gnome-libs 1.4.14 - en to fi translation catalogue (346 entries)

en:   - OK? (yes or no)
fi:   - OK? (kyllä tai ei)

en:  (press return)
fi:  (paina enter)

en:  (yes or no)
fi:  (kyllä tai ei)

en: %a %b %d %T %Y
fi: %a %d. %b %T %Y

en: %s options
fi: %s-asetukset

en: %s: illegal option -- %c
fi: %s: tuntematon valitsin -- %c

en: %s: invalid option -- %c
fi: %s: väärä valitsin -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin `%c%s' ei tarvitse parametria

en: %s: option `%s' is ambiguous
fi: %s: valitsin `%s' ei ole yksiselitteinen

en: %s: option `%s' requires an argument
fi: %s: valitsin `%s' vaatii parametrin

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin `--%s' ei tarvitse parametria

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin `-W %s' ei tarvitse parametria

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
fi: %s: valitsin `-W %s' ei ole yksiselitteinen

en: %s: option requires an argument -- %c
fi: %s: valitsin tarvitsee parametrin -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
fi: %s: tuntematon valitsin `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
fi: %s: tuntematon valitsin `--%s'

en: (Internal use only) GOAD file descriptor
fi: (Vain sisäiseen käyttöön) GOAD -tiedostokahva

en: (Internal use only) GOAD server ID to activate
fi: (Vain sisäiseen käyttöön) GOAD palvelimen aktivoitava ID

en: About
fi: Tietoja

en: About this application
fi: Tietoja tästä ohjelmasta

en: Above Dock
fi: Telakan päällä

en: Accelerator
fi: Pikavalinta

en: Accept
fi: Hyväksy

en: Accept run-together words
fi: Hyväksy yhdistetyt sanaparit

en: Accept the word for
    this session only
fi: Hyväksy sana vain
    tämän istunnon ajaksi

en: Add
fi: Lisää

en: Add/Set
fi: Lisää tai aseta

en: Advanced
fi: Edistyneet

en: Alternatives:
fi: Vaihtoehdot:

en: Application "%s" (process %d) has crashed
    due to a fatal error.
    (%s)
fi: Sovellus "%s" (prosessi %d) on kaatunut vakavaan virheeseen.
    (%s)

en: Apply
fi: Toteuta

en: Author:
fi: Tekijä:

en: Authors:
fi: Tekijät:

en: Authors:
fi: Tekijät:

en: Back
fi: Takaisin

en: Basic
fi: Perus

en: Below
fi: Alla

en: Browse...
fi: Selaa...

en: Bulleted List
fi: Numeroimaton lista

en: CLASS
fi: LUOKKA

en: CONFIG-PATH
fi: ASETUSPOLKU

en: C_lear
fi: _Tyhjennä

en: C_ut
fi: _Leikkaa

en: Calculator
fi: Laskin

en: Calculator...
fi: Laskin...

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
fi: Hboxia ei löydy, käytetään tavallista tiedostonvalintaa

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cancel Logout
fi: Peru ulos kirjautuminen

en: Centimeter
fi: Senttimetri

en: Check words longer than:
fi: Tarkista sanat, jotka ovat pidempiä kuin:

en: Choose an icon
fi: Valitse kuvake

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clear the selection
fi: Tyhjennä valinta

en: Close
fi: Sulje

en: Close the current file
fi: Sulje tiedosto

en: Close the current window
fi: Sulje tämä ikkuna

en: Command:
fi: Komento:

en: Comment
fi: Kommentti

en: Comment:
fi: Kommentti:

en: Configure
fi: Asetukset

en: Configure the application
fi: Määrittele ohjelman asetukset

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy the selection
fi: Kopioi valinta leikepöydälle

en: Could not get name service!
fi: Nimipalvelua ei löytynyt!

en: Create New _Window
fi: Uusi _ikkuna

en: Create a new window
fi: Luo uusi ikkuna

en: Creating '/GNOME' context %s %d
fi: Luodaan `/GNOME' konteksti %s %d

en: Creating '/GNOME/Servers' context %s %d
fi: Luodaan '/GNOME/Servers' konteksti %s %d

en: Cu_t
fi: _Leikkaa

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Cut the selection
fi: Leikkaa valinta leikepöydälle

en: DISPLAY
fi: NÄYTTÖ

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Debug
fi: Virheidenetsintä

en: Decimeter
fi: Desimetri

en: Default Pixmap
fi: Oletuskuva

en: Delete
fi: Poista

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Disable connection to session manager
fi: Katkaise yhteys istunnonhallintaan

en: Disable sound server usage
fi: Älä käytä äänipalvelinta.

en: Discard accepted words on kill
fi: Hylkää hyväksytyt sanat suljettaessa

en: Display brief usage message
fi: Näytä lyhyt käyttöohje

en: Dock
fi: Telakka

en: Documentation:
fi: Ohjeet:

en: Don't use X shared memory extension
fi: Älä käytä X:n jaettu muisti -laajennusta

en: Down
fi: Alas

en: ERROR:
fi: VIRHE:

en: E_xit
fi: _Lopeta

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit/
fi: Muokkaa/

en: Enable sound server usage
fi: Käytä äänipalvelinta.

en: Enable tooltips
fi: Näytä vinkit

en: End the current game
fi: Lopeta nykyinen peli

en: Error
fi: Virhe

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
fi: Virhe asetuksessa %s: %s.
    Suorita '%s --help' nähdäksesi täydellisen luettelon komentoriviasetuksista.

en: Exit the program
fi: Lopeta ohjelma

en: FLAGS
fi: LIPUT

en: Failed to get user details for UID %d (%s)
fi: Käyttäjälisätietojen hakeminen UID:lle %d epäonnistui (%s)

en: Failed to obtain CORBA authentication cookie, exiting
fi: CORBAn varmistusevästettä ei saatu: lopettaa

en: Failed to open CORBA cookie file (%s) for writing: %s
fi: CORBAn evästetiedoston (%s) avaaminen kirjoittamista varten epäonnistui: %s

en: Failed to open CORBA cookie file `%s': %s
fi: CORBAn evästetiedoston '%s' avaaminen epäonnistui: %s

en: Failed to read CORBA cookie file `%s': %s
fi: CORBAn evästetiedoston '%s' lukeminen epäonnistui: %s

en: Failed to write CORBA cookie file (%s): %s
fi: CORBAn evästetiedoston (%s) kirjoittaminen epäonnistui: %s

en: Failed to write CORBA cookie to `%s': %s
fi: CORBAn evästeen kirjoittaminen tiedostoon '%s' epäonnistui: %s

en: Feet
fi: Jalka

en: Fi_les
fi: Tie_dostot

en: Fi_les/
fi: Tie_dostot/

en: File
fi: Tiedosto

en: File/
fi: Tiedosto/

en: Files
fi: Tiedostot

en: Files/
fi: Tiedostot/

en: Find _Again
fi: Etsi uu_destaan

en: Finish
fi: Valmis

en: Fixed Position
fi: Vakiopaikka

en: Font
fi: Kirjasinlaji

en: Font Info
fi: Kirjasintiedot

en: GNOME GUI options
fi: GNOMEn KL-asetukset

en: GNOME options
fi: GNOME-asetukset

en: GOAD ID of the server to activate
fi: Aktivoitavan palvelimen GOAD ID

en: GTK options
fi: GTK-asetukset

en: Game
fi: Peli

en: Gdk debugging flags to set
fi: Asetettavat Gdk:n vianmääritysliput

en: Gdk debugging flags to unset
fi: Poistettavat Gdk:n vianmääritysliput

en: Get a hint for your next move
fi: Anna vihje seuraavaksi siirroksi

en: Get config entry
fi: Hae asetus

en: Global
fi: Yleinen

en: Gtk+ debugging flags to set
fi: Asetettavat Gtk+:n vianmääritysliput

en: Gtk+ debugging flags to unset
fi: Poistettavat Gtk+:n vianmääritysliput

en: HOST
fi: KONE

en: HOSTNAME:PORT
fi: HOSTNAME:PORTTI

en: Height:
fi: Korkeus:

en: Help
fi: Ohje

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Host:port on which the sound server to use is running
fi: Host:portti, jolla käytettävä äänipalvelin on käynnissä

en: I couldn't find any installed services.  Either you don't have
    any services installed or I don't know the path to find them.
    In either case, please check your GNOME installation.
fi: Asennettuja palveluja ei löytynyt. Joko niitä ei ole asennettu,
    tai niiden polku ei ole tiedossa. Molemmissa tapauksissa
    tarkista, että GNOME on asennettu kunnolla.

en: ID under which GOAD knows this server
fi: Tämän palvelimen GOAD-ID

en: Icon:
fi: Kuvake:

en: If you choose a font it will appear here
fi: Jos valitset kirjasimen, se ilmestyy tähän

en: Ignore on Arrange
fi: Sivuuta järjestettäessä

en: Ignore this word
    this time only
fi: Sivuuta tämä sana
    vain tämän kerran

en: Inch
fi: Tuuma

en: Indent
fi: Sisennä

en: Information
fi: Tiedoksi

en: Insert
fi: Lisää

en: Insert the word
    in your personal dictionary
fi: Lisää sana henkilökohtaiseen
    sanastoon

en: Insert the word
    in your personal dictionary
    (if mixed-case preserve
    case-sensitivity)
fi: Lisää sana henkilökohtaiseen
    sanastoon säilyttäen isojen
    ja pienten kirjainten eron

en: Insert with case
fi: Lisää sellaisenaan

en: Ispell command:
fi: Ispell-komento:

en: Kill ispell process
fi: Sulje ispell-prosessi

en: Language
fi: Kieli

en: Layer:
fi: Kerros:

en: Load an additional Gtk module
fi: Lataa Gtk-lisämoduuli

en: Loading Icons...
fi: Lataa kuvakkeita...

en: MODULE
fi: MODUULI

en: Main dictionary:
fi: Pääsanasto:

en: Make X calls synchronous
fi: Tee X-kutsuista synkronisia

en: Make all warnings fatal
fi: Tee kaikista varoituksista virheitä

en: Maximized Horizontal
fi: Maksimoitu vaakasuunnassa

en: Maximized Vertical
fi: Maksimoitu pystysuunnassa

en: Menu Accelerator Keys
fi: Valikon pikavalintanäppäimet

en: Menu Item
fi: Valikon kohta

en: Message
fi: Viesti

en: Meter
fi: Metri

en: Millimeter
fi: Millimetri

en: Minimized
fi: Minimoitu

en: Modify the file's properties
fi: Muokkaa tiedoston ominaisuuksia

en: Multiple segmentation faults occurred; can't display error dialog
fi: Monia muistialueen ylityksiä tapahtui: virheikkunaa ei voi näyttää

en: NAME
fi: NIMI

en: Name
fi: Nimi

en: Name/Comment translations:
fi: Nimen tai kommentin käännökset:

en: Name:
fi: Nimi:

en: New
fi: Uusi

en: New...
fi: Uusi...

en: New/
fi: Uusi/

en: Next
fi: Seuraava

en: No
fi: Ei

en: No Icon
fi: Ei kuvaketta

en: No Image
fi: Ei kuvaa

en: Normal
fi: Normaali

en: Numbered List
fi: Numeroitu lista

en: On Top
fi: Päällä

en: Open a file
fi: Avaa tiedosto

en: Open...
fi: Avaa...

en: PORT
fi: PORTTI

en: PREFIX
fi: ETULIITE

en: Paper:
fi: Paperi:

en: Paste
fi: Liitä

en: Paste the clipboard
fi: Liitä leikepöydän sisältö asiakirjaan

en: Pause the game
fi: Keskeytä peli

en: Personal dictionary:
fi: Henkilökohtainen sanasto:

en: Pick a Font
fi: Valitse kirjasinlaji

en: Pick a color
fi: Valitse väri

en: Please visit the GNOME Application Crash page for more information
fi: Käy katsomassa lisätietoja GNOME Application Crash -sivulta.

en: Point
fi: Piste

en: Preferences...
fi: Asetukset...

en: Prev
fi: Edellinen

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Print S_etup...
fi: Tulostusasetu_kset...

en: Print the current file
fi: Tulosta tiedosto

en: Print...
fi: Tulosta...

en: Program class as used by the window manager
fi: Ikkunanhallinnan ohjelmalle määrittämä luokka

en: Program name as used by the window manager
fi: Ikkunanhallinnan ohjelmasta käyttämä nimi

en: Progress
fi: Edistyminen

en: Properties...
fi: Ominaisuudet...

en: Question
fi: Kysymys

en: Quit
fi: Poistu

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Redo the undone action
fi: Suorita peruttu toiminto uudestaan

en: Redo the undone move
fi: Tee peruttu siirto uudestaan

en: Remove
fi: Poista

en: Replace
fi: Korvaa

en: Replace a string
fi: Korvaa merkkijono toisella

en: Replace the word
fi: Korvaa sana

en: Repository ID of the server to activate
fi: Aktivoitavan palvelimen Repository ID

en: Repository ID under which GOAD knows this server
fi: Tämän palvelimen Repository-ID

en: Restart the game
fi: Jatka peliä

en: Revert to a saved version of the file
fi: Palauta tallennettu versio tiedostosta

en: Run in Terminal
fi: Aja pääteikkunassa

en: STYLE
fi: TYYLI

en: Save
fi: Tallenna

en: Save _As...
fi: Tallenna _nimellä...

en: Save as...
fi: Tallenna nimellä...

en: Save the current file
fi: Tallenna tiedosto

en: Save the current file with a different name
fi: Tallenna tiedosto toisella nimellä

en: Score
fi: Tulos

en: Scores...
fi: Tulokset...

en: Search again for the same string
fi: Etsi uudestaan samaa merkkijonoa

en: Search for a string
fi: Etsi merkkijonoa

en: Select
fi: Valitse

en: Select Color
fi: Valitse väri

en: Select dictionary
fi: Valitse sanasto

en: Select everything
fi: Valitse kaikki

en: Select file
fi: Valitse tiedosto

en: Session management options
fi: Istunnonhallinnan asetukset

en: Set Layer
fi: Aseta kerros

en: Set Skip
fi: Aseta ohitus

en: Set State
fi: Aseta tila

en: Set System Paper Size
fi: Aseta järjestelmän paperikoko

en: Set Workspace
fi: Aseta työtila

en: Set config entry
fi: Aseta asetus

en: Set the papersize to the value found in $PAPERCONF. If this variable isn't set, look into the file specified by $PAPERSIZE. If this fails, too, look into the default file /etc/paperconf else fallback to the builtin value
fi: Aseta paperikoko ympäristömuuttujan $PAPERCONF määrittelemäksi. Jos sitä ei ole asetettu, katso $PAPERSIZE:n määrittelemästä tiedostosta. Jos tämäkään ei onnistu, katso arvo oletustiedostosta /etc/paperconf tai käytä sisäänrakennettua oletusta.

en: Settings
fi: Asetukset

en: Settings/
fi: Asetukset/

en: Setup Page...
fi: Sivun asetukset...

en: Setup the page settings for your current printer
fi: Aseta tulostusasetukset tämänhetkiselle kirjoittimelle

en: Shaded
fi: Varjostettu

en: Show font size
fi: Näytä kirjasimen koko

en: Show this help message
fi: Näytä tämä ohje

en: Simple test app to check how the WIN_HINTS work.
    And to test the gnome_win_hints_* functions for errors. :)
fi: Yksinkertainen testiohjelma WIN_HINTS:ien toiminnan,
    sekä gnome_win_hints_* funktioiden testaamiseen.

en: Skip
fi: Ohita

en: Skip Focus
fi: Ohita fokus

en: Skip Taskbar / WinList
fi: Ohita tehtäväpalkki/ikkunalista

en: Skip Toggles:
fi: Ohita valinnat:

en: Skip Window Menu
fi: Ohita ikkunavalikko

en: Sort by correctness
fi: Järjestä oikeellisuuden mukaan

en: Specify prefix of saved configuration
fi: Määrittele tallennettujen asetusten etuliite

en: Specify session management ID
fi: Määrittele istunnonhallinnan ID

en: Spell
fi: Tarkistus

en: Start a new game
fi: Aloita uusi peli

en: State Toggles:
fi: Tilavalinnat:

en: Sticky
fi: Liimautunut

en: Submit a bug report
fi: Täytä virheilmoitus

en: Table Borders
fi: Taulukon reunat

en: Table Fill
fi: Taulukon täyttö

en: The GNOME Session Manager (process %ld) has crashed
    due to a fatal error (%s).
    When you close this dialog, all applications will close and your session will exit.
    Please save all your files before closing this dialog.
fi: GNOME-istunnonhallinnan (prosessi %ld) suoritus on
    keskeytynyt vakavaan virheeseen (%s).
    Kun suljet tämän valintaikkunan, kaikki ohjelmat sulkeutuvat ja tämä istunto loppuu.
    Tallenna kaikki avoinna olevat tiedostot ennen tämän valintaikkunan sulkemista.

en: The user chose No/Cancel with data:
fi: Käyttäjä valitsi Ei/Peruuta datalla:

en: The user chose Yes/OK with data:
fi: Käyttäjä valitsi Kyllä/OK datalla:

en: The word `%s'
    is not in the dictionary.
    Proceed anyway?
fi: Sanaa `%s'
    ei ole sanastossa.
    Haluatko silti jatkaa?

en: This is an hbox with pixmap and text
fi: Tämä on kuvan ja tekstiä sisältävä hbox

en: Top Ten
fi: 10 parasta

en: Try this before using:
fi: Kokeile tätä ennen käyttöä:

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Un-Indent
fi: Poista sisennys

en: Undo
fi: Kumoa

en: Undo the last action
fi: Kumoa edellinen toiminto

en: Undo the last move
fi: Peru edellinen siirto

en: Unknown system error
fi: Tuntematon järjestelmävirhe

en: Up
fi: Ylös

en: Usage: gnome_segv appname signum
fi: Käyttö: gnome_segv <sovellus> <signaali>

en: Use Font in button with size
fi: Käytä painikkeessa kirjasinta koolla

en: User
fi: Käyttäjä

en: Valid chars in words:
fi: Sanoihin kelpaavat kirjaimet:

en: View
fi: Näytä

en: View the scores
fi: Näytä tuloslistat

en: View/
fi: Näytä/

en: WIN_HINTS Test
fi: WIN_HINTS-testi

en: Warning
fi: Varoitus

en: Warning:
fi: Varoitus:

en: Weird number in reply callback
fi: Outo numero takaisinkutsurutiinissa

en: Width:
fi: Leveys:

en: Windows
fi: Ikkunat

en: Windows/
fi: Ikkunat/

en: Word:
fi: Sana:

en: Workspaces:
fi: Työtilat:

en: X display to use
fi: Käytettävä X-näyttö

en: Yes
fi: Kyllä

en: _About...
fi: _Tietoja...

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Close This Window
fi: _Sulje tämä ikkuna

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Edit/
fi: _Muokkaa/

en: _End game
fi: Lopeta _peli

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _File/
fi: _Tiedosto/

en: _Find...
fi: _Etsi...

en: _Game
fi: _Peli

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Help with this
fi: _Ohje tästä

en: _Hint
fi: _Vihje

en: _New
fi: _Uusi

en: _New game
fi: _Uusi peli

en: _New/
fi: _Uusi/

en: _Open...
fi: _Avaa...

en: _Paste
fi: L_iitä

en: _Pause game
fi: _Keskeytä peli

en: _Preferences...
fi: _Asetukset...

en: _Print
fi: T_ulosta

en: _Properties...
fi: _Ominaisuudet...

en: _Redo
fi: Tee _uudelleen

en: _Redo move
fi: Tee uu_destaan

en: _Replace...
fi: Ko_rvaa...

en: _Restart game
fi: _Jatka peliä

en: _Revert
fi: _Palauta levyltä

en: _Save
fi: _Tallenna

en: _Scores...
fi: _Tulokset...

en: _Select All
fi: _Valitse kaikki

en: _Settings
fi: _Asetukset

en: _Settings/
fi: _Asetukset/

en: _Undo
fi: _Kumoa

en: _Undo move
fi: _Peru siirto

en: _View
fi: _Näytä

en: _View/
fi: _Näytä/

en: _Windows
fi: _Ikkunat

en: _Windows/
fi: _Ikkunat/

en: get
fi: hae

en: log
fi: lg

en: n
fi: e

en: no
fi: ei

en: set
fi: aseta

en: winhints-test
fi: winhints-testi

en: wmhints-test
fi: wmhints-testi

en: y
fi: k

en: yes
fi: kyllä
