Window Maker-0.64.0 - en to fi translation catalogue (421 entries)

en:  --help		print this message and exit
fi:  --help		tulosta tämä viesti ja poistu

en:  --version		print version number and exit
fi:  --version		tulosta versionumero ja poistu

en:  -display <display>	display to be used
fi:  -display <display>	käytettävä näyttö

en: %i pixels
fi: %i pikseliä

en: %i pixels
fi: %i pikseliä

en: %s/Library/WindowMaker/plmenu
fi: %s/Library/WindowMaker/plmenu.fi

en: - Custom -
fi: - Mukautettu -

en: ...do not cover dock
fi: ...älä peitä sovellustelakkaa

en: ...do not cover icons
fi: ...älä peitä kuvakkeita

en: ...that has the input focus.
fi: ...jolla on syöttökohdistus.

en: ...that is under the mouse pointer.
fi: ...joka on hiiren osoittimen alla.

en: 1 pixel
fi: 1 pikseli

en: 3D-flipping
fi: Pyörivä (X-aks.)

en: : Directory Contents Menu
fi: : Hakemiston sisällön mukainen valikko

en: : Execute Program
fi: : Käynnistä ohjelma

en: : Open Window List Submenu
fi: Avaa ikkunalista-alivalikko

en: : Open Workspaces Submenu
fi: : Avaa työtila-alivalikko

en: : Open a Submenu
fi: : Avaa alivalikko

en: : Perform Internal Command
fi: : Suorita sisäinen komento

en: : Program Generated Submenu
fi: : Ohjelman luoma alivalikko

en: Acceler.:
fi: Kiihdytys:

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Add
fi: Lisää

en: Add...
fi: Lisää...

en: Always open submenus inside the screen, instead of scrolling.
    Note: this is annoying.
fi: Avaa alivalikot aina ruudun sisällä vierityksen sijaan.
    Huomaa: Tämä on ärsyttävää.

en: Animation speeds, titlebar styles, various option
    toggling and number of colors to reserve for
    Window Maker on 8bit displays.
fi: Animaationopeudet, otsikkopalkin tyylit, erilaisten
    asetusten valinta ja värimäärä, joka Window Makerille
    varataan kahdeksanbittisissä näytöissä.

en: Animations
fi: Animaatiot

en: Animations and Sound
fi: Animaatiot ja ääni

en: Appearance Preferences
fi: Ulkonäköasetukset

en: Applications Menu
fi: Sovellusvalikko

en: Applications Menu Definition
fi: Sovellusvalikon määrittely

en: Arrange Icons
fi: Järjestä kuvakkeet

en: Assorted XTerms
fi: XTerm-kokoelma

en: Attract
fi: Veto

en: Auto-arrange icons
fi: Järjestä kuvakkeet automaattisesti

en: Auto:  Set keyboard input focus to the window under the mouse pointer
fi: Automaattinen: Aseta hiiren osoittimen alla oleva ikkuna näppäimistösyötön kohteeksi.

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Automatic Window Raise Delay
fi: Automaattisen ikkunannoston viive

en: Automatically focus new
    windows.
fi: Aktivoi uudet ikkunat
    automaattisesti.

en: Automatically save session when exiting Window Maker.
fi: Tallenna istunto automaattisesti, kun Window Maker suljetaan

en: Background
fi: Tausta

en: Background texture configuration for windows,
    menus and icons.
fi: Taustakuvion asetukset ikkunoille,
    valikoille ja kuvakkeille.

en: Balloon Help
fi: Puhekuplaopastus

en: Bar of The Day
fi: Päivän palkki

en: Bg Images (scale)
fi: Taustakuvat (venytys)

en: Bg Images (tile)
fi: Taustakuvat (mosaiikki)

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Bottom/Left
fi: Alavasemmalla

en: Bottom/Right
fi: Alaoikealla

en: Brightness
fi: Kirkkaus

en: Browse...
fi: Selaa...

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Capture
fi: Sieppaa

en: Cascade
fi: Limittäin

en: Center
fi: Keskitetty

en: Center of resized window
fi: Ks. ikkunan keskipisteessä

en: Center of screen
fi: Ruudun keskipisteessä

en: Change the keyboard shortcuts for actions such
    as changing workspaces and opening menus.
fi: Muuta näppäinpikavalintoja toiminnoille kuten
    työtilojen vaihto ja valikkojen avaus.

en: Change...
fi: Muuta...

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clear Saved Session
fi: Tyhjennä tallennettu istunto

en: Click Capture to interactively define the shortcut key.
fi: Paina 'Sieppaa' määritelläksesi pikavalinnan interaktiivisesti.

en: Close
fi: Sulje

en: Close active window
fi: Sulje aktiivinen ikkuna

en: Color
fi: Väri

en: Command
fi: Komento

en: Command to Open Files
fi: Tiedostojen avauskomento

en: Corner of screen
fi: Ruudun kulmassa

en: Could not extract version from Window Maker. Make sure it is correctly installed and is in your PATH environment variable.
fi: Window Makerin versiota ei voitu selvittää. Varmista, että se on oikein asennettu ja että PATH-ympäristömuuttujasi sisältää polun, johon se on asennettu.

en: Could not extract version from Window Maker. Make sure it is correctly installed and the path where it installed is in the PATH environment variable.
fi: Window Makerin versiota ei voitu selvittää. Varmista, että se on oikein asennettu ja että PATH-ympäristömuuttujasi sisältää polun, johon se on asennettu.

en: Could not load Window Maker domain (%s) from defaults database.
fi: Window Makerin kentän (%s) lataus oletustietokannasta epäonnistui.

en: Could not load global Window Maker domain (%s).
fi: Globaalia Window Makerin kenttää (%s) ei voitu ladata.

en: Could not load the selected file:
fi: Ei voitu avata valittua tiedostoa:

en: Could not locate font information file WPrefs.app/font.data
fi: Kirjasininfo-tiedostoa WPrefs.app/font.data ei löytynyt

en: Could not open default menu from '%s'
fi: Oletusvalikon '%s' avaaminen ei onnistunut

en: Could not read font information file WPrefs.app/font.data
fi: Kirjasininfo-tiedostoa WPrefs.app/font.data ei voitu lukea

en: Create a new texture.
fi: Luo uusi kuvio

en: Debian Menu
fi: Debian-valikko

en: Default Color
fi: Oletusväri

en: Default Font Sets
fi: Oletuskirjasinvalikoima

en: Delete
fi: Poista

en: Delete the highlighted texture.
fi: Poista korostettu kuvio.

en: Direction
fi: Suunta

en: Directories with Files
fi: Hakemistot, jotka sisältävät tiedostot

en: Directory Contents
fi: Hakemiston sisältö

en: Disable
fi: Ei käytössä

en: Disable confirmation panel for the Kill command.
fi: Älä pyydä Tapa-komentoon vahvistusta.

en: Disable dithering in any visual/depth
fi: Ei pehmennystä missään visualissa/värisyvyydessä

en: Disable miniwindows (icons for miniaturized windows). For use with KDE/GNOME.
fi: Ei mini-ikkunoita (pienennettyjen ikkunoiden kuvakkeita). KDE:tä/GNOMEa varten.

en: Disable mouse actions
fi: Estä hiiritoiminnot

en: Disable selection animation for selected icons.
fi: Ei valittujen kuvakkeiden animaatiota

en: Disable/enable `superfluous' features and
    animations. These include the `ghosting' of the
    dock when it's being moved to another side and
    the explosion animation when undocking icons.
fi: "Ylimääräiset" ominaisuudet ja animaatiot
    päälle/pois. Ne sisältävät telakan "haamuilun",
    kun sitä siirretään toiselle puolelle, ja
    telakasta poistettavien kuvakkeiden räjähdyksen.

en: Disable/enable animations such as those shown
    for window miniaturization, shading etc.
fi: Ikkunan pienennys-, vain otsikkopalkki-, ym.
    animaatiot päälle/pois.

en: Disable/enable support for sound effects played
    for actions like shading and closing a window.
    You will need a module distributed separately
    for this. You can get it at:
    http://shadowmere.student.utwente.nl/
fi: Tuki äänitehosteille, joita soitetaan toiminnoille
    kuten Vain otsikkopalkki ja ikkunan sulkeminen.
    Tähän tarvitaan erikseen jaettava moduuli.
    Voit hakea sen osoitteesta
    http://shadowmere.student.utwente.nl/

en: Disable/enable the Clip (that thing with
    a paper clip icon).
fi: Liitin (se laite, jossa on paperiliittimen
    kuva) päälle/pois.

en: Disable/enable the application Dock (the
    vertical icon bar in the side of the screen).
fi: Sovellustelakka (pystysuuntainen kuvake-
    palkki ruudun reunassa) päälle/pois.

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Disabled Item
fi: Ei käytössä

en: Disabled Menu Item Text
fi: Pois käytöstä olevan valikkokohdan teksti

en: Dithering colormap for 8bpp
fi: Pehmennysvärikartta 8 bpp:lle

en: Do not confirm action.
fi: Ei vahvistuspaneelia

en: Do not let applications receive
    the click used to focus windows.
fi: Älä välitä sovelluksille ikkunan
    aktivointipainallusta.

en: Do not set non-WindowMaker specific parameters (do not use xset).
fi: Älä aseta Window Makerin ulkopuolisia parametreja (älä käytä xset:iä)

en: Dock/Clip
fi: Telakka/Liitin

en: Double click in the texture you want to use
    for the selected item.
fi: Kaksoisnapauta kuviota, jota haluat käyttää
    valitussa kohdassa.

en: Double-Click Delay
fi: Kaksoispainalluksen viive

en: Download
fi: Imuroi

en: Edge Resistance
fi: Reunavastus

en: Edge resistance will make windows `resist'
    being moved further for the defined threshold
    when moved against other windows or the edges
    of the screen.
fi: Reunavastus saa ikkunat `vastustamaan'
    siirtämistä reunavastuksen määrällä, kun
    niitä siirretään toisten ikkunoiden tai
    ruudun reunojen yli.

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit the highlighted texture.
fi: Muokkaa korostettua kuviota.

en: Edit the menu for launching applications.
fi: Muokkaa sovellusten käynnistysvalikkoa.

en: Enable keyboard language
    switch button in window titlebars.
fi: Näytä näppäimistön kielen vaihtopainike
    ikkunoiden otsikkopalkeissa.

en: Enter a command that outputs a menu
    definition to stdout when invoked.
fi: Syötä komento, joka tulostaa valikko-
    määritelmän vakiotulostusvirtaan.

en: Enter the command you want to use to open the
    files in the directories listed below.
fi: Kirjoita komento, jolla haluat avata alla näkyvien
    hakemistojen sisältämät tiedostot.

en: Enter the path for a file containing a menu
    or a list of directories with the programs you
    want to have listed in the menu. Ex:
    ~/GNUstep/Library/WindowMaker/menu
    or
    /usr/X11R6/bin ~/xbin
fi: Syötä valikon sisältävän tiedoston polku
    tai ne hakemistot, jotka sisältävät ohjelmat,
    jotka haluat mukaan valikkoon. Esim.
    ~/GNUstep/Library/WindowMaker/menu
    tai
    /usr/X11R6/bin ~/xbin

en: Error
fi: Virhe

en: Exit Window Maker
fi: Sulje Window Maker

en: Exit X Session
fi: Sulje X-istunto

en: Expert User Preferences
fi: Tehokäyttäjän asetukset

en: External Submenu
fi: Ulkoinen alivalikko

en: Extract
fi: Poimi

en: Extract Texture
fi: Poimi kuvio

en: Extract texture(s) from a theme or a style file.
fi: Poimi kuvio(ita) teemasta tai tyylitiedostosta.

en: Extract...
fi: Poimi...

en: Focus next window
fi: Aktivoi seuraava ikkuna

en: Focus previous window
fi: Aktivoi edellinen ikkuna

en: Focused Window
fi: Aktiivinen ikkuna

en: Focused Window Title
fi: Aktiivisen ikkunan otsikko

en: Font Configurations for Windows, Menus etc
fi: Kirjasinasetukset ikkunoille, valikoille jne.

en: Font Preferences
fi: Kirjasinasetukset

en: Font Set
fi: Kirjasinvalikoima

en: Generated Submenu
fi: Ohjelman luoma alivalikko

en: Gradient
fi: Liukuväri

en: Gradient Colors
fi: Liukuvärit

en: Gradient Opacity
fi: Liukuvärin peittävyys

en: Gradient Texture
fi: Liukuväri

en: Hide All Windows Except For The Focused One
fi: Piilota kaikki ikkunat aktiivista lukuunottamatta

en: Hide active application
fi: Piilota aktiivinen sovellus

en: Highlighted
fi: Korostettu

en: Highlighted Menu Text Color
fi: Korostetun valikon tekstiväri

en: How to place windows when they are first put
    on screen.
fi: Miten ikkunat sijoitetaan, kun ne tulevat
    ruudulle ensimmäisen kerran.

en: Hue
fi: Sävy

en: Icon Background
fi: Kuvakkeen tausta

en: Icon Positioning
fi: Kuvakkeiden sijoitus

en: Icon Preferences
fi: Kuvakeasetukset

en: Icon Search Paths
fi: Kuvakkeiden hakupolut

en: Icon Size
fi: Kuvakkeiden koko

en: Icon Slide Speed
fi: Kuvakkeen liukumisnopeus

en: Icon/Miniwindow handling options. Icon positioning
    area, sizes of icons, miniaturization animation style.
fi: Kuvakkeiden/mini-ikkunoiden käsittelyasetukset:
    kuvakkeiden sijoituspaikka, niiden koot ja pienennys-
    animaation tyyli.

en: Iconification Animation
fi: Pienennysanimaatio

en: Image
fi: Kuva

en: Image Texture
fi: Kuva

en: Initial Key Repeat
fi: Näppäintoiston alkuviive

en: Initializing configuration panels...
fi: Alustan asetuspaneeleja...

en: Input Focus Mode
fi: Syöttökohdistuksen tila

en: Install
fi: Asenna

en: Install colormap in the window...
fi: Asenna värikartta ikkunaan...

en: Instructions:
    
     - drag items from the left to the menu to add new items
     - drag items out of the menu to remove items
     - drag items in menu to change their position
     - drag items with Control pressed to copy them
     - double click in a menu item to change the label
     - click on a menu item to change related information
fi: Ohjeet:
     - valikkoon lisätään merkintöjä siirtämällä
        niitä vasemmalta
     - valikosta poistetaan merkintöjä siirtämällä
        niitä hiirellä pois
     - merkintöjen paikkaa vaihdetaan siirtämällä
        niitä hiirellä
     - merkintöjä kopioidaan siirtämällä niitä
        Control painettuna
     - merkinnän nimeä vaihdetaan kaksois-
        napauttamalla merkintää
     - merkintään liittyviä tietoja vaihdetaan
        painamalla merkintää

en: Internal Command
fi: Sisäinen komento

en: Invalid data in font information file WPrefs.app/font.data.
    Encodings data not found.
fi: Virheellisiä tietoja kirjasininfo-tiedostossa WPrefs.app/font.data.
    Merkistötietoja ei löytynyt.

en: Invalid mouse acceleration threshold value. Must be the number of pixels to travel before accelerating.
fi: Virheellinen hiiren kiihdytyksen kynnysarvo. Sen pitää olla pikselimäärä, joka voidaan liikuttaa ilman kiihdytystä.

en: Invalid mouse acceleration value. Must be a positive real value.
fi: Väärä hiiren kiihdytyksen arvo. Pitää olla positiivinen reaaliluku.

en: Keep icons and miniwindows arranged all the time.
fi: Pidä kuvakkeet ja mini-ikkunat aina järjestyksessä.

en: Key Repeat Rate
fi: Näppäintoiston nopeus

en: Keyboard Preferences
fi: Näppäimistöasetukset

en: Keyboard Shortcut
fi: Näppäimistöpikavalinta

en: Keyboard Shortcut Preferences
fi: Näppäimistöpikavalintojen asetukset

en: Keyboard focus switching policy, colormap switching
    policy for 8bpp displays and other related options.
fi: Näppäimistökohdistuksen vaihtosäännöt, värikartan vaihto-
    säännöt 8 bittitason näytöille yms. valintoja.

en: Keyboard modifier to use for actions that
    involve dragging windows with the mouse,
    clicking inside the window.
fi: Muunnosnäppäin, jota käytetään toiminnoissa,
    joiden avulla ikkunoita voidaan siirtää
    vetämällä hiirellä muualta kuin otsikkopalkista.

en: Left
fi: Vasen

en: Left Button
fi: Vasen painike

en: Left/Right
fi: Vas./oik.

en: Load
fi: Lataa

en: Loading Window Maker configuration files...
fi: Lataan Window Makerin asetustiedostoja...

en: Lower Clip
fi: Laske Liitin

en: Lower active window
fi: Laske aktiivinen ikkuna

en: Make miniwindows be present in all workspaces.
fi: Näytä mini-ikkunat kaikissa työtiloissa.

en: Make sure wmaker is in your search path.
fi: Varmista, että wmaker on hakupolussasi.

en: Manual
fi: Käsin

en: Manual:  Click on the window to set keyboard input focus
fi: Manuaalinen: Napauta ikkunaa asettaaksesi sen näppäimistösyötön kohteeksi.

en: Maximize
fi: Suurenna

en: Maximize active window
fi: Suurenna aktiivinen ikkuna

en: Maximize active window horizontally
fi: Suurenna akt. ikkuna vaakasuunnassa

en: Maximize active window vertically
fi: Suurenna akt. ikkuna pystysuunnassa

en: Menu Highlight Color
fi: Valikon korostusväri

en: Menu Item Text
fi: Valikkokohdan teksti

en: Menu Items
fi: Valikon alkiot

en: Menu Preferences
fi: Valikkoasetukset

en: Menu Scrolling Speed
fi: Valikon liukunopeus

en: Menu Style
fi: Valikon tyyli

en: Menu Title
fi: Valikon otsikko

en: Menu usability related options. Scrolling speed,
    alignment of submenus etc.
fi: Valikon käyttöön liittyvät valinnat. Liukunopeus,
    alivalikoiden sijoitus, yms.

en: Middle Button
fi: Keskipainike

en: Miniaturize active window
fi: Pienennä aktiivinen ikkuna

en: Miscellaneous Ergonomic Preferences
fi: Sekalaiset ergonomia-asetukset

en: More colors for
    Window Maker
fi: Lisää värejä
    Window Makerille

en: More colors for
    applications
fi: Lisää värejä
    sovelluksille

en: Mouse Grab Modifier
fi: Hiirellätarttumisnäppäin

en: Mouse Preferences
fi: Hiiriasetukset

en: Mouse Speed
fi: Hiiren nopeus

en: Mouse Wheel
fi: Hiiren rulla

en: Mouse speed/acceleration, double click delay,
    mouse button bindings etc.
fi: Hiiren nopeus, kiihdytys, kaksoisnapautuksen viive,
    hiiren nappien merkitys jne.

en: Move/Resize active window
fi: Muuta aktiivisen ikkunan paikkaa tai kokoa

en: New
fi: Uusi

en: New Items
fi: Uudet alkiot

en: No
fi: Ei

en: No, Keep Current Menu
fi: Ei, pidä nykyinen valikko

en: None
fi: Ei mitään

en: Normal Item
fi: Normaali alkio

en: Not done
fi: Ei tehty

en: Note: sound requires a module distributed
    separately
fi: Huomaa: ääni edellyttää erikseen
    jaettavaa moduulia

en: Number of colors to reserve for Window Maker
    on displays that support only 8bpp (PseudoColor).
fi: Värimäärä, joka Window Makerille varataan näytöissä,
    joissa käytetään vain 8 bittiä pikseliä kohti (PseudoColor).

en: OFF
fi: POIS

en: Omnipresent miniwindows
fi: Mini-ikkunat näkyvät kaikkialla

en: Opaque Move
fi: Näytä sisältö siirr.

en: Open Copyright Panel
fi: Avaa copyright-paneeli

en: Open Image
fi: Avaa kuva

en: Open Info Panel
fi: Avaa infopaneeli

en: Open applications menu
fi: Avaa sovellusvalikko

en: Open dialogs in same workspace
    as their owners
fi: Avaa valintaikkunat
    omistajansa työtilassa

en: Open window commands menu
fi: Avaa ikkunakomennot-valikko

en: Open window list menu
fi: Avaa ikkunalistavalikko

en: Options
fi: Valintoja

en: Options for people who know what they're doing...
    Also have some other misc. options.
fi: Valintoja ihmisille, jotka tietävät, mitä tekevät...
    Sekä eräitä sekalaisia valintoja.

en: Other Configurations
fi: Muut asetukset

en: Owner of Focused Window
fi: Aktiivisen ikkunan omistaja

en: Owner of Focused Window Title
fi: Aktiivisen ikkunan omistajan otsikko

en: Path for Menu
fi: Valikon polku

en: Pixmap Search Paths
fi: Kuvien hakupolut

en: Placement Origin
fi: Sijoituksen origo

en: Position Display
fi: Sijainnin näyttö

en: Position of workspace
    name display
fi: Työtilan nimi-
    näytön paikka

en: Press the desired shortcut key(s) or click Cancel to stop capturing.
fi: Paina haluamasi pikavalinnan näppäinyhdistelmä tai paina 'Peruuta'.

en: Program to Run
fi: Käynnistettävä ohjelma

en: Programming/Design: Alfredo K. Kojima
    Artwork: Marco van Hylckama Vlieg, Largo et al
    More Programming: James Thompson et al
fi: Ohjelmointi/suunnittelu: Alfredo K. Kojima
    Grafiikka: Marco van Hylckama Vlieg, Largo et al
    Lisää ohjelmointia: James Thompson et al

en: Raise Clip
fi: Nosta Liitin

en: Raise active window
fi: Nosta aktiivinen ikkuna

en: Raise window when switching
    focus with keyboard.
fi: Nosta ikkuna, kun aktiivista ikku-
    naa vaihdetaan näppäimistöllä.

en: Raise/Lower Clip
fi: Nosta/Laske Liitin

en: Raise/Lower window under mouse pointer
fi: Nosta/laske hiiren os. alla oleva ikkuna

en: Random
fi: Satunnainen

en: RedHat Menu
fi: RedHat-valikko

en: Refresh Screen
fi: Virkistä ruutu

en: Remove
fi: Poista

en: Remove Submenu
fi: Poista alivalikko

en: Removing this item will destroy all items inside
    the submenu. Do you really want to do that?
fi: Jos tämä merkintä poistetaan, kaikki alivalikon
    sisältämät alkiot häviävät. Haluatko silti poistaa sen?

en: Resist
fi: Vastus

en: Restart Window Maker
fi: Käynnistä WM uudelleen

en: Revert All
fi: Peruuta kaikki muutokset

en: Revert Page
fi: Peruuta sivun muutokset

en: Right
fi: Oikea

en: Right Button
fi: Oikea painike

en: Run Program
fi: Käynnistä ohjelma

en: Run the program inside a Xterm
fi: Aja ohjelma Xtermissä

en: Run...
fi: Käynnistä...

en: Sample Commands
fi: Näytekomentoja

en: Sample Submenus
fi: Näyte-alivalikkoja

en: Save
fi: Tallenna

en: Save Current Session
fi: Tallenna tämä istunto

en: Save Current Theme
fi: Tallenna nykyinen teema

en: Scale
fi: Venytä

en: Scroll off-screen menus when pointer is moved over them.
fi: Liu'uta ruudun ulkopuolinen valikko näkyviin, kun osoitin on sen päällä.

en: Search Path Configuration
fi: Hakupolkujen asetukset

en: Search paths to use when looking for pixmaps
    and icons.
fi: Kuvien ja kuvakkeiden hakemiseen käytettävät
    hakupolut.

en: Select File
fi: Valitse tiedosto

en: Select Windows
fi: Ikkunoiden valinta

en: Select active window
fi: Valitse aktiivinen ikkuna

en: Select directory
fi: Valitse hakemisto

en: Set
fi: Aseta

en: Shade Animation Speed
fi: "Vain otsikkopalkki"-animaation nopeus

en: Shade active window
fi: Vain otsikkopalkki aktiivisesta ikkunasta

en: Shortcut
fi: Pikavalinta

en: Shortcut for window 1
fi: Pikavalinta ikkunalle 1

en: Shortcut for window 10
fi: Pikavalinta ikkunalle 10

en: Shortcut for window 2
fi: Pikavalinta ikkunalle 2

en: Shortcut for window 3
fi: Pikavalinta ikkunalle 3

en: Shortcut for window 4
fi: Pikavalinta ikkunalle 4

en: Shortcut for window 5
fi: Pikavalinta ikkunalle 5

en: Shortcut for window 6
fi: Pikavalinta ikkunalle 6

en: Shortcut for window 7
fi: Pikavalinta ikkunalle 7

en: Shortcut for window 8
fi: Pikavalinta ikkunalle 8

en: Shortcut for window 9
fi: Pikavalinta ikkunalle 9

en: Show All Windows
fi: Näytä kaikki ikkunat

en: Show balloon text for...
fi: Näytä puhekuplateksti...

en: Shrinking/Zooming
fi: Kutistuva/kasvava

en: Simple Gradient Texture
fi: Yksinkertainen liukuväri

en: Size Display
fi: Koon näyttö

en: Smart
fi: Älykäs

en: Smooth Scaling
fi: Pehmeä venytys

en: Smooth scaled background images, neutralizing
    the `pixelization' effect. This will slow
    down loading of background images considerably.
fi: Pehmennä venytetyt taustakuvat, mikä
    poistaa `sahalaitaefektin'. Tämä hidastaa
    taustakuvan latausta huomattavasti.

en: Solid Color
fi: Yksivärinen

en: Sounds
fi: Äänet

en: Spinning/Twisting
fi: Pyörivä (Z-aks.)

en: Start Another Window Manager   : (
fi: Käynnistä toinen ikkunamanageri   : (

en: Starting...
fi: Käynnistyy...

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Strip extensions from file names
fi: Älä näytä tiedostonimien päätteitä

en: Submenu
fi: Alivalikko

en: Submenu Alignment
fi: Alivalikon sijoitus

en: Superfluous
fi: Ylimääräiset

en: Switch Workspaces
fi: Työtilan vaihto

en: Switch to Next Screen/Monitor
fi: Vaihda seuraavaan ruutuun/monitoriin

en: Switch to next ten workspaces
fi: Siirry seuraavalle työtilakymmenelle

en: Switch to next workspace
fi: Siirry seuraavaan työtilaan

en: Switch to previous ten workspaces
fi: Siirry edelliselle työtilakymmenelle

en: Switch to previous workspace
fi: Siirry edelliseen työtilaan

en: Switch to workspace 1
fi: Siirry työtilaan 1

en: Switch to workspace 10
fi: Siirry työtilaan 10

en: Switch to workspace 2
fi: Siirry työtilaan 2

en: Switch to workspace 3
fi: Siirry työtilaan 3

en: Switch to workspace 4
fi: Siirry työtilaan 4

en: Switch to workspace 5
fi: Siirry työtilaan 5

en: Switch to workspace 6
fi: Siirry työtilaan 6

en: Switch to workspace 7
fi: Siirry työtilaan 7

en: Switch to workspace 8
fi: Siirry työtilaan 8

en: Switch to workspace 9
fi: Siirry työtilaan 9

en: Technical drawing-like
fi: Teknisen piirr. tyyppinen

en: Test
fi: Kokeile

en: Texture
fi: Kuvio

en: Texture Name
fi: Kuvion nimi

en: Texture Panel
fi: Kuviopaneeli

en: Textured Gradient
fi: Liukuväritetty kuvio

en: Textures
fi: Kuviot

en: The menu file format currently in use is not supported
    by this tool. Do you want to discard the current menu
    to use this tool?
fi: Tämä työkalu ei tue käytössä olevaa valikkotiedostomuotoa.
    Haluatko hylätä tämänhetkisen valikon, jotta voit käyttää
    tätä työkalua?

en: The position or style of the window position
    display that's shown when a window is moved.
fi: Ikkunaa siirrettäessä näkyvän
    sijaintinäytön paikka tai tyyli.

en: The position or style of the window size
    display that's shown when a window is resized.
fi: Ikkunan kokoa muutettaessa näytettävän
    kokonäytön paikka tai tyyli.

en: The selected file does not contain a supported image.
fi: Valittu tiedosto ei sisällä tuetun tyyppistä kuvaa.

en: The size of the dock/application icon and miniwindows
fi: Telakka/sovelluskuvakkeen ja mini-ikkunoiden koko.

en: Themes
fi: Teemat

en: Threshold:
fi: Kynnys:

en: Tile
fi: Tiili

en: Tile of The Day
fi: Päivän tiili

en: Title Alignment
fi: Otsikon sijoitus

en: Titlebar Style
fi: Otsikkopalkin tyyli

en: Titlebar of Focused Window
fi: Aktiivisen ikkunan otsikkopalkki

en: Titlebar of Focused Window's Owner
fi: Aktiivisen ikkunan omistajan otsikkopalkki

en: Titlebar of Menus
fi: Valikoiden otsikkopalkki

en: Titlebar of Unfocused Windows
fi: Ei-aktiivisten ikkunoiden otsikkopalkki

en: Toggle keyboard language
fi: Vaihda näppäimistön kieli

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Top/Bottom
fi: Ylh./alh.

en: Top/Left
fi: Ylävasemmalla

en: Top/Right
fi: Yläoikealla

en: Type here to test
fi: Kokeile kirjoitusta tässä

en: Unfocused Window
fi: Ei-aktiivinen ikkuna

en: Unfocused Window Title
fi: Ei-aktiivisen ikkunan otsikko

en: Use SaveUnder in window frames, icons, menus and other objects.
fi: SaveUnder käytössä ikkunoiden kehyksissä, kuvakkeissa, valikoissa ja muissa kohteissa

en: Use Windoze style cycling.
fi: Käytä Windoze-tyylistä vaihtoa

en: Various settings like balloon text, geometry
    displays etc.
fi: Erilaisia asetuksia kuten puhekuplateksti,
    geometrianäytöt jne.

en: Version %s for Window Maker %s or newer
fi: Versio %s Window Makerille %s tai uudemmalle

en: WPrefs is free software and is distributed WITHOUT ANY
    WARRANTY under the terms of the GNU General Public License.
fi: WPrefs on vapaa ohjelmisto ja sitä levitetään ILMAN
    MITÄÄN TAKUUTA, GNU General Public Licensen ehdoilla.

en: WPrefs only supports Window Maker 0.18.0 or newer.
    The version installed is %i.%i.%i
fi: WPrefs tukee vain Window Makeria 0.18.0 tai uudempaa.
    Asennettu versio on %i.%i.%i

en: Warning
fi: Varoitus

en: When maximizing...
fi: Suurennettaessa...

en: Whether the window contents should be moved
    when dragging windows aroung or if only a
    frame should be displayed.
fi: Pitääkö ikkunan sisällön liikkua ikkunoita
    siirreltäessä, vai pitääkö näyttää
    vain kehys.

en: Window Focus Preferences
fi: Ikkunoiden aktivointiasetukset

en: Window Handling Preferences
fi: Ikkunoidenkäsittelyn asetukset

en: Window List Menu
fi: Ikkunalistavalikko

en: Window Maker %i.%i.%i, which is installed in your system, is not fully supported by this version of WPrefs.
fi: Tämä WPrefs-versio ei tue täysin Window Makeria %i.%i.%i, joka on asennettu järjestelmääsi.

en: Window Maker Preferences
fi: Window Makerin asetukset

en: Window Maker Preferences Utility
fi: Window Makerin asetusten säätöohjelma

en: Window Maker domain (%s) is corrupted!
fi: Window Makerin kenttä (%s) on vioittunut!

en: Window Manager to Start
fi: Käynnistettävä ikkunamanageri

en: Window Placement
fi: Ikkunan sijoitus

en: Window Resizebar
fi: Ikkunan koonsäätöpalkki

en: Window handling options. Initial placement style
    edge resistance, opaque move etc.
fi: Ikkunoidenkäsittelyn valinnat. Ensisijoituspaikka,
    reunavastus, näytä sisältö siirrettäessä jne.

en: Workspace Menu
fi: Työtilavalikko

en: Workspace Mouse Actions
fi: Työtilan hiiritoiminnot

en: Workspace Navigation
fi: Työtilanavigointi

en: Workspace Preferences
fi: Työtila-asetukset

en: Workspace border
fi: Työtilan reuna

en: Workspace navigation features.
    You can also enable/disable the Dock and Clip here.
fi: Työtilanavigoinnin ominaisuudet.
    Tästä voi myös laittaa Telakan ja Liittimen päälle/pois.

en: X server does not support locale
fi: X-palvelin ei tue maa-asetusta

en: XTerm BIG FONTS
fi: XTerm, SUURET FONTIT

en: XTerm Black on Beige
fi: XTerm, musta beigellä

en: XTerm Black on White
fi: XTerm, musta valkoisella

en: XTerm Blue on Blue
fi: XTerm, sininen sinisellä

en: XTerm White on Black
fi: XTerm, valkoinen mustalla

en: XTerm White on Green
fi: XTerm, valkoinen vihreällä

en: XTerm White on Olive
fi: XTerm, valkoinen oliivinvihreällä

en: XTerm Yellow on Blue
fi: XTerm, keltainen sinisellä

en: Yes
fi: Kyllä

en: Yes, Discard and Update
fi: Kyllä, hylkää ja päivitä

en: Yes, don't ask again.
fi: Kyllä, älä kysy enää.

en: application/dock icons
fi: sovellus-/telakkakuvakkeille

en: automatically create new workspaces.
fi: luo uusia työtiloja automaattisesti.

en: bad option value %s for option ColormapMode. Using default Auto
fi: väärä arvo %s valinnalle ColormapMode. Käytetään oletusta Auto

en: bad option value %s for option FocusMode. Using default Manual
fi: väärä arvo %s valinnalle FocusMode. Käytetään oletusta Manual

en: bad option value %s in WindowPlacement. Using default value
fi: tiedolla WindowPlacement on virheellinen arvo %s. Käytetään oletusarvoa

en: bad speed value for option %s
    . Using default Medium
fi: virheellinen nopeusarvo valinnalle %s.
    Käytetään oletusta keskinopea

en: bad value %s for option %s
fi: virheellinen arvo %s valinnalle %s

en: bad value in option IconPath. Using default path list
fi: Virheellinen arvo valinnassa IconPath. Käytetään oletushakupolkuja

en: bad value in option PixmapPath. Using default path list
fi: valinta PixmapPath sisältää virheellisen arvon. Käytetään oletushakupolkuja

en: cannot set locale modifiers
fi: maa-asetusmääreiden asettaminen epäonnistui

en: could not create %s
fi: ei voitu luoda %s:aa

en: could not create temporary file %s
fi: ei voitu luoda tilapäistä tiedostoa %s

en: could not extract version information from Window Maker
fi: Window Makerin versiotietojen selvitys epäonnistui

en: could not initialize application
fi: sovelluksen käynnistäminen epäonnistui

en: could not load file '%s': %s
fi: tiedoston '%s': %s lataus epäonnistui

en: could not load icon %s
fi: kuvakkeen %s lataus ei onnistunut

en: could not load icon file %s
fi: kuvaketiedoston %s lataus epäonnistui

en: could not load image file %s
fi: kuvatiedoston %s lataus epäonnistui

en: could not load image file %s:%s
fi: kuvatiedoston %s:%s lataus epäonnistui

en: could not locate image file %s
fi: Kuvatiedostoa %s ei löytynyt

en: could not open display %s
fi: näytön %s avaus ei onnistunut

en: could not process icon %s:
fi: ei voitu käsitellä kuvaketta %s:

en: could not rename file %s to %s
fi: Ei voitu vaihtaa nimeä %s -> %s

en: could not retrieve keyboard modifier mapping
fi: muunnosnäppäimen sijoituksen noutaminen epäonnistui

en: incomplete window titles
fi: epätäydellisille ikkunaotsikoille

en: internal help
fi: sisäinen apu

en: invalid data in option WindowPlaceOrigin. Using default (0,0)
fi: asetuksessa WindowPlaceOrigin on virheellistä tietoa. Käytetään oletusta (0,0)

en: miniwindow titles
fi: mini-ikkunoiden otsikoille

en: modifier key %s for option ModifierKey was not recognized. Using %s as default
fi: muunnosnäppäintä %s valintaa ModifierKey varten ei tunnistettu. Käytetään oletusta %s

en: msec
fi: ms

en: options:
fi: optiot:

en: switch workspaces while dragging windows.
fi: vaihda työtiloja ikkunoita vedettäessä.

en: too few arguments for %s
fi: liian vähän argumentteja %s:lle

en: unknown command '%s' in menu
fi: Valikossa on tuntematon komento '%s'

en: usage: %s [options]
fi: käyttö: %s [optiot]

en: wrap to the first workspace after the
    last workspace.
fi: siirry ensimmäiseen työtilaan siirryttäessä viimeisen yli.
