Mutt 1.3.99 - en to sv translation catalogue (822 entries)

en: 
    Compile options:
sv: 
    Inkompilerade val:

en: 
    Generic bindings:
sv: 
    Allmänna knytningar:

en: 
    Unbound functions:
sv: 
    Oknutna funktioner:

en:      to %s
sv:      till %s

en:    from %s
sv:    från %s

en:  ('?' for list):
sv:  ('?' för lista):

en:  Press '%s' to toggle write
sv:  Tryck '%s' för att toggla skrivning

en:  in this limited view
sv:  i den här begränsade vyn

en:  sign as:
sv:  signera som:

en:  tagged
sv:  märkt

en: %c: invalid command
sv: %c: ogiltigt kommando

en: %c: not supported in this mode
sv: %c: stöds inte i det här läget

en: %d kept, %d deleted.
sv: %d behölls, %d slängdes.

en: %d kept, %d moved, %d deleted.
sv: %d behölls, %d flyttades, %d slängdes.

en: %d: invalid message number.
sv: %d: otillåtet meddelandenummer.

en: %s Do you really want to use the key?
sv: %s Vill du verkligen använda nyckeln?

en: %s [#%d] modified. Update encoding?
sv: %s [#%d] har modifierats. Uppdatera kodning?

en: %s [#%d] no longer exists!
sv: %s [#%d] finns inte mer!

en: %s [%d of %d messages read]
sv: %s [%d utav %d meddelanden lästa]

en: %s does not exist. Create it?
sv: %s finns inte. Vill du skapa den?

en: %s has insecure permissions!
sv: Rättigheterna för %s är inte säkra!

en: %s is an invalid IMAP path
sv: %s är en ogiltig IMAP-sökväg

en: %s is an invalid POP path
sv: %s är en ogilitig POP-sökväg

en: %s is not a directory.
sv: %s är inte en katalog.

en: %s is not a mailbox!
sv: %s är inte en brevlåda!

en: %s is not a mailbox.
sv: %s är inte en brevlåda.

en: %s is set
sv: %s är satt

en: %s is unset
sv: %s är inte satt

en: %s isn't a regular file.
sv: %s är inte en normal fil.

en: %s no longer exists!
sv: %s finns inte längre!

en: %s...  Exiting.
sv: %s...  Avslutar.

en: %s: color not supported by term
sv: %s: färgen stöds inte av terminalen

en: %s: command valid only for index object
sv: %s: kommandot är endast giltigt för index-objekt

en: %s: invalid mailbox type
sv: %s: ogiltig typ av brevlåda

en: %s: invalid value
sv: %s: ogiltigt värde

en: %s: no such attribute
sv: %s: attributet finns inte

en: %s: no such color
sv: %s: färgen saknas

en: %s: no such function
sv: %s: funktionen saknas

en: %s: no such function in map
sv: %s: ingen sån funktion finns i tabellen

en: %s: no such menu
sv: %s: meny saknas

en: %s: no such object
sv: %s: objektet finns inte

en: %s: too few arguments
sv: %s: för få argument

en: %s: unable to attach file
sv: %s: kan inte bifoga fil

en: %s: unable to attach file.
sv: %s: kan inte bifoga fil.

en: %s: unknown command
sv: %s: okänt kommando

en: %s: unknown editor command (~? for help)
sv: %s: okänt kommando i editorn (~? för hjälp)

en: %s: unknown sorting method
sv: %s: okänd metod för sortering

en: %s: unknown type
sv: %s: okänd typ

en: %s: unknown variable
sv: %s: okänd variabel

en: (End message with a . on a line by itself)
sv: (Avsluta meddelande med en '.' på en egen rad)

en: (continue)
sv: (fortsätt)

en: (e)ncrypt, (s)ign, sign (a)s, (b)oth, or (f)orget it?
sv: (k)ryptera, (s)ignera, signera s(o)m, (b)åda, eller sk(i)ppa det?

en: (need 'view-attachments' bound to key!)
sv: ('view-attachments' måste knytas till tangent!)

en: (no mailbox)
sv: (ingen brevlåda)

en: (r)eject, accept (o)nce
sv: (f)örkasta, (g)odkänn den här gången

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
sv: (f)örkasta, (g)odkänn den här gången, godkänn (v)arje gång

en: (size %s bytes)
sv: (storlek %s byte)

en: (use '%s' to view this part)
sv: (använd '%s' för att visa den här delen)

en: -- Attachments
sv: -- Bilagor

en: <UNKNOWN>
sv: <OKÄND>

en: <default>
sv: <standard>

en: APOP authentication failed.
sv: Verifiering med APOP misslyckades.

en: Abort
sv: Avbryt

en: Abort unmodified message?
sv: Meddelandet har inte ändrats. Avbryt?

en: Aborted unmodified message.
sv: Meddelandet har inte ändrats. Avbröt.

en: Accept the chain constructed
sv: Godkänn den konstruerade kedjan

en: Address:
sv: Adress:

en: Alias added.
sv: Lade till alias.

en: Alias as:
sv: Alias:

en: Aliases
sv: Alias

en: All matching keys are marked expired/revoked.
sv: Alla passande nycklar är markerade som utgångna/återkallade.

en: Anonymous authentication failed.
sv: Anonym verifiering misslyckades.

en: Append
sv: Skicka

en: Append a remailer to the chain
sv: Lägg till en 'remailer' till kedjan

en: Append messages to %s?
sv: Lägg till meddelanden till %s?

en: Argument must be a message number.
sv: Argumentet måste vara ett meddelandes nummer.

en: Attach file
sv: Bifoga fil

en: Attaching selected files...
sv: Bifogar valda filer...

en: Attachment filtered.
sv: Bilaga filtrerad.

en: Attachment saved.
sv: Bilaga sparad.

en: Attachments
sv: Bilagor

en: Authenticating (APOP)...
sv: Verifierar (APOP)...

en: Authenticating (CRAM-MD5)...
sv: Verifierar (CRAM-MD5)...

en: Authenticating (GSSAPI)...
sv: Verifierar (GSSAPI)...

en: Authenticating (SASL)...
sv: Verifierar (SASL)...

en: Authenticating (anonymous)...
sv: Verifierar (anonym)...

en: Bad mailbox name
sv: Ogiltigt namn på brevlådan

en: Bottom of message is shown.
sv: Slutet av meddelande visas.

en: Bounce message to %s
sv: Återsänd meddelande till %s

en: Bounce message to %s...?
sv: Återsänd meddelande till %s...?

en: Bounce message to:
sv: Återsänd meddelandet till:

en: Bounce messages to %s
sv: Återsänd meddelanden till %s

en: Bounce messages to %s...?
sv: Återsänd meddelanden till %s...?

en: Bounce tagged messages to:
sv: Återsänd märkta meddelanden till:

en: CLOSE failed
sv: CLOSE misslyckades.

en: CRAM-MD5 authentication failed.
sv: Verifiering med CRAM-MD5 misslyckades.

en: Can't append to folder: %s
sv: Kan inte lägga till brevlådan: %s

en: Can't attach a directory!
sv: Kan inte bifoga en katalog!

en: Can't change 'important' flag on POP server.
sv: Kan inte ändra flaggan 'viktigt' på POP-servern.

en: Can't create %s.
sv: Kan inte skapa %s.

en: Can't create %s: %s.
sv: Kan inte skapa %s: %s.

en: Can't create file %s
sv: Kan inte skapa filen %s

en: Can't create filter
sv: Kan inte skapa filter

en: Can't create filter process
sv: Kan inte skapa filterprocess

en: Can't create temporary file
sv: Kan inte skapa tillfällig fil

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-encapsulate the others?
sv: Kan inte avkoda alla märkta bilagor. 'MIME-encapsulate' de övriga?

en: Can't decode all tagged attachments.  MIME-forward the others?
sv: Kan inte avkoda alla märkta bilagor. Vidarebefordra övriga som MIME-bilagor?

en: Can't delete attachment from POP server.
sv: Kan inte ta bort meddelanden från POP-servern.

en: Can't dotlock %s.
sv: Kan inte köra 'dotlock' på %s.

en: Can't edit message on POP server.
sv: Kan inte ändra meddelande på POP-servern.

en: Can't find any tagged messages.
sv: Kan inte hitta några märkta meddelanden.

en: Can't get mixmaster's type2.list!
sv: Kan inte hämta mixmasters type2.list!

en: Can't invoke PGP
sv: Kan inte starta PGP

en: Can't match nametemplate, continue?
sv: Kan inte para ihop namnmall, fortsätt?

en: Can't open /dev/null
sv: Kan inte öppna /dev/null

en: Can't open PGP subprocess!
sv: Kan inte starta PGP-process!

en: Can't open message file: %s
sv: Kan inte öppna meddelandefil: %s

en: Can't open temporary file %s.
sv: Kan inte skapa tillfällig fil %s.

en: Can't save message to POP mailbox.
sv: Kan inte spara meddelandet till POP-brevlådan.

en: Can't stat %s: %s
sv: Kan inte ta status på %s: %s

en: Can't view a directory
sv: Kan inte visa katalogen

en: Can't write header to temporary file!
sv: Kan inte skriva brevhuvud till den tillfälliga filen!

en: Can't write message
sv: Kan inte skriva meddelandet

en: Can't write message to temporary file!
sv: Kan inte skriva meddelande till den tillfälliga filen!

en: Cannot create display filter
sv: Kan inte skapa filter för visning

en: Cannot create filter
sv: Kan inte skapa filter

en: Cannot toggle write on a readonly mailbox!
sv: Kan inte växla till skrivläge för en brevlåda utan skrivrättigheter!

en: Caught %s...  Exiting.
sv: Fångade %s...  Avslutar.

en: Caught signal %d...  Exiting.
sv: Fångade signal %d...  Avslutar.

en: Certificate saved
sv: Certifikat sparat

en: Changes to folder will be written on folder exit.
sv: Ändringar i brevlådan skrivs när den lämnas.

en: Changes to folder will not be written.
sv: Ändringar i brevlådan kommer inte att skrivas.

en: Character set changed to %s; %s.
sv: Teckenuppsättningen ändrad till %s; %s.

en: Chdir
sv: Ändra katalog

en: Chdir to:
sv: Ändra katalog till:

en: Check key
sv: Kontrollera nyckel

en: Checking for new messages...
sv: Söker efter nya brev...

en: Clear
sv: Klartext

en: Clear flag
sv: Ta bort flagga

en: Closing connection to %s...
sv: Stänger förbindelse till %s...

en: Closing connection to IMAP server...
sv: Stänger förbindelse till IMAP-server...

en: Closing connection to POP server...
sv: Stänger förbindelse till POP-servern...

en: Command TOP is not supported by server.
sv: Kommandot TOP stöds inte av servern.

en: Command UIDL is not supported by server.
sv: Kommandot UIDL stöds inte av servern.

en: Command USER is not supported by server.
sv: Kommandot USER stöds inte av servern.

en: Command:
sv: Kommando:

en: Committing changes...
sv: Skriver ändringar...

en: Compiling search pattern...
sv: Kompilerar sökmönster...

en: Connecting to %s...
sv: Ansluter till %s...

en: Connection lost. Reconnect to POP server?
sv: Förbindelse tappades. Kontakta POP-servern igen?

en: Connection to %s closed
sv: Anslutning till %s stängd.

en: Content-Type changed to %s.
sv: Ändrade 'Content-Type' till %s.

en: Content-Type is of the form base/sub
sv: 'Content-Type' har formen bas/undertyp

en: Continue?
sv: Fortsätt?

en: Convert to %s upon sending?
sv: Konvertera till %s vid sändning?

en: Copy%s to mailbox
sv: Kopiera%s till brevlåda

en: Copying %d messages to %s...
sv: Kopierar %d meddelanden till %s...

en: Copying message %d to %s...
sv: Kopierar meddelande %d till %s...<

en: Copying to %s...
sv: Kopierar till %s...

en: Copyright (C) 1996-2001 Michael R. Elkins <me@cs.hmc.edu>
    Copyright (C) 1996-2001 Brandon Long <blong@fiction.net>
    Copyright (C) 1997-2001 Thomas Roessler <roessler@guug.de>
    Copyright (C) 1998-2001 Werner Koch <wk@isil.d.shuttle.de>
    Copyright (C) 1999-2001 Brendan Cully <brendan@kublai.com>
    Copyright (C) 1999-2001 Tommi Komulainen <Tommi.Komulainen@iki.fi>
    Copyright (C) 2000-2001 Edmund Grimley Evans <edmundo@rano.org>
    
    Lots of others not mentioned here contributed lots of code,
    fixes, and suggestions.
    
        This program is free software; you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program; if not, write to the Free Software
        Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA  02111, USA.
sv: Upphovsrätt (C) 1996-2001 Michael R. Elkins <me@cs.hmc.edu>
    Upphovsrätt (C) 1996-2001 Brandon Long <blong@fiction.net>
    Upphovsrätt (C) 1997-2001 Thomas Roessler <roessler@guug.de>
    Upphovsrätt (C) 1998-2001 Werner Koch <wk@isil.d.shuttle.de>
    Upphovsrätt (C) 1999-2001 Brendan Cully <brendan@kublai.com>
    Upphovsrätt (C) 1999-2001 Tommi Komulainen <Tommi.Komulainen@iki.fi>
    Upphovsrätt (C) 2000-2001 Edmund Grimley Evans <edmundo@rano.org>
    
    Många ej nämnda personer har bidragit med kod, fixar och förslag.
    
        Följande text är en informell översättning som enbart tillhandahålls i
        informativt syfte. För alla juridiska tolkningar gäller den engelska
        originaltexten.
    
        Detta program är fri programvara.  Du kan distribuera det och/eller
        modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad
        av Free Software Foundation, antingen version 2 eller (om du så vill)
        någon senare version.
    
        Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men
        UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om
        SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU
        General Public License för ytterligare information.
        Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License
        tillsammans med detta program. Om inte, skriv till Free Software 
        Foundation,Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: Copyright (C) 1996-2001 Michael R. Elkins and others.
    Mutt comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type `mutt -vv'.
    Mutt is free software, and you are welcome to redistribute it
    under certain conditions; type `mutt -vv' for details.
sv: Upphovsrätt (C) 1996-2001 Michael R. Elkins med flera.
    Mutt levereras HELT UTAN GARANTI; för detaljer kör `mutt -vv'.
    Mutt är ett fritt program, och du är välkommen att sprida det vidare
    under vissa villkor; kör `mutt -vv' för detaljer.

en: Could not connect to %s (%s).
sv: Kunde inte öppna förbindelse med %s (%s).

en: Could not copy message
sv: Kunde inte kopiera meddelandet

en: Could not create temporary file %s
sv: Kunde inte skapa tillfällig fil %s

en: Could not create temporary file!
sv: Kunde inte skapa tillfällig fil!

en: Could not find sorting function! [report this bug]
sv: Kunde inte hitta sorteringsfunktion! [Var vänlig rapportera det här felet]

en: Could not find the host "%s"
sv: Kunde inte hitta servern "%s"

en: Could not include all requested messages!
sv: Kunde inte inkludera alla begärda meddelanden!

en: Could not negotiate TLS connection
sv: Kunde inte förhandla fram en TLS-förbindelse

en: Could not open %s
sv: Kunde inte öppna %s

en: Could not reopen mailbox!
sv: Kunde inte återöppna brevlådan!

en: Could not send the message.
sv: Kunde inte skicka meddelandet.

en: Could not synchronize mailbox %s!
sv: Kunde inte synkronisera brevlådan %s!

en: Couldn't lock %s
sv: Kunde inte låsa %s

en: Create %s?
sv: Skapa %s?

en: Create an application/pgp message?
sv: Skapa ett meddelande av typ 'application/pgp'?

en: Create is only supported for IMAP mailboxes
sv: Endast brevlådor av IMAP-typ kan skapas

en: Create mailbox:
sv: Skapa brevlåda:

en: DEBUG was not defined during compilation.  Ignored.
sv: DEBUG var inte valt vid kompilering.  Ignoreras.

en: Debugging at level %d.
sv: Avlusningsnivån är %d.

en: Decode-copy%s to mailbox
sv: Avkoda-kopiera%s till brevlåda

en: Decode-save%s to mailbox
sv: Avkoda-spara%s i brevlåda

en: Decrypt-copy%s to mailbox
sv: Dekryptera-kopiera%s till brevlåda

en: Decrypt-save%s to mailbox
sv: Dekryptera-spara%s i brevlåda

en: Del
sv: Ta bort

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete a remailer from the chain
sv: Ta bort en 'remailer' från kedjan

en: Delete is only supported for IMAP mailboxes
sv: Endast brevlådor av IMAP-typ kan tas bort

en: Delete messages from server?
sv: Ta bort meddelanden från server?

en: Delete messages matching:
sv: Radera meddelanden som passar:

en: Deletion of attachments from PGP messages is unsupported.
sv: Stöd saknas att ta bort bilagor från PGP-meddelanden.

en: Descrip
sv: Beskriv

en: Directory [%s], File mask: %s
sv: Katalog [%s], filmask: %s

en: ERROR: please report this bug
sv: FEL: var vänlig rapportera det här felet!

en: Encrypt
sv: Kryptera

en: Enter PGP passphrase:
sv: Mata in lösenfras för PGP:

en: Enter keyID for %s:
sv: Ange nyckel-ID för %s:

en: Error connecting to server: %s
sv: Ett fel uppstod när förbindelse till servern %s försöktes.

en: Error in %s, line %d: %s
sv: Fel i %s, rad %d: %s

en: Error in command line: %s
sv: Fel i kommandorad: %s

en: Error in expression: %s
sv: Fel i uttryck: %s

en: Error initializing terminal.
sv: Fel vid initiering av terminalen.

en: Error opening mailbox
sv: Fel när brevlådan öppnades

en: Error parsing address!
sv: Ett fel uppstod när adressen skulle nycklas upp!

en: Error running "%s"!
sv: Ett fel uppstod när "%s" kördes!

en: Error scanning directory.
sv: Ett fel uppstod när katalogen skulle läsas.

en: Error sending message, child exited %d (%s).
sv: Fel vid sändning av meddelande, delprocess returnerade %d (%s).

en: Error sending message, child exited %d.
sv: Fel vid sändning av meddelande, delprocess returnerade %d.

en: Error sending message.
sv: Fel när meddelande sändes.

en: Error talking to %s (%s)
sv: Ett fel uppstod med förbindelsen till %s (%s)

en: Error trying to view file
sv: Ett fel uppstod när filen skulle visas

en: Error while writing mailbox!
sv: Fel när brevlådan skrevs!

en: Error. Preserving temporary file: %s
sv: Fel. Sparar tillfällig fil: %s

en: Error: %s can't be used as the final remailer of a chain.
sv: Fel: %s kan inte användas som en kedjas sista återpostare.

en: Error: multipart/encrypted has no protocol parameter!
sv: Fel: 'multipart/encrypted' saknar parameter för protokoll!

en: Error: multipart/signed has no protocol.
sv: Fel: 'multipart/signed' saknar protokoll.

en: Executing command on matching messages...
sv: Kör kommando på passande meddelanden...

en: Exit
sv: Avsluta

en: Exit
sv: Avsluta

en: Exit Mutt without saving?
sv: Avsluta Mutt utan att spara?

en: Exit Mutt?
sv: Avsluta Mutt?

en: Expunge failed
sv: Radering misslyckades

en: Expunging messages from server...
sv: Tar bort meddelanden från server...

en: Failed to find enough entropy on your system
sv: Kunde inte hitta tillräckligt bra slumptal

en: Failure to open file to parse headers.
sv: Kunde inte öppna fil för att tolka brevhuvuden.

en: Failure to open file to strip headers.
sv: Kunde inte öppna fil för att ta bort brevhuvuden.

en: Fatal error!  Could not reopen mailbox!
sv: Fatalt fel! Kunde inte återöppna brevlåda!

en: Fatal error.  Message count is out of sync!
sv: Fatalt fel. Meddelanderäknaren är inte synkroniserad!

en: Fetching PGP key...
sv: Hämtar nyckel för PGP...

en: Fetching list of messages...
sv: Hämtar lista över meddelanden...

en: Fetching message headers... [%d/%d]
sv: Hämtar brevhuvuden för meddelanden... [%d/%d]

en: Fetching message...
sv: Hämtar meddelande...

en: File Mask:
sv: Filmask:

en: File exists, (o)verwrite, (a)ppend, or (c)ancel?
sv: Filen finns, skriv (ö)ver, (l)ägg till, eller (a)vbryt?

en: File is a directory, save under it?
sv: Filen är en katalog, spar i den?

en: File under directory:
sv: Fil i katalog:

en: Filling entropy pool: %s...
sv: Fyller på i slumptalsreserven: %s...

en: Filter through:
sv: Filtrera genom:

en: Fingerprint: %s
sv: Fingeravtryck: %s

en: First entry is shown.
sv: Första meddelandet visas.

en: Follow-up to %s%s?
sv: Svara till %s%s?

en: Forward MIME encapsulated?
sv: Vidarebefordra som MIME-bilaga?

en: Forward as attachment?
sv: Vidarebefordra som bilaga?

en: Forward as attachments?
sv: Vidarebefordra som bilagor?

en: Function not permitted in attach-message mode.
sv: Otillåten funktion i läget 'bifoga-meddelande'.

en: GSSAPI authentication failed.
sv: Verifiering med GSSAPI misslyckades.

en: Getting folder list...
sv: Hämtar lista med brevlådor...

en: Getting namespaces...
sv: Hämtar namnmängder...

en: Group
sv: Grupp

en: Help
sv: Hjälp

en: Help for %s
sv: Hjälp för %s

en: Help is currently being shown.
sv: Hjälp visas just nu.

en: I don't know how to print that!
sv: Jag vet inte hur det här ska skrivas ut!

en: I dont know how to print %s attachments!
sv: Vet inte hur en bilaga av typ %s ska skrivas ut!

en: I/O error
sv: I/O-fel

en: ID has undefined validity.
sv: ID:t har odefinierad giltighet.

en: ID is expired/disabled/revoked.
sv: ID:t är utgånget/spärrat/återkallat.

en: ID is not valid.
sv: ID:t är inte giltigt.

en: ID is only marginally valid.
sv: ID:t är endast marginellt betrott.

en: Illegal PGP header
sv: Otillåtet brevhuvud i PGP

en: Improperly formated entry for type %s in "%s" line %d
sv: Felaktigt formatterad del för type %s i "%s", rad %d

en: Include message in reply?
sv: Citera meddelande i svar?

en: Including quoted message...
sv: Inkluderar citerat meddelande...

en: Insert
sv: Lägg in

en: Insert a remailer into the chain
sv: Lägg in en 'remailer' i kedjan

en: Internal error. Inform <roessler@guug.de>.
sv: Internt fel.  Informera <roessler@guug.de>.

en: Invalid day of month: %s
sv: Ogiltig dag i månaden: %s

en: Invalid encoding.
sv: Ogiltig kodning.

en: Invalid index number.
sv: Ogiltigt index.

en: Invalid message number.
sv: Otillåtet meddelandenummer.

en: Invalid month: %s
sv: Ogiltig månad: %s

en: Invalid relative date: %s
sv: Ogiltigt relativt datum: %s

en: Invoking PGP...
sv: Startar PGP...

en: Invoking autoview command: %s
sv: Startar kommando för automatisk visning: %s

en: Invoking pgp...
sv: Startar PGP...

en: Jump to message:
sv: Gå till meddelande:

en: Jump to:
sv: Hoppa till:

en: Jumping is not implemented for dialogs.
sv: Hopp stöds inte för dialoger.

en: Key ID: 0x%s
sv: Nyckel-ID: 0x%s

en: Key is not bound.
sv: Tangent är inte knuten.

en: Key is not bound.  Press '%s' for help.
sv: Tangent är inte knuten. Tryck '%s' för hjälp.

en: LOGIN disabled on this server.
sv: LOGIN är inte aktiverad på den här servern.

en: Last entry is shown.
sv: Sista meddelandet visas.

en: Limit to messages matching:
sv: Begränsa till meddelanden som passar:

en: Limit: %s
sv: Gräns: %s

en: Lock count exceeded, remove lock for %s?
sv: Antal låsningar är för många, ta bort låsning av %s?

en: Logging in...
sv: Ansluter...

en: Login failed.
sv: Anslutning misslyckades.

en: Looking for keys matching "%s"...
sv: Letar efter nycklar som passar "%s"...

en: Looking up %s...
sv: Slår upp %s...

en: MIME type not defined.  Cannot view attachment.
sv: MIME-typ är inte definierad. Kan inte visa bilaga.

en: Macro loop detected.
sv: Har upptäckt en oändlig slinga i ett macro.

en: Mail
sv: Brev

en: Mail not sent.
sv: Brevet skickades inte.

en: Mail sent.
sv: Brevet har skickats.

en: Mailbox checkpointed.
sv: Brevlådan är synkroniserad.

en: Mailbox closed
sv: Brevlådan har stängts.

en: Mailbox created.
sv: Brevlådan har skapats.

en: Mailbox deleted.
sv: Brevlådan har tagits bort.

en: Mailbox is corrupt!
sv: Brevlådan är trasig!

en: Mailbox is empty.
sv: Brevlådan är tom.

en: Mailbox is marked unwritable. %s
sv: Brevlådan är märkt som ej skrivbar. %s

en: Mailbox is read-only.
sv: Brevlådan kan endast läsas.

en: Mailbox is unchanged.
sv: Brevlådan är oförändrad.

en: Mailbox must have a name.
sv: Brevlådan måste ha ett namn.

en: Mailbox not deleted.
sv: Brevlådan togs inte bort.

en: Mailbox was corrupted!
sv: Brevlådan skadades!

en: Mailbox was externally modified.
sv: Brevlådan har ändrats utanför programmet.

en: Mailbox was externally modified.  Flags may be wrong.
sv: Brevlådan har ändrats utanför programmet. Flaggor kan vara felaktiga.

en: Mailboxes [%d]
sv: Brevlådor [%d]

en: Mailcap Edit entry requires %%s
sv: 'edit' i 'mailcap' kräver %%s

en: Mailcap compose entry requires %%s
sv: 'compose' i 'mailcap' kräver %%s

en: Make Alias
sv: Skapa alias

en: Marking %d messages deleted...
sv: Märker %d meddelanden som slängda...

en: Message bounced.
sv: Meddelande har återsänts.

en: Message contains:
sv: Meddelande innehåller:

en: Message could not be printed
sv: Meddelandet kunde inte skrivas ut

en: Message file is empty!
sv: Filen för meddelandet är tom!

en: Message not modified!
sv: Meddelandet är inte ändrat!

en: Message postponed.
sv: Meddelande uppskjutet.

en: Message printed
sv: Meddelande har skrivits ut

en: Message written.
sv: Meddelandet skrevs.

en: Messages bounced.
sv: Meddelanden har återsänts.

en: Messages could not be printed
sv: Meddelanden kunde inte skrivas ut

en: Messages printed
sv: Meddelanden har skrivits ut

en: Missing arguments.
sv: Saknar argument.

en: Mixmaster chains are limited to %d elements.
sv: Mixmaster-kedjor kan bara ha %d länkar.

en: Mixmaster doesn't accept Cc or Bcc headers.
sv: Mixmaster accepterar inte Cc eller Bcc i brevhuvudet.

en: Move read messages to %s?
sv: Flytta lästa meddelanden till %s?

en: Moving read messages to %s...
sv: Flyttar lästa meddelanden till %s...

en: New Query
sv: Ny sökning

en: New file name:
sv: Nytt filnamn:

en: New file:
sv: Ny fil:

en: New mail in %s.
sv: Nytt brev i %s.

en: New mail in this mailbox.
sv: Nya brev i den här brevlådan.

en: Next
sv: Nästa

en: NextPg
sv: Nästa sida

en: No authenticators available
sv: Ingen verifieringsmetod tillgänglig

en: No boundary parameter found! [report this error]
sv: Ingen begränsningsparameter funnen! [Rapportera det här felet]

en: No entries.
sv: Inga brev.

en: No files match the file mask
sv: Ingen fil passar med filmasken

en: No incoming mailboxes defined.
sv: Inga brevlådor för inkommande post är definierade.

en: No limit pattern is in effect.
sv: Inget begränsande mönster är aktivt.

en: No lines in message.
sv: Ingen text i meddelande.

en: No mailbox is open.
sv: Ingen brevlåda är öppen.

en: No mailbox with new mail.
sv: Ingen brevlåda har nya brev.

en: No mailbox.
sv: Ingen brevlåda.

en: No mailcap compose entry for %s, creating empty file.
sv: Saknar 'compose' i mailcap för %s, skapar en tom fil.

en: No mailcap edit entry for %s
sv: 'mailcap' saknar 'edit' för %s

en: No mailcap path specified
sv: Ingen 'mailcap' angiven

en: No mailing lists found!
sv: Inga sändlistor hittades!

en: No matching mailcap entry found.  Viewing as text.
sv: Hittade ingen passande beskrivning i 'mailcap'. Visar som text.

en: No messages in that folder.
sv: Inga meddelanden i den foldern.

en: No messages matched criteria.
sv: Inga meddelanden passade kriteriet.

en: No more quoted text.
sv: ingen mer citerad text.

en: No more threads.
sv: Inga fler trådar.

en: No more unquoted text after quoted text.
sv: Ingen mer ociterad text efter citerad text.

en: No new mail in POP mailbox.
sv: Inga nya brev i brevlådan på POP-servern.

en: No new messages
sv: Inga nya meddelanden

en: No postponed messages.
sv: Inga uppskjutna meddelanden.

en: No printing command has been defined.
sv: Inget utskriftskommando är definierat.

en: No recipients are specified!
sv: Inga mottagare angivna!

en: No recipients specified.
sv: Inga mottagare angivna.

en: No recipients were specified.
sv: Inga mottagare angavs.

en: No search pattern.
sv: Inget mönster för sökning.

en: No subject specified.
sv: Ärende saknas.

en: No subject, abort sending?
sv: Ärende saknas, avbryt sändning?

en: No subject, abort?
sv: Inget ärende, avbryt?

en: No subject, aborting.
sv: Inget ärende, avbryter.

en: No such folder
sv: Foldern saknas

en: No tagged entries.
sv: Inga märkta brev.

en: No tagged messages are visible!
sv: Inga märkta meddelanden syns!

en: No tagged messages.
sv: Inga märkta meddelanden.

en: No undeleted messages.
sv: Inga återställda meddelanden.

en: No unread messages
sv: Inga olästa meddelanden

en: No visible messages.
sv: Inga synliga meddelanden.

en: Not available in this menu.
sv: Finns inte i den här menyn.

en: Not found.
sv: Hittades inte.

en: Only deletion of multipart attachments is supported.
sv: Endast multipart-bilagor kan tas bort.

en: Open mailbox
sv: Öppna brevlåda

en: Open mailbox in read-only mode
sv: Öppna brevlåda i läsläge

en: Open mailbox to attach message from
sv: Öppna brevlåda att bifoga meddelande från

en: Out of memory!
sv: Slut på minne!

en: Output of the delivery process
sv: Utdata från sändprogrammet

en: PGP Key %s.
sv: PGP-nyckel %s.

en: PGP keys matching "%s".
sv: PGP-nycklar som passar "%s".

en: PGP keys matching <%s>.
sv: PGP-nycklar som passar <%s>.

en: PGP passphrase forgotten.
sv: Har glömt lösenfras för PGP.

en: PGP signature could NOT be verified.
sv: PGP-signaturen kunde INTE verifieras.

en: PGP signature successfully verified.
sv: PGP-signaturen verifierades framgångsrikt.

en: POP host is not defined.
sv: Server för POP är inte angiven.

en: Parent message is not available.
sv: Första meddelandet är inte tillgängligt.

en: Parent message is not visible in this limited view.
sv: Första meddelandet är inte synligt med begränsad vy

en: Password for %s@%s:
sv: Lösenord för %s@%s:

en: Personal name:
sv: Namn:

en: Pipe
sv: Rör

en: Pipe to command:
sv: Öppna rör till kommando:

en: Pipe to:
sv: Skicka genom rör till:

en: Please enter the key ID:
sv: Ange nyckel-ID:

en: Please set the hostname variable to a proper value when using mixmaster!
sv: Sätt variabeln 'hostname' till ett passande värde vid användande av mixmaster!

en: Postpone this message?
sv: Skjut upp meddelandet?

en: Postponed Messages
sv: Uppskjutna meddelanden

en: Preconnect command failed.
sv: Kommandot preconnect misslyckades.

en: Preparing forwarded message...
sv: Förbereder vidarebefordrat meddelande...

en: Press any key to continue...
sv: Tryck på valfri tangent för att fortsätta...

en: PrevPg
sv: Föreg. sida

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print attachment?
sv: Skriv ut bilaga?

en: Print message?
sv: Skriv ut meddelande?

en: Print tagged attachment(s)?
sv: Skriv ut märkta bilagor?

en: Print tagged messages?
sv: Skriv ut märkta meddelanden?

en: Purge %d deleted message?
sv: Rensa %d slängt meddelande?

en: Purge %d deleted messages?
sv: Rensa %d slängda meddelanden?

en: Query
sv: Sökning

en: Query '%s'
sv: Sökning '%s'

en: Query command not defined.
sv: Sökkommando är inte definierat.

en: Query:
sv: Sökning:

en: Quit
sv: Avsluta

en: Quit Mutt?
sv: Avsluta Mutt?

en: Reading %s...
sv: Läser %s...

en: Reading %s... %d
sv: Läser %s... %d

en: Reading %s... %d (%d%%)
sv: Läser %s... %d (%d%%)

en: Reading new messages (%d bytes)...
sv: Läser nya meddelanden (%d byte)...

en: Really delete mailbox "%s"?
sv: Ta bort brevlådan '%s'?

en: Recall postponed message?
sv: Återkalla uppskjutet meddelande?

en: Recoding only affects text attachments.
sv: Kodar endast om berörda textbilagor.

en: Rename to:
sv: Byt namn till:

en: Reopening mailbox...
sv: Återöppnar brevlådan...

en: Reply
sv: Svara

en: Reply to %s%s?
sv: Svara till %s%s?

en: Rev-Sort (d)ate/(f)rm/(r)ecv/(s)ubj/t(o)/(t)hread/(u)nsort/si(z)e/s(c)ore?:
sv: Omvänt (d)atum/(f)rån/(m)ot./(ä)re./(t)ill/t(r)åd/(o)sor./(s)tor./(p)oäng?:

en: Reverse search for:
sv: Leta efter i omvänd ordning:

en: Reverse search:
sv: Sök i omvänd ordning:

en: Reverse sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e or do(n)'t sort?
sv: Sortera omvänt efter (d)atum, (a)lpha, (s)torlek eller i(n)te alls?

en: SASL authentication failed.
sv: Verifiering med SASL misslyckades.

en: SSL Certificate check
sv: Kontroll av SSL-certifikat

en: SSL connection using %s (%s)
sv: Ansluter (SSL) med hjälp av %s (%s)

en: SSL disabled due the lack of entropy
sv: SSL avstängd på grund av brist på bra slumptal

en: SSL failed: %s
sv: SSL misslyckades: %s

en: SSL is unavailable.
sv: SSL finns inte.

en: Save
sv: Spara

en: Save a copy of this message?
sv: Spara en kopia av meddelandet?

en: Save to file:
sv: Spara i fil:

en: Save%s to mailbox
sv: Spara%s i brevlåda

en: Saving message status flags... [%d/%d]
sv: Sparar statusflagga för meddelanden... [%d/%d]

en: Saving...
sv: Sparar...

en: Search
sv: Sök

en: Search for:
sv: Leta efter:

en: Search hit bottom without finding match
sv: Sökningen nådde slutet utan att hitta något

en: Search hit top without finding match
sv: Sökningen nådde början utan att hitta något

en: Search interrupted.
sv: Sökningen avbröts.

en: Search is not implemented for this menu.
sv: Sökning kan inte göras från den här menyn.

en: Search wrapped to bottom.
sv: Sökning fortsatte i slutet.

en: Search wrapped to top.
sv: Sökning fortsatte i början.

en: Search:
sv: Sök:

en: Secure connection with TLS?
sv: Säker förbindelse med TLS?

en: Select
sv: Välj

en: Select
sv: Välj

en: Select a remailer chain.
sv: Välj en återpostarkedja.

en: Select the next element of the chain
sv: Välj nästa brev i kedjan

en: Select the previous element of the chain
sv: Välj föregående brev i kedjan

en: Selecting %s...
sv: Väljer %s...

en: Send
sv: Skicka

en: Sending in background.
sv: Skickar i bakgrunden.

en: Sending message...
sv: Skickar meddelande...

en: Server certificate has expired
sv: Certifikatet är inte längre giltigt

en: Server certificate is not yet valid
sv: Certifikatet är inte giltigt än

en: Server closed connection!
sv: Servern stängde förbindelsen!

en: Set flag
sv: Sätt flagga

en: Shell command:
sv: Skalkommando:

en: Sign
sv: Signera

en: Sign as:
sv: Signera som:

en: Sign, Encrypt
sv: Signera, Kryptera

en: Sort (d)ate/(f)rm/(r)ecv/(s)ubj/t(o)/(t)hread/(u)nsort/si(z)e/s(c)ore?:
sv: Sortera (d)atum/(f)rån/(m)ot./(ä)re./(t)ill/t(r)åd/(o)sor./(s)tor./(p)oäng?:

en: Sort by (d)ate, (a)lpha, si(z)e or do(n)'t sort?
sv: Sortera efter (d)atum, (a)lpha, (s)torlek eller i(n)te alls?

en: Sorting mailbox...
sv: Sorterar brevlåda...

en: Subscribed [%s], File mask: %s
sv: Prenumererar på [%s], filmask: %s

en: Subscribing to %s...
sv: Prenumerera på %s...

en: Tag messages matching:
sv: Märk meddelanden som passar:

en: Tag the messages you want to attach!
sv: Märk de meddelanden som du vill bifoga!

en: Tagging is not supported.
sv: Märkning stöds inte.

en: That message is not visible.
sv: Det meddelandet är inte synligt.

en: The current attachment will be converted.
sv: Den aktiva bilagan kommer att bli konverterad.

en: The current attachment won't be converted.
sv: Den aktiva bilagan kommer inte att bli konverterad.

en: The message index is incorrect. Try reopening the mailbox.
sv: Brevets index är fel. Försök att öppna brevlådan igen.

en: The remailer chain is already empty.
sv: Återpostarkedjan är redan tom.

en: There are no attachments.
sv: Det finns inga bilagor.

en: There are no messages.
sv: Inga meddelanden.

en: There are no subparts to show!
sv: Det finns inga delar att visa!

en: This IMAP server is ancient. Mutt does not work with it.
sv: Den här versionen av IMAP är uråldrig. Mutt fungerar inte tillsammans med den.

en: This certificate belongs to:
sv: Certifikatet tillhör:

en: This certificate is valid
sv: Certifikatet är giltigt

en: This certificate was issued by:
sv: Certifikatet utfärdat av:

en: This key can't be used: expired/disabled/revoked.
sv: Den här nyckeln kan inte användas: utgången/spärrad/återkallad.

en: Thread contains unread messages.
sv: Tråden har olästa meddelanden.

en: Threading is not enabled.
sv: Trådning är inte aktiverad.

en: Timeout exceeded while attempting fcntl lock!
sv: Tiden löpte ut när låsning med 'fcntl' provades!

en: Timeout exceeded while attempting flock lock!
sv: Tiden löpte ut när låsning med 'flock' provades!

en: To contact the developers, please mail to <mutt-dev@mutt.org>.
    To report a bug, please use the flea(1) utility.
sv: För att kontakta utvecklarna, var vänlig skicka ett brev till <mutt-dev@mutt.org>.
    För att rapportera ett fel, var vänlig använd programmet flea(1).

en: Toggle display of subparts
sv: Toggla visning av delar

en: Top of message is shown.
sv: Början av meddelande visas.

en: Unable to append to IMAP mailboxes at this server
sv: Kunde inte skriva till brevlådor i den här IMAP-servern

en: Unable to attach %s!
sv: Kunde inte bifoga %s!

en: Unable to attach!
sv: Kunde inte bifoga!

en: Unable to fetch headers from this IMAP server version.
sv: Kunde inte hämta brevhuvuden från den versionen av IMAP-servern.

en: Unable to get certificate from peer
sv: Kan inte hämta certifikat från 'peer'

en: Unable to leave messages on server.
sv: Kunde inte lämna meddelanden på server.

en: Unable to lock mailbox!
sv: Kan inte låsa brevlåda!

en: Unable to open temporary file!
sv: Kunde inte öppna tillfällig fil!

en: Undel
sv: Återställ

en: Undelete messages matching:
sv: Återställ meddelanden som passar :

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown Content-Type %s
sv: Okänd 'Content-Type' %s

en: Unsubscribing to %s...
sv: Avslutar prenumeration på %s...

en: Untag messages matching:
sv: Avmarkera meddelanden som passar:

en: Uploading message ...
sv: Skickar meddelande ...

en: Use 'toggle-write' to re-enable write!
sv: Använd 'toggle-write' för att ge åtkomst för skrivning!

en: Use keyID = "%s" for %s?
sv: Använd nyckel med ID = "%s" för %s?

en: Username at %s:
sv: Användarnamn på %s:

en: Verify PGP signature?
sv: Verifiera PGP-signatur?

en: Verifying message indexes...
sv: Verifierar meddelandeindex...

en: View Attachm.
sv: Visa bilaga

en: WARNING!  You are about to overwrite %s, continue?
sv: VARNING! Du kommer att skriva över %s. Fortsätt?

en: Waiting for fcntl lock... %d
sv: Väntar på lås (fcntl)... %d

en: Waiting for flock attempt... %d
sv: Väntar på låsningsförsök (flock)... %d

en: Waiting for response...
sv: Väntar på svar...

en: Warning: Couldn't save certificate
sv: Varning: kunde inte spara certifikat

en: What we have here is a failure to make an attachment
sv: Vad vi har här är en oförmåga att skapa en bilaga

en: Write failed!  Saved partial mailbox to %s
sv: Skrivning misslyckades! Sparade del av brevlåda i %s

en: Write fault!
sv: Ett fel uppstod vid skrivning!

en: Write message to mailbox
sv: Skriv meddelandet till brevlåda

en: Writing %s...
sv: Skriver %s...

en: Writing message to %s ...
sv: Skriver meddelandet till %s ...

en: Writing messages... %d (%d%%)
sv: Skriver meddelanden... %d (%d%%)

en: You already have an alias defined with that name!
sv: Du har redan definierat ett alias med det namnet!

en: You already have the first chain element selected.
sv: Det har redan valt den första länken i kedjan.

en: You already have the last chain element selected.
sv: Det har redan valt den sista länken i kedjan.

en: You are on the first entry.
sv: Du är på första meddelandet.

en: You are on the first message.
sv: Det här är första meddelandet i listan.

en: You are on the first page.
sv: Du är på första sidan.

en: You are on the first thread.
sv: Du ser den första tråden.

en: You are on the last entry.
sv: Du är på sista meddelandet.

en: You are on the last message.
sv: Det här är det sista meddelandet i listan.

en: You are on the last page.
sv: Du är på sista sidan.

en: You cannot scroll down farther.
sv: Du kan inte rulla längre ner.

en: You cannot scroll up farther.
sv: Du kan inte rulla längre upp.

en: You have no aliases!
sv: Du saknar alias!

en: You may not delete the only attachment.
sv: Du kan inte ta bort den sista bilagan.

en: You may only bounce message/rfc822 parts.
sv: Du kan bara återsända 'message/rfc822 parts'

en: [%s = %s] Accept?
sv: [%s = %s] Godkänn?

en: [-- %s/%s is unsupported
sv: [-- %s/%s stöds inte

en: [-- Attachment #%d
sv: [-- Bilaga #%d

en: [-- Autoview stderr of %s --]
sv: [-- Automatisk visning av standard fel gällande %s --]

en: [-- Autoview using %s --]
sv: [-- Automatisk visning med %s --]

en: [-- BEGIN PGP MESSAGE --]
sv: [-- MEDDELANDE KRYPTERAT MED PGP BÖRJAR --]

en: [-- BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
sv: [-- BLOCK MED PGP-NYCKEL BÖRJAR --]

en: [-- BEGIN PGP SIGNED MESSAGE --]
sv: [-- MEDDELANDE SIGNERAT MED PGP BÖRJAR --]

en: [-- Can't run %s. --]
sv: [-- Kan inte köra %s. --]

en: [-- END PGP MESSAGE --]
sv: [-- SLUT PÅ MEDDELANDE KRYPTERAT MED PGP --]

en: [-- END PGP PUBLIC KEY BLOCK --]
sv: [-- SLUT PÅ BLOCK MED PGP-NYCKEL --]

en: [-- END PGP SIGNED MESSAGE --]
sv: [-- SLUT PÅ MEDDELANDE SIGNERAT MED PGP --]

en: [-- End of PGP output --]
sv: [-- Slut på utdata från PGP --]

en: [-- End of PGP/MIME encrypted data --]
sv: [-- Slut på data krypterad enligt PGP/MIME --]

en: [-- End of signed data --]
sv: [-- Slut på signerat data --]

en: [-- Error:  Could not display any parts of Multipart/Alternative! --]
sv: [-- Fel : Kan inte visa någon del av 'Multipart/Alternative'! --]

en: [-- Error: Inconsistent multipart/signed structure! --]
sv: [-- Fel: Inkonsistent struktur på multipart/signed! --]

en: [-- Error: Unknown multipart/signed protocol %s! --]
sv: [-- Fel: Okänt 'multipart/signed' protokoll %s! --]

en: [-- Error: could not create a PGP subprocess! --]
sv: [-- Fel: kunde inte starta PGP-process! --]

en: [-- Error: could not create temporary file! --]
sv: [-- Fel: kunde inte skapa tillfällig fil! --]

en: [-- Error: could not find beginning of PGP message! --]
sv: [-- Fel: kunde inte hitta början av PGP-meddelande! --]

en: [-- Error: malformed PGP/MIME message! --]
sv: [-- Fel: missformat PGP/MIME-meddelande! --]

en: [-- Error: message/external-body has no access-type parameter --]
sv: [-- Fel: 'message/external-body' har ingen parameter för åtkomst --]

en: [-- Error: unable to create PGP subprocess! --]
sv: [-- Fel: kunde inte starta PGP-process! --]

en: [-- PGP output follows (current time: %c) --]
sv: [-- Utdata från PGP följer (aktuell tid: %c) --]

en: [-- The following data is PGP/MIME encrypted --]
sv: [-- Följande data är krypterad enligt PGP/MIME --]

en: [-- The following data is signed --]
sv: [-- Följande data är signerat --]

en: [-- This %s/%s attachment
sv: [-- Den här %s/%s bilagan

en: [-- This %s/%s attachment is not included, --]
sv: [-- Den här %s/%s bilagan är inte inkluderad, --]

en: [-- Type: %s/%s, Encoding: %s, Size: %s --]
sv: [-- Typ: %s/%s, Kodning: %s, Storlek: %s --]

en: [-- Warning: Can't find any signatures. --]
sv: [--Varning: Kan inte hitta några signaturer. --]

en: [-- Warning: We can't verify %s/%s signatures. --]
sv: [-- Varning: Signaturer %s/%s kan inte verifieras. --]

en: [-- and the indicated access-type %s is unsupported --]
sv: [-- och den angivna åtkomsttypen %s stöds inte --]

en: [-- and the indicated external source has --]
    [-- expired. --]
sv: [-- och den angivna externa källan är --]
    [-- utgången. --]

en: [-- name: %s --]
sv: [-- namn: %s --]

en: [-- on %s --]
sv: [-- på %s --]

en: [invalid date]
sv: [ogiltigt datum]

en: [unable to calculate]
sv: [kan inte beräkna]

en: alias: no address
sv: alias: ingen adress

en: append new query results to current results
sv: lägg till resultat av ny fråga till aktivt resultat

en: apply next function to tagged messages
sv: använd nästa funktion på ett märkta meddelanden

en: attach a PGP public key
sv: bifoga an öppen nyckel (PGP)

en: attach a file(s) to this message
sv: bifoga en eller flera filer till det här meddelandet

en: attach message(s) to this message
sv: bifoga meddelande(n) till det här meddelandet

en: bind: too many arguments
sv: bind: för många parametrar

en: capitalize the word
sv: skriv ordet med stor begynnelsebokstav

en: change directories
sv: byt katalog

en: check for classic pgp
sv: leta efter klassisk pgp

en: check mailboxes for new mail
sv: sök efter nya brev i brevlådorna

en: clear a status flag from a message
sv: rensa en statusflagga från ett meddelande

en: clear and redraw the screen
sv: rensa och rita om skärmen

en: collapse/uncollapse all threads
sv: komprimera/expandera alla trådar

en: collapse/uncollapse current thread
sv: komprimera/expandera aktiv tråd

en: color: too few arguments
sv: color: för få argument

en: complete address with query
sv: komplettera adress med fråga

en: complete filename or alias
sv: komplettera filnamn eller alias

en: compose a new mail message
sv: skapa ett nytt brev

en: compose new attachment using mailcap entry
sv: skapa ny bilaga med hjälp av informationen i 'mailcap'

en: convert the word to lower case
sv: ändra ordet till gemener

en: convert the word to upper case
sv: ändra ordet till versaler

en: converting
sv: konverterar

en: copy a message to a file/mailbox
sv: kopiera ett meddelande till en fil/brevlåda

en: could not create temporary folder: %s
sv: kunde inte skapa tillfällig katalog: %s

en: could not write temporary mail folder: %s
sv: kunde inte skapa tillfällig brevlåda: %s

en: create a new mailbox (IMAP only)
sv: Skapa ny brevlåda (endast IMAP)

en: create an alias from a message sender
sv: skapa ett alias från ett meddelandes avsändare

en: cycle among incoming mailboxes
sv: rotera bland brevlådor

en: dazn
sv: dasn

en: default colors not supported
sv: standardfärgerna stöds inte

en: delete all chars on the line
sv: ta bort alla tecken på raden

en: delete all messages in subthread
sv: släng bort alla meddelanden i undertråd

en: delete all messages in thread
sv: släng bort alla meddelanden i tråd

en: delete chars from cursor to end of line
sv: ta bort tecknen mellan markören och radens slut

en: delete chars from the cursor to the end of the word
sv: ta bort tecknen mellan markören och ordets slut

en: delete messages matching a pattern
sv: släng bort meddelanden som passar ett mönster

en: delete the char in front of the cursor
sv: ta bort tecknet före markören

en: delete the char under the cursor
sv: ta bort tecknet under markören

en: delete the current entry
sv: släng bort aktivt meddelande

en: delete the current mailbox (IMAP only)
sv: ta bort aktiv brevlåda (endast för IMAP)

en: delete the word in front of the cursor
sv: ta bort ordet framför markören

en: dfrsotuzc
sv: dfmätrosp

en: display a message
sv: visa ett meddelande

en: display full address of sender
sv: visa fullständing avsändaradress

en: display message and toggle header weeding
sv: visa meddelande och toggla rensning av brevhuvud

en: display the currently selected file's name
sv: visa namnet på vald fil

en: edit attachment content type
sv: ändra typ för bilaga

en: edit attachment description
sv: ändra beskrivning av bilaga

en: edit attachment transfer-encoding
sv: ändra transportkodning för bilagan

en: edit attachment using mailcap entry
sv: ändra i bilaga med hjälp av informationen i 'mailcap'

en: edit the BCC list
sv: ändra i BCC-listan

en: edit the CC list
sv: ändra i CC-listan

en: edit the Reply-To field
sv: ändra fältet Reply-To

en: edit the TO list
sv: ändra mottagares addresser

en: edit the file to be attached
sv: ändra i filen som ska bifogas

en: edit the from field
sv: ändra avsändarfältet

en: edit the message
sv: ändra i meddelandet

en: edit the message with headers
sv: ändra i meddelandet, även brevhuvud

en: edit the raw message
sv: ändra i meddelandet

en: edit the subject of this message
sv: ändra meddelandets ärende

en: empty pattern
sv: tomt mönster

en: enter a file mask
sv: ge en mask för filnamn

en: enter a file to save a copy of this message in
sv: ange filnamn att kopiera det här meddelandet till

en: enter a muttrc command
sv: ge ett kommando med syntax som i muttrc

en: error in expression
sv: fel i uttryck

en: error in pattern at: %s
sv: fel i mönster vid: %s

en: error: unknown op %d (report this error).
sv: fel: okänd operation %d (var vänlig rappportera felet).

en: esabf
sv: ksobi

en: exec: no arguments
sv: exec: parametrar saknas

en: execute a macro
sv: kör ett makro

en: exit this menu
sv: avsluta menyn

en: extract PGP public keys
sv: extrahera öppna nycklar (PGP)

en: filter attachment through a shell command
sv: filtrera bilagan genom ett skalkommando

en: force retrieval of mail from IMAP server
sv: tvinga hämtning av brev från en IMAP-server

en: force viewing of attachment using mailcap
sv: tvinga visning av bilagor med hjälp av 'mailcap'

en: forward a message with comments
sv: vidarebefordra ett meddelande med kommentarer

en: get a temporary copy of an attachment
sv: hämta en tillfällig kopia av en bilaga

en: has been deleted --]
sv: har raderats --]

en: imap_sync_mailbox: EXPUNGE failed
sv: imap_sync_mailbox: EXPUNGE misslyckades

en: invalid header field
sv: ogiltigt fält i brevhuvud

en: invoke a command in a subshell
sv: starta ett kommando i ett underskal

en: jump to an index number
sv: gå till index

en: jump to parent message in thread
sv: gå till första meddelande i tråden

en: jump to previous subthread
sv: hoppa till föregående undertråd

en: jump to previous thread
sv: hoppa till föregående tråd

en: jump to the beginning of the line
sv: gå till början av raden

en: jump to the bottom of the message
sv: hoppa till slutet av meddelandet

en: jump to the end of the line
sv: gå till radens slut

en: jump to the next new message
sv: hoppa till nästa nya meddelande

en: jump to the next subthread
sv: hoppa till nästa undertråd

en: jump to the next thread
sv: hoppa till nästa tråd

en: jump to the next unread message
sv: hoppa till nästa olästa meddelande

en: jump to the previous new message
sv: hoppa till föregående nya meddelande

en: jump to the previous unread message
sv: hoppa till föregående olästa meddelande

en: jump to the top of the message
sv: hoppa till början av meddelandet

en: macro: empty key sequence
sv: macro: tom sekvens av tangenttryckningar

en: macro: too many arguments
sv: macro: för många parametrar

en: mail a PGP public key
sv: skicka en öppen nyckel (PGP)

en: mailcap entry for type %s not found
sv: Hittade ingen beskrivning av %s i 'mailcap'

en: make decoded (text/plain) copy
sv: skapa avkodad kopia (text/plain)

en: make decoded copy (text/plain) and delete
sv: skapa avkodad kopia (text/plain) och släng

en: make decrypted copy
sv: skapa avkrypterad kopia

en: make decrypted copy and delete
sv: skapa avkodad kopia och ta bort

en: mark the current subthread as read
sv: märk aktiv undertråd som läst

en: mark the current thread as read
sv: märk aktiv tråd som läst

en: mismatched parenthesis: %s
sv: parentes kan inte paras ihop: %s

en: missing filename.
sv: saknar filnamn.

en: missing parameter
sv: parameter saknas

en: mono: too few arguments
sv: mono: för få argument

en: move entry to bottom of screen
sv: flytta brev till slutet av skärmen

en: move entry to middle of screen
sv: flytta brev till mitten av skärmen

en: move entry to top of screen
sv: flytta brev till början av skärmen

en: move the cursor one character to the left
sv: flytta markören ett tecken till vänster

en: move the cursor one character to the right
sv: flytta markören ett tecken åt höger

en: move the cursor to the beginning of the word
sv: flytta markören till början av ordet

en: move the cursor to the end of the word
sv: flytta markören till slutet av ordet

en: move to the bottom of the page
sv: flytta till slutet av sidan

en: move to the first entry
sv: gå till första meddelandet

en: move to the first message
sv: flytta till första meddelandet

en: move to the last entry
sv: gå till sista meddelandet

en: move to the last message
sv: flytta till sista meddelandet

en: move to the middle of the page
sv: gå till mitten av sidan

en: move to the next entry
sv: gå till nästa brev

en: move to the next page
sv: gå till nästa sida

en: move to the next undeleted message
sv: hoppa till nästa icke slängda meddelande

en: move to the previous entry
sv: gå till föregående brev

en: move to the previous page
sv: gå till föregående sida

en: move to the previous undeleted message
sv: hoppa till föregående icke borttagna meddelande

en: move to the top of the page
sv: gå till början av sidan

en: multipart message has no boundary parameter!
sv: Avgränsande parameter saknas för flerpartsmeddelande!

en: mutt_restore_default(%s): error in regexp: %s
sv: mutt_restore_default(%s): fel i mönster: %s

en: no
sv: nej

en: not converting
sv: konverterar inte

en: null key sequence
sv: tom sekvens av tangenttryckningar

en: null operation
sv: operation utan effekt

en: oac
sv: öla

en: open a different folder
sv: öppna en annan brevlåda

en: open a different folder in read only mode
sv: öppna en annan brevlåda utan skrivåtkomst

en: pipe message/attachment to a shell command
sv: skicka meddelandet/bilagan till ett skalkommando

en: prefix is illegal with reset
sv: prefix är inte tillåtet med 'reset'

en: print the current entry
sv: skriv ut aktivt meddelande

en: push: too many arguments
sv: push: för många parametrar

en: query external program for addresses
sv: fråga ett externt program efter adresser

en: quote the next typed key
sv: skriv efterföljande tangentkombination i klartext

en: recall a postponed message
sv: återkalla ett uppskjutet meddelande

en: remail a message to another user
sv: återsänd ett meddelande till en annan användare

en: rename/move an attached file
sv: byt namn på/flytta bifogad fil

en: reply to a message
sv: svara på ett meddelande

en: reply to all recipients
sv: svara till alla mottagare

en: reply to specified mailing list
sv: svara till angiven sändlista

en: retrieve mail from POP server
sv: hämta brev från en POP-server

en: ro
sv: fg

en: roa
sv: fgv

en: run ispell on the message
sv: låt 'ispell' kontrollera meddelandet stavning

en: save changes to mailbox
sv: spara ändringar i brevlåda

en: save changes to mailbox and quit
sv: spara ändringar till brevlåda och avsluta

en: save message/attachment to a file
sv: spara meddelande/bilaga till fil

en: save this message to send later
sv: spara meddelandet för att skicka det senare

en: score: too few arguments
sv: score: för få parametrar

en: score: too many arguments
sv: score: för många parametrar

en: scroll down 1/2 page
sv: rulla ner en halv sida

en: scroll down one line
sv: rulla ner en rad

en: scroll down through the history list
sv: rulla ner genom historielistan

en: scroll up 1/2 page
sv: rulla upp en halv sida

en: scroll up one line
sv: rulla upp en rad

en: scroll up through the history list
sv: rulla upp genom historielistan

en: search backwards for a regular expression
sv: leta bakåt efter ett reguljärt uttryck

en: search for a regular expression
sv: leta efter ett reguljärt uttryck

en: search for next match
sv: leta efter nästa passning

en: search for next match in opposite direction
sv: leta efter nästa passning i omvänd ordning

en: select a new file in this directory
sv: välj en ny fil i den här katalogen

en: select the current entry
sv: välj det aktiva meddelandet

en: send the message
sv: skicka meddelandet

en: send the message through a mixmaster remailer chain
sv: skicka meddelandet genom en återpostarkedja (mixmaster)

en: set a status flag on a message
sv: sätt en statusflagga för ett meddelande

en: show MIME attachments
sv: visa MIME-bilagor

en: show PGP options
sv: visa val för PGP

en: show currently active limit pattern
sv: visa aktivt begränsande mönster

en: show only messages matching a pattern
sv: visa endast meddelanden som passar ett mönster

en: show the Mutt version number and date
sv: visa Mutts versionsnummer och datum

en: skip beyond quoted text
sv: hoppa över citerad text

en: sort messages
sv: sortera meddelanden

en: sort messages in reverse order
sv: sortera meddelanden i omvänd ordning

en: source: error at %s
sv: source: fel vid %s

en: source: errors in %s
sv: source: fel i %s

en: source: reading aborted due too many errors in %s
sv: source: läsningen avbruten pga för många fel i %s

en: source: too many arguments
sv: source: för många parametrar

en: subscribe to current mailbox (IMAP only)
sv: prenumerera på vald brevlåda (endast IMAP)

en: sync: mbox modified, but no modified messages! (report this bug)
sv: sync: mbox är ändrad, men inga meddelanden är ändrade. [Var vänlig rapportera det här felet].

en: tag messages matching a pattern
sv: märk meddelanden som passar ett mönster

en: tag the current entry
sv: märk aktivt meddelande

en: tag the current subthread
sv: märk aktiv undertråd

en: tag the current thread
sv: märk aktiv tråd

en: this screen
sv: den här skärmen

en: toggle a message's 'important' flag
sv: toggla ett meddelandes flagga för betydelse

en: toggle a message's 'new' flag
sv: toggla 'ny' för ett meddelande

en: toggle display of quoted text
sv: toggla huruvida citerad text ska visas

en: toggle disposition between inline/attachment
sv: skifta status mellan integrerat och bifogat

en: toggle recoding of this attachment
sv: toggla omkodning av den här bilagan

en: toggle search pattern coloring
sv: toggla färg på sökmönster

en: toggle view all/subscribed mailboxes (IMAP only)
sv: toggla vy av all prenumererade brevlådor (endast IMAP)

en: toggle whether the mailbox will be rewritten
sv: toggla huruvida en brevlåda ska skrivas om

en: toggle whether to browse mailboxes or all files
sv: välj om alla filer skall visas eller bara brevlådor

en: toggle whether to delete file after sending it
sv: toggla huruvida fil ska tas bort efter att den har sänts

en: too few arguments
sv: för få argument

en: too many arguments
sv: för många argument

en: transpose character under cursor with previous
sv: byt tecken under markören mot föregående tecken

en: unable to determine home directory
sv: kan inte avgöra var hemkatalogen är

en: unable to determine username
sv: kan inte avgöra användarnamn

en: undelete all messages in subthread
sv: återställ alla meddelanden i en undertråd

en: undelete all messages in thread
sv: återställ all meddelanden i en tråd

en: undelete messages matching a pattern
sv: återställ meddelanden som passar ett mönster

en: undelete the current entry
sv: ta inte bort det aktuella meddelandet

en: unhook: Can't delete a %s from within a %s.
sv: 'unhook': Kan inte ta bort en %s inifrån en %s.

en: unhook: Can't do unhook * from within a hook.
sv: 'unhook': Kan inte göra 'unhook *'inifrån en 'hook'.

en: unhook: unknown hook type: %s
sv: 'unhook': okänd sorts 'hook': %s

en: unknown error
sv: okänt fel

en: unspecified protocol error
sv: ospecificerat protokollfel

en: unsubscribe to current mailbox (IMAP only)
sv: avsluta prenumereration på vald brevlåda (endast IMAP)

en: untag messages matching a pattern
sv: avmarkera meddelanden som passar ett mönster

en: update an attachment's encoding info
sv: uppdatera bilagans kodningsinformation

en: usage: mutt [ -nRyzZ ] [ -e <cmd> ] [ -F <file> ] [ -m <type> ] [ -f <file> ]
           mutt [ -nx ] [ -e <cmd> ] [ -a <file> ] [ -F <file> ] [ -H <file> ] [ -i <file> ] [ -s <subj> ] [ -b <addr> ] [ -c <addr> ] <addr> [ ... ]
           mutt [ -n ] [ -e <cmd> ] [ -F <file> ] -p
           mutt -v[v]
    
    options:
      -a <file>	attach a file to the message
      -b <address>	specify a blind carbon-copy (BCC) address
      -c <address>	specify a carbon-copy (CC) address
      -e <command>	specify a command to be executed after initialization
      -f <file>	specify which mailbox to read
      -F <file>	specify an alternate muttrc file
      -H <file>	specify a draft file to read header from
      -i <file>	specify a file which Mutt should include in the reply
      -m <type>	specify a default mailbox type
      -n		causes Mutt not to read the system Muttrc
      -p		recall a postponed message
      -R		open mailbox in read-only mode
      -s <subj>	specify a subject (must be in quotes if it has spaces)
      -v		show version and compile-time definitions
      -x		simulate the mailx send mode
      -y		select a mailbox specified in your `mailboxes' list
      -z		exit immediately if there are no messages in the mailbox
      -Z		open the first folder with new message, exit immediately if none
      -h		this help message
sv: användning: mutt [ -nRyzZ ] [ -e <kommando> ] [ -F <fil> ] [ -m <typ> ] [ -f <fil> ]
                mutt [ -nx ] [ -e <kommando> ] [ -a <fil> ] [ -F <fil> ] [ -H <fil> ] [ 
                 -i <fil> ] [ -s <ärende> ] [ -b <adress> ] [ -c <adress> ] <adress> [ ... ]
                mutt [ -n ] [ -e <kommando> ] [ -F <fil> ] -p
                mutt -v[v]
    
    options:
      -a <fil>	bifoga en fil till meddelandet
      -b <adress>	ange en adress för 'blind carbon-copy' (BCC)
      -c <adress>	ange en adress för 'carbon-copy' (CC)
      -e <kommando>	ange ett kommando att köra efter initiering
      -f <fil>	ange en brevlåda att läsa
      -F <fil>	ange en alternativ muttrc-fil
      -H <fil>	ange en fil som mall att läsa brevhuvud från
      -i <fil>	ange en fil som Mutt skall inkludera i svaret
      -m <typ>	ange typen för den normala brevlådan
      -n		hindrar Mutt att läsa systemets Muttrc
      -p		återkalla ett uppskjutet meddelande
      -R		öppna brevlåda med endast läsmöjligheter
      -s <ärende>	ange ett ärende (måste ha citationstecken om det innehåller blanksteg)
      -v		visa version och definitioner för kompileringen
      -x		simulera mailx's sändläge
      -y		välj en från listan med brevlådor
      -z		avsluta omedelbart om det inte finns några nya meddelanden i brevlådan
      -Z		öppna den första brevlådan med ett nytt meddelande, avsluta omedelbart om inget nytt finns
      -h		visa den här hjälptexten

en: use the current message as a template for a new one
sv: använd aktivt meddelande som mall för ett nytt

en: value is illegal with reset
sv: värde är inte tillåtet med 'reset'

en: verify a PGP public key
sv: verifiera en öppen nyckel (PGP)

en: view attachment as text
sv: visa bilaga som text

en: view attachment using mailcap entry if necessary
sv: visa bilaga med hjälp av informationen i 'mailcap' om nödvändigt

en: view file
sv: visa fil

en: view the key's user id
sv: visa nyckelns användaridentitet

en: wipe PGP passphrase from memory
sv: rensa lösenfras (PGP) från minnet.

en: write the message to a folder
sv: skriv meddelandet till en mapp

en: yes
sv: ja

en: {internal}
sv: {internt}

en: ~~		insert a line begining with a single ~
    ~b users	add users to the Bcc: field
    ~c users	add users to the Cc: field
    ~f messages	include messages
    ~F messages	same as ~f, except also include headers
    ~h		edit the message header
    ~m messages	include and quote messages
    ~M messages	same as ~m, except include headers
    ~p		print the message
    ~q		write file and quit editor
    ~r file		read a file into the editor
    ~t users	add users to the To: field
    ~u		recall the previous line
    ~v		edit message with the $visual editor
    ~w file		write message to file
    ~x		abort changes and quit editor
    ~?		this message
    .		on a line by itself ends input
sv: ~~		infoga en rad som börjar med en ~
    ~b adresser	lägg till adresser till Bcc-listan
    ~c adresser	lägg till adresser till Cc-listan
    ~f meddelande	bifoga meddelande
    ~F meddelande	som ~f, samt inkludera alla brevhuvuden
    ~h		ändra i brevhuvuden
    ~m meddelande	inkludera och citera meddelande
    ~M meddelande	som ~m, samt inkludera alla brevhuvuden
    ~p		skriv ut meddelandet
    ~q		skriv ut meddelandet och avsluta
    ~r fil	skicka en fil till editorn
    ~t adresser	lägg till adresser till To-listan
    ~u		hämta föregående rad
    ~v		ändra i meddelande med editorn ($visual)
    ~w file	skriv meddelande till fil
    ~x		avbryt ändring och avsluta editorn
    ~?		det här meddelandet
    .		ensam på en rad avslutar inmatning
