nautilus 1.0.4.1 - en to tr translation catalogue (1444 entries)

en:  (another copy)
tr:  (diğer kopya)

en:  (containing %d items)
tr:  (%d öğe içeriyor)

en:  (containing 0 items)
tr:  (0 öğe içeriyor)

en:  (containing 1 item)
tr:  (1 öğe içeriyor)

en:  (containing a total of %d items)
tr:  (toplam %d öğe içeriyor)

en:  (containing a total of 0 items)
tr:  (0 öğe içeriyor)

en:  (containing a total of 1 item)
tr:  (toplam 1 öğe içeriyor)

en:  (copy)
tr:  (kopya)

en:  (see "
tr:  ( bakınız: "

en:  (see also "
tr:  (ayrıca bakınız "

en:  _Advanced
tr: _Uzman

en:  _Beginner
tr: _Başlangıç

en:  _Intermediate
tr: _Normal

en: "%s" cannot be moved to the Trash. Do you want to delete it immediately?
tr: "%s" çöpe gönderilemiyor. Bunu hemen silmek istiyor musunuz?

en: "%s" could not be copied to the new location, because its name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.
    
    If you still want to copy "%s", rename it and try again.
tr: "%s" yeni konumuna kopyalanamadı, çünkü bu isim özel bir nesne için kullanılmaktadır.
    
    Eğer yine de "%s" dosyasını kopyalamak istiyorsanız, önce adını değiştirin, daha sonra yeniden deneyin.

en: "%s" could not be moved to the new location, because its name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.
    
    If you still want to move "%s", rename it and try again.
tr: "%s" yeni konumuna taşınamadı, çünkü bu isim özel bir nesne için kullanılmaktadır.
    
    Eğer yine de "%s" dosyasını taşımak istiyorsanız, önce adını değiştirin, daha sonra yeniden deneyin.

en: "%s" couldn't be found. Perhaps it has recently been deleted.
tr: "%s" bulunamadı. Silinmiş olabilir.

en: "%s" is an executable text file. Do you want to run it, or display its contents?
tr: "%s" çalıştırılabilir bir metin dosyasıdır. Bunu çalıştırmak mı, yoksa içindekileri görmek mi istiyorsunuz?

en: "%s" is not a valid location. Please check the spelling and try again.
tr: "%s" geçerli bir konum değil. Yazdıklarınızı yeniden gözden geçirin.

en: "%s" selected
tr: "%s" seçili

en: "%s" selected (%s)
tr: "%s" seçili (%s)

en: "%s" will be copied if you select the Paste Files command
tr: Dosyaları Yapıştır komutu verirseniz "%s" kopyalanacaktır.

en: "%s" will be moved if you select the Paste Files command
tr: Dosyaları Yapıştır komutu verirseniz "%s" taşınacaktır

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
tr: %-d %B %Y %A, saat %-I:%M:%S %p

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M %p
tr: %-d %b %Y %a, saat %-I:%M %p

en: %a, %b %-d %Y at %-I:%M:%S %p
tr: %-d %b %Y %a, saat %-I:%M:%S %p

en: %b %-d %Y at %-I:%M %p
tr: %-d %m %Y saat %-I:%M %p

en: %b %-d %Y, %-I:%M %p
tr: %-d %b %Y %-I:%M %p

en: %d folders selected
tr: %d dizin seçildi

en: %d items selected (%s)
tr: %d öğe seçili (%s)

en: %d items, totalling %s
tr: %d dosya, toplam boyut %s

en: %d of the selected items cannot be moved to the Trash. Do you want to delete those %d items immediately?
tr: Seçili dosyaların %d tanesi çöpe gönderilemiyor. Bu %d dosyayı hemen silmek ister misiniz?

en: %d other items selected (%s)
tr: %d başka öğe seçili (%s)

en: %d%%
tr: %%%d

en: %dnd link to %s
tr: %2$s dosyasına %1$d. bağlantı

en: %drd link to %s
tr: %2$s dosyasına %1$d. bağlantı

en: %dst link to %s
tr: %2$s dosyasına %1$d. bağlantı

en: %dth link to %s
tr: %2$s dosyasına %1$d. bağlantı

en: %ld of %ld
tr: %ld / %ld

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
tr: %-d/%m/%y %-I:%M %p

en: %m/%d/%y
tr: %d/%m/%y

en: %s
    
    Loser sidebar.
tr: %s
    
    İzleyici yançubuğu.

en: %s
    
    This is a Nautilus content view that fails on demand.
tr: %s
    
    Bu örnek bir Nautilus içerik görünümüdür.

en: %s
    
    This is a sample Nautilus content view component.
tr: %s
    
    Bu örnek bir Nautilus içerik görünüm bileşenidir.

en: %s
    
    You can configure which programs are offered for which file types with the "File Types and Programs" part of the GNOME Control Center. Do you want to go there now?
tr: %s
    
    GNOME Denetim Merkezi tarafından hangi dosya türlerine hangi programların karşılık geleceğini yapılandırabilirsiniz. Şimdi oraya gitmek istiyor musunuz?

en: %s
    
    You clicked the Sample toolbar button.
tr: %s
    
    Örnek araç çubuğu düğmesine tıkladınız.

en: %s (%dnd copy)%s
tr: %s (%d. kopya)%s

en: %s (%drd copy)%s
tr: %s (%d. kopya)%s

en: %s (%dst copy)%s
tr: %s (%d. kopya)%s

en: %s (%dth copy)%s
tr: %s (%d. kopya)%s

en: %s (another copy)%s
tr: %s (diğer kopya)%s

en: %s (copy)%s
tr: %s (kopya)%s

en: %s Properties
tr: %s Özellikleri

en: %s Viewer
tr: %s İzleyici

en: %s's Home
tr: %.0s Başlangıç

en: %u files
tr: %u dosya

en: %u folders
tr: %u dizin

en: %u items
tr: Toplam %u

en: (none)
tr: (yok)

en: (some contents unreadable)
tr: (bazı içerikler okunamadı)

en: -bitstream-courier-medium-r-normal-*-9-*-*-*-*-*-*-*
tr: -bitstream-courier-medium-r-normal-*-9-*-*-*-*-*-*-9

en: .bashrc (copy)
tr: .bashrc (kopya)

en: .foo (copy).txt
tr: .dosya (kopya).txt

en: .foo.txt
tr: .dosya.txt

en: 0 files
tr: 0 dosya

en: 0 folders
tr: 0 dosya

en: 0 items
tr: 0 öğe

en: 00/00/00, 00:00 PM
tr: 00/00/00, 00:00 ÖS

en: 1 file
tr: 1 dosya

en: 1 folder
tr: 1 dizin

en: 1 folder selected
tr: 1 dizin seçildi

en: 1 item
tr: 1 öğe

en: 1 item, with size %s
tr: 1 dosya, boyutu %s

en: 1 other item selected (%s)
tr: 1 başka öğe seçili (%s)

en: 100%
tr: %%100

en: 150%
tr: %%150

en: 200%
tr: %%200

en: 25%
tr: %%25

en: 400%
tr: %%400

en: 50%
tr: %%50

en: 75%
tr: %%75

en: ? bytes
tr: ? bayt

en: ? items
tr: ? öğe

en: A
tr: C

en: A Cappella
tr: Cappelia

en: A JavaScript function (small software program) on this page tried to open a new window, but Nautilus does not support the opening new windows by JavaScript.
    
    Try viewing the page in a different web browser, such as Mozilla.
tr: Bir Javascript fonksiyonu bu sayfada yeni bir pencere açmayı denedi, ancak Nautilus Javascript yardımıyla yeni sayfa açılmasını henüz desteklemiyor.
    
    
    Aynı sayfayı Netscape ya da Mozilla ile açmayı deneyin.

en: A Teal variation of the Crux theme.
tr: Crux temasının değişik bir sürümü.

en: A _Viewer...
tr: Bir İ_zleyici...

en: APPENDIX
tr: EK

en: About Nautilus
tr: Nautilus Hakkında

en: About Scripts
tr: Betikler Hakkında

en: Accessed:
tr: Erişim:

en: Acid Jazz
tr: Acid Jaz

en: Acoustic
tr: Akustik

en: Activate items with a double click
tr: Öğeleri çift tıklamayla etkinleştir

en: Activate items with a single click
tr: Öğeleri tek tıklamayla etkinleştir

en: Add New Site
tr: Yeni Adres Ekle

en: Add New Theme...
tr: Yeni Tema Ekle...

en: Add a New Color...
tr: Yeni Bir Renk Ekle...

en: Add a New Emblem...
tr: Yeni Bir Logo Ekle...

en: Add a New Pattern...
tr: Yeni Bir Desen Ekle...

en: Add a New Site:
tr: Yeni Bir Adres Ekle:

en: Add a bookmark for the current location to this menu
tr: Burası için bir nişan ekle

en: Add new...
tr: Yeni ekle...

en: Add or remove sets of links by clicking on the checkboxes below.
tr: Aşağıdaki kutucuklara tıklayarak bağlantı kümelerini ekleyin ya da kaldırın.

en: All executable files in this folder will appear in the Scripts menu. Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
tr: Bu dizindeki tüm çalıştırılabilir dosyalar Betikler menüsünde yeralacaktır. Menüden seçılen herhangi bir program, girdi olarak seçilen öğelerle çalıştırılacaktır.

en: Alternative
tr: Alternatif

en: Always
tr: Her zaman

en: Always list folders before files
tr: Her zaman dizinleri dosyalardan önce göster

en: An Eggplant variation of the Crux theme.
tr: Crux temasının Eggplant sürümü.

en: An _Application...
tr: Bir _Uygulama...

en: An error occurred while loading this search's contents: %s
tr: Arama içeriğini yüklerken bir hata oluştu: %s

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Applications
tr: Uygulamalar

en: Arabic
tr: Arapça

en: Arabic (IBM-864)
tr: Arapça (IBM-864)

en: Arabic (ISO-8859-6)
tr: Arapça (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
tr: Arapça (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
tr: Arapça (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (Windows-1256)
tr: Arapça (Windows-1256)

en: Are you sure you want Nautilus to forget which locations you have visited?
tr: Daha önce ziyaret edilen konumları silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to forget history? If you do, you will be doomed to repeat it.
tr: Geçmişi silmek istediğinize emin misiniz? Yeniden hatırlamak güç olabilir! :-)

en: Are you sure you want to permanently delete "%s" from the Trash?
tr: "%s" dosyasını çöp kutusundan tamamen silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
tr: "%s" dosyasını tamamen silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to permanently delete all of the items in the Trash?
tr: Gerçekten çöp kutusundaki herşeyi tümüyle silmek istiyor musunuz?

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected items from the Trash?
tr: Seçili %d dosyayı çöp kutusundan tamamen silmek istiyor musunuz?

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected items?
tr: Seçili %d dosyayı tamamen silmek istediğınize emin misiniz?

en: Armenian (ARMSCII-8)
tr: Ermenice (ARMSCII-8)

en: Artist
tr: Sanatçı

en: Ask before emptying the Trash or deleting files
tr: Çöp kutusunu boşaltmadan, ya da dosyaları silmeden önce sor

en: Ask each time
tr: Her zaman sor

en: Audio CD
tr: Ses CD'si

en: Authors
tr: Programcılar

en: Back
tr: Geri

en: Background
tr: Arkaplan

en: Backgrounds and Emblems
tr: Arkaplanlar ve Logolar

en: Baltic
tr: Baltık

en: Baltic (ISO-8859-13)
tr: Baltık (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
tr: Baltık (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
tr: Baltık (Windows-1257)

en: Basic
tr: Temel

en: Bass
tr: Bas

en: Bit Rate
tr: Hız

en: Black
tr: Siyah

en: Blue Ridge
tr: Kabartma Mavi

en: Blue Rough
tr: Pürüzlü Mavi

en: Blue Type
tr: Mavi Tür

en: Bookmark for Nonexistent Location
tr: Bulunmayan Adres İçin Yer İmi

en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

en: Broken Link
tr: Kırık Bağlantı

en: Brushed Metal
tr: Cilalı Metal

en: Bubble Gum
tr: Sakız

en: Built-in Bookmarks
tr: İç Yer İmleri

en: Burlap
tr: Kumaş

en: By Emblems
tr: Logoya Göre

en: By Modification Date
tr: Değişim Tarihine Göre

en: By Modification _Date
tr: _Değişim Tarihine Göre

en: By Name
tr: İsme Göre

en: By Size
tr: Boya Göre

en: By Type
tr: Türe Göre

en: By _Emblems
tr: _Logolara Göre

en: By _Name
tr: İ_sme Göre

en: By _Size
tr: _Büyüklüğe Göre

en: By _Type
tr: _Türe Göre

en: CNET Linux Center
tr: CNET Linux Merkezi

en: C_lear Text
tr: Metni _Temizle

en: Cabaret
tr: Kabare

en: Camouflage
tr: Kamuflaj

en: Can't Change Trash Location
tr: Çöpün Yeri Değiştirilemiyor

en: Can't Copy Into Self
tr: Üzerine Kopyalanamaz

en: Can't Copy Over Self
tr: Üzerine Kopyalanamaz

en: Can't Copy Trash
tr: Çöp Kutusuna Kopyalanamıyor

en: Can't Copy to Trash
tr: Çöpe Kopyalanamıyor.

en: Can't Display Location
tr: Adres Gösterilemiyor

en: Can't Move Into Self
tr: Üzerine Taşınamaz

en: Can't Open Location
tr: Adres Gösterilemiyor

en: Can't Play Remote Files
tr: Uzaktaki Dosyalar Çalınamaz

en: Can't Read Folder
tr: Dizin Okunamadı

en: Can't create nautilus-launcher-applet!
tr: nautilus-launcher-applet oluşturulamıyor!

en: Can't create nautilus-preferences-applet!
tr: nautilus-preferences-applet oluşturulamıyor!

en: Can't delete current theme
tr: Geçerli tema silinemedi

en: Can't execute remote links
tr: Uzaktaki bağlantılar çalıştırılamaz

en: Can't find description even for "x-directory/normal". This probably means that your gnome-vfs.keys file is in the wrong place or isn't being found for some other reason.
tr: "x-directory/normal" için bir açıklama bulunamadı. Bunun anlamı, gnome-vfs.keys dosyasının bulunamaması ya da hatalı bir yerde bulunmasıdır.

en: Cancel
tr: İptal

en: Cancel Group Change?
tr: Grup Değişimi İptal Edilsin Mi?

en: Cancel Open?
tr: Açma İşlemi İptal Edilsin mi?

en: Cancel Owner Change?
tr: Sahip Değişimi İptal Edilsin Mi?

en: Cancel Remove
tr: Silmeyi İptal Et

en: Cancel Rename?
tr: Yeniden adlandırmayı iptal edeyim mi ?

en: Cancel Showing Properties Window?
tr: Özellikler Penceresi Kapatılsın Mı?

en: Caveat
tr: Bilgi

en: Central European
tr: Orta Avrupalı

en: Central European (IBM-852)
tr: Orta Avrupa (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
tr: Orta Avrupa (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
tr: Orta Avrupa (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
tr: Orta Avrupa (Windows-1250)

en: Certified
tr: Sertifika

en: Chalk
tr: Tebeşir

en: Chamber Music
tr: Chamber

en: Change Desktop Background
tr: Masaüstü Arkaplanını Değiştir

en: Change the visibility of this window's location bar
tr: Bu pencerenin konum çubuğunun görüntüsünü değiştir

en: Change the visibility of this window's sidebar
tr: Bu pencerenin yan çubuğunun görüntüsünü değiştir

en: Change the visibility of this window's status bar
tr: Bu pencerenin durum çubuğunun görüntüsünü değiştir

en: Change the visibility of this window's toolbar
tr: Bu pencerenin araç çubuğunun görüntüsünü değiştir

en: Changing group
tr: Grup değiştiriliyor

en: Changing owner
tr: Sahibi Değiştiriliyor

en: Charcoal
tr: Kömür

en: Charset Encoding
tr: Karakter Kümesi Kodlaması

en: Checking Your Internet Connection
tr: İnternet Bağlantısı Denetleniyor

en: Chinese
tr: Çince

en: Chinese Simplified (GB2312)
tr: Basit Çince (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
tr: Basit Çince (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
tr: Basit Çince (HZ)

en: Chinese Traditional (Big5)
tr: Geleneksel Çince (Big5)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
tr: Geleneksel Çince (EUC-TW)

en: Choose
tr: Seç

en: Choose Your User Level
tr: Kullanıcı Seviyenizi Seçin

en: Choose a program with which to open the selected item
tr: Seçili dosyayı açacak uygulamayı seç

en: Choose a view for "%s".
tr: "%s" için bir görüntüleyici belirle.

en: Choose a view for the current location, or modify the set of views
tr: Şimdiki konum için bir görünüm ekleyin, ya da görünüm listesini düzenleyin.

en: Choose an application with which to open "%s".
tr: "%s"yi açacak başka bir uygulamayı seç.

en: Choose another application with which to open the selected item
tr: Seçili dosyayı açacak başka bir uygulamayı seç

en: Choose another viewer with which to view the selected item
tr: Seçili dosyayı gösterecek başka bir izleyici seç

en: Choose the order for information to appear beneath icon names.
    More information appears as you zoom in closer
tr: Simge altındaki bilgilerin sırasını seçin. Simgelere yaklaştıkça
    görüntülenecek bilgi miktarı artacaktır.

en: Chorus
tr: Koro

en: Christian Rap
tr: Hristiyan Rap

en: Classic Rock
tr: Klasik Rock

en: Classical
tr: Klasik

en: Clean Up by Name
tr: İsme Göre Temizle

en: Clear Text
tr: Metni Temizle

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
tr: Git menüsünün ve İleri/Geri listesinin içeriğini temizle

en: Click Behavior
tr: Tıklama Yöntemi

en: Click Finish to launch Nautilus. You'll start with a
    window showing your home folder.
    
    We hope you enjoy Nautilus!
tr: Nautilus'u çalıştırmak için 'Bitir' düğmesine tıklayın.
    Karşınıza başlangıç (ev) dizinini gösteren bir 
    pencere gelecektir.
    
    Nautilus'u çok seveceğinize eminiz.

en: Click Finish to launch Nautilus. You'll start with two
    Nautilus windows: one shows your home folder, and the
    other tells you about Eazel's services that make the life
    of a %s user easier.
    
    We hope you enjoy Nautilus!
tr: Nautilus'u çalıştırmak için 'Bitir' düğmesine tıklayın.
    Karşınıza iki Nautilus penceresi gelecektir. Bir tanesi
    başlangıç (ev) dizinini gösterirken, diğeri ise Eazel
    servislerine bağlanma yönergelerini verirken %s kullancısının
    bu servislerden çok daha fazla yararlanamsını sağlayacaktır.
    Nautilus'u çok seveceğinize eminiz.

en: Click on a color to remove it
tr: Silmek için bir rengin üzerine tıklayın

en: Click on a pattern to remove it
tr: Silmek için bir desenin üzerine tıklayın

en: Click on a theme to change the appearance of Nautilus.
tr: Nautilus'un görünümünü değiştirmek için bir temanın üzerine tıklayın.

en: Click on a theme to remove it.
tr: Bir temayı silmek için üzerine tıklayın.

en: Click on an emblem to remove it
tr: Silmek için bir logonun üzerine tıklayın

en: Close
tr: Kapat

en: Close _All Windows
tr: _Tüm Pencereleri Kapat

en: Close all Nautilus windows
tr: Tüm Nautilus pencerelerini kapat

en: Close this window
tr: Bu pencereyi kapat

en: Club-House
tr: Club-Housey

en: Color name:
tr: Renk adı:

en: Color value:
tr: Renk değeri:

en: Colors
tr: Renkler

en: Colors:
tr: Renkler:

en: Comedy
tr: Komedi

en: Computer
tr: Bilgisayar

en: Concrete
tr: Beton

en: Configuration Files
tr: Yapılandırma Dosyaları

en: Conflict while copying
tr: Kopyalama sırasında çakışma hatası

en: Contemporary Christian
tr: Christian

en: Content searches are not available
tr: İçerik arama servisi kullanılamaz

en: Contents:
tr: İçerik:

en: Conventions
tr: Çevrimler

en: Cool
tr: Şık

en: Copy Files
tr: Dosyaları Kopyala

en: Copy Text
tr: Metni Kopyala

en: Copy the selected text to the clipboard
tr: Seçili metni panoya kopyala

en: Copying
tr: Kopyalanıyor

en: Copying files
tr: Dosyalar kopyalanıyor

en: Copyright
tr: Telif

en: Cork
tr: Mantar

en: Couldn't Create Required Folder
tr: Gereken Dizin Yaratılamadı

en: Couldn't Create Required Folders
tr: Gereken Dizinler Yaratılamadı

en: Couldn't add theme
tr: Tema eklenemiyor

en: Couldn't change the group of "%s" because it is on a read-only disk
tr: "%s" öğesinin grubu değiştirilemez, çünkü salt-oku disk üzerinde.

en: Couldn't change the name of "%s" because it is on a read-only disk
tr: "%s" değiştirilemez, çünkü bu öğe salt-oku bir disk üzerindedir.

en: Couldn't change the owner of "%s" because it is on a read-only disk
tr: "%s"'nin sahibi değiştirilemedi. Bu dosya salt okunur disk üzerinde yeralıyor.

en: Couldn't change the permissions of "%s" because it is on a read-only disk
tr: "%s"'nin erişim hakları değiştirilemedi. Bu dosya salt okunur disk üzerinde yeralıyor.

en: Couldn't delete pattern
tr: Desen silinemedi

en: Couldn't display "%s", because Nautilus cannot determine what type of file it is.
tr: "%s" gösterilemedi, Nautilus bunun ne tür bir dosya olduğunu bulamadı.

en: Couldn't display "%s", because Nautilus cannot handle %s: locations.
tr: "%s" gösterilemiyor, çünkü Nautilus %s: konumunu tanıyamıyor.

en: Couldn't display "%s", because access was denied.
tr: "%s" gösterilemedi, çünkü erişim engellendi

en: Couldn't display "%s", because no host "%s" could be found. Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
tr: "%s" gösterilemedi, çünkü "%s" makine adı bulunamadı. Ağ ayarlarınızın doğru yapıldığına emin misiniz?

en: Couldn't display "%s", because the attempt to log in failed.
tr: "%s" gösterilemiyor, çünkü giriş işleminde hata var.

en: Couldn't display "%s", because the host name was empty. Check that your proxy settings are correct.
tr: "%s" gösterilemedi, çünkü makina adı verilmemiş. Ağ ayarlarınızın doğru yapıldığına emin misiniz?

en: Couldn't find "%s". Please check the spelling and try again.
tr: "%s" bulunamadı. Lütfen yazdığınızı yeniden gözden geçirin.

en: Couldn't install color
tr: Renkler kurulamadı

en: Couldn't install emblem
tr: Logolar kurulamadı

en: Couldn't install pattern
tr: Desen kurulamadı

en: Couldn't install theme
tr: Tema yüklenemedi

en: Couldn't load %s
tr: %s yüklenemiyor

en: Couldn't remove theme
tr: Tema silinemedi

en: Create a New Color:
tr: Yeni Bir Renk Yarat:

en: Create a New Emblem:
tr: Yeni Bir Logo Yarat:

en: Create a new empty folder inside this folder
tr: Bu dizin içinde boş bir dizin yarat

en: Create a symbolic link for each selected item
tr: Seçilen her dosya için sembolik bağlantı yarat

en: Create the initial window with the given geometry.
tr: Verilen boyutlarda pencere oluştur.

en: Creating Properties window
tr: Özellikler Penceresi Oluşturuluyor

en: Creating links to files
tr: Dosyalara bağlantı kuruluyor

en: Croatian (MacCroatian)
tr: Hırvatça (Mac)

en: Cu_t File
tr: _Dosyayı Kes

en: Cu_t Files
tr: _Dosyaları Kes

en: Cult
tr: Kes

en: Cut Files
tr: Dosyaları Kes

en: Cut Text
tr: Metni Kes

en: Cut _Text
tr: Metni _Kes

en: Cut the selected text to the clipboard
tr: Seçili metni panoya kes

en: Cyrillic
tr: Kiril

en: Cyrillic (IBM-855)
tr: Kiril (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
tr: Kiril (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
tr: Kiril (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
tr: Kiril (Mac)

en: Cyrillic (Windows-1251)
tr: Kiril (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (IBM-866)
tr: Kiril/Rusça (IBM-866)

en: Cyrillic/Russian (KOI8-R)
tr: Kiril/Rusça (KOI8-R)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
tr: Kiril/Ukraynaca (KOI8-U)

en: Cyrillic/Ukrainian (MacUkrainian)
tr: Kiril/Ukraynaca (MacUkrainian)

en: Dance
tr: Dans

en: Danger
tr: Tehlike

en: Dark Cork
tr: Mantar

en: Dark GNOME
tr: Koyu GNOME

en: Date Modified
tr: Değişim tarihi

en: De_lete
tr: _Sil

en: De_lete...
tr: _Sil...

en: Decoding Update...
tr: Güncelleme Kodlanıyor...

en: Deep Teal
tr: Çamur

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Default View
tr: Öntanımlı Görünüm

en: Default non-smooth font:
tr: Öntanımlı keskin yazıtipi:

en: Default smooth font:
tr: Öntanımlı yumuşak yazıtipi:

en: Default zoom level:
tr: Öntanımlı odaklama oranı:

en: Delete
tr: Sil

en: Delete From Trash?
tr: Çöpten Silinsin mi?

en: Delete Immediately?
tr: Hemen Sil?

en: Delete Trash Contents?
tr: Çöp Kutusu Silinsin mi?

en: Delete all items in the Trash
tr: Çöp kutusundaki tüm öğeleri sil

en: Delete all selected items permanently
tr: Seçili öğeleri tamamen sil

en: Delete each selected item, without moving to the Trash
tr: Tüm seçilen öğeleri Çöpe göndermeden sil

en: Delete from _Trash
tr: Çöp Kutusundan _Sil

en: Delete from _Trash...
tr: Çöp Kutusundan _Sil...

en: Delete?
tr: Sil?

en: Deleting
tr: Siliniyor

en: Deleting files
tr: Dosyaları siliyorum

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: Development
tr: Geliştirme

en: Devices
tr: Aygıtlar

en: Disco
tr: Disko

en: Disks
tr: Disk

en: Display
tr: Göster

en: Display %s tab in sidebar
tr: Yan çubukta %s sekmesini göster

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
tr: Bu menüdeki yer imlerini düzenlemek için pencere göster

en: Display credits for the creators of Nautilus
tr: Nautilus'u yazanlar hakkında bilgi ver

en: Display files when they are clicked
tr: Tıklandığında dosyaların içeriğini göster

en: Display icons in the opposite order
tr: Simgeleri ters sıra ile göster

en: Display location bar in new windows
tr: Yeni pencerelerde konum çubuğunu göster

en: Display on-line help for Nautilus
tr: Nautilus için yardım bilgilerini ver

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
tr: Görünümü değiştirmeye yarayan desen, renk ve logoları gösterir.

en: Display quick reference pages for Nautilus
tr: Nautilus için hızlı yardım sayfalarını göster

en: Display release notes for Nautilus
tr: Nautilus için sürüm bilgilerini göster

en: Display sidebar in new windows
tr: Yeni pencerelerde yan çubuğu göster

en: Display status bar in new windows
tr: Yeni pencerelerde durum çubuğunu göster

en: Display the latest contents of the current location
tr: Güncel konum için son içeriği görüntüle

en: Display this location with "%s"
tr: Bu konumu "%s" ile göster

en: Display toolbar in new windows
tr: Araç çubuğunu yeni pencerede göster

en: Distinguished
tr: Seçici

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
tr: Masaüstünü yönetme (Tercihler penceresindeki özellikleri gözardı et)

en: Do you want to view these %d locations in separate windows?
tr: %d konumu farklı pencerelerde görmek istiyor musunuz?

en: Documents by Subject
tr: Konularına Göre Belgeler

en: Don't include in the menu for "%s" items
tr: Tüm "%s" için menülerde bulunmasın

en: Don't include the built-in bookmarks in the Bookmarks menu
tr: Yer imleri menüsünde Nautilus ile birlikte gelen bağlantıları içerme

en: Don't make thumbnails for files larger than:
tr: Daha büyük dosyaların küçüklerini yaratma:

en: Don't verify my connection or check for updates
tr: Bağlantımı kontrol etme ve güncelleme yapma.

en: Done
tr: Bitti

en: Dots
tr: Noktalar

en: Downloading Nautilus updates...
tr: Nautilus güncelleme dosyaları alınıyor...

en: Draft
tr: Taslak

en: Drag a color to an object to change it to that color
tr: Nesnenin rengini değiştirmek için rengi nesneye doğru sürükleyin

en: Drag a pattern tile to an object to change it
tr: Değiştirmek için deseni nesnenin üzerine doğru sürükleyin

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
tr: Nesneye eklemek için logoyu nesneye sürükleyin.

en: Drag to seek within track
tr: Parça içinde gezmek için sürükleyin

en: Drum & Bass
tr: Davul & Bas

en: Drum Solo
tr: Solo Davul

en: Duet
tr: Düet

en: Duplicate
tr: İkizle

en: Duplicate each selected item
tr: Her seçili öğeyi ikizle

en: Eclipse
tr: Karartı

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit various Nautilus preferences
tr: Çeşitli Nautilus tercihlerini düzenle

en: Electronic
tr: Elektronik

en: Emblems
tr: Logolar

en: Emblems:
tr: Logolar:

en: Empty
tr: Boş

en: Empty Trash
tr: Çöpü Boşalt

en: Empty Trash...
tr: Çöp Kutusunu Boşalt...

en: Emptying the Trash
tr: Çöp kutusu boşaltılıyor

en: English (US-ASCII)
tr: İngilizce (US-ASCII)

en: Envy
tr: Görkemli

en: Erase
tr: Sil

en: Error "%s" creating new folder.
tr: Yeni dizin oluşturulurken hata: "%s"

en: Error "%s" while copying "%s".
    
    Would you like to continue?
tr: "%s" kopyalanması sırasında "%s" hatası oluştu.
    
    Devam etmek ister misiniz?

en: Error "%s" while copying.
    
    Would you like to continue?
tr: Kopyalama sırasında hata oluştu: "%s"
    
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: Error "%s" while creating a link to "%s".
    
    Would you like to continue?
tr: "%s" hatası. Bağlantı yapılamıyor: "%s".
    
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: Error "%s" while deleting "%s".
    
    Would you like to continue?
tr: "%s" hatası oluştu (dosya adı: "%s")
    
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: Error "%s" while deleting.
    
    Would you like to continue?
tr: Silerken bir hata oluştu: "%s"
    
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: Error "%s" while linking.
    
    Would you like to continue?
tr: Bağlama sırasında hata oluştu: "%s".
    
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: Error "%s" while moving "%s".
    
    Would you like to continue?
tr: "%s" hatası. Taşınamıyor: "%s".
    
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: Error "%s" while moving.
    
    Would you like to continue?
tr: Taşıma sırasında bir hata oluştu: "%s"
    
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: Error Displaying Folder
tr: Dizin Gösterilmesinde Hata

en: Error Setting Group
tr: Grup Bilgisi Değiştirilirken Hata

en: Error Setting Owner
tr: Sahibi Değiştirilirken Hata

en: Error Setting Permissions
tr: Erişim Hakları Düzenlenirken Hata

en: Error creating new folder
tr: Yeni dizin oluşturulurken hata

en: Error creating new folder.
    
    There is no space on the destination.
tr: Yeni dizin oluşturulurken hata oluştu.
    
    Hedef bölgede yeterli disk alanı yok.

en: Error creating new folder.
    
    You do not have permissions to write to the destination.
tr: Yeni dizin açılırken hata.
    
    Hedef bölgeye yazma hakkınız yok

en: Error during search
tr: Tarama sırasında bir hata oluştu

en: Error reading file index
tr: Dosya indeksi okunurken hata

en: Error while copying to "%s".
    
    The destination disk is read-only.
tr:  "%s"e kopyalanırken hata oluştu.
    
    Hedef disk alanı salt-oku durumda.

en: Error while copying to "%s".
    
    There is not enough space on the destination.
tr: "%s" dizinine kopyalama sırasında hata.
    
    Hedef bölgede yeterli disk alanı bulunmuyor.

en: Error while copying to "%s".
    
    You do not have permissions to write to this folder.
tr: "%s"e kopyalanırken hata.
    
    Bu dizine yazma hakkınız bulunmuyor.

en: Error while copying.
tr: Kopyalarken hata oluştu.

en: Error while copying.
    
    "%s" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
tr: Kopyalama sırasında hata.
    
    "%s" dosyasını okumak için yeterli haklarınız bulunmuyor.

en: Error while creating link in "%s".
    
    There is not enough space on the destination.
tr: "%s" bağlantısı oluşturulurken hata oluştu.
    
    Hedef dizinde yeterli disk alanı bulunmuyor.

en: Error while creating links in "%s".
    
    The destination disk is read-only.
tr: "%s" için bağlantı yaratılması sırasında hata.
    
    Hedef disk salt-okunur.

en: Error while creating links in "%s".
    
    You do not have permissions to write to this folder.
tr: "%s" için bağlantı yaratılması sırasında hata.
    
    Bu dizine yazmak için yeterli haklarınız bulunmuyor.

en: Error while deleting.
tr: Silinirken hata oluştu.

en: Error while deleting.
    
    "%s" cannot be deleted because it is on a read-only disk.
tr: Silme sırasında hata oluştu.
    
    "%s" silinemedi. Bu dosya salt okunur bir disk üzerinde bulunuyor.

en: Error while deleting.
    
    "%s" cannot be deleted because you do not have permissions to modify its parent folder.
tr: Silme sırasında hata oluştu.
    
    "%s" silinemedi. Üst dizine yazma hakkınız bulunmuyor.

en: Error while linking.
tr: Bağlantı yapılırken hata oluştu

en: Error while moving items to "%s".
    
    The destination disk is read-only.
tr: "%s" dizinine taşıma sırasında hata.
    
    Hedef bölge salt-okunur.

en: Error while moving items to "%s".
    
    You do not have permissions to write to this folder.
tr: "%s" dizinine taşıma sırasında hata.
    
    Bu dizine yazma hakkınız bulunmuyor.

en: Error while moving to "%s".
    
    There is not enough space on the destination.
tr: "%s" hedefine taşıma sırasında hata.
    
    Hedef bölgede yeterli disk alanı bulunmuyor.

en: Error while moving.
tr: Taşınırken hata oluştu.

en: Error while moving.
    
    "%s" cannot be moved because it is on a read-only disk.
tr: Taşıma sırasında hata
    
    "%s" dosyası, salt-oku bir disk üzerinde bulunduğu için taşınamadı.

en: Error while moving.
    
    "%s" cannot be moved because you do not have permissions to change it or its parent folder.
tr: Taşıma sırasında bir hata oluştu.
    
    "%s" taşınamadı. Dosyayı değiştirmek ya da silmek için yeterli hakkınız bulunmuyor.

en: Error while moving.
    
    "%s" cannot be moved to the Trash because you do not have permissions to change it or its parent folder.
tr: Taşıma sırasında bir hata oluştu.
    
    "%s" çöpe gönderilemedi. Dosya ya da üst dizinini değiştirmek ya da silmek için yeterli hakkınız bulunmuyor.

en: Ethnic
tr: Etnik

en: Every indexed file on your computer matches the criteria you selected. You can check the spelling on your selections or add more criteria to narrow your results.
tr: Bilgisayarda her indekslenen dosya seçtiğiniz kriterlere eşleşir. Yapılan Seçimlerde kontrol yapabilir, ya da sonuçları daraltmak için daha fazla kriter ekleyebilirsiniz.

en: Executable Text Files
tr: Çalıştırılabilir Metin Dosyaları

en: Execute
tr: Çalıştırma

en: Execute files when they are clicked
tr: Tıklandığı zaman dosyaları çalıştır

en: F_onts
tr: _Yazıtipleri

en: Factory for Nautilus component adapter factories
tr: Nautilus bileşen denetleyici mimarileri

en: Factory for Nautilus component adapter factories
tr: Nautilus bileşen denetleyici mimarileri

en: Factory for Nautilus shell and file manager
tr: Nautilus kabuk ve dosya yöneticisi mimarisi

en: Factory for annotation view
tr: Anotasyon görünümü için mimari

en: Factory for hardware view
tr: Donanım görünümü için mimari

en: Factory for history views
tr: Geçmiş görünümleri için mimari

en: Factory for music view
tr: Müzik görüntüsü için mimari

en: Factory for news view
tr: Haber görüntüleme mimarisi

en: Factory for text view
tr: Metin görüntüleme mimarisi

en: Fast searches are not available
tr: Hızlı arama servisi kullanılamaz

en: Fast searches are not enabled on your computer
tr: Hızlı arama servisi bu bilgisayarda etkinleştirilmemiş

en: Favorite
tr: Favori

en: Fewer Options
tr: Daha Az Seçenek

en: Fibers
tr: İplik

en: Figure %d
tr: Şekil %d

en: Figure %s
tr: Şekil %s

en: File "%s" already exists.
    
    Would you like to replace it?
tr: %s dosyası zaten mevcut.
    
    Üzerine yazılsın mı?

en: File Group:
tr: Dosya Grubu:

en: File Owner:
tr: Dosya Sahibi:

en: File Types and Programs
tr: Dosya Tipleri ve Programlar

en: File too large
tr: Dosya çok büyük

en: Files copied:
tr: Kopyalanan dosyalar:

en: Files deleted:
tr: Silinen dosyalar:

en: Files linked:
tr: Bağlantı kurulan dosyalar:

en: Files moved:
tr: Taşınan dosyalar:

en: Files thrown out:
tr: Silinen dosyalar:

en: Find
tr: Bul

en: Find Them!
tr: Hepsini Bul!

en: Find cannot open your file system index.  Your index may be missing or corrupt.  You can create a new index by running "medusa-indexd" as root on the command line.
tr: Find komutu sistem dosya indeksinizi bulamadı. Bu indeks bozuk, ya da henüz hiç oluşturulmamış olabilir. İndeksi yeniden yaratmak için komut satırında root kullanıcısı haklarıyla "medusa-indexd" komutunu girin.

en: Find:
tr: Bul:

en: Finished
tr: Tamamlandı

en: Finishing Creating Links...
tr: Bağlantı Oluşturma Tamamlanıyor...

en: Finishing Move...
tr: Taşıma Bitiriliyor...

en: Fire Engine
tr: Alev Makinesi

en: Floppy
tr: Disket

en: Floral
tr: Bitki

en: Folk
tr: Halk müziği

en: Folklore
tr: Folklor

en: Font size at default zoom level:
tr: Öntanımlı odaklama seviyesindeki yazıtipi boyu:

en: Font:
tr: Yazıtipi:

en: Fonts
tr: Yazıtipleri

en: For users who are comfortable with GNOME and %s,
    but don't describe themselves as ``technical.''
tr: Henüz ileri seviyede olmayan, ancak bir süredir
    GNOME ve %s ortamında çalışanlar için.

en: For users who have GNOME and %s experience, and
    like to see every detail of the operating system.
tr: GNOME ve %s altında her ayrıntıyı merak
    eden ve kullanan kişiler için.

en: For users who have no previous experience with GNOME
    and %s.
tr: Daha önce GNOME ve %s ile hiç deneyim yaşamayanlar.

en: For_get History
tr: _Geçmişi Unut

en: Forget
tr: Sil

en: Forget History?
tr: Geçmiş Silinsin Mi?

en: Forward
tr: İleri

en: Fossil
tr: Fosil

en: From:
tr: Kaynak:

en: GConf error:
      %s
tr: GConf hatası:
      %s

en: GConf error:
      %s
    All further errors shown only on terminal
tr: GConf hatası:
      %s
    Diğer tüm hatalar terminalden gözlenebilir.

en: GMC to Nautilus Transition
tr: GMC'den Nautilus'a Geçiş

en: GNOME Documentation
tr: GNOME Belgeleri

en: Game
tr: Oyun

en: Games
tr: Oyunlar

en: Generic Image Viewer
tr: Resim Görüntüleyici

en: Generic image control factory
tr: Genel resim kontrol mimarisi

en: Go There
tr: Oraya Git

en: Go To:
tr: Git:

en: Go to Nonexistent Location
tr: Bulunmayan Adrese Git

en: Go to the home location
tr: Başlangıç dizinine git

en: Go to the location specified by this bookmark
tr: Bu yer imi tarafından belirtilen konuma git

en: Go to the next visited location
tr: İlerideki yere git

en: Go to the previous visited location
tr: Önceki yere git

en: Go up to the location that contains the displayed location
tr: Görüntülenen konuma doğru yukarı git

en: Gothic
tr: Gotik

en: Gothic Rock
tr: Gotik Rock

en: Granite
tr: Granit

en: Grapefruit
tr: Greyfurt

en: Greek
tr: Yunanca

en: Greek (ISO-8859-7)
tr: Yunanca (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
tr: Yunanca (Mac)

en: Greek (Windows-1253)
tr: Yunanca (Windows-1253)

en: Green Weave
tr: Yeşil Dalga

en: Group:
tr: Grubu:

en: HTTP Proxy Settings
tr: Vekil Sunucu Ayarları

en: Hardware
tr: Donanım

en: Hardware Overview
tr: Donanım Bilgileri

en: Hardware Viewer
tr: Donanım Görüntüleyici

en: Hardware view
tr: Donanım görünümü

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Hebrew (IBM-862)
tr: İbranice (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
tr: İbranice (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
tr: İbranice (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (Windows-1255)
tr: İbranice (Windows-1255)

en: Help
tr: Yardım

en: Help Navigation Tree
tr: Yardım Gezgin Ağacı

en: Help sidebar panel
tr: Yardım yan paneli

en: Hide Location _Bar
tr: _Konum Çubuğunu Gizle

en: Hide St_atus Bar
tr: _Durum Çubuğunu Gizle

en: Hide _Sidebar
tr: _Yan Çubuğunu Gizle

en: Hide _Toolbar
tr: _Araç Çubuğunu Gizle

en: History
tr: Geçmiş

en: History sidebar panel
tr: Geçmiş yan çubuk paneli

en: History sidebar panel for Nautilus
tr: Nautilus için geçmiş yan çubuk paneli

en: Home
tr: Başlangıç

en: Home Directory
tr: Başlangıç Dizini

en: I could not initialize Bonobo
tr: Bonobo başlatılamadı

en: IMAGE
tr: RESİM

en: ISO 9660 Volume
tr: ISO 9660 Formatı

en: Ice
tr: Buz

en: Icelandic (MacIcelandic)
tr: İzlanda dili (Mac)

en: Icon & List Views
tr: Simge & Liste Görünümleri

en: Icon Captions
tr: Simge Metinleri

en: Icon View
tr: Simge Görünümü

en: Icon View Defaults
tr: Öntanımlı Simge Görünümleri

en: Icons
tr: Simgeler

en: Icons Viewer
tr: Simge Görüntüleyici

en: If you have been using the GNOME Midnight Commander
    these settings move your desktop icons to Nautilus and
    make Nautilus the default desktop.
tr: Daha önce GNOME Midnight Commander (gmc) kullanmışsanız,
    bu ayarlar masaüstü simgelerinizi Nautilus'a taşıyacak
    ve Nautilus'u öntanımlı masaüstü haline getirecektir.

en: Image
tr: Resim

en: Image Viewer
tr: Resim Görüntüleyici

en: Image:
tr: Resim:

en: Images Only
tr: Sadece Resimler

en: Important
tr: Önemli

en: Include a Delete command that bypasses Trash
tr: Çöpü kullanmayacak bir Silme komutunu içer

en: Include in the menu for "%s" items
tr: "%s" öğeleri için menüye ekle

en: Include in the menu just for "%s"
tr: Sadece "%s" için menüde bulundur

en: Indexed searches are not available
tr: İndeksli aramalar kullanılamaz

en: Indexing Status
tr: İndeksleme Durumu

en: Indexing is %d%% complete.
tr: İndeksleme %%%d tamamlandı

en: Industrial
tr: Endüstri

en: Info
tr: Bilgi

en: Instrumental
tr: Enstrümantal

en: Instrumental Pop
tr: Enstrümantal Pop

en: Instrumental Rock
tr: Enstrümantal Rock

en: Internal use only
tr: Sadece iç kullanım için

en: International
tr: Uluslararası

en: Introductory Documents
tr: Giriş Belgeleri

en: Invalid RSS URL
tr: Geçersiz RSS Adresi

en: Is in the menu for "%s" items.
tr: "%s" öğeleri için menüde bulunuyor.

en: Is in the menu for "%s".
tr: "%s" için menüde bulunuyor.

en: Is in the menu for all "%s" items.
tr: Tüm "%s" öğeleri için menüde bulunuyor.

en: Is not in the menu for "%s" items.
tr: "%s" öğeleri için menüde bulunmuyor.

en: Is the default for "%s" items.
tr: Tüm "%s" için öntanımlı olsun.

en: Is the default for "%s".
tr: "%s" için öntanımlı olsun.

en: Is the default for all "%s" items.
tr: Tüm "%s" için öntanımlı olsun.

en: Items %s
tr: Öğeler: %s

en: Items containing "medusa" in their names and that are folders
tr: İçinde "medusa" geçen dizinler

en: Items containing "stuff" in their names
tr: İçinde "elma" geçen dosyalar

en: Items containing "stuff" in their names and that are regular files
tr: İçinde "elma" geçen normal dosyalar

en: Items containing "stuff" in their names, that are regular files and smaller than 2000 bytes
tr: İçinde "elma" geçen ve 2000 bayttan küçük olan normal dosyalar

en: Items that are regular files
tr: Normal dosya olan öğeler

en: Japanese
tr: Japonca

en: Japanese (EUC-JP)
tr: Japonca (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
tr: Japonca (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
tr: Japonca (Shift_JIS)

en: Jazz
tr: Jaz

en: Jazz+Funk
tr: Jaz+Funk

en: Keep icons sorted by emblems in rows
tr: Simgeleri logolara göre sırala

en: Keep icons sorted by modification date in rows
tr: Simgeleri değişim tarihlerine göre sırala

en: Keep icons sorted by name in rows
tr: Simgeleri isimlerine göre sırala

en: Keep icons sorted by size in rows
tr: Simgeleri büyüklüklerine göre sırala

en: Keep icons sorted by type in rows
tr: Simgeleri tiplerine göre sırala

en: Kernel Routines
tr: Çekirdek Yordamları

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: Keyword:
tr: Anahtar sözcük:

en: Kill Content Loser
tr: İçerik İzleyicisini Öldür

en: Kill Sidebar Loser
tr: _Yançubuk İzleyicisini Öldür

en: Kill the Loser content view
tr: İçerik izleme görüntüsünü öldür

en: Kill the Loser sidebar panel
tr: Yançubuk izleyicisini öldür

en: Korean (EUC-KR)
tr: Kore dili (EUC-KR)

en: Last Changed:
tr: Son Değişim:

en: Launch Nautilus when GNOME starts up.
tr: GNOME başladığı zaman Nautilus'u başlat.

en: Lay Out Items
tr: Öğeleri Düzenle

en: Lay Out Items:
tr: Öğeleri Düzenle:

en: Leaf
tr: Yaprak

en: Leave icons wherever they are dropped
tr: Simgeleri bırakıldığı yerde bırak

en: Legal Notice
tr: Yasal Haklar

en: Lemon
tr: Limon

en: Library Functions
tr: Kütüphane Fonksiyonları

en: Link Target:
tr: Bağlantı Hedefi:

en: Link sets
tr: Bağlantı kümeleri

en: Linking
tr: Bağlanıyor

en: Linux Documentation Project
tr: Linux Belgeleme Projesi

en: Linux Resources
tr: Linux Kaynakları

en: List
tr: Liste

en: List View
tr: Liste Görünümü

en: List View Defaults
tr: Öntanımlı Liste Görünüm Özellikleri

en: List Viewer
tr: Liste Görüntüleyici

en: Loading %s
tr: %s yükleniyor

en: Local Files Only
tr: Sadece Yerel Dosyalarda

en: Local Images Only
tr: Sadece Yerel Resimler

en: Location
tr: Adres

en: Location:
tr: Adres:

en: Look Up Selected Text in Dictionary
tr: Seçili Metni Sözlükte Ara

en: Look up the selected text in the Merriam-Webster dictionary
tr: Seçili metne Merriam-Webster sözlüğünde bak

en: MIME Type:
tr: MIME Türü:

en: MIME type
tr: MIME türü

en: MSDOS Volume
tr: MSDOS Formatı

en: Make Folder Appearance Details Public
tr: Dizin Görünüm Detaylarını Aç

en: Make Link
tr: Bağlantı Yarat

en: Make _Link
tr: _Bağlantı Yarat

en: Make _Links
tr: _Bağlantıları Yarat

en: Make the selected icon stretchable
tr: Seçili simgeyi oynanabilinir duruma getir

en: Manila Paper
tr: Kağıt

en: Manual
tr: Kılavuz

en: Manually
tr: Elle

en: Maximum items per site
tr: Site başına azami öğe

en: Maximum number of items displayed per site
tr: Site başına gösterilecek azami öğe sayısı

en: Meditative
tr: Mediative

en: Missing Site Name Error
tr: Adres Adı Eksik

en: Missing URL Error
tr: URL Eksik

en: Modified:
tr: Değişim:

en: Modify "%s"
tr: "%s"yi Değiştir

en: Modify...
tr: Değiştir...

en: More Options
tr: Daha Fazla Seçenek

en: More Than One Image
tr: Birden Fazla Resim

en: Moss Ridge
tr: Yosun Sırtı

en: Mount Error
tr: Bağlama Hatası

en: Mount or unmount disks
tr: Diski bağla/ayır

en: Move each selected item to the Trash
tr: Tüm seçilenleri çöp kutusuna taşı

en: Move existing desktop icons to the Nautilus desktop.
tr: Daha önce kullanılan masaüstü simgelerini Nautilus'a taşı.

en: Move or copy files previously selected by a Cut Files or Copy Files command
tr: Daha önce Dosyaları Kes ya da Dosyaları Kopyala komutu yardımıyla seçilen dosyaları taşı ya da kopyala

en: Move to Trash
tr: Çöpe _Taşı

en: Move to _Trash
tr: Çöp _Kutusuna Taşı

en: Moving
tr: Taşınıyor

en: Moving files
tr: Dosyalar taşınıyor

en: Moving files to the Trash
tr: Dosyalar çöp kutusuna taşınıyor

en: Mozilla Nautilus view
tr: Mozilla Nautilus görüntüsü

en: Mozilla Nautilus view factory
tr: Mozilla Nautilus izleme mimarisi

en: Mozilla content view component
tr: Mozilla içerik izleme bileşeni

en: Mozilla content view component's factory
tr: Mozilla içerik görünüm bileşen mimarisi

en: Mud
tr: Çamur

en: Music
tr: Müzik

en: Music Viewer
tr: Müzik Görüntüleyici

en: Music view
tr: Müzik görüntüsü

en: Music view factory
tr: Müzik görünüm mimarisi

en: Musical
tr: Müzikal

en: Name
tr: İsim

en: National Folk
tr: Ulusal Dans

en: Nautilus Content Loser
tr: Nautilus İçerik İzleyici

en: Nautilus File Manager and Graphic Shell
tr: Nautilus Dosya Yöneticisi Grafiksel Kabuğu

en: Nautilus First Time Setup
tr: Nautilus Başlangıç Ayarları

en: Nautilus Image Viewer
tr: Nautilus Resim Görüntüleyici

en: Nautilus Image viewer factory
tr: Nautilus Resim Görüntüleme Mimarisi

en: Nautilus JavaScript Warning
tr: Nautilus JavaScript Uyarısı

en: Nautilus Quick _Reference
tr: _Nautilus için Hızlı Yardım

en: Nautilus Release _Notes
tr: Nautilus _Sürüm Notları

en: Nautilus Sample view
tr: Nautilus Örnek Görünüm

en: Nautilus Sample view factory
tr: Nautilus Örnek görünüm mimarisi

en: Nautilus Sidebar Loser
tr: Nautilus Yançubuk İzleyici

en: Nautilus Themes
tr: Nautilus Temaları

en: Nautilus Tree sidebar panel
tr: Nautilus yan paneli

en: Nautilus Tree view
tr: Nautilus Ağaç görünümü

en: Nautilus User _Manual
tr: N_autilus Kullanıcı Kılavuzu

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from OAF when attempting to locate the factory.Killing oafd and restarting Nautilus may help fix the problem.
tr: Nautilus şimdilik kullanılamıyor. OAF'da beklenmedik bir hata oluştu.Oafd'yi öldürmek ve Nautilus'u yeniden çalıştırmakla bu sorunu giderebilirsiniz.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from OAF when attempting to locate the shell object. Killing oafd and restarting Nautilus may help fix the problem.
tr: Nautilus şimdilik kullanılamıyor. OAF'da beklenmedik bir hata oluştu.Oafd'yi öldürmek ve Nautilus'u yeniden çalıştırmakla bu sorunu giderebilirsiniz.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from OAF when attempting to register the file manager view server.
tr: Nautilus beklenmedik bir OAF hatasından dolayı kullanılamıyor .

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error.
tr: Nautilus beklenmedik bir hatadan dolayı kullanılamıyor.

en: Nautilus can't be used now. Running the command "nautilus-clean.sh -x" from the console may fix the problem. If not, you can try rebooting the computer or installing Nautilus again.
tr: Nautilus kullanılamıyor. Konsoldan verilecek "nautilus-clean.sh -x" komutu srounu çözebilir. Eğer bu da çözüm olmuyorsa makinayı kapatıp açın ya da Nautilus'u yeniden kurun.

en: Nautilus can't be used now. Running the command "nautilus-clean.sh -x" from the console may fix the problem. If not, you can try rebooting the computer or installing Nautilus again.
    
    OAF couldn't locate the Nautilus_shell.oaf file. One cause of this seems to be an LD_LIBRARY_PATH that does not include the oaf library's directory. Another possible cause would be bad install with a missing Nautilus_Shell.oaf file.
    
    Running "nautilus-clean.sh -x" will kill all OAF and GConf processes, which may be needed by other applications.
    
    Sometimes killing oafd and gconfd fixes the problem, but we don't know why.
    
    We have also seen this error when a faulty version of oaf was installed.
tr: Nautilus kullanılamıyor. Bilgisayarı yeniden başlatmak ya da Nautilus'u yeniden kurmak sorunu çözebilir. 
    
    OAF Nautilus_shell.oaf dosyasını bulamadı. OAF kütüphaneleri dizininin LD_LIBRARY_PATH değişkeninde bulunmaması ya da yüklemede oluşan bir hatadan dolayı eksik bir Nautilus_shell.oaf dosyası bu duruma neden olabilir.
    
    "nautilus-clean.sh -x" komutu tüm OAF ve GConf süreçlerini öldürecektir,ancak bunlar diğer çalışan programlar tarafından da kullanılabilir.
    
    oafd ve gconfd'yi yeniden kurmak sorunu çözebilir.

en: Nautilus cannot display "%s".
tr: "%s" Nautilus tarafından gösterilemiyor.

en: Nautilus component adapter factory
tr: Nautilus bileşen denetleyici mimarisi

en: Nautilus content loser component's factory
tr: Nautilus içerik izleme bileşen mimarisi

en: Nautilus content loser factory
tr: Nautilus içerik izleme mimarisi

en: Nautilus content view that fails on command
tr: Nautilus içerik görüntüleyici

en: Nautilus could not create the following required folders:
    
    %s
    
    Before running Nautilus, please create these folders, or set permissions such that Nautilus can create them.
tr: Nautilus aşağıda adı geçen dizinleri oluşturamıyor:
    
    %s
    
    Nautilus'u çalıştırmadan önce lütfen bu dizinleri oluşturun, ya da Nautilus'un bunları yaratabileceği şekilde izinlerini değiştirin.

en: Nautilus could not create the required folder "%s". Before running Nautilus, please create this folder, or set permissions such that Nautilus can create it.
tr: Nautilus gerekli "%s" dizinini yaratamıyor. Nautilus'u çalıştırmadan önce bu dizini kendiniz yaratın, ya da haklarını düzeltin.

en: Nautilus factory
tr: Nautilus mimarisi

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list
tr: Nautilus dosya yönetici bileşeni

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list for search results
tr: Arama sonuçlarını liste halinde gösteren Nautilus dosya yönetici bileşeni

en: Nautilus file manager component that shows a two-dimensional icon space
tr: İki boyutlu simge ortamını gösteren Nautilus dosya yönetici bileşeni

en: Nautilus file manager component that shows icons on the desktop
tr: Masaüstündeki simgeleri gösteren Nautilus dosya yöneticisi bileşeni

en: Nautilus file manager desktop icon view
tr: Nautilus dosya yöneticisi masaüstü simge görünümü

en: Nautilus file manager icon view
tr: Nautilus dosya yöneticisi simge görünümü

en: Nautilus file manager list view
tr: Nautilus dosya yöneticisi liste görünümü

en: Nautilus file manager search results list view
tr: Nautilus dosya yöneticisi arama sonucu görünümü

en: Nautilus found more search results than it can display. Some matching items will not be displayed.
tr: Nautilus gösterebileceğinden daha fazlasını buldu. Bulunan bazı maddeler ekranda yeralmayacaktır.

en: Nautilus has no installed viewer capable of displaying "%s".
tr: "%s" Nautilus tarafından gösterilemiyor.

en: Nautilus is a graphical shell
    for GNOME that makes it
    easy to manage your files
    and the rest of your system.
tr: Nautilus, GNOME masaüstü
    ile birlikte kullanabileceğiniz,
    dosyalarınızı ve sisteminizi
    yönetmenize yarayan
    grafiksel bir arayüzdür.

en: Nautilus is searching your disks for trash folders.
tr: Nautilus diskinizdeki çöp kutularını araştırıyor

en: Nautilus metafile factory
tr: Nautilus meta dosya mimarisi

en: Nautilus shell
tr: Nautilus kabuğu

en: Nautilus shell operations that can be done from subsequent command-line invocations
tr: Komut satırından yapılabilecek Nautilus kabuk işlemleri

en: Nautilus sidebar loser component's factory
tr: Nautilus yançubuk izleyici bileşen mimarisi

en: Nautilus sidebar loser factory
tr: Nautilus yançubuk izleyici mimarisi

en: Nautilus sidebar view that fails on command
tr: Nautilus yançubuk izleyicisi

en: Nautilus was unable to mount the floppy drive. The floppy is probably in a format that cannot be mounted.
tr: Nautilus disket sürücüyü bağlayamıyor. Disket sürücü bağlamaya uygun olmayan bir biçimde olabilir.

en: Nautilus was unable to mount the floppy drive. There is probably no floppy in the drive.
tr: Nautilus disketi bağlayamıyor. Sürücüde disket bulunmayabilir

en: Nautilus was unable to mount the selected floppy drive.
tr: Nautilus seçilen disket sürücüyü bağlayamadı

en: Nautilus was unable to mount the selected volume.
tr: Nautilus seçilen aygıtı bağlayamadı.

en: Nautilus was unable to mount the selected volume. The volume is probably in a format that cannot be mounted.
tr: Nautilus seçilen aygıtı bağlayamıyor. Lütfen yeniden deneyiniz.

en: Nautilus was unable to mount the volume. There is probably no media in the device.
tr: Nautilus aygıtı bağlayamıyor. Lütfen yeniden kontrol edin.

en: Nautilus was unable to unmount the selected volume.
tr: Nautilus seçilen aygıtı ayıramadı.

en: Nautilus...
        Is a great file manager for the GNOME desktop.
        Provides a simple intuitive way to access Internet services.
        Is an extensible framework for GNOME developers.
        Provides a powerful delivery platform for service providers.
    
    Click Next to begin customizing your Nautilus environment.
tr: Nautilus...
        GNOME için bir dosya yöneticisidir.
        İnternet servislerine kolayca erişim yapmanızı olanak verir.
        GNOME geliştiricileri için çok kullanışlı bir çalışma ortamı sağlar.
        Servis sağlayıcıları için güçlü bir platformdur.
    
    Nautilus'u ayarlamak için İleri tuşuna tıklayın.

en: Navigation
tr: Gezme

en: Never
tr: Hiç bir zaman

en: New
tr: Yeni

en: New Folder
tr: Yeni Dizin

en: New Terminal
tr: Yeni Terminal

en: New Window
tr: _Yeni Pencere

en: New _Window
tr: Yeni _Pencere

en: News
tr: Haberler

en: News Panel
tr: Haberler Paneli

en: News and Media
tr: Haberler

en: News sidebar panel
tr: Haberler yan çubuk paneli

en: Next
tr: İleri

en: No Applications Available
tr: Uygulama Yok

en: No Update Available... Press Next to Continue.
tr: Güncelleme Yapılamıyor... Lütfen İleri Tuşuna Tıklayın.

en: No Viewers Available
tr: Görüntüleyici Yok

en: No applications are available for "%s".
tr: "%s" için uygulama bulunamadı

en: No description available for the "%s" theme
tr: "%s" teması için bir açıklama bulunamadı

en: No matches.
tr: Eşleşme bulunamadı.

en: No proxy server required.
tr: Vekil sunucuya gerek yok.

en: No viewers are available for "%s".
tr: "%s" için görüntüleyici bulunamadı.

en: Noise
tr: Gürültü

en: Nordic (ISO-8859-10)
tr: Nordik (ISO-8859-10)

en: Normal Size
tr: Normal Boyut

en: Not an Image
tr: Resim Dosyası Değil

en: Notes
tr: Notlar

en: Notes sidebar panel
tr: Not paneli

en: Notes sidebar panel for Nautilus
tr: Nautilus için not paneli

en: Number View:
tr: Sayısal Görünüm:

en: Numbers
tr: Sayılar

en: OK
tr: Tamam

en: Ocean Strips
tr: Okyanus Dalgası

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
tr: Eki 00 0000 saat 00:00 ÖS

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
tr: Eki 00 0000, 00:00 ÖS

en: Oh No
tr: Hayır!

en: Oldies
tr: Eskiler

en: Once a day your files and text content are indexed so your searches are fast.
tr: Her gün dosyalarınız indekslenmektedir. Bu yolla arama işlemleri çok hızlı bir şekilde yapılabilir.

en: Once a day your files and text content are indexed so your searches are fast.  Your files are currently being indexed.
tr: Her gün dosyalarınız indekslenmektedir. Bu yolla arama işlemleri çok hızlı bir şekilde yapılabilir. Eğer indeksi şimdi güncellemek istiyorsanız, "Şimdi Güncelle" düğmesine tıklayın.

en: One of the sidebar panels encountered an error and can't continue. Unfortunately I couldn't tell which one.
tr: Yan çubuk panellerinden birisinde hata oluştu ve devam edilemiyor.

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
tr: Sadece açık olarak belirtilen URL'ler için pencere oluştur.

en: Open
tr: Aç

en: Open %d Windows?
tr: %d Yeni Pencere Açılsın mı?

en: Open Scripts Folder
tr: Betik Dizinini Aç

en: Open Wit_h
tr: _Birlikte Aç

en: Open With
tr: Birlikte Aç

en: Open _in %d New Windows
tr: %d Yeni _Pencerede Aç

en: Open _in New Window
tr: _Yeni Pencerede Aç

en: Open _in This Window
tr: _Bu Pencerede Aç

en: Open a new GNOME terminal window
tr: Yeni bir GNOME terminali aç

en: Open another Nautilus window for the displayed location
tr: Görüntülenen konum için başka bir Nautilus penceresi aç

en: Open each file or folder in a separate window
tr: Her dizin ya da dosyayı ayrı pencerede aç

en: Open each selected item in a new window
tr: Seçili her dosyayı yeni pencerede aç

en: Open in New Window
tr: Yeni Pencerede Aç

en: Open the selected item in this window
tr: Seçili dosyayı bu pencerede aç

en: Open with %s
tr: %s ile aç

en: Open with Other
tr: Diğerleriyle Aç

en: Open with...
tr: Birlikte aç...

en: Opening "%s"
tr: "%s" açılıyor

en: Opening New Windows
tr: Yeni Pencere Açılıyor

en: Orange
tr: Portakal

en: Other
tr: Diğer

en: Other Application...
tr: Başka Uygulama...

en: Other Viewer...
tr: Başka Görüntüleyici...

en: Other _Application...
tr: Başka _Uygulama...

en: Other _Viewer...
tr: Başka İ_zleyici...

en: Others:
tr: Diğerleri:

en: Owner:
tr: Sahibi:

en: PREFACE
tr: ÖNSÖZ

en: Pale Blue
tr: Açık Mavi

en: Password:
tr: Parola:

en: Paste Files
tr: Dosyaları _Yapıştır

en: Paste Text
tr: Metni Yapıştır

en: Paste the text stored on the clipboard
tr: Panoda seçilen metni yapıştır

en: Patterns
tr: Desenler

en: Patterns:
tr: Desenler:

en: Pause
tr: Beklet

en: Perform a quick set of self-check tests.
tr: Nautilus'un hızlı iç testini gerçekleştir.

en: Permissions
tr: Erişim hakları

en: Personal
tr: Kişisel

en: Play
tr: Çal

en: Portals
tr: Portaller

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Prepare the selected files to be copied with a Paste Files command
tr: Seçili dosyaları 'Dosyaları Yapıştır' komutuyla kopyalamaya hazırla

en: Prepare the selected files to be moved with a Paste Files command
tr: Seçili dosyaları 'Dosyaları Yapıştır' komutuyla taşımaya hazırla

en: Preparing To Copy...
tr: Kopyalamaya Hazırlıyorum...

en: Preparing To Move...
tr: Taşımaya Hazırlanıyor...

en: Preparing to Create Links...
tr: Bağlantıları Yaratmaya Hazırlanıyorum...

en: Preparing to Delete files...
tr: Dosyalar Silinmek Üzere Hazırlanıyor...

en: Preparing to Empty the Trash...
tr: Çöp kutusunu boşaltmaya hazırlanıyorum...

en: Preparing to Move to Trash...
tr: Çöp Kutusuna Taşımaya Hazırlık Yapılıyor...

en: Preview Release %s: %s
tr: Deneme Sürümü %s: %s

en: Preview Sound Files
tr: Ses Dosyaları Önizleme

en: Previous
tr: Geri

en: Produces metafile objects for accessing Nautilus metadata
tr: Nautilus meta verilerine ulaşmak için meta dosya nesneleri yaratır

en: Proxy address:
tr: Adres:

en: Proxy requires a username and password:
tr: Vekil sunucu bir kullanıcı adı ve parola istiyor:

en: Psychedelic
tr: Psidelik

en: Psychedelic Rock
tr: Psyhedelic Rock

en: Purple Marble
tr: Mor Mermer

en: Q
tr: S

en: Quit
tr: Çık

en: Quit Nautilus.
tr: Nautilus'tan çık.

en: R_emove Custom Image
tr: Özel _Resmi Sil

en: R_emove Custom Images
tr: Özel _Resimleri Sil

en: Re_versed Order
tr: _Ters Sıra

en: Read
tr: Okuma

en: Redo Edit
tr: Düzenlemeyi İleri Al

en: Redo Typing
tr: Yazırmayı İleri Al

en: Redo the edit
tr: Düzenlemeyi geri al

en: Refresh
tr: Yeniden yükle

en: Remove
tr: Sil

en: Remove Custom Icon
tr: Özel Simgeyi Sil

en: Remove Custom Images
tr: Özel Resimleri Sil

en: Remove Site
tr: Adresi Sil

en: Remove Theme...
tr: Temayı Sil...

en: Remove a Color...
tr: Bir Rengi Sil...

en: Remove a Pattern...
tr: Bir Deseni Sil...

en: Remove a Site:
tr: Bir Adres Sil:

en: Remove an Emblem...
tr: Bir Logoyu Sil...

en: Remove any custom images from selected icons
tr: Seçili simgelerden özel resimleri sil

en: Remove any custom pattern or color from the background of this location
tr: Bu konumun arkaplanında yeralan desen ya da renkleri kaldır

en: Remove any custom pattern or color from the desktop background
tr: Masaüstü arkaplanındaki tüm özel desen ya da rengi sil

en: Remove the selected text without putting it on the clipboard
tr: Seçili metni panoya yerleştirmeden sil

en: Remove...
tr: Sil...

en: Rename
tr: Yeniden adlandır

en: Rename selected icon
tr: Seçili simgeri yeniden adlandır

en: Renaming "%s" to "%s".
tr: %s'nin adı %s'ye değiştiriliyor.

en: Renaming Error
tr: Yeniden Adlandırma Hatası

en: Replace
tr: Üstüne yaz

en: Replace All
tr: Hepsinin üstüne yaz

en: Report Profiling
tr: Profil Oluştur

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
tr: Simgeleri pencere içinde daha uygun bir şekilde konumlandır

en: Reset Background
tr: Arkaplanı Sıfırla

en: Reset Desktop Background
tr: Masaüstü Arkaplanını Sıfırla

en: Reset Profiling
tr: Profili Sıfırla

en: Reset View to Match Preferences
tr: Tercihleri Yüklemek İçin Görünümü Yenileyin

en: Reset View to Match _Preferences
tr: _Tercihleri Yüklemek İçin Görünümü Yenileyin

en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
tr: Bu görünüm için tercihlerle uyuşmak için sıralamayı ve odaklama oranını değiştir

en: Restart
tr: Yeniden Başlat

en: Restart Nautilus.
tr: Nautilus'u yeniden başlat

en: Restore Icons' Original Sizes
tr: Simgeleri Asıl Boyutlarına Getir

en: Restore each selected icon to its original size
tr: Her seçili simgeyi eski konumuna getir

en: Restore the changed name
tr: Değiştirilmiş ada geç

en: Restore the old name
tr: Eski adına geri dön

en: Retry
tr: Yeniden dene

en: Reveal each selected item in its original folder
tr: Her seçili dosyayı kendi dizininde göster

en: Reveal in %d _New Windows
tr: %d Yeni _Pencerede Aç

en: Reveal in New Window
tr: Yeni Pencerede Aç

en: Reversed Order
tr: Ters Sıra

en: Rhythmic Soul
tr: Ritmik Soul

en: Ridged Paper
tr: İnce Kağıt

en: Romanian (MacRomanian)
tr: Romence (Mac)

en: Rough Paper
tr: Kalın Kağıt

en: Ruby
tr: Yakut

en: Run
tr: Çalıştır

en: Run "%s" on any selected items
tr: Herhangi bir seçili öğe üzerinde "%s" çalıştır

en: Run or Display?
tr: Çalıştır / Göster?

en: Run or manage scripts from ~/Nautilus/scripts
tr: ~/Nautilus/scripts'ten bir betik çalıştır/yönet

en: Sample
tr: Örnek

en: Sample Viewer
tr: Örnek Görüntüleyici

en: Sample content view component
tr: Örnek içerik görünüm bileşeni

en: Sample content view component's factory
tr: Örnek içerik görünüm bileşen mimarisi

en: Scripts
tr: Betikler

en: Sea Foam
tr: Deniz

en: Search
tr: Ara

en: Search Complexity Options
tr: Arama Detay Seçenekleri

en: Search Engine Location
tr: Arama Motoru Yeri

en: Search Engines
tr: Tarama Motorları

en: Search Google for Selected Text
tr: Seçili Metni Google'da Ara

en: Search List
tr: Arama Listesi

en: Search Results
tr: Arama Sonuçları

en: Search Service Not Available
tr: Arama Servisi Kullanılamaz

en: Search for files by file name and file properties
tr: Dosyaları isme ve dosya özelliklerine göre ara

en: Search for files by file name only
tr: Dosyaları sadece isme göre ara

en: Search for items that are too new
tr: Çok yeni olan öğeler için arama yap

en: Search results may not include items modified after %s, when your drive was last indexed.
tr: %s tarihinden sonra değiştirilen dosyalar arama indeksinde yer almayabilir.Diskteki son indeksleme işlemi bu tarihte yapılmıştı.

en: Search the World Wide Web
tr: Web üzerinde ara

en: Search this computer for files
tr: Dosyaları bu bilgisayarda ara

en: Searching Disks
tr: Diskler Taranıyor

en: Searching Unavailable
tr: Arama Yapılamaz

en: Searching is unavailable right now, because you either have no index, or the search service isn't running. Be sure that you have started the Medusa search service, and if you don't have an index, that the Medusa indexer is running.
tr: Arama yapılamaz, çünkü henüz bir indeks oluşturmadınız, ya da arama servisi şu an çalışmıyor. Medusa arama servisinin çalıştığına emin olun ve indeksi oluşturmadıysanız şimdi Medusa Indexer'ı çalıştırın.

en: See
tr: Bak

en: See also
tr: Ayrıca bakınız

en: Select A Category:
tr: Bir Kategori Seçin:

en: Select All
tr: Hepsini Seç

en: Select All Files
tr: Tüm Dosyaları Seç

en: Select Custom Icon...
tr: Özel Simge Seç...

en: Select Sites
tr: Adresleri Seçin

en: Select Sites:
tr: Adresleri Seçin:

en: Select _All
tr: _Hepsini Seç

en: Select _All Files
tr: _Tüm Dosyaları Seç

en: Select a color to add:
tr: Eklenecek rengi belirleyin:

en: Select a theme folder to add as a new theme:
tr: Yeni tema olarak eklenecek bir tema dizini seçin:

en: Select all items in this window
tr: Bu penceredeki tüm öğeleri seç

en: Select all the text in a text field
tr: Bu satırdaki tüm metni seç

en: Select an icon:
tr: Bir simge seçin:

en: Select an image file for the album cover:
tr: Albüm kapağı için bir resim dosyası seçin:

en: Select an image file for the new emblem:
tr: Yeni logo için bir resim dosyası belirleyin:

en: Select an image file to add as a pattern:
tr: Desen olarak eklenecek bir resim dosyası seçin:

en: Services
tr: Servisler

en: Set Cover Image
tr: Kapak Resmini Tanımla

en: Set Group ID
tr: Grup Numarasını Belirt

en: Set User ID
tr: Kullanıcı Numarasını Belirt

en: Shale
tr: Petrol

en: Show Count of Items in Folders
tr: Dizinlerdeki Öğe Sayısını Göster

en: Show Desktop
tr: Masaüstünü Göster

en: Show Indexing Status
tr: İndeksleme Durumunu Göster

en: Show Location _Bar
tr: _Konum Çubuğunu Göster

en: Show Properties
tr: Özellikleri Göster

en: Show St_atus Bar
tr: _Durum Çubuğunu Göster

en: Show Text in Icons
tr: Simgelerde Metni Göster

en: Show Thumbnails for Image Files
tr: Resim Dosyaları İçin Küçükleri Göster

en: Show Trash
tr: Çöpü Göster

en: Show _Indexing Status
tr: İ_ndeksleme Durumunu Göster

en: Show _Properties
tr: Özellikleri _Göster

en: Show _Sidebar
tr: _Yan Çubuğu Göster

en: Show _Toolbar
tr: _Araç Çubuğunu Göster

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
tr: Masaüstü arkaplanı rengi ya da desenini ayarlayacak pencere aç

en: Show backup files (file names end with "~")
tr: "~" ile biten yedekleme dosyalarını göster

en: Show hidden files (file names start with ".")
tr: "." ile biten gizli dosyaları göster

en: Show only folders (no files) in the tree
tr: Ağaç panelinde sadece dizinleri göster

en: Show special flags in Properties window
tr: Özellikler penceresinde özel işaretleri göster

en: Show status of indexing used when searching
tr: Arama sırasında indeksleme durumunu göster

en: Show the contents at the normal size
tr: İçeriği normal boyutta göster

en: Show the contents in less detail
tr: İçeriği az detay ile göster

en: Show the contents in more detail
tr: İçeriği detaylı göster

en: Show the contents of the Trash
tr: Çöp kutusunun içeriğini göster

en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
tr: Bu menüde görüntülenen betikleri içeren dizini göster

en: Show/Hide Options
tr: Seçenekleri Göster/Gizle

en: Sidebar Loser
tr: Yançubuk İzleyici

en: Sidebar Panel Failed
tr: Kenar Çubuğu Hatası

en: Sidebar Panels
tr: Yan Paneller

en: Silver
tr: Gümüş

en: Site Name:
tr: Adres Adı:

en: Site RSS URL:
tr: Adres RSS URL:

en: Size
tr: Boyut

en: Size:
tr: Büyüklük:

en: Skip
tr: Atla

en: Sky
tr: Gökyüzü

en: Sky Ridge
tr: Gökyüzü 2

en: Smooth Graphics
tr: Yumuşak Grafikler

en: Smoother Graphics
tr: Daha Düzgün Grafikler

en: Snow Ridge
tr: Kar

en: Software
tr: Yazılım

en: Sorry, but "%s" is an existing keyword.  Please choose a different name for it.
tr: "%s" anahtar kelimesi daha önce kullanılmış. Lütfen farklı bir isim seçin.

en: Sorry, but "%s" is not a valid file name.
tr: Üzgünüm, fakat "%s" geçerli bir dosya adı değil.

en: Sorry, but "%s" is not a valid theme folder.
tr: Üzgünüm, "%s" geçerli bir tema dizini değil.

en: Sorry, but %s is too large for Nautilus to load all of it.
tr: Üzgünüm, ancak Nautilus'un yüklemesi için %s çok büyük.

en: Sorry, but '%s' is not a usable image file!
tr: `%s' bir resim dosyası değil!

en: Sorry, but '%s' is not a usable image file.
tr: `%s' kullanılabilir bir resim dosyası değil.

en: Sorry, but emblem %s couldn't be deleted.
tr: Üzgünüm, ancak %s logosu silinemez.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
tr: Üzgünüm, ancak logo anahtar kelimesi sadece harf, rakam ve boşluk karakteri içerebilir.

en: Sorry, but pattern %s couldn't be deleted.
tr: Üzgünüm, ancak %s deseni silinemedi.

en: Sorry, but that theme could not be removed!
tr: Üzgünüm, ancak bu tema silinemedi!

en: Sorry, but the "%s" theme couldn't be installed.
tr: "%s" teması yüklenemedi.

en: Sorry, but the Medusa search service is not available because it is not installed.
tr: Üzgünüm, ancak medusa arama servisi kurulmadığı için arama yapılamaz.

en: Sorry, but the image at %s couldn't be installed as an emblem.
tr: Üzgünüm, ancak %s resmi bir logo olarak kurulamadı.

en: Sorry, but the medusa search service is not available.
tr: Üzgünüm, ancak medusa arama servisi kullanılamaz.

en: Sorry, but the music view can't play non-local files yet.
tr: Müzik görünümde yerel olmayan dosyalar çalınamaz.

en: Sorry, but the music view is unable to play back sound right now. Either another program is using or blocking the sound card, or your sound card is not configured properly. Try quitting any applications that may be blocking use of the sound card.
tr: Üzgünüm, ancak müzik çalıcısı istediğiniz müziği çalamıyor. Ses kartını başka bir program kullanıyor, ya da henüz ses kartı yapılandırılmamış olabilir. Ses kartının kullanılmasını engelleyen tüm programlardan çıkmayı deneyin.

en: Sorry, but the music view is unable to play back sound right now. This is because the Enable sound server startup setting in the Sound section of the Control Center is turned off.
tr: Üzgünüm, ancak müzik çalıcısı istediğiniz müziği çalamıyor. Denetim masasının 'Ses' bölümünde yeralan ve ses sunucusunu etkinleştirmek için kullanılan sekme işaretlenmemiş olabilir.

en: Sorry, but the pattern %s couldn't be installed.
tr: Üzgünüm, ancak %s deseni kurulamadı.

en: Sorry, but there was an error reading %s.
tr: %s okunurken bir hata oluştu.

en: Sorry, but you can't execute commands from a remote site due to security considerations.
tr: Üzgünüm, güvenlik nedeniyle uzaktaki bir makine üzerinde yeralan dosyayı çalıştıramazsınız.

en: Sorry, but you can't remove the current theme. Please change to another theme before removing this one.
tr: Geçerli temayı silemezsiniz. Bunu silmeden önce başka bir temaya geçiş yapın.

en: Sorry, but you can't replace the reset image.
tr: Sıfırlama resminin üzerine alamazsınız.

en: Sorry, but you did not supply a valid file name.
tr: Üzgünüm, ancak geçerli bir dosya adı vermediniz.

en: Sorry, but you have not specified a URL for the site!
tr: Üzgünüm, bu adres için bir URL vermediniz!

en: Sorry, but you have not specified a name for the site!
tr: Üzgünüm, bu adres için bir isim vermediniz.

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
tr: Üzgünüm, ancak yeni logo için boş olmayan bir anahtar kelime girmelisiniz.

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
tr: Yeni rengin adı boş olamaz.

en: Sorry, couldn't change the group of "%s".
tr: "%s"'nin grubu değiştirilemedi. Bu dosya salt okunur disk üzerinde yeralıyor.

en: Sorry, couldn't change the owner of "%s".
tr: "%s" dosyasının sahibi değiştirilemedi.

en: Sorry, couldn't change the permissions of "%s".
tr: "%s"nin erişim hakları değiştirilemedi.

en: Sorry, couldn't display all the contents of "%s".
tr: "%s" dosyasının içeriği gösterilemiyor.

en: Sorry, couldn't rename "%s" to "%s".
tr: "%s" ismi "%s"e değiştirilemedi.

en: Sort in reversed order
tr: Ters sırala

en: Sorting Order
tr: Sıralama Yöntemi

en: Sound Clip
tr: Ses Klibi

en: South European (ISO-8859-3)
tr: Güney Avrupa (ISO-8859-3)

en: Special
tr: Özel

en: Special Flags:
tr: Özel Bayraklar:

en: Speed Tradeoffs
tr: Hızlamalar

en: Start
tr: Başlat

en: Start Profiling
tr: Profili Kapat

en: Status
tr: Durum

en: Sticky
tr: Yapışık

en: Stop
tr: Dur

en: Stop Profiling
tr: Profili Başlat

en: Stop loading this location
tr: Bu konumu yüklemeyi durdur

en: Stretch Icon
tr: _Simgeyle Oyna

en: Switch
tr: Geç

en: Switch to Manual Layout?
tr: Elle Düzenlemeye Geçeyim Mi?

en: Symphonic Rock
tr: Senfonik Rock

en: Symphony
tr: Senfoni

en: System Administration
tr: Sistem Yönetimi

en: System Calls
tr: Sistem Çağrıları

en: Table %d.
tr: Tablo %d.

en: Table of Contents
tr: İçindekiler

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Tangerine
tr: Mandalina

en: Techno
tr: Tekno

en: Text
tr: Metin

en: Text View:
tr: Metin Görünüm:

en: Text Viewer
tr: Metin Görüntüleyici

en: Text view
tr: Metin görünüm

en: Text view factory
tr: Metin görünüm mimarisi

en: Thai (TIS-620)
tr: Tayland dili (TIS-620)

en: The %d selected items cannot be moved to the Trash. Do you want to delete them immediately?
tr: Seçili %d dosya çöpe gönderilemiyor. Bunları hemen silmek ister misiniz?

en: The %d selected items will be copied if you select the Paste Files command
tr: Dosyaları Yapıştır komutu verirseniz "%d" seçili öğe kopyalanacaktır.

en: The %d selected items will be moved if you select the Paste Files command
tr: Dosyaları Yapıştır komutu verirseniz "%d" seçili öğe taşınacaktır

en: The %s sidebar panel encountered an error and can't continue. If this keeps happening, you might want to turn this panel off.
tr: %s yan çubuk panelinde bir hata oluştu ve devam edilemiyor. Eğer bu durum yinelenirse paneli tamamen kapatmanızda fayda var.

en: The %s view encountered an error and can't continue. You can choose another view or go to a different location.
tr: %s görünümünde bir hata oluştu ve devam edilemiyor. Farklı bir görünüm türü seçebilir, ya da başka bir konuma gidebilirsiniz.

en: The %s view encountered an error while starting up.
tr: Başlatılırken %s görünümü bir hata saptadı.

en: The Gimp
tr: Gimp

en: The Trash must remain on the desktop.
tr: Çöp kutusu masaüstünde kalmalıdır.

en: The file that you dropped is not an image.  You can only use local images as custom icons.
tr: Bıraktığınız dosya bir resim değil. Özel simgeler için sadece yerel diskten alınan resimler kullanılabilir.

en: The file that you dropped is not local.  You can only use local images as custom icons.
tr: Kullandığınız dosya yerel değil. Özel simgelerde sadece yerel dosyalar kullanılabilir.

en: The folder "%s" contains more files than Nautilus can handle. Some files will not be displayed.
tr: "%s" dizini Nautilus'un gösterebileceğinden daha fazla dosya içeriyor. Bazı dosyalar gösterilmeyecektir.

en: The location "%s" does not exist. Do you want to remove any bookmarks with this location from your list?
tr: "%s" konumu bulunmuyor. Bu konumla ilgili tüm yer imlerini listeden sileyim mi?

en: The location "%s" no longer exists.
tr: "%s" için yer bilgisi bulunamadı.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
tr: "%s" adı bu dizinde kullanılıyor. Lütfen başka bir isim giriniz.

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
tr: "%s" adı geçerli değil, çünkü içinde "/" geçiyor. Lütfen başka bir dosya ismini kullanın.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
tr: "%s" geçerli bir ad değil. Lütfen başka bir dosya ismini kullanın.

en: The permissions of "%s" could not be determined.
tr: "%s"nin erişim hakları belirlenemedi.

en: The search you have selected is newer than the index on your system.  The search will return no results right now.  You can create a new  index by running "medusa-indexd" as root on the command line.
tr: Seçtiğiniz arama sistemdeki indeksten daha yeni. Arama hiç bir sonuç döndürmeyecektir. Yeni bir indeks yaratmak için "medusa-indexd" komutunu root haklarıyla çalıştırmanız gereklidir.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
tr: Bu dizinde "%s" bulunamadı. Silinmiş, ya da yerdeğiştirilmiş olabilir mi?

en: There is no index of your files right now.
tr: Şu anda dosyalarınızın indeksi bulunmuyor.

en: There is nothing on the clipboard to paste.
tr: Panoda yapıştırılacak hiç bir şey yok.

en: This folder uses automatic layout. Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them?
tr: Bu dizin otomatik düzenleme yapıyor. Elle düzenlemeye geçip, bu öğelerin bıraktığınız yerde durmasını istiyor musunuz?

en: This folder uses automatic layout. Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them? This will clobber the stored manual layout.
tr: Bu dizin otomatik düzenleme yapıyor. Elle düzenlemeye geçip, bu öğelerin bıraktığınız yerde durmasını istiyor musunuz?

en: This folder uses automatic layout. Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it?
tr: Bu dizin otomatik düzenleme yapıyor. Elle düzenlemeye geçip, bu öğenin bıraktığınız yerde durmasını istiyor musunuz?

en: This folder uses automatic layout. Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it? This will clobber the stored manual layout.
tr: Bu dizin otomatik düzenleme yapıyor. Elle düzenlemeye geçip, bu öğenin bıraktığınız yerde durmasını istiyor musunuz?

en: This is a placeholder for the CPU page.
tr: CPU sayfasına giden yol

en: This is a placeholder for the IDE page.
tr: IDE sayfasına giden yol

en: This is a placeholder for the RAM page.
tr: RAM sayfasına giden yol

en: This is a sample merged menu item
tr: Bu örnek bir birleştirilmiş menü öğesidir

en: This is a sample merged toolbar button
tr: Bu örnek bir birleştirilmiş araç çubuğu düğmesidir

en: This is the default theme for Nautilus.
tr: Bu tema Nautilus için öntanımlıdır.

en: This link can't be used, because it has no target. Do you want to put this link in the Trash?
tr: Bu bağlantı kullanılamaz, çünkü hedefi bulunmuyor. Bağlantıyı çöpe göndermek ister misiniz?

en: This link can't be used, because its target "%s" doesn't exist. Do you want to put this link in the Trash?
tr: Bu bağlantı kullanılamaz, çünkü hedefi (%s) bulunmuyor. Bağlantıyı çöpe göndermek ister misiniz?

en: This theme uses photo-realistic folders.
tr: Bu tema gerçek görünümlü dizinler kullanır.

en: This will open %d separate windows. Are you sure you want to do this?
tr: Bu işlem %d pencere açacaktır. Gerçekten yapmak istiyor musunuz?

en: Thrash Metal
tr: Trash Metal

en: Throw Away
tr: Sil

en: Tighter Layout
tr: Daha Sıkışık Görünüm

en: Tighter _Layout
tr: Daha Sıkışı_k Görünüm

en: Time
tr: Süre

en: Title
tr: Başlık

en: To do a content search, Find requires an index of the content on your system.  No index is available right now.  You can create an index by running "medusa-indexd" as root on the command line.  Until a complete index is available, content searches cannot be performed.
tr: Hızlı arama yapmak için bilgisayardaki dosyaların indeksinin çıkartılması gereklidir. Ancak bu indeks bulunamadı. Bir indeks çıkartmak için root kullanıcısı haklarıyla "medusa-indexd" komutunu girmeniz gerekmektedir.

en: To do a content search, Find requires an index of the content on your system.  Your computer is currently creating that index.  Content searches will be available when the index is complete.
tr: İçerik araması yapmak için, sistemdeki dosyaların indeksinin oluşturulması gerekmektedir. Bilgisayarınız bu indeksi hazırlıyor. İndeksleme işlemi bitince içerik araması da yapılabilecektir.

en: To do a content search, Find requires an index of the files on your system.  Find can't access your index right now.
tr: İçerik araması yapmak için bilgisayardaki dosyaların indeksinin çıkartılması gereklidir. Ancak bu indeks bulunamadı.

en: To do a fast search, Find requires an index of the files on your system.  Find can't access your index right now so a slower search will be performed that doesn't use the index.
tr: Hızlı arama yapmak için bilgisayardaki dosyaların indeksinin çıkartılması gereklidir. Ancak bu indeks bulunamadığı için indeksi kullanmayan daha yavaş bir arama yöntemi kullanılacaktır.

en: To do a fast search, Find requires an index of the files on your system.  No index is available right now. You can create an index by running "medusa-indexd" as root on the command line.  Until a complete index is available, searches will take several minutes.
tr: Hızlı arama yapmak için, sistemdeki dosyaların indeksinin oluşturulması gerekmektedir. Bilgisayarınızda bu indeksi bulunmuyor. İndeks hazırlamak için "medusa-indexd" komutunu çalıştırmanız gerekmektedir. Bu işlem bir kaç dakika sürebilir.

en: To do a fast search, Find requires an index of the files on your system.  Your computer is currently creating that index.   Because Find cannot use an index, this search may take several minutes.
tr: Hızlı arama yapmak için, sistemdeki dosyaların indeksinin oluşturulması gerekmektedir. Bilgisayarınız bu indeksi hazırlıyor. Ancak oluşturulan indeks şu anda kullanılamadığı için arama işlemi bir kaç dakika sürebilir.

en: To do a fast search, Find requires an index of the files on your system. Your system administrator has disabled fast search on your computer, so no index is available.
tr: Hızlı arama yapmak için, sistemdeki dosyaların indeksinin oluşturulması gerekmektedir. Ancak sistem yöneticisi sistemde yapılabilecek hızlı aramayı etkisiz hale getirdiği için bu indekse ulaşılamıyor.

en: To verify your Internet connection and make sure you have
    the latest Nautilus updates, Nautilus will now connect to
    Eazel's web site. This will take seconds if your copy of
    Nautilus is recent; longer (but no more than a minute or two)
    if you need an update.
    
    If you know your computer uses a proxy connection, click
    Verify and Nautilus will use it.
tr: İnternet bağlantınızı denetlemek ve son Nautilus güncel 
    yazılımlarını indirmek için Naitulus programı Eazel web
    sayfasına bağlanacaktır. Eğer yeni bir Nautilus sürümü
    alınması gerekiyorsa bu işlem bir kaç dakika sürebilir.
    
    Eğer bir vekil sunucu kullanıyorsanız, 'Sorgula' düğmesine
    tıklamanız halinde Nautilus bunu kullanacaktır.

en: To:
tr: Hedef:

en: Toggle using a tighter layout scheme
tr: Daha sıkışık bir ortam yarat

en: Too Many Files
tr: Çok Fazla Dosya

en: Too Many Matches
tr: Çok Fazla Eşleşme

en: Top 40
tr: En iyi 40

en: Track
tr: Parça

en: Trash
tr: Çöp

en: Trash Behavior
tr: Çöp Davranışı

en: Tree
tr: Ağaç

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Turkish (IBM-857)
tr: Türkçe (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
tr: Türkçe (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
tr: Türkçe (Macintosh)

en: Turkish (Windows-1254)
tr: Türkçe (Windows-1254)

en: Type
tr: Tip

en: Type:
tr: Tür:

en: Unable to Play File
tr: Dosya Çalınamıyor

en: Unable to replace file.
tr: Dosyanın üzerine yazılamıyor.

en: Undo Edit
tr: Düzenlemeyi Geri Al

en: Undo Typing
tr: Yazdırmayı Geri Al

en: Undo the edit
tr: Düzenlemeyi ileri al

en: Undo the last text change
tr: Son metin değişikliğini geri al

en: Unicode (UTF-8)
tr: Unicode (UTF-7)

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Unknown GnomeVFSXferProgressStatus %d
tr: Bilinmeyen GnomeVFSXferProgressStatus %d

en: Unmount Error
tr: Ayırma Hatası

en: Unmount Volume
tr: Diski Ayır

en: Up
tr: Yukarı

en: Up to Table of Contents
tr: İçindekiler Bölümüne

en: Update Complete. Click Next to Continue.
tr: Güncelleme Tamamlandı. Devam Etmek İçin İleri Tuşuna Tıklayın.

en: Update Minutes
tr: Güncelleme Sıklığı

en: Update frequency in minutes
tr: Güncelleme sıklığı (dakika)

en: Updating Nautilus...
tr: Nautilus Güncelleniyor...

en: Urgent
tr: Önemli

en: Use "%s" to open the selected item
tr: Seçili dosyayı açmak için "%s" kullan

en: Use Emacs-style keyboard shortcuts in text fields
tr: Emacs stili klavye kısayolları kullan

en: Use Google to search the web for the selected text
tr: Seçili metni Google'da ara

en: Use HTTP Proxy
tr: HTTP vekili kullan

en: Use Nautilus to draw the desktop
tr: Masaüstünü çizmek için Nautilus kullan

en: Use Nautilus to draw the desktop.
tr: Masaüstünü düzenlemek için Nautilus kullan

en: Use as default for "%s" items
tr: Tüm "%s" için öntanımlı olsun

en: Use as default just for "%s"
tr: Sadece "%s" için öntanımlı olsun

en: Use preferences appropriate for beginners
tr: Başlangıç seviyesindekiler için uygun olan tercihleri kullan

en: Use preferences appropriate for experts
tr: Uzmanlar için uygun olan tercihleri kullan

en: Use preferences appropriate for most people
tr: Pek çok kullanıcı için uygun olan tercihleri kullan

en: Use smoother (but slower) graphics
tr: Daha kaliteli (fakat daha yavaş) grafik kullan

en: Use the Courier Font
tr: Courier Yazıtipi kullan

en: Use the Fixed Font
tr: Fixed Yazıtipi Kullan

en: Use the GTK System Font
tr: GTK Sistem Yazıtipi Kullan

en: Use the Helvetica Font
tr: Helvetica Yazıtipi Kullan

en: Use the Lucida Font
tr: Lucida Yazıtipi Kullan

en: Use the Times Font
tr: Times Yazıtipi Kullan

en: Use this proxy server:
tr: Bu vekil sunucusunu kullan:

en: Use tighter layout
tr: Daha sıkışık görünüm

en: Use your home folder as the desktop
tr: Masaüstünü görüntülemek için başlangıç dizinini kullan

en: User Defined
tr: Kullanıcı Tanımlı

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Uses manila folders and gray-green backgrounds.
tr: Manila dizini ve gri-yeşil arkaplan kullan

en: Verify my connection and check for updates
tr: Evet, bağlantımı kontrol et ve Nautilus'u güncelle.

en: Verifying your Internet connection and checking for updates...
tr: İnternet bağlantısı ve güncellemeler denetleniyor...

en: Vietnamese
tr: Vietnam dili

en: Vietnamese (TCVN)
tr: Vietnamca (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
tr: Vietnamca (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
tr: Vietnamca (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
tr: Vietnamca (Windows-1258)

en: View Failed
tr: İzleme Başarısız

en: View Preferences
tr: Görüntüleme Tercihleri

en: View as %s
tr: %s olarak göster

en: View as Hardware
tr: Donanım olarak Görüntüle

en: View as Icons
tr: Simge olarak göster

en: View as Image
tr: Resim Olarak Göster

en: View as List
tr: Liste olarak göster

en: View as Music
tr: Müzik olarak göster

en: View as Other
tr: Farklı Göster

en: View as Sample
tr: Örnek olarak göster

en: View as Text
tr: Metin Olarak Göster

en: View as Web Page
tr: Web Sayfası Olarak Görüntüle

en: View as...
tr: Farklı görüntüle...

en: View in Multiple Windows?
tr: Farklı pencerelerde görüntülensin mi?

en: View new folders using:
tr: Yeni dizinleri bunu kullanarak görüntüle:

en: View or modify the properties of each selected item
tr: Seçili her öğenin özelliklerini göster ya da değiştir

en: Violet
tr: Mor

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
tr: İbranice (ISO-8859-8)

en: Wavy White
tr: Dalgalı Beyaz

en: We are having trouble making an external web connection.
    Sometimes, firewalls require you to specify a web proxy server.
    Fill in the name or port of your proxy server, if any, below.
tr: Bir web bağlantısı yaparken sorun oluştu. Bazı durumlarda 
    bağlantı kurabilmek için bir vekil sunucuya ihtiyacınız olabilir. 
    Bu sunucu adını (varsa) aşağıdaki boşluğa yazabilirsiniz.

en: We_b Search
tr: Web'de _Ara

en: Web Page
tr: Web Sayfası

en: Web Page Viewer
tr: Web Sayfası Görüntüleyici

en: Web Proxy Configuration
tr: Vekil Sunucu Ayarları

en: Web Search
tr: Web'de Ara

en: Web Services
tr: Web Servisleri

en: Welcome to Nautilus
tr: Nautilus'a Hoşgeldiniz

en: Western
tr: Batı

en: Western (IBM-850)
tr: Batı (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
tr: Batı (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
tr: Batı (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
tr: Batı (Mac)

en: Western (Windows-1252)
tr: Batı (Windows-1252)

en: When Fast Search is enabled, Find creates an index to speed up searches.  Fast searching is not enabled on your computer, so you do not have an index right now.
tr: Hızlı arama özelliği etkinleştirildiği zaman arama işlemini hızlandırmak için bir indeks oluşturulur. Hızlı arama bilgisayarınızda henüz etkin olmadığı için henüz bir indekse de sahip değilsiniz.

en: Where
tr: Konum

en: White
tr: Beyaz

en: White Ribs
tr: Beyaz Damar

en: Windows & Desktop
tr: Pencereler & Masaüstü

en: Write
tr: Yazma

en: You are about to run Nautilus as root.
    
    As root, you can damage your system if you are not careful, and
    Nautilus will not stop you from doing it.
tr: Nautilus'u root olarak çalıştırıyorsunuz.
    
    Dikkatli olmadığınız zaman bu kullanıcı ile sisteme zarar 
    verebilirsiniz. Nautilus bu durumda size engel olmayacaktır.

en: You are not the owner, so you can't change these permissions.
tr: Dosyanın sahibi olmadığınız için bu ayarları değiştiremezsiniz.

en: You can configure which programs are offered for which file types in the GNOME Control Center.
tr: GNOME Denetim Merkezi tarafından hangi dosya türlerine hangi programların karşılık geleceğini buradan yapılandırabilirsiniz.

en: You can't assign more than one custom icon at a time! Please drag just one image to set a custom icon.
tr: Aynı anda birden fazla özel simge tanımlanamaz. Lütfen özel simge belirlemek için tek bir resmi sürükleyiniz.

en: You cannot copy a file over itself.
tr: Bir dosyayı kendi üzerine kopyalayamazsınız.

en: You cannot copy a folder into itself.
tr: Bir dizini kendi üzerine kopyalayamazsınız.

en: You cannot copy items into the Trash.
tr: Dosyaları çöp kutusuna kopyalayamazsınız.

en: You cannot copy the Trash.
tr: Çöp kutusu kopyalanamaz.

en: You cannot copy this trash folder.
tr: Bu çöp kutusunu kopyalayamazsınız.

en: You cannot move a folder into itself.
tr: Bir dizini kendi üzerine taşıyamazsınız.

en: You cannot move this trash folder.
tr: Çöp kutusu taşınamaz.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
tr: "%s"'nin grubunu değiştirmek için gerekli erişim haklarına sahip değilsiniz.

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
tr: "%s" öğesini yeniden adlandırmak için gerekli erişim haklarına sahip değilsiniz.

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
tr: "%s" içeriğine bakmak için gerekli erişim haklarına sahip değilsiniz.

en: You have tried to kill the Content Loser
tr: İçerik izleyicisini kapatmak istediniz

en: You have tried to kill the Sidebar Loser
tr: Yançubuk izleyicisini kapatmaya çalıştınız

en: Your files were last indexed at %s
tr: Dosyalarınız en son %s tarihinde indekslendi

en: Your index files are available but the Medusa search daemon, which handles index requests, isn't running.  To start this program, log in as root and enter this command at the command line:
    
    medusa-searchd
tr: Sistemdeki dosyaların indeksi bulundu, ancak arama isteklerine cevap vermesi beklenen Medusa arama programı çalışmıyor. Bu programı çalıştırmak için root kullanıcısı olarak sisteme girin aşağıdaki komutu yazın:
    medusa-searchd

en: Your user level adjusts Nautilus to your degree of experience
    using GNOME and %s. Choose a level that's comfortable for
    you - you can always change it later.
tr: Kullanıcı seviyeleri, GNOME ve %s bilgi ve tecrübenize
    göre Naitulus'u ayarlamanızı sağlar. Kendinize uyan bir
    açılış seviyesi seçin. Bu ayarları daha sonra yeniden
    değiştirebilirsiniz.

en: ZDNet Linux Hardware Database
tr: ZDNet Linux Donanım Veritabanı

en: ZDNet Linux Resource Center
tr: ZDNet Linux Kaynakları Merkezi

en: Zip Drive
tr: Zip Sürücü

en: Zoom In
tr: Yakınlaş

en: Zoom Out
tr: Uzaklaş

en: Zoom _In
tr: _Yakınlaş

en: Zoom _Out
tr: _Uzaklaş

en: [File content] does not include all of [apple orange]
tr: tümünü içermez

en: [File content] includes all of [apple orange]
tr: tümünü içerir

en: [File content] includes any of [apply orange]
tr: herhangi birini içerir

en: [File content] includes none of [apple orange]
tr: hiçbirini içermez

en: [File name] contains [help]
tr: içeriyor

en: [File name] ends with [.c]
tr: ile bitiyor

en: [File name] matches glob [*.c]
tr: glob eşleşiyor

en: [File name] matches regexp ["e??l.$"]
tr: düzgün deyim eşleşiyor

en: [File name] starts with [nautilus]
tr: ile başlıyor

en: [File owner] is not [root]
tr: değil

en: [File size is] larger than [400K]
tr: daha büyük

en: [File size is] smaller than [300K]
tr: daha küçük

en: [File type is] application
tr: uygulama

en: [File type is] folder
tr: dizin

en: [File type is] music
tr: müzik

en: [File type is] regular file
tr: Normal dosya

en: [File type is] text file
tr: metin dosyası

en: [File type] is not [folder]
tr: değil

en: [Items ]containing "%s" in their names
tr: İçinde "%s" geçen [öğeler]

en: [Items ]containing one of the words "%s"
tr: "%s" kelimelerinin birini içeren

en: [Items ]ending with %s
tr: %s ile biten [öğeler]

en: [Items ]larger than %s bytes
tr: %s bayttan daha büyük olan

en: [Items ]marked with "%s"
tr: "%s" ile işaretlenmiş

en: [Items ]matching the file pattern "%s"
tr: "%s" ile eşleşen

en: [Items ]matching the regular expression "%s"
tr: "%s" düzgün deyimiyle eşleşen

en: [Items ]modified after %s
tr: %s tarihinden sonra değiştirilen

en: [Items ]modified before %s
tr: %s tarihinden önce değiştirilen

en: [Items ]modified on %s
tr: %s tarihinde değiştirilen

en: [Items ]modified today
tr: bugün değişen

en: [Items ]modified within a month of %s
tr: %s ayı içinde değiştirilen

en: [Items ]modified within a week of %s
tr: %s haftası içinde değiştirilen

en: [Items ]modified yesterday
tr: dün değiştirilen

en: [Items ]not containing "%s" in their names
tr: İçinde "%s" geçen

en: [Items ]not marked with "%s"
tr: "%s" ile işaretlenmemiş

en: [Items ]not modified on %s
tr: %s tarihinde değiştirilmeyen

en: [Items ]not owned by "%s"
tr: "%s" kullanıcısına ait olmayan

en: [Items ]of %s bytes
tr: %s bayt büyüklüğünde

en: [Items ]owned by "%s"
tr: "%s" kullanıcısına ait olan

en: [Items ]smaller than %s bytes
tr: %s bayttan daha küçük olan

en: [Items ]starting with "%s"
tr: "%s" ile başlayan [öğeler]

en: [Items ]that are %s
tr: %s olan

en: [Items ]that are not %s
tr: %s olmayan

en: [Items ]with all the words "%s"
tr: "%s" içeren tüm kelimeler

en: [Items ]with owner UID "%s"
tr: kullanıcı numarası "%s" olan

en: [Items ]with owner UID other than "%s"
tr: "%s" dışında kullanıcı numarasına sahip

en: [Items ]without all the words "%s"
tr: "%s" kelimelerinin tümünü içermeyen

en: [Items ]without any of the words "%s"
tr: "%s" kelimelerinin herhangi birisini içermeyen

en: [Items larger than 400K] and [without all the words "apple orange"]
tr: ve

en: [Items larger than 400K], [owned by root and without all the words "apple orange"]
tr: ve

en: [Items that are ]applications
tr: uygulama

en: [Items that are ]folders
tr: dizin

en: [Items that are ]music
tr: müzik

en: [Items that are ]regular files
tr: Normal dosya olan

en: [Items that are ]text files
tr: Metin dosyası olan

en: [Last modified date] is [1/24/00]
tr: tarihi eşleşen

en: [Last modified date] is after [1/24/00]
tr: bu tarihten sonra

en: [Last modified date] is before [1/24/00]
tr: bu tarihten önce

en: [Last modified date] is not [1/24/00]
tr: tarihi eşleşmeyen

en: [Last modified date] is today
tr: bugün

en: [Last modified date] is within a month of [1/24/00]
tr: ayı içinde

en: [Last modified date] is within a week of [1/24/00]
tr: haftası içinde

en: [Last modified date] is yesterday
tr: dün

en: [Search for] Content [includes all of "fish tree"]
tr: İçerik

en: [Search for] Last Modified [before yesterday]
tr: Son değiştirilme tarihi

en: [Search for] Name [contains "fish"]
tr: İsim

en: [Search for] Owner [is not root]
tr: Sahibi

en: [Search for] Size [larger than 400K]
tr: Boy

en: [Search for] Type [is regular file]
tr: Tür

en: [Search for] With Emblem [includes "Important"]
tr: Ambleme göre

en: [With emblem] marked with [Important]
tr: işaretlenmiş

en: [With emblem] not marked with [Important]
tr: işaretlenmemiş

en: _About Nautilus...
tr: _Nautilus Hakkında...

en: _Add Bookmark
tr: _Yer imi ekle

en: _Back
tr: _Geri

en: _Backgrounds and Emblems...
tr: _Arkaplanlar...

en: _Bookmarks
tr: _Yer imleri

en: _Clean Up by Name
tr: İ_sme Göre Temizle

en: _Close Window
tr: Pencereyi _Kapat

en: _Copy File
tr: Dosyayı K_opyala

en: _Copy Files
tr: Dosyaları K_opyala

en: _Copy Text
tr: Metni K_opyala

en: _Duplicate
tr: İ_kizle

en: _Edit
tr: _Değiştir

en: _Edit Bookmarks...
tr: Yer imlerini _düzenle...

en: _Edit Preferences...
tr: Tercihleri Düzenle...

en: _Empty Trash
tr: Çöp _Kutusunu Boşalt

en: _Empty Trash...
tr: Çöp _Kutusunu Boşalt...

en: _Feedback
tr: _Geribildirim

en: _File
tr: _Dosya

en: _Find
tr: _Bul

en: _Forward
tr: _İleri

en: _GTK System Font
tr: _GTK Sistem Yazıtipi

en: _Go
tr: G_it

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Home
tr: _Başlangıç

en: _Kill Content Loser
tr: _Içerik İzleyicisini Öldür

en: _Kill Sidebar Loser
tr: _Yançubuk izleyicisini öldür

en: _Lay Out Items
tr: _Öğeleri Düzenle

en: _Location...
tr: _Adres...

en: _Make Link
tr: _Bağlantı Yarat

en: _Manually
tr: _Elle

en: _New Folder
tr: _Yeni Dizin

en: _Normal Size
tr: _Normal Boyut

en: _Open
tr: _Aç

en: _Open Scripts Folder
tr: _Betikler Dizinini Göster

en: _Paste Files
tr: Dosyaları _Yapıştır

en: _Paste Text
tr: Metni _Yapıştır

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Profiler
tr: _Profiller

en: _Refresh
tr: _Yeniden Yükle

en: _Rename
tr: Ye_niden adlandır

en: _Report Profiling
tr: Profil _Oluştur

en: _Reset Profiling
tr: Profillleri _Sıfırla

en: _Restore Icon's Original Size
tr: _Simgeleri Asıl Boyutlarına Getir

en: _Restore Icons' Original Sizes
tr: _Simgeleri Asıl Boyutlarına Getir

en: _Reveal in New Window
tr: _Yeni Pencerede Aç

en: _Sample
tr: Ö_rnek

en: _Show Trash
tr: Çöpü _Göster

en: _Start Profiling
tr: Profile _Başlat

en: _Stop Profiling
tr: Profil _Durdur

en: _Stretch Icon
tr: _Simgeyle Oyna

en: _Undo
tr: _Geri Al

en: _Up a Level
tr: _Bir Seviye Yukarı

en: _View
tr: _Bakış

en: _View as...
tr: _Farklı görüntüle...

en: animation to indicate on-going activity
tr: etkinliği gösteren animasyon

en: another link to %s
tr: %s'e diğer bağlantı

en: by
tr: :

en: by Modification _Date
tr: _Değişim tarihine göre

en: by _Emblems
tr: _Logolara Göre

en: by _Name
tr: İ_sme göre

en: by _Size
tr: _Büyüklüğe göre

en: by _Type
tr: _Türe göre

en: date accessed
tr: erişim tarihi

en: date changed
tr: değiştirme tarihi

en: date modified
tr: düzenleme tarihi

en: default for "%s"
tr: "%s" için öntanımlı

en: default for this file
tr: bu dosya için öntanımlı

en: foo
tr: dosya

en: foo (10th copy)
tr: dosya (10. kopya)

en: foo (10th copy).txt
tr: dosya (10. kopya).txt

en: foo (11th copy)
tr: dosya (11. kopya)

en: foo (11th copy).txt
tr: dosya (11. kopya).txt

en: foo (12th copy)
tr: dosya (12. kopya)

en: foo (12th copy).txt
tr: dosya (12. kopya).txt

en: foo (13th copy)
tr: dosya (13. kopya)

en: foo (13th copy).txt
tr: dosya (13. kopya).txt

en: foo (14th copy)
tr: dosya (14. kopya)

en: foo (14th copy).txt
tr: dosya (14. kopya).txt

en: foo (21st copy)
tr: dosya (21. kopya)

en: foo (21st copy).txt
tr: dosya (21. kopya).txt

en: foo (22nd copy)
tr: dosya (22. kopya)

en: foo (22nd copy).txt
tr: dosya (22. kopya).txt

en: foo (23rd copy)
tr: dosya (23. kopya)

en: foo (23rd copy).txt
tr: dosya (23. kopya).txt

en: foo (24th copy)
tr: dosya (24. kopya)

en: foo (24th copy).txt
tr: dosya (24. kopya).txt

en: foo (25th copy)
tr: dosya (25. kopya)

en: foo (25th copy).txt
tr: dosya (25. kopya).txt

en: foo (3rd copy)
tr: dosya (3. kopya)

en: foo (3rd copy).txt
tr: dosya (3. kopya).txt

en: foo (another copy)
tr: dosya (diğer kopya)

en: foo (another copy).txt
tr: dosya (diğer kopya).txt

en: foo (copy)
tr: dosya (kopya)

en: foo (copy).txt
tr: dosya (kopya).txt

en: foo foo
tr: dosya2

en: foo foo (100000000000000th copy).txt
tr: dosya (100000000000000. kopya).txt

en: foo foo (24th copy)
tr: dosya2 (24. kopya)

en: foo foo (24th copy).txt
tr: dosya (24. kopya).txt

en: foo foo (25th copy)
tr: dosya (25. kopya)

en: foo foo (25th copy).txt
tr: dosya (25. kopya).txt

en: foo foo (3rd copy).txt
tr: dosya2 (3. kopya).txt

en: foo foo (another copy).txt
tr: dosya2 (diğer kopya).txt

en: foo foo (copy)
tr: dosya2 (kopya)

en: foo foo (copy).txt
tr: dosya2 (kopya).txt

en: foo foo (copy).txt txt
tr: dosya2 (kopya).txt txt

en: foo foo.txt
tr: dosya2.txt

en: foo foo.txt txt
tr: dosya2.txt txt

en: foo. (another copy)
tr: dosya. (diğer kopya)

en: foo. (copy)
tr: dosya. (kopya)

en: foo.. (copy).txt
tr: dosya... (kopya).txt

en: foo...
tr: dosya...

en: foo... (copy)
tr: dosya... (kopya)

en: foo...txt
tr: dosya...txt

en: foo.txt
tr: dosya.txt

en: group
tr: grup

en: hardware view
tr: donanım görünümü

en: in menu for "%s"
tr: "%s" için menüde

en: in menu for this file
tr: bu dosya için menüde

en: link
tr: bağlantı

en: link (broken)
tr: link (kırık)

en: link to %s
tr: %s'e bağlantı yap

en: nautilus: --check cannot be used with URIs.
tr: nautilus: --check URI'lerle beraber kullanılamaz.

en: nautilus: --check cannot be used with other options.
tr: nautilus: --check diğer seçeneklerle beraber kullanılamaz.

en: nautilus: --geometry cannot be used with more than one URI.
tr: nautilus: --geometry bir URI'den fazla beraber kullanılamaz.

en: nautilus: --quit cannot be used with URIs.
tr: nautilus: --quit URI'lerle beraber kullanılamaz.

en: nautilus: --restart cannot be used with URIs.
tr: nautilus: --restart URI'lerle beraber kullanılamaz.

en: nd copy)
tr: . kopya)

en: none
tr: yok

en: not in menu
tr: menüde değil

en: nothing
tr: hiçbiri

en: octal permissions
tr: onaltılı erişim hakları

en: on the desktop
tr: masaüstünde

en: owner
tr: sahibi

en: permissions
tr: erişim hakları

en: pointing at "%s"
tr: "%s" gösteriliyor

en: rd copy)
tr: . kopya)

en: search by text
tr: Metin üzerinden ara

en: search by text and properties
tr: metin ve özelliklere göre ara

en: search type to do by default
tr: öntanımlı arama tipi

en: see
tr: bakınız:

en: see also
tr: ayrıca bakınız:

en: size
tr: boyut

en: st copy)
tr: . kopya)

en: th copy)
tr: . kopya)

en: the section
tr: bölüm

en: the section here
tr: buradaki bölüm

en: today
tr: bugün

en: today at %-I:%M %p
tr: bugün, %-I:%M %p

en: today at %-I:%M:%S %p
tr: bugün, %-I:%M %S %p

en: today at 00:00 PM
tr: bugün, 00:00 ÖS

en: today at 00:00:00 PM
tr: bugün, 00:00:00 ÖS

en: today, %-I:%M %p
tr: bugün, %-I:%M %p

en: today, 00:00 PM
tr: bugün, 00:00 ÖS

en: type
tr: tür

en: unknown
tr: bilinmiyor

en: unknown MIME type
tr: bilinmeyen MIME türü

en: unknown type
tr: bilinmeyen tip

en: unreadable
tr: okunamıyor

en: untitled folder
tr: isimsiz dizin

en: yesterday
tr: dün

en: yesterday at %-I:%M %p
tr: dün saat %-H:%M'de %p

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
tr: dün, %-I:%M:%S %p

en: yesterday at 00:00 PM
tr: dün, 00:00 ÖS

en: yesterday at 00:00:00 PM
tr: dün, 00:00:00 ÖS

en: yesterday, %-I:%M %p
tr: dün, %-I:%M %p

en: yesterday, 00:00 PM
tr: dün, 00:00 ÖS
