mutt 1.3.27i - en to ca translation catalogue (822 entries)

en: 
    Compile options:
ca: 
    Opcions de compil·lació:

en: 
    Generic bindings:
ca: 
    Vincles genèrics:

en: 
    Unbound functions:
ca: 
    Funcions no vinculades:

en:      to %s
ca:      fins %s

en:    from %s
ca:    des de %s

en:  ('?' for list):
ca:  («?» llista):

en:  Press '%s' to toggle write
ca: Premeu «%s» per habilitar l'escriptura.

en:  in this limited view
ca:  en aquesta vista limitada.

en:  sign as:
ca:   signa com a:

en:  tagged
ca:  els marcats

en: %c: invalid command
ca: %c: L'ordre no és vàlida.

en: %c: not supported in this mode
ca: %c: No es suporta en aquest mode.

en: %d kept, %d deleted.
ca: %d mantinguts, %d esborrats.

en: %d kept, %d moved, %d deleted.
ca: %d mantinguts, %d moguts, %d esborrats.

en: %d: invalid message number.
ca: %d: el número de missatge no és vàlid.

en: %s Do you really want to use the key?
ca: %s  Voleu realment usar la clau?

en: %s [#%d] modified. Update encoding?
ca: Modificat «%s» [#%d].  Actualitzar codificació?

en: %s [#%d] no longer exists!
ca: «%s» [#%d] ja no existeix!

en: %s [%d of %d messages read]
ca: %s [llegits %d de %d missatges]

en: %s does not exist. Create it?
ca: «%s» no existeix. Voleu crear-lo?

en: %s has insecure permissions!
ca: «%s» no té uns permissos segurs!

en: %s is an invalid IMAP path
ca: «%s» no és un camí IMAP vàlid.

en: %s is an invalid POP path
ca: «%s» no és un camí POP vàlid.

en: %s is not a directory.
ca: «%s» no és un directori.

en: %s is not a mailbox!
ca: «%s» no és una bústia!

en: %s is not a mailbox.
ca: «%s» no és una bústia.

en: %s is set
ca: «%s» està activada.

en: %s is unset
ca: «%s» no està activada.

en: %s isn't a regular file.
ca: «%s» no és un fitxer ordinari.

en: %s no longer exists!
ca: «%s» ja no existeix!

en: %s...  Exiting.
ca: %s...  Eixint.

en: %s: color not supported by term
ca: %s: El terminal no suporta aquest color.

en: %s: command valid only for index object
ca: %s: L'ordre només és vàlida per un objecte «index».

en: %s: invalid mailbox type
ca: %s: El tipus de bústia no és vàlid.

en: %s: invalid value
ca: %s: El valor no és vàlid.

en: %s: no such attribute
ca: %s: L'atribut no existeix.

en: %s: no such color
ca: %s: El color no existeix.

en: %s: no such function
ca: %s: La funció no existeix.

en: %s: no such function in map
ca: %s: La funció no es troba en el mapa.

en: %s: no such menu
ca: %s: El menú no existeix.

en: %s: no such object
ca: %s: L'objecte no existeix.

en: %s: too few arguments
ca: %s: Manquen arguments.

en: %s: unable to attach file
ca: %s: No s'ha pogut adjuntar el fitxer.

en: %s: unable to attach file.
ca: %s: No s'ha pogut adjuntar el fitxer.

en: %s: unknown command
ca: %s: L'ordre no és coneguda.

en: %s: unknown editor command (~? for help)
ca: %s: L'ordre de l'editor no és coneguda (~? per ajuda).

en: %s: unknown sorting method
ca: %s: El mètode d'ordenació no és conegut.

en: %s: unknown type
ca: %s: El tipus no és conegut.

en: %s: unknown variable
ca: %s: La variable no és coneguda.

en: (End message with a . on a line by itself)
ca: (Termineu el missatge amb . a soles en una línia)

en: (continue)
ca: (continuar)

en: (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, or (f)orget it?
ca: (x)ifra, (s)igna, s(i)gna com a, (a)mbdós, o en (c)lar?

en: (need 'view-attachments' bound to key!)
ca: (vinculeu «view-attachents» a una tecla!)

en: (no mailbox)
ca: (cap bústia)

en: (r)eject, accept (o)nce
ca: (r)ebutja, accepta (u)na sola volta

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
ca: (r)ebutja, accepta (u)na sola volta, accepta (s)empre

en: (size %s bytes)
ca: (amb tamany %s octets)

en: (use '%s' to view this part)
ca: (useu «%s» per veure aquesta part)

en: -- Attachments
ca: -- Fitxers adjunts

en: <UNKNOWN>
ca: <DESCONEGUT>

en: <default>
ca: <per defecte>

en: APOP authentication failed.
ca: L'autenticació APOP ha fallat.

en: Abort
ca: Avorta

en: Abort unmodified message?
ca: Voleu avortar el missatge no modificat?

en: Aborted unmodified message.
ca: S'avorta el missatge no modificat.

en: Accept the chain constructed
ca: accepta la cadena construïda

en: Address:
ca: Adreça:

en: Alias added.
ca: S'ha afegit l'àlies.

en: Alias as:
ca: Nou àlies:

en: Aliases
ca: Àlies

en: All matching keys are marked expired/revoked.
ca: Totes les claus concordants estan marcades com a expirades o revocades.

en: Anonymous authentication failed.
ca: L'autenticació anònima ha fallat.

en: Append
ca: Afig

en: Append a remailer to the chain
ca: afig un redistribuïdor a la cadena

en: Append messages to %s?
ca: Voleu afegir els missatges a «%s»?

en: Argument must be a message number.
ca: L'argument ha de ser un número de missatge.

en: Attach file
ca: Ajunta fitxer

en: Attaching selected files...
ca: S'estan adjuntant els fitxers seleccionats...

en: Attachment filtered.
ca: S'ha filtrat el fitxer adjunt.

en: Attachment saved.
ca: S'ha desat el fitxer adjunt.

en: Attachments
ca: Fitxers adjunts

en: Authenticating (APOP)...
ca: S'està autenticant (APOP)...

en: Authenticating (CRAM-MD5)...
ca: S'està autenticant (CRAM-MD5)...

en: Authenticating (GSSAPI)...
ca: S'està autenticant (GSSAPI)...

en: Authenticating (SASL)...
ca: S'està autenticant (SASL)...

en: Authenticating (anonymous)...
ca: S'està autenticant (anònimament)...

en: Bad mailbox name
ca: El nom de la bústia no és correcte.

en: Bottom of message is shown.
ca: El final del missatge ja és visible.

en: Bounce message to %s
ca: Voleu redirigir el missatge a %s

en: Bounce message to %s...?
ca: Voleu redirigir el missatge a %s...?

en: Bounce message to:
ca: Redirigeix el missatge a:

en: Bounce messages to %s
ca: Voleu redirigir els missatges a %s

en: Bounce messages to %s...?
ca: Voleu redirigir els missatges a %s...?

en: Bounce tagged messages to:
ca: Redirigeix els missatges marcats a:

en: CLOSE failed
ca: Ha fallat «CLOSE».

en: CRAM-MD5 authentication failed.
ca: L'autenticació CRAM-MD5 ha fallat.

en: Can't append to folder: %s
ca: No s'ha pogut afegir a la carpeta: %s.

en: Can't attach a directory!
ca: No es pot adjuntar un directori!

en: Can't change 'important' flag on POP server.
ca: No es pot canviar el senyalador «important» en un servidor POP.

en: Can't create %s.
ca: No s'ha pogut crear «%s».

en: Can't create %s: %s.
ca: No s'ha pogut crear «%s»: %s.

en: Can't create file %s
ca: No s'ha pogut crear el fitxer «%s».

en: Can't create filter
ca: No s'ha pogut crear el filtre.

en: Can't create filter process
ca: No s'ha pogut crear el procés filtre.

en: Can't create temporary file
ca: No s'ha pogut crear un fitxer temporal.

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
ca: Encapsular amb MIME fitxers adjunts marcats no descodificables?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
ca: Reenviar amb MIME fitxers adjunts marcats no descodificables?

en: Can't delete attachment from POP server.
ca: No es poden esborrar els fitxers adjunts en un servidor POP.

en: Can't dotlock %s.
ca: No s'ha pogut blocar «%s» amb «dotlock».

en: Can't edit message on POP server.
ca: No es pot editar un missatge en un servidor POP.

en: Can't find any tagged messages.
ca: No s'ha trobat cap missatge marcat.

en: Can't get mixmaster's type2.list!
ca: No s'ha pogut obtenir «type2.list» de «mixmaster»!

en: Can't invoke PGP
ca: No s'ha pogut invocar PGP.

en: Can't match nametemplate, continue?
ca: El nom de fitxer no concorda amb cap «nametemplate»; continuar?

en: Can't open /dev/null
ca: No s'ha pogut obrir «/dev/null».

en: Can't open PGP subprocess!
ca: No s'ha pogut obrir el subprocés PGP!

en: Can't open message file: %s
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer missatge: %s.

en: Can't open temporary file %s.
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer temporal «%s».

en: Can't save message to POP mailbox.
ca: No es poden desar missatges en bústies POP.

en: Can't stat %s: %s
ca: Ha fallat stat() sobre «%s»: %s

en: Can't view a directory
ca: No es pot veure un directori.

en: Can't write header to temporary file!
ca: No s'ha pogut escriure la capçalera en un fitxer temporal!

en: Can't write message
ca: No s'ha pogut escriure el missatge.

en: Can't write message to temporary file!
ca: No s'ha pogut escriure el missatge en un fitxer temporal!

en: Cannot create display filter
ca: No s'ha pogut crear el filtre de visualització.

en: Cannot create filter
ca: No s'ha pogut crear el filtre.

en: Cannot toggle write on a readonly mailbox!
ca: No es pot establir si una bústia de només lectura pot ser modificada.

en: Caught %s...  Exiting.
ca: S'ha rebut «%s»...  Eixint.

en: Caught signal %d...  Exiting.
ca: S'ha rebut el senyal %d...  Eixint.

en: Certificate saved
ca: S'ha desat el certificat.

en: Changes to folder will be written on folder exit.
ca: S'escriuran els canvis a la carpeta en abandonar-la.

en: Changes to folder will not be written.
ca: No s'escriuran els canvis a la carpeta.

en: Character set changed to %s; %s.
ca: S'ha canviat el joc de caràcters a «%s»; %s.

en: Chdir
ca: Canvia directori

en: Chdir to:
ca: Canvia al directori:

en: Check key
ca: Comprova clau

en: Checking for new messages...
ca: S'està comprovant si hi ha missatges nous...

en: Clear
ca: En clar

en: Clear flag
ca: Quin senyalador voleu desactivar

en: Closing connection to %s...
ca: S'està tancant la connexió amb «%s»...

en: Closing connection to IMAP server...
ca: S'està tancant la connexió amb el servidor IMAP...

en: Closing connection to POP server...
ca: S'està tancant la connexió amb el servidor POP...

en: Command TOP is not supported by server.
ca: El servidor no suporta l'ordre «TOP».

en: Command UIDL is not supported by server.
ca: El servidor no suporta l'ordre «UIDL».

en: Command USER is not supported by server.
ca: El servidor no suporta l'ordre «USER».

en: Command:
ca: Ordre:

en: Committing changes...
ca: S'estan realitzant els canvis...

en: Compiling search pattern...
ca: S'està compil·lant el patró de recerca...

en: Connecting to %s...
ca: S'està connectant amb «%s»...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
ca: S'ha perdut la connexió.  Reconnectar amb el servidor POP?

en: Connection to %s closed
ca: S'ha tancat la connexió amb «%s».

en: Content-Type changed to %s.
ca: S'ha canviat «Content-Type» a «%s».

en: Content-Type is of the form base/sub
ca: «Content-Type» ha de tenir la forma «base/sub».

en: Continue?
ca: Voleu continuar?

en: Convert to %s upon sending?
ca: Voleu convertir en «%s» en enviar?

en: Copy%s to mailbox
ca: Còpia%s en la bústia

en: Copying %d messages to %s...
ca: S'estan copiant %d missatges en «%s»...

en: Copying message %d to %s...
ca: S'està copiant el missatge %d en «%s»...

en: Copying to %s...
ca: S'està copiant en «%s»...

en: Copyright (C) 1996-2001 Michael R. Elkins <me@cs.hmc.edu>
    Copyright (C) 1996-2001 Brandon Long <blong@fiction.net>
    Copyright (C) 1997-2001 Thomas Roessler <roessler@guug.de>
    Copyright (C) 1998-2001 Werner Koch <wk@isil.d.shuttle.de>
    Copyright (C) 1999-2001 Brendan Cully <brendan@kublai.com>
    Copyright (C) 1999-2001 Tommi Komulainen <Tommi.Komulainen@iki.fi>
    Copyright (C) 2000-2001 Edmund Grimley Evans <edmundo@rano.org>
    
    Lots of others not mentioned here contributed lots of code,
    fixes, and suggestions.
    
        This program is free software; you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program; if not, write to the Free Software
        Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA  02111, USA.
ca: Copyright (C) 1996-2001 Michael R. Elkins <me@cs.hmc.edu>
    Copyright (C) 1996-2001 Brandon Long <blong@fiction.net>
    Copyright (C) 1997-2001 Thomas Roessler <roessler@guug.de>
    Copyright (C) 1998-2001 Werner Koch <wk@isil.d.shuttle.de>
    Copyright (C) 1999-2001 Brendan Cully <brendan@kublai.com>
    Copyright (C) 1999-2001 Tommi Komulainen <Tommi.Komulainen@iki.fi>
    Copyright (C) 2000-2001 Edmund Grimley Evans <edmundo@rano.org>
    
    Moltes altres persones que no s'hi mencionen han contribuït amb gran
    quantitat de codi, solucions i suggeriments.
    
        Aquest és programari lliure; podeu redistribuir-lo i/o modificar-lo
        sota els termes de la Llicència Pública General GNU tal i com ha estat
        publicada per la Free Software Foundation; bé sota la versió 2 de la
        Llicència o bé (si ho preferiu) sota qualsevol versió posterior.
    
        Aquest programa es distribueix amb l'expectativa de que serà útil,
        però SENSE CAP GARANTIA; ni tan sols la garantia implícita de
        COMERCIABILITAT o ADEQUACIÓ PER UN PROPÒSIT PARTICULAR.  Vegeu la
        Llicència Pública General GNU per obtenir-ne més detalls.
    
        Hauríeu d'haver rebut una còpia de la Llicència Pública General GNU
        juntament amb aquest programa; en cas contrari, escriviu a la Free
        Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston,
        MA  02111, USA.

en: Copyright (C) 1996-2001 Michael R. Elkins and others.
    Mutt comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type `mutt -vv'.
    Mutt is free software, and you are welcome to redistribute it
    under certain conditions; type `mutt -vv' for details.
ca: Copyright (C) 1996-2001 Michael R. Elkins i d'altres.
    Mutt s'ofereix SENSE CAP GARANTIA; useu «mutt -vv» per obtenir-ne més
    detalls.  Mutt és programari lliure, i podeu, si voleu, redistribuir-lo
    sota certes condicions; useu «mutt -vv» per obtenir-ne més detalls.

en: Could not connect to %s (%s).
ca: No s'ha pogut connectar amb «%s» (%s).

en: Could not copy message
ca: No s'ha pogut copiar el missatge.

en: Could not create temporary file %s
ca: No s'ha pogut crear el fitxer temporal «%s».

en: Could not create temporary file!
ca: No s'ha pogut crear un fitxer temporal!

en: Could not find sorting function! [report this bug]
ca: No s'ha pogut trobar la funció d'ordenació! (informeu d'aquest error)

en: Could not find the host "%s"
ca: No s'ha pogut trobar l'estació «%s».

en: Could not include all requested messages!
ca: No s'han pogut incloure tots els missatges sol·licitats!

en: Could not negotiate TLS connection
ca: No s'ha pogut negociar la connexió TLS.

en: Could not open %s
ca: No s'ha pogut obrir «%s».

en: Could not reopen mailbox!
ca: No s'ha pogut reobrir la bústia!

en: Could not send the message.
ca: No s'ha pogut enviar el missatge.

en: Could not synchronize mailbox %s!
ca: No s'ha pogut sincronitzar la bústia «%s»!

en: Couldn't lock %s
ca: No s'ha pogut blocar «%s».

en: Create %s?
ca: Voleu crear «%s»?

en: Create an application/pgp message?
ca: Voleu crear un missatge «application/pgp»?

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
ca: Només es poden crear bústies IMAP.

en: Create mailbox:
ca: Crea la bústia:

en: DEBUG was not defined during compilation.  Ignored.
ca: No es va definir «DEBUG» en la compil·lació.  Es descarta l'opció.

en: Debugging at level %d.
ca: S'activa la depuració a nivell %d.

en: Decode-copy%s to mailbox
ca: Descodifica i còpia%s en la bústia

en: Decode-save%s to mailbox
ca: Descodifica i desa%s en la bústia

en: Decrypt-copy%s to mailbox
ca: Desxifra i còpia%s en la bústia

en: Decrypt-save%s to mailbox
ca: Desxifra i desa%s en la bústia

en: Del
ca: Esbrr

en: Delete
ca: Esborra

en: Delete a remailer from the chain
ca: esborra un redistribuïdor de la cadena

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
ca: Només es poden esborrar bústies IMAP.

en: Delete messages from server?
ca: Voleu eliminar els missatges del servidor?

en: Delete messages matching:
ca: Esborra els missatges que concorden amb:

en: Deletion of attachments from PGP messages is unsupported.
ca: No es poden esborrar els fitxers adjunts en un missatge PGP.

en: Descrip
ca: Descriu

en: Directory [%s], File mask: %s
ca: Directori [%s], màscara de fitxers: %s

en: ERROR: please report this bug
ca: ERROR: Per favor, informeu d'aquest error.

en: Encrypt
ca: Xifra

en: Enter PGP passphrase:
ca: Entreu la frase clau de PGP:

en: Enter keyID for %s:
ca: Entreu l'ID de clau per %s:

en: Error connecting to server: %s
ca: Error en connectar amb el servidor: %s

en: Error in %s, line %d: %s
ca: Error en «%s», línia %d: %s

en: Error in command line: %s
ca: Error en la línia d'ordres: %s

en: Error in expression: %s
ca: Error en l'expressió: %s

en: Error initializing terminal.
ca: Error en inicialitzar el terminal.

en: Error opening mailbox
ca: Error en obrir la bústia.

en: Error parsing address!
ca: Error en interpretar l'adreça!

en: Error running "%s"!
ca: Error en executar «%s»!

en: Error scanning directory.
ca: Error en llegir el directori.

en: Error sending message, child exited %d (%s).
ca: Error en enviament, el fill isqué amb codi %d (%s).

en: Error sending message, child exited %d.
ca: Error en enviar el missatge, el procés fill ha eixit amb codi %d.

en: Error sending message.
ca: Error en enviar el missatge.

en: Error talking to %s (%s)
ca: Error en parlar amb «%s» (%s).

en: Error trying to view file
ca: Error en intentar veure el fitxer.

en: Error while writing mailbox!
ca: Error en escriure en la bústia!

en: Error. Preserving temporary file: %s
ca: Error.  Es manté el fitxer temporal: %s

en: Error: %s can't be used as the final remailer of a chain.
ca: Error: no es pot usar «%s» com a redistribuïdor final d'una cadena.

en: Error: multipart/encrypted has no protocol parameter!
ca: Error: la part «multipart/encrypted» no té paràmetre «protocol»!

en: Error: multipart/signed has no protocol.
ca: Error: la part «multipart/signed» no té paràmetre «protocol»!

en: Executing command on matching messages...
ca: S'està executant l'ordre sobre els missatges concordants...

en: Exit
ca: Ix

en: Exit
ca: Ix

en: Exit Mutt without saving?
ca: Voleu abandonar Mutt sense desar els canvis?

en: Exit Mutt?
ca: Voleu abandonar Mutt?

en: Expunge failed
ca: No s'han pogut eliminar els missatges.

en: Expunging messages from server...
ca: S'estan eliminant missatges del servidor...

en: Failed to find enough entropy on your system
ca: No s'ha pogut extraure l'entropia suficient del vostre sistema.

en: Failure to open file to parse headers.
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer per interpretar-ne les capçaleres.

en: Failure to open file to strip headers.
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer per eliminar-ne les capçaleres.

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
ca: Error fatal!  No s'ha pogut reobrir la bústia!

en: Fatal error.  Message count is out of sync!
ca: Error fatal.  El recompte de missatges no es troba sincronitzat!

en: Fetching PGP key...
ca: S'està recollint la clau PGP...

en: Fetching list of messages...
ca: S'està recollint la llista de missatges...

en: Fetching message headers... [%d/%d]
ca: S'estan recollint les capçaleres dels missatges... [%d/%d]

en: Fetching message...
ca: S'està recollint el missatge...

en: File Mask:
ca: Màscara de fitxers:

en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
ca: El fitxer ja existeix; (s)obreescriu, (a)fig o (c)ancel·la?

en: File is a directory, save under it?
ca: El fitxer és un directori; voleu desar-hi a sota?

en: File under directory:
ca: Fitxer a sota del directori:

en: Filling entropy pool: %s...
ca: S'està plenant la piscina d'entropia «%s»...

en: Filter through:
ca: Filtra amb:

en: Fingerprint: %s
ca: Empremta digital: %s

en: First entry is shown.
ca: La primera entrada ja és visible.

en: Follow-up to %s%s?
ca: Voleu escriure un seguiment a %s%s?

en: Forward MIME encapsulated?
ca: Voleu reenviar amb encapsulament MIME?

en: Forward as attachment?
ca: Voleu reenviar com a fitxer adjunt?

en: Forward as attachments?
ca: Voleu reenviar com a fitxers adjunts?

en: Function not permitted in attach-message mode.
ca: No es permet aquesta funció en el mode d'adjuntar missatges.

en: GSSAPI authentication failed.
ca: L'autenticació GSSAPI ha fallat.

en: Getting folder list...
ca: S'està obtenint la llista de carpetes...

en: Getting namespaces...
ca: S'estan obtenint els espais de noms...

en: Group
ca: Grup

en: Help
ca: Ajuda

en: Help for %s
ca: Ajuda de «%s»

en: Help is currently being shown.
ca: Ja s'està mostrant l'ajuda.

en: I don't know how to print that!
ca: No sé com imprimir això!

en: I dont know how to print %s attachments!
ca: No sé com imprimir els fitxers adjunts de tipus «%s»!

en: I/O error
ca: Error d'E/S

en: ID has undefined validity.
ca: L'ID té una validesa indefinida.

en: ID is expired/disabled/revoked.
ca: ID expirat/inhabilitat/revocat.

en: ID is not valid.
ca: L'ID no és vàlid.

en: ID is only marginally valid.
ca: L'ID és lleugerament vàlid.

en: Illegal PGP header
ca: La capçalera PGP no és permesa.

en: Improperly formated entry for type %s in "%s" line %d
ca: Entrada de tipus «%s» en «%s», línia %d: format no vàlid.

en: Include message in reply?
ca: Voleu incloure el missatge en la resposta?

en: Including quoted message...
ca: S'està incloent el missatge citat...

en: Insert
ca: Insereix

en: Insert a remailer into the chain
ca: inserta un redistribuïdor en la cadena

en: Internal error. Inform <roessler@guug.de>.
ca: Error intern. Informeu <roessler@guug.de>.

en: Invalid day of month: %s
ca: El dia del mes no és vàlid: %s

en: Invalid encoding.
ca: La codificació no és vàlida.

en: Invalid index number.
ca: El número d'índex no és vàlid.

en: Invalid message number.
ca: El número de missatge no és vàlid.

en: Invalid month: %s
ca: El mes no és vàlid: %s

en: Invalid relative date: %s
ca: La data relativa no és vàlida: %s

en: Invoking PGP...
ca: S'està invocant PGP...

en: Invoking autoview command: %s
ca: Ordre de visualització automàtica: %s

en: Invoking pgp...
ca: S'està invocant «pgp»...

en: Jump to message:
ca: Salta al missatge:

en: Jump to:
ca: Salta a:

en: Jumping is not implemented for dialogs.
ca: No es pot saltar en un diàleg.

en: Key ID: 0x%s
ca: ID de la clau: 0x%s

en: Key is not bound.
ca: La tecla no està vinculada.

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
ca: La tecla no està vinculada.  Premeu «%s» per obtenir ajuda.

en: LOGIN disabled on this server.
ca: L'ordre LOGIN no es troba habilitada en aquest servidor.

en: Last entry is shown.
ca: L'última entrada ja és visible.

en: Limit to messages matching:
ca: Limita als missatges que concorden amb:

en: Limit: %s
ca: Límit: %s

en: Lock count exceeded, remove lock for %s?
ca: Voleu eliminar un forrellat sobrant de «%s»?

en: Logging in...
ca: S'està entrant...

en: Login failed.
ca: L'entrada ha fallat.

en: Looking for keys matching "%s"...
ca: S'estan cercant les claus que concorden amb «%s»...

en: Looking up %s...
ca: S'està cercant «%s»...

en: MIME type not defined.  Cannot view attachment.
ca: No s'ha definit el tipus MIME.  No es pot veure el fitxer adjunt.

en: Macro loop detected.
ca: S'ha detectat un bucle entre macros.

en: Mail
ca: Nou correu

en: Mail not sent.
ca: No s'ha enviat el missatge.

en: Mail sent.
ca: S'ha enviat el missatge.

en: Mailbox checkpointed.
ca: S'ha establert un punt de control en la bústia.

en: Mailbox closed
ca: S'ha tancat la bústia.

en: Mailbox created.
ca: S'ha creat la bústia.

en: Mailbox deleted.
ca: S'ha esborrat la bústia.

en: Mailbox is corrupt!
ca: La bústia és corrupta!

en: Mailbox is empty.
ca: La bústia és buida.

en: Mailbox is marked unwritable. %s
ca: Bústia en estat de només lectura.  %s

en: Mailbox is read-only.
ca: La bústia és de només lectura.

en: Mailbox is unchanged.
ca: No s'ha modificat la bústia.

en: Mailbox must have a name.
ca: La bústia ha de tenir un nom.

en: Mailbox not deleted.
ca: No s'ha esborrat la bústia.

en: Mailbox was corrupted!
ca: La bústia ha estat corrompuda!

en: Mailbox was externally modified.
ca: S'ha modificat la bústia des de fora.

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
ca: S'ha modificat la bústia des de fora. Els senyaladors poden ser incorrectes.

en: Mailboxes [%d]
ca: Bústies d'entrada [%d]

en: Mailcap Edit entry requires %%s
ca: Cal que l'entrada «edit» de «mailcap» continga «%%s».

en: Mailcap compose entry requires %%s
ca: Cal que l'entrada «compose» de «mailcap» continga «%%s».

en: Make Alias
ca: Crea àlies

en: Marking %d messages deleted...
ca: S'estan marcant %d missatges com a esborrats...

en: Mask
ca: Màscara

en: Message bounced.
ca: S'ha redirigit el missatge.

en: Message contains:
ca: Contingut del missatge:

en: Message could not be printed
ca: No s'ha pogut imprimir el missatge.

en: Message file is empty!
ca: El fitxer missatge és buit!

en: Message not modified!
ca: El missatge no ha estat modificat!

en: Message postponed.
ca: S'ha posposat el missatge.

en: Message printed
ca: S'ha imprés el missatge.

en: Message written.
ca: S'ha escrit el missatge.

en: Messages bounced.
ca: S'han redirigit els missatges.

en: Messages could not be printed
ca: No s'han pogut imprimir els missatges.

en: Messages printed
ca: S'han imprés els missatges.

en: Missing arguments.
ca: Manquen arguments.

en: Mixmaster chains are limited to %d elements.
ca: Les cadenes de Mixmaster estan limitades a %d elements.

en: Mixmaster doesn't accept Cc or Bcc headers.
ca: No es poden usar les capçaleres «Cc» i «Bcc» amb Mixmaster.

en: Move read messages to %s?
ca: Voleu moure els missatges a «%s»?

en: Moving read messages to %s...
ca: S'estan movent els missatges llegits a «%s»...

en: New Query
ca: Nova consulta

en: New file name:
ca: Nom del nou fitxer:

en: New file:
ca: Nou fitxer:

en: New mail in %s.
ca: Hi ha correu nou en «%s».

en: New mail in this mailbox.
ca: Hi ha correu nou en aquesta bústia.

en: Next
ca: Segnt

en: NextPg
ca: AvPàg

en: No authenticators available
ca: No hi ha cap autenticador disponible.

en: No boundary parameter found! [report this error]
ca: No s'ha trobat el paràmetre «boundary»! (informeu d'aquest error)

en: No entries.
ca: No hi ha cap entrada.

en: No files match the file mask
ca: No hi ha cap fitxer que concorde amb la màscara de fitxers.

en: No incoming mailboxes defined.
ca: No s'ha definit cap bústia d'entrada.

en: No limit pattern is in effect.
ca: No hi ha cap patró limitant en efecte.

en: No lines in message.
ca: El missatge no conté cap línia.

en: No mailbox is open.
ca: No hi ha cap bústia oberta.

en: No mailbox with new mail.
ca: No hi ha cap bústia amb correu nou.

en: No mailbox.
ca: No hi ha cap bústia activa.

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file.
ca: «%s» no té entrada «compose» en «mailcap»: cree fitxer buit.

en: No mailcap edit entry for %s
ca: No hi ha cap entrada «edit» de «%s» en «mailcap».

en: No mailcap path specified
ca: No s'ha especificat cap camí a «mailcap».

en: No mailing lists found!
ca: No s'ha trobat cap llista de correu!

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
ca: No hi ha cap entrada adequada en «mailcap».  Es visualitza com a text.

en: No messages in that folder.
ca: La carpeta no conté missatges.

en: No messages matched criteria.
ca: No hi ha cap missatge que concorde amb el criteri.

en: No more quoted text.
ca: No hi ha més text citat.

en: No more threads.
ca: No hi ha més fils.

en: No more unquoted text after quoted text.
ca: No hi ha més text sense citar després del text citat.

en: No new mail in POP mailbox.
ca: No hi ha correu nou en la bústia POP.

en: No new messages
ca: No hi ha cap missatge nou

en: No postponed messages.
ca: No hi ha cap missatge posposat.

en: No printing command has been defined.
ca: No s'ha definit cap ordre d'impressió.

en: No recipients are specified!
ca: No s'ha especificat cap destinatari.

en: No recipients specified.
ca: No s'ha especificat cap dstinatari.

en: No recipients were specified.
ca: No s'ha especificat cap destinatari.

en: No search pattern.
ca: No s'ha especificat cap patró de recerca.

en: No subject specified.
ca: No s'ha especificat l'assumpte.

en: No subject, abort sending?
ca: No hi ha assumpte; voleu avortar l'enviament?

en: No subject, abort?
ca: No hi ha assumpte; voleu avortar el missatge?

en: No subject, aborting.
ca: S'avorta el missatge sense assumpte.

en: No such folder
ca: La carpeta no existeix.

en: No tagged entries.
ca: No hi ha cap entrada marcada.

en: No tagged messages are visible!
ca: Cap dels missatges marcats és visible!

en: No tagged messages.
ca: No hi ha cap missatge marcat.

en: No undeleted messages.
ca: No hi ha cap missatge no esborrat.

en: No unread messages
ca: No hi ha cap missatge no llegit

en: No visible messages.
ca: No hi ha cap missatge visible.

en: Not available in this menu.
ca: No es troba disponible en aquest menú.

en: Not found.
ca: No s'ha trobat.

en: OK
ca: Accepta

en: Only deletion of multipart attachments is supported.
ca: Només es poden esborrar els fitxers adjunts dels missatges «multipart».

en: Open mailbox
ca: Obri la bústia

en: Open mailbox in read-only mode
ca: Obri en mode de només lectura la bústia

en: Open mailbox to attach message from
ca: Bústia a obrir per adjuntar-ne missatges

en: Out of memory!
ca: No resta memòria!

en: Output of the delivery process
ca: Eixida del procés de repartiment

en: PGP Key %s.
ca: Clau PGP %s.

en: PGP keys matching "%s".
ca: Claus PGP que concordem amb «%s».

en: PGP keys matching <%s>.
ca: Claus PGP que concorden amb <%s>.

en: PGP passphrase forgotten.
ca: S'ha esborrat de la memòria la frase clau de PGP.

en: PGP signature could NOT be verified.
ca: NO s'ha pogut verificar la signatura PGP.

en: PGP signature successfully verified.
ca: S'ha pogut verificar amb èxit la signatura PGP.

en: POP host is not defined.
ca: No s'ha definit el servidor POP (pop_host).

en: Parent message is not available.
ca: El missatge pare no es troba disponible.

en: Parent message is not visible in this limited view.
ca: El missatge pare no és visible en aquesta vista limitada.

en: Password for %s@%s:
ca: Contrasenya per %s@%s:

en: Personal name:
ca: Nom personal:

en: Pipe
ca: Redirigeix

en: Pipe to command:
ca: Redirigeix a l'ordre:

en: Pipe to:
ca: Redirigeix a:

en: Please enter the key ID:
ca: Per favor, entreu l'ID de la clau:

en: Please set the hostname variable to a proper value when using mixmaster!
ca: Per favor, establiu un valor adequat per «hostname» quan useu Mixmaster!

en: Postpone this message?
ca: Voleu posposar aquest missatge?

en: Postponed Messages
ca: Missatges posposats

en: Preconnect command failed.
ca: L'ordre de preconnexió (preconnect) ha fallat.

en: Preparing forwarded message...
ca: S'està preparant el missatge a reenviar...

en: Press any key to continue...
ca: Premeu qualsevol tecla per continuar...

en: PrevPg
ca: RePàg

en: Print
ca: Imprimeix

en: Print attachment?
ca: Voleu imprimir el fitxer adjunt?

en: Print message?
ca: Voleu imprimir el missatge?

en: Print tagged attachment(s)?
ca: Voleu imprimir els fitxers adjunts seleccionats?

en: Print tagged messages?
ca: Voleu imprimir els misatges marcats?

en: Purge %d deleted message?
ca: Voleu eliminar %d missatge esborrat?

en: Purge %d deleted messages?
ca: Voleu eliminar %d missatges esborrats?

en: Query
ca: Consulta

en: Query '%s'
ca: Consulta de «%s»

en: Query command not defined.
ca: No s'ha definit cap ordre de consulta.

en: Query:
ca: Consulta:

en: Quit
ca: Ix

en: Quit Mutt?
ca: Voleu abandonar Mutt?

en: Reading %s...
ca: S'està llegint «%s»...

en: Reading %s... %d
ca: S'està llegint «%s»... %d

en: Reading %s... %d (%d%%)
ca: S'està llegint «%s»... %d (%d%%)

en: Reading new messages (%d bytes)...
ca: S'estan llegint els missatges nous (%d octets)...

en: Really delete mailbox "%s"?
ca: Voleu realment esborrar la bústia «%s»?

en: Recall postponed message?
ca: Voleu recuperar un missatge posposat?

en: Recoding only affects text attachments.
ca: La recodificació només afecta els fitxers adjunts de tipus text.

en: Rename to:
ca: Reanomena a:

en: Reopening mailbox...
ca: S'està reobrint la bústia...

en: Reply
ca: Respon

en: Reply to %s%s?
ca: Voleu escriure una resposta a %s%s?

en: Rev-Sort (d)ate/(f)rm/(r)ecv/(s)ubj/t(o)/(t)hread/(u)nsort/si(z)e/s(c)ore?:
ca: Ordre inv (d)ata/(o)rig/(r)ebut/(t)ema/de(s)t/(f)il/(c)ap/taman(y)/(p)unt?:

en: Reverse search for:
ca: Cerca cap enrere:

en: Reverse search:
ca: Cerca cap enrere:

en: Reverse sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e or do(n)'t sort?
ca: Ordena inversament per (d)ata, (a)lfabet, (t)amany, o (n)o ordenar?

en: SASL authentication failed.
ca: L'autenticació SASL ha fallat.

en: SSL Certificate check
ca: Comprovació del certificat SSL

en: SSL connection using %s (%s)
ca: La connexió SSL usa «%s» (%s).

en: SSL disabled due the lack of entropy
ca: S'ha inhabilitat l'SSL per manca d'entropia.

en: SSL failed: %s
ca: La negociació d'SSL ha fallat: %s.

en: SSL is unavailable.
ca: SSL no es troba disponible.

en: Save
ca: Desa

en: Save a copy of this message?
ca: Voleu guardar una còpia d'aquest missatge?

en: Save to file:
ca: Guarda en el fitxer:

en: Save%s to mailbox
ca: Desa%s en la bústia

en: Saving message status flags... [%d/%d]
ca: S'estan guardant els senyaladors d'estat dels missatges... [%d/%d]

en: Saving...
ca: S'està desant...

en: Search
ca: Cerca

en: Search for:
ca: Cerca:

en: Search hit bottom without finding match
ca: La recerca ha arribat al final sense trobar cap concordança.

en: Search hit top without finding match
ca: La recerca ha arribat a l'inici sense trobar cap concordança.

en: Search interrupted.
ca: S'ha interromput la recerca.

en: Search is not implemented for this menu.
ca: No es pot cercar en aquest menú.

en: Search wrapped to bottom.
ca: La recerca ha tornat al final.

en: Search wrapped to top.
ca: La recerca ha tornat al principi.

en: Search:
ca: Cerca:

en: Secure connection with TLS?
ca: Voleu protegir la connexió usant TLS?

en: Select
ca: Selecciona

en: Select
ca: Selecciona

en: Select a remailer chain.
ca: Seleccioneu una cadena de redistribuïdors.

en: Select the next element of the chain
ca: selecciona l'element següent de la cadena

en: Select the previous element of the chain
ca: selecciona l'element anterior de la cadena

en: Selecting %s...
ca: S'està seleccionant la bústia «%s»...

en: Send
ca: Envia

en: Sending in background.
ca: S'està enviant en segon pla.

en: Sending message...
ca: S'està enviant el missatge...

en: Server certificate has expired
ca: El certificat del servidor ha expirat.

en: Server certificate is not yet valid
ca: El certificat del servidor encara no és vàlid.

en: Server closed connection!
ca: El servidor ha tancat la connexió!

en: Set flag
ca: Quin senyalador voleu activar

en: Shell command:
ca: Ordre per l'intèrpret:

en: Sign
ca: Signa

en: Sign as:
ca: Signa com a:

en: Sign, Encrypt
ca: Signa i xifra

en: Sort (d)ate/(f)rm/(r)ecv/(s)ubj/t(o)/(t)hread/(u)nsort/si(z)e/s(c)ore?:
ca: Ordre (d)ata/(o)rig/(r)ebut/(t)ema/de(s)t/(f)il/(c)ap/taman(y)/(p)unt?:

en: Sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e or do(n)'t sort?
ca: Ordena per (d)ata, (a)lfabet, (t)amany, o (n)o ordenar?

en: Sorting mailbox...
ca: S'està ordenant la bústia.

en: Subscribed [%s], File mask: %s
ca: Subscrites [%s], màscara de fitxers: %s

en: Subscribing to %s...
ca: S'està subscrivint a «%s»...

en: Tag messages matching:
ca: Marca els missatges que concorden amb:

en: Tag the messages you want to attach!
ca: Marqueu els missatges que voleu adjuntar!

en: Tagging is not supported.
ca: No es pot marcar.

en: That message is not visible.
ca: Aqueix missatge no és visible.

en: The current attachment will be converted.
ca: Es convertirà el fitxer adjunt actual.

en: The current attachment won't be converted.
ca: No es convertirà el fitxer adjunt actual.

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
ca: L'índex del missatge no és correcte.  Proveu de reobrir la bústia.

en: The remailer chain is already empty.
ca: La cadena de redistribuïdors ja és buida.

en: There are no attachments.
ca: No hi ha cap fitxer adjunt.

en: There are no messages.
ca: No hi ha cap missatge.

en: There are no subparts to show!
ca: No hi ha cap subpart a mostrar!

en: This IMAP server is ancient. Mutt does not work with it.
ca: Aquest servidor IMAP és antic.  Mutt no pot funcionar amb ell.

en: This certificate belongs to:
ca: Aquest certificat pertany a:

en: This certificate is valid
ca: Aquest certificat té validesa

en: This certificate was issued by:
ca: Aquest certificat ha estat lliurat per:

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked.
ca: No es pot usar aquesta clau: es troba expirada, inhabilitada o revocada.

en: Thread contains unread messages.
ca: El fil conté missatges no llegits.

en: Threading is not enabled.
ca: No s'ha habilitat l'ús de fils.

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock!
ca: S'ha excedit el temps d'espera en intentar blocar amb fcntl()!

en: Timeout exceeded while attempting flock lock!
ca: S'ha excedit el temps d'espera en intentar blocar amb flock()!

en: To contact the developers, please mail to <mutt-dev@mutt.org>.
    To report a bug, please use the flea(1) utility.
ca: Per contactar amb els desenvolupadors, per favor envieu un correu
    a <mutt-dev@mutt.org>.  Per informar d'un error, per favor useu
    la utilitat flea(1).

en: Toggle display of subparts
ca: activa o desactiva la visualització de les subparts

en: Top of message is shown.
ca: L'inici del missatge ja és visible.

en: Unable to append to IMAP mailboxes at this server
ca: Aquest servidor no permet afegir a les bústies IMAP.

en: Unable to attach %s!
ca: No s'ha pogut adjuntar «%s»!

en: Unable to attach!
ca: No s'ha pogut adjuntar!

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version.
ca: No s'han pogut recollir les capçaleres d'aquesta versió de servidor IMAP.

en: Unable to get certificate from peer
ca: No s'ha pogut obtenir el certificat del servidor.

en: Unable to leave messages on server.
ca: No s'han pogut deixar els missatges en el servidor.

en: Unable to lock mailbox!
ca: No s'ha pogut blocar la bústia!

en: Unable to open temporary file!
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer temporal!

en: Undel
ca: Recupera

en: Undelete messages matching:
ca: Restaura els missatges que concorden amb:

en: Unknown
ca: Desconegut/da

en: Unknown Content-Type %s
ca: El valor de «Content-Type» «%s» no és conegut.

en: Unsubscribing to %s...
ca: S'està dessubscrivint de «%s»...

en: Untag messages matching:
ca: Desmarca els missatges que concorden amb:

en: Uploading message ...
ca: S'està penjant el missatge...

en: Use 'toggle-write' to re-enable write!
ca: Habiliteu l'escriptura amb «toggle-write»!

en: Use keyID = "%s" for %s?
ca: Voleu usar l'ID de clau «%s» per %s?

en: Username at %s:
ca: Nom d'usuari en «%s»:

en: Verify PGP signature?
ca: Voleu verificar la signatura PGP?

en: Verifying message indexes...
ca: S'estan verificant els índexs dels missatges...

en: View Attachm.
ca: VeuAdjnt

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
ca: AVÍS!  Aneu a sobreescriure «%s»; voleu continuar?

en: Waiting for fcntl lock... %d
ca: S'està esperant el blocatge amb fcntl()... %d

en: Waiting for flock attempt... %d
ca: S'està esperant el blocatge amb flock()... %d

en: Waiting for response...
ca: S'està esperant una resposta...

en: Warning: Couldn't save certificate
ca: Avís: No s'ha pogut desar el certificat.

en: What we have here is a failure to make an attachment
ca: El que ocorre ací és que no s'ha pogut adjuntar un fitxer.

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
ca: L'escriptura fallà!  Es desa la bústia parcial en «%s».

en: Write fault!
ca: Error d'escriptura!

en: Write message to mailbox
ca: Escriu el missatge en la bústia

en: Writing %s...
ca: S'està escrivint «%s»...

en: Writing message to %s ...
ca: S'està escrivint el missatge en «%s»...

en: Writing messages... %d (%d%%)
ca: S'estan escrivint els missatges... %d (%d%%)

en: You already have an alias defined with that name!
ca: Ja heu definit un àlies amb aquest nom!

en: You already have the first chain element selected.
ca: Vos trobeu en el primer element de la cadena.

en: You already have the last chain element selected.
ca: Vos trobeu en l'últim element de la cadena.

en: You are on the first entry.
ca: Vos trobeu en la primera entrada.

en: You are on the first message.
ca: Vos trobeu sobre el primer missatge.

en: You are on the first page.
ca: Vos trobeu en la primera pàgina.

en: You are on the first thread.
ca: Vos trobeu en el primer fil.

en: You are on the last entry.
ca: Vos trobeu en l'última entrada.

en: You are on the last message.
ca: Vos trobeu sobre l'últim missatge.

en: You are on the last page.
ca: Vos trobeu en l'última pàgina.

en: You cannot scroll down farther.
ca: No podeu baixar més.

en: You cannot scroll up farther.
ca: No podeu pujar més.

en: You have no aliases!
ca: No teniu cap àlies!

en: You may not delete the only attachment.
ca: No es pot esborrar l'únic fitxer adjunt.

en: You may only bounce message/rfc822 parts.
ca: Només es poden redirigir parts de tipus «message/rfc822».

en: [%s = %s] Accept?
ca: [%s = %s] Voleu acceptar?

en: [-- %s/%s is unsupported
ca: [-- No es suporta «%s/%s».

en: [-- Attachment #%d
ca: [-- Fitxer adjunt #%d

en: [-- Autoview stderr of %s --]
ca: [-- Errors de l'ordre de visualització automàtica --]
    [-- «%s» --]

en: [-- Autoview using %s --]
ca: [-- Eixida de l'ordre de visualització automàtica --]
    [-- «%s» --]

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
ca: [-- COMENÇA EL MISSATGE PGP --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
ca: [-- COMENÇA EL BLOC DE CLAU PÚBLICA PGP --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
ca: [-- COMENÇA EL MISSATGE PGP SIGNAT --]

en: [-- Can't run %s. --]
ca: [-- No s'ha pogut executar «%s». --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
ca: [-- TERMINA EL MISSATGE PGP --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
ca: [-- TERMINA EL BLOC DE CLAU PÚBLICA PGP --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
ca: [-- TERMINA EL MISSATGE PGP SIGNAT --]

en: [-- End of PGP output --]
ca: [-- Final de l'eixida de PGP. --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
ca: [-- Final de les dades xifrades amb PGP/MIME. --]

en: [-- End of signed data --]
ca: [-- Final de les dades signades. --]

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative! --]
ca: [-- Error: No s'ha pogut mostrar cap part del «multipart/alternative»! --]

en: [-- Error: Inconsistent multipart/signed structure! --]
ca: [-- Error: l'estructura «multipart/signed» no és consistent! --]

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s! --]
ca: [-- Error: El protocol «%s» de «multipart/signed» --]
    [-- no és conegut! --]

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess! --]
ca: [-- Error: no s'ha pogut crear el subprocés PGP! --]

en: [-- Error: could not create temporary file! --]
ca: [-- Error: No s'ha pogut crear un fitxer temporal! --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message! --]
ca: [-- Error: no s'ha trobat l'inici del missatge PGP! --]

en: [-- Error: malformed PGP/MIME message! --]
ca: [-- Error: el missatge PGP/MIME és malmés! --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
ca: [-- Error: La part «message/external-body» --]
    [-- no té paràmetre «access-type». --]

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess! --]
ca: [-- Error: no s'ha pogut crear el subprocés PGP! --]

en: [-- PGP output follows (current time: %c) --]
ca: [-- Aquesta és l'eixida de PGP (data actual: %c): --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
ca: [-- Les dades següents es troben xifrades amb PGP/MIME: --]

en: [-- The following data is signed --]
ca: [-- Les dades següents es troben signades: --]

en: [-- This %s/%s attachment
ca: [-- Aquest fitxer adjunt de tipus «%s/%s» --]
    [--

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
ca: [-- Aquest fitxer adjunt de tipus «%s/%s» no s'inclou, --]

en: [-- Type: %s/%s, Encoding: %s, Size: %s --]
ca: [-- Tipus: %s/%s, Codificació: %s, Tamany: %s --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures. --]
ca: [-- Avís: no s'ha trobat cap signatura. --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures. --]
ca: [-- Avís: no es poden verificar les signatures «%s/%s». --]

en: [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
ca: [-- i el valor indicat d'«access-type» «%s» --]
    [-- no es suporta. --]

en: [-- and the indicated external source has --]
    [-- expired. --]
ca: [-- i la font externa indicada ha expirat. --]

en: [-- name: %s --]
ca: [-- nom: %s --]

en: [-- on %s --]
ca: [-- amb data %s --]

en: [invalid date]
ca: [la data no és vàlida]

en: [unable to calculate]
ca: [no s'ha pogut calcular]

en: alias: no address
ca: alias: No s'ha especificat cap adreça.

en: append new query results to current results
ca: afig els resultats d'una consulta nova als resultats actuals

en: apply next function to tagged messages
ca: aplica la funció següent als missatges marcats

en: attach a PGP public key
ca: adjunta una clau pública PGP

en: attach a file(s) to this message
ca: adjunta fitxers a aquest missatge

en: attach message(s) to this message
ca: adjunta missatges a aquest missatge

en: bind: too many arguments
ca: bind: Sobren arguments.

en: capitalize the word
ca: posa la primera lletra de la paraula en majúscula

en: change directories
ca: canvia de directori

en: check for classic pgp
ca: comprova si s'ha usat el PGP clàssic

en: check mailboxes for new mail
ca: comprova si hi ha correu nou en les bústies

en: clear a status flag from a message
ca: elimina un senyalador d'estat d'un missatge

en: clear and redraw the screen
ca: neteja i redibuixa la pantalla

en: collapse/uncollapse all threads
ca: plega o desplega tots els fils

en: collapse/uncollapse current thread
ca: plega o desplega el fil actual

en: color: too few arguments
ca: color: Manquen arguments.

en: complete address with query
ca: completa una adreça fent una consulta

en: complete filename or alias
ca: completa el nom de fitxer o l'àlies

en: compose a new mail message
ca: redacta un nou missatge de correu

en: compose new attachment using mailcap entry
ca: crea un nou fitxer adjunt usant l'entrada de «mailcap»

en: convert the word to lower case
ca: converteix la paraula a minúscules

en: convert the word to upper case
ca: converteix la paraula a majúscules

en: converting
ca: no es farà conversió

en: copy a message to a file/mailbox
ca: còpia un missatge en un fitxer o bústia

en: could not create temporary folder: %s
ca: No s'ha pogut crear una carpeta temporal: %s.

en: could not write temporary mail folder: %s
ca: No s'ha pogut escriure en una carpeta temporal: %s.

en: create a new mailbox (IMAP only)
ca: crea una nova bústia (només en IMAP)

en: create an alias from a message sender
ca: crea un àlies partint del remitent d'un missatge

en: cycle among incoming mailboxes
ca: canvia entre les bústies d'entrada

en: dazn
ca: datn

en: default colors not supported
ca: Els colors per defecte no estan suportats.

en: delete all chars on the line
ca: esborra tots els caràcters de la línia

en: delete all messages in subthread
ca: esborra tots els missatges d'un subfil

en: delete all messages in thread
ca: esborra tots els missatges d'un fil

en: delete chars from cursor to end of line
ca: esborra els caràcters des del cursor fins el final de la línia

en: delete chars from the cursor to the end of the word
ca: esborra els caràcters des del cursor fins el final de la paraula

en: delete messages matching a pattern
ca: esborra els missatges que concorden amb un patró

en: delete the char in front of the cursor
ca: esborra el caràcter anterior al cursor

en: delete the char under the cursor
ca: esborra el caràcter sota el cursor

en: delete the current entry
ca: esborra l'entrada actual

en: delete the current mailbox (IMAP only)
ca: esborra la bústia actual (només en IMAP)

en: delete the word in front of the cursor
ca: esborra la paraula a l'esquerra del cursor

en: dfrsotuzc
ca: dortsfcyp

en: display a message
ca: mostra un missatge

en: display full address of sender
ca: mostra l'adreça completa del remitent

en: display message and toggle header weeding
ca: mostra un missatge i oculta o mostra certs camps de la capçalera

en: display the currently selected file's name
ca: mostra el nom del fitxer seleccionat actualment

en: edit attachment content type
ca: edita el tipus de contingut d'un fitxer adjunt

en: edit attachment description
ca: edita la descripció d'un fitxer adjunt

en: edit attachment transfer-encoding
ca: edita la codificació de la transferència d'un fitxer adjunt

en: edit attachment using mailcap entry
ca: edita el fitxer adjunt usant l'entrada de «mailcap»

en: edit the BCC list
ca: edita la llista de còpia cega (Bcc)

en: edit the CC list
ca: edita la llista de còpia (Cc)

en: edit the Reply-To field
ca: edita el camp de resposta (Reply-To)

en: edit the TO list
ca: edita la llista de destinataris (To)

en: edit the file to be attached
ca: edita un fitxer adjunt

en: edit the from field
ca: edita el camp de remitent (From)

en: edit the message
ca: edita el missatge

en: edit the message with headers
ca: edita el missatge amb capçaleres

en: edit the raw message
ca: edita un missatge en brut

en: edit the subject of this message
ca: edita l'assumpte del missatge (Subject)

en: empty pattern
ca: El patró és buit.

en: enter a file mask
ca: estableix una màscara de fitxers

en: enter a file to save a copy of this message in
ca: demana un fitxer on desar una còpia d'aquest missatge

en: enter a muttrc command
ca: executa una ordre de «muttrc»

en: error in expression
ca: Error en l'expressió.

en: error in pattern at: %s
ca: Error en el patró en: %s

en: error: unknown op %d (report this error).
ca: error: L'operació %d és desconeguda. (informeu d'aquest error)

en: esabf
ca: xsiac

en: exec: no arguments
ca: exec: Manquen arguments.

en: execute a macro
ca: executa una macro

en: exit this menu
ca: abandona aquest menú

en: extract PGP public keys
ca: extrau les claus públiques PGP

en: filter attachment through a shell command
ca: filtra un fitxer adjunt amb una ordre de l'intèrpret

en: force retrieval of mail from IMAP server
ca: força l'obtenció del correu d'un servidor IMAP

en: force viewing of attachment using mailcap
ca: força la visualització d'un fitxer adjunt usant «mailcap»

en: forward a message with comments
ca: reenvia un missatge amb comentaris

en: get a temporary copy of an attachment
ca: crea una còpia temporal d'un fitxer adjunt

en: has been deleted --]
ca: ha estat esborrat --]

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
ca: imap_sync_mailbox: Ha fallat «EXPUNGE».

en: invalid header field
ca: El camp de capçalera no és vàlid.

en: invoke a command in a subshell
ca: invoca una ordre en un subintèrpret

en: jump to an index number
ca: salta a un número d'índex

en: jump to parent message in thread
ca: salta al missatge pare del fil

en: jump to previous subthread
ca: salta al subfil anterior

en: jump to previous thread
ca: salta al fil anterior

en: jump to the beginning of the line
ca: salta al començament de la línia

en: jump to the bottom of the message
ca: salta al final del missatge

en: jump to the end of the line
ca: salta al final de la línia

en: jump to the next new message
ca: salta al següent missatge nou

en: jump to the next subthread
ca: salta al subfil següent

en: jump to the next thread
ca: salta al fil següent

en: jump to the next unread message
ca: salta al següent missatge no llegit

en: jump to the previous new message
ca: salta a l'anterior missatge nou

en: jump to the previous unread message
ca: salta a l'anterior missatge no llegit

en: jump to the top of the message
ca: salta a l'inici del missatge

en: macro: empty key sequence
ca: macro: La seqüència de tecles és buida.

en: macro: too many arguments
ca: macro: Sobren arguments.

en: mail a PGP public key
ca: envia una clau pública PGP

en: mailcap entry for type %s not found
ca: No s'ha trobat cap entrada pel tipus «%s» en «mailcap»

en: make decoded (text/plain) copy
ca: crea una còpia descodificada (text/plain) del missatge

en: make decoded copy (text/plain) and delete
ca: crea una còpia descodificada (text/plain) del missatge i l'esborra

en: make decrypted copy
ca: fa una còpia desxifrada del missatge

en: make decrypted copy and delete
ca: fa una còpia desxifrada del missatge i esborra aquest

en: mark the current subthread as read
ca: marca el subfil actual com a llegit

en: mark the current thread as read
ca: marca el fil actual com a llegit

en: mismatched parenthesis: %s
ca: Els parèntesis no estan aparellats: %s

en: missing filename.
ca: Manca un nom de fitxer.

en: missing parameter
ca: Manca un paràmetre.

en: mono: too few arguments
ca: mono: Manquen arguments.

en: move entry to bottom of screen
ca: mou l'indicador al final de la pantalla

en: move entry to middle of screen
ca: mou l'indicador al centre de la pantalla

en: move entry to top of screen
ca: mou l'indicador al començament de la pantalla

en: move the cursor one character to the left
ca: mou el cursor un caràcter a l'esquerra

en: move the cursor one character to the right
ca: mou el cursor un caràcter a la dreta

en: move the cursor to the beginning of the word
ca: mou el cursor al començament de la paraula

en: move the cursor to the end of the word
ca: mou el cursor al final de la paraula

en: move to the bottom of the page
ca: va al final de la pàgina

en: move to the first entry
ca: va a la primera entrada

en: move to the first message
ca: va al primer missatge

en: move to the last entry
ca: va a l'última entrada

en: move to the last message
ca: va a l'últim missatge

en: move to the middle of the page
ca: va al centre de la pàgina

en: move to the next entry
ca: va a l'entrada següent

en: move to the next page
ca: va a la pàgina següent

en: move to the next undeleted message
ca: va al següent missatge no esborrat

en: move to the previous entry
ca: va a l'entrada anterior

en: move to the previous page
ca: va a la pàgina anterior

en: move to the previous undeleted message
ca: va a l'anterior missatge no llegit

en: move to the top of the page
ca: va a l'inici de la pàgina

en: multipart message has no boundary parameter!
ca: El missatge «multipart» no té paràmetre «boundary»!

en: mutt_restore_default(%s): error in regexp: %s
ca: mutt_restore_default(%s): Error en l'expressió regular: %s

en: not converting
ca: es farà conversió

en: null key sequence
ca: La seqüència de tecles és nul·la.

en: null operation
ca: l'operació nul·la

en: oac
ca: sac

en: open a different folder
ca: obri una carpeta diferent

en: open a different folder in read only mode
ca: obri una carpeta diferent en mode de només lectura

en: pipe message/attachment to a shell command
ca: redirigeix un missatge o fitxer adjunt a una ordre de l'intèrpret

en: prefix is illegal with reset
ca: El prefix usat en «reset» no és permés.

en: print the current entry
ca: imprimeix l'entrada actual

en: push: too many arguments
ca: push: Sobren arguments.

en: query external program for addresses
ca: pregunta a un programa extern per una adreça

en: quote the next typed key
ca: escriu tal qual la tecla pressa a continuació

en: recall a postponed message
ca: recupera un missatge posposat

en: remail a message to another user
ca: redirigeix un missatge a un altre destinatari

en: rename/move an attached file
ca: reanomena (o mou) un fitxer adjunt

en: reply to a message
ca: respon a un missatge

en: reply to all recipients
ca: respon a tots els destinataris

en: reply to specified mailing list
ca: respon a la llista de correu especificada

en: retrieve mail from POP server
ca: obté el correu d'un servidor POP

en: ro
ca: ru

en: roa
ca: rus

en: run ispell on the message
ca: executa «ispell» (comprovació ortogràfica) sobre el missatge

en: save changes to mailbox
ca: desa els canvis realitzats a la bústia

en: save changes to mailbox and quit
ca: desa els canvis realitzats a la bústia i ix

en: save message/attachment to a file
ca: guarda un missatge o fitxer adjunt en un fitxer

en: save this message to send later
ca: desa aquest missatge per enviar-lo més endavant

en: score: too few arguments
ca: score: Manquen arguments.

en: score: too many arguments
ca: score: Sobren arguments.

en: scroll down 1/2 page
ca: avança mitja pàgina

en: scroll down one line
ca: avança una línia

en: scroll up 1/2 page
ca: endarrereix mitja pàgina

en: scroll up one line
ca: endarrereix una línia

en: scroll up through the history list
ca: es desplaça cap amunt en la llista d'historial

en: search backwards for a regular expression
ca: cerca cap enrere una expressió regular

en: search for a regular expression
ca: cerca una expressió regular

en: search for next match
ca: cerca la concordança següent

en: search for next match in opposite direction
ca: cerca la concordança anterior

en: select a new file in this directory
ca: selecciona un nou fitxer d'aquest directori

en: select the current entry
ca: selecciona l'entrada actual

en: send the message
ca: envia el missatge

en: send the message through a mixmaster remailer chain
ca: envia el missatge per una cadena de redistribuïdors Mixmaster

en: set a status flag on a message
ca: estableix un senyalador d'estat d'un missatge

en: show MIME attachments
ca: mostra els fitxers adjunts MIME

en: show PGP options
ca: mostra les opcions de PGP

en: show currently active limit pattern
ca: mostra el patró limitant actiu

en: show only messages matching a pattern
ca: mostra només els missatges que concorden amb un patró

en: show the Mutt version number and date
ca: mostra el número de versió i la data de Mutt

en: skip beyond quoted text
ca: avança fins el final del text citat

en: sort messages
ca: ordena els missatges

en: sort messages in reverse order
ca: ordena inversament els missatges

en: source: error at %s
ca: source: Error en «%s».

en: source: errors in %s
ca: source: Hi ha errors en «%s».

en: source: reading aborted due too many errors in %s
ca: source: «%s» conté massa errors: s'avorta la lectura.

en: source: too many arguments
ca: source: Sobren arguments.

en: subscribe to current mailbox (IMAP only)
ca: es subscriu a la bústia actual (només en IMAP)

en: sync: mbox modified, but no modified messages! (report this bug)
ca: sync: La bústia és modificada però els missatges no! (informeu de l'error)

en: tag messages matching a pattern
ca: marca els missatges que concorden amb un patró

en: tag the current entry
ca: marca l'entrada actual

en: tag the current subthread
ca: marca el subfil actual

en: tag the current thread
ca: marca el fil actual

en: this screen
ca: mostra aquesta pantalla

en: toggle a message's 'important' flag
ca: canvia el senyalador «important» d'un missatge

en: toggle a message's 'new' flag
ca: canvia el senyalador «nou» d'un missatge

en: toggle display of quoted text
ca: oculta o mostra el text citat

en: toggle disposition between inline/attachment
ca: canvia la disposició entre en línia o adjunt

en: toggle recoding of this attachment
ca: estableix si un fitxer adjunt serà recodificat

en: toggle search pattern coloring
ca: estableix si cal resaltar les concordances trobades

en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
ca: canvia entre veure totes les bústies o només aquelles subscrites (només en IMAP)

en: toggle whether the mailbox will be rewritten
ca: estableix si s'escriuran els canvis a la bústia

en: toggle whether to browse mailboxes or all files
ca: estableix si es navegarà només per les bústies d'entrada o per tots els fitxers

en: toggle whether to delete file after sending it
ca: estableix si cal esborrar un fitxer una volta enviat

en: too few arguments
ca: Manquen arguments.

en: too many arguments
ca: Sobren arguments.

en: transpose character under cursor with previous
ca: transposa el caràcter sota el cursor i l'anterior

en: unable to determine home directory
ca: No s'ha pogut determinar el directori de l'usuari.

en: unable to determine username
ca: No s'ha pogut determinar el nom de l'usuari.

en: undelete all messages in subthread
ca: restaura tots els missatges d'un subfil

en: undelete all messages in thread
ca: restaura tots els missatges d'un fil

en: undelete messages matching a pattern
ca: restaura els missatges que concorden amb un patró

en: undelete the current entry
ca: restaura l'entrada actual

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s.
ca: unhook: No es pot esborrar un «%s» des d'un «%s».

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook.
ca: unhook: No es pot fer «unhook *» des d'un «hook».

en: unhook: unknown hook type: %s
ca: unhook: El tipus de «hook» no és conegut: %s

en: unknown error
ca: Error desconegut

en: unspecified protocol error
ca: Error no especificat del protocol

en: unsubscribe to current mailbox (IMAP only)
ca: es dessubscriu de la bústia actual (només en IMAP)

en: untag messages matching a pattern
ca: desmarca els missatges que concorden amb un patró

en: update an attachment's encoding info
ca: edita la informació de codificació d'un missatge

en: usage: mutt [ -nRyzZ ] [ -e <cmd> ] [ -F <file> ] [ -m <type> ] [ -f <file> ]
           mutt [ -nx ] [ -e <cmd> ] [ -a <file> ] [ -F <file> ] [ -H <file> ] [ -i <file> ] [ -s <subj> ] [ -b <addr> ] [ -c <addr> ] <addr> [ ... ]
           mutt [ -n ] [ -e <cmd> ] [ -F <file> ] -p
           mutt -v[v]
    
    options:
      -a <file>	attach a file to the message
      -b <address>	specify a blind carbon-copy (BCC) address
      -c <address>	specify a carbon-copy (CC) address
      -e <command>	specify a command to be executed after initialization
      -f <file>	specify which mailbox to read
      -F <file>	specify an alternate muttrc file
      -H <file>	specify a draft file to read header from
      -i <file>	specify a file which Mutt should include in the reply
      -m <type>	specify a default mailbox type
      -n		causes Mutt not to read the system Muttrc
      -p		recall a postponed message
      -R		open mailbox in read-only mode
      -s <subj>	specify a subject (must be in quotes if it has spaces)
      -v		show version and compile-time definitions
      -x		simulate the mailx send mode
      -y		select a mailbox specified in your `mailboxes' list
      -z		exit immediately if there are no messages in the mailbox
      -Z		open the first folder with new message, exit immediately if none
      -h		this help message
ca: Forma d'ús: mutt [-nRyzZ] [-e <ord>] [-F <fitx>] [-m <tipus>] [-f <fitx>]
                mutt [-nx] [-e <ord>] [-a <fitx>] [-F <fitx>] [-H <fitx>]
                     [-i <fitx>] [-s <assmpt>] [-b <adr>] [-c <adr>] <adr> [...]
                mutt [-n] [-e <ord>] [-F <fitx>] -p
                mutt -v[v]
    
    Opcions:
      -a <fitxer>	adjunta un fitxer al missatge
      -b <adreça>	especifica una adreça per la còpia cega (BCC)
      -c <adreça>	especifica una adreça per la còpia (CC)
      -e <ordre>	especifica una ordre a executar abans de la inicialització
      -f <fitxer>	especifica quina bústia llegir
      -F <fitxer>	especifica un fitxer «muttrc» alternatiu
      -H <fitxer>	especifica un fitxer esborrany d'on llegir la capçalera
      -i <fitxer>	especifica un fitxer que Mutt inclourà en la resposta
      -m <tipus>	especifica un tipus de bústia per defecte
      -n		fa que Mutt no llija el fitxer «Muttrc» del sistema
      -p		recupera un missatge posposat
      -R		obri la bústia en mode de només lectura
      -s <assumpte>	especifica l'assumpte (entre cometes si porta espais)
      -v		mostra la versió i les definicions de compil·lació
      -x		simula el mode d'enviament de «mailx»
      -y		selecciona una bústia de la vostra llista «mailboxes»
      -z		ix immediatament si no hi ha missatges en la bústia
      -Z		obri la primera bústia amb missatges nous, ix si no n'hi ha
      -h		mostra aquest missatge d'ajuda

en: use the current message as a template for a new one
ca: usa el missatge actual com a plantilla per un de nou

en: value is illegal with reset
ca: El valor usat en «reset» no és permés.

en: verify a PGP public key
ca: verifica una clau pública PGP

en: view attachment as text
ca: mostra un fitxer adjunt com a text

en: view attachment using mailcap entry if necessary
ca: mostra un fitxer adjunt usant l'entrada de «mailcap» si és necessari

en: view file
ca: mostra un fitxer

en: view the key's user id
ca: mostra l'identificador d'usuari d'una clau

en: wipe PGP passphrase from memory
ca: esborra de la memòria la frase clau de PGP

en: write the message to a folder
ca: escriu el missatge en una carpeta

en: yes
ca: sí

en: {internal}
ca: {interna}

en: ~~		insert a line begining with a single ~
    ~b users	add users to the Bcc: field
    ~c users	add users to the Cc: field
    ~f messages	include messages
    ~F messages	same as ~f, except also include headers
    ~h		edit the message header
    ~m messages	include and quote messages
    ~M messages	same as ~m, except include headers
    ~p		print the message
    ~q		write file and quit editor
    ~r file		read a file into the editor
    ~t users	add users to the To: field
    ~u		recall the previous line
    ~v		edit message with the $visual editor
    ~w file		write message to file
    ~x		abort changes and quit editor
    ~?		this message
    .		on a line by itself ends input
ca: ~~		insereix una línia que comença amb un sol ~
    ~b usuaris	afig els usuaris al camp Bcc:
    ~c usuaris	afig els usuaris al camp Cc:
    ~f missatges	inclou els missatges
    ~F missatges	el mateix que ~f, però incloent també les capçaleres
    ~h		edita la capçalera del missatge
    ~m missatges	inclou i cita els missatges
    ~M missatges	el mateix que ~m, però incloent també les capçaleres
    ~p		imprimeix el missatge
    ~q		escriu el fitxer i abandona l'editor
    ~r fitxer	llig un fitxer en l'editor
    ~t usuaris	afig els usuaris al camp To:
    ~u		retorna a la línia anterior
    ~v		edita el missatge amb l'editor $visual
    ~w fitxer	escriu el missatge en el fitxer
    ~x		avorta els canvis i abandona l'editor
    ~?		mostra aquest missatge
    .		a soles en una línia termina l'entrada
