non riesco a creare processo-figlio per `%s' (fork: %s)

en: cannot open file `%s' for reading (%s)
it: non riesco ad aprire file `%s' in lettura (%s)

en: cannot open pipe `%s' (%s)
it: non riesco ad aprire 'pipe' `%s' (%s)

en: close of `%s' failed (%s).
it: chiusura di `%s' fallita (%s).

en: close of fd %d (`%s') failed (%s)
it: chiusura di fd %d (`%s') fallita (%s)

en: close of pipe failed (%s)
it: fallita chiusura di 'pipe' (%s)

en: close of redirection that was never opened
it: chiusura di una re-direzione mai aperta

en: close of stdin in child failed (%s)
it: fallita chiusura di 'stdin' nel processo-figlio (%s)

en: close of stdout in child failed (%s)
it: fallita chiusura di 'stdout' nel processo-figlio (%s)

en: close: `%.*s' is not an open file, pipe or co-process
it: close: `%.*s' non ט un file aperto, una 'pipe' o un co-processo

en: close: redirection `%s' not opened with `|&', second argument ignored
it: close: re-direzione `%s' non aperta con `|&', ignoro secondo argomento

en: close: second argument is a gawk extension
it: close: il secondo argomento ט un'estensione gawk

en: close: second argument must be `to' or `from'
it: close: il secondo argomento deve essere `a' o `da'

en: cmd. line:
it: linea progr.:

en: co-process flush of pipe to `%s' failed (%s).
it: scaricamento da co-processo di 'pipe' a `%s' fallita (%s).

en: compl(%lf): fractional value will be truncated
it: compl(%lf): valore con decimali verrא troncato

en: compl(%lf): negative value will give strange results
it: compl(%lf): valore negativo darא risultati strani

en: compl: received non-numeric argument
it: compl: l'argomento non ט numerico

en: concatenation: side effects in one expression have changed the length of another!
it: concatenatione: effetti secondari in una espressione hanno modificato la lunghezza di un'altra espressione!

en: cos: received non-numeric argument
it: cos: l'argomento non ט numerico

en: could not find groups: %s
it: non riesco a trovare gruppi: %s

en: could not open `%s' for writing (%s)
it: non riesco ad aprire `%s' in scrittura (%s)

en: could not open `%s' for writing: %s
it: non riesco ad aprire `%s' in scrittura: %s

en: could not open `%s', mode `%s'
it: non riesco ad aprire `%s', modo `%s'

en: could not pre-open /dev/null for fd %d
it: non riesco a predefinire /dev/null per 'fd' %d

en: data file `%s' is empty
it: file dati `%s' vuoto

en: dcgettext: `%s' is not a valid locale category
it: dcgettext: `%s' non ט una categoria 'locale' valida

en: delete: illegal use of variable `%s' as array
it: delete: use non permesso della variabile `%s' come vettore

en: delete: index `%s' not in array `%s'
it: delete: indice `%s' non presente nel vettore `%s'

en: division by zero attempted
it: tentativo di dividere per zero

en: division by zero attempted in `%%'
it: divisione per zero tentata in `%%'

en: division by zero attempted in `%%='
it: divisione per zero tentata in `%%='

en: division by zero attempted in `/='
it: divisione per zero tentata in `/='

en: empty argument to `--source' ignored
it: argomento di `--source' mancante, comando ignorato

en: empty program text on command line
it: programma nullo sulla linea comandi

en: environment variable `POSIXLY_CORRECT' set: turning on `--posix'
it: variable d'ambiente `POSIXLY_CORRECT' impostata: attivo `--posix'

en: error reading input file `%s': %s
it: errore leggendo file di input `%s': %s

en: error writing standard error (%s)
it: errore scrivendo 'standard error' (%s)

en: error writing standard output (%s)
it: errore scrivendo 'standard output' (%s)

en: error:
it: errore:

en: escape sequence `\%c' treated as plain `%c'
it:  sequenza in formato `\%c' considerata come semplice `%c'

en: exp: argument %g is out of range
it: exp: argomento %g non accettabile

en: exp: received non-numeric argument
it: exp: argomento non numerico

en: expression for `%s' redirection has null string value
it: espressione nella re-direzione `%s' ha per valore la stringa nulla

en: expression in `%s' redirection only has numeric value
it: espressione nella re-direzione `%s' ha solo un valore numerico

en: extension: cannot open `%s' (%s)
it: extension: non riesco ad aprire `%s' (%s)

en: extension: library `%s': cannot call function `%s' (%s)
it: extension: biblioteca `%s': non riesco a chiamare funzione `%s' (%s)

en: failure status (%d) on file close of `%s' (%s)
it: errore ritornato (%d) dalla chiusura del file `%s' (%s)

en: failure status (%d) on pipe close of `%s' (%s)
it: errore ritornato (%d) dalla chiusura della 'pipe' `%s' (%s)

en: fatal error: internal error
it: errore fatale: errore interno

en: fatal:
it: fatale:

en: fflush: `%s' is not an open file, pipe or co-process
it: fflush: `%s' non ט un file aperto, una 'pipe' o un co-processo

en: fflush: cannot flush: file `%s' opened for reading, not writing
it: fflush: non posso scaricare: file `%s' aperto in lettura, non in scrittura

en: fflush: cannot flush: pipe `%s' opened for reading, not writing
it: fflush: non posso scaricare: 'pipe' `%s' aperta in lettura, non in scrittura

en: field %d in FIELDWIDTHS, must be > 0
it: campo %d in FIELDWIDTHS, deve essere > 0

en: file `%s' is a directory
it: file `%s' ט una 'directory'

en: file flush of `%s' failed (%s).
it: scaricamento di file `%s' fallita (%s).

en: filename `%s' for `%s' redirection may be result of logical expression
it: nome file `%s' per la re-direzione `%s' puע essere il risultato di una espressione logica

en: floating point exception
it: eccezione floating point

en: for loop: array `%s' changed size from %d to %d during loop execution
it: ciclo for: vettore `%s' ha cambiato dimensione da %d a %d durante l'esecuzione del ciclo

en: fptr %x not in tokentab
it: puntatore a funzione %x non in tabella

en: function %s called
it: funzione %s chiamata

en: function `%s' called but never defined
it: funzione `%s' chiamata ma mai definita

en: function `%s' called with more arguments than declared
it: funzione `%s' chiamata con piש argomenti di quelli previsti

en: function `%s' called with space between name and `(',
    %s
it: funzione `%s' chiamata con spazio tra il nome e `(',
    %s

en: function `%s' defined but never called
it: funzione `%s' definita ma mai chiamata

en: function `%s' not defined
it: funzione `%s' non definita

en: function `%s': can't use function name as parameter name
it: funzione `%s': non posso usare nome della funzione come nome parametro

en: function `%s': parameter #%d, `%s', duplicates parameter #%d
it: funzione `%s': parametro #%d, `%s', duplica parametro #%d

en: function `%s': parameter `%s' shadows global variable
it: funzione `%s': parametro `%s' nasconde variabile globale

en: function name `%s' previously defined
it: funzione di nome `%s' definita in precedenza

en: gawk is a pattern scanning and processing language.
    By default it reads standard input and writes standard output.
it: gawk ט un linguaggio per scandire e processare espressioni.
    Senza parametri, legge da 'standard input' e scrive su 'standard output'.

en: gensub: 3rd argument of 0 treated as 1
it: gensub: il terzo argomento ט 0, trattato come 1

en: gsub third parameter is not a changeable object
it: il terzo parametro di 'gsub' non ט un oggetto modificabile

en: illegal type (%s) in tree_eval
it: tipo non ammesso (%s) in 'tree_eval'

en: index: received non-string first argument
it: index: il primo argomento non ט una stringa

en: index: received non-string second argument
it: index: il secondo argomento non ט una stringa

en: int: received non-numeric argument
it: int: argomento non numerico

en: internal error: Node_var with null vname
it: errore interno: 'Node_var' con 'vname' nullo

en: internal error: Node_var_array with null vname
it: errore interno: 'Node_var_array' con 'vname' nullo

en: internal error: file `%s', line %d
it: errore interno: file `%s', linea %d

en: invalid char '%c' in expression
it: carattere '%c' invalido in un'espressione

en: invalid subscript expression
it: espressione indice invalida

en: invalid syntax in name `%s' for variable assignment
it: sintassi invalida nel nome di variabile `%s'

en: invalid tree type %s in redirect()
it: tipo di albero invalido %s in redirect()

en: length: received non-string argument
it: length: l'argomento non ט una stringa

en: local port invalid in `%s'
it: porta locale invalida in `%s'

en: log: received negative argument %g
it: log: argomento negativo %g

en: log: received non-numeric argument
it: log: argomento non numerico

en: lshift(%lf, %lf): fractional values will be truncated
it: lshift(%lf, %lf): valori con decimali verranno troncati

en: lshift(%lf, %lf): negative values will give strange results
it: lshift(%lf, %lf): valori negativi daranno risultati strani

en: lshift(%lf, %lf): too large shift value will give strange results
it: lshift(%lf, %lf): valori troppo alti daranno risultati strani

en: lshift: received non-numeric first argument
it: lshift: il primo argomento non ט numerico

en: malformed repeat count
it: contatore di ripetizioni non valido

en: match: third argument is a gawk extension
it: match: il terzo argomento ט un'estensione gawk

en: match: third argument is not an array
it: match: il terzo argomento non ט un vettore

en: mktime: received non-string argument
it: mktime: l'argomento non ט una stringa

en: moving pipe to stdin in child failed (dup: %s)
it: fallito passaggio di pipe a 'stdin' nel processo-figlio (dup: %s)

en: moving pipe to stdout in child failed (dup: %s)
it: fallito passaggio di 'pipe' a 'stdout' nel processo-figlio (dup: %s)

en: multicharacter value of `RS' is a gawk extension
it: valore multicarattere per `RS' ט un'estensione gawk

en: multistage two-way pipelines don't work
it: 'pipelines' multistadio bidirezionali non funzionano

en: must supply a remote hostname to `/inet'
it: va fornito nome di 'host' remoto a `/inet'

en: must supply a remote port to `/inet'
it: va fornita porta remota a `/inet'

en: must use `count$' on all formats or none
it: 'count$' va usato per tutti i formati o per nessuno

en: no (known) protocol supplied in special filename `%s'
it: nessuno protocollo (conosciuto) specificato nel filename speciale `%s'

en: no `$' supplied for positional field width or precision
it: nessun `$' specificato per larghezza o precisione di un campo posizionale

en: no explicit close of co-process `%s' provided
it: nessuna chiusura esplicita richiesta per co-processo `%s'

en: no explicit close of file `%s' provided
it: nessuna chiusura esplicita richiesta per file `%s'

en: no explicit close of pipe `%s' provided
it: nessuna chiusura esplicita richiesta per 'pipe' `%s'

en: no explicit close of socket `%s' provided
it: nessuna chiusura esplicita richiesta per 'socket' `%s'

en: no hex digits in `\x' escape sequence
it: niente cifre esadecimanli nel formato `\x'

en: no pre-opened fd %d
it: manca 'fd' predefinita %d

en: no program text at all!
it: manca del tutto il testo del programma!

en: non-redirected `getline' undefined inside BEGIN or END action
it: `getline' non re-diretta indefinita dentro 'azione' BEGIN o END

en: non-redirected `getline' undefined inside END action
it: `getline' non re-diretta indefinita dentro 'azione' END

en: not enough arguments to satisfy format string
it: mancano argomenti per completare il 'format'

en: null string for `FS' is a gawk extension
it: la stringa nulla usata come `FS' ט un'estensione gawk

en: old awk does not support operator `**'
it: il vecchio awk non supporta l'operatore `**'

en: old awk does not support operator `**='
it: il vecchio awk non supporta l'operatore `**='

en: only root may use `/inet/raw'.
it: solo root puע usare `/inet/raw'.

en: operator `^' is not supported in old awk
it: l'operatore `^' non ט supportato nel vecchio awk

en: operator `^=' is not supported in old awk
it: l'operatore `^=' non ט supportato nel vecchio awk

en: or used in other expression context
it: o usata nel contesto di altra espressione

en: or(%lf, %lf): fractional values will be truncated
it: or(%lf, %lf): valori con decimali verranno troncati

en: or(%lf, %lf): negative values will give strange results
it: or(%lf, %lf): valori negativi daranno risultati strani

en: or: received non-numeric first argument
it: or: il primo argomento non ט numerico

en: out of memory
it: non c'ט piש memoria

en: pipe flush of `%s' failed (%s).
it: scaricamento di 'pipe' `%s' fallita (%s).

en: plain `print' in BEGIN or END rule should probably be `print ""'
it: `print' da solo in BEGIN o END dovrebbe forse essere `print ""'

en: printf: no arguments
it: printf: manca argomento

en: reached system limit for open files: starting to multiplex file descriptors
it: numero massimo consentito di file aperti raggiunto: comincio a riutilizzare i descrittori di file

en: reason unknown
it: ragione indeterminata

en: reference to uninitialized argument `%s'
it: referenza ad argomento non inizializzato `%s'

en: reference to uninitialized element `%s["%s"]'
it: referenza a elemento non inizializzato `%s["%s"]'

en: reference to uninitialized variable `%s'
it: referenza a variabile non inizializzata `%s'

en: regex match failed, not enough memory to match string "%.*s%s"
it: fallita ricerca di 'espressione regolare', non c'ט memoria sufficiente a ricercare la stringa "%.*s%s"

en: regexp constant `/%s/' looks like a C comment, but is not
it: costante 'regexp' `/%s/' sembra un commento commento C, ma non lo ט

en: regexp constant for parameter #%d yields boolean value
it: espressione regolare di valore costante per parametro #%d genera valore booleano

en: regular expression on left of `~' or `!~' operator
it: espressione regolare prima di operatore `~' o `!~'

en: regular expression on right of assignment
it: espressione regolare usata per assegnare un valore

en: regular expression on right of comparison
it: espressione regolare a destra in un confronto

en: remote port invalid in `%s'
it: porta remota invalida in `%s'

en: restoring stdin in parent process failed
it: fallito ripristino di 'stdin' nel processo-padre

en: restoring stdout in parent process failed
it: fallito ripristino di 'stdout' nel processo-padre

en: rshift(%lf, %lf): fractional values will be truncated
it: rshift(%lf, %lf): valori con decimali verranno troncati

en: rshift(%lf, %lf): negative values will give strange results
it: rshift(%lf, %lf): valori negativi daranno risultati strani

en: rshift(%lf, %lf): too large shift value will give strange results
it: rshift(%lf, %lf): valori troppo alti daranno risultati strani

en: rshift: received non-numeric first argument
it: rshift: il primo argomento non ט numerico

en: running %s setuid root may be a security problem
it: eseguire %s con 'setuid' root puע essere un rischio per la sicurezza

en: sending profile to standard error
it: mando profilo a 'standard error'

en: shadow_funcs() called twice!
it: shadow_funcs() chiamata due volte!

en: sin: received non-numeric argument
it: sin: l'argomento non ט numerico

en: source file `%s' is empty
it: file sorgente `%s' vuoto

en: source file does not end in newline
it: file sorgente non termina con carattere 'a capo'

en: special file name `%s' is incomplete
it: nome file speciale `%s' incompleto

en: split: null string for third arg is a gawk extension
it: split: la stringa nulla come terzo arg. ט un'estensione gawk

en: split: second argument is not an array
it: split: il secondo argomento non ט un vettore

en: sqrt: called with negative argument %g
it: sqrt: chiamata con argomento negativo %g

en: sqrt: received non-numeric argument
it: sqrt: argomento non numerico

en: srand: received non-numeric argument
it: srand: l'argomento non ט numerico

en: statement has no effect
it: istruzione che non fa nulla

en: statement may have no effect
it: istruzione che puע non aver alcun effetto

en: strftime: received empty format string
it: strftime: 'format' ט una stringa nulla

en: strftime: received non-numeric second argument
it: strftime: il secondo argomento non ט numerico

en: strftime: received non-string first argument
it: strftime: il primo argomento non ט una stringa

en: sub third parameter is not a changeable object
it: il terzo parametro di 'sub' non ט un oggetto modificabile

en: subscript of array `%s' is null string
it: l'indice del vettore '%s' ט una stringa nulla

en: substr: length %d at start index %d exceeds length of first argument (%d)
it: substr: lunghezza %d dell'indice di partenza %d supera lunghezza del primo argomento (%d)

en: substr: length %g is <= 0
it: substr: lunghezza %g <= 0

en: substr: non-integer length %g will be truncated
it: substr: lunghezza non intera %g: sarא truncata

en: substr: non-integer start index %g will be truncated
it: substr: indice di partenza non intero %g: sarא troncato

en: substr: source string is zero length
it: substr: stringa di partenza lunga zero

en: substr: start index %d is past end of string
it: substr: indice di partenza %d supera la fine della stringa

en: substr: start index %g is invalid, using 1
it: substr: indice di partenza %g invalido, uso 1

en: system: received non-string argument
it: system: l'argomento non ט una stringa

en: tolower: received non-string argument
it: tolower: l'argomento non ט una stringa

en: too many arguments supplied for format string
it: troppi argomenti specificati per il 'format'

en: too many pipes or input files open
it: troppe 'pipe' o file di input aperti

en: toupper: received non-string argument
it: toupper: l'argomento non ט una stringa

en: turning off `--lint' due to assignment to `LINT'
it: disabilito `--lint' a causa di assegnamento a `LINT'

en: unexpected newline
it: carattere 'a capo' inaspettato

en: unexpected type %s in prec_level
it: tipo non previsto %s in 'prec_level'

en: unfinished repeat count
it: contatore di ripetizioni potenzialmente infinito

en: unknown nodetype %d
it: tipo nodo sconosciuto %d

en: unnecessary mixing of `>' and `>>' for file `%.*s'
it: mistura non necessaria di `>' e `>>' per il file `%.*s'

en: unterminated regexp
it: espressione regolare non completata

en: unterminated regexp at end of file
it: espressione regolare non completata a fine file

en: unterminated regexp ends with `\' at end of file
it: espressione regolare non completata termina con `\' a fine file

en: unterminated string
it: stringa non terminata

en: use `PROCINFO["%s"]' instead of `%s'
it: usa `PROCINFO["%s"]' invece che `%s'

en: use `PROCINFO[...]' instead of `/dev/user'
it: usa `PROCINFO[...]' invece che `/dev/user'

en: use of `\ #...' line continuation is not portable
it: uso di `\ #...' continuazione linea non portabile

en: use of dcgettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
it: uso scorretto di dcgettext(_"..."): togliere il carattere '_' iniziale

en: use of dcngettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
it: uso scorretto di dcngettext(_"..."): togliere il carattere '_' iniziale

en: warning:
it: attenzione:

en: xor(%lf, %lf): fractional values will be truncated
it: xor(%lf, %lf): valori con decimali verranno troncati

en: xor(%lf, %lf): negative values will give strange results
it: xor(%lf, %lf): valori negativi daranno risultati strani

en: xor: received non-numeric first argument
it: xor: il primo argomento non ט numerico
