gnome-games 1.2.0 - en to el translation catalogue (532 entries)

en: 
    Game Over.
el: 
    Τέλος Παιγνιδιού.

en:                       Matthew Wilcox (matthew@wil.cx)
el:                       Μάθιου Γουίλκοξ (matthew@wil.cx)

en:                       Nick Lamb (njl195@zepler.org.uk)
el:                       Νικ Λαμπ (njl195@zepler.org.uk)

en:                       Robert Brady (rwb197@ecs.soton.ac.uk)
el:                       Ρόμπερτ Μπράντυ (rwb197@ecs.soton.ac.uk)

en:                       Rosanna Yuen (zana@webwynk.net)
el:                       Ροζάνα Γουέν (zana@webwynk.net)

en:  Roll !
el:  Ζαριά!

en:  of
el:  από

en: %s wins the game with %d points
el: Ο %s κερδίζει το παιγνίδι με %d βαθμούς

en: %s! -- You're up.
el: %s! -- Σειρά σου.

en: '%s' with safe moves
el: '%s' με ασφαλείς κινήσεις

en: '%s' with super-safe moves
el: '%s' με υπερ-ασφαλείς κινήσεις

en: (C) 1997-1999 the Free Software Foundation
el: (C) 1997-1999 Free Software Foundation

en: (C) 1997-2000 the Free Software Foundation
el: (C) 1997-2000 το Free Software Foundation

en: (C) 1998 the Free Software Fundation
el: (C) 1998 Free Software Fundation

en: ... Game paused ...
el: ... Παύση παιγνιδιού ...

en: 1's [total of 1s]
el: Άσσοι [σύνολο]

en: 2's [total of 2s]
el: Δυάρια [σύνολο]

en: 3 of a Kind [total]
el: Τρία Ίδια [σύνολο]

en: 3's [total of 3s]
el: Τριάρια [σύνολο]

en: 4 of a Kind [total]
el: Τέσσερα Ίδια [σύνολο]

en: 4's [total of 4s]
el: Τεσσάρια [σύνολο]

en: 5's [total of 5s]
el: Πεντάρια [σύνολο]

en: 6's [total of 6s]
el: Εξάρια [σύνολο]

en: A game.
el: Ένα παιγνίδι.

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played
el: Το AisleRiot παρέχει μηχανή για πασιέντζες η οποία βασίζεται σε κανόνες και επιτρέπει πολλά διαφορετικά παιγνίδια

en: Already used! Where do you want to put that?
el: Χρησιμοποιημένο! Που θέλετε να το τοποθετήσετε;

en: Already used! Where do you want to put that?
el: Χρησιμοποιημένο! Που θέλετε να το τοποθετήσετε;

en: An error occured while loading the image file "%s".
    Please make sure, that Gnome-Stones is correctly installed!
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση του αρχείου εικόνας "%s".
    Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι το Gnome-Stones έχει εγκατασταθεί σωστά!

en: Animation
el: Εμφάνιση κινήσεων

en: Ask confirmation when quitting
el: Επιβαιβέωση τερματισμού

en: Background Pixmap:
el: Εικόνα Φόντου:

en: Background:
el: Φόντος:

en: Base Card:
el: Βασικό Χαρτί:

en: Base Card:  Ace
el: Βασικό Χαρτί: Άσσος

en: Base Card:  Jack
el: Βασικό Χαρτί:  Βαλές

en: Base Card:  King
el: Βασικό Χαρτί:  Ρήγας

en: Base Card:  Queen
el: Βασικό Χαρτί:  Ντάμα

en: Biiiig
el: Μεγααάλο

en: Block Pixmap:
el: Εικόνα Κομματίων:

en: Blue
el: Μπλέ

en: Board size
el: Μέγεθος άβακα

en: Bonus
el: Δώρο

en: Boo hoo... I can't play...
el: Ουαααά... Εγώ δεν μπορώ να παίξω...

en: Calculate random die throws (debug)
el: Υπολογισμός τυχαιών ζαριών (αποσφαλμάτωση)

en: Can't get at score file.
el: Πρόσβαση στο αρχείο βαθμολογίας αδύνατη.

en: Can't move there!
el: Δε μπορείτε να μετακινίσετε εκεί!

en: Card Games:    Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)
el: Χαρτοπαίγνια:    Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)

en: Card back:
el: Πλάτη χαρτιών:

en: Cards
el: Χαρτιά

en: Cave:
el: Σπηλία:

en: Caves
el: Σπηλιές

en: Chance [total]
el: Τύχη [σύνολο]

en: Cheater! Any high scores will not be recorded.
el: Κλέφτη! Η βαθμολογία σου δε θα καταγραφεί.

en: Clear
el: Καθάρισμα

en: Code: Pista
el: Κώδικας: Pista

en: Color:
el: Χρώμα:

en: Colours
el: Χρώματα

en: Complete
el: Πλήρης κίνηση

en: Computer Opponents
el: Αντίπαλοι Η/Υ

en: Computer playing for %s
el: Ο υπολογιστής παίζει για τον %s

en: Configuration
el: Ρυθμίσεις

en: Configure Freecell
el: Ρύθμιση του Freecell

en: Confirm before quitting game
el: Επιβεβαίωση τερματισμού παιγνιδιού

en: Congratulations
    
    You Won!!!
el: Συγχαρητήρια
    
    Κερδίσατε!!!

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
el: Συγχαρητήρια, νικήσατε τα Ρομπότ!! 
    Όμως μπορείτε να το ξανακάνετε;

en: Congratulations, you win!
el: Συγχαρητήρια, κερδίσατε!

en: Congratulations.  You won.
    Do you want to play again?
el: Συγχαρητήρια, κερδίσατε!
    Θέλετε να παίξετε ξανά;

en: Consider moving something into an empty slot
el: Μετακινήστε κάτι σε άδεια θέση

en: Consistency is key
el: Η ομοιομορφία είναι το κλειδί

en: Could not find '%s' pixmap file
el: Το αρχείο εικόνας '%s' δε βρέθηκε

en: Could not find '%s' pixmap file for Gnome Robots
el: Το αρχείο εικόνας '%s' για το Gnome Robots δε βρέθηκε

en: Could not find '%s' pixmap file for Iagno
el: Το αρχείο εικόνας '%s' για τον Ιάγνο δε βρέθηκε

en: Could not find '%s' pixmap file for gataxx
el: Το αρχείο εικόνας '%s' για το gataxx δε βρέθηκε

en: Could not find file %s
el: Το αρχείο %s δε βρέθηκε

en: Current game will complete with original number of players.
el: Το τρέχον παιγνίδι θα ολοκληρωθεί με τον αρχικό αριθμό παικτών.

en: Custom
el: Κατά παραγγελία

en: Custom size
el: Διαστάσεις

en: Cyan
el: Κυανό

en: Dark
el: Μαύρος

en: Dark must pass, Light's move
el: Ο Μαύρος δεν παίζει, σειρά Λευκού

en: Dark player wins!
el: Ο μαύρος κερδίζει!

en: Dark's move
el: Κίνηση μαύρου

en: Dark:
el: Μαύρα:

en: Deal a card
el: Μοίρασμα χαρτιού

en: Deal a card from the deck
el: Μοίρασμα χαρτιού από την τράπουλα

en: Deal a new card from the deck
el: Μοίρασμα νέου χαρτιού από την τράπουλα

en: Deal a new game
el: Νέο παιγνίδι

en: Deal another card
el: Μοίρασμα νέου χαρτιού

en: Deal another round
el: Μοίρασμα νέου γύρου

en: Deal the cards
el: Μοίρασμα χαρτιών

en: Dealing game...
el: Μοίρασμα...

en: Debugging mode
el: Κατάσταση αποσφαλμάτωσης

en: Delay between rolls
el: Καθυστέρηση μεταξύ ζαριών

en: Delay computer moves
el: Καθυστέρηση κινήσεων Η/Υ

en: Density of blocks in a pre-filled row:
el: Πυκνότητα τετραγώνων στις γεμάτες σειρές:

en: Device
el: Συσκευή

en: Diamonds:
el: Διαμάντια:

en: Digital joystick emulation
el: Εξομοίωση ψηφιακού χειριστηρίου

en: Display computer thoughts
el: Εμφάνιση σκέψεων Η/Υ

en: Do you really want to end this game?
el: Θέλετε πράγματι να τερματίσετε το παιγνίδι;

en: Do you really want to quit the game?
el: Θέλετε πράγματι να τερματίσετε το παιγνίδι;

en: Do you really want to quit?
el: Θέλετε πράγματι έξοδο;

en: Do you really want to start a new game?
el: Θέλετε πράγματι νέο παιγνίδι;

en: Down:
el: Κάτω:

en: E
el: Α

en: Enforce Joker Rules
el: Επιβολή Κανόνων Joker

en: Exit
el: Έξοδος

en: Exit this game?
el: Τερματισμός παιγνιδιου;

en: Extra Yahtzee Bonus
el: Επιπλέον Δώρο Yahtzee

en: Extra large (920x660)
el: Πολύ μεγάλο (920x660)

en: Faces: tigert
el: Φάτσες: tigert

en: Fake bonuses
el: Ψεύτικα δώρα

en: Fast moves
el: Γρήγορες κινήσεις

en: Field size
el: Μέγεθος πεδίου

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Fill Screen
el: Γέμισμα Οθόνης

en: Filling game widget...
el: Προετοιμασία γραφικών...

en: Finger-twitching good
el: Θεός με τα δάχτυλα

en: Fishing wire makes bad dental floss
el: Η πετονιά δε κάνει για οδοντόνημα

en: Flags:
el: Σημαίες:

en: Flip final results
el: Αντιστροφή τελικών αποτελεσμάτων

en: Freecell Properties
el: Ιδιότητες Freecell

en: Full House [25]
el: 25 βαθμοί (full house)

en: GTali setup
el: Ρυθμίσεις GTali

en: Game
el: Παιγνίδι

en: Game Number:
el: Αριθ. Παιγνιδιού:

en: Game Over!
el: Τέλος Παιγνιδιού!

en: Game Status
el: Κατάσταση Παιγνιδιού

en: Game Type:
el: Είδος Παιγνιδιού:

en: Game _options...
el: Επι_λογές παιγνιδιού...

en: Game over!
el: Τέλος παιγνιδιού!

en: Game title
el: Τίτλος παιγνιδιού

en: Game title:
el: Τίτλος παιγνιδιού:

en: Game to play
el: Παιγνίδι που θα παιχτεί

en: Generating
el: Δημιουργία

en: Gnibbles Preferences
el: Ρυθμίσεις Gnibbles

en: GnobotsII Preferences
el: Ρυθμίσεις GnobotsII

en: Gnome Mahjongg
el: Mahjongg του Gnome

en: Gnome Mine Preferences
el: Ρυθμίσεις Ναρκαλιευτή

en: Gnome Mines
el: Ναρκαλιευτής Gnome

en: Gnome Robots Game
el: Παιγνίδι Gnome Robots

en: Gnome port of the once-popular Color Lines game
el: Μεταφορά στο Gnome του προ πολλού διάσιμου παιχνιδιού Έγχρωμες Γραμμές

en: Gnome-Stones Preferences
el: Ρυθμίσεις Gnome-Stones

en: Gnometris setup
el: Ρυθμίσεις Gnometris

en: Grand Total
el: Καθολικό Σύνολο

en: Graphics
el: Γραφικά

en: Graphics:
el: Γραφικά:

en: Gray
el: Γκρί

en: Green
el: Πράσινο

en: Have you read the help file?
el: Διαβάσατε το αρχείο βοηθείας;

en: Height of grid
el: Ύψος ναρκοπεδίου

en: Help
el: Βοήθεια

en: Hint
el: Υπόδειξη

en: Hit Return
el: Πιέστε Return

en: Honor pictures:
el: Εικόνες φιγούρων:

en: Horizontal:
el: Οριζόντια:

en: How many computers to play (max of %d) ?
el: Πόσοι παίκτες υπολογιστή (μέγιστο %d);

en: How many times to you wish to roll?
el: Πόσες φορές θέλετε να ρίξετε τα ζάρια;

en: How many wish to play (max of %d)?
el: Πόσοι θέλουν να παίξουν (μέγιστο %d);

en: Huge (1840x1320)
el: Τεράστιο (1840x1320)

en: Human
el: Άνθρωπος

en: Human Players
el: Άνθρωποι Παίκτες

en: I could sure use a backrub right about now...
el: Ένα τρίψιμο στην πλάτη θα ήταν ό,τι πρέπει τώρα...

en: Iagno
el: Ιάγνος

en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
el: Εάν ποτέ χαθείτε μόνος στο δάσος, αγκαλίαστε ένα δέντρο

en: Increasing Number of Robots per Level
el: Επιπλέον Αριθμός Ρομπότ ανά Επίπεδο

en: Increasing Number of Type 1 Robots per Level
el: Επιπλέον Αριθμός Ρομπότ Τύπου 1 ανά Επίπεδο

en: Increasing Number of Type 2 Robots per Level
el: Επιπλέον Αριθμός Ρομπότ Τύπου 2 ανά Επίπεδο

en: Initial Number of Robots
el: Αρχικός Αριθμός Ρομπότ

en: Initial Number of Safe Teleports
el: Αρχικός Αριθμός Ασφαλών Τηλεμεταφορέων

en: Initial Number of Type 1 Robots
el: Αρχικός Αριθμός Ρομπότ Τύπου 1

en: Initial Number of Type 2 Robots
el: Αρχικός Αριθμός Ρομπότ Τύπου 2

en: Initializing scheme...
el: Αρχικοποίηση της scheme...

en: Joker icon:
el: Εικονίδιο μπαλαντέρ:

en: Joystick
el: Χειριστήριο

en: Joystick device:
el: Συσκευή χειριστηρίου:

en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
el: Επειδή οι διαβάσεις πεζών μοίαζουν με ταμπλώ για κουτσό, δε σημαίνει ότι είναι

en: Keyboard
el: Πληκτρολόγιο

en: Kills Required While Waiting to Get A Safe Teleport
el: Εκτελέσεις Κατά Αναμονή για Ασφαλή Τηλεμεταφορέα

en: Klotski clone
    (Comments to: Lars.Rydlinge@HIG.SE)
el: Παραλλαγή του Klotski
    (Σχόλια στον: Lars.Rydlinge@HIG.SE)

en: LEVEL
el: ΕΠΙΠΕΔΟ

en: Large (736x528)
el: Μεγάλο (736x528)

en: Large Straight [40]
el: 40 βαθμοί (large straight)

en: Left:
el: Αριστερά:

en: Level completed. Well done.
el: Ολοκλήρωση επιπέδου. Συγχαρητήρια!

en: Level one
el: Πρώτο επίπεδο

en: Level three
el: Τρίτο επίπεδο

en: Level two
el: Δεύτερο επίπεδο

en: Level:
el: Επίπεδο:

en: Level:
el: Επίπεδο:

en: Levels in random order
el: Τυχαία σειρά επιπέδων

en: Light
el: Λευκός

en: Light must pass, Dark's move
el: Ο Λευκός δεν παίζει, σειρά Μαύρου

en: Light player wins!
el: Ο λευκός κερδίζει!

en: Light's move
el: Κίνηση λευκού

en: Light:
el: Λευκά:

en: Lines:
el: Γραμμές:

en: Lives:
el: Ζωές:

en: Loading images...
el: Ανάγνωση εικόνων...

en: Look both ways before you cross the street
el: Κοιτάξτε και από τις δυο μεριές πριν διασχίσετε το δρόμο

en: Lower Total
el: Κάτω Σύνολο

en: Main program:  Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)
el: Κυρίως πρόγραμμα:  Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)

en: Make it the default
el: Καθορισμός εξ' ορισμού

en: Make it the default scenario
el: Καθορισμός εξ' ορισμού σεναρίου

en: Maps
el: Χάρτες

en: Maximum Number of Robots
el: Μέγιστος Αριθμός Ρομπότ

en: Maximum Number of Safe Teleports
el: Μέγιστος Αριθμός Ασφαλών Τηλεμεταφορέων

en: Maximum Number of Type 1 Robots
el: Μέγιστος Αριθμός Ρομπότ Τύπου 1

en: Maximum Number of Type 2 Robots
el: Μέγιστος Αριθμός Ρομπότ Τύπου 2

en: Medium
el: Μεσαίο

en: Medium (460x330)
el: Μέτριο (460x330)

en: Mine size:
el: Μέγεθος νάρκης

en: Minesweeper clone
el: Παραλλαγή του ναρκαλιευτή

en: Modify the options for this game
el: Μεταβολή επιλογών για το τρέχον παιγνίδι

en: Move card from Waste
el: Μετακινήστε ένα χαρτί απο τα Σκουπίδια

en: Move stacks one by one
el: Μετακίνηση σωρών ένα-ένα

en: Move the %s %s.
el: Μετακίνησε το %s %s.

en: Move the %s on %s.
el: Μετακίνησε του %s στο %s.

en: Move the %s on the %s.
el: Μετακίνηση του %s στο %s.

en: Move the selected piece down
el: Μετακίνηση επιλεγμένου κομματιού προς τα κάτω

en: Move the selected piece left
el: Μετακίνηση επιλεγμένου κομματιού προς τα αριστερά

en: Move the selected piece right
el: Μετακίνηση επιλεγμένου κομματιού προς τα δεξιά

en: Move the selected piece up
el: Μετακίνηση επιλεγμένου κομματιού προς τα επάνω

en: Move waste back to stock
el: Μετακινήστε τα σκουπίδια πίσω

en: Moveable Junkheaps
el: Μετακινούμενοι Σωροί Σκουπιδιών

en: Moves Left:
el: Κινήσεις:

en: Moves:
el: Κινήσεις:

en: My second day
el: Δεύτερη μέρα

en: N
el: Β

en: NAME
el: ΟΝΟΜΑ

en: NE
el: ΒΑ

en: NW
el: ΒΔ

en: Never blow in a dog's ear
el: Ποτέ μη φυσήξετε μέσα στο αυτί σκύλου

en: New
el: Νέο

en: New Game
el: Νέο Παιγνίδι

en: New _game of...
el: Νέο παι_γνίδι τύπου...

en: New game with _seed...
el: Νέο παιγνίδι με _σπόρο...

en: New game with seed...
el: Νέο παιγνίδι με σπόρο...

en: Next Balls
el: Επόμενες Μπάλες

en: Nibbles newbie
el: Για αρχάριους

en: No
el: Όχι

en: No good! Where do you want to put that?
el: Δεν κάνει! Που θέλετε να το τοποθετήσετε;

en: No more moves
el: Δεν υπάρχουν άλλες κινήσεις

en: None
el: Στατική

en: Not enough lines on the terminal
el: Ανεπαρκής αριθμός γραμμών τερματικού

en: Not too shabby
el: Έτσι κι έτσι

en: Num Rolls
el: Αρ. Ζαριών

en: Number of Free Safe Teleports per Level
el: Αριθμός Δωρέαν Ασφαλών Τηλεμεταφορέων ανά Επίπεδο

en: Number of computer opponents
el: Αριθμός αντιπάλων Η/Υ

en: Number of human opponents
el: Αριθμός ανθρώπων αντιπάλων

en: Number of mines
el: Αριθμός ναρκών

en: Number of mines:
el: Αριθμός ναρκών:

en: Number of opponents:
el: Αριθμός αντιπάλων:

en: Number of players:
el: Αριθμός παικτών:

en: Number of players:
el: Αριθμός παικτών:

en: Number of pre-filled rows:
el: Αριθμός εκ των προτέρων γεμάτων σειρών:

en: Odessa is a better game.  Really.
el: Η Οδησσός είναι καλύτερο παιγνίδι.  Αλήθεια.

en: Optional Rules
el: Προαιρετικοί Κανόνες

en: Options
el: Επιλογές

en: Orest Zborowski - Curses Version (C) 1992
el: Orest Zborowski - Έκδοση Curses (C) 1992

en: Original idea from KDE's same game program.
el: Αρχική ιδέα απο το αντίστοιχο παιγνίδι του KDE.

en: Partial
el: Μερική κίνηση

en: Pause
el: Παύση

en: Place something on empty slot
el: Τοποθετήστε κάτι σε άδεια θέση

en: Play on a 2x2 board
el: Παιγνίδι σε πίνακα 2x2

en: Play on a 3x3 board
el: Παιγνίδι σε πίνακα 3x3

en: Play on a 4x4 board
el: Παιγνίδι σε πίνακα 4x4

en: Play on a 5x5 board
el: Παιγνίδι σε πίνακα 5x5

en: Play on a 6x6 board
el: Παιγνίδι σε πίνακα 6x6

en: Player Names
el: Ονόματα Παικτών

en: Players
el: Παίκτες

en: Playing %dx%d board
el: Παιγνίδι σε πίνακα %dx%d

en: Playing level %s
el: Επίπεδο παιγνιδιού  %s

en: Please fill in empty pile first.
el: Παρακαλώ γεμίστε πρώτα την άδεια στοίβα.

en: Predefined Set 1
el: Προκαθορισμένα 1

en: Predefined Set 2
el: Προκαθορισμένα 2

en: Preferences
el: Ρυθμίσεις

en: Prefs
el: Ρυθμίσεις

en: Preview next block
el: Προεπισκόπιση επόμενου κομματιού

en: Property
el: Ιδιότητα

en: Props
el: Ιδιότητες

en: Purple
el: Μώβ

en: Puzzle solved!
el: Το πάζλ λύθηκε!

en: Puzzle solved! Well done!
el: Το πάζλ λύθηκε! Συγχαρητήρια!

en: Quick Moves
el: Γρήγορες Κινήσεις

en: Quick Moves (cut computer delay in half)
el: Γρήγορες Κινήσεις (μισή καθυστέρηση κινήσεων Η/Υ)

en: Quit Aisleriot
el: Τερματισμός του Aisleriot

en: Quit Freecell
el: Τερματισμός Freecell

en: Random Teleport:
el: Τυχαίες Τηλεμεταφορές:

en: Random block colors
el: Τυχαία χρώματα κομματιών

en: Rank font:
el: Γραμματοσειρά φιγούρων:

en: Red
el: Κόκκινο

en: Redeals left:
el: Μοιρασιές που απομένουν:

en: Redo
el: Επαναφορά

en: Redo the last move
el: Επαναφορά τελευταίας ακυρωμένης κίνησης

en: Reimplement the popular solitaire card game.
el: Νέα υλοποίηση της δημοφιλούς πασιέντζας

en: Relative movement
el: Σχετική κίνηση

en: Remaining:
el: Απομένοντα:

en: Remove the
el: Βγάλτε το

en: Reserve left:
el: Απόθεμα ποθ απομένει:

en: Restart
el: Επανεκκίνηση

en: Restoring preferences...
el: Επαναφορά ρυθμίσεων...

en: Results
el: Αποτελέσματα

en: Return cards to Stock
el: Επιστρέψτε χαρτία στο Σωρό

en: Right:
el: Δεξιά:

en: Robot Score
el: Βαθμοί Ρομπότ

en: Robot Score When Splatted
el: Βαθμοί Ρομπότ Όταν Συντριφθούν

en: Robot Score When Waiting
el: Βαθμοί Ρομπότ Κατά Αναμονή

en: Rolling for %s
el: Ζαριά για %s

en: Rotate counterclockwise
el: Αντιωρολογιακή περιστροφή

en: Rules
el: Κανόνες

en: S
el: Ν

en: SE
el: ΝΑ

en: SW
el: ΝΔ

en: Safe Moves
el: Ασφαλείς Κινήσεις

en: Safe Teleports:
el: Ασφαλείς Τηλεμεταφορείς:

en: Scanning private game directory...
el: Ανίχνευση προσωπικού καταλόγου παιγνιδιών...

en: Scanning private object directory...
el: Ανίχνευση προσωπικού καταλόγου αντικειμένων...

en: Scanning public game directory...
el: Ανίχνευση κοινού καταλόγου παιγνιδιών...

en: Scanning public object directory...
el: Ανίχνευση κοινού καταλόγου αντικειμένων...

en: Scenario
el: Σενάριο

en: Score
el: Βαθμολογία

en: Score Required To Get A Safe Teleport
el: Βαθμοί Για Ασφαλή Τηλεμεταφορέα

en: Score:
el: Βαθμοί:

en: Score:
el: Βαθμοί:

en: Score: HoraPe
el: Βαθμολογία: HoraPe

en: Seconds left: %d
el: Δ/λεπτά που απομένουν: %d

en: Seed
el: Σπόρος

en: Seed value:
el: Τιμή σπόρου:

en: Select
el: Επιλογή

en: Select Background Tiles:
el: Επιλογή Κομματιών Φόντου:

en: Select Game
el: Επιλογή Παιγνιδιού

en: Select Map:
el: Επιλογή Χάρτη:

en: Select Tile Background:
el: Επιλογή Χρώματος Κομματιών:

en: Select Tiles:
el: Επιλογή Κομματίων:

en: Select a new game
el: Επιλογή νέου παιγνιδιού

en: Select a new game variation
el: Επιλογή διαφορετικού παιγνιδιού

en: Select background:
el: Επιλογή παρασκηνίου:

en: Select dice to re-roll, press Roll!, or select score slot.
el: Επιλέξτε ζάρια που θα ξαναρίξετε, πιέστε Ζαριά!, ή επιλέξτε κουτί βαθμολογίας.

en: Select scenario:
el: Επιλογή σεναρίου:

en: Select theme:
el: Επιλογή θέματος:

en: Send comments and bug reports to:
            pancho@nuclecu.unam.mx or
            mmeeks@gnu.org
    
    Tiles under the General Public License.
el: Στείλτε σχόλια και αναφορές σφαλμάτων στους:
            pancho@nuclecu.unam.mx or
            mmeeks@gnu.org
    
    Τα κομμάτια (πούλια) διανέμονται βάσει της άδειας GNU GPL.

en: Send comments and bug reports to: itp@gnu.org
    Tiles under the General Public License.
el: Στείλτε σχόλια και αναφορές σφαλμάτων στο: itp@gnu.org
    Διανομή σύμφωνα με την Γενική Δημόσια Άδεια (GNU GPL).

en: Send comments and bug reports to: sjm@acm.org, itp@gnu.org
el: Στείλτε σχόλια και αναφορές σφαλμάτων στούς: sjm@acm.org, itp@gnu.org

en: Set game configuration
el: Καθορισμός παραμέτρων

en: Set game scenario
el: Καθορισμός σεναρίου

en: Set starting level (1-10)
el: Καθορισμός αρχικού επιπέδου (1-10)

en: Show _Tool Bar
el: Εμφάνιση Γραμμής Ερ_γαλείων

en: Show grid
el: Εμφάνιση πλέγματος

en: Show high scores and exit
el: Εμφάνιση βαθμολογιών και έξοδος

en: Show thoughts during turn
el: Εμφάνιση σκέψεων

en: Shu_ffle tiles
el: Ανα_κάτεμα κομματιών

en: Shuffle
el: Ανακάτεμα

en: Shuffle tiles
el: Ανακάτεμα κομματίων

en: Size of board (2-6)
el: Μέγεθος πίνακα (2-6)

en: Size of mines
el: Μέγεθος ναρκών

en: Small (368x264)
el: Μικρό (368x264)

en: Small Straight [30]
el: 30 βαθμοί (small straight)

en: Sol_ve
el: Επί_λυση

en: Solve the game
el: Επίλυση παιγνιδιού

en: Sorry, I can't find
    a playable configuration.
el: Με συγχωρείτε, εύρεση έγκυρων παραμέτρων
    παιγνιδιού αδύνατη.

en: Sorry, there are no more valid moves.
el: Συγγνώμη, αλλά δεν υπάρχουν πλέον επιτρεπτές κινήσεις.

en: Sorry, this feature is not (yet) implemented.
el: Μας συγχωρείτε, η λειτουργία αυτή δεν έχει (ακόμα) υλοποιηθεί.

en: Sound
el: Ήχος

en: Sounds
el: Ήχοι

en: Speed
el: Ταχύτητα

en: Splats
el: Σπλάτσ

en: Stagger flips
el: Αλλεπάλληλες αντιστροφές

en: Standard Robots Keys
el: Στάνταρ Πλήκτρα Ρομπότ

en: Start a new game giving a seed number...
el: Έναρξη νέου παιγνιδιού με συγκεκριμένη τιμή σπόρου...

en: Start a new game of a different variation
el: Εκκίνηση παιγνιδιού διαφορετικού τύπου

en: Start a new game with a different seed
el: Έναρξη νέου παιγνιδιού με διαφορετικό σπόρο

en: Start cave:
el: Αρχική σπηλιά:

en: Start this game over
el: Επανεκκίνηση του ιδίου παιγνιδιού

en: Starting Level:
el: Αρχικό Επίπεδο:

en: Starting level:
el: Αρχικό επίπεδο:

en: Stock left:
el: Σωρός που απομένει:

en: Stock left:  0
el: Σωρός που απομένει: 0

en: Streaks
el: Σερί

en: Suggest a move
el: Υπόδειξη κίνησης

en: Suit font (large):
el: Γραμματοσειρά χρώματος χαρτιών (μεγάλη):

en: Suit font (medium):
el: Γραμματοσειρά χρώματος χαρτιών (μεσαία):

en: Suit font (small):
el: Γραμματοσειρά χρώματος χαρτιών (μικρή):

en: Super Safe Moves
el: Υπέρ-Ασφαλείς Κινήσεις

en: Switch level:
el: Αλλαγή επιπέδου:

en: Tali top scores
el: Βαθμολογία Tali

en: Teleport:
el: Τηλεμεταφορές:

en: Tetravex clone
    (Comments to: Lars.Rydlinge@HIG.SE)
el: Παραλλαγή του Tetravex
    (Σχόλια στον: Lars.Rydlinge@HIG.SE)

en: That move is invalid.
el: Άκυρη κίνηση.

en: The Same Gnome
el: Το Same Gnome

en: The cave you are trying to load includes an object, that wasn't declared.
el: Η σπηλία που θέλετε περιλαμβάνει αντικείμενο που δεν είχε δηλωθεί.

en: The cave you are trying to load it to big for this game.
el: Η σπηλία που θέλετε είναι πολύ μεγάλη για αυτό το παιγνίδι.

en: The game is over.
    No hints are available
el: Το παιγνίδι τελείωσε.
    Δεν υπάρχουν άλλες υποδείξεις

en: The game was a draw.
el: Το παιγνίδι έληξε με ισοπαλία.

en: Theme
el: Θέμα

en: There are no safe locations to teleport to!!
el: Δεν έχουν απομείνει ασφαλείς προορισμοί τηλεμεταφοράς!!

en: There are no teleport locations left!!
el: Δεν έχουν απομείνει θέσεις τηλεμεταφοράς!!

en: This game does not have hint support yet.
el: Το παιγνίδι αυτό δεν υποστηρίζει υποδείξεις ακόμα.

en: This game is unable to provide a hint.
el: Αυτό το παιγνίδι δεν έχει τη δυνατότητα υποδείξεων.

en: This session: %d%%
el: Τρέχουσα συνεδρία: %d%%

en: Three card deals
el: Τρείς μοιρασιές

en: Tile Background
el: Χρώμα Κομματιών

en: Tile Background:
el: Εικόνα Κομματίων:

en: Tile set:
el: Πούλια:

en: Tiles
el: Κομμάτια

en: Tiles Left:
el: Κομμάτια:

en: Tiles don't match!
el: Τα κομμάτια δεν ταιρίαζουν!

en: Time:
el: Χρόνος:

en: Time:
el: Χρόνος:

en: Tiny
el: Μικρό

en: Tiny (184x132)
el: Μικροσκοπικό (184x132)

en: Toggle display of the toolbar
el: Μεταβολή ορατότητες γραμμής εργαλείων

en: Total
el: Σύνολο

en: Total: %d%%
el: Σύνολο: %d%%

en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
el: Ο αιμοστατικός επίδεσμος δε συνιστάται παρά μόνο σε έκτακτη ανάγκη

en: Try moving cards down from the foundation
el: Δοκιμάστε να μετακινήσετε χαρτιά από τη βάση προς τα κάτω

en: Try rearranging the cards
el: Δοκιμάστε να αναδιατάξετε τα χαρτιά

en: Type 1 Robot Score
el: Βαθμοί Ρομπότ Τύπου 1

en: Type 1 Robot Score When Splatted
el: Βαθμοί Ρομπότ Τύπου 1 Όταν Συντριφθούν

en: Type 1 Robot Score When Waiting
el: Βαθμοί Ρομπότ Τύπου 1 Κατά Αναμονή

en: Type 2 Robot Score
el: Βαθμοί Ρομπότ Τύπου 2

en: Type 2 Robot Score When Splatted
el: Βαθμοί Ρομπότ Τύπου 2 Όταν Συντριφθούν

en: Type 2 Robot Score When Waiting
el: Βαθμοί Ρομπότ Τύπου 2 Κατά Αναμονή

en: Undo
el: Άκυρο

en: Undo the last move
el: Ακύρωση τελευταίας κίνησης

en: Unknown color
el: Άγνωστο χρώμα

en: Unknown suit
el: Άγνωστο χρώμα χαρτιού

en: Unknown value
el: Άγνωστη τιμή

en: Up:
el: Επάνω:

en: Upper total
el: Άνω Σύνολο

en: Value
el: Τιμή

en: Variation on game rules
el: Παραλλαγές κανόνων παιγνιδιού

en: Vertical:
el: Κατακόρυφη:

en: View the scores
el: Εμφάνιση πίνακα βαθμολογίας

en: W
el: Δ

en: Wait:
el: Αναμονή:

en: Warn on invalid moves
el: Προειδοποίηση σε άκυρες κινήσεις

en: Warn when tiles don't match
el: Προειδοποίηση όταν τα κομμάτια δεν ταιριάζουν

en: Warnings
el: Προειδοποιήσεις

en: Welcome to Glines!
el: Καλωσορίσατε στο Glines!

en: Welcome to Gnome Klotski
el: Καλωσορίσατε στο Gnome Klotski

en: Welcome to Iagno!
el: Καλωσορίσατε στον Ιάγνο!

en: Welcome to Same Gnome!
el: Καλωσορίσατε στο Same Gnome!

en: Welcome to gataxx!
el: Καλωσορίσατε στο gataxx!

en: Welcome to the game of Tali
el: Καλωσορίσατε στο παιγνίδι Tali

en: Well, why did you run this anyways???
el: Καλά, γιατί το ξεκίνησες αυτό έτσι κι αλλιώς;;

en: What dice to roll again (<RETURN> for none)?
el: Τι ζάρια να ξαναρίξω (<RETURN> για κανένα);

en: What is the name of player #%d ?
el: Πώς λένε τον παικτη #%d;

en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
el: Αν δεν έχετε συρραπτικό, χάρακας και συνδετήρας κάνουν τη δουλειά

en: Where do you want to put that?
el: Που θέλετε να το τοποθετήσετε;

en: Width of grid
el: Πλάτος ναρκοπεδίου

en: Worm %d
el: Σκουλήκι %d

en: Worm %d:
el: Σκουλήκι %d:

en: Written for my wife, Matylda
    Send comments and bug reports to: janusz.gorycki@intel.com
el: Γραμμένο για τη σύζυγό μου, Ματθίλδη
    Στείλτε σχολία και αναφορές σφαλμάτων στον: anusz.gorycki@intel.com

en: X
el: Χ

en: Y
el: Ψ

en: Yahtzee [50]
el: 50 βαθμοί (yahtzee)

en: Yellow
el: Κίτρινο

en: Yes
el: Ναι

en: You Cannot Change the Game Type When Playing
el: Δεν μπορείτε να αλλάξετε το είδος παιγνιδιού ενώ παίζετε

en: You are searching for a %s.
el: Ψάνχετε για ένα %s.

en: You gained an extra life!
el: Κερδίσατε ζωή!

en: You're only allowed three rolls! Select a score box.
el: Επιτρέπονται μόνο τρείς ζαριές! Επιλέξτε κουτί βαθμολογίας.

en: _Advanced
el: _Προχωρημένο

en: _Down
el: _Κάτω

en: _Left
el: Α_ριστερά

en: _Medium
el: Ενδιά_μεσο

en: _Move
el: Μετακ_ίνηση

en: _Novice
el: Αρ_χάριος

en: _Right
el: Δε_ξιά

en: _Select...
el: _Επιλογή...

en: _Sound
el: _Ήχος

en: _Up
el: _Επάνω

en: ace
el: άσσος

en: aces
el: άσσοι

en: an empty Foundation
el: άδεια Βάση

en: an empty Foundation pile
el: άδειος σωρός Βάσης

en: an empty Tableau pile
el: άδειος σωρός Ταμπλώ

en: an empty Tableau slot
el: άδεια θέση Ταμπλώ

en: an empty bottom slot
el: άδεια θέση στον πάτο

en: an empty corner slot
el: άδεια θέση στη γωνία

en: an empty left slot
el: άδεια θέση αριστερά

en: an empty right slot
el: άδεια θέση δεξιά

en: an empty slot
el: άδεια θέση

en: an empty slot on tableau
el: άδεια θέση στο ταμπλώ

en: an empty top slot
el: άδεια θέση επάνω

en: appropriate Foundation pile
el: κατάλληλος σωρός Βάσης

en: black joker
el: μαύρος τζόκερ

en: classic robots
el: κλασσικά ρομπότ

en: clubs
el: σπαθί

en: cows
el: αγελάδες

en: current: %d losses
el: τρέχον: %d ήττες

en: current: %d wins
el: τρέχον: %d νίκες

en: diamonds
el: καρρό

en: disabled
el: ανενεργό

en: eggs
el: αυγά

en: eight
el: οκτώ

en: empty slot on foundation
el: άδεια θέση στη βάση

en: empty space on tableau
el: άδεια θέση στο ταμπλώ

en: five
el: πέντε

en: four
el: τέσσερα

en: gataxx is a Gnome port of the old game ataxx.  It is derived from Ian Peters' iagno code.
el: Το gataxx είναι μεταφορά του παλιού παιγνιδιού ataxx στο Gnome.  Βασίζεται στον κώδικα του iagno απο τον Ian Peters.

en: gnomes
el: ξωτικά

en: hearts
el: κούπα

en: itself
el: εαυτό του

en: jack
el: βαλές

en: jacks
el: βαλέδες

en: king
el: ρήγας

en: kings
el: ρηγάδες

en: mice
el: ποντίκια

en: nightmare
el: εφιάλτης

en: nine
el: εννιά

en: obsolete function - delay turned off by default)
el: απαρχαιωμένη λειτουργία - καθυστέρηση ανενεργή εξ' ορισμου)

en: off the board
el: εκτός τραπεζιού

en: queen
el: ντάμα

en: queens
el: ντάμες

en: robots
el: ρομπότ

en: robots with safe teleport
el: ρομπότ με ασφαλείς τηλεμεταφορείς

en: robots2
el: ρομπότ2

en: robots2 easy
el: ρομπότ2 εύκολο

en: seven
el: επτά

en: six
el: έξι

en: something
el: κάτι

en: spades
el: μπαστούνι

en: ten
el: δέκα

en: the appropriate Foundation pile
el: τον κατάλληλο σωρό Βάσης

en: three
el: τρία

en: to an empty foundation
el: σε άδεια βάση

en: two
el: δύο

en: windows
el: παράθυρα

en: wins: %d, losses: %d
el: νίκες: %d, ήττες: %d

en: won: %d, lost: %d
el: νίκη: %d, ήττα: %d
