gnome-pim 1.4.4pre - en to fr translation catalogue (467 entries)

en: 	Object did not exist, creating a new one
fr: 	L'objet n'existe pas, création d'un nouveau

en: 	Object has been modified on desktop and on the pilot, desktop takes precedence
fr: 	L'objet a été modifié sur le bureau et dans le Pilot, le bureau prend la priorité

en: 
      Additional:
fr: 
    Additionnel :

en: 
      City:
fr: 
     Ville :

en: 
      Country:
fr: 
    Pays :

en: 
      Ext:
fr: 
     Ext :

en: 
      Family:
fr: 
    Famille :

en: 
      Given:
fr: 
    Donné :

en: 
      Name:
fr: 
    Nom :

en: 
      Postal Box:
fr: 
    Boîte postale :

en: 
      Postal Code:
fr: 
    Code postal :

en: 
      Prefix:
fr: 
    Préfixe :

en: 
      Region:
fr: 
    Région :

en: 
      Street:
fr: 
    Rue :

en: 
      Suffix:
fr: 
    Suffixe :

en: 
      Unit2:
fr: 
    Unité 2 :

en: 
      Unit3:
fr: 
    Unité 3 :

en: 
      Unit4:
fr: 
    Unité 4 :

en: 
      Unit:
fr: 
    Unité :

en: 
    Address:
fr: 
    Adresse :

en: 
    Birth Date:
fr: 
    Date de naissance :

en: 
    Business Role:
fr: 
    Travail :

en: 
    Categories:
fr: 
    Catégories :

en: 
    Comment:
fr: 
    Commentaire :

en: 
    Delivery Label:
fr: 
    Étiquette de livraison :

en: 
    E-mail:
fr: 
    Courrier électronique :

en: 
    E-mail:
fr: 
    Courrier électronique :

en: 
    Geo Location:
fr: 
    Emplacement géo. :

en: 
    Mailer:
fr: 
    Postier :

en: 
    Name:
fr: 
    Nom :

en: 
    Org:
fr: 
    Org. :

en: 
    Public Key:
fr: 
    Clé publique :

en: 
    Telephone:
fr: 
    Téléphone :

en: 
    Telephones:
fr: 
    Téléphones :

en: 
    Time Zone:
fr: 
    Fuseau horaire :

en: 
    Title:
fr: 
    Titre :

en: 
    URL:
fr: 
    URL :

en: 
    Unique String:
fr: 
    Chaîne unique :

en:  changed. Save?
fr:  changé. Enregistrer ?

en:  seconds
fr:  secondes

en: %A %b %d, %H:%M
fr: %A %d %b, %H:%M

en: %a %b %d %Y
fr: %a %d %b %Y

en: (C) 1998 the Free Software Foundation
fr: (C) 1998 la Free Software Foundation

en: 12-hour (AM/PM)
fr: 12 heures (AM/PM)

en: 1st
fr: 1er

en: 24-hour
fr: 24 heures

en: 2nd
fr: 2ème

en: 3rd
fr: 3ème

en: 4th
fr: 4ème

en: 5th
fr: 5ème

en: A new Gnomecard could not be spawned. Maybe it is not in your path.
fr: Un nouveau Gnomecard n'a pas pu être lancé. Peut-être qu'il n'est pas dans votre chemin.

en: Add
fr: Ajouter

en: Add a category
fr: Ajouter une catégorie

en: Add a category to the list of selected categories
fr: Ajoute une catégorie à la liste des catégories sélectionnées

en: Add exception
fr: Ajouter une exception

en: Add the contents of another card file
fr: Ajouter le contenu d'un autre fichier de cartes

en: Add to-do item...
fr: Ajouter une entrée « À faire »

en: Add...
fr: Ajouter...

en: Address Conduit Options
fr: Options de la conduite d'adresses

en: Address Conduit State
fr: État de la conduite d'adresses

en: Address List:
fr: Liste d'adresses :

en: Address data:
fr: Adresses :

en: Address:
fr: Adresse :

en: Addresses
fr: Adresses

en: Alarm Properties
fr: Propriétés des alarmes

en: Alarms
fr: Alarmes

en: All day event
fr: Toute la journée

en: An error occured when trying to fetch
    pilot list from the gnome-pilot daemon
fr: Une erreur est survenue lors de la
    tentative de récupération de la liste
    des Pilots depuis le démon gnome-pilot

en: An event's end time must be later than its start time.
fr: L'heure de fin d'un événement doit être postérieur à sa date de départ.

en: Append GnomeCard File
fr: Concaténer un fichier GnomeCard

en: Appointment
fr: Rendez-vous

en: Appointments:
fr: Rendez-vous :

en: Audio alarms timeout after
fr: Expiration de l'alarme audio après

en: Available
fr: Disponible

en: Beep on display alarms
fr: Bip à l'affichage des alarmes

en: Birthdate:
fr: Date de naissance :

en: Bulletin Board
fr: BBS

en: By Card Name
fr: Par le nom de carte

en: By E-mail
fr: Par l'adresse électronique

en: By Last Name
fr: Par le prénom

en: By Name
fr: Par le nom

en: By Organization
fr: Par l'organisation

en: Calendar holds %d entries
fr: Le calendrier a %d entrées

en: Can not bind to device %s
fr: Ne peut se connecter au périphérique %s

en: Can not create Pilot socket
fr: Ne peut créer la socket Pilot

en: Car
fr: Voiture

en: Card
fr: Carte

en: Card Name
fr: Nom de carte

en: Card:
fr: Carte :

en: Case Sensitive
fr: Sensible à la casse

en: Categories
fr: Catégories

en: Categories:
fr: Catégories :

en: Category selection
fr: Sélection de catégorie

en: Cellular
fr: GSM

en: Change current card
fr: Changer la carte courante

en: Change selected
fr: Changer la sélection

en: Church
fr: Église

en: City:
fr: Ville :

en: Colors
fr: Couleurs

en: Colors for display
fr: Couleurs pour l'affichage

en: Column Display
fr: Affichage en colonnes

en: Comment:
fr: Commentaire :

en: Conduit state
fr: État de la conduite

en: Confidential
fr: Confidentiel

en: Configuration utility for the address conduit.
    The address conduit syncronizes addresses from the pilot with GnomeCard file on the local host
fr: Utilitaire de configuration pour la conduite d'adresses.
    La conduite d'adresses syncronise les adresses d'un Pilot avec le fichier GnomeCard de l'hôte local

en: Configuration utility for the calendar conduit.
fr: Utilitaire de configuration de la conduite calendrier.

en: Copy From Pilot
fr: Copier depuis le Pilot

en: Copy To Pilot
fr: Copier vers le Pilot

en: Could not create object for conduit.
    Perhaps the conduit isn't properly installed ?
fr: Ne peut créer d'objet pour le conduit.
    Peut-être que le conduit n'est pas correctement installé ?

en: Could not open DatebookDB on the Pilot
fr: Ne peut ouvrir la base de donnée d'agenda du Pilot

en: Could not read pilot's DateBook application block
fr: Ne peut lire le bloc d'application d'agenda du Pilot

en: Could not start gnomecal server
fr: Ne peut démarrer le serveur gnomecal

en: Country:
fr: Pays :

en: Create a new appointment
fr: Nouveau rendez-vous

en: Create a new appointment for today
fr: Créer un nouveau rendez-vous pour demain

en: Create a new calendar
fr: Créer un nouveau calendrier

en: Create a new card file
fr: Créer un nouveau fichier de cartes

en: Create new appointment
fr: Créer un nouveau rendez-vous

en: Create new card
fr: Créer une nouvelle carte

en: Create to-do item
fr: Créer une entrée « À faire »

en: Current day's number:
fr: Numéro du jour courant :

en: Daily
fr: Journalier

en: Day
fr: Jour

en: Day View
fr: Vue par jour

en: Day end:
fr: Fin de journée :

en: Day numbers:
fr: Numéros des jours :

en: Day range
fr: Durée du jour

en: Day start:
fr: Début de journée :

en: Days
fr: Jours

en: Default
fr: Défaut

en: Defaults
fr: Défauts

en: Del
fr: Effacer

en: Delete
fr: Effacer

en: Delete all occurances
fr: Effacer toutes les occurences

en: Delete card
fr: Effacer une carte

en: Delete selected
fr: Effacer la sélection

en: Delete this appointment
fr: Effacer ce rendez-vous

en: Delete this item
fr: Effacer cette entrée

en: Delete this occurance
fr: Effacer cette occurence

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Display
fr: Affichage

en: Displayed Columns
fr: Colonnes affichées

en: Domestic
fr: Domestique

en: Done
fr: Fait

en: Due Date
fr: Date limite

en: Due Date:
fr: Date limite :

en: E-mail data:
fr: Adresse électronique :

en: Edit appointment
fr: Éditer ce rendez-vous

en: Edit card
fr: Éditer une carte

en: Edit this appointment...
fr: Éditer ce rendez-vous...

en: Edit this item...
fr: Éditer cette entrée...

en: Edit to-do item
fr: Éditer l'entrée « À faire »

en: Edit...
fr: Éditer...

en: Electronic Business Card Manager
fr: Gestionnaire électronique de cartes de visite

en: Email
fr: Adresse électronique

en: Email List:
fr: Liste d'adresses électronique :

en: Empty days:
fr: Jours vides :

en: Enable debugging output of TYPE (alarms)
fr: Activer le débogage de la sortie de TYPE (alarmes)

en: Enable snoozing for
fr: Activer le réveil pour

en: End after
fr: Terminer après

en: End on
fr: Finir en

en: End time:
fr: Heure de fin :

en: Ending date
fr: Date de fin

en: Erase card
fr: Effacer une carte

en: Error %s %s.
fr: Erreur %s %s.

en: Error while communicating with calendar server
fr: Erreur lors de la communication avec le serveur de calendrier

en: Event day's number:
fr: Numéro du jour de l'événement :

en: Explanatory
fr: Détails

en: Extended:
fr: Étendue :

en: FILE
fr: FICHIER

en: Failed to get a connection from the Pilot device
fr: Impossible d'obtenir une connection depuis le périphérique Pilot

en: File %s has changed since it was loaded
    Continue?
fr: Le fichier %s a changé depuis son dernier chargement.
    Continuer ?

en: File As:
fr: Dans fichier :

en: File not found
fr: Fichier non trouvé

en: File to load calendar from
fr: Fichier à partir duquel sera chargé le calendrier

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Find
fr: Rechercher

en: Find Backwards
fr: Recherche en arrière

en: Find Card
fr: Rechercher une carte

en: Find:
fr: Rechercher :

en: First
fr: Premier

en: First Name
fr: Prénom

en: First card
fr: Première carte

en: First:
fr: Prénom :

en: Fri
fr: Ven

en: Friday
fr: Vendredi

en: Friends
fr: Amis

en: Full Name
fr: Nom complet

en: GEOMETRY
fr: GÉOMETRIE

en: General
fr: Général

en: Geographic Position
fr: Position géographique

en: Geographical
fr: Géographique

en: Geometry for starting up
fr: Géométrie initiale

en: Gnome Calendar
fr: Calendrier Gnome

en: GnomeCalendar Conduit
fr: Conduite GnomeCalendar

en: GnomeCard File:
fr: Fichier GnomeCard :

en: GnomeCard: %s
fr: GnomeCard : %s

en: Go
fr: Aller à

en: Go back in time
fr: Passé...

en: Go forward in time
fr: Avancer dans le temps

en: Go to
fr: Aller à

en: Go to a specific date
fr: Aller à une date spécifique

en: Go to date
fr: Aller à la date

en: Go to present time
fr: Présent...

en: Go to today
fr: Aujourd'hui

en: Gpilotd address conduit
fr: Conduite d'adresses Gpilotd

en: Hacking
fr: Développement

en: Headings:
fr: Entêtes :

en: Highlight items due today
fr: Mettre en évidence les éléments expirant aujourd'hui

en: Highlight not yet due items
fr: Mettre en évidence les éléments pas encore expiré

en: Highlight overdue items
fr: Mettre en évidence les éléments en retard

en: Highlighted day:
fr: Jour important :

en: Hobby
fr: Loisirs

en: Home
fr: Domicile

en: Hour
fr: Heure

en: Hours
fr: Heures

en: Housekeeping
fr: Ménage

en: ISDN
fr: Numéris

en: Identity
fr: Identité

en: If used, starts in iconic mode
fr: Si utilisé, démarre sous forme d'icône

en: If you want to debug the attributes on records
fr: Si vous voulez déboguer les attributs sur les enregistrements

en: Item Comments:
fr: Commentaires :

en: Jump to this _day
fr: Aller à ce _jour

en: Jump to this _month
fr: Aller à ce _mois

en: Jump to this _week
fr: Aller à cette _semaine

en: Jump to this _year
fr: Aller à cette _année

en: Last
fr: Dernière

en: Last Name
fr: Nom

en: Last card
fr: Dernière carte

en: Last:
fr: Nom :

en: Layout
fr: Affichage

en: Load the user calendar
fr: Changer le calendrier utilisateur

en: Love
fr: Amour

en: Mail
fr: Courrier

en: Mail to:
fr: Courrier à :

en: Make this appointment movable
fr: Rendre ce rendez-vous déplaçable

en: Meeting
fr: Réunion

en: Merge From Pilot
fr: Fusionner depuis le Pilot

en: Merge To Pilot
fr: Fusionner vers le Pilot

en: Message Recorder
fr: Répondeur

en: Middle Name
fr: Deuxième prénom

en: Middle:
fr: 2ème prénom :

en: Modify
fr: Modifier

en: Mon
fr: Lun

en: Monday
fr: Lundi

en: Money
fr: Argent

en: Month View
fr: Vue par mois

en: Monthly
fr: Mensuel

en: Music
fr: Musique

en: Name
fr: Nom

en: Name:
fr: Nom :

en: Network
fr: Réseau

en: New
fr: Nouveau

en: New appointment for _today...
fr: Nouveau rendez-vous pour au_jourd'hui...

en: New appointment...
fr: Nouveau rendez-vous...

en: Next
fr: Suivant

en: Next card
fr: Carte suivante

en: No Card Name
fr: Aucun nom de carte

en: No Card Name.
fr: Aucun nom de carte.

en: No appointments for this day
fr: Pas de rendez-vous pour ce jour...

en: No description
fr: Aucune description

en: No filename specified. Please run address conduit capplet first.
fr: Aucun nom de fichier spécifié. Veuillez la capplet de conduite d'adresses en premier.

en: No matching record found.
fr: Aucune correspondance trouvée.

en: No pilot configured, please choose the
    'Pilot Link Properties' capplet first.
fr: Aucun Pilot configuré, veuillez choisir la
    capplet « Propriétés du lien Pilot » en premier.

en: None
fr: Aucun

en: Not connected to the gnome-pilot daemon
fr: Non connecté au démon gnome-pilot

en: Number:
fr: Numéro :

en: Ok
fr: Valider

en: Only syncs from desktop to pilot
fr: Seulement synchroniser du bureau vers le Pilot

en: Only syncs from pilot to desktop
fr: Seulement synchroniser du Pilot vers le bureau

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open GnomeCard File
fr: Ouvrir un fichier GnomeCard

en: Open _Default
fr: Ouvrir _défaut

en: Open calendar
fr: Ouvrir un calendrier

en: Open file
fr: Ouvrir un fichier

en: Open secret entries
fr: Ouvrir les entrées secrètes

en: Open the default file
fr: Ouvrir le fichier par défaut

en: Organization
fr: Société

en: Outline:
fr: Grandes lignes :

en: Owner:
fr: Propriétaire :

en: Paperwork
fr: Administration

en: Parcel
fr: Paquets

en: Phone
fr: Téléphone

en: Phone List:
fr: Listes de numéros de téléphone :

en: Please select categories for the current item
fr: Veuillez sélectionner les catégories pour l'élément courant

en: Please select the date you want to go to.
    When you click on a day, you will be taken
    to that date.
fr: Sélectionnez la date à laquelle vous voulez
    vous rendre.

en: Please select the start and end hours you want
    to be displayed in the day view and week view.
    Times outside this range will not be displayed
    by default.
fr: Choisissez les heures de début et de fin
    de journée que vous voulez voir affichées dans les
    vues par jour et par semaine. Les heures en dehors
    de ces plages de seront pas affichées par défaut.

en: Possible Columns
fr: Colonnes possibles

en: Post Office:
fr: Adresse

en: Postal Box
fr: Boîte postale

en: Postal Code:
fr: Code postale :

en: Preferences
fr: Préférences

en: Preferred
fr: Préféré

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Prefix:
fr: Préfixe :

en: Prev
fr: Préc

en: Previous card
fr: Carte précédente

en: Priority
fr: Priorité

en: Priority:
fr: Priorité :

en: Private
fr: Privé

en: Program
fr: Programme

en: Public Key:
fr: Clé publique :

en: Reached %s record.
    Continue from the %s one?
fr: Enregistrement %s atteint.
    Continuer a partir du %s ?

en: Recur on the
fr: À nouveau le

en: Recurrence
fr: Récurrence

en: Recurrence rule
fr: Règle récurrente

en: Region:
fr: Région :

en: Relatives
fr: Relations

en: Reminder of your appointment at
fr: Rappel de votre rendez-vous à

en: Remove
fr: Enlever

en: Remove a category
fr: Supprimer une catégories

en: Remove a category from  the list of selected categories
fr: Supprime une catégorie de la liste des catégories sélectionnées

en: Repeat forever
fr: Répéter indéfiniment

en: Run program:
fr: Lancer le programme :

en: Sat
fr: Sam

en: Saturday
fr: Samedi

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save GnomeCard File As...
fr: Enregistrer le fichier GnomeCard sous...

en: Save calendar
fr: Enregistrer le calendrier

en: Save changes
fr: Enregistrer les changements

en: School
fr: École

en: Search card
fr: Rechercher une carte

en: Second
fr: Seconde

en: Seconds
fr: Secondes

en: Security
fr: Sécurité

en: Select program to run at alarm time
fr: Sélectionnez le programme à lancer à l'heure de l'alarme

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Set sort criteria
fr: Choix de la méthode de tri

en: Shopping
fr: Course

en: Show TO-DO items and quit
fr: Afficher les choses « À faire » et quitter

en: Show events and quit
fr: Afficher les événements et quitter

en: Show on TODO List:
fr: Afficher dans la liste « À faire » :

en: Snooze
fr: Réveil

en: Sort
fr: Trier

en: Specifies ending date [for --events]
fr: Spécifie la date de fin [pour --events]

en: Specifies start date [for --events]
fr: Spécifie la date de départ [pour --events]

en: Specifies the port on which the Pilot is
fr: Spécifie le port sur lequel le Pilot est

en: Start time:
fr: Heure de début :

en: Street:
fr: Rue :

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Suffix:
fr: Suffixe :

en: Summary
fr: Résumé

en: Summary:
fr: Résumé :

en: Sun
fr: Dim

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Synced DateBook from Pilot to GnomeCal
fr: Agenda synchronisé du Pilot vers gnomecal

en: Synchronize
fr: Synchroniser

en: Synchronize Action
fr: Action de synchronisation

en: Syncing with the pilot...
fr: Synchronisation avec le Pilot...

en: Take from Name
fr: Prendre à partir du nom

en: Telephone data:
fr: Numéros de téléphone :

en: The GNOME personal calendar and schedule manager.
fr: Le calendrier et agenda personnel GNOME.

en: The default file
fr: Le fichier par défaut

en: The startup view mode (dayview, weekview, monthview, yearview)
fr: Le mode de vue au démarrage (vue par jour, vue par semaine, vue par mois, vue par an)

en: There are cards which are currently being modified.
    Finish any pending modifications and try again.
fr: Il y a des cartes qui sont en cours de modification.
    Terminez toutes les modifications en cours et essayez à nouveau.

en: Thu
fr: Jeu

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Time
fr: Horaire

en: Time Left
fr: Temps restant

en: Time Until Due
fr: Temps avant expiration

en: Time Zone
fr: Fuseau horaire

en: Time display
fr: Affichage de l'heure

en: Time format
fr: Format de l'heure

en: Title
fr: Titre

en: Title:
fr: Titre :

en: To Do List
fr: Liste « À faire »

en: To Do List Properties
fr: Propriétés de la liste « À faire »

en: To Do List style options:
fr: Options de style de la liste « À faire »

en: To-Do item that is due today:
fr: Élément « À faire » qui fini aujourd'hui :

en: To-Do item that is not yet due:
fr: Élément « À faire » qui n'est pas encore fini :

en: To-Do item that is overdue:
fr: Élément « À faire » qui est expiré :

en: To-do list
fr: Liste « À faire »

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Toggle Card View
fr: (Dés)activer la vue par carte

en: Toggle Tree View
fr: (Dés)activer la vue arborescente

en: Travel
fr: Voyage

en: Tree
fr: Arbre

en: Tue
fr: Mar

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Type:
fr: Type :

en: Unable to open DatebookDB
fr: Incapable d'ouvrir la base de donnée d'agenda

en: Unable to open file: %s
fr: Incapable d'ouvrir le fichier : %s

en: VIEW
fr: VUE

en: Video
fr: Vidéo

en: Voice
fr: Voix

en: Web Page
fr: Page web

en: Web Page:
fr: Page web :

en: Wed
fr: Mer

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Week
fr: Semaine

en: Week View
fr: Vue par semaine

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Weeks
fr: Semaines

en: Weeks start on
fr: Les semaines commençent le

en: Work
fr: Travail

en: Year View
fr: Vue par an

en: Year:
fr: Année :

en: Yearly
fr: Annuel

en: _Append...
fr: Conc_aténer...

en: _New appointment in this day...
fr: _Nouveau rendez-vous ce jour-là...

en: _New appointment...
fr: _Nouveau rendez-vous...

en: _New calendar
fr: _Nouveau calendrier

en: ago
fr: il y a

en: april
fr: avril

en: august
fr: août

en: d_Every
fr: d_Tous les

en: day
fr: jour

en: day(s)
fr: jour(s)

en: december
fr: décembre

en: eighth
fr: huitième

en: eleventh
fr: onzième

en: february
fr: février

en: fifth
fr: cinquième

en: first
fr: premier

en: fortnight
fr: quinzaine

en: fourth
fr: quatrième

en: friday
fr: vendredi

en: hour
fr: heure

en: hrs.
fr: h

en: january
fr: janvier

en: july
fr: juillet

en: june
fr: juin

en: last
fr: dernier

en: lat,
fr: Lat.

en: lon.
fr: Lon.

en: m_Every
fr: m_Tous les

en: march
fr: mars

en: may
fr: mai

en: mins.
fr: min

en: monday
fr: lundi

en: month
fr: mois

en: month(s)
fr: mois

en: next
fr: suivant

en: ninth
fr: neuvième

en: november
fr: novembre

en: now
fr: maintenant

en: occurrence(s)
fr: occurence(s)

en: october
fr: octobre

en: pi_accept failed
fr: pi_accept échoué

en: saturday
fr: samedi

en: second
fr: seconde

en: september
fr: septembre

en: seventh
fr: septième

en: sixth
fr: sixième

en: sunday
fr: dimanche

en: tenth
fr: dixième

en: th day of the month
fr: ème jour du mois

en: the default file
fr: le fichier par défaut

en: third
fr: troisième

en: this
fr: ce

en: thur
fr: jeud

en: thurs
fr: jeudi

en: thursday
fr: jeudi

en: today
fr: aujourd'hui

en: tomorrow
fr: demain

en: tues
fr: mard

en: tuesday
fr: mardi

en: twelfth
fr: douzième

en: w_Every
fr: w_Toutes les

en: wednes
fr: mercre

en: wednesday
fr: mercredi

en: week
fr: semaine

en: week(s)
fr: semaine(s)

en: y_Every
fr: y_Tous les

en: year
fr: année

en: year(s)
fr: an(s)

en: yesterday
fr: hier
