gedit 0.9.5 - en to el translation catalogue (208 entries)

en:  Decimal to _Hex
el:  Δεκαδικό σε Δεκαε_ξαδικό

en:  Decimal to _Octal
el:  Δεκαδικό σε _Οκταδικό

en:  Hex to Decima_l
el:  Δεκαεξαδικό σε _Δεκαδικό

en:  _Change...
el: _Αλλαγή...

en: %sYou won't be able to use the %s plugin without %s. 
     Do you want to specify a new location for %s?
el: %sΔε θα μπορέσετε να χρησιμοποιήσετε το άρθρωμα %s χωρίς το %s. 
     Θέλετε να ορίσετε μια νέα τοποθεσία για το %s;

en: '%s' doesn't seem to be a program.
el: Το '%s' δε φαίνετε να είναι πρόγραμμα.

en: '%s' doesn't seem to exist.
el: Το '%s' δε φαίνετε να υπάρχει.

en: '%s' seems to be a directory.
    but '%s' could not be found inside it.
el: Το '%s' φαίνετε να είναι κατάλογος.
    αλλά το '%s' δε μπόρεσε να βρεθεί μέσα του.

en: (C) 1998, 1999, 2000 Alex Roberts and Evan Lawrence
el: (C) 1998, 1999, 2000 Alex Roberts και Evan Lawrence

en: (modified)
el: (τροποποιήθηκε)

en: (readonly)
el: (μόνο ανάγνωση)

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
el: ΑαΒβΓγΔδΕεΖζΗηΘθΙιΚκΛλΜμΝνΞξΟοΠπΡρΣσΤτΥυΦφΧχΨψΩω

en: Add _header
el: Προσθήκη _κεφαλίδας

en: Add a new view of the document
el: Προσθήκη νέας απεικόνισης του εγγράφου

en: An error was encountered while closing the file: 
    
    %s
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα στο κλείσιμο του αρχείου: 
    
    %s

en: An error was encountered while opening the file "%s".
    Could not allocate the required memory.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα στο άνοιγμα του αρχείου "%s".
    Δε μπόρεσε να δεσμευτεί η απαιτούμενη μνήμη.

en: An error was encountered while opening the file "%s".
    Please make sure the file exists.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα στο άνοιγμα του αρχείου "%s".
    Παρακαλώ επιβεβαιώστε ότι το αρχείο υπάρχει.

en: An error was encountered while reading the file: 
    
    %s
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα στο άνοιγμα του αρχείου: 
    
    %s

en: An error was encountered while reading the file: 
    
    %s
    
    Make sure that you have permissions for opening the file.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά το άνοιγμα του αρχείου: 
    
    %s
    
    Επιβεβαιώστε ότι έχετε τα δικαιώματα να ανοίξετε το αρχείο.

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Are you sure you wish to revert all changes?
    (%s)
el: Είσαστε βέβαιοι ότι θέλετε να ακυρώσετε όλες τις αλλαγές;
    (%s)

en: Browse
el: Περιήγηση

en: Can't count lines if another search operation is active, please close the search dialog.
el: Δεν είναι δυνατό να μετρηθούν οι γραμμές αν μια άλλη λειτουργία αναζήτησης είναι ενεργή. Παρακαλώ κλείστε το διάλογο αναζήτησης.

en: Cannot initialize gnome-vfs.
el: Αδύνατη η αρχικοποίηση του gnome-vfs.

en: Case _sensitive
el: _Διάκριση κεφαλαίων/πεζών

en: Change...
el: Αλλαγή...

en: Choose the files to compare
el: Επιλέξτε αρχεία προς σύγκριση

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close All Open Files
el: Κλείσιμο όλων των ανοιχτών εγγράφων

en: Close the current file
el: Κλείσιμο του τρέχοντος αρχείου

en: Colors
el: Χρώματα

en: Convert
el: Μετατροπή

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy the selection
el: Αντιγραφή επιλεγμένου

en: Could not allocate the memory for the Replace all request.
el: Αδύνατη η δέσμευση απαιτούμενης μνήμης για την αίτηση Αντικατάσταση Όλων.

en: Could not allocate the required memory.
el: Αδύνατη η δέσμευση απαιτούμενης μνήμης.

en: Create a new document
el: Δημιουργία νέου εγγράφου

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Cut the selection
el: Αποκοπή επιλεγμένου

en: Diff
el: Διαφορές

en: Diff found at:
el: Το πρόγραμμα diff βρέθηκε στο:

en: Document has not been saved.
el: Το έγγραφο δεν αποθηκεύτηκε.

en: Documents
el: Έγγραφα

en: Editor Behavior
el: Συμπεριφορά Διορθωτή

en: Email
el: Ηλεκτρονική Αλληλογραφία

en: Email the current document
el: Αποστολή τρέχοντος εγγράφου μέσω ηλ. ταχυδρομείου

en: Email the current document to a specified email address
    gedit searches for sendmail to use this plugin.
el: Αποστολή του τρέχοντος εγγράφου μέσω αλληλογραφίας στη ορισμένη διεύθυνση
    Ο Κειμενογράφος αναζητεί το πρόγραμμα sendmail για αυτό το άρθρωμα.

en: Enable word _wrapping
el: Ενεργοποίηση αυτόματης _αλλαγής γραμμής

en: Enter the _URL to browse for:
el: Εισάγετε το _URL για περιήγηση:

en: Enter the location (URI) of the file you would like to open:
el: Εισάγετε την τοποθεσία (URI) του αρχείου που θέλετε να ανοίξετε:

en: Error in the pipe.
el: Σφάλμα στη σωλήνωση.

en: Error saving file!
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση του αρχείου!

en: Error, init_plugin returned an error
el: Σφάλμα, η init_plugin επέστρεψε σφάλμα

en: Error, plugin does not contain init_plugin function.
el: Σφάλμα, το άρθρωμα δεν περιέχει τη συνάρτηση init_plugin.

en: Error, plugin is still in use
el: Σφάλμα, το άρθρωμα είναι ακόμα σε χρήση

en: Error, unable to open module file, %s
el: Σφάλμα, άνοιγμα αρθρώματος αδύνατον, %s

en: Executing command: %s
el: Εκτέλεση εντολής: %s

en: Exit
el: Έξοδος

en: Exit the program
el: Έξοδος από το πρόγραμμα

en: F_rom:
el: Α_πό:

en: File to use as body of message:
el: Χρήση αρχείου ως το περιεχόμενο του γράμματος:

en: Filename: %s
    
    Total Characters: %i
    Total Words: %i
    Total Lines: %i
    Total Paragraphs: %i
    Total Bytes: %i
    
    Current Line: %i
    Current Column: %i
el: Αρχείο: %s
    
    Συνολικοί Χαρακτήρες: %i
    Συνολικές Λέξεις: %i
    Συνολικές Γραμμές: %i
    Συνολικοί Παράγραφοι: %i
    Συνολικά Byte: %i
    
    Τρέχουσα Γραμμή: %i
    Τρέχουσα Στήλη: %i

en: Find
el: Αναζήτηση

en: Find Next
el: Εύρεση Επόμενου

en: First
el: Πρώτο

en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

en: Fonts/Colors
el: Γραμματοσειρές/Χρώματα

en: Found and replaced %i occurrences.
el: Βρέθηκαν και αντικαταστάθηκαν %i εμφανίσεις.

en: From a file on disk
el: Από αρχείου στο δίσκου

en: From document
el: Από έγγραφο

en: From:
el: Από:

en: General
el: Γενικά

en: Go to a specific line number
el: Επίσκεψη του δοσμένου αριθμού γραμμής

en: Goto Line
el: Επίσκεψη Γραμμής

en: Goto _Line...
el: Επίσκεψη _Γραμμής...

en: Hello World
el: Καλημέρα Κόσμε

en: Insert Time
el: Εισαγωγή Ώρας

en: Insert the shell output in the document
el: Εισαγωγής του αποτελέσματος του φλοιού στο έγγραφο

en: Inserts the current date and time
el: Εισαγωγή τρέχουσας ημ/νίας και ώρας

en: Internal error reading the file: 
    
    %s
    
    Please, report this error to submit@bugs.gnome.org.
el: Εσωτερικό σφάλμα στο άνοιγμα του αρχείου: 
    
    %s
    
    Παρακαλώ αναφέρατε αυτό το σφάλμα στο submit@bugs.gnome.org

en: Left
    Right
    Top
    Bottom
el: Αριστερά
    Δεξιά
    Επάνω
    Κάτω

en: Line number:
el: Αριθμός γραμμής:

en: Loaded %i files
el: Φορτώθηκαν %i αρχεία

en: Loaded file %s
el: Φόρτωση του αρχείου %s

en: Lynx found at:
el: Το πρόγραμμα lynx βρέθηκε στο:

en: MDI (Multiple Document Interface)
el: ΔΠΕ (Διασύνδεση Πολλαπλών Εγγράφων)

en: Makes a diff file from two documents or files
el: Δημιουργεί ένα έγγραφο διαφορών μεταξύ δύο εγγράφων ή αρχείων

en: Makes a diff file from two documents or files on disk
    For more info on diff, type "man diff" in a shell prompt
el: Δημιουργεί ένα έγγραφο διαφορών μεταξύ δύο εγγράφων ή αρχείων του δίσκου
    Για περισσότερες πληροφορίες για την diff, γράψτε "man diff" στη γραμμή εντολών

en: New
el: Νέο

en: Notebook
    Toplevel
    Modal
    Default
el: Τετράδιο
    Κορυφής
    Μοναδικό
    Εξ'ορισμού

en: Number Converter
el: Μετατροπέας Αριθμών

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Open (swap) .c/.h file
el: Άνοιγμα .c/.h αρχείου

en: Open File ...
el: Άνοιγμα Αρχείου ...

en: Open a file
el: Άνοιγμα αρχείου

en: Open a file from a specified URI
el: Άνοιγμα αρχείου από το καθορισμένο URI

en: Open from _URI...
el: Άνοιγμα από _URI...

en: Page: %i/%i
el: Σελίδα: %i/%i

en: Pages
el: Σελίδες

en: Paper
el: Χαρτί

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Paste the clipboard
el: Επικόλληση στο τεμάχιο

en: Pick a Font
el: Επιλογή Γραμματοσειράς

en: Pick a color
el: Επιλογή χρώματος

en: Preview data to be printed
el: Προεπισκόπηση δεδομένων για εκτύπωση

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Print Document
el: Εκτύπωση Εγγράφου

en: Print pre_view
el: Προεπισκόπιση εκ_τύπωσης

en: Print preview
el: Προεπισκόπιση εκτύπωσης

en: Print the current file
el: Εκτύπωση του τρέχοντος αρχείου

en: Printing
el: Σε εκτύπωση

en: Printing ..
el: Εκτυπώνεται ..

en: Printing ...
el: Εκτυπώνεται ..

en: Redo
el: Επανεκτέλεση

en: Redo last operation
el: Επανεκτέλεση τελευταίας λειτουργίας

en: Remove view of the document
el: Αφαίρεση τρέχουσας απεικόνισης εγγράφου

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: Replace All
el: Αντικατάσταση Όλων

en: Reverse
el: Αντιστροφή

en: Reverse text
el: Αντιστροφή κειμένου

en: Sample 'hello world' plugin.
el: Δείγμα αρθρώματος 'καλημέρα κόσμε'

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save All Open Files
el: Αποθήκευση όλων των ανοιχτών εγγράφων

en: Save As...
el: Αποθήκευση Ως...

en: Save the current file
el: Αποθήκευση του τρέχοντος αρχείου

en: Search for a string
el: Αναζήτηση αλφαριθμητικού

en: Search from the _beginning of the document
el: Αναζήτηση από αρ_χή του εγγράφου

en: Search from the _cursor position
el: Αναζήτηση από τη θέση του _δείκτη

en: Second
el: Δεύτερο

en: Select the "first" file...
el: Επιλέξτε το "πρώτο" αρχείο...

en: Select the "second" file...
el: Επιλέξτε το "δεύτερο" αρχείο...

en: Select the working directory...
el: Επιλέξτε τον κατάλογο εργασίας...

en: Sendmail found at:
el: Το πρόγραμμα sendmail βρέθηκε στο:

en: Shell Output
el: Αποτέλεσμα Φλοιού

en: Shell _command:
el: Εντολή _φλοιού:

en: Show commands debugging messages.
el: Εμφάνιση μηνυμάτων εκσφαλμάτωσης εντολών.

en: Show document debugging messages.
el: Εμφάνιση μηνυμάτων εκσφαλμάτωσης εγγράφων.

en: Show file debugging messages.
el: Εμφάνιση μηνυμάτων εκσφαλμάτωσης αρχείων.

en: Show plugin debugging messages.
el: Εμφάνιση μηνυμάτων εκσφαλμάτωσης αρθρωμάτων.

en: Show prefs debugging messages.
el: Εμφάνιση μηνυμάτων εκσφαλμάτωσης προτιμήσεων.

en: Show printing debugging messages.
el: Εμφάνιση μηνυμάτων εκσφαλμάτωσης εκτυπώσεων.

en: Show recent debugging messages.
el: Εμφάνιση μηνυμάτων εκσφαλμάτωσης προσφάτων.

en: Show search debugging messages.
el: Εμφάνιση μηνυμάτων εκσφαλμάτωσης αναζήτησης.

en: Show undo debugging messages.
el: Εμφάνιση μηνυμάτων εκσφαλμάτωσης ακυρώσεων.

en: Show view debugging messages.
el: Εμφάνιση μηνυμάτων εκσφαλμάτωσης προβολών.

en: Show window debugging messages.
el: Εμφάνιση μηνυμάτων εκσφαλμάτωσης παραθύρου.

en: Specify the working directory and the command you want to run.
el: Καθορίστε τον κατάλογο εργασίας και την εντολή που θέλετε να εκτελέσετε.

en: Subject:
el: Θέμα:

en: The "first" document contains no text.
el: Το "πρώτο" έγγραφο δεν περιέχει κείμενο.

en: The "first" file you selected does not exist.
    
    Please provide a valid file.
el: Το "πρώτο" αρχείο που επιλέχθηκε δεν υπάρχει.
    
    Παρακαλώ επιλέξτε ένα έγκυρο αρχείο.

en: The "second" document contains no text.
el: Το "δεύτερο" έγγραφο δεν περιέχει κείμενο.

en: The "second" file you selected does not exist.
    
    Please provide a valid file.
el: Το "δεύτερο" αρχείο που επιλέχθηκε δεν υπάρχει
    
    Παρακαλώ επιλέξτε ένα έγκυρο αρχείο.

en: The document contains no data.
el: Το έγγραφο δεν περιέχει δεδομένα.

en: The file %s was not found.
el: Το αρχείο %s δε βρέθηκε.

en: The file ``%s'' does not exist.  Would you like to create it?
el: Το αρχείο ``%s'' δεν υπάρχει. Θέλετε να το δημιουργήσετε;

en: The program %s could not be found.
el: Το πρόγραμμα %s δε βρέθηκε.

en: The shell command entry is empty.
    
    Please, insert a valid shell command.
el: Η εισαγωγή εντολής φλοιού είναι κενή.
    
    Παρακαλώ, εισάγετε μια έγκυρη εντολή φλοιού.

en: The two documents you selected are the same.
el: Τα δύο έγγραφα που επιλέχθηκαν είναι τα ίδια.

en: This file does not end with a valid extension
el: Το αρχείο δεν έχει έγκυρη κατάληξη

en: To use the %s plugin, you need to specify a location for "%s".
el: Για να χρησιμοποιήσετε το άρθρωμα %s, πρέπει να καθορίσετε μια νέα τοποθεσία για το "%s".

en: To:
el: Προς:

en: Turn on all debugging messages.
el: Ενεργοποίηση όλων των μηνυμάτων εκσφαλμάτωσης.

en: Unable to open recent file: %s
el: Σφάλμα ανοίγματπς προσφάτου αρχείου: %s

en: Undo
el: Ακύρωση

en: Undo last operation
el: Ακύρωση τελευταίας λειτουργίας

en: Untitled
el: Ανώνυμο

en: Untitled %i
el: Ανώνυμο %i

en: Web browse plugin
el: Άρθρωμα περιήγησης δικτυακού ιστού

en: You can't remove the last view of a document.
el: Δε μπορείτε να διαγράψετε την τελευταία απεικόνιση ενός εγγράφου.

en: You can't revert an Untitled document
el: Δε μπορείτε να επαναφέρετε ένα Ανώνυμο έγγραφο

en: _Add View
el: _Νέα Απεικόνιση

en: _Converted value:
el: Τιμή που έχει _μετατραπεί:

en: _Documents
el: _Έγγραφα

en: _File
el: _Αρχείο

en: _File/
el: _Αρχείο/

en: _Landscape
el: _Τοπίο

en: _Location to search for:
el: _Θέση προς αναζήτηση:

en: _New
el: _Νέο

en: _Plugins
el: Αρ_θρώματα

en: _Portrait
el: _Πορτραίτο

en: _Remove View
el: Α_φαίρετη Απεικόνισης

en: _Replace with:
el: _Αντικατάσταση με:

en: _Search for:
el: _Εύρεση του:

en: _Subject:
el: _Θέμα:

en: _To:
el: Πρ_ος:

en: _Value to be converted:
el: _Τιμή για μετατροπή:

en: _Working directory:
el: Κατάλογος _Εργασίας:

en: ``%s'' has been modified.  Do you wish to save it?
el: Το ``%s'' έχει τροποποιηθεί. Θα θέλατε να το αποθηκεύσετε;

en: ``%s'' is about to be overwritten. Do you want to continue ?
el: Το ``%s'' πρόκειται να επικαλυφθεί. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: filename
el: όνομα αρχείου

en: gedit could not create a temp file.
el: Ο κειμενογράφος δεν μπόρεσε να δημιουργήσει προσωρινό αρχείο.

en: gedit could not find the font "%s".
    gedit is unable to print without this font installed.
el: Ο Κειμενογράφος δε μπόρεσε να βρεί την γραμματοσειρά "%s".
    Ο Κειμενογράφος δεν μπορεί να εκτυπώσει χωρίς την εγκατάσταση
    της γραμματοσειράς αυτής.

en: gedit is a small and lightweight text editor for GNOME.
el: O Κειμενογράφος είναι ένας μικρός και ελαφρύς διορθωτής κειμένου για το GNOME.

en: gedit was unable to save the file:
    
     %s 
    
    Because of an unknown reason (1). Please report this Problem to submit@bugs.gnome.org
el: Ο Κειμενογράφος δε μπόρεσε να αποθηκεύσει το αρχείο:
    
     %s 
    
    Λόγω αγνώστου σφάλματος (1). Παρακαλώ αναφέρατε αυτό το σφάλμα στο submit@bugs.gnome.org

en: gedit was unable to save the file:
    
     %s 
    
    Because of an unknown reason (2). Please report this Problem to submit@bugs.gnome.org
el: Ο Κειμενογράφος δε μπόρεσε να αποθηκεύσει το αρχείο:
    
     %s 
    
    Λόγω αγνώστου σφάλματος (2). Παρακαλώ αναφέρατε αυτό το σφάλμα στο submit@bugs.gnome.org

en: gedit was unable to save the file: 
    
     %s 
    
    Make sure that the path you provided exists,and that you have the appropriate write permissions.
el: O Κειμενογράφος δε μπόρεσε να αποθηκεύσει το αρχείο: 
    
     %s 
    
    Παρακαλώ επιβεβαιώστε ότι το μονοπάτι που ορίσατε υπάρχει και ότι έχεται τα κατάλληλα δικαιώματα εγγραφής.

en: gedit: Browse for program location...
el: gedit: Περιήγηση για τη θέση προγράμματος...

en: gedit: Diff plugin
el: gedit: Άρθρωμα διαφορών αρχείων

en: gedit: E-mail plugin
el: gedit: Άρθρωμα ηλεκτρονικής αλληλογραφίας

en: gedit: Number Converter plugin
el: gedit: Άρθρωμα Μετατροπέα Αριθμών

en: gedit: Preferences
el: Κειμενογράφος: Προτιμίσεις

en: gedit: Print Preview
el: Κειμενογράφος: Προεπισκόπιση Εκτύπωσης

en: gedit: Set program location...
el: gedit: Καθορισμός θέσης προγράμματος...

en: gedit: Shell Output plugin
el: gedit: Άρθρωμα Αποτελέσματος Φλοιού

en: gedit: Web Browse plugin
el: gedit: Άρθρωμα περιήγησης δικτυακού ιστού

en: gedit: e-mail plugin
el: Κειμενογράφος: άρθρωμα ηλεκτρονικής αλληλογραφίας

en: label
el: ετικέτα

en: location
el: τοποθεσία
