Evolution - en to it translation catalogue (3103 entries)

en: 
    
    There are no items to show in this view
    
    Double-click here to create a new Contact.
it: 
    
    Non c'è niente da mostrare in questa vista
    
    Fare doppio click qui per creare un nuovo contatto.

en: 
      Additional:
it: 
     Addizionale:

en: 
      City:
it: 
     Città:

en: 
      Country:
it: 
     Stato:

en: 
      Family:
it: 
     Famigila:

en: 
      Given:
it: 
     Dato:

en: 
      Name:
it: 
     Nome:

en: 
      Postal Box:
it: 
     Casella Postale:

en: 
      Postal Code:
it: 
     Codice di avviamento postale:

en: 
      Prefix:
it: 
     Prefisso:

en: 
      Region:
it: 
     Regione:

en: 
      Street:
it: 
     Via:

en: 
      Suffix:
it: 
     Suffisso:

en: 
      Unit2:
it: 
     Unità2:

en: 
      Unit3:
it: 
     Unità3:

en: 
      Unit4:
it: 
     Unità4:

en: 
      Unit:
it: 
     Unità:

en: 
    Address:
it: 
    Indirizzo:

en: 
    Birth Date:
it: 
    Data di nascita:

en: 
    Business Role:
it: 
    Occupazione:

en: 
    Categories:
it: 
    Categorie:

en: 
    Comment:
it: 
    Commento:

en: 
    Delivery Label:
it: 
    Etichetta di spedizione:

en: 
    Geo Location:
it: 
    Posizione Geografica:

en: 
    Mailer:
it: 
    Programma di posta:

en: 
    Name:
it: 
    Nome:

en: 
    Public Key:
it: 
    Chiave Pubblica:

en: 
    Telephone:
it: 
    Telefono:

en: 
    Telephones:
it: 
     Telefoni:

en: 
    Time Zone:
it: 
    Fuso orario:

en: 
    Unique String:
it: 
    Stringa Unica:

en:  (Completed
it:  (Completato

en:  (Due
it:  (Scadenza

en:  (default)
it:  (predefinito)

en:  _Check for supported types
it: _Controlla tipi supportati

en:  _Refresh List
it: _Aggiorna Lista

en:  _Remove
it: _Rimuovere

en:  ago
it:  fa

en:  color
it:  colore

en:  to
it:  a

en: % Complete
it: % Completato

en: %02i minute divisions
it: %02i divisioni per minuto

en: %A %d %B %Y
it: %A, %d %B %Y

en: %P %%
it: %p %%

en: %a %l:%M %p
it: %a %I:%M %p

en: %a %m/%d/%Y %H
it: %a %d/%m/%Y %H

en: %a %m/%d/%Y %I %p
it: %a %d/%m/%Y %I %p

en: %d cards
it: %d card

en: %d days
it: %d giorni

en: %d hidden
it: %d nascosti

en: %d hours
it: %d ore

en: %d minutes
it: %d minuti

en: %d new
it: %d nuovi

en: %d seconds
it: %d secondi

en: %d selected
it: %d selezionati

en: %d sent
it: %d inviato/i

en: %d total
it: %d totali

en: %d unsent
it:  %d non inviati

en: %d weeks
it: %d settimane

en: %m/%d/%Y %H
it: %d/%m/%Y %H

en: %m/%d/%Y %H:%M
it: %d/%m/%Y %H:%M

en: %m/%d/%Y %H:%M:%S
it: %d/%m/%Y %H:%M:%S

en: %m/%d/%Y %I %p
it: %d/%m/%Y %I %p

en: %m/%d/%Y %I:%M %p
it: %d/%m/%Y %I:%M %p

en: %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
it: %d/%m/%Y %I:%M:%S %p

en: %s
    
    The error from the activation system is:
    %s
it: %s
    
    L'errore del sistema di attivazione è:
    %s

en: %s
    
    The error from the component system is:
    %s
it: %s
    
    L'errore del sistema dei componenti è:
    %s

en: %s
    
    Unknown error.
it: %s
    
    Errore sconosciuto.

en: %s  You have made changes. Forget those changes and close the editor?
it: %s sono state effettuate delle modifiche.  Dimenticare queste modifiche e chiudere l'editor?

en: %s  You have made changes. Forget those changes and update the editor?
it: %s sono state effettuate delle modifiche.  Dimenticare queste modifiche ed aggiornare l'editor?

en: %s  You have made no changes, close the editor?
it: %s non sono state effettuate modifiche, chiudere l'editor?

en: %s  You have made no changes, update the editor?
it: %s non sono state effettuate modifiche.  Aggiornare l'editor?

en: %s %s after the end of the appointment
it: %s %s dopo la fine dell'appuntamento

en: %s %s after the start of the appointment
it: %s %s dopo l'inizio dell'appuntamento

en: %s %s before the end of the appointment
it: %s %s prima della fine dell'appuntamento

en: %s %s before the start of the appointment
it: %s %s prima dell'inizio dell'appuntamento

en: %s (%d%% complete)
it: %s (%d%% completata)

en: %s - Message
it: %s - Messaggio

en: %s already exists
    Do you want to overwrite it?
it: %s esiste già
    Sovrascriverlo?

en: %s at %s
it: %s alle %s

en: %s at the end of the appointment
it: %s alla fine dell'appuntamento

en: %s at the start of the appointment
it: %s all'inizio dell'appuntamento

en: %s attachment
it: %s allegato

en: %s for an unknown trigger type
it: %s per un'attivazione di tipo sconosciuto

en: %s may not be reconfigured because it is not a local folder
it: %s può non essere stato riconfigurato perchè non è una cartella locale

en: %s service for %s on %s
it: %s servizio per %s su  %s

en: %s: Inbox
it: %s: Posta in Arrivo

en: %sPlease enter the IMAP password for %s@%s
it: %sInserire la password IMAP per %s@%s

en: %sPlease enter the POP3 password for %s@%s
it: %sPrego inserire la password del POP3 di %s@%s

en: %sPlease enter the SMTP password for %s@%s
it: %sInserire la password SMTP per %s@%s

en: '.' and '..' are reserved folder names.
it: I nomi di cartelle '.' e '..' sono riservati.

en: (%d not shown)
it: (%d non mostrati)

en: (No Description)
it: (Nessuna Descrizione Disponibile)

en: (No folder displayed)
it: (Nessuna cartella mostrata)

en: (No name)
it: (Senza nome)

en: (No subject)
it: (nessun oggetto)

en: (None)
it: (Nessuno)

en: (SSL is not supported in this build of evolution)
it: (SSL non è supportato in questa compilazione di Evolution)

en: (Unknown error)
it: (Errore sconosciuto)

en: (Unknown)
it: (Sconosciuto)

en: (Untitled Message)
it: (Messaggio Senza nome)

en: (Untitled)
it: (Senza nome)

en: (match-all) requires a single bool result
it: (match-all) richiede un singolo risultato booleano

en: (none)
it: (nessuno)

en: (unknown host)
it: (host sconosciuto)

en: * Click here to add a contact *
it: * Cliccare qui per aggiungere un contatto *

en: --to--
it: --a--

en: 05 minutes
it: 05 minuti

en: 1 day
it: 1 giorno

en: 1 hour
it: 1 ora

en: 1 minute
it: 1 minuto

en: 1 second
it: 1 secondo

en: 1 week
it: 1 settimana

en: 10 minutes
it: 10 minuti

en: 10th
it: 10

en: 11th
it: 11

en: 12th
it: 12

en: 13th
it: 13

en: 14th
it: 14

en: 15 minutes
it: 15 minuti

en: 15th
it: 15

en: 16th
it: 16

en: 17th
it: 17

en: 18th
it: 18

en: 19th
it: 19

en: 1st
it: 1

en: 20th
it: 20

en: 21st
it: 21

en: 22nd
it: 22

en: 23rd
it: 23

en: 24th
it: 24

en: 25th
it: 25

en: 26th
it: 26

en: 27th
it: 27

en: 28th
it: 28

en: 29th
it: 29

en: 2nd
it: 2

en: 30 minutes
it: 30 minuti

en: 30th
it: 30

en: 31st
it: 31

en: 3rd
it: 3

en: 4th
it: 4

en: 5th
it: 5

en: 60 minutes
it: 60 minuti

en: 6th
it: 6

en: 7th
it: 7

en: 8th
it: 8

en: 9th
it: 9

en: <b>%s</b> has cancelled a meeting.
it: <b>%s</b> ha annullato una riunione.

en: <b>%s</b> has cancelled a task.
it: <b>%s</b> ha annullato un'attività.

en: <b>%s</b> has published free/busy information.
it: <b>%s</b> ha pubblicato informazioni sulla disponibilità.

en: <b>%s</b> has published meeting information.
it: <b>%s</b> ha pubblicato informazioni riguardo una riunione.

en: <b>%s</b> has published task information.
it: <b>%s</b> ha pubblicato informazioni sulle proprie attività.

en: <b>%s</b> has replied to a free/busy request.
it: <b>%s</b> ha risposto a una richiesta di disponibilità.

en: <b>%s</b> has replied to a meeting request.
it: <b>%s</b> ha risposto ad una richiesta di riunione.

en: <b>%s</b> has replied to a task assignment.
it: <b>%s</b> ha risposto all'assegnamento di un compito.

en: <b>%s</b> has sent an unintelligible message.
it: <b>%s</b> ha mandato un messaggio indecifrabile.

en: <b>%s</b> requests you perform a task.
it: <b>%s</b> ha richiesto che venga eseguito un compito.

en: <b>%s</b> requests your free/busy information.
it: <b>%s</b> richiede informazioni sulla disponibilità.

en: <b>%s</b> requests your presence at a meeting.
it: <b>%s</b> richiede la tua presenza ad una riunione.

en: <b>%s</b> wishes to add to an existing meeting.
it: <b>%s</b> vuole aggiungersi ad una riunione esistente.

en: <b>%s</b> wishes to add to an existing task.
it: <b>%s</b> vuole aggiungere informazioni ad una attività esistente.

en: <b>%s</b> wishes to receive the latest meeting information.
it: <b>%s</b> vuole ricevere informazioni aggiornate sulla riunione.

en: <b>%s</b> wishes to receive the latest task information.
it: <b>%s</b> vuole ricevere informazioni aggiornate sull'attività.

en: <br> Please review the following information, and then select an action from the menu below.
it: <br> Controllate queste informazioni, e poi selezionate un'azione dal menu.

en: <click here to select a date>
it: <clicca qui per selezionare una data>

en: <click here to select a folder>
it: <clicca qui per selezionare una cartella>

en: <dd><b>The weather server could not be contacted</b></dd>
it: <dd><b>Il server del meteo non è raggiungibile</b></dd>

en: <i>None</i>
it: <i>Nessuno</i>

en: A Bonobo control for an address popup.
it: Un controllo di Bonobo per il popup di un indirizzo.

en: A Bonobo control for displaying an address.
it: Un controllo di Bonobo che visualizza un indirizzo.

en: A Bonobo control which displays a task list.
it: Un controllo Bonobo che visualizza una lista di task.

en: A file by that name already exists.
    Overwrite it?
it: Esiste già un file con questo nome.
    Sovrascriverlo?

en: A folder with the same name already exists
it: Esiste già una cartella con questo nome

en: A password transition is needed
it: È necessaria una password di transizione.

en: A sample Bonobo control which displays an addressbook.
it: Un semplice controllo di Bonobo che visualizza una rubrica.

en: A sample Bonobo control which displays an calendar.
it: Un semplice controllo di Bonobo che visualizza un calendario.

en: AUTH request failed.
it: Richiesta AUTH non riuscita

en: AUTH request timed out: %s
it: Richiesta AUTH scaduta: %s

en: A_dd
it: A_ggiungi

en: A_ll day event
it: _Eventi della giornata

en: A_lways encrypt to myself when sending encrypted mail
it: Cifra _sempre con la mia chiave quando invio posta cifrata

en: A_ssistant's name:
it: Nome dell'_Assistente:

en: About Ximian Evolution
it: Informazioni su Ximian Evolution

en: About Ximian Evolution...
it: Informazioni su Ximian Evolution...

en: Accept
it: Accettare

en: Accepted
it: Accettata

en: Account Information
it: Informazioni sull'Account

en: Account Management
it: Gestione degli Account

en: Account Name
it: Nome Account

en: Accounts
it: Account

en: Active connections
it: Connessioni attive

en: Add Addressbook
it: Aggiungi rubrica

en: Add Anyway
it: Aggiungiere comunque

en: Add Filter Rule
it: Aggiungi una regola di Filtro

en: Add Rule
it: Aggiungi Regola

en: Add Sender to Address Book
it: Aggiungi Mittente alla Rubrica

en: Add a news feed
it: Aggiungere un notiziario

en: Add action
it: Aggiungi Azione

en: Add address to existing contact "%s"
it: Aggiungi indirizzo al contatto esistente "%s"

en: Add attachment...
it: Aggiungere allegato...

en: Add criterion
it: Aggiungi criterio

en: Add folder to your list of subscribed folders
it: Aggiungi una cartella alla lista di cartelle a cui sei iscritto

en: Add n_ews feed
it: Aggiungi not_iziario

en: Add to Contacts
it: Aggiungi ai Contatti

en: Add to Saved Searches
it: Aggiungi alle Ricerche Salvate

en: Add to _Shortcut Bar
it: Aggiungi alla _Barra dei Collegamenti

en: Add_ress...
it: _Indirizzo...

en: Adding card to LDAP server...
it: Aggiunta di una card al server LDAP in corso...

en: Address Cards
it: Card con Indirizzo

en: Address _2:
it: Indirizzo _2:

en: Addressbook
it: Rubrica

en: Addressbook Sources
it: Sorgenti della Rubrica

en: Addressbook...
it: Rubrica...

en: Advanced
it: Avanzato

en: Advanced Search
it: Ricerca Avanzata

en: Advanced...
it: Avanzato...

en: Aeropuerto del Norte
it: Aeroporto del Nord

en: Africa/Monrovia
it: "Africa/Monrovia

en: Africa/Tunis
it: Africa/Tunisi

en: Al_l stations:
it: _Tutte le stazioni:

en: Alarm Repeat
it: Ripeti avviso

en: Alarm notification service
it: Servizio di notifica dell'avviso sonoro

en: Alarm on %s
it: Allarme: %s

en: Alarms
it: Avvisi Sonoro

en: Alexandria
it: Alessandria

en: Alexandria-Esler
it: Alessandria-Esler

en: Alexandria/Nouzha
it: Alessandria/Nouzha

en: All _People and One Resource
it: Tutto il _Personale e una Risorsa

en: All _folders:
it: Tutte le _cartelle:

en: All folders
it: Tutte le cartelle

en: All news _feeds:
it: _Tutti i notiziari

en: Already has an owner
it: Ha già una shell

en: Always _encrypt to myself when sending encrypted mail
it: _Cifra sempre con la mia chiave quando invio posta cifrata

en: Always _sign outgoing messages when using this account
it: Firmare sempre i messaggi in uscita quando si usa questo account

en: America/Bogota
it: America/Bogotà

en: America/Guadeloupe
it: America/Guadalupe

en: America/Martinique
it: America/Martinica

en: America/Puerto_Rico
it: America/Porto_Rico

en: An Evolution Calendar reminder is about to trigger.
    This reminder is configured to run the following program:
    
            %s
    
    Are you sure you want to run this program?
it: Un avvertimento nel calendario di Evolution sta per essere attivato.
    L'avvertimento è impostato per eseguire il programma seguente:
    
            %s
    
    Si vuole davvero eseguire questo programma?

en: An error occurred in copying files into
    `%s'.
it: Si è verificato un errore durante la copia del file in
    `%s'

en: An organizer is required.
it: È richiesto un organizzatore.

en: An organizer must be set.
it: È necessario impostare un organizer.

en: An unknown person
it: Partecipante sconosciuto

en: Anni_versary:
it: Anni_versario:

en: Anniversary
it: Anniversario

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Answered
it: Risposto

en: Antarctica
it: Antartide

en: Antarctica/Casey
it: Antartide/Casey

en: Antarctica/Davis
it: Antartide/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
it: Antartide/DumontDurville

en: Antarctica/Mawson
it: Antartide/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
it: Antartide/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
it: Antartide/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
it: Antartide/Polo_Sud

en: Antarctica/Syowa
it: Antartide/Syowa

en: Antarctica/Vostok
it: Antartide/Vostok

en: Antartica
it: Antartide

en: Antigua And Barbuda
it: Antigua e Barbuda

en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

en: Any Category
it: Qualunque Categoria

en: Any field contains
it: Qualunque campo contiene

en: Apply Filters
it: Applica Filtri

en: Apply filter rules to the selected messages
it: Applica le regole del filtro ai messaggi selezionati

en: Apply filters to new messages in INBOX
it: Applicare i filtri ai nuovi messaggi in INBOX

en: Apply filters to new messages in INBOX on this server
it: Applicare filtri ai nuovi messaggi nella INBOX su questo server

en: Appointment
it: Appuntamento

en: Appointment - %s
it: Appuntamento - %s

en: Appointments
it: Appuntamenti

en: April
it: Aprile

en: Arctic/Longyearbyen
it: Artide/Longyearbyen

en: Are you sure want to delete this untitled journal entry?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa voce dell'agenda senza nome?

en: Are you sure you want
    to delete this contact?
it: Sicuro di voler cancellare
    questo contatto?

en: Are you sure you want to cancel and delete this journal entry?
it: Sei sicuro di voler annullare e cancellare questa voce dell'agenda?

en: Are you sure you want to cancel and delete this meeting?
it: Sicuro di voler annullare e cancellare questo appuntamento?

en: Are you sure you want to cancel and delete this task?
it: Sei sicuro di voler annullare e cancellare questa attività?

en: Are you sure you want to delete %d appointments?
it: Sei sicuro di voler cancellare %d appuntamenti?

en: Are you sure you want to delete %d journal entries?
it: Sei sicuro di voler cancellare %d voci dell'agenda?

en: Are you sure you want to delete %d tasks?
it: Sei sicuro di voler cancellare %d attività?

en: Are you sure you want to delete the appointment `%s'?
it: Sei sicuro di voler cancellare l'appuntamento `%s'?

en: Are you sure you want to delete the journal entry `%s'?
it: Sei sicuro di voler cancellare la voce dell'agenda `%s'?

en: Are you sure you want to delete the task `%s'?
it: Sei sicuro di voler cancellare l'attività `%s'?

en: Are you sure you want to delete this account?
it: Sicuro di voler cancellare questo account?

en: Are you sure you want to delete this news account?
it: Sicuro di voler cancellare questo aaccount delle news?

en: Are you sure you want to delete this untitled appointment?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo appuntamento senza nome?

en: Are you sure you want to delete this untitled task?
it: Sei sicuro di voler cancellare questa attività senza nome?

en: Are you sure you want to edit all %d messages?
it: Sei sicuro di voler modificare tutti i %d messaggi?

en: Are you sure you want to open all %d messages in separate windows?
it: Sicuro di voler aprire tutti i %d messaggi in finestre separate?

en: Are you sure you want to remove the "%s" folder?
it: Si vuole davvero rimuovere la cartella "%s"?

en: Are you sure you want to resend all %d messages?
it: Sei sicuro di voler rispedire tutti i %d messaggi?

en: Asia/Jerusalem
it: Asia/Gerusalemme

en: Asia/Samarkand
it: Asia/Samarcanda

en: Assign Color
it: Assegna Colore

en: Assign Score
it: Assegna un punteggio

en: Assign Task
it: Assegna Attività

en: Assign this task to others
it: Assegna attività ad altri

en: Assigned
it: Assegnato

en: Assignment
it: Assegnato

en: Assistant
it: Assistente

en: Assistant Phone
it: Telefono Assistente

en: Asswan
it: Assuan

en: At least one attendee is necessary
it: È richiesto almeno un partecipante

en: At least one attendee is required.
it: È richiesto almeno un partecipante.

en: Athens
it: Atene

en: Atlantic
it: Atlantico

en: Atlantic/Azores
it: Atlantico/Azzorre

en: Atlantic/Bermuda
it: Atlantico/Bermuda

en: Atlantic/Canary
it: Atlantico/Canarie

en: Atlantic/Cape_Verde
it: Atlantico/Capo_Verde

en: Atlantic/Faeroe
it: Atlantico/Faeroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
it: Atlantico/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
it: Atlantico/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
it: Atlantico/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
it: Atlantico/South_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
it: Atlantico/Sant'Elena

en: Atlantic/Stanley
it: Atlantico/Stanley

en: Attach
it: Allega

en: Attach a file
it: Allega un file

en: Attach a file to the message
it: Allegare un file al messaggio

en: Attachment
it: Allegato

en: Attachment properties
it: Proprietà dell'allegato

en: Attachments
it: Allegati

en: Attendee
it: Partecipante

en: Attendee status can not be updated because the item no longer exists
it: Impossibile aggiornare lo stato del partecipante; l'elemento non esiste più

en: Attendee status could not be updated because of an invalid status!
it: Impossibile aggiornare lo stato del partecipante; lo stato non è valido!

en: Attendee status could not be updated!
it: Impossibile aggiornare lo stato del partecipante!

en: Attendee status updated
it: Stato del partecipante aggiornato

en: Audio Alarm Options
it: Opzioni Avviso Sonoro

en: August
it: Agosto

en: Australia/Adelaide
it: Australia/Australia

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Authentication failed.
it: Autenticazione fallita

en: Authentication mechanism is too weak
it: Il meccanismo di autenticazione é troppo debole

en: Authentication required
it: Autenticazione richiesta

en: Automatic
it: Automatico

en: B_usy
it: O_ccupato

en: Bad Address
it: Indirizzo errato

en: Bad Free/Busy Message
it: Messaggio di Disponibilità Indecifrabile

en: Bad Meeting Message
it: Messaggio di Richiesta Riunione Non Valido

en: Bad Task Message
it: Messaggio di Attività Indecifrabile

en: Bad authentication response from server.
it: Cattiva risposta di autenticazione dal server.

en: Bad authentication response from server.
it: Cattiva risposta di autenticazione dal server.

en: Bad certificate from %s:
    
    %s
    
    Do you wish to accept anyway?
it: Certificato non corretto da %s:
    
    %s
    Accettare comunque?

en: Baltic
it: Baltico

en: Baltimore
it: Baltimora

en: Bangladesh
it: Banglades

en: Barcelona
it: Barcellona

en: Basic
it: Di base

en: Basics
it: Di base

en: Begins: <b>
it: Inizio: <b>

en: Beijing
it: Pechino

en: Belgium
it: Belgio

en: Berlin
it: Berlino

en: Berlin-Tegel
it: Berlino-Tegel

en: Berlin-Tempelhof
it: Berlino-Tempelhof

en: Bern
it: Berna

en: Bethel
it: Bethe

en: Bethlehem Airport
it: Bethlehem Aeroporto

en: Birth Date
it: Data di nascita

en: Birthda_y:
it: Co_mpleanno:

en: Blank forms at end:
it: Moduli bianchi alla fine:

en: Block Island
it: Isola Bolck

en: Blowing dust
it: Polvere con vento

en: Blowing dust whirls
it: Mulinelli di polvere con vento

en: Blowing duststorm
it: Tempesta di polvere con vento

en: Blowing hail
it: Grandine con vento

en: Blowing ice crystals
it: Aghi di ghiaccio con vento

en: Blowing ice pellets
it: Gragnola con vento

en: Blowing precipitation
it: Precipitazioni con vento

en: Blowing rainfall
it: Precipitazioni ventose

en: Blowing sand
it: Sabbia e vento

en: Blowing sandstorm
it: Tempesta di sabbia con vento

en: Blowing small hail
it: Grandine a piccoli chicchi con vento

en: Blowing snow grains
it: Neve tonda con vento

en: Blowing snowfall
it: Nevicate con vento

en: Blowing spray
it: Spruzzi con vento

en: Blowing squall
it: Bufera con vento

en: Blowing volcanic ash
it: Ceneri vulcaniche con vento

en: Body
it: Corpo

en: Body contains
it: Il corpo contiene

en: Body contents
it: Contenuto del corpo dei messaggi

en: Body does not contain
it: Il corpo non contiene

en: Body or subject contains
it: Il corpo o l'oggetto contengono

en: Bosnia And Herzegowina
it: Bosnia Erzegovina

en: Bosnia-Herzegovina
it: Bosnia-Erzegovina

en: Bottom:
it: Inferiore:

en: Bouvet Island
it: Isola Bouvet

en: Brazil
it: Brasile

en: British Indian Ocean Territory
it: Territori Britannici dell'Oceano Indiano

en: British Virgin Islands
it: Isole Vergini Britanniche

en: Broken clouds
it: Nuvolosità irregolare

en: Brought to you by
it: Sviluppato da

en: Brussels-National Airport
it: Brussels-Aeroporto Nazionale

en: Bucuresti
it: Bucurest

en: Bucuresti-Otopeni
it: Bucurest-Otopeni

en: Bug buddy could not be run.
it: Bug buddy non può essere eseguito.

en: Bug buddy was not found in your $PATH.
it: Impossibile trovare Bug Buddy nel tuo $PATH.

en: Bus
it: Uff

en: Bus 2
it: Uff 2

en: Bus Fax
it: Fax Uff

en: Business
it: Ufficio

en: Business 2
it: Ufficio2

en: Business Address
it: Indirizzo Ufficio

en: Business Fax
it: Fax Ufficio

en: Business Phone
it: Telefono Ufficio

en: Business Phone 2
it: Telefono Ufficio 2

en: Busy
it: Occupato

en: By Company
it: Per Ditta

en: By Sender
it: Per Mittente

en: By Status
it: Per Stato

en: By Subject
it: Per Oggetto

en: CORBA error
it: Errore CORBA

en: C_lose
it: C_hiudi

en: C_ontacts...
it: _Contatti...

en: C_ontaining:
it: _Contenente:

en: C_ut
it: _Taglia

en: Ca_tegories...
it: Ca_tegorie...

en: Calendar
it: Calendario

en: Calendar Message
it: Messaggio del Calendario

en: Calendar URI
it: URI Calendario

en: Calendar and Tasks Settings
it: Impostazioni Calendario e Attività

en: Calendar file could not be updated!
it: Impossibile aggiornare il file di calendario!

en: Calendar information
it: Informazioni di calendario

en: Caliente
it: Claiente

en: Callback
it: Richiamare

en: Callback Phone
it: Telefono a cui Richiamare

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Campeche
it: ampeche

en: Campo Grande
it: ampo Grande

en: Canarias/Fuerteventura
it: Canarie/Fuerteventura

en: Canarias/Gran Canaria
it: Canarie/Gran Canaria

en: Canarias/Hierro
it: Canarie/Hierro

en: Canarias/La Palma
it: Canarie/La Palma

en: Canarias/Lanzarote
it: Canarie/La Palma

en: Canarias/Tenerife Norte
it: Canarie/Tenerife Nord

en: Canarias/Tenerife Sur
it: Canarie/Tenerife Sud

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel All
it: Annulla Tutto

en: Cancel Mee_ting
it: Annulla R_iunione

en: Cancel Operation
it: Annulla Operazione

en: Cancel Task
it: Annulla Attività

en: Cancel the current mail operation
it: Annulla l'operazione corrente di posta

en: Cancel the meeting for this item
it: Annulla la riunione su questo argomento

en: Cancel this task
it: Annulla questa attività

en: Cancelled
it: Annullato

en: Cancelled.
it: Annullato.

en: Cancelling...
it: Annullamento...

en: Cannot access the Ximian Evolution shell.
it: Impossibile inizializzare la shell di  Ximian Evolution.

en: Cannot append message to maildir folder: %s: %s
it: Impossibile accodare il messaggio alla cartella maildir: %s: %s

en: Cannot append message to mbox file: %s: %s
it: Inpossibile accodare il messaggio al file mbox: %s: %s

en: Cannot append message to mh folder: %s: %s
it: Impossibile accodare il messaggio alla cartella mh: %s: %s

en: Cannot append message to spool file: %s: %s
it: Inpossibile accodare il messaggio al file spool: %s: %s

en: Cannot attach file %s: %s
it: Impossibile allegare il file %s: %s

en: Cannot attach file %s: not a regular file
it: Impossibile allegare il file %s: non è un file regolare

en: Cannot check folder: %s: %s
it: Impossibile controllare la cartella: %s: %s

en: Cannot connect to store: %s
it: Impossibile connettersi allo store: %s

en: Cannot copy a folder over itself.
it: Impossibile copiare una cartella su se stessa.

en: Cannot create a folder with that name
it: Impossibile creare una cartella con quel nome

en: Cannot create folder lock on %s: %s
it: Impossibile creare una cartella di lock in %s: %s

en: Cannot create folder: Invalid operation on this store
it: Impossibile creare una cartella: Operazione non supportata in questo store

en: Cannot create output file: %s:
     %s
it: Impossibile creare il file di output: %s:
     %s

en: Cannot create the directory
    %s
    Error: %s
it: Impossibile creare la directory
    %s
    Errore: %s

en: Cannot create the specified folder:
    %s
it: Impossibile creare la cartella specificata:
    %s

en: Cannot decrypt this message: couldn't create pipe to GPG/PGP: %s
it: Impossibile decifrare questo messaggio: impossibile creare una password verso GPG/PGP: %s

en: Cannot decrypt this message: no ciphertext to decrypt
it: Impossibile decifrare questo messaggio: nessun testo da decifrare

en: Cannot decrypt this message: no password provided
it: Impossibile decifrare questo messaggio: nessuna password è stata fornita

en: Cannot delete folder metadata %s: %s
it: Impossibile cancellare imetadati della cartella %s: %s

en: Cannot delete folder:
    %s
it: Impossibile cancellare la cartella:
    %s

en: Cannot delete folder: %s: Invalid operation
it: Impossibile eliminare la cartella: %s: Operazione non valida

en: Cannot delete folder: %s: No such folder
it: Impossibile eliminare la cartella %s: Cartella inesistente

en: Cannot encrypt this message: couldn't create pipe to GPG/PGP: %s
it: Impossibile cifrare questo messaggio: impossibile creare una pipe verso GPG/PGP: %s

en: Cannot encrypt this message: no password provided
it: Impossibile cifrare questo messaggio: nessuna password è stata fornita

en: Cannot encrypt this message: no plaintext to encrypt
it: Impossibile cifrare questo messaggio: nessun testo da cifrare

en: Cannot encrypt this message: no recipients specified
it: Impossibile cifrare questo messaggio: mancano i destinatari

en: Cannot get folder: %s: %s
it: Impossibile avere la cartella %s: %s

en: Cannot get folder: Invalid operation on this store
it: Impossibile ottenere la cartella: Operazione non supportata in questo store

en: Cannot get message: %s
      %s
it: Impossibile prendere il messaggio: %s
    %s

en: Cannot get message: %s from folder %s
      %s
it: Impossibile prendere il messaggio: %s dalla cartella: %s
      %s

en: Cannot initialize Evolution's Summary component.
it: Impossibile inizializzare il componente Sommario di Evolution.

en: Cannot initialize Evolution's composer.
it: Impossibile inizializzare il composer di Evolution.

en: Cannot initialize Evolution's folder info component.
it: Impossibile attivare il componente folder info di Evolution.

en: Cannot initialize Evolution's mail component.
it: Impossibile inizializzare il componente della posta di Evolution.

en: Cannot initialize Evolution's mail config component.
it: Impossibile attivare il componente di configurazione della posta di Evolution.

en: Cannot initialize the Bonobo component system.
it: Impossibile inizializzare il sistema di componenti Bonobo.

en: Cannot initialize the Ximian Evolution shell: %s
it: Impossibile inizializzare la shell di  Ximian Evolution: %s

en: Cannot make a folder a child of one of its descendants
it: Impossibile rendere una cartella figlia di uno dei suoi discendenti

en: Cannot move a folder into one of its descendants.
it: Impossibile spostare una cartella in una delle sue suttostanti.

en: Cannot move a folder over itself.
it: Impossibile spostare la cartella su se stessa.

en: Cannot open MH directory path: %s: %s
it: Impossibile aprire il percorso della directory MH: %s: %s

en: Cannot open mailbox: %s: %s
it: Impossibile aprire la casella di posta: %s: %s

en: Cannot open maildir directory path: %s: %s
it: Impossibile aprire il percorso della directory maildir: %s: %s

en: Cannot open message
it: Impossibile aprire il messaggio

en: Cannot open temporary mailbox: %s
it: Impossibile creare una mbox temporanea: %s

en: Cannot parse search expression: %s:
    %s
it: Impossibile filtrare l'espressione di ricerca: %s:
    %s

en: Cannot register on OAF
it: Impossibile registrare OAF

en: Cannot register storage with shell
it: Impossibile attivare lo storage nella shell

en: Cannot rename folder:
    %s
it: Impossibile rinomincare la cartella:
    %s

en: Cannot rename folder: %s: Invalid operation
it: Impossibile rinominare la cartella %s: Operazione non valida

en: Cannot rename folder: %s: No such folder
it: Impossibile rinominare la cartella %s: Cartella inesistente

en: Cannot save folder metainfo to %s: %s
it: Impossibile salvarele metainfo della cartella %s: %s

en: Cannot save folder metainfo; you'll probably find you can't
    open this folder anymore: %s: %s
it: Impossibile salvare le metainfo della cartella; probabilmente non 
    sarà più possibile riaprire questa cartella: %s: %s

en: Cannot send message: no recipients defined.
it: Impossibile inviare il messaggio: senza destinatari.

en: Cannot send message: sender address not defined.
it: Impossibile inviare il messaggio: l'indirizzo del mittente non è stato definito.

en: Cannot send message: sender address not valid.
it: Impossibile inviare il messaggio: l'indirizzo del mittente non è valido.

en: Cannot set up local storage -- %s
it: Impossibile impostare il local storage --%s

en: Cannot sign this message: couldn't create pipe to GPG/PGP: %s
it: Impossibile firmare questo messaggio: impossibile creare una pipe verso GPG/PGP: %s

en: Cannot sign this message: no password provided
it: Impossibile firmare questo messaggio: non è stata fornita nessuna password

en: Cannot sign this message: no plaintext to clearsign
it: Impossibile firmare questo messaggio: nessun testo da firmare

en: Cannot sign this message: no plaintext to sign
it: Impossibile firmare questo messaggio: nessun testo da firmare

en: Cannot transfer folder:
    %s
it: Impossibile trasferire la cartella:
    %s

en: Cannot verify this message: couldn't create pipe to GPG/PGP: %s
it: Impossibile verificare questo messaggio: impossibile creare una pipe verso GPG/PGP: %s

en: Cannot verify this message: couldn't create temp file: %s
it: Impossibile verificare questo messaggio: impossibile creare un file temporaneo: %s

en: Cannot verify this message: no plaintext to verify
it: Impossibile verificare questo messaggio: nessun testo da verificare

en: Cape Verde
it: Capo Verde

en: Car
it: Auto

en: Car Phone
it: Telefono auto

en: Card ID already exists
it: ID della card già esistente

en: Card View
it: Vista della carta

en: Card not found
it: Card non trovata

en: Card:
it: Tessera:

en: Case Sensitive
it: Sensibile alle Maiuscole

en: Categories
it: Categorie

en: Categories: %s
it: Categorie: %s

en: Category editor not available.
it: Editor delle categorie non disponibile.

en: Category is
it: La categoria è

en: Cayman Islands
it: Isole Caimane

en: Central African Republic
it: Repubblica Centro Africana

en: Central European
it: Europeo Centrale

en: Central and South America
it: Centro e Sud America

en: Chacarita
it: hacarita

en: Chair
it: Moderatore

en: Chair Persons
it: Moderatori

en: Change Anyway
it: Cambiare comunque

en: Change the name of this folder
it: Cambia il nome a questa cartella

en: Change the properties of this folder
it: Moifica le proprietà di questa cartella

en: Change the settings for the summary
it: Modifica le impostazioni del sommario

en: Change this folder's properties
it: Modifica le proprietà dei questa cartella

en: Changed Contact:
it: Contatti Modificati:

en: Changing folder "%s" to "%s" format
it: Cambiamento del formato della cartella da  "%s" a  "%s"

en: Character Encoding
it: Codifica dei Caratteri

en: Charleroi-Brussels South
it: Charleroi-Brussels Sud

en: Charles City
it: harles City

en: Check Address
it: Controlla Indirizzo

en: Check Full Name
it: Verifiare Nome e Cognome

en: Check for new messages in all folders
it: Controlla se ci sono nuovi messaggio in tutte le cartelle

en: Checking Service
it: Verifica Servizi

en: Checking for New Mail
it: Controllo Nuova Posta

en: Checking for new mail
it: Controllo nuova posta

en: Chihuahua
it: hihuahua

en: Chile
it: Cile

en: China
it: Cina

en: Chinese
it: Cinese

en: Choose an action:
it: Specificare un'operazione:

en: Choose the file that you want to import into Evolution, and select what type of file it is from the list.
    
    You can select "Automatic" if you do not know, and Evolution will attempt to work it out.
it: Scegliere il file che si vuole importare in Evolution, e selezionare che tipo di file sia dalla lista.
    
    Si può selezionare "Automatico" se non si conosce, Evolution tenterà di arrangiarsi.

en: Choose the type of importer to run:
it: Selezionare il tipo di importazione da effettuare:

en: Christmas Island
it: Isole di Natale

en: Classification
it: Classificazione

en: Clear
it: Annulla

en: Clear sky
it: Cielo limpido

en: Clearsigning is not supported by this cipher
it: Questo numero non supporta si essere annullato

en: Click "Import" to begin importing the file into Evolution.
it: Cliccare "Importa" per iniziare l'importazione del file in Evolution.

en: Click OK to close these connections and go offline
it: Fare click su OK per chiudere queste connessioni e disconnettersi

en: Click here for the address book
it: Cliccare qui per la rubrica

en: Click here to add an attendee
it: Fare click qui per aggiungere un partecipante

en: Click to add a task
it: Fare clic qui per aggiungere un'attività

en: Close
it: Chiudi

en: Close the current file
it: Chiudi il file corrente

en: Close this item
it: Elimina quest'oggetto

en: Close this window
it: Chiudi questa finestra

en: Closing connections...
it: Chiusura connessione...

en: Co_ntacts:
it: Co_ntatti:

en: Cocos (Keeling) Islands
it: Isole Coco (Keeling)

en: Collaboration
it: Collaborazione

en: Color for overdue tasks
it: Colore attività scadute

en: Color for tasks due today
it: Colore attività di oggi

en: Command not implemented
it: Comando non implementato

en: Command parameter not implemented
it: Parametro del comando non implementato

en: Comment contains
it: Il commento contiene

en: Common Name
it: Nome comune

en: Comoros
it: Comorre

en: Comp
it: Ditta

en: Company
it: Ditta

en: Company Phone
it: Telefono Ditta

en: Compare against
it: Confronta con

en: Complete
it: Completato

en: Complete.
it: Completato.

en: Completed
it: Completato

en: Completed
it: Completato

en: Completion Date
it: Ultimato il

en: Compose _New Message
it: Componi _Nuovo Messaggio

en: Compose a message
it: Componi un nuovo messaggio

en: Compose a reply to all of the recipients of the selected message
it: Componi una risposta a tutti i destinatari del messaggio selezionato

en: Compose a reply to the mailing list of the selected message
it: Componi una risposta alla mailing list del messaggio selezionato

en: Compose a reply to the sender of the selected message
it: Componi una risposta al mittente del messaggio selezionato

en: Composer
it: Composizione

en: Con_fidential
it: Con_fidenziale

en: Confidential
it: Confidenziale

en: Configuration
it: Configurazione

en: Configuration Database not found
it: Database di Configurazione non trovato

en: Configure the calendar's settings
it: Configura le impostazioni del calendario

en: Configure the task view's settings
it: Configura le impostazioni della vista delle attività

en: Confirm when Expunging a folder
it: Chiedi conferma prima di eliminare definitivamente i messaggi

en: Conflicting Contact:
it: Contatti in Conflitto:

en: Congratulations, your mail configuration is complete.
    
    You are now ready to send and receive email 
    using Evolution. 
    
    Click "Finish" to save your settings.
it: Complimenti, la configurazione della posta é completa.
    
    Siete pronti a mandare e ricevere email
    usando Evolution.
    
    Cliccare su "Fine" per salvare le impostazioni.

en: Connecticut
it: Connecticu

en: Connecting to LDAP server...
it: Connessione al server LDAP in corso...

en: Connecting to server...
it: Connessione al server...

en: Connection cancelled
it: Connessione annullata

en: Contact Editor
it: Editor dei Contatti

en: Contact List Editor
it: Editor della Lista dei Contatti

en: Contact Quick-Add
it: Aggiunta veloce di un Contatto

en: Contacts
it: Contatti

en: Contacts:
it: Contatti:

en: Control that displays an Evolution addressbook minicard.
it: Controllo che visualizza una minicard per la rubrica di Evolution.

en: Cook Islands
it: Isole Cook

en: Copy
it: Copia

en: Copy Link Location
it: Copia la collocazione del Link

en: Copy folder
it: Copia cartella

en: Copy message(s) to
it: Copia messaggio(i) in

en: Copy selected messages
it: Copia i messaggi selezionati

en: Copy selected messages to another folder
it: Copia i messaggi selezionati in una nuova cartella

en: Copy selected task
it: Copia attività selezionata

en: Copy the selection
it: Copia selezionato

en: Copy this folder
it: Copia questa cartella

en: Copy to Folder
it: Copia nella Cartella

en: Copying
it: Copia in corso

en: Copying messages to %s
it: Copia messaggi in %s

en: Cote d'Ivoire
it: Costa d'Avorio

en: Could not authenticate to KPOP server: %s
it: Impossibile autenticare il KPOP server: %s

en: Could not check POP server for new messages: %s
it: Impossibile controllare nuovi messaggi sul server POP: %s

en: Could not check mail file %s: %s
it: Impossibile controllare il file di posta %s: %s

en: Could not close source folder %s: %s
it: Impossibile chiudere la cartella sorgente %s: %s

en: Could not close temp folder: %s
it: Impossibile chiudere la cartella temporanea: %s

en: Could not connect to %s (port %d): %s
it: Impossibile connettersi a %s (porta %d): %s

en: Could not connect to POP server on %s.
it: Impossibile connettersi al server POP su %s

en: Could not connect to server: %s
it: Impossibile connettersi al server: %s

en: Could not create a PGP decryption context.
it: Imposssibile creare un contesto per la decrittazione PGP.

en: Could not create a PGP encryption context.
it: Impossibile creare un contesto per la crittazione PGP.

en: Could not create a PGP signature context.
it: Impossibile creare un contesto per la firma PGP.

en: Could not create a PGP verification context.
it: Impossibile creare un contesto per la verifica PGP.

en: Could not create a S/MIME certsonly context.
it: Imposssibile creare un contesto per S/MIME.

en: Could not create a S/MIME decode context.
it: Impossibile creare un contesto di codifica  S/MIME.

en: Could not create a S/MIME encryption context.
it: Imposssibile creare un contesto per la crittazione S/MIME.

en: Could not create a S/MIME envelope context.
it: Imposssibile creare un contesto per la busta S/MIME.

en: Could not create a S/MIME signature context.
it: Imposssibile creare un contesto per la firma S/MIME.

en: Could not create composer window, because you have not yet
    configured any identities in the mail component.
it: Impossibile creare una finestra di composizione, poichè non é
    stata ancora configurata nessuna identità nel componente della posta.

en: Could not create composer window:
    Unable to activate HTML editor component.
it: Impossibile creare la finestra di composizione:
    Il componente HTML non è disponibile.

en: Could not create composer window:
    Unable to activate address selector control.
it: Impossibile creare una finestra di composizione:
    impossibile attivare il controllo del selettore di indirizzi.

en: Could not create directory %s:
    %s
it: Impossibile creare la directory %s:
    %s

en: Could not create directory %s: %s
it: Impossibile creare la directory %s: %s

en: Could not create file `%s':
    %s
it: Impossibile creare il file `%s':
    %s

en: Could not create folder `%s':
    %s
it: Impossibile creare la cartella `%s':
    %s

en: Could not create lock file for %s: %s
it: Impossibile creare il file di blocco per %s; %s

en: Could not create pipe to sendmail: %s: mail not sent
it: Impossibile creare una ridirezione verso sendmail: %s: posta non inviata

en: Could not create pipe: %s
it: Impossibile ridirigere: %s

en: Could not create temporary directory: %s
it: Impossibile creare una directory temporanea: %s

en: Could not create the alarm notify service
it: Impossibile inizializzare il servizio di notifica

en: Could not create the alarm notify service factory
it: Impossibile creare la babbrica per il servizio di notifica dell'avviso sonoro

en: Could not create the calendar view.  Please check your ORBit and OAF setup.
it: Impossibile creare la vista del calendario.  Controllare le impostazioni di ORBit e di OAF

en: Could not create the component editor factory
it: Impossibile creare la fabbrica per l'editor dei componenti

en: Could not create the tasks view.  Please check your ORBit and OAF setup.
it: Impossibile creare la vista delle attività.  Controllate le impostazioni di ORBit e OAF.

en: Could not delete folder `%s':
    %s
it: Impossibile cancellare la cartella `%s':
    %s

en: Could not delete folder `%s': %s
it: Impossibile cancellare la cartella `%s': %s

en: Could not delete folder index file `%s': %s
it: Impossibile cancellare il file indice della cartella `%s': %s

en: Could not delete folder summary file `%s': %s
it: Impossibile cancellare il sommario della cartella `%s': %s

en: Could not execute %s: mail not sent.
it: Impossibile eseguire %s: posta non inviata.

en: Could not fetch message: %s
it: Impossibile scaricare il messaggio: %s

en: Could not file: %s: %s
it: Impossibile trovare il file %s: %s

en: Could not find 'From' address in message
it: Impossibile trovare l'indirizzo 'Da' nel messaggio

en: Could not find message body in FETCH response.
it: Impossibile trovare il corpo del messaggio nella risposta di FETCH.

en: Could not find widget for a field: `%s'
it: Impossibile trovare il widget per un campo: `%s'

en: Could not fork sendmail: %s: mail not sent
it: Impossibile effettuare fork di sendmail: %s: posta non inviata

en: Could not fork: %s
it: Impossibile fare un fork: %s

en: Could not get Kerberos ticket:
    %s
it: Impossibile avere il ticket di Kerberos:
     %s

en: Could not get group list from server.
it: Impossibile prendere la lista dei gruppi dal server.

en: Could not get inbox for new mail store:
    %s
    No shortcut will be created.
it: Impossibile raggiungere la casella di posta in entrata per il nuovo store:
    %s
    Non verrà creato alcun collegamento.

en: Could not initialize Bonobo
it: Impossibile inizializzare Bonobo

en: Could not initialize GNOME
it: Impossibile inizializzare GNOME

en: Could not initialize gnome-vfs
it: Impossibile inizializzare gnome-vfs

en: Could not load %s: %s
it: Impossibile caricare %s: %s

en: Could not load %s: Module loading not supported on this system.
it: Impossibile caricare %s: Questo sistema non supporta il caricamento di un modulo.

en: Could not load %s: No initialization code in module.
it: Impossibile caricare %s: nessun codice di inizializzazione nel modulo.

en: Could not load summary for %s
it: Impossibile caricare il sommario di %s

en: Could not load the tasks in `%s'
it: Impossibile caricare le attività in `%s'

en: Could not lock '%s'
it: Impossibile bloccare '%s'

en: Could not open `%s':
    %s
    Changes made to this folder will not be resynchronized.
it: Impossibile aprire `%s':
    %s
    Le modifiche fatte a questa cartella non saranno risincronizzate.

en: Could not open `%s'; no items from the calendar folder will be migrated to the tasks folder.
it: Impossibile aprire `%s'; nessun elemento nella cartella del calendario sarà spostato nella cartella delle attività.

en: Could not open cache directory: %s
it: Impossibile aprire la directory cache: %s

en: Could not open directory for news server: %s
it: Impossibile aprire la directory per il news server: %s

en: Could not open file `%s':
    %s
it: Impossibile il file %s:
    %s

en: Could not open file: %s: %s
it: Impossibile aprire il file: %s: %s

en: Could not open folder `%s':
    %s
it: Impossibile aprire la cartella `%s':
    %s

en: Could not open folder: %s: %s
it: Impossibile aprire la cartella %s: %s

en: Could not open folder: message listing was incomplete.
it: Impossibile aprire la cartella: la lista dei messaggi era incompleta.

en: Could not open mail file %s: %s
it: Impossibile aprire il file di posta %s: %s

en: Could not open temporary mail file %s: %s
it: Impossibile aprire il file di posta temporaneo %s: %s

en: Could not open the folder in `%s'
it: Impossibile aprire la cartella in `%s'

en: Could not parse MIME message. Displaying as source.
it: Impossibile interpretare il messaggio MIME.  Viene visualizzato il sorgente.

en: Could not parse URL `%s'
it: Impossibile interpretare URL `%s'

en: Could not read pilot's Address application block
it: Impossibile leggere il blocco Indirizzi del Pilot

en: Could not read pilot's Calendar application block
it: Impossibile leggere il blocco di applicazione del Calendario

en: Could not read pilot's ToDo application block
it: Impossibile leggere il blocco delle applicazioni da fare del Pilot

en: Could not rename folder %s to %s: %s
it: Impossibile rinominare la cartella %s con %s: %s

en: Could not rename folder: %s
it: Impossibile rinominare la cartella: %s

en: Could not retrieve message from POP server %s: %s
it: Impossibile scaricare messaggi dal server POP %s: %s

en: Could not save signature file.
it: Impossibile memorizzare la firma.

en: Could not save summary: %s: %s
it: Impossibile aggiornare il sommario: %s: %s

en: Could not scan folder `%s': %s
it: Impossibile esaminare la cartella `%s':%s

en: Could not send message: %s
it: Impossibile inviare il messaggio: %s

en: Could not start the Evolution Mailer Assistant interface
it: Impossibile avviare l'interfaccia Assistente Posta di Evolution

en: Could not start the Evolution Mailer Assistant interface
    (%s)
it: Impossibile attivare l'interfaccia Assistente Posta di Evolution
    (%s)

en: Could not start wombat
it: Impossibile avviare wombat

en: Could not start wombat server
it: Impossibile avviare il server wombat

en: Could not sync spool folder %s: %s
it: Impossibile sincronizzare cartella spool %s: %s

en: Could not sync spool folder %s: %s
    Folder may be corrupt, copy saved in `%s'
it: Impossibile sincronizzare cartella spool %s: %s
    La cartella potrebbe essere corrotta, copia salvata in `%s'

en: Could not sync temporary folder %s: %s
it: Impossibile sincronizzare cartella temporanea %s: %s

en: Could not update files correctly
it: Impossibile aggiornare i file correttamente

en: Could not update object!
it: Impossibile aggiornare l'elemento!

en: Could not write data: %s
it: Impossibile srivere i dati: %s

en: Could not write log entry: %s
    Further operations on this server will not be replayed when you
    reconnect to the network.
it: Impossibile scrivere il log: %s
    Ulteriori operazioni su questo server non saranno ripetute
    quando ci si riconnette alla rete.

en: Countr_y:
it: _Stato:

en: Create Ru_le From Message
it: Crea Rego_la dal Messaggio

en: Create _New Folder...
it: Crea _Nuova cartella...

en: Create _Virtual Folder From Message
it: Crea una Cartella _Virtuale dal Messaggio

en: Create a New All Day _Event
it: Crea Nuovo _Evento del Giorno

en: Create a New _Task
it: Crea una Nuova _Attività

en: Create a _New Appointment
it: Crea _Nuovo Appuntamento

en: Create a link to this folder in the shortcut bar
it: Creaun  collegamento a questa cartella nella barra dei collegamenti

en: Create a new appointment
it: Crea un nuovo appuntamento

en: Create a new contact "%s"
it: Crea un nuovo contatto "%s"

en: Create a new folder
it: Crea nuova cartella

en: Create a new shortcut
it: Crea un nuovo collegamento

en: Create a new shortcut group
it: Crea un nuovo gruppo di collegamento

en: Create a new task
it: Crea una nuova attività

en: Create a rule to filter messages from this sender
it: Crea una regola per filtrare i messaggi da questo mittente

en: Create a rule to filter messages to these recipients
it: Crea una regola per filtrare i messaggi verso questi destinatari

en: Create a rule to filter messages to this mailing list
it: Crea una regola per filtrare i messaggi verso questa mailing list

en: Create a rule to filter messages with this subject
it: Crea una regola per filtrare i messaggi con questo oggetto

en: Create a virtual folder for these recipients
it: Crea una cartella virtuale per questi destinatari

en: Create a virtual folder for this mailing list
it: Crea una cartella virtuale per questa mailing list

en: Create a virtual folder for this sender
it: Crea una cartella virtuale per queato mittente

en: Create a virtual folder for this subject
it: Crea una cartella virtuale per questo oggetto

en: Create an event for the whole day
it: Crea un evento per l'intera giornata

en: Create new appointments with a default _reminder
it: Crea un nuovo appuntamento con il promemoria predefinito

en: Create new contact
it: Crea un nuovo contatto

en: Create new contact list
it: Crea una nuova lista di contatti

en: Create new shortcut group
it: Crea un nuovo gruppo di collegamento

en: Create or edit mail accounts and other preferences
it: Crea o modifica account si posta ed altre preferenze

en: Create or edit rules for filtering new mail
it: Crea o modifica regole per selezionare la nuova posta

en: Create or edit virtual folder definitions
it: Crea o modifica le definizioni delle cartelle virtuali

en: Create vFolder from Search
it: Crea Cartella Virtuale da Questa Ricerca

en: Croatia
it: Croazia

en: Cu_t
it: _Taglia

en: Cuba
it: cuba

en: Current store format:
it: Formato corrente:

en: Cursor could not be loaded
it: Il cursore non può essere caricato

en: Customise My Evolution
it: Personalizza Evolution

en: Cut
it: Taglia

en: Cut selected messages
it: Taglia i messaggi selezionati

en: Cut selected task
it: Taglia attività selezionata

en: Cut the selection
it: Taglia selezionato

en: Cyprus
it: Cipro

en: Cyrillic
it: Cirillico

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: DATA request timed out: %s: mail not sent
it: RIchiesta di DATA scaduta: %s: posta non inviata.

en: DATA response error: %s: mail not sent
it: Errore nella risposta di DATA: %s: posta non inviata.

en: DATA response error: message termination: %s: mail not sent
it: Errore nella risposta di DATA: terminazione del messaggio: %s posta non inviata.

en: DATA send timed out: message termination: %s: mail not sent
it: DATA ha inviato il segnale di tempo scaduto: terminazione del messaggio: %s posta non inviata.

en: D_epartment:
it: _Dipartimento:

en: Date
it: Data

en: Date & Time
it: Data e Ora

en: Date Completed:
it: Completato in data:

en: Date received
it: Data di Ricezione

en: Date sent
it: Data di spedizione

en: Date/Time:
it: Data/Ora:

en: Date:
it: Data:

en: Day
it: Giorno

en: Day View
it: Vista Giornaliera

en: Days
it: Giorni

en: Dayton-South Airport
it: Dayton-Aeroporto Sud

en: De_fault
it: Pr_edefinito

en: De_lete
it: E_limina

en: December
it: Dicembre

en: Decline
it: Rifiutare

en: Declined
it: Annullato

en: Decrease the text size
it: Ridurre la dimensione del testo

en: Decryption is not supported by this cipher
it: Questo numero non supporta la decrittazione

en: Default
it: Predefinito

en: Default Forward style is:
it: Lo stile predefinito per inoltrare è:

en: Default character encoding:
it: Codice dei caratteri predefinito:

en: Define Views
it: Definisci Viste

en: Delegate To:
it: Delega a:

en: Delegated
it: Delegato

en: Delegated From
it: Delega

en: Delegated To
it: Delegato A

en: Delete
it: Elimina

en: Delete "%s"
it: Elimina "%s"

en: Delete Contact?
it: Cancellare il Contatto?

en: Delete _All Occurrences
it: Elimina _Tutte le Ricorrenze

en: Delete after %s day(s)
it: Elimina dopo %s giorno(i)

en: Delete all but signature
it: Cancella tutto tranne la firma

en: Delete selected contacts
it: Cancella il contatto selezionato

en: Delete selected tasks
it: Elimina attività selezionate

en: Delete the appointment
it: Elimina appuntamento

en: Delete this _Occurrence
it: _Elimina questa Ricorrenza

en: Delete this folder
it: Elimina questa cartella

en: Delete this item
it: Elimina quest'oggetto

en: Delete this list
it: Elimina questa lista

en: Delete...
it: Elimina...

en: Deleted
it: Eliminato

en: Deleting selected objects
it: Rimozione degli elementi selezionati in corso

en: Denmark
it: danimarca

en: Dep
it: Dip

en: Department
it: Dipartimento

en: Description contains
it: La descrizione contiene

en: Description:
it: Descrizione:

en: Details
it: Dettagli

en: Detroit-Taylor
it: Detroit-Taylo

en: Devils Lake (2)
it: Devils Lake (2

en: Dictionary.com Word of the Day
it: Dictionary.com Parola del Giorno

en: Digital IDs...
it: ID digitali...

en: Dijon
it: Digione

en: Dimensions:
it: Dimensioni:

en: Directory %s
    does not have the right permissions. Please make it
    readable and executable and restart Evolution.
it: La directory %s
    non ha i permessi necessari.  Cambiare i permessi in modo
    che sia leggibile ed eseguibile e riavviare Evolution.

en: Disable
it: Disabilita

en: Disable Queries
it: Disabilita Query

en: Disable splash screen
it: Disabilita la schermata di avvio

en: Disconnecting from %s
it: Disconnessione da %s

en: Display
it: Visualizzazione

en: Display a different folder
it: Visualizza un'altra cartella

en: Display a message
it: Visualizza un messaggio

en: Display options
it: Visualizza opzioni

en: Display the next important message
it: Mostra il prossimo messaggio importante

en: Display the next message
it: Mostra il prossimo messaggio

en: Display the next unread message
it: Mostra il prossimo messaggio non letto

en: Display the next unread thread
it: Mostra la prossima discussione non letta

en: Display the previous important message
it: Mostra il messaggio importante precedente

en: Display the previous message
it: Mostra il messaggio precedente

en: Display the previous unread message
it: Mostra il messaggio non letto precedente

en: Do Not Exist
it: Non Esiste

en: Do not ask me again.
it: Non chiedere più in futuro.

en: Do you really want to remove group
    `%s' from the shortcut bar?
it: Si desidera veramente rimuovere il gruppo
    `%s' dalla barra dei collegamenti?

en: Do you want to save changes?
it: Salvare le modifiche?

en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

en: Don't ask me again
it: Non chiedere di nuovo

en: Don't delete
it: Non cancellare

en: Don't import
it: Non importare

en: Don't remove
it: Non rimuovere

en: Don't show this message again.
it: Non mostrare questo messagio in futuro.

en: Done
it: Completato

en: Dr.
it: Dott.

en: Draft
it: Bozza

en: Drafts
it: Bozze

en: Drifting drizzle
it: Pioggerella vagante

en: Drifting dust
it: Polvere vagante

en: Drifting dust whirls
it: Mulinelli di polvere vaganti

en: Drifting duststorm
it: Tempesta di polvere vagante

en: Drifting fog
it: Nebbia vagante

en: Drifting funnel cloud
it: Nube di un tornado vagante

en: Drifting hail
it: Grandine vagante

en: Drifting haze
it: Sottile foschia vagante

en: Drifting ice crystals
it: Aghi di ghiaccio vaganti

en: Drifting ice pellets
it: Gragnola vagante

en: Drifting mist
it: Foschia vagante

en: Drifting precipitation
it: Precipitazioni vaganti

en: Drifting rain
it: Pioggia vagante

en: Drifting sand
it: Sabbia vagante

en: Drifting sandstorm
it: Tempesta di sabbia vagante

en: Drifting small hail
it: Grandine a piccoli chicchi vagante

en: Drifting smoke
it: Fumo vagante

en: Drifting snow
it: Nevicate vaganti

en: Drifting snow grains
it: Neve tonda vagante

en: Drifting spray
it: Spruzzi vaganti

en: Drifting squall
it: Bufera vagante

en: Drifting tornado
it: Tornado vagante

en: Drifting volcanic ash
it: Ceneri vulcaniche vaganti

en: Drizzle
it: Pioggia fine e fitta

en: Drizzle in the vicinity
it: Pioggia fine e fitta nelle vicinanze

en: Dublin
it: Dublino

en: Due
it: Scadenza

en: Due Date
it: Scadenza

en: Duplicate Contact Detected
it: Duplica il Contatto Trovato

en: Dust
it: Polvere

en: Dust in the vicinity
it: Polvere nelle vicinanze

en: Dust whirls
it: Mulinelli di polvere

en: Dust whirls in the vicinity
it: Mulinelli di polvere nelle vicinanze

en: Duststorm
it: Tempesta di polvere

en: Duststorm in the vicinity
it: Tempesta di polvere nelle vicinanze

en: EBook not loaded
it: EBook non caricato

en: EMail: %s
    Common Name: %s
    Organization Unit: %s
    Organization: %s
    Locality: %s
    State: %s
    Country: %s
it: EMail: %s
    Nome: %s
    Unità organizzativa: %s
    Organizzazione: %s
    Località: %s
    Stato: %s
    Nazione: %s

en: E_nable
it: _Abilita

en: E_xit
it: E_sci

en: East
it: Est

en: East - NorthEast
it: Est - NordEst

en: East - Southeast
it: Est - SudEst

en: East London
it: Londra Est

en: East Midlands
it: Est Midlands

en: East St Louis
it: St Louis Est

en: Edinburgh
it: Edimburgo

en: Edit Addressbook
it: Modifica Rubrica

en: Edit Appointment
it: Modifica Appuntamenti

en: Edit Contact Info
it: Modifica Informazioni del Contatto

en: Edit Contact List
it: Modifica la Lista dei Contatti

en: Edit Filters
it: Modifica Filtri

en: Edit Full
it: Modifica Interamente

en: Edit Rule
it: Modifica Regola

en: Edit VFolder
it: Modifica VFolder

en: Edit VFolders
it: Modifica VFolder

en: Edit...
it: Modifica...

en: Egypt
it: Egitto

en: Empty Message
it: Messaggio Vuoto

en: Empty _Trash
it: Vuota _Cestino

en: Enable
it: Abilita

en: Enable Queries (Dangerous!)
it: Abilita Query (Pericoloso!)

en: Enabled
it: Abilitato

en: Encrypt this message with PGP
it: Cifra Messaggio con PGP

en: Encrypt this message with your S/MIME Encryption Cetificate
it: Cifra questo messaggio con il proprio Certificato di Crittazione S/MIME

en: Encryption is not supported by this cipher
it: Questo numero non supporta la crittazione

en: Encryption required for requested authentication mechanism
it: È richiesta la crittografia per il meccanismo di autenticazione richiesto

en: End Date
it: Termine

en: Ending:
it: Fine:

en: Ends: <b>
it: Fine: <b>

en: Enter Delegate
it: Inserire Delegato

en: Enter Password
it: Inserire la Password

en: Enter Password for %s
it: Inserire la Password per %s

en: Enter folder URI
it: Inserire la URI della Cartella

en: Enter password for %s (user %s)
it: Digitare la password per %s (utente %s)

en: Enter the URL of the news feed you wish to add
it: Aggiungere la URL del notiziario RDF che si vuole aggiungere

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message
it: Inserire gli indirizzi che riceveranno una copia conforme del messaggio

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message without appearing in the recipient list of the message.
it: Inserire gli indirizzi che riceveranno una copia conforme del messaggio senza apparire nell'elenco dei destinatari del messaggio.

en: Enter the character set to use
it: Inserire il set di caratteri da usare

en: Enter the recipients of the message
it: Inserire i destinatari del messaggio

en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

en: Error
it: Errore

en: Error accessing file: %s
it: Errore di accesso al file: %s

en: Error adding card
it: Errore nell'aggiungere una card

en: Error adding list
it: Errore nell'aggiungere la lista

en: Error autosaving message: %s
     %s
it: Errore nel salvataggio automatico del messaggio: %s
    %s

en: Error copying mail temp file: %s
it: Errore nella copia del file temp di posta: %s

en: Error creating SASL authentication object.
it: Errore nel creare un oggetto di autenticazione SASL.

en: Error downloading RDF
it: Errore scaricando il file RDF

en: Error executing %s.
it: Errore nell'esecuzione di %s.

en: Error executing filter search: %s: %s
it: Errore nell'esecuzione della ricerca con filtro: %s: %s

en: Error executing filter: %s: %s
it: Errore nell'esecuzione del filtro: %s: %s

en: Error executing search expression: %s:
    %s
it: Errore nell'esecuzione della ricerca: %s:
    %s

en: Error in regular expression '%s':
    %s
it: Errore nell'espressione regolare `%s':
    %s

en: Error in search expression.
it: Errore nel criterio di ricerca.

en: Error loading %s
it: Errore nel caricare: %s

en: Error loading default addressbook.
it: Impossibile caricare l'indirizzario di default.

en: Error loading file: %s
it: Errore nel caricare il file: %s

en: Error loading filter information:
    %s
it: Errore nel caricare le informazioni dei filtri:
    %s

en: Error modifying card
it: Errore nella modifica della card

en: Error modifying list
it: Errore nella modifica della lista

en: Error parsing filter: %s: %s
it: Errore nel filtro di smistamento: %s: %s

en: Error reading mail file: %s
it: Errore nella lettura del file di posta: %s

en: Error removing card
it: Errore nella rimozione di una card

en: Error removing list
it: Errore nella rimozione della lista

en: Error saving file: %s
it: Errore nel salvare il file: %s

en: Error saving messages to: %s:
     %s
it: Errore nel salvare i messaggi in: %s
    %s

en: Error saving shortcuts.
it: Errore di salvataggio dei collegamenti.

en: Error starting %s
it: Errore nell'avvio di %s

en: Error while '%s':
    %s
it: Errore durante '%s':
    %s

en: Error while communicating with calendar server
it: Errore durante la comunicazione con il server del calendario

en: Error while performing operation:
    %s
it: Errore durante l'operazione:
    %s

en: Error while reading file %s:
    %s
it: Errore di lettura del file: %s
    %s

en: Error writing mail temp file: %s
it: Errore nella scrittura del file temp di posta: %s

en: Error writing to temp mailbox: %s
it: Errore di scrittura nella mbox temporanea: %s

en: Esq.
it: Egr.

en: Ethiopia
it: Etiopia

en: Europe
it: Europa

en: Europe/Amsterdam
it: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
it: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
it: Europa/Atene

en: Europe/Belfast
it: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
it: Europa/Belgrado

en: Europe/Berlin
it: Europe/Berlino

en: Europe/Bratislava
it: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
it: Europa/Brussels

en: Europe/Bucharest
it: Europa/Bucarest

en: Europe/Budapest
it: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
it: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
it: Europa/Copenhagen

en: Europe/Dublin
it: Europa/Dublino

en: Europe/Gibraltar
it: Europa/Gibilterra

en: Europe/Helsinki
it: Europa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
it: Europa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
it: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
it: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
it: Europa/Lisbona

en: Europe/Ljubljana
it: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
it: Europa/Londra

en: Europe/Luxembourg
it: Europa/Lussemburgo

en: Europe/Madrid
it: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
it: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
it: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
it: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
it: Europa/Mosca

en: Europe/Nicosia
it: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
it: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
it: Europa/Parigi

en: Europe/Prague
it: Europa/Praga

en: Europe/Riga
it: Europa/Riga

en: Europe/Rome
it: Europa/Roma

en: Europe/Samara
it: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
it: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
it: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
it: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
it: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
it: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
it: Europa/Stoccolma

en: Europe/Tallinn
it: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
it: Europa/Tirana

en: Europe/Uzhgorod
it: Europa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
it: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
it: Europa/Vaticano

en: Europe/Vienna
it: Europa/Vienna

en: Europe/Vilnius
it: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
it: Europa/Varsavia

en: Europe/Zagreb
it: Europa/Zagabria

en: Europe/Zaporozhye
it: Europa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
it: Europa/Zurigo

en: Evaluation of the search expression did not yield a boolean value
it: La valutazione dell'espressione di ricerca non ha restituito un valore booleano

en: Event information
it: Informazioni sul calendario

en: Every
it: Ogni

en: Evolution - Create new folder
it: Evolution - Crea nuova cartella

en: Evolution Account Assistant
it: Guida agli Account di Evolution

en: Evolution Account Editor
it: Editor degli Account di Evolution

en: Evolution Addressbook minicard viewer
it: Visore di minicard per la rubrica di Evolution

en: Evolution Alarm
it: Avviso Evolution

en: Evolution Error
it: Errore in Evolution

en: Evolution Import Assistant
it: Assistente Importazione di Evolution

en: Evolution Importer Assistant
it: Assistente Importatore di Evolution

en: Evolution News Editor
it: Editor dlle News di Evolution

en: Evolution Setup Assistant
it: Assistente Configurazione di Evolution

en: Evolution _Window
it: _Finestra di Evolution

en: Evolution calendar executive summary component.
it: Componente dell'sommario esecutivo del calendario di Evolution.

en: Evolution calendar iTip/iMip viewer
it: Visore iTip/iMip del calendario di Evolution

en: Evolution can import data from the following files:
it: Evolution può importare dati dai seguenti file:

en: Evolution component for handling contacts.
it: Componente di Evolution per gestire i contatti.

en: Evolution component for handling mail.
it: Componente di Evolution per gestire la posta.

en: Evolution component for handling the calendar.
it: Componente di Evolution per gestire il calendario.

en: Evolution component for the executive summary.
it: Componente di Evolution per il sommario esecutivo.

en: Evolution could not create directory
    %s:
    %s
it: Impossibile creare la directory
    %s:
    %s

en: Evolution does not recognize this type of signed message.
it: Evolution non riconosce questo tipo di firma digitale.

en: Evolution does not support calendar reminders with
    email notifications yet, but this reminder was
    configured to send an email.  Evolution will display
    a normal reminder dialog box instead.
it: Il calendario di Evolution al momento non permette di spedire
    notifiche attraverso la posta elettronica, anche se questo avvertimento
    richiede l'invio di un messaggio di posta elettronica.  Per questo,
    Evolution visualizzerà invece un messaggio a video.

en: Evolution has detected an old
    Executive-Summary directory.
    This needs to be removed before
    Evolution will run.
    Do you want me to remove this directory?
it: Evolution ha trovato una vecchia
    directory del Sommario Esecutivo.
    È necessario rimuoverla prima di
    avviare Evolution.
    Rimuovere questa directory?

en: Evolution has found Elm mail files
    Would you like to import them into Evolution?
it: Evoluion ha trovato file di posta Elm
    Si desidera importarli in Evolution?

en: Evolution has found GnomeCard files.
    Would you like them to be imported into Evolution?
it: Evolution ha trovato file GnomeCard.
    Si desidera importarli in Evolution?

en: Evolution has found Netscape mail files.
    Would you like them to be imported into Evolution?
it: Evolution ha trovato file di posta Netscape.
    Si desidera importarli in Evolution?

en: Evolution has found Pine mail files.
    Would you like to import them into Evolution?
it: Evolution ha trovato file di posta Pine.
    Si desidera importarli in Evolution

en: Evolution has taken the tasks that were in your calendar folder and automatically migrated them to the new tasks folder.
it: Attenzione: le attività che erano nella cartella del calendario sono ora nella cartella delle attività.

en: Evolution has tried to take the tasks that were in your calendar folder and migrate them to the new tasks folder.
    Some of the tasks could not be migrated, so this process may be attempted again in the future.
it: Evolution ha spostato le attività presenti nella vecchia cartella di calendario, importandole nella nuova cartella delle attività.
    Tuttavia alcune delle attività non sono state importate, quindi questo processo potrebbe essere avviato di nuovo in futuro.

en: Evolution installation
it: Installazione di Evolution

en: Evolution is importing your old Elm mail
it: Evolution sta importando posta da Elm

en: Evolution is importing your old Netscape data
it: Evolution sta importando i vecchi dati di Netscape

en: Evolution is importing your old Pine data
it: Evolution sta importando i vecchi dati di Pine

en: Evolution is now exiting ...
it: Evolution sta ora terminando ...

en: Evolution is unable to get the addressbook local storage.
    This may have been caused by the evolution-addressbook component crashing.
    To help us better understand and ultimately resolve this problem,
    please send an e-mail to Jon Trowbridge <trow@ximian.com> with a
    detailed description of the circumstances under which this error
    occurred.  Thank you.
it: Evolution non è in grado di prendere l'archivio locale della rubrica.
    Questo fatto potrebbe essere stato causato da un crash del componente
    della rubrica di evolution.
    Per aiutarci a comprendere meglio ed infine risolvere il problema,
    per favore inviare una email a Jon Trowbridge <trow@ximian.com>
    con una descrizione dettagliata delle circostanze nelle quali questo errore 
    si è verificato. Grazie

en: Evolution is unable to get the addressbook local storage.
    Under normal circumstances, this should never happen.
    You may need to exit and restart Evolution in order to
    correct this problem.
it: Evolution non è in grado di prendere l'archivio locale della rubrica.
    In circostanze normali non dovrebbe mai accadere.
    Potrebbe essere necessario chiudere e riavviare Evolution per
    correggere il problema.

en: Evolution mail composer.
it: Compositore della posta di Evolution.

en: Evolution mail executive summary component.
it: Componente dell'indice esecutivo della posta di Evolution.

en: Evolution mail folder display component.
it: Componente di Evolution per visualizzare le cartelle di posta.

en: Evolution mail folder factory component.
it: Fabbrica per il componente delle cartelle di posta di Evolution.

en: Evolution will use this email address to authenticate you with the server
it: Evolution utilizzerà questo indirizzo di posta per autenticarsi con il server

en: Evolution's addressbook name selection interface.
it: Interfaccia per la selezione dei nomi della rubrica di Evolution.

en: Exceptions
it: Eccezioni

en: Execute actions
it: Esegui le azioni

en: Executive summary component could not initialize Bonobo.
it: Il componente del sommario esecutivo non riesce ad inizializzare Bonobo.

en: Exist
it: Esistente

en: Exists
it: Esiste

en: Exit the program
it: Esci dal Programma

en: Expression
it: Espressione

en: Expunging deleted messages
it: Rimozione messaggi sul server in corso

en: Expunging folder
it: Eliminazione cartella

en: External Viewer
it: Visualizzatore Esterno

en: FBUrl
it: FBUr

en: F_ind
it: _Trova

en: F_older
it: C_artelle

en: F_ont...
it: C_arattere...

en: F_ree
it: Libe_ro

en: Factory for the Addressbook Minicard control
it: Fabbrica per il controllo delle Minicard per la rubrica

en: Factory for the Addressbook's address displayer
it: Fabbrica per il visualizzatore di indirizzi della Rubrica

en: Factory for the Addressbook's address popup
it: Fabbrica per il popup di indirizzi della Rubrica

en: Factory for the Addressbook's name selection interface
it: Fabbrica per l'interfaccia di selezione dei nomi della Rubrica

en: Factory for the Calendar Summary component.
it: Fabbrica per il componente del Sommario del Calendario.

en: Factory for the Evolution Tasks control
it: Fabbrica per il controllo di visualizzazione delle attività di Evolution.

en: Factory for the Evolution composer.
it: Fabbrica per il compositore di Evolution.

en: Factory for the Mail Summary component.
it: Fabbrica per il componente del Sommario della Posta

en: Factory for the alarm notification service
it: Fabbrica per il servizio di notifica dell'avviso sonoro

en: Factory for the calendar iTip view control
it: Fabbrica per il controllo della vista iTip del calendario

en: Factory for the sample Addressbook control
it: Fabbrica per il controllo degli esempi della Rubrica

en: Factory for the sample Calendar control
it: Fabbrica per il controllo del Calendario di esempio

en: Factory to centralize calendar component editor dialogs
it: Fabbrica per centralizzare il componente dell'editor dei dialoghi del calendario

en: Factory to create a component editor factory
it: Fabbrica per creare una fabbrica di editor di componenti

en: Factory to import LDIF files into Evolution.
it: Fabbrica per importare i file LDIF in Evolution.

en: Factory to import Outlook Express 4 mails into Evolution
it: Fabbrica per importare le email di Outlook Express 4 in Evolution

en: Factory to import VCard files into Evolution.
it: Fabbrica per importare i file VCard in Evolution.

en: Factory to import mbox into Evolution
it: Fabbrica per importare mbox in Evolution

en: Failed at message %d of %d
it: Errore al messaggio %d di %d

en: Failed on message %d
it: Errore al messaggio %d

en: Failed on message %d of %d
it: Errore al messaggio %d di %d

en: Failed to cache message %s: %s
it: Impossibile salvare messaggio %s nella cache: %s

en: Failed to decode message.
it: Decodifica messaggio non riuscita.

en: Failed to find a common bulk algorithm.
it: Impossibile trovare un algoritmo di bulk comune.

en: Failed to find certificate for "%s".
it: Certificato per "%s" non trovato

en: Failed to get lock using fcntl(2): %s
it: Rimozione del lock usando fcntl(2) non riuscita: %s

en: Failed to get lock using flock(2): %s
it: Rimozione del lock usando flock(2) non riuscita: %s

en: Failed to send username to server
it: Fallito l'invio dello username al server

en: Failed to store mail in temp file %s: %s
it: Impossibile memorizzare la posta nel file temporaneo %s: %s

en: Failed to verify certificates.
it: Verifica certificati non riuscita.

en: Failure in name lookup: %s
it: Errore nella ricerca del nome: %s

en: Falkland Islands
it: Isole Falkland

en: Family Name
it: Cognome

en: Faroe Islands
it: Isole Faroe

en: Fatal mail parser error near position %ld in folder %s
it: Errore fatale di simistamento della posta vicino alla posizione %ld nella cartella %s

en: February
it: Febbraio

en: Fetching Mail
it: Ricezione Posta

en: Fetching summary information for new messages
it: Ricezione delle informazioni sul sommario per i nuovi messaggi

en: Few clouds
it: Poco nuvoloso

en: Few ice crystals
it: Pochi aghi di ghiaccio

en: Few ice pellets
it: Poca gragnola

en: File %s
    should be removed to allow Evolution to work correctly.
    Please remove this file and restart Evolution.
it: È necessario rimuovere il file %s
    perché Evolution possa funzionare correttamente.
    Rimuovere questo file e riavviare Evolution.

en: File %s does not exist
it: Il file %s non esiste

en: File A_s:
it: Memorizza _Come:

en: File As
it: Memorizza Come

en: File exists, overwrite?
it: Il file esiste, sovrascriverlo?

en: File name:
it: Nome del file:

en: File type:
it: Tipo di file:

en: Filename:
it: Nome del file:

en: Filter Rules
it: Regole dei Filtri

en: Filter on Mailing List
it: Filtra sulla Mailng List

en: Filter on Mailing List (%s)
it: Filtra sulla Mailng List (%s)

en: Filter on Mailing _List...
it: Filtra sulla Mailng _List...

en: Filter on Re_cipients
it: Filtro sui _Destinatari

en: Filter on Se_nder...
it: Filtro sul _Mittente...

en: Filter on Sen_der
it: Filtro sul _Mittente

en: Filter on Sub_ject
it: Filtro sull'_Oggetto

en: Filter on _Mailing List
it: Filtro sulla _Mailng List

en: Filter on _Recipients...
it: Filtro sui _Destinatari...

en: Filter on _Subject...
it: Filtra sull'_Oggetto...

en: Filtering Folder
it: Filtraggio Cartella

en: Filters
it: Filtri

en: Find Now
it: Trova Ora

en: Find in Message
it: Trova nel Messaggio

en: Find:
it: Trova:

en: Finland
it: Finlandia

en: First day of wee_k:
it: Primo giorno della _settimana:

en: Flagged
it: Con la bandierina

en: Flippin
it: Filippine

en: Florence
it: Firenze

en: Fog
it: Nebbia

en: Fog in the vicinity
it: Nebbia nelle vicinanze

en: Fog with wind
it: Nebbia con vento

en: Folder
it: Cartella

en: Folder `%s' does not exist.
it: La cartella `%s' non esiste.

en: Folder `%s' is not empty. Not deleted.
it: La Cartella `%s' non è vuota.  Non cancellata.

en: Folder `%s/%s' does not exist.
it: La cartella `%s/%s' non esiste.

en: Folder containing appointments and events
it: Cartella contenente appuntamenti ed eventi

en: Folder containing contact information
it: Cartella contenente le informazioni dei contatti

en: Folder containing mail
it: Cartella contente la posta

en: Folder containing the Evolution Summary
it: Cartella contente il Sommario di Evolution

en: Folder containing to-do items
it: Cartella contente le cose da fare

en: Folder name cannot contain slashes.
it: Il nome della cartella non può contenere barre (/).

en: Folder name cannot contain the Return character.
it: Il nome di una cartella non può contenere il carattere Invio.

en: Folder name:
it: Nome della cartella:

en: Folder type:
it: Tipo di cartella:

en: Folder was destroyed and recreated on server.
it: Cartella distrutta e ricreata sul server.

en: Folders
it: Cartelle

en: Folders whose names begin with:
it: Cartelle il cui nome inizia per:

en: Fonts
it: Caratteri

en: Footer:
it: Note a piè di pagina:

en: For connecting to and downloading mail from POP servers.
it: Per connettersi e scaricare la posta da server POP.

en: For delivering mail by connecting to a remote mailhub using SMTP.
it: Per consegnare la posta connettendosi a un mail hub remoto usando SMTP.

en: For delivering mail by passing it to the "sendmail" program on the local system.
it: Per consegnare la posta passandola al programma "sendmail" sul sistema locale.

en: For reading and storing local mail in standard mbox spool files.
it: Per leggere e memorizzare la posta in file standard mbox.

en: For reading and storing mail on IMAP servers.
it: Per leggere e memorizzare la posta su server IMAP.

en: For reading mail as a query of another set of folders
it: Per leggere la posta come una ricerca di un altro insieme di cartelle

en: For retrieving local mail from standard mbox formated spools.
it: Per ricevere la posta locale da mbox formato standard.

en: For storing local mail in MH-like mail directories.
it: Per memorizzare la posta locale in una directory tipo MH

en: For storing local mail in maildir directories.
it: Per memorizzare la posta locale in directory maildir.

en: For_mat
it: For_mato

en: Force images in HTML mail to be loaded
it: Forza il caricamento delle immagini della posta HTML

en: Forget _Passwords
it: Dimentica _Password

en: Forget remembered passwords so you will be prompted for them again
it: Dimentica le password archiviate in modo che vengano di nuovo richieste

en: Forli
it: Forlì

en: Format
it: Formato

en: Forward
it: Inoltra

en: Forward As
it: Inoltra Come

en: Forward Contact
it: Contatto Precedente

en: Forward _Attached
it: Inoltra Come _Allegato

en: Forward _Inline
it: Inoltra _In Linea

en: Forward _Quoted
it: Inoltra _Citato

en: Forward as i_Calendar
it: Inoltra come i_Calendar

en: Forward the selected message in the body of a new message
it: Inoltra il messaggio selezionato come corpo di un nuovo messaggio

en: Forward the selected message quoted like a reply
it: Inoltra il messaggio selezionato citato come in una risposta

en: Forward the selected message to someone
it: Inoltra il messaggio selezionato come

en: Forward the selected message to someone as an attachment
it: Inoltra il messaggio selezionato a qualcuno come un allegato

en: Forward this item via email
it: Inoltra questo oggetto via email

en: Forwarded Message
it: Messaggio Inoltrato

en: Forwarded message
it: Messaggio inoltrato

en: Forwarded message - %s
it: Messaggio inoltrato - %s

en: Forwarded messages
it: Messaggio inoltrato

en: Fr
it: Ve

en: France
it: Francia

en: Frankfort
it: Francoforte

en: Frankfurt/Main
it: Francoforte/Main

en: Free
it: Libero

en: Free/Busy Information
it: Informazioni sulla Disponibilità

en: Free/Busy Reply
it: Risposta Disponibilità

en: Free/Busy Request
it: Richiesta Disponibilità

en: Free/Busy info begins: <b>
it: Inizio informazioni di disponibilità: <b>

en: Free/Busy info ends: <b>
it: Fine informazioni di disponibilità:

en: Free/Busy information
it: Informazioni sulla disponibilità

en: Freezing drizzle
it: Pioggerella fredda

en: Freezing duststorm
it: Tempesta di polvere gelata

en: Freezing fog
it: Nebbia gelata

en: Freezing hail
it: Grandine gelata

en: Freezing haze
it: Sottile foschia gelata

en: Freezing ice crystals
it: Aghi di ghiaccio gelati

en: Freezing ice pellets
it: Gragnola gelata

en: Freezing mist
it: Foschia gelata

en: Freezing precipitation
it: Precipitazioni gelate

en: Freezing rain
it: Pioggia gelata

en: Freezing sandstorm
it: Tempesta di sabbia gelata

en: Freezing small hail
it: Grandine a piccoli chicchi gelata

en: Freezing snow
it: Nevicate gelate

en: Freezing snow grains
it: Neve tonda gelata

en: Freezing spray
it: Spruzzi gelati

en: Freezing squall
it: Bufera gelata

en: Freezing tornado
it: Tornado gelato

en: Freezing volcanic ash
it: Ceneri vulcaniche gelate

en: French Guiana
it: Guiana francese

en: French Polynesia
it: Polinesia francese

en: French Southern Territories
it: Territori Francesi Meridionali

en: Friday
it: Venerdi

en: From
it: Da

en: From %s:
it: Da %s:

en: From:
it: Da:

en: Fryeburg
it: Friburgo

en: Fukue Airport
it: Fukue Aeroporto

en: Fukui Airport
it: Fukui Aeroporto

en: Fukuoka Airport
it: Fukuoka Aeroporto

en: Full Name
it: Nome e cognome

en: Full _Name...
it: _Nome e Cognome...

en: Function not implemented in this storage
it: Funzione non implementata

en: Funnel cloud
it: Nube di un tornado

en: Funnel cloud in the vicinity
it: Nube di un tornado nelle vicinanze

en: Funnel cloud w/ wind
it: Nube di un tornado con vento

en: General
it: Generale

en: Generating message list
it: Generazione lista messaggi

en: Generic error
it: Errore generico

en: Geneve
it: Ginevra

en: Geographical Position
it: Posizione Geografica

en: George Airport
it: George Aeroporto

en: Germany
it: Germania

en: Get Digital ID...
it: Prendi ID digitale...

en: Getting Folder Information
it: Ricerca Informazioni Cartella

en: Getting message %d (%d%%)
it: Ricezione del messaggio %d (%d%%)

en: Getting message %d of %d
it: Ricezione messaggio %d di %d

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Go To
it: Vai al

en: Go To Date
it: Vai alla data

en: Go To Today
it: Vai A Oggi

en: Go back
it: Torna indietro

en: Go forward
it: Vai avanti

en: Go to _Date
it: Vai alla _Data

en: Go to _Today
it: Vai a _Oggi

en: Go to a specific date
it: Vai ad una data specifica

en: Go to folder...
it: Vai alla Cartella...

en: Go to today
it: Vai a oggi

en: Grand Marais
it: rand Marais

en: Greece
it: Grecia

en: Greek
it: Greco

en: Greenland
it: Groenlandia

en: Grenada
it: Canada

en: Group
it: Gruppo

en: Group name:
it: Nome del Gruppo:

en: Guadeloupe
it: Guadalupe

en: HELO request timed out: %s: non-fatal
it: Richiesta di HELO scaduta: %s: non fatale

en: HELO response error: %s: non-fatal
it: Errore di risposta di HELO scaduta: %s: non fatale

en: HTML signature file:
it: File con la firma HTML:

en: Habana
it: L'Avana

en: Hachijojima Airport
it: achijojima Aeroporto

en: Hail
it: Grandine

en: Hail in the vicinity
it: Grandine nelle vicinanze

en: Hail showers
it: Temporale di grandine

en: Hailey-Sun Valley
it: ailey-Sun Valley

en: Hailstorm
it: Tempesta di grandine

en: Hakodate Airport
it: Hakodate Aeroporto

en: Hamburg
it: Amburgo

en: Hamburg-Finkenwerder
it: Amburgo-Finkenwerde

en: Hanamaki Airport
it: Hanamaki Aeroporto

en: Has subfolders
it: Ha delle sottocartelle

en: Haze
it: Sottile foschia

en: Haze in the vicinity
it: Sottile foschia nelle vicinanze

en: Haze with wind
it: Sottile foschia con vento

en: Header
it: Intestazione

en: Header/Footer
it: Intestazione/Note a piè di pagina

en: Headings
it: Titoli

en: Headings for each letter
it: Titolo per ogni lettera

en: Heard And McDonald Islands
it: Isole Heard e McDonald

en: Heavy drizzle
it: Pioggia fine e fitta intensa

en: Heavy dust
it: Polvere intensa

en: Heavy dust whirls
it: Intensi mulinelli di polvere

en: Heavy duststorm
it: Tempesta di polvere intensa

en: Heavy hail
it: Grandine intensa

en: Heavy ice crystals
it: Aghi di ghiaccio intensi

en: Heavy ice pellets
it: Gragnola Intensa

en: Heavy precipitation
it: Precipitazioni intense

en: Heavy rain
it: Pioggia intensa

en: Heavy sand
it: Sabbia intensa

en: Heavy sandstorm
it: Tempesta di sabbia intensa

en: Heavy small hail
it: Intensa grandine a piccoli chicchi

en: Heavy snow
it: Nevicate intense

en: Heavy snow grains
it: Neve tonda intensa

en: Heavy spray
it: Spruzzi intensi

en: Heavy squall
it: Bufera intensa

en: Height:
it: Altezza:

en: Helena
it: S. Elena

en: Help message
it: Messaggio di Aiuto

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide S_elected Messages
it: Nascondi Messaggi _Selezionati

en: Hide _Deleted Messages
it: Nascondi Messaggi _Cancellati

en: Hide _Read Messages
it: Nascondi Messaggi _Letti

en: Hide deleted messages rather than displaying them with a line through them
it: Nascondi i messaggi cancellati piuttosto che visualizzarli attraversati da una linea

en: Hide the shortcut bar
it: Nascondi la barra dei collegamenti

en: High
it: Altezza

en: Higher
it: Più alto

en: Highest
it: Il più alto

en: Hiroshima Airport
it: Hiroshima Aeroporto

en: Home
it: Casa

en: Home 2
it: Casa 2

en: Home Address
it: Indirizzo di Casa

en: Home Fax
it: Fax Casa

en: Home Phone
it: Telefono di Casa

en: Home Phone 2
it: Telefono Casa 2

en: Host lookup failed: %s: host not found
it: Ricerca dell'Host fallita: %s: host non trovato

en: Host lookup failed: %s: unknown reason
it: Ricerca dell'Host fallita: %s: motivo sconosciuto

en: Hours
it: Ore

en: How many days should the calendar display at once?
it: Quanti giorni contemporaneamente devono essere visualizzati dal calendario?

en: However, the message was successfully sent.
it: Tuttavia, il messaggio è stato inviato correttamente.

en: Hungary
it: Ungheria

en: I/O error
it: Errore I/O

en: IMAP command failed: %s
it: Comando IMAP fallito: %s

en: IMAP server %s does not support requested authentication type %s
it: Il server IMAP %s non supporta il tipo di autenticazione richiesto %s

en: IMAP server response did not contain %s information
it: La risposta del server IMAP non contiene informazione %s

en: Ice crystal storm
it: Tempesta di aghi di ghiaccio

en: Ice crystals
it: Aghi di ghiaccio

en: Ice crystals in the vicinity
it: Aghi di ghiaccio nelle vicinanze

en: Ice pellet storm
it: Tempesta di gragnola

en: Ice pellets
it: Gragnola

en: Ice pellets in the vicinity
it: Gragnola nelle vicinanze

en: Iceland
it: Islanda

en: Identity
it: Identità

en: If
it: Se

en: If this person publishes free/busy or other calendar information on the Internet, enter the address
    of that information here.
it: Se questa persona pubblica informazioni di calendario su Internet,
    inserirne qui la URL.

en: If you can no longer open this mailbox, then
    you may need to repair it manually.
it: Se non si riesce più ad aprire questa mailbox, può essere necessario
    ripararla manualmente.

en: Iki Airport
it: Iki Aeroporto

en: Immediately follow each other
it: Concatenati l'un l'altro

en: Import
it: Importa

en: Import File (step 3 of 3)
it: Importare un File (Passo 3 di 3)

en: Import a single file
it: Importa un file singolo

en: Import data and settings from older programs
it: Importa dati e impostazioni da altri programmi

en: Import data from other programs
it: Imporare dati da altre applicazioni

en: Important
it: Importante

en: Importer Type (step 1 of 3)
it: Tipo di Imporazione (passo 1 di 3)

en: Importers
it: Importatori

en: Importing
it: Importazione

en: Importing %s
    Importer not ready.
    Waiting 5 seconds to retry.
it: Importazione di %s
    Importatore non pronto.
    Attendere 5 secondi per riprovare.

en: Importing %s
    Importing item %d.
it: Importazione %s
    Importazione dell'oggetto %d.

en: Importing %s
    Importing item 1.
it: Importazione %s
    Importazione dell'oggetto 1.

en: Importing %s as %s
it: Importazione di %s come %s

en: Importing %s.
    Starting %s
it: Importazione di %s.
    Avvio di %s

en: Importing Files
it: Importazione File

en: Importing...
it: Importazione in Corso...

en: Imports LDIF files into Evolution.
it: Importa file LDIF in Evolution.

en: Imports Outlook Express 4 files into Evolution
it: Importa i file Outlook Express 4 in Evolution

en: Imports VCard files into Evolution.
it: Importa i file VCard in Evolution.

en: Imports mbox files into Evolution
it: Importa i file mbox in Evolution

en: In HTML mail
it: Posta HTML

en: In Process
it: In Corso

en: In Progress
it: In corso

en: Inbox
it: Posta in Arrivo

en: Include:
it: Includi:

en: Incoming
it: In entrata

en: Increase the text size
it: Aumenta la dimensione del testo

en: Indexing:
it: Indicizza:

en: Indian/Antananarivo
it: Indiano/Antananarivo

en: Indian/Chagos
it: Indiano/Chagos

en: Indian/Christmas
it: Indiano/Natale

en: Indian/Cocos
it: Indiano/Cocos

en: Indian/Comoro
it: Indiano/Comorre

en: Indian/Kerguelen
it: Indiano/Kerguelen

en: Indian/Mahe
it: Indiano/Mahe

en: Indian/Maldives
it: Indiano/Maldive

en: Indian/Mauritius
it: Indiano/Mauritius

en: Indian/Mayotte
it: Indiano/Mayotte

en: Indian/Reunion
it: Indiano/Reunion

en: Individual
it: Individuale

en: Information
it: Informazione

en: Inline
it: In linea

en: Inline Text _File...
it: Inserici un File di Testo...

en: Input File
it: File Sorgente

en: Insert File
it: Inserici File

en: Insert a file as text into the message
it: Inserici un file come testo nel messaggio

en: Insert text file...
it: Inserici un file di testo...

en: Internal error
it: Errore interno

en: Interrupted
it: Interrotto

en: Invalid
it: Non valido

en: Invalid URI
it: URI non valida

en: Invalid argument
it: Argomento non valido

en: Invalid arguments
it: Argomenti non validi

en: Invalid message contents
it: Contenuto del messaggio non valido

en: Invalid type in body-contains, expecting string
it: Tipo non valido in body-contains, ci si aspettava una stringa

en: Iran, Islamic Republic of
it: Iran, Repubblica Islamica del

en: Ireland
it: Irlanda

en: Israel
it: Israele

en: It is possible that the mail server may reveal the recipients by adding an Apparently-To header.
    Send anyway?
it: È possibile che il server di posta riveli i destinatari aggiungento un header simile ad A.
    Inviare lo stesso?

en: Italy
it: Italia

en: Item sent!
it: Elemento Spedito!

en: Ithaca
it: Itaca

en: Izumo Airport
it: Izumo Aeroporto

en: Jacksonville-Craig Airport
it: Jacksonville- Aeroporto Craig

en: January
it: Gennaio

en: Japan
it: Giappone

en: Japanese
it: Giapponese

en: Jeddah King Abdul Aziz International Airport
it: Jeddah King Abdul Aziz Aeroporto Internazionale

en: Jordan
it: Giordania

en: Journal entry - %s
it: Voce nell'agenda - %s

en: Journal information
it: Informazioni di Diario

en: July
it: Luglio

en: June
it: Giugno

en: KBOS
it: LIRU:LIML

en: Kagoshima Airport
it: Kagoshima Aeroporto

en: Kailua-Kona
it: Kailua-Kona"

en: Kansai International Airport
it: Kansai Aeroporto Internazionale

en: Kefallinia
it: Cefalonia

en: Kerkira
it: Corfù

en: Key West
it: Key Ovest

en: Kikai Island
it: Isole Kikai

en: King Khaled International Airport
it: King Khaled Aeroporto Internazionale

en: Kitakyushu Airport
it: Kitakyushu Aeroporto

en: Kochi Airport
it: Kochi Aeroporto

en: Korea, Democratic People's Republic of
it: Korea, Repubblica Democratica Popolare della

en: Korea, Republic of
it: Corea, Repubblica della

en: Korean
it: Coreano

en: Krakow
it: Cracovia

en: Kumamoto Airport
it: Kumamoto Aeroporto

en: Kushiro Airport
it: Kushiro Aeroporto

en: LDAP server containing contact information
it: Server LDAP contenente le informazioni dei contatti

en: L_ocation:
it: Posizione _Geografica:

en: Landscape
it: Orizzontale

en: Language
it: Lingua

en: Leave messages on server
it: Lasciare i messaggi sul server

en: Lebanon
it: Libano

en: Left:
it: Sinistra:

en: Letter tabs on side
it: Lettere sul bordo

en: Libya
it: Libia

en: Light drizzle
it: Pioggia fine e fitta leggera

en: Light dust
it: Polvere leggera

en: Light dust whirls
it: Leggeri mulinelli di polvere

en: Light duststorm
it: Tempesta di polvere leggera

en: Light fog
it: Nebbia leggera

en: Light funnel cloud
it: Leggera nube di un tornado

en: Light hail
it: Grandine leggera

en: Light haze
it: Sottile foschia leggera

en: Light mist
it: Leggera foschia

en: Light precipitation
it: Precipitazioni leggere

en: Light rain
it: Pioggia leggera

en: Light sand
it: Sabbia leggera

en: Light snow
it: Nevicate leggere

en: Light snow grains
it: Neve tonda leggera

en: Light spray
it: Leggeri spruzzi

en: Light squall
it: Leggera bufera

en: Light standstorm
it: Leggera tempesta di sabbia

en: Lisboa
it: Lisbona

en: List _name:
it: Nome della _lista:

en: Lithuania
it: Lituania

en: Load _Images
it: Carica _Immagini

en: Loading Calendar
it: Caricamento del Calendario

en: Loading calendar...
it: Caricamento del calendario...

en: Loading message content
it: Caricamento del contenuto del messaggio

en: Loading...
it: Caricamento in corso...

en: Local Folders
it: Cartelle Locali

en: Local delivery
it: Consegne locali

en: Local mail file %s
it: File di posta locale: %s

en: London
it: Londra

en: London/City
it: Londra/City

en: London/Gatwick
it: Londra/Gatwick

en: London/Heathrow
it: Londra/Heathrow

en: London/Stansted
it: Londra/Stansted

en: Low
it: Basso

en: Lower
it: Più basso

en: Lowest
it: Il più basso

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: MAIL FROM request timed out: %s: mail not sent
it: Richiesta MAIL FROM scaduta: %s: posta non inviata

en: MAIL FROM response error: %s: mail not sent
it: Errore nella risposta MAIL FROM: %s: posta non inviata

en: MH append message cancelled
it: Aggiunta di un messaggio MH annullata

en: MH-format mail directories
it: Directory in formato MH

en: MIME type:
it: Tipo MIME:

en: MTWTFSS
it: LMMGVSD

en: Ma_x number of items shown:
it: Numero ma_ssimo di oggetti mostrati:

en: Mail
it: Posta

en: Mail Alarm Options
it: Opzioni posta di avviso

en: Mail Configuration
it: Configurazione della Posta

en: Mail Settings
it: Impostazioni Posta

en: Mail append cancelled
it: Aggiunta di un messaggio annullata

en: Mail configuration interface
it: Interfaccia di configurazione della posta

en: Mail delivery via the sendmail program
it: Posta consegnata attraverso il programma sendmail

en: Mail from %s
it: Mail da %s

en: Mail storage folder (internal)
it: Cartella di archiviazione posta (interna)

en: Mail summary
it: Sommario della Posta

en: Mail to %s
it: Mail a %s

en: Mailbox Format
it: Formato della Mailbox

en: Mailbox location
it: Collocazione della Mailbox

en: Maildir append message cancelled
it: Aggiunta di messaggio Maildir annullata

en: Maildir-format mail directories
it: Directory in formato Maildir

en: Main toolbar
it: Barra dagli strimenti principale

en: Make this Occurrence _Movable
it: _Rendi rimandabile questa Ricorrenza

en: Make this my _default account
it: Imposta come mio account _predefinito

en: Malaysia
it: Malesia

en: Maldives
it: Maldive

en: Malformed external-body part.
it: Parte esterna del messaggio malformata.

en: Manage Subscriptions
it: Gestione Iscrizioni

en: Manistee
it: Manisa

en: Mar_k as Read
it: Segna come _Letto

en: March
it: Marzo

en: Margarita
it: Maurgarita

en: Margins
it: Margini

en: Marino di Ravenna
it: Marina di Ravenna

en: Mark All as R_ead
it: Segna _Tutti Come Letti

en: Mark all visible messages as read
it: Segna tutti  i messaggi visibili come letti

en: Mark as I_mportant
it: Segna come I_mportante

en: Mark as U_nread
it: Segna come _Non Letto

en: Mark as Unim_portant
it: Segna come _Nonimportante

en: Mark as Unimp_ortant
it: Segna come Non Im_portante

en: Mark as _Important
it: Segna come _Importante

en: Mark the selected messages as having been read
it: Segna i messaggi selezionati come se fossero stati letti

en: Mark the selected messages as important
it: Segna i messaggi selezionati come importanti

en: Mark the selected messages as not having been read
it: Segna i messaggi selezionati come se non fossero stati letti

en: Mark the selected messages as unimportant
it: Segna i messaggi selezionati come non important

en: Mark the selected messages for deletion
it: Segna i messaggi selezionati per cancellarli

en: Marseilles
it: Marsiglia

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Marshalltown
it: Città di Marshall

en: Martinique
it: Martinica

en: Marysville-Beale AFB
it: Marysville-Beale AF

en: Matches:
it: Corrisponde:

en: Matsumoto Airport
it: Matsumoto Aeroporto

en: Matsuyama Airport
it: Matsuyama Aeroporto

en: May
it: Maggio

en: Meeting
it: Riunione

en: Meeting Cancellation
it: Annullamento Riunione

en: Meeting Information
it: Dettagli della Riunione

en: Meeting Proposal
it: Proposta di Riunione

en: Meeting Reply
it: Risposta ad una Riunione

en: Meeting Update
it: Aggiornamento Riunione

en: Meeting Update Request
it: Richiesta di Aggiornamento sulla Riunione

en: Meeting _end time:
it: T_ermine dell' appuntamento ore:

en: Meeting _start time:
it: _Inizio appuntamento ore:

en: Meeting begins: <b>
it: Inizio Riunione: <b>

en: Meeting ends: <b>
it: Fine riunione: <b>

en: Memambetsu Airport
it: Memambetsu Aeroporto

en: Member
it: Membro

en: Members
it: Membri

en: Merge E-Mail Address
it: Unisci Indirizzo Email

en: Message
it: Messaggio

en: Message %s not found.
it: Messaggio %s non trovato.

en: Message Alarm Options
it: Opzioni Messaggi di Avviso

en: Message Body
it: Corpo del messaggio

en: Message Header
it: Header del messaggio

en: Message construction failed: Corrupt mailbox?
it: Fallita la costruziono del messaggio: mailbox corrotta?

en: Message contains
it: Il messaggio contiene

en: Message storage
it: Archivio messaggi

en: Message to Display
it: Messaggio da visualizzare

en: Message was received
it: Il messaggio è stato ricevuto

en: Message was sent
it: Il messaggio è stato inviato

en: Messages
it: Messaggi

en: Mexico
it: Messico

en: Milano/Linate
it: ilano/Linate

en: Minatitlan
it: Mauritilan

en: Minutes
it: Minuti

en: Miss
it: Sig.na

en: Mist
it: Foschia

en: Mist in the vicinity
it: Foschia nelle vicinanze

en: Mist with wind
it: Foschia con vento

en: Mitilini
it: Mitilene

en: Miyakejima Airport
it: Miyakejima Aeroporto

en: Miyazaki Airport
it: Miyazaki Aeroporto

en: Mo
it: Lu

en: Mobile
it: Cellulare

en: Mobile Phone
it: Cellulare

en: Mobile Regional Airport
it: Mobile Aeroporto Regionale

en: Moderate drizzle
it: Pioggia fine e fitta moderata

en: Moderate dust
it: Polvere moderata

en: Moderate dust whirls
it: Moderati mulinelli di polvere

en: Moderate duststorm
it: Tempesta di polvere moderata

en: Moderate fog
it: Nebbia moderata

en: Moderate funnel cloud
it: Moderata nube di un tornado

en: Moderate hail
it: Grandine moderata

en: Moderate haze
it: Sottile foschia moderata

en: Moderate ice crystals
it: Aghi di ghiaccio moderati

en: Moderate ice pellets
it: Gragnola moderata

en: Moderate mist
it: Moderata foschia

en: Moderate precipitation
it: Precipitazioni moderate

en: Moderate rain
it: Pioggia moderata

en: Moderate sand
it: Sabbia moderata

en: Moderate sandstorm
it: Tempesta di sabbia moderata

en: Moderate small hail
it: Moderata grandine a piccoli chicchi

en: Moderate smoke
it: Fumo moderato

en: Moderate snow
it: Nevicate moderate

en: Moderate snow grains
it: Neve tonda moderata

en: Moderate spray
it: Spruzzi moderati

en: Moderate squall
it: Bufera moderata

en: Moderate tornado
it: Tornado moderato

en: Moderate volcanic ash
it: Ceneri vulcaniche moderate

en: Modifying card from LDAP server...
it: Modifica di una card nel server LDAP in corso...

en: Mombetsu Airport
it: Mombetsu Aeroporto

en: Monday
it: Lunedi

en: Month
it: Mese

en: Month View
it: Vista Mensile

en: Morocco
it: Marocco

en: Moscow Domodedovo
it: Mosca Domodedovo

en: Moscow Sheremetyevo
it: Mosca Sheremetyevo

en: Move
it: Sposta

en: Move folder
it: Sposta cartella

en: Move message(s) to
it: Sposta messaggio(i) in

en: Move selected messages to another folder
it: Sposta i messaggi in un'altra cartella

en: Move this folder to another place
it: Sposta questa cartella altrove

en: Move to Folder
it: Sposta nella Cartella...

en: Movemail program failed: %s
it: Fallito lo spostamento della posta: %s

en: Moving
it: Spostamento in corso

en: Moving messages
it: Trasferimento dei messaggi in corso

en: Moving messages to %s
it: Sposta messaggii in %s

en: Mozambique
it: Mozambico

en: Mr.
it: Sig.

en: Mrs.
it: Sig.ra

en: Ms.
it: Sig.ra

en: Multiple Messages
it: Messaggi Multipli

en: Multiple Unseen Messages
it: Messaggi Multipli Non Visti

en: Multiple VCards
it: VCard  Multiple

en: Munchen
it: Monaco

en: My Weather
it: Meteo

en: Mykonos
it: Mikonos

en: NT Login
it: Login NT

en: Nagasaki Airport
it: Nagasaki Aeroporto

en: Nagoya Airport
it: Nagoya Aeroporto

en: Nalchik
it: Nalchi

en: Name
it: Nome

en: Name:
it: Nome:

en: Namespace
it: Spazio per il Nome

en: Naples
it: Napoli

en: Needs Action
it: Richiede Azione

en: Netherlands
it: Olanda

en: Netherlands Antilles
it: Antille Olandesi

en: New
it: Nuovo

en: New All Day _Event
it: Nuovo _Evento del Giorno

en: New Appointment
it: Nuovo Appuntamento

en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

en: New Contact
it: Nuovo Contatto

en: New Contact List
it: Nuova Lista di Contatti

en: New Contact _List
it: Nuova _Lista di Contatti

en: New Contact:
it: Nuovo Contatto:

en: New Delhi/Palam
it: Nuova Deli/Palam

en: New List
it: Nuova Lista

en: New Mail Message
it: Nuovo Messaggio di Posta

en: New Message
it: Nuovo Messaggio

en: New Task
it: Nuova Attività

en: New Tokyo International Airport
it: New Tokyo Aeroporto Internazionale

en: New VFolder
it: Nuova Cartella Virtuale

en: New York-JFK Arpt
it: New York-Arpt JFK

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: New _Appointment
it: Nuovo _Appuntamento

en: New _Appointment...
it: Nuovo _Appuntamento...

en: New _Contact
it: Nuovo Contatto

en: New _Mail Message
it: Nuovo _Messaggio di Posta

en: New _Task
it: Nuova _Attività

en: New phone type
it: Nuovo tipo di telefono

en: New store format:
it: Nuovo formato:

en: New...
it: Nuovo...

en: News Feed
it: Notiziario

en: News Feed Settings
it: Impostazioni Notiziari

en: Next
it: Successivo

en: Next Important Message
it: Messaggio Importante Successivo

en: Next Message
it: Messaggio Successivo

en: Next Thread
it: Discussione Successiva

en: Next Unread Message
it: Messaggo Non Letto Successivo

en: Niagara Falls
it: Cascate del Niagara

en: Nice-Cote d'Azur
it: Nizze-Costa Azzurra

en: Niigata Airport
it: Niigata Aeroporto

en: No Information
it: Nessuna informazione

en: No Message Selected
it: Nessun Messaggio Selezionato

en: No appointments
it: Nessun appuntamento

en: No cards
it: Nessuna card

en: No description
it: Nessuna descrizione disponibile

en: No description available.
it: Nessuna descrizione disponibile.

en: No error
it: Nessun errore

en: No filename provided.
it: È necessario fornire un nome di file.

en: No folder name specified.
it: Nessun nome di cartella specificato.

en: No message with uid %s
it: Nessun messaggio con uid %s

en: No owner
it: Nessun proprietario

en: No provider available for protocol `%s'
it: Nessun fornitore disponibile per il protocollo `%s'

en: No server has been selected
it: Nessun server è stato selezionato

en: No space left
it: Spazio sul dispositivo esaurito

en: No such folder %s
it: Non è presente la cartella %s

en: No such folder `%s'.
it: Cartella `%s' non presente.

en: No such message
it: Messaggio assente

en: No such message %s in %s
it: Non é presente il messaggio %s in %s

en: No such message: %s
it: Non é presente il messaggio: %s

en: No summary
it: Nessuna descrizione

en: No support for authentication type %s
it: Nessun supporto per il tipo di autenticazione %s

en: No tasks
it: Nessuna attività

en: No_tes:
it: No_te:

en: Non-Participant
it: Non Partecipante

en: Non-Participants
it: Non Partecipanti

en: None
it: Nessuno

en: Norfolk Island
it: Isole Norfolk

en: Normal
it: Normale

en: North
it: Nord

en: North - NorthEast
it: Nord - NordEst

en: North - Northwest
it: Nord - NordOvest

en: Northeast
it: NordEst

en: Northern Mariana Islands
it: Isole Mariana Settentrionali

en: Northwest
it: NordOvest

en: Northwest Territories
it: Northwest Territorie

en: Norway
it: Norvegia

en: Not Started
it: Da cominciare

en: Not enough space to create the folder
it: Spazio insufficiente per creare la cartella

en: Not found
it: Non trovato

en: Note: When converting between mailbox formats, a failure
    (such as lack of disk space) may not be automatically
    recoverable.  Please use this feature with care.
it: Attenzione: durante la conversione di formati di mailbox,
    un errore (come una mancanza di spazio su disco) può non essere
    recuperabile automaticamente.  Usare con cautela.

en: Nova Scotia
it: Nuova Scozia

en: November
it: Novembre

en: Now
it: Adesso

en: Number of columns:
it: Numero di colonne:

en: O_verdue tasks:
it: _Attività scadute:

en: Obihiro Airport
it: Obihiro Aeroporto

en: Obtain the latest meeting information
it: Ottieni le informazioni sull'ultima riunione

en: Obtain the latest task information
it: Aggiorna informazioni sull'attività

en: October
it: Ottobre

en: Off
it: Uff

en: Office
it: Ufficio

en: Okayama Airport
it: Okayama Aeroporto

en: Oki Airport
it: Oki Aeroporto

en: Old owner has died
it: La shell precedente è scomparsa

en: Olympia
it: Olimpia

en: On %a, %Y-%m-%d at %H:%M, %%s wrote:
it: Il %a, %Y-%m-%d alle %H:%M, %%s ha scritto:

en: One
it: Uno

en: One mont_h
it: Un _mese

en: One w_eek
it: Una _settimana

en: Open
it: Apri

en: Open Link in Browser
it: Aprei il link nel Browser

en: Open a file
it: Apri un file

en: Open a window for composing a mail message
it: Aprire una finestra per comporre un messaggio di posta

en: Open file
it: Apri file

en: Open in %s...
it: Apri in %s...

en: Open in New Window
it: Apri in una Nuova Finestra

en: Open in New _Window
it: Aprire in una Nuova _Finestra

en: Open the folder linked to this shortcut
it: Aprire la cartella relativa a questo collegamento

en: Open the folder linked to this shortcut in a new window
it: Aprire la cartella relativa a questo collegamento in una nuova finestra

en: Open the selected message in a new window
it: Apre il messaggio selezionato in una nuova finestra

en: Open the selected message in the composer to re-send it
it: Apre il messaggio selezionato in una finestra di composizione per riinviarlo

en: Open this folder in an other window
it: Apre questa cartella in una nuova finestra

en: Opening calendar at %s
it: Apertura calendario %s

en: Opening folder %s
it: Lettura cartella %s in corso

en: Opening store %s
it: Lettura store %s in corso

en: Opening tasks at %s
it: Apertura attività %s in corso

en: Operation cancelled
it: Operazione annullata

en: Operation not supported
it: Operazione non supportata

en: Optional Information
it: Informazioni Opzionali

en: Optional Participant
it: Partecipante Opzionale

en: Optional Participants
it: Partecipanti Opzionali

en: Options
it: Opzioni

en: Organi_zation:
it: Organi_zzazione:

en: Organization
it: Organizzazione

en: Organizer:
it: Organizzatore:

en: Orientation
it: Orientazione

en: Original Contact:
it: Contatto Originale:

en: Original Si_ze
it: Dimensione _Predefinita

en: Osaka International Airport
it: Osaka Aeroporto Internazionale

en: Oshima Airport
it: Oshima Aeroporto

en: Other
it: Altro

en: Other Address
it: Altro Indirizzo

en: Other Contacts
it: Altri Contatti

en: Other Fax
it: Altro fax

en: Other Phone
it: Altro Telefono

en: Other error
it: Altro errore

en: Other...
it: Altro...

en: Out of Office
it: Assente

en: Outbox
it: Posta in Uscita

en: Outgoing
it: In uscita

en: Output File
it: File di Destinazione

en: Overcast
it: Coperto

en: Override server-supplied folder namespace
it: Sovrasrive gli spazi per i nomi delle cartelle forniti dal server

en: Overwrite file?
it: Sovrascrivere il file?

en: PGP Encrypt
it: Cifra con PGP

en: PGP Sign
it: Firma con PGP

en: PGP _Key ID:
it: ID della _chiave PGP:

en: POP Before SMTP auth using a non-pop source
it: autorizzazione POP prima di SMTP usando una sorgente non-pop

en: POP Before SMTP auth using an unknown transport
it: autorizzazione POP prima di SMTP usando un trasporto sconosciuto

en: POP Source URI
it: POP Sorgente URI

en: POP before SMTP
it: POP prima di SMTP

en: P_rofession:
it: _Professione:

en: Pacific/Apia
it: Pacifico/Apia

en: Pacific/Auckland
it: Pacifico/Auckland

en: Pacific/Chatham
it: Pacifico/Chatham

en: Pacific/Easter
it: Pacifico/Pasqua

en: Pacific/Efate
it: Pacifico/Efate

en: Pacific/Enderbury
it: Pacifico/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
it: Pacifico/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
it: Pacifico/Fiji

en: Pacific/Funafuti
it: Pacifico/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
it: Pacifico/Galapagos

en: Pacific/Gambier
it: Pacifico/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
it: Pacifico/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
it: Pacifico/Guam

en: Pacific/Honolulu
it: Pacifico/Honolulu

en: Pacific/Johnston
it: Pacifico/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
it: Pacifico/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
it: Pacifico/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
it: Pacifico/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
it: Pacifico/Majuro

en: Pacific/Marquesas
it: Pacifico/Marquesas

en: Pacific/Midway
it: Pacifico/Midway

en: Pacific/Nauru
it: Pacifico/Nauru

en: Pacific/Niue
it: Pacifico/Niue

en: Pacific/Norfolk
it: Pacifico/Norfolk

en: Pacific/Noumea
it: Pacifico/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
it: Pacifico/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
it: Pacifico/Palau

en: Pacific/Pitcairn
it: Pacifico/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
it: Pacifico/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
it: Pacifico/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
it: Pacifico/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
it: Pacifico/Saipan

en: Pacific/Tahiti
it: Pacifico/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
it: Pacifico/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
it: Pacifico/Tongatap

en: Pacific/Truk
it: Pacifico/Truk

en: Pacific/Wake
it: Pacifico/Wake

en: Pacific/Wallis
it: Pacifico/Wallis

en: Pacific/Yap
it: Pacifico/Yap

en: Page
it: Pagina

en: Page Setup:
it: Impostazione pagina:

en: Pager
it: Impaginatore

en: Palestinian Territory
it: Territorio Palestinese

en: Paper
it: Carta

en: Paper source:
it: Alimentazione della carta:

en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

en: Paris
it: Parigi

en: Paris/Charles De Gaulle
it: Parigi/Charles De Gaulle

en: Paris/Le Bourget
it: Parigi/Le Bourget

en: Paris/Orly
it: Parigi/Orly

en: Partial drizzle
it: Pioggia fine e fitta parziale

en: Partial dust
it: Polvere parziale

en: Partial dust whirls
it: Mulinelli di polvere parziali

en: Partial duststorm
it: Parziale tempesta di polvere

en: Partial fog
it: Parziale nebbia

en: Partial funnel clouds
it: Parziale nube di un tornado

en: Partial hail
it: Parziali grandinate

en: Partial haze
it: Sottile foschia parziale

en: Partial ice crystals
it: Parziali aghi di ghiaccio

en: Partial ice pellets
it: arziale gragnola

en: Partial mist
it: Parziale foschia

en: Partial precipitation
it: Precipitazioni parziali

en: Partial rainfall
it: Pioggia parziale

en: Partial sand
it: Parziale sabbia

en: Partial sandstorm
it: Parziale tempesta di sabbia

en: Partial small hail
it: Parziale grandine a piccoli chicchi

en: Partial smoke
it: Fumo parziale

en: Partial snow grains
it: Neve tonda parziale

en: Partial snowfall
it: Nevicate parziali

en: Partial spray
it: Spruzzi parziali

en: Partial squall
it: Parziale bufera

en: Partial tornado
it: Tornado parziale

en: Partial volcanic ash
it: Ceneri vulcaniche parziali

en: Passo dei Giovi
it: Passo dei Giov

en: Paste
it: Incolla

en: Paste message in the clipboard
it: Incolla il messaggio agli appunti

en: Paste task from the clipboard
it: Incolla attività dagli appunti

en: Paste the clipboard
it: Incolla agli appunti

en: Patches of drizzle
it: Pioggia fine e fitta a chiazze

en: Patches of dust
it: Polvere a banchi

en: Patches of dust whirls
it: Mulinelli di polvere a chiazze

en: Patches of fog
it: Nebbia a banchi

en: Patches of funnel clouds
it: Nube di un tornado a chiazze

en: Patches of hail
it: Grandine a chiazze

en: Patches of haze
it: Sottile foschia a chiazze

en: Patches of ice crystals
it: Aghi di ghiaccio a chiazze

en: Patches of ice pellets
it: Gragnola a chiazze

en: Patches of mist
it: Banchi di Foschia

en: Patches of precipitation
it: Precipitazioni a chiazze

en: Patches of rain
it: Pioggia a chiazze

en: Patches of sand
it: Sabbia a chiazze

en: Patches of small hail
it: Grandine a piccoli chicchi a chiazze

en: Patches of smoke
it: Fumo a chiazze

en: Patches of snow
it: Nevicate a chiazze

en: Patches of snow grains
it: Neve tonda a chiazze

en: Patches of spray
it: Spruzzi a chiazze

en: Patches of volcanic ash
it: Ceneri vulcaniche a chiazze

en: Path: %s, Type: %s
it: Percorso %s, Tipo: %s

en: People's Republic of China
it: Repubblica Popolare Cinese

en: Percent Complete: %i
it: Percentuale Completata: %i

en: Performing query on unknown header: %s
it: É stata effettuata una ricerca su un header sconosciuto: %s

en: Permanently remove all deleted messages from all folders
it: Rimuovi permanentemente i messaggi cancellati da tutte le cartelle

en: Permanently remove all deleted messages from this folder
it: Rimuovi permanentemente i messaggi cancellati da questa cartella

en: Permission denied
it: Permesso negato

en: Peru
it: Perù

en: Philippines
it: Filippine

en: Phone List
it: Lista Telefoni

en: Phone Types
it: Tipi di Telefono

en: Pick a color
it: Scegliere un colore

en: Pingtung North
it: Pingtung Nord

en: Pingtung South
it: Pingtung Sud

en: Play a sound
it: Emetti un suono

en: Play sound:
it: Emetti un suono:

en: Please click "OK" to install the files, or "Cancel" to exit.
it: Cliccare "OK" per installare i files, o "Annulla" per uscire.

en: Please enter information about the way you will send mail. If you are not sure, ask your system
    administrator or Internet Service Provider.
it: Inserire qui sotto le informazioni riguardanti le modalità di invio della posta. Se non si è sicuri, chiedere\n"
    "all'amministratore di sistema o al Provider.

en: Please enter information about your incoming mail server below. If you are not sure, ask your system
    administrator or Internet Service Provider.
it: Inserire qui sotto le informazioni riguardanti il server di posta in entrata. Se non si è sicuri, chiedere
    all'amministratore di sistema o al Provider.

en: Please enter the NNTP password for %s@%s
it: Inserire la passwoed NNTP di %s@%s

en: Please enter your %s passphrase
it: Digitare la %s passphrase

en: Please enter your %s passphrase for %s
it: Digitare la %s passphrase per %s

en: Please enter your name and email address below. The "optional" fields below do not need to be filled in,
    unless you wish to include this information in email you send.
it: Inserire nome e indirizzo email qui sotto. Non è necessario riempire i campi "opzionali",
    a meno che non si desideri includere queste informazioni alle email spedite.

en: Please enter your password for %s
it: Digitare la password per %s

en: Please indicate the nickname of a certificate to sign with.
it: Inserire il soprannome del certificato con cui firmare.

en: Please select a server.
it: Selezionare un server.

en: Please select among the following options
it: Selezionare una delle seguenti opzioni

en: Please select the information that you would like to import:
it: Selezionare il tipo di informazioni che si desidera importare:

en: Please wait
it: Attendere prego

en: Please wait...
it: Attendere prego...

en: Please wait...
    Scanning for existing setups
it: Attendere...
    Ricerca di impostazioni esistenti

en: Pointer to FTP site (%s)
it: Puntatore al sito FTP (%s)

en: Pointer to local file (%s)
it: Puntatore a un file locale (%s)

en: Pointer to local file (%s) valid at site "%s"
it: Puntatore al file locale (%s) valido al sito "%s"

en: Pointer to remote data (%s)
it: Puntatore a dati remoti (%s)

en: Pointer to unknown external data ("%s" type)
it: Puntatore a dati esterni sconosciuti (tipo "%s")

en: Poland
it: Polonia

en: Port Angeles
it: Port Angele

en: Portoroz
it: Portorose

en: Portrait
it: Verticale

en: Portugal
it: Portogallo

en: Poza Rica
it: poza Rica

en: Praha
it: Praga

en: Precipitation in the vicinity
it: Precipitazioni nelle vicinanze

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview the message to be printed
it: Anteprima del messaggio da stampare

en: Preview the printed item
it: Anteprima dell'oggetto da stampare

en: Preview:
it: Anteprima:

en: Previews the calendar to be printed
it: Anteprime del calendario da stampare

en: Previews the contacts to be printed
it: Anteprime dei contatti da stampare

en: Previous
it: Precedente

en: Previous Important Message
it: Messaggio Importante Precedente

en: Previous Message
it: Messaggio Precedente

en: Previous Unread Message
it: Messaggio Non Letto Precedente

en: Pri_vate
it: Pri_vato

en: Prim
it: Princ

en: Primary
it: Principale

en: Primary Email
it: Email principale

en: Primary Phone
it: Telefono Principale

en: Print
it: Stampa

en: Print Calendar
it: Stampa Calendario

en: Print En_velope...
it: Stampa _Busta...

en: Print Envelope
it: Stampa Busta

en: Print Item
it: Stampa Elemento

en: Print Message
it: Stampa Messaggio

en: Print Pre_view
it: _Anteprima di Stampa

en: Print Preview
it: Anteprima di Stampa

en: Print Setup
it: Impostazione Pagina

en: Print Summary
it: Stampa Sommario

en: Print card
it: Stampa card

en: Print cards
it: Stampa card

en: Print envelope
it: Stampa busta

en: Print selected contacts
it: Stampa i contatti selezionati

en: Print summary
it: Stampa sommario

en: Print this calendar
it: Stampa questo calendario

en: Print this item
it: Stampa questo oggetto

en: Print this message
it: Stampa questo messaggio

en: Print using gray shading
it: Stampa usando ombreggiatura grigia

en: Print...
it: Stampa...

en: Printing of Summary failed
it: Stampa Sommario non riuscita

en: Printing of message failed
it: Stampa Messaggio non riuscita

en: Priority
it: Priorità

en: Priority: %s
it: Priorità: %s

en: Private
it: Privato

en: Profession
it: Professione

en: Program Alarm Options
it: Opzioni Programma di Avviso

en: Progress
it: In corso

en: Prompt when sending HTML messages to contacts that don't want them
it: Chiedere conferma prima di inviare messaggi HTML a contatti che non li desiderano

en: Prompt when sending messages with an _empty subject
it: Segnala l'invio di messaggi _senza oggetto.

en: Prompt when sending messages with only _Bcc recipients defined
it: Segnala l'invio di messaggi con solo destinatari _Bcc

en: Properties
it: Proprietà

en: Properties for "%s"
it: Proprietà per "%s"

en: Properties...
it: Proprietà...

en: Protocol not supported
it: Protocollo non supportato

en: Pu_blic
it: Pub_blico

en: Public
it: Pubblico

en: Publish Free/Busy information for this calendar
it: Rende note le informazioni sulla Disponibilità per questo calendario

en: Puerto Rico
it: Porto Rico

en: QUIT request timed out: %s: non-fatal
it: Richiesta QUIT scaduta: %s: non fatale

en: QUIT response error: %s: non-fatal
it: Errore nella risposta di QUIT: %s: non fatale<

en: Querying Addressbook...
it: Interrogazione Rubrica...

en: Question
it: Domanda

en: Quoted
it: Citato

en: Quotes of the Day
it: Citazione del Giorno

en: RCPT TO request timed out: %s: mail not sent
it: La richiesta di RCPT TO: %s: posta non inviata

en: RCPT TO response error: %s: mail not sent
it: Errore nella risposta di RCPT TO: %s: posta non inviata

en: RSET request timed out: %s
it: Richiesta RSET scaduta: %s

en: RSET response error: %s
it: Errore nella risposta di RSET: %s

en: R_efresh time (seconds):
it: Tempo per il r_efresh (secondi):

en: Raging tornado
it: Tornado devastante

en: Rain
it: Pioggia

en: Rain in the vicinity
it: Pioggia nelle vicinanze

en: Rain showers
it: Rovesci temporaleschi

en: Re_fresh Meeting
it: _Aggiorna Riunione

en: Re_fresh Task
it: A_ggiorna Attività

en: Re_member this password
it: Ri_corda questa password

en: Re_move
it: Ri_muovere

en: Re_name this Group...
it: _Rinomina questo Gruppo...

en: Read
it: Leggi

en: Really delete account?
it: Cancellare veramente questo account?

en: Received
it: Ricevuta

en: Receiving Email
it: Ricezione Email

en: Receiving LDAP search results...
it: Ricezione dei risultati della ricerca LDAP in corso...

en: Receiving Mail
it: Ricezione Posta

en: Receiving Options
it: Opzioni di Ricezione

en: Recipients
it: Destinatari

en: Recipients contain
it: Destinatari contengono

en: Reconfigure /%s
it: Riconfigura /%s

en: Reconfiguring folder
it: Riconfigurazione cartella

en: Reconnecting to %s
it: Riconnessione a %s in corso

en: Recurrence
it: Ricorrenza

en: Recurrence Rule
it: Regole di ricorrenza

en: Recurring
it: Ricorre

en: Redding
it: edding

en: Refresh List
it: Aggiorna Lista

en: Refresh List of Folders
it: Aggiorna la Lista delle Cartelle

en: Refresh _time (seconds):
it: Tempo _per il refresh (secondi):

en: Refreshing folder
it: Aggiornamento cartella

en: Regex Match
it: Corrispindenza con l'espressione regolare

en: Regions
it: Regioni

en: Regular expression compilation failed: %s: %s
it: Compilazione dell'espressione regolare fallita: %s: %s

en: Reload
it: Aggiorna

en: Reload the view
it: Aggiorna questa vista

en: Remember this password
it: Ricorda questa password

en: Remember this password for the remainder of this session
it: Ricorda questa password per il resto della sessione

en: Reminder
it: Promemoria

en: Reminders
it: Promemoria

en: Removal Complete
it: Rimozione Completata

en: Remove
it: Rimuovere

en: Remove All
it: Rimuovere Tutti

en: Remove folder from your list of subscribed folders
it: Elimina una cartella dalla lista delle cartelle a cui sei iscritto

en: Remove selected items from the attachment list
it: Rimuovere gli oggetti selezionati dalla lista degli allegati

en: Remove this shortcut from the shortcut bar
it: Rimuovi il collegamento dalla barra dei collegamenti

en: Remove this shortcut group
it: Rimuovi questo gruppo di collegamento

en: Removing card from LDAP server...
it: Rimozione di una card dal server LDAP in corso...

en: Removing folder %s
it: Rimozione cartella %s

en: Rename Shortcut Group
it: Rimnomina questo Gruppo di Collegamento

en: Rename folder
it: Rinomina cartella

en: Rename selected shortcut group to:
it: Rinomina questo gruppo di collegamento come:

en: Rename selected shortcut to:
it: Rinomina il collegamento selezionato come:

en: Rename shortcut
it: Rinomina collegamento

en: Rename the "%s" folder to:
it: Rinominare la cartella \"%s\" in:

en: Rename this shortcut
it: Rinomina questo collegamento

en: Rename this shortcut group
it: Rinomina questo gruppo di collegamento

en: Repeat the alarm
it: Ripeti l'avviso

en: Replied to
it: Risposto a

en: Reply
it: Rispondi

en: Reply to All
it: Rispondi a Tutti

en: Reply to _All
it: Rispondi a _Tutti

en: Reply to _List
it: Rispondi alla _Lista

en: Reply-To
it: Rispondi-a

en: Reply-To:
it: Rispondi-a:

en: Repository offline
it: Deposito non in linea

en: Republic Of Korea
it: Repubblica della Corea

en: Republic Of Moldova
it: Repubblica della Moldova

en: Requested action aborted: error in processing
it: Azione richiesta interrotta: errore di processo

en: Requested action not taken: insufficient system storage
it: Azione richiesta non effettuata: spazio non disponibile

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
it: L'operazione richiesta non è stata effettuata: nome non valido

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
it: Azione richiesta non effettuata: casella non disponibile

en: Requested mail action aborted: exceeded storage allocation
it: L'operazione richiesta sulla posta è stata interrotta: spazio non disponibile

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
it: L'azione di posta richiesta non è stata effettuata: casella non disponibile

en: Requested mail action okay, completed
it: L'azione di posta richiesta è corretta, completata

en: Required Information
it: Informazioni Richieste

en: Required Participant
it: Partecipante Richiesto

en: Required Participants
it: Partecipanti Richiesti

en: Required People and _One Resource
it: Personale Richiesto e _una risorsa

en: Reset the text to its original size
it: Reimpostare il testo alla dimensione predefinita

en: Resolving: %s
it: Sto risolvendo: %s

en: Resource
it: Risorse

en: Restarting search.
it: Riavvio della ricerca in corso.

en: Resynchronizing with server
it: Sincronizzazione con il server

en: Retrieving %d message(s)
it: Ricezione di %d messaggio(i)

en: Retrieving POP message %d
it: Ricezione messaggio POP %d

en: Retrieving POP summary
it: Ricezione indice POP

en: Retrieving message %s
it: Scaricamento del messaggio %s

en: Reverse on even pages
it: Inverti le pagine pari

en: Right:
it: Destra:

en: Rockland
it: ockland

en: Role
it: Ruolo

en: Room
it: Stanza

en: Roosevelt
it: oosevelt

en: Rostov-Na-Donu
it: ostov-Na-Donu

en: Roswell
it: oswell

en: Rule name:
it: Nome della Regola:

en: Rules
it: Regole

en: Run a program
it: Esegui programma

en: Run program:
it: Esegui programma:

en: Russian Federation
it: Federazione Russa

en: S/MIME Encrypt
it: Cifra con S/MIME

en: S/MIME Sign
it: Firma con S/MIME

en: SMTP Authentication
it: Autenticazione SMTP

en: SMTP Greeting
it: Saluti SMTP

en: SMTP mail delivery via %s
it: Posta SMTP consegnata attraverso il programma %s

en: SMTP server %s does not support requested authentication type %s
it: Il server IMAP %s non supporta il tipo di autenticazione richiesto %s

en: SMTWTFS
it: DLMMGVS

en: S_earch Message...
it: C_erca Messaggio...

en: S_how full path for folders
it: M_ostra il percorso completo per le cartelle

en: S_maller
it: Più _Piccolo

en: S_pouse:
it: _Coniuge:

en: Safford-Municipal Airport
it: Safford-Municipal Aeroporto

en: Saint Kitts And Nevis
it: Saint Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
it: Santa Lucia

en: Saint Vincent And The Grena-dines
it: Saint Vincent e  Grena-dines

en: Salzburg
it: Salisburgo

en: Samos
it: Samo

en: Sand
it: Sabbia

en: Sand in the vicinity
it: Sabbia nelle vicinanze

en: Sandstorm
it: Tempesta di sabbia

en: Sandstorm in the vicinity
it: Tempesta di sabbia nelle vicinanze

en: Saturday
it: Sabato

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: Save
it: Salva

en: Save As
it: Salva con Nome

en: Save As...
it: Salva con nome...

en: Save Attachment
it: Salva Allegati

en: Save Contact as VCard
it: Salva Contatto come VCard

en: Save Image as...
it: Salva Immagine con nome...

en: Save Link as (FIXME)
it: Salva il Link come

en: Save List as VCard
it: Salva Lista come VCard

en: Save Message As...
it: Salva Messaggio con nome...

en: Save Messages As...
it: Salva messaggi con nome...

en: Save Search
it: Salva Ricerca

en: Save _As...
it: Salva _Come...

en: Save _Draft
it: Salva _Bozza

en: Save and Close
it: Salva ed Esci

en: Save as VCard
it: Salva come VCard

en: Save as...
it: Salva come...

en: Save in addressbook
it: Salva nella rubrica

en: Save in folder...
it: Salva nella cartella...

en: Save selected contacts as a VCard.
it: Salva i contatti selezionati come VCard.

en: Save signature
it: Salva firma

en: Save the contact and close the dialog box
it: Salva il contatto e chiudi la finestra di dialogo

en: Save the current file
it: Salva il file corrente

en: Save the current file with a different name
it: Salva il file corrente con un nome diverso

en: Save the item and close the dialog box
it: Salva l'oggetto e chiudi la finestra di dialogo

en: Save the list and close the dialog box
it: Salva la lista e chiudi la finestra di dialogo

en: Save the message as a text file
it: Salva il messaggio come un file di testo

en: Save the message in a specified folder
it: Salva il messaggio in una cartella specificata

en: Save this item to disk
it: Salva l'ogetto sol disco

en: Save to Disk...
it: Salva su Disco...

en: Saving %d messsage(s)
it: Salvataggiodi %d messaggio(i)

en: Saving attachment
it: Salvataggio Allegati

en: Saving message to folder
it: Sposta il messaggio in una nuova cartella

en: Scanning %s
it: Scansione di "%s"

en: Scanning directory
it: Scansione cartella

en: Scanning folders in "%s"
it: Scansione delle cartelle in "%s" in corso

en: Scanning folders under %s on "%s"
it: Scansione delle cartelle sotto %s in "%s"

en: Scanning for changed messages
it: Ricerca messaggi modificati

en: Scanning for new messages
it: Ricerca nuovi messaggi

en: Scanning root-level folders on "%s"
it: Scansione delle cartelle al livello della radice in "%s"

en: Scattered clouds
it: Nuvolosità sparsa

en: Schedule _Meeting
it: Pianifica una _Riunione

en: Schedule a meeting for this item
it: Pianifica una Riunione su questo argomento

en: Scheduling
it: Pianificazione

en: Score
it: Punteggio

en: Score Rules
it: Regole di punteggio

en: Se_nd list to other...
it: _Invia lista ad altri...

en: Sear_ch
it: _Cerca

en: Search
it: Cerca

en: Search Editor
it: Cerca Editor

en: Search Forward
it: Cerca avanti

en: Search _base:
it: _Base della Ricerca:

en: Search for text in the body of the displayed message
it: Effettua una ricerca nel messaggio visualizzato

en: Search s_cope:
it: _Scopo della Ricerca:

en: Searching
it: Ricerca in corso

en: Searching...
it: Ricerca in corso...

en: Sections:
it: Sezioni:

en: Secure MIME
it: MIME sicuro

en: Security
it: Sicurezza

en: Seen
it: Visto

en: Select All
it: Seleziona Tutto

en: Select Contacts from Addressbook
it: Seleziona Contatti dalla Rubrica

en: Select Filter Log file...
it: Scegliere un Filtro per il file di Log...

en: Select Folder
it: Scegli Cartella

en: Select Importers (step 2 of 3)
it: Selezionare Tipo di Importazione (passo 2 di 3)

en: Select Names
it: Seleziona Nomi

en: Select PGP binary
it: Scegliere un file binario PGP

en: Select _All
it: Seleziona _Tutto

en: Select _Thread
it: Seleziona _Discussione

en: Select a File (step 2 of 3)
it: Selezionare un File (Passo 2 di 3)

en: Select a Time Zone
it: Selezionare un Fuso Orario

en: Select a destination folder for importing this data
it: Selezionare una cartella destinazione per importare questi dati

en: Select a file
it: Scegliere un file

en: Select a time to compare against
it: Scegliere un tempo da confrontare

en: Select all and only the messages that are not currently selected
it: Seleziona tutti e soli i messaggi che non sono al momento selezionati

en: Select all contacts
it: Seleziona tutti i contatti

en: Select all messages in the same thread as the selected message
it: Seleziona tutti i messaggi della discussione a cui appartiene il messaggio selezionato

en: Select all visible messages
it: Seleziona tutti i messaggi visibili

en: Select an Action
it: Selezionare una Azione

en: Select folder
it: Scegli cartella

en: Select the folder that you want to open
it: Selezionare la cartella che si desidera aprire

en: Select the folder you want the shortcut to point to:
it: Selezionare la cartella a cui si vuole che punti il collegamento:

en: Selected day (%a %b %d %Y)
it: Giorno selezionato (%a %b %d %Y)

en: Selected month (%b %Y)
it: Mese  selezionato (%b %Y)

en: Selected week (%s - %s)
it: Settimana selezionata (%s  - %s)

en: Selected year (%Y)
it: Anno selezionato (%Y)

en: Selection:
it: Selezione:

en: Send
it: Invia

en: Send & Receive Mail
it: Invia e Ricevi Posta

en: Send / Receive
it: Invia / Ricevi

en: Send Free/Busy Information
it: Invia Informazioni sulla Disponibilità

en: Send HTML Mail?
it: Invio posta in HTML?

en: Send Latest Information
it: Invia Informazioni Correnti

en: Send Message to Contact
it: Invia un Messaggio al Contatto

en: Send _Later
it: Invia più _Tardi

en: Send _Message to Contact...
it: Invia un _Messaggio al Contatto...

en: Send _later
it: Invia più _tardi

en: Send _message to list...
it: Invia un _messaggio alla lista...

en: Send a mess to the selected contacts.
it: Invia un messaggio ai contatti selezionati

en: Send an email
it: Invia un email

en: Send anyway?
it: Inviare comunque?

en: Send message to contact
it: Invia un messaggio al contatto

en: Send queued mail and retrieve new mail
it: Invia la posta in coda e ricevi quella nuova

en: Send selected contacts to another person.
it: Invia contatto ad un'altra persona.

en: Send the debugging output of all components to a file.
it: Inviare l'output del debugging di tutte i componenti ad un file

en: Send the mail in HTML format
it: Invia la posta in formato HTML

en: Send the message later
it: Invia il messaggio più tardi

en: Send this message now
it: Invia questo messaggio adesso

en: Sendai Airport
it: Sendai Aeroporto

en: Sender
it: Mittente

en: Sender contains
it: Il mittente contiene

en: Sending "%s"
it: Invio di "%s" in corso

en: Sending Email
it: Invio Email

en: Sending Mail
it: Invio Posta

en: Sending message
it: Invio messaggio

en: Sending message %d of %d
it: Invio del messaggio %d di %d

en: Sent
it: Inviata

en: Sent _messages folder:
it: Cartella _messaggi inviati:

en: Sent and Draft Messages
it: Messaggi Inviati e Bozze

en: Seoul/Kimp'O International Airport
it: Seoul/Kimp'O Aeroporto Internazionale

en: September
it: Settembre

en: Ser_ver requires authentication
it: Il ser_ver richiede autenticazione

en: Server Configuration
it: Configurazione del Server

en: Server Message:
it: Messaggio del Server:

en: Server Name
it: Nome del Server

en: Server _Type:
it: _Tipo di Server:

en: Server challenge contained invalid "Quality of Protection" token
it: Il server challenge conteneva un token "Quality of Protection" non valido

en: Server challenge invalid
it: Server challenge non valido

en: Server challenge too long (>2048 octets)
it: Server challenge troppo lungo (più di 2048 byte)

en: Server rejected username
it: Username rifiutato dal server

en: Server rejected username/password
it: Il server ha rifiutato username/password

en: Server response contained incomplete authorization data
it: La risposta del server non contiene dati completi per l'autenticazione

en: Server response did not contain authorization data
it: La risposta del server non contiene dati per l'autenticazione

en: Server response does not match
it: La risposta del server non corrisponde

en: Server response ended too soon.
it: La risposta del server è terminata troppo presto.

en: Server unexpectedly disconnected: %s
it: Il server si é disconnesso inaspettatamente: %s

en: Server: %s, Type: %s
it: Server: %s, Tipo: %s

en: Service closing transmission channel
it: Il servizio sta chiudendo il canale di trasmissione

en: Service not available, closing transmission channel
it: Servizio non disponibile, chiusura del canale di trasmissione

en: Service ready
it: Servizio pronto

en: Set Status
it: Imposta _Stato

en: Setting up vfolder: %s
it: Impostazione vfolder %s in corso

en: Settings
it: Impostazioni

en: Setup the page settings for your current printer
it: Imposta i parametri della pagina per la stampante corrente

en: Sevilla
it: Siviglia

en: Sh_ow Hidden Messages
it: M_ostra Messaggi Nascosti

en: Shading
it: Ombreggiatura

en: Shallow drizzle
it: Pioggia fine e fitta poco intensa

en: Shallow dust whirls
it: Mulinelli di polvere poco intensi

en: Shallow duststorm
it: Tempesta di polvere poco intensa

en: Shallow fog
it: Nebbia poco intensa

en: Shallow funnel cloud
it: Nube di un tornado poco intensa

en: Shallow hail
it: Grandine poco intensa

en: Shallow haze
it: Sottile foschia poco intensa

en: Shallow ice pellets
it: Gragnola poco intensa

en: Shallow mist
it: Foschia  poco intensa

en: Shallow precipitation
it: Precipitazioni poco intense

en: Shallow rain
it: Pioggia poco intensa

en: Shallow sandstorm
it: Tempesta di sabbia poco intensa

en: Shallow small hail
it: Grandine a piccoli chicchi poco intensa

en: Shallow smoke
it: Fumo poco intenso

en: Shallow snow
it: Nevicate poco intense

en: Shallow snow grains
it: Neve tonda poco intense

en: Shallow spray
it: Spruzzi poco intensi

en: Shallow volcanic ash
it: Ceneri vulcaniche poco intense

en: Shortcuts
it: Collegamenti

en: Show / hide attachments
it: Mostra / nascondi allegati

en: Show All
it: Mostra Tutto

en: Show Details
it: Mostra Dettagli

en: Show Email _Source
it: Mostra Testo _Sorgente

en: Show Full _Headers
it: Mostra _Header Completi

en: Show Time As
it: Mostra ora come

en: Show _Only Working Hours
it: Mostra s_olo le ore lavorative

en: Show _Zoomed Out
it: Vista _allargata

en: Show _all tasks
it: Mostra _tutte le attività

en: Show _attachments
it: Mostra _allegati

en: Show _folders from server:
it: Mostra le _cartelle dal server:

en: Show _today's tasks
it: Mostra le attività di _oggi

en: Show appointment _end times in week and month views
it: Mostra i termini degli appuntamenti nelle viste mensili e settimanali

en: Show attachments
it: Mostra allegati

en: Show contacts matching the following criteria:
it: Mostra i contatti che soddisfano i seguenti criteri:

en: Show information about Ximian Evolution
it: Mostra informazioni su Ximian Evolution

en: Show message in the normal style
it: Mostra il messaggio nello stile normale

en: Show message preview window
it: Mostra messaggio in una finestra di anteprima

en: Show message with all email headers
it: Mostra messaggio con tutti gli header di posta elettronica

en: Show messages that have been temporarily hidden
it: Mostra i messaggi che sono stati temporaneamente nascosti

en: Show one day
it: Mostra un giorno

en: Show one month
it: Mostra un mese

en: Show one week
it: Mostra una settimana

en: Show only subscribed folders
it: Mostra solo le cartelle a cui sei iscritto

en: Show temperatures in:
it: Mostra le temperature in:

en: Show the raw email source of the message
it: Mostra il sorgente grezzo del messaggio

en: Show the shortcuts as large icons
it: Mostra i collegamenti come icone grandi

en: Show the shortcuts as small icons
it: Mostra i collegamenti come icone piccole

en: Show the working week
it: Mostra la settimana lavorativa

en: Show week _numbers in date navigator
it: Mostra i _numeri delle settimane

en: Showers
it: Rovesci temporaleschi

en: Showers of ice crystals
it: Temporale di aghi di ghiaccio

en: Showers of ice pellets
it: Temporale di gragnola

en: Showers of small hail
it: Rovesci di grandine a piccoli chicchi

en: Showers of volcanic ash
it: Rovesci di ceneri vulcaniche

en: Showers, type unknown
it: Rovesci, non precisati

en: Sign this message with your PGP key
it: Frima questo messaggio con la chiave PGP

en: Sign this message with your S/MIME Signature Certificate
it: Frima questo messaggio con il Certificato di Firma S/MIME

en: Signature file:
it: File con la firma:

en: Signing is not supported by this cipher
it: Questo numero non supporta la firma

en: Simplified
it: Semplificato

en: Since the contact list you are sending to is configured to hide the list's addresses, this message will contain only Bcc recipients.
it: Dal momento che la lista dei contatti a cui si sta scrivendo è configurata per nascondere gli indirizzi della lista, questo messaggio contiene solo destinatari Bcc.

en: Size
it: Dimensione

en: Size (kB)
it: Dimensione (kB)

en: Size:
it: Dimensione:

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Small hail
it: Grandine a piccoli chicchi

en: Small hail in the vicinity
it: Grandine a piccoli chicchi nelle vicinanze

en: Small hailstorm
it: Tempesta di grandine a piccoli chicchi

en: Smoke
it: Fumo

en: Smoke in the vicinity
it: Fumo nelle vicinanze

en: Smoke with wind
it: Fumo con vento

en: Snoo_ze
it: S_uoneria

en: Snooze time (minutes)
it: Suoneria (minuti)

en: Snow
it: Neve

en: Snow grain showers
it: Temporali di neve tonda

en: Snow grains
it: Neve tonda

en: Snow grains in the vicinity
it: Neve tonda nelle vicinanze

en: Snow in the vicinity
it: Nevicate nelle vicinanze

en: Snow showers
it: Temporali di neve

en: Snowstorm
it: Tempesta di neve

en: Solomon Islands
it: Isole Solomon

en: Some of your mail settings seem corrupt, please check that everything is in order.
it: Alcune delle impostazioni della posta sembrano essere state corrotte, controllare che tutto sia a posto.

en: Source
it: Sorgente

en: Source Account
it: Account Sorgente

en: Source Information
it: Informazione Sorgenti

en: Sources
it: Sorgenti

en: South
it: Sud

en: South - Southeast
it: Sud - SudEst

en: South - Southwest
it: Sud - SudEst

en: South Africa
it: Sud Africa

en: South Georgia And The South Sandwich Islands
it: Georgia del Sud e Isole Sandwich meridionali

en: South Marsh Island
it: Isole Marsh del Sud

en: Southeast
it: SudEst

en: Southwest
it: SudEst

en: Spain
it: Spagna

en: Special Folders
it: Cartelle Speciali

en: Specific header
it: Specifica header

en: Specify a folder to copy folder "%s" into:
it: Specifica una cartella in cui copiare la cartella "%s":

en: Specify a folder to move folder "%s" into:
it: Specifica una cartella in cui copiare la cartella "%s":

en: Specify where to create the folder:
it: Specificare dove creare la cartella:

en: Spool `%s' does not exist or is not a regular file
it: Spool `%s' non esiste oppure non è un file regolare.

en: Spool folders cannot be deleted
it: Le cartelle spool non possono essere cancellate

en: Spool folders cannot be renamed
it: Le cartelle spool non possono essere rinominate

en: Spool mail file %s
it: File spool di posta %s

en: Spouse
it: Coniuge

en: Spray
it: Spruzzi

en: Spray in the vicinity
it: Spruzzi nelle vicinanze

en: Squall
it: Bufera

en: Squall in the vicinity
it: Bufera nelle vicinanze

en: St Petersburg
it: San Pietroburgo

en: St Petersburg / Clearwater
it: San Pietroburgo / Clearwater

en: St. Helena
it: S. Elena

en: St. Pierre And Miquelon
it: St. Pierre e Miquelon

en: Sta_rt Date:
it: Data di _inizio:

en: Sta_rt of day:
it: _Inizio della giornata:

en: Standard Unix mbox
it: Mbox standard per Unix

en: Standard Unix mbox spools
it: Spool standard Unix

en: Start Date
it: Inizio

en: Start mail input; end with <CRLF>.<CRLF>
it: Inizio dell'input della posta, terminare con <CRLF>.<CRLF>

en: Start on a new page
it: Inizia su una nuova pagina

en: Starting Intelligent Importers
it: Avvio degli Importatori Intelligenti

en: Starting import
it: Inizio importazione

en: Starting:
it: Inizio:

en: Status
it: Stato

en: Status: %s
it: Stato: %s

en: Stockholm (Arlanda)
it: Stoccolma (Arlanda)

en: Stockholm (Bromma)
it: Stoccolma (Bromma)

en: Stop Loading
it: Arresta caricamento

en: Stop Processing
it: Arresta processo in corso

en: Storing folder
it: Salvataggio della cartella in corso

en: Storing folder '%s'
it: Archiviazione cartella '%s'

en: Strasbourg
it: Strasburgo

en: Stuttgart
it: Stoccarda

en: Style name:
it: Nome dello stile:

en: Su
it: Do

en: Su_mmary:
it: _Indice:

en: Su_n
it: D_om

en: Subject
it: Oggetto

en: Subject contains
it: L'oggetto contiene

en: Subject does not contain
it: L'oggetto non contiene

en: Subject is %s
it: Oggetto è %s

en: Subject:
it: Oggetto:

en: Submit Bug Report
it: Invia un Bug Report

en: Submit _Bug Report
it: Invia un _Bug Report

en: Submit a bug report using Bug Buddy
it: Inoltra un Bug Report usando Bug Buddy

en: Subscribe
it: Iscrizione

en: Subscribe or unsubscribe to folders on remote servers
it: Sottoscrivi e annulla sottoscrizione a cartelle su server remoti

en: Subscribing to folder "%s"
it: Sottoscrivere cartella "%s"

en: Success
it: Completato

en: Suggest automatic display of attachment
it: Consiglio visualizzazione automatica degli allegati

en: Summary
it: Sommario

en: Summary Settings
it: Impostazioni Sommario

en: Summary and folder mismatch, even after a sync
it: Sommario e cartella non corrispondono, nemmeno dopo una sincronizzazione

en: Summary contains
it: Il sommario contiene

en: Summary:
it: Indice:

en: Sunday
it: Domenica

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
it: Isole Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
it: Svezia

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Syktyvkar
it: Syktyvka

en: Syncing folder
it: Sincronizzazione cartella

en: Syncing folders
it: Sincronizzazione cartelle

en: Syntax error in parameters or arguments
it: Errore di sintassi nei parametri o negli argomenti

en: Syntax error, command unrecognized
it: Errore di sintassi, comando non riconosciuto

en: Syracuse
it: Siracusa

en: System status, or system help reply
it: Stato del sistema, o risposta di aiuto del sistema

en: T_hu
it: G_io

en: T_ue
it: M_ar

en: Taegu
it: aegu

en: Takamatsu Airport
it: Takamatsu Aeroporto

en: Tamanrasset/Aguenna
it: Tamanrasset/Aguenna"

en: Tanegashima Airport
it: Tanegashima Aeroporto

en: Tas_ks due today:
it: Scadenze per oggi:

en: Task
it: Attività

en: Task - %s
it: Attività - %s

en: Task Cancellation
it: Annullamento Attività

en: Task Completed: <b>
it: Attività Completata: <b>

en: Task Due: <b>
it: Attività Da Completare Entro: <b>

en: Task Information
it: Informazioni sull'Attività

en: Task Proposal
it: Proposta di Attività

en: Task Reply
it: Risposta all'Attività

en: Task Update
it: Aggiornamento Attività

en: Task Update Request
it: Richiesta di Aggiornamento dell'Attività

en: Task begins: <b>
it: Inizio attività: <b>

en: Task information
it: Informazioni sull'attività

en: Task sort
it: Ordina attività

en: Tasks
it: Attività

en: Tasks
it: Attività

en: Tasks Settings...
it: Impostazioni _Attività...

en: Tebessa
it: Tebess

en: Temporarily hide all messages that have already been read
it: Nascondi temporaneamente tutti i messaggi che sono stati già letti

en: Temporarily hide the selected messages
it: Nascondi temporaneamente i messaggi selezionati

en: Temporary authentication failure
it: Autenticazione temporaneamente non riuscita

en: Tentative
it: Tentativo

en: Tentatively accept
it: Accettare con tentativo

en: Text Si_ze
it: Dimensione del _Testo

en: Th
it: Gi

en: Thailand
it: Tailandia

en: That person is already attending the meeting!
it: Questa persona sta già partecipando alla riunione!

en: The Evolution component that handles folders of type "%s"
    has unexpectedly quit. You will need to quit Evolution and restart
    in order to access that data again.
it: Il componente di Evolution che gestisce le cartelle di tipo "%s"
    è inaspettatamente terminato. Sarà necessario uscire e riavviare
    Evolution prima di poter accedere nuovamente a questi dati.

en: The Evolution shell.
it: La shell di Evolution.

en: The GNOME Pilot tools do not appear to be installed on this system.
it: I tool di GNOME Pilot non sembrano essere installati in questo sistema.

en: The Personal Addressbook Server
it: Server Personale della Rubrica

en: The Personal Calendar Server; calendar factory
it: Server personale del Calendario; fabbrica del calendario

en: The URI of the tasks folder to display
it: La URI della cartella delle attività da visualizzare

en: The URI that the Folder Browser will display
it: La URI visualizzata dal Browser delle cartelle

en: The URI that the calendar will display
it: La URI che il calendario visualizzerà

en: The attachment does not contain a valid calendar message
it: L'allegato non contiene un messaggio di calendario valido

en: The attachment has no viewable calendar items
it: L'allegato non ha nessun elemento di calendario visibile

en: The changed email or name of this contact already
    exists in this folder.  Would you like to add it anyway?
it: L'indirizzo email o il nome di questo contatto esistono
     già in questa cartella. Aggiungere comunque?

en: The date must be entered in the format: 
    
    %s
it: La data deve essere inserita nel formato:
    
    %s

en: The directory `%s' exists but is not the
    Evolution directory.  Please move it in order
    to allow installation of the Evolution user files.
it: La directory `%s'  esiste ma non è la 
    directorydi Evolution. Spostarla per permettere 
    l'installazione dei file utente di Evolution.

en: The encryption certificate for "%s" does not exist.
it: Il certificato di crittazione per "%s" non esiste.

en: The file `%s' is not a directory.
    Please move it in order to allow installation
    of the Evolution user files.
it: Il file `%s' non è una directory.
    Spostarla per permettere l'installazione
    dei file utente di Evolution.

en: The folder appears to be irrecoverably corrupted.
it: La cartella appare irrimediabilmente corrotta.

en: The folder is not empty
it: La cartella non è vuota

en: The following connections are currently active:
it: Le seguenti connessioni sono al momento attive;

en: The following vFolder(s):
    %sUsed the removed folder:
        '%s'
    And have been updated.
it: Le seguenti vFolder:
    %sUsavano la cartella:
        '%s'
    che ora è stata rimossa, e quindi sono state aggiornate.

en: The geographical position must be entered in the format: 
    
    45.436845,125.862501
it: La posizione geografica deve essere inserita nel formato:
    
    45.436845,125.862501

en: The information below is required in order to add an addressbook.
it: Le informazioni sottostanti sono richieste per aggiungere una rubrica.

en: The item could not be sent!
it: L'elemento non può essere spedito!

en: The journal entry has changed. Send an updated version?
it: La voce dell'agenda è cambiata.  Inviare una versione aggiornata?

en: The meeting information has changed. Send an updated version?
it: Le informazioni per la riunione sono cambiate.  Inviare una versione aggiornata?

en: The meeting status has changed. Send an updated version?
it: Lo stato della riunione è cambiato.  Inviare una versione aggiornata?

en: The message contains only unsupported requests.
it: Il messaggio contiene solo richieste di tipo non supportato.

en: The message does not appear to be properly formed
it: Il messaggio non sembra avere un formato valido

en: The message's date will be compared against
    a time relative to when the filter is run;
    "a week ago", for example.
it: La data del messaggio verrà confrontata
    con una data relativa all'avvio del filtro;
    "una settimana fa", ad esempio.

en: The message's date will be compared against
    the time that you specify here.
it: La data del messaggio verrà confrontata
    con quella specificata qui.

en: The message's date will be compared against
    whatever the time is when the filter is run
    or vfolder is opened.
it: La data del messaggio verrà confrontata
    con la data di avvio del filtro o di apertura
    del vfolder, qualunque essa sia

en: The method required to load `%s' is not supported
it: Il metodo richiesto per caricare `%s' non è supportato

en: The method required to load `%s' is not supported; no items from the calendar folder will be migrated to the tasks folder.
it: Il metodo richiesto per caricare `%s' non é supportato; nessun elemento della cartella del calendario sarà spostato nella cartella delle attività.

en: The method required to open `%s' is not supported
it: Il metodo richiesto per aprire `%s' non è supportato

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder.  Would you like to add it anyway?
it: Il nome o l'indirizzo email di questo contatto esistono già
    in questa cartella. Aggiungere comunque?

en: The parent folder is not allowed to contain subfolders
it: Alla cartella madre non è permesso contenere sottocartelle

en: The percent value must be between 0 and 100, inclusive
it: Il valore percentuale deve essere compreso tra 0 e 100, inclusi

en: The signature certificate for "%s" does not exist.
it: Il certificato della firma per "%s" non esiste.

en: The specified folder cannot be modified or removed
it: La cartella specificata non può essere modificata o rimossa

en: The specified folder name is not valid: %s
it: Il nome della cartella specificato non è valido: %s

en: The specified folder type is not valid
it: Il tipo di cartella specificato non è valido

en: The specified folder was not found
it: la cartella specificata non è stata trovata

en: The specified type is not supported in this storage
it: Il tipo specificatp non è supportato

en: The task information has changed. Send an updated version?
it: Le informazioni di questa attività sono cambiate.  Inviare una versione aggiornata?

en: The time must be in the format: %s
it: La data deve essere inserita nel formato: %s

en: The type of the selected folder is not valid for
    the requested operation.
it: Il tipo di cartella selezionata non è valido
    per l'operazione richiesta.

en: Then
it: Di

en: There is no importer that is able to handle
    %s
it: Non c'é un importatore adatto a gestire
    %s

en: Thessaloniki
it: Salonicco

en: Thick fog
it: Nebbia fitta

en: Thick funnel cloud
it: Spessa nube di un tornado

en: Thick haze
it: Sottile foschia fitta

en: Thick mist
it: Fitta foschia

en: Thick smoke
it: Fumo spesso

en: Thick volcanic ash
it: Ceneri vulcaniche fitte

en: Thin smoke
it: Fumo sottile

en: This appointment contains recurrences that Evolution cannot edit.
it: Questo appuntamento contiene ricorrenze che Evolution non può modificare.

en: This contact belongs to these categories:
it: Questo contatto appartiene a queste categorie:

en: This event has been changed.
it: Questo evento è stato modificato.

en: This event has been deleted.
it: Questo evento è stato cancellato.

en: This folder cannot contain messages.
it: Questa cartella non può contenere messaggi.

en: This information is not required for most ldap servers.
it: Queste informazioni non sono richieste dala maggior parte dei server ldap.

en: This information is used by your ldap server to specify which nodes are used in a search. Contact your server administrator for more information.
it: Queste informazioni sono usate dal server ldap per specificare quali nodi usare in una ricerca.  Contattare il vostro amministratore di sistema per ulteriori informazioni.

en: This is a digitally signed message part
it: Questa parte del messaggio è firmata

en: This is a provider for reading from and posting toUSENET newsgroups.
it: Questo è un fornitore per la lettura e l'invio a newsgroups USENET.

en: This is an email reminder, but Evolution does not yet support this kind of reminders.  You will not be able to edit the options for this reminder.
it: Questo è un avvertimento di posta elettronica, ma Evolution al momento non supporta questo tipo di avvertimenti.  Per questo non sarà possibile modificare le impostazioni di questo avvertimento.

en: This is an encrypted message part
it: Questa parte del messaggio è cifrata

en: This is the _mailing address
it: Indirizzo a cui _spedire

en: This is the base node for all your searches on the ldap server. Contact your server administrator for more information.
it: Questo è il nodo base per tutte le ricerche sul server ldap.  Contattare il vostro amministratore di sistema per ulteriori informazioni.

en: This is the name of the server where your addressbook is located.
it: Questo è il nome del server dove si trova la vostra rubrica.

en: This is the port that your ldap server uses.
it: Questa è la porta che usa il server ldap.

en: This journal entry has been changed.
it: Questa voce dell'agenda è stata modificata.

en: This journal entry has been deleted.
it: Questa voce dell'agenda è stata cancellata.

en: This message contains invalid recipients:
it: questo messaggio contiene destinatari non validi.

en: This message contains only Bcc recipients.
it: Questo messaggio contiene solo destinatari Bcc.

en: This message has no subject.
    Really send?
it: Questo messaggio non ha l'oggetto.
    Inviare lo stesso?

en: This message has not been sent.
    
    Do you wish to save your changes?
it: Questo messaggio non è stato inviato.
    
    Salvare le modifiche?

en: This message is digitally signed and has been found to be authentic.
it: Questo messaggio ha una firma digitale riscontrata come autentica.

en: This message is digitally signed but can not be proven to be authentic.
it: Questo messaggio ha una firma digitale di cui non è possibile provare l'autenticità.

en: This message is digitally signed. Click the lock icon for more information.
it: Questo messaggio ha una firma digitale.  Fare click sull'icona per avere ulteriori informazioni.

en: This message is not currently available
it: Questo messaggio non è al momento disponibile

en: This name will be used to identify your account. It is for display purposes only.
it: Questo nome viene usato per identificare il vostro account.  Serve solo allo scopo di visualizzarlo.

en: This new version of Evolution needs to install additional files
    into your personal Evolution directory
it: Questa nuova versione di Evolution richiede l'installazione di file 
    addizionali nella directory personale di Evolution

en: This operation will permanently erase all messages marked as deleted. If you continue, you will not be able to recover these messages.
    
    Really erase these messages?
it: Questa operazione cancella definitivamente tutti i messaggi marcati come cancellati.  Se si continua, non sarà più possibile ripristinare questi messaggi.
    
    Cancellare comunque questi messaggi?

en: This option will authenticate with the NNTP server using a plaintext password.
it: Con questa opzione l'autenticazione con il server NNTP avviene usando una password in testo semplice.

en: This option will authorise a POP connection before attempting SMTP
it: Con questa opzione si autorizza una connessione POP prima di tentare SMTP

en: This option will connect to the IMAP server using a plaintext password.
it: Con questa opzione ci si connette al server IMAP usando una password di testo semplice.

en: This option will connect to the POP server using a plaintext password. This is the only option supported by many POP servers.
it: Con questa opzione ci si connette al server POP usando una password in testo semplice. Questa è la sola opzione supportata da molti server POP.

en: This option will connect to the POP server using an encrypted password via the APOP protocol. This may not work for all users even on servers that claim to support it.
it: Con questa opzione ci si connette al server POP usando una password cifrata attraverso il protocollo APOP.  Potrebbe non funzionare per tutti gli utenti anche su server che affermano di supportarlo.

en: This option will connect to the server using Kerberos 4 authentication.
it: Con questa ci si connette al server usando Kerberos 4 per l'autenticazione.

en: This option will connect to the server using a secure CRAM-MD5 password, if the server supports it.
it: Con questa opzione ci si connette al server usando una password CRAM-MD5 sicura, se il server lo supporta.

en: This option will connect to the server using a secure DIGEST-MD5 password, if the server supports it.
it: Questa opzione si connette al serverusando una password sicura DIGEST-MD5, se il server lo supporta.

en: This option will connect to the server using a simple password.
it: Con questa opzione ci si connette al server usando una semplice password.

en: This option will connect to the server using an anonymous login.
it: Con questa opzione ci si connette al server usando un login anonimo.

en: This signature has been changed, but hasn't been saved.
    
    Do you wish to save your changes?
it: Questa firma è statamodificata, ma non è stata salvata
    
    Salvare le modifiche?

en: This task has been changed.
it: Questa attività è stata modificata.

en: This task has been deleted.
it: Questa attività è stata cancellata.

en: This version of Evolution does not have LDAP support
    compiled in to it.  If you want to use LDAP in Evolution
    you must compile the program from the CVS sources after
    retrieving OpenLDAP from the link below.
it: Questa versione di Evolution non ha il supporto LDAP
    compilato.  Se si desidera usare LDAP con Evolution
    bisogna compilare il programma dai sorgenti CVS dopo
    aver scaricato Open LDAP dal link sottostante.

en: This will connect to the POP server and use Kerberos 4 to authenticate to it.
it: Con questa ci si connette al server POP usando Kerberos 4 per l'autenticazione.

en: Threaded Message list
it: Lista per Discussioni

en: Thunderous duststorm
it: Tempesta di polvere temporalesca

en: Thunderous sandstorm
it: Tempesta di sabbia temporalesca

en: Thunderous smoke
it: Fumo temporalesco

en: Thunderous squall
it: Bufera temporalesca

en: Thunderous tornado
it: Tornado temporalesco

en: Thunderous volcanic ash
it: Ceneri vulcaniche con tempesta

en: Thunderstorm
it: Temporale

en: Thursday
it: Giovedi

en: Time
it: Ora

en: Time Zones
it: Fuso orario

en: Time _zone:
it: F_uso orario:

en: Time di_visions:
it: Suddivisioni del tempo:

en: Time format:
it: Formato dell'ora:

en: Timed out trying to get lock file on %s. Try again later.
it: Tempo scaduto nel tentativo di prendere il file di lock %s.  Riprovare più tardi.

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Title
it: Posizione

en: To
it: A

en: To:
it: A:

en: Today
it: Oggi

en: Today %l:%M %p
it: Oggi %I:%M %p

en: Toggle
it: Mostra/nasconde

en: Toggle whether to show the folder bar
it: Mostra/nascondi la barra delle cartelle

en: Toggle whether to show the shortcut bar
it: Mostra/nascondi la barra dei collegamenti

en: Toggle whether we are working offline.
it: Modifica il modo di funzionamento (connesso o disconnesso).

en: Toggles whether the BCC field is displayed
it: Mostra/nasconde il campo BCC

en: Toggles whether the CC field is displayed
it: Mostra/nasconde il campo CC

en: Toggles whether the From chooser is displayed
it: Mostra/nasconde il campo di selezione Da

en: Toggles whether the Reply-To field is displayed
it: Mostra/nasconde il campo Rispondi A

en: Tokyo Heliport
it: Tokyo Eliporto

en: Tokyo International Airport
it: Tokyo Aeroporto Internazionale

en: Tokyo New International Airport
it: Tokyo Nuovo Aeroporto Internazionale

en: Top:
it: Superiore:

en: Tornado in the vicinity
it: Tornado nelle vicinanze

en: Tottori Airport
it: Tottori Aeroporto

en: Toyama Airport
it: Toyama Aeroporto

en: Traditional
it: Tradizionale

en: Transaction failed
it: Transazione fallita

en: Trash
it: Cestino

en: Trinidad And Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: Trying to edit a vfolder '%s' which doesn't exist.
it: Si è cercato di editare una vfolder (%s) che non esiste.

en: Tsushima Airport
it: Tsushima Aeroporto

en: Tu
it: Ma

en: Tuesday
it: Martedi

en: Turkey
it: Turchia

en: Turkish
it: Turco

en: Turks And Caicos Islands
it: Isole Turks e Caicos

en: Type
it: Tipo

en: Type an email address or drag a contact into the list below:
it: Inserire un indirizzo email o trascinare un contatti dalla lista sottostante:

en: Type:
it: Tipo:

en: Type: %s
it: Tipo: %s

en: U.S. Virgin Islands
it: Isole Vergini U.S.A

en: URL '%s' needs a host component
it: URL '%s' necessita di un componente per l'host

en: URL '%s' needs a path component
it: URL '%s' necessita di un componente per il percorso

en: URL '%s' needs a username component
it: URL '%s' necessita di un componente per lo username

en: US-Letter
it: Lettera-USA

en: Ukraine
it: Ucraina

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Un-delete the selected messages
it: Annulla la cancellazione del messaggio selezionato

en: Unable to add message to summary: unknown reason
it: Impossibile trovare messaggi da aggiungere al sommario: motivo sconosciuto

en: Unable to authenticate to IMAP server.
    %s
it: Non in grado di autenticare al server IMAP.
    %s

en: Unable to authenticate to SMTP server.
    %s
it: Non in grado di autenticare il server SMTP.
    %s

en: Unable to connect to LDAP server.
it: Impossibile connettersi al server LDAP.

en: Unable to connect to POP server.
    Error sending password: %s
it: Impossibile connettersi al server POP.\n
    Errore nell'invio della password: %s

en: Unable to connect to POP server.
    Error sending username: %s
it: Impossibile connettersi al server POP.\n
    Errore nell'invio dello username: %s

en: Unable to connect to POP server.
    No support for requested authentication mechanism.
it: Impossibile connettersi al server POP.\n
    Non è presente il supporto per il meccaniscmo di autenticazione richiesto.

en: Unable to create output file: %s
     %s
it: Impossibile creare il file di output: %s
     %s

en: Unable to load grouplist file for %s: %s
it: Impossibile caricare il file con la lista dei gruppi di %s: %s

en: Unable to obtain current version!
it: Impossibile ottenere la versione corrente!

en: Unable to open addressbook
it: Impossibile aprire la rubruca

en: Unable to open or create .newsrc file for %s: %s
it: Impossibile aprire o creare il file .newsrc per %s: %s

en: Unable to open spool folder
it: Impossibile aprire la cartella per lo spool

en: Unable to open the drafts folder for this account.
    Would you like to use the default drafts folder?
it: Impossibile apreire la cartella delle bozze per questo account.
    Usare la cartella delle bozze predefinita?

en: Unable to process spool folder
it: Impossibile operare sulla cartella per lo spool

en: Unable to retrieve message from editor
it: Impossibile scaricare messaggi dall'editor

en: Unable to save grouplist file for %s: %s
it: Impossibile salvare il file con la lista dei gruppi di %s: %s

en: Unable to seek on file: %s
    %s
it: Impossibile cercare il file: %s
     %s

en: Unable to truncate file: %s
    %s
it: Impossibile troncare il file: %s
     %s

en: Undefined
it: Non definito

en: Unexpected OK response from IMAP server: %s
it: Risposta OK inattesa dal server IMAP: %s

en: Unexpected response from IMAP server: %s
it: Risposta inaspettata dal server IMAP: %s

en: Unexpected response from POP server: %s
it: Risposta inaspettata dal server POP: %s

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it: Gran Bretagna

en: United Republic Of Tanzania
it: Repubbliche Unite della Tanzania

en: United States
it: Stati Uniti d'America

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown Alarm Options
it: Opzioni di Avviso Sconosciute

en: Unknown action to be performed
it: Azione sconosciuta

en: Unknown authentication state.
it: Stato di Autenticazione sconosciuto.

en: Unknown character set: %s
it: Set di caratteri sconosciuto: %s

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Unknown error: %s
it: Errore sconosciuto: %s

en: Unknown precipitation
it: Precipitazioni imprecisate

en: Unknown thunderstorm
it: Tempesta imprecisata

en: Unmatched
it: Non corrispondenti

en: Unnamed Contact
it: Contatto senza nome

en: Unnamed Contact List
it: Lista di Contatti senza nome

en: Unseen
it: Non visto

en: Unsubscribe
it: Annulla iscrizione

en: Unsubscribing to folder "%s"
it: Annullare sottoscrizione cartella "%s"

en: Unsupported operation
it: Opreazione non supportata

en: Unsupported operation: append message: for %s
it: Impossibile aggiungere un messaggio a %s (operazione non supportata)

en: Unsupported operation: search by expression: for %s
it: Impossibile ricercare attraverso un'espressione in %s (operazione non supportata)

en: Unsupported operation: search by uids: for %s
it: Impossibile cercare attraverso l'uid in %s (operazione non supportata)

en: Unsupported schema
it: Schema non supportato

en: Unsupported type
it: Tipo non supportato

en: Untitled
it: Senza nome

en: Untitled Message
it: Messaggio Senza nome

en: Untitled appointment
it: Appuntamento senza titolo

en: Update
it: Aggiornare

en: Update complete
it: Aggiornamento completato

en: Update respondent status
it: Aggiorna stato risposta

en: Updating objects
it: Aggiornamento elementi in corso

en: Updating vfolders for uri: %s
it: Aggiornamento vfolder per %s in corso

en: Updating...
it: Aggiornamento in corso...

en: Use s_ecure connection (SSL)
it: Usa conn_essione sicura (SSL)

en: Use the left mouse button to zoom in on an area of the map and select a time zone.
     Use the right mouse button to zoom out.
it: Usare il tasto sinistro del mouse per ingrandire un'area della mappa e selezionare un fuso orario.
     Usare il tasto destro per rimpicciolire.

en: User canceled operation.
it: Operazione annullata dall'utente.

en: User not local; please try <forward-path>
it: Utente non locale; tentare <forward-path>

en: User not local; will forward to <forward-path>
it: Utente non locale; inoltrare a <percorso-a-cui-inoltrare>

en: VCard for %s
it: VCard per %s

en: VFolder on Mailing List
it: Cartella Virtuale sulla Mailng List

en: VFolder on Mailing List (%s)
it: Cartella Virtuale sulla Mailng List (%s)

en: VFolder on Mailing _List
it: Cartella Virtuale sulla Mailing _List

en: VFolder on Mailing _List...
it: Cartella Virtuale sulla Mailing _List...

en: VFolder on Se_nder
it: Cartella Virtuale sul _Mittente

en: VFolder on Se_nder...
it: Cartella Virtuale sul _Mittente...

en: VFolder on _Recipients
it: Cartella Virtuale sui _Destinatari

en: VFolder on _Recipients...
it: Cartella Virtuale sui _Destinatari...

en: VFolder on _Subject
it: Cartella Virtuale sull'_Oggetto

en: VFolder on _Subject...
it: Cartella Virtuale per _Oggetto...

en: VFolders
it: VFolder

en: Variable
it: Variabile

en: Verifying is not supported by this cipher
it: Questo numero non supporta la verifica

en: View Inline
it: Visualizza In linea

en: View the selected folder
it: Mostra la cartella selezionata

en: Virginia Tech Airport
it: Virginia Aeroporto Tech

en: Virtual Folder _Editor...
it: _Editor delle Cartelle Virtuali...

en: Virtual Folders
it: Cartelle Virtuali

en: Virtual Trash
it: Cestino Virtuale

en: Virtual Trash folder
it: Cartella Cestino Virtuale

en: Virtual folder email provider
it: Fornitore di cartelle email virtuali

en: Volcanic ash
it: Ceneri vulcaniche

en: Volcanic ash in the vicinity
it: Ceneri vulcaniche nelle vicinanze

en: W
it: O

en: Wadi Al Dawasser Airport
it: Wadi Al Dawasser Aeroporto

en: Waiting for connection to LDAP server...
it: In attesa di connesione al server LDAP...

en: Waiting...
it: In Attesa...

en: Wakkanai Airport
it: Wakkanai Aeroporto

en: Wallis And Futuna Islands
it: Isole Wallis e Futuna

en: Wants to receive _HTML mail
it: Vuole ricevere messaggi in _HTML

en: Warning
it: Attenzine

en: Warning!
it: Attenzione!

en: Warning: Modified Message
it: Attenzione: Messaggio Modificato

en: We
it: Me

en: We were unable to open this addressbook.  Please check that the
    path exists and that you have permission to access it.
it: Impossibile aprire questa rubrica. Controllare che 
    il percorso esista e che si abbia il permesso di accedervi.

en: We were unable to open this addressbook.  This either
    means you have entered an incorrect URI, or the LDAP server
    is down
it: Impossibile aprire questa rubrica.  Questo significa
    che è stata inserita una URI errata,
    oppure che il server LDAP non funziona

en: Weather
it: Meteo

en: Weather settings
it: Impostazioni Meteo

en: Web Site
it: Sito Internet

en: Wednesday
it: Mercoledi

en: Week
it: Settimana

en: Week View
it: Vista Settimanale

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Welcome response error: %s: possibly non-fatal
it: Errore nella risposta di benvenuto: %s: probabilmente non fatale

en: Welcome to Evolution. The next few screens will allow
    Evolution to connect to your email accounts, and to import
    files from other applications. 
    
    Please click the "Next" button to continue.
it: Benvenuto in Evolution. Le prossime schermate permetteranno
    ad Evolution di connettersi ai tuoi account di posta e di
    importare file da altre applicazioni.
    
    Premere il pulsante "Succ" per proseguire.

en: Welcome to the Evolution Import Assistant.
    With this assistant you will be guided through the process of
    importing external files into Evolution.
it: Assistente di Importazione di Evolution, benvenuti.
    Questa guida vi accompagnerà attraverso il processo 
    di importazione di file esterni in Evoution.

en: Welcome to the Evolution Mail Configuration Assistant.
    
    Click "Next" to begin.
it: Configurazione guidata della Posta di Evolution, benvenuti.
    
    Cliccare "successivo" per cominciare.

en: Wendover
it: Wendove

en: West
it: Ovest

en: West - Northwest
it: Ovest - NordOvest

en: West - Southwest
it: Ovest - SudOvest

en: Western European
it: Europero Occidentale

en: Western Sahara
it: Sahara occidentale

en: Width:
it: Larghezza:

en: Wien
it: Vienna

en: Wilkes - Barre
it: Wilkes - Barr

en: Willow Airport
it: Willow Aeroporto

en: Windy drizzle
it: Pioggia fine e fitta con vento

en: With Category
it: Con Categoria

en: With these arguments:
it: Con questi argomenti:

en: Work Offline
it: Non connesso

en: Work Week
it: Settimana lavorativa

en: Work Week View
it: Vista della Settimana Lavorativa

en: Working
it: Sto lavorando

en: Writing to tmp mailbox failed: %s: %s
it: Scrittura fallita su casella di posta temporanea %s: %s

en: Ximian Evolution _FAQ
it: _FAQ di Ximian Evolution

en: Ximian Evolution has found unsaved files from a previous session.
    Would you like to try to recover them?
it: Ximian Evolution ha trovato file non salvati durante la sessione precedente.
    Si desidera tentare di recuperarli?

en: Ximian Evolution is currently offline.  Click on this button to work online.
it: Ximian Evolution è al momento disconnesso.  Cliccare questo bottone per connettersi.

en: Ximian Evolution is currently online.  Click on this button to work offline.
it: Ximian Evolution è al momento connesso.  Cliccare questo bottone per disconnettersi.

en: Ximian Evolution is in the process of going offline.
it: Ximian Evolution si sta disconnettendo.

en: Yamagata Airport
it: Yamagata Aeroporto

en: Yamaguchi Ube Airport
it: Yamaguchi Ube Aeroporto

en: Yao Airport
it: Yao Aeroporto

en: Yellowknife
it: Yellowknif

en: Yes
it: Sì

en: Yesterday %l:%M %p
it: Ieri %l %M %p

en: You are almost done with the mail configuration process. The identity, incoming mail server and
    outgoing mail transport method which you provided will be grouped together to
    make an Evolution mail account. Please enter a name for this account in the space below.
    This name will be used for display purposes only.
it: La co9nfigurazione della posta è quasi terminata. L'identità, il server di posta in entrata
    e il metodo di trasporto della posta in uscita forniti verranno raggruppati per
    creare un account di posta in Evolution.  Inserire un nome per questo account nello spazio sottostante.
    Questo nome è usato solo allo scopo di visualizzare.

en: You are sending an HTML-formatted message, but the following recipients do not want HTML-formatted mail:
it: Il messaggio è in HTML, ma i seguenti destinatari non vogliono ricevere posta HTML:

en: You cannot change the format of a non-local folder.
it: Non è possibile modificare il formato di una cartella non locale.

en: You cannot copy messages from this trash folder.
it: Non è possibile copiare  messaggi da questa cartella cestino.

en: You didn't enter a password.
it: Non è stata inserita la password.

en: You forgot to choose a folder.
    Please go back and specify a valid folder to deliver mail to.
it: Non è stata specificata una cartella.
    È necessario specificare una cartella valida per la memorizzazione della posta.

en: You have chosen an invalid date.
it: La data specificata non è valida.

en: You have forgotten to choose a date.
it: La data non è stata specificata.

en: You have not configured the mail client.
    You need to do this before you can send,
    receive or compose mail.
    Would you like to configure it now?
it: Non è stato configurato il client di posta.
    È necessario farlo prima di poter inviare,
    ricevere o scrivere posta.
    Si desidera configurarlo subito?

en: You have not filled in all of the required information.
it: Non sono state fornite tutte le informazioni richieste.

en: You have not set a mail transport method
it: Non è stato impostato un sistema di trasporto per la posta

en: You have successfully entered all of the information
    needed to setup Evolution. 
    
    Click the "Finish" button to save your settings.
it: Tutte le informazioni necessarie per l'impostazione iniziale
    di Evolution sono state inserite correttamente.
    
    Premere il pulsante "Termina" per salvare queste impostazioni.

en: You may not create two accounts with the same name.
it: È possibile creare due account con lo stesso nome.

en: You may only edit messages saved
    in the Drafts folder.
it: È possibile modificare solo i messaggi
    salvati nella cartella Bozze.

en: You may only import to local folders
it: I dati possono solo essere importati in cartelle locali

en: You may only resend messages
    in the Sent folder.
it: È possibile reinviare solo i messaggi
    salvati nella cartella Posta Inviata.

en: You must be an attendee of the event.
it: Devi essere un partecipante all'evento.

en: You must be working online to complete this operation
it: È necessario essere collegati per completare questa operazione

en: You must configure an account before you can send this email.
it: È necessario configurare un' identità prima di poter inviare questa email.

en: You must name this filter.
it: È necessario assegnare un nome a questo filtro.

en: You must name this vfolder.
it: È necessario assegnare un nome a questa vfolder.

en: You must specify recipients in order to send this message.
it: È necessario specificare dei destinatari per inviare questo messaggio.

en: You need to configure a mail transport
    before you can compose mail.
it: È necessario configurare un trasporto
    della posta prima di comporla.

en: You need to configure an identity
    before you can compose mail.
it: È necessario configurare un' identità
    prima di poter comporre una email.

en: You need to to specify at least one folder as a source.
it: È necessario specificare almeno una cartella come sorgente.

en: Yugoslavia
it: Iugoslavia

en: Zagreb
it: Zagabria

en: Zakinthos
it: Zacinto

en: Zurich
it: Zurigo

en: _12 hour (AM/PM)
it: _12 ore (AM/PM)

en: _24 hour
it: _24 ore

en: _About Ximian Evolution...
it: _Informazioni su Ximian Evolution...

en: _Account name:
it: Nome dell' _Account:

en: _Actions
it: _Azioni

en: _Add
it: _Aggiungi

en: _Address:
it: _Indirizzo:

en: _Addressbook Sources...
it: Sorgenti della _Rubrica...

en: _All People and Resources
it: _Tutto il Personale e le Risorse

en: _Always load images off the net
it: _Caricare sempre le immagini dalla rete

en: _Always sign outgoing messages when using this account
it: Firma _sempre i messaggi in uscita quando viene usato questo account

en: _Apply Filters
it: _Applica Filtri

en: _Appointment...
it: _Appuntamento...

en: _Ask for confirmation when deleting items
it: _Chiedi conferma prima di cancellare

en: _Attachment...
it: _Allegato...

en: _Authentication Type:
it: Tipo di _Autenticazione:

en: _Automatically check for new mail
it: Controlla la posta _automaticamente

en: _Bcc Field
it: Campo _Bcc

en: _Calendar Settings...
it: Impostazioni _Calendario...

en: _Category:
it: _Categoria:

en: _Cc Field
it: Campo _Cc

en: _Certificate ID:
it: ID del _Certificato:

en: _Change Organizer
it: _Cambia Organizzatore

en: _City:
it: _Città:

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Compress weekends in month view
it: _Comprimi fine settimana nella vista mensile

en: _Contact
it: _Contatti

en: _Contact List
it: Lista dei _Contatti

en: _Contacts...
it: _Contatti...

en: _Copy
it: _Copia

en: _Copy to Folder
it: _Copia nella Cartella

en: _Copy to Folder...
it: _Copia nella Cartella...

en: _Copy...
it: _Copia...

en: _Create Filter From Message
it: _Crea Filtro dal Messaggio

en: _Current View
it: Vista _Corrente

en: _Custom recurrence
it: _Ricorrenza personalizzata

en: _Delegate To...
it: _Delega a...

en: _Delete
it: _Elimina

en: _Delete Selected Tasks
it: _Elimina le Attività Selezionate

en: _Delete all
it: _Elimina tutti

en: _Delete this Appointment
it: _Elimina questo Appuntamento

en: _Delete this Task
it: _Elimina Questa Attività

en: _Display
it: _Visualizzazione

en: _Display folders:
it: _Visualizza le cartelle:

en: _Display stations:
it: _Visualizza stazioni:

en: _Displayed feeds:
it: Notiziari _visualizzati:

en: _Drafts folder:
it: Cartella delle _Bozze:

en: _Due Date:
it: Sca_denza:

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Edit appointment
it: _Modifica appuntamenti

en: _Edit as New Message...
it: _Modifica come Nuovo Messaggio...

en: _Email Address:
it: Indirizzo _Email:

en: _Empty trash folders on exit
it: _Svuota cestino all'uscita

en: _End of day:
it: _Fine della giornata:

en: _End time:
it: Ora di _fine:

en: _Expunge
it: _Elimina per Sempre

en: _Filters...
it: _Filtri...

en: _First:
it: _Nome:

en: _Five days
it: _Cinque giorni

en: _Folder
it: _Cartelle

en: _Folder Bar
it: Barra delle _Cartelle

en: _Folder:
it: _Cartella

en: _Font...
it: _Carattere...

en: _Forward
it: _Inoltra

en: _Forward Contact...
it: _Inoltra Contatto...

en: _Forward Message
it: _Inoltra Messaggio

en: _Fri
it: _Ven

en: _From Field
it: Campo _Da

en: _Full Name:
it: _Nome e cognome:

en: _General
it: _Generale

en: _Go to Date...
it: _Vai alla data...

en: _Go to Folder...
it: _Visualizza Cartella...

en: _HTML Signature:
it: File con la firma _HTML:

en: _Help
it: _Aiuto

en: _Hide addresses when sending mail to this list
it: _Nascondi gli indirizzi quando si invia una email a questa lista

en: _Hide completed tasks after
it: _Nascondi le attività completate dopo

en: _Hide the Shortcut Bar
it: _Nascondi la Barra dei Collegamenti

en: _Highlight citations with
it: _Evidenzia citazioni con

en: _Import...
it: _Importa...

en: _Insert
it: _Inserisci

en: _Invert Selection
it: _Inverti Selezione

en: _Invite Others...
it: _Invita altri...

en: _Job title:
it: _Titolo:

en: _Large Icons
it: Icone _Grandi

en: _Larger
it: Più _Grande

en: _Last:
it: _Cognome:

en: _Load images if sender is in addressbook
it: _Carica le immagini se il mittente è nella rubrica

en: _Log filter actions to:
it: Salva il _Log dei filtri in:

en: _Mail
it: _Posta

en: _Mail Message
it: Invia _Messaggio

en: _Mail Settings...
it: Impostazioni _Posta...

en: _Manager's Name:
it: Nome del _Manager:

en: _Mark Tasks as Complete
it: _Marka Attività Come Complete

en: _Mark as Complete
it: _Segna come Completato

en: _Mark messages as Read after
it: Segna i _messaggi come letti dopo

en: _Message Display
it: Visualizzazione _Messaggio

en: _Message Recipients:
it: Destinatari del _Messaggio:

en: _Middle:
it: _Secondo nome:

en: _Modify
it: _Modifica

en: _Mon
it: _Lun

en: _Move to Folder
it: _Sposta nella Cartella

en: _Move to Folder...
it: _Sposta nella Cartella...

en: _Move...
it: _Sposta...

en: _Name:
it: _Nome:

en: _Never load images off the net
it: _Non caricare mai le immagini dalla rete

en: _New
it: _Nuovo

en: _New Folder
it: _Nuova Cartella

en: _New Group...
it: _Nuovo Gruppo...

en: _News Feeds
it: _Notiziari

en: _No recurrence
it: _Nessuna Ricorrenza

en: _Normal Display
it: Visualizzazione _Normale

en: _Office:
it: _Ufficio:

en: _One day
it: _Un giorno

en: _Open
it: _Apri

en: _Open Message
it: _Apri Messaggio

en: _Open...
it: _Apri...

en: _Options
it: _Opzioni

en: _Options...
it: _Opzioni...

en: _Organization:
it: _Organizzazione:

en: _Other
it: _Altro

en: _Other Organizer
it: _Altro Organizzatore

en: _PGP binary path:
it: Percorso binario di _PGP:

en: _PO Box:
it: _Casella Postale:

en: _Paste
it: _Incolla

en: _Path:
it: _Percorso:

en: _Pilot Settings...
it: Impostazioni _Pilot...

en: _Port:
it: _Porta:

en: _Preview Pane
it: _Anteprima

en: _Print
it: S_tampa

en: _Print...
it: S_tampa...

en: _Priority:
it: _Priorità:

en: _Properties...
it: _Proprietà

en: _Public Calendar URL:
it: URL Calendario _Pubblico:

en: _Publish Free/Busy Information
it: _Rende note le Informazioni sulla Disponibilità

en: _Remember this password
it: _Ricorda questa password

en: _Remove
it: _Rimuovere

en: _Remove this Group...
it: _Rimuovi questo Gruppo...

en: _Rename
it: _Rinomina

en: _Rename...
it: _Rinomina...

en: _Reply to Sender
it: _Rispondi al Mittente

en: _Reply-To Field
it: Campo _Rispondi-a:

en: _Required People
it: Personale _Richiesto

en: _Sat
it: _Sab

en: _Save
it: _Salva

en: _Save As...
it: _Salva con Nome...

en: _Save as VCard
it: _Salva come VCard

en: _Schedule
it: _Pianifica

en: _Search
it: _Cerca

en: _Search for Contacts
it: _Cerca Contatti

en: _Security
it: _Sicurezza

en: _Select All
it: _Seleziona Tutto

en: _Send / Receive
it: _Invia / Ricevi

en: _Send mail in HTML format by default.
it: _Invia la posta in formato HTML come predefinito.

en: _Server Type:
it: Tipo di _Server:

en: _Server name:
it: Nome del _Server:

en: _Shortcut
it: _Collegamento

en: _Shortcut Bar
it: _Barra dei Collegamenti

en: _Signature file:
it: _File con la firma:

en: _Simple recurrence
it: _Semplice ricorrenza

en: _Small Icons
it: Icone _Piccole

en: _Start time:
it: _Ora di inizio:

en: _State/Province:
it: _Stato/Provincia:

en: _Status:
it: _Stato:

en: _Subscribe
it: _Iscrizione

en: _Subscribe to Folders...
it: _Sottoscrizione Cartelle...

en: _Suffix:
it: S_uffisso:

en: _Summary Settings...
it: Impostazioni _Sommario...

en: _Task
it: _Attività

en: _Task List
it: _Lista Attività

en: _Task...
it: _Attività...

en: _Threaded Message List
it: Raggruppa per _Discussioni

en: _Title:
it: _Titolo:

en: _Tools
it: S_trumenti

en: _Undelete
it: _Ripristina

en: _Unsubscribe
it: _Annulla iscrizione

en: _Update Free/Busy
it: A_ggiorna Disponibilità

en: _View
it: _Visualizza

en: _Weather
it: _Meteo

en: _Web page address:
it: Indirizzo pagina _Web:

en: _Wed
it: _Mer

en: _Work Offline
it: _Lavora Disconnesso

en: _Work Online
it: _Lavora Connesso

en: _ZIP Code:
it: _ZIP/CAP:

en: _every
it: _ogni

en: `%s' is not a directory.
it: `%s' non è una directory.

en: `%s' is not a maildir directory.
it: `%s' non è una directory maildir.

en: `%s' is not a regular file.
it: `%s' non è un file regolare.

en: a time relative to the current time
it: una data relativa a quellla corrente

en: a time you specify
it: una data specifica

en: address card
it: biglietto da visita

en: after
it: dopo

en: ago
it: fa

en: an unknown sender
it: un mittente sconosciuto

en: and %d other cards.
it: e %d altri contatti.

en: and one other card.
it: e un'altro contatto.

en: attachment
it: allegato

en: before
it: prima

en: before the start of the appointment
it: prima dell'inizio di un appuntamento

en: calendar information
it: informazioni sul calendario

en: card.vcf
it: "card.vcf

en: completed-before? expects 1 argument
it: completed-before? vuole un solo argomento

en: completed-before? expects argument 1 to be a time_t
it: completed-before? richiede che il primo argomento sia di tipo time_t

en: contact-list-editor
it: Editor della lista dei Contatti

en: contains
it: contiene

en: contains? expects 2 arguments
it: contiene? prevede 2 argomenti

en: contains? expects argument 1 to be a string
it: contiene? prevede che l'argomento 1 sia una stringa

en: contains? expects argument 1 to be one of "any", "summary", "description"
it: contiene? prevede che l'argomento 1 sia "qualsiasi", "sommario", "descrizione"

en: contains? expects argument 2 to be a string
it: contiene? prevede che l'argomento 2 sia una stringa

en: date-end
it: termine

en: date-start
it: inizio

en: day
it: giorno

en: day(s)
it: giorno(i)

en: days
it: giorni

en: description
it: descrizione

en: does not contain
it: non contiene

en: does not end with
it: non finisce con

en: does not exist
it: non esiste

en: does not sound like
it: non assomiglia a

en: does not start with
it: non comincia per

en: end of appointment
it: termine dell'appuntamento

en: ends with
it: finisce per

en: exists
it: esiste

en: extra times every
it: tempo in più ogni

en: for
it: per

en: forever
it: sempre

en: get-vtype expects 0 arguments
it: get-vtype prevede 0 argomenti

en: has-categories? expects all arguments to be strings or one and only one argument to be a boolean false (#f)
it: has-categories? prevede che tutti gli argomenti siano stringhe e che uno solo sia falso (#f)

en: has-categories? expects at least 1 argument
it: ha categorie? prevede almeno 1 argomento

en: hour
it: Ora

en: hour(s)
it: Ora (e)

en: hours
it: Ore

en: iCalendar Error
it: Errore iCalendar

en: iCalendar Information
it: Informazioni iCalendar

en: if all criteria are met
it: se tutti i criteri sonon soddisfatti

en: if any criteria are met
it: se qualche criterio è soddisfatto

en: incoming
it: in entrata

en: init_bonobo(): could not initialize Bonobo
it: init_bonobo(): impossibile inizializzare Bonobo

en: init_corba(): could not initialize GNOME
it: init_corba(): impossibile inizializzare GNOME

en: invalid time
it: ora non valida

en: is
it: è

en: is greater than
it: è maggiore di

en: is less than
it: è minore di

en: is not
it: non è

en: is-completed? expects 0 arguments
it: is-completed? non vuole nessun argomento

en: kilometers
it: kilometri

en: knots
it: nodi

en: list
it: lista

en: make-time argument 1 must be an ISO 8601 date/time string
it: make-time prevede che l'argomento 1 sia una stringa ISO 8601 data/ora

en: make-time expects 1 argument
it: make-time prevede 1 argomento

en: make-time expects argument 1 to be a string
it: make-time prevede che l'argomento 1 sia una stringa

en: miles
it: miglia

en: minute
it: Minuto

en: minute(s)
it: minuto(i)

en: minutes
it: minuti

en: month
it: mese

en: month(s)
it: mese(i)

en: months
it: mesi

en: not a maildir directory
it: non è una directory maildir

en: now
it: adesso

en: occur-in-time-range? expects 2 arguments
it: occur-in-time-range? prevede 2 argomenti

en: occur-in-time-range? expects argument 1 to be a time_t
it: occur-in-time-range? prevede che l'argomento 1 sia un time_t

en: occur-in-time-range? expects argument 2 to be a time_t
it: occur-in-time-range? prevede che l'argomento 2 sia un time_t

en: occurrences
it: ricorrenze

en: on
it: il

en: on or after
it: alle o dopo

en: on or before
it: Alle o prima

en: on the
it: il

en: outgoing
it: in uscita

en: second
it: secondo

en: seconds
it:  secondi

en: seconds.
it: secondi.

en: sendmail exited with signal %s: mail not sent.
it: sendmail terminato con il segnale %s: posta non inviata.

en: sendmail exited with status %d: mail not sent.
it: sendmail terminato con valore di ritorno %d: posta non inviata.

en: setup_vfs(): could not initialize GNOME-VFS
it: setup_vfs(): impossibile inizializzare GNOME-VFS

en: sounds like
it: Assomiglia a

en: specific folders only
it: solo le cartelle specificate

en: start of appointment
it: inizio dell'appuntamento

en: starts with
it: comincia per

en: the current time
it: L'ora corrente

en: time-add-day expects 2 arguments
it: time-add-day prevede 2 argomenti

en: time-add-day expects argument 1 to be a time_t
it: time-add-day prevede che l'argomento 1 sia un time_t

en: time-add-day expects argument 2 to be an integer
it: time-add-day prevede che l'argomento 1 sia un intero

en: time-day-begin expects 1 argument
it: time-day-begin prevede 1 argomento

en: time-day-begin expects argument 1 to be a time_t
it: time-day-begin prevede che l'argomento 1 sia un time_t

en: time-day-end expects 1 argument
it: time-day-end prevede 1 argomento

en: time-day-end expects argument 1 to be a time_t
it: time-day-end prevede che l'argomento 1 sia un time_t

en: time-now expects 0 arguments
it: time-now prevede 0 argomenti

en: until
it: fino a

en: vFolder Sources
it: Sorgenti delle Cartelle Virtuali

en: vFolders
it: vFolder

en: was after
it: era dopo

en: was before
it: era prima

en: week
it: settimana

en: week(s)
it: Settimana(e)

en: weeks
it: settimane

en: with all active remote folders
it: tutte le cartelle remote attive

en: with all local and active remote folders
it: tutte le cartelle locali e remote attive

en: with all local folders
it: tutte le cartelle locali

en: year
it: anno

en: year(s)
it: anno(i)

en: years
it: anni
