gnome-pim 1.4.1 - en to da translation catalogue (455 entries)

en: 	Object did not exist, creating a new one
da: 	Objektet eksisterede ikke, opretter et nyt

en: 	Object has been modified on desktop and on the pilot, desktop takes precedence
da: 	Objektet er blevet ændret både på skrivebordet og på piloten, vælger at bruge skrivebordet

en: 
      Additional:
da: 
    Yderligere:

en: 
      City:
da: 
      By:

en: 
      Country:
da: 
    Land:

en: 
      Ext:
da: 
    Lokal:

en: 
      Family:
da: 
    Familie:

en: 
      Given:
da: 
    Opgivet:

en: 
      Name:
da: 
    Navn:

en: 
      Postal Box:
da: 
    Postboks:

en: 
      Postal Code:
da: 
    Postnummer:

en: 
      Prefix:
da: 
    Præfiks:

en: 
      Street:
da: 
    Gade:

en: 
      Suffix:
da: 
    Suffiks:

en: 
      Unit2:
da: 
      Enhed2:

en: 
      Unit3:
da: 
      Enhed3:

en: 
      Unit4:
da: 
      Enhed4:

en: 
      Unit:
da: 
      Enhed:

en: 
    Address:
da: 
    Adresse:

en: 
    Birth Date:
da: 
    Fødselsdag:

en: 
    Business Role:
da: 
    Arbejdsrolle:

en: 
    Categories:
da: 
    Kategorier:

en: 
    Comment:
da: 
    Kommentar:

en: 
    Delivery Label:
da: 
    Pakkeseddel:

en: 
    E-mail:
da: 
    E-post:

en: 
    E-mail:
da: 
    E-post:

en: 
    Geo Location:
da: 
    Geogr. lokation:

en: 
    Mailer:
da: 
    E-post program:

en: 
    Name:
da: 
    Navn:

en: 
    Public Key:
da: 
    Offentlig nøgle:

en: 
    Telephone:
da: 
    Telefon:

en: 
    Telephones:
da: 
    Telefoner:

en: 
    Time Zone:
da: 
    Tidszone:

en: 
    Title:
da: 
    Titel:

en: 
    Unique String:
da: 
    Unik streng:

en:  changed. Save?
da:  ændret. Gem?

en:  seconds
da:  sekunder

en: (C) 1998 the Free Software Foundation
da: © 1998 Free Software Foundation

en: 12-hour (AM/PM)
da: 12 timer (AM/PM)

en: 1st
da: 1.

en: 24-hour
da: 24 timer

en: 2nd
da: 2.

en: 3rd
da: 3.

en: 4th
da: 4.

en: 5th
da: 5.

en: A new Gnomecard could not be spawned. Maybe it is not in your path.
da: Et nyt Gnomekort kunne ikke oprettes. Måske er det ikke i din sti.

en: Add
da: Tilføj

en: Add a category
da: Tilføj en kategori

en: Add a category to the list of selected categories
da: Tilføj en kategori til listen over valgte kategorier

en: Add exception
da: Tilføj undtagelse

en: Add the contents of another card file
da: Tilføj indholdet af en anden kortfil

en: Add to-do item...
da: Tilføj opgavenote...

en: Add...
da: Tilføj...

en: Address Conduit Options
da: Alternativer for adressekomponent

en: Address Conduit State
da: Tilstand for adressekomponent

en: Address List:
da: Adresseliste:

en: Address data:
da: Adressedata:

en: Address:
da: Adresse:

en: Addresses
da: Adresser

en: Alarm Properties
da: Alarmegenskaber

en: Alarms
da: Alarmer

en: All day event
da: Varer hele dagen

en: An error occured when trying to fetch
    pilot list from the gnome-pilot daemon
da: En fejl opstod under forsøg på at skaffe
    pilotliste fra gnome-pilot dæmonen

en: An event's end time must be later than its start time.
da: En hændelses stoptidspunkt skal være senere end startstidspunktet.

en: Append GnomeCard File
da: Tilføj GnomeKort-fil

en: Appointment
da: Aftale

en: Appointments:
da: Aftaler:

en: Audio
da: Lyd

en: Audio alarms timeout after
da: Lydalarm stopper efter

en: Available
da: Tilgængelige

en: Beep on display alarms
da: Bip ved skærmalarmer

en: Birthdate:
da: Fødselsdato:

en: By Card Name
da: Efter kortnavn

en: By E-mail
da: Efter epost

en: By Last Name
da: Efter efternavn

en: By Name
da: Efter navn

en: By Organization
da: Efter organisation

en: Calendar holds %d entries
da: Kalenderen har %d poster

en: Can not bind to device %s
da: Kan ikke binde til enhed %s

en: Can not create Pilot socket
da: Kan ikke oprette pilot-sokkel

en: Car
da: Bil

en: Card
da: Kort

en: Card Name
da: Kortnavn

en: Card:
da: Kort:

en: Case Sensitive
da: Forskel på små og store bogstaver

en: Categories
da: Kategorier

en: Categories:
da: Kategorier:

en: Category selection
da: Kategorivalg

en: Cellular
da: Mobiltlf.

en: Change current card
da: Ændr nuværende kort

en: Change selected
da: Ændr det valgte

en: Church
da: Kirke

en: City:
da: By:

en: Classification
da: Klassifikation

en: Colors
da: Farver

en: Colors for display
da: Skærmfarver

en: Column Display
da: Kolonneudseende

en: Comment:
da: Kommentar:

en: Conduit state
da: Forbindelsestilstand

en: Confidential
da: Fortrolig

en: Configuration utility for the address conduit.
    The address conduit syncronizes addresses from the pilot with GnomeCard file on the local host
da: Konfigurationsværktøj for adressekomponenten.
    Adressekomponenten synkroniserer adresser fra piloten med GnomeCard-filer på den lokale vært

en: Configuration utility for the calendar conduit.
da: Konfigurationsværktøj for kalenderforbindelsen.

en: Copy From Pilot
da: Kopiér fra pilot

en: Copy To Pilot
da: Kopiér til pilot

en: Could not create object for conduit.
    Perhaps the conduit isn't properly installed ?
da: Kunne ikke oprette objekt for forbindelse.
    Måske er forbindelsen ikke installeret ordentligt ?

en: Could not open DatebookDB on the Pilot
da: Kunne ikke åbne DatebookDB på piloten

en: Could not read pilot's DateBook application block
da: Kunne ikke læse pilotens DateBook applikationsblok

en: Could not start gnomecal server
da: Kunne ikke starte gnomecaltjener

en: Country:
da: Land:

en: Create a new appointment
da: Opretter en ny aftale

en: Create a new appointment for today
da: Opretter en ny aftale idag

en: Create a new calendar
da: Opret ny kalender

en: Create a new card file
da: Opret en ny kortfil

en: Create new appointment
da: Opret ny aftale

en: Create new card
da: Opret nyt kort

en: Create to-do item
da: Opret opgavenote

en: Current day's number:
da: Nummer for idag:

en: Daily
da: Daglig

en: Day
da: Dag

en: Day View
da: Vis dag

en: Day end:
da: Dag slut:

en: Day numbers:
da: Dagnumre:

en: Day range
da: Dagsvarighed

en: Day start:
da: Dag start:

en: Days
da: Dage

en: Default
da: Standard

en: Defaults
da: Standard

en: Del
da: Slet

en: Delete
da: Slet

en: Delete all occurances
da: Slet alle begivenheder

en: Delete card
da: Slet kort

en: Delete selected
da: Slet det valgte

en: Delete this appointment
da: Slet denne aftale

en: Delete this item
da: Slet denne note

en: Delete this occurance
da: Slet denne begivenhed

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Display
da: Vis

en: Displayed Columns
da: Viste kolonner

en: Domestic
da: Indenlands

en: Done
da: Færdig

en: Due Date
da: Forfaldsdato

en: Due Date:
da: Forfaldsdato:

en: E-mail data:
da: Epostdata:

en: Edit appointment
da: Redigér aftale

en: Edit card
da: Redigér kort

en: Edit this appointment...
da: Redigér denne aftale...

en: Edit this item...
da: Redigér denne note...

en: Edit to-do item
da: Redigér opgavenote

en: Edit...
da: Redigér...

en: Electronic Business Card Manager
da: Elektronisk visitkort-håndtering

en: Email
da: Epost

en: Email List:
da: Epostliste:

en: Empty days:
da: Tomme dage:

en: Enable debugging output of TYPE (alarms)
da: Slå fejlsøgnings-TYPE uddata til (alarmer)

en: Enable snoozing for
da: Slå slumreknap til for

en: End after
da: Slut efter

en: End on
da: Slut d.

en: End time:
da: Sluttid:

en: Ending date
da: Slutdato

en: Erase card
da: Slet kort

en: Error %s %s.
da: Fejl %s %s.

en: Error while communicating with calendar server
da: Fejl ved kommunikation med kalendertjener

en: Event day's number:
da: Hændelsesnummer for idag:

en: Exceptions
da: Undtagelser

en: Explanatory
da: Forklaring

en: Extended:
da: Udvidet:

en: Failed to get a connection from the Pilot device
da: Kunne ikke få forbindelse med pilot-enheden

en: File %s has changed since it was loaded
    Continue?
da: Filen %s er ændret siden den blev indlæst
    Fortsæt?

en: File As:
da: Arkivér som:

en: File not found
da: Filen ikke fundet

en: File to load calendar from
da: Hvilken fil kalenderen skal indlæses fra

en: Filename
da: Filnavn

en: Find
da: Søg

en: Find Backwards
da: Søg baglæns

en: Find Card
da: Find kort

en: Find:
da: Søg:

en: First
da: Første

en: First Name
da: Fornavn

en: First card
da: Første kort

en: First:
da: Første:

en: Fri
da: fre

en: Friday
da: fredag

en: Friends
da: Venner

en: Full Name
da: Fulde navn

en: General
da: Generelt

en: Geographic Position
da: Geografisk placering

en: Geographical
da: Geografisk

en: Geometry for starting up
da: Begyndelsesstørrelse

en: Gnome Calendar
da: Gnome Kalender

en: GnomeCalendar Conduit
da: GNOME kalender-forbindelse

en: GnomeCard
da: GnomeKort

en: GnomeCard File:
da: Gnomekort fil:

en: GnomeCard: %s
da: GnomeKort: %s

en: Go
da: Gå til

en: Go back in time
da: Gå tilbage i tiden

en: Go forward in time
da: Gå frem i tiden

en: Go to
da: Gå til

en: Go to a specific date
da: Gå til en angivet dato

en: Go to date
da: Gå til dato

en: Go to present time
da: Gå til nutiden

en: Go to today
da: Gå til idag

en: Gpilotd address conduit
da: Gpilotd adressekomponent

en: Headings:
da: Overskrifter:

en: Highlight items due today
da: Fremhæv aftaler idag:

en: Highlight not yet due items
da: Fremhæv fremtidige aftaler

en: Highlight overdue items
da: Fremhæv overskredne aftaler

en: Highlighted day:
da: Fremhævet dag:

en: Home
da: Hjemme

en: Hour
da: Time

en: Hours
da: Timer

en: Housekeeping
da: Husholdning

en: Identity
da: Identitet

en: If used, starts in iconic mode
da: Hvis brugt, start som ikon

en: If you want to debug the attributes on records
da: Hvis du vil fejltjekke posternes attributter

en: International
da: Udenlands

en: Item Comments:
da: Notekommentarer:

en: Jump to this _day
da: Spring til denne _dag

en: Jump to this _month
da: Spring til denne _måned

en: Jump to this _week
da: Spring til denne _uge

en: Jump to this _year
da: Spring til dette å_r

en: Last
da: Sidste

en: Last Name
da: Efternavn

en: Last card
da: Sidste kort

en: Last:
da: Sidste:

en: Layout
da: Udseende

en: Load the user calendar
da: Indlæs brugerkalenderen

en: Love
da: Elskov

en: Mail
da: Post

en: Mail to:
da: Send til:

en: Make this appointment movable
da: Gør denne aftale flytbar

en: Meeting
da: Møde

en: Merge From Pilot
da: Sammenflet fra pilot

en: Merge To Pilot
da: Sammenflet til pilot

en: Message Recorder
da: Beskedoptager

en: Middle Name
da: Mellemnavn

en: Middle:
da: Mellem:

en: Minute
da: Minut

en: Minutes
da: Minutter

en: Modify
da: Ændr

en: Mon
da: man

en: Monday
da: mandag

en: Money
da: Penge

en: Month View
da: Vis måned

en: Monthly
da: Månedlig

en: Music
da: Musik

en: Name
da: Navn

en: Name:
da: Navn:

en: Network
da: Netværk

en: New
da: Ny

en: New appointment for _today...
da: Ny aftale _idag...

en: New appointment...
da: Ny aftale...

en: Next
da: Næste

en: Next card
da: Næste kort

en: No Card Name
da: Intet kortnavn

en: No Card Name.
da: Intet kortnavn.

en: No appointments for this day
da: Ingen aftaler på denne dag

en: No description
da: Ingen beskrivelse

en: No filename specified. Please run address conduit capplet first.
da: Intet filnavn opgivet. Venligst kør adressekomponent-cappleten først.

en: No matching record found.
da: Ingen matchende optegnelse fundet.

en: No pilot configured, please choose the
    'Pilot Link Properties' capplet first.
da: Ingen pilot indstillet, vælg venligst
    'Pilotlænkeegenskaber'-kappletten først.

en: None
da: Ingen

en: Not connected to the gnome-pilot daemon
da: Ikke forbundet til gnome-pilot dæmonen

en: Number:
da: Nummer:

en: Only syncs from desktop to pilot
da: Synk kun fra skrivebord til pilot

en: Only syncs from pilot to desktop
da: Synk kun fra pilot til skrivebord

en: Open
da: Åbn

en: Open GnomeCard File
da: Åbn GnomeKort-fil

en: Open _Default
da: Åbn stan_dard

en: Open calendar
da: Åbn kalender

en: Open file
da: Åbn fil

en: Open secret entries
da: Åbn hemmelige opføringer

en: Open the default file
da: Åbn standardfilen

en: Organization
da: Organisation

en: Outline:
da: Oversigt:

en: Owner:
da: Ejer:

en: Paperwork
da: Papirarbejde

en: Parcel
da: Pakke

en: Phone
da: Telefon

en: Phone List:
da: Telefonliste:

en: Please select categories for the current item
da: Vælg venligst kategorier for nuværende post

en: Please select the date you want to go to.
    When you click on a day, you will be taken
    to that date.
da: Vælg venligst den dato du vil se.
    Når du klikker på en dato, går du til
    den dato.

en: Please select the start and end hours you want
    to be displayed in the day view and week view.
    Times outside this range will not be displayed
    by default.
da: Vælg venligst de start og slut timer du ønsker
    skal vises i dags- og ugevisning. Timer udenfor
    det omfang vil ikke blive vist som standard.

en: Possible Columns
da: Mulige kolonner

en: Post Office:
da: Postkontor:

en: Postal Box
da: Postboks

en: Postal Code:
da: Postnummer:

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Preferred
da: Foretrukket

en: Prefix
da: Præfiks

en: Prefix:
da: Præfiks:

en: Prev
da: Forrige

en: Previous card
da: Forrige kort

en: Priority
da: Prioritet

en: Priority:
da: Prioritet:

en: Private
da: Privat

en: Public
da: Offentlig

en: Public Key:
da: Offentlig nøgle:

en: Reached %s record.
    Continue from the %s one?
da: Nået %s optegnelse.
    Fortsæt fra den %s?

en: Recur on the
da: Gentag den

en: Recurrence
da: Gentagelse

en: Recurrence rule
da: Gentagelsesregel

en: Relatives
da: Slægtninge

en: Reminder of your appointment at
da: Husk din aftale kl.

en: Remove
da: Fjern

en: Remove a category
da: Fjern en kategori

en: Remove a category from  the list of selected categories
da: Fjern en kategori fra listen over valgte kategorier

en: Repeat forever
da: Gentag for evigt

en: Run program:
da: Kør program:

en: Sat
da: lør

en: Saturday
da: lørdag

en: Save
da: Gem

en: Save GnomeCard File As...
da: Gem GnomeKort-fil som...

en: Save calendar
da: Gem kalender

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: School
da: Skole

en: Search card
da: Søg i kort

en: Second
da: Sekund

en: Seconds
da: Sekunder

en: Security
da: Sikkerhed

en: Select program to run at alarm time
da: Vælg program, der skal køres ved alarmtidspunktet

en: Selected
da: Valgt

en: Set sort criteria
da: Vælg sorteringskriterium

en: Shopping
da: Indkøb

en: Show TO-DO items and quit
da: Vis OPGAVE-noter og afslut

en: Show events and quit
da: Vis begivenheder og afslut

en: Show on TODO List:
da: Vis på opgaveliste:

en: Snooze
da: Slumre

en: Sort
da: Sortér

en: Specifies ending date [for --events]
da: Angiver slutdato [til --events]

en: Specifies start date [for --events]
da: Angiver startdato [til --events]

en: Specifies the port on which the Pilot is
da: Angiver hvilken port piloten er på

en: Start time:
da: Starttid:

en: Street:
da: Vejnavn:

en: Suffix
da: Suffiks

en: Suffix:
da: Suffiks

en: Summary
da: Sammendrag

en: Summary:
da: Sammendrag:

en: Sun
da: søn

en: Sunday
da: søndag

en: Synced DateBook from Pilot to GnomeCal
da: Synk'ede DateBook fra pilot til GnomeCal

en: Synchronize
da: Synkronisér

en: Synchronize Action
da: Synkronisér handling

en: Syncing with the pilot...
da: Synkroniserer med pilot...

en: Take from Name
da: Tag fra navn

en: Telephone data:
da: Telefondata:

en: The GNOME personal calendar and schedule manager.
da: GNOME personlig planlægnings- og aftalekalender.

en: The default file
da: Standardfilen

en: The startup view mode (dayview, weekview, monthview, yearview)
da: Begyndelsesvisning (efter dag, uge, måned, år)

en: There are cards which are currently being modified.
    Finish any pending modifications and try again.
da: Nogle kort er lige nu ved at blive modificeret.
    Gør modificeringerne færdige og prøv igen.

en: Thu
da: tor

en: Thursday
da: torsdag

en: Time
da: Tid

en: Time Left
da: Tid tilbage

en: Time Until Due
da: Forfaldstid

en: Time Zone
da: Tidszone

en: Time display
da: Tidsvisning

en: Time format
da: Tidsformat

en: Title
da: Titel

en: Title:
da: Titel:

en: To Do List
da: Opgaveliste

en: To Do List Properties
da: Opgavelisteegenskaber

en: To Do List style options:
da: Opgavelistestilindstillinger:

en: To-Do item that is due today:
da: Opgave der skal gøres idag:

en: To-Do item that is not yet due:
da: Opgave der ligger i fremtiden:

en: To-Do item that is overdue:
da: Opgave der er over tiden:

en: To-do list
da: Opgaveliste

en: Today
da: Idag

en: Toggle Card View
da: Kortvisning til/fra

en: Toggle Tree View
da: Trævisning til/fra

en: Travel
da: Rejser

en: Tree
da: Træ

en: Tue
da: tir

en: Tuesday
da: tirsdag

en: Unable to open DatebookDB
da: Kunne ikke åbne DatebookDB

en: Unable to open file: %s
da: Kunne ikke åbne fil: %s

en: Web Page
da: Hjemmeside

en: Web Page:
da: Web-side:

en: Wed
da: ons

en: Wednesday
da: onsdag

en: Week
da: Uge

en: Week View
da: Vis uge

en: Weekly
da: Ugentlig

en: Weeks
da: Uger

en: Weeks start on
da: Uger starter på

en: Work
da: Arbejde

en: Year View
da: Vis år

en: Year:
da: År:

en: Yearly
da: Årlig

en: _Append...
da: _Tilføj...

en: _New appointment in this day...
da: _Ny aftale på denne dag...

en: _New appointment...
da: _Ny aftale...

en: _New calendar
da: _Ny kalender

en: ago
da: siden

en: d_Every
da: d_Hver

en: day
da: dag

en: day(s)
da: . dag

en: eighth
da: ottende

en: eleventh
da: elvte

en: february
da: februar

en: fifth
da: femte

en: first
da: første

en: fortnight
da: 14 dage

en: fourth
da: fjerde

en: friday
da: fredag

en: h
da: t

en: hour
da: time

en: hrs.
da: tim.

en: january
da: januar

en: july
da: juli

en: june
da: juni

en: last
da: sidste

en: lat,
da: læng.

en: lon.
da: bred.

en: m_Every
da: m_Hver

en: march
da: marts

en: may
da: maj

en: mins.
da: min.

en: minute
da: minut

en: monday
da: mandag

en: month
da: måned

en: month(s)
da: . måned

en: next
da: næste

en: ninth
da: niende

en: now
da: nu

en: occurrence(s)
da: begivenhed(er)

en: october
da: oktober

en: pi_accept failed
da: pi_accept fejlede

en: saturday
da: lørdag

en: sec
da: sek

en: second
da: sekund

en: seventh
da: syvende

en: sixth
da: sjette

en: sunday
da: søndag

en: tenth
da: tiende

en: th day of the month
da: . dag i måneden

en: the default file
da: standardfilen

en: third
da: tredje

en: this
da: denne

en: thur
da: tor

en: thurs
da: tors

en: thursday
da: torsdag

en: today
da: idag

en: tomorrow
da: i morgen

en: tues
da: tirs

en: tuesday
da: tirsdag

en: twelfth
da: tolvte

en: w_Every
da: w_Hver

en: wednes
da: ons

en: wednesday
da: onsdag

en: week
da: uge

en: week(s)
da: . uge

en: y_Every
da: y_Hvert

en: year
da: år

en: year(s)
da: . år

en: yesterday
da: i går
