gtkhtml 0.5 - en to da translation catalogue (281 entries)

en: /bulb.png" hspace=10></td><td width="100%">Place your text here</td></tr></table></td></tr></table>
da: /bulb.png" hspace=10></td><td width="100%">Placér din tekst hér</td></tr></table></td></tr></table>

en: /empty_image.png" align="top" border="0"></td></tr><tr><td><font size="-1">Image 1: <b>description</b></font></td></tr></table></td></tr></table>
da: /empty_image.png" align="top" border="0"></td></tr><tr><td><font size="-1">Billede 1: <b>beskrivelse</b></font></td></tr></table></td></tr></table>

en: <None>
da: <Ingen>

en: A_ddress
da: A_dresse

en: Add '%s' to dictionary
da: Tilføj '%s' i ordbogen

en: Add Keyboard Shortcuts
da: Tilføj tastaturgenveje

en: Address
da: Adresse

en: Align
da: Justér

en: Alignment
da: Justering

en: Alignment:
da: Justering:

en: Alphabeta item
da: Alfabetisk element

en: Alphabetical List
da: Alfabetisk liste

en: Apply changes to:
da: Udfør ændringer på:

en: Automatic
da: Automatisk

en: Automatically detect links
da: Automatisk genkendelse af lænker

en: Background
da: Baggrund

en: Background Color
da: Bakgrundsfarve

en: Background Image
da: Baggrundsbillede

en: Behavior
da: Opførsel

en: Blue
da: Blå

en: Blue 3D
da: Blå 3D

en: Bold
da: Fremhævet

en: Border
da: Kant

en: Border:
da: Kant:

en: Bottom
da: Bund

en: Bulleted List
da: Punktliste

en: Can't load fixed font.
da: Kan ikke indlæse fast skrifttype.

en: Cannot execute gtkhtml properties
da: Kan ikke udføre gtkhtml egenskaber

en: Cell
da: Celle

en: Cell contents
da: Celleindhold

en: Cell...
da: Celle...

en: Center justifies the paragraphs
da: Centrerer afsnittene

en: Check '%s' spelling...
da: Tjek '%s' stavning...

en: Check spelling of the document
da: Tjek staving i dokumentet

en: Clear
da: Tøm

en: Color
da: Farve

en: Color:
da: Farve:

en: Colors
da: Farver

en: Column
da: Kolonne

en: Column after
da: Kolonnen efter

en: Column before
da: Kolonnen før

en: Column span:
da: kolonnebredde:

en: Columns:
da: Kolonner:

en: Command
da: Kommando

en: Composer Properties
da: Egenskaber for skrivning

en: Composer Properties planned
da: Planlagte egenskaber for skrivning

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy selection to clipboard
da: Kopiér det valgte til klippebordet

en: Copy the selection
da: Kopiér det valgte

en: Could not initialize Bonobo
da: Kunne ikke initialisere Bonobo

en: Could not initialize GNORBA
da: Kunne ikke initialisere GNORBA

en: Could not load glade file.
da: Kunne ikke indlæse glade-fil.

en: Cu_t
da: Klip u_d

en: Cut
da: Klip

en: Cut selection to clipboard
da: Klip det valgte til klippebordet

en: Cut the selection
da: Klip det valgte bort

en: Dark header
da: Mørk toptekst

en: Don't wrap
da: Ombryd ikke

en: Dot item
da: Prikelement

en: EBrowser control
da: EBrowser kontrol

en: EBrowser factory
da: EBrowser fabrik

en: Enable
da: Aktivér

en: Enable spell checking
da: Brug stavekontrol

en: Factory for the EBrowser control
da: Fabrik for EBrowser kontrol

en: Find A Regular Expression
da: Søg efter et regulært udtryk

en: Find And Replace
da: Søg og erstat

en: Find Regular E_xpression...
da: Find regulært udtr_yk...

en: Find Regular Expression
da: Find regulært udtryk

en: Find _Again
da: Find _igen

en: Find again
da: Find igen

en: Find and Replace
da: Søg og erstat

en: Fixed width
da: Fast bredde

en: Flat gray
da: Flad grå

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: For printing
da: Til udskrivning

en: For_mat
da: For_matér

en: GNOME HTML Editor
da: GNOME HTML-redigering

en: GNOME HTML Editor Control
da: Kontrol for GNOME HTML-redigering

en: GNOME HTML Editor Factory
da: GNOME HTML-redigering fabrik

en: Grab keys
da: Hente-taster

en: Green
da: Grøn

en: HTML Browser control
da: HTML-læser kontrol

en: Header
da: Titel

en: Header 1
da: Titel 1

en: Header 2
da: Titel 2

en: Header 3
da: Titel 3

en: Header 4
da: Titel 4

en: Header 5
da: Titel 5

en: Header 6
da: Titel 6

en: Header _1
da: Titel _1

en: Header _2
da: Titel _2

en: Header _3
da: Titel _3

en: Header _4
da: Titel _4

en: Header _5
da: Titel _5

en: Header _6
da: Titel _6

en: Height:
da: Højde:

en: Horizontal alignment:
da: Vandret justering:

en: Horizontal:
da: Vandret:

en: Ignore '%s'
da: Ignorér '%s'

en: Image
da: Billede

en: Image frame
da: Billederamme

en: Image selection
da: Billedvalg

en: Image...
da: Billede...

en: Indent
da: Indryk

en: Indents the paragraphs less
da: Indrykker afsnittene mindre

en: Indents the paragraphs more
da: Indrykker afsnittene mere

en: Insert
da: Indsæt

en: Insert HTML link into document...
da: Indsæt HTML-lænke i dokumentet...

en: Insert HTML template into document...
da: Indsæt HTML-skabelon i dokumentet...

en: Insert image into document...
da: Indsæt billede i dokumentet...

en: Insert rule into document...
da: Indsæt regel i dokumentet...

en: Insert table into document...
da: Indsæt tabel i dokumentet...

en: Italic
da: Kursiv

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Language
da: Sprog

en: Left
da: Venstre

en: Left align
da: Venstrejustér

en: Left justifies the paragraphs
da: Venstrejusterer afsnittene

en: Length:
da: Længde:

en: Link
da: Lænke

en: Link...
da: Lænke...

en: Make the current Paragraph style Normal
da: Brug Normal som stil for afsnit

en: Make the current paragraph a bulleted list
da: Lav dette afsnit om til en punktliste

en: Make the current paragraph a list with roman numerals
da: Lav dette afsnit om til en liste med romerske tal

en: Make the current paragraph a numbered list
da: Lav dette afsnit om til en nummereret liste

en: Make the current paragraph an H1 header
da: Lav dette afsnit om til en H1-titel

en: Make the current paragraph an H2 header
da: Lav dette afsnit om til en H2-titel

en: Make the current paragraph an H3 header
da: Lav dette afsnit om til en H3-titel

en: Make the current paragraph an H4 header
da: Lav dette afsnit om til en H4-titel

en: Make the current paragraph an H5 header
da: Lav dette afsnit om til en H5-titel

en: Make the current paragraph an H6 header
da: Lav dette afsnit om til en H6-titel

en: Make the current paragraph an address
da: Lav dette afsnit om til en adresse

en: Make the current paragraph an alphabetical list
da: Lav dette afsnit om til en alfabetisk liste

en: Makes the text bold
da: Gør det udvalgte fed

en: Makes the text italic
da: Gør det udvalgte kursiveret

en: Middle
da: Midt på

en: Miscellaneous
da: Forskelligt

en: Modify the file's properties
da: Ændr filens egenskaber

en: New shortcut:
da: Ny genvej:

en: Next
da: Næste

en: No misspelled word found
da: Ingen fejlstavede ord fundet

en: None
da: Ingen

en: Note
da: Bemærkning

en: Number item
da: Talelement

en: Numbered List
da: Nummereret liste

en: Numbered _List
da: Nummereret _liste

en: On screen
da: På skærmen

en: Open file...
da: Åbn fil...

en: Other...
da: Andet...

en: Padding
da: Fyld

en: Padding:
da: Fyld:

en: Page
da: Side

en: Page...
da: Billede...

en: Paragraph
da: Afsnit

en: Paragraph...
da: Afsnit...

en: Paste
da: Indsæt

en: Paste from clipboard
da: Indsæt fra klippebord

en: Paste the clipboard
da: Indsæt klippebordet

en: Percent
da: Procent

en: Percent %
da: Procent %

en: Pick a color
da: Vælg en farve

en: Pixels
da: Piksler

en: Plain
da: Almindelig

en: Points
da: Punkter

en: Pr_operties...
da: E_genskaber...

en: Preformat
da: Præformatér

en: Print pre_view
da: Udskriv _smugkig

en: Print preview
da: Udskriv smugkig

en: Properties
da: Egenskaber

en: Purple
da: Purpur

en: Red
da: Rød

en: Redo
da: Omgør

en: Redo previously undone change
da: Omgør tidligere fortrudte ændring

en: Redo the undone action
da: Genopret fortrudt handling

en: Remove link
da: Fjern lænke

en: Replace
da: Erstat

en: Replace all
da: Erstat alle

en: Replace confirmation
da: Bekræftelse ved erstat

en: Right
da: Højre

en: Right align
da: Højrejustér

en: Right justifies the paragraphs
da: Højrejusterer afsnittene

en: Roman List
da: Romersk liste

en: Roman Numeral List
da: Liste med romerske tal

en: Roman item
da: Romersk element

en: Row
da: Række

en: Row above
da: Rækken ovenover

en: Row below
da: Rækken nedenunder

en: Row span:
da: Rækkebredde:

en: Rows:
da: Rækker:

en: Rule
da: Regel

en: Rule...
da: Regel...

en: Sample
da: Prøve

en: Save file as...
da: Gem fil som...

en: Scope
da: Område

en: Select HTML fixed width font
da: Vælg skrifttype med fast bredde for HTML

en: Select HTML fixed width font for printing
da: Vælg HTML skrifttype med fast bredde for udskrift

en: Select HTML variable width font
da: Vælg HTML skrifttype med variabel bredde

en: Select HTML variable width font for printing
da: Vælg HTML skrifttype med variabel bredde til udskrift

en: Select _All
da: Vælg _alt

en: Select command
da: Vælg kommando

en: Select the entire contents of the document
da: Vælg hele indholdet i dokumentet

en: Shaded
da: Skyggelagt

en: Shortcut
da: Genvej

en: Shortcuts _type:
da: _Type genvej:

en: Show animated images
da: Vis animerede billeder

en: Size
da: Størrelse

en: Spacing
da: Mellemrum

en: Spacing:
da: Mellemrum:

en: Spell Checking
da: Stavekontrol

en: Spell checker
da: Stavekontrol

en: Strikeout
da: Gennemstreget

en: Strikes out the text
da: Gennemstreger det udvalgte

en: Style
da: Stil

en: Style:
da: Stil:

en: Su_perscript
da: Su_perskript

en: Subs_cript
da: Subs_kript

en: Subscript
da: Subskript

en: Suggest word
da: Foreslå ord

en: Superscript
da: Superskript

en: Table
da: Tabel

en: Table Insert
da: Indsæt tabel

en: Table delete
da: Slet tabel

en: Table insert
da: Indsæt tabel

en: Table...
da: Tabel...

en: Te_mplate...
da: _Skabelon...

en: Template
da: Skabelon

en: Text
da: Tekst

en: Text...
da: Tekst...

en: Toggle typewriter font style
da: Slå skrivemaskine skrifttypestil til/fra

en: Typewriter
da: Skrivemaskine

en: Underline
da: Understreget

en: Underlines the text
da: Understreger det udvalgte

en: Undo
da: Fortryd

en: Undo previous changes
da: Fortryd de tidligere ændringer

en: Undo the last action
da: Fortryd den sidste handling

en: Unindent
da: Indryk ikke

en: Variable width
da: Variabel bredde

en: Vertical:
da: Lodret:

en: Width:
da: Bredde:

en: Wrap
da: Ombryd

en: Wrapping:
da: Ombrydning:

en: Yellow
da: Gul

en: Yellow, flowers
da: Gul, blomster

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Alignment
da: _Justering

en: _Alphabetical List
da: _Alfabetisk liste

en: _Bold
da: _Fed

en: _Bulleted List
da: _Punktliste

en: _Center
da: _Centrér

en: _Copy
da: _Kopiér

en: _Decrease Indent
da: _Mindre indrykning

en: _Delete
da: _Slet

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Font Size
da: Skri_fttypestørrelse

en: _Heading
da: _Titel

en: _Image...
da: B_illede...

en: _Increase Indent
da: Øg _indrykning

en: _Insert
da: _Indsæt

en: _Italic
da: Kurs_iv

en: _Left
da: _Venstre

en: _Link...
da: _Lænke...

en: _Paste
da: _Indsæt

en: _Plain text
da: _Normal tekst

en: _Preformat
da: _Præformatér

en: _Redo
da: _Genopret

en: _Replace...
da: _Erstat...

en: _Right
da: Høj_re

en: _Roman Numeral List
da: Liste med _romerske tal

en: _Rule...
da: _Regel...

en: _Spell check document...
da: _Tjek stavning i dokumentet...

en: _Strikeout
da: _Gennemstreget

en: _Style
da: _Stil

en: _Table...
da: _Tabel...

en: _Underline
da: _Understreget

en: _Undo
da: _Fortryd

en: backward
da: baglæns

en: case sensitive
da: skeln mellem store og små bogstaver

en: height
da: højde

en: search backward
da: søg tilbage

en: width
da: bredde

en: with
da: med
