gnumeric 0.71 - en to da translation catalogue (2261 entries)

en: 
    @EXAMPLES=
    DAVERAGE(A1:C7, "Salary", A9:A11) equals 42296.3333.
    DAVERAGE(A1:C7, "Age", A9:A11) equals 39.
    DAVERAGE(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 40782.5.
    DAVERAGE(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 36.
    
    @SEEALSO=DCOUNT
da: 
    @EXAMPLES=
    DAVERAGE(A1:C7, "Løn", A9:A11) er lig med 42296.3333.
    DAVERAGE(A1:C7, "Alder", A9:A11) er lig med 39.
    DAVERAGE(A1:C7, "Løn", A9:B11) er lig med 40782.5.
    DAVERAGE(A1:C7, "Alder", A9:B11) er lig med 36.
    
    @SEEALSO=DCOUNT

en: 
    @EXAMPLES=
    DCOUNT(A1:C7, "Salary", A9:A11) equals 3.
    DCOUNT(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 2.
    DCOUNT(A1:C7, "Name", A9:B11) equals 0.
    
    @SEEALSO=DAVERAGE
da: 
    @EXAMPLES=
    DCOUNT(A1:C7, "Løn", A9:A11) er lig med 3.
    DCOUNT(A1:C7, "Løn", A9:B11) er lig med 2.
    DCOUNT(A1:C7, "Navn", A9:B11) er lig med 0.
    
    @SEEALSO=DAVERAGE

en: 
    @EXAMPLES=
    DCOUNTA(A1:C7, "Salary", A9:A11) equals 3.
    DCOUNTA(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 2.
    DCOUNTA(A1:C7, "Name", A9:B11) equals 2.
    
    @SEEALSO=DCOUNT
da: 
    @EXAMPLES=
    DCOUNTA(A1:C7, "Løn", A9:A11) er lig med 3.
    DCOUNTA(A1:C7, "Løn", A9:B11) er lig med 2.
    DCOUNTA(A1:C7, "Navn", A9:B11) er lig med 2.
    
    @SEEALSO=DCOUNT

en: 
    @EXAMPLES=
    DMAX(A1:C7, "Salary", A9:A11) equals 47242.
    DMAX(A1:C7, "Age", A9:A11) equals 45.
    DMAX(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 43.
    
    @SEEALSO=DMIN
da: 
    @EXAMPLES=
    DMAX(A1:C7, "Løn", A9:A11) er lig med 47242.
    DMAX(A1:C7, "Alder", A9:A11) er lig med 45.
    DMAX(A1:C7, "Alder", A9:B11) er lig med 43.
    
    @SEEALSO=DMIN

en: 
    @EXAMPLES=
    DMIN(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 34323.
    DMIN(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 29.
    
    @SEEALSO=DMAX
da: 
    @EXAMPLES=
    DMIN(A1:C7, "Løn", A9:B11) er lig med 34323.
    DMIN(A1:C7, "Alder", A9:B11) er lig med 29.
    
    @SEEALSO=DMAX

en: 
    @EXAMPLES=
    DPRODUCT(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 1247.
    
    @SEEALSO=DSUM
da: 
    @EXAMPLES=
    DPRODUCT(A1:C7, "Alder", A9:B11) er lig med 1247.
    
    @SEEALSO=DSUM

en: 
    @EXAMPLES=
    DSTDEV(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 9.89949.
    DSTDEV(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 9135.112506.
    
    @SEEALSO=DSTDEVP
da: 
    @EXAMPLES=
    DSTDEV(A1:C7, "Alder", A9:B11) er lig med 9.89949.
    DSTDEV(A1:C7, "Løn", A9:B11) er lig med 9135.112506.
    
    @SEEALSO=DSTDEVP

en: 
    @EXAMPLES=
    DSTDEVP(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 7.
    DSTDEVP(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 6459.5.
    
    @SEEALSO=DSTDEV
da: 
    @EXAMPLES=
    DSTDEVP(A1:C7, "Alder", A9:B11) er lig med 7.
    DSTDEVP(A1:C7, "Løn", A9:B11) er lig med 6459.5.
    
    @SEEALSO=DSTDEV

en: 
    @EXAMPLES=
    DSUM(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 72.
    DSUM(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 81565.
    
    @SEEALSO=DPRODUCT
da: 
    @EXAMPLES=
    DSUM(A1:C7, "Alder", A9:B11) er lig med 72.
    DSUM(A1:C7, "Løn", A9:B11) er lig med 81565.
    
    @SEEALSO=DPRODUCT

en: 
    @EXAMPLES=
    DVAR(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 98.
    DVAR(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 83450280.5.
    
    @SEEALSO=DVARP
da: 
    @EXAMPLES=
    DVAR(A1:C7, "Alder", A9:B11) er lig med 98.
    DVAR(A1:C7, "Løn", A9:B11) er lig med 83450280.5.
    
    @SEEALSO=DVARP

en: 
    @EXAMPLES=
    DVARP(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 49.
    DVARP(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 41725140.25.
    
    @SEEALSO=DVAR
da: 
    @EXAMPLES=
    DVARP(A1:C7, "Alder", A9:B11) er lig med 49.
    DVARP(A1:C7, "Løn", A9:B11) er lig med 41725140.25.
    
    @SEEALSO=DVAR

en:  Unknown formula
da:  Ukendt formel

en: #NAME?
da: #NAVN?

en: #NULL!
da: #NUL!

en: #NUM!
da: #TAL!

en: #RECALC!
da: #OMBEREGN!

en: #UNKNOWN!
da: #UKENDT!

en: #VALUE!
da: #VÆRDI!

en: $
da: kr

en: % of normal size
da: % af normal størrelse

en: %d lines to import
da: %d linjer at eksportere

en: %dR x %dC
da: %dLx%dK

en: %s
    is a directory name
da: %s
    er navnet på et katalog

en: %s is not a valid destination region
da: %s er ikke et gyldigt destinationsområde

en: %s is not a valid source region
da: %s er ikke et gyldigt kildeområde

en: %s is not true.
da: %s er ikke sand.

en: %s[in memory, marked for deactivation]
da: %s[i hukommelsen, mærket til deaktivering]

en: %s[in memory]
da: %s[i hukommelsen]

en: %s[marked for deactivation]
da: %s[mærket til deaktivering]

en: '%s' has a circular reference
da: '%s' har en cirkulær henvisning

en: '%s' is not a number
da: '%s' er ikke et tal

en: (1 - alpha) =
da: (1 - alfa) =

en: (C) 1998-2001 Miguel de Icaza
da: © 1998-2001 Miguel de Icaza

en: *Apr
da: *apr

en: *Aug
da: *aug

en: *Dec
da: *dec

en: *Feb
da: *feb

en: *Fri
da: *fre

en: *Jan
da: *jan

en: *Jul
da: *jul

en: *Jun
da: *jun

en: *Mar
da: *mar

en: *May
da: *maj

en: *Mon
da: *man

en: *Nov
da: *nov

en: *Oct
da: *okt

en: *Sat
da: *lør

en: *Sep
da: *sep

en: *Sun
da: *søn

en: *Thu
da: *tor

en: *Tue
da: *tir

en: *Wed
da: *ons

en: .95
da: 0.95

en: /%g%% CI for the Mean from/to
da: /%g%% CI for middelværdien fra/til

en: /ANOVA/Source of Variation/Between Groups/Within Groups/Total
da: /ANOVA/Kilde til variation/Mellem grupper/Indenfor grupper/Total

en: /ANOVA/Source of Variation/Rows/Columns/Error/Total
da: /ANOVA/Kilde til variation/Rækker/Kolonner/Fejl/Total

en: /ANOVA/Source of Variation/Rows/Columns/Interaction/Within
da: /ANOVA/Kilde til variation/Rækker/Kolonner/Sammenhæng/Indre

en: /Coefficients/Standard Error/t Stat/P-value/Lower %0.0f%%/Upper %0.0f%%
da: /Koefficienter/Standardafvigelse/t-værdi/P-værdi/nedre %0.0f%%/Øvre %0.0f%%

en: /Count/Sum/Average/Variance
da: /Grupper/Sum/Gennemsnit/Varians

en: /Groups/Count/Sum/Average/Variance
da: /Grupper/Antal/Sum/Gennemsnit/Varians

en: /Mean/Known Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/z/P (Z<=z) one-tail/z Critical one-tail/P (Z<=z) two-tail/z Critical two-tail
da: /Middel/Kendt varians/Observationer/Hypotetisk middelforskel/Observeret middelforskel/z/P(Z<=z) ensidet/z kritisk værdi ensidet/P(Z<=z) tosidet/z kritisk værdi tosidet

en: /Mean/Standard Error/Median/Mode/Standard Deviation/Sample Variance/Kurtosis/Skewness/Range/Minimum/Maximum/Sum/Count
da: /Gennemsnit/Standardafvigelse/Median/Modus/Standardafvigelse/Stikprøvevarians/Kurtoisis/Skævhed/Område/Minimum/Maksimum/Sum/Antal

en: /Mean/Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
da: /Middel/Varians/Observationer/Hypotetisk middelforskel/Observeret middelforskel/fg/t værdi/P(T<=t) ensidet/t kritisk værdi ensidet/P(T<=t) tosidet/t kritisk tosidet

en: /Mean/Variance/Observations/Pearson Correlation/Hypothesized Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
da: /Middel/Varians/Pearson korrelation/Hypotetisk middelforskel/fg/t værdi/P(T<=t) ensidet/t kritisk værdi ensidet/P(T<=t) tosidet/t kritisk tosidet

en: /Mean/Variance/Observations/Pooled Variance/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
da: /Middel/Varians/Observationer/Samlet varians/Hypotetisk middelforskel/Observeret middelforskel/fg/t værdi/P(T<=t) ensidet/t kritisk værdi ensidet/P(T<=t) tosidet/t kritisk tosidet

en: /Mean/Variance/Observations/df/F/P (F<=f) right-tail/F Critical right-tail/P (f<=F) left-tail/F Critical left-tail/P two-tail/F Critical two-tail
da: /Middel/Varians/Observationer/fg/F/P(F<=f) højresidet/F kritisk højresidet/P(F<=f) venstresidet/F kritisk venstresidet/P tosidet/F kritisk tosidet

en: /SS/df/MS/F/P-value/F critical
da: /SS/fg/MS/F/P-værdi/F kritisk værdi

en: /SUMMARY OUTPUT//Regression Statistics/Multiple R/R Square/Adjusted R Square/Standard Error/Observations//ANOVA//Regression/Residual/Total///Intercept
da: /SUMMARISK UDDATA//Regression statistik/Multipel R/R²/Justeret R²/Standardafvigelse/Observationer//ANOVA//Regression/Residual/Total///Sammenfald

en: /SUMMARY/Count/Sum/Average/Variance
da: OVERSIGT/Antal/Sum/Gennemsnit/Varians

en: /df/SS/MS/F/Significance of F
da: /fg/SS/MS/F/Signifikans for F

en: 0.05
da: 0,05

en: 12.5% Grey
da: 12.5% grå

en: 25% Grey
da: 25% grå

en: 50% Grey
da: 50% grå

en: 6.25% Grey
da: 6.25% grå

en: 75% Grey
da: 75% grå

en: <Has not been set>
da: <Er ikke blevet angivet>

en: @FUNCTION=ABS
    @SYNTAX=ABS(b1)
    @DESCRIPTION=ABS implements the Absolute Value function:  the result is to drop the negative sign (if present).  This can be done for integers and floating point numbers.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    ABS(7) equals 7.
    ABS(-3.14) equals 3.14.
    
    @SEEALSO=CEIL, FLOOR
da: @FUNCTION=ABS
    @SYNTAX=ABS(tal)
    @DESCRIPTION=Giver den absolutte/numeriske værdi af tallet @tal (resultatet er at et evt. minus-tegn forsvinder). Dette kan gøres for heltal og kommatal.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    ABS(7) er lig med 7.
    ABS(-3.14) er lig med 3.14.
    
    @SEEALSO=CEIL, FLOOR

en: @FUNCTION=ACCRINT
    @SYNTAX=ACCRINT(issue,first_interest,settlement,rate,par,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=ACCRINT calculates the accrued interest for a security that pays periodic interest.  @issue is the issue date of the security.  @first_interest is the first interest date of the security.  @settlement is the settlement date of the sequrity.  The settlement date is always after the issue date (the date when the security is bought). @rate is the annual rate of the security and @par is the par value of the security. @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @issue date, @first_interest date, or @settlement date is not valid, ACCRINT returns #NUM! error. The dates must be @issue < @first_interest < @settlement, or ACCRINT returns #NUM! error. If @rate <= 0 or @par <= 0 , ACCRINT returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis < 0 or @basis > 4, ACCRINT returns #NUM! error. If @issue date is after @settlement date or they are the same, ACCRINT returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=ACCRINTM
da: @FUNCTION=ACCRINT
    @SYNTAX=ACCRINT(udstedelse,første_rente,anbringelse,rente,pari,frekvens[,basis])
    @DESCRIPTION=ACCRINT beregner den påløbne rente for et værdipapir som udbetaler periodisk rente. @udstedelse er udstedelsesdatoen  for værdipapiret. @første_rente er den første rentedato for værdipapiret. @anbringelse er anbringelsesdatoen for værdipapiret. Anbringelsesdatoen ligger altid efter udstedelsesdatoen (@anbringelse er datoen hvor værdipapiret blev købt). @rente er værdipapirets pålydende årlige rente, og @pari er værdipapirets pålydende værdi. @frekvens er antal udbetalinger om året. Tilladte værdier er: 1 = årligt, 2 = halvårligt, 4 = kvartalsvist. @basis er den type rentedagsberegning du vil bruge:
    
    0  amerikansk 30/360
    1  faktiske dage/faktiske dage
    2  faktiske dage/360
    3  faktiske dage/365
    4  europæisk 30/360
    
    Hvis dato for @udstedelse, @første_rente eller @anbringelse ikke er gyldig, returnerer ACCRINT en #TAL!-fejl. Datoerne skal være @udstedelse < @første_rente < @anbringelse, ellers returnerer ACCRINT en #TAL!-fejl. Hvis @rente eller @pari er nul eller negativ returnerer ACCRINT en #TAL!-fejl. Hvis @basis udelades, anvendes amerikansk 30/360. Hvis @basis < 0 eller @basis > 4, returnerer ACCRINT en #TAL!-fejl. Hvis dato for @udstedelse er efter dato for @anbringelse eller de er ens, returnerer ACCRINT en #TAL!-fejl. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=ACCRINTM

en: @FUNCTION=ACCRINTM
    @SYNTAX=ACCRINTM(issue,maturity,rate[,par,basis])
    @DESCRIPTION=ACCRINTM calculates and returns the accrued interest for a security from @issue to @maturity date.  @issue is the issue date of the security.  @maturity is the maturity date of the security.  @rate is the annual rate of the security and @par is the par value of the security. If you omit @par, ACCRINTM applies $1,000 instead.  @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @issue date or @maturity date is not valid, ACCRINTM returns #NUM! error. If @rate <= 0 or @par <= 0, ACCRINTM returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis < 0 or @basis > 4, ACCRINTM returns #NUM! error. If @issue date is after @maturity date or they are the same, ACCRINTM returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=ACCRINT
da: @FUNCTION=ACCRINTM
    @SYNTAX=ACCRINTM(udstedelse,forfald,rente,[pari,basis])
    @DESCRIPTION=ACCRINTM beregner og returnerer den påløbne rente for et værdipapir fra @udstedelse- til @forfald-datoerne. @udstedelse er udstedelsesdatoen for værdipapiret. @forfald er forfaldsdatoen for værdipapiret. @rente er værdipapirets pålydende årlige rente, og @pari er værdipapirets pålydende værdi. Hvis du udelader @pari, bruger ACCRINTM et beløb på 1000. @basis er den type rentedagsberegning som du vil bruge:
    
    0  amerikansk 30/360
    1  faktiske dage/faktiske dage
    2  faktiske dage/360
    3  faktiske dage/365
    4  europæisk 30/360
    
    Hvis dato for @udstedelse eller @forfald ikke er gyldig, returnerer ACCRINTM en #TAL!-fejl. Hvis @rente eller @pari er nul eller negativ returnerer ACCRINTM en #TAL!-fejl. Hvis @basis udelades, anvendes amerikansk 30/360. Hvis @basis < 0 eller @basis > 4, returnerer ACCRINTM en #TAL!-fejl. Hvis dato for @udstedelse er efter dato for @forfald eller de er ens, returnerer ACCRINTM en #TAL!-fejl. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=ACCRINT

en: @FUNCTION=ADDRESS
    @SYNTAX=ADDRESS(row_num,col_num[,abs_num,a1,text])
    @DESCRIPTION=ADDRESS returns a cell address as text for specified row and column numbers. 
    If @abs_num is 1 or omitted, ADDRESS returns absolute reference. If @abs_num is 2 ADDRESS returns absolute row and relative column.  If @abs_num is 3 ADDRESS returns relative row and absolute column. If @abs_num is 4 ADDRESS returns relative reference. If @abs_num is greater than 4 ADDRESS returns #VALUE! error. 
    @a1 is a logical value that specifies the reference style.  If @a1 is TRUE or omitted, ADDRESS returns an A1-style reference, i.e. $D$4.  Otherwise ADDRESS returns an R1C1-style reference, i.e. R4C4. 
    @text specifies the name of the worksheet to be used as the external reference.  
    If @row_num or @col_num is less than one, ADDRESS returns #VALUE! error. 
    @EXAMPLES=
    ADDRESS(5,4) equals "$D$5".
    ADDRESS(5,4,4) equals "D5".
    ADDRESS(5,4,3,FALSE) equals "R[5]C4".
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=ADDRESS
    @SYNTAX=ADDRESS(rækkenum,kolnum[,absnum,a1,tekst])
    @DESCRIPTION=ADDRESS returnerer en celleadresse som tekst for angivne række- og kolonnenumre. 
    Hvis @absnum er 1 eller udeladt, returnerer ADDRESS en absolut reference. Hvis @absnum er 2, returnerer ADDRESS en absolut række og relativ kolonne. Hvis @absnum er 3, returnerer ADDRESS en relativ række og absolut kolonne. Hvis @absnum er 4, returnerer ADDRESS en relativ reference. Hvis @absnum er større end 4 returnerer ADDRESS en NUM!-fejl. 
    @a1 er en logisk værdi som angiver referenceformen. Hvis @a1 er SAND eller udeladt, returnerer ADDRESS en A1-formsreference, fx $D$4.  Ellers returnerer ADDRESS en R1C1-formsreference, fx R4C4. 
    @tekst angiver navnet på arbejdsarket som bruges som den eksterne reference. 
    Hvis @rækkenum eller @kolnum er mindre end én, returnerer ADDRESS en #TAL!-fejl. 
    @EXAMPLES=
    ADDRESS(5,4) er lig "$D$5".
    ADDRESS(5,4,4) er lig "D5".
    ADDRESS(5,4,3,FALSE) er lig "R[5]C4".
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=AMORDEGRC
    @SYNTAX=AMORDEGRC(cost,purchase_date,first_period,salvage,period,rate[,basis])
    @DESCRIPTION=AMORDEGRC returns the depreciation for each accounting period.@settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @frequency is other than 1, 2, or 4, AMORDEGRC returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=AMORDEGRC
    @SYNTAX=AMORDEGRC(omkostning,købsdato,første_periode,skrapværdi,frekvens,rente[,basis])
    @DESCRIPTION=AMORDEGRC returnerer afskrivningen for hver regnskabsperiode. @købsdato er købsdatoen for værdipapiret. @frekvens er antal regnskabsperioder om året. Tilladte værdier er: 1 = årligt, 2 = halvårligt, 4 = kvartalsvist. @basis er den type rentedagsberegning du vil bruge:
    
    0  amerikansk 30/360
    1  faktiske dage/faktiske dage
    2  faktiske dage/360
    3  faktiske dage/365
    4  europæisk 30/360
    
    Hvis frekvens er andet end 1, 2 eller 4 returnerer AMORDEGRC en #NUM!-fejl. Hvis @basis udelades, anvendes amerikansk 30/360. Hvis @basis ikke er mellem 0 og 4, returnerer AMORDEGRC en #NUM!-fejl. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=AMORLINC
    @SYNTAX=AMORLINC(cost,purchase_date,first_period,salvage,period,rate[,basis])
    @DESCRIPTION=AMORLINC returns the depreciation for each accounting period.@settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @frequency is other than 1, 2, or 4, AMORLINC returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=AMORLINC
    @SYNTAX=AMORLINC(omkostning,købsdato,første_periode,skrapværdi,frekvens,rente[,basis])
    @DESCRIPTION=AMORLINC returnerer afskrivningen for hver regnskabsperiode. @købsdato er købsdatoen for værdipapiret. @basis er den type rentedagsberegning du vil bruge:
    
    0  amerikansk 30/360
    1  faktiske dage/faktiske dage
    2  faktiske dage/360
    3  faktiske dage/365
    4  europæisk 30/360
    
    Hvis frekvens er andet end 1, 2 eller 4 returnerer AMORLINC en #NUM!-fejl. Hvis @basis udelades, anvendes amerikansk 30/360. Hvis @basis ikke er mellem 0 og 4, returnerer AMORLINC en #NUM!-fejl. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=AND
    @SYNTAX=AND(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=AND implements the logical AND function: the result is TRUE if all of the expressions evaluate to TRUE, otherwise it returns FALSE.
    @b1, trough @bN are expressions that should evaluate to TRUE or FALSE.  If an integer or floating point value is provided zero is considered FALSE and anything else is TRUE.
    If the values contain strings or empty cells those values are ignored. If no logical values are provided, then the error #VALUE! is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    AND(TRUE,TRUE) equals TRUE.
    AND(TRUE,FALSE) equals FALSE.
    
    Let us assume that A1 holds number five and A2 number one.  Then
    AND(A1>3,A2<2) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=OR, NOT
da: @FUNCTION=AND
    @SYNTAX=AND(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=AND giver den logiske OG funktion: resultatet er SAND hvis alt i udtrykket evalueres til SAND, ellers returneres den FALSK.
    @b1 til @bN er udtryk som bliver til SAND eller FALSK. Hvis et heltal eller kommatal angives, antages nul at være FALSK og alt andet SAND.
    Værdier der indeholder tekst eller tomme celler, bliver ignoreret. Hvis ingen logiske værdier er angivet, returneres en #VÆRDI!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    AND(TRUE,TRUE) er lig med SAND.
    AND(TRUE,FALSE) er lig med FALSK.
    
    Lad os antage at A1 indeholder tallet 5 og A2 tallet 1. Så har vi at AND(A1>3,A2<2) er lig med SAND.
    
    @SEEALSO=OR, NOT

en: @FUNCTION=ASINH
    @SYNTAX=ASINH(x)
    @DESCRIPTION=ASINH function calculates the inverse hyperbolic sine of @x; that is the value whose hyperbolic sine is @x.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ASINH(0.5) equals 0.481212.
    ASINH(1.0) equals 0.881374.
    
    @SEEALSO=ASIN, ACOSH, SIN, COS, DEGREES, RADIANS
da: @FUNCTION=ASINH
    @SYNTAX=ASINH(x)
    @DESCRIPTION=ASINH-funktionen beregner den inverse hyperbolske sinus til x; det vil sige den værdi hvis hyperbolske sinus er @x.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    ASINH(0.5) er lig med 0.481212.
    ASINH(1.0) er lig med 0.881374.
    
    @SEEALSO=ASIN, ACOSH, SIN, COS, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=ATAN
    @SYNTAX=ATAN(x)
    @DESCRIPTION=ATAN function calculates the arc tangent of @x; that is the value whose tangent is @x. Return value is in radians.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ATAN(0.5) equals 0,463648.
    ATAN(1) equals 0,785398.
    
    @SEEALSO=TAN, COS, SIN, DEGREES, RADIANS
da: @FUNCTION=ATAN
    @SYNTAX=ATAN(x)
    @DESCRIPTION=ATAN-funktionen beregner den inverse tangens til @x; det vil sige den værdi hvis tangens er @x. Returværdien er givet i radianer.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    ATAN(0.5) er lig med 0.463648.
    ATAN(1) er lig med 0.785398.
    
    @SEEALSO=TAN, COS, SIN, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=ATAN2
    @SYNTAX=ATAN2(b1,b2)
    @DESCRIPTION=ATAN2 function calculates the arc tangent of the two variables @b1 and @b2.  It is similar to calculating the arc tangent of @b2 / @b1, except that the signs of both arguments are used to determine the quadrant of the result. The result is in radians.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ATAN2(0.5,1.0) equals 1.107149.
    ATAN2(-0.5,2.0) equals 1.815775.
    
    @SEEALSO=ATAN, ATANH, COS, SIN, DEGREES, RADIANS
da: @FUNCTION=ATAN2
    @SYNTAX=ATAN2(b1,b2)
    @DESCRIPTION=ATAN2-funktionen beregner den inverse tangens til de to parametre @b1 og @b2. Dette er det samme som at beregne den inverse tangens til @b2 / @b1, bortset fra at fortegnene til parametrene bruges til at bestemme hvilken kvadrant resultatet falder inden for. Resultatet er i radianer.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    ATAN2(0.5,1.0) er lig med 1.107149.
    ATAN2(-0.5,2.0) er lig med 1.815775.
    
    @SEEALSO=ATAN, ATANH, COS, SIN, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=AVEDEV
    @SYNTAX=AVEDEV(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=AVEDEV returns the average of the absolute deviations of a data set from their mean.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    AVEDEV(A1:A5) equals 7.84.
    
    @SEEALSO=STDEV
da: @FUNCTION=AVEDEV
    @SYNTAX=AVEDEV(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=AVEDEV returnerer gennemsnittet af de absolutte afvigelser fra middelværdien i en datamængde.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1. Da får vi at
    AVEDEV(A1:A5) er lig med 7.84.
    
    @SEEALSO=STDEV

en: @FUNCTION=AVERAGE
    @SYNTAX=AVERAGE(value1, value2,...)
    @DESCRIPTION=AVERAGE computes the average of all the values and cells referenced in the argument list.  This is equivalent to the sum of the arguments divided by the count of the arguments.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    AVERAGE(A1:A5) equals 23.2.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT
da: @FUNCTION=AVERAGE
    @SYNTAX=SUM(værdi1, værdi2, ...)
    @DESCRIPTION=Beregner gennemsnittet af alle de angivne værdier og celler. Dette er det samme som summen af alle parametrene delt med antallet.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1. Så har vi at
    AVERAGE(A1:A5) er lig med 23.2.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT

en: @FUNCTION=AVERAGEA
    @SYNTAX=AVERAGEA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=AVERAGEA returns the average of the given arguments.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    AVERAGEA(A1:A5) equals 18.94.
    
    @SEEALSO=AVERAGE
da: @FUNCTION=AVERAGEA
    @SYNTAX=AVERAGEA(tal1, tal2, ...)
    @DESCRIPTION=AVERAGEA returnerer gennemsnittet af de givne parametre. Tal, tekst og logiske værdier tages også med i beregningen. Hvis cellen indeholder tekst eller parameteren bliver til FALSK, regnes det som værdien 0. Hvis parameteren har værdien SAND, regnes det som 1. Bemærk at tomme celler ikke tælles med.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene og teksten 11.4, 17.3, "mangler", 25.9 og 40.1. Da får vi at
    AVERAGEA(A1:A5) er lig med 18.94.
    
    @SEEALSO=AVERAGE

en: @FUNCTION=BESSELI
    @SYNTAX=BESSELI(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELI function returns the Neumann, Weber or Bessel function. @x is where the function is evaluated. @y is the order of the bessel function, if non-integer it is truncated.
    If @x or @y are not numeric a #VALUE! error is returned. If @y < 0 a #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    BESSELI(0.7,3) equals 0.007367374.
    
    @SEEALSO=BESSELJ,BESSELK,BESSELY
da: @FUNCTION=BESSELI
    @SYNTAX=BESSELI(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELI-funktionen returnerer Neumann-, Weber- eller Bessel-funktionen. @x er hvor funktionen returnerer en værdi. @y er Bessel-funktionens orden; hvis dette ikke er et heltal, afrundes det.
    Hvis @x eller @y ikke er tal returneres en #VÆRDI!-fejl. Hvis @y < 0 returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    BESSELI(0.7,3) er lig med 0.007367374.
    
    @SEEALSO=BESSELJ,BESSELK,BESSELY

en: @FUNCTION=BESSELJ
    @SYNTAX=BESSELJ(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELJ function returns the bessel function with @x is where the function is evaluated. @y is the order of the bessel function, if non-integer it is truncated.
    If @x or @y are not numeric a #VALUE! error is returned.  If @y < 0 a #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    BESSELJ(0.89,3) equals 0.013974004.
    
    @SEEALSO=BESSELJ,BESSELK,BESSELY
da: @FUNCTION=BESSELJ
    @SYNTAX=BESSELJ(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELJ-funktionen returnerer Bessel-funktionen. @x er hvor funktionen returnerer en værdi. @y er Bessel-funktionens orden; hvis dette ikke er et heltal, afrundes det.
    Hvis @x eller @y ikke er tal returneres en #VÆRDI!-fejl. Hvis @y < 0 returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    BESSELK(0.89,3) er lig med 0.013974004.
    
    @SEEALSO=BESSELI,BESSELK,BESSELY

en: @FUNCTION=BESSELK
    @SYNTAX=BESSELK(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELK function returns the Neumann, Weber or Bessel function. @x is where the function is evaluated. @y is the order of the bessel function, if non-integer it is truncated.
    If x or n are not numeric a #VALUE! error is returned. If y < 0 a #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    BESSELK(3,9) equals 397.95880.
    
    @SEEALSO=BESSELI,BESSELJ,BESSELY
da: @FUNCTION=BESSELK
    @SYNTAX=BESSELK(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELK-funktionen returnerer Neumann-, Weber- eller Bessel-funktionen. @x er hvor funktionen returnerer en værdi. @y er Bessel-funktionens orden; hvis dette ikke er et heltal, afrundes det.
    Hvis @x eller @y ikke er tal returneres en #VÆRDI!-fejl. Hvis @y < 0 returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    BESSELK(3,9) er lig med 397.95880.
    
    @SEEALSO=BESSELI,BESSELJ,BESSELY

en: @FUNCTION=BESSELY
    @SYNTAX=BESSELY(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELY function returns the Neumann, Weber or Bessel function. @x is where the function is evaluated. @y is the order of the bessel function, if non-integer it is truncated.
    If x or n are not numeric a #VALUE! error is returned. If n < 0 a #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    BESSELY(4,2) equals 0.215903595.
    
    @SEEALSO=BESSELJ,BESSELK,BESSELY
da: @FUNCTION=BESSELY
    @SYNTAX=BESSELY(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELY-funktionen returnerer Neumann-, Weber- eller Bessel-funktionen.  @x er hvor funktionen returnerer en værdi. @y er Bessel-funktionens orden; hvis dette ikke er et heltal, afrundes det.
    Hvis @x eller @y ikke er tal returneres en #VÆRDI!-fejl. Hvis @y < 0 returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    BESSELK(4,2) er lig med 0.215903595.
    
    @SEEALSO=BESSELI,BESSELJ,BESSELK

en: @FUNCTION=BETADIST
    @SYNTAX=BETADIST(x,alpha,beta[,a,b])
    @DESCRIPTION=BETADIST function returns the cumulative beta distribution. @a is the optional lower bound of @x and @b is the optional upper bound of @x.  If @a is not given, BETADIST uses 0.  If @b is not given, BETADIST uses 1.
    If @x < @a or @x > @b BETADIST returns #NUM! error. If @alpha <= 0 or @beta <= 0, BETADIST returns #NUM! error. If @a >= @b BETADIST returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    BETADIST(0.12,2,3) equals 0.07319808.
    
    @SEEALSO=BETAINV
da: @FUNCTION=BETADIST
    @SYNTAX=BETADIST(x,alfa,beta[,a,b])
    @DESCRIPTION=BETADIST-funktionen returnerer den kumulative betafordeling. 
    @a er den valgfrie nedre grænse for @x, og @b er den valgfrie øvre grænse for @x. Hvis @a ikke er givet, bruges 0. Hvis @b ikke er givet, bruges 1.
    Hvis @x < @a eller @x > @b, returneres en #TAL!-fejl. Hvis @alfa <= 0 eller @beta <= 0, returneres en #TAL!-fejl. Hvis @a >= @b, returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    BETADIST(0.12,2,3) er lig med 0.07319808.
    
    @SEEALSO=BETAINV

en: @FUNCTION=BETAINV
    @SYNTAX=BETAINV(p,alpha,beta[,a,b])
    @DESCRIPTION=BETAINV function returns the inverse of cumulative beta distribution.  @a is the optional lower bound of @x and @b is the optinal upper bound of @x.  If @a is not given, BETAINV uses 0.  If @b is not given, BETAINV uses 1.
    If @p < 0 or @p > 1 BETAINV returns #NUM! error. If @alpha <= 0 or @beta <= 0, BETAINV returns #NUM! error. If @a >= @b BETAINV returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    BETAINV(0.45,1.6,1) equals 0.607096629.
    
    @SEEALSO=BETADIST
da: @FUNCTION=BETAINV
    @SYNTAX=BETAINV(p,alfa,beta[,a,b])
    @DESCRIPTION=BETAINV-funktionen returnerer det inverse af den kumulative betafordeling. @a er den valgfrie nedre grænse for @x, og @b er den valgfrie øvre grænse for @x. Hvis @a ikke er givet, bruges 0. Hvis @b ikke er givet, bruges 1.
    Hvis @p < 0 eller @p > 1, returneres en #TAL!-fejl. Hvis alfa <= 0 eller @beta <= 0, returneres en #TAL!-fejl. Hvis @a >= @b, returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    BETAINV(0.45,1.6,1) er lig med 0.607096629.
    
    @SEEALSO=BETADIST

en: @FUNCTION=BIN2DEC
    @SYNTAX=BIN2DEC(x)
    @DESCRIPTION=BIN2DEC function converts a binary number in string or number to its decimal equivalent.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    BIN2DEC(101) equals 5.
    
    @SEEALSO=DEC2BIN, BIN2OCT, BIN2HEX
da: @FUNCTION=BIN2DEC
    @SYNTAX=BIN2DEC(x)
    @DESCRIPTION=BIN2DEC-funktionen konverterer et binært tal i en streng eller et tal til den decimale ækvivalent.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    BIN2DEC(101) er lig med 5.
    
    @SEEALSO=DEC2BIN, BIN2OCT, BIN2HEX

en: @FUNCTION=BIN2HEX
    @SYNTAX=BIN2HEX(number[,places])
    @DESCRIPTION=BIN2HEX function converts a binary number to a hexadecimal number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    BIN2HEX(100111) equals 27.
    
    @SEEALSO=HEX2BIN, BIN2OCT, BIN2DEC
da: @FUNTION=BIN2HEX
    @SYNTAX=BIN2HEX(tal[,pladser])
    @DESCRIPTION=BIN2HEX-funktionen konverterer et binært tal til et hexadecimalt tal. @pladser er et valgfrit felt som angiver antallet af pladser som skal udfyldes med nuller.
    Hvis @pladser er for lille eller negativ, returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    BIN2HEX(100111) er lig med 27.
    
    @SEEALSO=HEX2BIN, BIN2OCT, BIN2DEC

en: @FUNCTION=BIN2OCT
    @SYNTAX=BIN2OCT(number[,places])
    @DESCRIPTION=BIN2OCT function converts a binary number to an octal number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    BIN2OCT(110111) equals 67.
    
    @SEEALSO=OCT2BIN, BIN2DEC, BIN2HEX
da: @FUNCTION=BIN2OCT
    @SYNTAX=BIN2OCT=(tal[,pladser])
    @DESCRIPTION=BIN2OCT-funktionen konverterer et binært tal til et oktalt tal. @pladser er et valgfrit felt som angiver antallet af pladser som skal udfyldes med nuller.
    Hvis @pladser er for lille eller negativ, returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    BIN2OCT(110111) er lig med 67.
    
    @SEEALSO=OCT2BIN, BIN2DEC, BIN2HEX

en: @FUNCTION=BINOMDIST
    @SYNTAX=BINOMDIST(n,trials,p,cumulative)
    @DESCRIPTION=BINOMDIST function returns the binomial distribution. @n is the number of successes, @trials is the total number of independent trials, @p is the probability of success in trials, and @cumulative describes whether to return the sum of thebinomial function from 0 to @n.
    If @n or @trials are non-integer they are truncated. If @n < 0 or @trials < 0 BINOMDIST returns #NUM! error. If @n > trials BINOMDIST returns #NUM! error. If @p < 0 or @p > 1 BINOMDIST returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    BINOMDIST(3,5,0.8,0) equals 0.2048.
    
    @SEEALSO=POISSON
da: @FUNCTION=BINOMDIST
    @SYNTAX=BINOMDIST(n,forsøg,p,kumulativ)
    @DESCRIPTION=BINOMDIST-funktionen returnerer binominalfordelingen. @n er antal succeser, @forsøg er totalt antal uafhængige forsøg, @p er sandsynligheden for succes ved et forsøg, og @kumulativ angiver om summen fra 0 til @n af binominalfunktionen skal returneres.
    Hvis @n eller @forsøg ikke er heltal, bliver de afkortet. Hvis @n < 0 eller @forsøg < 0, returneres en #TAL!-fejl. Hvis @n > @forsøg, returneres en NUM!-fejl. Hvis @p < 0 eller @p > 1, returneres også en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    BINOMDIST(3,5,0.8,0) er lig med 0.2048.
    
    @SEEALSO=POISSON

en: @FUNCTION=BITAND
    @SYNTAX=BITAND(a,b)
    @DESCRIPTION=The BITAND function returns bitwise and-ing of its arguments.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITOR,BITXOR
da: @FUNCTION=BITAND
    @SYNTAX=BITAND(a,b)
    @DESCRIPTION=BITAND-funktionen returnerer bitvis OG af dens parametre.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITOR,BITXOR

en: @FUNCTION=BITLSHIFT
    @SYNTAX=BITLSHIFT(x,n)
    @DESCRIPTION=The BITLSHIFT function returns @x bit-shifted left by @n bits.
    If @n is negative, a right shift will in effect be performed.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITRSHIFT
da: @FUNCTION=BITLSHIFT
    @SYNTAX=BITLSHIFT(x,n)
    @DESCRIPTION=BITLSHIFT-funktionen returnerer @x skiftet til venstre med @n bit.
    Hvis @n er negativ, svarer det til at et højreskift bliver udført.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITRSHIFT

en: @FUNCTION=BITOR
    @SYNTAX=BITOR(a,b)
    @DESCRIPTION=The BITOR function returns bitwise or-ing of its arguments.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITXOR,BITAND
da: @FUNCTION=BITOR
    @SYNTAX=BITOR(a,b)
    @DESCRIPTION=BITOR-funktionen returnerer bitvis ELLER af dens parametre.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITXOR,BITAND

en: @FUNCTION=BITRSHIFT
    @SYNTAX=BITRSHIFT(x,n)
    @DESCRIPTION=The BITRSHIFT function returns @x bit-shifted right by @n bits.
    If @n is negative, a left shift will in effect be performed.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITRSHIFT
da: @FUNCTION=BITRSHIFT
    @SYNTAX=BITRSHIFT(x,n)
    @DESCRIPTION=BITRSHIFT-funktionen returnerer @x skiftet til højre med @n bit.
    Hvis @n er negativ, svarer det til at et venstreskift bliver udført.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITRSHIFT

en: @FUNCTION=BITXOR
    @SYNTAX=BITXOR(a,b)
    @DESCRIPTION=The BITXOR function returns bitwise exclusive or-ing of its arguments.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITOR,BITAND
da: @FUNCTION=BITXOR
    @SYNTAX=BITXOR(a,b)
    @DESCRIPTION=BITXOR-funktionen returnerer bitvis eksklusiv ELLER af dens parametre.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITOR,BITAND

en: @FUNCTION=CEIL
    @SYNTAX=CEIL(x)
    @DESCRIPTION=CEIL function rounds @x up to the next nearest integer.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    CEIL(0.4) equals 1.
    CEIL(-1.1) equals -1.
    CEIL(-2.9) equals -2.
    
    @SEEALSO=ABS, FLOOR, INT
da: @FUNCTION=CEIL
    @SYNTAX=CEIL(x)
    @DESCRIPTION=CEIL-funktionen runder @x op til nærmeste heltal.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    CEIL(0.4) er lig med 1.
    CEIL(-1.1) er lig med -1.
    CEIL(-2.9) er lig med -2.
    
    @SEEALSO=ABS, FLOOR, INT

en: @FUNCTION=CEILING
    @SYNTAX=CEILING(x,significance)
    @DESCRIPTION=CEILING function rounds @x up to the nearest multiple of @significance. 
    If @x or @significance is non-numeric CEILING returns #VALUE! error. If @x and @significance have different signs CEILING returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    CEILING(2.43,1) equals 3.
    CEILING(123.123,3) equals 126.
    
    @SEEALSO=CEIL
da: @FUNCTION=CEILING
    @SYNTAX=CEILING(x,signifikans)
    @DESCRIPTION=CEILING runder @x op til nærmeste produkt af signifikans. 
    Hvis @x eller @signifikans ikke er tal, returnerer CEILING en #VÆRDI!-fejl. Hvis @x eller @signifikans har forskelige fortegn, returnerer CEILING en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    CEILING(2.43,1) er lig med 3.
    CEILING(123.123,3) er lig med 126.
    
    @SEEALSO=CEIL

en: @FUNCTION=CELL
    @SYNTAX=CELL(type,ref)
    @DESCRIPTION=CELL returns information about the formatting, location, or contents of a cell. 
    @type specifies the type of information you want to obtain:
          address       Returns the given cell reference as text.
         col           Returns the number of the column in @ref.
         contents      Returns the contents of the cell in @ref.
         format        Returns the code of the format of the cell.
         parentheses   Returns 1 if @ref contains a negative value
                       and it's format displays it with parentheses.
         row           Returns the number of the row in @ref.
         width         Returns the column width.
    
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    CEll("format",A1) returns the code of the format of the cell A1.
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=CELL
    @SYNTAX=CELL(type,ref)
    @DESCRIPTION=CELL returnerer information om formateringen, placeringen eller indholdet af en celle. 
    @type angiver den type information du vil have:
         address       Returnerer den givne cellereference som tekst.
         col           Returnerer nummeret på kolonnen i @ref.
         contents      Returnerer indholdet af cellen i @ref.
         format        Returnerer formatkoden for cellen.
         parentheses   Returnerer 1 hvis @ref indeholder en negativ værdi
                       og dens format viser den med paranteser.
         row           Returnerer nummeret på rækken i @ref.
         width         Returnerer kolonnebredden.
    
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    CELL("format",A1) returnerer formatkoden for celle A1.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=CHAR
    @SYNTAX=CHAR(x)
    @DESCRIPTION=CHAR returns the ASCII character represented by the number @x.
    @EXAMPLES=
    CHAR(65) equals A.
    
    @SEEALSO=CODE
da: @FUNCTION=CHAR
    @SYNTAX=CHAR(x)
    @DESCRIPTION=CHAR returnerer det ASCII-tegn der svarer til tallet @x.
    @EXAMPLES=
    CHAR(65) er lig med A.
    
    @SEEALSO=CODE

en: @FUNCTION=CHIDIST
    @SYNTAX=CHIDIST(x,dof)
    @DESCRIPTION=CHIDIST function returns the one-tailed probability of the chi-squared distribution. @dof is the number of degrees of freedom.
    If @dof is non-integer it is truncated.  If @dof < 1 CHIDIST returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    CHIDIST(5.3,2) equals 0.070651213.
    
    @SEEALSO=CHIINV,CHITEST
da: @FUNCTION=CHIDIST
    @SYNTAX=CHIDIST(x,fg)
    @DESCRIPTION=CHIDIST-funktionen returnerer den enkeltsidige sandsynlighed for chi²-fordelingen. @fg er antallet af frihedsgrader.
    Hvis @fg ikke er et heltal, bliver det afkortet. Hvis @fg < 1, returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    CHIDIST(5.3,2) er lig med 0.070651213.
    
    @SEEALSO=CHIINV,CHITEST

en: @FUNCTION=CHIINV
    @SYNTAX=CHIINV(p,dof)
    @DESCRIPTION=CHIINV function returns the inverse of the one-tailed probability of the chi-squared distribution.
    If @p < 0 or @p > 1 or @dof < 1 CHIINV returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    CHIINV(0.98,7) equals 1.564293004.
    
    @SEEALSO=CHIDIST,CHITEST
da: @FUNCTION=CHIINV
    @SYNTAX=CHIINV(p,fg)
    @DESCRIPTION=CHIINV-funktionen returnerer det inverse af den enkeltsidede sandsynlighed til chi²-fordelingen.
    Hvis @p < 0 eller @p > 1 eller @fg < 1, returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    CHIINV(0.98,7) er lig med 1.564293004.
    
    @SEEALSO=CHIDIST,CHITEST

en: @FUNCTION=CHITEST
    @SYNTAX=CHITEST(actual_range,theoretical_range)
    @DESCRIPTION=CHITEST function returns the test for independence of chi-squared distribution.
    @actual_range is a range that contains the observed data points. @theoretical_range is a range that contains the expected values of the data points.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=CHIDIST,CHIINV
da: @FUNCTION=CHITEST
    @SYNTAX=CHITEST(faktisk_interval,teoretisk_interval)
    @DESCRIPTION=CHITEST-funktionen returnerer uafhængighedstesten til chi²-fordelingen.
    @faktisk_interval er et interval som indeholder de observerede datapunkter. @teoretisk_interval er et interval som indeholder de forventede værdier for datapunkterne.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=CHIDIST,CHIINV

en: @FUNCTION=CHOOSE
    @SYNTAX=CHOOSE(index[,value1][,value2]...)
    @DESCRIPTION=CHOOSE returns the value of index @index. @index is rounded to an integer if it is not.
    If @index < 1 or @index > number of values: returns #VAL!.
    @EXAMPLES=
    CHOOSE(3,"Apple","Orange","Grape","Perry") equals "Grape".
    
    @SEEALSO=IF
da: @FUNCTION=CHOOSE
    @SYNTAX=CHOOSE(indeks[,værdi1][,værdi2]...)
    @DESCRIPTION=CHOOSE returnerer værdien af indekset @indeks. @indeks rundes af til et heltal hvis det ikke er det i forvejen.
    Hvis @indeks < 1 eller @indeks > antal værdier, returneres #VAL!.
    @EXAMPLES=
    CHOOSE(3,"Apple","Orange","Grape","Perry") er lig "Grape".
    
    @SEEALSO=IF

en: @FUNCTION=CLEAN
    @SYNTAX=CLEAN(string)
    @DESCRIPTION=CLEAN removes any non-printable characters from @string.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    CLEAN("one"\&char(7)) equals "one".
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=CLEAN
    @SYNTAX=CLEAN(tekst)
    @DESCRIPTION=CLEAN fjerner ethvert ikke-skrivbart tegn fra @tekst.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    CLEAN("ups"\&char(7)) er lig med "ups".
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=CODE
    @SYNTAX=CODE(char)
    @DESCRIPTION=CODE returns the ASCII number for the character @char.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    CODE("A") equals 65.
    
    @SEEALSO=CHAR
da: @FUNCTION=CODE
    @SYNTAX=CODE(tegn)
    @DESCRIPTION=CODE returnerer ASCII-nummeret for tegnet @tegn.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    CODE("A") er lig med 65.
    
    @SEEALSO=CHAR

en: @FUNCTION=COLUMN
    @SYNTAX=COLUMN([reference])
    @DESCRIPTION=COLUMN function returns an array of the column numbers taking a default argument of the containing cell position.
    If @reference is neither an array nor a reference nor a range returns #VALUE!.
    @EXAMPLES=
    COLUMN() in E1 equals 5.
    
    @SEEALSO=COLUMNS,ROW,ROWS
da: @FUNCTION=COLUMN
    @SYNTAX=COLUMN([reference])
    @DESCRIPTION=COLUMN-funktionen returnerer en matrix med kolonnenumre og tager den indeholdende celleposition som standardparameter.
    Hvis @reference hverken er en matrix, en reference eller et interval, returnerer funktionen en #VÆRDI!-fejl.
    @EXAMPLES=
    COLUMN() i E1 er lig 5.
    
    @SEEALSO=COLUMNS,ROW,ROWS

en: @FUNCTION=COLUMNS
    @SYNTAX=COLUMNS(reference)
    @DESCRIPTION=COLUMNS function returns the number of columns in area or array reference.
    If @reference is neither an array nor a reference nor a range returns #VALUE!.
    @EXAMPLES=
    COLUMNS(H2:J3) equals 3.
    
    @SEEALSO=COLUMN,ROW,ROWS
da: @FUNCTION=COLUMNS
    @SYNTAX=COLUMNS(reference)
    @DESCRIPTION=COLUMNS-funktionen returnerer antal kolonner i et interval eller matrixreference.
    Hvis @reference hverken er en tabel, en reference eller et interval, returnerer funktionen en #VÆRDI!-fejl.
    @EXAMPLES=
    COLUMNS(H2:J3) er lig 3.
    
    @SEEALSO=COLUMN,ROW,ROWS

en: @FUNCTION=COMBIN
    @SYNTAX=COMBIN(n,k)
    @DESCRIPTION=COMBIN computes the number of combinations. 
    Performing this function on a non-integer or a negative number returns an error.  Also if @n is less than @k returns an error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    COMBIN(8,6) equals 28.
    COMBIN(6,2) equals 15.
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=COMBIN
    @SYNTAX=COMBIN(n,k)
    @DESCRIPTION=COMBIN beregner antallet af kombinationsmuligheder, dvs. hvor mange måder man kan vælge et antal på @k ud af @n mulige.
    Hvis @n og @k ikke er hele, positive tal returneres en fejl. Desuden returneres en fejl hvis @n er mindre end @k.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    COMBIN(8,6) er lig med 28.
    COMBIN(6,2) er lig med 15.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=COMPLEX
    @SYNTAX=COMPLEX(real,im[,suffix])
    @DESCRIPTION=COMPLEX returns a complex number of the form x + yi. @real is the real and @im is the imaginary coefficient of the complex number.  @suffix is the suffix for the imaginary coefficient.  If it is omitted, COMPLEX uses 'i' by default.
    If @suffix is neither 'i' nor 'j', COMPLEX returns #VALUE! error.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    COMPLEX(1,-1) equals 1-i.
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=COMPLEX
    @SYNTAX=COMPLEX(reel,imaginær[,suffiks])
    @DESCRIPTION=COMPLEX returnerer et komplekst tal på formen x + y*i. @reel er den reelle del af det komplekse tal, og @imaginær er den imaginære.  @suffiks er suffikset for den imaginære koefficient. Hvis det udelades, bruger COMPLEX 'i' om standard.
    Hvis @suffiks hverken er 'i' eller 'j', returnerer COMPLEX en #VÆRDI!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    COMPLEX(1,-1) er lig med 1-i.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=CONCATENATE
    @SYNTAX=CONCATENATE(string1[,string2...])
    @DESCRIPTION=CONCATENATE returns up appended strings.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    CONCATENATE("aa","bb") equals "aabb".
    
    @SEEALSO=LEFT, MID, RIGHT
da: @FUNCTION=CONCATENATE
    @SYNTAX=CONCATENATE(tekst1[,tekst2...])
    @DESCRIPTION=Føjer teksterne sammen og returnerer dem.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    CONCATENATE("navle","streng") er lig med "navlestreng".
    
    @SEEALSO=LEFT, MID, RIGHT

en: @FUNCTION=CONFIDENCE
    @SYNTAX=CONFIDENCE(x,stddev,size)
    @DESCRIPTION=CONFIDENCE function returns the confidence interval for a mean. @x is the significance level, @stddev is the population standard deviation, and @size is the size of the sample.
    If @size is non-integer it is truncated.  If @size < 0 CONFIDENCE returns #NUM! error.  If @size is 0 CONFIDENCE returns #DIV/0! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    CONFIDENCE(0.05,1,33) equals 0.341185936.
    
    @SEEALSO=AVERAGE
da: @FUNCTION=CONFIDENCE
    @SYNTAX=CONFIDENCE(x,stdafv,størrelse)
    @DESCRIPTION=CONFIDENCE-funktionen returnerer konfidensintervallet for et gennemsnit. @x er signifikansniveauet, @stdafv er standardafvigelsen, og @størrelse er stikprøvestørrelsen.
    Hvis @størrelse ikke er heltal, afrundes det. Hvis @størrelse < 0, returneres en #TAL!-fejl. Hvis @størrelse er 0, returneres en #DIV/0!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    CONFIDENCE(0.05,1,33) er lig med 0.341185936.
    
    @SEEALSO=AVERAGE

en: @FUNCTION=CONVERT
    @SYNTAX=CONVERT(number,from_unit,to_unit)
    @DESCRIPTION=CONVERT returns a conversion from one measurement system to another.  For example, you can convert a weight in pounds to a weight in grams.  @number is the value you want to convert, @from_unit specifies the unit of the @number, and @to_unit is the unit for the result.
    @from_unit and @to_unit can be any of the following:
    
    Weight and mass:
    'g'    Gram
    'sg'   Slug
    'lbm'  Pound
    'u'    U (atomic mass)
    'ozm'  Ounce
    
    Distance:
    'm'    Meter
    'mi'   Statute mile
    'Nmi'  Nautical mile
    'in'   Inch
    'ft'   Foot
    'yd'   Yard
    'ang'  Angstrom
    'Pica' Pica
    
    Time:
    'yr'   Year
    'day'  Day
    'hr'   Hour
    'mn'   Minute
    'sec'  Second
    
    Pressure:
    'Pa'   Pascal
    'atm'  Atmosphere
    'mmHg' mm of Mercury
    
    Force:
    'N'    Newton
    'dyn'  Dyne
    'lbf'  Pound force
    
    Energy:
    'J'    Joule
    'e'    Erg
    'c'    Thermodynamic calorie
    'cal'  IT calorie
    'eV'   Electron volt
    'HPh'  Horsepower-hour
    'Wh'   Watt-hour
    'flb'  Foot-pound
    'BTU'  BTU
    
    Power:
    'HP'   Horsepower
    'W'    Watt
    Magnetism:
    'T'    Tesla
    'ga'   Gauss
    
    Temperature:
    'C'    Degree Celsius
    'F'    Degree Fahrenheit
    'K'    Degree Kelvin
    
    Liquid measure:
    'tsp'  Teaspoon
    'tbs'  Tablespoon
    'oz'   Fluid ounce
    'cup'  Cup
    'pt'   Pint
    'qt'   Quart
    'gal'  Gallon
    'l'    Liter
    
    For metric units any of the following prefixes can be used:
    'E'  exa    1E+18
    'P'  peta   1E+15
    'T'  tera   1E+12
    'G'  giga   1E+09
    'M'  mega   1E+06
    'k'  kilo   1E+03
    'h'  hecto  1E+02
    'e'  dekao  1E+01
    'd'  deci   1E-01
    'c'  centi  1E-02
    'm'  milli  1E-03
    'u'  micro  1E-06
    'n'  nano   1E-09
    'p'  pico   1E-12
    'f'  femto  1E-15
    'a'  atto   1E-18
    
    If @from_unit and @to_unit are different types, CONVERT returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    CONVERT(3,"lbm","g") equals 1360.7769.
    CONVERT(5.8,"m","in") equals 228.3465.
    CONVERT(7.9,"cal","J") equals 33.07567.
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=CONVERT
    @SYNTAX=CONVERT(tal,fra_enhed,til_enhed)
    @DESCRIPTION=CONVERT omdanner et tal fra et målesystem til et andet. Du kan for eksempel konvertere en vægt i pund til en vægt i gram. @tal er værdien du ønsker at konvertere, @fra_enhed angiver enheden af @tal, og @til_enhed er enheden for resultatet.
    @fra_enhed og @til_enhed kan være følgende:
    
    Vægt og masse:
    'g'    gram
    'sg'   slug
    'lbm'  pund
    'u'    u (atommasse)
    'ozm'  unse
    
    Afstand:
    'm'    meter
    'mi'   statutmil
    'Nmi'  sømil
    'in'   tomme
    'ft'   fod
    'yd'   yard
    'ang'  ångstrøm
    'Pica' pica
    
    Tid:
    'yr'   år
    'day'  dag
    'hr'   time
    'mn'   minut
    'sec'  sekund
    
    Tryk:
    'Pa'   pascal
    'atm'  atmosfære
    'mmHg' millimeter kviksølv
    
    Kraft:
    'N'    newton
    'dyn'  dyne
    'lbf'  pund kraft
    
    Energi:
    'J'    joule
    'e'    erg
    'c'    termodynamisk kalorie
    'cal'  IT-kalorie
    'eV'   elektronvolt
    'HPh   hestekrafttime
    'Wh'   watt-time
    'flb'  fod-pund
    'BTU'  BTU
    
    Effekt:
    'HP'   hestekraft
    'W'    watt
    
    Magnetisme:
    'T'    tesla
    'ga'   gauss
    
    Temperatur:
    'C'    grader celsius
    'F'    grader fahrenheit
    'K'    kelvin
    
    Væskemål:
    'tsp'  teske
    'tbs'  spiseske
    'oz'   flydende unse
    'cup'  kop
    'pt'   pint
    'qt'   kvart
    'gal'  gallon
    'l'    liter
    
    For metriske enheder kan følgende præfikser benyttes:
    'E'  exa    1E+18
    'P'  peta   1E+15
    'T'  tera   1E+12
    'G'  giga   1E+09
    'M'  mega   1E+06
    'k'  kilo   1E+03
    'h'  hekto  1E+02
    'e'  deka   1E+01
    'd'  deci   1E-01
    'c'  centi  1E-02
    'm'  milli  1E-03
    'u'  mikro  1E-06
    'n'  nano   1E-09
    'p'  piko   1E-12
    'f'  femto  1E-15
    'a'  atto   1E-18
    
    Hvis @fra_enhed og @til_enhed er forskellige typer, returnerer CONVERT en #TAL!-fejl. 
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    CONVERT(3,"lbm","g") er lig med 1360.7769.
    CONVERT(5.8,"m","in") er lig med 228.3465.
    CONVERT(7.9,"cal","J") er lig med 33.07567.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=CORREL
    @SYNTAX=CORREL(array1,array2)
    @DESCRIPTION=CORREL returns the correlation coefficient of two data sets.
    Strings and empty cells are simply ignored.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    CORREL(A1:A5,B1:B5) equals 0.996124788.
    
    @SEEALSO=COVAR,FISHER,FISHERINV
da: @FUNCTION=CORREL
    @SYNTAX=CORREL(matrix1, matrix2)
    @DESCRIPTION=CORREL returnerer korrelationskoefficienten for to datamængder.
    Tekst og tomme celler ignoreres.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1, og cellerne B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5 og 42.7. Så har vi at
    CORREL(A1:A5,B1:B5) er lig med 0.996124788.
    
    @SEEALSO=COVAR,FISHER,FISHERINV

en: @FUNCTION=COS
    @SYNTAX=COS(x)
    @DESCRIPTION=COS function returns the cosine of @x, where @x is given in radians.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    COS(0.5) equals 0.877583.
    COS(1) equals 0.540302.
    
    @SEEALSO=COSH, SIN, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES
da: @FUNCTION=COS
    @SYNTAX=COS(x)
    @DESCRIPTION=COS-funktionen returnerer cosinus til @x, hvor @x er givet i radianer.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    COS(0.5) er lig med 0.877583.
    COS(1) er lig med 0.540302.
    
    @SEEALSO=COSH, SIN, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES

en: @FUNCTION=COSH
    @SYNTAX=COSH(x)
    @DESCRIPTION=COSH function returns the hyperbolic cosine of @x, which is defined mathematically as (exp(@x) + exp(-@x)) / 2.   @x is in radians.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    COSH(0.5) equals 1.127626.
    COSH(1) equals 1.543081.
    
    @SEEALSO=COS, SIN, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES, EXP
da: @FUNCTION=COSH
    @SYNTAX=COSH(x)
    @DESCRIPTION=COSH-funktionen returnerer den hyperbolske cosinus til @x som er defineret matematisk som (exp(@x) + exp(-@x)) / 2. @x er givet i radianer.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    COSH(0.5) er lig med 1.127626.
    COSH(1) er lig med 1.543081.
    
    @SEEALSO=COS, SIN, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES, EXP

en: @FUNCTION=COUNT
    @SYNTAX=COUNT(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=COUNT returns the total number of integer or floating point arguments passed.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    COUNT(A1:A5) equals 5.
    
    @SEEALSO=AVERAGE
da: @FUNCTION=COUNT
    @SYNTAX=COUNT(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=COUNT returnerer antallet af de givne heltal eller kommatal.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1. Så har vi at
    COUNT(A1:A5) er lig med 5.
    
    @SEEALSO=AVERAGE

en: @FUNCTION=COUNTA
    @SYNTAX=COUNTA(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=COUNTA returns the number of arguments passed not including empty cells.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, "missing", "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    COUNTA(A1:A5) equals 5.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,COUNT,DCOUNT,DCOUNTA,PRODUCT,SUM
da: @FUNCTION=COUNTA
    @SYNTAX=SUM(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=Returnerer antallet af de givne parametre, tomme celler ikke 
    inkluderet. 
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1. Så har vi at
    COUNTA(A1:A5) er lig med 5.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,COUNT,DCOUNT,DCOUNTA,PRODUCT,SUM

en: @FUNCTION=COUNTBLANK
    @SYNTAX=COUNTBLANK(range)
    @DESCRIPTION=COUNTBLANK returns the number of blank cells in a @range.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    COUNTBLANK(A1:A20) returns the number of blank cell in A1:A20.
    
    @SEEALSO=COUNT
da: @FUNCTION=COUNTBLANK
    @SYNTAX=COUNTIF (interval)
    @DESCRIPTION=COUNTBLANK returnerer antallet af blanke celler i et givet @interval.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    
    @EXAMPLES=
    COUNTBLANK(A1:A20) returnerer antallet af blanke celler i A1:A20.
    @SEEALSO=COUNT

en: @FUNCTION=COUNTIF
    @SYNTAX=COUNTIF(range,criteria)
    @DESCRIPTION=COUNTIF function counts the number of cells in the given @range that meet the given @criteria.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 23, 27, 28, 33, and 39.  Then
    COUNTIF(A1:A5,"<=28") equals 3.
    COUNTIF(A1:A5,"<28") equals 2.
    COUNTIF(A1:A5,"28") equals 1.
    COUNTIF(A1:A5,">28") equals 2.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUMIF
da: @FUNCTION=COUNTIF
    @SYNTAX=COUNTIF (interval,kriterier)
    @DESCRIPTION=COUNTIF-funktionen tæller antallet af celler i et givet @interval som tilfredsstiller kriterierne.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 23, 27, 28, 33 og 39. Da får vi at:
    COUNTIF(A1:A5,"<=28") er lig med 3.
    COUNTIF(A1:A5,"<28") er lig med 2.
    COUNTIF(A1:A5,"28") er lig med 1.
    COUNTIF(A1:A5,">28") er lig med 2.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUMIF

en: @FUNCTION=COVAR
    @SYNTAX=COVAR(array1,array2)
    @DESCRIPTION=COVAR returns the covariance of two data sets.
    Strings and empty cells are simply ignored.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    COVAR(A1:A5,B1:B5) equals 65.858.
    
    @SEEALSO=CORREL,FISHER,FISHERINV
da: @FUNCTION=COVAR
    @SYNTAX=COVAR(matrix1, matrix2)
    @DESCRIPTION=COVAR returnerer kovariansen for to datamængder.
    Tekst og tomme celler ignoreres.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1, og cellerne B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5 og 42.7. Så har vi at
    COVAR(A1:A5,B1:B5) er lig med 65.858.
    
    @SEEALSO=CORREL,FISHER,FISHERINV

en: @FUNCTION=CRITBINOM
    @SYNTAX=CRITBINOM(trials,p,alpha)
    @DESCRIPTION=CRITBINOM function returns the smallest value for which thecumulative is greater than or equal to a given value. @n is the number of trials, @p is the probability of success in trials, and @alpha is the criterion value. 
    If @trials is a non-integer it is truncated. If @trials < 0 CRITBINOM returns #NUM! error. If @p < 0 or @p > 1 CRITBINOM returns #NUM! error. If @alpha < 0 or @alpha > 1 CRITBINOM returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    CRITBINOM(10,0.5,0.75) equals 6.
    
    @SEEALSO=BINOMDIST
da: @FUNCTION=CRITBINOM
    @SYNTAX=CRITBINOM(forsøg,p,alfa)
    @DESCRIPTION=CRITBINOM-funktionen returnerer den mindste værdi for hvilken den akkumulerede værdi er større eller lig med en given værdi. @forsøg er antal forsøg, @p er sandsynligheden for succes i forsøg, og @alfa er kriteriumværdien. 
    Hvis @forsøg ikke er et helt tal, afrundes det. Hvis @forsøg < 0, returneres en #TAL!-fejl. Hvis @p < 0 eller @p > 1, returneres en #TAL!-fejl. Hvis @alfa < 0 eller @alfa > 1, returneres også en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    CRITBINOM(10,0.5,0.75) er lig med 6.
    
    @SEEALSO=BINOMDIST

en: @FUNCTION=CUMIPMT
    @SYNTAX=CUMIPMT(rate,nper,pv,start_period,end_period,type)
    @DESCRIPTION=CUMIPMT returns the cumulative interest paid on a loan between @start_period and @end_period.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=CUMIPMT
    @SYNTAX=CUMIPMT(rente,nper,pv,start_periode,slut_periode,type)
    @DESCRIPTION=CUMIPMT returnerer den akkumulerede rente betalt på et lån mellem @start_periode og @slut_periode.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=CUMPRINC
    @SYNTAX=CUMPRINC(rate,nper,pv,start_period,end_period,type)
    @DESCRIPTION=CUMPRINC returns the cumulative principal paid on a loan between @start_period and @end_period.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=CUMPRINC
    @SYNTAX=CUMPRINC(rente,nper,pv,startperiode,slutperiode,type)
    @DESCRIPTION=CUMPRINC returnerer den akkumulerede hovedstol betalt på et lån mellem @startperiode og @slutperiode.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=DATE
    @SYNTAX=DATE (year,month,day)
    @DESCRIPTION=DATE returns the number of days since the 1st of january of 1900(the date serial number) for the given year, month and day.
    
    If @month < 1 or @month > 12, the year will be corrected.  A similar correction takes place for days.
    
    The @years should be at least 1900.  If @years < 1900, it is assumed to be 1900 + @years.
    
    If the given date is not valid, DATE returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    DATE(2001, 3, 30) returns 'Mar 30, 2001'.
     
    @SEEALSO=TODAY, NOW
da: @FUNCTION=DATE
    SYNTAX=DATE(år,måned,dag)
    @DESCRIPTION=DATE beregner antallet af dage siden 1. januar 1900 (datoserienummeret) for opgivet år, måned og dag.
    
    Hvis @måned < 1 eller @måned > 12, vil året blive rettet. En lignende rettelse foregår ved dage.
    
    @år bør være mindst 1900. Hvis @år < 1900, antages det at være 1900 + @år
    
    Hvis den givne dato ikke er gyldig, returnerer DATE en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    DATE(2001, 3, 30) returnerer 'Mar 30, 2001'.
     
    @SEEALSO=TODAY, NOW

en: @FUNCTION=DATE2UNIX
    @SYNTAX=DATE2UNIX(serial)
    @DESCRIPTION=DATE2UNIX converts a spreadsheet date and time serial number into a unix time.
    
    A unix time is the number of seconds since midnight January 1, 1970.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NOW, DATE, UNIX2DATE
da: @FUNCTION=DATE2UNIX
    @SYNTAX=DATE2UNIX(arkdato)
    @DESCRIPTION=DATE2UNIX konverterer et tidspunkt i regnearkettil et unix-tidspunkt.
    
    Et unix-tidspunkt er givet som antal sekunder siden midnat 1. januar 1970.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NOW, DATE, UNIX2DATE

en: @FUNCTION=DATEDIF
    @SYNTAX=DATEDIF(date1,date2,interval)
    @DESCRIPTION=DATEDIF returns the difference between two dates.  @interval is one of six possible values:  "y", "m", "d", "ym", "md", and "yd".
    The first three options will return the number of complete years, months, or days, respectively, between the two dates specified.
    "ym" will return the number of full months between the two dates, not including the difference in years.
    "md" will return the number of full days between the two dates, not including the difference in months.
    "yd" will return the number of full days between the two dates, not including the difference in years.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    DATEDIF(DATE(2000,4,30),DATE(2003,8,4),"d") equals 1191.
    DATEDIF(DATE(2000,4,30),DATE(2003,8,4),"y") equals 3.
    
    @SEEALSO=DATE
da: @FUNCTION=DATEDIF
    @SYNTAX=DATEDIF(dato1,dato2,interval)
    @DESCRIPTION=DATEDIF returnerer forskellen mellem to datoer. @interval er en af seks mulige værdier: "y", "m", "d", "ym", "md" og "yd".
    De første tre muligheder returnerer antallet af henholdsvis hele år, måneder eller dage mellem de to angivne datoer.
    "ym" returnerer antallet af hele måneder mellem de to datoer uden at medregne forskellen i år.
    "md" returnerer antallet af hele dage mellem de to datoer uden at medregne forskellen i måneder.
    "yd" returnerer antallet af hele dage mellem de to datoer uden at medregne forskellen i år.
    Denne funktion er Excel-kompatibel
    @EXAMPLES=
    DATEDIF(DATE(2000,4,30),DATE(2003,8,4),"d") er lig med 1191.
    DATEDIF(DATE(2000,4,30),DATE(2003,8,4),"y") er lig med 3.
    
    @SEEALSO=DATE

en: @FUNCTION=DATEVALUE
    @SYNTAX=DATEVALUE(date_str)
    @DESCRIPTION=DATEVALUE returns the serial number of the date.  @date_str is the string that contains the date.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    DATEVALUE("1/1/1999") equals 36161.
    @SEEALSO=DATE
da: @FUNCTION=DATEVALUE
    @SYNTAX=DATEVALUE(datotekst)
    @DESCRIPTION=DATEVALUE returnerer datoens serienummer. @datotekst er strengen som indeholder datoen.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    DATEVALUE("1/1/1999") er lig med 36160.
    @SEEALSO=DATE

en: @FUNCTION=DAVERAGE
    @SYNTAX=DAVERAGE(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DAVERAGE function returns the average of the values in a list or database that match conditions specified.
da: @FUNCTION=DAVERAGE
    @SYNTAX=DAVERAGE(database,felt,kriterier)
    @DESCRIPTION=DAVERAGE-funktionen returnerer gennemsnittet af værdierne i en liste eller en database som passer til de angivne betingelser.

en: @FUNCTION=DAY
    @SYNTAX=DAY (serial_number)
    @DESCRIPTION=DAY converts a serial number to a day of month.
    Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    DAY("10/24/1968") equals 24.
    
    @SEEALSO=MONTH, TIME, NOW, YEAR
da: @FUNCTION=DAY
    @SYNTAX=DAY (serienummer)
    @DESCRIPTION=DAY omdanner et serienummer til en dag i måneden.
    Bemærk at Gnumeric vil udføre almindelig tekst til serienummer-konvertering for dig, så du kan opgive en dato som en tekst.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    DAY ("10/24/1968") er lig med 24.
    
    @SEEALSO=MONTH, TIME, NOW, YEAR

en: @FUNCTION=DAYS360 
    @SYNTAX=DAYS360 (date1,date2,method)
    @DESCRIPTION=DAYS360 returns the number of days from @date1 to @date2 following a 360-day calendar in which all months are assumed to have 30 days.
    If @method is true, the European method will be used.  In this case, if the day of the month is 31 it will be considered as 30.
    If @method is false or omitted, the US method will be used.  This is a somewhat complicated industry standard method.
    Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    DAYS360(DATE(2003, 2, 3), DATE(2007, 4, 2)) equals 1499.
    
    @SEEALSO=MONTH, TIME, NOW, YEAR
da: @FUNCTION=DAYS360
    @SYNTAX=DAYS360 (dato1,dato2,metode)
    @DESCRIPTION=DAYS360 returnerer antal dage fra @dato1 til @dato2 efter en 360-dagskalender hvor alle måneder tænkes at have 30 dage.
    Hvis @metode er sand, vil benyttes den europæiske metode. Hvis dagen i måneden så er 31, vil den blive betragtet som 30.
    Hvis @metode er usand eller udeladt, benyttes den amerikanske metode som er en noget kompliceret industristandard.
    Bemærk at Gnumeric vil udføre almindelig tekst til serienummer-konvertering for dig, så du kan opgive en dato som en tekst.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    DAYS360(DATE(2003, 2, 3), DATE(2007, 4, 2)) er lig med 1499.
    
    @SEEALSO=MONTH, TIME, NOW, YEAR

en: @FUNCTION=DB
    @SYNTAX=DB(cost,salvage,life,period[,month])
    @DESCRIPTION=DB calculates the depreciation of an asset for a given period using the fixed-declining balance method.  @cost is the initial value of the asset.  @salvage is the value after the depreciation. @life is the number of periods overall.  @period is the period for which you want the depreciation to be calculated.  @month is the number of months in the first year of depreciation. If @month is omitted, it is assumed to be 12. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DDB,SLN,SYD
da: @FUNCTION=DB
    @SYNTAX=DB(kost,skrapværdi,levetid,periode[,måned])
    @DESCRIPTION=DB beregner afskrivningen på et aktiv for en given periode ved brug af saldoafskrivning. @kost er aktivets oprindelige omkostning. @skrapværdi er værdien efter afskrivningen, @levetid er antal perioder i alt. @periode er perioden for hvilken du ønsker afskrivningen skal beregnes. @måned er antal måneder i det første år for afskrivningen. Hvis @måned udelades, antages den at være 12. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DDB,SLN,SYD

en: @FUNCTION=DCOUNT
    @SYNTAX=DCOUNT(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DCOUNT function counts the cells that contain numbers in a database that match conditions specified.
da: @FUNCTION=DCOUNT
    @SYNTAX=DCOUNT(database,felt,kriterier)
    @DESCRIPTION=DCOUNT-funktionen optæller de celler som indeholder tal i en database som passer til de opgivne betingelser.

en: @FUNCTION=DCOUNTA
    @SYNTAX=DCOUNTA(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DCOUNTA function counts the cells that contain data in a database that match conditions specified.
da: @FUNCTION=DCOUNTA
    @SYNTAX=DCOUNTA(database,felt,kriterier)
    @DESCRIPTION=DCOUNTA-funktionen optæller de celler som indeholder data i en database som passer til de opgivne betingelser.

en: @FUNCTION=DDB
    @SYNTAX=DDB(cost,salvage,life,period[,factor])
    @DESCRIPTION=DDB returns the depreciation of an asset for a given period using the double-declining balance method or some other similar method you specify.  @cost is the initial value of the asset, @salvage is the value after the last period, @life is the number of periods, @period is the period for which you want the depreciation to be calculated, and @factor is the factor at which the balance declines.  If @factor is omitted, it is assumed to be two (double-declining balance method). 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=SLN,SYD
da: @FUNCTION=DDB
    @SYNTAX=DDB(kost,skrapværdi,levetid,periode[,faktor])
    @DESCRIPTION=DDB beregner afskrivningen på et aktiv for en given periode ved brug af dobbeltafskrivningsmetoden, eller en lignende metode som du angiver. @kost er aktivets oprindelige omkostning. @skrapværdi er værdien efter den sidste afskrivning, @levetid er antal perioder i alt, @periode er perioden for hvilken du ønsker afskrivningen skal beregnes og @faktor er er den faktor som saldoen aftager med. Hvis @faktor udelades, antages den at være 2 (dobbeltafskrivningsmetoden). 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=SLN,SYD

en: @FUNCTION=DEC2BIN
    @SYNTAX=DEC2BIN(number[,places])
    @DESCRIPTION=DEC2BIN function converts a decimal number to a binary number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    DEC2BIN(42) equals 101010.
    
    @SEEALSO=BIN2DEC, DEC2OCT, DEC2HEX
da: @FUNCTION"DEC2BIN
    @SYNTAX=DEC2BIN(tal[,pladser])
    @DESCRIPTION=DEC2BIN-funktionen konverterer et decimaltal til et binært tal. @pladser er et valgfrit felt som angiver antallet af pladser som skal udfyldes med nuller.
    Hvis @pladser er for lille eller negativ, returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    DEC2BIN(42) er lig med 101010.
    
    @SEEALSO=BIN2DEC, DEC2OCT, DEC2HEX

en: @FUNCTION=DEC2HEX
    @SYNTAX=DEC2HEX(number[,places])
    @DESCRIPTION=DEC2HEX function converts a decimal number to a hexadecimal number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    DEC2HEX(42) equals 2A.
    
    @SEEALSO=HEX2DEC, DEC2BIN, DEC2OCT
da: @FUNCTION=DEC2HEX
    @SYNTAX=DEC2HEX(tal,[pladser])
    @DESCRIPTION=DEC2HEX-funktionen konverterer et decimaltal til et hexadecimalt tal. @pladser er et valgfrit felt som angiver antallet af pladser som skal fyldes med nuller.
    Hvis @pladser er for lille eller negativ, returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    DEC2HEX(42) er lig med 2A.
    
    @SEEALSO=HEX2DEC, DEC2BIN, DEC2OCT

en: @FUNCTION=DEC2OCT
    @SYNTAX=DEC2OCT(number[,places])
    @DESCRIPTION=DEC2OCT function converts a decimal number to an octal number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    DEC2OCT(42) equals 52.
    
    @SEEALSO=OCT2DEC, DEC2BIN, DEC2HEX
da: @FUNCTION=DEC2OCT
    @SYNTAX=DEC2OCT(tal[,pladser])
    @DESCRIPTION=DEC2OCT-funktionen konverterer et decimaltal til et oktalt tal. @pladser er et valgfrit felt som angiver antallet af pladser som skal udfyldes med nuller.
    Hvis @pladser er for lille eller negativ returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    DEC2OCT(42) er lig med 52.
    
    @SEEALSO=OCT2DEC, DEC2BIN, DEC2HEX

en: @FUNCTION=DEGREES
    @SYNTAX=DEGREES(x)
    @DESCRIPTION=DEGREES computes the number of degrees equivalent to @x radians.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    DEGREES(2.5) equals 143.2394.
    
    @SEEALSO=RADIANS, PI
da: @FUNCTION=DEGREES
    @SYNTAX=DEGREES(x)
    @DESCRIPTION=Beregner antallet af grader som svarer til @x radianer.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    DEGREES(2.5) er lig med 143.2394.
    
    @SEEALSO=RADIANS, PI

en: @FUNCTION=DEVSQ
    @SYNTAX=DEVSQ(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=DEVSQ returns the sum of squares of deviations of a data set from the sample mean.
    Strings and empty cells are simply ignored.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    DEVSQ(A1:A5) equals 470.56.
    
    @SEEALSO=STDEV
da: @FUNCTION=DEVSQ
    @SYNTAX=DEVSQ(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=DEVSQ returnerer summen af kvadraterne på afvigelserne for en datamængde fra stikprøvens gennemsnit.
    Tekst og tomme celler ignoreres.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1. Da får vi at
    DEVSQ(A1:A5) er lig med 470.56.
    
    @SEEALSO=STDEV

en: @FUNCTION=DGET
    @SYNTAX=DGET(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DGET function returns a single value from a column that match conditions specified.
da: @FUNCTION=DGET
    @SYNTAX=DGET(database,felt,kriterier)
    @DESCRIPTION=DGET-funktionen returnerer en enkelt værdi fra en kolonne som tilfredstiller de opgivne betingelser.

en: @FUNCTION=DISC
    @SYNTAX=DISC(settlement,maturity,par,redemption[,basis])
    @DESCRIPTION=DISC calculates and returns the discount rate for a sequrity. @settlement is the settlement date of the security.  @maturity is the maturity date of the security.  @par is the price per $100 face value of the security.  @redemption is the redeption value per $100 face value of the security. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @settlement date or @maturity date is not valid, DISC returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis < 0 or @basis > 4, DISC returns #NUM! error. If @settlement date is after @maturity date or they are the same, DISC returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=DISC
    @SYNTAX=DISC(anbringelse,forfald,pari,indfrielse[,basis])
    @DESCRIPTION=DISC beregner og returnerer diskonteringsrenten for et værdipapir. @anbringelse er anbringelsesdagen på værdipapiret. @forfald er forfaldsdatoen på værdipapiret. @pari er den pålydende værdi på værdipapiret. @indfrielse er kursen per 100 kr pålydende værdi der modtages ved indfrielse. @basis er den type rentedagsberegning du vil bruge:
    
    0  amerikansk 30/360
    1  faktiske dage/faktiske dage
    2  faktiske dage/360
    3  faktiske dage/365
    4  europæisk 30/360
    
    Hvis dato for @anbringelse eller @forfald ikke er gyldig, returnerer DISC en #TAL!-fejl. Hvis @basis udelades, anvendes amerikansk 30/360. Hvis @basis < 0 eller @basis > 4, returnerer DISC en #TAL!-fejl. Hvis dato for @anbringelse er efter dato for @forfald eller de er ens, returnerer DISC en #TAL!-fejl. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=DMAX
    @SYNTAX=DMAX(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DMAX function returns the largest number in a column that match conditions specified.
da: @FUNCTION=DMAX
    @SYNTAX=DMAX(database,felt,kriterier)
    @DESCRIPTION=DMAX-funktionen returnerer det største tal i en kolonne som tilfredstiller de opgivne betingelser.

en: @FUNCTION=DMIN
    @SYNTAX=DMIN(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DMIN function returns the smallest number in a column that match conditions specified.
da: @FUNCTION=DMIN
    @SYNTAX=DMIN(database,felt,kriterier)
    @DESCRIPTION=DMIN-funktionen returnerer det mindste tal i en kolonne som tilfredstiller de opgivne betingelser.

en: @FUNCTION=DOLLAR
    @SYNTAX=DOLLAR(num[,decimals])
    @DESCRIPTION=DOLLAR returns @num formatted as currency.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    DOLLAR(12345) equals "$12,345.00".
    
    @SEEALSO=FIXED, TEXT, VALUE
da: @FUNCTION=DOLLAR
    @SYNTAX=DOLLAR(tal,[decimaler])
    @DESCRIPTION=DOLLAR returnerer @tal formateret som en valuta
    .Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    DOLLAR(12345) er lig med "$12,345.00".
    
    @SEEALSO=FIXED, TEXT, VALUE

en: @FUNCTION=DOLLARDE
    @SYNTAX=DOLLARDE(fractional_dollar,fraction)
    @DESCRIPTION=DOLLARDE converts a dollar price expressed as a fraction into a dollar price expressed as a decimal number. @fractional_dollar is the fractional number to be converted. @fraction is the denominator of the fraction. 
    If @fraction is non-integer it is truncated. If @fraction <= 0, DOLLARDE returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DOLLARFR
da: @FUNCTION=DOLLARDE
    @SYNTAX=DOLLARDE(@delt_dollar, brøk)
    @DESCRIPTION=DOLLARDE konverterer en dollarpris udtrykt som en brøk til en dollarpris udtrykt som et decimaltal. 
    @delt_dollar er tælleren af brøken, der skal konverteres. @brøk er tælleren af brøken.Hvis @brøk ikke er et heltal, bliver det afkortet. Hvis @brøk<=0 returnerer DOLLARDE en #TAL!-fejl. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DOLLARFR

en: @FUNCTION=DOLLARFR
    @SYNTAX=DOLLARFR(decimal_dollar,fraction)
    @DESCRIPTION=DOLLARFR converts a decimal dollar price into a dollar price expressed as a fraction. 
    If @fraction is non-integer it is truncated. If @fraction <= 0, DOLLARFR returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DOLLARDE
da: @FUNCTION=DOLLARFR
    @SYNTAX=DOLLARFR(decimal_dollar, brøk)
    @DESCRIPTION=DOLLARFR konverterer en dollarpris i decimaltal til en dollarpris udtrykt som en brøk. 
    Hvis @brøk ikke er et heltal, bliver det afkortet. Hvis @brøk <= 0 returnerer DOLLARFR en #TAL!-fejl. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DOLLARDE

en: @FUNCTION=DPRODUCT
    @SYNTAX=DPRODUCT(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DPRODUCT function returns the product of numbers in a column that match conditions specified.
da: @FUNCTION=DPRODUCT
    @SYNTAX=DPRODUCT(database,felt,kriterier)
    @DESCRIPTION=DPRODUCT-funktionen returnerer produktet af tallene i en kolonne som tilfredstiller de opgivne betingelser.

en: @FUNCTION=DSTDEV
    @SYNTAX=DSTDEV(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DSTDEV function returns the estimate of the standard deviation of a population based on a sample. The populations consists of numbers that match conditions specified.
da: @FUNCTION=DSTDEV
    @SYNTAX=DSTDEV(database,felt,kriterier)
    @DESCRIPTION=DSTDEV-funktionen returnerer den estimerede standardafvigelse for en population baseret på et udvalg af den. Populationen består af tal som tilfredstiller de opgivne betingelser.

en: @FUNCTION=DSTDEVP
    @SYNTAX=DSTDEVP(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DSTDEVP function returns the standard deviation of a population based on the entire populations. The populations consists of numbers that match conditions specified.
da: @FUNCTION=DSTDEVP
    @SYNTAX=DSTDEVP(database,felt,kriterier)
    @DESCRIPTION=DSTDEVP-funktionen returnerer standardafvigelsen for en population baseret på hele populationen. Populationen består af tal som tilfredstiller de opgivne betingelser.

en: @FUNCTION=DSUM
    @SYNTAX=DSUM(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DSUM function returns the sum of numbers in a column that match conditions specified.
da: @FUNCTION=DSUM
    @SYNTAX=DSUM(database,felt,kriterier)
    @DESCRIPTION=DSUM-funktionen returnerer summen af tallene i en kolonne som tilfredsstiller de opgivne betingelser.

en: @FUNCTION=DURATION
    @SYNTAX=DURATION(rate,pv,fv)
    @DESCRIPTION=DURATION calculates number of periods needed for an investment to attain a desired value. This function is similar to FV and PV with a difference that we do not need give the direction of cash flows e.g. -100 for a cash outflow and +100 for a cash inflow.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV
da: @FUNCTION=DURATION
    @SYNTAX=DURATION(rente,pv,fv)
    @DESCRIPTION=DURATION beregner antal perioder der skal til for at en investering opnår en ønsket værdi. Denne funktion ligner FV og PV med den forskel at retningen for pengestrømmen ikke behøver at blive angivet, fx -100 for en pengestrøm gående ud, og +100 for en pengestrøm gående ind.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV

en: @FUNCTION=DVAR
    @SYNTAX=DVAR(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DVAR function returns the estimate of variance of a population based on a sample. The populations consists of numbers that match conditions specified.
da: @FUNCTION=DVAR
    @SYNTAX=DVAR(database,felt,kriterier)
    @DESCRIPTION=DVAR-funktionen returnerer estimeret varians for en population baseret på et udvalg af den. Populationerne består af tal som tilfredsstiller de opgivne betingelser.

en: @FUNCTION=DVARP
    @SYNTAX=DVARP(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DVARP function returns the variance of a population based on the entire populations. The populations consists of numbers that match conditions specified.
da: @FUNCTION=DVARP
    @SYNTAX=DVARP(database,felt,kriterier)
    @DESCRIPTION=DVARP-funktionen returnerer variansen til en population baseret på alle populationerne. Populationerne består af tal som tilfredsstiller de opgivne betingelser.

en: @FUNCTION=EDATE
    @SYNTAX=EDATE(date,months)
    @DESCRIPTION=EDATE returns the serial number of the date that is the specified number of months before or after a given date.  @date is the serial number of the initial date and @months is the number of months before (negative number) or after (positive number) the initial date.
    This function is Excel compatible. 
    If @months is not an integer, it is truncated.
    @EXAMPLES=
    EDATE(DATE(2001,12,30),2) returns 'Feb 28, 2002'.
    
    @SEEALSO=DATE
da: @FUNCTION=EDATE
    @SYNTAX=EDATE(dato,måneder)
    @DESCRIPTION=EDATE returnerer serienummeret for datoen ved det angivne antal måneder før eller efter en givet dato. @dato er serienummeret til den oprindelige dato og @måneder er antallet af måneder før (negativt tal) eller efter (positivt tal) den oprindelige dato.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    Hvis @måneder ikke er et heltal, bliver det afkortet. 
    @EXAMPLES=
    DATE(DATE(2001,12,30),2) returnerer 'Feb 28, 2002'.
    
    @SEEALSO=DATE

en: @FUNCTION=EFFECT
    @SYNTAX=EFFECT(r,nper)
    @DESCRIPTION=EFFECT calculates the effective interest rate from a given nominal rate.
    Effective interest rate is calculated using this formula:
    
        (1 + @r / @nper) ^ @nper - 1
    
    where:
    
    @r = nominal interest rate (stated in yearly terms)
    @nper = number of periods used for compounding
    @EXAMPLES=
    For example credit cards will list an APR (annual percentage rate) which is a nominal interest rate.
    For example if you wanted to find out how much you are actually paying interest on your credit card that states an APR of 19% that is compounded monthly you would type in:
    =EFFECT(.19,12) and you would get .2075 or 20.75%. That is the effective percentage you will pay on your loan.
    @SEEALSO=NOMINAL
da: @FUNCTION=EFFECT
    @SYNTAX=EFFECT(r,nper)
    @DESCRIPTION=EFFECT beregner den effektive rente fra en given nominel rente.
    Den effektive rente beregnes ved hjælp af denne formel:
    
             (1 + @r / @nper) ^ @nper - 1
    hvor:
    
    @r = nominel rente (opgivet på årlig basis)
    @nper = antal opgørelsesperioder
    @EXAMPLES=
    Eksempelvis vil kreditkort opgive en årlig rente som er en nominel rente. Så hvis du ønsker at finde ud af hvor meget du faktisk betaler i rente på et kreditkort med en opgivet årlig rente på 19 % som opgøres månedligt, skal du indtaste:
    =EFFECT(.19,12) og du vil få .2075 eller 20,75 %. Dette er den effektive procentsats som du betaler på dit lån.
    
    @SEEALSO=NOMINAL

en: @FUNCTION=EOMONTH
    @SYNTAX=EOMONTH (start_date,months)
    @DESCRIPTION=EOMONTH returns the last day of the month which is @months from the @start_date.
    Returns #NUM! if start_date or months are invalid.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    If A1 contains 12/21/00 then EOMONTH(A1,0)=12/31/00, EOMONTH(A1,5)=5/31/01, and EOMONTH(A1,2)=2/28/01
    
    @SEEALSO=MONTH
da: @FUNCTION=EOMONTH
    @SYNTAX=EOMONTH (startdato,måneder)
    @DESCRIPTION=EOMONTH returnerer sidste dag i måneden som er @måneder fra @startdato.
    Returnerer #TAL! hvis @startdato eller @måneder er ugyldig.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    Hvis A1 indeholder 12/21/00 så er EOMONTH(A1,0)=12/31/00, EOMONTH(A1,5)=5/31/01 og EOMONTH(A1,2)=2/28/01.
    
    @SEEALSO=MONTH

en: @FUNCTION=ERF
    @SYNTAX=ERF([lower limit,]upper_limit)
    @DESCRIPTION=With a single argument ERF returns the error function, defined as erf(x) = 2/sqrt(pi)* integral from 0 to x of exp(-t*t) dt. If two arguments are supplied, they are the lower and upper limits of the integral.
    If either @lower_limit or @upper_limit is not numeric a #VALUE! error is returned.
    This function is upward-compatible with that in Excel. (If two arguments are supplied, Excel will not allow either to be negative.) 
    @EXAMPLES=
    ERF(0.4) equals 0.428392355.
    ERF(1.6448536269515/SQRT(2)) equals 0.90.
    
    The second example shows that a random variable with a normal distribution has a 90 percent chance of falling within approximately 1.645 standard deviations of the mean.
    @SEEALSO=ERFC
da: @FUNCTION=ERF
    @SYNTAX=ERF([nedre_grænse],øvre_grænse)
    @DESCRIPTION=Med en enkelt parameter returnerer ERF fejlfunktionen, defineret som ERF(x) = 2/SQRT(pi) * integralet fra 0 til x af exp(-t*t) dt. Hvis to parametre angives, er disse den nedre og øvre grænse for integralet.
    Hvis enten @nedre_grænse eller @øvre_grænse ikke er et tal returneres en #VÆRDI!-fejl.
    Denne funktion er opad-kompatibel med Excel (men hvis to parametre angives, vil Excel ikke tillade nogen af dem at være negative).
    @EXAMPLES=
    ERF(0.4) er lig med 0.428392355.
    ERF(1.6448536269515/SQRT(2)) er lig med 0.90.
    
    Det andet eksempel viser at en normaldistribueret stokastisk variabel har 90% chance for at falde inden for omtrentlig standardafvigelsen 1.645 fra middel. 
    @SEEALSO=ERFC

en: @FUNCTION=ERFC
    @SYNTAX=ERFC(x)
    @DESCRIPTION=ERFC function returns the complementary error function, defined as 1 - erf(x). erfc(x) is calculated more accurately than 1 - erf(x) for arguments larger than about 0.5.
    If @x is not numeric a #VALUE! error is returned.  
    @EXAMPLES=
    ERFC(6) equals 2.15197367e-17.
    
    @SEEALSO=ERF
da: @FUNCTION=ERFC
    @SYNTAX=ERFC(x)
    @DESCRIPTION=ERFC-funktionen returnerer den komplementære fejlfunktion defineret som 1 - ERF(x). ERFC(x) beregnes med større præcision end ERF(x) for parametre større end cirka 0.5.
    Hvis @x ikke er et tal returneres en #VÆRDI!-fejl.
    @EXAMPLES=
    ERFC(6) er lig med 2.15197367e-17.
    
    @SEEALSO=ERF

en: @FUNCTION=ERROR
    @SYNTAX=ERROR(text)
    @DESCRIPTION=ERROR return the specified error.
    
    @EXAMPLES=
    ERROR("#OWN ERROR").
    
    @SEEALSO=ISERROR
da: @FUNCTION=ERROR
    @SYNTAX=ERROR(tekst)
    @DESCRIPTION=Returnerer den angivne fejl.
    
    @EXAMPLES=
    ERROR("#OWN ERROR").
    
    @SEEALSO=ISERROR

en: @FUNCTION=EURO
    @SYNTAX=EURO(currency)
    @DESCRIPTION=EURO converts one Euro to a given national currency in the European monetary union.  @currency is one of the following:
        ATS     (Austria)
        BEF     (Belgium)
        DEM     (Germany)
        ESP     (Spain)
        FIM     (Finland)
        FRF     (France)
        IEP     (Ireland)
        ITL     (Italy)
        LUF     (Luxemburg)
        NLG     (Netherlands)
        PTE     (Portugal)
    
    If the given @currency is other than one of the above, EURO returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    EURO("DEM") returns 1.95583.
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=EURO
    @SYNTAX=EURO(møntenhed)
    @DESCRIPTION=EURO konverterer en euro til en given national møntenhed inden for ØMU-medlemslandene. @møntenhed er en af de følgende:
        ATS     (Østrig)
        BEF     (Belgien)
        DEM     (Tyskland)
        ESP     (Spanien)
        FIM     (Finland)
        FRF     (Frankrig)
        IEP     (Irland)
        ITL     (Italien)
        LUF     (Luxemburg)
        NLG     (Holland)
        PTE     (Portugal)
    
    Hvis en given @møntenhed er andet end de ovenstående, vil EURO returnere en #TAL!-fejl. 
    @EXAMPLES=
    EURO("DEM") returnerer 1.95583.
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=EVEN
    @SYNTAX=EVEN(number)
    @DESCRIPTION=EVEN function returns the number rounded up to the nearest even integer.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    EVEN(5.4) equals 6.
    
    @SEEALSO=ODD
da: @FUNCTION=EVEN
    @SYNTAX=EVEN(tal)
    @DESCRIPTION=EVEN-funktionen returnerer tallet rundet op til nærmeste lige heltal.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    EVEN(5.4) er lig med 6.
    
    @SEEALSO=ODD

en: @FUNCTION=EXACT
    @SYNTAX=EXACT(string1, string2)
    @DESCRIPTION=EXACT returns true if @string1 is exactly equal to @string2 (this routine is case sensitive).
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    EXACT("key","key") equals TRUE.
    EXACT("key","Key") equals FALSE.
    
    @SEEALSO=LEN, SEARCH, DELTA
da: @FUNCTION=EXACT
    @SYNTAX=EXACT(tekst1, tekst2)
    @DESCRIPTION=EXACT returnerer sand hvis @tekst1 er præcis lig med @tekst2 (der skelnes mellem store og små bogstaver).
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    EXACT("tast","tast") er lig med TRUE.
    EXACT("tast","Tast") er lig med FALSE.
    
    @SEEALSO=LEN, SEARCH, DELTA

en: @FUNCTION=EXECSQL
    @SYNTAX=EXECSQL(i)
    @DESCRIPTION=The EXECSQL function lets you execute a command in a
     database server, and show the results returned in
     current sheet
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=EXECSQL
    @SYNTAX=EXECSQL(i)
    @DESCRIPTION=EXECSQL-funktionen lader dig udføre en kommando i en
     database-server og få resultaterne returneret til det aktive regneark
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=EXP
    @SYNTAX=EXP(x)
    @DESCRIPTION=EXP computes the value of e (the base of natural logarithmns) raised to the power of @x.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    EXP(2) equals 7.389056.
    
    @SEEALSO=LOG, LOG2, LOG10
da: @FUNCTION=EXP
    @SYNTAX=EXP(x)
    @DESCRIPTION=Beregner værdien af e (grundtallet for den naturlige logaritme) opløftet til @x.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    EXP(2) er lig med 7.389056.
    
    @SEEALSO=LOG, LOG2, LOG10

en: @FUNCTION=EXPONDIST
    @SYNTAX=EXPONDIST(x,y,cumulative)
    @DESCRIPTION=EXPONDIST function returns the exponential distribution. If the @cumulative boolean is false it will return: @y * exp (-@y*@x), otherwise it will return 1 - exp (-@y*@x).
    If @x < 0 or @y <= 0 this will return an error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    EXPONDIST(2,4,0) equals 0.001341851.
    
    @SEEALSO=POISSON
da: @FUNCTION=EXPONDIST
    @SYNTAX=EXPONDIST(x,y,kumulativ)
    @DESCRIPTION=EXPONDIST-funktionen returnerer eksponentialfordelingen. Hvis den boolske værdi @kumulativ er falsk, returneres @y * exp (-@y*@x), ellers returneres 1 - exp (-@y*@x).
    Hvis @x < 0 eller @y <= 0, returneres en fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    EXPONDIST(2,4,0) er lig med 0.001341851.
    
    @SEEALSO=POISSON

en: @FUNCTION=EXPRESSION
    @SYNTAX=EXPRESSION(cell)
    @DESCRIPTION=EXPRESSION returns expression in @cell as a string, or empty if the cell is not an expression.
    @EXAMPLES=
    in A1 EXPRESSION(A2) equals 'EXPRESSION(A3)'.
    in A2 EXPRESSION(A3) equals empty.
    
    @SEEALSO=TEXT
da: @FUNCTION=EXPRESSION
    @SYNTAX=EXPRESSION(celle)
    @DESCRIPTION=EXPRESSION returnerer udtrykket i @celle som en tekst eller tom hvis cellen ikke er et udtryk.
    @EXAMPLES=
    i A1 EXPRESSION(A2) er lig med 'EXPRESSION(A3)'.
    i A2 EXPRESSION(A3) er lig med tom.
    
    @SEEALSO=TEXT

en: @FUNCTION=FACT
    @SYNTAX=FACT(x)
    @DESCRIPTION=FACT computes the factorial of @x. ie, @x!
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    FACT(3) equals 6.
    FACT(9) equals 362880.
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=FACT
    @SYNTAX=FACT(x)
    @DESCRIPTION=Beregner fakultetet af @x, altså @x!.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    FACT(3) er lig med 6.
    FACT(9) er lig med 362880.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=FALSE
    @SYNTAX=FALSE()
    @DESCRIPTION=FALSE returns boolean value false.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    FALSE() equals FALSE.
    
    @SEEALSO=TRUE
da: @FUNCTION=FALSE
    @SYNTAX=FALSE()
    @DESCRIPTION=FALSE returnerer sandhedsværdien FALSK.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    FALSE() er lig med FALSK.
    
    @SEEALSO=TRUE

en: @FUNCTION=FDIST
    @SYNTAX=FDIST(x,dof1,dof2)
    @DESCRIPTION=FDIST function returns the F probability distribution. @dof1 is the numerator degrees of freedom and @dof2 is the denominator degrees of freedom.
    If @x < 0 FDIST returns #NUM! error.  If @dof1 < 1 or @dof2 < 1, FDIST returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    FDIST(2,5,5) equals 0.232511319.
    
    @SEEALSO=FINV
da: @FUNCTION=FDIST
    @SYNTAX=FDIST(x,fg1,fg2)
    @DESCRIPTION=FDIST-funktionen returnerer F-sandsynlighedsfordelingen. @fg1 er tællers frihedsgrader, og @fg2 er nævners frihedsgrader.
    Hvis @x < 0, returneres en #TAL!-fejl. Hvis @fg1 < 1 eller @fg2 < 1, returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    FDIST(2,5,5) er lig med 0.232511319.
    
    @SEEALSO=FINV

en: @FUNCTION=FIND
    @SYNTAX=FIND(string1,string2[,start])
    @DESCRIPTION=FIND returns position of @string1 in @string2 (case-sensitive), searching only from character @start onwards (assuming 1 if omitted).
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    FIND("ac","Jack") equals 2.
    
    @SEEALSO=EXACT, LEN, MID, SEARCH
da: @FUNCTION=FIND
    @SYNTAX=FIND(søgetekst,tekst[,start])
    @DESCRIPTION=FIND returnerer positionen af @søgetekst i @tekst (der skelnes mellem små og store bogstaver). Funktionen søger kun fra positionen @start og fremad - hvis @start er udeladt, bruges værdien 1.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    FIND("er","persillesovs") er lig med 2.
    
    @SEEALSO=EXACT, LEN, MID, SEARCH

en: @FUNCTION=FINV
    @SYNTAX=FINV(p,dof1,dof2)
    @DESCRIPTION=FINV function returns the inverse of the F probability distribution.
    If @p < 0 or @p > 1 FINV returns #NUM! error. If @dof1 < 1 or @dof2 < 1 FINV returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    FINV(0.2,2,4) equals 2.472135955.
    
    @SEEALSO=FDIST
da: @FUNCTION=FINV
    @SYNTAX=FINV(p,fg1,fg2)
    @DESCRIPTION=FINV-funktionen returnerer det inverse af F-sandsynlighedsfordelingen.
    Hvis @p < 0 eller @p > 1, returneres en #TAL!-fejl. Hvis @fg1 < 1 eller @fg2 < 1, returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    FINV(0.2,2,4) er lig med 2.472135955.
    
    @SEEALSO=FDIST

en: @FUNCTION=FISHER
    @SYNTAX=FISHER(x)
    @DESCRIPTION=FISHER function returns the Fisher transformation at @x.
    If @x is not-number FISHER returns #VALUE! error.  If @x <= -1 or @x >= 1 FISHER returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    FISHER(0.332) equals 0.345074339.
    
    @SEEALSO=SKEW
da: @FUNCTION=FISHER
    @SYNTAX=FISHER(x)
    @DESCRIPTION=FISHER-funktionen returnerer Fisher-transformationen ved @x.
    Hvis @x ikke er et tal, returneres en #VÆRDI!-fejl. Hvis @x <= -1 eller @x >= 1, returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    FISHER(0.332) er lig med 0.345074339.
    
    @SEEALSO=SKEW

en: @FUNCTION=FISHERINV
    @SYNTAX=FISHERINV(x)
    @DESCRIPTION=FISHERINV function returns the inverse of the Fisher transformation at @x. 
    If @x is non-number FISHERINV returns #VALUE! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    FISHERINV(2) equals 0.96402758.
    
    @SEEALSO=FISHER
da: @FUNCTION=FISHERINV
    @SYNTAX=FISHERINV(x)
    @DESCRIPTION=FISHERINV-funktionen returnerer det inverse af Fisher-transformationen ved @x.
    Hvis @x ikke er et tal, returneres en #VÆRDI!-fejl. 
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    FISHERINV(2) er lig med 0.96402758.
    
    @SEEALSO=FISHER

en: @FUNCTION=FIXED
    @SYNTAX=FIXED(num,[decimals, no_commas])
    @DESCRIPTION=FIXED returns @num as a formatted string with @decimals numbers after the decimal point, omitting commas if requested by @no_commas.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    FIXED(1234.567,2) equals "1,234.57".
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=FIXED
    @SYNTAX=FIXED(tal, [decimaler, uden_tusindadskiller])
    @DESCRIPTION=FIXED returnerer @tal som en formateret streng med @decimaler tal efter decimalkommaet. Adskillelsestegnet mellem tusinder udelades hvis det er angivet med @uden_tusindsadskiller.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    FIXED(1234.567,2) er lig med "1,234.57".
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=FLOOR
    @SYNTAX=FLOOR(x,significance)
    @DESCRIPTION=FLOOR function rounds @x down to the next nearest multiple of @significance.  @significance defaults to 1.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    FLOOR(0.5) equals 0.
    FLOOR(5,2) equals 4.
    FLOOR(-5,-2) equals -4.
    FLOOR(-5,2) equals #NUM!.
    
    @SEEALSO=CEIL, ABS, INT
da: @FUNCTION=FLOOR
    @SYNTAX=CEIL(x,signifikans)
    @DESCRIPTION=FLOOR-funktionen runder @x ned til nærmeste produkt af @signifikans. Hvis @signifikans ikke er givet, benyttes værdien 1.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    FLOOR(0.5) er lig med 0.
    FLOOR(5,2) er lig med 4.
    FLOOR(-5,-2) er lig med -4.
    FLOOR(-5,2) er lig med #NUM!.
    
    @SEEALSO=CEIL, ABS, INT

en: @FUNCTION=FREQUENCY
    @SYNTAX=FREQUENCY(data_array,bins_array)
    @DESCRIPTION=FREQUENCY function counts how often given values occur within a range of values.  The results are given as an array. 
    @data_array is a data array for which you want to count the frequencies.  @bin_array is an array containing the intervals into which you want to group the values in data_array.  If the @bin_array is empty, FREQUENCY returns the number of data points in @data_array.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=FREQUENCY
    @SYNTAX=FREQUENCY(datamatrix,binmatrix)
    @DESCRIPTION=FREQUENCY-funktionen tæller hvor ofte de givne værdier optræder inden for et interval. Resultatet gives som en matrix. 
    @datamatrix er den matrix for hvilken du ønsker at tælle frekvenserne. @binmatrix er en matrix der indeholder intervallerne i hvilke du vil gruppere værdierne i datamatrix. Hvis @binmatrix er tom, returnerer FREQUENCY antallet af elementer i @datamatrix.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=FTEST
    @SYNTAX=FTEST(array1,array2)
    @DESCRIPTION=FTEST function returns the two-tailed probability that the variances in the given two data sets are not significantly different.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    FTEST(A1:A5,B1:B5) equals 0.510815017.
    
    @SEEALSO=FDIST,FINV
da: @FUNCTION=FTEST
    @SYNTAX=FTEST(matrix1,matrix2)
    @DESCRIPTION=FTEST-funktionen returnerer den dobbeltsidige sandsynlighed for at varianserne i de to datamængder ikke er signifikant forskellige.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1, og cellerne B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5 og 42.7. Så har vi at
    FTEST(A1:A5,B1:B5) er lig med 0.510815017.
    
    @SEEALSO=FDIST,FINV

en: @FUNCTION=FV
    @SYNTAX=FV(rate,term,pmt,pv,type)
    @DESCRIPTION=FV computes the future value of an investment. This is based on periodic, constant payments and a constant interest rate. The interest rate per period is @rate, @term is the number of periods in an annuity, @pmt is the payment made each period, @pv is the present value and @type is when the payment is made. If @type = 1 then the payment is made at the begining of the period. If @type = 0 it is made at the end of each period.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV,PMT,PPMT
da: @FUNCTION=FV
    @SYNTAX=FV(rente,term,bet,nv,type)
    @DESCRIPTION=FV beregner den fremtidige værdi af en investering. Dette gøres ud fra periodiske, konstante betalinger og en konstant rente. Renten i perioderne er @rente, @term er antal terminer i en annuitet, @bet er betalinger gjort hver periode, @nv er nutidsværdien, og @type er hvornår betalinger skal betales. Hvis @type = 1, falder betalinger i begyndelsen af perioden, hvis @type = 0, falder betalinger i slutningen af perioden.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=PV,PMT,PPMT

en: @FUNCTION=FVSCHEDULE
    @SYNTAX=FVSCHEDULE(principal,schedule)
    @DESCRIPTION=FVSCHEDULE returns the future value of given initial value after applying a series of compound periodic interest rates. The argument @principal is the present value; @schedule is an array of interest rates to apply. The @schedule argument must be a range of cells.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain interest rates 0.11, 0.13, 0.09, 0.17, and 0.03.  Then
    FVSCHEDULE(3000,A1:A5) equals 4942.7911611.
    @SEEALSO=PV,FV
da: @FUNCTION=FVSCHEDULE
    @SYNTAX=FVSCHEDULE(hovedstol,renteplan)
    @DESCRIPTION=FVSCHEDULE returnerer fremtidsværdien af en given startværdi efter anvendelse af en række samlede periodiske rentestørrelser. @hovedstol er nutidsværdien; @renteplan er en matrix af rentestørrelser der skal anvendes. @renteplan argumentet skal være et celleinterval.
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder rentestørrelserne 0.11, 0.13, 0.09, 0.17 og 0.03.  Så har vi at
    FVSCHEDULE(3000,A1:A5) er lig med 4942.7911611.
    @SEEALSO=PV,FV

en: @FUNCTION=GAMMADIST
    @SYNTAX=GAMMADIST(x,alpha,beta,cum)
    @DESCRIPTION=GAMMADIST function returns the gamma distribution. If @cum is TRUE, GAMMADIST returns the incomplete gamma function, otherwise it returns the probability mass function.
    If @x < 0 GAMMADIST returns #NUM! error. If @alpha <= 0 or @beta <= 0, GAMMADIST returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    GAMMADIST(1,2,3,0) equals 0.07961459.
    
    @SEEALSO=GAMMAINV
da: @FUNCTION=GAMMADIST
    @SYNTAX=GAMMADIST(x,alfa,beta,kumulativ)
    @DESCRIPTION=GAMMADIST-funktionen returnerer gammafordelingen. Hvis @kumulativ er SAND, returnerer GAMMADIST den ufuldstændige gammafunktion, ellers returnerer den sandsynlighedsmassefunktionen.
    Hvis @x < 0, returnerer GAMMADIST en #TAL!-fejl. Hvis @alfa <= 0 eller @beta <= 0, returnerer GAMMAINV en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    GAMMADIST(1,2,3,0) er lig med 0.07961459.
    
    @SEEALSO=GAMMAINV

en: @FUNCTION=GAMMAINV
    @SYNTAX=GAMMAINV(p,alpha,beta)
    @DESCRIPTION=GAMMAINV function returns the inverse of the cumulative gamma distribution.
    If @p < 0 or @p > 1 GAMMAINV returns #NUM! error. If @alpha <= 0 or @beta <= 0 GAMMAINV returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    GAMMAINV(0.34,2,4) equals 4.829093908.
    
    @SEEALSO=GAMMADIST
da: @FUNCTION=GAMMAINV
    @SYNTAX=GAMMAINV(p,alfa,beta)
    @DESCRIPTION=GAMMAINV funktionen returnerer det inverse af den kumulative gammafordeling.
    Hvis @p < 0 eller @p > 1, returneres en #TAL!-fejl. Hvis @alfa <= 0 eller @beta <= 0, returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    GAMMAINV(0.34,2,4) er lig med 4.829093908.
    
    @SEEALSO=GAMMADIST

en: @FUNCTION=GAMMALN
    @SYNTAX=GAMMALN(x)
    @DESCRIPTION=GAMMALN function returns the natural logarithm of the gamma function.
    If @x is non-number then GAMMALN returns #VALUE! error. If @x <= 0 then GAMMALN returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    GAMMALN(23) equals 48.471181352.
    
    @SEEALSO=POISSON
da: @FUNCTION=GAMMALN
    @SYNTAX=GAMMALN(x)
    @DESCRIPTION=GAMMALN-funktionen returnerer den naturlige logaritme af gammafunktionen.
    Hvis @x ikke er et tal, returnerer GAMMALN en #VÆRDI!-fejl. Hvis @x <= 0, returnerer GAMMALN en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    GAMMALN(23) er lig med 48.471181352.
    
    @SEEALSO=POISSON

en: @FUNCTION=GCD
    @SYNTAX=GCD(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=GCD returns the greatest common divisor of given numbers. 
    If any of the arguments is less than zero, GCD returns #NUM! error. If any of the arguments is non-integer, it is truncated.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    GCD(470,770) equals to 10.
    GCD(470,770,1495) equals to 5.
    
    @SEEALSO=LCM
da: @FUNCTION=GCD
    @SYNTAX=GCD(tal1,tal2,...)
    @DESCRIPTION=GCD returnerer den største fælles divisor af de givne tal. 
    Hvis nogle af parametrene er mindre en nul, returnerer GCD en NUM!-fejl. 
    Hvis nogle af paramtrene ikke er heltal, afrundes de.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    GCD(470,770) er lig med 10.
    GCD(470,770,1495) er lig med 5.
    
    @SEEALSO=LCM

en: @FUNCTION=GEOMEAN
    @SYNTAX=GEOMEAN(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=GEOMEAN returns the geometric mean of the given arguments. This is equal to the Nth root of the product of the terms.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    GEOMEAN(A1:A5) equals 21.279182482.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,HARMEAN,MEDIAN,MODE,TRIMMEAN
da: @FUNCTION=GEOMEAN
    @SYNTAX=GEOMEAN(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=GEOMEAN returnerer den geometriske middelværdi af de givne parametre. Dette er lig den N-te rod af produktet af termerne.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1. Så har vi at
    GEOMEAN(A1:A5) er lig med 21.279182482.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,HARMEAN,MEDIAN,MODE,TRIMMEAN

en: @FUNCTION=GETENV
    @SYNTAX=GETENV(string)
    @DESCRIPTION=GETENV retrieves a value from the execution environment.
    
    If the variable specified by @STRING does not exist, #N/A! will be returned.  Note, that variable names are case sensitive.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=GETENV
    @SYNTAX=GETENV(streng)
    @DESCRIPTION=GETENV henter en værdi fra udførelsesmiljøet.
    
    Hvis variablen angivet ved @streng ikke eksisterer, vil #N/A! blive returneret. Bemærk at variabelnavne er versalfølsomme.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=GETPIVOTDATA
    @SYNTAX=GETPIVOTDATA(pivot_table,field_name)
    @DESCRIPTION=GETPIVOTDATA function fetches summary data from a pivot table. @pivot_table is a cell range containing the pivot table. @field_name is the name of the field of which you want the summary data. 
    If the summary data is unavailable, GETPIVOTDATA returns #REF! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=GETPIVOTDATA
    @SYNTAX=GETPIVOTDATA(pivottabel,feltnavn)
    @DESCRIPTION=GETPIVOTDATA-funktionen henter sammendragsdata fra en pivottabel. @pivottabel er et celleområde der indeholder pivot-tabellen. @feltnavn er navnet på det felt som du ønsker sammendragsdataene fra. 
    Hvis sammendragsdataene ikke er tilgængelige, returnerer GETPIVOTDATA en #REF! fejl. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=GNUMERIC_VERSION
    @SYNTAX=GNUMERIC_VERSION()
    @DESCRIPTION=GNUMERIC_VERSION return the version of gnumeric as a string.
    @EXAMPLES=
    GNUMERIC_VERSION().
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=GNUMERIC_VERSION
    @SYNTAX=GNUMERIC_VERSION()
    @DESCRIPTION=GNUMERIC_VERSION returnerer versionen for gnumeric som tekst.
    @EXAMPLES=
    GNUMERIC_VERSION().
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=GROWTH
    @SYNTAX=GROWTH(known_y's[,known_x's,new_x's,const])
    @DESCRIPTION=GROWTH function applies the ``least squares'' method to fit an exponential curve to your data and predicts the exponential growth by using this curve. 
    If @known_x's is omitted, an array {1, 2, 3, ...} is used. If @new_x's is omitted, it is assumed to be the same as @known_x's. 
    GROWTH returns an array having one column and a row for each data point in @new_x.
    If @known_y's and @known_x's have unequal number of data points, GROWTH returns #NUM! error.
    If @const is FALSE, the line will be forced to go through the origin, i.e., b will be zero. The default is TRUE.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGEST,GROWTH,TREND
da: @FUNCTION=GROWTH
    @SYNTAX=GROWTH(kendte_y_værdier[,kendte_x_værdier,nye_x_værdier,konst])
    @DESCRIPTION=GROWTH-funktionen anvender de mindste kvadraters metode til at tilpasse en eksponentiel kurve til dataene, og forudsiger den eksponentielle vækst ved brug af denne kurve. 
    Hvis @kendte_x_værdier er udeladt, bruges en matrix med {1, 2, 3, ...}. Hvis @nye_x_værdier er udeladt, antages den at være det samme som @kendte_x_værdier. 
    GROWTH returnerer en matrix med en kolonne og en række for hvert element i @nye_x_værdier.
    Hvis @kendte_y_værdier og @kendte_x_værdier har forskelligt antal elementer, returneres en #TAL!-fejl. 
    Hvis @konst er FALSK, vil linjen blive tvunget til at gå gennem origo. dvs. b vil være nul. Hvis @konst ikke er angivet, benyttes værdien SAND.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGEST,GROWTH,TREND

en: @FUNCTION=G_PRODUCT
    @SYNTAX=G_PRODUCT(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=PRODUCT returns the product of all the values and cells referenced in the argument list.  Empty cells are ignored and the empty product is 1.
    @EXAMPLES=
    G_PRODUCT(2,5,9) equals 90.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT
da: @FUNCTION=G_PRODUCT
    @SYNTAX=G_PRODUCT(værdi1, værdi2, ...)
    @DESCRIPTION=G_PRODUCT returnerer produktet af alle værdier og celler som angives i parameterlisten. Tomme celler ignoreres, og et tomt produkt er 1.
    @EXAMPLES=
    G_PRODUCT(2,5,9) er lig 90.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT

en: @FUNCTION=HARMEAN
    @SYNTAX=HARMEAN(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=HARMEAN returns the harmonic mean of the N data points (that is, N divided by the sum of the inverses of the data points).
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    HARMEAN(A1:A5) equals 19.529814427.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,GEOMEAN,MEDIAN,MODE,TRIMMEAN
da: @FUNCTION=HARMEAN
    @SYNTAX=HARMEAN(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=HARMEAN returnerer den harmoniske middelværdi af de N datapunkter (det vil sige N divideret med summen af de inverse til datapunkterne).
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1. Så har vi at
    HARMEAN(A1:A5) er lig med 19.529814427.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,GEOMEAN,MEDIAN,MODE,TRIMMEAN

en: @FUNCTION=HEX2BIN
    @SYNTAX=HEX2BIN(number[,places])
    @DESCRIPTION=HEX2BIN function converts a hexadecimal number to a binary number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    HEX2BIN("2A") equals 101010.
    
    @SEEALSO=BIN2HEX, HEX2OCT, HEX2DEC
da: @FUNCTION=HEX2BIN
    @SYNTAX=HEX2BIN(tal[,pladser])
    @DESCRIPTION=HEX2BIN-funktionen konverterer et hexadecimalt tal til et binært tal. @pladser er et valgfrit felt som angiver antallet af pladser som skal udfyldes med nuller.
    Hvis @pladser er for lille eller negativ, returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    HEX2BIN("2A") er lig med 101010.
    
    @SEEALSO=BIN2HEX, HEX2OCT, HEX2DEC

en: @FUNCTION=HEX2DEC
    @SYNTAX=HEX2DEC(x)
    @DESCRIPTION=HEX2DEC function converts a hexadecimal number to its decimal equivalent.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    HEX2DEC("2A") equals 42.
    
    @SEEALSO=DEC2HEX, HEX2BIN, HEX2OCT
da: @FUNCTION=HEX2DEC
    @SYNTAX=HEX2DEC(x)
    @DESCRIPTION=HEX2DEC-funktionen konverterer et hexadecimalt tal til den decimale ækvivalent.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    HEX2DEC("2A") er lig med 42.
    
    @SEEALSO=DEC2HEX, HEX2BIN, HEX2OCT

en: @FUNCTION=HEX2OCT
    @SYNTAX=HEX2OCT(number[,places])
    @DESCRIPTION=HEX2OCT function converts a hexadecimal number to an octal number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    HEX2OCT("2A") equals 52.
    
    @SEEALSO=OCT2HEX, HEX2BIN, HEX2DEC
da: @FUNCTION=HEX2OCT
    @SYNTAX=DEC2OCT(tal[,pladser])
    @DESCRIPTION=HEX2OCT-funktionen konverterer et hexadecimalt tal til et oktalt tal. @pladser er et valgfrit felt som angiver antallet af pladser som skal udfyldes med nuller.
    Hvis @pladser er for lille eller negativ, returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES
    HEX2OCT("2A") er lig med 52.
    
    @SEEALSO=OCT2HEX, HEX2BIN, HEX2DEC

en: @FUNCTION=HLOOKUP
    @SYNTAX=HLOOKUP(value,range,row[,approximate])
    @DESCRIPTION=HLOOKUP function finds the col in range that has a first row cell similar to value.  If @approximate is not true it finds the col with an exact equivilance.  If @approximate is true, then the values must be sorted in order of ascending value for correct function; in this case it finds the col with value less than @value it returns the value in the col found at a 1 based offset in @row rows into the @range.
    Returns #NUM! if @row < 0. Returns #REF! if @row falls outside @range.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=VLOOKUP
da: @FUNCTION=HLOOKUP
    @SYNTAX=HLOOKUP(værdi,interval,række,[tilnærmet])
    @DESCRIPTION=VLOOKUP finder den kolonne i intervallet hvis første celle ligner værdi. Hvis @tilnærmet ikke er sand, finder den kolonnen med en præcis overensstemmelse. Hvis @tilnærmet er sand, så skal værdierne være ordnet i stigende rækkefølge for at det virker korrekt; i dette tilfælde finder den kolonnen med værdien mindre end @værdi. Den returnerer værdien i kolonnen fundet ved 1 mere i @række rækker inde i @interval.
    Returnerer #NUM! hvis @række < 0. Returnerer #REF! hvis @række falder uden for @interval.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=VLOOKUP

en: @FUNCTION=HOUR
    @SYNTAX=HOUR (serial_number)
    @DESCRIPTION=HOUR converts a serial number to an hour.  The hour is returned as an integer in the range 0 (12:00 A.M.) to 23 (11:00 P.M.).
    Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    HOUR(0.128472) equals 3.
    
    @SEEALSO=MINUTE, NOW, TIME, SECOND
da: @FUNCTION=HOUR
    @SYNTAX=HOUR (serienummer)
    @DESCRIPTION=HOUR omdanner et serienummer til en time. Timen repræsenteres af et heltal i intervallet 0 (midnat) til 23 (en time før midnat).
    Bemærk at Gnumeric vil udføre almindelig tekst til serienummer-konvertering for dig, så du kan opgive en dato som en tekst.
    Denne funktion er Excel.kompatibel.
    @EXAMPLES=
    HOUR(0.128472) er lig med 3.
    
    @SEEALSO=MINUTE, NOW, TIME, SECOND

en: @FUNCTION=HYPERLINK
    @SYNTAX=HYPERLINK(link_location, optional_label)
    @DESCRIPTION=HYPERLINK function currently returns its 2nd argument, or if that is omitted the 1st argument.
    
    @EXAMPLES=
    HYPERLINK("www.gnome.org","GNOME").
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=HYPERLINK
    @SYNTAX=HYPERLINK(adresse, valgfri_etiket)
    @DESCRIPTION=HYPERLINK-funktionen returnerer sin anden parameter, eller hvis denne er udeladt, den første parameter.
    @EXAMPLES=
    HYPERLINK("www.gnome.org","GNOME").
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=HYPGEOMDIST
    @SYNTAX=HYPGEOMDIST(x,n,M,N)
    @DESCRIPTION=HYPGEOMDIST function returns the hypergeometric distribution. @x is the number of successes in the sample, @n is the number of trials, @M is the number of successes overall, and @N is thepopulation size.
    If @x,@n,@M or @N is a non-integer it is truncated.  If @x,@n,@M or @N < 0 HYPGEOMDIST returns #NUM! error.  If @x > @M or @n > @N HYPGEOMDIST returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    HYPGEOMDIST(1,2,3,10) equals 0.4666667.
    
    @SEEALSO=BINOMDIST,POISSON
da: @FUNCTION=HYPGEOMDIST
    @SYNTAX=HYPGEOMDIST(x,n,M,N)
    @DESCRIPTION=HYPGEOMDIST-funktionen returnerer den hypergeometriske fordeling. @x er antal succeser i stikprøven, @n er antal forsøg, @M er samlet antal forsøg, og @N er populationsstørrelsen.
    Hvis @x, @n, @M eller @N ikke er heltal afrundes de. Hvis @x, @n, @M eller @N < 0, returneres en #TAL!-fejl. Hvis @x > @M eller @n > @N, returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    HYPGEOMDIST(1,2,3,10) er lig med 0.4666667.
    
    @SEEALSO=BINOMDIST,POISSON

en: @FUNCTION=IF
    @SYNTAX=IF(condition[,if-true,if-false])
    @DESCRIPTION=Use the IF statement to evaluate conditionally other expressions IF evaluates @condition.  If @condition returns a non-zero value the result of the IF expression is the @if-true expression, otherwise IF evaluates to the value of @if-false. If ommitted @if-true defaults to TRUE and @if-false to FALSE.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    IF(FALSE,TRUE,FALSE) equals FALSE.
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=IF
    @SYNTAX=IF(betingelse[,hvis_sand,hvis_falsk])
    @DESCRIPTION=Brug IF-sætningen til betinget at beregne andre udtryk. IF beregner @betingelse. Hvis @betingelse returnerer en ikke-nul værdi, er resultatet af IF-udtrykket @hvis_sand-udtrykket, ellers værdien af @hvis_falsk. Hvis udeladt antages @hvis_sand at være SAND og @hvis_falsk at være FALSK. Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    IF(FALSK,SAND,FALSK) er lig med FALSK.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=IMABS
    @SYNTAX=IMABS(inumber)
    @DESCRIPTION=IMABS returns the absolute value of a complex number.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    IMABS("2-j") equals 2.23606798.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY,IMREAL
da: @FUNCTION=IMABS
    @SYNTAX=IMABS(ital)
    @DESCRIPTION=IMABS returnerer den numeriske værdi af et komplekst tal.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    IMABS("2-j") er lig med 2.23606798.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY, IMREAL

en: @FUNCTION=IMAGINARY
    @SYNTAX=IMAGINARY(inumber)
    @DESCRIPTION=IMAGINARY returns the imaginary coefficient of a complex number.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    IMAGINARY("132-j") equals -1.
    
    @SEEALSO=IMREAL
da: @FUNCTION=IMAGINARY
    @SYNTAX=IMAGINARY(ital)
    @DESCRIPTION=IMAGINARY returnerer den imaginære koefficient af et komplekst tal.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    IMAGINARY("132-j") er lig med -1.
    @SEEALSO=IMREAL

en: @FUNCTION=IMARGUMENT
    @SYNTAX=IMARGUMENT(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARGUMENT returns the argument theta of a complex number.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    IMARGUMENT("2-j") equals -0.463647609.
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=IMARGUMENT
    @SYNTAX=IMARGUMENT(ital)
    @DESCRIPTION=IMARGUMENT returnerer argumentet til et komplekst tal.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    IMARQUENT("2-j") er lig med -0.463647609.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=IMCONJUGATE
    @SYNTAX=IMCONJUGATE(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCONJUGATE returns the complex conjugate of a complex number.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    IMCONJUGATE("1-j") equals 1+j.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY,IMREAL
da: @FUNCTION=IMCONJUGATE
    @SYNTAX=IMCONJUGATE(ital)
    @DESCRIPTION=IMCONJUGATE returnerer det konjugerede af et komplekst tal.
    Denne funktion er Excel-kompatibel
    @EXAMPLES=
    IMCONJUGATE("1-j") er lig med 1+j.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY, IMREAL

en: @FUNCTION=IMCOS
    @SYNTAX=IMCOS(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCOS returns the cosine of a complex number.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    IMCOS("1+j") equals 0.833730-0.988898j.
    
    @SEEALSO=IMSIN,IMTAN
da: @FUNCTION=IMCOS
    @SYNTAX=IMCOS(ital)
    @DESCRIPTION=IMCOS returnerer cosinus af et komplekst tal.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    IMCOS("1+j") er lig 0.833730-0.988898j.
    
    @SEEALSO=IMSIN, IMTAN

en: @FUNCTION=IMDIV
    @SYNTAX=IMDIV(inumber,inumber)
    @DESCRIPTION=IMDIV returns the quotient of two complex numbers.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    IMDIV("2-j","2+j") equals 0.6-0.8j.
    
    @SEEALSO=IMPRODUCT
da: @FUNCTION=IMDIV
    @SYNTAX=IMDIV(tæller,nævner)
    @DESCRIPTION=IMDIV returnerer kvotienten af to komplekse tal.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    IMDIV("2-j","2+j") er lig med 0.6-0.8j.
    
    @SEEALSO=IMPRODUCT

en: @FUNCTION=IMEXP
    @SYNTAX=IMEXP(inumber)
    @DESCRIPTION=IMEXP returns the exponential of a complex number.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    IMEXP("2-j") equals 3.992324-6.217676j.
    
    @SEEALSO=IMLN
da: @FUNCTION=IMEXP
    @SYNTAX=IMEXP(ital)
    @DESCRIPTION=IMEXP er den komplekse eksponentialfunktion.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    IMEXP("2-j") er lig med 3.992324-6.217676j.
    
    @SEEALSO=IMLN

en: @FUNCTION=IMLN
    @SYNTAX=IMLN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMLN returns the natural logarithm of a complex number. (The result will have an imaginary part between -pi and +pi.  The natural logarithm is not uniquely defined on complex numbers. You may need to add or subtract an even multiple of pi to the imaginary part.)
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    IMLN("3-j") equals 1.15129-0.32175j.
    
    @SEEALSO=IMEXP,IMLOG2,IMLOG10
da: @FUNCTION=IMLN
    @SYNTAX=IMLN(ital)
    @DESCRIPTION=IMLN returnerer den naturlige logaritme til et komplekst tal. Resultatet vil have en imaginær del mellem -pi og +pi. Den naturlige logaritme er ikke defineret entydigt for komplekse tal. Du bliver måske nødt til at addere eller subtrahere et lige multiplum af pi til den imaginære del.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    IMLN("3-j") er lig med 1.15129-0.32175j.
    
    @SEEALSO=IMEXP,IMLOG2,IMLOG10

en: @FUNCTION=IMLOG10
    @SYNTAX=IMLOG10(inumber)
    @DESCRIPTION=IMLOG10 returns the logarithm of a complex number in base 10.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    IMLOG10("3-j") equals 0.5-0.13973j.
    
    @SEEALSO=IMLN,IMLOG2
da: @FUNCTION=IMLOG10
    @SYNTAX=IMLOG10(ital)
    @DESCRIPTION=IMLOG10 returnerer 10-tals-logaritmen til et komplekst tal.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    IMLOG10("3-j") er lig med 0.5-0.13973j.
    
    @SEEALSO=IMLN, IMLOG2

en: @FUNCTION=IMLOG2
    @SYNTAX=IMLOG2(inumber)
    @DESCRIPTION=IMLOG2 returns the logarithm of a complex number in base 2.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    IMLOG2("3-j") equals 1.66096-0.46419j.
    
    @SEEALSO=IMLN,IMLOG10
da: @FUNCTION=IMLOG2
    @SYNTAX=IMLOG2(ital)
    @DESCRIPTION=IMLOG2 returnerer 2-tals-logaritmen til et komplekst tal.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    IMLOG2("3-j") er lig med 1.66096-0.46419j.
    
    @SEEALSO=IMLN, IMLOG10

en: @FUNCTION=IMPOWER
    @SYNTAX=IMPOWER(inumber,number)
    @DESCRIPTION=IMPOWER returns a complex number raised to a power.  @inumber is the complex number to be raised to a power and @number is the power to which you want to raise the complex number.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    IMPOWER("4-j",2) equals 15-8j.
    
    @SEEALSO=IMSQRT
da: @FUNCTION=IMPOWER
    @SYNTAX=IMPOWER(rod,exp)
    @DESCRIPTION=IMPOWER returnerer det komplekse tal @rod opløftet til $exp.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES
    IMPOWER("4-j",2) er lig med 15-8j.
    
    @SEEALSO=IMSQRT

en: @FUNCTION=IMPRODUCT
    @SYNTAX=IMPRODUCT(inumber1[,inumber2,...])
    @DESCRIPTION=IMPRODUCT returns the product of given complex numbers.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    IMPRODUCT("2-j","4-2j") equals 6-8j.
    
    @SEEALSO=IMDIV
da: @FUNCTION=IMPRODUCT
    @SYNTAX=IMPRODUCT(ital1[,ital2,...])
    @DESCRIPTION=IMPRODUCT returnerer produktet af de givne komplekse tal.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    IMPRODUCT("2-j","4-2j") er lig med 6-8j.
    
    @SEEALSO=IMDIV

en: @FUNCTION=IMREAL
    @SYNTAX=IMREAL(inumber)
    @DESCRIPTION=IMREAL returns the real coefficient of a complex number.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    imreal("132-j") equals 132.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY
da: @FUNCTION=IMREAL
    @SYNTAX=IMREAL(ital)
    @DESCRIPTION=IMREAL returnerer den reelle del af et komplekst tal.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    IMREAL("132-j") er lig med 132.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY

en: @FUNCTION=IMSIN
    @SYNTAX=IMSIN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSIN returns the sine of a complex number.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    IMSIN("1+j") equals 1.29846+0.63496j.
    
    @SEEALSO=IMCOS,IMTAN
da: @FUNCTION=IMSIN
    @SYNTAX=IMSIN(ital)
    @DESCRIPTION=IMSIN returnerer sinus af et komplekst tal.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    IMSIN("1+j") er lig med 1.29846+0.63496j.
    
    @SEEALSO=IMCOS, IMTAN

en: @FUNCTION=IMSQRT
    @SYNTAX=IMSQRT(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSQRT returns the square root of a complex number.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    IMSQRT("1+j") equals 1.09868+0.4550899j.
    
    @SEEALSO=IMPOWER
da: @FUNCTION=IMSQRT
    @SYNTAX=IMSQRT(ital)
    @DESCRIPTION=IMSQRT returnerer kvadratroden af et komplekst tal.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    IMSQRT("1+j") er lig med 1.09868+0.4550899j
    
    @SEEALSO=IMPOWER

en: @FUNCTION=IMSUB
    @SYNTAX=IMSUB(inumber,inumber)
    @DESCRIPTION=IMSUB returns the difference of two complex numbers.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    IMSUB("3-j","2+j") equals 1-2j.
    
    @SEEALSO=IMSUM
da: @FUNCTION=IMSUB
    @SYNTAX=IMSUB(ital,ital)
    @DESCRIPTION=IMSUB returnerer differencen mellem to komplekse tal.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    IMSUB("3-j","2+j") er lig med 1-2j.
    
    @SEEALSO=IMSUM

en: @FUNCTION=IMSUM
    @SYNTAX=IMSUM(inumber,inumber)
    @DESCRIPTION=IMSUM returns the sum of two complex numbers.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    IMSUM("2-4j","9-j") equals 11-5j.
    
    @SEEALSO=IMSUB
da: @FUNCTION=IMSUM
    @SYNTAX=IMSUM(ital,ital)
    @DESCRIPTION=IMSUM returnerer summen af to komplekse tal.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    IMSUM("2-4j","9-j") er lig med 11-5j.
    
    @SEEALSO=IMSUB

en: @FUNCTION=IMTAN
    @SYNTAX=IMTAN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMTAN returns the tangent of a complex number.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=IMSIN,IMCOS
da: @FUNCTION=IMTAN
    @SYNTAX=IMTAN(ital)
    @DESCRIPTION=IMTAN returnerer tangens til et komplekst tal.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=IMSIN, IMCOS

en: @FUNCTION=INDEX
    @SYNTAX=INDEX(array,[row, col, area])
    @DESCRIPTION=INDEX gives a reference to a cell in the given @array.The cell is pointed out by @row and @col, which count the rows and columnsin the array.
    If @row and @col are ommited the are assumed to be 1.@area has to be 1; references to multiple areas are not yet implemented.If the reference falls outside the range of the @array, INDEX returns a#REF! error.
    
    @EXAMPLES=Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3,21.3, 25.9, and 40.1. Then INDEX(A1:A5,4,1,1) equals 25,9
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=INDEX
    @SYNTAX=INDEX(matrix, [række, kolonne, område])
    @DESCRIPTION=INDEX giver en reference til en celle i den givne matrix. Cellen udpeges med @række og @kolonne, som tæller rækker og kolonner i matricen.
    Hvis @række eller @kolonne er udeladt, antages de at være 1. @område skal være 1; referencer til flere områder er endnu ikke implementeret. Hvis referencen falder uden for området i @matrix, returnerer INDEX en #REF!-fejl.
    
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1. Da får vi at at INDEX(A1:A5,4,1,1) er lig med 25,9
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=INDIRECT
    @SYNTAX=INDIRECT(ref_text,[format])
    @DESCRIPTION=INDIRECT function returns the contents of the cell pointed to by the ref_text string. The string specifices a single cell reference the format of which is either A1 or R1C1 style. The style is set by the format boolean, which defaults to the former.
    If @ref_text is not a valid reference returns #REF! 
    @EXAMPLES=
    If A1 contains 3.14 and A2 contains A1, then
    INDIRECT(A2) equals 3.14.
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=INDIRECT
    @SYNTAX=INDIRECT(referencetekst, [format])
    @DESCRIPTION=INDIRECT-funktionen returnerer indholdet af cellen som @referencetekst refererer til. @referencetekst angiver en enkelt cellereference hvor formatet enten er på formen A1 eller R1C1. Formen sættes ved @format som benytter den første form som standard.
    Hvis @referencetekst ikke er en gyldig reference, returneres #REF!.
    @EXAMPLES=
    Hvis A1 indeholder 3.14 og A2 indeholder A1, så er
    INDIRECT(A2) lig med 3.14.
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=INFO
    @SYNTAX=INFO(type)
    @DESCRIPTION=INFO returns information about the current operating environment. 
    @type is the type of information you want to obtain:
        memavail        Returns the amount of memory available (bytes).
        memused         Returns the amount of memory used (bytes).
        numfile         Returns the number of active worksheets.
        osversion       Returns the operating system version.
        recalc          Returns the recalculation mode (automatic).
        release         Returns the version of Gnumeric as text.
        system          Returns the name of the environment.
        totmem          Returns the amount of total memory available.
    
    This function is Excel compatible, except that types directory and origin are not implemented. 
    @EXAMPLES=
    INFO("system") returns "Linux" on a Linux system.
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=INFO
    @SYNTAX=INFO(type)
    @DESCRIPTION=INFO returnerer information om det aktuelle udførelses-miljø.
    @type angiver den type information du vil have:
        memavail        Returnerer hvor meget hukommelse der er tilgængeligt (byte).
        memused         Returnerer hvor meget hukommelse der er brugt (byte).
        numfile         Returnerer antal aktive arbejdsark.
        osversion       Returnerer operativsystemversionen.
        recalc          Returnerer genberegningstilstanden (automatisk).
        release         Returnerer versionen på Gnumeric som tekst.
        system          Returnerer navnet på miljøet.
        totmem          Returnerer den totale mængde hukommelse tilgængeligt.
    
    Denne funktion er Excel-kompatibel, bortset fra at typerne 'directory' og 'origin' ikke er implementeret. 
    @EXAMPLES=
    INFO("system") returnerer "Linux" på et Linux-system.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=INT
    @SYNTAX=INT(a)
    @DESCRIPTION=INT function returns the largest integer that is not bigger than its argument.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    INT(7.2) equals 7.
    INT(-5.5) equals -6.
    
    @SEEALSO=FLOOR, CEIL, ABS
da: @FUNCTION=INT
    @SYNTAX=INT(a)
    @DESCRIPTION=INT-funktionen returnerer det største heltal som ikke er større dets parameter.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    INT(7.2) er lig med 7.
    INT(-5.5) er lig med -6.
    
    @SEEALSO=FLOOR, CEIL, ABS

en: @FUNCTION=INTRATE
    @SYNTAX=INTRATE(settlement,maturity,investment,redemption[,basis])
    @DESCRIPTION=INTRATE calculates and returns the interest rate of a fully vested security.  @settlement is the settlement date of the security.  @maturity is the maturity date of the security. @investment is the prize of the security paid at @settlement date and @redemption is the amount to be received at @maturity date.  @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @settlement date or @maturity date is not valid, INTRATE returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis < 0 or @basis > 4, INTRATE returns #NUM! error. If @settlement date is after @maturity date or they are the same, INTRATE returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    If you had a bond with a settlement date of April 15, 2000, maturity date September 30, 2000, investment of $100,000, redemption value $103,525, using the actual/actual basis, the bond discount rate is:
    =INTRATE(36631, 36799, 100000, 103525, 1) which equals 0.0648 or 6.48%
    @SEEALSO=RECEIVED, DATE
da: @FUNCTION=INTRATE
    @SYNTAX=INTRATE(anbringelse,forfald,investering,indfrielse[,basis])
    @DESCRIPTION=INTRATE beregner og returnerer renten for et fuldt ud sikkert værdipapir. @anbringelse er anbringelsesdatoen for værdipapiret. @forfald er forfaldsdatoen for værdipapiret. @investering er prisen på værdipapiret betalt på @anbringelse-datoen, og @indfrielse er beløbet der modtages på @forfald datoen. @basis er den type rentedagsberegning du vil bruge:
    
    0  amerikansk 30/360
    1  faktiske dage/faktiske dage
    2  faktiske dage/360
    3  faktiske dage/365
    4  europæisk 30/360
    
    Hvis dato for @anbringelse eller @forfald ikke er gyldig, returnerer INTRATE en #TAL!-fejl.Hvis @basis udelades, anvendes amerikansk 30/360. Hvis @basis < 0 eller @basis > 4, returnerer INTRATE en #TAL!-fejl. Hvis dato for @anbringelse er efter dato for @forfald eller de er ens, returnerer INTRATE en #TAL!-fejl. 
    @EXAMPLES=
    
    Hvis du havde en obligation med en anbringelsesdato 15. april 2000, forfaldsdato 30. september 2000, investering 100.000 kr, og indfrielsesværdi 103.525 kr, så er obligationens rente med faktisk/faktisk basis:
    =INTRATE(36631, 36799, 100000, 103525, 1) som er lig 0,0648 eller 6,48%
    
    @SEEALSO=RECEIVED, DATE

en: @FUNCTION=IPMT
    @SYNTAX=IPMT(rate,per,nper,pv,fv,type)
    @DESCRIPTION=IPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards interest.
    Formula for IPMT is:
    
    IPMT(PER) = -PRINCIPAL(PER-1) * INTEREST_RATE
    where:
    PRINCIPAL(PER-1) = amount of the remaining principal from last period
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV
da: @FUNCTION=IPMT
    @SYNTAX=IPMT(rate,per,nper,pv,fv,type)
    @DESCRIPTION=IPMT beregner det beløb af en betaling på et annuitét der går til renter.
    Formlen for IPMT er:
    
    IPMT(PER) = -PRINCIPAL(PER-1) * rente
    hvor:
    PRINCIPAL(PER-1) = størrelsen af den resterende hovedstol fra sidste periode
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV

en: @FUNCTION=IRR
    @SYNTAX=IRR(values[,guess])
    @DESCRIPTION=IRR calculates and returns the internal rate of return of an investment.  This function is closely related to the net present value function (NPV).  The IRR is the interest rate for a serie of cash flow where the net preset value is zero. 
    @values contains the serie of cash flow generated by the investment.  The payments should occur at regular intervals.  The optional @guess is the initial value used in calculating the IRR.  You do not have to use that, it is only provided for the Excel compatibility. 
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1:A8 contain the numbers -32432, 5324, 7432, 9332, 12324, 4334, 1235, -3422.  Then
    IRR(A1:A8) returns 0.04375. 
    @SEEALSO=FV,NPV,PV
da: @FUNCTION=IRR
    @SYNTAX=IRR(værdier[,gæt])
    @DESCRIPTION=IRR beregner og returnerer den interne rente på en investering. Denne funktion er nært relateret til netto nutidsværdi-funktionen (NPV). IRR er renten for en serie af pengestrømme hvor netto nutidsværdien er nul. 
    @værdier indeholder serien af pengestrømme genereret af investeringen. Betalingerne bør ske med regelmæssige intervaller. Det eventuelle @gæt er startværdi brugt til beregning af IRR. Du behøver ikke bruge dette, det er kun med pga. Excel-kompatibiliteten. 
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1:A8 indeholder tallene -32432, 5324, 7432, 9332, 12324, 4334, 1235, -3422. Så vil IRR(A1:A8) returnere 0.04375. 
    @SEEALSO=FV,NPV,PV

en: @FUNCTION=ISBLANK
    @SYNTAX=ISBLANK(value)
    @DESCRIPTION=ISBLANK returns TRUE if the value is blank.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISBLANK(A1).
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=ISBLANK
    @SYNTAX=ISBLANK(værdi)
    @DESCRIPTION=ISBLANK returnerer SAND hvis værdien er blank.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    ISBLANK(A1).
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISERR
    @SYNTAX=ISERR(value)
    @DESCRIPTION=ISERR returns TRUE if the value is any error value except #N/A.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISERR(NA()) return FALSE.
    
    @SEEALSO=ISERROR
da: @FUNCTION=ISERR
    @SYNTAX=ISERR(værdi)
    @DESCRIPTION=ISERR returnerer SAND hvis værdien er en fejlværdi forskellig fra #N/A-fejlværdien.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    ISERR(NA()) returnerer FALSE.
    
    @SEEALSO=ISERROR

en: @FUNCTION=ISERROR
    @SYNTAX=ISERROR(value)
    @DESCRIPTION=ISERROR returns a TRUE value if the expression has an error.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISERROR(NA()) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=ERROR
da: @FUNCTION=ISERROR
    @SYNTAX=ISERROR(værdi)
    @DESCRIPTION=ISERROR returnerer SAND hvis der er en fejl i udtrykket.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    ISERROR(NA()) er lig med TRUE.
    
    @SEEALSO=ERROR

en: @FUNCTION=ISEVEN
    @SYNTAX=ISEVEN(value)
    @DESCRIPTION=ISEVEN returns TRUE if the number is even.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISEVEN(4) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=ISODD
da: @FUNCTION=ISEVEN
    @SYNTAX=ISEVEN(værdi)
    @DESCRIPTION=ISEVEN returnerer SAND hvis tallet er lige.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    ISEVEN(4) er lig TRUE.
    
    @SEEALSO=ISODD

en: @FUNCTION=ISLOGICAL
    @SYNTAX=ISLOGICAL(value)
    @DESCRIPTION=ISLOGICAL returns TRUE if the value is a logical value.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISLOGICAL(A1).
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=ISLOGICAL
    @SYNTAX=ISLOGICAL(værdi)
    @DESCRIPTION=ISLOGICAL returnerer SAND hvis værdien er en logisk værdi.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    ISLOGICAL(A1).
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISNA
    @SYNTAX=ISNA(value)
    @DESCRIPTION=ISNA returns TRUE if the value is the #N/A error value.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISNA(NA()) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=NA
da: @FUNCTION=ISNA
    @SYNTAX=ISNA(værdi)
    @DESCRIPTION=ISNA returnerer SAND hvis værdien er #N/A-fejlværdien.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    ISNA(NA()) er lig med TRUE.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISNONTEXT
    @SYNTAX=ISNONTEXT(value)
    @DESCRIPTION=ISNONTEXT Returns TRUE if the value is not text.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISNONTEXT("text") equals FALSE.
    
    @SEEALSO=ISTEXT
da: @FUNCTION=ISNONTEXT
    @SYNTAX=ISNONTEXT(værdi)
    @DESCRIPTION=ISNONTEXT returnerer SAND hvis værdien ikke er tekst.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    ISNONTEXT("text") er lig med FALSE.
    
    @SEEALSO=ISTEXT

en: @FUNCTION=ISNUMBER
    @SYNTAX=ISNUMBER(value)
    @DESCRIPTION=ISNUMBER returns TRUE if the value is a number.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISNUMBER("text") equals FALSE.
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=ISNUMBER
    @SYNTAX=ISNUMBER(værdi)
    @DESCRIPTION=ISNUMBER returnerer SAND hvis værdien er et tal.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    ISNUMBER("text") er lig med FALSE.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISODD
    @SYNTAX=ISODD(value)
    @DESCRIPTION=ISODD returns TRUE if the number is odd.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISODD(3) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=ISEVEN
da: @FUNCTION=ISODD
    @SYNTAX=ISODD(værdi)
    @DESCRIPTION=ISODD returnerer SAND hvis tallet er ulige.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    ISODD(3) er lig med SAND.
    
    @SEEALSO=ISEVEN

en: @FUNCTION=ISOWEEKNUM
    @SYNTAX=ISOWEEKNUM (date)
    @DESCRIPTION=ISOWEEKNUM returns the ISO 8601 week number of @date.
    Returns #NUM! if date is invalid.
    An ISO 8601 week starts on Monday. Weeks are numbered from 1. A week including days from two different years is assigned to the year which includes the most days. This means that Dec 31 could be in week 1 of the following year, and Jan 1 could be in week 52 or 53 of the previous year.
    @EXAMPLES=
    If A1 contains 12/21/00 then ISOWEEKNUM(A1)=51
    @SEEALSO=WEEKNUM
da: @FUNCTION=ISOWEEKNUM
    @SYNTAX=ISOWEEKNUM (dato)
    @DESCRIPTION=ISOWEEKNUM returnerer ISO 8601-ugenummeret for @dato.
    Returnerer #NUM! hvis dato er ugyldig.
    En ISO 8601-uge starter på en mandag. Uger nummereres fra 1. En uge som indeholder dage fra to forskellige år tildeles det år som indeholder de fleste dage. Dette betyder at 31. dec kan være i uge 1 i det følgende år, og at 1. jan kan være i uge 52 eller 53 i det foregående år.
    @EXAMPLES=
    Hvis A1 indeholder 12/21/00 så er ISOWEEKNUM(A1)=51
    @SEEALSO=WEEKNUM

en: @FUNCTION=ISPMT
    @SYNTAX=ISPMT(rate,per,nper,pv)
    @DESCRIPTION=ISPMT function returns the interest paid on a given period. 
    If @per < 1 or @per > @nper, ISPMT returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV
da: @FUNCTION=ISPMT
    @SYNTAX=ISPMT(rente,per,nper,nv)
    @DESCRIPTION=ISPMT returnerer renten som er betalt i en given periode. 
    Hvis @per < 1 eller @per > @nper,  returnerer ISPMT en #TAL!-fejl. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV

en: @FUNCTION=ISPRIME
    @SYNTAX=ISPRIME(i)
    @DESCRIPTION=The ISPRIME function returns TRUE if @i is prime and FALSE otherwise.
    This function only takes one argument.
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_D, NT_SIGMA
da: @FUNCTION=ISPRIME
    @SYNTAX=ISPRIME(i)
    @DESCRIPTION=ISPRIME-funktionen returnerer SAND hvis @i er et primtal, og ellers FALSK.
    Denne funktion tager kun mod én parameter.
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_D, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=ISREF
    @SYNTAX=ISREF(value)
    @DESCRIPTION=ISREF returns TRUE if the value is a reference.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISREF(A1) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=ISREF
    @SYNTAX=ISREF(værdi)
    @DESCRIPTION=ISREF returnerer SAND hvis værdien er en reference.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    ISREF(A1) er lig med SAND.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISTEXT
    @SYNTAX=ISTEXT(value)
    @DESCRIPTION=ISTEXT returns TRUE if the value is text.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISTEXT("text") equals TRUE.
    
    @SEEALSO=ISNONTEXT
da: @FUNCTION=ISTEXT
    @SYNTAX=ISTEXT(værdi)
    @DESCRIPTION=ISTEXT returnerer SAND hvis værdien er tekst.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    ISTEXT("text") er lig med TRUE.
    
    @SEEALSO=ISNONTEXT

en: @FUNCTION=ITHPRIME
    @SYNTAX=ITHPRIME(i)
    @DESCRIPTION=The ITHPRIME function returns the @ith prime.
    This function only takes one argument.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, NT_SIGMA
da: @FUNCTION=ITHPRIME
    @SYNTAX=ITHPRIME(i)
    @DESCRIPTION=ITHPRIME-funktionen returnerer det @i-te primtal.
    Denne funktion tager kun mod én parameter.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=KURT
    @SYNTAX=KURT(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=KURT returns an unbiased estimate of the kurtosis of a data set.
    Note, that this is only meaningful is the underlying distribution really has a fourth moment.  The kurtosis is offset by three such that a normal distribution will have zero kurtosis.
    Strings and empty cells are simply ignored.
    If fewer than four numbers are given or all of them are equal KURT returns #DIV/0! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    KURT(A1:A5) equals 1.234546305.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VAR,SKEW,KURTP
da: @FUNCTION=KURT
    @SYNTAX=KURT(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=KURT returnerer et upåvirket estimat for kurtoisis for en datamængde.
    Bemærk at dette kun giver mening hvis den underliggende fordeling faktisk har et fjerde moment. Kurtoisis begynder ved tre således at en normalfordeling vil have nul kurtoisis.
    Tekst og tomme celler ignoreres.
    Hvis færre end fire tal angives, eller hvis de alle er ens, returneres en #DIV/0-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3 21.3, 25.9 og 40.1. Vi får da
    KURT(A1:A5) er lig med 1.234546305.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VAR,SKEW,KURTP

en: @FUNCTION=KURTP
    @SYNTAX=KURTP(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=KURTP returns the population kurtosis of a data set.
    Strings and empty cells are simply ignored.
    If fewer than two numbers are given or all of them are equal KURTP returns #DIV/0! error.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    KURTP(A1:A5) equals -0.691363424.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VARP,SKEWP,KURT
da: @FUNCTION=KURTP
    @SYNTAX=KURTP(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=KURTP returnerer populations kurtoisis for en datamængde.
    Tekst og tomme celler ignoreres.
    Hvis færre end to tal angives, eller hvis de alle er ens, returneres en #DIV/0-fejl.
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3 21.3, 25.9 og 40.1. Vi får da
    KURTP(A1:A5) er lig med -0.691363424.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VARP,SKEWP,KURT

en: @FUNCTION=LARGE
    @SYNTAX=LARGE(n1, n2, ..., k)
    @DESCRIPTION=LARGE returns the k-th largest value in a data set.
    If data set is empty LARGE returns #NUM! error. If @k <= 0 or @k is greater than the number of data items given LARGE returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    LARGE(A1:A5,2) equals 25.9.
    LARGE(A1:A5,4) equals 17.3.
    
    @SEEALSO=PERCENTILE,PERCENTRANK,QUARTILE,SMALL
da: @FUNCTION=LARGE
    @SYNTAX=LARGE(n1, n2, ..., k)
    @DESCRIPTION=LARGE returnerer den @k-te største værdi i en datamængde.
    Hvis datamængden er tom, returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=AVERAGE@EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1. Da får vi at
    LARGE(A1:A5,2) er lig med 25.9.
    LARGE(A1:A5,4) er lig med 17.3.
    
    @SEEALSO=PERCENTILE,PERCENTRANK,QUARTILE,SMALL

en: @FUNCTION=LEFT
    @SYNTAX=LEFT(text[,num_chars])
    @DESCRIPTION=LEFT returns the leftmost @num_chars characters or the left character if @num_chars is not specified.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    LEFT("Directory",3) equals "Dir".
    
    @SEEALSO=MID, RIGHT
da: @FUNCTION=LEFT
    @SYNTAX=LEFT(tekst[,antal])
    @DESCRIPTION=LEFT returnerer de @antal tegn længst til venstre i teksten eller blot tegnet længst til venstre hvis @antal ikke er angivet.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    LEFT("Aalborg",4) er lig med "Aalb".
    
    @SEEALSO=MID, RIGHT

en: @FUNCTION=LEN
    @SYNTAX=LEN(string)
    @DESCRIPTION=LEN returns the length in characters of the string @string.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    len("Helsinki") equals 8.
    
    @SEEALSO=CHAR, CODE
da: @FUNCTION=LEN
    @SYNTAX=LEN(tekst)
    @DESCRIPTION=LEN returnerer længden i tegn af teksten @tekst.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    len("Helsinki") er lig med 8.
    
    @SEEALSO=CHAR, CODE

en: @FUNCTION=LINEST
    @SYNTAX=LINEST(known_y's[,known_x's[,const[,stat]]])
    @DESCRIPTION=LINEST function calculates the ``least squares'' line that best fit to your data in @known_y's.  @known_x's contains the corresponding x's where y=mx+b.
    If @known_x's is omitted, an array {1, 2, 3, ...} is used. LINEST returns an array having two columns and one row.  The slope (m) of the regression line y=mx+b is given in the first column and the y-intercept (b) in the second.
    If @known_y's and @known_x's have unequal number of data points, LINEST returns #NUM! error.
    If @const is FALSE, the line will be forced to go through the origin, i.e., b will be zero. The default is TRUE.
    If @stat is TRUE, extra statistical information will be returned. Extra statistical information is written bellow the regression line coefficients in the result array.  Extra statistical information consists of four rows of data.  In the first row the standard error values for the coefficients m1, (m2, ...), b are represented.  The second row contains the square of R and the standard error for the y estimate.  The third row contains the F-observed value and the degrees of freedom.  The last row contains the regression sum of squares and the residual sum of squares. 
    The default of @stat is FALSE.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGEST,TREND
da: @FUNCTION=LINEST
    @SYNTAX=LINEST(kendte_y_værdier[,kendte_x_værdier[,konst[,stat]]])
    @DESCRIPTION=LINEST-funktionen beregner den bedste rette linje gennem dataene i @kendte_y_værdier, dvs. den linje der giver "de mindste kvadrater". @kendte_x_værdier indeholder de tilsvarende x_værdier hvor y=a*x+b.
    Hvis @kendte_x_værdier er udeladt, bruges en matrix med { 1, 2, 3, ... }. LINEST returnerer en matrix med to kolonner og en række. Hældningen (a) af regressionslinjen y=a*x+b er givet i den første kolonne, og y-skæringspunktet (b) i den anden.
    Hvis @kendte_x_værdier og @kendte_y_værdier har forskelligt antal dataelementer, returneres en #TAL!-fejl.
    Hvis @konst er FALSK, vil linjen blive tvunget til at gå gennem origo. dvs. b vil være nul. Hvis intet er givet, antages værdien SAND.
    Hvis @stat er SAND, vil ekstra statistisk information blive returneret. Ekstra statistisk information skrives under regressionslinjens koefficienter i resultatmatrixen og består af fire rækker af data. I den første række er standardafvigelsesværdierne for koefficienterne a1, (a2, ...), og b repræsenteret.  Den anden række indeholder kvadratet på R og standardafvigelsen for y-estimatet.  Den tredje række indeholder den F-observerede værdi og frihedsgraderne. Den sidste række indeholder regressionens kvadratsum og residual-kvadratsummen. Hvis @stat ikke er givet, benyttes FALSK.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGEST,TREND

en: @FUNCTION=LN
    @SYNTAX=LN(x)
    @DESCRIPTION=LN returns the natural logarithm of @x. If @x <= 0, LN returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    LN(7) equals 1.94591.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG2, LOG10
da: @FUNCTION=LN
    @SYNTAX=LN(x)
    @DESCRIPTION=LN returnerer den naturlige logaritme til @x. Hvis @x <= 0 returnerer LN en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    LN(7) er lig med 1.04591.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG2, LOG10

en: @FUNCTION=LOG
    @SYNTAX=LOG(x[,base])
    @DESCRIPTION=LOG computes the logarithm of @x in the given base @base.  If no @base is given LOG returns the logarithm in base 10. @base must be > 0. and can not equal 1.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    LOG(2) equals 0.30103.
    LOG(8192,2) equals 13.
    
    @SEEALSO=LN, LOG2, LOG10
da: @FUNCTION=LOG
    @SYNTAX=LOG(x[,grundtal])
    @DESCRIPTION=LOG beregner logaritmen til @x med grundtallet @grundtal. Hvis intet @grundtal er givet, benyttes 10-tals-logaritmen.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    LOG(2) er lig med 0.30103.
    LOG(8192,2) er lig med 13.
    
    @SEEALSO=LN, LOG2, LOG10

en: @FUNCTION=LOG10
    @SYNTAX=LOG10(x)
    @DESCRIPTION=LOG10 computes the base-10 logarithm of @x. If @x <= 0, LOG10 returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    LOG10(7) equals 0.845098.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG2, LOG
da: @FUNCTION=LOG10
    @SYNTAX=LOG10(x)
    @DESCRIPTION=Beregner 10-tals-logaritmen til @x. Hvis @x <= 0 returnerer LOG10 en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    LOG10(7) er lig med 0.845098.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG2, LOG

en: @FUNCTION=LOG2
    @SYNTAX=LOG2(x)
    @DESCRIPTION=LOG2 computes the base-2 logarithm of @x. If @x <= 0, LOG2 returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    LOG2(1024) equals 10.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG10, LOG
da: @FUNCTION=LOG2
    @SYNTAX=LOG2(x)
    @DESCRIPTION=LOG2 beregner 2-tals-logaritmen til @x. Hvis @x <= 0 returnerer LOG2 en #TAL!-fejl. 
    @EXAMPLES=
    LOG2(1024) er lig med 10.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG10, LOG

en: @FUNCTION=LOGEST
    @SYNTAX=LOGEST(known_y's[,known_x's,const,stat])
    @DESCRIPTION=The LOGEST function applies the ``least squares'' method to fit an exponential curve of the form y = b * m{1}^x{1} * m{2}^x{2}... to your data.
    If @known_x's is omitted, an array {1, 2, 3, ...} is used. LOGEST returns an array { m{n},m{n-1}, ...,m{1},b }.
    If @known_y's and @known_x's have unequal number of data points, LOGEST returns #NUM! error.
    If @const is FALSE, the line will be forced to go through (0,1),i.e., b will be one.  The default is TRUE.
    If @stat is TRUE, extra statistical information will be returned. Extra statistical information is written bellow the regression line coefficients in the result array.  Extra statistical information consists of four rows of data.  In the first row the standard error values for the coefficients m1, (m2, ...), b are represented.  The second row contains the square of R and the standard error for the y estimate.  The third row contains the F-observed value and the degrees of freedom.  The last row contains the regression sum of squares and the residual sum of squares. 
    The default of @stat is FALSE.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGEST,GROWTH,TREND
da: @FUNCTION=LOGEST
    @SYNTAX=LOGEST(kendte_y_værdier[,kendte_x_værdier[,konst[,stat]]])
    @DESCRIPTION=LOGEST-funktionen anvender de mindste kvadraters metode til at tilpasse en eksponentiel kurve på formen y = b * m{1}^x{1} * m{2}^x{2}... til dataene.
    Hvis @kendte_x_værdier er udeladt, bruges en matrix med {1, 2, 3, ...}. LOGEST returnerer en matrix { m{n},m{n-1}, ...,m{1},b }.
    Hvis @kendte_x_værdier og @kendte_y_værdier har forskellige antal elementer, returneres en #TAL!-fejl.
    Hvis @konst er FALSK, vil linjen blive tvunget til at gå gennem origo. dvs. b vil være 1. Hvis @konst ikke er angivet, benyttes SAND.
    Hvis @stat er SAND, vil ekstra statistisk information blive returneret. Ekstra statistisk information skrives under regressionslinjens koefficienter i resultatmatrixen og består af fire rækker af data. I den første række er standardafvigelsesværdierne for koefficienterne m1, (m2, ...), og b repræsenteret. Den anden række indeholder kvadratet på R og standardafvigelsen for y-estimatet. Den tredje række indeholder den F-observerede værdi og frihedsgraderne. Den sidste række indeholder regressionens kvadratsum og residual-kvadratsummen. Hvis @stat ikke angivet, benyttes værdien FALSK.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGEST,GROWTH,TREND

en: @FUNCTION=LOGINV
    @SYNTAX=LOGINV(p,mean,stdev)
    @DESCRIPTION=LOGINV function returns the inverse of the lognormal cumulative distribution. @p is the given probability corresponding to the normal distribution, @mean is the arithmetic mean of the distribution, and @stdev is the standard deviation of the distribution.
    If @p < 0 or @p > 1 or @stdev <= 0 LOGINV returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    LOGINV(0.5,2,3) equals 7.389056099.
    
    @SEEALSO=EXP,LN,LOG,LOG10,LOGNORMDIST
da: @FUNCTION=LOGINV
    @SYNTAX=LOGINV(p,middel,stdafv)
    @DESCRIPTION=LOGINV-funktionen returnerer det inverse af den kumulerede logaritmiske normalfordeling. @p er den givne sandsynlighed svarende til normalfordelingen, @middel er fordelingens aritmetiske middel og @stdafv er fordelingens standardafvigelse.
    Hvis @p < 0 eller @p > 1 eller @stdafv <= 0, returnerer LOGINV en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    LOGINV(0.5,2,3) er lig med 7.389056099.
    
    @SEEALSO=EXP,LN,LOG,LOG10,LOGNORMDIST

en: @FUNCTION=LOGNORMDIST
    @SYNTAX=LOGNORMDIST(x,mean,stdev)
    @DESCRIPTION=LOGNORMDIST function returns the lognormal distribution. @x is the value for which you want the distribution, @mean is the mean of the distribution, and @stdev is the standard deviation of the distribution.
    If @stdev = 0 LOGNORMDIST returns #DIV/0! error. If @x <= 0, @mean < 0 or @stdev < 0 LOGNORMDIST returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    LOGNORMDIST(3,1,2) equals 0.519662338.
    
    @SEEALSO=NORMDIST
da: @FUNCTION=LOGNORMDIST
    @SYNTAX=LOGNORMDIST(x,middel,stdafv)
    @DESCRIPTION=LOGNORMDIST-funktionen returnerer den logaritmiske normalfordeling. @x er værdien fordelingen skal beregnes for, @middel er middelværdien for fordelingen og @stdafv er standardafvigelsen for fordelingen.
    Hvis @stdafv = 0 returnerer LOGNORMDIST en #DIV/0!-fejl. Hvis @x <= 0, @middel < 0 eller @stdafv < 0 returnerer LOGNORMDIST en #TAL!-fejl. 
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    LOGNORMDIST(3,1,2) er lig med 0.519662338.
    
    @SEEALSO=NORMDIST

en: @FUNCTION=LOOKUP
    @SYNTAX=LOOKUP(value,vector1,vector2)
    @DESCRIPTION=LOOKUP function finds the row index of 'value' in @vector1 and returns the contents of value2 at that row index. If the area is longer than it is wide then the sense of the search is rotated. Alternatively a single array can be used.
    If LOOKUP can't find @value it uses the next largest value less than value. The data must be sorted. 
    If @value is smaller than the first value it returns #N/A
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=VLOOKUP,HLOOKUP
da: @FUNCTION=LOOKUP
    @SYNTAX=LOOKUP(værdi,vektor1,vektor2)
    @DESCRIPTION=LOOKUP-funktionen finder rækkeindekset for @værdi i @vektor1 og returnerer indholdet af @vektor2 ved dette rækkeindeks. Hvis området er længere end det er bredt, så vendes søgningen. Alternativt kan en enkelt vektor bruges. Hvis LOOKUP ikke kan finde @værdi, bruger den det næststørste værdi mindre end @værdi. Data skal være sorteret. Hvis @værdi er mindre end den første værdi, returneres #N/A.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=VLOOKUP,HLOOKUP

en: @FUNCTION=LOWER
    @SYNTAX=LOWER(text)
    @DESCRIPTION=LOWER returns a lower-case version of the string in @text.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    LOWER("J. F. Kennedy") equals "j. f. kennedy".
    
    @SEEALSO=UPPER
da: @FUNCTION=LOWER
    @SYNTAX=LOWER(tekst)
    @DESCRIPTION=LOWER returnerer teksten i @tekst med små bogstaver.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    LOWER("Bamses Billedbog") er lig med "bamses billedbog".
    
    @SEEALSO=UPPER

en: @FUNCTION=MATCH
    @SYNTAX=MATCH(seek,vector[,type])
    @DESCRIPTION=MATCH function finds the row index of @seek in @vector and returns it. If the area is longer than it is wide then the sense of the search is rotated. Alternatively a single array can be used.
    The @type parameter, which defaults to +1, controls the search:
    If @type = 1,  finds largest value <= @seek.
    If @type = 0,  finds first value == @seek.
    If @type = -1, finds smallest value >= @seek.
    
    For type 0, the data can be in any order.  For types -1 and +1, the data must be sorted.  (And in this case, MATCH uses a binary search to locate the index.)
    If @seek could not be found, #N/A is returned.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOOKUP
da: @FUNCTION=MATCH
    @SYNTAX=MATCH(søg,vektor[,type])
    @DESCRIPTION=MATCH-funktionen finder rækkeindekset for @søg i @vektor og returnerer det. Hvis området er længere end det er bredt, så vendes søgningen. Alternativt kan en enkelt vektor bruges.
    Hvis type = 1,  findes den største værdi <= søg.
    Hvis type = 0,  findes første værdi == søg.
    Hvis type = -1, findes mindste værdi >= søg,
    For type 0 kan data være i hvilken som helst orden. For type -1 og +1 skal data være ordnet (og i disse tilfælde bruger MATCH en binær søgning til at finde indekset).
    Hvis @søg ikke kan findes, returneres #N/A.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOOKUP

en: @FUNCTION=MAX
    @SYNTAX=MAX(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=MAX returns the value of the element of the values passed that has the largest value. With negative numbers considered smaller than positive numbers.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    MAX(A1:A5) equals 40.1.
    
    @SEEALSO=MIN,ABS
da: @FUNCTION=MAX
    @SYNTAX=MAX(b1,b2, ...)
    @DESCRIPTION=MAX returnerer den største af de angivne værdier idet negative tal regnes som mindre end positive.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1. Så har vi at
    MAX(A1:A5) er lig med 40.1.
    
    @SEEALSO=MIN,ABS

en: @FUNCTION=MDETERM
    @SYNTAX=MDETERM(matrix)
    @DESCRIPTION=MDETERM function returns the determinant of a given matrix. 
    If the @matrix does not contain equal number of columns and rows, MDETERM returns #VALUE! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that A1, ..., A4 contain numbers 2, 3, 7, and 3, B1, ..., B4 4, 2, 4, and 1, C1, ..., C4 9, 4, 3, and 2, and D1, ..., D4 7, 3, 6, and 5. Then
    MDETERM(A1:D4) equals 148.
    
    @SEEALSO=MMULT, MINVERSE
da: @FUNCTION=MDETERM
    @SYNTAX=MDETERM(matrix)
    @DESCRIPTION=MDETERM funktionen returnerer determinanten af en givet matrix.
    Hvis @matrix ikke indeholder et lige antal kolonner og rækker, returnerer MDETERM en #VALUE! fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at A1, ..., A4 indeholder tallene 2, 3, 7 og 3, B1, ..., B4 4, 2, 4 og 1, C1, ..., C4 9, 4, 3 og 2, og D1, ..., D4 7, 3, 6 og 5. Så får vi:
    MDETERM(A1:D4) er lig med 148.
    
    @SEEALSO=MMULT, MINVERSE

en: @FUNCTION=MDURATION
    @SYNTAX=MDURATION(settlement,maturity,coupon,yield,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=MDURATION returns the Macauley duration for a security with par value 100.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=MDURATION
    @SYNTAX=MDURATION(anbringelse,forfald,kupon,ydelse,frekvens[,basis])
    @DESCRIPTION=MDURATION returnerer Macauley-varigheden for et værdipapir med pari-værdi 100.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=MEDIAN
    @SYNTAX=MEDIAN(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=MEDIAN returns the median of the given data set.
    Strings and empty cells are simply ignored. If even numbers are given MEDIAN returns the average of the two numbers in the middle.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    MEDIAN(A1:A5) equals 21.3.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,COUNT,COUNTA,DAVERAGE,MODE,SUM
da: @FUNCTION=MEDIAN
    @SYNTAX=MEDIAN(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=MEDIAN returnerer medianen af den givne datamængde.
    Hvis et lige antal tal er givet, returnerer MEDIAN gennemsnittet af de to tal i midten. Tekst og tomme celler ignoreres.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1. Da får vi at
    MEDIAN(A1:A5) er lig med 21.3.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,COUNT,COUNTA,DAVERAGE,MODE,SUM

en: @FUNCTION=MID
    @SYNTAX=MID(string, position, length)
    @DESCRIPTION=MID returns a substring from @string starting at @position for @length characters.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    MID("testing",2,3) equals "est".
    
    @SEEALSO=LEFT, RIGHT
da: @FUNCTION=MID
    @SYNTAX=MID(tekst, position, længde)
    @DESCRIPTION=MID returnerer den del af teksten fra @tekst som begynder ved positionen @position og er @længde tegn lang.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    MID("skoletaske",3,3) er lig med "ole".
    
    @SEEALSO=LEFT, RIGHT

en: @FUNCTION=MIN
    @SYNTAX=MIN(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=MIN returns the value of the element of the values passed that has the smallest value. With negative numbers considered smaller than positive numbers.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    MIN(A1:A5) equals 11.4.
    
    @SEEALSO=MAX,ABS
da: @FUNCTION=MIN
    @SYNTAX=MIN(b1,b2, ...)
    @DESCRIPTION=MIN returnerer den mindste af de angivne værdier med negative tal regnet som mindre end positive tal.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1. Så har vi at
    MIN(A1:A5) er lig med 11.4.
    
    @SEEALSO=MAX,ABS

en: @FUNCTION=MINUTE
    @SYNTAX=MINUTE (serial_number)
    @DESCRIPTION=MINUTE converts a serial number to a minute.  The minute is returned as an integer in the range 0 to 59.
    Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    MINUTE(0.128472) equals 5.
    
    @SEEALSO=HOUR, NOW, TIME, SECOND
da: @FUNCTION=MINUTE
    @SYNTAX=MINUTE (serienummer)
    @DESCRIPTION=MINUTE omdanner et serienummer til et minut. Minuttet returneres som et heltal i intervallet 0 til 59.
    Bemærk at Gnumeric vil udføre almindelig tekst til serienummer-konvertering for dig, så du kan opgive en dato som en tekst.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    MINUTE(0.128472) er lig med 5.
    
    @SEEALSO=HOUR, NOW, TIME, SECOND

en: @FUNCTION=MINVERSE
    @SYNTAX=MINVERSE(matrix)
    @DESCRIPTION=MINVERSE function returns the inverse matrix of a given matrix. 
    If the @matrix cannot be inverted, MINVERSE returns #NUM! error. If the @matrix does not contain equal number of columns and rows, MINVERSE returns #VALUE! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=MMULT, MDETERM
da: @FUNCTION=MINVERSE
    @SYNTAX=MINVERSE(matrix)
    @DESCRIPTION=MINVERSE-funktionen returnerer den inverse matrix af en givet matrix. 
    Hvis matrixen ikke kan inverteres, returnerer MINVERSE en #TAL!-fejl. Hvis matrixen ikke indeholder lige mange kolonner og rækker, returnerer MINVERSE en #VÆRDI!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=MMULT, MDETERM

en: @FUNCTION=MIRR
    @SYNTAX=MIRR(values,finance_rate,reinvest_rate)
    @DESCRIPTION=MIRR function returns the modified internal rate of return for a given periodic cash flow. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NPV
da: @FUNCTION=MIRR
    @SYNTAX=COUNTIF(værdier,finans_rate,reinvesterings_rate)
    @DESCRIPTION=MIRR-funktionen returnerer den ændrede interne ydelserente på en givet periodisk pengestrøm. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NPV

en: @FUNCTION=MMULT
    @SYNTAX=MMULT(array1,array2)
    @DESCRIPTION=MMULT function returns the matrix product of two arrays. The result is an array with the same number of rows as @array1 and the same number of columns as @array2.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TRANSPOSE,MINVERSE
da: @FUNCTION=MMULT
    @SYNTAX=MMULT(matrix1,matrix2)
    @DESCRIPTION=MMULT-funktionen returnerer matrixproduktet af to matrixer. Resultatet er en matrix med samme antal rækker som matrix1 og samme antal kolonner som matrix2.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TRANSPOSE,MINVERSE

en: @FUNCTION=MOD
    @SYNTAX=MOD(number,divisor)
    @DESCRIPTION=MOD function returns the remainder when @divisor is divided into @number.
    This function is Excel compatible. 
    MOD returns #DIV/0! if divisor is zero.
    
    @EXAMPLES=
    MOD(23,7) equals 2.
    
    @SEEALSO=INT,FLOOR,CEIL
da: @FUNCTION=MOD
    @SYNTAX=MOD(tæller,nævner)
    @DESCRIPTION=MOD-funktionen returnerer resten fra divisionen af @tæller med @nævner.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    MOD returnerer #DIV/0! hvis nævneren er nul.
    @EXAMPLES=
    MOD(23,7) er lig med 2.
    
    @SEEALSO=INT,FLOOR,CEIL

en: @FUNCTION=MONTH
    @SYNTAX=MONTH (serial_number)
    @DESCRIPTION=MONTH converts a serial number to a month.
    Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    MONTH(DATE(2003, 4, 30)) equals 4.
    
    @SEEALSO=DAY, TIME, NOW, YEAR
da: @FUNCTION=MONTH
    @SYNTAX=MONTH (serienummer)
    @DESCRIPTION=MONTH konverterer et serienummer til en måned.
    Bemærk at Gnumeric vil udføre almindelig tekst til serienummer-konvertering for dig, så du kan opgive en dato som en tekst.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    MONTH(DATE(2003, 4, 30)) er lig med 4.
    
    @SEEALSO=DAY, TIME, NOW, YEAR

en: @FUNCTION=MROUND
    @SYNTAX=MROUND(number,multiple)
    @DESCRIPTION=MROUND function rounds a given number to the desired multiple. @number is the number you want rounded and @multiple is the the multiple to which you want to round the number. 
    If @number and @multiple have different sign, MROUND returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    MROUND(1.7,0.2) equals 1.8.
    MROUND(321.123,0.12) equals 321.12.
    
    @SEEALSO=ROUNDDOWN,ROUND,ROUNDUP
da: @FUNCTION=MROUND
    @SYNTAX=MROUND(tal,faktor)
    @DESCRIPTION=MROUND-funktionen runder et givet tal af til det nærmeste produkt. @tal er tallet der skal rundes af, og @faktor er den faktor hvis produkter tallet skal rundes af til. Hvis @tal og @faktor har forskelige fortegn, returnerer MROUND en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    MROUND(1.7,0.2) er lig med 1.8.
    MROUND(321.123,0.12) er lig med 321.12.
    
    @SEEALSO=ROUNDDOWN,ROUND,ROUNDUP

en: @FUNCTION=MULTINOMIAL
    @SYNTAX=MULTINOMIAL(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=MULTINOMIAL returns the ratio of the factorial of a sum of values to the product of factorials.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    MULTINOMIAL(2,3,4) equals 1260.
    
    @SEEALSO=SUM
da: @FUNCTION=MULTINOMIAL
    @SYNTAX=MULTINOMIAL(værdi1, værdi2, ...)
    @DESCRIPTION=MULTINOMIAL returnerer forholdet mellem fakultetet af en sum af værdierne og produktet af fakulteterne.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    MULTINOMIAL(2,3,4) er lig med 1260.
    
    @SEEALSO=SUM

en: @FUNCTION=N
    @SYNTAX=N(value)
    @DESCRIPTION=N returns a value converted to a number.  Strings containing text are converted to the zero value.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    N("42") equals 42.
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=N
    @SYNTAX=N(værdi)
    @DESCRIPTION=N returnerer en værdi omsat til et tal. Strenge der indeholder tekst, omsættes til nul.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    N("42") er lig med 42.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=NA
    @SYNTAX=NA()
    @DESCRIPTION=NA returns the error value #N/A.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    NA() equals #N/A error.
    
    @SEEALSO=ISNA
da: @FUNCTION=NA
    @SYNTAX=NA()
    @DESCRIPTION=NA returnerer fejlværdien #N/A.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    NA() er lig #N/A fejl.
    
    @SEEALSO=ISNA

en: @FUNCTION=NEGBINOMDIST
    @SYNTAX=NEGBINOMDIST(f,t,p)
    @DESCRIPTION=NEGBINOMDIST function returns the negative binomial distribution. @f is the number of failures, @t is the threshold number of successes, and @p is the probability of a success.
    If @f or @t is a non-integer it is truncated. If (@f + @t -1) <= 0 NEGBINOMDIST returns #NUM! error. If @p < 0 or @p > 1 NEGBINOMDIST returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    NEGBINOMDIST(2,5,0.55) equals 0.152872629.
    
    @SEEALSO=BINOMDIST,COMBIN,FACT,HYPGEOMDIST,PERMUT
da: @FUNCTION=NEGBINOMDIST
    @SYNTAX=NEGBINOMDIST(f,t,p)
    @DESCRIPTION=NEGBINOMDIST-funktionen returnerer den negative binominale fordeling. @f er antal fejlforsøg, @t er tærsklen for antallet af succeser, og @p er sandsynligheden for succes.
    Hvis en af parametrene er tekst eller en tom celle, returneres en fejl.
    Hvis @f eller @t ikke er heltal, bliver de afkortet. Hvis (@f + @t -1) <= 0, returnerer NEGBINOMDIST en #TAL!-fejl. Hvis @p < 0 eller @p > 1, returnerer NEGBINOMDIST en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    NEGBINOMDIST(2,5,0.55) er lig med 0.152872629.
    
    @SEEALSO=BINOMDIST,COMBIN,FACT,HYPGEOMDIST,PERMUT

en: @FUNCTION=NOMINAL
    @SYNTAX=NOMINAL(r,nper)
    @DESCRIPTION=NOMINAL calculates the nominal interest rate from a given effective rate.
    Nominal interest rate is given by a formula:
    
    @nper * (( 1 + @r ) ^ (1 / @nper) - 1 )
    where:
    
    @r = effective interest rate
    @nper = number of periods used for compounding
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=EFFECT
da: @FUNCTION=NOMINAL
    @SYNTAX=NOMINAL(r,nper)
    @DESCRIPTION=NOMINAL beregner den nominelle rente fra en given effektiv rente.
    Den nominelle rente beregnes ved hjælp af denne formel:
    
    @nper * (( 1 + @r ) ^ (1 / @nper) - 1 )
    
    hvor:
    
    @r = effektiv rente
    @nper = antal opgørelsesperioder
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=EFFECT

en: @FUNCTION=NORMDIST
    @SYNTAX=NORMDIST(x,mean,stdev,cumulative)
    @DESCRIPTION=NORMDIST function returns the normal cumulative distribution. @x is the value for which you want the distribution, @mean is the mean of the distribution, @stdev is the standard deviation. 
    If @stdev is 0 NORMDIST returns #DIV/0! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    NORMDIST(2,1,2,0) equals 0.176032663.
    
    @SEEALSO=POISSON
da: @FUNCTION=NORMDIST
    @SYNTAX=NORMDIST(x,middelværdi,stdafv,kumulativ)
    @DESCRIPTION=NORMDIST-funktionen returnerer den kumulerede normalfordeling. @x er værdien fordelingen skal beregnes for, @middelværdi er middelværdien for fordelingen, @stdafv er standardafvigelsen.
    Hvis @stdafv er 0, returneres en #DIV/0-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    NORMDIST(2,1,2,0) er lig med 0.176032663.
    
    @SEEALSO=POISSON

en: @FUNCTION=NORMINV
    @SYNTAX=NORMINV(p,mean,stdev)
    @DESCRIPTION=NORMINV function returns the inverse of the normal cumulative distribution. @p is the given probability corresponding to the normal distribution, @mean is the arithmetic mean of the distribution, and @stdev is the standard deviation of the distribution.
    If @p < 0 or @p > 1 or @stdev <= 0 NORMINV returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    NORMINV(0.76,2,3) equals 4.118907689.
    
    @SEEALSO=NORMDIST,NORMSDIST,NORMSINV,STANDARDIZE,ZTEST
da: @FUNCTION=NORMINV
    @SYNTAX=NORMINV(p,middelværdi,stdafv)
    @DESCRIPTION=NORMINV-funktionen returnerer det inverse af den kumulerede normalfordeling. @p er den givne sandsynlighed svarende til normalfordelingen, @middelværdi er den aritmetiske middelværdi for fordelingen, og @stdafv er standardafvigelsen for fordelingen.
    Hvis @p < 0 eller @p > 1 eller @stdafv <= 0, returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    NORMINV(0.76,2,3) er lig med 4.118907689.
    
    @SEEALSO=NORMDIST,NORMSDIST,NORMSINV,STANDARDIZE,ZTEST

en: @FUNCTION=NORMSDIST
    @SYNTAX=NORMSDIST(x)
    @DESCRIPTION=NORMSDIST function returns the standard normal cumulative distribution. @x is the value for which you want the distribution.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    NORMSDIST(2) equals 0.977249868.
    
    @SEEALSO=NORMDIST
da: @FUNCTION=NORMSDIST
    @SYNTAX=NORMDIST(x)
    @DESCRIPTION=NORMSDIST-funktionen returnerer den kumulerede standardnormalfordeling. @x er værdien fordelingen skal beregnes for.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    NORMDIST(2) er lig med 0.977249868.
    
    @SEEALSO=NORMDIST

en: @FUNCTION=NORMSINV
    @SYNTAX=NORMSINV(p)
    @DESCRIPTION=NORMSINV function returns the inverse of the standard normal cumulative distribution. @p is the given probability corresponding to the normal distribution.
    If @p < 0 or @p > 1 NORMSINV returns #NUM! error. 
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    NORMSINV(0.2) equals -0.841621234.
    
    @SEEALSO=NORMDIST,NORMINV,NORMSDIST,STANDARDIZE,ZTEST
da: @FUNCTION=NORMSINV
    @SYNTAX=NORMSINV(p)
    @DESCRIPTION=NORMSINV-funktionen returnerer det inverse af den kumulerede standardnormalfordeling. @p er den givne sandsynlighed svarende til normalfordelingen.
    Hvis @p < 0 eller @p > 1, returneres en #TAL!-fejl. 
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    NORMSINV(0.2) er lig med -0.841621234.
    
    @SEEALSO=NORMDIST,NORMINV,NORMSDIST,STANDARDIZE,ZTEST

en: @FUNCTION=NOT
    @SYNTAX=NOT(number)
    @DESCRIPTION=NOT implements the logical NOT function: the result is TRUE if the @number is zero;  otherwise the result is FALSE.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    NOT(0) equals TRUE.
    NOT(TRUE) equals FALSE.
    
    @SEEALSO=AND, OR
da: @FUNCTION=NOT
    @SYNTAX=NOT(tal)
    @DESCRIPTION=Not giver den logiske IKKE-funktion: resultatet er SAND hvis @tal er nul; ellers er resultatet FALSK.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    NOT(0) er lig med SAND.
    NOT(TRUE) er lig med FALSK.
    
    @SEEALSO=AND, OR

en: @FUNCTION=NOW
    @SYNTAX=NOW ()
    @DESCRIPTION=NOW returns the serial number for the date and time at the time it is evaluated.
    Serial Numbers in Gnumeric are represented as follows:The integral part is the number of days since the 1st of January of 1900.  The decimal part represent the fraction of the day and is mapped into hour, minutes and seconds.
    For example: .0 represents the beginning of the day, and 0.5 represents noon.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    NOW().
    
    @SEEALSO=TODAY
da: @FUNCTION=NOW
    @SYNTAX=NOW ()
    @DESCRIPTION=NOW returnerer serienummeret for dato og tid på det tidspunkt hvor funktionen bliver kaldt.
    Serienummeret i Gnumeric udgøres af en heltalsdel som er antallet af dage siden 1. januar 1900, og en decimaldel som repræsenterer brøkdelen af dagen og laves om til timer, minutter og sekunder.
    For eksempel betyder 0.0 begyndelsen af dagen, og 0.5 repræsenterer middag.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    NOW().
    
    @SEEALSO=TODAY

en: @FUNCTION=NPER
    @SYNTAX=NPER(rate,pmt,pv,fv,type)
    @DESCRIPTION=NPER calculates number of periods of an investment based on periodic constant payments and a constant interest rate. The interest rate per period is @rate, @pmt is the payment made each period, @pv is the present value, @fv is the future value and @type is when the payments are due. If @type = 1, payments are due at the begining of the period, if @type = 0, payments are due at the end of the period.
    @EXAMPLES=
    For example, if you deposit $10,000 in a savings account that earns an interest rate of 6%. To calculate home many years it will take to double your investment use NPER as follows:
    =NPER(0.06, 0, -10000, 20000,0)returns 11.895661046 which indicates that you can double your money just before the end of the 12th year.
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV
da: @FUNCTION=NPER
    @SYNTAX=NPER(rente,bet,nv,fv,type)
    @DESCRIPTION=NPER beregner antal perioder for en investering ud fra periodiske konstante betalinger og en konstant rente. Renten i perioderne er @rente, @bet er betalinger gjort hver periode, @nv er nutidsværdien, @fv er fremtidsværdien, og @type er hvornår betalinger skal betales.  Hvis @type = 1, falder betalinger i begyndelsen af perioden, hvis @type = 0, falder betalinger i slutningen af perioden.
    @EXAMPLES=
    For eksempel indsætter du 10.000 kr på en opsparingskonto som optjener en rente på 6%. Til beregning af hvor mange år det vil tage at fordoble din investering, benyt NPER som følger:
    =NPER(0.06, 0, -10000, 20000,0) som returnerer 11.895661046 hvilket indikerer at du kan fordoble dine penge lige før slutningen på det 12. år.
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV

en: @FUNCTION=NPV
    @SYNTAX=NPV(rate,v1,v2,...)
    @DESCRIPTION=NPV calculates the net present value of an investment generating peridic payments.  @rate is the periodic interest rate and @v1, @v2, ... are the periodic payments.  If the schedule of the cash flows are not periodic use the XNPV function. 
    @EXAMPLES=
    NPV(0.17,-10000,3340,2941,2493,3233,1732,2932) equals 186.30673.
    
    @SEEALSO=PV,XNPV
da: @FUNCTION=NPV
    @SYNTAX=NPV(rate,v1,v2,...)
    @DESCRIPTION=NPV beregner netto nutidsværdien af en investering der afkaster periodiske betalinger. @rente er den periodiske rente og @v1, @v2, ... er de periodiske betalinger. Hvis betalingsmønstret for pengestrømmen ikke er periodisk, så brug XNPV-funktionen. 
    @EXAMPLES=
    NPV(0.17,-10000,3340,2941,2493,3233,1732,2932) er lig med 186.30673.
    
    @SEEALSO=PV,XNPV

en: @FUNCTION=NT_D
    @SYNTAX=NT_D(n)
    @DESCRIPTION=The NT_D function calculates the number of divisors of @n.
    This function only takes one argument.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_PHI, NT_SIGMA
da: @FUNCTION=NT_D
    @SYNTAX=NT_D(n)
    @DESCRIPTION=NT_D-funktionen beregner antallet af divisorer i @n.
    Denne funktion tager kun mod én parameter.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_PHI, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=NT_PHI
    @SYNTAX=NT_PHI(n)
    @DESCRIPTION=The NT_PHI function calculates the number of integers less than or equal to @n that are relatively prime to @n.
    This function only takes one argument.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_SIGMA
da: @FUNCTION=NT_PHI
    @SYNTAX=NT_PHI(n)
    @DESCRIPTION=NT_PHI-funktionen beregner antallet af heltal mindre eller lig
    med @n som er primtal i @n.
    Denne funktion tager kun én parameter.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=NT_PI
    @SYNTAX=NT_PI(n)
    @DESCRIPTION=The NT_PI function returns the number of primes less than or equal to @n.
    This function only takes one argument.
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_PHI, NT_D, NT_SIGMA
da: @FUNCTION=NT_PI
    @SYNTAX=NT_PI(n)
    @DESCRIPTION=NT_PI-funktionen returnerer antallet af primtal mindre end eller lig med @n.
    Denne funktion tager kun mod én parameter.
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_PHI, NT_D, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=NT_SIGMA
    @SYNTAX=NT_SIGMA(n)
    @DESCRIPTION=The NT_SIGMA function calculates the sum of the divisors of @n.
    This function only takes one argument.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_PHI
da: @FUNCTION=NT_SIGMA
    @SYNTAX=NT_SIGMA(n)
    @DESCRIPTION=NT_SIGMA-funktionen beregner summen af divisorerne i @n.
    Denne funktion tager kun mod én parameter.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_PHI

en: @FUNCTION=OCT2BIN
    @SYNTAX=OCT2BIN(number[,places])
    @DESCRIPTION=OCT2BIN function converts an octal number to a binary number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    This function is Excel compatible. 
    If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    @EXAMPLES=
    OCT2BIN("213") equals 10001011.
    
    @SEEALSO=BIN2OCT, OCT2DEC, OCT2HEX
da: @FUNCTION=OCT2BIN
    @SYNTAX=OCT2BIN(tal[,pladser])
    @DESCRIPTION=OCT2BIN-funktionen konverterer et oktalt tal til et binært tal. @pladser er et valgfrit felt som angiver antallet af pladser som skal udfyldes med nuller. 
    Hvis pladser er for lille eller negativ, returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    OCT2BIN("213") er lig med 10001011.
    
    @SEEALSO=BIN2OCT, OCT2DEC, OCT2HEX

en: @FUNCTION=OCT2DEC
    @SYNTAX=OCT2DEC(x)
    @DESCRIPTION=OCT2DEC function converts an octal number in a string or number to its decimal equivalent.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    OCT2DEC("124") equals 84.
    
    @SEEALSO=DEC2OCT, OCT2BIN, OCT2HEX
da: @FUNCTION=OCT2DEC
    @SYNTAX=OCT2DEC(x)
    @DESCRIPTION=OCT2DEC-funktionen konverterer et oktalt tal i en streng eller et tal til den decimale ækvivalent.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    OCT2DEC("124") er lig med 84.
    
    @SEEALSO=DEC2OCT, OCT2BIN, OCT2HEX

en: @FUNCTION=OCT2HEX
    @SYNTAX=OCT2HEX(number[,places])
    @DESCRIPTION=OCT2HEX function converts an octal number to a hexadecimal number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    This function is Excel compatible. 
    If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    @EXAMPLES=
    OCT2HEX(132) equals 5A.
    
    @SEEALSO=HEX2OCT, OCT2BIN, OCT2DEC
da: @FUNCTION=OCT2HEX
    @SYNTAX=DEC2HEX(tal,[pladser])
    @DESCRIPTION=OCT2HEX-funktionen konverterer et oktalt tal til hexadecimalt tal. @pladser er et valgfrit felt, som angiver antallet af pladser som skal udfyldes med nuller.
    Hvis @pladser er for lille eller negativ, returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    OCT2HEX(132) er lig med 5A.
    
    @SEEALSO=HEX2OCT, OCT2BIN, OCT2DEC

en: @FUNCTION=ODD
    @SYNTAX=ODD(number)
    @DESCRIPTION=ODD function returns the @number rounded up to the nearest odd integer.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ODD(4.4) equals 5.
    
    @SEEALSO=EVEN
da: @FUNCTION=ODD
    @SYNTAX=ODD(tal)
    @DESCRIPTION=ODD-funktionen returnerer @tal rundet op til nærmeste ulige heltal.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    ODD(4.4) er lig med 5.
    
    @SEEALSO=EVEN

en: @FUNCTION=ODDFPRICE
    @SYNTAX=ODDFPRICE(settlement,maturity,issue,first_coupon,rate,yld,redemption,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=ODDFPRICE returns the price per $100 face value of a security. The security should have an odd short or long first period. @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security. @issue is the issue date of the security. @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @frequency is other than 1, 2, or 4, ODDFPRICE returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=ODDFPRICE
    @SYNTAX=ODDFPRICE(anbringelse,forfald,udstedelse,første_kupon,rente,ydelse,indfrielse,frekvens[,basis])
    @DESCRIPTION=ODDFPRICE beregner prisen på 100 kr pålydende værdi på et værdipapir. Værdipapiret bør have en forlænget eller forkortet første periode. @anbringelse er anbringelsesdatoen for værdipapiret. @forfald er forfaldsdatoen for værdipapiret. @udstedelse er udstedelsesdatoen for værdipapiret. @første_kupon er dato for betaling af den første kupon. @rente er renten på værdipapiret. @frekvens er antal kupon-udbetalinger om året. Tilladte værdier er: 1 = årligt, 2 = halvårligt, 4 = kvartalsvist. @basis er den type rentedagsberegning du vil bruge:
    
    0  amerikansk 30/360
    1  faktiske dage/faktiske dage
    2  faktiske dage/360
    3  faktiske dage/365
    4  europæisk 30/360
    
    Hvis frekvens er andet end 1, 2 eller 4 returnerer ODDFPRICE en #NUM!-fejl. Hvis @basis udelades, anvendes amerikansk 30/360. Hvis @basis ikke er mellem 0 og 4, returnerer ODDFPRICE en #NUM!-fejl. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ODDFYIELD
    @SYNTAX=ODDFYIELD(settlement,maturity,issue,first_coupon,rate,pr,redemption,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=ODDFYIELD calculates the yield of a security having an odd first period. @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security. @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @frequency is other than 1, 2, or 4, ODDFYIELD returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=ODDFYIELD
    @SYNTAX=ODDFYIELD(anbringelse,forfald,udstedelse,første_kupon,rente,pris,indfrielse,frekvens[,basis])
    @DESCRIPTION=ODDFYIELD beregner ydelsen på et værdipapir med en forskellig første periode. @anbringelse er anbringelsesdatoen for værdipapiret. @forfald er forfaldsdatoen for værdipapiret. @udstedelse er udstedelsesdatoen for værdipapiret. @rente er renten på værdipapiret. @pris er prisen for 100 kr pålydende værdi for værdipapiret. @frekvens er antal kupon-udbetalinger om året. Tilladte værdier er: 1 = årligt, 2 = halvårligt, 4 = kvartalsvist. @basis er den type rentedagsberegning du vil bruge:
    
    0  amerikansk 30/360
    1  faktiske dage/faktiske dage
    2  faktiske dage/360
    3  faktiske dage/365
    4  europæisk 30/360
    
    Hvis frekvens er andet end 1, 2 eller 4 returnerer ODDFYIELD en #NUM!-fejl. Hvis @basis udelades, anvendes amerikansk 30/360. Hvis @basis ikke er mellem 0 og 4, returnerer ODDFYIELD en #NUM!-fejl. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ODDLPRICE
    @SYNTAX=ODDLPRICE(settlement,maturity,last_interest,rate,yld,redemption,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=ODDLPRICE calculates the price per $100 face value of a security that has an odd last coupon period. @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security. @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @frequency is other than 1, 2, or 4, ODDFYIELD returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=ODDLPRICE
    @SYNTAX=ODDLPRICE(anbringelse,forfald,sidste_rente,rente,ydelse,indfrielse,frekvens[,basis])
    @DESCRIPTION=ODDLPRICE beregner prisen på 100 kr pålydende værdi på et værdipapir, som har en forskellig sidste kupon-periode. @anbringelse er anbringelsesdatoen for værdipapiret. @forfald er forfaldsdatoen for værdipapiret. @udstedelse er udstedelsesdatoen for værdipapiret. @rente er renten på værdipapiret. @frekvens er antal kupon-udbetalinger om året. Tilladte værdier er: 1 = årligt, 2 = halvårligt, 4 = kvartalsvist. @basis er den type rentedagsberegning du vil bruge:
    
    0  amerikansk 30/360
    1  faktiske dage/faktiske dage
    2  faktiske dage/360
    3  faktiske dage/365
    4  europæisk 30/360
    
    Hvis frekvens er andet end 1, 2 eller 4 returnerer ODDLPRICE en #NUM!-fejl. Hvis @basis udelades, anvendes amerikansk 30/360. Hvis @basis ikke er mellem 0 og 4, returnerer ODDLPRICE en #NUM!-fejl. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ODDLYIELD
    @SYNTAX=ODDLYIELD(settlement,maturity,last_interest,rate,pr,redemption,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=ODDLYIELD calculates the yield of a security having an odd last period. @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security. @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @frequency is other than 1, 2, or 4, ODDLYIELD returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=ODDLYIELD
    @SYNTAX=ODDLYIELD(anbringelse,forfald,sidste_rente,rente,pris,indfrielse,frekvens[,basis])
    @DESCRIPTION=ODDLYIELD beregner ydelsen på et værdipapir med en forskellig sidste periode. @anbringelse er anbringelsesdatoen for værdipapiret. @forfald er forfaldsdatoen for værdipapiret. @udstedelse er udstedelsesdatoen for værdipapiret. @rente er renten på værdipapiret. @pris er prisen for 100 kr pålydende værdi for værdipapiret. @frekvens er antal kupon-udbetalinger om året. Tilladte værdier er: 1 = årligt, 2 = halvårligt, 4 = kvartalsvist. @basis er den type rentedagsberegning du vil bruge:
    
    0  amerikansk 30/360
    1  faktiske dage/faktiske dage
    2  faktiske dage/360
    3  faktiske dage/365
    4  europæisk 30/360
    
    Hvis frekvens er andet end 1, 2 eller 4 returnerer ODDLYIELD en #NUM!-fejl. Hvis @basis udelades, anvendes amerikansk 30/360. Hvis @basis ikke er mellem 0 og 4, returnerer ODDLYIELD en #NUM!-fejl. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=OFFSET
    @SYNTAX=OFFSET(range,row,col,height,width)
    @DESCRIPTION=OFFSET function returns a cell range. The cell range starts at offset (@col,@row) from @range, and is of height @height and width @width.
    If range is neither a reference nor a range returns #VALUE!.  If either height or width is omitted the height or width of the reference is used.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=COLUMN,COLUMNS,ROWS
da: @FUNCTION=OFFSET
    @SYNTAX=OFFSET(interval,række,kolonne,højde,bredde)
    @DESCRIPTION=OFFSET-funktionen returnerer et celleinterval. Celleintervallet begynder ved positionen (@kolonne,@række) fra @interval, og har højden @højde og bredden @bredde.
    Hvis @interval hverken er en reference eller et interval returneres #VALUE!. Hvis enten højde eller bredde er udeladt, bruges højden eller bredden af referencen.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=COLUMN,COLUMNS,ROWS

en: @FUNCTION=OR
    @SYNTAX=OR(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=OR implements the logical OR function: the result is TRUE if any of the values evaluated to TRUE.
    @b1, trough @bN are expressions that should evaluate to TRUE or FALSE. If an integer or floating point value is provided zero is considered FALSE and anything else is TRUE.
    If the values contain strings or empty cells those values are ignored.  If no logical values are provided, then the error #VALUE! is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    OR(TRUE,FALSE) equals TRUE.
    OR(3>4,4<3) equals FALSE.
    
    @SEEALSO=AND, NOT
da: @FUNCTION=OR
    @SYNTAX=OR(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=OR giver den logiske ELLER-funktion: resultatet er SAND hvis bare én værdi er SAND.
    @b1 til @bN er udtryk som kan omsættes til SAND eller FALSK. Hvis et heltal eller kommatal angives, antages nul at være FALSK og alt andet SAND.
    Værdier der indeholder tekst eller tomme celler, bliver ignoreret. Hvis ingen logiske værdier er angivet, returneres en #VÆRDI!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    OR(SAND,FALSK) er lig med SAND.
    OR(3>4,4<3) er lig med FALSK.
    
    @SEEALSO=AND, NOT

en: @FUNCTION=PEARSON
    @SYNTAX=PEARSON(array1,array2)
    @DESCRIPTION=PEARSON returns the Pearson correlation coefficient of two data sets.
    Strings and empty cells are simply ignored.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=INTERCEPT,LINEST,RSQ,SLOPE,STEYX
da: @FUNCTION=PEARSON
    @SYNTAX=PEARSON(matrix1,matrix2)
    @DESCRIPTION=PEARSON returnerer Pearson-korrelationskoefficienten af to datamængder.
    Tekst og tomme celler ignoreres.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=INTERCEPT,LINEST,RSQ,SLOPE,STEYX

en: @FUNCTION=PERCENTILE
    @SYNTAX=PERCENTILE(array,k)
    @DESCRIPTION=PERCENTILE function returns the 100*@k-th percentile of the given data points (that is, a number x such that a fraction @k of the data points are less than x).  
    If @array is empty, PERCENTILE returns #NUM! error.  If @k < 0 or @k > 1, PERCENTILE returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    PERCENTILE(A1:A5,0.42) equals 20.02.
    
    @SEEALSO=QUARTILE
da: @FUNCTION=PERCENTILE
    @SYNTAX=PERCENTILE(matrix,k)
    @DESCRIPTION=PERCENTILE-funktionen returnerer den 100*@k-te percentil for de givne dataelementer (det vil sige, et tal således at en brøkdel @k af dataelementerne er mindre end x).
    Hvis @matrix er tom, returneres en #TAL!-fejl. Hvis @k < 0 eller @k > 1, returneres også en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1. Da får vi at
    PERCENTILE(A1:A5,0.42) er lig med 20.02.
    
    @SEEALSO=QUARTILE

en: @FUNCTION=PERCENTRANK
    @SYNTAX=PERCENTRANK(array,x[,significance])
    @DESCRIPTION=PERCENTRANK function returns the rank of a data point in a data set.  @array is the range of numeric values, @x is the data point which you want to rank, and the optional @significance indentifies the number of significant digits for the returned value, truncating the remainder.  If @significance is omitted, PERCENTRANK uses three digits.
    If @array contains no data points, PERCENTRANK returns #NUM! error.
    If @significance is less than one, PERCENTRANK returns #NUM! error.
    If @x exceeds the largest value or is less than the smallest value in @array, PERCENTRANK returns #NUM! error.
    If @x does not match any of the values in @array or @x matches more than once, PERCENTRANK interpolates the returned value.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LARGE,MAX,MEDIAN,MIN,PERCENTILE,QUARTILE,SMALL
da: @FUNCTION=PERCENTRANK
    @SYNTAX=PERCENTRANK(matrix,x[,signifikans])
    @DESCRIPTION=PERCENTRANK returnerer rangen af et element i en datamængde. @matrix er intervallet med tal, @x er dataelementet hvis rang skal findes, og den eventuelle @signifikans angiver antal betydende cifre for den returnerede værdi. Hvis @signifikans ikke angives, benyttes tre cifre.
    Hvis @matrix ikke indeholder nogen dataelementer, returneres en #TAL!-fejl. Hvis @signifikans er mindre end én, returneres en #TAL!-fejl. Hvis @x ikke svarer til nogen af værdierne i @matrix, eller @x svarer til mere end én, interpolerer PERCENTRANK den returnerede værdi.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LARGE,MAX,MEDIAN,MIN,PERCENTILE,QUARTILE,SMALL

en: @FUNCTION=PERMUT
    @SYNTAX=PERMUT(n,k)
    @DESCRIPTION=PERMUT function returns the number of permutations. @n is the number of objects, @k is the number of objects in each permutation.
    If @n = 0 PERMUT returns #NUM! error.  If @n < @k PERMUT returns #NUM! error.
     This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    PERMUT(7,3) equals 210.
    
    @SEEALSO=COMBIN
da: @FUNCTION=PERMUT
    @SYNTAX=PERMUT(n,k)
    @DESCRIPTION=PERMUT-funktionen returnerer antallet af permutationer. @n er antal objekter, @k er antal objekter i hver permutation.
    Hvis @n = 0, returneres en #TAL!-fejl. Hvis @n < @k, returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    PERMUT(7,3) er lig med 210.
    
    @SEEALSO=COMBIN

en: @FUNCTION=PI
    @SYNTAX=PI()
    @DESCRIPTION=PI functions returns the value of pi. 
    This function is called with no arguments.
    This function is Excel compatible, except that it returns pi with a better precision. 
    @EXAMPLES=
    PI() equals 3.141593.
    
    @SEEALSO=SQRTPI
da: @FUNCTION=PI
    @SYNTAX=PI()
    @DESCRIPTION=PI-funktionen returnerer værdien af phi. 
    Denne funktion kaldes uden parametre.
    Denne funktion er Excel-kompatibel, bortset fra at den returnerer phi med en større præcision.
    
    @EXAMPLES=
    PI() er lig med 3.141593
    
    @SEEALSO=SQRTPI

en: @FUNCTION=PMT
    @SYNTAX=PMT(rate,nper,pv[,fv,type])
    @DESCRIPTION=PMT returns the amount of payment for a loan based on a constant interest rate and constant payments (each payment is equal amount). @rate is the constant interest rate. @nper is the overall number of payments. @pv is the present value. @fv is the future value. @type is the type of the payment: 0 means at the end of the period and 1 means at the beginning of the period. 
    If @fv is omitted, Gnumeric assumes it to be zero. If @type is omitted, Gnumeric assumes it to be zero. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV
da: @FUNCTION=PMT
    @SYNTAX=PMT(rente,term,bet[,fv,type])
    @DESCRIPTION=PMT beregner den nutidige værdi for en investering. Renten i perioderne er @rente, @term er antal terminer i en annuitet, @bet er betalinger gjort hver periode, @fv er fremtidsværdien, og @type er hvornår betalinger skal betales. Hvis @type = 1, falder betalinger i begyndelsen af perioden; hvis @type = 0, falder betalinger i slutningen af perioden.
    Hvis @fv er udeladt, antages den at være nul. Tilsvarende for @type.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PPMT,PV,FV

en: @FUNCTION=POISSON
    @SYNTAX=POISSON(x,mean,cumulative)
    @DESCRIPTION=POISSON function returns the Poisson distribution. @x is the number of events, @mean is the expected numeric value @cumulative describes whether to return the sum of the poisson function from 0 to @x.
    If @x is a non-integer it is truncated. If @x <= 0 POISSON returns #NUM! error. If @mean <= 0 POISSON returns the #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    POISSON(3,6,0) equals 0.089235078.
    
    @SEEALSO=NORMDIST, WEIBULL
da: @FUNCTION=POISSON
    @SYNTAX=POISSON(x,middelværdi,kumulativ)
    @DESCRIPTION=POISSON-funktionen returnerer Poisson-fordelingen. @x er antal hændelser, @middelværdi er den forventede numeriske værdi, @kumulativ angiver om summen fra 0 til @x af Poisson-funktionen skal returneres.
    Hvis @x ikke er et heltal, bliver det afkortet. Hvis @x <= 0, returneres en #TAL!-fejl. Hvis @middelværdi <= 0, returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    POISSON(3,6,0) er lig med 0.089235078.
    
    @SEEALSO=NORMDIST, WEIBULL

en: @FUNCTION=POWER
    @SYNTAX=POWER(x,y)
    @DESCRIPTION=POWER returns the value of @x raised to the power @y. This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    POWER(2,7) equals 128.
    POWER(3,3.141) equals 31.523749.
    
    @SEEALSO=EXP
da: @FUNCTION=POWER
    @SYNTAX=POWER (x,y)
    @DESCRIPTION=POWER returnerer værdien af @x opløftet til @y.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    POWER(2,7) er lig med 128.
    POWER(3,3.141) er lig med 31.523749.
    
    @SEEALSO=EXP

en: @FUNCTION=PPMT
    @SYNTAX=PPMT(rate,per,nper,pv[,fv,type])
    @DESCRIPTION=PPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards principal.
    Formula for it is:
    PPMT(per) = PMT - IPMT(per)
    where:
    PMT = Payment received on annuity
    IPMT(per) = amount of interest for period per
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=IPMT,PV,FV
da: @FUNCTION=PPMT
    @SYNTAX=PPMT(rate,per,nper,pv[,fv,type])
    @DESCRIPTION=PPMT beregner det beløb af en betaling på et annuitét der går til nedbringelse af hovedstol.
    Formlen for PPMT er:
    
    PPMT(per) = PMT - IPMT(per)
    hvor:
    PMT = Betaling modtaget på annuitet
    IPMT(per) = rentebeløbet for perioden @per
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=IPMT,PV,FV

en: @FUNCTION=PRICE
    @SYNTAX=PRICE(settle,mat,rate,yield,redemption_price,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=PRICE returns price per $100 face value of a security. This method can only be used if the security pays periodic interest. @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @frequency is other than 1, 2, or 4, PRICE returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=PRICE
    @SYNTAX=PRICE(anbringelse,forfald,rente,indfrielse,frekvens[,basis])
    @DESCRIPTION=PRICE beregner og returnerer prisen for en pålydende værdi på 100 af et værdipapir. Metoden kan kun bruges hvis papiret udbetaler rente med et fast interval. @anbringelse er datoen for købet af papiret. @forfald er forfaldsdatoen for værdipapiret. @rente er den pålydende rente på værdipapiret. @indfrielse er indfrielsesværdien per 100 kr pålydende værdi. @frekvens er antal kuponbetalinger per år. Tilladte frekvenser er: 1 = årlig, 2 = halvårlig, 4 = kvartalsvist. @basis er den type rentedagsberegning du vil bruge:
    
    0  amerikansk 30/360
    1  faktiske dage/faktiske dage
    2  faktiske dage/360
    3  faktiske dage/365
    4  europæisk 30/360
    
    Hvis @frekvens er andet end 1, 2 eller 4, returnerer YIELD en #NUM!-fejl. Hvis @basis udelades, anvendes amerikansk 30/360. Hvis @basis ikke er mellem 0 og 4, returnerer YIELD en #TAL!-fejl. @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=PRICEDISC
    @SYNTAX=PRICEDISC(settlement,maturity,discount,redemption[,basis])
    @DESCRIPTION=PRICEDISC calculates and returns the price per $100 face value of a security bond.  The security does not pay interest at maturity.  @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security.  @discount is the rate for which the security is discounted.  @redemption is the amount to be received on @maturity date.  @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @settlement date or @maturity date is not valid, PRICEDISC returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis < 0 or @basis > 4, PRICEDISC returns #NUM! error. If @settlement date is after @maturity date or they are the same, PRICEDISC returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PRICEMAT
da: @FUNCTION=PRICEDISC
    @SYNTAX=PRICEDISC(anbringelse,forfald,diskonto,indfrielse[,basis])
    @DESCRIPTION=PRICEDISC beregner og returnerer prisen for en pålydende værdi på 100 af en obligation. Værdipapiret giver ikke rente ved forfald. @anbringelse er anbringelsesdatoen på værdipapiret. @forfald er forfaldsdato for værdipapiret. @diskonto er raten som obligationen bliver diskonteret med. @indfrielse er beløbet der udbetales på @forfald-datoen. @basis er den type rentedagsberegning du vil bruge:
    
    0  amerikansk 30/360
    1  faktiske dage/faktiske dage
    2  faktiske dage/360
    3  faktiske dage/365
    4  europæisk 30/360
    
    Hvis dato for @anbringelse eller @forfald ikke er gyldig, returnerer PRICEDISC en #TAL!-fejl. Hvis @basis udelades, anvendes amerikansk 30/360. Hvis @basis < 0 eller @basis > 4, returnerer PRICEDISC en #TAL!-fejl. Hvis dato for @anbringelse er efter dato for @forfald eller de er ens, returnerer PRICEDISC en #TAL!-fejl. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PRICEMAT

en: @FUNCTION=PRICEMAT
    @SYNTAX=PRICEMAT(settlement,maturity,issue,rate,yield[,basis])
    @DESCRIPTION=PRICEMAT calculates and returns the price per $100 face value of a security.  The security pays interest at maturity. @settlement is the settlement date of the security.  @maturity is the maturity date of the security.  @issue is the issue date of the security.  @rate is the discount rate of the security. @yield is the annual yield of the security. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @settlement date or @maturity date is not valid, PRICEMAT returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis < 0 or @basis > 4, PRICEMAT returns #NUM! error. If @settlement date is after @maturity date or they are the same, PRICEMAT returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PRICEDISC
da: @FUNCTION=PRICEMAT
    @SYNTAX=PRICEMAT(anbringelse,forfald,udstedelse,rente,ydelse[,basis])
    @DESCRIPTION=PRICEMAT beregner og returnerer prisen for en pålydende værdi på 100 af en obligation. Obligationen giver rente ved forfald. @anbringelse er anbringelsesdagen på værdipapiret. @forfald er forfaldsdatoen på værdipapiret. @udstedelse er udstedelsesdato på værdipapiret. @rente er den diskonterede rente på værdipapiret. @ydelse er den årlig ydelse fra værdipapiret. @basis er den type rentedagsberegning du vil bruge:
    
    0  amerikansk 30/360
    1  faktiske dage/faktiske dage
    2  faktiske dage/360
    3  faktiske dage/365
    4  europæisk 30/360
    
    Hvis dato for @anbringelse eller @forfald ikke er gyldig, returnerer PRICEMAT en #TAL!-fejl. Hvis @basis udelades, anvendes amerikansk 30/360. Hvis @basis < 0 eller @basis > 4, returnerer PRICEMAT en #TAL!-fejl. Hvis dato for @anbringelse er efter dato for @forfald eller de er ens, returnerer PRICEMAT en #TAL!-fejl. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PRICEDISC

en: @FUNCTION=PRODUCT
    @SYNTAX=PRODUCT(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=PRODUCT returns the product of all the values and cells referenced in the argument list.
    This function is Excel compatible.  In particular, this means that if all cells are empty, the result will be 0.
    @EXAMPLES=
    PRODUCT(2,5,9) equals 90.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT, G_PRODUCT
da: @FUNCTION=PRODUCT
    @SYNTAX=PRODUCT(værdi1, værdi2, ...)
    @DESCRIPTION=PRODUCT returnerer produktet af alle værdier og celler som angives i parameterlisten.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. Specielt betyder det at hvis alle celler er tomme, vil resultatet blive 0. 
    @EXAMPLES=
    PRODUCT(2,5,9) er lig med 90.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT, G_PRODUCT

en: @FUNCTION=PROPER
    @SYNTAX=PROPER(string)
    @DESCRIPTION=PROPER returns @string with initial of each word capitalised.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    PROPER("j. f. kennedy") equals "J. F. Kennedy".
    
    @SEEALSO=LOWER, UPPER
da: @FUNCTION=PROPER
    @SYNTAX=PROPER(tekst)
    @DESCRIPTION=PROPER returnerer @tekst med stort bogstav i begyndelsen af hvert ord.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    PROPER("bamses billedbog") er lig med "Bamses Billedbog".
    
    @SEEALSO=LOWER, UPPER

en: @FUNCTION=PV
    @SYNTAX=PV(rate,nper,pmt[,fv,type])
    @DESCRIPTION=PV calculates the present value of an investment. @rate is the periodic interest rate, @nper is the number of periods used for compounding. @pmt is the payment made each period, @fv is the future value and @type is when the payment is made. If @type = 1 then the payment is made at the begining of the period. If @type = 0 (or omitted) it is made at the end of each period.@EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=FV
da: @FUNCTION=PV
    @SYNTAX=PV(rente,term,bet,fv,type)
    @DESCRIPTION=PV beregner den nutidige værdi for en investering. Renten i perioderne er @rente, @term er antal terminer i en annuitet, @bet er betalinger gjort hver periode, @fv er fremtidsværdien, og @type er hvornår betalinger skal betales. Hvis @type = 1, falder betalinger i begyndelsen af perioden; hvis @type = 0 (eller udeladt), falder betalinger i slutningen af perioden.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=FV

en: @FUNCTION=QUARTILE
    @SYNTAX=QUARTILE(array,quart)
    @DESCRIPTION=QUARTILE function returns the quartile of the given data points.  
    If @quart is equal to: QUARTILE returns:
    0                      the smallest value of @array.
    1                      the first quartile
    2                      the second quartile
    3                      the third quartile
    4                      the largest value of @array.
    
    If @array is empty, QUARTILE returns #NUM! error. If @quart < 0 or @quart > 4, QUARTILE returns #NUM! error. If @quart is not an integer, it is truncated.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    QUARTILE(A1:A5,1) equals 17.3.
    
    @SEEALSO=LARGE,MAX,MEDIAN,MIN,PERCENTILE,SMALL
da: @FUNCTION=QUARTILE
    @SYNTAX=QUARTILE(matrix,kvartil)
    @DESCRIPTION=QUARTILE-funktionen returnerer kvartilen for de givne dataelementer.
    Hvis @kvartil er lig med:  returnerer QUARTILE:
    0                          den mindste værdi af @matrix.
    1                          den første kvartil
    2                          den anden kvartil
    3                          den tredje kvartil
    4                          den største værdi af @matrix.
    
    Hvis @matrix er tom, returneres en #TAL!-fejl. Hvis @kvartil < 0 eller @kvartil > 4, returneres også en #TAL!-fejl. Hvis @kvartil ikke er et heltal, afkortes det.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1. Da får vi at
    QUARTILE(A1:A5,1) er lig med 17.3.
    
    @SEEALSO=LARGE,MAX,MEDIAN,MIN,PERCENTILE,SMALL

en: @FUNCTION=RADIANS
    @SYNTAX=RADIANS(x)
    @DESCRIPTION=RADIANS computes the number of radians equivalent to @x degrees.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    RADIANS(180) equals 3.14159.
    
    @SEEALSO=PI,DEGREES
da: @FUNCTION=RADIANS
    @SYNTAX=RADIANS(x)
    @DESCRIPTION=RADIANS beregner radiantallet som svarer til @x grader.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    RADIANS(180) er lig med 3.14159.
    
    @SEEALSO=PI,DEGREES

en: @FUNCTION=RAND
    @SYNTAX=RAND()
    @DESCRIPTION=RAND returns a random number between zero and one ([0..1]).
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    RAND() returns a random number greater than zero but less than one.
    
    @SEEALSO=RANDBETWEEN
da: @FUNCTION=RAND
    @SYNTAX=RAND()
    @DESCRIPTION=RAND returnerer et tilfældigt tal mellem nul og et ([0..1]).
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    RAND() returnerer et tilfældigt tal større end nul men mindre end ét.
    
    @SEEALSO=RANDBETWEEN

en: @FUNCTION=RANK
    @SYNTAX=RANK(x,ref[,order])
    @DESCRIPTION=RANK returns the rank of a number in a list of numbers.  @x is the number whose rank you want to find, @ref is the list of numbers, and @order specifies how to rank numbers.  If @order is 0, numbers are ranked in descending order, otherwise numbers are ranked in ascending order.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    RANK(17.3,A1:A5) equals 4.
    
    @SEEALSO=PERCENTRANK
da: @FUNCTION=RANK
    @SYNTAX=RANK(x,ref[,orden])
    @DESCRIPTION=RANK returnerer rangen på et tal i en liste af tal. @x er tallet hvis rang skal findes, @ref er listen af tal, og @orden angiver hvordan tallene skal rangordnes. Hvis @orden er 0, rangeres tallene i faldende orden, ellers rangeres tallene i stigende orden.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2 ..., A5 indeholder tallene 11,4, 17,3, 21,3, 25,9 og 40,1. Så vil
    RANK(17.3A1:A5) være lig med 4.
    
    @SEEALSO=PERCENTRANK

en: @FUNCTION=RATE
    @SYNTAX=RATE(nper,pmt,pv[,fv,type,guess])
    @DESCRIPTION=RATE calculates the rate of an investment.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV,FV
da: @FUNCTION=RATE
    @SYNTAX=RATE(nper,pmt,pv[,fv,type,gæt])
    @DESCRIPTION=RATE beregner renten af en investering.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=PV,FV

en: @FUNCTION=RECEIVED
    @SYNTAX=RECEIVED(settlement,maturity,investment,rate[,basis])
    @DESCRIPTION=RECEIVED calculates and returns the amount to be received at @maturity date for a security bond.  @settlement is the settlement date of the security.  @maturity is the maturity date of the security.  The amount of investement is specified in @investment.  @rate is the security's discount rate. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @settlement date or @maturity date is not valid, RECEIVED returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis < 0 or @basis > 4, RECEIVED returns #NUM! error. If @settlement date is after @maturity date or they are the same, RECEIVED returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=INTRATE
da: @FUNCTION=RECEIVED
    @SYNTAX=RECEIVED(anbringelse,forfald,investering,diskonto,rate[,basis])
    @DESCRIPTION=RECEIVED beregner og returnerer beløbet der udbetales ved @forfald-datoen for en obligation. @anbringelse er anbringelsesdatoen på værdipapiret. @forfald er forfaldsdatoen for værdipapiret. Investeringens størrelse er angivet i @investering. @diskonto er værdipapirets diskonteringsrente. @basis er den type rentedagsberegning du vil bruge:
    
    0  amerikansk 30/360
    1  faktiske dage/faktiske dage
    2  faktiske dage/360
    3  faktiske dage/365
    4  europæisk 30/360
    
    Hvis @anbringelse-dato eller @forfald-dato ikke er gyldig, returnerer RECEIVED en #TAL!-fejl. Hvis @basis udelades, anvendes amerikansk 30/360. Hvis @basis < 0 eller @basis > 4, returnerer RECEIVED en #TAL!-fejl. Hvis @anbringelse dato er efter @forfald-dato eller de er ens, returnerer RECEIVED en #TAL!-fejl. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=INTRATE

en: @FUNCTION=REPLACE
    @SYNTAX=REPLACE(old,start,num,new)
    @DESCRIPTION=REPLACE returns @old with @new replacing @num characters from @start.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    REPLACE("testing",2,3,"*****") equals "t*****ing".
    
    @SEEALSO=MID, SEARCH, SUBSTITUTE, TRIM
da: @FUNCTION=REPLACE
    @SYNTAX=REPLACE(forrig,start,antal,ny)
    @DESCRIPTION=REPLACE returnerer teksten @forrig med teksten @ny som erstatning for @antal tegn fra positionen @start.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    REPLACE("de tre musketerer",4,3,"fyrretyve") er lig med "de fyrretyve musketerer".
    
    @SEEALSO=MID, SEARCH, SUBSTITUTE, TRIM

en: @FUNCTION=REPT
    @SYNTAX=REPT(string,num)
    @DESCRIPTION=REPT returns @num repetitions of @string.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    REPT(".",3) equals "...".
    
    @SEEALSO=CONCATENATE
da: @FUNCTION=REPT
    @SYNTAX=REPT(tekst,antal)
    @DESCRIPTION=Returnerer @antal gentagelser af @tekst.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    REPT(".",3) er lig med "...".
    
    @SEEALSO=CONCATENATE

en: @FUNCTION=RIGHT
    @SYNTAX=RIGHT(text[,num_chars])
    @DESCRIPTION=RIGHT returns the rightmost @num_chars characters or the right character if @num_chars is not specified.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    RIGHT("end") equals "d".
    RIGHT("end",2) equals "nd".
    
    @SEEALSO=MID, LEFT
da: @FUNCTION=RIGHT
    @SYNTAX=RIGHT(tekst[,antal])
    @DESCRIPTION=RIGHT returnerer @antal tegn fra højre eller tegnet helt til højre hvis @antal ikke er angivet. Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    RIGHT("slut") er lig med "t".
    RIGHT("slut",2) er lig med "ut".
    
    @SEEALSO=MID, LEFT

en: @FUNCTION=ROMAN
    @SYNTAX=ROMAN(number[,type])
    @DESCRIPTION=ROMAN function returns an arabic number in the roman numeral style, as text. @number is the number you want to convert and @type is the type of roman numeral you want. 
    If @type is 0 or it is omitted, ROMAN returns classic roman numbers. Type 1 is more concise than classic type, type 2 is more concise than type 1, and type 3 is more concise than type 2.  Type 4 is simplified type. 
    If @number is negative or greater than 3999, ROMAN returns #VALUE! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    ROMAN(999) equals CMXCIX.
    ROMAN(999,1) equals LMVLIV.
    ROMAN(999,2) equals XMIX.
    ROMAN(999,3) equals VMIV.
    ROMAN(999,4) equals IM.
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=ROMAN
    @SYNTAX=ROMAN(tal[,type])
    @DESCRIPTION=ROMAN returnerer et arabisk tal som et romertal (som tekst). @tal er tallet der skal omsættes, og @type er typen af romersk tal der ønskes. 
    Hvis @type er 0 eller udeladt, returnerer ROMAN klassiske romanske tal. Type 1 er mere koncis end den klassisk type, type 2 er mere koncis end type 1, og type 3 er mere koncis end type 2. Type 4 er forenklet type. 
    Hvis @tal er negativt eller større end 3999, returnerer ROMAN en #VÆRDI!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    ROMAN(999) er lig med CMXCIX.
    ROMAN(999,1) er lig med LMVLIV.
    ROMAN(999,2) er lig med XMIX.
    ROMAN(999,3) er lig med VMIV.
    ROMAN(999,4) er lig med IM.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ROUND
    @SYNTAX=ROUND(number[,digits])
    @DESCRIPTION=ROUND function rounds a given number. @number is the number you want rounded and @digits is the number of digits to which you want to round that number. 
    If @digits is greater than zero, @number is rounded to the given number of digits. If @digits is zero or omitted, @number is rounded to the nearest integer. If @digits is less than zero, @number is rounded to the left of the decimal point.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ROUND(5.5) equals 6.
    ROUND(-3.3) equals -3.
    ROUND(1501.15,1) equals 1501.2.
    ROUND(1501.15,-2) equals 1500.0.
    
    @SEEALSO=ROUNDDOWN,ROUNDUP
da: @FUNCTION=ROUND
    @SYNTAX=ROUND(tal[,cifre])
    @DESCRIPTION=ROUND-funktionen afrunder et givet tal. @tal er tallet der skal rundes af, og @cifre er antallet af cifre tallet skal rundes af til. 
    Hvis @cifre er større end nul rundes @tal af til angivet antal cifre. Hvis @cifre er nul eller udeladt, rundes @tal af til nærmeste heltal. Hvis @cifre er mindre end nul, rundes @tal af til venstre for komma. Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    ROUND(5.5) er lig med 6.
    ROUND(-3.3) er lig med -3.
    ROUND(1501.15,1) er lig med 1501.2.
    ROUND(1501.15,-2) er lig med 1500.0.
    
    @SEEALSO=ROUNDDOWN,ROUNDUP

en: @FUNCTION=ROW
    @SYNTAX=ROW([reference])
    @DESCRIPTION=ROW function returns an array of the row numbers taking a default argument of the containing cell position.
    If @reference is neither an array nor a reference nor a range returns #VALUE!.
    @EXAMPLES=
    ROW() in G13 equals 13.
    
    @SEEALSO=COLUMN,COLUMNS,ROWS
da: @FUNCTION=ROW
    @SYNTAX=ROW([reference])
    @DESCRIPTION=ROW-funktionen returnerer en vektor med rækkenumre, og tager den indeholdte celleposition som standardparameter.
    Hvis @reference hverken er en vektor, en reference eller et interval returneres en #VÆRDI!-fejl.
    @EXAMPLES=
    ROW() i G13 er lig 13.
    
    @SEEALSO=COLUMN,ROW,ROWS

en: @FUNCTION=ROWS
    @SYNTAX=ROWS(reference)
    @DESCRIPTION=ROWS function returns the number of rows in area or array reference.
    If @reference is neither an array nor a reference nor a range returns #VALUE!.
    @EXAMPLES=
    ROWS(H7:I13) equals 7.
    
    @SEEALSO=COLUMN,ROW,ROWS
da: @FUNCTION=ROWS
    @SYNTAX=COLUMNS(reference)
    @DESCRIPTION=ROWS-funktionen returnerer antal rækker i et interval eller en vektorreference.
    Hvis @reference hverken er en vektor, en reference eller et interval returneres en #VÆRDI!-fejl.
    @EXAMPLES=
    ROWS(H7:I13) er lig 7.
    
    @SEEALSO=COLUMN,ROW,ROWS

en: @FUNCTION=RSQ
    @SYNTAX=RSQ(array1,array2)
    @DESCRIPTION=RSQ returns the square of the Pearson correlation coefficient of two data sets.
    Strings and empty cells are simply ignored.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=CORREL,COVAR,INTERCEPT,LINEST,LOGEST,PEARSON,SLOPE,STEYX,TREND
da: @FUNCTION=RSQ
    @SYNTAX=RSQ(matrix1,matrix2)
    @DESCRIPTION=RSQ returnerer kvadratet på Pearson-korrelationskoefficienten af to datamængder.
    Tekst og tomme celler ignoreres.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=CORREL,COVAR,INTERCEPT,LINEST,LOGEST,PEARSON,SLOPE,STEYX,TREND

en: @FUNCTION=SEARCH
    @SYNTAX=SEARCH(text,within[,start_num])
    @DESCRIPTION=SEARCH returns the location of a character or text string within another string.  @text is the string or character to be searched. @within is the string in which you want to search.  @start_num is the start position of the search in @within.  If @start_num is omitted, it is assumed to be one.  The search is not case sensitive. 
    @text can contain wildcard characters (*) and question marks (?) to control the search.  A question mark matches with any character and wildcard matches with any string including empty string.  If you want the actual wildcard or question mark to be searched, use tilde (~) before the character. 
    If @text is not found, SEARCH returns #VALUE! error. If @start_num is less than one or it is greater than the length of @within, SEARCH returns #VALUE! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    SEARCH("c","Cancel") equals 1.
    SEARCH("c","Cancel",2) equals 4.
    
    @SEEALSO=FIND
da: @FUNCTION=SEARCH
    @SYNTAX=SEARCH(søgetekst,tekst[,startpos])
    @DESCRIPTION=SEARCH returnerer placeringen af et tegn eller en tekst ind i en anden tekst. @søgetekst er den tekst eller det tegn der skal søges efter. @tekst er den tekst der søges i. @startpos er startpositionen for søgningen i @tekst. Hvis @startpos er udeladt, benyttes værdien 1.  Søgningen skelner ikke mellem store og små bogstaver.
    @søgetekst kan indeholde joker-tegn (*) og spørgsmålstegn (?) for at udvide søgningen. Et spørgsmålstegn virker som ethvert tegn og jokeren virker som enhver streng, inklusiv en tom streng. Hvis der skal søges på selve joker- eller spørgsmålstegnene, må der anbringes en tilde (~) foran tegnet. 
    Hvis @søgetekst ikke bliver fundet, returneres en #VÆRDI!-fejl. Hvis @startpos er mindre end 1 eller større end længden af @tekst, returneres en #VÆRDI!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    SEARCH("r","Regnvejr") er lig med 1.
    SEARCH("r","Regnvejr",2) er lig med 8.
    
    @SEEALSO=FIND

en: @FUNCTION=SECOND
    @SYNTAX=SECOND (serial_number)
    @DESCRIPTION=SECOND converts a serial number to a second.  The second is returned as an integer in the range 0 to 59.
    Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    SECOND(0.600613) equals 53.
    
    @SEEALSO=HOUR, MINUTE, NOW, TIME
da: @FUNCTION=SECOND
    @SYNTAX=SECOND (serienummer)
    @DESCRIPTION=SECOND omdanner et serienummer til et sekund. Sekundet returneres som et heltal i området 0 til 59.
    Bemærk at Gnumeric vil udføre almindelig tekst til serienummer-konvertering for dig, så du kan opgive en dato som en tekst.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    SECOND(0.600613) er lig med 53.
    
    @SEEALSO=HOUR, MINUTE, NOW, TIME

en: @FUNCTION=SELECTION
    @SYNTAX=SELECTION(permit_intersection)
    @DESCRIPTION=SELECTION function returns a list with the values in the current selection.  This is usually used to implement on-the-fly computation of values.
    If @permit_intersection is TRUE the user specifed selection ranges are returned, EVEN IF THEY OVERLAP.  If @permit_intersection is FALSE a distict set of regions is returned, however, there may be more of them than the user initially specified.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=SELECTION
    @SYNTAX=SELECTION(tillad_overlap)
    @DESCRIPTION=SELECTION-funktionen returnerer en liste med værdierne i den nuværende markering. Dette bruges normalt til at implementere øjeblikkelig beregning af værdier.
    Hvis @tillad_overlap er SAND returneres de brugerangivne markerede intervaller, OGSÅ SELVOM DE OVERLAPPER. Hvis @tillad_overlap er FALSK returneres et adskilt sæt af regioner; imidlertid kan der være flere af dem end brugeren angav til at begynde med.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=SIGN
    @SYNTAX=SIGN(number)
    @DESCRIPTION=SIGN function returns 1 if the @number is positive, zero if the @number is 0, and -1 if the @number is negative.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    SIGN(3) equals 1.
    SIGN(-3) equals -1.
    SIGN(0) equals 0.
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=SIGN
    @SYNTAX=SIGN(tal)
    @DESCRIPTION=SIGN-funktionen returnerer 1 hvis @tal er positivt, nul hvis @tal er 0, og -1 hvis @tal er negativt.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    SIGN(3) er lig med 1.
    SIGN(-3) er lig med -1.
    SIGN(0) er lig med 0.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=SIN
    @SYNTAX=SIN(x)
    @DESCRIPTION=SIN function returns the sine of @x, where @x is given in radians.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    SIN(0.5) equals 0.479426.
    
    @SEEALSO=COS, COSH, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES
da: @FUNCTION=SIN
    @SYNTAX=SIN(x)
    @DESCRIPTION=SIN-funktionen returnerer sinus til @x hvor @x er givet i radianer.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    SIN(0.5) er lig med 0.479426.
    
    @SEEALSO=COS, COSH, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES

en: @FUNCTION=SINH
    @SYNTAX=SINH(x)
    @DESCRIPTION=SINH function returns the hyperbolic sine of @x, which is defined mathematically as (exp(@x) - exp(-@x)) / 2.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    SINH(0.5) equals 0.521095.
    
    @SEEALSO=SIN, COS, COSH, TAN, TANH, DEGREES, RADIANS, EXP
da: @FUNCTION=SINH
    @SYNTAX=SINH(x)
    @DESCRIPTION=SINH-funktionen returnerer den hyperbolske sinus til @x, som er defineret matematisk som (exp(@x) - exp(-@x)) / 2.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    SINH(0.5) er lig med 0.521095.
    
    @SEEALSO=SIN, COS, COSH, TAN, TANH, DEGREES, RADIANS, EXP

en: @FUNCTION=SKEW
    @SYNTAX=SKEW(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=SKEW returns an unbiased estimate for skewness of a distribution.
    Note, that this is only meaningful if the underlying distribution really has a third moment.  The skewness of a symmetric (e.g., normal) distribution is zero.
    Strings and empty cells are simply ignored.
    If less than three numbers are given, SKEW returns #DIV/0! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    SKEW(A1:A5) equals 0.976798268.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VAR,SKEWP,KURT
da: @FUNCTION=SKEW
    @SYNTAX=SKEW(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=SKEW returnerer et upåvirket estimat for skævheden af en fordeling.
    Bemærk at dette kun giver mening hvis den underliggende fordeling faktisk har ét tredje moment. Skævheden for en symmetrisk (fx normal-) fordeling er nul.
    Tekst og tomme celler ignoreres.
    Hvis mindre end tre parametre er givet, returnerer SKEW en #DIV/0!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1. Så har vi at
    SKEW(A1:A5) er lig med 0.976798268.
    @SEEALSO=AVERAGE,VAR,SKEWP,KURT

en: @FUNCTION=SKEWP
    @SYNTAX=SKEWP(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=SKEWP returns the population skewness of a data set.
    Strings and empty cells are simply ignored.
    If less than two numbers are given, SKEWP returns #DIV/0! error.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    SKEWP(A1:A5) equals 0.655256198.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VARP,SKEW,KURTP
da: @FUNCTION=SKEWP
    @SYNTAX=SKEWP(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=SKEWP returnerer populationsskævheden for en datamængde.
    Tekst og tomme celler ignoreres.
    Hvis mindre end to tal er givet, returnerer SKEWP en #DIV/0!-fejl.
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1. Så har vi at
    SKEWP(A1:A5) er lig med 0.655256198.
    @SEEALSO=AVERAGE,VARP,SKEW,KURTP

en: @FUNCTION=SLN
    @SYNTAX=SLN(cost,salvage_value,life)
    @DESCRIPTION=SLN function will determine the straight line depreciation of an asset for a single period. The amount you paid for the asset is the @cost, @salvage is the value of the asset at the end of its useful life, and @life is the number of periods over which an the asset is depreciated. This method of deprecition devides the cost evenly over the life of an asset.
    The formula used for straight line depriciation is:
    Depriciation expense = ( @cost - @salvage_value ) / @life
    	@cost = cost of an asset when acquired (market value).	@salvage_value = amount you get when asset sold at the end of the assets's useful life.	@life = anticipated life of an asset.
    @EXAMPLES=
    For example, lets suppose your company purchases a new machine for $10,000, which has a salvage value of $700 and will have a useful life of 10 years. The SLN yearly depreciation is computed as follows:
    =SLN(10000, 700, 10)
    This will return the yearly depreciation figure of $930.
    @SEEALSO=SYD
da: @FUNCTION=SLN
    @SYNTAX=SLN(kost,skrapværdi,levetid)
    @DESCRIPTION=SLN-funktionen bestemmer den lineære afskrivning på et aktiv for en enkelt periode. @kost er det beløb du oprindelig betalte for aktivet. @skrapværdi er værdien ved slutningen af aktivets nyttige levetid, og @levetid er antal perioder om aktivet afskrives over. Denne afskrivningsmetode deler omkostningerne ligeligt henover et aktivs levetid.
    Formlen brugt ved lineær afskrivning er:
    
      afskrivningsomkostning = ( @kost - @skrapværdi ) / @levetid
    	@kost = aktivets omkostning på anskaffelsestidspunktet (markedsværdi).	@skrapværdi = beløb som du får når aktivet sælges ved slutningen på dets brugbare levetid	@levetid = forventet levetid for aktivet.
    @EXAMPLES=
    For eksempel, lad os antage at dit firma køber en ny maskine for 10.000 kr, som har en skrapværdi på 700 kr og vil have en brugbar levetid på 10 år. Den årlige SLN afskrivning beregnes som følger:
    =SLN(10000, 700, 10)
    Dette vil returnere et årlige afskrivningsbeløb på 930 kr.
    @SEEALSO=SYD

en: @FUNCTION=SLOPE
    @SYNTAX=SLOPE(known_y's,known_x's)
    @DESCRIPTION=SLOPE returns the slope of the linear regression line.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    SLOPE(A1:A5,B1:B5) equals 1.417959936.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVPA
da: @FUNCTION=SLOPE
    @SYNTAX=SLOPE(kendte_y_værdier,kendte_x_værdier)
    @DESCRIPTION=SLOPE returnerer hældningen af en linje fremkommet ved lineær regression.
    Denne funktion Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1, og cellerne B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5 og 42.7.  Så har vi at
    SLOPE(A1:A5,B1:B5) er lig med 1.417959936.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVPA

en: @FUNCTION=SMALL
    @SYNTAX=SMALL(n1, n2, ..., k)
    @DESCRIPTION=SMALL returns the k-th smallest value in a data set.
    If data set is empty SMALL returns #NUM! error. If @k <= 0 or @k is greater than the number of data items given SMALL returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    SMALL(A1:A5,2) equals 17.3.
    SMALL(A1:A5,4) equals 25.9.
    
    @SEEALSO=PERCENTILE,PERCENTRANK,QUARTILE,LARGE
da: @FUNCTION=SMALL
    @SYNTAX=SMALL(n1, n2, ..., k)
    @DESCRIPTION=SMALL returnerer den @k-te mindste værdi i en datamængde.
    Hvis datamængden er tom, returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=AVERAGE@EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1. Da får vi at
    SMALL(A1:A5,2) er lig med 17.3.
    SMALL(A1:A5,4) er lig med 25.9.
    
    @SEEALSO=PERCENTILE,PERCENTRANK,QUARTILE,LARGE

en: @FUNCTION=SQRT
    @SYNTAX=SQRT(x)
    @DESCRIPTION=SQRT function returns the square root of @x.  If @x is negative, SQRT returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    SQRT(2) equals 1.4142136.
    
    @SEEALSO=POWER
da: @FUNCTION=SQRT
    @SYNTAX=SQRT(x)
    @DESCRIPTION=SQRT-funktionen returnerer kvadratroden af @x. Hvis @x er negativ returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    SQRT(2) er lig med 1.4142136.
    
    @SEEALSO=POW

en: @FUNCTION=SQRTPI
    @SYNTAX=SQRTPI(number)
    @DESCRIPTION=SQRTPI function returns the square root of a @number multiplied by pi.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    SQRTPI(2) equals 2.506628275.
    
    @SEEALSO=PI
da: @FUNCTION=SQRTPI
    @SYNTAX=SQRTPI(tal)
    @DESCRIPTION=SQRTPI-funktionen returnerer kvadratroden af @tal ganget med pi.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    SQRTPI(2) er lig med 2.506628275.
    
    @SEEALSO=PI

en: @FUNCTION=STANDARDIZE
    @SYNTAX=STANDARDIZE(x,mean,stdev)
    @DESCRIPTION=STANDARDIZE function returns a normalized value. @x is the number to be normalized, @mean is the mean of the distribution, @stdev is the standard deviation of the distribution.
    If @stddev is 0 STANDARDIZE returns #DIV/0! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    STANDARDIZE(3,2,4) equals 0.25.
    
    @SEEALSO=AVERAGE
da: @FUNCTION=STANDARDIZE
    @SYNTAX=STANDARDIZE(x,middelværdi,stdafv)
    @DESCRIPTION=STANDARDIZE-funktionen returnerer en normaliseret værdi. @x er tallet der skal normaliseres, @middelværdi er middelværdien for fordelingen, @stdafv er standardafvigelsen for fordelingen.
    Hvis @stdafv er 0, returneres en #DIV/0-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    STANDARDIZE(3,2,4) er lig med 0.25.
    
    @SEEALSO=AVERAGE

en: @FUNCTION=STDEV
    @SYNTAX=STDEV(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=STDEV returns standard deviation of a set of numbers treating these numbers as members of a population.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    STDEV(A1:A5) equals 10.84619749.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,DSTDEV,DSTDEVP,STDEVA,STDEVPA,VAR
da: @FUNCTION=STDEV
    @SYNTAX=STDEV(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=STDEV returnerer standardafvigelsen for en mængde af tal hvor tallene behandles som om de var medlemmer af en population.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1. Da får vi at
    STDEV(A1:A5) er lig med 10.84619749.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,DSTDEV,DSTDEVP,STDEVA,STDEVPA,VAR

en: @FUNCTION=STDEVA
    @SYNTAX=STDEVA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=STDEVA returns the standard deviation based on a sample. Numbers, text and logical values are included in the calculation too.  If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    STDEVA(A1:A5) equals 15.119953704.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVPA
da: @FUNCTION=STDEVA
    @SYNTAX=STDEVA(værdi1, værdi2, ...)
    @DESCRIPTION=STDEVA returnerer standardafvigelsen baseret på en stikprøve. Tal, tekst og logiske værdier inkluderes også i beregningen. Hvis cellen indeholder tekst eller parameteren bliver til FALSK, tælles værdien som 0. Hvis parameteren har værdien SAND, tælles det som 1. Bemærk at tomme celler ikke tages med.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene og teksten 11.4, 17.3, "mangler", 25.9 og 40.1. Da får vi at
    STDEVA(A1:A5) er lig med 15.119953704.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVPA

en: @FUNCTION=STDEVP
    @SYNTAX=STDEVP(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=STDEVP returns standard deviation of a set of numbers treating these numbers as members of a complete population.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    STDEVP(A1:A5) equals 9.701133954.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVA,STDEVPA
da: @FUNCTION=STDEVP
    @SYNTAX=STDEVP(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=STDEVP-funktionen returnerer standardafvigelsen for en mængde tal hvor disse behandles som om de var medlemmer af en komplet population.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1. Da får vi
    STDEVP(A1:A5) er lig med 9.701133954.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVA,STDEVPA

en: @FUNCTION=STDEVPA
    @SYNTAX=STDEVPA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=STDEVPA returns the standard deviation based on the entire population.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too.  If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    STDEVPA(A1:A5) equals 13.523697719.
    
    @SEEALSO=STDEVA,STDEVP
da: @FUNCTION=STDEVPA
    @SYNTAX=STDEVPA(værdi1, værdi2, ...)
    @DESCRIPTION=STDEVPA returnerer standardafvigelsen baseret på hele populationen. Tal, tekst og logiske værdier inkluderes også i beregningen. Hvis cellen indeholder tekst eller parameteren bliver til FALSK, tælles værdien som nul 0. Hvis parameteren har værdien SAND, tælles det som 1. Bemærk at tomme celler ikke tages med.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene og teksten 11.4, 17.3, "mangler", 25.9 og 40.1. Da får vi at
    STDEVPA(A1:A5) er lig med 13.523697719.
    
    @SEEALSO=STDEVA,STDEVP

en: @FUNCTION=SUBSTITUTE
    @SYNTAX=SUBSTITUTE(text, old, new [,num])
    @DESCRIPTION=SUBSTITUTE replaces @old with @new in @text.  Substitutions are only applied to instance @num of @old in @text, otherwise every one is changed.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    SUBSTITUTE("testing","test","wait") equals "waiting".
    
    @SEEALSO=REPLACE, TRIM
da: @FUNCTION=SUBSTITUTE
    @SYNTAX=SUBSTITUTE(tekst, forrige, ny [,nummer])
    @DESCRIPTION=SUBSTITUTE erstatter teksten @forrige med teksten @ny i @tekst. Hvis @nummer er angivet udføres udskiftningen kun på forekomsten nummer @nummer af @forrige i @tekst, ellers udskiftes alle forekomster.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    SUBSTITUTE("trilleri","tril","tryl") er lig med "trylleri".
    
    @SEEALSO=REPLACE, TRIM

en: @FUNCTION=SUBTOTAL
    @SYNTAX=SUMIF(function_nbr,ref1,ref2,...)
    @DESCRIPTION=SUBTOTAL function returns a subtotal of given list of arguments. @function_nbr is the number that specifies which function to use in calculating the subtotal. The following functions are available:
    1   AVERAGE
    2   COUNT
    3   COUNTA
    4   MAX
    5   MIN
    6   PRODUCT
    7   STDEV
    8   STDEVP
    9   SUM
    10   VAR
    11   VARP
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 23, 27, 28, 33, and 39.  Then
    SUBTOTAL(1,A1:A5) equals 30.
    SUBTOTAL(6,A1:A5) equals 22378356.
    SUBTOTAL(7,A1:A5) equals 6.164414003.
    SUBTOTAL(9,A1:A5) equals 150.
    SUBTOTAL(11,A1:A5) equals 30.4.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUM
da: @FUNCTION=SUBTOTAL
    @SYNTAX=SUMIF(funktionsnummer,ref1,ref2,...)
    @DESCRIPTION=SUBTOTAL-funktionen returnerer en subtotal af de givne parametre. @funktionsnummer er angiver hvilken funktion som bruges for at beregne subtotalen. Følgende funktioner er tilgængelige:
    1   AVERAGE
    2   COUNT
    3   COUNTA
    4   MAX
    5   MIN
    6   PRODUCT
    7   STDEV
    8   STDEVP
    9   SUM
    10  VAR
    11  VARP
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 23, 27, 28, 33 og 39.  Da får vi
    SUBTOTAL(1,A1:A5) er lig med 30.
    SUBTOTAL(6,A1:A5) er lig med 22378356.
    SUBTOTAL(7,A1:A5) er lig med 6.164414003.
    SUBTOTAL(9,A1:A5) er lig med 150.
    SUBTOTAL(11,A1:A5) er lig med 30.4.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUM

en: @FUNCTION=SUM
    @SYNTAX=SUM(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=SUM computes the sum of all the values and cells referenced in the argument list.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43.  Then
    SUM(A1:A5) equals 107.
    
    @SEEALSO=AVERAGE, COUNT
da: @FUNCTION=SUM
    @SYNTAX=SUM(værdi1, værdi2, ...)
    @DESCRIPTION=SUM beregner summen af alle værdier og celler som angives i parameterlisten.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11, 15, 17, 21 og 43. Da får vi at
    SUM(A1:A5) er lig med 107.
    
    @SEEALSO=AVERAGE, COUNT

en: @FUNCTION=SUMA
    @SYNTAX=SUMA(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=SUMA computes the sum of all the values and cells referenced in the argument list.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too.  If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1). 
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43.  Then
    SUMA(A1:A5) equals 107.
    
    @SEEALSO=AVERAGE, SUM, COUNT
da: @FUNCTION=SUMA
    @SYNTAX=SUMA(værdi1, værdi2, ...)
    @DESCRIPTION=SUMA beregner summen af alle værdier og celler som angives i parameterlisten Tal, tekst og logiske værdier inkluderes i også i beregningen. Hvis cellen indeholder tekst eller parameteren omsættes til FALSK, tælles værdien som 0. Hvis parameteren evalueres til SAND, tælles det som 1. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11, 15, 17, 21, og 43. Da får vi at
    SUMA(A1:A5) er lig med 107.
    
    @SEEALSO=AVERAGE, SUM, COUNT

en: @FUNCTION=SUMIF
    @SYNTAX=SUMIF(range,criteria[,actual_range])
    @DESCRIPTION=SUMIF function sums the values in the given @range that meet the given @criteria.  If @actual_range is given, SUMIF sums the values in the @actual_range whose corresponding components in @range meet the given @criteria.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 23, 27, 28, 33, and 39.  Then
    SUMIF(A1:A5,"<=28") equals 78.
    SUMIF(A1:A5,"<28") equals 50.
    In addition, if the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 5, 3, 2, 6, and 7 then:
    SUMIF(A1:A5,"<=27",B1:B5) equals 8.
    
    @SEEALSO=COUNTIF, SUM
da: @FUNCTION=SUMIF
    @SYNTAX=SUMIF(interval,kriterier[,faktisk_interval])
    @DESCRIPTION=SUMIF summerer værdierne i et givet @interval som møder de givne kriterier. Hvis @faktisk_interval er givet, summerer SUMIF værdierne i @faktisk_interval hvis korresponderende komponenter i @interval svarer til de givne kriterier.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 23, 27, 28, 33 og 39. Da får vi at:
    SUMIF(A1:A5,"<=28") er lig med 78.
    SUMIF(A1:A5,"<28") er lig med 50.
    Desuden hvis cellerne B1, B2, ..., B5 indeholder tallene 5, 3, 2, 6 og 7 får vi:
    SUMIF(A1:A5,"<=27",B1:B5) er lig med 8.
    
    @SEEALSO=COUNTIF, SUM

en: @FUNCTION=SUMPRODUCT
    @SYNTAX=SUMPRODUCT(range1,range2,...)
    @DESCRIPTION=SUMPRODUCT function multiplies corresponding data entries in the given arrays or ranges, and then returns the sum of those products.  If an array entry is not numeric, the value zero is used instead. 
    If arrays or range arguments do not have the same dimentions, SUMPRODUCT returns #VALUE! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43 and the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 13, 22, 31, 33, and 39.  Then
    SUMPRODUCT(A1:A5,B1:B5) equals 3370.
    
    @SEEALSO=SUM,PRODUCT
da: @FUNCTION=SUMPRODUCT
    @SYNTAX=SUMPRODUCT(interval1,interval2,...)
    @DESCRIPTION=SUMPRODUCT-funktionen ganger korresponderende data i de givne intervaller og returnerer summen af disse produkter. Hvis en celle ikke er et tal, bruges nul i stedet. Hvis intervalparametrene ikke har samme størrelse, returnerer SUMPRODUCT en #VÆRDI!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11, 15, 17, 21 og 43, og at cellerne B1, B2, ..., B5 indeholder tallene 13, 22, 31, 33 og 39. Da får vi
    SUMPRODUCT(A1:A5,B1:B5) er lig med 3370.
    
    @SEEALSO=SUM,PRODUCT

en: @FUNCTION=SUMSQ
    @SYNTAX=SUMSQ(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=SUMSQ returns the sum of the squares of all the values and cells referenced in the argument list.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43.  Then
    SUMSQ(A1:A5) equals 2925.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT
da: @FUNCTION=SUMSQ
    @SYNTAX=SUMSQ(værdi1, værdi2, ...)
    @DESCRIPTION=SUMSQ beregner summen af kvadraterne af alle værdier og celler som angives i parameterlisten.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11, 15, 17, 21 og 43. Da får vi at
    SUMSQ(A1:A5) er lig med 2925.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT

en: @FUNCTION=SYD
    @SYNTAX=SYD(cost,salvage_value,life,period)
    @DESCRIPTION=SYD function calculates the sum-of-years digits depriciation for an asset based on its cost, salvage value, anticipated life and a particular period. This method accelerates the rate of the depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is the actual cost minus the salvage value. The useful life is the number of periods (typically years) over with the asset is depreciated.
    The Formula used for sum-of-years digits depriciation is:
    Depriciation expense = ( @cost - @salvage_value ) * (@life - @period + 1) * 2 / @life * (@life + 1).
    	@cost = cost of an asset when acquired (market value).	@salvage_value = amount you get when asset sold at the end of its useful life.	@life = anticipated life of an asset.	@period = period for which we need the expense.
    @EXAMPLES=
    For example say a company purchases a new computer for $5000 which has a salvage value of $200, and a useful life of three years. We would use the following to calculate the second year's depreciation using the SYD method:
    =SYD(5000, 200, 5, 2) which returns 1,280.00.
    @SEEALSO=SLN
da: @FUNCTION=SYD
    @SYNTAX=SYD(kost,skrapværdi,levetid,periode)
    @DESCRIPTION=SYD-funktionen beregner sum-af-år-cifre-afskrivningen på et aktiv ud fra dets omkostning, skrapværdi, forventet levetid og en bestemt periode. Denne metode forstærker raten for afskrivningen, så flere afskrivningsudgifter optræder i tidligere perioder end i senere perioder. Afskrivningsværdien er de faktiske omkostninger minus skrapværdien. @levetid er antal perioder (typisk år) som aktivet afskrives over. Formlen brugt ved lineær afskrivning er:
    Afskrivningsomkostning = ( @kost - @skrapværdi ) * (@levetid - @periode + 1) * 2 / @levetid * (@levetid + 1).
    	@kost = aktivets omkostning på anskaffelsestidspunktet (markedsværdi)	@skrapværdi = beløb som du får når aktivet sælges ved slutningen på dets brugbare levetid	@levetid = forventet levetid for aktivet 	@periode = periode for hvilken udgiften bruges
    @EXAMPLES=
    For eksempel, lad os antage at et firma køber en ny maskine for 5.000 kr, som har en skrapværdi på 200 kr og vil have en levetid på tre år. Vi kan så bruge det følgende til at beregne andet års afskrivning med SYD-metoden: 
    =SYD(5000, 200, 5, 2) som returnerer 1,280.00.
    @SEEALSO=SLN

en: @FUNCTION=T
    @SYNTAX=T(value)
    @DESCRIPTION=T returns @value if and only if it is text, otherwise a blank string.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    T("text") equals "text".
    T(64) returns an empty cell.
    
    @SEEALSO=CELL, N, VALUE
da: @FUNCTION=T
    @SYNTAX=T(værdi)
    @DESCRIPTION=T returnerer @værdi hvis og kun hvis den er tekst, ellers returneres en tom tekst.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    T("dette er tekst") er lig med "dette er tekst".
    T(64) returnerer en tom celle.
    
    @SEEALSO=CELL, N, VALUE

en: @FUNCTION=TAN
    @SYNTAX=TAN(x)
    @DESCRIPTION=TAN function returns the tangent of @x, where @x is given in radians.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    TAN(3) equals -0.1425465.
    
    @SEEALSO=TANH, COS, COSH, SIN, SINH, DEGREES, RADIANS
da: @FUNCTION=TAN
    @SYNTAX=TAN(x)
    @DESCRIPTION=TAN-funktionen returnerer tangens til @x hvor @x er givet i radianer.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    TAN(3) er lig med -0.1425465.
    
    @SEEALSO=TANH, COS, COSH, SIN, SINH, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=TANH
    @SYNTAX=TANH(x)
    @DESCRIPTION=TANH function returns the hyperbolic tangent of @x, which is defined mathematically as sinh(@x) / cosh(@x).
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    TANH(2) equals 0.96402758.
    
    @SEEALSO=TAN, SIN, SINH, COS, COSH, DEGREES, RADIANS
da: @FUNCTION=TANH
    @SYNTAX=TANH(x)
    @DESCRIPTION=TANH-funktionen returnerer den hyperbolske tangens til @x som er defineret matematisk som SINH(@x) / COSH(@x).
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    TANH(2) er lig med 0.96402758.
    
    @SEEALSO=TAN, SIN, SINH, COS, COSH, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=TBILLEQ
    @SYNTAX=TBILLEQ(settlement,maturity,discount)
    @DESCRIPTION=TBILLEQ function returns the bond-yield equivalent (BEY) for a treasury bill.  TBILLEQ is equivalent to (365 * @discount) / (360 - @discount * DSM) where DSM is the days between @settlement and @maturity. 
    If @settlement is after @maturity or the @maturity is set to over one year later than the @settlement, TBILLEQ returns #NUM! error. If @discount is negative, TBILLEQ returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TBILLPRICE,TBILLYIELD
da: @FUNCTION=TBILLEQ
    @SYNTAX=TBILLEQ(anbringelse,forfald,rente)
    @DESCRIPTION=TBILLEQ-funktionen returnerer obligationsudbytteækvivalenten (BEY) for et skatkammerbevis. TBILLEQ er lig med (365 * @rente) / (360 - @rente * DSM) hvor DSM er dagene mellem @anbringelse og @forfald. 
    Hvis @anbringelse er efter @forfald eller @forfald er sat til over et år senere end @anbringelse, returnerer TBILLEQ en #TAL!-fejl. Hvis @rente er negativ, returnerer TBILLEQ en #TAL!-fejl. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TBILLPRICE,TBILLYIELD

en: @FUNCTION=TBILLPRICE
    @SYNTAX=TBILLPRICE(settlement,maturity,discount)
    @DESCRIPTION=TBILLPRICE function returns the price per $100 value for a treasury bill where @settlement is the settlement date and @maturity is the maturity date of the bill.  @discount is the treasury bill's discount rate. 
    If @settlement is after @maturity or the @maturity is set to over one year later than the @settlement, TBILLPRICE returns #NUM! error. If @discount is negative, TBILLPRICE returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TBILLEQ,TBILLYIELD
da: @FUNCTION=TBILLPRICE
    @SYNTAX=TBILLPRICE(anbringelse,forfald,rente)
    @DESCRIPTION=TBILLPRICE-funktionen returnerer prisen per 100 kr værdi for et skatkammerbevis, hvor @anbringelse er anbringelsesdatoen, og @forfald er forfaldsdatoen. @rente er skatkammerbevisets pålydende rente. 
    Hvis @anbringelse er efter @forfald eller @forfald er sat til over et år senere end @anbringelse, returnerer TBILLPRICE en #TAL!-fejl. Hvis @rente er negativ, returnerer TBILLPRICE en #TAL!-fejl. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TBILLEQ,TBILLYIELD

en: @FUNCTION=TBILLYIELD
    @SYNTAX=TBILLYIELD(settlement,maturity,pr)
    @DESCRIPTION=TBILLYIELD function returns the yield for a treasury bill. @settlement is the settlement date and @maturity is the maturity date of the bill.  @discount is the treasury bill's discount rate. 
    If @settlement is after @maturity or the @maturity is set to over one year later than the @settlement, TBILLYIELD returns #NUM! error. If @pr is negative, TBILLYIELD returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TBILLEQ,TBILLPRICE
da: @SYNTAX=TBILLYIELD(anbringelse,forfald,pris)
    @DESCRIPTION=TBILLYIELD-funktionen returnerer udbyttet for et skatkammerbevis. @anbringelse er anbringelsesdatoen, og @forfald er forfaldsdatoen for beviset. @rente er skatkammerbevisets pålydende rente. 
    Hvis @anbringelse er efter @forfald eller @forfald er sat til over et år senere end @anbringelse, returnerer TBILLYIELD en #TAL!-fejl. Hvis @pris er negativ, returnerer TBILLYIELD en #TAL!-fejl. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TBILLEQ,TBILLPRICE

en: @FUNCTION=TDIST
    @SYNTAX=TDIST(x,dof,tails)
    @DESCRIPTION=TDIST function returns the Student's t-distribution. @dof is the degree of freedom and @tails is 1 or 2 depending on whether you want one-tailed or two-tailed distribution.
    If @dof < 1 TDIST returns #NUM! error.  If @tails is neither 1 or 2 TDIST returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    TDIST(2,5,1) equals 0.050969739.
    
    @SEEALSO=TINV,TTEST
da: @FUNCTION=TDIST
    @SYNTAX=TDIST(x,fg,haler)
    @DESCRIPTION=TDIST-funktionen returnerer Student-t-fordelingen. @fg er frihedsgraden og @haler er 1 eller 2, afhængig af om en enkeltsidig eller dobbeltsidig fordeling ønskes.
    Hvis @fg < 1, returneres en #TAL!-fejl. Hvis @haler er hverken 1 eller 2, returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    TDIST(2,5,1) er lig med 0.050969739.
    
    @SEEALSO=TINV,TTEST

en: @FUNCTION=TEXT
    @SYNTAX=TEXT(value,format_text)
    @DESCRIPTION=TEXT returns @value as a string with the specified format.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    TEXT(3.223,"$0.00") equals "$3.22".
    TEXT(date(1999,4,15),"mmmm, dd, yy") equals "April, 15, 99".
    
    @SEEALSO=DOLLAR
da: @FUNCTION=TEXT
    @SYNTAX=TEXT(værdi,format)
    @DESCRIPTION=TEXT returnerer @værdi som en tekst med det angivne @format.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    TEXT(3.223,"$0.00") er lig med "$3.22".
    TEXT(date(1999,4,15),"mmmm, dd, yy") er lig med "April, 15, 99".
    
    @SEEALSO=DOLLAR

en: @FUNCTION=TIME
    @SYNTAX=TIME (hours,minutes,seconds)
    @DESCRIPTION=TIME returns a fraction representing the time of day.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    TIME(3, 5, 23) equals 3:05AM.
    
    @SEEALSO=HOUR
da: @FUNCTION=TIME
    @SYNTAX=TIME (timer,minutter,sekunder)
    @DESCRIPTION=TIME returnerer et decimaltal som repræsenterer tiden på dagen.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    TIME(3, 5, 23) er lig med 3:05AM.
    
    @SEEALSO=HOUR

en: @FUNCTION=TIMEVALUE
    @SYNTAX=TIMEVALUE (timetext)
    @DESCRIPTION=TIMEVALUE returns a fraction representing the time of day, a number between 0 and 1.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    TIMEVALUE("3:05") equals 0.128472.
    TIMEVALUE("2:24:53 PM") equals 0.600613.
    
    @SEEALSO=HOUR,MINUTE
da: @FUNCTION=TIMEVALUE
    @SYNTAX=TIMEVALUE (timer,minutter,sekunder)
    @DESCRIPTION=TIMEVALUE returnerer et decimaltal som repræsenterer tiden på dagen - et tal mellem 0 og 1.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    TIMEVALUE("3:05") er lig med 0.128472.
    TIMEVALUE("2:24:53 PM") er lig med 0.600613.
    
    @SEEALSO=HOUR, MINUTE

en: @FUNCTION=TINV
    @SYNTAX=TINV(p,dof)
    @DESCRIPTION=TINV function returns the inverse of the two-tailed Student's t-distribution.
    If @p < 0 or @p > 1 or @dof < 1 TINV returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    TINV(0.4,32) equals 0.852998454.
    
    @SEEALSO=TDIST,TTEST
da: @FUNCTION=TINV
    @SYNTAX=TINV(p,fg)
    @DESCRIPTION=TINV-funktionen returnerer det inverse af den dobbeltsidige Student-t-fordeling.
    Hvis @p < 0 eller @p > en eller @fg < 1, returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    TINV(0.4,32) er lig med 0.852998454.
    
    @SEEALSO=TDIST,TTEST

en: @FUNCTION=TODAY
    @SYNTAX=TODAY()
    @DESCRIPTION=TODAY returns the serial number for today (the number of days elapsed since the 1st of January of 1900).
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    TODAY() returns 'Nov 6, 2001' on that particular day.
     
    @SEEALSO=NOW
da: @FUNCTION=TODAY
    @SYNTAX=TODAY ()
    @DESCRIPTION=TODAY returnerer serienummeret for dagen i dag (antallet af dage siden 1. januar 1900). Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    TODAY() returnerer 'Nov 6, 2001' på den dag.
    
    @SEEALSO=NOW

en: @FUNCTION=TRANSPOSE
    @SYNTAX=TRANSPOSE(matrix)
    @DESCRIPTION=TRANSPOSE function returns the transpose of the input @matrix.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=MMULT
da: @FUNCTION=TRANSPOSE
    @SYNTAX=TRANSPOSE(matrix)
    @DESCRIPTION=TRANSPOSE-funktionen returnerer transponeringen af den givne @matrix.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=MMULT

en: @FUNCTION=TREND
    @SYNTAX=TREND(known_y's[,known_x's],new_x's])
    @DESCRIPTION=TREND function estimates future values of a given data set using the ``least squares'' line that best fit to your data. @known_y's is the y-values where y=mx+b and @known_x's contains the corresponding x-values.  @new_x's contains the x-values for which you want to estimate the y-values. 
    If @known_x's is omitted, an array {1, 2, 3, ...} is used. If @new_x's is omitted, it is assumed to be the same as @known_x's. If @known_y's and @known_x's have unequal number of data points, TREND returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    TREND(A1:A5,B1:B5) equals 156.52.
    
    @SEEALSO=LINEST
da: @FUNCTION=TREND
    @SYNTAX=TREND(kendte_y_værdier[,kendte_x_værdier],nye_x_værdier])
    @DESCRIPTION=TREND-funktionen estimerer fremtidige værdier for en given datamængde ved brug af den bedste rette linje gennem dataene, dvs. den linje der giver "de mindste kvadrater". @kendte_y_værdier er y-værdierne hvor y=a*x+b, og @kendte_x_værdier indeholder de tilsvarende x-værdier. @nye_x_værdier indeholder x-værdierne for hvilke du ønsker at estimere y-værdier. 
    Hvis @kendte_x_værdier er udeladt, bruges en matrix med {1, 2, 3, ...}. Hvis @nye_x_værdier er udeladt, antages den at være det samme som @kendte_x_værdier. Hvis @kendte_y_værdier og @kendte_x_værdier har forskellige antal elementer, returneres en #TAL!-fejl. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1, og cellerne B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5 og 42.7. Så har vi at
    TREND(A1:A5,B1:B5) er lig med 156.52.
    
    @SEEALSO=LINEST

en: @FUNCTION=TRIM
    @SYNTAX=TRIM(text)
    @DESCRIPTION=TRIM returns @text with only single spaces between words.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    TRIM("  a bbb  cc") equals "a bbb cc".
    
    @SEEALSO=CLEAN, MID, REPLACE, SUBSTITUTE
da: @FUNCTION=TRIM
    @SYNTAX=TRIM(tekst)
    @DESCRIPTION=TRIM returnerer @tekst med kun et enkelt mellemrum mellem ordene.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    TRIM("  kaffen er  klar") er lig med "kaffen er klar".
    
    @SEEALSO=CLEAN, MID, REPLACE, SUBSTITUTE

en: @FUNCTION=TRIMMEAN
    @SYNTAX=TRIMMEAN(ref,fraction)
    @DESCRIPTION=TRIMMEAN returns the mean of the interior of a data set. @ref is the list of numbers whose mean you want to calculate and @fraction is the fraction of the data set excluded from the mean. For example, if @fraction=0.2 and the data set contains 40 numbers, 8 numbers are trimmed from the data set (40 x 0.2), 4 from the top and 4 from the bottom of the set.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    TRIMMEAN(A1:A5,0.2) equals 23.2.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,GEOMEAN,HARMEAN,MEDIAN,MODE
da: @FUNCTION=TRIMMEAN
    @SYNTAX=TRIMMEAN(ref,brøkdel)
    @DESCRIPTION=TRIMMEAN returnerer gennemsnittet af det indre af en datamængde. @ref er listen af tal hvis gennemsnit skal beregnes, og @brøkdel er procentandelen af tal som udelukkes fra gennemsnittet. For eksempel, hvis @brøkdel=0.2 og datamængden indeholder 40 tal, fjernes 8 tal fra mængden (40 · 0.2 = 8), 4 fra toppen og 4 fra bunden af datamængden.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2 ..., A5 indeholder tallene 11,4, 17,3, 21,3, 25,9 og 40,1. Så vil
    
    TRIMMEAN(A1:A5,0.2) være lig med 23,2.
    @SEEALSO=AVERAGE,GEOMEAN,HARMEAN,MEDIAN,MODE

en: @FUNCTION=TRUE
    @SYNTAX=TRUE()
    @DESCRIPTION=TRUE returns boolean value true.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    TRUE() equals TRUE.
    
    @SEEALSO=FALSE
da: @FUNCTION=TRUE
    @SYNTAX=TRUE()
    @DESCRIPTION=TRUE returnerer sandhedsværdien SAND.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    TRUE() er lig med SAND.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=TRUNC
    @SYNTAX=TRUNC(number[,digits])
    @DESCRIPTION=TRUNC function returns the value of @number truncated to the number of digits specified. If @digits is omitted then @digits defaults to zero.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    TRUNC(3.12) equals 3.
    TRUNC(4.15,1) equals 4.1.
    
    @SEEALSO=INT
da: @FUNCTION=TRUNC
    @SYNTAX=TRUNC(tal[,cifre])
    @DESCRIPTION=TRUNC-funktionen returnerer værdien af @tal afkortet til det angivne antal cifre. Hvis @cifre er udeladt, benyttes nul.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    TRUNC(3.12) er lig med 3.
    TRUNC(4.15,1) er lig med 4.1.
    
    @SEEALSO=INT

en: @FUNCTION=TTEST
    @SYNTAX=TTEST(array1,array2,tails,type)
    @DESCRIPTION=TTEST function returns the probability of a Student's t-Test. 
    @array1 is the first data set and @array2 is the second data set.  If @tails is one, TTEST uses the one-tailed distribution and if @tails is two, TTEST uses the two-tailed distribution.  @type determines the kind of the test:
    1  Paired test
    2  Two-sample equal variance
    3  Two-sample unequal variance
    
    If the data sets contain a different number of data points and the test is paired (@type one), TTEST returns the #N/A error. @tails and @type are truncated to integers. If @tails is not one or two, TTEST returns #NUM! error. If @type is any other than one, two, or three, TTEST returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    TTEST(A1:A5,B1:B5,1,1) equals 0.003127619.
    TTEST(A1:A5,B1:B5,2,1) equals 0.006255239.
    TTEST(A1:A5,B1:B5,1,2) equals 0.111804322.
    TTEST(A1:A5,B1:B5,1,3) equals 0.113821797.
    
    @SEEALSO=FDIST,FINV
da: @FUNCTION=TTEST
    @SYNTAX=TTEST(matrix1,matrix2,sider,type)
    @DESCRIPTION=TTEST-funktionen returnerer sandsynligheden for en Student-t-test. 
    @matrix1 er den første datamængde og @matrix2 er den anden. Hvis @sider er én, bruger TTEST den enkeltsidede fordeling, og hvis @sider er to, bruger TTEST den dobbeltsidede fordeling. @type bestemmer hvilken slags test der udføres:
    1  parret test
    2  ens varians for to stikprøver
    3  forskellig varians for to stikprøver
    
    Hvis datamængderne indeholder forskellige antal elementer, og testen er parret (@type ét), returneres en #N/A-fejl. @sider og @type afrundes til heltal. Hvis @sider ikke er ét eller to, returneres en #TAL!-fejl. Hvis @type er noget andet end én, to eller tre, returneres også en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A2, ..., A5 indeholder numrene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1, og cellerne B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5 og 42.7. Så har vi at
    TTEST(A1:A5,B1:B5,1,1) er lig med 0.003127619.
    TTEST(A1:A5,B1:B5,2,1) er lig med 0.006255239.
    TTEST(A1:A5,B1:B5,1,2) er lig med 0.111804322.
    TTEST(A1:A5,B1:B5,1,3) er lig med 0.113821797.
    
    @SEEALSO=FDIST,FINV

en: @FUNCTION=TYPE
    @SYNTAX=TYPE(value)
    @DESCRIPTION=TYPE returns a number indicating the data type of a value.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    TYPE(3) equals 1.
    TYPE("text") equals 2.
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=TYPE
    @SYNTAX=TYPE(værdi)
    @DESCRIPTION=TYPE returnerer et tal der angiver værdiens datatype.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    TYPE(3) er lig med 1.
    TYPE("text") er lig med 2.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=UNIX2DATE
    @SYNTAX=UNIX2DATE(unixtime)
    @DESCRIPTION=UNIX2DATE converts a unix time into a spreadsheet date and time.
    
    A unix time is the number of seconds since midnight January 1, 1970.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NOW, DATE, DATE2UNIX
da: @FUNCTION=UNIX2DATE
    @SYNTAX=UNIX2DATE(unixtid)
    @DESCRIPTION=UNIX2DATE konverterer et unix-tidspunkt til et tidspunkt i regnearket.
    
    Et unix-tidspunkt er givet som antal sekunder siden midnat 1. januar 1970.
    
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NOW, DATE, DATE2UNIX

en: @FUNCTION=UPPER
    @SYNTAX=UPPER(text)
    @DESCRIPTION=UPPER returns a upper-case version of the string in @text.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    UPPER("canceled") equals "CANCELED".
    
    @SEEALSO=LOWER
da: @FUNCTION=UPPER
    @SYNTAX=UPPER(tekst)
    @DESCRIPTION=UPPER returnerer teksten @tekst med store bogstaver.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    UPPER("Lyt efter!") er lig med "LYT EFTER!".
    
    @SEEALSO=LOWER

en: @FUNCTION=VALUE
    @SYNTAX=VALUE(text)
    @DESCRIPTION=VALUE returns numeric value of @text.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    VALUE("$1,000") equals 1000.
    
    @SEEALSO=DOLLAR, FIXED, TEXT
da: @FUNCTION=VALUE
    @SYNTAX=VALUE(tekst)
    @DESCRIPTION=VALUE returnerer talværdien af @tekst.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    VALUE("$1,000") er lig med 1000.
    
    @SEEALSO=DOLLAR, FIXED, TEXT

en: @FUNCTION=VAR
    @SYNTAX=VAR(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=VAR estimates the variance of a sample of a population. To get the true variance of a complete population use @VARP.
    (VAR is also known as the N-1-variance.  Under reasonable conditions, it is the maximum-likelihood estimator for the true variance.)
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    VAR(A1:A5) equals 117.64.
    
    @SEEALSO=VARP,STDEV
da: @FUNCTION=VAR
    @SYNTAX=VARP(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=VAR estimerer variansen af en stikprøve for en population. For at få den sande varians af hele populationen, brug @VARP. VAR er også kendt som N-1-variansen - under rimelige betingelser giver den det mest sandsynlige bud på den rigtige varians.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1. Da får vi at
    VAR(A1:A5) er lig med 117.64.
    
    @SEEALSO=VARP,STDEV

en: @FUNCTION=VARA
    @SYNTAX=VARA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=VARA returns the variance based on a sample.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    VARA(A1:A5) equals 228.613.
    
    @SEEALSO=VAR,VARPA
da: @FUNCTION=VARA
    @SYNTAX=VARA(værdi1, værdi2, ...)
    @DESCRIPTION=VARA returnerer variansen baseret på en stikprøve. Tal, tekst og logiske værdier inkluderes også i beregningen. Hvis cellen indeholder tekst eller parameteren bliver til FALSK, tælles værdien som 0. Hvis parameteren har værdien SAND, tælles det som 1. Bemærk at tomme celler ikke tages med.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene og teksten 11.4, 17.3, "mangler", 25.9 og 40.1. Da får vi at
    VARA(A1:A5) er lig med 228.613.
    
    @SEEALSO=VAR,VARPA

en: @FUNCTION=VARP
    @SYNTAX=VARP(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=VARP calculates the variance of a set of numbers where each number is a member of a population and the set is the entire population.
    (VARP is also known as the N-variance.)
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    VARP(A1:A5) equals 94.112.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,DVAR,DVARP,STDEV,VAR
da: @FUNCTION=VARP
    @SYNTAX=VARP(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=VARP beregner variansen af en mængde af tal hvor hvert tal er medlem af en population, og mængden er hele populationen (VARP er også kendt som N-varians).
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1. Da får vi at at
    VARP(A1:A5) er lig med 94.112.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,DVAR,DVARP,STDEV,VAR

en: @FUNCTION=VARPA
    @SYNTAX=VARPA(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=VARPA returns the variance based on the entire population.  Numbers, text and logical values are included in the calculation too.  If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0).  If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1).  Note that empty cells are not counted.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers and strings 11.4, 17.3, "missing", 25.9, and 40.1.  Then
    VARPA(A1:A5) equals 182.8904.
    
    @SEEALSO=VARP,VARP
da: @FUNCTION=VARPA
    @SYNTAX=VARPA(værdi1, værdi2, ...)
    @DESCRIPTION=VARPA returnerer variansen baseret på hele populationen. Tal, tekst og logiske værdier inkluderes også i beregningen. Hvis cellen indeholder tekst eller parameteren bliver til FALSK, tælles værdien som nul 0. Hvis parameteren har værdien SAND, tælles det som 1. Bemærk at tomme celler ikke tages med.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene og teksten 11.4, 17.3, "mangler", 25.9 og 40.1. Da får vi at
    VARPA(A1:A5) er lig med 182.8904.
    
    @SEEALSO=VARP,VARP

en: @FUNCTION=VDB
    @SYNTAX=VDB(cost,salvage,life,start_period,end_period[,factor,switch])
    @DESCRIPTION=VDB calculates the depreciation of an asset for a given period or partial period using the double-declining balance method.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DB
da: @FUNCTION=VDB
    @SYNTAX=VDB(kost,skrapværdi,levetid,start_periode,slut_periode[,faktor,switch])
    @DESCRIPTION=VDB beregner afskrivningen på et aktiv for en given periode eller en delperiode ved brug af dobbelt-aftagende saldo-metoden.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=DB

en: @FUNCTION=VLOOKUP
    @SYNTAX=VLOOKUP(value,range,column[,approximate])
    @DESCRIPTION=VLOOKUP function finds the row in range that has a first column similar to value.  If @approximate is not true it finds the row with an exact equivilance.  If @approximate is true, then the values must be sorted in order of ascending value for correct function; in this case it finds the row with value less than @value.  It returns the value in the row found at a 1 based offset in @column columns into the @range.
    Returns #NUM! if @column < 0. Returns #REF! if @column falls outside @range.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=HLOOKUP
da: @SYNTAX=VLOOKUP(værdi,interval,kolonne,[tilnærmet])
    @DESCRIPTION=VLOOKUP finder den række i intervallet hvis første celle ligner værdi. Hvis @tilnærmet ikke er sand, finder den rækken med en præcis overensstemmelse. Hvis @tilnærmet er sand, så skal værdierne være ordnet i stigende rækkefølge for at det fungerer korrekt; i dette tilfælde finder den rækken med værdien mindre end @værdi. Funktionen returnerer værdien i rækken fundet ved 1 mere i @kolonne kolonner inde i @interval.
    Returnerer #NUM! hvis @kolonne < 0. Returnerer #REF! hvis @kolonne falder uden for @interval.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=HLOOKUP

en: @FUNCTION=WEEKDAY
    @SYNTAX=WEEKDAY (serial_number[, method])
    @DESCRIPTION=WEEKDAY converts a serial number to a weekday.
    
    This function returns an integer indicating the day of week.
    @METHOD indicates the numbering system.  It defaults to 1.
    
    For @METHOD=1: Sunday is 1, Monday is 2, etc.
    For @METHOD=2: Monday is 1, Tuesday is 2, etc.
    For @METHOD=3: Monday is 0, Tuesday is 1, etc.
    
    Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    WEEKDAY("10/24/1968") equals 5 (Thursday).
    
    @SEEALSO=DAY, MONTH, TIME, NOW, YEAR
da: @FUNCTION=WEEKDAY
    @SYNTAX=WEEKDAY (serienummer,metode)
    @DESCRIPTION=WEEKDAY konverterer et serienummer til en ugedag.
    
    Denne funktion returnerer et heltal i intervallet 0-6, hvor lørdag er 0, søndag er 1, osv.
    
    For @metode=1: søndag er 1, mandag er 2, osv.
    For @metode=2: mandag er 1, tirsdag er 2, osv.
    For @metode=3: mandag er 0, tirsdag er 1, osv.
    
    Bemærk at Gnumeric vil udføre almindelig tekst til serienummer-konvertering for dig, så du kan opgive en dato som en tekst.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    WEEKDAY("10/24/1968") er lig med 5 (torsdag).
    
    @SEEALSO=MONTH, TIME, NOW, YEAR

en: @FUNCTION=WEEKNUM
    @SYNTAX=WEEKNUM (date, method)
    @DESCRIPTION=WEEKNUM returns the week number of @date according to the given @method.
    
    @method defaults to 1.
    For method=1, week starts on Sunday, and days before first Sunday are in week 0.
    For method=2, week starts on Monday, and days before first Monday are in week 0.
    For method=150, the ISO 8601 week number is returned.
    
    Returns #NUM! if date or method is invalid.
    This function is Excel compatible, except that Excel does not support ISO 8601 week numbers.
    @EXAMPLES=
    If A1 contains 12/21/00 then WEEKNUM(A1,2)=51
    @SEEALSO=ISOWEEKNUM
da: @FUNCTION=WEEKNUM
    @SYNTAX=WEEKNUM (dato, metode)
    @DESCRIPTION=WEEKNUM returnerer ugenummeret for @dato svarende til den angivne @metode.
    
    @metode er standard 1.
    For metode=1 starter ugen med søndag, og dage før den første søndag er i uge 0.
    For metode=2 starter ugen med mandag, og dage før den første mandag er i uge 0.
    For metode=150 returneres ISO 8601-ugenummeret.
    
    Returnerer #NUM! hvis dato eller metode er ugyldig.
    Denne funktion er Excel-kompatibel, bortset fra at Excel ikke understøtter ISO 8601-ugenumre.
    @EXAMPLES=
    Hvis A1 indeholder 12/21/00 så er ISOWEEKNUM(A1)=51
    @SEEALSO=ISOWEEKNUM

en: @FUNCTION=WEIBULL
    @SYNTAX=WEIBULL(x,alpha,beta,cumulative)
    @DESCRIPTION=WEIBULL function returns the Weibull distribution. If the @cumulative boolean is true it will return: 1 - exp (-(@x/@beta)^@alpha), otherwise it will return (@alpha/@beta^@alpha) * @x^(@alpha-1) * exp(-(@x/@beta^@alpha)). 
    If @x < 0 WEIBULL returns #NUM! error. If @alpha <= 0 or @beta <= 0 WEIBULL returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    WEIBULL(3,2,4,0) equals 0.213668559.
    
    @SEEALSO=POISSON
da: @FUNCTION=WEIBULL
    @SYNTAX=WEIBULL(x,alfa,beta,kumulativ)
    @DESCRIPTION=WEIBULL-funktionen returnerer Weibull-fordelingen. Hvis den boolske værdi @kumulativ er falsk, returneres 1 - exp (-(@x/@beta)^@alfa), ellers returneres (@alfa/@beta^@alfa) * @x^(@alfa-1) * exp(-(@x/@beta^@alfa)). 
    Hvis @x < 0, returneres en #TAL!-fejl. Hvis @alfa <= 0 eller @beta <= 0, returneres en #TAL!-fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    WEIBULL(3,2,4,0) er lig med 0.213668559.
    
    @SEEALSO=POISSON

en: @FUNCTION=WORKDAY
    @SYNTAX=WORKDAY (start_date,days,holidays)
    @DESCRIPTION=WORKDAY returns the day which is @days working days from the @start_date.  Weekends and holidays optionally supplied in @holidays are respected.
    Returns #NUM! if @start_date or @days are invalid.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    WORKDAY(DATE(2001,1,5),DATE(2001,2,15)) equals 88609.
    
    @SEEALSO=NETWORKDAYS
da: @FUNCTION=WORKDAY
    @SYNTAX=WORKDAY (startdato,dage,helligdage)
    @DESCRIPTION=WORKDAY returnerer dagen som er @dage arbejdsdage fra @startdato. Weekender og helligdage angivet i @helligdage bliver taget i betragtning. Returnerer #TAL! hvis @startdato eller @dage er ugyldig.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    WORKDAY(DATE(2001,1,5),DATE(2001,2,15)) er lig med 88609.
    
    @SEEALSO=NETWORKDAYS

en: @FUNCTION=XIRR
    @SYNTAX=XIRR(values,dates[,guess])
    @DESCRIPTION=XIRR calculates and returns the internal rate of return of an investment that has not necessarily periodic payments.  This function is closely related to the net present value function (NPV and XNPV).  The XIRR is the interest rate for a serie of cash flow where the XNPV is zero. 
    @values contains the serie of cash flow generated by the investment.  @dates contains the dates of the payments.  The first date describes the payment day of the initial payment and thus all the other dates should be after this date. The optional @guess is the initial value used in calculating the XIRR.  You do not have to use that, it is only provided for the Excel compatibility. 
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1:A5 contain the numbers -6000, 2134, 1422, 1933, and 1422, and the cells B1:B5 contain the dates "1999-01-15", "1999-04-04", "1999-05-09", "2000-03-12", and "2000-05-1". Then
    XIRR(A1:A5,B1:B5) returns 0.224838. 
    @SEEALSO=IRR,XNPV
da: @FUNCTION=XIRR
    @SYNTAX=XIRR(værdier,datoer[,gæt])
    @DESCRIPTION=XIRR beregner den interne rente for en investering som ikke nødvendigvis har regelmæssige betalinger. Denne funktion er nært beslægtet med netto nutidsværdi-funktionen (NPV og XNPV). XIRR er renten for en række af pengestrømme hvor XPV er nul. 
    @værdier indeholder rækken af pengestrømme genereret af investeringen. @datoer indeholder datoerne for betalingerne. Den første dag beskriver betalingsdagen for den første betaling og alle de andre datoer bør således ligge efter denne dato. Det eventuelle @gæt er startværdien brugt til beregning af IRR. Du behøver ikke bruge denne, det er kun med pga. Excel-kompatibiliteten. 
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1:A5 indeholder tallene -6000, 2134, 1422, 1933 og 1422, og cellerne B1:B5 indeholder datoerne "1999-01-15", "1999-04-04", "1999-05-09", "2000-03-12", og "2000-05-1". Så har vi at XIRR(A1:A5,B1:B5) returnerer 0.224838. 
    @SEEALSO=IRR,XNPV

en: @FUNCTION=XNPV
    @SYNTAX=XNPV(rate,values,dates)
    @DESCRIPTION=XNPV calculates the net present value of an investment.  The schedule of the cash flows is given in @dates array.  The first date indicates the beginning of the payment schedule.  @rate is the interest rate and @values are the payments. 
    If @values and @dates contain unequal number of values, XNPV returns the #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NPV,PV
da: @FUNCTION=XNPV
    @SYNTAX=XNPV(rente,værdier,datoer)
    @DESCRIPTION=XNPV beregner netto nutidsværdien af en investering. Planen for pengestrømmen er givet i @datoer-matrixen. Den første dato angiver begyndelsen på betalingsplanen. @rente er renten og @værdier er betalingerne. 
    Hvis @værdier og @datoer indeholder forskelligt antal værdier, returnerer XNPV en #TAL!-fejl, 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=NPV,PV

en: @FUNCTION=YEAR
    @SYNTAX=YEAR (serial_number)
    @DESCRIPTION=YEAR converts a serial number to a year.
    Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    YEAR(DATE(2003, 4, 30)) equals 2003.
    
    @SEEALSO=DAY, MONTH, TIME, NOW
da: @FUNCTION=YEAR
    @SYNTAX=YEAR (serienummer)
    @DESCRIPTION=YEAR konverterer et serienummer til et år.
    Bemærk at Gnumeric vil udføre almindelig tekst til serienummer-konvertering for dig, så du kan opgive en dato som en tekst.
    Denne funktion er Excel-kompatibel.
    @EXAMPLES=
    YEAR(DATE(2003, 4, 30)) er lig med 2003.
    
    @SEEALSO=DAY, MONTH, TIME, NOW

en: @FUNCTION=YIELD
    @SYNTAX=YIELD(settle,mat,rate,price,redemption_price,frequency[,basis])
    @DESCRIPTION=Use YIELD to calculate the yield on a security that pays periodic interest. @frequency is the number of coupon payments per year. Allowed frequencies are: 1 = annual, 2 = semi, 4 = quarterly. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @frequency is other than 1, 2, or 4, YIELD returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=YIELD
    @SYNTAX=YIELD(anbringelse,forfald,rente,pris,indfrielse,frekvens,[,basis])
    @DESCRIPTION=Brug YIELD til at beregne ydelsen på et værdipapir, som udbetaler udbytte periodisk. @anbringelse er anbringelsesdatoen for værdipapiret. @forfald er forfaldsdatoen for værdipapiret. @rente er den pålydende rente på værdipapiret. @pris er prisen for 100 kr pålydende værdi for værdipapiret. @indfrielse er indfrielsesværdien per 100 kr pålydende værdi. @frekvens er antal kuponbetalinger per år. Tilladte frekvenser er: 1 = årlig, 2 = halvårlig, 4 = kvartalsvist. @basis er den type rentedagsberegning du vil bruge:
    
    0  amerikansk 30/360
    1  faktiske dage/faktiske dage
    2  faktiske dage/360
    3  faktiske dage/365
    4  europæisk 30/360
    
    Hvis @frekvens er andet end 1, 2 eller 4, returnerer YIELD en #NUM!-fejl. Hvis @basis udelades, anvendes amerikansk 30/360. Hvis @basis ikke er mellem 0 og 4, returnerer YIELD en #TAL!-fejl. @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=YIELDDISC
    @SYNTAX=YIELDDISC(settlement,maturity,pr,redemption[,basis])
    @DESCRIPTION=YIELDDISC calculates the annual yield of a security that is discounted. @settlement is the settlement date of the security.  @maturity is the maturity date of the security. @pr is the price per $100 face value of the security. @redemption is the redemption value per $100 face value. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @frequency is other than 1, 2, or 4, YIELDDISC returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=YIELDDISC
    @SYNTAX=YIELDDISC(anbringelse,forfald,pris,indfrielse[,basis])
    @DESCRIPTION=YIELDDISC beregner den årlige ydelse på et værdipapir, som er tilbageskrevet. @anbringelse er anbringelsesdatoen for værdipapiret. @forfald er forfaldsdatoen for værdipapiret. @pris er prisen for 100 kr pålydende værdi for værdipapiret. @indfrielse er indfrielsesværdien per 100 kr pålydende værdi. @basis er den type rentedagsberegning du vil bruge:
    
    0  amerikansk 30/360
    1  faktiske dage/faktiske dage
    2  faktiske dage/360
    3  faktiske dage/365
    4  europæisk 30/360
    
    Hvis @basis udelades, anvendes amerikansk 30/360. Hvis @basis ikke er mellem 0 og 4, returnerer YIELDDISC en #NUM!-fejl. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=YIELDMAT
    @SYNTAX=YIELDMAT(settlement,maturity,issue,rate,pr[,basis])
    @DESCRIPTION=YIELDMAT calculates the annual yield of a security for which the interest is payed at maturity date. @settlement is the settlement date of the security. @maturity is the maturity date of the security. @issue is the issue date of the security. @rate is the interest rate set to the security. @pr is the price per $100 face value of the security. @basis is the type of day counting system you want to use:
    
    0  US 30/360
    1  actual days/actual days
    2  actual days/360
    3  actual days/365
    4  European 30/360
    
    If @frequency is other than 1, 2, or 4, YIELDMAT returns #NUM! error. If @basis is omitted, US 30/360 is applied. If @basis is not in between 0 and 4, #NUM! error is returned. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
da: @FUNCTION=YIELDMAT
    @SYNTAX=YIELDMAT(anbringelse,forfald,udstedelse,rente,pris[,basis])
    @DESCRIPTION=YIELDMAT beregner den årlige ydelse på et værdipapir, hvor renten betales på forfaldsdatoen. @anbringelse er anbringelsesdatoen for værdipapiret. @forfald er forfaldsdatoen for værdipapiret. @udstedelse er udstedelsesdatoen for værdipapiret. @rente er renten på værdipapiret. @pris er prisen for 100 kr pålydende værdi for værdipapiret. @basis er den type rentedagsberegning du vil bruge:
    
    0  amerikansk 30/360
    1  faktiske dage/faktiske dage
    2  faktiske dage/360
    3  faktiske dage/365
    4  europæisk 30/360
    
    Hvis @basis udelades, anvendes amerikansk 30/360. Hvis @basis ikke er mellem 0 og 4, returnerer YIELDMAT en #NUM!-fejl. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ZTEST
    @SYNTAX=ZTEST(ref,x)
    @DESCRIPTION=ZTEST returns the two-tailed probability of a z-test.
    @ref is the data set and @x is the value to be tested.
    If @ref contains less than two data items ZTEST returns #DIV/0! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    ZTEST(A1:A5,20) equals 0.254717826.
    
    @SEEALSO=CONFIDENCE,NORMDIST,NORMINV,NORMSDIST,NORMSINV,STANDARDIZE
da: @FUNCTION=ZTEST
    @SYNTAX=ZTEST(ref,x)
    @DESCRIPTION=ZTEST returnerer den dobbeltsidige sandsynlighed fra en z-test.
    @ref er datamængden, og @x er værdien der skal testes.
    Hvis @ref indeholder mindre end to dataelementer, returneres en #DIV/0! fejl.
    Denne funktion er Excel-kompatibel. 
    @EXAMPLES=
    Lad os antage at cellerne A1, A2, ..., A5 indeholder tallene 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 og 40.1. Da får vi
    ZTEST(A1:A5,20) er lig med 0.254717826.
    
    @SEEALSO=CONFIDENCE,NORMDIST,NORMINV,NORMSDIST,NORMSINV,STANDARDIZE

en: A short description of the template
da: En kort beskrivelse af skabelonen

en: ANOVA - Single Factor
da: Anova - enkeltfaktor

en: ANOVA - Two-Factor
da: Anova - tofaktor

en: ARRAY
da: MATRIX

en: A_utofit Columns
da: Automatisk tilpasning af kolonner

en: About this application
da: Om dette program

en: Accept
da: Acceptér

en: Act_ive sheet
da: Akt_ivt ark

en: Action
da: Handling

en: Active plugins
da: Aktive udvidelsesmoduler

en: Actual processing will start at this line, any previous lines will be ignored.
da: Behandling begynder ved denne linje - alle foregående ignoreres.

en: Add
da: Tilføj

en: Add
da: Læg til

en: Add Borders
da: Tilføj kanter

en: Add a new column
da: Indsæt ny kolonne

en: Add an outline group
da: Tilføj en omridsgruppe

en: Add decimals
da: Tilføj decimaler

en: Add the entered area to the list of source areas
da: Tilføj det indtastede område til listen over kildeområder

en: Address
da: Adresse

en: Adjust the root data directory
da: Ændr rodkataloget for data

en: Adjustable Cells
da: Justérbare celler

en: Adrian Likins, documentation, debugging.
da: Adrian Likins, dokumentation, fejlrettelser.

en: Advanced Filter
da: Avanceret filtrering

en: Advanced Sort Options
da: Avancerede sorteringsindstillinger

en: Advanced _Filter...
da: Avanceret _filtrering...

en: Advanced...
da: Avanceret...

en: Afghanistan afghani
da: Afghanske afghani

en: Albanian lek
da: Albanske lek

en: Algerian dinar
da: Algeriske dinar

en: Alignment
da: Justering

en: Aligns the contents to the left and decreases the indent
da: Venstrejusterer indholdet og formindsker indrykningen

en: Aligns the contents to the left and increases the indent
da: Venstrejusterer indholdet og forøger indrykningen

en: All
da: Alt

en: All Borders
da: Alle kanter

en: Allowable
da: Tilladte

en: Almer S. Tigelaar, Gnumeric hacker.
da: Almer S. Tigelaar, Gnumeric-hacker.

en: Always
da: Altid

en: Always (Both sides)
da: Altid (begge sider)

en: An error occurred while reading the category list
da: Fejl under læsning af kategorilisten

en: An unexpected error has occurred: %d.
da: En uventet fejl opstod: %d.

en: Andorran peseta
da: Andorransk peseta

en: Andreas J. Guelzow, statistics stuff.
da: Andreas J. Guelzow, statistik-ting.

en: Angolan new kwanza
da: Angolanske nye kwanza

en: Anova: Single Factor
da: Anova: enkelfaktor

en: Anova: Two-Factor With Replication
da: Anova: tofaktor med replikering

en: Anova: Two-Factor Without Replication
da: Anova: tofaktor uden replikering

en: Answer Report
da: Svarrapport

en: Any
da: Enhver

en: Any Value                     (no validation)
da: Enhver værdi                  (ingen kontrol)

en: Apply _Alignment
da: Anvend _justering

en: Apply _Borders
da: Anvend _kanter

en: Apply _Fonts
da: Anvend _skrifttyper

en: Apply _Number Formats
da: Anvend _talformater

en: Apply _Patterns
da: Anvend _mønstre

en: April
da: april

en: Are you sure you want to cancel?
da: Er du sikker på at du ønsker at annullere?

en: Are you sure you want to remove the sheet called `%s'?
da: Er du sikker på at du ønsker af fjerne arket '%s'?

en: Are you sure you want to remove the template '%s' ?
da: Er du sikker på at du ønsker at fjerne skabelonen '%s'?

en: Area %i
da: Areal %i

en: Argentine peso
da: Argentinske peso

en: Argument mismatch
da: Parameterfejl

en: Ariel Rios, Guile support.
da: Ariel Rios, Guile-understøttelse.

en: Array
da: Matrix

en: Array version not implemented!
da: Matrixversion ikke implementeret!

en: Arrow
da: Pil

en: Arrow length
da: Længde på pil

en: Arrow tip
da: Pilespids

en: Arrow width
da: Bredde på pil

en: Arturo Tena, OLE support.
da: Arturo Tena, OLE-understøttelse.

en: Aruban guilder
da: Arubanske gylden

en: As Value
da: Som værdi

en: Ascending
da: Stigende

en: Ask before each change
da: Spørg før hver ændring

en: Assume _Linear Model
da: Forvent _lineær model

en: Assume _Non-Negative
da: Forvent _ikke-negativ

en: At least one clause is required.
da: Mindst én klausul er nødvendig.

en: Attempt to preserve case of text when replacing
da: Forsøg at bevare store og små bogstaver ved erstatning

en: Attempt to recognize columns in the text automatically.
da: Forsøg at genkende kolonner i teksten automatisk.

en: August
da: august

en: Australian dollar
da: Australske dollar

en: Austrian schilling
da: Østrigske schilling

en: Author :
da: Forfatter:

en: Auto Column _Discovery
da: Automatisk kolonne_genkendelse

en: Auto Correct
da: Automatiske rettelser

en: Auto Save
da: Autogemning

en: Auto _Correct...
da: Auto_korrektion...

en: Auto_fill
da: Automatisk ud_fyldning

en: Autodiscovery did not find any columns in the text. Try manually
da: Den automatiske genkendelse fandt ikke nogen kolonner i teksten. Prøv manuelt

en: Autofill
da: Automatisk udfyldning

en: Autofilling %s
da: Automatisk udfyldning af %s

en: Autofitting column %s
da: Automatisk tilpasning af kolonne %s

en: Autofitting columns %s
da: Automatisk tilpasning af kolonnerne %s

en: Autofitting row %s
da: Automatisk tilpasning af række %s

en: Autoformatting %s
da: Automatisk formatering af %s

en: Automatic
da: Automatisk

en: Automatic (puts quotes where needed)
da: Automatisk (indsætter anførselstegn om nødvendigt)

en: Automatically fill the current selection
da: Udfyld automatisk de aktuelt markerede celler

en: Automatically perform simple spell checking
da: Udfør automatisk simpel stavekontrol

en: Automatically save the current document at regular intervals
da: Gem automatisk det aktuelle dokument med regelmæssige intervaller

en: Available inactive plugins
da: Tilgængelige inaktive moduler

en: Available sheets
da: Tilgængelige ark

en: Average
da: Gennemsnit

en: Average _Rank
da: Rang for gennemsnit

en: B_y Changing Cells:
da: _Ved at ændre cellerne:

en: Background
da: Baggrund

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Bahamian dollar
da: Bahamanske dollar

en: Bahraini dinar
da: Bahrainske dinar

en: Ban_g (!)
da: Udråbstegn (_!)

en: Bang (!)
da: Udråbstegn (!)

en: Bangladeshi taka
da: Bangladeshiske taka

en: Barbados dollar
da: Barbados-dollar

en: Belarussian ruble
da: Hviderussiske rubler

en: Belgian franc
da: Belgiske franc

en: Belize dollar
da: Belize-dollar

en: Bermudian dollar
da: Bermuda-dollar

en: Bin _Labels
da: Bin-_mærkater

en: Bin _Range:
da: Bin-_interval:

en: Binding
da: Bindende

en: Binomial
da: Binominal

en: Bitwise Operations
da: Bitvise operationer

en: Bold
da: Fed

en: Bold italic
da: Fed kursiv

en: Bolivian boliviano
da: Bolivianske boliviano

en: Book%d.%s
da: Bog%d.%s

en: Boolean
da: Boolsk

en: Border
da: Kanter

en: Border width
da: Kantbredde

en: Borders
da: Kanter

en: Botswanian pula
da: Botswanske pula

en: Bottom
da: Bund

en: Brazilian real
da: Brasilianske real

en: Bricks
da: Mursten

en: Broken function
da: Brudt funktion

en: Brunei dollar
da: Brunei-dollar

en: Bruno Unna, Excel bits.
da: Bruno Unna, Excel-arbejde.

en: Builtin
da: Indbygget

en: Bulgarian lev
da: Bulgarske lev

en: Burundi franc
da: Burundi-franc

en: Button
da: Knap

en: C_ancel
da: _Annullér

en: C_ells...
da: C_eller...

en: C_enter
da: _Centrum

en: C_lear
da: _Ryd

en: C_olumn
da: _Kolonne

en: C_olumn major
da: _Hovedkolonne

en: C_opy labels
da: K_opiér etiketter

en: C_opy to:
da: K_opiér til:

en: C_riteria range:
da: K_riteriuminterval:

en: C_umulative Percentages
da: Akk_umuleret procent

en: C_ustom
da: _Selvvalgt

en: Can't add more than the selection length.
da: Kan ikke tilføje flere klausuler end størrelsen af markeringen

en: Can't open
da: Kan ikke åbne

en: Can't open stream for writing
da: Kan ikke åbne strøm for skrivning

en: Can't read plugin info file ("%s").
da: Kan ikke læse modulinfofil ("%s").

en: Canadian dollar
da: Canadiske dollar

en: Cannot create file %s
da: Kan ikke oprette filen %s

en: Cannot create temporary file.
da: Kan ikke oprette midlertidig fil.

en: Cannot get default sheet.
da: Kan ikke få fat i standardarket.

en: Cannot get file size.
da: Kan ikke finde filstørrelsen.

en: Cannot get temporary file size.
da: Kan ikke finde størrelsen af midlertidig fil.

en: Cannot load plugin loader.
da: Kan ikke indlæse udvidelsesmodulindlæser.

en: Cape Verde escudo
da: Cape Verde-escudo

en: Capitalize _first letter of sentence
da: _Første bogstav i en sætning med stort

en: Capitalize _names of days
da: _Navne på dage med stort

en: Category :
da: Kategori:

en: Cayman Islands dollar
da: Cayman-øernes dollar

en: Cell
da: Celle

en: Cell %s is not permitted to be blank
da: Celle %s tillades ikke at være tom

en: Cell Value
da: Celleværdi

en: Cell comment
da: Cellekommentar

en: Center
da: Centrér

en: Center _across selection
da: Centrér _over hele markeringen

en: Center across selection
da: Centrér hen over markering

en: Center on page
da: Centrér på side

en: CenterAcrossSelection
da: Centrér hen over markering

en: Centers across the selected cells
da: Centrerer hen over de markerede celler

en: Centers the cell contents
da: Centrerer cellens indhold

en: Centers the text in each selection
da: Centrerer teksten i hver markering

en: Change cells containing
da: Ændr celler der indeholder

en: Change height of the selected rows
da: Ændrer højden af de markerede rækker

en: Change the default column width
da: Ændr standardbredden på kolonnerne

en: Change the default row height
da: Ændr standardhøjden på rækkerne

en: Change the order the sheets are displayed
da: Ændr arkenes rækkefølge

en: Change width of the selected columns
da: Ændr bredden af de markerede kolonner

en: Changing format of %s
da: Ændring af formatering af %s

en: Character interpreted as quote character. If the separation character is encountered within quotes it will be ignored.
da: Tegn der fortolkes som anførselstegn. Hvis adskillelsestegnet forekommer mellem anførselstegn, ignoreres det.

en: Chart Output
da: Graf-uddata

en: Chart%d
da: Graf%d

en: CheckBox %d
da: Afkrydsningsboks %d

en: Checkbox
da: Afkrydsningsboks

en: Checkbox Configure
da: Konfigurér afkrydsningsboks

en: Chilean peso
da: Chilenske peso

en: Chinese yuan renminbi
da: Kinesiske juan renminbi

en: Choose export formatting
da: Vælg eksportformatering

en: Choose sheets to export
da: Vælg ark der skal eksporteres

en: Chris Lahey, number format engine.
da: Chris Lahey, talformatsmotor.

en: Cleanup function inside plugin returned error.
da: Oprydningsfunktionen i udvidelsesmodulet meldte en fejl.

en: Clear
da: Ryd

en: Clear Background
da: Ryd baggrund

en: Clear Borders
da: Ryd kanter

en: Clear Co_ntents
da: Ryd i_ndhold

en: Clear list of columns
da: Ryd kolonneliste

en: Clear the list of source areas
da: Ryd listen over kildeområder

en: Clear the selected cells' comments
da: Ryd de markerede cellers kommentarer

en: Clear the selected cells' contents
da: Ryd de markerede cellers indhold

en: Clear the selected cells' formats
da: Ryd de markerede cellers formater

en: Clear the selected cells' formats, comments, and contents
da: Ryd de markerede cellers formater, kommentarer og indhold

en: Clearing %s in %s
da: Rydning af %s i %s

en: Click to select a column
da: Klik for at vælge kolonne

en: Clipboard is in unknown format
da: Klippebordet er i et ukendt format.

en: Close the current file
da: Luk den aktive fil

en: Close this dialog
da: Luk dette vindue

en: Co_lumn end :
da: Ko_lonneslut:

en: Co_mma (,)
da: Komma (_,)

en: Co_mments
da: _Kommentarer

en: Coefficient
da: Koefficient

en: Collapse an outline group
da: Sammenfold en omridsgruppe

en: Collapse columns
da: Sammenfoldning af kolonner

en: Collapse rows
da: Sammenfoldning af rækker

en: Colombian peso
da: Colombianske peso

en: Colon (:)
da: Kolon (:)

en: Color
da: Farver

en: Color :
da: Farve:

en: Column
da: Kolonne

en: Column %d
da: Kolonne: %d

en: Column %i
da: Kolonne: %i

en: Column _Width...
da: _Kolonnebredde...

en: Column formatting
da: Kolonneformatering

en: Column must be within range
da: Kolonne skal være inden for markeringsområdet

en: Column width
da: Kolonnebredde:

en: Column: %s
da: Kolonne: %s

en: Columns
da: Kolonner

en: Combo
da: Kombineret

en: Combo Box
da: Menuvalg med indtastning

en: Comma (,)
da: Komma (,)

en: Comment
da: Kommentar

en: Comment in cell %s!%s
da: Kommentar i celle %s!%s

en: Comoros franc
da: Comoros-franc

en: Confidence Interval for the Mean
da: Konfidensinterval for middelværdi

en: Confidence Interval for the _Mean
da: Konfidensinterval for _middelværdi

en: Confidence Level:
da: Konfidensniveau:

en: Configure filled object
da: Konfigurér udfyldt objekt

en: Configure line or arrow
da: Konfigurationslinje eller -pil

en: Configure toolbars
da: Konfigurér værktøjslinjer

en: Consolidate regions using a function
da: Foren områder vha. en funktion

en: Consolidating to %s!%s
da: Forener til %s!%s

en: Constraint
da: Begrænsning

en: Constraint `%s' is for a cell that is not an input cell.
da: Begrænsningen '%s' lægges på en celle der ikke bruges til inddata.

en: Constraints
da: Begrænsninger

en: Constraints:
da: Begrænsninger:

en: Content
da: Indhold

en: Content can only be pasted by value or by link.
da: Indhold kan kun indsættes som værdi eller som henvisning.

en: Contract Support
da: Kontraktsupport

en: Control
da: Kontrol

en: Copies the selection to the clipboard
da: Kopierer det markerede til klippebordet

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy _Formats
da: Kopiér _formater

en: Copy _Values
da: Kopiér _værdier

en: Copy the current selection to the clipboard
da: Kopiér det markerede til klippebordet

en: Copy the selection
da: Kopiér det markerede

en: Copy to a new _sheet
da: Kopiér til et nyt _ark

en: Copy to a new _workbook
da: Kopiér til en ny arbejds_bog

en: Correct _TWo INitial CApitals
da: Ret _TO STore BEgyndelsesbogstaver

en: Correlation
da: Korrelation

en: Correlations
da: Korrelationer

en: Cost
da: Omkostning

en: Costa Rican colon
da: Costa Ricanske colon

en: Could not create the ANOVA (single factor) tool dialog.
da: Kunne ikke oprette Anova (enkeltfaktor)-værktøjsvinduet.

en: Could not create the ANOVA (two factor) tool dialog.
da: Kunne ikke oprette Anova (tofaktor)-værktøjsvinduet.

en: Could not create the AutoCorrect dialog.
da: Kunne ikke oprette AutoCorrect-dialogen.

en: Could not create the Correlation Tool dialog.
da: Kunne ikke oprette korrelationsværktøjsvinduet.

en: Could not create the Covariance Tool dialog.
da: Kunne ikke oprette kovariansværktøjsvinduet.

en: Could not create the Descriptive Statistics Tool dialog.
da: Kunne ikke oprette vinduet for beskrivende statistik.

en: Could not create the Exponential Smoothing Tool dialog.
da: Kunne ikke oprette prøvningsværktøjsvinduet.

en: Could not create the FTest Tool dialog.
da: Kunne ikke oprette F-testværktøjsvinduet.

en: Could not create the Fourier Analyis Tool dialog.
da: Kunne ikke oprette Fourier-analyse-værktøjsvinduet.

en: Could not create the Goal-Seek dialog.
da: Kunne ikke oprette målsøgnings-dialogen.

en: Could not create the Histogram Tool dialog.
da: Kunne ikke oprette histogramværktøjsvinduet.

en: Could not create the Mean Tests Tool dialog.
da: Kunne ikke oprette middeltestværktøjsvinduet.

en: Could not create the Moving Average Tool dialog.
da: Kunne ikke oprette rullende gennemsnit-værktøjsvinduet.

en: Could not create the Name Guru.
da: Kunne ikke fremmane navnehjælperen.

en: Could not create the Random Tool dialog.
da: Kunne ikke oprette tilfældighedsværktøjsvinduet.

en: Could not create the Rank and  Percentile Tools dialog.
da: Kunne ikke oprette grad- og percentilvinduet.

en: Could not create the Regression Tool dialog.
da: Kunne ikke oprette regressionsværktøjsvinduet.

en: Could not create the Sampling Tool dialog.
da: Kunne ikke oprette prøvningsværktøjsvinduet.

en: Could not create the Solver dialog.
da: Kunne ikke oprette målsøgnings-dialogen.

en: Could not find matching closing parenthesis
da: Kunne ikke finde modsvarende afsluttende parantes

en: Could not find matching closing quote
da: Kunne ikke finde modsvarende afsluttende anførselstegn

en: Could not find matching opening parenthesis
da: Kunne ikke finde modsvarende indledende parantes

en: Could not initialize EmbeddableGrid factory
da: Kunne ikke opstarte EmbeddableGrid-fabrik

en: Could not initialize Workbook factory
da: Kunne ikke opstarte arbejdsbogsfabrik

en: Could not load file: %s
da: Kunne ikke åbne fil: %s

en: Could not remove template
da: Kunne ikke fjerne skabelonen

en: Couldn't activate plugin "%s" (ID: %s).
da: Kunne ikke aktivere udvidelsesmodul "%s" (id: %s).

en: Couldn't deactivate plugin "%s" (ID: %s).
da: Kunne ikke deaktivere udvidelsesmodul "%s" (id: %s).

en: Couldn't read plugin info from file.
da: Kunne ikke læse modulinfo fra fil.

en: Count
da: Antal

en: Covariance
da: Kovarians

en: Covariances
da: Kovarianser

en: Create =ERROR("...")
da: Opret =ERROR("...")

en: Create a button
da: Opret knap

en: Create a checkbox
da: Opret afkrydsningsboks

en: Create a combo box
da: Opret menuvalg

en: Create a frame
da: Opret ramme

en: Create a label
da: Opret etiket

en: Create a line
da: Opret linje

en: Create a list
da: Opret liste

en: Create a new shared view of the workbook
da: Opret en ny delt visning af arbejdsbogen

en: Create a new spreadsheet
da: Opretter et nyt regneark

en: Create a new unshared view of the workbook
da: Opret en ny udelt visning af arbejdsbogen

en: Create a new workbook
da: Opret ny arbejdsbog

en: Create a radio button
da: Opret radioknap

en: Create an arrow
da: Opret en pil

en: Creates a button
da: Opretter en knap

en: Creates a checkbox
da: Opretter en afkrydsningsboks

en: Creates a combobox
da: Opret en boks der tillader flere svar

en: Creates a frame
da: Opretter en ramme

en: Creates a label
da: Opretter en etiket

en: Creates a line object
da: Opret et linjeobjekt

en: Creates a list
da: Opretter en liste

en: Creates a new workbook
da: Opret ny arbejdsbog

en: Creates a radio button
da: Opretter en radioknap

en: Creates a rectangle object
da: Opret et firkantsobjekt

en: Creates an arrow object
da: Opret nyt pileobjekt

en: Creates an ellipse object
da: Opretter et ellipseobjekt

en: Criteria
da: Kriterium

en: Croatian kuna
da: Kroatiske kuna

en: Cu_t
da: K_lip

en: Cuban peso
da: Cubanske peso

en: Cumulative %
da: Akkumuleret %

en: Current Value:
da: Aktuel værdi:

en: Current _date
da: Dags _dato

en: Current _time
da: _Tidspunkt

en: Current values
da: Aktuel værdier

en: Cust_om
da: Bruger_defineret

en: Custom
da: Tilpasset

en: Custom footer configuration
da: Tilpasning af sidefod

en: Custom header configuration
da: Tilpasning af sidehoved

en: Custom separator, this can be any character
da: Selvvalgt separator - dette kan være alle tegn

en: Customize footer
da: Tilpas sidefod

en: Customize header
da: Tilpas sidehoved

en: Customize the columns using the buttons or the mouse (hover mouse above example for instructions)
da: Tilpas kolonnerne ved brug af knapperne eller musen (flyt musen henover eksemplet for instruktion)

en: Customize the export format. The line terminator is the character sequence used for terminating a line in the text file. Whether the quote character is placed around cells depends on the value chosen for quoting.
da: Tilpas eksportformatet. Linjeafslutningen er den sekvens af tegn der bruges til at angive en linjes slutning i tekstfilen. Celleværdierne kan evt. beskyttes med anførselstegn omkring.

en: Cut
da: Klip

en: Cut the selection
da: Klip det markerede fra

en: Cuts the selection to the clipboard
da: Klipper det markerede til klippebordet

en: Cyprus pound
da: Cypriotiske pund

en: Czech Koruna
da: Tjekkiske koruna

en: DIF file has more than the maximum number of columns %d. Ignoring remaining columns.
da: DIF-fil har mere end det maksimale antal kolonner %d. Ignorerer resten af kolonnerne.

en: DIF file has more than the maximum number of rows %d. Ignoring remaining rows.
da: DIF-fil har mere end det maksimale antal rækker %d. Ignorerer resten af rækkerne.

en: D_elete
da: Sl_et

en: Daniel Veillard, XML support.
da: Daniel Veillard, XML-understøttelse.

en: Danish krone
da: Danske kroner

en: Data (from %s)
da: Data (fra %s)

en: Data / Lookup
da: Data/opslag

en: Data Analysis Tools
da: Dataanalyseværktøjer

en: Data Interchange Format (DIF) module
da: Data Interchange Format-modul (DIF)

en: Data consolidation
da: Dataforening

en: Data type and number of lines
da: Datatype og antal linjer

en: Database functions for allowing the retrieval of data from a database
da: Databasefunktioner der tillader modtagelse af data fra en database

en: Date
da: Dato

en: Date / Time
da: Dato/klokkeslet

en: De_lete format
da: _Slet format

en: December
da: december

en: Deci_mal places:
da: Antal deci_maler:

en: Decrease
da: Formindsk

en: Decrease Indent
da: Formindsk indrykning

en: Decrease Precision
da: Formindsk præcision

en: Decrease precision
da: Formindsk præcision

en: Decreases the number of decimals displayed
da: Sænker det antal decimaler som vises

en: Default file saver is not available.
da: Standardfilgemning er ikke tilgængelig.

en: Define Name
da: Definér navn

en: Define names
da: Definér navne

en: Define the width of each column manually.
da: Angiv bredden af hver kolonne manuelt.

en: Delete
da: Slet

en: Delete Columns
da: Slet kolonner

en: Delete Rows
da: Slet rækker

en: Delete _column(s)
da: Slet _kolonner

en: Delete _row(s)
da: Slet _rækker

en: Delete cells
da: Slet celler

en: Delete object
da: Sletning af objekt

en: Delete the currently selected sheet
da: Slet det valgte ark

en: Delete the currently selected source area
da: Slet det markerede kildeområde

en: Deleting column %s
da: Sletning af kolonne %s

en: Deleting columns %s
da: Sletning af kolonnerne %s

en: Deleting row %s
da: Sletning af række %s

en: Deleting rows %s
da: Sletning af rækkerne %s

en: Democratic Yemeni dinar
da: Demokratisk Yemen-dinarer

en: Dependency cells
da: Afhængighedsceller

en: Descending
da: Faldende

en: Description
da: Beskrivelse

en: Description :
da: Beskrivelse:

en: Descriptive Statistics
da: Beskrivende statistikker

en: Detailed error message
da: Detaljeret fejlmeddelelse

en: Deutsche mark
da: Tyske D-mark

en: Diagonal Crosshatch
da: Diagonal krydsskravering

en: Diagonal Stripe
da: Diagonal stribe

en: Directory
da: Katalog

en: Discard
da: Forkast

en: Discard Expression
da: Forkast udtryk

en: Discrete
da: Diskret

en: Dismiss search center
da: Fjern søgecenter

en: Display Gnumeric's version
da: Vis Gnumerics versionsnummer

en: Display _Formulas
da: Vis _formler

en: Display _Outlines
da: Vis _omridsgrupper

en: Display the value exactly as it was entered
da: Vis værdien præcis som den blev indtastet

en: Display the value of a formula or the formula itself
da: Vis værdien af en formel eller formlen selv

en: Distance from tip of arrowhead to the center point
da: Afstanden fra spidsen af pilen til centrumspunktet

en: Distance from tip of arrowhead to trailing point, measured along shaft
da: Afstanden fra spidsen af pilen til det bagerste punkt, målt langs skaftet

en: Distance of trailing point from outside edge of shaft
da: Afstanden til det bagerste punkt fra den ydre kant af skaftet

en: Divide
da: Dividér

en: Djibouti franc
da: Djibouti-franc

en: Do _not correct:
da: _Rét ikke:

en: Do not consider matches in the middle of words
da: Ignorér fundne i midten af ord

en: Do not perform this replacement
da: Foretag ikke denne erstatning

en: Do you want to save the workbook?
da: Vil du gemme arbejdsbogen?

en: Document Summary Information
da: Dokumentsammendragsoplysninger

en: Does not contain a Workbook file
da: Indeholder ikke en arbejdsbogsfil

en: Dominican peso
da: Dominikanske peso

en: Double
da: Dobbelt

en: Double Bottom
da: Dobbelt bund

en: Draw a rectangle
da: Tegn en firkant

en: Draw an oval
da: Tegn en ellipse

en: Dumps the function definitions
da: Skriver funktiondefinitionerne

en: Duplicate this sheet
da: Lav en kopi af dette ark

en: Dynamic module loading is not supported in this system.
da: Dynamisk modulindlæsning er ikke understøttet på dette system.

en: EXPERIMENTAL Bonobo EFS format
da: EKSPERIMENTEL Bonobo EFS-format

en: EXPERIMENTAL SAX based Gnumeric (*.gnumeric)
da: EKSPERIMENTEL SAX-baseret Gnumeric (*.gnumeric)

en: EXPERIMENTAL SAX based XML
da: EKSPERIMENTEL SAX-baseret XML

en: E_qual
da: _Ens

en: E_xit
da: _Afslut

en: Each column in the text is separated by a 'separation' character, e.g. a semicolon.
da: Hver kolonne i teksten er adskilt af et adskillelsestegn, f.eks. et semikolon.

en: Each row of the bin range should contain one numeric value
    (ignoring the label if applicable).
da: Hver række i bin-intervallet bør indeholde én numerisk værdi
    (idet etiketten ignoreres om nødvendigt)

en: Each sample must contain the same number of rows.
da: Hver stikprøve skal indeholde samme antal rækker.

en: Each variable should have at least 2 observations!
da: Hver variabel bør have mindst 2 observationer!

en: East Caribbean dollar
da: Østkaribiske dollar

en: East Timor escudo
da: Øst Timor-escudo

en: Ecuador sucre
da: Ecuadorianske sucre

en: Edit Expression
da: Redigér udtryk

en: Edit a formula in the current cell
da: Redigér en formel i den aktive celle

en: Edit a function in the current cell.
da: Redigér en funktion i den aktuelle celle.

en: Edit descriptive information
da: Redigér beskrivende oplysninger

en: Edit sheet and workbook names
da: Redigér navne i ark og arbejdsbog

en: Edit the name of the current sheet
da: Ændr navnet på det aktive ark

en: Edit the selected cell's comment
da: Redigér den valgte celles kommentar

en: Effects
da: Effekter

en: Egyptian pound
da: Egyptiske pund

en: El Salvador colon
da: El Salvadoranske colon

en: Enables Gnome Basic support
da: Aktiverer Gnome Basic-understøttelse

en: Enables extra consistency checking while reading ole files
da: Aktiverer ekstra tjek ved læsning af OLE-filer

en: Enables some debugging functions
da: Slår nogle fejlsøgningsfunktioner til

en: Enables some dependency related debugging functions
da: Slår nogle afhængighedsrelaterede fejlsøgningsfunktioner til

en: Enables some print debugging behavior
da: Aktiverer udskriftsfejlsøgningsadfærd

en: Enables the creation of functions in Perl
da: Aktiverer oprettelsen af funktioner i Perl

en: End
da: Slut

en: Engineering
da: Teknisk

en: Ensure columns are just wide enough to display content
da: Sørger for at de markerede kolonner er netop brede nok til at vise indholdet

en: Ensure rows are just tall enough to display content
da: Sørger for at de markerede rækker er netop høje nok til at vise indholdet

en: Enter new _sheet name:
da: Indtast nyt _arknavn:

en: Enter the format strings for each section:
da: Indtast formatteksterne for hver del:

en: Entries are
da: Posterne er

en: Equal To:
da: Lig med:

en: Error '%s' opening workbook stream
da: Fejl '%s' under åbning af arbejdsbogsstrøm

en: Error Alert
da: Fejlbesked

en: Error behavior
da: Fejlopførsel

en: Error executing groff.
da: Fejl ved kørsel af groff.

en: Error in project '%s'
da: Fejl i projektet '%s'

en: Error initializing gb '%s'
da: Fejl ved klargøring af gb '%s'

en: Error initializing plugin loader ("%s").
da: Fejl ved klargøring af udvidelsesmodulindlæser ("%s").

en: Error parsing line
da: Fejl ved fortolkning af linje

en: Error reading sheet.
da: Fejl ved læsning af ark.

en: Error reading temporary file.
da: Fejl ved læsning af midlertidig fil.

en: Error saving to temporary file.
da: Fejl ved gemning af midlertidig fil.

en: Error while activating plugin
da: Fejl ved aktivering af udvidelsesmodul

en: Error while activating plugin loader
da: Fejl ved aktivering af en udvidelsesmodulindlæser

en: Error while activating plugin service #%d.
da: Fejl ved aktivering udvidelsesmodultjeneste nr. %d.

en: Error while closing file, error : %s
da: Fejl ved lukning af fil: %s

en: Error while deactivating plugin
da: Fejl ved deaktivering af udvidelsesmodul

en: Error while deactivating plugin service #%d.
da: Fejl ved deaktivering af udvidelsesmodultjeneste nr. %d.

en: Error while loading plugin dependencies.
da: Fejl ved indlæsning af modulafhængigheder.

en: Error while loading plugin service.
da: Fejl ved indlæsning af udvidelsesmodultjeneste.

en: Error while loading plugin.
da: Fejl ved indlæsning af udvidelsesmodul.

en: Error while opening file "%s" for reading.
da: Fejl ved åbning af filen "%s" til læsning.

en: Error while opening file "%s" for writing.
da: Fejl ved åbning af filen "%s" til skrivning.

en: Error while opening sylk file.
da: Fejl ved åbning af sylk-fil.

en: Error while opening xbase file.
da: Fejl ved åbning af xbase-fil.

en: Error while parsing psiconv file.
da: Fejl ved fortolkning af psiconv-fil.

en: Error while preparing loader "%s".
da: Fejl ved forberedelse af indlæseren "%s".

en: Error while reading DIF file.
da: Fejl ved læsning af DIF-fil.

en: Error while reading MPS file.
da: Fejl ved læsning af MPS-fil.

en: Error while reading file.
da: Fejl ved læsning af fil.

en: Error while reading lotus workbook.
da: Fejl ved læsning af Lotus-arbejdsbog.

en: Error while reading psiconv file.
da: Fejl ved læsning af psiconv-fil.

en: Error while reading service #%d info.
da: Fejl ved læsning af oplysninger om tjeneste nr. %d.

en: Error while reading service of type "%s".
da: Fejl ved læsning af tjeneste af typen "%s".

en: Error while reading sheet.
da: Fejl ved læsning af ark.

en: Error while saving DIF file.
da: Fejl ved gemning af DIF-fil.

en: Error while saving file.
da: Fejl ved gemning af fil.

en: Error while trying to build tree from autoformat template file
da: Fejl ved forsøg på at bygge træ fra autoformateringsskabelonfil

en: Error while trying to load autoformat template
da: Fejl ved forsøg på at indlæse autoformateringsskabelon

en: Error while trying to memory map file
da: Fejl ved forsøg på at indlæse fil i hukommelsen

en: Error while trying to pre-convert clipboard data
da: Fejl ved forsøg på at forkonvertere klippebordsdata

en: Error while trying to pre-convert file
da: Fejl ved forsøg på at forkonvertere fil

en: Error while trying to write csv file
da: Fejl ved forsøg på at skrive csv-fil

en: Error: could not initialize connection pool
da: Fejl: Kunne ikke klargøre forbindelsespulje

en: Error: could not open connection to %s
da: Fejl: kunne ikke åbne forbindelse til %s

en: Error: no sheet
da: Fejl: intet ark

en: Errors occurred while reading plugin informations from file "%s".
da: Der opstod fejl ved læsning af udvidelsesmoduloplysninger fra filen "%s".

en: Errors while activating plugins
da: Fejl under aktivering af udvidelsesmoduler

en: Errors while activating plugins.
da: Fejl ved aktivering af udvidelsesmoduler.

en: Errors while deactivating plugins
da: Fejl ved deaktivering af udvidelsesmoduler

en: Errors while initializing plugin system.
da: Fejl ved klargøring af udvidelsesmodulsystemet.

en: Errors while reading info about available plugins.
da: Fejl ved læsning af oplysninger om tilgængelige udvidelsesmoduler.

en: Errors while reading loader info for plugin with id="%s".
da: Fejl ved læsning af oplysninger om indlæserfor udvidelsemodulet med id="%s".

en: Errors while reading services for plugin with id="%s".
da: Fejl ved læsning af tjenester for udvidelsesmodulet med id="%s".

en: Ethiopian birr
da: Etiopiske birr

en: European currency unit
da: Europæisk valutaenhed

en: Example
da: Eksempel

en: Exception occurred while saving to stream.
da: Undtagelse opstod under gemning til strøm.

en: Execution of module "%s" failed.
da: Kørsel af modulet '%s' mislykkedes.

en: Exit immediately after loading the selected books (useful for testing).
da: Afslut umiddelbart efter indlæsning af de valgte bøger (nyttigt ved test)

en: Exit the program
da: Afslut programmet

en: Expand columns
da: Udfoldelse af kolonner

en: Expand rows
da: Udfoldelse af rækker

en: Exponential
da: Eksponentiel

en: Exponential Smoothing
da: Eksponentiel udjævning

en: Exporting structured text
da: Eksporterer struktureret tekst

en: Expression
da: Udtryk

en: Extra information
da: Ekstra oplysninger

en: F-Test
da: F-test

en: FILE
da: FIL

en: F_ormat
da: F_ormatér

en: Fail without any changes actually being done to any cell
da: Afbryd uden at ændringerne bliver gemt i nogen af cellerne

en: Falkland Islands pound
da: Falkland-øernes pund

en: Feasible
da: Mulig

en: Feb
da: feb

en: February
da: februar

en: Federico M. Quintero, canvas support.
da: Federico M. Quintero, understøttelse af virtuelt lærrede.

en: Fi_rst page number:
da: _Første sidetal:

en: File "%s" has unknown format.
da: Filen '%s' har et ugyldigt format.

en: File "%s" is not valid plugin info file.
da: Filen "%s" er ikke en gyldig modulinfofil.

en: File contain plugin info with invalid id (%s), expected %s.
da: Fil indeholder modelinfo med ugyldigt id (%s), forventede %s.

en: File doesn't contain "%s" array.
da: Filen indeholder ikke "%s"-tabellen.

en: File doesn't contain "%s" dictionary.
da: Filen indeholder ikke en "%s"-ordbog.

en: File doesn't contain "%s" function.
da: Filen indeholder ikke en "%s"-funktion.

en: File doesn't contain "plugin_can_deactivate_general" function.
da: Filen indeholder ikke "plugin_can_deactivate_general"-funktionen.

en: File doesn't contain "plugin_cleanup_general" function.
da: Filen indeholder ikke "plugin_cleanup_general"-funktionen.

en: File doesn't contain "plugin_init_general" function.
da: Filen indeholder ikke "plugin_init_general"-funktionen.

en: File doesn't contain ("plugin_file_struct" symbol).
da: Filen indeholder ikke "plugin_fil_struct"-symbolet.

en: File format:
da: Filformat:

en: File has a bad magic number.
da: Filen indeholder et ugyldigt magisk tal.

en: File opener has no id
da: Filåbner har ingen id

en: File opener with id="%s" has no description
da: Filåbner med id="%s" har ingen beskrivelse

en: File saver has no id
da: Filgemmer har ingen id

en: File saver with id="%s" has no description
da: Filgemmer med id="%s" har ingen beskrivelse

en: File/
da: Filer/

en: File/Print Preview
da: Filer/Vis udskrift

en: File/Print Preview...
da: Filer/Vis udskrift...

en: Fill color
da: Udfyldningsfarve

en: Filter data with given criteria
da: Filtrér data efter givne kriterier

en: Final
da: Endelig

en: Final Value
da: Slutværdi

en: Financial
da: Finans

en: Financial Derivatives
da: Finansielle afledede

en: Find text within cell comments
da: Find tekst i cellekommentarer

en: Find text within expressions
da: Find tekst i udtryk

en: Find text within non-string values
da: Find tekst i værdier der ikke er tekst

en: Find text within string values
da: Find tekst i værdier der er tekst

en: Finnish markka
da: Finske mark

en: First column must be valid
da: Første kolonne skal være gyldig

en: First row must be valid
da: Første række skal være gyldig

en: Fixed wi_dth
da: Fast _bredde

en: Fixed width customization
da: Tilpasning af fast bredde

en: Font
da: Skrifttype

en: Font Size
da: Skriftstørrelse

en: Font selector
da: Skrifttypevælger

en: Font style:
da: Skriftstil:

en: Font:
da: Skrift:

en: Foreground
da: Forgrund

en: Foreground Solid
da: Ensfarvet forgrund

en: Format Cells
da: Formatér celler

en: Format Graph
da: Formatér graf

en: Format a region of cells according to a pre-defined template
da: Formatér et celleområde som foreskrevet af en allerede defineret skabelon

en: Format as Currency
da: Formatér som valuta

en: Format as Date
da: Formatér som dato

en: Format as Money
da: Formatér som valuta

en: Format as Number
da: Formatér som tal

en: Format as Percentage
da: Formatér som procentdel

en: Format as Scientific
da: Formatér som videnskabeligt tal

en: Format as Time
da: Formatér som tid

en: Format as alternative Number
da: Formatér som alternativt tal

en: Format with thousands separator
da: Formatér med tusindadskillelse

en: Format: execSQL(dsn,user,password,sql)
da: Format: execSQL(dsn,bruger,adgangskode,sql)

en: Formats
da: Format

en: Formatting for the selected column
da: Formatering for den valgte kolonne

en: Formatting options
da: Formateringsindstillinger

en: Formula
da: Formel

en: Formula Guru
da: Formelhjælper

en: Formulas
da: Formler

en: Fourier Analysis
da: Fourier-analyse

en: Fr_om line :
da: Fr_a linje:

en: Frame
da: Ramme

en: Frank Chiulli, OLE support.
da: Frank Chiulli, OLE-understøttelse.

en: Freeze the top left of the sheet
da: Frys den øverste venstre del af arket

en: French franc
da: Franske franc

en: Frequency
da: Frekvens

en: Friday
da: fredag

en: Function
da: Funktion

en: Function Guru
da: Funktionshjælper

en: Function Selector
da: Funktionsvælger

en: Function _Categories
da: Funktions_kategorier

en: Function _Names
da: Funktions_navne

en: Function does not exist
da: Funktionen eksisterer ikke

en: Function implementation not available.
da: Funktionsimplementeringen er ikke tilgængelig.

en: Functions related to financial derivatives
da: Funktioner relaterede til finansielle afledede

en: GNU Oleo
da: Gnu Oleo

en: GNU Oleo (*.oleo)
da: Gnu Oleo (*.oleo)

en: Gambian dalasi
da: Gambiske dalasi

en: General
da: Generelt

en: General format cells attempt to select an appropriate format depending on the value of the cell.
da: Generelt formaterede celler forsøger at vælge et passende format afhængig af cellens værdi.

en: Gergo Erdi, Gnumeric hacker.
da: Gergõ Érdi, Gnumeric-hacker.

en: Ghanaian cedi
da: Ghanesiske cedi

en: Gibraltar pound
da: Gibraltar-pund

en: Given input range contains non-numeric data.
da: Det givne inddatainterval indeholder data der ikke er tal.

en: Gnome Glossary
da: Gnome-ordliste

en: Gnome Glossary PO file format
da: Gnome-ordlistens PO-filformat

en: Gnumeric : Validation
da: Gnumeric: Datagyldighedskontrol

en: Gnumeric Home Page
da: Gnumerics hjemmeside

en: Gnumeric Solver Answer Report
da: Gnumeric svarrapport på optimeringsproblem

en: Gnumeric Solver Sensitivity Report
da: Gnumeric følsomhedsrapport for optimeringsproblem

en: Gnumeric XML file format
da: Gnumeric XML-filformat

en: Gnumeric failed to find a suitable default font.
    Your gnome-print installation is likely incomplete.  Please
    try reinstalling gnome-print.
    
    %s
    
    If you still have no luck, please file a proper bug report (see
    http://bugzilla.gnome.org) including the following extra items:
    
    1) The content of your fontmap2 file, if the file exists.
    	(typically located in %s)
    2) The value of the LC_ALL environment variable
    	LC_ALL=%s
    3) The value of the LANG environment variable
    	LANG=%s
    4) What version of libxml gnumeric is running with.
    	You may be able to use the 'ldd' command to get that information.
    5) What version of gnome-print gnumeric is running with.
    	You may be able to use the 'ldd' command to get that information.
    
    Thanks -- the Gnumeric Team
da: Gnumeric kunne ikke finde en passende standardskrifttype.
    Din installation af gnome-print er sandsynligvis ufuldstændig.
    Prøv at geninstallere gnome-print.
    
    %s
    
    Hvis du stadig ikke har heldet med dig, så indsend venligst
    en passende fejlrapport (se http://bugzilla.gnome.org) med de
    følgende ekstra ting:
    
    1. Indholdet af din fontmap2-fil hvis filen eksisterer.
    	 (typisk placeret i %s)
    2. Værdien af din LC_ALL-miljøvariabel.
    	LC_ALL=%s
    3. Værdien af din LANG-miljøvariabel.
    	LANG=%s
    4. Hvilken version af 'libxml' som gnumeric bruger.
            Du kan formentlig bruge 'ldd'-kommandoen til at finde ud af dette.
    5. Hvilken version af gnome-print Gnumeric bruger.
            Du kan formentlig også bruge 'ldd' til at finde ud af dette.
    
    Tak - Gnumeric-holdet

en: Go to...
da: Gå til...

en: Goal seeking with cell %s did not find a solution.
da: Målsøgning med celle %s fandt ikke en løsning.

en: Goal seeking with cell %s found a solution.
da: Målsøgning med celle %s fandt en løsning.

en: Goal:
da: Mål:

en: GoalSeek
da: Målsøgning

en: Grandma Chema Celorio, Tester and sheet copy.
da: Grandma Chema Celorio, testning og arkkopiering.

en: Graph Data
da: Grafdata

en: Graph Guru
da: Grafhjælper

en: Greek drachma
da: Græske drakmer

en: Group
da: Gruppér

en: Group columns %s
da: Gruppering af kolonnerne %s

en: Group rows %d:%d
da: Gruppering af rækkerne %d:%d

en: Grouped By:
da: Grupperet efter:

en: Guatemalan quetzal
da: Guatemalanske quetzal

en: Guile Plugin
da: Guile-udvidelsesmodul

en: Guinea franc
da: Guinea-franc

en: Guyanan dollar
da: Guyananske dollar

en: HTML & TeX
da: HTML og TeX

en: HTML (*.html) fragment
da: HTML-fragment (*.html)

en: HTML file made by gnumeric
da: HTML-fil lavet af Gnumeric

en: H_eight...
da: Hø_jde...

en: H_yphen (-)
da: Bindestreg (_-)

en: H_ypothesized Mean Difference:
da: H_ypotetisk middelforskel:

en: Haitian gourde
da: Haitianske gourde

en: He_ader:
da: Sideh_oved:

en: Header/Footer Config
da: Opsæt af toplinje/fodlinje

en: Headers and footers
da: Sidehoveder og -fødder

en: Height: %.2f pts (%d pixels)
da: Højde: %.2f pkt (%d skærmpunkter)

en: Hide
da: Skjul

en: Hide _Column Header
da: Skjul _kolonnehoved

en: Hide _Column Headers
da: Skjul _kolonnehoveder

en: Hide _Gridlines
da: Skjul _gitterlinjer

en: Hide _Row Header
da: Skjul _rækkehoved

en: Hide _Row Headers
da: Skjul _rækkehoveder

en: Hide _Zeros
da: Skjul _nuller

en: Hide columns
da: Skjulning af kolonner

en: Hide rows
da: Skjulning af rækker

en: Hide the selected columns
da: Skjul de valgte kolonner

en: Hide the selected rows
da: Skjul de valgte rækker

en: Honduran lempira
da: Honduranske lempira

en: Hong Kong dollar
da: Hong Kong-dollar

en: Horizontal
da: Vandret

en: Horizontal Stripe
da: Vandret stribe

en: Hungarian forint
da: Ungarske forint

en: Hyphen (-)
da: Bindestreg (-)

en: I_nverse
da: I_nvertér

en: Iceland krona
da: Islandske kroner

en: Imaginary
da: Imaginært

en: Import file
da: Importér fil

en: Import/Export of HTML, TeX, DVI, roff
da: Import/eksport af HTML, TeX, DVI, roff

en: Imported %s
da: Importerede %s

en: Importing structured text
da: Importerer struktureret tekst

en: Imports GNU Oleo documents
da: Importerer Gnu Oleo-dokumenter

en: Imports Lotus 123 files
da: Importerer en Lotus 123-fil

en: Imports MultiPlan (SYLK) files
da: Importerer MultiPlan-filer

en: Imports Psion 5 series Sheet files
da: Importerer Psion 5 seriens Sheet-filer

en: Imports SC/XSpread files
da: Importerer SC/XSpread-filer

en: Imports XBase files
da: Importerer XBase-filer

en: Imports a file
da: Importerer en fil

en: Imports version 4.[234] spreadsheets
da: Importerer version 4.[234] regneark

en: Imports/Exports MS Excel (tm) files
da: Importerer/eksporterer MS Excel(tm)-filer

en: Impossible
da: Umulig

en: In
da: tm

en: In _left column
da: I _venstre kolonne

en: In _top row
da: I _øverste række

en: In a list
da: I en liste

en: In cell %s, the current contents
            %s
    would have been replaced by
            %s
    which is invalid.
    
    The replace has been aborted and nothing has been changed.
da: I cellen %s ville det nuværende indhold
            %s
    være blevet erstattet med
            %s
    som er ugyldigt.
    
    Erstatningen er afbrudt, og intet er blevet ændret.

en: Increase
da: Forøg

en: Increase Indent
da: Øg indrykning

en: Increase Precision
da: Øg præcision

en: Increase precision
da: Øg præcision

en: Increases the number of decimals displayed
da: Hæver det antal decimaler som vises

en: Indian rupee
da: Indiske rupier

en: Indonesian rupiah
da: Indonesiske rupiah

en: Information  (allows invalid input)
da: Information  (tillader ugyldige data)

en: Initializing function inside plugin returned error.
da: Klargøringsfunktionen i udvidelsesmodulet meldte en fejl.

en: Input
da: Inddata

en: Input Message
da: Indtastningsmeddelelse

en: Input _Labels
da: Inddata-_mærkater

en: Input _Range:
da: _Inddatainterval:

en: Insert
da: Indsæt

en: Insert Columns
da: Indsæt kolonner

en: Insert Component
da: Indsæt komponent

en: Insert Rows
da: Indsæt rækker

en: Insert Shaped Component
da: Indsæt formet komponent

en: Insert _column(s)
da: Indsæt _kolonner

en: Insert _row(s)
da: Indsæt _rækker

en: Insert a new sheet
da: Indsæt et nyt ark

en: Insert a new spreadsheet
da: Indsæt et nyt regneark

en: Insert a shaped component into the spreadsheet
da: Indsæt en formet komponent i regnearket

en: Insert an object into the spreadsheet
da: Indsæt et objekt i regnearket

en: Insert cells
da: Indsæt celler

en: Insert columns
da: Indsæt kolonner

en: Insert new cells
da: Indsæt nye celler

en: Insert new columns
da: Indsæt nye kolonner

en: Insert new rows
da: Indsæt nye rækker

en: Insert object
da: Indsætning af objekt

en: Insert rows
da: Indsæt rækker

en: Insert the current date into the selected cell(s)
da: Indsæt dags dato i de markerede celler

en: Insert the current time into the selected cell(s)
da: Indsæt det nuværende tidspunkt i de markerede celler

en: Inserting %d column before %s
da: Indsættelse af %d kolonne før %s

en: Inserting %d columns before %s
da: Indsættelse af %d kolonner før %s

en: Inserting %d row before %s
da: Indsættelse af %d række før %s

en: Inserting %d rows before %s
da: Indsættelse af %d rækker før %s

en: Inserts a Bonobo object
da: Indsætter et Bonobo-objekt

en: Inserts a Shaped Bonobo object
da: Indsætter et formet Bonobo-objekt

en: Inside
da: Indvendig

en: Inside Horizontal
da: Indvendig vandret

en: Inside Vertical
da: Indvendig lodret

en: Int
da: int

en: Integer
da: Heltal

en: Internal ERROR
da: Intern FEJL

en: Internal type error
da: Intern typefejl

en: Invalid $-specification in replacement.
da: Ugyldig $-angivelse i erstatningstekst.

en: Invalid BOUNDS section in the file.
da: Ugyldig BOUNDS-afsnit i filen.

en: Invalid COLUMNS section in the file.
da: Ugyldig COLUMNS-afsnit i filen.

en: Invalid RHS section in the file.
da: Ugyldig RHS-afsnit i filen.

en: Invalid ROWS section in the file.
da: Ugyldig ROWS-afsnit i filen.

en: Invalid arguments
da: Ugyldige parametre

en: Invalid expression
da: Ugyldigt udtryk

en: Invalid number of arguments
da: Ugyldigt antal parametre

en: Invalid search pattern.
da: Ugyldigt søgemønster.

en: Invalid template file: %s
da: Ugyldig skabelonfil: %s

en: Invalid trailing backslash in replacement.
da: Ugyldig afsluttende omvendt skråstreg i erstatningstekst.

en: Invalid xml file. Tree is empty ?
da: Ugyldig xml-fil. Er træet tomt?

en: Invoke the graph guru to create a graph
da: Kald på grafhjælperen for at oprette en graf

en: Iranian rial
da: Iranske rial

en: Iraqi dinar
da: Irakiske dinarer

en: Irish pence ***
da: Irske pence ***

en: Irish punt
da: Irske pund

en: Irrevocably remove an entire sheet
da: Fjern uigenkaldeligt et helt ark

en: Is not an Gnumeric Workbook file
da: Er ikke en Gnumeric-arbejdsbogsfil

en: Is not an autoformat template file
da: Er ikke en autoformateringsskabelonfil

en: Israeli shekel
da: Israelske shekel

en: It provides support for saving Gnome Glossary in .po files.
da: Giver understøttelse for gemning af Gnome-ordlisten i .po-filer.

en: Italian lira
da: Italienske lire

en: Italic
da: Kursiv

en: Italicize
da: Kursivér

en: Iteratively recalculate to find a target value
da: Udfører en beregning igen og igen for at opnå en bestemt målværdi

en: Iteratively recalculate with constraints to approach a target value
da: Udfører en beregning med begrænsninger igen og igen for at nærme sig en bestemt målværdi

en: J.H.M. Dassen (Ray), debian packaging.
da: J.H.M. Dassen (Ray), Debian-pakning.

en: J_ustify
da: J_ustér

en: Jakub Jelinek, Gnumeric hacker.
da: Jakub Jelinek, Gnumeric-hacker.

en: Jamaican dollar
da: Jamaicanske dollar

en: Jan
da: jan

en: January
da: januar

en: Japanese yen
da: Japanske yen

en: Jody Goldberg, maintainer.
da: Jody Goldberg, vedligeholder.

en: John Gotts, rpm packaging.
da: John Gotts, RPM-pakning.

en: Jon K. Hellan, Gnumeric hacker.
da: Jon K. Hellan, Gnumeric-hacker.

en: Jordanian dinar
da: Jordanske dinarer

en: Jukka-Pekka Iivonen, numerous functions and tools.
da: Jukka-Pekka Iivonen, utallige funktioner og værktøjer.

en: July
da: juli

en: Jump to a specified cell
da: Spring til en angivet celle

en: June
da: juni

en: Kampuchean riel
da: Kampucheanske riel

en: Kenneth Christiansen, i18n, misc stuff.
da: Kenneth Christiansen, i18n, diverse.

en: Kenyan shilling
da: Kenyanske shilling

en: Kth Largest
da: K-te største

en: Kth Smallest
da: K'te mindste

en: Kuwaiti dinar
da: Kuwaitiske dinarer

en: LEVEL
da: NIVEAU

en: LINES TOO LONG!
da: LINJER FOR LANGE!

en: Label
da: Etiket

en: Label :
da: Etiket:

en: Labels
da: Etiketter

en: Lao kip
da: Laotiske kip

en: Large Circles
da: Store cirkler

en: Largest (%d)
da: Største (%d)

en: Last Result:
da: Seneste resultat:

en: Lebanese pound
da: Libanesiske pund

en: Left
da: Venstre

en: Left align
da: Venstrejustér

en: Left click to create a new column, right click on a column border to delete an existing column or hold the left mouse button on a column border and drag to resize a column.
da: Venstreklik for at oprette en ny kolonne, højreklik på en kolonnekant for at slette en eksisterende kolonne eller hold venstre museknap trykket nede samtidig med at musen flyttes for at ændre størrelsen af en kolonne.

en: Left justifies the cell contents
da: Venstrejusterer cellens indhold

en: Left justifies the contents of each cell
da: Venstrejusterer indholdet i hver celle

en: Liberian dollar
da: Liberianske dollar

en: Libyan dinar
da: Libyske dinarer

en: Line
da: Linje

en: Line Width
da: Linjebredde

en: Line termination :
da: Linjeafslutning:

en: Linear and integer program (*.mps) file format
da: Lineær og heltals-program (*.mps) filformat

en: Linear and integer program expression format (MPS) module
da: Modul til lineær og heltals-programs udtryksformat (MPS)

en: Lines to import
da: Linjer at importere

en: List
da: Liste

en: Load file
da: Åbn fil

en: Loader
da: Indlæser

en: Loader for selected plugin (type: "%s") is not available.
da: Indlæser til det valgte udvidelsesmodul (typen "%s") er ikke tilgængelig.

en: Lock or unlock the top left cols/rows
da: Lås eller fjern låsen på rækken/kolonnen øverst til venstre

en: Locking cells or hiding formulas only affects protected worksheets.
da: Låsning af celler eller skjulning af formler påvirker kun beskyttede ark.

en: Logical
da: Logisk

en: Lutz Muller, SheetObject improvements
da: Lutz Muller, SheetObject-forbedringer

en: Luxembourg franc
da: Luxembourgske franc

en: MS Excel (tm) 95 file format
da: MS Excel (tm) 95-filformat

en: MS Excel (tm) 97 file format
da: MS Excel (tm) 97-filformat

en: M_in
da: M_inimal værdi

en: Ma_x:
da: _Maks:

en: Macau pataca
da: Macau pacata

en: Macintosh (carriage return)
da: MacIntosh (vognretur)

en: Macro%d
da: Makro%d

en: Magnification
da: Forstørrelse

en: Make a copy of the current sheet
da: Lav en kopi af det aktive ark

en: Make a table of a cell's value as a function of other cells
da: Lav en tabel over en celles værdi som en funktion af andre celler

en: Make any hidden columns in the selection visible
da: Gør enhver skjult kolonne der er markeret, synlig

en: Make any hidden rows in the selection visible
da: Gør enhver skjult række der er markeret, synlig

en: Make font bold
da: Gør skriften fed

en: Make font italic
da: Gør skriften kursiv

en: Make one long list of coordinates and values
da: Lav en enkelt lang liste af koordinater og værdier

en: Makes the font italic
da: Gør skriften kursiv

en: Malagasy franc
da: Malagaskiske franc

en: Malawi kwacha
da: Malawiske kwacha

en: Malaysian ringgit
da: Malaysiske ringgit

en: Maldive rupee
da: Maldiviske rupier

en: Mali franc
da: Mali-franc

en: Maltese lira
da: Maltesiske lire

en: Manage available plugin modules
da: Administrér tilgængelige udvidelsesmoduler

en: Manage available plugin modules.
da: Administrér de tilgængelige udvidelsesmoduler

en: March
da: marts

en: Margins
da: Marginer

en: Mark Probst, Guile support.
da: Mark Probst, Guile-understøttelse.

en: Mark the current selection for movement
da: Markér det valgte til flytning

en: Match _whole words only
da: Søg kun efter _hele ord

en: Maths / Trig.
da: Matematik/trigonometri

en: Mauritanian ouguiya
da: Mauretanske ouguiya

en: Mauritius rupee
da: Mauritiske rupier

en: Max
da: Maks

en: Max :
da: Maks:

en: Maximum
da: Maksimum

en: Maximum number of clauses has been reached.
da: Det maksimale antal klausuler er nået.

en: May
da: maj

en: Merge
da: Flet

en: Merge a range of cells
da: Flet celleinterval

en: Merging %s
da: Fletning af %s

en: Message :
da: Meddelelse:

en: Mexican peso
da: Mexicanske peso

en: Michael Meeks, Excel and OLE2 importing.
da: Michael Meeks, Excel- og OLE2-importering.

en: Miguel de Icaza, creator.
da: Miguel de Icaza, ophavsmand.

en: Min :
da: Min:

en: Misc
da: Diverse

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Missing %s file
da: Manglende fil '%s'

en: Missing function category name.
da: Manglende funktionskategorinavn.

en: Missing function group id.
da: Manglende funktionsgruppeid.

en: Missing loader id.
da: Manglende indlæsnings-id.

en: Mode
da: Tilstand

en: Modify the formatting of the selected cells
da: Ændr de markerede cellers formatering

en: Modify the workbook attributes
da: Ændr arbejdsbogens egenskaber

en: Module "%s" doesn't exist.
da: Modulet '%s' eksisterer ikke.

en: Module doesn't contain "%s" function.
da: Modulet indeholder ikke en "%s"-funktion.

en: Module file "%s" has invalid format.
da: Modulfilen "%s" har et ugyldigt format.

en: Module file name
da: Modulfilnavn

en: Module file name not given.
da: Navn på modulfil ikke angivet.

en: Module%d
da: Modul%d

en: Moldovan leu
da: Moldoviske leu

en: Monday
da: mandag

en: Money
da: Penge

en: Money format
da: Valutaformat

en: Mongolian tugrik
da: Mongolske tugrik

en: More
da: Mere

en: Moroccan dirham
da: Marokkanske dirham

en: Morten Welinder, Gnumeric hacker.
da: Morten Welinder, dansk Gnumeric-hacker.

en: Move object
da: Flytning af objekt

en: Move the currently selected sheet down one position
da: Flyt det valgte ark én position ned

en: Move the currently selected sheet up one position
da: Flyt det valgte ark én position op

en: Moving %s
da: Flytning af %s

en: Moving Average
da: Rullende gennemsnit

en: Moving Averages
da: Rullende gennemsnit

en: Mozambique metical
da: Mozambisiske metical

en: Mrt
da: mar

en: Multiple errors
da: Flere fejl

en: Multiple expressions are not supported in this context
da: Mere end ét udtryk understøttes ikke i denne sammenhæng

en: Multiply
da: Gang

en: Myanmar kyat
da: Myanmarske kyat

en: N_ew Workbook
da: Ny _arbejdsbog

en: N_umber of Failures
da: Antal _mislykkede

en: N_umber of Samples:
da: Antal _stikprøver:

en: N_umber of Trials:
da: Antal _forsøg

en: Name
da: Navn

en: Name '%s' does not exist in sheet '%s'
da: Navnet '%s' eksisterer ikke på arket '%s'

en: Name '%s' does not exist in workbook '%s'
da: Navnet '%s' eksisterer ikke i arbejdsbog '%s'

en: Name :
da: Navn:

en: Name of template
da: Navn på skabelon

en: Negative Binomial
da: Negativ binominal

en: Negative number:
da: Negativt tal:

en: Nepalese rupee
da: Nepalesiske rupier

en: Netherlands Antillian guilder
da: Hollandsk-antilske gylden

en: Netherlands guilder
da: Hollandske gylden

en: Never
da: Aldrig

en: New
da: Ny

en: New Taiwan dollar
da: Nye Taiwan-dollar

en: New Yugoslavia dinar
da: Ny jugoslaviske dinarer

en: New Zealand dollar
da: New Zealand-dollar

en: New _Shared
da: Ny _delt

en: New _Unshared
da: Ny _udelt

en: Nicaraguan cordoba oro
da: Nicaraguanske cordoba oro

en: Nigerian naira
da: Nigerianske naira

en: No book or workbook streams found.
da: Ingen bøger eller arbejdsbogsstrømme fundet.

en: No loader defined for plugin with id="%s".
da: Ingen indlæser defineret for udvidelsesmodulet med id="%s".

en: No services defined for plugin with id="%s".
da: Ingen tjenester defineret for udvidelsesmodulet med id="%s".

en: No sheets in workbook.
da: Ingen ark i arbejdsbogen

en: None
da: Ingen

en: None          (silently accept invalid input)
da: Ingen         (acceptér stiltiende ugyldige inddata)

en: None of the values in the value range may be empty!
da: Ingen af værdierne i værdiområdet må være tomme!

en: North
da: nord

en: North Korean won
da: Nordkoreanske won

en: Norwegian krone
da: Norske kroner

en: Not Binding
da: Ikke bindende

en: Not SYLK file
da: Ikke en SYLK-fil

en: Not enough memory to create zlib decompression state.
da: Ikke tilstrækkeligt hukommelse til at skabe udpakket zlib-tilstand.

en: Not implemented yet.
da: Ikke implementeret endnu.

en: Notebook _Tabs for Sheets
da: Notesbogs_faner for ark

en: Nothing
da: Ingenting

en: November
da: november

en: Number
da: Tal

en: Number Theory
da: Talteori

en: Number of Rows _Per Sample:
da: Antal af rækker pr. _stikprøve:

en: Number of _Variables:
da: Antal _variable:

en: Number of lines to import
da: Antal linjer at importere

en: Numbers
da: Tal

en: Oaf options
da: OAF-indstillinger

en: Object "%s" is not a dictionary.
da: Objektet "%s" er ikke en ordbog.

en: Objective
da: Mål

en: Objective Value
da: Værdi af mål

en: Objective function:
da: Funktion for mål:

en: October
da: oktober

en: Ok
da: O.k.

en: On left side only
da: Kun på venstre side

en: On right side only
da: Kun på højre side

en: One of the factor combinations does not contain
    any observations!
da: En af faktorkombinationerne indeholder ikke nogen observationer!

en: Open
da: Åbn

en: Open a spreadsheet
da: Åbn regneark

en: Open an existing workbook
da: Åbn eksisterende arbejdsbog

en: Open...
da: Åbn...

en: Opens an existing workbook
da: Åbner en eksisterende arbejdsbog:

en: Options
da: Indstillinger

en: Order Sheets
da: Sortér ark

en: Orientation
da: Orientering

en: Original Value
da: Oprindelig værdi

en: Original data type :
da: Oprindelig datatype:

en: Other value
da: Anden værdi

en: Out of memory
da: Løbet tør for hukommelse

en: Out_put
da: _Uddata

en: Outline
da: Omrids

en: Outline color
da: Omridsfarve

en: Outlines _Below
da: Omrids _under

en: Outlines _Right
da: Omrids til _højre

en: Output
da: Uddata

en: Outside Borders
da: Kanter udenom

en: Oval
da: Ellipse

en: P_aste Special...
da: _Avanceret indsætning...

en: P_aste special...
da: _Avanceret indsætning...

en: P_ipe (|)
da: Ledning (_|)

en: P_roperties...
da: _Egenskaber...

en: Page
da: Side

en: Page &[PAGE]
da: Side &[PAGE]

en: Page &[PAGE] of &[PAGES]
da: Side &[PAGE] af &[PAGES]

en: Page order
da: Siderækkefølge

en: Pakistan rupee
da: Pakistanske rupier

en: Panamanian balboa
da: Panamanske balboa

en: Paper _size:
da: Papir_størrelse:

en: Paraguay guarani
da: Paraguayske guarani

en: Parameters
da: Parametre

en: Pareto (_Sorted)
da: Pareto (_sorteret)

en: Parse error while reading Applix file.
da: Fortolkningsfejl ved læsning af Applix-fil.

en: Parse error while trying to parse data into cellregion
da: Fortolkningsfejl ved førsøg på at indlæse i et celleområde

en: Parse error while trying to parse data into sheet
da: Fortolkningsfejl ved førsøg på at indlæse data i et ark

en: Password protected workbooks are not supported yet.
da: Adgangskodebeskyttede arbejdsbøger er endnu ikke understøttet.

en: Paste
da: Indsæt

en: Paste Link
da: Indsæt kæde

en: Paste _Special
da: _Avanceret indsætning

en: Paste special
da: Avanceret indsætning

en: Paste the clipboard
da: Indsæt fra klippebordet

en: Paste the contents of the clipboard or cut buffer
da: Indsæt indholdet af klippebordet eller fraklipsmellemlager

en: Paste type
da: Indsætningstype

en: Paste with optional filters and transformations
da: Indsæt med valgbare filtre og transformationer

en: Pastes the clipboard
da: Indsætter fra klippebordet

en: Pasting into %s
da: Indsætning i %s

en: Pattern
da: Mønster

en: Per column formatting
da: Formatering per kolonne

en: Per_centages
da: _Procentdele

en: Percent
da: Procent

en: Perform changes within cell comments
da: Foretag ændringer i cellekommentarer

en: Perform changes within expressions
da: Foretag ændringer i udtryk

en: Perform changes within non-string values
da: Foretag ændringer i værdier der ikke er tekst

en: Perform changes within string values
da: Foretag ændringer i værdier der er tekst

en: Perform no more replacements
da: Foretag ikke flere erstatninger

en: Perform this replacement
da: Foretag denne erstatning

en: Peruvian inti
da: Peruvianske inti

en: Philippino peso
da: Filippinske peso

en: Pipe (|)
da: Ledning (|)

en: Please enter a file name,
    not a directory
da: Indtast venligst et
    filnavn, ikke et katalog

en: Please enter a valid
    population variance for variable 1.
da: Indtast venligst en gyldig
    populationsvarians for variabel 1.

en: Please enter a valid
    population variance for variable 2.
da: Indtast venligst en gyldig
    populationsvarians for variabel 2.

en: Please select which sheets you want to export from the current workbook. They will be exported in the same order as in the export list.
da: Vælg venligst de ark som du ønsker at eksportere fra den nuværende arbejdsbog. De vil blive eksporteret i den samme orden som i eksportlisten.

en: Plot name
da: Plottenavn

en: Plugin Manager
da: Modulhåndtering

en: Plugin cannot be deactivated because it's still in use.
    Do you want to mark it for deactivation such that it will be inactive after restarting Gnumeric?
da: Modulet kan ikke deaktiveres eftersom det stadig er i brug.
    Vil du mærke det til deaktivering så det bliver inaktivt efter genstart af Gnumeric?

en: Plugin details
da: Moduldetaljer

en: Plugin has no id.
da: Udvidelsesmodulet har ingen id.

en: Plugin is still in use.
da: Modulet er stadig i brug.

en: Plugin list
da: Modulliste

en: Plugin version "%s" is different from application "%s".
da: Modulversionen "%s" er forskellig fra programmets "%s".

en: Polish zloty
da: Polske zloty

en: Population Variances are:
da: Populationsvarianser er:

en: Por_trait
da: _Portræt

en: Portuguese escudo
da: Portugisiske escudo

en: Pre_determined Bins
da: Forud_bestemte bins

en: Preparing for save...
da: Forbereder gemning...

en: Preview
da: Eksempel

en: Price
da: Pris

en: Print
da: Udskriv

en: Print Pre_view...
da: _Vis udskrift...

en: Print Preview
da: Vis udskrift

en: Print Region
da: Udskriv område

en: Print S_etup...
da: Print_eropsætning...

en: Print Sheets
da: Udskriv ark

en: Print _area:
da: Udskriv _område:

en: Print preview
da: Vis udskrift

en: Print setup
da: Printeropsætning

en: Print the current file
da: Udskriv den aktive fil

en: Print the workbook
da: Udskriv arbejdsbogen

en: Printing failed
da: Udskrift mislykkedes

en: Prints the workbook
da: Udskriver arbejdsbogen

en: Problem name was not defined in the file.
da: Navn på problem var ikke defineret i filen.

en: Processing ends at this line, any subsequent lines will be ignored.
da: Behandlingen slutter ved denne linje - alle følgende ignoreres.

en: Processing file...
da: Behandler fil...

en: Product
da: Produkt

en: Program Name
da: Programnavn

en: Properties...
da: Egenskaber...

en: Protection
da: Beskyttelse

en: Python Plugin
da: Python-udvidelsesmodul

en: Python exception
da: Python-undtagelse

en: Python exception (%s)
da: Python-undtagelse (%s)

en: Python exception (%s: %s)
da: Python-undtagelse (%s: %s)

en: Python file "%s" has invalid format.
da: Pythonmodulfilen '%s' har et ugyldigt format.

en: Python functions
da: Python-funktioner

en: Python list is not an array
da: Python-liste er ikke et array

en: Python module name
da: Python-modulnavn

en: Python module name not given.
da: Navn på Python-modulfil ikke angivet.

en: Python plugin loader
da: Python-udvidelsesmodulindlæser

en: Query for replacement
da: Spørg efter erstatning

en: Quote character :
da: Anførselstegn:

en: Quoting :
da: Beskyt værdier:

en: R.H. Side
da: Højreside

en: R_ight, then down
da: _Højre, og ned

en: Radio Button
da: Radioknap

en: RadioButton
da: Radioknap

en: Random
da: Tilfældig

en: Random Number Generation
da: Generering af tilfældige tal

en: Random Numbers
da: Tilfældige tal

en: Range
da: Interval

en: Range/Array
da: Interval/matrix

en: Rank
da: Omfang

en: Rank and Percentile
da: Grad og percentil

en: Ranks
da: Omfang

en: Rasca, HTML, troff, LaTeX exporters.
da: Rasca-, HTML-, troff- og LaTeX-eksportering.

en: Re-Edit
da: Ret igen

en: Re-_Order Sheets...
da: Om_rokér ark...

en: Re-_Order...
da: _Omrokér...

en: Re-order sheets
da: Omrokér ark

en: Re_name...
da: _Omdøb...

en: Re_place:
da: _Erstat:

en: Reading file...
da: Læser fil...

en: Reads LP programs stored in the MPS format (*.mps)
da: Læser LP-programmer gemt i MPS-formatet (*.mps)

en: Reads and writes information stored in the Data Interchange Format (*.dif)
da: Læser og skriver information gemt i Data Interchange Format'et (*.dif)

en: Real
da: Reelt

en: Recalculate
da: Beregn igen

en: Recalculate the spreadsheet
da: Beregner celleværdierne i regnearket igen

en: Rectangle
da: Firkant

en: Redo
da: Gentag

en: Redo the operation
da: Gentag den fortrudte handling igen

en: Redo the undone action
da: Gentag den fortrudte handling

en: Reduced
da: Reduceret

en: Remaining Error:
da: Tilbageværende fejl:

en: Remove
da: Fjern

en: Remove an outline group
da: Fjern en omridsgruppe

en: Remove borders
da: Fjern kanter

en: Remove decimals
da: Fjern decimaler

en: Remove selected cells, shifting other into their place
da: Fjern mærkede celler idet andre rykker ind i stedet

en: Remove selected cells, shifting others into their place
da: Fjern valgte celler idet andre celler rykker ind i stedet

en: Remove selected column
da: Fjern den valgte kolonne

en: Remove this sheet
da: Fjern dette ark

en: Rename sheet
da: Omdøb ark

en: Rename sheet '%s' '%s'
da: Omdøbning af ark '%s' til '%s'

en: Rename the current sheet
da: Omdøb det aktive ark

en: Rename this sheet
da: Omdøb dette ark

en: Replacement string must be set.
da: Erstatningstekst skal være angivet.

en: Reports
da: Rapporter

en: Republic of Korea won
da: Sydkoreanske won

en: Resize object
da: Ændring af størrelse på objekt

en: Result cell
da: Resultatceller

en: Reverse Diagonal
da: Omvendt diagonal

en: Reverse Diagonal Stripe
da: Omvendt diagonal stribe

en: Rial Omani
da: Omani Rial

en: Right
da: Højre

en: Right align
da: Højrejustér

en: Right justifies the cell contents
da: Højrejusterer cellens indhold

en: Right justifies the contents of each cell
da: Højrejusterer indholdet af hver celle

en: Ro_ws
da: _Rækker

en: Romanian leu
da: Rumænske leu

en: Ross Ihaka, special functions.
da: Ross Ihaka, specielle funktioner.

en: Row %i
da: Række: %i

en: Row %s
da: Række %s

en: Row and co_lumn headings
da: Række- og kolonnehoveder

en: Row height
da: Rækkehøjde

en: Row must be within range
da: Række skal være inden for markeringsområdet

en: Row: %s
da: Række: %s

en: Russian ruble
da: Russiske rubler

en: Rwanda franc
da: Rwanda-franc

en: SUMMARY
da: OVERSIGT

en: S_ee two separators as one
da: B_etragt to adskillelsestegn som ét

en: S_heet
da: _Ark

en: S_heets
da: A_rk

en: S_pace
da: _Mellemrum

en: S_pecial
da: _Andet

en: S_ummary Statistics
da: S_ammendragsstatistikker

en: Samoan tala
da: Samoanske tala

en: Sample
da: Prøve

en: Sample Python plugin providing some (useless) functions.
da: Et eksempeludvidelsesmodul i Python med nogle (ubrugelige) funktioner.

en: Sampling
da: Stikprøveudtagning

en: Sampling Method:
da: Dataindsamlingmetode:

en: Sao Tome and Principe dobra
da: Sao Tome og Principe dobra

en: Saturday
da: lørdag

en: Saudi Arabian riyal
da: Saudi Arabiske riyal

en: Save
da: Gem

en: Save _As...
da: Gem _som...

en: Save the current file
da: Gem den aktuelle fil

en: Save the current file with a different name
da: Gem den aktuelle fil under et andet navn

en: Save the current workbook
da: Gem den aktuelle arbejdsbog

en: Save with a new name or format
da: Gem med et nyt navn eller format

en: Save workbook as
da: Gem arbejdsbog som

en: Saves the workbook
da: Gemmer arbejdsbogen

en: Saving file to stream.
da: Gemmer fil til strøm.

en: Saving file...
da: Gemmer fil...

en: Saving over old files of this type is disabled for safety.
da: Overskrivelse af gamle filer af denne type er deaktiveret af sikkerhedsgrunde.

en: Scalar
da: Skalar

en: Scale
da: Skalering

en: Scope
da: Virkefelt

en: Sean Atkinson, functions and X-Base importing.
da: Sean Atkinson, funktioner og importering af X-Base.

en: Search
da: Søg

en: Search Center
da: Søgecenter

en: Search and Replace
da: Søg og erstat

en: Search and Replace Query
da: Søg og erstat-forespørgsel

en: Search and Replace...
da: Søg og erstat...

en: Search and replace in all cells in the workbook
da: Søg og erstat i alle celler i arbejdsbogen

en: Search and replace in current sheet only
da: Søg og erstat kun i det aktive ark

en: Search and replace in specified range only
da: Søg og erstat kun i det angivne interval

en: Search cells containing
da: Søg i celler der indeholder

en: Search column by column
da: Søg kolonne for kolonne

en: Search for some text
da: Søg efter noget tekst

en: Search for some text and replace it with something else
da: Søg efter en tekst og erstat den med noget andet

en: Search in all cells in the workbook
da: Søg i alle celler i arbejdsbogen

en: Search in current sheet only
da: Søg kun i det aktive ark

en: Search in specified range only
da: Søg kun i det angivne interval

en: Search line by line
da: Søg linje for linje

en: Search string must not be empty.
da: Søgetekst må ikke være tom.

en: Search...
da: Søg...

en: See two successive separators as one.
da: Betragt to adskillelsestegn der kommer umiddelbart efter hinanden, som ét.

en: See two successive text indicators as one that does not terminate the cell.
da: Betragt to tekstindikatorer der kommer umiddelbart efter hinanden, som én der ikke afslutter cellen.

en: Select Arra_y
da: Markér _matrix

en: Select _All
da: Markér _alt

en: Select _Column
da: Markér _kolonne

en: Select _Depends
da: Markér _afhængige

en: Select _Row
da: Markér _række

en: Select all cells in the spreadsheet
da: Markér alle celler i regnearket

en: Select all the cells that depend on the current edit cell
da: Markér alle cellerne som afhænger af den aktive celle

en: Select all the cells that depend on the current edit cell.
da: Markér alle celler som afhænger af den aktive celle.

en: Select an array of cells
da: Markér en matrix af celler

en: Select an entire column
da: Markér en hel kolonne

en: Select an entire row
da: Markér en hel række

en: Select an object to add
da: Vælg et objekt der skal tilføjes

en: Select font
da: Vælg skrifttype

en: Select the format for each column. You can click in the column list on the left or in the example to select a column. You can then enter a custom format or select one from the list on the right.
da: Vælg formatet på hver kolonne. Klik i kolonnelisten til venstre eller i eksemplet for at vælge en kolonne. Derefter kan et selvvalgt format angives, eller der kan vælges ét fra listen til højre.

en: Select the separators that appear in the text (you can choose multiple separators if desired and also enter a custom one)
da: Vælg de adskillelsestegn som deler teksten op. Flere tegn på samme tid er muligt, og du kan også indtaste et selvvalgt ét.

en: Select the structure of the text that most closely matches the data.
da: Vælg den tekststruktur som passer bedst til dataene.

en: Selected file format doesn't support saving multiple sheets in one file.
    If you want to save all sheets, save them in separate files or select different file format.
    Do you want to save only current sheet?
da: Det valgte filformat understøtter ikke gemning af flere ark i en enkelt fil. Hvis du ønsker at gemme alle arkene, skal du enten gemme dem i forskellige filer eller vælge et andet filformat.
    Vil du gemme det aktive ark kun?

en: Selection has
da: Markering har

en: Semi Circles
da: Halvcirkler

en: Semicolo_n (;)
da: Semikolon (_;)

en: Semicolon (;)
da: Semikolon (;)

en: Send the current file in email
da: Send den aktuelle fil med et ebrev

en: Sensitivity Report
da: Følsomhedsrapport

en: Separation customization
da: Tilpasning af adskillelsestegn

en: Separator :
da: Separator:

en: Separators
da: Adskillelsestegn

en: September
da: september

en: Series name
da: Serienavn

en: Service not supported by loader.
da: Tjeneste ikke understøttet af indlæser.

en: Set Background Color
da: Angiv baggrundsfarve

en: Set Borders
da: Angiv kanter

en: Set Date/Time
da: Sætning af dato/klokkeslet

en: Set Font
da: Angiv skrifttype

en: Set Font Size
da: Angiv skriftstørrelse

en: Set Font Style
da: Angiv skriftstíl

en: Set Foreground Color
da: Angiv forgrundsfarve

en: Set Horizontal Alignment
da: Angiv lodret justering

en: Set Text
da: Sæt tekst

en: Set the end of this column
da: Sæt slutningen på denne kolonne

en: Set the root library directory
da: Sæt rodkataloget for biblioteker

en: Sets the bold font
da: Gør skriften fed

en: Sets the format of the selected cells to include a thousands separator
da: Brug tusindadskillelser i de valgte celler

en: Sets the format of the selected cells to monetary
da: Bruger valutaformatet som de valgte cellers format

en: Sets the format of the selected cells to percentage
da: Bruger procentdelsformatet som de valgte cellers format

en: Setting current date in %s
da: Indsætning af dags dato i %s

en: Setting current time in %s
da: Indsætning af klokkeslet i %s

en: Setting default height of rows to %.2fpts
da: Sætning af den automatiske højde af rækkerne til %.2f punkter

en: Setting default width of columns to %.2fpts
da: Sætning af den automatiske bredde af kolonnerne til %.2f punkter

en: Setting height of row %s to %d pixels
da: Sætning af højden af rækken %s til %d punkter

en: Setting height of rows %s to %d pixels
da: Sætning af højden af rækkerne %s til %d punkter

en: Setting width of column %s to %d pixels
da: Sætning af bredden af kolonnen %s til %d punkter

en: Setting width of columns %s to %d pixels
da: Sætning af bredden af kolonnerne %s til %d punkter

en: Setup the page settings for your current printer
da: Indstil sideopsætningen for den aktuelle printer

en: Several basic utilities for prime numbers, pi, phi, sigma. It also hold some simple bitwise operations
da: Forskellige basale programmer for primtal, pi, sigma.  Modulet indeholder også nogle simple bitvise operationer

en: Seychelles rupee
da: Seycheller rupier

en: Shadow
da: Skygge

en: Sheet
da: Ark

en: Sheet 1
da: Ark 1

en: Sheet name
da: Arknavn

en: Sheet name is required
da: Navn på ark er nødvendigt.

en: Sheet%d
da: Ark%d

en: Sheets
da: Ark

en: Sheets to export
da: Ark der skal eksporteres

en: Shift Dow_n and Move
da: Ryk celler _ned og flyt

en: Shift Righ_t and Move
da: Ryk celler til hø_jre og flyt

en: Shift _Down and Copy
da: Ryk celler ne_d og kopiér

en: Shift _Right and Copy
da: Ryk celler til _højre og kopiér

en: Shift cells _down
da: Flyt celler _ned

en: Shift cells _left
da: Flyt celler til _venstre

en: Shift cells _up
da: Flyt celler _op

en: Shift column %s
da: Flyt kolonnen %s

en: Shift columns %s
da: Flyt kolonnerne %s

en: Shift row %s
da: Flyt rækken %s

en: Shift rows %s
da: Flyt rækkerne %s

en: Show
da: Vis

en: Show details
da: Vis detaljer

en: Show next match
da: Vis næste træffer

en: Show previous match
da: Vis foregående træffer

en: Shrin_k to fit
da: Forminds_k for at passe

en: Singapore dollar
da: Singapore-dollar

en: Single
da: Enkelt

en: Size
da: Størrelse

en: Size of Sample:
da: Prøvningsstørrelse:

en: Size of _Sample:
da: Stikprøve_størrelse:

en: Size:
da: Størrelse:

en: Skip Blanks
da: Spring over
    mellemrum

en: Skip cells that that would result in errors
da: Spring over celler der ville resultere i fejl

en: Slack
da: Slækkelse

en: Slas_h (/)
da: Skråstreg (_/)

en: Slash (/)
da: Skråstreg (/)

en: Slovenia tolar
da: Slovenske tolar

en: Small Circles
da: Små cirkler

en: Smallest (%d)
da: Mindste (%d)

en: Solid
da: Fast

en: Solomon Islands dollar
da: Solomon-øernes dollar

en: Solution:
da: Løsning:

en: Solve
da: Løs

en: Solver
da: Løsningsalgoritme

en: Solver found an optimal solution. All constraints and optimality conditions are satisfied.
da: Optimeringsløseren fandt en optimal løsning. Alle begrænsninger og optimeringsbetingelser er opfyldt.

en: Solver was not successful: %i
da: Optimeringsløseren havde ikke heldet med sig: %i

en: Somali shilling
da: Somaliske shilling

en: Some name
da: Et navn

en: Sort
da: Sortér

en: Sort Ascending
da: Sortér stigende

en: Sort Descending
da: Sortér faldende

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Sort the selected cells
da: Sorterer de markerede celler

en: Sort the selected region in ascending order based on the first column selected
da: Sorterer det markerede område i stigende orden efter den første kolonne

en: Sort the selected region in descending order based on the first column selected
da: Sorterer det markerede område i faldende orden efter den første kolonne

en: Sort...
da: Sortering

en: Sorting %s
da: Sortering af %s

en: Sorts the selected region in ascending order based on the first column selected.
da: Sorterer det markerede område i stigende orden efter den første kolonne.

en: Sorts the selected region in descending order based on the first column selected.
da: Sorterer det markerede område i faldende orden efter den første kolonne.

en: Sorts the selected region.
da: Sorterer det markerede område

en: Source
da: Kilde

en: Source areas
da: Kildeområder

en: Source region %s overlaps with the destination region
da: Kildeområdet %s overlapper med destinationsområdet

en: South
da: syd

en: South African rand
da: Sydafrikanske rand

en: South African rand funds code
da: Sydafrikanske rand fondkode

en: Sp_ecial
da: _Speciel

en: Space
da: Mellemrum

en: Spanish peseta
da: Spanske peseta

en: Specify the size and location of the initial window
da: Angiv størrelse og placering for det første vindue

en: Split
da: Opsplit

en: Split merged ranges of cells
da: Opsplit et celleinterval

en: Sri Lanka rupee
da: Sri Lankanske rupee

en: St.Helena pound
da: St. Helena-pund

en: Standard Error
da: Standardafvigelse

en: Start search
da: Start søgning

en: Statistics
da: Statistik

en: Stdev (sample)
da: Stdev (prøve)

en: Step
da: Trin

en: Step 1 of 3: Select graph type
da: Trin 1 af 3: Vælg graftype

en: Step 2 of 3: Select data ranges
da: Trin 2 af 3: Vælg dataintervaller

en: Step 3 of 3: Customize graph
da: Trin 3 af 3: Tilpas grafen

en: Stop           (never allow invalid input)
da: Stop           (tillad aldrig ugyldige data)

en: Stri_kethrough
da: _Gennemstreget

en: String
da: Tekst

en: Styles with no content
da: Stilformer uden indhold<

en: Su_bscript
da: _Sænket skrift

en: Subject to the Constraints:
da: Givet begrænsningerne:

en: Subtract
da: Træk fra

en: Sudanese pound
da: Sudanesiske pund

en: Sum into the current cell
da: Summér til den aktuelle celle.

en: Sum into the current cell.
da: Summér til den aktuelle celle.

en: Summary
da: Sammendrag

en: Summary Statistics
da: Sammendragsstatistikker

en: Sunday
da: søndag

en: Sup_erscript
da: _Hævet skrift

en: Suriname guilder
da: Surinamske gylden

en: Swaziland lilangeni
da: Swazilandske lilangeni

en: Swedish krona
da: Svenske kroner

en: Swiss franc
da: Schweizerfranc

en: Syntax error at line %d. Ignoring.
da: Syntaksfejl ved linje %d. Ignorerer.

en: Syrian pound
da: Syriske pund

en: Ta_b
da: _Tabulator

en: Tab
da: Tabulatortegn

en: Tabulate Dependency
da: Tabellér afhængighed

en: Tabulation
da: Tabeller

en: Takashi Matsuda, original text plugin.
da: Takashi Matsuda, oprindeligt tekstmodul.

en: Tanzanian shilling
da: Tanzanianske shilling

en: Target Cell (Maximize)
da: Målcelle (maksimeret)

en: Target Cell (Minimize)
da: Målcelle (minimeret)

en: Target region contains merged cells
da: Målregion indeholder flettede celler

en: Te_xt
da: Te_kst

en: Te_xt indicator :
da: Tekst_indikator:

en: Terminate
da: Terminér

en: Testing Equality of 2 Variances (F-Test)
da: Tester ensheden af to varianser (F-test)

en: Testing the Difference of 2 Means
da: Tester forskellen mellem 2 middelværdier

en: Text length
da: Tekstlængde

en: Thai baht
da: Thailandske baht

en: That value is invalid.
    Restrictions have been placed on this cell's content.
da: Den værdi er ugyldig.
    Der er blevet lavet restriktioner for denne celles indhold.

en: Thatch
da: Stråtag

en: The GNOME Spreadsheet
da: Regneark til Gnome

en: The Target Cell value does not converge!
da: Værdien i målcellen konvergerer ikke!

en: The category this template belongs to
da: Kategorien som denne skabelon tilhører

en: The cell named in 'By changing cell' must not contain a formula.
da: Cellen angivet i "Ved at ændre celle" må ikke indeholde en formel.

en: The cell named in 'Set Cell:' must contain a formula!
da: Cellen angivet i 'Sæt celle:' skal indeholde en formel!

en: The cells dragged will overwrite the contents of the
    existing cells in that range.  Do you want me to replace
    the contents in this region?
da: De trukne celler vil overskrive indholdet af de
    eksisterende celler i området. Skal indholdet i
    denne region virkelig erstattes?

en: The character %c cannot be used to separate array elements
da: Tegnet %c kan ikke bruges til at adskille matrixelementer

en: The current category
da: Den nuværende kategori

en: The data on the clipboard does not seem to be valid text.
    The character '%c' (ASCII decimal %d) was encountered.
    Most likely your locale settings are wrong.
da: Dataene på klippebordet synes ikke at være gyldig tekst.
    Tegnet '%c' (ASCII-decimalt %d) blev læst.
    Dine regionalindstillinger er højst sandsynligt forkerte.

en: The default column width must be > %d.
da: Standardkolonnebredden skal være større end %d

en: The default row height must be > %d.
da: Standardrækkehøjden skal være større end %d

en: The dependency cells should not contain an expression
da: Afhængighedscellerne bør ikke indeholde et udtryk

en: The function to use when consolidating
da: Foreningsfunktionen

en: The given input range should contain at least two columns of data and the labels.
da: Det givne inddatainterval skal indeholde mindst to kolonner med data og mærkater.

en: The group/individual that made the template
da: Gruppen/personen som lavede skabelonen

en: The left column contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
da: Den venstre kolonne indeholder etiketter - disse bliver ikke samlet, men bliver brugt som nøgler til sammenligning

en: The maximum value should be bigger than the minimum
da: Maksimumværdien bør være større end minimumet

en: The next generation sax based xml I/O subsystem
da: Det næste generations sax-baserede XML I/O-undersystem

en: The number is out of range
da: Tallet er uden for det gyldige interval

en: The probabilities may not all be 0!
da: Sandsynlighederne kan ikke alle være 0!

en: The probability input range contains a negative number.
    All probabilities must be non-negative!
da: Inddataområdet for sandsynligheder indeholder et negativt tal.
    Alle sandsynligheder skal være ikke-negative!

en: The probability input range contains a non-numeric value.
    All probabilities must be non-negative numbers.
da: Inddataområdet for sandsynligheder indeholder en ikke-numerisk værdi.
    Alle sandsynligheder skal være ikke-negative tal.

en: The search range is invalid.
da: Søgeintervallet er ugyldigt.

en: The search text is a regular expression
da: Søgeteksten er et regulært udtryk

en: The search text is taken literal
da: Søgeteksten bliver brugt bogstaveligt

en: The selected input areas must have equal size!
da: De valgte inddataarealer skal have samme størrelse!

en: The selected input columns must have equal size!
da: De valgte inddatarækker skal have samme størrelse!

en: The selected input rows must have equal size!
da: De valgte inddatarækker skal have samme størrelse!

en: The step size should be positive
da: Trinstørrelsen bør være positiv

en: The target cell should contain an expression
da: Målcellen bør indholde et udtryk

en: The target region is too small.  It should be at least %d columns wide
da: Målområdet er for småt. Det skal mindst være %d kolonner bredt

en: The target region is too small.  It should be at least %d rows by %d columns
da: Målområdet er for småt. Det skal bestå af mindst %d rækker gange %d kolonner

en: The target region is too small.  It should be at least %d rows high
da: Målområdet er for småt. Det skal mindst være %d rækker højt

en: The top row contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
da: Den øverste række indeholder etiketter - disse bliver ikke samlet, men bliver brugt som nøgler til sammenligning

en: The two input ranges must have the same size.
da: De to inddata-områder skal have samme størrelse.

en: The value given in 'To Value:' is not valid.
da: Værdien givet i 'Til værdi:' er ikke gyldig.

en: There are too few data points to conduct this regression.
    There must be at least as many data points as free variables.
da: Der er for få datapunkter til at gennemføre denne regression.
    Der skal være mindst lige så mange datapunkter som frie variable.

en: There is already a merged region that intersects
da: Der er allerede et flettet område der overlapper

en: There is already a sheet named
da: Der er allerede et ark med navnet

en: There must be an equal number of entries for each variable in the regression.
da: Der skal være lige mange værdier for alle variable i regressionen.

en: Thick Bottom
da: Tyk bund

en: Thick Diagonal Crosshatch
da: Tyk diagonal krydsskravering

en: Thick Outside Borders
da: Tykke kanter udenom

en: Thin Diagonal Crosshatch
da: Tynd diagonal krydsskravering

en: Thin Diagonal Stripe
da: Tynd diagonal stribe

en: Thin Horizontal Crosshatch
da: Tynd vandret krydsskravering

en: Thin Horizontal Stripe
da: Tynd vandret stribe

en: Thin Reverse Diagonal Stripe
da: Tynd omvendt diagonal stribe

en: Thin Vertical Stripe
da: Tynd lodret stribe

en: This file does not seem to be a valid text file.
    The character '%c' (ASCII decimal %d) was encountered.
    Most likely your locale settings are wrong.
da: Denne fil synes ikke at være en gyldig tekstfil.
    Tegnet '%c' (ASCII decimalt %d) blev læst.
    Dine regionalindstillinger er højst sandsynligt forkerte.

en: This file is not an 'OLE' file.  It may be too old for Gnumeric to read.
    Sorry, the management.
da: Denne fil er ikke en 'OLE'-fil. Den kan være for gammel til at Gnumeric kan læse den. Beklager, ledelsen.

en: This plugin depends on loader of type "%s".
    Do you want to activate appropriate plugin together with this one?
    (otherwise, plugin won't be loaded)
da: Dette udvidelsesmodul afhænger af indlæseren af typen "%s".
    Vil du aktivere udvidelsesmodulet til indlæseren sammen med
    dette modul (ellers bliver modulet ikke indlæst)?

en: This plugin enables Guile(scheme) support in Gnumeric
da: Denne modul aktiverer Guile(scheme) understøttelse

en: This plugin provides Python language support in Gnumeric
da: Dette udvidelsesmodul giver understøttelse for sproget Python i Gnumeric

en: This plugin provides support for Python plugins
da: Dette udvidelsesmodul giver understøttelse af Python-udvidelsesmoduler

en: Those columns are already grouped
da: Disse kolonner er allerede grupperet

en: Those columns are not grouped, you can't ungroup them
da: Disse kolonner er ikke grupperet, du kan ikke afgruppere dem

en: Those rows are already grouped
da: Disse rækker er allerede grupperet

en: Those rows are not grouped, you can't ungroup them
da: Disse rækker er ikke grupperet, du kan ikke afgruppere dem

en: Thousand separator
da: Tusindadskillelse

en: Thursday
da: torsdag

en: Ties:
da: Bindinger:

en: Time
da: Tid

en: Title :
da: Titel:

en: Titles to print
da: Titler at udskrive

en: Toggle whether or not to display column headers
da: Slå visning af kolonneoverskrifter til/fra

en: Toggle whether or not to display gridlines
da: Slå visning af gitterlinjer til/fra

en: Toggle whether or not to display outline groups
da: Slå visning af omridsgrupper til/fra

en: Toggle whether or not to display row headers
da: Slå visning af rækkeoverskrifter til/fra

en: Toggle whether or not to display zeros as blanks
da: Slå visning af nuller som tomme celler til/fra

en: Toggle whether to display column outlines on the left or right
da: Skift mellem at vise rækkeomrids til højre eller til venstre

en: Toggle whether to display row outlines on top or bottom
da: Skift mellem at vise rækkeomrids øverst eller nederst

en: Tom Dyas, plugin support.
da: Tom Dyas, udvidelsesmodulunderstøttelse.

en: Tongan pa'anga
da: Tonganske pa'anga

en: Too Large
da: For stor

en: Too Small
da: For lille

en: Too many columns in data to parse: %d
da: For mange kolonner for dette format: %d

en: Too many rows for this format (%d > %d)
da: For mange rækker for dette format (%d > %d)

en: Too many rows in data to parse: %d
da: For mange rækker for dette format: %d

en: Top and Bottom
da: Top og bund

en: Top and Double Bottom
da: Top og dobbelt bund

en: Top and Thick Bottom
da: Top og tyk bund

en: Transparent
da: Gennemsigtig

en: Transpose
da: Ombyt rækker
    og kolonner

en: Trim :
da: Fjern mellemrum:

en: Trim leading and trailing spaces from each column, if you are unsure you should leave this at the default setting.
da: Fjern indledende og afsluttende mellemrum fra hver kolonne - hvis du ikke er sikker, så lad dette stå på standardindstillingen

en: Trinidad and Tobago dollar
da: Trinidad og Tobago-dollar

en: Tuesday
da: tirsdag

en: Tunisian dinar
da: Tunesiske dinarer

en: Turkish lira
da: Tyrkiske lire

en: Turn unparsable entries into string values
da: Omdan ufortolkelige poster til tekst

en: Two or more of the independent variables are linearly dependent,
    and the regression cannot be calculated. Remove one of these
    variables and try the regression again.
da: To eller flere af de uafhængige variable er lineært afhængige,
    og regressionen kan ikke beregnes. Fjern en af disse
    variable og prøv at udføre regressionen igen.

en: Type Mismatch
da: Typefejl

en: Type mismatch
da: Typefejl

en: Typing "%s%s"
da: Indtastning af "%s%s"

en: Typing "%s%s" in %s
da: Indtastning af "%s%s" i %s

en: UK pound sterling
da: Britiske pund sterling

en: US dollar
da: US-dollar

en: USSR rouble
da: USSR rubler

en: Ugandan shilling
da: Ugandiske shilling

en: Ukrainian hryvnia
da: Ukrainske hryvnia

en: Un_freeze Panes
da: Opt_ø paneler

en: Unable to close module file "%s".
da: Kan ikke lukke modulfilen "%s".

en: Unable to create object of type '%s'
da: Kan ikke oprette et objekt af typen "%s"

en: Unable to locate valid MS Excel workbook
da: Kunne ikke finde gyldig MS Excel-arbejdsbog

en: Unable to lookup Python code object.
da: Kan ikke slå Python-kodeobjekt op.

en: Unable to mmap the file, error : %s
da: kan ikke mmap'pe fil, fejl: %s

en: Unable to mmap the file.
da: Kan ikke mmap'e filen.

en: Unable to open file '%s'
da: kan ikke åbne filen '%s'

en: Unable to open module file "%s".
da: Kan ikke åbne modulfilen "%s".

en: Unable to paste
da: Kan ikke indsætte

en: Unable to paste into selection
da: Kan ikke indsætte i markering

en: Unable to unmap the file, error : %s
da: kan ikke unmap'pe fil, fejl: %s

en: Uncollapse an outline group
da: Udfold en omridsgruppe

en: Underline
da: Understregning

en: Underlines the font
da: Understreger skrifttypen

en: Underlines the text
da: Understreger teksten

en: Undo
da: Fortryd

en: Undo Clear
da: Fortryd rydning

en: Undo the last action
da: Fortryd sidste handling

en: Undo the operation
da: Fortryd den sidste handling

en: Unexpected end of file at line %d while reading data.
da: Filen sluttede pludseligt under indlæsning af data ved linje %d.

en: Unexpected end of file at line %d while reading header.
da: Filen sluttede pludseligt under indlæsning af hoved ved linje %d.

en: Unexpected error reading the file
da: Uventet fejl ved læsning af fil.

en: Unexpected token %c
da: Uventet symbol %c

en: Unfinished
da: Ufærdig

en: Ungroup
da: Afgruppér

en: Ungroup columns %s
da: Afgruppering kolonnerne %s

en: Ungroup rows %d:%d
da: Afgruppering rækkerne %d:%d

en: Unhandled Python exception: %s
da: Ubehandlet Python-undtagelse: %s

en: Unhide columns
da: Visning af kolonner igen

en: Unhide rows
da: Visning af rækker igen

en: Uniform
da: Ensartet

en: Unimplemented
da: Ikke implementeret

en: Unix (linefeed)
da: Unix (linjeskift)

en: Unkno_wn
da: _Ukendt

en: Unknown Function
da: Ukendt funktion

en: Unknown GB error
da: Ukendt GB fejl

en: Unknown Pop. Var. are:
da: Ukendt populationsvariabel er:

en: Unknown Python type
da: Ukendt Python-type

en: Unknown data value "%s" at line %d. Ignoring.
da: Ukendt dataværdi "%s" ved linje %d. Ignorerer.

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unknown evaluation error
da: Ukendt evalueringsfejl

en: Unknown info_type
da: Ukendt info_type

en: Unknown name
da: Ukendt navn

en: Unknown operator
da: Ukendt operator

en: Unknown plugin name.
da: Ukendt udvidelsesmodulnavn.

en: Unknown sheet '%s'
da: Ukendt ark '%s'

en: Unknown system
da: Ukendt system

en: Unknown value type %d at line %d. Ignoring.
da: Ukendt værditype %d ved linje %d. Ignorerer.

en: Unknown version
da: Ukendt version

en: Unknown workbook '%s'
da: Ukendt arbejdsbog '%s'

en: Unmerging %s
da: Affletning af %s

en: Unpai_red
da: Upa_rret

en: Unparsable xml in clipboard
da: Ufortolkeligt XML på klippebordet

en: Unspecified loader type.
da: Uspecificeret indlæsertype.

en: Unsupported Python type: %s
da: Ikke-understøttet Python-type: %s

en: Unsupported file format.
da: Ikke-understøttet filformat

en: Unsupported loader type "%s".
da: Ikke-understøttet indlæsertype "%s".

en: Unsupported method
da: Ikke-understøttet metode

en: Uruguayan peso
da: Uruguayanske peso

en: Use down for first source, right for second, and multiple sheets for third
da: Brug ned for første kilde, højre for anden, og flere ark for tredje

en: Use the current selection to create names
da: Brug den nuværende markering til at generere navne

en: Validate input with preset criteria
da: Kontrollér gyldighed af dataene efter forudangivne kriterier

en: Validation
da: Datagyldighedskontrol

en: Value
da: Værdi

en: Value :
da: Værdi:

en: Value%d
da: Værdi%d

en: Values
da: Værdier

en: Var (sample)
da: Var (prøve)

en: Var_iable 1 Range
da: _Interval for variabel 1

en: Var_iable 1 Range:
da: _Interval for variabel 1:

en: Variable %i
da: Variabel %i

en: Variable 1 Pop. Variance:
da: Varians for populationsvariabel 1:

en: Variable 1 Range:
da: Interval for variabel 1:

en: Variable 2 Pop. Variance:
da: Varians for populationsvariabel 2:

en: Variable 2 Range:
da: Interval for variabel 2:

en: Variables are:
da: Variabler er:

en: Venezuelan bolivar
da: Venezuelanske bolivar

en: Vertical Alignment
da: Lodret justering

en: Vertical Stripe
da: Lodret stribe

en: Vietnamese dong
da: Vietnamesiske dong

en: View
da: Vis

en: Vincent Renardias, original CSV support, French localization.
da: Vincent Renardias, oprindelig CSV-understøttelse, fransk lokalisering.

en: Vladimir Vuksan, financial functions.
da: Vladimir Vuksan, financielle funktioner.

en: WIDTHxHEIGHT+XOFF+YOFF
da: BREDDExHØJDE+X+Y

en: Warning      (accept/discard invalid input)
da: Advarsel     (valg mellem at acceptere eller afvise ugyldige data)

en: We depend on plugin with id="%s" which couldn't be activated.
da: Vi afhænger af udvidelsesmodulet med id="%s" som ikke kunne aktiveres.

en: We depend on plugin with id="%s" which couldn't be loaded.
da: Vi afhænger af udvidelsesmodulet med id="%s" som ikke kunne indlæses.

en: We depend on plugin with id="%s" which is not available.
da: Vi afhænger af udvidelsesmodulet med id="%s" som ikke er til stede.

en: Wednesday
da: onsdag

en: West
da: vest

en: When set, do not distinguish between upper and lower case letters
da: Skeln ikke mellem store og små bogstaver under søgningen

en: Which file format would you like?
da: Hvilket filformat vil du benytte?

en: Whole numbers
da: Hele tal

en: Width: %.2f pts (%d pixels)
da: Bredde: %.2f pkt (%d skærmpunkter)

en: Windows (carriage return + linefeed)
da: Windows (vognretur + linjeskift)

en: Workbook
da: Arbejdsbog

en: Workbook %s already exists.
    Do you want to save over it?
da: Arbejdsbogen %s eksisterer allerede.
    Vil du gemme oven i den?

en: Workbook %s has unsaved changes, save them?
da: Arbejdsbogen %s har ugemte ændringer, gem dem?

en: Workbook Attributes
da: Egenskaber for arbejdsbog

en: Workbook has unsaved changes, save them?
da: Arbejdsbogen har ugemte ændringer, gem dem?

en: Worksheet _protected
da: Arbejdsark _beskyttet

en: Would split an array
da: Ville opdele en matrix

en: Would split array %s
da: Ville opdele matrixen %s.

en: XML document not well formed!
da: XML-dokument er ikke korrekt udformet!

en: Xbase (*.dbf) file format
da: Xbase (*.dbf) filformat

en: Y Variable
da: Y-variabel

en: Yemeni rial
da: Yemenske rial

en: You can turn this safety feature off by editing appropriate plugin.xml file.
da: Du kan slå denne sikkerhedsfacilitet fra ved at redigere de tilsvarende plugin.xml-filer

en: You cannot redefine a builtin name.
da: Det er ikke muligt at omdefinere et indbygget navn.

en: You do not have permission to save to
    %s
da: Du har ikke rettighed til at gemme som
    %s

en: You entered an invalid column width value.  It must be bigger than %d
da: Du indtastede en ugyldig værdi for kolonnebredden - den skal være større end %d.

en: You entered an invalid row height value.  It must be bigger than %d
da: Du indtastede en ugyldig værdi for rækkehøjden - den skal være større end %d.

en: You must select some cell types to search.
da: Du skal vælge nogle celletyper at søge efter

en: You must specify a destination region
da: Du skal angive et destinationsområde

en: You must specify a range to search.
da: Du skal angive et interval at søge i.

en: You must specify one or more source regions
da: Du skal angive et eller flere kildeområder

en: You need to select at least one sheet to export
da: Du skal vælge mindst ét ark til eksportering

en: You should introduce a proper number of minutes in the entry.
da: Du skal angive et gyldigt antal minutter i indtastningsboksen

en: You should introduce a single valid cell as dependency cell
da: Du bør angive en enkelt gyldig celle  som afhængighedscelle

en: You should introduce a single valid cell as result cell
da: Du bør angive en enkelt gyldig celle som resultatcelle

en: You should introduce a valid cell name in 'By Changing Cell:'!
da: Du skal angive et gyldigt cellenavn i 'Ved at ændre celle:'!

en: You should introduce a valid cell name in 'Set Cell:'!
da: Du skal angive et gyldig cellenavn i 'Sæt celle:'!

en: You should introduce a valid cell names in 'Criteria Range:'
da: Du skal angive gyldige cellenavne i "Kriteriuminterval"

en: You should introduce a valid cell names in 'List Range:'
da: Du skal angive gyldige cellenavne i "Listeinterval"

en: You should introduce a valid cell range in 'Copy To:'
da: Du skal angive et gyldigt celleinterval i "Kopiér til"

en: You should introduce a valid number as maximum
da: Du bør angive et gyldigt tal som maksimum

en: You should introduce a valid number as minimum
da: Du bør angive et gyldigt tal som minimum

en: You should introduce a valid number as step size
da: Du bør angive et gyldigt tal som trinstørrelse

en: You should introduce one or more dependency cells
da: Du bør angive en eller flere afhængighedsceller

en: You should introduce the same number of columns in the `List Range' and in `Criteria Range:'
da: Du skal opgive det samme antal kolonner i "Listeinterval" som i "Kriteriuminterval"

en: Your fontmap2 file could not be found in the expected location.
da: Din fontmap2-fil blev ikke fundet det forventede sted.

en: Your fontmap2 file does not have a valid entry for Helvetica.
da: Din fontmap2-fil har ikke et gyldigt element for Helvetica.

en: Zambian kwacha
da: Zambiske kwacha

en: Zbigniew Chyla, plugin system, i18n.
da: Zbigniew Chyla, udvidelsesmodulsystem, i18n.

en: Zimbabwe dollar
da: Zimbabwianske dollar

en: Zoom %s to %.0f%%
da: Zoom ind på %s til %.0f%%

en: Zoom the spreadsheet in or out
da: Zoom ind og ud på regnearket

en: [$MDL]
da: [$MLD]

en: _About...
da: _Om...

en: _Accounting
da: _Bogføring

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Add / Modify comment...
da: _Tilføj/ændr kommentar...

en: _Adjacent text indicators escaped
da: Betragt to tekstindikatorer som ét _almindeligt tegn

en: _Adjust to:
da: _Justér til:

en: _Advanced
da: _Avanceret

en: _All
da: _Alt

en: _Alpha =
da: _Alfa =

en: _Alpha =
da: _Alfa =

en: _Answer
da: Sv_ar

en: _Areas
da: _Arealer

en: _Auto Complete Text in Cells
da: _Fuldstændiggør automatisk tekst i celler

en: _Auto Save...
da: _Autogem...

en: _Auto fit selection
da: _Tilpas markerede

en: _Auto generate names...
da: _Autogenerér navne...

en: _Autoformat...
da: A_utoformatér...

en: _Automatic Save Every
da: Gem _automatisk med intervaller på

en: _Bins
da: _Bin

en: _Black and white
da: _Sort og hvid

en: _Bottom
da: _Bund

en: _Bottom:
da: _Bund:

en: _Calculated Bins
da: Beregnede bins

en: _Category
da: _Kategori

en: _Cells...
da: _Celler...

en: _Center
da: _Centrér

en: _Change
da: _Ændr

en: _Change Name...
da: _Skift navn...

en: _Change name
da: _Omdøb

en: _Clear
da: _Ryd

en: _Close
da: _Luk

en: _Colon (:)
da: Kolon (_:)

en: _Column width (pts):
da: _Kolonnebredde (punkter):

en: _Columns
da: _Kolonner

en: _Columns to repeat on the left side:
da: _Kolonner som skal gentages i venstre side:

en: _Comments
da: _Kommentarer

en: _Consolidate...
da: _Foren data...

en: _Content
da: _Indhold

en: _Coordinate
da: _Koordinat

en: _Copy
da: _Kopiér

en: _Copy to a new location
da: _Kopiér til ny placering

en: _Currency
da: _Valuta

en: _Current sheet
da: Det _aktive ark

en: _Custom
da: Selv_valgt

en: _Date
da: _Dato

en: _Define...
da: _Definér...

en: _Delete
da: _Slet

en: _Delete Column(s)
da: _Slet kolonne(r)

en: _Delete Row(s)
da: _Slet række(r)

en: _Delete...
da: _Slet...

en: _Destination :
da: _Destination:

en: _Distribution:
da: _Fordeling:

en: _Do not capitalize after:
da: _Ikke stort bogstav efter:

en: _Down, then right
da: _Ned, og til højre

en: _Duplicate
da: _Duplikér

en: _Edit
da: R_edigér

en: _Edit...
da: _Redigér...

en: _Entire workbook
da: _Hele arbejdsbogen

en: _Expressions
da: _Udtryk

en: _File
da: _Fil

en: _Fill
da: _Udfyld

en: _Filter in-place
da: _Filtrer på stedet

en: _Finish
da: _Afslut

en: _First Letter
da: _Første bogstav

en: _Fit Selection %
da: _Tilpas markering %

en: _Fit to:
da: _Tilpas til:

en: _Footer:
da: Side_fod:

en: _Format :
da: _Format:

en: _Format Cells...
da: _Formatér celler...

en: _Formats
da: _Formater

en: _Fraction
da: _Brøk

en: _Freeze Panes
da: _Frys paneler...

en: _Function :
da: _Funktion:

en: _General
da: _Generelt

en: _Goal Seek...
da: _Målsøgning...

en: _Goto cell...
da: _Gå til celle...

en: _Graph...
da: _Graf...

en: _Grid lines
da: _Gitterlinjer

en: _Group
da: _Gruppér

en: _Group and Outline
da: _Grupper og omrids

en: _Group...
da: _Gruppér...

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Hidden
da: _Skjult

en: _Hide
da: _Skjul

en: _Hide Detail
da: _Skjul detaljer

en: _Horizontal Scrollbar
da: _Vandret rullebjælke

en: _Horizontally
da: _Vandret

en: _INitial CApitals
da: _STore BEgyndelsesbogstaver

en: _Ignore case
da: _Skeln ikke mellem store og små bogstaver

en: _Import...
da: _Importér...

en: _Indent
da: _Indryk

en: _Input
da: _Inddata

en: _Input Range:
da: _Inddatainterval:

en: _Insert
da: _Indsæt

en: _Insert Column(s)
da: _Indsæt kolonne(r)

en: _Insert Row(s)
da: _Indsæt række(r)

en: _Insert new
da: _Indsæt ny

en: _Insert...
da: _Indsæt...

en: _Justify
da: _Justér

en: _Known
da: _Kendt

en: _Labels
da: _Mærkater

en: _Landscape
da: _Landskab

en: _Left
da: _Venstre

en: _Left Hand Side:
da: _Venstresiden:

en: _Left:
da: V_enstre:

en: _Limits
da: _Grænser

en: _List range:
da: _Listeinterval:

en: _Locked
da: _Låst

en: _Lower Bound:
da: _Nedre grænse:

en: _Matches
da: _Fundne

en: _Max
da: _Maksimal værdi

en: _Mean:
da: _Middel:

en: _Move
da: _Flyt

en: _Name
da: _Navn

en: _New
da: _Ny

en: _New Sheet
da: _Nyt ark

en: _New...
da: _Ny...

en: _Number
da: _Tal

en: _Object...
da: _Objekt...

en: _Open...
da: _Åbn...

en: _Options
da: _Indstillinger

en: _Other values
da: _Andre værdier

en: _Output Range:
da: _Uddatainterval:

en: _Paired
da: _Parret

en: _Paste
da: _Indsæt

en: _Percentage
da: _Procentdel

en: _Periodic
da: _Periodisk

en: _Plain text
da: A_lmindelig tekst

en: _Plug-ins...
da: _Udvidelsesmoduler...

en: _Preview
da: _Smugkig

en: _Print...
da: _Udskriv...

en: _Prompt Before Saving
da: _Spørg før gemning

en: _Put :
da: _Anbring:

en: _Random
da: _Tilfældig

en: _Range
da: _Interval

en: _Redo
da: _Gentag

en: _Regular expression
da: _Regulært udtryk

en: _Remove
da: Fj_ern

en: _Remove Current
da: Fj_ern nuværende

en: _Replace text when typed
da: E_rstat tekst mens jeg skriver

en: _Right
da: _Højre

en: _Right Hand Side:
da: _Højre side:

en: _Right:
da: _Højre:

en: _Row
da: _Række

en: _Row Height...
da: _Rækkehøjde...

en: _Row height (pts):
da: _Rækkehøjde (pts):

en: _Row major
da: H_ovedrække

en: _Rows
da: _Rækker

en: _Rows to repeat on the upper region:
da: _Rækker som skal gentages øverst:

en: _Save
da: _Gem

en: _Save...
da: _Gem...

en: _Scientific
da: _Videnskabelig

en: _Search for
da: _Søg efter

en: _Select
da: _Markér

en: _Sensitivity
da: _Følsomhed

en: _Separated
da: _Adskilt af tegn

en: _Series
da: _Serier

en: _Set Target Cell:
da: _Sæt målcelle:

en: _Shaped Object
da: _Formet objekt

en: _Sheet
da: _Ark

en: _Shift cells right
da: Flyt celler til _højre

en: _Show Detail
da: _Vis detaljer

en: _Show Gridlines
da: _Vis gitterlinjer

en: _Solver...
da: _Optimeringsproblemløser...

en: _Sort
da: _Sortér

en: _Sort...
da: _Sortér...

en: _Standard Deviation:
da: _Standardafvigelse:

en: _Standard Errors
da: _Standardafvigelser

en: _Standard Height
da: _Standardhøjde

en: _Standard Width
da: _Standardbredde

en: _Strings
da: _Tekster

en: _Style
da: _Stil

en: _Tabulate Dependency...
da: _Tabellér afhængighed...

en: _Template Details
da: _Skabelondetaljer

en: _Time
da: _Tid

en: _To line :
da: _Til linje:

en: _Toolbars...
da: _Værktøjslinjer...

en: _Tools
da: _Værktøj

en: _Top Rank
da: _Toprang

en: _Underline:
da: _Understregning:

en: _Undo
da: _Fortryd

en: _Unequal
da: _Forskellig

en: _Ungroup
da: _Afgruppér

en: _Ungroup...
da: _Afgruppér...

en: _Unhide
da: _Vis igen

en: _Unique records only
da: _Kun unikke poster

en: _Units:
da: _Enhed:

en: _Update
da: _Opdatér

en: _Upper Bound:
da: _Øvre grænse:

en: _Use Separator for 1000's
da: _Benyt adskillelse mellem 1000'er

en: _Validate...
da: _Gyldighedskontrol...

en: _Value And Probability Input Range:
da: Inddatainterval for _værdi og sandsynlighed:

en: _Variable 2 Range
da: I_nterval for variabel 2

en: _Variable 2 Range:
da: I_nterval for variabel 2:

en: _Vertical Scrollbar
da: _Lodret rullebjælke

en: _Vertically
da: _Lodret

en: _View
da: _Vis

en: _Visual
da: _Synlig

en: _Width...
da: _Bredde...

en: _With:
da: _Med:

en: _Workbook...
da: Arbejds_bog...

en: _Wrap text
da: _Ombryd tekst

en: _X Variables:
da: _X-variabler:

en: _Y Variable:
da: _Y-variabel:

en: _b Value:
da: _b-værdi:

en: _minutes
da: _minutter

en: _p Value:
da: _p-værdi:

en: `
da: '

en: all
da: alt

en: already defined in sheet
da: allerede defineret i arket

en: already defined in workbook
da: allerede defineret i arbejdsbog

en: already globally defined
da: allerede globalt defineret

en: black
da: sort

en: blue
da: blå

en: can only be performed on an existing group
da: kan kun bruges på en eksisterende gruppe

en: can't create object for '%s'
da: Kan ikke oprette objekt for '%s'

en: cannot be performed with multiple ranges selected
da: kan ikke udføres med flere intervaller markeret

en: cannot operate on array formulae
da: kan ikke behandle matrixformler

en: cannot operate on merged cells
da: kan ikke behandle flettede celler

en: comments
da: kommentarer

en: contents
da: indhold

en: date
da: dato

en: destination does not have an even multiple of source columns (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
da: målet er ikke et lige multiplum af antallet af kildekolonner (%d mod %d)
     
    Prøv at vælge en enkelt celle eller et område med samme form og størrelse.

en: destination does not have an even multiple of source rows (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
da: målet er ikke et lige multiplum af antallet af kilderækker (%d mod %d)
     
    Prøv at vælge en enkelt celle eller et område med samme form og størrelse.

en: destination has a different shape (%dRx%dC) than the original (%dRx%dC)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
da: målet har en form (%dRx%dC) der er forskellig fra den oprindelige (%dRx%dC)
     
    Prøv at vælge en enkelt celle eller et område med samme form og størrelse.

en: effect - domain error
da: EFFECT - domænefejl

en: error parsing line
da: fejl ved fortolkning af linje

en: formats
da: formater

en: gnumeric version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
da: Gnumeric version %s.
    datakatalog := %s
    bibkatalog := %s

en: green
da: grøn

en: inch
da: tommer

en: is beyond sheet boundaries
da: går ud over arkets kant

en: magenta
da: lilla

en: must have at least 1 letter
da: skal have mindst 1 bogstav

en: nominal - domain error
da: NOMINAL - domænefejl

en: object must be callable
da: objekt skal være kaldbart

en: page
da: side

en: page(s) wide by
da: sider bred gange

en: pages
da: sider

en: place holder no need to translate
da: pladsholder, behøver ikke at oversættes

en: points
da: punkter

en: pts
da: pkt

en: red
da: rød

en: result passes the sheet boundary
da: resultatet går ud over arkets kant

en: sln - domain error
da: SLN - domænefejl

en: syd - domain error
da: SYD - domænefejl

en: t-Test
da: t-test

en: tall
da: høj

en: then by
da: så efter

en: time
da: tid

en: val != bound                  (not equal to)
da: værdi != grænse           (forskellig fra)

en: val == bound                 (equal to)
da: værdi == grænse           (lig med)

en: white
da: hvid

en: xmlCreateFileParserCtxt () failed.
da: xmlCreateFileParserCtxt() mislykkedes.

en: yellow
da: gul

en: z-Test
da: z-test
