gnome-applets 1.4.0.4 - en to el translation catalogue (1041 entries)

en:    Macro %.2d:
el:    Μάκρο %.2d:

en:   -n, --noX     Allow to run without X server
el:   -n, --noX     Να επιτρέπεται να εκτελείται χωρίς εξυπηρετητή Χ

en:  (C) 1997-1998 The Free Software Foundation
el:  (C) 1997-1998 To Free Software Foundation

en:  Clear
el:  Καθαρισμός

en:  GO
el:  ΠΗΓΑΙΝΕ

en:  URL Activation
el:  Ενεργοποίηση URL

en:  URL History
el:  Ιστορικό URL

en:  mounted
el:  προσαρτημένο

en:  not mounted
el:  μη προσαρτημένο

en: " reported:
el: " αναφέρθηκε:

en: "Clear" button on top?
el: Το κουμπί "Καθαρισμός" στην κορυφή;

en: %#.1fMb received / %#.1fMb sent / time: %.1d:%.2d
el: Ελήφθησαν %#.1fMb / απεστάλησαν %#.1fMb / χρόνος: %.1d:%.2d

en: (C) 1998 the Free Software Foundation
el: (C) 1998 το Free Software Foundation

en: (C) 1998-2000 Free Software Foundation
el: (C) 1998-2000 το Free Software Foundation

en: (C) 1999 The Free Software Foundation
el: (C) 1999 To Free Software Foundation

en: (C) 1999 the Free Software Foundation
el: (C) 1999 το Free Software Foundation

en: (C) 2000 the Free Software Foundation
el: (C) 2000 το Free Software Foundation

en: (No
el: (Όχι

en: (These settings do not take effect until a refresh)
el: (Αυτές οι ρυθμίσεις θα ενεργοποιηθούν στην επόμενη ανανέωση)

en: (This'll chug loads of CPU, but will prevent compressing the image twice if a
    lossy file format is used)
    Don't use this if you're using a lossless compression format, or if you cherish
    speed and don't mind imperfection in your thumbnails.
el: (Αυτή η διαδικασία είναι περιορισμένη σε CPU, αλλά θα αποτρέψει τη συμπίεση
    της εικόνας δύο φορές, στην περίπτωση που γίνει χρήση μορφής εικόνας με απώλειες)
    Μη το χρησιμοποιείσετε αν κάνετε χρήση μορφής συμπίεσης χωρίς απώλειες ή
    προσέχετε την επεξεργαστική ισχύ και δε σας πειράζουν ατέλειες στις εικόνες
    γρήγορης προβολής.

en: (c) 1997 The Free Software Foundation
el: (c) 1997 To Free Software Foundation

en: (c) 1997 the Free Software Foundation
el: (c) 1997 To Free Software Foundation

en: (c) 1998 The Free Software Foundation
el: (c) 1998 το Free Software Foundation

en: + Color
el: + Χρώμα

en: - Color
el: - Χρώμα

en: A complete waste of perfectly good CPU cycles.
el: Πλήρης σπατάλη χρήσιμων κύκλων του επεξεργαστή.

en: A cursor position reporting applet.
    = Clicking mouse button 1 grabs the cursor.
    = Dragging with mouse button 1 held down shows the size of the region.
el: Ένα εφαρμογίδιο αναφοράς θέσης δείκτη.
    = Κλικ στο κουμπί 1 του ποντικιού αδράχνει τον δείκτη.
    = Αν σύρετε με το κουμπί 1 του ποντικιού πατημένο δείχνει το μέγεθος της περιοχής.

en: A goofy little xeyes clone for the GNOME panel.
el: Ένας χαζός κλώνος του xeyes για το ταμπλώ του GNOME.

en: A stock ticker-like applet
el: Εφαρμογίδιο τύπου τέλεξ

en: A ticker to display various information and statistics.
el: Μια εφαρμογή τύπου τέλεξ για την εμφάνιση διαφόρων πληροφοριών και στατιστικών.

en: A useful little screengrabber.
    The left/top button allows you to grab either:
    a window (click to select which one)
    or an area (click and drag to select a rectangle.)
    The right/bottom button will grab the entire desktop.
    Share and Enjoy ;)
el: Ένας μικρός και χρήσιμος αρπαγέας οθόνης.
    Το επάνω αριστερά κουμπί σάς επιτρέπει να αρπάζετε είτε:
    ένα παράθυρο (πατώντας επιλέγετε ποιο)
    ή μια περιοχή (πατώντας και σύροντας επιλέγετε ένα ορθογώνιο.)
    Το κάτω δεξιά κουμπί αρπάζει ολόκληρη την επιφάνεια εργασίας.

en: AC-Off Battery Color:
el: Χρώμα μπαταρίας όταν εκτός πρίζας:

en: AC-On Battery Color:
el: Χρώμα μπαταρίας όταν σε πρίζα:

en: APM is disabled!  Cannot read battery charge information.
el: Η υποστήριξη APM είναι ανενεργή!  Ανάγνωση κατάστασης μπαταρίας αδύνατη!

en: ASClock Settings
el: Ρυθμίσεις ASClock

en: About...
el: Περί...

en: Add
el: Προσθήκη

en: Adjust gamma
el: Ρύθμιση γάμμα

en: Advanced
el: Για προχωρημένους

en: AfterStep Clock
el: Ρολόι AfterStep

en: Alert options
el: Επιλογές επαγρύπνησης

en: All post-processing, frill and spurious options will chug more CPU than a
    simple screenshot, due to the creation and then conversion of an intermediate
    image. Intensive operations may take some time on less spiffy CPUs.
el: Όλη η μετα-επεξεργασία, επιλογές και ρυθμίσεις, θα καταναλώσουν περισσότερη
    επεξεργαστική ισχύ από μια απλή εικόνα γρήγορης προβολής, εξαιτίας της
    δημιουργίας και έπειτα μετατροπής μιας ενδιάμεσης εικόνας.
    Βαριές λειτουργίες θα πάρουν περισσότερο σε όχι τόσο γρήγορους επεξεργαστές.

en: Always blink when any mail is waiting.
el: Σταθερό αναβόσβημα όποτε υπάρχει αδιάβαστη αλληλογραφία.

en: An analog clock similar to that in CDE panel
el: Αναλογικό ρολόι παρόμοιο με αυτό σε ταμπλώ του CDE

en: An analog clock similar to that in CDE panel.
el: Αναλογικό ρολόι παρόμοιο με αυτό στο ταμπλώ του CDE.

en: An applet that watches your mouse.
el: Ένα εφαρμογίδιο που παρακολουθεί το ποντίκι σας.

en: An applet to launch URLs in a web browser, search using various web sites and have a ton of fun!
el: Ένα εφαρμογίδιο για την εμφάνιση URL στο περιηγητή WWW, την αναζήτηση με χρήση ποικίλων μηχανών αναζήτησης και ένα τόνο διασκέδασης!

en: Another Clock
el: Και άλλο ρολόι

en: Another Clock Applet
el: Εφαρμογίδιο Another Clock

en: Another update already in progress!
el: Μια άλλη ενημέρωση βρίσκεται ήδη σε εξέλιξη!

en: App to use for displaying screenshots:
el: Χρήση εφαρμογής για εμφάνιση αρπαγμένων εικόνων:

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Applet Height:
el: Ύψος εφαρμογιδίου:

en: Applet Mode:
el: Κατάσταση λειτουργίας εφαρμογιδίου

en: Applet Width:
el: Πλάτος εφαρμογιδίου:

en: Applet height:
el: Ύψος εφαρμογιδίου:

en: Applet size
el: Μέγεθος εφαρμογιδίου

en: Applet width:
el: Πλάτος εφαρμογιδίου:

en: Architecture
el: Αρχιτεκτονική

en: Are you sure you want to remove this browser?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψατε αυτών τον περιηγητή;

en: Armenia
el: Αρμενία

en: Armenian
el: Αρμενική

en: Articles
el: Άρθρα

en: Audio Mixer
el: Μίκτης Ήχου

en: Australia
el: Αυστραλία

en: Austria
el: Αυστρία

en: Autocompletion
el: Αυτόματη συμπλήρωση

en: Automatically pick best applet size
el: Αυτόματη επιλογή του βέλτιστου μεγέθους εφαρμογιδίου

en: Automatically update every
el: Αυτόματη ανανέωση κάθε

en: Automatically update every
el: Αυτόματη ενημέρωση κάθε

en: Awaiting connection
el: Αναμονή σύνδεσης

en: Background
el: Παρασκήνιο

en: Background:
el: Χρώμα παρασκηνίου:

en: Balance
el: Ισορροπία

en: Basque
el: Βασκική

en: Battery Charge Messages
el: Μηνύματα φορτίου μπαταρίας

en: Battery Charge Monitor
el: Παρακολούθηση Φορτίου Μπαταρίας

en: Battery Monitor Settings
el: Ρυθμίσεις παρακολούθησης μπαταρίας

en: Behavior
el: Συμπεριφορά

en: Belgium
el: Βέλγιο

en: Big
el: Μεγάλο

en: Bits
el: Μπιτ

en: Blink
el: Αναλαμπή

en: Blinking elements in clock
el: Στοιχεία που αναβοσβήνουν

en: Blowing dust
el: Σκόνη με άνεμο

en: Blowing dust whirls
el: Στρόβιλος σκόνης με άνεμο

en: Blowing duststorm
el: Καταιγίδα με σκόνη και άνεμο

en: Blowing hail
el: Άνεμος με χαλάζι

en: Blowing ice crystals
el: Άνεμος με κρυστάλλους πάγου

en: Blowing ice pellets
el: Άνεμος με σβώλους πάγου

en: Blowing precipitation
el: Ατμοσφαιρική κατακρήμνιση με άνεμο

en: Blowing rainfall
el: Νεροποντή με άνεμο

en: Blowing sand
el: Άνεμος με άμμο

en: Blowing sandstorm
el: Καταιγίδα με άμμο και άνεμο

en: Blowing small hail
el: Άνεμος με μικρό χαλάζι

en: Blowing snow grains
el: Παγωμένο χιόνι με άνεμο

en: Blowing snowfall
el: Χιονόπτωση με άνεμο

en: Blowing sprays
el: Ψεκάδες με άνεμο

en: Blowing squall
el: Μπουρίνι με άνεμο

en: Blowing volcanic ash
el: Ηφαιστιακή στάχτη με άνεμο

en: Blur image
el: Θόλωση εικόνας

en: Blur image by what factor?
el: Συντελεστής θόλωσης εικόνας

en: Brazil
el: Βραζιλία

en: Broken clouds
el: Λίγα σύννεφα

en: Browse...
el: Εξερεύνηση...

en: Browser
el: Εξερεύνηση

en: Browser Command:
el: Εντολή Φυλλομετρητή:

en: Browser Name:
el: Όνομα Φυλλομετρητή:

en: Buffers
el: Ενταμιευτές

en: Bulgaria
el: Βουλγαρία

en: Bulgarian
el: Βουλγαρική

en: CD Player
el: Αναπαραγωγή CD

en: CD Player Applet
el: Εφαρμογίδιο Αναπαραγωγής CD

en: CPU Load
el: Φόρτος επεξεργαστή

en: CPU Load Applet
el: Εφαρμογίδιο Φόρτου ΚΜΕ

en: CPU Load Meter
el: Μετρητής Φόρτου Επεξεργαστή

en: CPU/MEM usage
el: Χρήση Επεξεργαστή/Μνήμης

en: CPU/MEM usage meter
el: Μετρητής χρήσης Επεξεργαστή/Μνήμης

en: CPU/Mem Usage Applet
el: Εφαρμογίδιο Χρήσης Επεξεργαστή/Μνήμης

en: CPULoad
el: Φόρτος Επεξεργαστή

en: Cached samples: (select to play)
el: Δείγματα στη μνήμη: (επιλέξτε για αναπαραγωγή)

en: Calm
el: Νηνεμία

en: Can't create GNotes applet!
el: Δημιουργία εφαρμογιδίου GNotes αδύνατη!

en: Can't create applet!
el: Δημιουργία εφαρμογιδίου αδύνατη!

en: Can't create fifteen applet!
el: Δημιουργία εφαρμογιδίου fifteen αδύνατη!

en: Can't create life applet!
el: Δημιουργία εφαρμογιδίου life αδύνατη!

en: Can't create odometer applet!
el: Δημιουργία εφαρμογιδίου οδομέτρου αδύνατη!

en: Can't parse XML. Net connection down?
el: Ανεπιτυχής αποκωδικοποίηση XML. Δεν υπάρχει σύνδεση δικτύου;

en: Canada
el: Καναδάς

en: Cannot create applet!
el: Δημιουργία εφαρμογιδίου αδύνατη!

en: Cannot create directory:
    ~/.gnome/quicklaunch.
    Aborting
el: Αδυναμία δημιουργίας καταλόγου:
    ~/.gnome/quicklaunch.
    Ακύρωση

en: Cannot open /dev/apm; can't get data.
el: Άνοιγμα /dev/apm αδύνατο. Aνάγνωση δεδομένων απέτυχε.

en: Cannot open /proc/apm!  Make sure that you built APM support into your kernel.
el: Άνοιγμα /proc/apm αδύνατο!  Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι έχετε συμπεριλάβει υποστήριξη APM στον πυρήνα.

en: Capture WM decorations when grabbing a window
el: Σύλληψη διακόσμισης παραθύρου στην αρπαγή

en: Caribic
el: Καραϊβική

en: Cdrom
el: CD-ROM

en: Change
el: Αλλαγή

en: Character Picker
el: Επιλογέας χαρακτήρων

en: Character Picker Settings
el: Ρυθμίσεις επιλογέα χαρακτήρων

en: Character picker
el: Επιλογέας χαρακτήρων

en: Charcoal by what factor?
el: Συντελεστής κάρβουνου

en: Check every:
el: Έλεγχος κάθε:

en: Chema Celorio <chema@celorio.com>
el: Τσέμα Τσελόριο <chema@celorio.com>

en: Choose a file to tail
el: Επιλογή αρχείου για ουρά

en: Choose a log file
el: Επιλογή αρχείου καταγραφής

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Clear Sky
el: Καθαρός Ουρανός

en: Clipboard Applet
el: Εφαρμογίδιο Προχείρου

en: Clock
el: Ρολόι

en: Clock Settings
el: Ρυθμίσεις ρολογιού

en: Clock Theme
el: Θέμα ρολογιού

en: Clock and Mail Notify Applet
el: Εφαρμογίδιο ρολογιού και ειδοποίησης αλληλογραφίας

en: Clock and Mailcheck
el: Ρολόι και Έλεγχος αλληλογραφίας

en: Clock color
el: Χρώμα ρολογιού

en: ClockMail Settings
el: Ρυθμίσεις ClockMail

en: Codepage
el: Κωδικοσελίδα

en: Colors
el: Χρώματα

en: Command
el: Εντολή

en: Command history
el: Ιστορικό εντολών

en: Command line background:
el: Παρασκήνιο γραμμής εντολών:

en: Command line foreground:
el: Προσκήνιο γραμμής εντολών:

en: Command line height:
el: Ύψος γραμμής εντολών:

en: Compressed Quality (JPEG/MIFF/PNG mode) High: good quality/large file
el: Ποιότητα Συμπίεσης (κατάσταση JPEG/MIFF/PNG) Υψηλή: καλή ποιότητα/μεγάλο αρχείο

en: Conditions:
el: Συνθήκες:

en: Configure Browser
el: Ρύθμιση Φυλλομετρητή

en: Confirm connection
el: Επιβεβαίωση σύνδεσης

en: Connect command:
el: Εντολή σύνδεσης:

en: Connect points in scope
el: Σύνδεση σημείων στο πεδίο

en: Connected
el: Σε σύνδεση

en: Connected streams:
el: Συνδεδεμένες ροές:

en: Connecting
el: Σύνδεση

en: Connection status
el: Κατάσταση σύνδεσης

en: Continent/City
el: Ήπειρος/Πόλη

en: Copyright (C) 1998
el: Πνευματικά δικαιώματα (C) 1998

en: Copyright (C) 1998-1999
el: Πνευματικά δικαιώματα (C) 1998-1999

en: Copyright (C) 1999
el: Πνευματικά δικαιώματα (C) 1999

en: Copyright (C) 1999 Dave Camp
el: Πνευματικά δικαιώματα (C) 1999 Dave Camp

en: Copyright (C) 1999 Tom Gilbert
el: Πνευματικά δικαιώματα (C) 1999 Tom Gilbert

en: Copyright (C) The Free Software Foundation
el: Πνευματικά δικαιώματα (C) To Free Software Foundation

en: Copyright (c)1999 by S. Papadimitriou
el: Πνευματικά δικαιώματα (c)1999 Σ. Παπαδημητρίου

en: Copyright 1999 John Kodis
el: Πνευματικά δικαιώματα 1999 John Kodis

en: Core Dump Module
el: Μονάδα Αρχείων Μνήμης

en: Core dump catcher
el: Σύλληψη αποτυπωμάτων μνήμης

en: Core dump information (Tick-a-Stat)
el: Πληροφορίες αρχείων μνήμης (Tick-a-Stat)

en: Core dump module (Tick-A-Stat)
el: Μονάδα αρχείων μνήμης (Tick-A-Stat)

en: Could not allocate space for graph values
el: Δέσμευση χώρου για τις τιμές του γραφήματος αδύνατη

en: Could not dup() APM file descriptor: %s
el: Αδυναμία κλήσης της dup() για τον περιγραφέα αρχείου APM: %s

en: Couldn't open mixer device %s
el: Άνοιγμα συσκευής μίκτη %s αδύνατη

en: Country
el: Χώρα

en: Create Charcoal Effect
el: Δημιουργία Εφφέ Κάρβουνου

en: Create Painted Effect
el: Δημιουργία Εφφέ Βαψίματος

en: Create frame around image
el: Δημιουργία πλαισίου γύρω από την εικόνα

en: Create monochrome image
el: Δημιουργία μονόχρωμης εικόνας

en: Create sticky notes on your screen.
el: Δημιουργία κολλώδη σημειώματος στην οθόνη.

en: Create thumbnail of image too
el: Δημιουργία εικόνας γρήγορης προβολής επίσης

en: Creating user directory: %s
el: Δημιουργία καταλόγου χρήστη: %s

en: Current conditions
el: Παρούσες συνθήκες

en: Custom
el: Εξατομικευμένο

en: Custom icon for mounted:
el: Εξατομικευμένο εικονίδιο για προσαρτημένο

en: Custom icon for not mounted:
el: Επιλογή εικονιδίου για μη προσαρτημένο

en: Default Height
el: Εξ' ορισμού Ύψος

en: Default List
el: Εξ' ορισμού Λίστα

en: Default Properties...
el: Εξ' ορισμού Ιδιότητες...

en: Default Width
el: Εξ' ορισμού Πλάτος

en: Default character list:
el: Εξ' ορισμού λίστα χαρακτήρων:

en: Delay (seconds) before taking shot (only for entire desktop shots)
el: Καθυστέρηση (δ/πτα) πριν την αρπαγή (μόνο για αρπαγή ολόκληρης οθόνης)

en: Delay between articles (10 = 1 sec):
el: Καθυστέρηση μεταξύ άρθρων (10 = 1 δευτερόλεπτο)

en: Delay when wrapping text:
el: Καθυστέρηση κατά την αλλαγή γραμμής:

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete Note
el: Διαγραφή σημειώματος

en: Delete launcher
el: Διαγραφή εκκινητή

en: Despeckle Image (reduce spots)
el: Αποκηλίδωση εικόνας (μείωση κηλίδων)

en: Detailed Forecast
el: Λεπτομερής Πρόγνωση

en: Detailed forecast not available for this location.
    Please try the state forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
el: Δεν είναι διαθέσιμη λεπτομερής πρόγνωση για αυτή την τοποθεσία.
    Παρακαλώ δοκιμάστε την πρόγνωση πολιτείας· υπενθύμιση: προγνώσεις
    από το IWIN είναι διαθέσιμες μόνο για πόλεις των ΗΠΑ.

en: Device:
el: Συσκευή:

en: Dew point:
el: Επίπεδο πάχνης:

en: Digits number
el: Αριθμός ψηφίων

en: Directory to save images in:
el: Κατάλογος αποθήκευσης εικόνων:

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Disconnect command:
el: Εντολή αποδύνδεσης:

en: Disk Usage
el: Χρήση Δίσκου

en: Disk Usage Applet
el: Εφαρμογίδιο Χρήσης Δίσκου

en: Disk usage meter
el: Μετρητής Χρήσης Δίσκου

en: Diskusage Settings
el: Ρυθμίσεις χρήσης δίσκων

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Display "Clear" button
el: Εμφάνιση κουμπιού "Καθαρισμός"

en: Display "launch new window" option
el: Εμφάνιση επιλογής "νέο παράθυρο"

en: Display GO Button
el: Εμφάνιση Κουμπιού ΠΗΓΑΙΝΕ

en: Display Spurious Options (I got carried away)
el: Εμφάνιση Κίβδηλων Επιλογών (Παρατράπηκα)

en: Display arrows instead of -/+
el: Εμφάνιση τόξων αντί των -/+

en: Display only symbols and price
el: Εμφάνιση μόνο των συμβόλων και των τιμών

en: Display time in 12 hour format (AM/PM)
el: Εμφάνιση ώρας σε 12-ωρη μορφή (πμ/μμ)

en: Display time relative to GMT (Greenwich Mean Time):
el: Εμφάνιση ώρας σε σχέση με Greenwich (GMT):

en: Displays new mail and time
el: Εμφανίζει τη νέα αλληλογραφία και ώρα

en: Displays the time in binary representation
el: Εμφανίζει την ώρα σε δυαδική αναπαράσταση

en: Do you want to connect?
el: Επιθυμείτε να συνδεθείτε;

en: Don't know how to make a launcher out of: '%s'
el: Δεν γνωρίζω πώς να κάνω εκκινητή για/από το: '%s'

en: Down
el: Κάτω

en: Drifting drizzle
el: Μετακινούμενο ψιχάλισμα

en: Drifting dust
el: Μετακινούμενη σκόνη

en: Drifting dust whirls
el: Μετακινούμενος στρόβιλος σκόνης

en: Drifting duststorm
el: Μετακινούμενη καταιγίδα

en: Drifting fog
el: Μετακινούμενη ομίχλη

en: Drifting funnel cloud
el: Μετακινούμενα στενά σύνεφφα

en: Drifting hail
el: Μετακινούμενο χαλάζι

en: Drifting haze
el: Μετακινούμενη καταχνιά

en: Drifting ice crystals
el: Μετακινούμενοι κρύσταλλοι πάγου

en: Drifting ice pellets
el: Μετοκινούμενοι σβώλοι πάγου

en: Drifting mist
el: Μετακινούμενη καταχνιά

en: Drifting precipitation
el: Μετακινούμενη ατμοσφαιρική κατακρήμνιση

en: Drifting rain
el: Μετακινούμενη βροχή

en: Drifting sand
el: Μετακινούμενος άμμος

en: Drifting sandstorm
el: Μετακινούμενη καταιγίδα με άμμο

en: Drifting small hail
el: Μετακινούμενο μικρό χαλάζι

en: Drifting smoke
el: Μετακινούμενος καπνός

en: Drifting snow
el: Μετακινούμενη χιονόπτωση

en: Drifting snow grains
el: Μετακινούμενη χιονόπτωση

en: Drifting sprays
el: Μετακινούμενες ψεκάδες

en: Drifting squall
el: Μετακινούμενο μπουρίνι

en: Drifting tornado
el: Μετακινούμενη θύελλα

en: Drifting volcanic ash
el: Μετακινούμενη ηφαιστιακή στάχτη

en: Drive Mount
el: Προσάρτηση Δίσκων

en: Drive Mount Applet
el: Εφαρμογίδιο προσάρτησης δίσκων

en: Drive Mount Applet Properties
el: Ρυθμίσεις Εφαρμογιδίου Προσάρτησης Δίσκων

en: Drivemount command failed.
    "
el: Εντολή προσάρτησης δίσκου απέτυχε.
    "

en: Drizzle
el: Ψιχάλισμα

en: Drizzle in the vicinity
el: Τοπικό ψιχάλισμα

en: Dust
el: Σκόνη

en: Dust in the vicinity
el: Τοπική σκόνη

en: Dust whirls
el: Στρόβιλος σκόνης

en: Dust whirls in the vicinity
el: Τοπικός στρόβιλος σκόνης

en: Duststorm
el: Καταιγίδα με σκόνη

en: Duststorm in the vicinity
el: Τοπική καταιγίδα με σκόνη

en: Dutch
el: Ολλανδική

en: ESD host to monitor:
el: ESD σύστημα για παρακολούθηση:

en: ESounD Persistent Volume Daemon version %s
el: Έκδοση Υπηρεσίας Διατήρησης Επιπέδου Έντασης Ήχου ESounD %s

en: East
el: Ανατολικός

en: East - NorthEast
el: Ανατολικός - Βορειοανατολικός

en: East - Southeast
el: Ανατολικός - Νοτιοανατολικός

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit keymap
el: Επεξεργασία χάρτη πλήκτρων

en: Eject
el: Εξαγωγή

en: Eject on unmount
el: Εξαγωγή στην αποπροσάρτηση

en: Emboss image
el: Δημιουργία ανάγλυφης εικόνας

en: Enable Full-Charge Notification
el: Ενεργοποίηση ειδοποίησης πλήρους φόρτισης

en: Enable Low Battery Warning
el: Ενεργοποίηση προειδοποίησης αδύναμης μπαταρίας

en: Enable detailed forecast
el: Ενεργοποίηση λεπτομερούς πρόγνωσης

en: Enable history based autocompletion
el: Ενεργοποίηση αυτόματης συμπληρωσης βάσει ιστορικού

en: Enable logging of events
el: Ενεργοποίηση καταγραφής γεγονότων

en: Enable radar map
el: Ενεργοποίηση χάρτη ραντάρ

en: Enable scroll buttons
el: Ενεργοποίηση κουμπιών κύλισης

en: Enable this module
el: Ενεργοποίηση αυτής της μονάδας

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: English
el: Αγγλική

en: Enhance image (reduce noise)
el: Ενίσχυση εικόνας (μείωση θορύβου)

en: Enter symbols delimited with "+" in the box below.
el: Εισαγάγετε σύμβολα διαχωρισμένα με "+" στο παρακάτω κουτί.

en: Equalize image (Perform histogram equalization)
el: Αντιστάθμιση εικόνας (Εκτέλεση αντιστάθμισης ιστογράμματος)

en: Error querying battery charge.
    
    Make sure that your kernel was built with APM support.
el: Σφάλμα ανάγνωσης φορτίου μπαταρίας.
    
    Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι ο πυρήνας περιλαμβάνει υποστήριξη APM.

en: Event Log
el: Καταγραφή Γεγονότων

en: Event log...
el: Καταγραφή γεγονότων...

en: Failed to get IWIN forecast data.
el: Ανάγνωση πληροφοριών πρόγνωσης IWIN αδύνατη.

en: Failed to get METAR data.
el: Ανάγνωση πληροφοριών METAR αδύνατη.

en: Failed to get Met Office forecast data.
el: Αποτυχία λήψης μετεωρολογικών πληροφοριών πρόγνωσης.

en: Failed to get radar map image.
el: Ανάγνωση εικόνας χάρτη ραντάρ αδύνατη.

en: Few clouds
el: Μερικά σύννεφα

en: Few ice crystals
el: Λίγοι κρύσταλλοι πάγου

en: Few ice pellets
el: Λίγοι σβώλοι πάγου

en: Fifteen
el: Δεκαπέντε

en: Fifteen cells game
el: Παιχνίδι δεκαπέντε κελιών

en: Fifteen sliding pieces
el: Παζλ με δεκαπέντε

en: File '%s' does not exist
el: Το αρχείο '%s' δεν υπάρχει

en: File System Changed!
el: Το σύστημα αρχείων έχει αλλάξει!

en: File Systems
el: Συστήματα αρχείων

en: File Tail Module
el: Μονάδα Ουράς Αρχείου

en: File tail for
el: Ουρά αρχείου για

en: File tail information (Tick-a-Stat)
el: Πληροφορίες ουράς αρχείου (Tick-a-Stat)

en: File tail view file (Tick-a-Stat)
el: Αρχείο εμφάνισης ουράς αρχείου (Tick-a-Stat)

en: File tailer
el: Ουρά αρχείου

en: Files, Apps
el: Αρχεία, Εφαρμογές

en: Filetype is determined from filename suffix.
    Default filetype (if no extension or unrecognised extension) is miff.
    Recognised suffixes are:
    jpg, jpeg, bmp, cgm, cmyk, dib, eps, fig, fpx, gif, ico, map, miff, pcx,
    pict, pix, png, pnm, ppm, psd, rgb, rgba, rla, rle, tiff, tga, xbm, xpm,
    and several obscure ones. Try your luck with something interesting!
    Eg .html for a client-side image map. You'll get a .gif, .html, and a .shtml
    
    Recommendations:
    Small file, pretty good quality:   jpg, 75% quality
    Slightly larger file but lossless: png, as much compression as you like.
    - compressing pngs takes longer at higher ratios, but is still lossless
el: Το είδος αρχείου ορίζεται από την κατάληξή του.
    Εξ' ορισμού είδος αρχείου (αν δε δίνετε κατάληξη ή είναι άγνωστη) είναι το miff.
    Αναγνωριζόμενες καταλήξεις είναι:
    jpg, jpeg, bmp, cgm, cmyk, dib, eps, fig, fpx, gif, ico, map, miff, pcx,
    pict, pix, png, pnm, ppm, psd, rgb, rgba, rla, rle, tiff, tga, xbm, xpm,
    και μερικές παράξενες. Δοκιμάστε τη τύχη σας με κάτι ενδιαφέρον!
    Για παράδειγμα, .html για χάρτη εικόνας (πελάτη). Θα πάρετε .gif, .html και
    .shtml
    
    Υποδείξεις:
    Μικρό αρχείο, αρκετά καλή ποιότητα:   jpg, 75% ποιότητα
    Κάπως μεγαλύτερο αρχείο αλλά χωρίς απώλειες: png, όσο πιο πολύ συμπίεση θέλετε.
    - η συμπίεση εικόνων PNG απαιτεί περισσότερο χρόνο σε μεγάλους συντελεστές,
    όμως δεν υπεισέρχονται απώλειες ποιότητας

en: Find Edges in Image
el: Εύρεση Ακμών στην Εικόνα

en: Find edges by what factor?
el: Συντελεστής εύρεσης ακμών

en: Flag
el: Σημαία

en: Flag
    Pixmap
el: Σημαία
    Εικόνα

en: Flag and Label
el: Σημαία και Ετικέτ

en: Floppy
el: Δισκέττα

en: Fog
el: Ομίχλη

en: Fog in the vicinity
el: Τοπική ομίχλη

en: Fog with wind
el: Ομίχλη με άνεμο

en: Follow panel size
el: Χρήση μεγέθους ταμπλώ ως υπόδειξη

en: Font:
el: Γραμματοσειρά:

en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

en: Forecast
el: Πρόγνωση καιρού

en: Foreground
el: Προσκήνιο

en: Format
el: Μορφή

en: Frame Width (pixels)
el: Πάχος πλαισίου (σε εικονοστοιχεία)

en: France
el: Γαλλία

en: Free
el: Ελεύθερο

en: Free Diskspace:
el: Ελεύθερος χώρος:

en: Freezing drizzle
el: Παγωμένο ψιχάλισμα

en: Freezing duststorm
el: Παγωμένη καταιγίδα με σκόνη

en: Freezing fog
el: Παγωμένη ομίχλη

en: Freezing hail
el: Παγωμένο χαλάζι

en: Freezing haze
el: Παγωμένη καταχνιά

en: Freezing ice crystals
el: Παγωμένοι κρύσταλλοι πάγου

en: Freezing ice pellets
el: Παγωμένοι σβώλοι πάγου

en: Freezing mist
el: Παγωμένη καταχνιά

en: Freezing precipitation
el: Παγωμένη ατμοσφαιρική κατακρήμνιση

en: Freezing rain
el: Παγωμένη βροχή

en: Freezing sandstorm
el: Παγωμένη καταιγίδα με άμμο

en: Freezing small hail
el: Παγωμένο μικρό χαλάζι

en: Freezing snow
el: Παγωμένη χιονόπτωση

en: Freezing snow grains
el: Παγωμένη χιονόπτωση

en: Freezing sprays
el: Παγωμένες ψεκάδες

en: Freezing squall
el: Παγωμένο μπουρίνι

en: Freezing tornado
el: Παγωμένη θύελλα

en: Freezing volcanic ash
el: Παγωμένη ηφαιστιακή στάχτη

en: French
el: Γαλλική

en: Frills
el: Διακόσμηση και Εξαγωγή

en: Funnel cloud
el: Στενά σύννεφα

en: Funnel cloud in the vicinity
el: Τοπικό στενά σύννεφα

en: Funnel cloud w/ wind
el: Στενά σύννεφα με άνεμο

en: GKB Home Page (http://projects.gnome.hu/gkb)
el: Αρχική Σελίδα του GKB (http://projects.gnome.hu/gkb)

en: GKB Keyboard Switcher
el: Εναλλάκτης Πληκτρολογίου του GNOME

en: GKB Properties
el: Ιδιότητες GKB

en: GKB, the Gnome Keyboard Layout Switcher Applet
el: GKB, το Εφαρμογίδιο Εναλλαγής Διάταξης Πληκτρολογίου του Gnome

en: GNOME Stock Ticker
el: Τηλέτυπο Χρηματιστιριακών Τίτλων του GNOME

en: GNOME Stock Ticker Panel Applet
el: Εφαρμογίδιο για Ταμπλώ Τηλετύπου Χρηματιστιριακών Τίτλων του GNOME

en: GNOME Weather
el: O καιρός του GNOME

en: GNOME Weather Properties
el: Ιδιότητες Καιρού του GNOME

en: GNOME weather monitor applet
el: Εφαρμογίδιο GNOME παρακολούθησης καιρού

en: GNOME weather monitor applet.
    Web: http://gweather.dhs.org/
el: Εγαρμογίδιο παρακολούθησης καιρού για το GNOME.
    Web: http://gweather.dhs.org/

en: GNotes Settings
el: Ρυθμίσεις GNotes

en: GNotes!
el: Σημειώματα GNOME!

en: Game of Life
el: Παιχνίδι της Ζωής

en: Gamma value
el: Τιμή γάμμα

en: General
el: Γενικά

en: Georgia
el: Γεωργία

en: Georgian
el: Γεωργιανή

en: German
el: Γερμανική

en: Germany
el: Γερμανία

en: Give audio feedback using the keyboard bell
el: Χρήση ηχητικής ανάδρασης με το κουδούνι του πληκτρολογίου

en: Gnome Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
el: Εφαρμογίδιο για επιλογή περίεργων χαρακτήρων που δεν υπάρχουν στο πληκτρολόγιo μου.  Κυκλοφορεί σύμφωνα με την άδεια χρήσης GNU General Public Licence.

en: Gnome Stock Ticker Properties
el: Ιδιότητες του Stock Ticker του Gnome

en: Gnome panel applet for copying and retrieving selections with a history list. Released under GNU General Public Licence.
el: Εφαρμογίδιο του ταμπλώ του GNOME για αντιγραφή και ανάκτηση επιλογών με μια λίστα ιστορικού. Κυκλοφορεί σύμφωνα με την άδεια χρήσης GNU General Public Licence.

en: Grab a shot of a specific window or area
el: Αρπαγή εικόνας συγκεκριμένου παραθύρου ή περιοχής

en: Grab a shot of your entire desktop
el: Αρπαγή εικόνας σε ολόκληρη την επιφάνεια εργασίας

en: Grab hotkey
el: Άδραγμα ενεργού πλήκτρου

en: Graph
el: Γράφημα

en: Graph Battery Low Color:
el: Χρώμα αδύναμης μπαταρίας στο γράφημα:

en: Graph Direction:
el: Κατεύθυνση γραφήματος:

en: Graph Tick Color:
el: Χρώμα σημαδιών στο γράφημα:

en: Great Britain
el: Μεγάλη Βρετανία

en: Hail
el: Χαλάζι

en: Hail in the vicinity
el: Τοπικό χαλάζι

en: Hail showers
el: Βροχές με χαλάζι

en: Hailstorm
el: Καταιγίδα με χαλάζι

en: Hard Disk
el: Σκληρός δίσκος

en: Haze
el: Καταχνιά

en: Haze in the vicinity
el: Τοπική καταχνιά

en: Haze with wind
el: Kαταχνιά με άνεμο

en: Heavy drizzle
el: Δυνατό ψιχάλισμα

en: Heavy dust
el: Βαριά σκόνη

en: Heavy dust whirls
el: Βαρύς στρόβιλος σκόνης

en: Heavy duststorm
el: Βαριά καταιγίδα με σκόνη

en: Heavy hail
el: Βαρύ χαλάζι

en: Heavy ice crystals
el: Βαριοί κρύσταλλοι πάγου

en: Heavy ice pellets
el: Πολλοί σβώλοι πάγου

en: Heavy precipitation
el: Βαριά ατμοσφαιρική κατακρήμνιση

en: Heavy rain
el: Δυνατή βροχή

en: Heavy sand
el: Βαρύς άμμος

en: Heavy sandstorm
el: Βαριά καταιγίδα με άμμο

en: Heavy small hail
el: Βαρύ μικρό χαλάζι

en: Heavy snow
el: Βαριά χιονόπτωση

en: Heavy snow grains
el: Βαρύ παγωμένο χιόνι

en: Heavy sprays
el: Βαριές ψεκάδες

en: Heavy squall
el: Βαρύ μπουρίνι

en: Height:
el: Ύψος:

en: Help
el: Βοήθεια

en: Help...
el: Βοήθεια...

en: Hide Note
el: Απόκρυψη σημειώματος

en: Hide Notes
el: Απόκρυψη Σημειώματων

en: History
el: Ιστορικό

en: Hotkey for switching between layouts
el: Ενεργό πλήκτρο για εναλλαγή μεταξύ διατάξεων

en: Hour needle color
el: Χρώμα ωροδείκτη

en: Humidity:
el: Υγρασία:

en: Hungarian
el: Ουγγρική

en: Hungary
el: Ουγγαρία

en: Ice crystal storm
el: Καταιγίδα με κρυστάλλους πάγου

en: Ice crystals
el: Κρύσταλλοι πάγου

en: Ice crystals in the vicinity
el: Τοπικοί κρύσταλλοι πάγου

en: Ice pellet storm
el: Καταιγίδα με σβώλους πάγου

en: Ice pellets
el: Σβώλοι πάγου

en: Ice pellets in the vicinity
el: Τοπικοί σβώλοι πάγου

en: Icon:
el: Εικονίδιο:

en: Id
el: Ταυτότητα

en: Idle
el: Αδρανής

en: Image filename:
el: Όνομα αρχείου εικόνας:

en: Implode Image
el: Συστολή Εικόνας

en: Implode by what factor?
el: Συντελεστής συστολής

en: Info and status ticker
el: Τηλέτυπο πληροφοριών και κατάστασης

en: Inigo Serna <inigo@gaztelan.bi.ehu.es>
el: I~nigo Serna <inigo@gaztelan.bi.ehu.es>

en: Internal error: invalid mode in battery_set_mode
el: Εσωτερικό σφάλμα: άκυρη κατάσταση (mode) στο battery_set_mode

en: Interval:
el: Διάστημα:

en: Invalid
el: Μη έγκυρο

en: Invalid location chosen!
    Properties remain unchanged.
el: Άκυρη επιλογή τοποθεσίας!
    Οι ιδιότητες παραμένουν ως έχουν.

en: Invert colours in image
el: Αναστροφή χρωμάτων στην εικόνα

en: JBC Binary Clock
el: Δυαδικό ρολόι JBC

en: Jamaica
el: Τζαμάικα

en: Jaz Drive
el: Συσκευή Jaz

en: Jon's Binary Clock
el: Δυαδικό ρολόι του Jon

en: Just another clock
el: Απλά ένα ακόμα ρολόι

en: Justin Maurer <justin@helixcode.com>
el: Justin Maurer <justin@helixcode.org>

en: Keymaps
el: Χάρτες πλήκτρων

en: Label
el: Ετικέτα

en: Language
el: Γλώσσα

en: Launch new window
el: Νέο παράθυρο

en: Launcher Properties
el: Ιδιότητες Εκκινητή

en: Launcher properties...
el: Ιδιότητες Εκκινητή...

en: Left to Right
el: Αριστερά προς δεξιά

en: Length
el: Διάρκεια

en: Light drizzle
el: Ελαφρύ ψιχάλισμα

en: Light dust
el: Ελαφρά σκόνη

en: Light dust whirls
el: Ελαφρύς στρόβιλος σκόνης

en: Light duststorm
el: Ελαφρά καταιγίδα με σκόνη

en: Light fog
el: Ελαφρά ομίχλη

en: Light funnel cloud
el: Ελαφρά στενά σύννεφα

en: Light hail
el: Ελαφρύ χαλάζι

en: Light haze
el: Ελαφριά καταχνιά

en: Light mist
el: Ελαφρά καταχνιά

en: Light precipitation
el: Ελαφρά ατμοσφαιρική κατακρήμνιση

en: Light rain
el: Ελαφριά βροχή

en: Light sand
el: Ελαφρύς άμμος

en: Light snow
el: Ελαφρά χιονόπτωση

en: Light snow grains
el: Λίγο παγωμένο χιόνι

en: Light sprays
el: Ελαφρές ψεκάδες

en: Light squall
el: Ελαφρύ μπουρίνι

en: Light standstorm
el: Ελαφρά καταιγίδα με άμμο

en: Line (s):
el: Γραμμή (s):

en: Line delay
el: Καθυστέρηση γραμμής

en: Load Average
el: Μέσος Φόρτος

en: Load Average Applet
el: Εφαρμογίδιο Μέσου Φόρτου

en: Load Average Module
el: Μονάδα Μέσου Φορτίου

en: Load Average information (Tick-a-Stat)
el: Πληροφορίες Μέσου Φορτίου (Tick-a-Stat)

en: Load Graph
el: Γράφημα Φόρτου

en: Load average is at a critical point, help me!
el: Το μέσο φορτίο είναι σε κρίσιμο σημείο, βοηθείστε με!

en: Load average monitor
el: Μετρητής μέσου φόρτου

en: Load average over 1 minute
el: Μέσος φόρτος για πάνω από 1 λεπτό

en: Load average over 15 minutes
el: Μέσος φόρτος για πάνω από 15 λεπτά

en: Load average over 5 minutes
el: Μέσος φόρτος για πάνω από 5 λεπτά

en: Load average threshhold:
el: Κατώφλι μέσου φορτίου

en: Loading headlines...
el: Ανάγνωση επικεφαλίδων...

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Location vector needs to be 4 elements long
el: Το διάνυσμα τοποθεσίας απαιτεί να είναι 4 στοιχεία μακρύ

en: Location:
el: Τοποθεσία:

en: Log path:
el: Μονοπάτι καταγραφής:

en: Low Battery Color:
el: Χρώμα αδύναμης μπαταρίας:

en: Low Charge Threshold:
el: Όριο χαμηλού φορτίου:

en: Lower Note
el: Χαμήλωμα σημειώματος

en: Lower Notes
el: Χαμήλωμα Σημειώματων

en: Macros
el: Μακροεντολές

en: Mail
el: Αλληλογραφία

en: Mail file:
el: Αρχείο αλληλογραφίας:

en: Main Volume and Mute
el: Κύρια ένταση και σιγή

en: Manager...
el: Διαχειριστής...

en: Maximum:
el: Μέγιστο:

en: MemLoad
el: Φόρτος Μνήμης

en: Memory Load
el: Φόρτος μνήμης

en: Memory Load Applet
el: Εφαρμογίδιο Φόρτου Μνήμης

en: Memory Load Meter
el: Μετρητής Φόρτου Μνήμης

en: Mini-Commander
el: Μίνι-Δοιηκητής

en: Mini-Commander Applet
el: Εφαρμογίδιο Mini-Commander

en: Mini-Commander Properties
el: Ιδιότητες Mini-Commander

en: Minimum number of cells: (for autosize)
el: Ελάχιστος αριθμός κελιών: (για αυτόματη ρύθμιση μεγέθους)

en: Minute needle color
el: Χρώμα λεπτοδείκτη

en: Mirror image horizontally
el: Καθρεφτισμός εικόνας οριζόντια

en: Mirror image vertically
el: Καθρεφτισμός εικόνας κάθετα

en: Miscellaneous
el: Διάφορα

en: Mist
el: Καταχνιά

en: Mist in the vicinity
el: Τοπική καταχνιά

en: Mist with wind
el: Καταχνιά με άνεμο

en: Mixer
el: Μίκτης

en: Mixer Applet
el: Εφαρμογίδιο Μίκτη

en: Mixer device %s has neither volume nor PCM channels.
el: Η συσκευή μίκτη %s δεν έχει κανάλια ούτε για ένταση ήχου ούτε για PCM.

en: Modem Lights
el: Ενδείξεις μόντεμ

en: Modem Lights Applet
el: Εφαρμογίδιο ενδείξεων modem

en: Modem Lights Settings
el: Ρυθμίσεις ένδειξεων modem

en: Modem lock file:
el: Αρχείο κλειδώματος μόντεμ:

en: Modem options
el: Επιλογές μόντεμ

en: Moderate drizzle
el: Μέτριο ψιχάλισμα

en: Moderate dust
el: Μέτρια σκόνη

en: Moderate dust whirls
el: Μέτριος στρόβιλος σκόνης

en: Moderate duststorm
el: Μέτρια καταιγίδα με σκόνη

en: Moderate fog
el: Μέτρια ομίχλη

en: Moderate funnel cloud
el: Μέτρια στενά σύννεφα

en: Moderate hail
el: Μέτριο χαλάζι

en: Moderate haze
el: Μέτρια καταχνιά

en: Moderate ice crystals
el: Μέτριοι κρύσταλλοι πάγου

en: Moderate ice pellets
el: Μέτριοι σβώλοι πάγου

en: Moderate mist
el: Μέτρια καταχνιά

en: Moderate precipitation
el: Μέτρια ατμοσφαιρική κατακρήμνιση

en: Moderate rain
el: Μέτρια βροχή

en: Moderate sand
el: Μέτριος άμμος

en: Moderate sandstorm
el: Μέτρια καταιγίδα με άμμο

en: Moderate small hail
el: Μέτριο μικρό χαλάζι

en: Moderate smoke
el: Μέτριος καπνός

en: Moderate snow
el: Μέτρια χιονόπτωση

en: Moderate snow grains
el: Μέτριο παγωμένο χιόνι

en: Moderate sprays
el: Μέτριες ψεκάδες

en: Moderate squall
el: Μέτριο μπουρίνι

en: Moderate tornado
el: Μέτρια θύελλα

en: Moderate volcanic ash
el: Μέτρια ηφαιστιακή στάχτη

en: Modules
el: Μονάδες

en: Monitor sound input (only use if sound card is FULL DUPLEX)
el: Είσοδος ήχου οθόνης (χρήση μόνο αν η κάρτα ήχου είναι ΔΙΠΛΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

en: Mount and unmount drives
el: Προσαρτεί και αποπροσαρτεί δίσκους

en: Mount point:
el: Σημείο προσάρτησης:

en: Mouse movements counter
el: Μετρητής κινήσεων ποντικιού

en: My Title
el: Ο τίτλος μου

en: Name
el: Όνομα

en: Net Load
el: Φόρτος δικτύου

en: NetLoad
el: Φόρτος Δικτύου

en: Network
el: Δίκτυο

en: Network Activity Meter
el: Μετρητής Λειτουργίας Δικτύου

en: Network Load
el: Φόρτος Δικτύου

en: Network Load Applet
el: Εφαρμογίδιο Φόρτου Δικτύου

en: New Symbol:
el: Νέο Σύμβολο:

en: New Window Option:
el: Νέα Επιλογή Παραθύρου:

en: New Zealand
el: Νέα Ζηλανδία

en: News and Information Module
el: Μονάδα νέων και πληροφοριών

en: News and information ticker
el: Τηλέτυπο νέων και πληροφοριών

en: Nice
el: Ευγένεια

en: No New Window Option:
el: Χωρίς Νέα Επιλογή Παραθύρου:

en: No articles
el: Κανένα άρθρο

en: No data available or properties not set
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα δεδομένα ή οι ιδιότητες δεν έχουν ρυθμιστεί

en: No title
el: Κανένας τίτλος

en: No url
el: Κανένα URL

en: None (default)
el: Κανένα (εξ' ορισμού)

en: Normal
el: Κανονικό

en: Normalize image (Span full range of color values to enhance contrast)
el: Κανονικοποίηση εικόνας (Χρήση όλης της περιοχής χρωμάτων για να ενισχυθεί η αντίθεση)

en: North
el: Βόρειος

en: North - NorthEast
el: Βόρειος - Βορειοανατολικός

en: North - Northwest
el: Βόρειός - Βορειοδυτικός

en: Northeast
el: Βορειοανατολικός

en: Northwest
el: Βορειοδυτικός

en: Norway
el: Νορβηγία

en: Norwegian
el: Νορβηγική

en: Not connected
el: Χωρίς σύνδεση

en: Number of columns of buttons:
el: Αριθμός στηλών από κουμπιά:

en: Number of messages to consider mailbox full:
el: Αριθμός μηνυμάτων ώστε να θεωρηθεί το γραμματοκιβώτιο πλήρες:

en: Number of rows of buttons:
el: Αριθμός σειρών από κουμπιά:

en: Odometer
el: Οδόμετρο

en: Odometer setting
el: Ρυθμίσεις οδόμετρου

en: Options
el: Επιλογές

en: Other
el: Άλλο

en: Outline
el: Περίγραμμα

en: Overcast
el: Νεφοσκεπής

en: Paint what radius around each pixel?
el: Ακτίνα βάψιματος γύρω από κάθε εικονοστοιχείο

en: Partial drizzle
el: Μερικό ψιχάλισμα

en: Partial dust
el: Μερική σκόνη

en: Partial dust whirls
el: Μερικώς στρόβιλος σκόνης

en: Partial duststorm
el: Μερική καταιγίδα με σκόνη

en: Partial fog
el: Μερική ομίχλη

en: Partial funnel clouds
el: Μερικά στενά σύννεφα

en: Partial hail
el: Μερικό χαλάζι

en: Partial haze
el: Μερικώς καταχνιά

en: Partial ice crystals
el: Μερικώς κρύσταλλοι πάγου

en: Partial ice pellets
el: Μερικώς σβώλοι πάγου

en: Partial mist
el: Μερική καταχνιά

en: Partial precipitation
el: Μερική ατμοσφαιρική κατακρήμνιση

en: Partial rainfall
el: Μερική νεροποντή

en: Partial sand
el: Μερικώς άμμος

en: Partial sandstorm
el: Μερική καταιγίδα με άμμο

en: Partial small hail
el: Μερικό μικρό χαλάζι

en: Partial smoke
el: Μερικώς καπνός

en: Partial snow grains
el: Μερικώς παγωμένο χιόνι

en: Partial snowfall
el: Τμήματα με χιονόπτωση

en: Partial sprays
el: Μερικές ψεκάδες

en: Partial squall
el: Μερικό μπουρίνι

en: Partial tornado
el: Μερική θύελλα

en: Partial volcanic ash
el: Μερική ηφαιστιακή στάχτη

en: Password:
el: Κωδικός:

en: Patches of drizzle
el: Τμήματα με ψιχάλισμα

en: Patches of dust
el: Τμήματα με σκόνη

en: Patches of dust whirls
el: Τμήματα με στρόβιλο σκόνης

en: Patches of fog
el: Τμήματα με ομίχλη

en: Patches of funnel clouds
el: Τμήματα με στενά σύννεφα

en: Patches of hail
el: Τμήματα με χαλάζι

en: Patches of haze
el: Τμήματα με καταχνιά

en: Patches of ice crystals
el: Τμήματα με κρυστάλλους πάγου

en: Patches of ice pellets
el: Τμήματα από σβώλους πάγου

en: Patches of mist
el: Τμήματα με καταχνιά

en: Patches of precipitation
el: Τμήματα με ατμοσφαιρική κατακρήμνιση

en: Patches of rain
el: Τμήματα με βροχή

en: Patches of sand
el: Τμήματα με άμμο

en: Patches of small hail
el: Τμήματα με μικρό χαλάζι

en: Patches of smoke
el: Τμήματα από καπνό

en: Patches of snow
el: Τμήματα με χιόνι

en: Patches of snow grains
el: Τμήματα από παγωμένο χιόνι

en: Patches of sprays
el: Τμήματα με ψεκάδες

en: Patches of volcanic ash
el: Τμήματα από ηφαιστιακή στάχτη

en: Path to monitor:
el: Μονοπάτι για παρακολούθηση:

en: Path to tail:
el: Μονοπάτι για ουρά:

en: Peak indicator
el: Ενδείκτης κορυφής

en: Peak indicator falloff speed
el: Ταχύτητα κατάπτωσης ενδείκτη κορυφής

en: Place Esound in standby
el: Τοποθέτηση του Esound σε αναμονή

en: Poland
el: Πολωνία

en: Polish
el: Πολωνική

en: Portugal
el: Πορτογαλία

en: Portuguese
el: Πορτογαλλική

en: Post Processing
el: Μετά-επεξεργασία

en: Precipitation in the vicinity
el: Τοπική ατμοσφαιρική κατακρήμνιση

en: Prefix to attach to thumbnail filename:
el: Κατάληξη προς σύναψη στο αρχείο εικόνας γρήγορης προβολής:

en: Press a key...
el: Πατήστε κάποιο...

en: Pressure:
el: Βαρομετρική πίεση:

en: Properties...
el: Ιδιότητες...

en: Proxy Host:
el: Σύστημα Proxy:

en: Proxy Port:
el: Σύστημα Proxy:

en: Proxy URL is not of the form http://host:port/
    Properties remain unchanged.
el: Το URL για το proxy δεν είναι της μορφής http://συστημα:θύρα/
    Οι ιδιότητες παραμένουν ως έχουν.

en: Proxy URL:
el: URL διαμεσολαβητή:

en: Querying available channels of mixer device %s failed
el: Αποτυχία επερώτησης διαθέσιμων καναλιών στη συσκευή μίκτη %s

en: QuickLaunch
el: Γρήγορη Εκκίνηση

en: Radar map
el: Χάρτης ραντάρ

en: Radius to around each pixel to spread?
el: Ακτίνα διασκόρπισης γύρω από κάθε εικονοστοιχείο

en: Radius to swirl pixels around?)
el: Ακτίνα περιδίνησης γύρω από κάθε εικονοστοιχείο

en: Raging tornado
el: Ανεμοστρόβιλος

en: Rain
el: Βροχή

en: Rain in the vicinity
el: Βροχή στην περιοχή

en: Rain showers
el: Τοπική βροχή

en: Raise Note
el: Ανασήκωση σημειώματος

en: Raise Notes
el: Ανασήκωση Σημειώματων

en: Randomize
el: Τυχαίο

en: Rate
el: Δειγματοληψία

en: Readout
el: Μέτρηση

en: Receive data
el: Λήψη δεδομένων

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Regex %.2d:
el: Κανονική έκφραση %.2d

en: Regions
el: Περιοχές

en: Released under the GNU general public license.
    
    CPU Load Meter Applet.
el: Κυκλοφορεί σύμφωνα με την άδεια χρήσης GNU (GNU general public license).
    
    Εφαρμογίδιο Μέτρησης Φόρτου ΚΜΕ (Κεντρική Μονάδα Επεξεργασίας).

en: Released under the GNU general public license.
    
    Load Average Meter Applet.
el: Κυκλοφορεί σύμφωνα με την άδεια χρήσης GNU (GNU general public license).
    
    Εφαρμογίδιο Μέτρησης Μέσου Φόρτου.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Memory Load Applet.
el: Κυκλοφορεί σύμφωνα με την άδεια χρήσης GNU (GNU general public license).
    
    Εφαρμογίδιο Φόρτου Μνήμης.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Network Load Meter Applet.
el: Κυκλοφορεί σύμφωνα με την άδεια χρήσης GNU (GNU general public license).
    
    Εφαρμογίδιο Μέτρησης Φόρτου Δικτύου.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Swap Load Meter Applet.
el: Κυκλοφορεί σύμφωνα με την άδεια χρήσης GNU (GNU general public license).
    
    Εφαρμογίδιο Μέτρησης του Φόρτου Εναλλαγής (swap).

en: Released under the GNU general public license.
    A modem status indicator and dialer.
    Lights in order from the top or left are Send data and Receive data.
el: Κυκολοφορεί σύμφωνα με την άδεια χρήσης GNU general public license.
    Ένδειξη κατάστασης του modem και τοποθέτηση κλήσεων.
    Οι ενδεικτικές λυχνίες ξεκινώντας από πάνω ή αριστερά είναι TX (αποστολή)
    and RX (λήψη)

en: Released under the GNU general public license.
    Basic digital clock with date in a tooltip. Optional 12/24 time display. Mail blinking can be for any unread mail, or only briefly when new mail arrives.
el: Κυκλοφορεί σύμφωνα με την άδεια χρήσης GNU general public license.
    Στοιχειώδες ψηφιακό ρολόι με την ημερομηνία σε βοήθημα.  Επιλογη απεικόνισης 12/24 ωρών. Το αναβόσβημα για αλληλογραφία μπορεί να είναι για αδιάβαστη αλληλογραφία, ή μόνο όταν φτάσει νέα αλληλογραφία.

en: Released under the GNU general public license.
    Displays time in Binary Coded Decimal
    http://snoopy.net/~jon/jbc/.
el: Κυκλοφορεί σύμφωνα με την άδεια χρήσης GNU general public license.
    Εμφανίζει την ώρα σε δυαδικά κωδικοποιημένα δεκαδικά ψηφία (BCD)
    http://snoopy.net/~jon/jbc/.

en: Released under the GNU general public license.
    Monitors the amount of space in use and available on your disk drives.
el: Κυκλοφορεί σύμφωνα με την άδεια χρήσης GNU (GNU general public license).
    Παρακολουθεί τον ελεύθερο και κατειλλημένο χώρο στους σκληρούς σας δίσκους.

en: Released under the GNU general public license.
    Mounts and Unmounts drives.
el: Κυκλοφορεί σύμφωνα με την άδεια χρήσης GNU (GNU general public license).
    Προσαρτεί και Αποπροσαρτεί δίσκους.

en: Remove
el: Απομάκρυνση

en: Remove Selected
el: Διαγραφή Επιλεγμένου

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Resume Esound
el: Συνέχιση Esound

en: Retrieval failed
el: Η ανάκτηση απέτυχε

en: Right to Left
el: Δεξιά προς αριστερά

en: Rotate image clockwise by how many degrees?
el: Μοίρες περιστροφής εικόνας (σύμφωνα με τους δείκτες ρολογιού)

en: Run Audio Mixer...
el: Εκτέλεση Μίκτη Ήχου...

en: Run CD Player...
el: Εκτέλεση CD Player...

en: Run gtop...
el: Εκτέλεση gtop...

en: Russia
el: Ρωσία

en: Russian
el: Ρωσική

en: Sam Lloyd's all-time favorite game, now for your delight in the Gnome Panel. Guaranteed to be a productivity buster.
el: Το αγαπημένο παιχνίδι του Sam Lloyd, τώρα για την απόλαυσή σας, στο ταμπλώ του Gnome. Εγγυημένη υπόσκαψη της παραγωγικότητάς σας.

en: Samples
el: Δείγματα

en: Sand
el: Άμμος

en: Sand in the vicinity
el: Τοπικός άμμος

en: Sandstorm
el: Καταιγίδα με άμμο

en: Sandstorm in the vicinity
el: Τοπική καταιγίδα με άμμο

en: Scale size to panel
el: Κλιμάκωση μεγέθους στο ταμπλώ

en: Scattered clouds
el: Διάσπαρτα σύννεφα

en: Scope (scale 1:X, where X = ? )
el: Πεδίο (κλίμακα 1:X, όπου X = ?)

en: Scramble pieces
el: Ανακάτεμα κομματιών

en: Screen Shooter is a screenshot grabber
el: Ο Πυροβολητής Οθόνης είναι εφαρμογή αρπαγής περιεχομένων της οθόνης

en: Screen refresh (frames per second)
el: Ανανέωση οθόνης (πλαίσια ανά δευτερόλεπτο)

en: Screen-Shooter Applet
el: Εφαρμογίδιο Αρπαγής Περιεχομένων Οθόνης

en: Screen-Shooter Settings
el: Ρυθμίσεις Αρπαγής Περιεχομένων Οθόνης

en: ScreenShooter
el: Πυροβολητής Οθόνης

en: Script or program to launch:
el: Πρόγραμμα εντολών ή εκτελέσιμο για εκκίνηση:

en: Script/program will be launched after image creation with the image filenames
    specified on the commandline as follows:
    {Script_Name} {Image_Filename} {Thumbnail_filename_if_specified}
    Hint: I use a script to update my website screenshot page.
    An example script should've been included in the tarball, or at my website.
el: Το πρόγραμμα εντολών ή εκτελέσιμο θα εκκινηθεί μετά τη δημιουργία των εικόνων
    που ορίζονται στη γραμμή εντολών ως εξής:
    {Όνομα_προγράμματος_εντολών} {Αρχείο_εικόνας} {Εικόνα_γρήγορης_προβολής_αν_ορίζετε}
    Υπόδειξη: Χρησιμοποιώ ένα πρόγραμμα εντολών για να ενημερώνω τη σελίδα αρπαγής
    εικόνων του δικτυακού μου τόπου.
    Ένα παράδειγμα προγράμματος εντολών μπορείτε να βρείτε στο πηγαίο κώδικα ή στο δικτυακό μου τόπο.

en: Scroll left to right
el: Κύλιση από αριστερά προς δεξιά

en: Scroll speed between lines (Smooth scroll):
el: Ταχύτητα κύλισης γραμμών (ομαλή κύλιση):

en: Scrolling
el: Κύλιση

en: Second needle color
el: Χρώμα δείκτη δευτερολέπτων

en: Seconds
el: Δευτερόλεπτα

en: Select Font
el: Επιλογή Γραμματοσειράς

en: Select icon for mounted
el: Επιλογή εικονιδίου για προσαρτημένο

en: Select icon for unmounted
el: Επιλογή εικονιδίου για αποπροσαρτημένο

en: Select layout
el: Επιλογή διάταξης

en: Send data
el: Αποστολή δεδομένων

en: Server
el: Εξυπηρετητής

en: Server information:
el: Πληροφορίες εξυπηρετητή:

en: Set options as default
el: Ορισμός των επιλογών ως εξ' ορισμού

en: Shallow drizzle
el: Αραιό ψιχάλισμα

en: Shallow dust whirls
el: Ελαφρύς στρόβιλος σκόνης

en: Shallow duststorm
el: Ρηχή καταιγίδα με σκόνη

en: Shallow fog
el: Ρηχή ομίχλη

en: Shallow funnel cloud
el: Ρηχά στενά σύννεφα

en: Shallow hail
el: Ρηχό χαλάζι

en: Shallow haze
el: Ρηχή καταχνιά

en: Shallow ice pellets
el: Αραιοί σβώλοι πάγου

en: Shallow mist
el: Ρηχή καταχνιά

en: Shallow precipitation
el: Ρηχή ατμοσφαιρική κατακρήμνιση

en: Shallow rain
el: Αραιά βροχή

en: Shallow sandstorm
el: Ρηχή καταιγίδα με άμμο

en: Shallow small hail
el: Ρηχό μικρό χαλάζι

en: Shallow smoke
el: Ρηχός καπνός

en: Shallow snow
el: Αδύναμη χιονόπτωση

en: Shallow snow grains
el: Ελαφρύ παγωμένο χιόνι

en: Shallow sprays
el: Ρηχές ψεκάδες

en: Shallow volcanic ash
el: Ρηχή ηφαιστιακή στάχτη

en: Shared
el: Κοινό

en: Sharpen Image by what factor?
el: Συντελεστής όξυνσης εικόνας

en: Show Notes
el: Εμφάνιση Σημειώματων

en: Show backtrace dialog on new core files
el: Εμφάνιση διαλόγου αντίστροφης ιχνηλάτησης σε νέα αρχεία αποτύπωσης πυρήνα

en: Show connect time and throughput
el: Εμφάνιση χρόνου σύνδεσης και ρυθμού μεταφοράς

en: Show date
el: Εμφάνιση ημερομηνίας

en: Show expanded filename
el: Εμφάνιση εκτεταμένου ονόματος αρχείου

en: Show frame
el: Εμφάνιση πλαισίου

en: Show handle
el: Εμφάνιση λαβής

en: Show last news from slashdot.org
el: Εμφανίζει τα τελευταία νέα από το slashdot.org

en: Show modem status
el: Εμφανίζει την κατάσταση του μόντεμ

en: Show pop up dialog for new lines.
el: Εμφάνιση διαλόγου για νέες γραμμές.

en: Show pop-up dialog for this event
el: Εμφάνιση διαλόγου για αυτό το γεγονός

en: Show seconds needle
el: Εμφάνιση δείκτη δευτερολέπτων

en: Show time
el: Εμφάνιση ώρας

en: Show:
el: Εμφάνιση:

en: Showers
el: Νεροποντή

en: Showers of ice crystals
el: Χιονόνερο

en: Showers of ice pellets
el: Βροχή με σβώλους πάγου

en: Showers of small hail
el: Βροχές με μικρό χαλάζι

en: Showers of volcanic ash
el: Βροχή με ηφαιστιακή στάχτη

en: Showers, type unknown
el: Βροχές, άγνωστο είδος

en: Shows Cursor Position
el: Εμφανίζει τη Θέση του Δείκτη

en: Since you are root, would you like to set the system's default timezone?
el: Καθότι είστε υπερχρήστης (root), θέλετε να καθορίσετε την εξ' ορισμού ζώνη ώρας του συστήματος;

en: Site
el: Σύστημα

en: Size
el: Μέγεθος

en: Size of URL history:
el: Μέγεθος ιστορικού URL:

en: Size of button: (pixels)
el: Μέγεθος κουμπιών: (pixel)

en: Size:
el: Μέγεθος:

en: Sky:
el: Ουρανός:

en: SlashApp Article List
el: Κατάλογος άρθρων του SlashApp

en: Slovak
el: Σλοβακική

en: Slovak Republic
el: Σλοβακική Δημοκρατία

en: Slovenia
el: Σλοβενία

en: Slovenian
el: Σλοβενική

en: Small Launchers
el: Μικροί Εκκινητές

en: Small hail
el: Μικρό χαλάζι

en: Small hail in the vicinity
el: Μικρό τοπικό χαλάζι

en: Small hailstorm
el: Καταιγίδα με μικρό χαλάζι

en: Smoke
el: Καπνός

en: Smoke in the vicinity
el: Τοπικός καπνός

en: Smoke w/ thunders
el: Καπνός με κεραυνούς

en: Smoke with wind
el: Καπνός με άνεμο

en: Smooth scroll
el: Ομαλή κύλιση

en: Smooth type
el: Ομαλή εκτύπωση

en: Snow
el: Χιόνι

en: Snow grain showers
el: Χιονόπτωση

en: Snow grains
el: Παγωμένο χιόνι

en: Snow grains in the vicinity
el: Τοπικό παγωμένο χιόνι

en: Snow in the vicinity
el: Χιόνι στην περιοχή

en: Snow showers
el: Χιονόνερο

en: Snowstorm
el: Χιονοθύελλα

en: Solarise Image
el: Ηλίασμα Εικόνας

en: Solarize factor?
el: Συντελεστής ηλιάσματος

en: Sound Monitor
el: Έλεγχος Ήχου

en: Sound Monitor - Manager
el: Έλεγχος Ήχου - Διαχειριστής

en: Sound Monitor Applet
el: Εφαρμογίδιο Ελέγχου Ήχου

en: Sound Monitor Applet Settings
el: Ρυθμίσεις Εφαρμογιδίου Ελέγχου Ήχου

en: Sound Monitor for Esound
el: Έλεγχος Ήχου για το Esound

en: Sound monitor interface to Esound
    
    Released under the GNU general public license.
el: Διεπαφή ελέγχου ήχου στο Esound
    
    Κυκλοφορεί σύμφωνα με την άδεια χρήσης GNU General Public Licence.

en: South
el: Νότιος

en: South - Southeast
el: Νότιος - Νοτιοανατολικός

en: South - Southwest
el: Νότιος - Νοτιοδυτικός

en: South Africa
el: Νότια Αφρική

en: Southeast
el: Νοτιοανατολικός

en: Southwest
el: Νοτιοδυτικός

en: Spain
el: Ισπανία

en: Speed
el: Ταχύτητα

en: Speed:
el: Ταχύτητα:

en: Sprays
el: Ψεκάδες

en: Sprays in the vicinity
el: Τοπικές ψεκάδες

en: Spread image pixels
el: Διασκόρπιση εικονοστοιχείων εικόνας

en: Spurious
el: Προχωρημένες επιλογές

en: Spurious 2
el: Προχωρημένες επιλογές 2

en: Squall
el: Μπουρίνι

en: Squall in the vicinity
el: Τοπικό μπουρίνι

en: Start Esound
el: Έναρξη Esound

en: Start program
el: Εκκίνηση προγράμματος

en: State forecast not available for this location.
    Please try the detailed forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
el: Δεν είναι διαθέσιμη πρόγνωση πολιτείας για αυτή την τοποθεσία.
    Παρακαλώ δοκιμάστε τη λεπτομερή πρόγνωση; υπενθύμιση: προγνώσεις από το IWIN είναι διαθέσιμες μόνο για πόλεις των ΗΠΑ.

en: Stock Change:
el: Αλλαγή Τίτλου:

en: Stock Symbol:
el: Σύμβολο Τίτλου:

en: Streams
el: Ροές

en: Swap Load
el: Φόρτος swap

en: Swap Load Applet
el: Εφαρμογίδιο Φόρτου Εναλλαγής

en: Swap Load Meter
el: Μετρητής Φόρτου Εναλλαγής

en: SwapLoad
el: Φόρτος Εναλλαγής

en: Sweden
el: Σουηδία

en: Swedish
el: Σουηδική

en: Swirl pixels. My favorite :-)
el: Περιδίνηση εικονοστοιχείων

en: Switzerland
el: Ελβετία

en: Symbols
el: Σύμβολα

en: System
el: Σύστημα

en: Szabolcs BAN <shooby@gnome.hu>
el: Σζάμπόλκς Μπάν <shooby@gnome.hu>

en: Temperature:
el: Θερμοκρασία:

en: Test Module
el: Μονάδα τεστ

en: Testing line from test module :)
el: Δοκιμή γραμμής από το άρθρωμα δοκιμών :)

en: Text
el: Κείμενο

en: Text to display:
el: Κείμενο προς εμφάνιση:

en: Text:
el: Κείμενο:

en: Thai
el: Ταϊλανδέζικη

en: Thailand
el: Ταϊλάνδη

en: The CD Player applet is a simple audio CD player for your panel
el: Το εφαρμογίδιο CD Player είναι ένα απλό πρόγραμμα εκτέλεσης μουσικών CD για το ταμπλώ

en: The CPU/Mem usage applet displays your system resources with 3 colorful stacked bar graphs (processor, memory, swap)
el: Το εφαρμογίδιο χρήσης ΚΜΕ/Μνήμης αναπαριστά τους πόρους συστήματος με 3 χρωματισμένες συσσωρευτικές μπάρες (επεξεργαστής, μνήμη, ενναλαγή)

en: The GNOME Battery Monitor Applet
el: Εφαρμογίδιο GNOME παρακολούθησης μπαταρίας

en: The GNOME KeyBoard Switcher Applet
el: Εφαρμογίδιο Εναλλαγής Πληκτρολογίου του GNOME

en: The GNOME Stock Ticker
el: Ο Ελεκτής Χρηματιστιριακών Τίτλων του GNOME

en: The Game of Life
el: Το Παιχνίδι της Ζωής

en: The Game of Life (to waste your time)
el: Το Παιχνίδι της Ζωής

en: The Load average is very high.
el: Το μέσο φορτίο είναι πολύ υψηλό.

en: The QuickLaunch Applet
el: Το Εφαρμογίδιο ΓρήγορηΕκκίνηση

en: The Web Browser Controller
el: Ελεγκτής προγράμματος αναζήτησης Παγκόσμιου Ιστού (WWW)

en: The battery is fully charged.
el: Η μπαταρία είναι πλήρως φορτισμένη.

en: The battery is low.
el: Αδύναμη μπαταρία.

en: The core dump module is
    processing a core file...
el: Η μονάδα αρχείων εικόνας μνήμης
    επεξεργάζεται μία εικόνα μνήμης...

en: The keymap switching command returned with error!
el: Η εντολή αλλαγής γλώσσας πληκτρολογίου επέστρεψε κάποιο σφάλμα!

en: The mixer applet gives you instant access to setting the master volume level on your soundcard device
el: Το εφαρμογίδιο μείκτη σας δίνει άμεση πρόσβαση στη ρύθμιση της κυρίως έντασης της κάρτας ήχου

en: The specified filename:
    %s
    expands to:
    %s
    when passed to a shell
el: To καθορισμένο όνομα αρχείου:
    %s
    αναπτύσσεται σε:
    %s
    ύστερα από επεξεργασία από το φλοιό

en: The unique information and status ticker.
el: Το μοναδικό εφαρμογίδιο πληροφοριών και κατάστασης.

en: Theme
el: Θέμα

en: Theme Name
el: Όνομα θέματος

en: Theme file (directory):
el: Αρχείο θεμάτων (κατάλογος):

en: Theme file:
el: Αρχείο θέματος:

en: Themes
el: Θέματα

en: Themes:
el: Θέματα:

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the directory box
    Screenshot aborted
el: Υπήρξε ένα σφάλμα ανάπτυξης λέξης
    Μάλλον έγινε χρήση εκτεταμένων χαρακτήρων στο διάλογο καταλόγου
    Η αρπαγή εικόνας ακυρώθηκε

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the filename box
el: Υπήρξε ένα σφάλμα ανάπτυξης λέξης
    Μάλλον έγινε χρήση εκτεταμένων χαρακτήρων στο διάλογο ονόματος αρχείου

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the filename box
    Screenshot aborted
el: Υπήρξε ένα σφάλμα ανάπτυξης λέξης
    Μάλλον έγινε χρήση εκτεταμένων χαρακτήρων στο διάλογο ονόματος αρχείου
    Η αρπαγή εικόνας ακυρώθηκε

en: These characters will appear when the panel is started. To return to this list, hit <space> while the applet has focus.
el: Αυτοί οι χαρακτήρες θα εμφανιστούν όταν εκτελεστεί το ταμπλώ. Για να επιστρέψετε σε αυτή τη λίστα, πατήστε <ΔΙΑΣΤΗΜΑ> όταν το εφαρμογίδιο είναι ενεργό

en: Thick fog
el: Πυκνή ομίχλη

en: Thick funnel cloud
el: Πυκνά στενά σύννεφα

en: Thick haze
el: Πυκνή καταχνιά

en: Thick mist
el: Πυκνή καταχνιά

en: Thick smoke
el: Πυκνός καπνός

en: Thick volcanic ash
el: Πυκνή ηφαιστιακή στάχτη

en: Thin smoke
el: Αραιός καπνός

en: This GNOME applet adds a command line to the panel. It features command completion, command history, changeable macros and an optional built-in clock.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
el: Το εφαρμογίδιο αυτό προσθέτει μια γραμμή εντολών στο ταμπλώ. Υποστηρίζει συμπλήρωση εντολών, ιστορία εντολών, παραμετροποιήσιμες μακροεντολές και ένα προαιρετικό ενσωματωμένο ρολόι.
    
    Αυτό το πρόγραμμα είναι ελεύθερο λογισμικό (free software); μπορείτε να το αναδιανείμετε ή/και τροποποιήσετε σύμφωνα με τις συνθήκες της δημόσιας άδειας χρήσης της GNU (GNU General Public License), όπως εκδόθηκε από το Free Software Foundation (Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού), είτε την έκδοση 2 της άδειας, ή (κατά την προτίμησή σας) οποιαδήποτε μεταγενέστερη έκδοση.

en: This applet adds some pretty small icons for your launchers to your panel, like the windowish QuickLaunch toolbar, avoiding that annoying huge GNOME launchers.
el: Αυτό το εφαρμογίδιο προσθέτει μερικά πολύ όμορφα εικονίδια για τους εκκινητές στο ταμπλώ σας, όπως η παραθυρική μπάρα ΓρήγορηΕκκίνηση, αποφεύγοντας τους αργούς εκκινητές του GNOME.

en: This applet monitors the charge of your laptop's battery.  Click on it to change display modes.
el: Το παρόν εφαρμογίδιο παρακολουθεί το φορτίο της μπαταρίας του φορητού σας υπολογιστή. Κάντε κλικ για να αλλάξετε την μορφή παρουσίασης.

en: This applet switches between keyboard maps. It uses setxkbmap, or xmodmap.
    Mail me your flag, please (60x40 size), I will put it to CVS.
    So long, and thanks for all the fish.
    Thanks for Balazs Nagy (Kevin) <julian7@kva.hu> for his help and Emese Kovacs <emese@eik.bme.hu> for her solidarity.
el: Το παρόν εφαρμογίδιο εναλλάσσει πληκτρολόγια. Χρησιμοποιεί είτε
    το setxkbmap είτε το xmodmap. Στείλτε μου τη σημαία σας, παρακαλώ
    (σε μέγεθος 60x40) και θα την προσθέσω στο CVS. Γεια χαρά και ευχαριστούμε
    για όλα αυτά τα ψάρια.
    Ευχαριστώ τον Balazs Nagy (Kevin) <julian7@kva.hu> για τη βοήθεια
    και την Emese Kovacs <emese@eik.bme.hu> για την αλληλεγγύη της.

en: This is the test module's description line.
el: Αυτή είναι η γραμμή περιγραφής της μονάδας τεστ

en: This module can display news and other information.
el: Αυτή η μονάδα μπορεί να εμφανίζει νέα και άλλες πληροφορίες.

en: This module monitors a file for appended text,
     and prints it. Useful for log files.
el: Αυτή η μονάδα παρακολουθεί ένα αρχείο για προσαρτημένο κείμενο,
     και το τυπώνει. Χρήσιμη για αρχεία καταγραφής.

en: This module monitors a path for core dumps, if one is
     found it is time stamped and a backtrace logged (using gdb).
el: Αυτή η μονάδα παρακολουθεί ένα μονοπάτι για αρχεία μνήμης (core), άν κάποιος 
    βρεθεί μαρκάρεται χρονικά και η αντίστροφη ιχνηλάτηση καταγράφεται (με gdb).

en: This module monitors the system load average,
     and displays warning when it rises above certain points.
el: Αυτή η μονάδα παρακολουθεί το μέσο φορτίο του συστήματος,
     και εμφανίζει προειδοποίηση όταν αυτό αυξηθεί πάνω από ορισμένα σημεία.

en: This program connects to a popular site and downloads current stock quotes.  The GNOME Stock Ticker is a free Internet-based application.  It comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.  Do not use the GNOME Stock Ticker for making investment decisions; it is for informational purposes only.
el: Αυτό το πρόγραμμα συνδέετε σε ένα δημοφιλές δικτυακό τόπο και κατεβάζει χρηματιστιριακές πληροφορίες. Το Stock Ticker του GNOME είναι είναι μια ελεύθερη εφαρμογή βασισμένη στο Ίντερνετ. Το gtik δεν παρέχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΓΓΥΗΣΗ. Αυτό είναι ελεύθερο λογισμικό και έχετε την ελευθερία να το επαναδιανείμετε κάτω από τις συνθήκες της Δημόσιας  Γενικής Άδειας Λογισμικού GNU. Το εικονίδιο του λογοτύπου είναι προσφορά του

en: Thumbnail Size (percentage of original)
el: Μέγεθος Εικόνας Γρήγορης Προβολής (ποσοστό ως προς το αρχικό)

en: Thumbnail compression (JPEG/MIFF/PNG mode) High: good quality/large file
el: Συμπίεση εικόνας γρηγορής προβολής (μορφή JPEG/MIFF/PNG) Υψηλή: καλή ποιότητα/μεγάλο αρχείο

en: Thumbnails
el: Εικόνες Γρήγορης Προβολής

en: Thunderous duststorm
el: Καταιγίδα με σκόνη και κεραυνούς

en: Thunderous sandstorm
el: Καταιγίδα με άμμο και κεραυνούς

en: Thunderous squall
el: Μπουρίνι με κεραυνούς

en: Thunderous tornado
el: Θύελλα με κεραυνούς

en: Thunderstorm
el: Καταιγίδα

en: Tick-a-Stat event log
el: Tick-a-Stat καταγραφή γεγονότων

en: Tick-a-Stat script encountered an error:
el: Το πρόγραμμα Τικ-Α-Στατ συνάντησε ένα σφάλμα:

en: Time
el: Χρόνος

en: Timezone
el: Ζώνη ώρας

en: Tornado
el: Θύελλα

en: Tornado in the vicinity
el: Τοπική θύελλα

en: Turkey
el: Τουρκία

en: Turkish
el: Τουρκική

en: Type
el: Είδος

en: URL bar width:
el: Πλάτος μπάρας URL:

en: Unable to create user directory: %s
el: Δημιουργία καταλόγου χρήστη αδύνατη: %s

en: Unable to initialize request. Shouldn't happen
el: Αρχικοποίηση αιτήματος αδύνατη. Δεν έπρεπε να συμβεί

en: Unable to parse document
el: Ανεπιτυχής αποκωδικοποίηση εγγράφου

en: Unable to prepare request.
el: Ανεπιτυχής προετοιμασία αίτησης HTTP

en: Unable to process request.
el: Ανεπιτυχής εκτέλεση αίτησης HTTP

en: United Kingdom
el: Ηνωμένο Βασίλειο

en: United States
el: Ηνωμένες Πολιτείες

en: Unknown
el: Άγνωστη

en: Unknown observation time
el: Άγνωστη ώρα καταγραφής

en: Unknown precipitation
el: Άγνωστη ατμοσφαιρική κατακρήμνιση

en: Unknown thunderstorm
el: Άγνωστη καταιγίδα

en: Up
el: Επάνω

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Update (m):
el: Ενημέρωησ (m):

en: Update Frequency (seconds):
el: Συχνότητα Ανανέωσης (δευτερόλεπτα):

en: Update Frequency in minutes:
el: Συχνότητα Ανανέωσης σε λεπτά:

en: Update Interval (seconds):
el: Διάστημα ανανέωσης (δευτερόλεπτα):

en: Update failed! Maybe another update was already in progress?
el: Η ενημέρωση απέτυχε! Μήπως μια άλλη ενημέρωση βρίσκεται σε εξέλιξη;

en: Update in seconds:
el: Συχνότητα ενημέρωσης (δευτερόλεπτα):

en: Update interval
el: Ενημέρωηση διαστήματος

en: Update...
el: Ενημέρωση...

en: Update:
el: Ενημέρωση:

en: Updates
el: Ενημερώσεις

en: Updates per second
el: Ενημερώσεις ανά δευτερόλεπτο

en: Updating...
el: Ενημέρωση...

en: Use ISDN
el: Χρήση ISDN

en: Use Metric
el: Χρήση Μετρικού Συστήματος

en: Use Proxy
el: Χρήση Proxy

en: Use all room on panel
el: Χρήση όλου του χώρου στο ταμπλώ

en: Use automount friendly status test
el: Χρήση δοκιμής φιλικής προς αυτόματη προσάρτηση (automount)

en: Use custom browser:
el: Χρήση περιμετροποιημένου περιηγητή:

en: Use default MIME handler
el: Χρήση εξ' ορισμού χειριστή MIME

en: Use default properties
el: Χρήση εξ' ορισμού ιδιοτήτων

en: Use high-quality intermediate for generating thumbnail
el: Χρήση υψηλής ποιότητας ενδιάμεσου στη παραγωγή εικόνας γρήγορης προβολής

en: Use metric system units
el: Χρήση μετρικού συστήματος

en: Use panel size hint
el: Χρήση υπόδειξης μεγέθους ταμπλώ

en: Use proxy
el: Χρήση proxy

en: Used
el: Κατειλλημένο

en: Used Diskspace:
el: Κατειλλημένος χώρος:

en: User
el: Χρήστης

en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: Variable
el: Μεταβλητός

en: Verify owner of lock file
el: Έλεγχος ιδιοκτήτη αρχείου κλειδώματος

en: View screenshot after saving it
el: Προβολή αρπαγμένης εικόνας μετά την αποθήκευση της

en: Visibility:
el: Ορατότητα

en: Visit Weather.com
el: Επισκεφθείτε το Weather.com

en: Visit the author's Website
el: Επίσκεψη ιστοσελίδας συγγραφέα

en: Volcanic ash
el: Ηφαιστιακή στάχτη

en: Volcanic ash in the vicinity
el: Τοπική ηφαιστειακή στάχτη

en: Volcanic ash w/ thunders
el: Ηφαιστιακή στάχτη με κεραυνούς

en: Volume
el: Ένταση

en: Warn if the battery charge dips below:
el: Προειδοποίηση όταν το φορτίο μπαταρίας πέσει κάτω από:

en: Warning options
el: Επιλογές προειδοποίησης

en: Warning: Your password will be saved as
    unencrypted text in a private configuration
    file.
el: Προειδοποίηση: Ο κωδικός σας θα αποθηκευτεί ως
    μη-κρυπτογραφημένο κείμενο σε προσωπικό αρχείο ρυθμίσεων.

en: WeatherInfo missing location
el: Το WeatherInfo δε διαθέτει τοποθεσία

en: WebControl
el: Έλεγχος WWW

en: WebControl Properties
el: Ιδιότητες WebControl

en: West
el: Δυτικός

en: West - Northwest
el: Δυτικός - Βορειοδυτικός

en: West - Southwest
el: Δυτικός - Νοτιοδυτικός

en: When clicked, run:
el: Σε κλίκ, εκτέλεσε:

en: When finished, send image and thumbnail filenames to script/program below
el: Στο τερματισμό, αποστολή αρχείων εικόνας και αυτό της γρήγορης προβολής στο παρακάτω πρόγραμμα

en: When new mail is received run:
el: Όταν φτάσει νέα αλληλογραφία εκτέλεσε:

en: Where Am I?
el: Πού είμαι;

en: Where command can be:
    * xmodmap /full/path/xmodmap.hu
    * gkb__xmmap hu
    * setxkbmap hu
el: Όπου η εντολή μπορεί να είναι:
    * xmodmap /full/path/xmodmap.hu
    * gkb__xmmap hu
    * setxkbmap hu

en: Who said NeXT is dead?
el: Ποιός είπε ότι το NeXT έχει πεθάνει?

en: Width:
el: Πλάτος:

en: Wind:
el: Άνεμος:

en: Windy drizzle
el: Ψιχάλισμα με άνεμο

en: You are currently connected.
    Do you want to disconnect?
el: Είστε συνδεδεμένοι.
    Επιθυμείτε να αποσυνδεθείτε;

en: You clicked on me
el: Κάνατε κλικ πάνω μου

en: You have enabled the "Monitor sound input" option.
    
    If your sound card is not fully 100% FULL DUPLEX (can do input and output simultaneously),
    then this may touch bugs in sound drivers/esound that may hang the system.
    
    You have been warned!
el: Έχετε ενεργοποιήσει την επιλογή "Είσοδος ήχου οθόνης".
    
    Αν η κάρτα ήχου σας δεν είναι πλήρως 100% διπλής κατεύθυνσης (να μπορεί να χειρίζεται είσοδο και έξοδο ταυτόχρονα), 
    αυτό μπορεί να ενεργοποιεί λάθη  σε οδηγούς ήχου/esound που μπορεί να κρεμάσουν το σύστημα.
    
    Έχετε προειδοποιηθεί!

en: You win!
    Moves
el: Κερδίσατε!i
    Κινήσεις

en: Yugoslavia
el: Γιουγκοσλαβία

en: Yugoslavian
el: Γιουγκοσλαβική

en: Zip Drive
el: Συσκευή Zip

en: a GNOME applet that tracks and measures the movements of your mouse pointer across the desktop.
el: Ένα εφαρμογίδιο GNOME που ανιχνεύει και μετράει τις κινήσεις του δείκτη του ποντικιού σας κατά μήκος της επιφάνειας εργασίας.

en: active
el: Ενεργό

en: all entries in URL history
el: όλες τις εγγραφές στο ιστορικό URL

en: auto_reset
el: Αυτόματη επαναφορά

en: autocompleted
el: συμπλήρωθηκε αυτόματα

en: body
el: σώμα

en: child exited
el: τερματισμός παιδιού

en: clock off
el: ρολόι ανενεργό

en: completed
el: συμπληρώθηκε

en: completing...
el: συμπλήρωση...

en: date
el: ημερομηνία

en: date on
el: ημερομηνία

en: drop launchers from
    the menu here
el: ρίξτε προγράμματα
    από το μενού εδώ

en: enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: end of history list
el: τέλος ιστορικού

en: fork error
el: σφάλμα fork

en: gEyes Settings
el: Ρυθμίσεις gEyes

en: history list empty
el: άδειο ιστορικό

en: image
el: εικόνα

en: ioctl failed on /dev/apm.
el: αποτυχία ioctl στο /dev/apm

en: keymap_%d/command=gkb_xmmap hu
el: keymap_%d/command=gkb_xmmap gr

en: keymap_%d/country=Hungary
el: keymap_%d/country=Greece

en: keymap_%d/country=United States
el: keymap_%d/country=Ηνωμένες Πολιτείες

en: keymap_%d/flag=hu.png
el: keymap_%d/flag=gr.png

en: keymap_%d/label=hu
el: keymap_%d/label=gr

en: keymap_%d/lang=English
el: keymap_%d/lang=Αγγλικά

en: keymap_%d/lang=Hungarian
el: keymap_%d/lang=Greek

en: keymap_%d/name=Hungarian 105 keys latin2
el: keymap_%d/name=Ελληνικά 105 keys

en: keymap_%d/name=US 105 key keyboard (with windows keys)
el: keymap_%d/name=US 105 πλήκτρων πληκτρολόγιο (με πλήκτρα windows)

en: kilometers
el: Οδόμετρο

en: knots
el: Gnotices

en: miles
el: Άρθρα

en: minute(s)
el: λεπτό(ά)

en: no /bin/sh
el: δεν υπάρχει /bin/sh

en: no file specified
el: δεν προσδιορίστηκε αρχείο

en: not connected
el: χωρίς σύνδεση

en: not found
el: δε βρέθηκε

en: not unique
el: όχι μοναδικό

en: off
el: Εκτός

en: options:
el: επιλογές:

en: orient. changed
el: νέος προσανατολισμος

en: ready...
el: έτοιμο...

en: saving prefs...
el: αποθήκευση προτιμήσεων...

en: script "
el: δελτίο εντολών "

en: size changed
el: νέο μέγεθος

en: smooth
el: Στρωτός

en: starting...
el: εκκίνηση...

en: time & date on
el: ώρα & ημερομηνία

en: time on
el: ώρα

en: topic
el: θέμα

en: unable to create user directory: %s
el: Δημιουργία καταλόγου χρήστη αδύνατη: %s

en: warning: mixer has no volume channel - using PCM instead.
el: προειδοποίηση: ο μίκτης δεν έχει κανάλι έντασης ήχου - γίνεται χρήση PCM.

en: warning: this version of gmix was compiled with a different version of
    soundcard.h.
el: προειδοποίηση: αυτή η έκδοση του gmix μεταγλωττίστηκε με διαφορετική έκδοση
    του soundcard.h.

en: whereami_applet
el: εφαρμογίδιο_πού_είμαι
