texinfo 4.1a - en to eo translation catalogue (535 entries)

en: 	Try `%s --help' for a complete list of options.
eo: 	Por ricevi kompletan liston da opcioj tajpu "%s --help".

en: 
    * Menu:
      (File)Node                        Lines   Size   Containing File
      ----------                        -----   ----   ---------------
eo: 
    * Menu:
      (Dosiero)Nodo                     Linioj  Longo  Entenanta Dosiero
      --------------                    ------  -----  -----------------

en: 
    * Menu: Nodes whoses indices contain "%s":
eo: 
    * Menu: Nodoj kies indices entenas "%s":

en: 
    Email bug reports to bug-texinfo@gnu.org,
    general questions and discussion to help-texinfo@gnu.org.
    Texinfo home page: http://www.gnu.org/software/texinfo/
eo: 
    Erarraportojn sendu al <bug-texinfo@nu.org>; gxeneralajn
    demandojn kaj opiniojn al <help-texinfo@gnu.org>.
    La hejmpagxo de Texinfo: <http://www.gnu.org/software/texinfo/>.
    Por la diskutoj pri Esperanto-traduko uzu la dissendoliston
    <translation-team-eo@lists.sourceforge.net>.

en: 
    Options:
eo: 
    Opcioj:

en:               Picking a menu item causes another node to be selected.
eo:       Elekto de menuero kauxzas transiron en alian nodon.

en:               You may include a filename as well, as in (FILENAME)NODENAME.
eo:       Ankaux la dosiernomon vi povas inkludi, kiel en (DOSIERO)NODO.

en:               and select the node in which the next occurrence is found.
eo:         kaj vizitu la nodon en kiu trovigxos la sekva apero.

en:               file, and select the node referenced by the first entry found.
eo:       dosiero kaj elektu la nodon referencatan de la unua trovita artikolo.

en:    Source files groveled to make this file include:
eo:    La fontodosieroj tralaboritaj por fari cxi tiun dosieron:

en:   %-10s  Follow a cross reference.  Reads name of reference.
eo:   %-10s  Sekvu reFerencon  (legante la nomon de la referenco).

en:   %-10s  Follow the hypertext link under cursor.
eo:   %-10s  Iru laux la subkursora hiperteksta ligo.

en:   %-10s  Go to the beginning of this node.
eo:   %-10s  Iru al la komenco de cxi tiu nodo.

en:   %-10s  Go to the end of this node.
eo:   %-10s  Iru al la fino de cxi tiu nodo.

en:   %-10s  Invoke the Info tutorial.
eo:   %-10s  Voku la lernilon pri Info.

en:   %-10s  Move `up' from this node.
eo:   %-10s  Iru al la tujsupra ("Up") nodo de cxi tiu nodo.

en:   %-10s  Move to node specified by name.
eo:   %-10s  Vizitu nodon indikotan per la nomo.

en:   %-10s  Move to the Top node.  Equivalent to `g Top'.
eo:   %-10s  Iru al la radika nodo.  Ekvivalentas al "g Top".

en:   %-10s  Move to the `directory' node.  Equivalent to `g (DIR)'.
eo:   %-10s  Iru al la cxefkataloga nodo.  Ekvivalentas al "g (DIR)".

en:   %-10s  Move to the `next' node of this node.
eo:   %-10s  Iru al la tujsekva ("Next") nodo de cxi tiu nodo.

en:   %-10s  Move to the `previous' node of this node.
eo:   %-10s  Iru al la jxusantauxa ("Previous") nodo de cxi tiu nodo.

en:   %-10s  Move to the last node seen in this window.
eo:   %-10s  Revenu al la Lasta nodo vizitita en cxi tiu fenestro.

en:   %-10s  Pick first ... ninth item in node's menu.
eo:   %-10s  Elektu resp. la unuan ... la nauxan eron de cxi-noda menuo.

en:   %-10s  Pick last item in node's menu.
eo:   %-10s  Elektu la lastan eron de cxi-noda menuo.

en:   %-10s  Pick menu item specified by name.
eo:   %-10s  Iru al la tajpota menuero.

en:   %-10s  Quit Info altogether.
eo:   %-10s  Forlasu la tutan Info.

en:   %-10s  Quit this help.
eo:   %-10s  Forlasu cxi tiun helpon.

en:   %-10s  Scroll backward 1 line.
eo:   %-10s  Unu pagxon malantauxen.

en:   %-10s  Scroll backward a page.
eo:   %-10s  Unu pagxon malantauxen.

en:   %-10s  Scroll forward 1 line.
eo:   %-10s  Unu pagxon antauxen.

en:   %-10s  Scroll forward a page.
eo:   %-10s  Unu pagxon antauxen.

en:   %-10s  Search backward for a specified string
eo:   %-10s  Sercxu indikotan signocxenon supre en la dosiero,

en:   %-10s  Search for a specified string in the index entries of this Info
eo:   %-10s  Sercxu indikotan signocxenon en la indeksaj artikoloj de cxi tiu Info-

en:   %-10s  Search forward for a specified string,
eo:   %-10s  Sercxu sube indikotan signocxenon,

en:   %-10s  Skip to next hypertext link within this node.
eo:   %-10s  Saltu sur la sekvan hipertekstan ligilon en cxi tiu nodo.

en:   -b, --speech-friendly        be friendly to speech synthesizers.
eo:   -b, --speech-friendly        estu afabla al la parolsinteziloj.

en:  Subfile: %s
eo:  Subdosiero: %s

en:  case-sensitively
eo:  usklecodistinge

en:  for %s
eo:  por %s

en: "" is invalid
eo: "" ne validas

en: "%s" is invalid
eo: "%s" ne validas

en: "%s", line %u:
eo: "%s", linio %u:

en: %c%s expected `{...}'
eo: %c%s postulas vinkulojn "{...}"

en: %c%s expects `i' or `j' as argument, not `%c'
eo: %c%s atendas argumenton "i" aux "j", ne "%c"

en: %c%s expects a single character `i' or `j' as argument
eo: %c%s akceptas nur solsignan argumenton "i" aux "j"

en: %c%s found outside of an insertion block
eo: %c%s renkontita ekster "insertion block"

en: %c%s is obsolete
eo: %c%s arkaikigxis

en: %c%s is obsolete; use %c%s instead
eo: %c%s arkaikigxis; uzu %c%s anstatauxe

en: %c%s missing close brace
eo: %c%s sen "}"

en: %c%s requires a name
eo: %c%s bezonas nomon

en: %cend macro not found
eo: makroo %cend ne trovigxis

en: %ctop used before %cnode, defaulting to %s
eo: %ctop aperis pli frue ol %cnode; la defauxlto uzota estas %s

en: %d completions:
eo: %d kompletigoj:

en: %s can be invoked via %s.
eo: %s vokeblas per %s.

en: %s can only be invoked via %s.
eo: %s vokeblas nur per %s.

en: %s is an invalid ISO code, using %c
eo: "%s" ne estas valida ISO-kodo; estos "%c" anstatauxe

en: %s is defined to %s.
eo: %s estas ligita al %s.

en: %s is not a valid ISO 639 language code
eo: %s ne estas valida lingvokodo laux ISO 639

en: %s is undefined.
eo: %s estas nedifinita.

en: %s reference to nonexistent node `%s'
eo: %s referencas neekzistantan nodon "%s"

en: %s requires an argument: the formatter for %citem
eo: %s bezonas argumenton: la arangxilon por %citem

en: %s requires letter or digit
eo: %s bezonas literon aux ciferon

en: %s%sfor string [%s]:
eo: %s%spor signocxeno [%s]:

en: %s: %s arg must be numeric, not `%s'.
eo: %s: la argumento %s devas esti nombra, ne "%s".

en: %s: --footnote-style arg must be `separate' or `end', not `%s'.
eo: %s: argumento de la opcio --footnote-style estu "separate" aux
    "end", ne "%s".

en: %s: --paragraph-indent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'.
eo: %s: argumento de la opcio --paragraph-indent estu nombra, "none" aux
    "asis", ne "%s".

en: %s: Removing macro output file `%s' due to errors; use --force to preserve.
eo: %s: La eligdosiero "%s" por makrotraktitajxo forigitas cxar estis eraroj;
    uzu la opcion --force por gxin reteni.

en: %s: Removing output file `%s' due to errors; use --force to preserve.
eo: %s: La eligdosiero "%s" forigitas cxar estis eraroj;
    uzu la opcion --force por gxin reteni.

en: %s: Skipping macro expansion to stdout as Info output is going there.
eo: %s: Makrotraktitajxo ne trafos en la cxefeligujon cxar Info iras tien.

en: %s: Specify the Info directory only once.
eo: %s: Indiku la Info-katalogon solfoje.

en: %s: Specify the Info file only once.
eo: %s: Indiku la Info-dosieron solfoje.

en: %s: TOC should be here, but it was not found
eo: %s: cxi tie mankas enhavtabelo

en: %s: could not read (%s) and could not create (%s)
eo: %s: ne povas legi (%s) kaj ne povas krei (%s)

en: %s: empty file
eo: %s: malplena dosiero

en: %s: illegal option -- %c
eo: %s: misa opcio -- %c

en: %s: invalid option -- %c
eo: %s: nevalida opcio -- %c

en: %s: missing file argument.
eo: %s: mankas dosiera argumento.

en: %s: not a texinfo index file
eo: %s: ne indeksa dosiero laux Texinfo

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
eo: %s: opcio "%c%s" ne toleras argumenton

en: %s: option `%s' is ambiguous
eo: %s: opcio "%s" estas ambigua

en: %s: option `%s' requires an argument
eo: %s: opcio "%s" bezonas argumenton

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
eo: %s: opcio "--%s" ne toleras argumenton

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
eo: %s: opcio "-W %s" ne toleras argumenton

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
eo: %s: opcio "-W %s" estas ambigua

en: %s: option requires an argument -- %c
eo: %s: opcio bezonas argumenton -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
eo: %s: nekonata opcio "%c%s"

en: %s: unrecognized option `--%s'
eo: %s: nekonata opcio "--%s"

en: %s: warning:
eo: %s: averto:

en: %s:%d: warning:
eo: %s:%d: averto:

en: %s; for file `%s'.
eo: %s; por la dosiero "%s".

en: (outside of any node)
eo: (ekster iu ajn nodo)

en: * column #%d: output = %s
eo: * kolumno %d-a: eligajxo = %s

en: ** Multicolumn output from last row:
eo: ** Multekolumna eligo el la lasta linio:

en: -%s%s-Info: (%s)%s, %d lines --%s--
eo: -%s%s-Info: (%s)%s, %d linioj --%s--

en: -%s---Info: %s, %d lines --%s--
eo: -%s---Info: %s, %d linioj --%s--

en: --*** Tags out of Date ***
eo: --*** Etikedoj malaktualigxis ***

en: --- Use `\[history-node]' or `\[kill-node]' to exit ---
eo: --- Uzu "\[history-node]" aux "\[kill-node]" por eliri ---

en: ---------- Footnotes ----------
eo: ---------- Piednotoj ----------

en: -----Info: (), lines ----,
eo: -----Info: (), linioj ----,

en: @%s not meaningful inside `@%s' block
eo: @%s estas sensenca ene de bloko "@%s"

en: @anchor command ignored; references to it will not work
eo: Ignorita @anchor-komando; la referencoj al gxi ne funkcios

en: @detailmenu seen before first node, creating `Top' node
eo: @detailmenu renkontita jam antaux la unua nodo; nodo "Top" kreitas

en: @image file `%s' (for HTML) not readable: %s
eo: por HTML, la dosiero "%s" en la komando @image estas nelegebla: %s

en: @image file `%s' (for text) unreadable: %s
eo: bilddosiero "%s" (por teksto) estas nelegebla: %s

en: @image file `%s' unreadable: %s
eo: dosiero "%s" en la komando @image estas nelegebla: %s

en: @image missing filename argument
eo: mankas dosiera argumento en la komando @image

en: @itemx not meaningful inside `%s' block
eo: @itemx estas sensenca ene de bloko "%s"

en: @menu seen before first @node, creating `Top' node
eo: @menu jam antaux la unua @nodo; nodo "Top" kreitas

en: @quote-arg only useful for single-argument macros
eo: @quote-arg utilas nur en sol-argumentaj makrooj

en: @sc argument all uppercase, thus no effect
eo: argumento de @sc tuta majuskla, do neniel sxangxita

en: @sp requires a positive numeric argument, not `%s'
eo: @sp bezonas ne "%s" sed pozitivan argumenton nombran

en: Accept (or force completion of) this line
eo: Akceptu (aux kompletigu) cxi tiun linion

en: Add this digit to the current numeric argument
eo: Aldonu tiun ciferon al la kuranta argumento nombra

en: Anchor `%s' and node `%s' map to the same file name
eo: Dosiernoma kolizio por la ankro "%s" kaj la nodo "%s"

en: Anchors `%s' and `%s' map to the same file name
eo: Dosiernoma kolizio por la ankroj "%s" kaj "%s"

en: Appendix %c
eo: Aldono %c

en: April
eo: aprilo

en: August
eo: auxgusto

en: Bad argument to %c%s
eo: Misa argumento por %c%s

en: Bad argument to `%s', `%s', using `%s'
eo: Misa argumento por "%s", "%s", uzanta "%s"

en: Bad data in infokey file -- some key bindings ignored
eo: Misaj datumoj en infoklava dosiero -- iuj klavasociajxoj ne validos

en: Bad data in infokey file -- some var settings ignored
eo: Misaj datumoj en infoklava dosiero -- iuj valorizoj de variabloj ne validos

en: Basic Commands in Info Windows
    ******************************
eo: La cxefaj komandoj info-fenestraj
    *********************************

en: Broken-Type in insertion_type_pname
eo: Misa tipo en la funkcio insertion_type_pname

en: Building completions...
eo: Kompletigoj estas sercxataj ...

en: CAN'T SEE THIS
eo: MALEBLAS VIDI CxI TION

en: Can't create directory `%s': %s
eo: Provo krei dosierujon "%s" malsukcesis: %s

en: Cancel current operation
eo: Cxesigu la kurantan operacion

en: Cancel or quit operation
eo: Rezigno aux eliro

en: Cannot delete a permanent window
eo: Maleblas forigi fenestron permanentan

en: Cannot delete the last window.
eo: Maleblas forigi la lastan fenestron

en: Cannot execute an `echo-area' command here.
eo: Maleblas plenumi ehxozonan ("echo-area-") komandon cxi tie.

en: Cannot find `%s'.
eo: Maleblas trovi "%s".

en: Cannot find a window!
eo: Maleblas trovi fenestron!

en: Cannot find node `%s'.
eo: La nodo "%s" ne troveblas.

en: Cannot find node `(%s)%s'.
eo: La nodo "(%s)%s" ne troveblas.

en: Cannot kill node `%s'
eo: Maleblas forigi la nodon "%s"

en: Cannot kill the last node
eo: Maleblas forigi la lastan nodon

en: Cannot open pipe to `%s'.
eo: Ne malfermigxis dukto al "%s".

en: Cannot select column #%d in multitable
eo: Maleblas elekti %d-an kolumnon en "multitable".

en: Cannot specify more than one macro expansion output
eo: Ne povas esti pli ol unu makrotraktada eligdosiero

en: Commands available in Info windows:
eo: Komandoj disponeblaj en Info-fenestroj:

en: Commands available in the echo area:
eo: Komandoj disponeblaj en la ehxozono:

en: Controls what happens when scrolling is requested at the end of a node
eo: Determinas la konduton de rulumo fine de nodo

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    There is NO warranty.  You may redistribute this software
    under the terms of the GNU General Public License.
    For more information about these matters, see the files named COPYING.
eo: Copyright (c) %s Free Software Foundation, Inc.
    NENIA garantio estas donita.  Vi rajtas pludoni ekzemplerojn de cxi tiu
    programo laux la kondicxoj de la GNUa Gxenerala Publika Permesilo.  Pluaj
    informoj troveblas en la dosieroj COPYING.

en: Could not create output file `%s'.
eo: Maleblas krei eligan dosieron "%s".

en: Couldn't manipulate the file %s.
eo: Maleblas prilabori la dosieron %s.

en: Couldn't open macro expansion output `%s'
eo: Fiaskis malfermo de makrotraktada eligdosiero "%s"

en: Cross
eo: Referenco

en: December
eo: decembro

en: Delete all other windows
eo: Forigu cxiujn ceterajn fenestrojn

en: Delete the character behind the cursor
eo: Forigu la signon jxus antaux la kursoro

en: Delete the character under the cursor
eo: Forigu la signon subkursoran

en: Delete the current window
eo: Forigu la kurantan fenestron

en: Describe command:
eo: Priskribu komandon:

en: Describe key: %s
eo: Priskribu klavon: %s

en: Describe variable:
eo: Priskribu variablon:

en: Display help message
eo: Eligu helpomesagxon

en: Divide the available screen space among the visible windows
eo: Dispartigu la disponeblan ekranspacon inter la videblaj fenestroj

en: Done.
eo: Prete.

en: END-INFO-DIR-ENTRY without matching START-INFO-DIR-ENTRY
eo: END-INFO-DIR-ENTRY sen para START-INFO-DIR-ENTRY

en: ESC %s is undefined.
eo: ESC %s estas nedifinita.

en: Entry for index `%s' outside of any node
eo: Artikolo por indekso "%s" estas ekster iu ajn nodo

en: Enumeration stack overflow
eo: Troo en la stako de enumeracioj

en: Error reading infokey file `%s' - short read
eo: Eraro dum lego de infoklava dosiero "%s" (tro frue elcxerpita)

en: Expected `%s'
eo: "%s" atendatas

en: Explain the use of a variable
eo: Klarigu la uzon de variablo

en: Failing
eo: Fiasko

en: February
eo: februaro

en: Find Invocation node of [%s]:
eo: Trovu la voknodon de [%s]:

en: Find file:
eo: Trovu la dosieron:

en: Find the node describing program invocation
eo: Trovu la nodon priskribantan programvokon

en: Finding index entries...
eo: Estas sercxataj indeksaj artikoloj ...

en: First argument to @inforef may not be empty
eo: La unua argumento de @inforef ne vaku

en: First argument to cross-reference may not be empty
eo: La unua argumento de internoda referenco ne vaku

en: Follow menus:
eo: Sekvu menuojn:

en: Follow xref (%s):
eo: Sekvu referencon (%s):

en: Follow xref:
eo: Sekvu referencon:

en: Following Next node...
eo: Estas legata la nodo "Next" ...

en: Footnote defined without parent node
eo: Piednoto difinita sen patra nodo

en: Footnotes
eo: Piednotoj

en: Footnotes could not be displayed
eo: La piednotoj ne eligeblas

en: Footnotes inside footnotes are not allowed
eo: Maleblas fari piednoton al piednoto

en: Formatting node %s...
eo: Estas arangxata la nodo "%s" ...

en: Found "%s" in %s. (`\[next-index-match]' tries to find next.)
eo: Trovita "%s" en %s.  ("\[next-index-match]" sercxos la sekvan.)

en: Function
eo: Funkcio

en: General options:
          --error-limit=NUM       quit after NUM errors (default %d).
          --force                 preserve output even if errors.
          --help                  display this help and exit.
          --no-validate           suppress node cross-reference validation.
          --no-warn               suppress warnings (but not errors).
          --reference-limit=NUM   warn about at most NUM references (default %d).
      -v, --verbose               explain what is being done.
          --version               display version information and exit.
eo: Gxeneralaj opcioj:
          --error-limit=NOM       Cxesu post NOM eraroj (defauxlte %d).
          --force                 Retenu eligajxon ecx post eraroj.
          --help                  Eligu cxi tiun helpon kaj finu.
          --no-validate           Ne kontrolu la internodajn referencojn.
          --no-warn               Ne eligu avertojn (ne koncernas erarmesagxojn).
          --reference-limit=NUM   Avertu pri ne pli ol  N  referencoj (defauxlte %d).
      -v, --verbose               Rakontu kio estas farata.
          --version               Eligu la nomon, la version de la programo kaj eliru.

en: Generate a sorted index for each TeX output FILE.
eo: Generu ordigitan indekson por cxiu TeX-a elig-DOSIERO.

en: Get Manpage:
eo: Manlibran pagxon:

en: Go to the next matching index item from the last `\[index-search]' command
eo: Pasu al la sekva indeksa ero kongrua al la lasta komando "\[index-search]"

en: Goto node:
eo: Iru al la nodo:

en: Grovel all known info file's indices for a string and build a menu
eo: Sercxu cxenon en cxiuj konataj indeksoj Info-dosieraj kaj faru menuon

en: Grow (or shrink) this window
eo: (Mal)pligrandigu cxi tiun fenestron

en: Here is the %ctop node
eo: Jen estas la nodo %ctop

en: Here is the menu of nodes you have recently visited.
    Select one from this menu, or use `\[history-node]' in another window.
eo: Jen la menuo de nodoj kiujn vi lastatempe vizitis.
    Elektu iun el la menuo, aux uzu "\[history-node]" en alia fenestro.

en: I-search backward:
eo: Interaktiva sercxo malantauxen:

en: I-search:
eo: Interaktiva sercxo:

en: Ignoring invalid infokey file `%s' - too big
eo: La misa infoklava dosiero "%s" ignorita (tro longa)

en: Ignoring invalid infokey file `%s' - too small
eo: La misa infoklava dosiero "%s" ignorita (tro mallonga)

en: Index `%s' already exists
eo: Jam estas indekso "%s"

en: Index apropos:
eo: Sercxu en indekso informon pri:

en: Index entry:
eo: Indeksa artikolo:

en: Info cannot handle `:' in index entry `%s'
eo: Info ne povas trakti ":" en indeksa artikolo "%s"

en: Input file options:
          --commands-in-node-names   allow @ commands in node names.
      -D VAR                         define the variable VAR, as with @set.
      -I DIR                         append DIR to the @include search path.
      -P DIR                         prepend DIR to the @include search path.
      -U VAR                         undefine the variable VAR, as with @clear.
eo: Opcioj pri la fontodosieroj:
      --commands-in-node-names    Permesu @-komandojn en nodnomoj.
      -D VAR                      Difinu la variablon  VAR,  kiel per @set.
      -I UJO                      Alkrocxu dosierUJOn al la sercxvojo de @include.
      -P UJO                      Antauxmetu dosierUJOn al la sercxvojo de @include.
      -U VAR                      Maldifinu la variablon  VAR,  kiel per @clear.

en: Insert a TAB character
eo: Ensxovu TAB-signon

en: Insert completion
eo: Ensxovu la kompletigon

en: Insert next character verbatim
eo: Ensxovu la tujan signon sensxangxe

en: Insert this character
eo: Ensxovu tiun signon

en: Instance Variable
eo: Ekzemplera variablo

en: Internal error (search_sectioning) "%s"!
eo: Interna eraro (search_sectioning) "%s"!

en: Internally used by \[universal-argument]
eo: Uzata interne de \[universal-argument]

en: Invalid infokey file `%s' (bad magic numbers) -- run infokey to update it
eo: Misa infoklava dosiero "%s" (magiaj nombroj); aktualigu gxin per infokey

en: Invalid infokey file `%s' (bad section code) -- run infokey to update it
eo: Misa infoklava dosiero "%s" (misa sekcikodo); aktualigu gxin per infokey

en: Invalid infokey file `%s' (bad section length) -- run infokey to update it
eo: Misa infoklava dosiero "%s" (misa sekcilongo) -- aktualigu gxin per infokey

en: Invalid node name: `%s'
eo: Misa nodnomo: "%s"

en: January
eo: januaro

en: July
eo: julio

en: June
eo: junio

en: Kill node (%s):
eo: Forvisxu la nodon (%s):

en: Kill ring is empty
eo: Visxringo malplenas

en: Kill the word following the cursor
eo: Forvisxu la vorton tuj post la kursoro

en: Kill the word preceding the cursor
eo: Forvisxu la vorton jxus antaux la kursoro

en: Kill this node
eo: Forvisxu cxi tiun nodon

en: Kill to the beginning of the line
eo: Forvisxu ekde la kursoro gxis la komenco de la linio

en: Kill to the end of the line
eo: Forvisxu ekde la kursoro gxis la fino de la linio

en: List possible completions
eo: Eligu la eblajn kompletigojn

en: Look up a string in the index for this file
eo: Sercxu cxenon en la indekso por cxi tiu dosiero

en: Macro
eo: Makroo

en: Macro `%s' called on line %d with too many args
eo: Makroo "%s" en la linio %d havas troan argumenton

en: Make a window containing a menu of all of the currently visited nodes
eo: Faru fenestron entenantan menuon de cxiuj nune vizititaj nodoj

en: Making %s file `%s' from `%s'.
eo: %s-dosiero "%s" estas generata el "%s".

en: March
eo: marto

en: May
eo: majo

en: Menu
eo: Menuo

en: Menu item (%s):
eo: Menuero (%s):

en: Menu item:
eo: Menuero:

en: Method
eo: Metodo

en: Misplaced %c
eo: Misloka %c

en: Missing `}' in @def arg
eo: Mankas "}" en la argumento de @def

en: Missing } in @multitable template
eo: Mankas "}" en la sxablono de @multitable

en: Move backward a character
eo: Unu signon malantauxen

en: Move backward a word
eo: Unu vorton malantauxen

en: Move backwards or up through node structure
eo: Movu malantauxen aux supren en la strukturo de nodoj

en: Move down to the next line
eo: Mallevigxu al la sekva linio

en: Move forward a character
eo: Unu signon antauxen

en: Move forward a word
eo: Unu vorton antauxen

en: Move forwards or down through node structure
eo: Movu antauxen aux malsupren en la strukturo de nodoj

en: Move the cursor to a specific line of the window
eo: Movu la kursoron sur indikitan linion de la fenestro

en: Move to the end of the line
eo: Iru al la fino de la linio

en: Move to the end of this line
eo: Al la fino de cxi tiu linio

en: Move to the end of this node
eo: Iru al la fino de cxi tiu nodo

en: Move to the next cross reference
eo: Iru al la sekva referenco

en: Move to the previous cross reference
eo: Iru al la antauxa referenco

en: Move to the start of the line
eo: Iru al la komenco de la linio

en: Move to the start of this line
eo: Al la komenco de cxi tiu linio

en: Move to the start of this node
eo: Iru al la komenco de cxi tiu nodo

en: Move to the start of this node's menu
eo: Iru al la komenco de la menuo de cxi tiu nodo

en: Move up to the previous line
eo: Levigxu al la antauxa linio

en: Moving Prev in this window.
eo: Iro al la antauxa nodo "Prev" en cxi tiu fenestro.

en: Moving Up %d time(s), then Next.
eo: %d-foje supren, poste al la sekva ("Next").

en: Moving Up in this window.
eo: Levigxo al la nodo "Up" en cxi tiu fenestro.

en: Moving to `Prev's last menu item.
eo: Iro al la lasta menuero de la nodo "Prev".

en: Moving within a node:
    ---------------------
eo: Por movigxi ene de nodo:
    ------------------------

en: Must be in `%s' insertion to use `%sx'
eo: Nur en "%s"-ensxovo uzeblas "%sx".

en: NO_NAME!
eo: SEN_NOMO!

en: NUL character (\000) not permitted
eo: NUL-signo (\000) malpermesitas

en: NUL character (^%c) not permitted
eo: NUL-signo (^%c) malpermesitas

en: Next
eo: Sekva

en: Next field of node `%s' not pointed to
eo: La kampo "Next" de la nodo "%s" ne estas reciprokita

en: Next:
eo: Sekva:

en: No %sindex entries containing "%s".
eo: En la indekso ne estas %sartikoloj kun "%s".

en: No `%s' found in `%s'
eo: Neniu "%s" trovita en "%s"

en: No `%s' pointer for this node.
eo: Mankas ligilo "%s" por cxi tiu nodo.

en: No `%s.png' or `.jpg', and no extension supplied
eo: Troveblas nek "%s.png" nek ".jpg", kaj sufikso mankas

en: No `Prev' for this node.
eo: Mankas ligilo "Prev" por cxi tiu nodo.

en: No `Prev' or `Up' for this node within this document.
eo: En la dokumento mankas ligilo(j) "Prev" aux "Up" por tiu nodo.

en: No available info files have "%s" in their indices.
eo: "%s" malestas en la indeksoj de la disponeblaj Info-dosieroj

en: No closing brace for footnote `%s'
eo: Mankas "}" por la piednoto "%s"

en: No completions
eo: Kompletigo malestas

en: No cross references in this node.
eo: Neniu referenco en cxi tiu nodo.

en: No dir file specified; try --help for more information.
eo: Mankas dosiero Info-katalogo (dir); provu --help por pluaj informoj.

en: No footnotes in this node.
eo: Ne estas piednotoj en cxi tiu nodo.

en: No index entries.
eo: Neniu indeksa artikolo.

en: No indices found.
eo: Nenia indekso trovita.

en: No input file specified; try --help for more information.
eo: Mankas enigdosiero; provu --help por pluaj informoj.

en: No matching `%cend %s'
eo: Mankas para "%cend %s"

en: No menu in node `%s'.
eo: En la nodo "%s" malestas menuo.

en: No menu in this node.
eo: En cxi tiu nodo malestas menuo.

en: No menu item `%s' in node `%s'.
eo: Menuero "%s" malestas en la nodo "%s".

en: No more nodes within this document.
eo: Malestas pluaj referencoj en la dokumento.

en: No node name specified for `%c%s' command
eo: Mankas nodnomo por la komando "%c%s"

en: No page number in %s
eo: Mankas pagxnumero en %s

en: No previous index search string.
eo: Malestas antauxa cxeno por sercxo en indekso.

en: No previous search string
eo: Malestas pli frua sercxocxeno.

en: Node `%s' lacks menu item for `%s' despite being its Up target
eo: En "%s" mankas menuero por "%s", malgraux ties ligilo "Up""

en: Node `%s' previously defined at line %d
eo: Nodo "%s" jam difinita en la linio %d

en: Node `%s' requires a sectioning command (e.g. %c%s)
eo: Nodo "%s" bezonas subdividan komandon (e.g. %c%s)

en: Node with %ctop as a section already exists
eo: Jam estas nodo kun sekcio %ctop

en: Node:
eo: Nodo:

en: Not complete
eo: Nekompleta

en: Not enough room for a help window, please delete a window.
eo: Mankas spaco por helpa fenestro, bv forigi iun fenestron.

en: November
eo: novembro

en: October
eo: oktobro

en: One completion:
eo: Unu kompletigo:

en: Only one window.
eo: Nur unu fenestro.

en: Options for Info and plain text:
          --enable-encoding       output accented and special characters in
                                    Info output based on @documentencoding.
          --fill-column=NUM       break Info lines at NUM characters (default %d).
          --footnote-style=STYLE  output footnotes in Info according to STYLE:
                                    `separate' to put them in their own node;
                                    `end' to put them at the end of the node
                                      in which they are defined (default).
          --paragraph-indent=VAL  indent Info paragraphs by VAL spaces (default %d).
                                    If VAL is `none', do not indent; if VAL is
                                    `asis', preserve existing indentation.
          --split-size=NUM        split Info files at size NUM (default %d).
eo: Opcioj por Info kaj plata teksto:
          --enable-encoding       Eligu diakritajxojn kaj specialajn signojn
                                    laux @documentencoding.
          --fill-column=N         Rompu Info-liniojn post  N  signoj (defauxlte %d)
          --footnote-style=STILO  Arangxu la piednotojn laux  STILO:
                                    "separate" -- loku piednotojn en apartan nodon;
                                    "end"  -- loku ilin fine de la nodo en kiu
                                    ili estas difinitaj (la defauxlto).
          --paragraph-indent=VAL  Alinea ensxovo estu  VAL  spacetoj (defauxlte %d);
                                    se VAL estas "none", ne ensxovu;
                                    se VAL estas "asis", obeu la fontan ensxovon.
          --split-size=N          Fendu en dosierojn po  N  (defauxlte %d).

en: Other commands:
    ---------------
eo: Ceteraj komandoj:
    -----------------

en: Pipe the contents of this node through INFO_PRINT_COMMAND
eo: La enhavon de cxi tiu nodo metu en la dukton per INFO_PRINT_COMMAND

en: Point doesn't appear within this window's node!
eo: La muskursoro ne estas en cxi-fenestra nodo!

en: Prev
eo: Antauxa

en: Prev field of node `%s' not pointed to
eo: La kampo "Prev" de la nodo "%s" ne estas reciprokita

en: Previous:
eo: Antauxa:

en: Print documentation for KEY
eo: Eligu la informon pri KLAVO

en: Printing node %s...
eo: Estas printata la nodo "%s" ...

en: Quit
eo: Finu

en: Quit using Info
eo: Eliru el Info

en: Reached eof before matching @end %s
eo: Pli frue ol la para @end %s renkontigxis dosierfino

en: Read a command name in the echo area and execute it
eo: Legu en la ehxozono nomon de komando kaj gxin plenumu

en: Read a footnote or cross reference and select its node
eo: Legu piednoton aux referencon kaj elektu gxian nodon

en: Read a list of menus starting from dir and follow them
eo: Legu liston da menuoj, komencante per dir kaj sekvante ilin

en: Read a manpage reference and select it
eo: Legu referencon al manlibra pagxo kaj gxin elektu

en: Read a menu item and select its node
eo: Legu menueron kaj elektu gxian nodon

en: Read a node name and select it
eo: Legu nodnomon kaj elektu la nodon

en: Read a string and search backward for it
eo: Legu cxenon kaj gxin sercxu malantauxen

en: Read a string and search for it
eo: Legu cxenon kaj gxin sercxu

en: Read a string and search for it case-sensitively
eo: Legu cxenon kaj sercxu gxin usklecodistinge

en: Read the name of a file and select it
eo: Legu la dosiernomon kaj gxin elektu

en: Read the name of an Info command and describe it
eo: Legu la nomon de Info-komando kaj priskribu gxin

en: Redraw the display
eo: Refresxigi la ekranon

en: Rename this anchor or use the `--no-split' option
eo: Alinomu la ankron aux uzu la opcion "--no-split"

en: Repeat last search in the reverse direction
eo: Ripetu la jxusan sercxon alidirekte

en: Repeat last search in the same direction
eo: Ripetu la jxusan sercxon samdirekte

en: Resulting window would be too small.
eo: La fenestro rezultos tro malgranda.

en: Run command bound to this key's lowercase variant
eo: Plenumi komandon asociitan kun cxi tiu klavo minuskligita

en: START-INFO-DIR-ENTRY without matching END-INFO-DIR-ENTRY
eo: START-INFO-DIR-ENTRY sen para END-INFO-DIR-ENTRY

en: Scanning indices of "%s"...
eo: Sercxo en la indeksoj de "%s"...

en: Scroll backward in this window
eo: Rulumu malantauxen en cxi tiu fenestro

en: Scroll backward in this window and set default window size
eo: Rulumu malantauxen en cxi tiu fenestro kaj fiksu defauxltan fenestrograndon

en: Scroll backward in this window staying within node
eo: Rulumu malantauxen en cxi tiu fenestro sed restu en la nodo

en: Scroll backward in this window staying within node and set default window size
eo: Rulumu malantauxen en cxi tiu fenestro restante en la nodo kaj
         fiksu defauxltan fenestrograndon

en: Scroll down by half screen size
eo: Duonekrane rulumu suben

en: Scroll down by lines
eo: Linie rulumu suben

en: Scroll forward in this window
eo: Rulumu antauxen en cxi tiu fenestro

en: Scroll forward in this window and set default window size
eo: Rulumu antauxen en cxi tiu fenestro kaj fiksu defauxltan fenestrograndon

en: Scroll forward in this window staying within node
eo: Rulumu antauxen en cxi tiu fenestro sed restu en la nodo

en: Scroll forward in this window staying within node and set default window size
eo: Rulumu antauxen en cxi tiu fenestro restante en la nodo kaj
    fiksu defauxltan fenestrograndon

en: Scroll the completions window
eo: Rulumu la fenestron de kompletigoj

en: Scroll the other window
eo: Rulumu la alian fenestron

en: Scroll the other window backward
eo: Rulumu la alian fenestron malantauxen

en: Scroll up by half screen size
eo: Duonekrane rulumu supren

en: Scroll up by lines
eo: Linie rulumu supren

en: Search
eo: Sercxu

en: Search backward
eo: Sercxu malantauxen

en: Search failed.
eo: Sercxo fiaskis.

en: Search interactively for a string as you type it
eo: Interaktive sercxu cxenon tajpatan

en: Searching subfile %s ...
eo: Estas sercxata la subdosiero "%s" ...

en: See
eo: Vidu

en: Select a node which has been previously visited in a visible window
eo: Elektu nodon jam vizititan en videbla fenestro

en: Select reference or menu item appearing on this line
eo: Elektu la referencon aux la menueron de cxi tiu linio

en: Select the Next node
eo: Elektu la nodon sekvan ("Next")

en: Select the Prev node
eo: Elektu la nodon antauxan ("Prev")

en: Select the Up node
eo: Elektu la nodon supran ("Up")

en: Select the first node in this file
eo: Elektu la unuan nodon en cxi tiu dosiero

en: Select the last item in this node's menu
eo: Elektu la lastan eron en la menuo de cxi tiu nodo

en: Select the last node in this file
eo: Elektu la lastan nodon en cxi tiu dosiero

en: Select the most recently selected node
eo: Elektu nodon plej jxuse elektitan

en: Select the next window
eo: Elektu la sekvan fenestron

en: Select the node `(dir)'
eo: Elektu la nodon "(dir)"

en: Select the node `Top' in this file
eo: Elektu la nodon "Top" en cxi tiu dosiero

en: Select the previous window
eo: Elektu la antauxan fenestron

en: Select this menu item
eo: Elektu cxi tiun menueron

en: Select visited node:
eo: Elektu vizititan nodon:

en: Selecting Next node...
eo: La nodo "Next" estas elektata ...

en: Selecting first menu item...
eo: La unua menuero estas elektata ...

en: Selecting other nodes:
    ----------------------
eo: Por elekti aliajn nodojn:
    -------------------------

en: September
eo: septembro

en: Set %s to value (%d):
eo: Variablo %s ricevu la valoron (%d):

en: Set %s to value (%s):
eo: %s ricevu la valoron (%s):

en: Set screen height to (%d):
eo: Alto de la ekrano estu (%d):

en: Set the height of the displayed window
eo: Fiksu la alton de la prezentata fenestro

en: Set the value of an Info variable
eo: Valorizu Info-variablon

en: Set variable:
eo: Valorizu variablon:

en: Short Contents
eo: Maldetala enhavtabelo

en: Show the footnotes associated with this node in another window
eo: Montru la piednotojn el cxi tiu nodo en alia fenestro

en: Show what to type to execute a given command
eo: Montru, kion tajpi por plenumi koncernan komandon

en: Sole completion
eo: Sola kompletigo

en: Special Form
eo: Speciala Formo

en: Split the current window
eo: Disfendu la kurantan fenestron

en: Start (or multiply by 4) the current numeric argument
eo: Komencu (aux 4-obligu) la kurantan argumenton nombran

en: Table of Contents
eo: Enhavtabelo

en: Terminal type `%s' is not smart enough to run Info.
eo: La terminaloj de tipo "%s" ne estas suficxe inteligentaj por Info.

en: The current search path is:
eo: La kuranta sercxvojo estas:

en: The following commands can only be invoked via %s:
eo: La sekvaj komandoj vokeblas nur per  %s:

en: The following commands cannot be invoked at all:
eo: La sekvaj komandoj neniel vokeblas:

en: The number lines to scroll when the cursor moves out of the window
eo: La nombro de linioj rulumataj kiam la kursoro movigxas ekster la fenestron

en: The reference disappeared! (%s).
eo: La referenco malaperis! (%s).

en: There aren't %d items in this menu.
eo: Cxi tiu menuo ne havas %d erojn.

en: There is no function named `%s'
eo: Malestas funkcio nomata "%s"

en: This @anchor command ignored; references to it will not work
eo: Cxi tiu @anchor-komando estas ignorita; la referencoj al gxi ne funkcios

en: This is %s, produced by makeinfo version %s from %s.
eo: Cxi tiun dosieron %s generis Makeinfo-%s el %s.

en: This is the file .../info/dir, which contains the
    topmost node of the Info hierarchy, called (dir)Top.
    The first time you invoke Info you start off looking at this node.
    
    %s	This is the top of the INFO tree
    
      This (the Directory node) gives a menu of major topics.
      Typing "q" exits, "?" lists all Info commands, "d" returns here,
      "h" gives a primer for first-timers,
      "mEmacs<Return>" visits the Emacs manual, etc.
    
      In Emacs, you can click mouse button 2 on a menu item or cross reference
      to select it.
    
    * Menu:
eo: Cxi tio estas la dosiero .../info/dir, entenanta la pinton de la 
    la hierarkio Info -- la cxefkatalogan nodon nomatan (dir)Top.
    Unuafoje lancxinte la programon Info, vi trafas en tiun nodon.
    
    %s\tLa pinto de la INFO-hierarkio
    
      Cxi tie (en la Info-katalogo) estas menuo de la cxefaj temoj.
      Tajpu "q" por eliri; "?" por eligi cxiujn komandojn de Info;
      "d" por reveni cxi tien; "h" vokas lernilon por komencantoj;
      "mEmacs<Return>" disponigas la manlibron pri Emakso; ktp.
    
      Se vi legas per Emakso, alklaku menueron aux referencon per la 2-a
      musbutono por elekti la temon.
    
    * Menu:

en: This node (%s) has the bad Next
eo: Cxi tiu nodo ("%s") havas eraran kampon "Next"

en: This node (%s) has the bad Prev
eo: Cxi tiu nodo ("%s") havas eraran kampon "Prev"

en: This window has no additional nodes
eo: Cxi tiu fenestro ne havas pluajn nodojn

en: Toggle the state of line wrapping in the current window
eo: Baskulsxaltu la regximon de linifaldo en la kuranta fenestro

en: Too many columns in multitable item (max %d)
eo: Tro da kolumnoj en elemento de "multitable" (%d maksimume)

en: Too many errors!  Gave up.
eo: Tro multe da eraroj!  Halt'.

en: Translate Texinfo source documentation to various other formats, by default
    Info files suitable for reading online with Emacs or standalone GNU Info.
eo: Tradukas fontan Texinfo-dokumenton en diversajn aliajn formojn, defauxlte en
    Info-dosierojn tauxgajn por dialoga legado per Emakso aux per auxtonoma GNU-Info.

en: Transpose characters at point
eo: Permutu la signojn cxe la kursoro

en: Try --help for more information.
eo: Por ricevi pli da informoj uzu la opcion "--help".

en: Try `%s --help' for more information.
eo: Por pluaj detaloj tajpu "%s --help".

en: Unable to find node referenced by `%s' in `%s'.
eo: Maleblas trovi nodon referencatan per "%s" en "%s".

en: Unexpected string at end of split-HTML file `%s'
eo: Nekonvena signocxeno fine de disfendita HTML-dosiero "%s"

en: Unknown Info command `%c'; try `?' for help.
eo: Nekonata Info-komando "%c"; tajpu "?" por helpo.

en: Unknown command (%s).
eo: Komando nekonata (%s).

en: Unknown command `%s'
eo: Nekonata komando "%s".

en: Unknown index `%s'
eo: Nekonata indekso "%s"

en: Unknown index `%s' and/or `%s' in @synindex
eo: Nekonata indekso "%s" kajaux "%s" en @synindex

en: Unknown index `%s' in @printindex
eo: Nekonata indekso "%s" en @printindex

en: Unmatched `%c%s'
eo: Mankas para "%c%s"

en: Unmatched }
eo: Senpara "}"

en: Untitled
eo: Sen titolo

en: Up
eo: Supre

en: Up:
eo: Supre:

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
eo: Uzmaniero: %s [OPCIO]... DOSIERO...

en: Usage: %s [OPTION]... TEXINFO-FILE...
eo: Uzmaniero: %s [OPCIO]... TEXINFO-DOSIERO...

en: Usage: %s [OPTION]... [INFO-FILE [DIR-FILE]]
    
    Install or delete dir entries from INFO-FILE in the Info directory file
    DIR-FILE.
    
    Options:
     --delete          delete existing entries for INFO-FILE from DIR-FILE;
                         don't insert any new entries.
     --dir-file=NAME   specify file name of Info directory file.
                         This is equivalent to using the DIR-FILE argument.
     --entry=TEXT      insert TEXT as an Info directory entry.
                         TEXT should have the form of an Info menu item line
                         plus zero or more extra lines starting with whitespace.
                         If you specify more than one entry, they are all added.
                         If you don't specify any entries, they are determined
                         from information in the Info file itself.
     --help            display this help and exit.
     --info-file=FILE  specify Info file to install in the directory.
                         This is equivalent to using the INFO-FILE argument.
     --info-dir=DIR    same as --dir-file=DIR/dir.
     --item=TEXT       same as --entry TEXT.
                         An Info directory entry is actually a menu item.
     --quiet           suppress warnings.
     --remove          same as --delete.
     --section=SEC     put this file's entries in section SEC of the directory.
                         If you specify more than one section, all the entries
                         are added in each of the sections.
                         If you don't specify any sections, they are determined
                         from information in the Info file itself.
     --version         display version information and exit.
eo: Sintakso: %s [OPCIO]... [INFO-DOSIERO [DIR-DOSIERO]]
    
    Instalu aux forigu "dir"-ajxojn el INFO-DOSIERO en la Info-katalogo
      DIR-DOSIERO.
    
    Opcioj:
    --delete          Forigu la ekzistantajn "dir"-ajxojn pri INFO-DOSIERO;
                        ne ensxovu iun ajn novan "dir"-ajxon.
    --dir-file=NOMO   Indiku la dosieran NOMOn de Info-katalogo.
                        Samkiel uzi la argumenton DIR-DOSIERO.
    --entry=TEKSTO    Ensxovu TEKSTOn kiel "dir"-ajxojn por Info-katalogo.
                        TEKSTO havu la formon de menuera linio plus nul aux
                        pluraj linioj kromaj, komencantaj per blanka spaco.
                        Se estas pli ol unu "dir"-ajxo, ili cxiuj aldonigxos.
                        Se estas nenia "dir"-ajxo, aldonigxos "dir"-ajxoj
                        determinitaj el la informoj de la Info-dosiero.
    --help            Eligu la helpon.
    --info-file=DOSIERO Indiku Info-DOSIEROn instalendan en la Info-katalogo.
                        Samkiel uzi la argumenton INFO-DOSIERO.
    --info-dir=UJO    Sinonimo por --dir-file=UJO/dir.
    --item=TEKSTO     Sinonimo por --entry=TEKSTO
                        Cxiu "dir"-ajxo fakte estas menuero.
    --quiet           Ne eligu avertojn.
    --remove          Sinonimo por --delete.
    --section=SEKC    Metu la "dir"-ajxojn en sekcion SEKC de la Info-katalogo.
                        Se pli ol unu sekcio estas indikitaj, cxiuj "dir"-ajxoj
                        aldonigxas en ilin cxiujn.  Se neniu sekcio estas indikita,
                        ili determinigxos el la informoj de la Info-dosiero.
    --version         Eligu la nomon, la version de la programo kaj eliru.

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT-FILE]
    
    Compile infokey source file to infokey file.  Reads INPUT-FILE (default
    $HOME/.infokey) and writes compiled key file to (by default) $HOME/.info.
    
    Options:
      --output FILE        output to FILE instead of $HOME/.info
      --help               display this help and exit.
      --version            display version information and exit.
eo: Sintakso: %s [OPCIO]... [ENIG-DOSIERO]
    
    Opcioj:
     --output=DOSIERO         Eligu en DOSIEROn (anatataux $HOME/.info).
     --help                   Eligu cxi tiun helpeton kaj finu.
     --version                Eligu la version de la programo kaj finu.

en: Usage: %s [OPTION]... [MENU-ITEM...]
    
    Read documentation in Info format.
    
    Options:
          --apropos=STRING         look up STRING in all indices of all manuals.
      -d, --directory=DIR          add DIR to INFOPATH.
          --dribble=FILENAME       remember user keystrokes in FILENAME.
      -f, --file=FILENAME          specify Info file to visit.
      -h, --help                   display this help and exit.
          --index-search=STRING    go to node pointed by index entry STRING.
      -n, --node=NODENAME          specify nodes in first visited Info file.
      -o, --output=FILENAME        output selected nodes to FILENAME.
      -R, --raw-escapes            don't remove ANSI escapes from man pages.
          --restore=FILENAME       read initial keystrokes from FILENAME.
      -O, --show-options, --usage  go to command-line options node.
    %s      --subnodes               recursively output menu items.
          --vi-keys                use vi-like and less-like key bindings.
          --version                display version information and exit.
    
    The first non-option argument, if present, is the menu entry to start from;
    it is searched for in all `dir' files along INFOPATH.
    If it is not present, info merges all `dir' files and shows the result.
    Any remaining arguments are treated as the names of menu
    items relative to the initial node visited.
    
    Examples:
      info                       show top-level dir menu
      info emacs                 start at emacs node from top-level dir
      info emacs buffers         start at buffers node within emacs manual
      info --show-options emacs  start at node with emacs' command line options
      info -f ./foo.info         show file ./foo.info, not searching dir
eo: Sintakso: %s [OPCIO]... [MENUERO...]
    
    Ebligas legi dokumentaron prezentitan en Info.
    
    Opcioj:
        --apropos=TEMO          Sercxu TEMOn en cxiuj indeksoj de cxiuj dokumentoj.
    -d, --directory=UJO         Aldonu la dosierUJOn al INFOPATH.
        --dribble=DOSIERO       Notu la klavofrapojn de la uzanto en DOSIERO.
    -f, --file=DOSIERO          Vizitu la Info-DOSIEROn.
    -h, --help                  Eligu cxi tiun helpeton kaj finu.
        --index-search=CxENO    Vizitu nodon referencatan per indeksartikolo CxENO.
    -n, --node=NODO             Komencu per NODO.
    -o, --output=DOSIERO        Eligu la elektitajn nodojn en DOSIEROn.
    -R, --raw-escapes           Ne forigu ANSI-eskapilojn el man-pagxoj
        --restore=DOSIERO       Legu la klavofrapojn el DOSIERO.
    -O, --show-options, --usage Montru la nodon pri komandliniaj opcioj.
    %s  --subnodes              Rekursie eligu la menuerojn.
        --vi-keys               Uzu vi-eskan kaj less-eskan klavararangxon
        --version               Eligu la version de la programo kaj finu.
    
    La unua neopcia argumento, se donita, estas la nomo de unue vizitenda
    menuero, sercxota en cxiuj "dir"-dosieroj troveblaj per INFOPATH.
    Se gxi mankas, Info kunfandas cxiujn "dir"-dosierojn kaj eligas la rezulton.
    La ceteraj argumentoj estas la nomoj de menueroj relative al la unue
    vizitenda nodo.
    
    Ekzemploj:
     info                       eligu la menuon de la kataloga nodo
     info emacs                 komencu per la nodo "emacs" el la kataloga nodo
     info emacs buffers         komencu per la nodo "buffers" el Emaksa manlibro
     info --show-options emacs  komencu per la Emaksaj komandliniaj opcioj
     info -f ./um.info          eligu la dosieron ./um.info sen atenti "dir"

en: Use braces to give a command as an argument to @%s
eo: Uzu vinkulojn por pasigi al "@%s" komandan argumenton

en: User Option
eo: Uzula opcio

en: Usually FILE... is specified as `foo.%c%c' for a document `foo.texi'.
eo: Kutime DOSIERO... estas "umo.%c%c" por dokumento "umo.texi".

en: Variable
eo: Variablo

en: Visit Info node `(info)Help'
eo: Vizitu la Info-nodon "(info)Help"

en: Visit as many menu items at once as possible
eo: Vizitu samtempe kiom eble plej multe da menueroj (cxiun en aparta fenestro)

en: Welcome to Info version %s. Type \[get-help-window] for help, \[menu-item] for menu item.
eo: Bonvenon al Info, versio %s.  Tajpu \[get-help-window] por helpo, \[menu-item] por menuero.

en: When "On", Info accepts and displays ISO Latin characters
eo: Cxe "On", Info akceptas kaj surekranigas la okbitajn signojn

en: When "On", Info garbage collects files which had to be uncompressed
eo: Cxe "On", Info traktas makulaturon post malpako de kunpremitaj dosieroj

en: When "On", creating or deleting a window resizes other windows
eo: Cxe "On", kreo aux forigo de fenestro kauxzas rearangxon de la ceteraj

en: When "On", errors cause the bell to ring
eo: Cxe "On", signalu pri eraro per bleko

en: When "On", flash the screen instead of ringing the bell
eo: Cxe "On", anstataux bleki fulmetu la ekranon

en: When "On", footnotes appear and disappear automatically
eo: Cxe "On", la piednotoj aperas kaj malaperas auxtomate

en: When "On", the portion of the matched search string is highlighted
eo: Cxe "On", la peco kongrua al la sercxocxeno emfazigxas

en: Where is command:
eo: Kie estas la komando:

en: Writing node %s...
eo: Estas skribata la nodo "%s" ...

en: Yank back a previous kill
eo: Regluu antauxan forvisxajxon

en: Yank back the contents of the last kill
eo: Engluu la enhavon de la lasta forvisxo

en: You are already at the first page of this node.
eo: Tio jam estas la unua pagxo de cxi tiu nodo

en: You are already at the last page of this node.
eo: Tiu pagxo jam estas la lasta en cxi tiu nodo

en: Your infokey file `%s' is out of date -- run infokey to update it
eo: Via infoklava dosiero "%s" malaktualas; aktualigu gxin per infokey

en: \ in macro expansion followed by `%s' instead of \ or parameter name
eo: en makroo, \ sekvata de "%s" (anstataux de \ aux nomo de parametro)

en: \%-10[beginning-of-node]  Go to the beginning of this node.
eo: \%-10[beginning-of-node]  Iru al la komenco de cxi tiu nodo.

en: \%-10[dir-node]  Move to the `directory' node.  Equivalent to `\[goto-node] (DIR)'.
eo: \%-10[dir-node]  Iru al la cxefkataloga nodo.  Ekvivalentas al "g (DIR)".

en: \%-10[end-of-node]  Go to the end of this node.
eo: \%-10[end-of-node]  Iru al la fino de cxi tiu nodo.

en: \%-10[get-info-help-node]  Invoke the Info tutorial.
eo: \%-10[get-info-help-node]  Voku la lernilon pri Info.

en: \%-10[goto-node]  Move to node specified by name.
                  You may include a filename as well, as in (FILENAME)NODENAME.
eo: \%-10[goto-node]  Iru al nodo indikita per nomo.
          Ankaux la dosiernomon vi povas inkludi, kiel en (DOSIERO)NODO.

en: \%-10[history-node]  Move to the last node seen in this window.
eo: \%-10[history-node]  Revenu al la Lasta nodo vizitita en cxi tiu fenestro.

en: \%-10[index-search]  Search for a specified string in the index entries of this Info
                  file, and select the node referenced by the first entry found.
eo: \%-10[index-search]  Sercxu aperon de donita signocxeno en la indeksartikoloj de cxi
          tiu info-dosiero kaj elektu la nodon referencatan de la unua trovita artikolo.

en: \%-10[last-menu-item]  Pick last item in node's menu.
eo: \%-10[last-menu-item]  Elektu la lastan eron de cxi-noda menuo.

en: \%-10[menu-digit]  Pick first ... ninth item in node's menu.
eo: \%-10[menu-digit]  Elektu resp. la unuan ... la nauxan eron el cxi-noda menuo.

en: \%-10[menu-item]  Pick menu item specified by name.
                  Picking a menu item causes another node to be selected.
eo: \%-10[menu-item]  Elektu menueron indikitan per nomo.
          Elekto de menuero kauxzas transiron en alian nodon.

en: \%-10[move-to-next-xref]  Skip to next hypertext link within this node.
eo: \%-10[move-to-next-xref]  Saltu sur la sekvan hipertekstan ligilon en cxi tiu nodo.

en: \%-10[move-to-prev-xref]  Skip to previous hypertext link within this node.
eo: \%-10[move-to-prev-xref]  Saltu sur la sekvan hipertekstan ligilon en cxi tiu nodo.

en: \%-10[next-node]  Move to the "next" node of this node.
eo: \%-10[next-node]  Iru al la tujsekva ("Next") nodo de cxi tiu nodo.

en: \%-10[prev-node]  Move to the "previous" node of this node.
eo: \%-10[prev-node]  Iru al la jxusantauxa ("Previous") nodo de cxi tiu nodo.

en: \%-10[quit-help]  Quit this help.
eo: \%-10[quit-help]  Forlasu cxi tiun helpon.

en: \%-10[quit]  Quit Info altogether.
eo: \%-10[quit-help]  Forlasu la tutan Info.

en: \%-10[scroll-backward]  Scroll backward 1 line.
eo: \%-10[scroll-backward]  Unu pagxon malantauxen.

en: \%-10[scroll-backward]  Scroll backward a page.
eo: \%-10[scroll-backward]  Unu pagxon malantauxen.

en: \%-10[scroll-forward]  Scroll forward 1 line.
eo: \%-10[scroll-forward]  Unu pagxon antauxen.

en: \%-10[scroll-forward]  Scroll forward a page.
eo: \%-10[scroll-forward]  Unu pagxon antauxen.

en: \%-10[search-backward]  Search backward for a specified string
                  and select the node in which the previous occurrence is found.
eo: \%-10[search-backward]  Sercxu supre aperon de donita signocxeno kaj
          vizitu la nodon en kiu trovigxos la jxusantauxa apero.

en: \%-10[search]  Search forward for a specified string
                  and select the node in which the next occurrence is found.
eo: \%-10[search]  Sercxu sube aperon de donita signocxeno kaj
          vizitu la nodon en kiu trovigxos la sekva apero.

en: \%-10[select-reference-this-line]  Follow the hypertext link under cursor.
eo: \%-10[select-reference-this-line]  Iru laux la subkursora hiperteksta ligo.

en: \%-10[top-node]  Move to the Top node.  Equivalent to `\[goto-node] Top'.
eo: \%-10[top-node]  Iru al la radika nodo.  Ekvivalentas al "g Top".

en: \%-10[up-node]  Move "up" from this node.
eo: \%-10[up-node]  Iru al la tujsupra ("Up") nodo de cxi tiu nodo.

en: \%-10[xref-item]  Follow a cross reference.  Reads name of reference.
eo: \%-10[xref-item]  Sekvu referencon  (legante la nomon de la referenco).

en: `%c%s' needs an argument `{...}', not just `%s'
eo: "%c%s" bezonas argumenton "{...}", ne nuran "%s"

en: `%c%s' needs something after it
eo: "%c%s" bezonas post si ion

en: `%s' has no Up field
eo: La nodo "%s" malhavas kampon "Up"

en: `%s' is not on any keys
eo: neniu klavo trovita por la komando "%s"

en: `.' or `,' must follow cross reference, not %c
eo: Referencon devas sekvi punkto aux komo, ne %c

en: `@end' expected `%s', but saw `%s'
eo: "@end" atendis "%s", sed renkontis "%s"

en: `{' expected, but saw `%c'
eo: "{" atendata, sed "%c" ricevita

en: `}' expected, but saw `%c'
eo: "}" atendata, sed "%c" ricevita

en: action name too long
eo: tro longa agonomo

en: cannot create output file `%s'
eo: maleblas krei eligan dosieron "%s"

en: cannot open input file `%s'
eo: ne malfermigxis eniga dosiero "%s"

en: display this help and exit
eo: eligu cxi tiun helpon kaj eliru

en: display version information and exit
eo: eligu la uzatan version kaj eliru

en: do not keep temporary files around after processing (default)
eo: ne konservu la labordosierojn post la traktado (defauxlto)

en: end of file inside verb block
eo: dosierfino ene de pretarangxita bloko (verb block)

en: end of file inside verbatim block
eo: dosierfino ene de pretarangxita bloko

en: entry %s follows an entry with a secondary name
eo: la artikolo %s sekvas artikolon kun kromnomo

en: error closing output file `%s'
eo: eraro dum fermo de eliga dosiero "%s"

en: error writing to `%s'
eo: eraro dum skribo en "%s"

en: excess command line argument `%s'
eo: troa argumento komandlinia: "%s"

en: extra characters following action `%s'
eo: kromaj signoj post la ago "%s"

en: failure reopening %s
eo: fiasko cxe remalfermo de %s

en: here is the previous definition of `%s'
eo: cxi tie estas la antauxa difino de "%s"

en: ignoring @tab outside of multitable
eo: komando @tab ekster "multitable"; ignorita

en: ignoring stray text `%s' after @multitable
eo: la misa teksto "%s" post @multitable estas ignorita

en: incorrect number of arguments
eo: Malgxusta nombro da argumentoj

en: invalid encoded character `%s'
eo: misa kodoprezento: "%s"

en: keep temporary files around after processing
eo: konservu la labordosierojn post la traktado

en: key sequence too long
eo: tro longa klavosekvenco

en: lettering overflow, restarting at %c
eo: mankas sekva enumeracia litero, rekomencite ekde %c

en: macro `%s' previously defined
eo: makroo "%s" jam difinita antauxe

en: menu item `%s' already exists, for file `%s'
eo: menuero "%s" jam ekzistas (por la dosiero "%s")

en: mismatched @end %s with @%s
eo: misa @end %s por @%s

en: missing `=' immediately after variable name
eo: mankas "=" tuj post variablonomo

en: missing action name
eo: mankas agonomo

en: missing key sequence
eo: mankanta klavosekvenco

en: missing variable name
eo: mankas nomo de variablo

en: more
eo: pli da

en: no entries found for `%s'; nothing deleted
eo: Trovigxis nenia informo Info-kataloga pri "%s"; nenio igxis forigita

en: no index entries found for `%s'
eo: por "%s" ne trovigxis indeksa artikolo

en: no info dir entry in `%s'
eo: Nenia informo por Info-katalogo trovigxis en "%s"

en: node `%s' has been referenced %d times
eo: la nodo "%s" estis referencita %d fojojn

en: of
eo: de

en: on
eo: sur

en: perhaps your @top node should be wrapped in @ifnottex rather than @ifinfo?
eo: eble via @top-nodo staru sub @ifnottex anstataux sub @ifinfo?

en: readline: Out of virtual memory!
eo: readline: Virtuala memoro elcxerpita!

en: section too long
eo: tro longa sekcio

en: see
eo: vidu

en: send output to FILE
eo: sendu la eligajxon en DOSIEROn

en: sorry, encoding `%s' not supported
eo: Pardonon, la kodo "%s" ne estas disponebla

en: unknown action `%s'
eo: nekonata ago "%s".

en: unlikely character %c in @var
eo: dubinda signo "%c" en @var

en: unrecogized encoding name `%s'
eo: nekonata nomo de kodosistemo: %s"

en: unreferenced node `%s'
eo: la nodo "%s" ne estas referencita

en: value too long
eo: tro longa valoro

en: variable name too long
eo: tro longa variablonomo

en: virtual memory exhausted
eo: virtuala memoro elcxerpitas

en: {No value for `%s'}
eo: {Mankas Valoro Por "%s"}
