CenterICQ 4.8.4 - en to sv translation catalogue (428 entries)

en:  %s: details
sv:  %s: detaljer

en:  1st language : %s
sv:  1:a språk : %s

en:  2nd language : %s
sv:  2:a språk : %s

en:  3rd language : %s
sv:  3:e språk : %s

en:  About
sv:  Om

en:  Accounts..
sv:  Konton..

en:  Add to list            a
sv:  Lägg till i listan     a

en:  Age : %s
sv:  Ålder : %s

en:  Age range : %s
sv:  Åldersgrupp : %s

en:  Anti-spam: kill msgs from users not on the list : %s
sv:  Anti-spam: Släng medd. från icke listade användare : %s

en:  Arrange contacts into groups : %s
sv:  Arrangera kontakterna i grupper : %s

en:  Authorization required : %s
sv:  Obligatorisk attest : %s

en:  Automatically set Away period (min) : %d
sv:  Sätt frånvarande automatiskt efter viss tid (min) : %d

en:  Automatically set N/A period (min) : %d
sv:  Sätt icke tillgänglig automatiskt efter viss tid (min) : %d

en:  Birthdate : %s
sv:  Födelsedag : %s

en:  Cellular phone : %s
sv:  Mobiltelefon : %s

en:  CenterICQ config options
sv:  CenterICQ inställningar

en:  CenterICQ configuration
sv:  CenterICQ inställningar

en:  Change color scheme to : %s
sv:  Ändra färgschema till: %s

en:  Change sound device to : %s
sv:  Ändra ljudenhet till : %s

en:  Change status                       s
sv:  Ändra status                        s

en:  Channel : %s
sv:  Kanal : %s

en:  Channel chat history         h
sv:  Kanal chat historik          h

en:  Chat messaging mode : %s
sv:  Chat meddelande läge : %s

en:  Check the local mailbox : %s
sv:  Kolla den lokala brevlådan : %s

en:  Check the password : %s
sv:  Kontrollera lösenordet : %s

en:  City : %s
sv:  Stad/Ort : %s

en:  Comment
sv:  Kommentar

en:  Communications
sv:  Kommunikation

en:  Company : %s
sv:  Företag : %s

en:  Contact list
sv:  Kontaktlista

en:  Contact list synchronization
sv:  Kontaktliste synkronisering

en:  Country : %s
sv:  Land : %s

en:  Department : %s
sv:  Avdelning : %s

en:  Detailed IM events log in ~/.centericq/log : %s
sv:  Detaljerad IM händelselog i ~/.centericq/log : %s

en:  Details
sv:  Detaljer

en:  Drop
sv:  Ta bort nuvarande inställningar

en:  E-Mail : %s
sv:  E-post : %s

en:  E-mail : %s
sv:  E-post : %s

en:  Edit away message on status change : %s
sv:  Editera frånvarumeddelande vid statusförändring : %s

en:  Edit details           e
sv:  Ändra detaljer         ?

en:  Enable bidirectional languages support : %s
sv:  Aktivera bidirektionellt språkstöd : %s

en:  Enable web status indicator : %s
sv:  Aktivera webstatus indikator : %s

en:  Events history         h
sv:  Händelsehistorik       h

en:  Fetch away message     f
sv:  Hämta frånvaro medd.   f

en:  Files
sv:  Filer

en:  Find/add user(s)
sv:  Sök/lägg till användare

en:  Find/add users
sv:  Sök/lägg till användare

en:  First name : %s
sv:  Förnamn : %s

en:  Gender : %s
sv:  Kön : %s

en:  Go to contact..                 alt-s
sv:  Gå till kontakt..               alt-s

en:  Groups
sv:  Grupper

en:  Hide offline users                 F5
sv:  Göm icke anslutna användare        F5

en:  Hide offline users : %s
sv:  Göm icke anslutna användare : %s

en:  Home
sv:  Hem

en:  Homepage : %s
sv:  Hemsida : %s

en:  IM account manager
sv:  IM kontohanterare

en:  Ignore user            i
sv:  Ignorera användaren  del

en:  Joined since the last check only
sv:  Ansluten sedan den sista kollen

en:  Keywords
sv:  Nyckelord

en:  Language : %s
sv:  Språk : %s

en:  Last name : %s
sv:  Efternamn : %s

en:  Location
sv:  Hemvist

en:  Login : %s
sv:  Användarnamn : %s

en:  Miscellaneous
sv:  Allmänt

en:  More
sv:  Mer

en:  Move to group..
sv:  Flytta till en grupp..

en:  Name : %s
sv:  Namn : %s

en:  Network
sv:  Nätverk

en:  Nickname
sv:  Smeknamn

en:  Nickname : %s
sv:  Smeknamn : %s

en:  Online only
sv:  Endast anslutna

en:  Password
sv:  Lösenord

en:  Password (optional) : %s
sv:  Lösenord (valfritt) : %s

en:  Password : %s
sv:  Lösenord : %s

en:  Password to set : %s
sv:  Lösenord att ändra : %s

en:  Phone : %s
sv:  Telefon : %s

en:  Position : %s
sv:  Titel : %s

en:  Quote a message on reply : %s
sv:  Citera meddelanden vid svar : %s

en:  Random chat group
sv:  Slumpmässig chatgrupp

en:  Random chat group : %s
sv:  Slumpmässig chatgrupp : %s

en:  Register
sv:  Registrera

en:  Registration progress
sv:  Registrering pågår

en:  Remember passwords : %s
sv:  Spara lösenord : %s

en:  Remove channel             del
sv:  Ta bort kanalen            del

en:  Remove user          del
sv:  Ta bort användaren   del

en:  Rename contact         r
sv:  Byt namn på kontakten  r

en:  Request authorization
sv:  Begär attest

en:  Russian translation win1251-koi8 needed : %s
sv:  Rysk översättning win1251-koi8 : %s

en:  Search profiles
sv:  Sök profiler

en:  Send a channel message   enter
sv:  Skicka ett kanal medd.   enter

en:  Send a message     enter
sv:  Skicka ett medd.   enter

en:  Send an SMS
sv:  Skicka ett SMS

en:  Send an URL            u
sv:  Skicka en URL          u

en:  Send contacts          c
sv:  Sänd kontakter         r

en:  Send file(s) to %s, %lu
sv:  Skicka fil(er) till %s, %lu

en:  Server to use : %s
sv:  Server : %s

en:  Set away message
sv:  Frånvarumeddelande

en:  Show offline users                 F5
sv:  Visa icke anslutna användare       F5

en:  Show users who have you on their list
sv:  Visa de användare, som har dig på listan

en:  State : %s
sv:  Delstat : %s

en:  Store contact list server-side : %s
sv:  Spara kontaktlistan på servern : %s

en:  Street address : %s
sv:  Gatuadress : %s

en:  Synchronize contact list
sv:  Synkronisera kontaktlistan

en:  Update user details
sv:  Uppdatera detaljerna

en:  Uploading buddies
sv:  Tankar upp polare

en:  User interface
sv:  Användargränssnitt

en:  User's details         ?
sv:  Detaljer               ?

en:  View/edit ignore list
sv:  Läs/editera svartlistade

en:  View/edit invisible list
sv:  Läs/editera osynliga

en:  View/edit visible list
sv:  Läs/editera synliga

en:  Work
sv:  Arbete

en:  Your %s details
sv:  Dina %s detaljer

en:  Zip code : %s
sv:  Zip kod : %s

en:  [Ctrl-X save, Esc cancel]
sv:  [Ctrl-X spara, Esc avbryt]

en:  [all] All of them
sv:  [alla] Alla tjänster

en:  [icq] ICQ network
sv:  [icq] ICQ nätverket

en:  enter to select a file, esc to cancel
sv:  tryck enter för att välja en fil, esc för avbryta

en:  password:
sv:  lösenord:

en:  server address:
sv:  server adress:

en:  user name:
sv:  användarnamn:

en: ! another running copy of centericq detected
sv: ! en annan instans av centericq har upptäckts

en: ! free disk space is less than 10k, going offline
sv: ! det finns mindre än 10k ledigt diskutrymme, kopplar ned

en: ! otherwise we can lose events and configuration
sv: ! annars kan händelser och inställningar gå förlorade

en: ! this may cause problems. pid %lu
sv: ! detta kan innebära problem. pid %lu

en: %d contacts are do be stored server-side. Add them now?
sv: %d kontakter skall sparas på servern. Lägga till dem nu?

en: %s changed status to %s from %s
sv: %s ändrade status till %s från %s

en: %s requested our away message, sent the response
sv: %s begärde frånvarumeddelandet, skickade svar

en: %s to %s has been put to the queue
sv: %s till %s har lagts till kön

en: %s went offline
sv: %s kopplade ned

en: %s went online, with status %s
sv: %s anslöt, med status %s

en: %s: went offline
sv: %s: kopplade ned (offline)

en: %s: went online, with status %s
sv: %s: anslöt, med status %s

en: * Authorization :
sv: * Attest :

en: * Authorization request :
sv: * Attest förfrågan :

en: * Contacts :
sv:  Kontakter :

en: + %s has been added to the list
sv: + %s har lagts till kontaktlistan

en: + [%02d:%02d:%02d] new mail arrived, %d messages
sv: + [%02d:%02d:%02d] ny e-post, %d meddelanden

en: + [%s] automatically set %s
sv: + [%s] satte automatiskt %s

en: + [%s] status restored
sv: + [%s] status återställd

en: + [aim] adding %s to the contacts
sv: + [aim] lägger till %s till kontaktlistan

en: + [aim] connect failed: %s
sv: + [aim] uppkoppling misslyckades: %s

en: + [aim] connecting to the server
sv: + [aim] ansluter till servern

en: + [aim] logged in
sv: + [aim] inloggad

en: + [aim] password sent
sv: + [aim] lösenord skickat

en: + [aim] password was changed successfully
sv: + [aim] lösenordet ändrades

en: + [aim] removing %s from the contacts
sv: + [aim] tar bort %s från kontaktlistan

en: + [aim] unable to connect to the server
sv: + [aim] kunde inte ansluta till servern

en: + [icq] cannot fetch away msg from %s, %s
sv: + [icq] kunde inte hämta frånvarumeddelande från %s, %s

en: + [icq] connecting to the server
sv: + [icq] ansluter till servern

en: + [icq] disconnected
sv: + [icq] frånkopplad

en: + [icq] failed SMS to %s
sv: + [icq] misslyckades att SMS:a till %s

en: + [icq] failed SMS to %s, %s
sv: + [icq] misslyckat SMS till %s, %s

en: + [icq] logged in
sv: + [icq] inloggad

en: + [irc] channel members list fetching finished, %d found
sv: + [irc] hämtade listan över kanalmedlemmarna, %d stycken

en: + [irc] connect failed: %s
sv: + [irc] uppkoppling misslyckades: %s

en: + [irc] connecting to the server
sv: + [irc] ansluter till servern

en: + [irc] logged in
sv: + [irc] inloggad

en: + [irc] nickname was changed successfully
sv: + [irc] smeknamnet ändrades

en: + [irc] password sent
sv: + [irc] lösenord skickat

en: + [irc] password was requested, but it's not set
sv: + [irc] begärde lösenord, men det är inte satt

en: + [irc] unable to connect to the server
sv: + [irc] kunde inte ansluta till servern

en: + [msn] connecting to the server
sv: + [msn] ansluter till servern

en: + [msn] disconnected
sv: + [msn] frånkopplad

en: + [msn] logged in
sv: + [msn] inloggad

en: + [msn] removing %s from the contacts
sv: + [msn] tar bort %s från kontaktlistan

en: + [msn] reverse users listing finished, %d found
sv: + [msn] klar med att reversera användarlistan, %d funna

en: + [yahoo] %s: started typing
sv: + [yahoo] %s: började skriva

en: + [yahoo] %s: stopped typing
sv: + [yahoo] %s: slutade skriva

en: + [yahoo] adding %s to the contacts
sv: + [yahoo] lägger till %s till kontaktlistan

en: + [yahoo] cannot connect:
sv: + [yahoo] kunde inte ansluta:

en: + [yahoo] cannot login: the account has been blocked
sv: + [yahoo] kunde inte logga in: kontot har blivit blockerat

en: + [yahoo] cannot login: username and password mismatch
sv: + [yahoo] kunde inte logga in: felaktigt användarnamn eller lösenord

en: + [yahoo] connecting to the server
sv: + [yahoo] ansluter till servern

en: + [yahoo] disconnected
sv: + [yahoo] frånkopplad

en: + [yahoo] e-mail from %s, %s
sv: + [yahoo] e-post från %s, %s

en: + [yahoo] error: %s
sv: + [yahoo] fel: %s

en: + [yahoo] leaving the %s conference
sv: + [yahoo] lämnar konferensen %s

en: + [yahoo] logged in
sv: + [yahoo] inloggad

en: + [yahoo] removing %s from the contacts
sv: + [yahoo] tar bort %s från kontaktlistan

en: + cannot fetch away messages being offline
sv: + Du måste vara ansluten för att hämta frånvarumeddelande

en: + last msg from %s
sv: + sista meddelandet från %s

en: + no URLs within the current context
sv: + inga URL:er inom gällande kontext

en: + no history items for %s
sv: + inga tidigare meddelanden från %s

en: + the user is back
sv: + användaren är tillbaka

en: + to reactivate visit %s
sv: + för att återaktivera besök %s

en: + user %s is already on the list
sv: + användaren finns redan på listan

en: .. %d already synchronized, %d contacts to be stored
sv: .. %d är redan synkroniserade, %d kontakter kvar att spara

en: .. adding %s
sv: .. lägger till %s

en: .. all of them are already stored server-side
sv: .. alla är redan sparade på servern

en: 20 Something
sv: 20 någonting

en: 2nd e-mail
sv: Sekundär e-post

en: 30 Something
sv: 30 Någonting

en: 40 Something
sv: 40 Någonting

en: 60-above
sv: 60-och-över

en: <no nick>
sv: <inget smeknamn>

en: About
sv: Om

en: Accept
sv: Acceptera

en: Add
sv: Lägg till

en: Address
sv: Adress

en: Age
sv: Ålder

en: Age:
sv: Ålder:

en: Apr
sv: apr

en: Are you sure want to remove %s?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %s?

en: Are you sure want to remove the group?
sv: Är du säker på att du vill ta bort gruppen?

en: Attempt #%d
sv: Försök #%d

en: Aug
sv: aug

en: Auto Away period (0 - disable):
sv: Automatisk frånvaroperiod (0 - ):

en: Auto N/A period (0 - disable):
sv: Automatisk icke tillgänglig (0 - ):

en: Auto-joined the conference
sv: Anslöt automatiskt till konfernesen

en: Away
sv: Iväg

en: Away message:
sv: Frånvarumeddelande:

en: Background
sv: Bakgrund

en: Birthdate
sv: Födelsedag

en: Cancelled
sv: Avbryten

en: Cellular
sv: Mobiltelefon

en: Cellular phone:
sv: Mobiltelefon:

en: Change
sv: Ändra

en: Channel:
sv: Kanal:

en: Check the password you entered:
sv: Kontrollera lösenordet:

en: City:
sv: Stad/ort:

en: Comment
sv: Kommentar

en: Company
sv: Företag

en: Company:
sv: Företag:

en: Connecting to the server %s ...
sv: Ansluter till server %s ...

en: Current conference members are:
sv: Just nu har konferensen följande medlemmar:

en: Dec
sv: dec

en: Department
sv: Avdelning

en: Department:
sv: Avdelning:

en: Details
sv: Detaljer

en: Disconnected
sv: Nedkopplad

en: Done
sv: Klar

en: Drop the account information first!
sv: Ta bort kontoinformationen först!

en: E-Mail:
sv: E-post:

en: E-mail
sv: E-post

en: E-mail:
sv: E-post:

en: Edit
sv: Editera

en: Empty authorization request message
sv: Tom attest förfrågan

en: Enter birthdate (DD-MM-YYYY):
sv: Ange födelsedag (DD-MM-YYYY):

en: Event recipients
sv: Händelse mottagare

en: F2/M current contact menu, F3/S change status, F4/G general actions, Q quit
sv: F2/M kontaktmeny, F3/S ändra status, F4/G allmänna funktioner, Q avsluta

en: Feb
sv: feb

en: Female
sv: Kvinna

en: Fetching your details
sv: Hämta dina detaljer

en: Finished
sv: Avslutad

en: First name:
sv: Förnamn:

en: Free for chat
sv: Tillgänglig för chat

en: Fwd
sv: VB

en: Games
sv: Spel

en: Gender
sv: Kön

en: General
sv: Allmän

en: General Chat
sv: Allmän Chat

en: Go ahead
sv: Kör

en: History for %s, %d events total
sv: Historia för %s, %d händelser totalt

en: Home
sv: Hem

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Homepage:
sv: Hemsida:

en: I do really enjoy the default %s away message of %s %s.
sv: Jag gillar verkligen %s:s standard frånvarumeddelande för %s %s.

en: I do really enjoy the default AIM profile of centericq %s.
sv: Jag gillar verkligen standard AIM profilen hos centericq %s.

en: Ignore all events from %s?
sv: Ignorera alla händelser från %s?

en: Ignore list
sv: Svarta listan

en: Incoming %s from %s
sv: Inkommande %s från %s

en: Information about %s
sv: Information om %s

en: Interests
sv: Intressen

en: Invisible
sv: Osynlig

en: Invisible list
sv: Osynliga listan

en: Jan
sv: jan

en: Jul
sv: jul

en: Jun
sv: jun

en: Keywords:
sv: Nyckelord:

en: Kicked by %s; reason: %s
sv: Sparkad av %s; anledning: %s

en: Languages
sv: Språk

en: Last IP
sv: Senaste IP

en: Last name:
sv: Efternamn:

en: Last seen
sv: Sågs senast

en: Load
sv: Ladda

en: Location
sv: Hemvist

en: Male
sv: Man

en: Mar
sv: mar

en: May
sv: maj

en: Message
sv: Meddelande

en: Mobile number:
sv: Mobilnummer:

en: More
sv: Mer

en: Move to contacts
sv: Flytta till kontakter

en: N/A
sv: Icke tillgänglig

en: Name
sv: Namn

en: Name for a group to be created:
sv: Skapa en ny grupp med namn:

en: Name:
sv: Namn:

en: Never
sv: Aldrig

en: New UIN received, %lu
sv: Nytt UIN mottaget, %lu

en: New name for the group:
sv: Nytt namn för gruppen:

en: New nickname to show:
sv: Nytt smeknamn:

en: New profile name:
sv: Nytt filnamn:

en: New search
sv: Ny sökning

en: Next
sv: Nästa

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: Nickname to set:
sv: Smeknamn:

en: Nickname:
sv: Smeknamn:

en: Not specified
sv: Ej specificerad

en: Nov
sv: nov

en: Occupied
sv: Upptagen

en: Oct
sv: okt

en: Offline
sv: Ej ansluten

en: Old e-mail
sv: Gammal e-post

en: On channels:
sv: På kanaler:

en: Online
sv: Ansluten

en: Open
sv: Öppna

en: Organize contact groups
sv: Organisera kontaktgrupper

en: Outgoing %s to %s
sv: Utgående %s till %s

en: Password must be entered
sv: Du måste ange ett lösenord

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Passwords do not match
sv: Lösenorden är inte lika

en: Phone
sv: Telefon

en: Phone:
sv: Telefon:

en: Position:
sv: Titel:

en: Prev
sv: Föreg

en: QuickSearch: type to find, Alt-S find again, Enter finish
sv: Snabbsökning: skriv för att söka, Alt-S sök igen, Enter avsluta

en: Random Chat User
sv: Slumpmässig chatanvändare

en: Received on %s
sv: Mottaget %s

en: Reject
sv: Avslå

en: Remove
sv: Ta bort

en: Rename
sv: Ändra

en: Reply
sv: Svara

en: Retrieve
sv: Hämta

en: Retrying..
sv: Försöker igen..

en: Romance
sv: Romantik

en: SMTP server hostname:
sv: SMTP server:

en: Search results [done]
sv: Sökresultat [klar]

en: Search/Add
sv: Sök/Lägg till

en: Searching contacts..
sv: Söker kontakter..

en: Seeking Men
sv: Letar efter en man

en: Seeking Women
sv: Letar efter en kvinna

en: Select
sv: Välj

en: Select a group to add the user to
sv: Välj en grupp att lägga till en användare

en: Select a group to move the user to
sv: Välj en grupp att flytta användaren till

en: Select contacts to add to the list
sv: Välj kontakter att lägga till lista

en: Send
sv: Sänd

en: Send contacts..
sv: Sänd kontakter..

en: Sending request
sv: Skickar förfrågan

en: Sent on %s
sv: Sänt på %s

en: Sep
sv: sep

en: Starting the synchronization process
sv: Startar synkroniseringsprocessen

en: State:
sv: Delstat:

en: Street address:
sv: Gatuadress:

en: Students
sv: Studenter

en: The profile with this name already exists. Do you want to overwrite it?
sv: En profil med detta namn finns redan. Vill du skriva över den?

en: The user %s has invited you to the %s conference, the topic there is: %s
sv: Användaren %s bjöd in dig till konferensen %s, ämnet där är: %s

en: The user %s has joined the conference
sv: Användaren %s anslöt till konferensen

en: The user %s has left the conference
sv: Användaren %s lämnade konferensen

en: The user has a birthday today
sv: Användaren har födelsedag idag

en: The user has accepted your authorization request
sv: Användaren accepterade din attest förfrågan

en: The user has added you to his/her contact list
sv: Användaren har lagt till dig i sin kontakt lista

en: The user has changed their nick from %s to %s
sv: Användaren har ändrat sitt smeknamn från %s till %s

en: The user has no profile information.
sv: Användaren har ingen profilinformation

en: The user has rejected your authorization request; the message was:
sv: Användaren avslog din attest förfrågan; meddelandet var:

en: Timed out waiting for a new uin. Retry?
sv: Åtgärden tog för lång tid. Vill du försöka igen?

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Title
sv: Titel

en: Too many attempts, gave up
sv: För många försök, gav upp

en: URLs within the current context
sv: URL:er inom gällande kontext

en: Unable to connect to the icq server. Retry?
sv: Kunde inte ansluta till icq servern. Vill du försöka igen?

en: User info
sv: Anv.info

en: Visible list
sv: Synliga listan

en: Wait a moment. Your details haven't been fetched yet
sv: Vänta. Dina detaljer har inte hämtats än

en: Work
sv: Arbete

en: You have to disconnect the service first!
sv: Du måste koppla från tjänsten först!

en: You must be logged in to preform the synchronization
sv: Du måste vara inloggad för att kunna utföra synkroniseringen

en: You must be logged to the ICQ network to update the details
sv: Du måste vara ansluten till ICQ nätverket för att kunna uppdatera detaljerna

en: Your details have been fetched
sv: Dina detaljer har hämtats

en: Zip code
sv: Zip kod

en: Zip code:
sv: Zip kod:

en: aim connection failed
sv: aim uppkoppling misslyckades

en: already logged
sv: redan inloggad

en: as requested
sv: som begärt

en: authorization
sv: attest

en: away
sv: iväg

en: away message
sv: frånvarumeddelande

en: bad password
sv: felaktigt lösenord

en: bad username
sv: felaktigt användarnamn

en: blue
sv: blå

en: cLear
sv: Rensa(L)

en: changed our %s status to %s from %s
sv: ändrade %s status till %s från %s

en: comment:
sv: kommentar:

en: contacts
sv: kontakter

en: could not create socket
sv: kunde inte skapa en socket

en: could not resolve hostname
sv: misslyckades med namnuppslagning

en: dark
sv: mörk

en: disable
sv: stäng av

en: don't change
sv: ändra inte

en: e-mail
sv: e-post

en: event sending error: not enough parameters
sv: sändfel: otillräckligt med parametrar

en: event sending error: only UINs are allowed with icq protocol
sv: sändfel: bara UIN:er är tillåtna i icq protokollet

en: event sending error: the destination contact doesn't exist on your list
sv: sändfel: destinations kontakten finns inte på din lista

en: event sending error: unknown IM type
sv: sändfel: okänd IM typ

en: event sending error: unknown event type
sv: sändfel: okänd händelse typ

en: events log started
sv: händelselog startad

en: executed external action %s, return code = %d
sv: exekverade extern åtgärd %s, returvärde = %d

en: filename:
sv: filnamn:

en: icq disconnection reason
sv: icq frånkopplad p.g.a

en: ignored
sv: ignorerad

en: incoming %s from %s
sv: inkommande %s från %s

en: lOad
sv: Ladda(O)

en: message
sv: meddelande

en: mode 1
sv: läge 1

en: mode 2
sv: läge 2

en: move Down
sv: Ned(D)

en: move Up
sv: Upp(U)

en: n/a
sv: icke tillgänglig

en: no
sv: nej

en: none
sv: ingen

en: notification
sv: meddelande

en: outgoing %s to %s
sv: utgående %s till %s

en: password:
sv: lösenord:

en: rEmove
sv: Ta bort(E)

en: registration is not supported
sv: registrering stöds inte

en: sAve
sv: Spara(A)

en: search for:
sv: sök för:

en: socket problems
sv: socket problem

en: sound card
sv: ljudkort

en: speaker
sv: högtalare

en: status change error:
sv: fel, status ändring:

en: the message was:
sv: meddelandet var:

en: turboing
sv: turbo, loggade in/ut för snabbt

en: unknown IM type
sv: okänd IM typ

en: unknown status character was given
sv: Det angivna statustecknet är okänt

en: username and password mismatch
sv: felaktigt användarnamn eller lösenord

en: verify the pager host and port entered
sv: verifiera angiven värd och port

en: yes
sv: ja
