gnome-games 1.0.51 - en to cs translation catalogue (286 entries)

en: 
    Game Over.
cs: 
    Konec Hry.

en:  of
cs:  z

en: '%s' with safe moves
cs: '%s' z bezpečnými tahy

en: '%s' with super-safe moves
cs: '%s' ze super bezpečnými tahy

en: (C) 1997-1999 the Free Software Foundation
cs: (C) 1997-1999 Free Software Foundation

en: (C) 1997-2000 the Free Software Foundation
cs: (C) 1997-2000 Free Software Foundation

en: (C) 1998 the Free Software Fundation
cs: (C) 1998 Free Software Fundation

en: A game.
cs: Hra.

en: Aisleriot
cs: Aiseriot

en: Animation
cs: Animace

en: Background Pixmap:
cs: Obrázek pozadí:

en: Background:
cs: Pozadí:

en: Base Card:
cs: Základní karta:

en: Base Card:  Ace
cs: Základní karta:  Eso

en: Base Card:  Jack
cs: Základní karta:  Jéčko

en: Base Card:  King
cs: Základní karta:  Král

en: Base Card:  Queen
cs: Základní karta:  Kvína

en: Biiiig
cs: Velké

en: Block Pixmap:
cs: Obrázek cihly:

en: Blue
cs: Modrá

en: Board size
cs: Velikost plochy

en: Can't move there!
cs: Tam nelze tahnout!

en: Card Games:    Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)
cs: Karetní Hry:     Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)

en: Card back:
cs: Rub karty:

en: Cards
cs: Karty

en: Cave:
cs: Jeskyně:

en: Caves
cs: Jeskyně

en: Clear
cs: Vymazat

en: Color:
cs: Barva

en: Colours
cs: Barvy

en: Complete
cs: Kompletní

en: Configuration
cs: Nastavení

en: Congratulations
    
    You Won!!!
cs: Gratuluji
    
    Vyhrál(a) jste!!!

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
cs: Gratuluji, porazil(a) jste roboty!! 
    Ale dokážete to znovu?

en: Congratulations, you win!
cs: Gratuluji, vyhrál(a) jste!

en: Congratulations.  You won.
    Do you want to play again?
cs: Blahopřeji, vyhrál jsi
    Novou hru ?

en: Consider moving something into an empty slot
cs: Zvažte přesun něčeho na prázdné místo

en: Consistency is key
cs: Konzistence je klíčová

en: Could not find file %s
cs: Nemohu najít soubor %s

en: Custom
cs: Vlastní

en: Custom size
cs: Vlastní velikost

en: Cyan
cs: Modrozelená

en: Dark
cs: Tmavé

en: Dark:
cs: Tmavé:

en: Deal a card
cs: Lízněte si

en: Deal a card from the deck
cs: Lízněte si kartu z balíku

en: Deal a new card from the deck
cs: Lízněte si novou kartu z balíku

en: Deal a new game
cs: Rozdat novou hru

en: Deal another card
cs: Lízněte si další kartu

en: Deal another round
cs: Rozdat další kolo

en: Deal the cards
cs: Rozdat karty

en: Dealing game...
cs: Rozdávám hru...

en: Device
cs: Zařízení

en: Diamonds:
cs: Diamanty:

en: Do you really want to end this game?
cs: Opravdu chcete tuto hru skončit?

en: Do you really want to quit the game?
cs: Opravdu chcete hru skončit?

en: Do you really want to quit?
cs: Opravdu chcete skončit?

en: Do you really want to start a new game?
cs: Opravdu chcete začít novou hru?

en: Down:
cs: Dolů:

en: E
cs: V

en: Exit
cs: Konec

en: Exit this game?
cs: Skončit hru ?

en: Extra large (920x660)
cs: Extra velká (920x660)

en: FILENAME
cs: SOUBOR

en: Fake bonuses
cs: Nepravé bonusy

en: Fast moves
cs: Rychlé tahy

en: Field size
cs: Velikost minového pole

en: Filename
cs: Jméno souboru

en: Fill Screen
cs: Vyplnit obrazovku

en: Finger-twitching good
cs: Rychloprstný maniak

en: Fishing wire makes bad dental floss
cs: Rybářský vlasec není dobrý na flosování

en: Flags:
cs: Vlaječek:

en: Flip final results
cs: Převrátit konečné výsledky

en: Freecell #%d
cs: Freecell č. %d

en: Freecell Properties
cs: Vlastnosti FreeCellu

en: GTali setup
cs: Nastaveni GTali

en: Game
cs: Hra

en: Game Number:
cs: Číslo hry:

en: Game Over!
cs: Konec hry!

en: Game Status
cs: Status hry

en: Game Type:
cs: Typ hry:

en: Game _options...
cs: M_ožnosti hry...

en: Game over!
cs: Konec hry!

en: Game title
cs: Titul hry

en: Gnibbles Preferences
cs: Vlastnosti Gnibbles

en: GnobotsII Preferences
cs: Vlastnosti GnobotsII

en: Gnome Mine Preferences
cs: Vlastnosi Gnome miny

en: Gnome Mines
cs: Gnome miny

en: Gnome Robots Game
cs: Hra Gnome Roboti

en: Gnome Robots II
cs: Gnome Roboti II

en: Gnometris setup
cs: Nastaveni Gnometris

en: Graphics
cs: Grafika

en: Graphics:
cs: Grafika:

en: Gray
cs: Šedivá

en: Green
cs: Zelená

en: Have you read the help file?
cs: Četli jste nápovědu?

en: Height of grid
cs: Výška mřížky

en: Help
cs: Nápověda

en: Hint
cs: Rada

en: Honor pictures:
cs: Obrázky na kartách:

en: Horizontal:
cs: Horizontální:

en: Huge (1840x1320)
cs: Obrovská (1840x1320)

en: Human
cs: Človek

en: Initial Number of Robots
cs: Výchozí počet robotů

en: Initializing scheme...
cs: Inicializuji schéma...

en: Joker icon:
cs: Ikon jokera:

en: Joystick device:
cs: Zařízení joysticku:

en: LEVEL
cs: ÚROVEŇ

en: Large (736x528)
cs: Velká (736x528)

en: Left:
cs: Vlevo:

en: Level one
cs: První uroveň

en: Level three
cs: Třetí uroveň

en: Level two
cs: Druhá uroveň

en: Level:
cs: Úroveň:

en: Levels in random order
cs: Úrovně v náhodném pořadí

en: Light
cs: Světlé

en: Light:
cs: Světlé:

en: Lines:
cs: Řad:

en: Lives:
cs: Životů:

en: Loading images...
cs: Načítám obrázky...

en: Main program:  Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)
cs: Hlavní program:  Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)

en: Maps
cs: Mapy

en: Maximum Number of Robots
cs: Maximální počet robotů

en: Medium
cs: Střední

en: Medium (460x330)
cs: Střední (460x330)

en: Mine size:
cs: Velikost miny:

en: Move the %s %s.
cs: Přesunťe %s %s.

en: Move the %s on %s.
cs: Přesunťe %s na %s.

en: Move the %s on the %s.
cs: Přesunťe %s na %s.

en: Moves:
cs: Tahů:

en: My second day
cs: Můj druhý den

en: N
cs: S

en: NAME
cs: JMÉNO

en: NE
cs: SV

en: NUMBER
cs: ČÍSLO

en: NW
cs: SZ

en: Never blow in a dog's ear
cs: Nikdy nefoukejte psovi do ucha

en: New
cs: Nová hra

en: New Game
cs: Nová hra

en: New _game of...
cs: Nová _hra...

en: New game with seed...
cs: Nová hra podle čísla ...

en: Next Balls
cs: Další koule

en: Nibbles newbie
cs: Nibbles nováček

en: No
cs: Ne

en: None
cs: Žádná

en: Not too shabby
cs: Né tak špatný

en: Number of mines
cs: Počet min

en: Number of mines:
cs: Počet min:

en: Number of players:
cs: Počet hráčů:

en: Number of players:
cs: Počet hráčů:

en: Options
cs: Možnosti

en: Partial
cs: Částečná

en: Pause
cs: Pauza

en: Place something on empty slot
cs: Dej něco na prázdné místo

en: Players
cs: Hráči

en: Preferences
cs: Vlastnosti

en: Prefs
cs: Vlastnosti

en: Props
cs: Vlastnosti

en: Purple
cs: Fialová

en: Quick Moves
cs: Rychlé tahy

en: Quit Aisleriot
cs: Ukončit Aiseriot

en: Rank font:
cs: Písmo hodnoty:

en: Red
cs: Červená

en: Redeals left:
cs: Zbylé obrácení:

en: Redo
cs: Opakovat vrácené

en: Redo the last move
cs: Zopakovat vrácený tah

en: Reimplement the popular solitaire card game.
cs: Reimplementace populární karetní hry.

en: Remaining:
cs: Zbývající:

en: Remove the
cs: Odstranit

en: Restart
cs: Začít znovu

en: Right:
cs: Vpravo:

en: Rules
cs: Pravidla

en: S
cs: J

en: SE
cs: JV

en: SIZE
cs: VELIKOST

en: SW
cs: JZ

en: Safe Moves
cs: Bezpečné tahy

en: Scenario
cs: Scénář

en: Score
cs: Skóre

en: Score:
cs: Skóre:

en: Score:
cs: Skóre:

en: Score: HoraPe
cs: Skóre: HoraPe

en: Seed
cs: Číslo hry

en: Seed value:
cs: Násada:

en: Select
cs: Vybrat

en: Select Game
cs: Vybrat hru

en: Select a new game
cs: Vybrat novou hru

en: Select a new game variation
cs: Vybrat novou variaci hry

en: Select background:
cs: Vyber pozadí

en: Select scenario:
cs: Vyberte scénář

en: Select theme:
cs: Vyber téma:

en: Show high scores and exit
cs: Ukázat skóre a skončit

en: Size of mines
cs: Velikost min

en: Small (368x264)
cs: Malá (368x264)

en: Sol_ve
cs: _Vyřešit

en: Sorry, there are no more valid moves.
cs: Promiň, žádná karta se již nedá přemístit.

en: Sound
cs: Zvuk

en: Sounds
cs: Zvuky

en: Speed
cs: Rychlost

en: Start a new game
cs: Začít novou hru

en: Start a new game of a different variation
cs: Začít hru s novou variací

en: Start cave:
cs: Výchozí jeskyně:

en: Start this game over
cs: Začít tuto hru znovu

en: Starting level:
cs: Výchozí uroveň:

en: Streaks
cs: Linie

en: Suggest a move
cs: Poradit tah

en: Suit font (large):
cs: Písmo barvy (velké):

en: Suit font (medium):
cs: Písmo barvy (střední):

en: Suit font (small):
cs: Písmo barvy (malé):

en: Super Safe Moves
cs: Superbezpečné tahy

en: The Same Gnome
cs: Same Gnome

en: The game is over.
    No hints are available
cs: Hra jiz skončila.
    Žádné rady nejsou k dispozici

en: Theme
cs: Téma

en: This session: %d%%
cs: Toto sezení (úspěšnost): %d%%

en: Tile set:
cs: Sada kamenů:

en: Time:
cs: Čas:

en: Time:
cs: Čas:

en: Tiny
cs: Malé

en: Tiny (184x132)
cs: Mrňavá (184x132)

en: Total: %d%%
cs: Celkově: %d%%

en: Undo
cs: Zpět

en: Undo the last move
cs: Vrátit poslední tah

en: Unknown color
cs: Neznámá barva

en: Unknown suit
cs: Neznámá barva

en: Unknown value
cs: Neznámá hodnota

en: Up:
cs: Nahoru:

en: Variation on game rules
cs: Variace pravidel hry

en: Vertical:
cs: Vertikální:

en: W
cs: Z

en: Warnings
cs: Varování

en: Welcome to Glines!
cs: Vítejte v Glines

en: Welcome to Gnome Klotski
cs: Vítejte v Gnome Klotski

en: Welcome to Iagno!
cs: Vítejte v Iagno!

en: Welcome to Same Gnome!
cs: Vítejte v Same Gnome!

en: Welcome to gataxx!
cs: Vítejte v gataxx!

en: Width of grid
cs: Šířka mřížky

en: Worm %d
cs: Červ %d

en: Worm %d:
cs: Červ %d:

en: Yellow
cs: Žlutá

en: Yes
cs: Ano

en: _Advanced
cs: _Pokročilí

en: _Down
cs: _Dolu

en: _Left
cs: Do_leva

en: _Medium
cs: _Střední

en: _Novice
cs: _Nováček

en: _Right
cs: Do_prava

en: _Select...
cs: _Vybrat...

en: _Sound
cs: _Zvuk

en: _Up
cs: _Nahoru

en: ace
cs: eso

en: aces
cs: esa

en: an empty Foundation
cs: prázdný základ

en: an empty Foundation pile
cs: prázdný základní balík

en: black joker
cs: černý joker

en: clubs
cs: kříže

en: cows
cs: krávy

en: current: %d losses
cs: teď proher: %d

en: current: %d wins
cs: teď výher: %d

en: diamonds
cs: kára

en: disabled
cs: vypnuté

en: eggs
cs: vajíčka

en: eight
cs: osmička

en: five
cs: pětka

en: four
cs: čtyřka

en: gnomes
cs: gnomové

en: hearts
cs: srdce

en: itself
cs: sebe

en: jack
cs: jéčko

en: jacks
cs: jéčka

en: king
cs: král

en: kings
cs: krále

en: mice
cs: myši

en: nine
cs: devítka

en: off the board
cs: mimo stůl

en: queen
cs: kvína

en: queens
cs: kvíny

en: robots
cs: roboti

en: seven
cs: sedmička

en: six
cs: šeska

en: something
cs: něco

en: spades
cs: píky

en: ten
cs: desítka

en: three
cs: trojka

en: two
cs: dvojka

en: wins: %d, losses: %d
cs: výhry: %d  prohry: %d

en: won: %d, lost: %d
cs: výhry: %d  prohry: %d
