gnome-applets 1.4.0.4 - en to da translation catalogue (1020 entries)

en:    Macro %.2d:
da:    Makro %.2d:

en:   -n, --noX     Allow to run without X server
da:   -n, --noX     Tillad kørsel uden en X-server

en:  (C) 1997-1998 The Free Software Foundation
da: © 1997-1998 Free Software Foundation

en:  Clear
da:  Ryd

en:  GO
da:  Kør

en:  URL Activation
da:  Adresseaktivering

en:  URL History
da: Adressehistorik

en:  mounted
da:  monteret

en:  not mounted
da:  ikke monteret

en: " reported:
da: " rapporterede:

en: "Clear" button on top?
da: Anbring "Ryd"-knappen øverst

en: %#.1fMb received / %#.1fMb sent / time: %.1d:%.2d
da: %#.1fMb modtaget, %#.1fMb sendt, tid: %.1d:%.2d

en: %a, %b %d
da: %A, %d. %B

en: %a, %b %d / %H:%M
da: %A d. %d. %B kl. %H:%M

en: %d. %b
da: %d. %B

en: %m-%d-%Y %H:%M:%S
da: %d/%m-%Y %H:%M:%S

en: (C) 1998 the Free Software Foundation
da: © 1998 Free Software Foundation

en: (C) 1998-2000
da: © 1998-2000

en: (C) 1998-2000 Free Software Foundation
da: © 1998-2000 Free Software Foundation

en: (C) 1999
da: © 1999

en: (C) 1999 John Ellis
da: © 1999 John Ellis

en: (C) 1999 The Free Software Foundation
da: © 1999 Free Software Foundation

en: (C) 1999 the Free Software Foundation
da: © 1999 Free Software Foundation

en: (C) 2000
da: © 2000

en: (C) 2000 John Ellis
da: © 2000 John Ellis

en: (C) 2000 the Free Software Foundation
da: © 2000 Free Software Foundation

en: (No
da: (Ingen

en: (These settings do not take effect until a refresh)
da: (disse indstillinger virker først efter genopfriskning)

en: (This'll chug loads of CPU, but will prevent compressing the image twice if a
    lossy file format is used)
    Don't use this if you're using a lossless compression format, or if you cherish
    speed and don't mind imperfection in your thumbnails.
da: Dette sluger meget processorkraft, men forhindrer at billedet
    komprimeres to gange ved et format der taber billedinformation.
    
    Brug ikke dette hvis du benytter et tabsfrit kompressionsformat, eller
    hvis du sætter pris på hurtighed og ikke bekymrer dig om mindre fejl i
    miniaturerne.

en: (c) 1997 The Free Software Foundation
da: © 1997 Free Software Foundation

en: (c) 1997 the Free Software Foundation
da: © 1997 Free Software Fundation

en: (c) 1998 The Free Software Foundation
da: © 1998 Free Software Foundation

en: + Color
da: Positiv farve

en: - Color
da: Negativ farve

en: A complete waste of perfectly good CPU cycles.
da: Et komplet spild af gode processorkræfter.

en: A cursor position reporting applet.
    = Clicking mouse button 1 grabs the cursor.
    = Dragging with mouse button 1 held down shows the size of the region.
da: Rapporterer positionen af musen. Et klik med knap 1 skifter markør mens træk med samme knap holdt nede viser størrelsen af regionen.

en: A goofy little xeyes clone for the GNOME panel.
da: En fjollet lille xeyes-klon til panelet.

en: A stock ticker-like applet
da: Virker som en fjernskriver

en: A ticker to display various information and statistics.
da: Et fjernskriverlignende panelprogram til at vise diverse information og statistikker.

en: A useful little screengrabber.
    The left/top button allows you to grab either:
    a window (click to select which one)
    or an area (click and drag to select a rectangle.)
    The right/bottom button will grab the entire desktop.
    Share and Enjoy ;)
da: Nyttig til at tage et aftryk af skærmen. Venstre/øverste knap lader dig tage et aftryk af enten et vindue (klik for at vælge hvilket) eller et område (klik og træk for at vælge et rektangel). Højre/nederste knap lader dig tage et aftryk af hele arbejdsområdet. Del og nyd ;)

en: AC-Off Battery Color:
da: Vekselspænding slukket-batterifarve:

en: AC-On Battery Color:
da: Vekselspænding tændt-batterifarve:

en: APM is disabled!  Cannot read battery charge information.
da: APM er slået fra! Kan ikke læse information om batteriladning.

en: ASClock
da: Afterstep ur

en: ASClock Settings
da: Indstillinger for Afterstep ur

en: About...
da: Om...

en: Add
da: Tilføj

en: Adjust gamma
da: Justér gamma

en: Advanced
da: Avanceret

en: AfterStep Clock
da: Afterstep-ur

en: Alert options
da: Advarselsindstillinger

en: All post-processing, frill and spurious options will chug more CPU than a
    simple screenshot, due to the creation and then conversion of an intermediate
    image. Intensive operations may take some time on less spiffy CPUs.
da: Alle efterbehandlings indstillinger sluger mere processorkraft end et
    et simpelt aftryk på grund af oprettelsen og konverteringen af et
    midlertidig billede. Intensive operationer kan tage nogen tid på
    mindre moderne processorer.

en: Always blink when any mail is waiting.
da: Blink altid når post venter.

en: An analog clock similar to that in CDE panel
da: Et analogt ur i stil med det i CDE-panelet

en: An analog clock similar to that in CDE panel.
da: Et analogt ur magen til det fra CDE-panelet

en: An applet that watches your mouse.
da: Følger din mus med øjnene

en: An applet to launch URLs in a web browser, search using various web sites and have a ton of fun!
da: Et panelprogram til at starte en adresse i et Internet-surfningsprogram, søge med forskellige netsteder og more sig gevaldigt!

en: Another Clock
da: Et andet ur

en: Another Clock Applet
da: Et anden ur-panelprogram

en: Another update already in progress!
da: En ny opdatering er allerede på vej!

en: App to use for displaying screenshots:
da: Program til at fremvise billedet:

en: Appearance
da: Udseende

en: Appearance
da: Udseende

en: Applet Height:
da: Højde:

en: Applet Mode:
da: Visningsmåde:

en: Applet Width:
da: Bredde:

en: Applet height:
da: Højde:

en: Applet size
da: Størrelse

en: Applet width:
da: Bredde:

en: Architecture
da: Opbygning

en: Are you sure you want to remove this browser?
da: Er du sikker på at du vil fjerne dette surfningsprogram?

en: Armenia
da: Armenien

en: Armenian
da: Armensk

en: Articles
da: Artikler

en: Audio Mixer
da: Kontrollerer lydmixeren

en: Australia
da: Australien

en: Austria
da: Østrig

en: Automatically pick best applet size
da: Vælg automatisk den bedste størrelse

en: Automatically update every
da: Opdatér automatisk hvert

en: Automatically update every
da: Opdatér automatisk hvert

en: Awaiting connection
da: Venter på at få forbindelse

en: Background
da: Baggrund

en: Background:
da: Baggrund:

en: Basque
da: Baskisk

en: Battery Charge Messages
da: Batteriladningsmeddelelser

en: Battery Charge Monitor
da: Batteriladning

en: Battery Monitor Settings
da: Indstillinger for batteriovervåger:

en: Behavior
da: Opførsel

en: Belgium
da: Belgien

en: Big
da: Stor

en: Bits
da: Bit

en: Blinking elements in clock
da: Blinkende elementer i ur

en: Blowing dust
da: Blæsende støv

en: Blowing dust whirls
da: Blæsende støvhvirvler

en: Blowing duststorm
da: Blæsende støvstorm

en: Blowing hail
da: Hagl og blæst

en: Blowing ice crystals
da: Blæst og iskrystaller

en: Blowing ice pellets
da: Blæst og iskugler

en: Blowing precipitation
da: Blæsende nedbør

en: Blowing rainfall
da: Blæsende regnvejr

en: Blowing sand
da: Blæsende sand

en: Blowing sandstorm
da: Sandstorm og blæst

en: Blowing small hail
da: Småhagl og blæst

en: Blowing snow grains
da: Blæsende snekorn

en: Blowing snowfall
da: Sne og blæst

en: Blowing sprays
da: Blæsende byger

en: Blowing squall
da: Blæsende vindstød

en: Blowing volcanic ash
da: Blæsende vulkansk aske

en: Blur image
da: Udvisk billede

en: Blur image by what factor?
da: Udvisk billede med hvilken faktor?

en: Brazil
da: Brasilien

en: Broken clouds
da: Delvis skyet

en: Browse...
da: Gennemse...

en: Browser
da: Gennemse

en: Browser Command:
da: Browserkommando:

en: Browser Name:
da: Navn på browser:

en: Buffers
da: Buffere

en: Bulgaria
da: Bulgarien

en: Bulgarian
da: Bulgarsk

en: CD Player
da: Cd-afspiller

en: CD Player Applet
da: Cd-afspillerpanelprogram

en: CPU Load
da: Processorbelastning

en: CPU Load Applet
da: Processorbelastningspanelprogram

en: CPU Load Meter
da: Viser processorbelastning

en: CPU/MEM usage
da: Cpu-/hukommelsesforbrug

en: CPU/MEM usage meter
da: Viser processor- og hukommelsesbelastningen

en: CPU/Mem Usage Applet
da: Cpu og hukommelsesforbrugspanelprogram

en: CPULoad
da: Processorbelastning

en: Cached samples: (select to play)
da: Mellemlagrede lyde (vælg for at afspille):

en: Calm
da: Stille

en: Can't create GNotes applet!
da: Kan ikke oprette noter-panelprogrammet!

en: Can't create applet!
da: Kan ikke oprette panelprogram!

en: Can't create fifteen applet!
da: Kan ikke oprette femten-panelprogrammet!

en: Can't create life applet!
da: Kan ikke oprette livspanelprogrammet!

en: Can't create odometer applet!
da: Kan ikke oprette kilometertællerpanelprogrammet!

en: Can't parse XML. Net connection down?
da: Kan ikke fortolke XML. Er netforbindelsen nede?

en: Cannot create applet!
da: Kan ikke oprette panelprogram!

en: Cannot create directory:
    ~/.gnome/quicklaunch.
    Aborting
da: Kan ikke oprette mappen
    ~/.gnome/quicklaunch.
    Afbryder.

en: Cannot open /dev/apm; can't get data.
da: Kan ikke åbne /dev/apm; kan ikke få data.

en: Cannot open /proc/apm!  Make sure that you built APM support into your kernel.
da: Kan ikke åbne /proc/apm! Tjek om kernen er oversat med APM-understøttelse.

en: Capture WM decorations when grabbing a window
da: Medtag vinduesdekorationer når der tages et aftryk af et vindue

en: Caribic
da: Caribisk

en: Change
da: Ændring

en: Character Picker
da: Tegnvælger

en: Character Picker Settings
da: Indstillinger for tegnvælger

en: Character picker
da: Tegnvælger

en: Charcoal by what factor?
da: Trækulseffekt med hvilken faktor?

en: Check every:
da: Tjek med

en: Choose a file to tail
da: Vælg en fil at køre tail på

en: Choose a log file
da: Vælg en logfil

en: Clear
da: Ryd

en: Clear Sky
da: Klar himmel

en: Clipboard Applet
da: Klippebordspanelprogram

en: Clock
da: Ur

en: Clock Settings
da: Indstillinger for ur

en: Clock Theme
da: Ur-tema

en: Clock and Mail Notify Applet
da: Ur og posttjekpanelprogram

en: Clock and Mailcheck
da: Ur og posttjek

en: Clock color
da: Urfarver

en: ClockMail Settings
da: Indstillinger for ur og posttjek

en: Codepage
da: Tegnsæt

en: Colors
da: Farver

en: Command
da: Kommando

en: Command history
da: Kommandohistorie

en: Command line background:
da: Kommandolinjebaggrund:

en: Command line foreground:
da: Kommandolinjeforgrund:

en: Command line height:
da: Kommandolinjehøjde:

en: Compressed Quality (JPEG/MIFF/PNG mode) High: good quality/large file
da: Komprimeret kvalitet (jpeg/miff/png) - høj: god kvalitet, men stor fil

en: Conditions:
da: Forhold:

en: Configure Browser
da: Indstil surfningsprogram

en: Confirm connection
da: Bekræft etablering og brydelse af forbindelse

en: Connect command:
da: Opkoblingskommando:

en: Connect points in scope
da: Forbindelsespunkter i området

en: Connected
da: Forbundet

en: Connected streams:
da: Forbundne strømme:

en: Connecting
da: Forbindelse

en: Connection status
da: Forbindelsesstatus

en: Continent/City
da: Kontinent/by

en: Copyright (C) 1998
da: Copyright © 1998

en: Copyright (C) 1998-1999
da: Copyright © 1999-1999

en: Copyright (C) 1999
da: Copyright © 1999

en: Copyright (C) 1999 Dave Camp
da: Copyright © 1999 Dave Camp

en: Copyright (C) 1999 Tom Gilbert
da: Copyright © 1999 Tom Gilbert

en: Copyright (C) The Free Software Foundation
da: Copyright © Free Software Foundation

en: Copyright (c)1999 by S. Papadimitriou
da: Copyright © 1999 S. Papadimitriou

en: Core Dump Module
da: Core-dump-modul

en: Core dump catcher
da: Core-dump-fanger

en: Core dump information (Tick-a-Stat)
da: Core-dump-information (Fjernskriverstatus)

en: Core dump module (Tick-A-Stat)
da: Core-dump-modul (Fjernskriverstatus)

en: Could not allocate space for graph values
da: Kunne ikke afsætte plads til grafværdierne

en: Could not dup() APM file descriptor: %s
da: Kunne ikke duplikere APM-fildeskriptor: %s

en: Couldn't open mixer device %s
da: Kunne ikke åbne mixerenhed %s

en: Country
da: Land

en: Create Charcoal Effect
da: Tilføj trækulseffekt

en: Create Painted Effect
da: Lav penseleffekt

en: Create frame around image
da: Lav ramme rundt om billede

en: Create monochrome image
da: Opret monokromt billede

en: Create sticky notes on your screen.
da: Klistrer din skærm til med gule huskesedler.

en: Create thumbnail of image too
da: Lav også miniature af billede

en: Creating user directory: %s
da: Opretter brugermappe: %s

en: Current conditions
da: Nuværende forhold

en: Custom
da: Selvvalgt

en: Custom icon for mounted:
da: Selvvalgt ikon for monteret:

en: Custom icon for not mounted:
da: Selvvalgt ikon for afmonteret:

en: Default Height
da: Standard-højde

en: Default List
da: Selvvalgt liste

en: Default Properties...
da: Standardegenskaber...

en: Default Width
da: Standard-bredde

en: Default character list:
da: Selvvalgt tegnliste:

en: Delay (seconds) before taking shot (only for entire desktop shots)
da: Forsinkelse (sek.) før aftrykket tages (kun for aftryk af hele arbejdsområdet)

en: Delay between articles (10 = 1 sec):
da: Forsinkelse mellem artikler (10 = 1 sek):

en: Delay when wrapping text:
da: Forsinkelse ved tekstombrydning:

en: Delete
da: Slet

en: Delete Note
da: Slet note

en: Delete launcher
da: Slet genvej

en: Despeckle Image (reduce spots)
da: Pletrensning (reducerer pletter)

en: Detailed Forecast
da: Detaljeret prognose

en: Detailed forecast not available for this location.
    Please try the state forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
da: Detaljerede vejrudsigter er ikke tilgængelige for dette sted.
    Prøv venligst den nationale vejrudsigt (bemærk at
    IWIN-vejrudsigter kun er tilgængelige for byer i USA).

en: Device:
da: Enhed:

en: Dew point:
da: Dugpunkt:

en: Digits number
da: Antal cifre

en: Directory to save images in:
da: Mappe at gemme billeder i:

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Disconnect command:
da: Frakoblingskommando:

en: Disk Usage
da: Diskforbrug

en: Disk Usage Applet
da: Diskforbrugspanelprogram

en: Disk usage meter
da: Viser hvor meget harddiskplads der er ledigt

en: Diskusage Settings
da: Indstillinger for diskforbrug

en: Display
da: Vis

en: Display "Clear" button
da: Vis "Ryd"-knappen

en: Display "launch new window" option
da: Vis "Åben nyt vindue"-valgmuligheden

en: Display GO Button
da: Vis "Kør"-knappen

en: Display Spurious Options (I got carried away)
da: Vis forfalskningsindstillinger

en: Display arrows instead of -/+
da: Vis pile i stedet for +/-

en: Display only symbols and price
da: Vis kun symboler og pris

en: Display time in 12 hour format (AM/PM)
da: Vis tiden i 12-timers format (AM/PM)

en: Display time relative to GMT (Greenwich Mean Time):
da: Vis tid i forhold til GMT (Greenwich Mean Time):

en: Displays new mail and time
da: Viser klokken og om der er kommet ny e-post

en: Displays the time in binary representation
da: Viser klokkeslettet i binær repræsentation

en: Do you want to connect?
da: Vil du etablere forbindelse?

en: Don't know how to make a launcher out of: '%s'
da: Ved ikke hvordan en genvej kan laves ud fra '%s'

en: Down
da: Ned

en: Drifting drizzle
da: Drivende støvregn

en: Drifting dust
da: Drivende støv

en: Drifting dust whirls
da: Drivende støvhvirvler

en: Drifting duststorm
da: Drivende støvstorm

en: Drifting fog
da: Drivende tåge

en: Drifting funnel cloud
da: Drivende skorstenssky

en: Drifting hail
da: Drivende hagl

en: Drifting haze
da: Drivende dis

en: Drifting ice crystals
da: Drivende iskrystaller

en: Drifting ice pellets
da: Drivende iskugler

en: Drifting mist
da: Drivende dis

en: Drifting precipitation
da: Drivende nedbør

en: Drifting rain
da: Drivende regn

en: Drifting sand
da: Drivende sand

en: Drifting sandstorm
da: Drivende sandstorm

en: Drifting small hail
da: Drivende småhagl

en: Drifting smoke
da: Drivende røg

en: Drifting snow
da: Drivende snevejr

en: Drifting snow grains
da: Drivende snekorn

en: Drifting sprays
da: Drivende byger

en: Drifting squall
da: Drivende vindstød

en: Drifting tornado
da: Drivende tornado

en: Drifting volcanic ash
da: Drivende vulkansk aske

en: Drive Mount
da: Drevmontering

en: Drive Mount Applet
da: Drevmonteringspanelprogram

en: Drive Mount Applet Properties
da: Indstillinger for drevmonteringspanelprogram

en: Drivemount command failed.
    "
da: Drevmonteringskommandoen mislykkedes.
    "

en: Drizzle
da: Støvregn

en: Drizzle in the vicinity
da: Støvregn i nærheden

en: Dust
da: Støv

en: Dust in the vicinity
da: Støv i nærheden

en: Dust whirls
da: Støvhvirvler

en: Dust whirls in the vicinity
da: Støvhvirvler i nærheden

en: Duststorm
da: Støvstorm

en: Duststorm in the vicinity
da: Støvstorm i nærheden

en: Dutch
da: Hollandsk

en: ESD host to monitor:
da: ESD-vært at overvåge:

en: East
da: Øst

en: East - NorthEast
da: Øst-nordøst

en: East - Southeast
da: Øst-sydøst

en: Edit
da: Redigér

en: Edit keymap
da: Redigér tastaturudlægning

en: Eject
da: Skub ud

en: Eject on unmount
da: Skub ud ved afmontering

en: Emboss image
da: Udskær billedet

en: Enable Full-Charge Notification
da: Annoncér når batteriet er fuldt opladet

en: Enable Low Battery Warning
da: Advar ved lav ladning

en: Enable detailed forecast
da: Aktivér detaljeret prognose

en: Enable logging of events
da: Benyt log over hændelser

en: Enable radar map
da: Aktivér radarkort

en: Enable scroll buttons
da: Vis rulleknapper

en: Enable this module
da: Brug dette modul

en: Enabled
da: Aktiveret

en: English
da: Engelsk

en: Enhance image (reduce noise)
da: Forbedr billede (reducerer støj)

en: Enter symbols delimited with "+" in the box below.
da: Indtast symboler adskilt med '+' i boksen nedenunder.

en: Equalize image (Perform histogram equalization)
da: Udjævn billedet (udfører histogramudjævning)

en: Error querying battery charge.
    
    Make sure that your kernel was built with APM support.
da: En fejl opstod ved batteriladningsforespørgsel.
    
    Tjek at din kerne er bygget med APM-understøttelse.

en: Event Log
da: Hændelseslog

en: Event log...
da: Hændelseslog...

en: Failed to get IWIN forecast data.
da: Kunne ikke få IWIN udsigtsdata.

en: Failed to get METAR data.
da: Kunne ikke få METAR data.

en: Failed to get Met Office forecast data.
da: Kunne ikke få Met Office udsigtsdata.

en: Failed to get radar map image.
da: Kunne ikke få radarkortbillede.

en: Few clouds
da: Få skyer

en: Few ice crystals
da: Få iskrystaller

en: Few ice pellets
da: Få iskugler

en: Fifteen
da: Femten

en: Fifteen cells game
da: Femten stykker

en: Fifteen sliding pieces
da: Femten glidende stykker

en: File '%s' does not exist
da: Filen '%s' eksisterer ikke

en: File System Changed!
da: Filsystemet er ændret!

en: File Systems
da: Filsystemer

en: File Tail Module
da: Filslutnings-modul

en: File tail for
da: Filslutning for

en: File tail information (Tick-a-Stat)
da: Vis information om filslutning (Fjernskriverstatus)

en: File tail view file (Tick-a-Stat)
da: Vis slutning af en fil med tail (Fjernskriverstatus)

en: File tailer
da: Filslutning

en: Files, Apps
da: Gemning

en: Filetype is determined from filename suffix.
    Default filetype (if no extension or unrecognised extension) is miff.
    Recognised suffixes are:
    jpg, jpeg, bmp, cgm, cmyk, dib, eps, fig, fpx, gif, ico, map, miff, pcx,
    pict, pix, png, pnm, ppm, psd, rgb, rgba, rla, rle, tiff, tga, xbm, xpm,
    and several obscure ones. Try your luck with something interesting!
    Eg .html for a client-side image map. You'll get a .gif, .html, and a .shtml
    
    Recommendations:
    Small file, pretty good quality:   jpg, 75% quality
    Slightly larger file but lossless: png, as much compression as you like.
    - compressing pngs takes longer at higher ratios, but is still lossless
da: Filtypen afgøres af endelsen på filen - hvis ingen er angivet eller
    typen er ukendt, benyttes MIFF.
    
    Kendte endelser er: jpg, jpeg, bmp, cgm, cmyk, dib, eps, fig, fpx,
    gif, ico, map, miff, pcx, pict, pix, png, pnm, ppm, psd, rgb, rgba,
    rla, rle, tiff, tga, xbm, xpm, samt adskillige mærkværdige typer. Prøv
    dig frem og se hvad der sker! F.eks. .html for et klient-billedkort
    som giver en .gif, .html og en .shtml-fil.
    
    For lille fil med rimelig god kvalitet, prøv jpg, 75% kvalitet. For
    lidt større fil, men uden tab prøv png med så meget komprimering som
    du ønsker - billedet vil stadig være tabsfrit; det tager blot lidt
    længere tid at gemme.

en: Find Edges in Image
da: Forstærk kanter i billede

en: Find edges by what factor?
da: Forstærk kanter med hvilken faktor?

en: Flag
    Pixmap
da: Flag
    Billede

en: Flag and Label
da: Flag og etiket

en: Floppy
da: Diskette

en: Fog
da: Tåge

en: Fog in the vicinity
da: Tåge i nærheden

en: Fog with wind
da: Tåge og blæst

en: Follow panel size
da: Følg panelstørrelse

en: Font:
da: Skrifttype:

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Forecast
da: Prognose

en: Foreground
da: Forgrund

en: Frame Width (pixels)
da: Rammebredde (billedpunkter)

en: France
da: Frankrig

en: Frederic Devernay <devernay@istar.fr>
da: Frédéric Devernay <devernay@istar.fr>

en: Free
da: Ledig

en: Free Diskspace:
da: Ledig diskplads:

en: Freezing drizzle
da: Støvregn og frost

en: Freezing duststorm
da: Støvstorm og frost

en: Freezing fog
da: Tåge og frost

en: Freezing hail
da: Hagl og frost

en: Freezing haze
da: Frysende dis

en: Freezing ice crystals
da: Frysende iskrystaller

en: Freezing ice pellets
da: Frysende iskugler

en: Freezing mist
da: Dis og frost

en: Freezing precipitation
da: Nedbør og frost

en: Freezing rain
da: Regn og frost

en: Freezing sandstorm
da: Sandstorm og frost

en: Freezing small hail
da: Småhagl og frost

en: Freezing snow
da: Sne og frost

en: Freezing snow grains
da: frysende snekorn

en: Freezing sprays
da: Frysende byger

en: Freezing squall
da: Frysende vindstød

en: Freezing tornado
da: Tornado og frost

en: Freezing volcanic ash
da: Vulkansk aske og frost

en: French
da: Fransk

en: Frills
da: Diverse

en: Funnel cloud
da: Skorstenssky

en: Funnel cloud in the vicinity
da: Skorstenssky i nærheden

en: Funnel cloud w/ wind
da: Blæst og skorstenssky

en: GKB
da: Tastaturomskifter

en: GKB Home Page (http://projects.gnome.hu/gkb)
da: Programmets hjemmeside (http://projects.gnome.hu/gkb)

en: GKB Keyboard Switcher
da: Tastaturomskifter

en: GKB Properties
da: Indstillinger for tastaturomskifter

en: GKB, the Gnome Keyboard Layout Switcher Applet
da: Skifter mellem forskelle tastaturopsætninger

en: GNOME Stock Ticker
da: Børsnoteringer

en: GNOME Stock Ticker Panel Applet
da: Fjernskriverpanelprogram til at vise børsnoteringer

en: GNOME Weather
da: Vejret

en: GNOME Weather Properties
da: Indstillinger for vejret

en: GNOME weather monitor applet
da: Vejret

en: GNOME weather monitor applet.
    Web: http://gweather.dhs.org/
da: Vejrovervågningsprogram.
    Netadresse: http://gweather.dhs.org/

en: GNotes Settings
da: Indstillinger for noter

en: GNotes!
da: Noter

en: Game of Life
da: Livets spil

en: Gamma value
da: Gammaværdi

en: General
da: Generelt

en: Georgia
da: Georgien

en: Georgian
da: Georgisk

en: German
da: Tysk

en: Germany
da: Tyskland

en: Give audio feedback using the keyboard bell
da: Giv lydfeedback med tastaturbip

en: Gnome Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
da: Applet til at vælge specielle tegn der ikke findes på dit tastatur. Udgivet under GNU General Public Licence.

en: Gnome Stock Ticker Properties
da: Indstillinger for børsnoteringer

en: Gnome panel applet for copying and retrieving selections with a history list. Released under GNU General Public Licence.
da: Applet til at kopiere og hente markeringer med en historikliste. Udgivet under GNU General Public Licence.

en: Grab a shot of a specific window or area
da: Tag et aftryk af et specifikt vindue eller areal

en: Grab a shot of your entire desktop
da: Tag et aftryk af hele arbejdsområdet

en: Grab hotkey
da: Opsnap tast

en: Graph
da: Graf

en: Graph Battery Low Color:
da: Lav ladning-graffarve:

en: Graph Direction:
da: Graforientering:

en: Graph Tick Color:
da: Grafmærkernes farve:

en: Great Britain
da: Storbritannien

en: Hail
da: Hagl

en: Hail in the vicinity
da: Hagl i nærheden

en: Hail showers
da: Haglbyger

en: Hailstorm
da: Haglvejr

en: Hard Disk
da: Harddisk

en: Haze
da: Dis

en: Haze in the vicinity
da: Dis i området

en: Haze with wind
da: Dis med vind

en: Heavy drizzle
da: Tung støvregn

en: Heavy dust
da: Tungt støv

en: Heavy dust whirls
da: Tunge støvhvirvler

en: Heavy duststorm
da: Tung støvstorm

en: Heavy hail
da: Tung hagl

en: Heavy ice crystals
da: Tunge iskrystaller

en: Heavy ice pellets
da: Tunge iskugler

en: Heavy precipitation
da: Tung nedbør

en: Heavy rain
da: Kraftig regn

en: Heavy sand
da: Tung sand

en: Heavy sandstorm
da: Tung sandstorm

en: Heavy small hail
da: Tunge småhagl

en: Heavy snow
da: Kraftig sne

en: Heavy snow grains
da: Tunge snekorn

en: Heavy sprays
da: Tunge byger

en: Heavy squall
da: Tunge vindstød

en: Height:
da: Højde:

en: Help
da: Hjælp

en: Help...
da: Hjælp...

en: Hide Note
da: Skjul note

en: Hide Notes
da: Skjul noter

en: History
da: Historik

en: Hotkey for switching between layouts
da: Tast for at skifte mellem udseender

en: Hour needle color
da: Timeviserfarve

en: Humidity:
da: Fugtighed:

en: Hungarian
da: Ungarsk

en: Hungary
da: Ungarn

en: Ice crystal storm
da: Iskrystalstorm

en: Ice crystals
da: Iskrystaller

en: Ice crystals in the vicinity
da: Iskrystaller i nærheden

en: Ice pellet storm
da: Iskuglestorm

en: Ice pellets
da: Iskugler

en: Ice pellets in the vicinity
da: Iskugler i nærheden

en: Icon:
da: Ikon:

en: Idle
da: Inaktiv

en: Image filename:
da: Billedfilnavn:

en: Implode Image
da: Implodér billede

en: Implode by what factor?
da: Implodér med hvilken faktor?

en: Info and status ticker
da: Information og status tikker ind på skærmen

en: Inigo Serna <inigo@gaztelan.bi.ehu.es>
da: Iñigo Serna <inigo@gaztelan.bi.ehu.es>

en: Internal error: invalid mode in battery_set_mode
da: Intern fejl: ugyldig tilstand i battery_set_mode

en: Interval:
da: Interval

en: Invalid
da: Ugyldig

en: Invalid location chosen!
    Properties remain unchanged.
da: Ugyldig placering valgt!
    Indstillingerne forbliver uændrede.

en: Invert colours in image
da: Omvend farverne i billedet

en: JBC Binary Clock
da: Binært ur

en: Jaz Drive
da: Jaz-disk

en: Jon's Binary Clock
da: Binært ur

en: Just another clock
da: Endnu et ur, bare i AfterStep-format

en: Keymaps
da: Tastaturudlægninger

en: Label
da: Etiket

en: Language
da: Sprog

en: Launch new window
da: Åbn nyt vindue

en: Launcher Properties
da: Egenskaber for genvej

en: Launcher properties...
da: Genvejsegenskaber...

en: Left to Right
da: Venstre mod højre

en: Length
da: Længde

en: Light drizzle
da: Let støvregn

en: Light dust
da: Let støv

en: Light dust whirls
da: Lette støvhvirvler

en: Light duststorm
da: Let støvstorm

en: Light fog
da: Let tåge

en: Light funnel cloud
da: Let skorstenssky

en: Light hail
da: Let hagl

en: Light haze
da: Let dis

en: Light mist
da: Let dis

en: Light precipitation
da: Let nedbør

en: Light rain
da: Let regn

en: Light sand
da: Let sand

en: Light snow
da: Let sne

en: Light snow grains
da: Lette snekorn

en: Light sprays
da: Lette byger

en: Light squall
da: Lette vindstød

en: Light standstorm
da: Let sandstorm

en: Line (s):
da: Linje(r):

en: Line delay
da: Linjeforsinkelse

en: Load Average
da: Middelbelastning

en: Load Average Applet
da: Belastningsgennemsnitspanelprogram

en: Load Average Module
da: Modul for belastningsgrad

en: Load Average information (Tick-a-Stat)
da: Information om belastningsgrad (Fjernskriverstatus)

en: Load Graph
da: Belastningsgraf

en: Load average is at a critical point, help me!
da: Belastningsgraden er på et kritisk punkt, hjælp mig!

en: Load average monitor
da: Middelbelastningmåler

en: Load average over 1 minute
da: Belastningsgennemsnit over 1 minut

en: Load average over 15 minutes
da: Belastningsgennemsnit over 15 minutter

en: Load average over 5 minutes
da: Belastningsgennemsnit over 5 minutter

en: Load average threshhold:
da: Middelbelastningstærskel:

en: Loading headlines...
da: Indlæser overskrifter...

en: Location
da: Placering

en: Location vector needs to be 4 elements long
da: Stedvektoren skal være 4 elementer lang

en: Location:
da: Placering:

en: Log path:
da: Logplacering:

en: Low Battery Color:
da: Lav ladning-batterifarve:

en: Low Charge Threshold:
da: Tærskel for lav ladning:

en: Lower Note
da: Sænk note

en: Lower Notes
da: Sænk noter

en: MP: %s
da: Mpkt.: %s

en: Macros
da: Makroer

en: Mail
da: Post

en: Mail file:
da: Postfil:

en: Main Volume and Mute
da: Hovedlydstyrke og dæmp

en: Manager...
da: Håndtering...

en: Maximum:
da: Maksimum:

en: MemLoad
da: Hukommelsesbelastning

en: Memory Load
da: Hukommelsesbelastning

en: Memory Load Applet
da: Hukommelsesbelastningspanelprogram

en: Memory Load Meter
da: Viser hukommelsesbelastningen

en: Mini-Commander
da: Kommandobro

en: Mini-Commander Applet
da: Kommandopanelprogram

en: Mini-Commander Properties
da: Indstillinger for kommandopanelprogram

en: Minimum number of cells: (for autosize)
da: Minimum antal celler:

en: Minute needle color
da: Minutviserfarve

en: Mirror image horizontally
da: Spejlvend billedet vandret

en: Mirror image vertically
da: Spejlvend billedet lodret

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Mist
da: Dis

en: Mist in the vicinity
da: Dis i nærheden

en: Mist with wind
da: Dis og blæst

en: Mixer
da: Mixerpult

en: Mixer Applet
da: Mixerpanelprogram

en: Mixer device %s has neither volume nor PCM channels.
da: Mixer-enhed %s har hverken styrkekanal eller PCM-kanal.

en: Modem Lights
da: Modemlys

en: Modem Lights Applet
da: Modemlyspanelprogram

en: Modem Lights Settings
da: Indstillinger for modemlys

en: Modem lock file:
da: Modemlåsefil:

en: Modem options
da: Modemindstillinger

en: Moderate drizzle
da: Moderat støvregn

en: Moderate dust
da: Moderat støv

en: Moderate dust whirls
da: Moderate støvhvirvler

en: Moderate duststorm
da: Moderat støvstorm

en: Moderate fog
da: Moderat tåge

en: Moderate funnel cloud
da: Moderat skorstenssky

en: Moderate hail
da: Moderat hagl

en: Moderate haze
da: Moderat dis

en: Moderate ice crystals
da: Moderate iskrystaller

en: Moderate ice pellets
da: Moderate iskugler

en: Moderate mist
da: Moderat dis

en: Moderate precipitation
da: Moderat nedbør

en: Moderate rain
da: Moderat regn

en: Moderate sand
da: Moderat sand

en: Moderate sandstorm
da: Moderat sandstorm

en: Moderate small hail
da: Moderate småhagl

en: Moderate smoke
da: Moderat røg

en: Moderate snow
da: Moderat sne

en: Moderate snow grains
da: Moderate snekorn

en: Moderate sprays
da: Moderate byger

en: Moderate squall
da: Moderate vindstød

en: Moderate tornado
da: Moderat tornado

en: Moderate volcanic ash
da: Moderate vulkansk aske

en: Modules
da: Moduler

en: Monitor sound input (only use if sound card is FULL DUPLEX)
da: Overvåg inddata (brug kun hvis lydkortet er fuld duplex)

en: Mount and unmount drives
da: Montér og afmontér drev

en: Mount point:
da: Monteringspunkt:

en: Mouse movements counter
da: Måler hvor langt musen bevæger sig

en: My Title
da: Min titel

en: Name
da: Navn

en: Net Load
da: Netværksbelastning

en: NetLoad
da: Netværksbelastning

en: Network
da: Netværk

en: Network Activity Meter
da: Viser netværksaktiviteten

en: Network Load
da: Netværksbelastning

en: Network Load Applet
da: Netværksbelastningspanelprogram

en: New Symbol:
da: Nyt symbol:

en: New Window Option:
da: Tilvalg for nyt vindue:

en: News and Information Module
da: Nyheds- og informationsmodul

en: News and information ticker
da: Nyheds- og informationsfjernskriver

en: Nice
da: Venlig

en: No New Window Option:
da: Tilvalg uden nyt vindue:

en: No articles
da: Ingen artikler

en: No data available or properties not set
da: Ingen data tilgængelig eller indstillingerne er ikke sat

en: No title
da: Ingen titel

en: No url
da: Ingen adresse

en: None (default)
da: Ingen (standard)

en: Normalize image (Span full range of color values to enhance contrast)
da: Normalisér billedet (udstrækker farver til hele spektret for at forbedre kontrasten)

en: North
da: Nord

en: North - NorthEast
da: Nord-nordøst

en: North - Northwest
da: Nord-nordvest

en: Northeast
da: Nordøst

en: Northwest
da: Nordvest

en: Norway
da: Norge

en: Norwegian
da: Norsk

en: Not connected
da: Ikke forbundet

en: Number of columns of buttons:
da: Antal kolonner:

en: Number of messages to consider mailbox full:
da: Antal breve før postkassen betragtes som fuld:

en: Number of rows of buttons:
da: Antal rækker:

en: Odometer
da: Kilometertæller

en: Odometer setting
da: Indstillinger for kilometertæller

en: Options
da: Indstillinger

en: Other
da: Andre

en: Outline
da: Sammendrag

en: Overcast
da: Overskyet

en: Paint what radius around each pixel?
da: Radius for tegning omkring hver pixel?

en: Partial drizzle
da: Delvis støvregn

en: Partial dust
da: Delvis støv

en: Partial dust whirls
da: Delvise støvhvirvler

en: Partial duststorm
da: Delvis støvstorm

en: Partial fog
da: Delvis tåge

en: Partial funnel clouds
da: Delvise skorstensskyer

en: Partial hail
da: Delvis hagl

en: Partial haze
da: Delvis dis

en: Partial ice crystals
da: Delvise iskrystaller

en: Partial ice pellets
da: Delvise iskugler

en: Partial mist
da: Delvis dis

en: Partial precipitation
da: Delvis nedbør

en: Partial rainfall
da: Delvis regnvejr

en: Partial sand
da: delvis sand

en: Partial sandstorm
da: Delvis sandstorm

en: Partial small hail
da: Delvis småhagl

en: Partial smoke
da: Delvis røg

en: Partial snow grains
da: Delvis snekorn

en: Partial snowfall
da: Delvis snevejr

en: Partial sprays
da: Delvise byger

en: Partial squall
da: Delvise vindstød

en: Partial tornado
da: Delvis tornado

en: Partial volcanic ash
da: Delvis vulkansk aske

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Patches of drizzle
da: Stedvis støvregn

en: Patches of dust
da: Stedvis støv

en: Patches of dust whirls
da: Stedvise støvhvirvler

en: Patches of fog
da: Stedvis tåge

en: Patches of funnel clouds
da: Stedvise skorstensskyer

en: Patches of hail
da: Stedvis hagl

en: Patches of haze
da: Områder med dis

en: Patches of ice crystals
da: Stedvise iskrystaller

en: Patches of ice pellets
da: Stedvise iskugler

en: Patches of mist
da: Stedvis dis

en: Patches of precipitation
da: Stedvis nedbør

en: Patches of rain
da: Stedvis regn

en: Patches of sand
da: Stedvis sand

en: Patches of small hail
da: Stedvis småhagl

en: Patches of smoke
da: Stedvis røg

en: Patches of snow
da: Stedvis sne

en: Patches of snow grains
da: Stedvise snekorn

en: Patches of sprays
da: Stedvise byger

en: Patches of volcanic ash
da: Stedvis vulkansk aske

en: Path to monitor:
da: Sti at overvåge:

en: Path to tail:
da: Sti til tail:

en: Peak indicator
da: Spidsværdiindikator

en: Peak indicator falloff speed
da: Højeste hastighed før indikatoren går tilbage

en: Place Esound in standby
da: Sæt Esound i dvaletilstand

en: Poland
da: Polen

en: Polish
da: Polsk

en: Portuguese
da: Portugisisk

en: Post Processing
da: Efterbehandling

en: Precipitation in the vicinity
da: Nedbør i nærheden

en: Prefix to attach to thumbnail filename:
da: Tilføj præfiks til miniaturefilnavn:

en: Press a key...
da: Tryk på en tast...

en: Pressure:
da: Tryk:

en: Properties...
da: Egenskaber...

en: Proxy Host:
da: Proxy vært:

en: Proxy Port:
da: Port på proxy:

en: Proxy URL is not of the form http://host:port/
    Properties remain unchanged.
da: Adressen på proxyen er ikke på formen http://vært:port/
    Indstillingerne forbliver uforandrede.

en: Querying available channels of mixer device %s failed
da: Forespørgsel på tilgængelige kanaler for mixer-enhed %s mislykkedes

en: QuickLaunch
da: Minigenveje

en: Radar map
da: Radarkort

en: Radius to around each pixel to spread?
da: Spredningsradius omkring hver pixel?

en: Radius to swirl pixels around?)
da: Dreje-radius omkring pixlerne?

en: Raging tornado
da: Rasende tornado

en: Rain
da: Regn

en: Rain in the vicinity
da: Regn i nærheden

en: Rain showers
da: Regnbyger

en: Raise Note
da: Hæv note

en: Raise Notes
da: Hæv noter

en: Randomize
da: Bland

en: Rate
da: Hastighed

en: Readout
da: Udskrift

en: Receive data
da: Modtag data

en: Refresh
da: Genopfrisk

en: Regex %.2d:
da: Mønster %.2d:

en: Regions
da: Regioner

en: Released under the GNU general public license.
    
    CPU Load Meter Applet.
da: Viser belastningen af processoren.
    
    Udgivet under GNU General Public License.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Load Average Meter Applet.
da: Viser den gennemsnitlige belastning.
    
    Udgivet under GNU General Public License.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Memory Load Applet.
da: Viser belastningen af hukommelsen.
    
    Udgivet under GNU General Public License.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Network Load Meter Applet.
da: Viser belastningen af netværket.
    
    Udgivet under GNU General Public License.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Swap Load Meter Applet.
da: Viser belastningen af reservehukommelsen.
    
    Udgivet under GNU general public license.

en: Released under the GNU general public license.
    A modem status indicator and dialer.
    Lights in order from the top or left are Send data and Receive data.
da: En modemstatusindikator og opkalder. Lysene fra øverst eller fra venstre er "sender data" og "modtager data". Udgivet under GNU General Public License

en: Released under the GNU general public license.
    Basic digital clock with date in a tooltip. Optional 12/24 time display. Mail blinking can be for any unread mail, or only briefly when new mail arrives.
da: Enkelt digitalt ur med dato i værktøjstips. Valgfri 12/24-timers visning. Kan sættes til at blinke ved ulæst post eller kun kortvarigt når ny epost ankommer. Udgivet under GNU general public license.

en: Released under the GNU general public license.
    Displays time in Binary Coded Decimal
    http://snoopy.net/~jon/jbc/.
da: Viser klokkeslet som binære decimaltal. Udgivet under GNU General Public License.
    http://snoopy.net/~jon/jbc/.

en: Released under the GNU general public license.
    Monitors the amount of space in use and available on your disk drives.
da: Viser hvor meget plads der er henholdsvis ledig og i brug på dine harddiske. Udgivet under GNU general public license.

en: Released under the GNU general public license.
    Mounts and Unmounts drives.
da: Monterer og afmonterer drev. Udgivet under GNU General Public License.

en: Remove
da: Fjern

en: Remove Selected
da: Fjern valgte

en: Reset
da: Nulstil

en: Resume Esound
da: Sæt Esound i gang igen

en: Retrieval failed
da: Hentning fejlede

en: Right to Left
da: Højre mod venstre

en: Rotate image clockwise by how many degrees?
da: Rotér billede med uret med hvor mange grader?

en: Run Audio Mixer...
da: Kør lydmixer...

en: Run CD Player...
da: Kør cd-afspiller...

en: Run gtop...
da: Kør gtop...

en: Russia
da: Rusland

en: Russian
da: Russisk

en: Sam Lloyd's all-time favorite game, now for your delight in the Gnome Panel. Guaranteed to be a productivity buster.
da: Sam Lloyds favoritspil, nu til glæde for alle tilgængelig i panelet. Garanteret ødelæggelse af produktiviteten.

en: Samples
da: Lyde

en: Sand in the vicinity
da: Sand i nærheden

en: Sandstorm in the vicinity
da: Sandstorm i nærheden

en: Scale size to panel
da: Følg panelstørrelse

en: Scattered clouds
da: Spredte skyer

en: Scope (scale 1:X, where X = ? )
da: Område (skala 1:x, hvor X = ?)

en: Scramble pieces
da: Bland stykkerne

en: Screen Shooter is a screenshot grabber
da: Tag et aftryk af skærmen

en: Screen refresh (frames per second)
da: Skærmopfriskning (billeder pr. sekund)

en: Screen-Shooter Applet
da: Skærmaftrykspanelprogram

en: Screen-Shooter Settings
da: Indstillinger for skærmaftryk

en: ScreenShooter
da: Skærmaftryk

en: Script or program to launch:
da: Program:

en: Script/program will be launched after image creation with the image filenames
    specified on the commandline as follows:
    {Script_Name} {Image_Filename} {Thumbnail_filename_if_specified}
    Hint: I use a script to update my website screenshot page.
    An example script should've been included in the tarball, or at my website.
da: Programmet bliver kaldt med filnavnene som følger:
    programnavn billedfilnavn [miniaturefilnavn-hvis-valgt]
    Tips: Jeg bruger et skript til at opdatere min hjemmeside med skærmaftryk.
    Et eksempel burde være inkluderet distributionen, ellers kan det findes på min side.

en: Scroll left to right
da: Rul fra venstre mod højre

en: Scroll speed between lines (Smooth scroll):
da: Rullehastighed mellem linier (langsom rulning):

en: Scrolling
da: Rulletekst

en: Second needle color
da: Sekundviserfarve

en: Seconds
da: sekunders interval

en: Select Font
da: Vælg skrifttype

en: Select icon for mounted
da: Vælg ikon for monteret

en: Select icon for unmounted
da: Vælg ikon for afmonteret

en: Select layout
da: Vælg udseende

en: Server information:
da: Serverinformation:

en: Set options as default
da: Vælg standardindstillingerne

en: Shallow drizzle
da: Svag støvregn

en: Shallow dust whirls
da: Svage støvhvirvler

en: Shallow duststorm
da: Svag støvstorm

en: Shallow fog
da: Svag tåge

en: Shallow funnel cloud
da: Let skorstenssky

en: Shallow hail
da: Svag hagl

en: Shallow haze
da: Tynd dis

en: Shallow ice pellets
da: Svage iskugler

en: Shallow mist
da: Svag dis

en: Shallow precipitation
da: Svag nedbør

en: Shallow rain
da: Svag regn

en: Shallow sandstorm
da: Svag sandstorm

en: Shallow small hail
da: Svag småhagl

en: Shallow smoke
da: Svag røg

en: Shallow snow
da: Svag sne

en: Shallow snow grains
da: Svage snekorn

en: Shallow sprays
da: Svage byger

en: Shallow volcanic ash
da: Svag vulkansk aske

en: Shared
da: Delt

en: Sharpen Image by what factor?
da: Gør billedet skarpere med hvilken faktor?

en: Show Notes
da: Vis noter

en: Show backtrace dialog on new core files
da: Vis backtrace-dialogboks for nye core-filer

en: Show connect time and throughput
da: Vis forbindelsestid og gennemstrømning

en: Show date
da: Vis dato

en: Show expanded filename
da: Vis resulterende filnavn

en: Show frame
da: Vis kant

en: Show handle
da: Vis håndtag

en: Show last news from slashdot.org
da: Viser de seneste nyheder fra slashdot.org

en: Show modem status
da: Viser modemstatus

en: Show pop up dialog for new lines.
da: Vis et dialogvindue for nye linjer.

en: Show pop-up dialog for this event
da: Vis dialogvindue for denne hændelse

en: Show seconds needle
da: Vis sekundviser

en: Show time
da: Vis tid

en: Show:
da: Vis:

en: Showers
da: Regnbyger

en: Showers of ice crystals
da: Byger af iskrystaller

en: Showers of ice pellets
da: Byger af iskugler

en: Showers of small hail
da: Byger af småhagl

en: Showers of volcanic ash
da: Byger af vulkansk aske

en: Showers, type unknown
da: Byger af ukendt type

en: Shows Cursor Position
da: Viser positionen af musemarkøren

en: Since you are root, would you like to set the system's default timezone?
da: Du er administrator - vil du sætte systemets standard-tidszone?

en: Site
da: Netsted

en: Size
da: Størrelse

en: Size of URL history:
da: Størrelse af adressehistorik

en: Size of button: (pixels)
da: Knapstørrelse (billedpunkter):

en: Size:
da: Størrelse:

en: Sky:
da: Himmel:

en: SlashApp Article List
da: SlashApp-artikelliste

en: Slovak
da: Slovakisk

en: Slovak Republic
da: Slovakiske republik

en: Slovenia
da: Slovenien

en: Slovenian
da: Slovensk

en: Small Launchers
da: Små programgenveje i panelet

en: Small hail
da: Småhagl

en: Small hail in the vicinity
da: Småhagl i nærheden

en: Small hailstorm
da: Småhaglstorm

en: Smoke
da: Røg

en: Smoke in the vicinity
da: Røg i nærheden

en: Smoke w/ thunders
da: Røg med torden

en: Smoke with wind
da: Røg og blæst

en: Smooth scroll
da: Langsom rulning

en: Smooth type
da: Langsom skrivning

en: Snow
da: Sne

en: Snow grain showers
da: Snekornsbyger

en: Snow grains
da: Snekorn

en: Snow grains in the vicinity
da: Snekorn i nærheden

en: Snow in the vicinity
da: Sne i nærheden

en: Snow showers
da: Snebyger

en: Snowstorm
da: Snestorm

en: Solarise Image
da: Solariser billedet

en: Solarize factor?
da: Faktor for solarisering?

en: Sound Monitor
da: Lydovervåger

en: Sound Monitor - Manager
da: Lydovervåger - håndtering

en: Sound Monitor Applet
da: Lydovervågningspanelprogram

en: Sound Monitor Applet Settings
da: Indstillinger for lydovervågningspanelprogram

en: Sound Monitor for Esound
da: Lydovervåger til Esound

en: Sound monitor interface to Esound
    
    Released under the GNU general public license.
da: Lydovervågningsgrænseflade til Esound
    
    Udgivet under GNU General Public License.

en: South
da: Syd

en: South - Southeast
da: Syd-sydøst

en: South - Southwest
da: Syd-sydvest

en: South Africa
da: Sydafrika

en: Southeast
da: Sydøst

en: Southwest
da: Sydvest

en: Spain
da: Spanien

en: Speed
da: Hastighed

en: Speed:
da: Hastighed:

en: Sprays
da: Byger

en: Sprays in the vicinity
da: Byger i nærheden

en: Spread image pixels
da: Spred billedpixler

en: Spurious
da: Forfalskning 1

en: Spurious 2
da: Forfalskning 2

en: Squall
da: Vindstød

en: Squall in the vicinity
da: Vindstød i nærheden

en: State forecast not available for this location.
    Please try the detailed forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
da: Nationale vejrudsigter er ikke tilgængelige for dette sted.
    Prøv venligst den detaljerede vejrudsigt (bemærk at
    IWIN-vejrudsigter kun er tilgængelige for byer i USA).

en: Stock Change:
da: Aktieændring:

en: Stock Symbol:
da: Aktiesymbol:

en: Streams
da: Strømme

en: Swap Load
da: Swapbelastning

en: Swap Load Applet
da: Swapbelastningspanelprogram

en: Swap Load Meter
da: Viser belastningen af reservehukommelsen

en: SwapLoad
da: Swapbelastning

en: Sweden
da: Sverige

en: Swedish
da: Svensk

en: Swirl pixels. My favorite :-)
da: Drej pixlerne. Min favorit :-)

en: Switzerland
da: Schweiz

en: Symbols
da: Symboler

en: Temperature:
da: Temperatur:

en: Test Module
da: Testmodul

en: Testing line from test module :)
da: Tester linje fra testmodulet :)

en: Text
da: Tekst

en: Text to display:
da: Tekst at vise:

en: Text:
da: Tekst:

en: The CD Player applet is a simple audio CD player for your panel
da: Cd-afspillerpanelprogrammet er en simpel cd-afspiller til panelet

en: The CPU/Mem usage applet displays your system resources with 3 colorful stacked bar graphs (processor, memory, swap)
da: Afbilder dine systemresurser med 3 kulørte stiplede bjælkegrafer (processor, hovedlager, swap)

en: The GNOME Battery Monitor Applet
da: Batteriovervågningspanelprogram

en: The GNOME KeyBoard Switcher Applet
da: Tastaturomskifterpanelprogram

en: The GNOME Stock Ticker
da: Børsnoteringer

en: The Game of Life
da: Livets spil

en: The Game of Life (to waste your time)
da: Game of Life (til at spilde din tid)

en: The Load average is very high.
da: Belastningsgraden er meget høj.

en: The QuickLaunch Applet
da: Minigenvejspanelprogram

en: The Web Browser Controller
da: Surfningskontrol

en: The battery is fully charged.
da: Batteriet er fuldt opladet.

en: The battery is low.
da: Batteriet er næsten fladt.

en: The core dump module is
    processing a core file...
da: Core-dump-modulet
    indlæser en corefil...

en: The keymap switching command returned with error!
da: Kommandoen til skift af tastatur returnerede med fejl!

en: The mixer applet gives you instant access to setting the master volume level on your soundcard device
da: Mixerpanelprogrammet tillader dig at indstille hovedlydstyrken på lydkortet direkte.

en: The specified filename:
    %s
    expands to:
    %s
    when passed to a shell
da: Det angivne filnavn '%s'
    bliver til '%s'
    når det sendes til en skal

en: The unique information and status ticker.
da: Unik informations- og statusfjernskriver.

en: Theme
da: Tema

en: Theme Name
da: Temanavn

en: Theme file (directory):
da: Temafil (mappe):

en: Theme file:
da: Temafil:

en: Themes
da: Temaer

en: Themes:
da: Temaer:

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the directory box
    Screenshot aborted
da: Der opstod en fejl under sammensætningen af filnavnet.
    Jeg tror du har angivet noget mærkeligt som mappe.
    Skærmaftryk afbrudt.

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the filename box
da: Der opstod en fejl under sammensætningen af filnavnet.
    Jeg tror du har angivet noget mærkeligt som filnavn.

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the filename box
    Screenshot aborted
da: Der opstod en fejl under sammensætningen af filnavnet.
    Jeg tror du har angivet noget mærkeligt som filnavn.
    Skærmaftryk afbrudt.

en: These characters will appear when the panel is started. To return to this list, hit <space> while the applet has focus.
da: Disse tegn vil vises når panelet starter. Der kan senere skiftes til listen ved tryk på mellemrumstangenten mens panelprogrammet har fokus.

en: Thick fog
da: Tyk tåge

en: Thick funnel cloud
da: Tyk skorstenssky

en: Thick haze
da: Tæt dis

en: Thick mist
da: Tyk dis

en: Thick smoke
da: Tyk røg

en: Thick volcanic ash
da: Tyk vulkansk aske

en: Thin smoke
da: Tynd røg

en: This GNOME applet adds a command line to the panel. It features command completion, command history, changeable macros and an optional built-in clock.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: Tilføjer en kommandolinje til panelet med kommandofuldførelse, historik, redigerbare makroer og et valgfrit indbygget ur.
    
    Dette program er frit programmel; du må redistribuere det og/eller ændre det under vilkårene i GNU General Public License som udgivet af Free Software Foundation; enten version 2 af licensen eller (hvis du vil) enhver senere version.

en: This applet adds some pretty small icons for your launchers to your panel, like the windowish QuickLaunch toolbar, avoiding that annoying huge GNOME launchers.
da: Anbringer små fikse genvejsikoner i panelet i stil med den windowske QuickLaunch-værktøjslinie så du undgår de store genvejsikoner i Gnome.

en: This applet monitors the charge of your laptop's battery.  Click on it to change display modes.
da: Dette panelprogram overvåger din bærbares batteriladning. Klik på den for at ændre visningsmåde.

en: This applet switches between keyboard maps. It uses setxkbmap, or xmodmap.
    Mail me your flag, please (60x40 size), I will put it to CVS.
    So long, and thanks for all the fish.
    Thanks for Balazs Nagy (Kevin) <julian7@kva.hu> for his help and Emese Kovacs <emese@eik.bme.hu> for her solidarity.
da: Dette panelprogram skifter mellem tastaturopsætninger vha. setxkbmap eller xmodmap. Hvis der mangler et flag så send mig det venligst (med størrelsen 60x40). Hav det godt, og tak for alle fiskene.
    Tak til Balazs Nagy (Kevin) <julian7@kva.hu> for hans hjælp, og Emese Kovacs <emese@eik.bme.hu> for hendes solidaritet.

en: This is the test module's description line.
da: Dette er testmodulets beskrivelseslinie.

en: This module can display news and other information.
da: Dette modul kan vise nyheder og anden information

en: This module monitors a file for appended text,
     and prints it. Useful for log files.
da: Dette modul overvåger en fil for tilføjet tekst
    og skriver den til skærmen. Nyttig for logfiler.

en: This module monitors a path for core dumps, if one is
     found it is time stamped and a backtrace logged (using gdb).
da: Dette modul overvåger en sti for core-dump - hvis ét opdages,
    tidsstemples det og et backtrace bliver logget (vha. gdb).

en: This module monitors the system load average,
     and displays warning when it rises above certain points.
da: Dette modul overvåger middelbelastningen for systemet
    og viser en advarsel når den overstiger et givet punkt.

en: This program connects to a popular site and downloads current stock quotes.  The GNOME Stock Ticker is a free Internet-based application.  It comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.  Do not use the GNOME Stock Ticker for making investment decisions; it is for informational purposes only.
da: Et frit Internet-baseret program der forbinder til et populært sted og henter aktuelle aktiekurser. Programmet kommer med ABSOLUT INGEN GARANTIER. Lad være med at bruge aktieoplysningerne til investeringsbeslutninger; det er kun til informeringsformål.

en: Thumbnail Size (percentage of original)
da: Miniaturestørrelse (procent af original)

en: Thumbnail compression (JPEG/MIFF/PNG mode) High: good quality/large file
da: Miniaturekomprimering (jpeg/miff/png) - høj: god kvalitet, men stor fil

en: Thumbnails
da: Miniaturer

en: Thunderous duststorm
da: Støvstorm og torden

en: Thunderous sandstorm
da: Tordnende sandstorm

en: Thunderous squall
da: Vindstød og torden

en: Thunderous tornado
da: Tordentornado - Hvis du er i Danmark mens du læser dette, er det verdens undergang :-)

en: Thunderstorm
da: Tordenvejr

en: Tick-a-Stat
da: Fjernskriverstatus

en: Tick-a-Stat event log
da: Fjernskriver-hændelseslog

en: Tick-a-Stat script encountered an error:
da: Fjernskriver-skriptet løb ind i en fejl:

en: Time
da: Tid

en: Timezone
da: Tidszone

en: Tornado in the vicinity
da: Tornado i nærheden

en: Turkey
da: Tyrkiet

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: URL bar width:
da: Adresselinjebredde:

en: URL:
da: Url:

en: Unable to create user directory: %s
da: Kunne ikke oprette brugermappe: %s

en: Unable to initialize request. Shouldn't happen
da: Kan ikke starte forespørgsel. Burde ikke ske

en: Unable to parse document
da: Kan ikke analysere dokument

en: Unable to prepare request.
da: Kan ikke forberede forespørgsel.

en: Unable to process request.
da: Kan ikke behandle forespørgsel.

en: United Kingdom
da: UK

en: United States
da: USA

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown observation time
da: Ukendt observationstid

en: Unknown precipitation
da: Ukendt nedbør

en: Unknown thunderstorm
da: Ukendt tordenstorm

en: Up
da: Op

en: Update
da: Opdatér

en: Update (m):
da: Opdatér (m):

en: Update Frequency (seconds):
da: Opdateringsinterval (i sek.):

en: Update Frequency in minutes:
da: Opdateringsinterval i minutter:

en: Update Interval (seconds):
da: Opdateringsinterval (sek.):

en: Update failed! Maybe another update was already in progress?
da: Opdatering mislykkedes! Måske var en anden opdatering allerede i gang?

en: Update in seconds:
da: Opdateringsinterval (i sek.):

en: Update interval
da: Opdateringsinterval

en: Update...
da: Opdatér...

en: Update:
da: Opdatering:

en: Updates
da: Opdateringer

en: Updates per second
da: Opdateringer i sekundet

en: Updating...
da: Opdaterer...

en: Use ISDN
da: Brug ISDN

en: Use Metric
da: Brug metriske mål

en: Use Proxy
da: Brug proxy

en: Use all room on panel
da: Brug al plads på panel

en: Use automount friendly status test
da: Brug automount-venlig statustest

en: Use custom browser:
da: Benyt selvvalgt browser:

en: Use default MIME handler
da: Benyt standard-mime-håndtering

en: Use default properties
da: Brug standardegenskaber

en: Use high-quality intermediate for generating thumbnail
da: Brug højkvalitetsmellemled til at oprette miniature

en: Use metric system units
da: Benyt metriske mål

en: Use panel size hint
da: Følg panelets størrelse

en: Use proxy
da: Benyt proxy

en: Used
da: Brugt

en: Used Diskspace:
da: Brugt diskplads:

en: User
da: Bruger

en: Username:
da: Brugernavn

en: Variable
da: Varieret

en: Verify owner of lock file
da: Bekræft ejer af låsefil

en: View screenshot after saving it
da: Vis billedet efter det er gemt

en: Visibility:
da: Sigtbarhed:

en: Visit Weather.com
da: Besøg Weather.com

en: Visit the author's Website
da: Besøg udviklerens hjemmeside

en: Volcanic ash
da: Vulkansk aske

en: Volcanic ash in the vicinity
da: Vulkansk aske i nærheden

en: Volcanic ash w/ thunders
da: Vulkansk aske med torden

en: Volume
da: Lydstyrke

en: Wallon
da: Wallonsk

en: Warn if the battery charge dips below:
da: Advar hvis batteriet kommer ned under:

en: Warning options
da: Advarselsindstillinger

en: Warning: Your password will be saved as
    unencrypted text in a private configuration
    file.
da: Advarsel: Adgangskoden bliver gemt som ukrypteret
    tekst i den private konfigurationsfil.

en: WeatherInfo missing location
da: VejrInformation mangler sted

en: WebControl
da: Surferkontrol

en: WebControl Properties
da: Indstillinger for surfningskontrol

en: West
da: Vest

en: West - Northwest
da: Vest-nordvest

en: West - Southwest
da: Vest-sydvest

en: When clicked, run:
da: Når klikket på, kør:

en: When finished, send image and thumbnail filenames to script/program below
da: Send billede- og miniaturefilnavne til program når færdig

en: When new mail is received run:
da: Når ny post modtages, kør:

en: Where Am I?
da: Hvor er jeg?

en: Where command can be:
    * xmodmap /full/path/xmodmap.hu
    * gkb__xmmap hu
    * setxkbmap hu
da: Hvor kommando kan være:
    * xmodmap /fuld/sti/xmodmap.da
    * gkb__xmmap da
    * setxkbmap da

en: Who said NeXT is dead?
da: Hvem sagde at NeXT er død?

en: Width:
da: Bredde:

en: Wind:
da: Vind:

en: Windy drizzle
da: Støvregn og blæst

en: You are currently connected.
    Do you want to disconnect?
da: Du er koblet op lige nu.
    Vil du afbryde forbindelsen?

en: You clicked on me
da: Du klikkede på mig

en: You have enabled the "Monitor sound input" option.
    
    If your sound card is not fully 100% FULL DUPLEX (can do input and output simultaneously),
    then this may touch bugs in sound drivers/esound that may hang the system.
    
    You have been warned!
da: Du har slået "Overvåg inddata for lyd" til.
    
    Hvis dit lydkort ikke understøtter fuld duplex 100% (kan optage og afspille på samme tid),
    så kan dette fremtvinge fejl i lyddriverne/esound som kan få systemet til at gå ned.
    
    Du er hermed advaret!

en: You win!
    Moves
da: Du vinder!
    Træk

en: Yugoslavia
da: Jugoslavien

en: Yugoslavian
da: Jugoslavisk

en: Zip Drive
da: Zip-diskette

en: a GNOME applet that tracks and measures the movements of your mouse pointer across the desktop.
da: Måler hvor langt musemarkøren bevæger sig.

en: active
da: aktiv

en: all entries in URL history
da: alle elementer i adressehistorik

en: auto_reset
da: Nulstil ved hver opstart

en: autocompleted
da: autofuldført

en: body
da: krop

en: child exited
da: afkom afsluttede

en: clock off
da: brug ikke ur

en: completed
da: fuldført

en: completing...
da: fuldfører...

en: date
da: dato

en: date on
da: brug dato

en: drop launchers from
    the menu here
da: træk genveje fra
    menuen herhen

en: enabled
da: Slået til

en: end of history list
da: slutning på historik

en: fork error
da: forgreningsfejl

en: gEyes
da: Øjne

en: gEyes Settings
da: Indstillinger for øjne

en: history list empty
da: tom historik

en: image
da: billede

en: inHg
da: "Hg

en: ioctl failed on /dev/apm.
da: ioctl mislykkedes på /dev/apm.

en: kilometers
da: km

en: knots
da: knob

en: kph
da: km/t

en: miles
da: mil

en: minute(s)
da: minut

en: no /bin/sh
da: ingen /bin/sh

en: no file specified
da: ingen fil angivet

en: not connected
da: Ikke forbundet

en: not found
da: fandtes ikke

en: not unique
da: ikke unik

en: off
da: fra

en: options:
da: tilvalg:

en: orient. changed
da: orientering ændret

en: ready...
da: klar...

en: saving prefs...
da: gemmer indstillinger...

en: script "
da: skript "

en: size changed
da: størrelse ændret

en: smooth
da: blødgør

en: starting...
da: starter...

en: time & date on
da: brug tid og dato

en: time on
da: brug tid

en: topic
da: emne

en: unable to create user directory: %s
da: kunne ikke oprette brugermappe: %s

en: warning: mixer has no volume channel - using PCM instead.
da: advarsel: mixer har ingen styrkekanal - bruger PCM i stedet.

en: warning: this version of gmix was compiled with a different version of
    soundcard.h.
da: advarsel: denne version af gmix blev oversat med en anden version af soundcard.h
