gnome-utils 1.4.0.99 - en to da translation catalogue (979 entries)

en: 
    ... Too many errors to display ...
da: 
    ...for mange fejl til at vise...

en:     Device:
da:     Enhed:

en:     Filesystem Type:
da:     Filsystemtype:

en:  %s: Character code %d
da: %s: tegnkode %d

en: % Complete
da: % færdig

en: %2d%% full
da: %2d%% fuld

en: %B %e
da: %e. %B

en: %B %e %X
da: %e. %B %X

en: %b %d %H:%M:%S
da: %d. %b %H:%M:%S

en: %ld bytes
da: %ld byte

en: %ld megabytes, %ld free (%ld superuser); %ld inodes, %ld free.
da: %ld megabyte, %ld fri (%ld superbruger); %ld inoder, %ld ledig.

en: %ld%% memory used.
da: %ld%% hukommelse brugt.

en: %ld%% swap used.
da: %ld%% swap brugt.

en: %s
    You will lose any unsaved work.
da: %s
    Du vil miste alt der ikke er gemt.

en: %s could not be opened.
da: Kunne ikke åbne %s.

en: %s is not a regular file.
da: %s er ikke en almindelig fil.

en: %s is not user readable. Either run the program as root or ask the sysadmin to change the permissions on the file.
da: %s kan ikke læses af brugere. Kør enten programmet som root eller bed systemadministratoren om at ændre rettighederne på filen.

en: %s not a log file.
da: %s er ikke en logfil.

en: '%s' document has been modified; do you wish to save it ?
da: Dokumentet '%s' er ændret; vil du gemme det?

en: (1 Sector)
da: (1 sektor)

en: (C) 1998,2000 the Free Software Foundation
da: (C) 1998, 2000 Free Software Foundation

en: (Dual Port Cache)
da: (dobbeltportsmellemlager)

en: (Dual Port)
da: (dobbeltport)

en: (empty)
da: <tom>

en: (null)
da: <nul>

en: 1 Hour
da: 1 time

en: 10 Min
da: 10 min

en: 2 Hours
da: 2 timer

en: 20 Min
da: 20 min

en: 3 Hours
da: 3 timer

en: 30 Min
da: 30 min

en: 32-bit w/sync
da: 32-bit m/synk

en: 5 Min
da: 5 min

en: <- Remove
da: <- Fjern

en: <- Remove all
da: <- Fjern alle

en: <empty>
da: <tom>

en: A set of private notes that will not be printed on an invoice.
da: Et sæt af private noter der ikke vil blive skrevet på en faktura.

en: A short description to attach to this block of time.
da: En kort beskrivelse knyttet til denne tidsblok.

en: A title to assign to this project
da: En titel til dette projekt

en: About
da: Om...

en: About this application
da: Om dette program

en: About...
da: Om...

en: Action Toolbar
da: Handlingsværktøjslinje

en: Action database
da: Handlingsdatabase

en: Actions
da: Handlinger

en: Actions...
da: Handlinger...

en: Active User Listing
da: Liste over aktive brugere

en: Active/Idle
da: Aktiv/passiv

en: Add
da: Tilføj

en: Add ->
da: Tilføj ->

en: Add >>
da: Tilføj >>

en: Add Color
da: Tilføj farve

en: Add Parameter After
da: Tilføj parameter efter

en: Add Parameter Before
da: Tilføj parameter før

en: Add a file or folder to the archive
da: Tilføj en fil eller en mappe til arkivet

en: Add a new time interval
da: Tilføj et nyt tidsinterval

en: Add a new time interval.
da: Indsæt et nyt tidsinterval.

en: Add all ->
da: Tilføj alle ->

en: Add file or folder
da: Tilføj fil eller mappe

en: Add file or folder...
da: Tilføj fil eller mappe...

en: Add some defaults
da: Tilføj nogle standarder

en: Add...
da: Tilføj...

en: Address to mail to:
da: Adresse der skal sendes til:

en: Advanced
da: Avanceret

en: Append it to ->
da: Tilføj den til ->

en: Applet
da: Panelprogram

en: Apply Parameter Changes
da: Anvend parameterændringer

en: Archive
da: Arkiv

en: Archive Generator
da: Arkivgenerator

en: Archive.tar.gz
da: Arkiv.tar.gz

en: Are you sure you want to reboot the system?
da: Er du sikker på at du vil genstarte systemet?

en: Are you sure you want to shut down the computer?
da: Er du sikker på at du vil lukke maskinen ned?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 2?
da: Er du sikker på at du vil skifte til kørselsniveau 2?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 3?
da: Er du sikker på at du vil skifte til kørselsniveau 3?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 4?
da: Er du sikker på at du vil skifte til kørselsniveau 4?

en: Are you sure you want to switch to runlevel 5?
da: Er du sikker på at du vil skifte til kørselsniveau 5?

en: Are you sure you want to switch to single user mode?
da: Er du sikker på at du vil skifte til enkeltbruger-tilstand?

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: Ask for a command to execute
da: Bed om navnet på en kommando som skal udføres

en: Auto-merge Gap:
da: Flet automatisk hul:

en: Auto-merge Interval:
da: Interval for automatisk indfleting:

en: Available documents
da: Tilgængelige dokumenter

en: Available views
da: Tilgængelige visninger

en: Begin
    Comments :
da: Begynd
    kommentarer :

en: Bill
da: Fakturér

en: Bill Rate
da: Regningstarif

en: Bill Status
da: Status på fakturering

en: Billable
da: Betalbart

en: Billable Value
da: Fakturerbar værdi

en: Billable:
da: Betalbart:

en: Billing Block:
da: Regningsblok:

en: Billing Rate:
da: Regningstarif:

en: Billing Status:
da: Regningsstatus:

en: Blue :
da: Blå:

en: Bottom
da: Bund

en: Browse
da: Gennemse

en: Browse available X11 colors.
da: Visualisering af systemfarverne i X11

en: CPU Information
da: Processorinformation

en: Cache
da: Mellemlager

en: Calendar
da: Kalender

en: Can't write to actions database!
da: Kan ikke skrive til handlingsdatabase!

en: Cancelled
da: Annulleret

en: Cannot connect to server
da: Kan ikke forbinde med server!

en: Cannot create applet!
da: Kan ikke oprette panelprogram!

en: Cannot create pid-file!
da: Kan ikke oprette pid-fil!

en: Cannot find proper icons anywhere!
da: Kan ikke finde de rigtige ikoner!

en: Cannot find the archive (tar) program!
    This is the program used for creating archives.
da: Kan ikke finde arkivprogrammet (tar)!
    Det program benyttes til at oprette arkiverne.

en: Cannot open action data base <%s>! Open failed.
da: Kan ikke åbne handlingsdatabasen <%s>! Åbning mislykkedes.

en: Cannot open description data base <%s>! Open failed.
da: Kan ikke åbne beskrivelsesdatabasen <%s>! Åbning mislykkedes.

en: Cannot open logfile %s for append
da: Kan ikke åbne logfilen %s til tilføjelse

en: Cannot open regexp data base <%s>! Open failed.
da: Kan ikke åbne databasen med regulære udtryk <%s>! Åbning mislykkedes.

en: Cannot run tar/gtar
da: Kan ikke køre tar/gtar

en: Cannot save file
da: Kan ikke gemme fil

en: Cannot start the archive (tar) program
da: Kan ikke starte arkivprogrammet (tar)

en: Category
da: Kategori

en: Change the current task for this project
da: Ændr den igangværende opgave for dette projekt

en: Character Table's Font...
da: Skrifttype til tegntabel...

en: Character code:
da: Tegnkode:

en: Character:
da: Tegn:

en: Chart
da: Graf

en: Check word spelling
da: Tjek ordets stavning

en: Choose logs to monitor
da: Vælg logfiler at overvåge

en: Clear _Daily Counter
da: Nulstil _daglig tæller

en: Click OK to shutdown or reboot. You will lose
    any unsaved information in open applications.
da: Tryk O.k. for at slukke maskinen eller genstarte den. Du vil
    miste alt der ikke er gemt i de åbne programmer.

en: Click this button to add
    some sample commands.
da: Tryk på denne knap for at
    tilføje nogle prøvekommandoer.

en: Client for MIT dictionary server.
    Web: http://gdict.dhs.org/, http://www.psilord.com/code/
da: Klient til MIT-ordbogsserver.
    Netadresse: http://gdict.dhs.org/, http://www.psilord.com/code/

en: Close
da: Luk

en: Close document
da: Luk dokument

en: Close log
da: Luk log

en: Close the current document
da: Luk nuværende dokument

en: Close the current view
da: Luk nuværende visning

en: Close view
da: Luk visning

en: Color
da: Farve

en: Color Browser
da: Farvevælger

en: Color height :
da: Farvehøjde:

en: Color width :
da: Farvebredde:

en: Colors format :
da: Farveformat:

en: Columns
da: Kolonner

en: Command
da: Kommando

en: Command Editor
da: Kommandoredigering

en: Command Line
da: Kommandolinje

en: Command execution failed: fork failed
da: Kørsel af kommando mislykkedes: kunne ikke fraspalte en ny proces

en: Command failed ` %s ': %s
da: Kommando mislykkedes ' %s ': %s

en: Command mangled
da: Kommando i uorden

en: Commands
da: Kommandoer

en: Common properties
da: Alm. indstillinger

en: Completed
da: Færdiggjort

en: Concat
da: Sammenføj

en: Configuration file name
da: Konfigurationsfilnavn

en: Confirm before shutdown?
da: Bekræft før nedlukning?

en: Connect to
da: Forbind til

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy Selected Project
da: Kopiér valgt projekt

en: Copy the selection
da: Kopiér det valgte

en: Copy to Clipboard
da: Kopiér til klippebord

en: Copyright (C) 1998
da: Ophavsret (C) 1998

en: Copyright 1998, under the GNU General Public License.
da: Ophavsret 1998, under GNU General Public License

en: Copyright 2000 John Kodis
da: Ophavsret 2000 John Kodis

en: Could not access file permissions
da: Kunne ikke få adgang til filrettigheder

en: Could not execute the file `%s' due to a permission problem
da: Kunne ikke køre filen '%s' pga. et rettighedsproblem

en: Couldn't find the "w" command in your path.
    This command is needed for the program to work.
da: Kunne ikke finde "w" kommandoen i søgestien.
    Denne kommando er nødvendig for at programmet kan virke.

en: Couldn't open file `%s': %s
da: Kunne ikke åbne filen '%s': %s

en: Couldn't run command ` %s ': %s
da: Kunne ikke køre kommandoen ' %s ': %s

en: Couldn't start the dictionary; most likely, http://www.dict.org could not be contacted.
da: Kunne ikke starte ordbogen; sandsynligvis var det ikke muligt at komme i kontakt med http://www.dict.org.

en: Couldn't understand geometry (position and size)
     specified on command line
da: Kunne ikke forstå geometrien (placering eller størrelse)
     der blev angivet på kommandolinjen

en: Create a New Project...
da: Opret et nyt projekt...

en: Create a document
da: Opret dokument

en: Create a new archive from the items
da: Opret et nyt arkiv med de markerede elementer

en: Create a new document
da: Opretter et nyt dokument

en: Create a new view
da: Opretter en ny visning

en: Create a new view for a document
da: Opretter ny visning for et dokument

en: Create archive...
da: Opret arkiv...

en: Create views
da: Opret visninger

en: Cross-reference:
da: Krydsreference:

en: Current
da: Nuværende

en: Cut
da: Klip

en: Cut Entry & _Times
da: Udklip indgang & _tider

en: Cut Selected Project
da: Udklip valgt projekt

en: Cut the selection
da: Klip det valgte ud

en: Cut to Clipboard
da: Klip ud til klippebord

en: DEG
da: GRA

en: DEVICE
da: ENHED

en: DMA Mode
da: DMA-tilstand

en: Date:
da: Dato:

en: Date:
da: Dato:

en: Decimal 16 bits
da: Decimal 16 bit

en: Decimal 8 bits
da: Decimal 8 bit

en: Default
da: Standard

en: Default 16-bit
da: Standard 16-bit

en: Default strategy:
da: Standard-strategi:

en: Define a path to a new GTT phtml report file
da: Angiv en sti til en ny GTT phtml rapportfil

en: Delete
da: Slet

en: Delete Color
da: Fjern farve

en: Delete Interval
da: Slet interval

en: Delete Parameter
da: Slet parameter

en: Delete This Interval
da: Slet dette opdateringsinterval

en: Delete the diary entry only, keep the time intervals
da: Slet kun kalenderindgangen, behold tidsintervallerne

en: Delete the diary entry, and the time intervals below it.
da: Slet kalenderindgangen, og tidsintervallerne under den.

en: Description
da: Beskrivelse

en: Description :
da: Beskrivelse:

en: Description of this entry.
da: Beskrivelse af dette punkt.

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Detailed Information...
da: Detaljeret information...

en: Detailed System Information
da: Detaljeret systeminformation

en: Device
da: Enhed

en: Dial Orientation
da: Orientering

en: Diary Entry
da: Indgang i kalender

en: Diary Entry Properties
da: Indstillinger for kalenderindgang

en: Diary Entry:
da: Kalenderindgang:

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Disk Information
da: Diskinformation

en: Disk Logo Not Found
da: Disk-logo blev ikke fundet

en: Display
da: Vis

en: Display document control (if exists)
da: Vis dokumentkontrol (hvis tilgængelig)

en: Display documents menu (restart required).
da: Vis dokumentmenu (kræver genstart)

en: Display handle bar
da: Vis håndtagslinje

en: Display text with a fixed font
da: Vis tekst med fastbreddeskrifttype

en: Distribution Version:
da: Distributionsversion:

en: Do nothing
da: Gør ingenting

en: Do you really want to reload the configuration file?
da: Vil du virkelig genindlæse konfigurationsfilen?

en: Do you want to continue?
da: Ønsker du at fortsætte?

en: Document properties
da: Egenskaber for dokument

en: Document/View properties
da: Egenskaber for dokument/visning

en: Documents
da: Dokumenter

en: Does this item need immediate attention? Note that some urgent tasks might not be important.  For example, Bill may want you to answer his email today, but you may have better things to do today.
da: Kræver dette punkt øjeblikkelig opmærksomhed? Bemærk at nogen hastende opgaver ikke behøver at være vigtige. Fx ønsker Peter at du svarer på hans e-post i dag, men du har måske bedre ting at foretage dig i dag.

en: Domain Name:
da: Domænenavn:

en: Don't ask next time.
da: Spørg ikke næste gang.

en: Don't search mounted filesystems
da: Søg ikke i monterede filsystemer

en: Don't search subdirectories
da: Søg ikke i undermapper

en: Done
da: Færdig

en: Dos (FAT)
da: DOS (FAT)

en: Double Density 3.5" (720 KB)
da: Dobbeltdensitets 3.5" (720 Kb)

en: Double Density 5.25" (360 KB)
da: Dobbeltdensitets 5.25" (360 Kb)

en: Double Overtime
da: Dobbelt-overarbejde

en: Double-Overtime Rate:
da: Tarif for dobbelt-overarbejde:

en: DoubleClick in previews:
da: Dobbeltklik i forhåndsvisninger:

en: DoubleClick in views:
da: Dobbeltklik i visninger:

en: Drag files in to make archives
da: Træk filer for at oprette arkiver

en: Drag this button to the destination where you want the archive to be created or press it to pop up a file selection dialog.
da: Træk denne knap til destinationen hvor du ønsker arkivet skal oprettes, eller tryk på den for at åbne filvælgervinduet.

en: Draw numbers
da: Vis tal

en: Drop files here to add them to the archive.
da: Træk og slip filer her for at tilføje dem til arkivet.

en: Due
da: Forfald

en: Due Date:
da: Afleveringsdato:

en: Due Date: the date by which the project absolutely must be completed by.
da: Forfaldsdato: Datoen for hvornår projektet absolut skal være færdiggjort.

en: EBad block at block %lu
da: Ugyldig blok ved blok %lu

en: ECould not determine current format type
da: Kunne ikke bestemme den nuværende formattype

en: EError closing device %s
da: Fejl ved lukning af enhed %s

en: EError during completion of formatting
da: Fejl ved fuldbyrdelse af formatering

en: EError formatting track #%d
da: Fejl ved formatering af spor %d

en: EGeneric error accessing floppy device %s.
    
    Error code %s
da: General fejl ved tilgang af disketteenheden %s.
    
    Fejlkode %s

en: EGeneric error accessing floppy device %s.
    
    Error code %s:%d
da: General fejl ved tilgang af disketteenheden %s.
    
    Fejlkode %s:%d

en: EI don't know what this is, but it's very wrong.
da: Aner ikke hvad dette er, men det er meget forkert.

en: EInsufficient permissions to open floppy device %s.
da: Du har ikke rettighed til at åbne disketteenheden %s.

en: EProblem reading cylinder %d, expected %d, read %d
da: Der opstod et problem ved læsning af cylinder %d, forventede %d, læste %d

en: ERead Error:
    Problem reading cylinder %d, expected %d, read %d
da: Læsefejl:
    Der opstod et problem ved læsning af cylinder %d, forventede %d, læste %d

en: EUnable to access the floppy disk.
    
    Please confirm that it is in the drive
    with the drive door shut.
da: Ude af stand til at tilgå disketten.
    
    Tjek venligst at den er i drevet med
    døren lukket.

en: EUnable to create filesystem correctly.
da: Kan ikke oprette filsystemet korrekt.

en: EUnable to create filesystem.
da: Kan ikke oprette filsystemet.

en: EUnable to write to device %s
da: Ude af stand til at skrive til enhed %s

en: EUnable to write to the floppy.
    
    Please confirm that it is not write-protected.
da: Ude af stand til at skrive til disketten.
    
    Tjek venligst at den ikke er skrivebeskyttet.

en: Easy
da: Simpelt

en: Edit
da: Ændr

en: Edit Interval
da: Redigér intervaller

en: Edit Params...
da: Redigér parametre...

en: Edit Preferences...
da: Redigér opsætning...

en: Edit Prefs...
da: Redigér opsætning...

en: Edit Project Properties...
da: Redigér projekt-egenskaber...

en: Edit it
da: Ændr det

en: Edit selected colors ...
da: Redigér valgte farver...

en: Edit the Start & Stop Times
da: Redigér Start/stop tider

en: Edit the diary entry and other task properties.
da: Redigér kalenderindgangen og andre opgaveprioriteter.

en: Edit...
da: Rediger...

en: Elapsed
da: Påløbet

en: Email Information...
da: Send information pr. epost...

en: Empty file
da: Tom fil

en: Enable
da: Anvend

en: Enabled
da: Aktiveret

en: End
da: Slut

en: End
    Comments :
da: Slut
    kommentarer :

en: Enter a shell command to be executed when no projects are active.
da: Indtast en skalkommando som skal udføres når ingen projekter er aktive.

en: Enter a shell command to be executed whenever projects are switched.
da: Indtast en skalkommando som skal udføres når der skiftes mellem projekter.

en: Entry
da: Indgang:

en: Entry Start:
da: Elementbegyndelse:

en: Entry Stop:
da: Elementslutning:

en: Entry changed called for a non entry option!
da: Den ændrede indgang ønskede et ikke-indgangsflag!

en: Entry that will be logged when a project starts. Use %t for the project title, %d for the description, etc. See the manual for more options.
da: Indgang der vil blive logget når et projekt starter. Brug %t for projekttitlen %d for beskrivelsen osv. Se manualen for flere muligheder.

en: Entry that will be logged when the project stops.  Use %t for the porject title, %d for the project description, etc. See the manual for more options.
da: Indgang der vil blive logget når et projekt stopper. Brug %t for projekttitlen %d for beskrivelsen osv. Se manualen for flere muligheder.

en: Equation
da: Ligning

en: Error
da: Fejl

en: Error - Unknown
da: Fejl - ukendt

en: Error 404 Not Found
da: Fejl 404 Ikke fundet

en: Error closing file `%s': 
    %s
    Some or all data may not have been written.
da: Fejl ved lukning af filen '%s': 
    %s
    Dele af data eller evt. det hele er måske ikke blevet skrevet.

en: Error invoking query: %s
da: Fejl ved udførsel af forespørgsel: %s

en: Error loading file:
    %s
    %s
da: Fejl ved indlæsning af filen:
    %s
    %s

en: Error parsing actions data base
da: Fejl under fortolkning af handlingsdatabase

en: Error: [%s]
da: Fejl: [%s]

en: Estimated Project Completion Date
da: Anslået slutdato for projekt

en: Estimated Project Start Date
da: Anslået startdato for projekt

en: Etymology:
da: Etymologi:

en: Exact Time
da: Præcis tid

en: Example:
da: Eksempel:

en: Exec actions
da: Udfør handlinger

en: Executing arbitrary programs that you downloaded from the network might be dangerous.
    
    Are you sure you want to run `%s'?
da: At køre tilfældige programmer som du har hentet fra netværket kan være farligt.
    
    Er du sikker på at du vil køre '%s'?

en: Exit
da: Afslut

en: Exit program
da: Afslut program

en: Exit the program
da: Afslut programmet

en: Export Current State
da: Eksportér nuværende tilstand

en: Export log
da: Eksportér log

en: Export log...
da: Eksportér log...

en: Extended regular expression search
da: Søgning med udvidet regulært udtryk

en: FILE
da: FIL

en: Failed to decompress and display the file:
    %s
    %s
da: Fejlede ved dekomprimering og visning af filen:
    %s
    %s

en: Failed to write file:
    %s
    %s
da: Fejl ved skrivning af filen:
    %s
    %s

en: Failure at executing `%s'
da: Fejl ved kørsel af '%s'

en: February
da: Februar

en: Fee rate to be charged for this task.
da: Honorartarif som skal tages for denne opgave.

en: Fields
da: Felter

en: File
da: Fil

en: File %s exists, overwrite?
da: Filen %s eksisterer allerede, overskriv den?

en: File cannot be written
da: Fil kan ikke skrives

en: File does not exists
da: Filen eksisterer ikke

en: File exists, overwrite?
da: Filer eksisterer allerede, overskriv dem?

en: File name
da: Filnavn

en: File name :
da: Filnavn:

en: File not saved ...
da: Fil ikke gemt...

en: File owner
da: Filejer

en: File owner group
da: Filejergruppe

en: File saved ...
da: Fil gemt...

en: File system type:
da: Filsystemtype:

en: Filename
da: Filnavn

en: Filename:
da: Filnavn:

en: Filename:
da: Filnavn:

en: Filenames except
da: Filnavne undtagen

en: Filter log events
da: Filtrér loghændelser

en: Filter..
da: Filter...

en: Find
da: Søg

en: Find Words...
da: Find ord...

en: Find string
da: Find tekst

en: Firmware
da: Fast programmel

en: Flat Fee
da: Fast honorar

en: Flat Fee:
da: Fast honorar:

en: Float
da: Kommatal

en: Floppy Density:
da: Diskettedensitet:

en: Floppy Device:
da: Disketteenhed:

en: Floppy formatted successfully.
da: Diskette formateret.

en: Floppy formatting cancelled.
da: Disketteformatering afbrudt.

en: Follow symbolic links
da: Følg symbolske henvisninger

en: Font Selector
da: Skrifttypevælger

en: Font to load
da: Skrifttype som skal indlæses

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Format
da: Formatér

en: Format Floppy Disks
da: Formaterer forskellige diskettetyper

en: Format a floppy
da: Formatér en diskette

en: Format another floppy?
da: Formatér en anden diskette?

en: Format progress.
da: Formateringsstatus.

en: Free Memory:
da: Fri hukommelse:

en: Free space
da: Ledig plads

en: Frontend to the unix find/grep/locate commands
da: Grafisk grænseflade til unix's find/grep/locate-kommandoer

en: Full find (find)
da: Grundig søgning (find)

en: GColorsel
da: Farvevælger

en: GColorsel was unable to load the file:
    
    %s
    
    Make sure that the path you provided exists,
    and that you have permissions for opening the file.
da: Farvevælgeren kunne ikke gemme filen:
    
    %s
    
    Tjek at stien du angav eksisterer, og at
    du har læsetilladelse til filen.

en: GColorsel was unable to paste colors from the clipboard.
da: GColorsel kunne ikke indsætte farver fra klippebordet.

en: GColorsel was unable to save the file :
    
    %s
    
    Make sure that the path you provided exists,
    and that you have the approprate write permissions.
    
    Do you want to retry ?
da: Farvevælgeren kunne ikke gemme filen:
    
    %s
    
    Tjek at stien du angav eksisterer, og at
    du har skrivetilladelse til filen.

en: GDict
da: GDict ordbog

en: GDiskFree
da: Ledig diskplads

en: GDiskFree Properties
da: Indstillinger for ledig diskplads

en: GDiskFree is a GNOME implementation of the shell utility 'df'.
da: Ledig diskplads er en Gnome-implementation af skalværktøjet 'df'.

en: GEOMETRY
da: GEOMETRI

en: GNOME Archive Generator
da: Gnome arkivgenerator

en: GNOME Archive Generator aka Meat Grinder
da: Genererer arkiver (med tilnavnet Kødmaskinen)

en: GNOME Character Map
da: Tegnoversigt

en: GNOME DiskFree
da: Ledig diskplads

en: GNOME Penguin
da: GNOME Pingvin

en: GNOME Search Tool
da: Søgeværktøj

en: GNOME client for RFC 2229-compliant dictionary server
da: Klient til RFC 2229-ordbogsopslag

en: GNOME contributors:
da: Gnome bidragsydere:

en: GNOME: The GNU Network Object Model Environment
da: Gnome: GNU netværksobjektmiljø

en: GRAD
da: NYGRA

en: GTimeTracker is a combination stop-watch, diary, consultant billing system and project manager.  You can measure the amount of time you spend on a task, associate a memo with it, set a billing rate, print an invoice, as well as track that status of other projects.
da: GTimeTracker er en kombination af stopur, kalender, faktureringssystem for konsulenter og projektadministrator. Du kan måle mængden af tid du bruger på en opgave, tilknytte et notat til det, sætte en faktureringspris, udskrive en faktura, samt følge status for andre projekter.

en: General
da: Generelt

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

en: Geometry
da: Geometri

en: Geometry string: WxH+X+Y
da: Geometristreng: VxH+X+Y

en: Gnome Calculator
da: Gnome lommeregner

en: Gnome Character Map
da: Gnome tegnoversigt

en: Gnome Color Browser
da: Gnome farvevælger

en: Gnome Search Tool
da: Gnome filsøgningsværktøj

en: Gnome client for the MIT dictionary server
da: Gnome klient for MIT ordbogs-tjener

en: Grab
da: Fang

en: Grab a color on the screen
da: Fang en farve på skærmen

en: Grab:
da: Fang:

en: Green :
da: Grøn:

en: Grid
da: Gitter

en: Header :
da: Hoved:

en: Headword:
da: Hovedord:

en: Help
da: Hjælp

en: Hex 16 bits
da: Hexadecimal 16 bit

en: Hex 8 bits
da: Hexadecimal 8 bit

en: Hide app
da: Skjul program

en: High
da: Høj

en: High Density 3.5" (1.44 MB)
da: Højdensitets 3.5" (1.44 Mb)

en: High Density 5.25" (1.2 MB)
da: Højdensitets 5.25" (1.2 Mb)

en: Hold
da: Afvent

en: Horizontal
da: Vandret

en: Host Name:
da: Værtsnavn:

en: Hours to Finish:
da: Timer til afslutning:

en: How important is it to perform this task?  Not everything important is urgent.  For example, it is important to file a tax return every year, but you have a lot of time to get ready to do this.
da: Hvor vigtigt er det at udføre denne opgave? Ikke alt vigtigt er hastende. fx er det vigtigt at indsende selvangivelse hvert år, men du har masser af tid til at komme igang med dette.

en: How should this task be billed?  "Billable" means bill to the customer in the normal fashion.   "Not Billable" means we can't ask for money for this, don't print on the invoice.   "No Charge" means print on the invoice as 'free/no-charge'.
da: Hvordan skal denne opgave faktureres? 'Fakturerbar' betyder fakturér kunden på normal måde. 'ikke fakturerbar' betyder at vi ikke kan bede om betaling for dette, må ikke skrives på fakturaen. 'Ingen regning' betyder skriv på fakturaen som 'gratis'.

en: I can't execute this action. Check that :
    
    1. You have associated an action with this event.
    2. The associated document still exists.
    3. The type of the associated document.
    
    Go to preferences, in the edit menu.
da: Kan ikke udføre denne handling. Tjek at:
    
    1. Du har associeret en handling med denne hændelse.
    2. Det associerede dokument stadig eksisterer.
    3. Typen på det associerede dokument er rigtig.
    
    Gå til indstillinger, i 'Redigér'-menuen.

en: I'm going to close '%s'.
    
    Please note that %d views will be destroyed,
    and that %d virtual document use data from this document.
    
    Do you want to continue ?
da: Jeg er ved at lukke '%s'.
    
    Bemærk venligst at %d visninger vil blive fjernet,
    og at %d virtuelle dokumenter bruger data fra dette dokument.
    
    Vil du fortsætte?

en: I'm going to close '%s'.
    
    Please note that %d views will be destroyed.
    
    Do you want to continue ?
da: Jeg er ved at lukke '%s'.
    
    Venligst bemærk at %d visninger vil blive fjernet.
    
    Ønsker du at fortsætte ?

en: I'm going to close the last view of '%s'.
    
    This document will be closed too, continue ?
da: Jeg er ved at lukke den sidste visning af '%s'.
    
    Dette dokument vil også blive lukket, fortsæt?

en: I'm going to close the last view of '%s'.
    
    This document will be closed too, continue ?
    
    Please note that %d virtual document use data from this document.
da: Jeg er ved at lukke den sidste visning af '%s'.
    
    Dette dokument vil også blive lukket, fortsæt?
    
    Bemærk venligst at %d virtuelle dokumenter bruger data fra dette dokument.

en: IDE Device Tool
da: IDE-enhedsværktøj

en: IDE Status
da: IDE-status

en: IO Mode
da: IO-tilstand

en: IRQ Unmask
da: IRQ-afmask

en: Idle Seconds:
da: Stille sekunder:

en: If the gap between intervals is smaller than this, the intervals will be merged together.
da: Hvis hullet mellem intervaller er mindre end dette, vil intervallerne blive flettet sammen.

en: If this project is billed for one price no matter how long it takes, enter the fee here.
da: Hvis projektet bliver betalt med én pris, lige meget hvor lang tid det tager, så indtast honoraret her.

en: Ignore standard input; may be needed in some cases.
da: Ignorér standard-inddata; kan være nødvendigt i nogle tilfælde.

en: Imp
da: Vkt

en: Importance:
da: Vigtighed:

en: Importance: How important is this project?
da: Vigtighed: Hvor vigtigt er dette projekt?

en: In Progress
da: I gang

en: Inactivity Timeout
da: Tidsudløb for inaktivitet

en: Indicator
da: Indikator

en: Info about logview
da: Info om logviser

en: Inhibit loading of last font
da: Forhindr at den sidste skrifttype indlæses

en: Inhibit remembering selected font for next run
da: Forhindr at valgt skrifttype huskes ved næste opstart

en: Insert
da: Indsæt

en: Insert Character...
da: Indsæt tegn...

en: Insert Diary Entry
da: Indsæt kalenderindgang

en: Insert a new diary entry above this one.
da: Indsæt en ny kalenderindgang over denne.

en: Insert a new diary entry above this time interval.
da: Indsæt en ny kalenderindgang over dette tidsinterval.

en: Insert character(s) by choosing character codes
da: Indsæt tegn ved at vælge tegnkoder

en: Insert character(s) by choosing character codes.
da: Indsæt tegn ved at vælge tegnkoder.

en: Insert color
da: Indsæt farve

en: Insert every selected character at the end of the text entry
da: Indsæt alle valgte tegn i slutningen af teksten

en: Internal notes about the project that will not be printed on an invoice.
da: Interne noter om projektet, der ikke vil blive skrevet på en faktura.

en: Intervals
da: Intervaller

en: Intervals smaller than this will be discarded
da: Intervaller mindre end dette vil ikke blive behandlet

en: Invalid user or group
da: Forkert bruger eller gruppe

en: Invoke sync before getting usage info
da: Synkronisér disken (med sync) før info hentes

en: Is this task ready to be billed to the customer? "Hold" means maybe, but not yet, needs review.   "Bill" means print this on the next invoice.   "Paid" means that it should no longer be included on invoices.
da: Er denne opgave klar til at faktureres til kunden? 'Afvent' betyder måske, men ikke endnu, kræver eftersyn. 'Fakturér' betyder udskriv dette på den næste faktura. 'Betalt' betyder at det ikke længere bør inkluderes på fakturaer.

en: It was not possible to open the file `%s'
da: Det var ikke muligt at åbne filen '%s'

en: January
da: Januar

en: July
da: Juli

en: June
da: Juni

en: Keep settings
da: Behold indstillinger

en: Kilobytes
da: Kilobyte

en: Last date:
da: Sidste dato:

en: Last modification time
da: Sidste ændringstid

en: Left
da: Venstre

en: Legacy MFM/RLL drive
da: Gammeldags MFM/RLL-drev

en: Let a cute pinguin chase your pointer
da: Se en sød pingvin forfølge din musemarkør

en: Line
da: Linje

en: Linear
da: Lineær

en: Linux Native (ext2)
da: Indfødt Linux (ext2)

en: List
da: Liste

en: Load a palette
da: Indlæs en palet

en: Loading file, please wait ...
da: Indlæser fil, vent venligst...

en: Loading files, please wait ...
da: Indlæser filer, vent venligst...

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Locate file:
da: Find fil:

en: Log information
da: Log-information

en: Log line detail for %s
da: Log linjedetaljer for %s

en: Log line detail for <No log loaded>
da: Log linjedetaljer for <Ingen log indlæst>

en: Log stats
da: Logstatus

en: Logarithmic
da: Logaritmisk

en: Logfile
da: Logfil

en: Logo file not found
da: Logofilen blev ikke fundet

en: Logview
da: Logvisning

en: Look up
da: Slå op

en: Look up Word...
da: Slå ord op...

en: Look up word in dictionary
da: Slå ordet op i ordbog

en: Looking up word...
da: Slår ord op...

en: Lookup done
da: Opslag fuldført

en: Low
da: Lav

en: MBad data in cyl %d.  Continuing...
da: Ugyldig data i cylinder %d. Fortsætter...

en: MChecking for bad blocks...
da: Tjekker efter ugyldige blokke...

en: MChecking for bad blocks... (this might take a while)
da: Kontrollerer for ugyldige blokke... (dette kan tage et stykke tid)

en: MChecking for bad blocks... Done
da: Tjekker efter ugyldige blokke... Færdig

en: MDI (Multiple Document Interface)
da: Multidokument

en: MFailed to open device %s for badblock checking
da: Det lykkedes ikke at åbne enheden %s til tjek efter ugyldige blokke

en: MFormatting the disk...
da: Formaterer disken...

en: MFormatting the disk... Done
da: Formaterer disken... Færdig

en: MInternal Error: Unable to seek to the correct location.
da: Intern fejl: Ude stand til at søge til den rigtige position.

en: MInternal Error: Weird value (%ld) in do_test
da: Intern fejl: Mærkelig værdi (%ld) i do_test

en: MMaking filesystem on disk...
da: Opretter filsystem på disketten...

en: MMaking filesystem on disk... Done
da: Opretter filsystem på disketten... Færdig

en: MVerifying the format...
da: Tjekker formatet...

en: MVerifying the format... Done
da: Tjekker formatet... Færdig

en: Mail To...
da: Send til...

en: Main body:
da: Hovedkrop:

en: Make guname act as a control center applet
da: Lad guname opføre sig som et kontrolcenterprogram

en: Manual
da: Manuelt

en: March
da: Marts

en: Max
da: Maks.

en: May
da: Maj

en: Med
da: Mellem

en: Medium
da: Mellem

en: Memory
da: Hukommelse

en: Memory Information
da: Hukommelsesinformation

en: Menu items
da: Menupunkter

en: Merge Down
da: Flet ned

en: Merge Into Interval Above
da: Flet ind i interval ovenover

en: Merge Into Interval Below
da: Flet ind i interval nedenunder

en: Merge Up
da: Flet op

en: Message:
da: Besked:

en: Min
da: Min.

en: Min Recorded:
da: Min nedskrevet:

en: Minimum Interval:
da: Minimum interval:

en: Misc
da: Divs.

en: Mode:
da: Tilstand:

en: Modified:
da: Ændret:

en: Monitor
da: Overvåg

en: Monitor log
da: Overvåg log

en: Monitor options
da: Overvågningsmuligheder

en: Monitor...
da: Overvåg...

en: Monitoring logs...
da: Overvåger logfiler...

en: Month
da: Måned

en: Mount Point:
da: Monteringspunkt:

en: Mount point
da: Monteringspunkt

en: Multisector
da: Multisektor

en: Name
da: Navn

en: Name :
da: Navn:

en: New Color
da: Ny farve

en: New Diary Entry
da: Ny indgang i kalender

en: New Diary _Entry
da: Ny _indgang i kalender

en: New Document
da: Nyt dokument

en: New File
da: Ny fil

en: New Interval
da: Nyt interval

en: New Project...
da: Nyt projekt...

en: New Time Interval
da: Nyt opdateringsinterval

en: New View
da: Nyt vindue

en: New text viewer window
da: Nyt tekstvisningsvindue

en: No
da: Nej

en: No Charge
da: Ingen regning

en: No Default Value
da: Ingen standard-værdi

en: No Project Command:
da: Ingen projektkommando:

en: No command for this mime type
da: Ingen kommando for denne mime-type.

en: No filename selected
da: Ingen filnavne markeret

en: No files or folders, drop files or folders
    above to add them to the archive
da: Ingen filer eller mapper, slip filer eller
    mapper ovenfor for at tilføje dem til arkivet.

en: No information for this filesystem.
da: Ingen information for dette filsystem.

en: No items to archive
da: Ingen elementer til arkiv

en: No log files to open
da: Ingen logfiler at åbne

en: No matches found
da: Ingen træf

en: No search string was specified!
da: Ingen søgetekst blev angivet!

en: No such file or directory:
    %s
da: Fil eller mappe findes ikke:
    %s

en: None
da: Ingen

en: Not Billable
da: Ikke fakturerbart

en: Not Set
da: Ikke sat

en: Not Started
da: Ikke startet

en: Not enough memory!
da: Ikke tilstrækkelig hukommelse!

en: Notebook
da: Notesbog

en: Notebook Tab position:
da: Notesbog-faneposition:

en: Notepad
da: Notesblok

en: Notes
da: Noter

en: Notes:
da: Noter:

en: Nothing to locate
da: Intet at finde

en: Num. lines:
da: Antal linjer:

en: Number of files: %d
    Nuber of folders: %d
da: Antal filer: %d
    Antal mapper: %d

en: October
da: Oktober

en: Old GTT Tasks
da: Gammel GTT opgave

en: On ... execute ...
da: Ved ... kør ...

en: On Hold
da: Afventer

en: On Reset
da: Ved genstart

en: One or more files can not be restored :
da: En eller flere filer kan ikke genoprettes:

en: Only the superuser can use this tool
da: Kun administratoren kan bruge dette værktøj

en: Open
da: Åbn

en: Open File
da: Åbn fil

en: Open Palette
da: Åbn palet

en: Open Text File...
da: Åbn tekstfil...

en: Open a palette
da: Åbn en palet

en: Open log
da: Åbn log

en: Open log...
da: Åbn log...

en: Open new logfile
da: Åbn ny logfil

en: Operating System Release:
da: Styresystemets udgivelse:

en: Operating System Version:
da: Styresystemversion:

en: Operating System:
da: Styresystem:

en: Out of memory!
da: Løbet tør for hukommelse!

en: OverOver
da: EkstraOver

en: Overtime
da: Overarbejde

en: Overtime Rate:
da: Tarif for overarbejde:

en: PROJECT
da: PROJEKT

en: Page files as with `more' and `less'
da: Viser filer på samme måde som `more' og `less'

en: Paid
da: Betalt

en: Parameter Editor
da: Parameterredigering

en: Parameters
da: Parametre

en: Params...
da: Parametre...

en: Part of speech:
da: Del af tale:

en: Paste
da: Indsæt

en: Paste Clipboard Contents
da: Indsæt indholdet af klippebordet

en: Paste Diary Entry
da: Indsæt indgang i kalender

en: Paste Project
da: Indsæt projekt

en: Paste a previously cut diary entry.
da: Indsæt en tidligere udklippet kalenderindgang.

en: Paste the clipboard
da: Indsæt fra klippebordet

en: Pattern
da: Mønster

en: Percent Complete: How much of this project has been finished till now.
da: Procent færdig: Hvor meget af dette projekt er blevet færdiggjort indtil nu.

en: Percent free
da: Procent ledig

en: Personal cron manager
da: Crontabredigering

en: Personal crontab manager
da: Personlig crontabredigering

en: Planned Finish:
da: Planlagt færdiggørelse:

en: Planned Start:
da: Planlagt start:

en: Planning
da: Planlægning

en: Please select a file document before.
da: Venligst vælg et fildokument først.

en: Please, select the type of document to create.
    You can choose a short name, do not confuse it with the file name.
da: Venligst vælg typen af det dokument du skal oprette.
    Du kan vælge et kort navn eftersom det er ikke det samme som filnavnet.

en: Please, select the type of view you want to create.
da: Vælg venligst hvilken visningstype til vil oprette.

en: Point
da: Punkt

en: Preferences
da: Opsætning

en: Preferences...
da: Indstillinger...

en: Prefs
da: Opsæt

en: Prefs...
da: Opsætning...

en: Print
da: Udskriv

en: Print selected font name on exit
da: Skriv valgt skrifttypenavn ved afslutning

en: Process:
da: Proces:

en: Processor Speed:
da: Processorhastighed:

en: Processor Type:
da: Processortype:

en: Project
da: Projekt

en: Project Description:
da: Projektbeskrivelse:

en: Project List Display
da: Visning af projektliste

en: Project Title
da: Projekttitel

en: Project Title:
da: Projekttitel:

en: Prompts the user for a program to run
da: Spørger brugeren hvilket program, hun vil køre

en: Pronunciation:
da: Udtale:

en: Props
da: Egnsk

en: Quick find (locate)
da: Hurtig søgning (locate)

en: Quit
da: Afslut

en: Quit GTimeTracker
da: Afslut tidsforbrugværktøjet

en: Rates
da: Tariffer

en: ReadLogStats: out of memory
da: ReadLogStats: løbet tør for hukommelse

en: Real Memory:
da: Rigtig hukommelse:

en: Reason %d
da: Grund %d

en: Reboot
da: Genstart

en: Red :
da: Rød:

en: Refresh
da: Genopfrisk

en: Regular
da: Normal

en: Regular Rate:
da: Normaltarif:

en: Regular expression search
da: Søgning med regulært udtryk

en: Reload
da: Genindlæs

en: Reload Configuration File
da: Genindlæs konfigurationsfil

en: Remove
da: Fjern

en: Remove <<
da: Fjern <<

en: Remove selected colors
da: Fjern valgte farver

en: Remove the selected item(s)
da: Fjern de markerede elementer

en: Reports
da: Rapporter

en: Reports/<Separator>
da: Rapporter/<Adskiller>

en: Revert to Defaults
da: Gendan standarder

en: Right
da: Højre

en: Run A Command...
da: Udfør en kommando...

en: Run in analog (slide rule) mode
da: Kør i analog (regnestok-) tilstand

en: Run program...
da: Kør...

en: Runlevel 2
da: Kørselsniveau 2

en: Runlevel 3
da: Kørselsniveau 3

en: Runlevel 4
da: Kørselsniveau 4

en: Runlevel 5
da: Kørselsniveau 5

en: Running: %s
da: Kører: %s

en: SQRT
da: KVDROD

en: Save
da: Gem

en: Save As...
da: Gem som...

en: Save Configuration File
da: Gem konfigurationsfil

en: Save File
da: Gem fil

en: Save HTML To File
da: Gem HTML i fil

en: Save Information to File...
da: Gem information som fil...

en: Save Palette as
da: Gem palette som

en: Save Results
da: Gem resultater

en: Save System Information As...
da: Gem systeminformation som...

en: Save Text As...
da: Gem tekst som...

en: Save palette _As...
da: Gem palet _som...

en: Save session on exit.
da: Gem session ved afslutning.

en: Save the current palette in a file
da: Gem den aktuelle palet i en fil

en: Save the current palette with a different name
da: Gem den aktuelle palet under et andet navn

en: Saving...
da: Gemmer...

en: Scale
da: Skalér

en: Search
da: Søg

en: Search RGB
da: Søg RGB

en: Search Results
da: Søgeresultater

en: Search Strategy:
da: Søgningsstrategi:

en: Search all databases
da: Søg i alle databaser

en: Search already running on another page
da: Søgning kører allerede på en anden side

en: Search command line
da: Søgningskommandolinje

en: Search it in ->
da: Søg efter den i ->

en: Searching...
da: Søger...

en: Select Character
da: Vælg tegn

en: Select a font for pasting
da: Vælg en skrifttype

en: Select a project on startup
da: Vælg projekt ved opstart

en: Select log events
da: Vælg loghændelser

en: Select source document
da: Vælg kildedokument

en: Select type
da: Vælg type

en: Select...
da: Vælg...

en: Selection:
da: Valg:

en: Serial No.
da: Serienr.

en: Server
da: Vært

en: Server to use, default search strategy, fonts
da: Vært, standard-strategi for søgning, skrifttyper

en: Server:
da: Vært:

en: Set how Uncertain the Start Time Is
da: Sæt hvor usikker starttiden er

en: Set the buttons to be focusable or not
da: Vælg om knapperne kan modtage tastaturfokus

en: Set the character table's font.
da: Vælg tegntabellens skrifttype.

en: Settings
da: Indstillinger

en: Shall I setup a new configuration?
da: Skal jeg opsætte en ny konfiguration?

en: Shell
da: Skal

en: Shell Commands
da: Skalkommandoer

en: Short name :
da: Kort navn:

en: Show Command
da: Vis kommando

en: Show Current Diary Entry
da: Vis aktuelle kalenderindgang

en: Show Estimated Effort
da: Vis anslået indsats

en: Show Gnome Character Map's manual
da: Vis brugervejledningen til tegnoversigten

en: Show Percent Complete
da: Vis procent færdiggjort

en: Show Planned Project End Date
da: Vis planlagt slutdato for projekt

en: Show Planned Project Start Date
da: Vis planlagt startdato for projekt

en: Show Project Description
da: Vis projektbeskrivelse

en: Show Project Due Date
da: Vis projektafleveringsdato

en: Show Project Importance
da: Vis projektvigtighed

en: Show Project Status
da: Vis projektstatus

en: Show Project Urgency
da: Vis projekthastende

en: Show Seconds
da: Vis sekunder

en: Show Status Bar
da: Vis statuslinje

en: Show Sub-Projects
da: Vis underprojekter

en: Show Table Header
da: Vis tabelhoved

en: Show Time For The Current Diary Entry
da: Vis tid for aktuelle kalenderindgang

en: Show Time This Month
da: Vis tid i denne måned

en: Show Time This Week
da: Vis tid i denne uge

en: Show Time This Year
da: Vis tid i dette år

en: Show Time Today
da: Vis tid i dag

en: Show Toolbar Icons
da: Vis ikoner på værktøjslinjen

en: Show Toolbar Texts
da: Vis tekst på værktøjslinjen

en: Show Tooltips
da: Vis hjælpetekster

en: Show Total Time Ever
da: Vis total tid ialt

en: Show `Cut', `Copy', `Paste'
da: Vis 'Klip', 'Kopiér', 'Indsæt'

en: Show `Help'
da: Vis 'Hjælp'

en: Show `Journal'
da: Vis 'Journal'

en: Show `New'
da: Vis 'Ny'

en: Show `Preferences'
da: Vis 'Opsætning'

en: Show `Properties'
da: Vis 'Egenskaber'

en: Show `Quit'
da: Vis 'Afslut'

en: Show `Save', `Reload'
da: Vis 'Gem', 'Genindlæs'

en: Show `Timer'
da: Vis 'Tidstæller'

en: Show a sample introductory primer for designing custom reports
da: Viser et eksempel på en introduktion til at designe kunderapporter

en: Show a sample invoice for this project
da: Vis et eksempel på en faktura for dette projekt.

en: Show and Configure IDE Device Settings
da: Viser og konfigurerer IDE-enhedsindstillinger

en: Show calendar log
da: Vis kalenderlog

en: Show drive mount points
da: Vis drevmonteringspunkter

en: Show drive size
da: Vis drevstørrelse

en: Show free space on mounted file systems using dials.
da: Viser hvor meget plads der er tilbage på harddisken

en: Show line info
da: Vis linjeinfo

en: Show log stats
da: Vis logstatus

en: Show the 'szing', that is, the estimated amount of work that it will take to perform this project.
da: Vis 'szing', dvs. den anslåede mængde arbejde, det vil tage at udføre dette projekt.

en: Show the timesheet journal for this project
da: Vis journalen med tidspunkter for dette projekt

en: Show the verbose timesheet journal for this project
da: Vis den udførlige tidsjournal for dette projekt

en: Show user preferences
da: Vis indstillinger

en: Show values
da: Vis værdier

en: Show various system information
da: Viser forskelligt systeminformation

en: Show/Hide Definition Window...
da: Vis/skjul definitionsvindue...

en: Shows a stripchart
da: Viser et stripchart

en: Shows a stripchart plot
da: Viser et stripchart plot

en: Shut Down
da: Luk ned

en: Shut Down or Reboot
da: Luk ned eller genstart

en: Shutdown or Reboot
da: Luk ned eller genstart

en: Simple Calculator
da: Lommeregner

en: Simple double precision calculator similiar to xcalc
da: Enkel dobbelt-præcisionslommeregner lignende xcalc

en: Simple editor (notepad)
da: Simpel tekstbehandler (notesblok)

en: Simple substring search
da: Simpel substrengssøgning

en: Single User Mode
da: Enkeltbrugertilstand

en: Size
da: Størrelse

en: Size:
da: Størrelse:

en: Sizing: How much work it will take to finish this project.
da: Størrelse: Hvor meget arbejde det vil tage at afslutte dette projekt.

en: Sleeping
da: Sover

en: Small utility to browse available X11 colors.
da: Lille værktøj til at gennemse X11-farver.

en: Smart lookup
da: Smart opslag

en: Smooth
da: Udjævnet

en: Sorry, no preferences yet.
da: Desværre, ingen indstillinger endnu.

en: Special properties
da: Specialindstillinger

en: Specify geometry
da: Angiv geometri

en: Specify the geometry of the window.
da: Angiv geometrien til vinduet.

en: Spell
da: Stav

en: Spell Check...
da: Stavekontrol...

en: Spell check done
da: Stavekontrol fuldført

en: Spell checker
da: Stavekontrol

en: Spell-checking...
da: Kontrollerer stavning...

en: Standby
da: Dvale

en: Start Fuzz
da: Usikkerhed på start

en: Start Time Fuzziness
da: Usikkerhed på starttid

en: Start date:
da: Startdato:

en: Start directory does not exist
da: Startmappe eksisterer ikke

en: Start in directory:
da: Start i mappe:

en: Start the timer running
da: Start med at lade tidstæller køre

en: Start/Stop Timer
da: Start/stop tidstæller

en: Stop the timer
da: Stop med at lade tidstæller køre

en: String not found
da: Streng ikke fundet

en: Stripchart
da: Stripgraf

en: Stripchart Plotter
da: Stripgraf plotter

en: Sub-number:
da: Undernummer:

en: Swap Space ("virtual memory"):
da: Swap-plads (simuleret hukommelse):

en: Switch Project Command:
da: Skift projektkommando:

en: Switch log
da: Skift log

en: Switches between projects that happen faster than this will not be logged (enter the number of seconds)
da: Skift mellem projekter som sker hurtigere end dette, vil ikke blive logget (indtast antal sekunder)

en: SysLog tool
da: Viser systemets logfiler

en: System Colors
da: Systemfarver

en: System Idle
da: Systemet stille

en: System Info
da: Systeminfo

en: System Information
da: Systeminformation

en: System Log Viewer
da: Systemlog-fremviser

en: System Status:
da: Systemstatus:

en: System log monitor
da: Systemlog-overvågning

en: TOUCHED!!
da: ÆNDRET!

en: Task Time
da: Opgavetid

en: Technical information about this computer
da: Teknisk information om denne maskine

en: Text File Viewer
da: Tekstfilfremviser

en: Text copied to clipboard...
da: Tekst kopieret til klippebordet...

en: Text cut to clipboard...
da: Tekst klippet ud til klippebordet...

en: Text pasted from clipboard...
da: Tekst indsat fra klippebordet...

en: Text to copy:
da: Tekst at kopiere:

en: The DMA setting for this drive cannot be changed.
da: DMA-indstillingen for dette drev kan ikke ændres.

en: The GNOME Archive Generator
da: Gnome arkivgeneratoren

en: The GNOME stripchart program plots various user-specified parameters as a function of time.  Its main use is to chart system performance parameters such as CPU load, CPU utilization, network traffic levels, and the like.  Other more ingenious uses are left as an exercise for the interested user.
da: Gnome stripgrafsprogrammet plotter forskellige bruger-specificerede parametre som en funktion af tiden. Det primære formål er at vise systemets  ydelsesparametre såsom CPU-forbrug og -udnyttelse, netværkstrafik, osv. Andre formål er skjult for at give den interesserede bruger lidt øvelse.

en: The Gnome Calculator
da: Gnome lommeregneren

en: The Gnome Search Tool
da: Gnome søgeværktøj

en: The Gnome equalivant of Microsoft Windows' Character Map. Warning: might contain bad English.
da: Gnome ækvivalenten til Windows' tegnoversigt

en: The IRQ unmask setting for this drive cannot be changed.
da: IRQ-afmaskindstillingen for dette drev kan ikke ændres.

en: The billed unit of time will be rounded to an integer multiple of this time.
da: Den fakturerede tidsenhed vil blive rundet af til et helt antal gange denne tid.

en: The current active project will be made inactive after there has been no keyboard/mouse activity after this number of seconds.  Set to -1 to disable.
da: Det aktive projekt vil blive gjort inaktivt efter at der ikke har været nogen aktivitet på tastatur eller mus i dette antal sekunder. Sæt til -1 for at deaktivere.

en: The current diary entry
da: Luk nuværende kalenderindgang

en: The current status of this project.
da: Den aktuelle status for dette projekt

en: The device %s is disconnected.
    Please attach device to continue.
da: Enheden %s er ikke forbundet.
    Tilkobl venligst enheden for at forsætte.

en: The device to format
da: Enheden der skal formatteres

en: The dollars per hour charged for overtime work on this project.
da: Kroner pr time for overarbejde på dette projekt.

en: The dollars per hour normally charged for this project.
da: Kroner pr time for normalt arbejde på dette projekt.

en: The drive refused to keep its settings.
da: Drevet nægter at beholde indstillingerne.

en: The executable is for a different platform and can not be executed on this system
da: Den kørbare fil er beregnet til en anden platform og kan ikke køres på dette system

en: The file %s was not found.
da: Filen %s blev ikke fundet

en: The file `%s' is empty
da: Filen '%s' er tom

en: The file is a core file and can not be executed
da: Filen er et hukommelsesdump og kan ikke køres

en: The following mail will be sent to %s.
     Are you sure you want to mail this information?
da: Følgende brev vil blive sendt til %s.
    Er du sikker på at du vil sende informationerne?

en: The keyboard and mouse have been idle
    for %d minutes.  The currently running
    project (%s - %s)
    has been stopped.
    Do you want to restart it?
da: Tastaturet og musen har ligget stille
    i %d minutter. Det aktuelt kørende
    projekt (%s - %s)
    er blevet stoppet.
    Vil du genstarte det?

en: The over-overtime rate (overtime on Sundays, etc.)
da: Tarif for ekstra overarbejde (overarbejde på søndage osv.)

en: The server you specified could not be found.
da: Den angivne vært blev ikke fundet.

en: There seems to be another GTimeTracker running.
    Press OK to start GTimeTracker anyway, or press Cancel to quit.
da: Det er ud til at en anden GTimeTracker allerede kører.
    Tryk O.k. for at starte GTimeTracker alligevel eller Annullér for at afslutte.

en: There was an error. `%s' is empty
da: Der opstod en fejl, '%s' er tom

en: This  program  is  part of  the  GNOME  project. Logview comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to redistribute it under the conditions of the GNU General Public Licence. The log icon is a courtesy of Tuomas Kuosmanen (a.k.a tigert).
da: Dette program er en del af Gnome-projektet. Logvisning kommer uden NOGEN SOM HELST GARANTI. Dette er frit programmel, og du er velkommen til at give det videre under betingelserne angivet i GNU General Public Licence. Logikonet er udført af Tuomas Kuosmanen (tigert).

en: This document read document from one or more other document. Please, choose these documents.
da: Dette dokumentet læser dokumenter fra et eller flere andre dokumenter. Vælg disse dokumenter.

en: This function is not yet implemented!
    Coming Soon, I hope!
da: Denne funktion er ikke implementeret endnu!
    Jeg håber det kommer snart!

en: This is a library and can not be executed
da: Dette er et rutinebibliotek og kan ikke køres

en: This is an interface to locate.  If you type in a simple string it
    will be matched as a subset of the full path, and if you type
    in a string with wildcards, it will have to match the full path.
da: Dette er grafisk brugerflade for 'locate'. Hvis du indtaster en
    simpel tekststreng vil den blive behandlet som et underudsnit af
    hele søgestien, og hvis du indtaster en tekst med jokertegn, skal
    den stemme med hele stinavnet.

en: This is an unknown kind of executable
da: Dette er en ukendt form for kørbar fil

en: This is the command line that can be used to execute this search from the console:
    (Note: to print one file per line rather then null separated,
    append "| tr '\000' '\n'" to the line below)
da: Dette er den kommandolinje som kan bruges til at udføre søgningen fra konsollen:
    (Note: For at skrive en fil per linje i stedet for adskilt med nul,
    tilføj "| tr '\000' '\n'" til linjen nedenunder)

en: Ticks
da: Mærker

en: Time Tracker tool
da: Undersøg hvor meget tid du bruger på dine projekter

en: Time below which an interval is merged with its neighbors
da: Tidsrum under hvilet et interval flettes ind med sine naboer.

en: Time spent on this project this month.
da: Tid brugt på dette projekt denne måned.

en: Time spent on this project this week.
da: Tid brugt på dette projekt denne uge.

en: Time spent on this project this year.
da: Tid brugt på dette projekt dette år.

en: Time spent on this project today.
da: Tid brugt på dette projekt i dag.

en: Time spent under the current diary entry.
da: Tid brugt under den aktuelle kalenderindgang.

en: Time tracking tool
da: Tidsforbrugsværktøj

en: Timer
da: Tidstæller

en: Title
da: Titel

en: Today
da: I dag

en: Tolerance :
da: Tolerance:

en: Too many open logs. Close one and try again
da: For mange åbne logfiler. Luk en og prøv igen

en: Toolbar
da: Værktøjslinje

en: Toolbar Segments
da: Værktøjslinjesegmenter

en: Toplevel
da: Øverste

en: Total Memory:
da: Total hukommelse:

en: Total time spent on this project.
da: Total tid brugt på dette projekt

en: Turn off or reset the computer
da: Luk maskinen ned eller genstart den

en: U
da: H

en: Unable to access the drive.
da: Kan ikke komme i kontakt med drevet

en: Unable to display compressed file.
    zcat not found in your path.
da: Kan ikke vise komprimeret fil.
    zcat blev ikke fundet i din søgesti.

en: Unable to open logfile!
da: Ude af stand til at åbne logfil!

en: Unable to open the device %s, formatting cannot continue.
da: Kan ikke åbne enheden %s, formatering kan ikke fortsætte.

en: Unable to open the file %s
    %s
da: Ude af stand til at åbne filen %s
    %s

en: Unable to parse the geometry string '%s'
da: Kunne ikke tolke geometristrengen '%s'

en: Unable to perform requested operation, either because the server
    you are using is down or because you are not connected to the
    Internet. If you are not already connected to the Internet, please
    do so and try again.
da: Kunne ikke udføre forespurgt handling, enten fordi serveren du
    bruger er nede eller fordi du ikke er koblet til Internettet. Hvis
    du ikke er koblet til Internettet allerede, gør dette og prøv igen.

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown filesystem
da: Ukendt filsystem

en: Unkown Error
da: Ukendt fejl

en: Update
da: Opdatering

en: Update Information
da: Opdatér information

en: Update interval (ms)
da: Opdateringsinterval (ms)

en: Urgency:
da: Hastende:

en: Urgency: Does this project need to be done soon, done quickly?
da: Hastende: Skal dette projekt afsluttes snart, eller udføres hurtigt?

en: Use Logfile
da: Brug logfil

en: Used space
da: Brugt plads

en: User Colors
da: Brugerfarver

en: User Listing
da: Brugerliste

en: User Name:
da: Brugernavn:

en: User's Guide and Manual
da: Brugervejledning og -håndbog

en: Value
da: Værdi

en: Values
da: Værdier

en: Vertical
da: Lodret

en: View Calendar
da: Vis kalender

en: View Project Fields
da: Vis projektfelter

en: View and Edit Timestamp Logs
da: Se og redigér logger af tidsstempler

en: View or hide the action toolbar
da: Vis eller skjul handlingsværktøjslinjen

en: View or hide the statusbar
da: Vis eller skjul statuslinjen

en: View or hide the text toolbar
da: Vis eller skjul tekstlinjen

en: View properties
da: Vis egenskaber

en: View users on the system
da: Liste over brugere som er logget ind

en: Warning
da: Advarsel

en: Week
da: Uge

en: What is the status of this project?
da: Hvad er status på dette projekt?

en: Where to put the window, and its size
da: Hvor vinduet skal placeres, og dets størrelse

en: Word definition
da: Orddefinition

en: Word:
da: Ord:

en: X Display Name:
da: X-skærmnavn:

en: Year
da: År

en: Yes (%d sector)
da: Ja (%d sektor)

en: Yes (%d sectors)
da: Ja (%d sektorer)

en: You appear to have no IDE drives
da: Du ser ikke ud til at have noget IDE-drev

en: You can configure the commands on the popup menus.
    Just enter the name you want to appear on the 
    menu, and the command to execute.
    In the command, you can use %u to represent the
    currently selected username, and %t for the tty.
da: Du kan indstille kommandoerne i pop-op-menuerne.
    Bare skriv det navn du ønsker der skal stå i 
    menuen, og kommandoen der skal udføres.
    I kommandoen kan du bruge %u til at repræsentere det
    valgte brugernavn og %t for tty'en.

en: You can create one or more views for this document. Note that you have to create at least one view.
da: Du kan lave et eller flere visninger for dette dokument. Bemærk at du skal have mindst en visning.

en: You do not have the proper permissions to write to %s, formatting will not be possible.
    Contact your system administrator about getting write permissions.
da: Du har ikke rettigheder til at skrive til %s, formateringen kan ikke udføres.
    Kontakt systemadministratoren for at få skriverettigheder.

en: You have to restart GDict for these
    settings to become active.
da: Du skal genstarte GDict før disse
    indstillinger træder i kraft.

en: You must be the super-user (root) to shut down or restart the computer.
da: Du skal være administrator (root) for at lukke maskinen ned eller genstarte den.

en: Your System
da: Dit system

en: Your config file is corrupted.
    Do you want to create a new session ?
da: Din konfigurationsfil er ødelagt.
    Vil du oprette en ny session?

en: Zero out todays timer by deleting todays time logs
da: Nulstil tidstæller for i dag ved at slette dagens tidslogninger

en: Zoom view
da: Zoom-visning

en: [GTT]New
da: [GTT]Ny

en: _Action Toolbar
da: _Handlingsværktøjslinje

en: _All Journal...
da: _Hele journalen...

en: _Cut Diary Entry
da: _Udklip kalenderindgangen

en: _Edit Diary Entry
da: _Redigér kalenderindgang

en: _Export Current State
da: _Eksportér nuværende tilstand

en: _Fixed Font
da: _Fast bredde

en: _Focusable Buttons
da: _Fokuserbare knapper

en: _Insert at end
da: _Indsæt ved slutning

en: _Invoice...
da: _Fakturér...

en: _New Diary Entry
da: _Ny kalenderindgang

en: _New Project...
da: _Nyt projekt...

en: _New Report...
da: _Ny rapport...

en: _New Window
da: _Nyt vindue

en: _Open palette...
da: _Åbn palet...

en: _Paste Diary Entry
da: _Indsæt kalenderindgang

en: _Primer...
da: _Introduktion...

en: _Quick format
da: H_urtig formatering

en: _Reload Configuration File
da: _Genindlæs konfigurationsfil

en: _Reports
da: _Rapporter

en: _Save Configuration File
da: _Gem konfigurationsfil

en: _Save palette
da: _Gem palet

en: _Statusbar
da: _Statuslinje

en: _Text Toolbar
da: _Tekstlinje

en: _Timer
da: _Tidstæller

en: _Timer Running
da: _Tidstæller kører

en: a short description that will be printed on the invoice.
da: en kort beskrivelse som vil blive skrevet på fakturaen.

en: action to execute when regexps are TRUE
da: handling at udføre når reg. udtryk findes

en: an initialization error occurred while starting 'guname-capplet'.
da: en klargøringsfejl opstod under opstart af 'guname-capplet'.

en: closing parenthesis expected
da: højreparantes forventet

en: description
da: beskrivelse

en: description:
da: beskrivelse:

en: empty
da: tom

en: enabled
da: aktiveret

en: extra junk at end: "%s"
da: overflødigt bras i slutning: "%s"

en: gfloppy
da: Formatér diskette

en: grep options found in find list bad bad!
da: grep flag fundet i søgeliste! fy fy!

en: hostname column width ( 0 to hide this column ):
da: værtsnavn-kolonnebredde (0 for at skjule denne kolonne):

en: invalid variable identifer: %s
da: ugyldig variabelnavn: %s

en: log name regexp
da: reg. udtryk til log-navn

en: major
da: større

en: message regexp
da: reg. udtryk til besked

en: minor
da: mindre

en: minutes
da: minutter

en: missing variable identifer
da: mangler variabelnavn

en: no description
da: ingen beskrivelse

en: no project selected
da: intet projekt er valgt

en: no such field: %d
da: feltet findes ikke: %d

en: non-grep option found in grep list, bad bad!
da: ikke-grep flag fundet i grep-liste! fy fy!

en: number expected
da: tal forventet

en: process regexp
da: reg. udtryk til proces

en: program exited
da: program afsluttet

en: program started
da: program startet

en: project %t started
da: projektet %t er startet

en: seconds
da: sek.

en: stopped project %t
da: stoppede projektet %t

en: tag: [%s]
    log_name: [%s]
    process: [%s]
    message: [%s]
    description: [%s]
    action: [%s]
da: tag: [%s]
    log_navn: [%s]
    proces: [%s]
    besked: [%s]
    beskrivelse: [%s]
    handling: [%s]

en: tmp_list is NULL
da: tmp_list er NULL

en: unknown token: >>>>
da: ukendt enhed: >>>>

en: x^2
da: x²
