gnome-core 1.2.99cvs - en to nl translation catalogue (986 entries)

en:   -n, --noX     Allow to run without X server
nl: -n --noX  Toestaan om te starten zonder X server

en:  Clear
nl:  Leegmaken

en:  GO
nl:  GA

en:  URL Activation
nl: URL activeren

en:  URL History
nl: URL geschiedenis

en:  mounted
nl:  gekoppeld

en:  not mounted
nl:  niet gekoppeld

en: " reported:
nl: " doorgegeven:

en: "Clear" button on top?
nl: "Clear" knop bovenop houden?

en: %#.1fMb received / %#.1fMb sent / time: %.1d:%.2d
nl: %#.1fMb verkregen / %#.1fMb verzonden / tijd: %.1d:%.2d

en: %a, %b %d
nl: %a, %d %b

en: (No
nl: (Nee

en: (These settings do not take effect until a refresh)
nl: (Deze instellingen worden pas actief na een verversing)

en: (This'll chug loads of CPU, but will prevent compressing the image twice if a
    lossy file format is used)
    Don't use this if you're using a lossless compression format, or if you cherish
    speed and don't mind imperfection in your thumbnails.
nl: (Dit gebruikt erg veel CPU, maar het voorkomt de dubbele compressie
    van het bestand als een formaat wordt gebruikt waarmee de kwaliteit 
    minder wordt)
    Gebruik dit niet als je een kwaliteitsverlies-loos compressieformaat
    gebruikt, of als je van snelheid houdt en de kwaliteit er niet toe doet.

en: (c) 1997 The Free Software Foundation
nl: (C) 1997 The Free Software Foundation

en: (c) 1997 the Free Software Foundation
nl: (c) 1997 The Free Software Foundation

en: + Color
nl: + Kleur

en: - Color
nl: - Kleur

en: A complete waste of perfectly good CPU cycles.
nl: Een verspilling van CPU kracht

en: A cursor position reporting applet.
    = Clicking mouse button 1 grabs the cursor.
    = Dragging with mouse button 1 held down shows the size of the region.
nl: Een applet voor het tonen van de cursos positie.
    = Klikken van muisknop 1 houdt de cursor vast.
    = Slepen met muisknop 1 laat de grootte van het gebied zien.

en: A goofy little xeyes clone for the GNOME panel.
nl: Een gek xeyes kloon voor het Gnome paneel.

en: A stock ticker-like applet
nl: Een beurskoers applet

en: A ticker to display various information and statistics.
nl: Een ticker waarmee allerlei informatie en statistieken kunnen worden weergegeven

en: A useful little screengrabber.
    The left/top button allows you to grab either:
    a window (click to select which one)
    or an area (click and drag to select a rectangle.)
    The right/bottom button will grab the entire desktop.
    Share and Enjoy ;)
nl: Een klein applet om screenshots mee te maken.
    De linker knop stelt je in staat om een venster
    of een gebied te selecteren; de met rechterknop
    wordt het hele scherm opgeslagen.

en: AC-Off Battery Color:
nl: 'AC-Off' Batterijkleur

en: AC-On Battery Color:
nl: 'AC-On' Batterijkleur

en: APM is disabled!  Cannot read battery charge information.
nl: APM uitgeschakeld! Geen informatie beschikbaar

en: ASClock
nl: ASKlok

en: ASClock Settings
nl: ASklok Instellingen

en: About...
nl: Info...

en: Add
nl: Toevoegen

en: Adjust gamma
nl: Gamma aanpassen

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: AfterStep Clock
nl: Afsterstep Klok

en: Alert options
nl: Waarschuwingsopties

en: All post-processing, frill and spurious options will chug more CPU than a
    simple screenshot, due to the creation and then conversion of an intermediate
    image. Intensive operations may take some time on less spiffy CPUs.
nl: Alle voorbewerking en overige opties gebruiken meer CPU dan een
    eenvoudig screenshot, omdat er een tussenbestand moet worden gemaakt. 
    Deze bewerkingen duren een tijdje, als de CPU niet zo snel is.

en: Always blink when any mail is waiting.
nl: Knipper als er nieuwe e-mail wacht.

en: An analog clock similar to that in CDE panel
nl: Een analoge klok zoals in het CDE paneel.

en: An analog clock similar to that in CDE panel.
nl: Een analoge klok zoals in het CDE paneel.

en: An applet that watches your mouse.
nl: Een appletje die je muis in de gaten houdt.

en: An applet to launch URLs in a web browser, search using various web sites and have a ton of fun!
nl: Een applet om uw browser naar URLs te laten gaan, te zoeken met behulp van meedere sites en voor veel plezier te zorgen!

en: Another Clock
nl: Nog een AfterStep klok

en: Another Clock Applet
nl: Nog een AfterStep Klok Applet

en: Another update already in progress!
nl: Al bezig met verversen!

en: App to use for displaying screenshots:
nl: Programma om screenshots mee te bekijken:

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: Applet Height:
nl: Applethoogte

en: Applet Mode:
nl: Appletmodus

en: Applet Width:
nl: Appletbreedte

en: Applet height:
nl: Applethoogte:

en: Applet size
nl: Applet grootte

en: Applet width:
nl: Appletbreedte:

en: Architecture
nl: Architectuur

en: Are you sure you want to remove this browser?
nl: Weet je zeker dat je deze browser wilt verwijderen?

en: Armenia
nl: Armenië

en: Armenian
nl: Armenië

en: Articles
nl: Berichten

en: Australia
nl: Australië

en: Austria
nl: Oostenrijk

en: Autocompletion
nl: Auto-aanvullen

en: Automatically pick best applet size
nl: Kies automatisch de beste appletgrootte

en: Automatically update every
nl: Ververs automatisch iedere

en: Automatically update every
nl: Ververs automatisch iedere

en: Awaiting connection
nl: Wacht op verbinding

en: Background
nl: Achtergrond

en: Background:
nl: Achtergrond:

en: Balance
nl: Balans

en: Basque
nl: baskisch

en: Battery Charge Messages
nl: Batterijcapaciteit berichten

en: Battery Charge Monitor
nl: Batterijmonitor

en: Battery Monitor Settings
nl: Batterijmonitor instellingen

en: Behavior
nl: Gedrag

en: Belgium
nl: België

en: Big
nl: Groot

en: Blink
nl: Knipperen

en: Blinking elements in clock
nl: Knipperende elementen in klok

en: Blowing dust
nl: Winderig stof

en: Blowing dust whirls
nl: Winderige stofwolken

en: Blowing duststorm
nl: Winderige stofstorm

en: Blowing hail
nl: Winderige hagelbuien

en: Blowing ice crystals
nl: Winderige ijskristal-buien

en: Blowing ice pellets
nl: Winderige hagelbuien

en: Blowing precipitation
nl: Winderige steilte

en: Blowing rainfall
nl: Stormachtige regenbuien

en: Blowing sand
nl: Winderige zandbuien

en: Blowing sandstorm
nl: Winderige zandstorm

en: Blowing small hail
nl: Beetje winderige hagel

en: Blowing snow grains
nl: Winderige hagelbuien

en: Blowing snowfall
nl: Winderige sneeuwbuien

en: Blowing sprays
nl: Winderige buien

en: Blowing squall
nl: Winderige squall

en: Blowing volcanic ash
nl: Vulcanische as met wind

en: Blur image
nl: Afbeelding vervagen

en: Blur image by what factor?
nl: Afbeelding vervagen met welke factor?

en: Brazil
nl: brazilië

en: Broken clouds
nl: Half bewolkt

en: Browse...
nl: Zoeken...

en: Browser
nl: Bladeraar

en: Browser Command:
nl: Browser opdracht:

en: Browser Name:
nl: Browser naam:

en: Bulgaria
nl: Bulgerije

en: Bulgarian
nl: bulgaars

en: CD Player
nl: CD Speler

en: CD Player Applet
nl: CD Speler Applet

en: CPU Load
nl: CPU Belasting

en: CPU Load Applet
nl: CPU belasting

en: CPU Load Meter
nl: CPU belastingmeter

en: CPU/MEM usage
nl: CPU/Geheugengebruik

en: CPU/MEM usage meter
nl: CPU/Geheugengebruik meter

en: CPU/Mem Usage Applet
nl: CPU/Geheugengebruik Applet

en: CPULoad
nl: CPU Belasting

en: Cached samples: (select to play)
nl: Gebufferde samples: (selecteer om af te spelen)

en: Calm
nl: Kalm

en: Can't create GNotes applet!
nl: Kan geen GNotes applet maken!

en: Can't create applet!
nl: Applet kan niet gecreëerd worden!

en: Can't create fifteen applet!
nl: Kan geen fifteen applet maken!

en: Can't create life applet!
nl: Kan geen 'life' applet maken!

en: Can't create odometer applet!
nl: Kan geen odometer applet maken!

en: Can't parse XML. Net connection down?
nl: Kan XML niet verwerken. Net verbinding niet actief?

en: Cannot create applet!
nl: Applet kan niet gecreëerd worden!

en: Cannot create directory:
    ~/.gnome/quicklaunch.
    Aborting
nl: Kan de directory:
    ~/.gnome/quicklaunch.
    niet maken!

en: Cannot open /dev/apm; can't get data.
nl: '/proc/apm' kan niet geopend worden.  Geen informatie beschikbaar.

en: Cannot open /proc/apm!  Make sure that you built APM support into your kernel.
nl: '/proc/apm' kan niet geopend worden. Zorg voor APM-ondersteuning in de kernel.

en: Capture WM decorations when grabbing a window
nl: Neem de vensterranden mee bij het maken van een venster-screenshot

en: Caribic
nl: Caribische eilanden

en: Cdrom
nl: CD-ROM

en: Change
nl: Verander

en: Character Picker
nl: Karakterkiezer

en: Character Picker Settings
nl: Karakterkiezer instellingen

en: Character picker
nl: Karakter kiesmap

en: Charcoal by what factor?
nl: Houtskool Effect met welke factor?

en: Check every:
nl: Controleren elke:

en: Choose a file to tail
nl: Kies een bestand voor 'tail':

en: Choose a log file
nl: Kies een log bestand

en: Clear
nl: Schoonmaken

en: Clear Sky
nl: Heldere lucht

en: Clipboard Applet
nl: Plakbord Applet

en: Clock
nl: Klok

en: Clock Settings
nl: Klokinstellingen

en: Clock Theme
nl: Klok-thema

en: Clock and Mail Notify Applet
nl: Klok en e-mail meldingsapplet

en: Clock and Mailcheck
nl: Klok en e-mailbericht

en: Clock color
nl: Klokkleuren

en: ClockMail Settings
nl: Klokmail eigenschappen

en: Codepage
nl: Codepagina

en: Colors
nl: Kleuren

en: Command
nl: Commando

en: Command history
nl: Opdrachthistorie

en: Command line background:
nl: Achtergrond opdrachtregel:

en: Command line foreground:
nl: Voorgrond opdrachtregel:

en: Command line height:
nl: Hoogte opdrachtregel:

en: Compressed Quality (JPEG/MIFF/PNG mode) High: good quality/large file
nl: Compressiefactor (JPEG/MIFF/PNG mode) Hoog: goede kwaliteit/groot bestand

en: Conditions:
nl: Omstandigheden:

en: Configure Browser
nl: Configureer Browser

en: Confirm connection
nl: Bevestig verbinding

en: Connect command:
nl: Opdracht voor maken verbinding:

en: Connect points in scope
nl: Verbind punten in de scope

en: Connected
nl: Verbonden

en: Connected streams:
nl: Gekoppelde geluidsstromen:

en: Connecting
nl: Aan het verbinden

en: Connection status
nl: Verbindinds status

en: Continent/City
nl: Werelddeel/Stad

en: Copyright (C) 1998-1999
nl: Copyright (C) 1999-2001

en: Copyright (c)1999 by S. Papadimitriou
nl: Copyright (C)1999 by S. Papadimitriou

en: Core Dump Module
nl: 'Core Dump' Module

en: Core dump catcher
nl: Core dump vanger

en: Core dump information (Tick-a-Stat)
nl: 'Core dump' informatie (Tick-a-Stat)

en: Core dump module (Tick-A-Stat)
nl: 'Core dump' module (Tick-A-Stat)

en: Could not allocate space for graph values
nl: Er is geen ruimte voor grafieken

en: Could not dup() APM file descriptor: %s
nl: APM bestandsbeschrijving kon niet ge'dup()'t worden: %s

en: Couldn't open mixer device %s
nl: Kon mixer-apparaat %s niet openen

en: Country
nl: Land

en: Create Charcoal Effect
nl: Maak Houtskool Effect

en: Create Painted Effect
nl: Maak Geschilderd Effect

en: Create frame around image
nl: Maak een rand om de afbeelding

en: Create monochrome image
nl: Maak de afbeelding in grijstinten

en: Create sticky notes on your screen.
nl: Maak 'plakkende' notities op je scherm

en: Create thumbnail of image too
nl: Maak ook een voorbeeld van het plaatje

en: Creating user directory: %s
nl: Gebruikersdirectory aanmaken: %s

en: Current conditions
nl: Huidige omstandigheden:

en: Custom
nl: Aangepast

en: Custom icon for mounted:
nl: Aangepast icoon voor gemount:

en: Custom icon for not mounted:
nl: Aangepast icoon voor niet gemount:

en: Default Height
nl: Standaard Hoogte

en: Default List
nl: Standaard lijst

en: Default Properties...
nl: Standaardeigenschappen...

en: Default Width
nl: Standaard Breedte

en: Default character list:
nl: Normale karakterlijst:

en: Delay (seconds) before taking shot (only for entire desktop shots)
nl: Vertraging (seconden) voor het maken van een screenshot van een volledig scherm

en: Delay between articles (10 = 1 sec):
nl: Vertraging tussen berichten (10 = 1 sec.):

en: Delay when wrapping text:
nl: Vertraging bij het 'wrappen' van tekst:

en: Delete
nl: Verwijder

en: Delete Note
nl: Verwijder Notitie

en: Delete launcher
nl: Verwijder Starter

en: Despeckle Image (reduce spots)
nl: Ontspikkel afbeelding (vermindert vlekjes)

en: Detailed Forecast
nl: Gedetailleerde voorspelling

en: Detailed forecast not available for this location.
    Please try the state forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
nl: Precieze voorspelling niet beschikbaar voor deze locatie.
    Probeer de voorspelling voor de staat; de IWIN voorspellingen zijn
    alleen beschikbaar voor Amerikaanse steden.

en: Device:
nl: Apparaat:

en: Dew point:
nl: Dauwpunt:

en: Digits number
nl: Cijfers nummer

en: Directory to save images in:
nl: Directory voor het opslaan van de plaatjes:

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Disconnect command:
nl: Opdracht voor verbreken verbinding:

en: Disk Usage
nl: Schijfgebruik

en: Disk Usage Applet
nl: Schijfgebruik applet

en: Disk usage meter
nl: Schijfgebruik meter

en: Diskusage Settings
nl: Schijfgebruik instellingen

en: Display
nl: Afbeelden

en: Display "Clear" button
nl: "Clear" knop weergeven

en: Display "launch new window" option
nl: Optie "Nieuw venster openen" weergeven

en: Display GO Button
nl: GO-knop weergeven

en: Display Spurious Options (I got carried away)
nl: Aanwakkerende Opties Tonen

en: Display arrows instead of -/+
nl: Laat pijltjes zien inplaats van -/+

en: Display only symbols and price
nl: Laat alleen symbolen en prijzen zien

en: Display time in 12 hour format (AM/PM)
nl: Tijdweergave in 12 uur formaat (AM/PM)

en: Display time relative to GMT (Greenwich Mean Time):
nl: Tijdweergave ten opzichte van GMT (Greenwich Mean Time):

en: Displays new mail and time
nl: Klok en bericht bij nieuwe e-mail

en: Displays the time in binary representation
nl: Geeft de tijd binair weer

en: Do you want to connect?
nl: Wilt u verbinding maken?

en: Don't know how to make a launcher out of: '%s'
nl: Een starter maken van '%s' lukt me niet

en: Down
nl: Omlaag

en: Drifting drizzle
nl: Drijvende motregen

en: Drifting dust
nl: Drijvend stof

en: Drifting dust whirls
nl: Drijvende stofwolken

en: Drifting duststorm
nl: Drijvende stofstorm

en: Drifting fog
nl: Drijvende nevel

en: Drifting funnel cloud
nl: Drijvende wervelstorm

en: Drifting hail
nl: Drijvende hagel

en: Drifting haze
nl: Drijvende nevel

en: Drifting ice crystals
nl: Drijvende ijskristallen

en: Drifting ice pellets
nl: Drijvende hagel

en: Drifting mist
nl: Drijvende mist

en: Drifting precipitation
nl: Drijvende steilte

en: Drifting rain
nl: Drijvende regen

en: Drifting sand
nl: Drijvende zandbuien

en: Drifting sandstorm
nl: Drijvende zandstorm

en: Drifting small hail
nl: Beetje drijvende hagel

en: Drifting smoke
nl: Drijvende rook

en: Drifting snow
nl: Drijvende sneeuw

en: Drifting snow grains
nl: Drijvende hagelbuien

en: Drifting sprays
nl: Drijvende buien

en: Drifting squall
nl: Drijvende squall

en: Drifting tornado
nl: Drijvende tornado

en: Drifting volcanic ash
nl: Drijvende vulcanische as

en: Drive Mount
nl: Schijfkoppel Applet

en: Drive Mount Applet
nl: Schijfkoppel applet

en: Drive Mount Applet Properties
nl: Drive Mount Applet Instellingen

en: Drivemount command failed.
    "
nl: Aanmeld opdracht mislukt.
    "

en: Drizzle
nl: Motregen

en: Drizzle in the vicinity
nl: Motregen in de nabijheid

en: Dust
nl: Stof

en: Dust in the vicinity
nl: Stof in de nabijheid

en: Dust whirls
nl: Stofwolken

en: Dust whirls in the vicinity
nl: Stofwolken in de nabijheid

en: Duststorm
nl: Stofstorm

en: Duststorm in the vicinity
nl: Stofstorm in de nabijheid

en: Dutch
nl: Nederlands

en: ESD host to monitor:
nl: ESD host om te bekijken:

en: ESounD Persistent Volume Daemon version %s
nl: ESounD persistente Volumeregelaar versie %s

en: East
nl: Oost

en: East - NorthEast
nl: Oost - Noordoost

en: East - Southeast
nl: Oost - Zuidoost

en: Edit
nl: Wijzigen

en: Edit keymap
nl: Wijzig keymap

en: Eject on unmount
nl: Eject bij unmounten

en: Emboss image
nl: Afbeelding inbedden

en: Enable Full-Charge Notification
nl: Batterij-vol melding aanzetten

en: Enable Low Battery Warning
nl: Bijna-leeg melding aanzetten

en: Enable detailed forecast
nl: Gedetailleerde voorspelling

en: Enable history based autocompletion
nl: Geschiedenis gebaseerd auto-aanvullen gebruiken

en: Enable logging of events
nl: Loggen van gebeurtenissen inschakelen

en: Enable radar map
nl: Radarkaart

en: Enable scroll buttons
nl: Zet schuif knoppen aan

en: Enable this module
nl: Deze module inschakelen

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: English
nl: Engels

en: Enhance image (reduce noise)
nl: Verhelder afbeelding (verminder ruis)

en: Enter symbols delimited with "+" in the box below.
nl: Vul symbolen met "+" ertussen in het onderstaande invulvenster in.

en: Equalize image (Perform histogram equalization)
nl: Egaliseer afbeelding (Voer een histogram egalisatie uit)

en: Error querying battery charge.
    
    Make sure that your kernel was built with APM support.
nl: Fout bij opvragen batterijstatus. 
    
    Let erop dat uw kernel ondersteuning heeft voor APM.

en: Event Log
nl: Gebeurtenis Logboek

en: Event log...
nl: Gebeurtenissen logboek...

en: Failed to get IWIN forecast data.
nl: IWIN voorspellingsgegevens ophalen mislukt.

en: Failed to get METAR data.
nl: METAR gegevens ophalen mislukt.

en: Failed to get Met Office forecast data.
nl: Met Office weer voorspellings gegevens  ophalen mislukt.

en: Failed to get radar map image.
nl: Ophalen van radarkaart mislukt.

en: Few clouds
nl: Enkele wolken

en: Few ice crystals
nl: Lichte ijskristallen

en: Few ice pellets
nl: Lichte hagel

en: Fifteen
nl: Vijftien

en: Fifteen cells game
nl: Vijftien cellen schuifspelletje

en: Fifteen sliding pieces
nl: Vijftien schuivende stukken

en: File '%s' does not exist
nl: Bestand '%s' bestaat niet

en: File System Changed!
nl: Bestandssysteem veranderd!

en: File Systems
nl: Bestandssystemen

en: File Tail Module
nl: Tail Bestand Module

en: File tail for
nl: Tail bestand

en: File tail information (Tick-a-Stat)
nl: Bestands 'tail' informatie (Tick-a-Stat)

en: File tail view file (Tick-a-Stat)
nl: 'tail -f' een bestand (Tick-a-Stat)

en: File tailer
nl: Bestanden tailer

en: Files, Apps
nl: Bestanden, Programma's

en: Filetype is determined from filename suffix.
    Default filetype (if no extension or unrecognised extension) is miff.
    Recognised suffixes are:
    jpg, jpeg, bmp, cgm, cmyk, dib, eps, fig, fpx, gif, ico, map, miff, pcx,
    pict, pix, png, pnm, ppm, psd, rgb, rgba, rla, rle, tiff, tga, xbm, xpm,
    and several obscure ones. Try your luck with something interesting!
    Eg .html for a client-side image map. You'll get a .gif, .html, and a .shtml
    
    Recommendations:
    Small file, pretty good quality:   jpg, 75% quality
    Slightly larger file but lossless: png, as much compression as you like.
    - compressing pngs takes longer at higher ratios, but is still lossless
nl: Bestandsformaat wordt herkend van de extensie van het bestand.
    Standaard formaat (indien geen extensie) is miff.
    Herkende extensies zijn:
    jpg, jpeg, bpm, cgm, cmyk, dib, eps, fig, fpx, gif, ico, map, miff, pcx,
    pict, pix, png, pnm, ppm, psd, rgb, rgba, rla, rle, tiff, tga, xbm, xpm,
    en nog een paar minder bekende. Probeer maar gewoon!
    Bv: .html voor een client-side image map. Dan krijg je een .gif, .html, en een
    .shtml
    
    Aanbevelingen:
    Klein bestand, goeie kwaliteit:   jpg, 75%
    Iets groter, maar zonder verlies: png, compressie doet er niet toe
    - comprimeren van png's duurt langer, maar lijdt niet tot 
    kwaliteitsverlies.

en: Find Edges in Image
nl: Zoek Randen in Afbeelding

en: Find edges by what factor?
nl: Randen Zoeken met welke factor?

en: Flag
nl: Vlag

en: Flag
    Pixmap
nl: Vlag
    Plaatje

en: Flag and Label
nl: Vlag en Label

en: Floppy
nl: Diskette

en: Fog
nl: Nevel

en: Fog in the vicinity
nl: Nevel in de nabijheid

en: Fog with wind
nl: Nevel met wind

en: Follow panel size
nl: Volg paneelgrootte

en: Font:
nl: Lettertype:

en: Fonts
nl: Lettertypen

en: Forecast
nl: Voorspelling

en: Foreground
nl: Voorgrond

en: Format
nl: Formaat

en: Frame Width (pixels)
nl: Rand Breedte (pixels)

en: France
nl: Frankrijk

en: Free
nl: Vrij

en: Free Diskspace:
nl: Beschikbare schijfruimte:

en: Freezing drizzle
nl: Vriezende motregen

en: Freezing duststorm
nl: Vriezende stofstorm

en: Freezing fog
nl: Vriezende nevel

en: Freezing hail
nl: Vriezende hagel

en: Freezing haze
nl: Vriezende nevel

en: Freezing ice crystals
nl: Vriezende ijskristallen

en: Freezing ice pellets
nl: Vriezende hagel

en: Freezing mist
nl: Vriezende mist

en: Freezing precipitation
nl: Vriezende steilte

en: Freezing rain
nl: Vriezende regen

en: Freezing sandstorm
nl: Vriezende zandstorm

en: Freezing small hail
nl: Beetje vriezende hagel

en: Freezing snow
nl: Vriezende sneeuw

en: Freezing snow grains
nl: Vriezende hagelbuien

en: Freezing sprays
nl: Vriezende buien

en: Freezing squall
nl: Vriezende squall

en: Freezing tornado
nl: Vriezende tornado

en: Freezing volcanic ash
nl: Vriezende vulcanische as

en: French
nl: Frans

en: Funnel cloud
nl: Wervelstorm

en: Funnel cloud in the vicinity
nl: Wervelstorm in de nabijheid

en: Funnel cloud w/ wind
nl: Wervelstorm met wind

en: GKB Home Page (http://projects.gnome.hu/gkb)
nl: GKB Web Pagina (http://projects.gnome.hu/gkb)

en: GKB Keyboard Switcher
nl: GNOME Toetsenbordwisselaar

en: GKB Properties
nl: GKB Eigenschappen...

en: GKB, the Gnome Keyboard Layout Switcher Applet
nl: GKB, Het GNOME Toetsenbord wisselaar Appletje

en: GNOME Stock Ticker
nl: GNOME AandelenTicker

en: GNOME Stock Ticker Panel Applet
nl: GNOME AandelenTicker Appletje

en: GNOME Weather
nl: GNOME Weerbericht

en: GNOME Weather Properties
nl: Gnome Weerbericht Eigenschappen

en: GNOME weather monitor applet
nl: GNOME Weerbericht

en: GNOME weather monitor applet.
    Web: http://gweather.dhs.org/
nl: GNOME Weer monitor applet.
    Web: http://gweather.dhs.org/

en: GNotes Settings
nl: GNotes instellingen

en: Game of Life
nl: The Game of Life

en: Gamma value
nl: Gamma waarde

en: General
nl: Algemeen

en: Georgia
nl: Georgië

en: Georgian
nl: Georgisch

en: German
nl: Duits

en: Germany
nl: Duitsland

en: Give audio feedback using the keyboard bell
nl: Geluiden via de PC speaker

en: Gnome Panel applet for selecting strange characters that are not on my keyboard. Released under GNU General Public Licence.
nl: Gnome Paneel applet voor het kiezen van vreemde lettertekens die niet op het toetsenbord zitten. Uitgegeven onder de GNU General Public Licence.

en: Gnome Stock Ticker Properties
nl: Gnome Stock Ticker Eigenschappen

en: Gnome panel applet for copying and retrieving selections with a history list. Released under GNU General Public Licence.
nl: Gnome Paneel Applet voor kopieren en plakken van selecties met geschiedenis
    lijst. Uitgebracht onder de GNU General Public License.

en: Grab a shot of a specific window or area
nl: Maak een shot van een specifiek venster of gebied

en: Grab a shot of your entire desktop
nl: Maak een shot van uw gehele scherm

en: Grab hotkey
nl: Verkrijg sneltoets

en: Graph
nl: Grafiek

en: Graph Battery Low Color:
nl: Grafiekkleur batterij-bijna-leeg

en: Graph Direction:
nl: Grafiekrichting

en: Graph Tick Color:
nl: Grafiek 'Tick' kleur

en: Great Britain
nl: England

en: Hail
nl: Hagel

en: Hail in the vicinity
nl: Hagel in de nabijheid

en: Hail showers
nl: Hagelbuien

en: Hailstorm
nl: Hagelstorm

en: Hard Disk
nl: Harde schijf

en: Haze
nl: Nevel

en: Haze in the vicinity
nl: Nevel in de nabijheid

en: Haze with wind
nl: Winderige nevel

en: Heavy drizzle
nl: Zware motregen

en: Heavy dust
nl: Zware stof

en: Heavy dust whirls
nl: Dichte stofwolken

en: Heavy duststorm
nl: Zware stofstorm

en: Heavy hail
nl: Zware hagel

en: Heavy ice crystals
nl: Zware ijskristallen

en: Heavy ice pellets
nl: Zware hagel

en: Heavy precipitation
nl: Zware steilte

en: Heavy rain
nl: Zware regen

en: Heavy sand
nl: Zware zandbuien

en: Heavy sandstorm
nl: Zware zandstorm

en: Heavy small hail
nl: Beetje zware hagel

en: Heavy snow
nl: Zware sneeuw

en: Heavy snow grains
nl: Zware hagel

en: Heavy sprays
nl: Zware buien

en: Heavy squall
nl: Zware squall

en: Height:
nl: Hoogte:

en: Help
nl: Hulp

en: Hide Note
nl: Verberg Notitie

en: Hide Notes
nl: Notities Verbergen

en: History
nl: Historie

en: Hotkey for switching between layouts
nl: Sneltoets voor veranderen van layouts

en: Hour needle color
nl: Kleur urenwijzer

en: Humidity:
nl: Vochtigheid:

en: Hungarian
nl: Hongaars

en: Hungary
nl: Hongarije

en: Ice crystal storm
nl: Ijskristal-storm

en: Ice crystals
nl: Ijskristallen

en: Ice crystals in the vicinity
nl: Ijskristallen in de nabijheid

en: Ice pellet storm
nl: Hagelstorm

en: Ice pellets
nl: Hagel

en: Ice pellets in the vicinity
nl: Hagel in de nabijheid

en: Icon:
nl: Pictogram:

en: Id
nl: ldI

en: Idle
nl: Ongebruikt

en: Image filename:
nl: Bestandsnaam van plaatje:

en: Implode Image
nl: Afbeelding imploderen

en: Implode by what factor?
nl: Imploderen met welke factor?

en: Info and status ticker
nl: Info en status ticker

en: Inigo Serna <inigo@gaztelan.bi.ehu.es>
nl: Iñigo Serna <inigo@gaztelan.bi.ehu.es>

en: Internal error: invalid mode in battery_set_mode
nl: Interne fout: ongeldige modus in battery_set_mode

en: Invalid
nl: Niet Geldig

en: Invalid location chosen!
    Properties remain unchanged.
nl: Ongeldige locatie gekozen!
    Er wordt niets veranderd.

en: Invert colours in image
nl: Inverteer de kleuren

en: JBC Binary Clock
nl: JBC Binaire klok

en: Jon's Binary Clock
nl: Jon's Binaire Clock

en: Just another clock
nl: Gewoon een klok

en: Justin Maurer <justin@helixcode.com>
nl: Justin Maurer <justin@helixcode.org>

en: Keymaps
nl: Toetsen mappen

en: Language
nl: Taal

en: Launch new window
nl: Open nieuw venster

en: Launcher Properties
nl: Starter Eigenschappen...

en: Launcher properties...
nl: Starter Eigenschappen...

en: Left to Right
nl: Van links naar rechts

en: Length
nl: Lengte

en: Light drizzle
nl: Lichte motregen

en: Light dust
nl: Lichte stof

en: Light dust whirls
nl: Lichte stofwolken

en: Light duststorm
nl: Lichte stofstorm

en: Light fog
nl: Lichte nevel

en: Light funnel cloud
nl: Lichte wervelstorm

en: Light hail
nl: Lichte hagel

en: Light haze
nl: Lichte nevel

en: Light mist
nl: Lichte mist

en: Light precipitation
nl: Lichte steilte

en: Light rain
nl: Lichte regen

en: Light sand
nl: Lichte zandbuien

en: Light snow
nl: Lichte sneeuw

en: Light snow grains
nl: Lichte hagel

en: Light sprays
nl: Lichte buien

en: Light squall
nl: Lichte squall

en: Light standstorm
nl: Lichte zandstorm

en: Line (s):
nl: Regel (s):

en: Line delay
nl: Lijn vertraging

en: Load Average
nl: Belasting gemiddelde

en: Load Average Applet
nl: Belasting Gemiddelde Applet

en: Load Average Module
nl: Belasting Gemiddelde Module

en: Load Average information (Tick-a-Stat)
nl: Belasting gemiddelde informatie (Tick-a-Stat)

en: Load Graph
nl: Belastingsgrafiek

en: Load average is at a critical point, help me!
nl: Belasting gemiddelde is op een kritiek punt, help me!

en: Load average monitor
nl: Belasting gemiddelde monitor

en: Load average over 1 minute
nl: Belasting Gemiddelde gezien over 1 minuut

en: Load average over 15 minutes
nl: Belasting Gemiddelde gezien over 15 minuten

en: Load average over 5 minutes
nl: Belasting Gemiddelde gezien over 5 minuten

en: Load average threshhold:
nl: Belasting Gemiddelde Drempelwaarde

en: Loading headlines...
nl: Koppen worden geladen...

en: Location
nl: Locatie

en: Location vector needs to be 4 elements long
nl: Lokatie vector moet 4 elementen lang zijn

en: Location:
nl: Plaats:

en: Log path:
nl: Log pad:

en: Low Battery Color:
nl: Kleur batterij-bijna-leeg

en: Low Charge Threshold:
nl: Drempelwaarde

en: Lower Note
nl: Notitie Omlaag

en: Lower Notes
nl: Notities Omlaag

en: Macros
nl: Macro's

en: Mail
nl: E-mail

en: Mail file:
nl: E-mail bestand:

en: Main Volume and Mute
nl: Hoofdvolume en Stilte

en: Manager...
nl: Beheer...

en: MemLoad
nl: Geheugenbelasting

en: Memory Load
nl: Geheugenbelasting

en: Memory Load Applet
nl: Geheugenbelasting Applet

en: Memory Load Meter
nl: Geheugen belastingmeter

en: Mini-Commander Properties
nl: Mini-Commander Eigenschappen

en: Minimum number of cells: (for autosize)
nl: Minimum aantal vakjes: (voor auto-grootte)

en: Minute needle color
nl: Kleur minutenwijzer

en: Mirror image horizontally
nl: Spiegel afbeelding horizontaal

en: Mirror image vertically
nl: Spiegel afbeelding verticaal

en: Miscellaneous
nl: Diversen

en: Mist in the vicinity
nl: Mist in de nabijheid

en: Mist with wind
nl: Mist met wind

en: Mixer device %s has neither volume nor PCM channels.
nl: Mixeraparaat %s heeft geen volume noch PCM kanaal.

en: Modem Lights
nl: Modemlichtjes

en: Modem Lights Applet
nl: Modemlichtjes Applet

en: Modem Lights Settings
nl: Modemlichtjes Instellingen

en: Modem lock file:
nl: Modem lock bestand:

en: Modem options
nl: Modem opties

en: Moderate drizzle
nl: Matige motregen

en: Moderate dust
nl: Matige stof

en: Moderate dust whirls
nl: Matige stofwolken

en: Moderate duststorm
nl: Matige stofstorm

en: Moderate fog
nl: Matige nevel

en: Moderate funnel cloud
nl: Matige wervelstorm

en: Moderate hail
nl: Matige hagel

en: Moderate haze
nl: Matige nevel

en: Moderate ice crystals
nl: Matige ijskristallen

en: Moderate ice pellets
nl: Matige hagel

en: Moderate mist
nl: Matige mist

en: Moderate precipitation
nl: Matige steilte

en: Moderate rain
nl: Matige regen

en: Moderate sand
nl: Matige zandbuien

en: Moderate sandstorm
nl: Matige zandstorm

en: Moderate small hail
nl: Beetje matige hagel

en: Moderate smoke
nl: Matige rook

en: Moderate snow
nl: Matige regen

en: Moderate snow grains
nl: Matige hagel

en: Moderate sprays
nl: Matige buien

en: Moderate squall
nl: Matige squall

en: Moderate tornado
nl: Lichte tornado

en: Moderate volcanic ash
nl: Matige vulcanische as

en: Monitor sound input (only use if sound card is FULL DUPLEX)
nl: Beheer geluid invoer (gebruik alleen als geluidskaard FULL DUPLEX is)

en: Mount and unmount drives
nl: Schijven aan of afkoppelen

en: Mount point:
nl: Mount punt:

en: Mouse movements counter
nl: Muis bewegingsteller

en: My Title
nl: Mijn titel

en: Name
nl: Naam

en: Net Load
nl: Netwerkbelasting

en: NetLoad
nl: Netwerkbelasting

en: Network
nl: Netwerk

en: Network Activity Meter
nl: Netwerkactiviteit meter

en: Network Load
nl: Netwerk belasting

en: Network Load Applet
nl: Netwerk belasting Applet

en: New Symbol:
nl: Nieuw Symbool:

en: New Window Option:
nl: Nieuw venster optie:

en: New Zealand
nl: Nieuw Zeeland

en: News and Information Module
nl: Nieuws en Informatie Module

en: News and information ticker
nl: Nieuws en Informatie ticker

en: Nice
nl: 'nice'

en: No New Window Option:
nl: Geen nieuw venster optie:

en: No articles
nl: Geen berichten.

en: No data available or properties not set
nl: Eigenschappen of informatie niet beschikbaar

en: No title
nl: Geen titel

en: No url
nl: Geen url

en: None (default)
nl: Geen (standaard)

en: Normal
nl: Normaal

en: Normalize image (Span full range of color values to enhance contrast)
nl: Normalizeer afbeelding (Contrast verhogend)

en: North
nl: Noord

en: North - NorthEast
nl: Noord - Noordoost

en: North - Northwest
nl: Noord - Noordwest

en: Northeast
nl: Noordoost

en: Northwest
nl: Noordwest

en: Norway
nl: Noorwegen

en: Norwegian
nl: Noors

en: Not connected
nl: Niet verbonden

en: Number of columns of buttons:
nl: Aantal knoppenkolommen

en: Number of messages to consider mailbox full:
nl: Aantal berichten voor een volle postbus:

en: Number of rows of buttons:
nl: Aantal knoppenrijen

en: Odometer setting
nl: Odometer Instellingen

en: Options
nl: Opties

en: Other
nl: Anders

en: Outline
nl: Omranding

en: Overcast
nl: Voorspelling

en: Paint what radius around each pixel?
nl: Straal schilderen rond elke pixel?

en: Partial drizzle
nl: Af en toe motregen

en: Partial dust
nl: Af en toe stof

en: Partial dust whirls
nl: Af en toe stofwolken

en: Partial duststorm
nl: Af en toe stofstormen

en: Partial fog
nl: Af en toe nevel

en: Partial funnel clouds
nl: Af en toe wervelstormen

en: Partial hail
nl: Gedeeltelijke hagel

en: Partial haze
nl: Gedeeltelijke nevel

en: Partial ice crystals
nl: Af en toe ijskristallen

en: Partial ice pellets
nl: Gedeeltelijke hagel

en: Partial mist
nl: Af en toe mist

en: Partial precipitation
nl: Af en toe steilte

en: Partial rainfall
nl: Af en toe regen

en: Partial sand
nl: Af en toe zandbuien

en: Partial sandstorm
nl: Af en toe zandstorm

en: Partial small hail
nl: Gedeeltelijk beetje hagel

en: Partial smoke
nl: Af en toe rook

en: Partial snow grains
nl: Gedeeltelijke hagel

en: Partial snowfall
nl: Gedeeltelijke sneeuwbuien

en: Partial sprays
nl: Af en toe buien

en: Partial squall
nl: Af en toe squall

en: Partial tornado
nl: Lichte tornado

en: Partial volcanic ash
nl: Af en toe vulcanische as

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Patches of drizzle
nl: Af en toe motregen

en: Patches of dust
nl: Af en toe stof

en: Patches of dust whirls
nl: Af en toe stofwolken

en: Patches of fog
nl: Af en toe nevel

en: Patches of funnel clouds
nl: Af en toe wervelstormen

en: Patches of hail
nl: Af en toe hagel

en: Patches of haze
nl: Af en toe nevel

en: Patches of ice crystals
nl: Af en toe ijskristallen

en: Patches of ice pellets
nl: Af en toe hagel

en: Patches of mist
nl: Af en toe mist

en: Patches of precipitation
nl: Af en toe steilte

en: Patches of rain
nl: Af en toe regen

en: Patches of sand
nl: Af en toe zandbuien

en: Patches of small hail
nl: Af en toe beetje hagel

en: Patches of smoke
nl: Af en toe rook

en: Patches of snow
nl: Af en toe sneeuw

en: Patches of snow grains
nl: Af en toe hagel

en: Patches of sprays
nl: Af en toe buien

en: Patches of volcanic ash
nl: Af en toe vulcanische as

en: Path to monitor:
nl: Pad om te bekijken:

en: Path to tail:
nl: Pad naar 'tail':

en: Peak indicator
nl: Piek indicatie

en: Peak indicator falloff speed
nl: Piek indicatie uitval snelheid

en: Place Esound in standby
nl: Zet ESound in standby

en: Poland
nl: Polen

en: Polish
nl: Pools

en: Portuguese
nl: Portugees

en: Post Processing
nl: Nabewerking

en: Precipitation in the vicinity
nl: Steilte in de nabijheid

en: Prefix to attach to thumbnail filename:
nl: Voorvoegsel voor bestandsnamen voorbeelden

en: Press a key...
nl: Druk op een toets...

en: Pressure:
nl: Luchtdruk:

en: Properties...
nl: Eigenschappen...

en: Proxy Host:
nl: Proxy Adres:

en: Proxy Port:
nl: Proxy server:

en: Proxy URL is not of the form http://host:port/
    Properties remain unchanged.
nl: Proxu URL is niet in de vorm van http://server:poort/
    Er wordt niets veranderd.

en: Querying available channels of mixer device %s failed
nl: Kon geen kanaalinformatie opvragen van mixerapparaat %s

en: QuickLaunch
nl: SnelStarten

en: Radar map
nl: Radarkaart

en: Radius to around each pixel to spread?
nl: Straal pixels verspreiden?

en: Radius to swirl pixels around?)
nl: Straal om pixels te wervelen?)

en: Raging tornado
nl: Zware tornado

en: Rain
nl: Regen

en: Rain in the vicinity
nl: Regen in de nabijheid

en: Rain showers
nl: Regenbuien

en: Raise Note
nl: Notitie Omhoog

en: Raise Notes
nl: Notities Omhoog

en: Randomize
nl: Randomizeer

en: Rate
nl: Snelheid

en: Readout
nl: Waarde

en: Receive data
nl: Ontvang data

en: Refresh
nl: Ververs

en: Regex %.2d:
nl: Reg. Expressie %.2d:

en: Regions
nl: Gebieden

en: Released under the GNU general public license.
    
    CPU Load Meter Applet.
nl: Uitgebracht onder de GNU general public license.
    
    CPU Belasting Applet

en: Released under the GNU general public license.
    
    Load Average Meter Applet.
nl: Uitgebracht onder de GNU general public license.
    
    Belasting Gemiddelde Meter Applet.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Memory Load Applet.
nl: Uitgebracht onder de GNU general public license.
    
    Geheugen Belasting Applet.

en: Released under the GNU general public license.
    
    Network Load Meter Applet.
nl: UItgebracht volgens de GNU general public license.
    
    Netwerk Belasting Meter Applet

en: Released under the GNU general public license.
    
    Swap Load Meter Applet.
nl: Uitgebracht onder de GNU general public license.
    
    Swap Belasting Applet

en: Released under the GNU general public license.
    A modem status indicator and dialer.
    Lights in order from the top or left are Send data and Receive data.
nl: Uitgebracht onder de GNU general public license.
    Een modemstatus indicator en opbeller.
    De lichtjes boven of aan de zijkant betekenen data Ontvangen en data Versturen.

en: Released under the GNU general public license.
    Basic digital clock with date in a tooltip. Optional 12/24 time display. Mail blinking can be for any unread mail, or only briefly when new mail arrives.
nl: Uitgebracht onder de GNU general public license.
    Eenvoudige digitale klok met datum in een tooltip. 12/24 uurs weergave als optie. Knippert bij ongelezen post, of vertelt als er nieuwe post aankomt.

en: Released under the GNU general public license.
    Displays time in Binary Coded Decimal
    http://snoopy.net/~jon/jbc/.
nl: Uitgebracht onder de GNU general public license.
    Laat de tijd in Binaire codes zien
    http://snoopy.net/~jon/jbc/.

en: Released under the GNU general public license.
    Monitors the amount of space in use and available on your disk drives.
nl: Uitgebracht onder de GNU General Public License.
    Toont gebruikte en beschikbare ruimte
    op uw harde schijven en floppy's.

en: Released under the GNU general public license.
    Mounts and Unmounts drives.
nl: Uitgebracht onder de GNU General Public License.
    Koppel en ontkoppel schijven..

en: Remove
nl: Verwijder

en: Remove Selected
nl: Verwijder Geselecteerde

en: Reset
nl: Wissen

en: Resume Esound
nl: ESound hervatten

en: Retrieval failed
nl: Ophalen mislukt

en: Right to Left
nl: Van rechts naar links

en: Rotate image clockwise by how many degrees?
nl: Roteer afbeelding met de klok mee met hoeveel graden?

en: Run Audio Mixer...
nl: Start de Audio Mixer...

en: Run CD Player...
nl: Start de CD Speler...

en: Run gtop...
nl: Gtop starten...

en: Russia
nl: Rusland

en: Russian
nl: Russisch

en: Sam Lloyd's all-time favorite game, now for your delight in the Gnome Panel. Guaranteed to be a productivity buster.
nl: Sam Lloyd's all-time favoriete spel, nu voor uw plezier in het Gnome Paneel. Gegarandeerde productiviteitsverminderaar.

en: Sand
nl: Zanbuien

en: Sand in the vicinity
nl: Zandbuien in de nabijheid

en: Sandstorm
nl: Zandstorm

en: Sandstorm in the vicinity
nl: Zandstorm in de nabijheid

en: Scale size to panel
nl: Pas grootte aan aan panel

en: Scattered clouds
nl: Licht bewolkt

en: Scope (scale 1:X, where X = ? )
nl: Scope (schaal: 1:X, met X = ? )

en: Scramble pieces
nl: Schudden

en: Screen Shooter is a screenshot grabber
nl: Screenshooter maakt foto's van je bureaublad

en: Screen refresh (frames per second)
nl: Scherm verversing (frames per seconde)

en: Screen-Shooter Settings
nl: Screen-Shooter Instellingen

en: Script or program to launch:
nl: Script/programma om te starten:

en: Script/program will be launched after image creation with the image filenames
    specified on the commandline as follows:
    {Script_Name} {Image_Filename} {Thumbnail_filename_if_specified}
    Hint: I use a script to update my website screenshot page.
    An example script should've been included in the tarball, or at my website.
nl: Script/programma wordt gestart, nadat de afbeelding is gemaakt, met de bestandsnamen van de afbeeldingen
    gespecificeerd op de commandoregel, als volgt:
    {Script_Naam} {Afbeelding_bestandsnaam} {Voorbeeld_bestandsnaam_indien_gegeven}
    Tip: Ik gebruik een script om mijn screenshots pagina op mijn website te updaten.
    Een voorbeeld script zou bij de distributie moeten zitten.

en: Scroll left to right
nl: Schuif van links naar rechts

en: Scroll speed between lines (Smooth scroll):
nl: Scrollsnelheid tussen regels (gelijkmatig scrollen):

en: Scrolling
nl: Aan het scrollen

en: Second needle color
nl: Kleur secondenwijzer

en: Seconds
nl: Seconden

en: Select Font
nl: Selecteer Lettertype

en: Select icon for mounted
nl: Selecteer icoon voor gemount

en: Select icon for unmounted
nl: Selecteer icoon voor niet gemount

en: Select layout
nl: Selecteer layout

en: Send data
nl: Verzend data

en: Server information:
nl: Serverinformatie:

en: Set options as default
nl: Set opties op standaard

en: Shallow drizzle
nl: Milde motregen

en: Shallow dust whirls
nl: Lichte stofwolken

en: Shallow duststorm
nl: Lichte stofstorm

en: Shallow fog
nl: Lichte nevel

en: Shallow funnel cloud
nl: Lichte wervelstorm

en: Shallow hail
nl: Af en toe hagel

en: Shallow haze
nl: Lichte nevel

en: Shallow ice pellets
nl: Af en toe hagel

en: Shallow mist
nl: Lichte mist

en: Shallow precipitation
nl: Lichte steilte

en: Shallow rain
nl: Af en toe regen

en: Shallow sandstorm
nl: Lichte zandstorm

en: Shallow small hail
nl: Af en toe beetje hagel

en: Shallow smoke
nl: Lichte rook

en: Shallow snow
nl: Af en toe sneeuw

en: Shallow snow grains
nl: Af en toe hagel

en: Shallow sprays
nl: Lichte buien

en: Shallow volcanic ash
nl: Lichte vulcanische as

en: Shared
nl: Gedeeld

en: Sharpen Image by what factor?
nl: Factor voor het verscherpen?

en: Show Notes
nl: Toon Notities

en: Show backtrace dialog on new core files
nl: Backtrace dialoog tonen voor nieuwe core bestanden

en: Show connect time and throughput
nl: Toon verbindingstijd en doorvoer

en: Show date
nl: Toon datum

en: Show expanded filename
nl: Toon lange bestandsnaam

en: Show frame
nl: Toon kader

en: Show handle
nl: Toon handle

en: Show last news from slashdot.org
nl: Laat laatste nieuws zien van slashdot.org

en: Show modem status
nl: Toon modemstatus

en: Show pop up dialog for new lines.
nl: Toon dialoogvenster bij nieuwe regels.

en: Show pop-up dialog for this event
nl: Dialoogvenster tonen voor deze gebeurtenis

en: Show seconds needle
nl: Toon secondenwijzer

en: Show time
nl: Toon tijd

en: Show:
nl: Toon:

en: Showers
nl: Regenbuien

en: Showers of ice crystals
nl: Ijskristal-buien

en: Showers of ice pellets
nl: Hagelbuien

en: Showers of small hail
nl: Kleine hagelbuien

en: Showers of volcanic ash
nl: Buien vulcanische as

en: Showers, type unknown
nl: Buien, onbekend type

en: Shows Cursor Position
nl: Geeft cursorpositie weer

en: Since you are root, would you like to set the system's default timezone?
nl: U bent 'root'. Wilt u de standaard tijdzone voor het systeem zetten?

en: Size
nl: Afmetingen

en: Size of URL history:
nl: Grootte van URL geschiedenis:

en: Size of button: (pixels)
nl: Grootte van knop: (pixels)

en: Size:
nl: Afmetingen:

en: Sky:
nl: Lucht:

en: SlashApp Article List
nl: Slashapp berichtenlijst

en: Slovak
nl: Slowaaks

en: Slovak Republic
nl: Slowakije

en: Slovenia
nl: slovenië

en: Slovenian
nl: Sloveens

en: Small Launchers
nl: Kleine startknopjes

en: Small hail
nl: Beetje hagel

en: Small hail in the vicinity
nl: Beetje hagel in de nabijheid

en: Small hailstorm
nl: Kleine hagelstorm

en: Smoke
nl: Rook

en: Smoke in the vicinity
nl: Rook in de nabijheid

en: Smoke w/ thunders
nl: Rook met donder

en: Smoke with wind
nl: Rook met wind

en: Smooth scroll
nl: Gelijkmatig scrollen

en: Smooth type
nl: Gelijkmatig typen

en: Snow
nl: Sneeuw

en: Snow grain showers
nl: Hagelbuien

en: Snow grains
nl: Hagel

en: Snow grains in the vicinity
nl: Hagel in de nabijheid

en: Snow in the vicinity
nl: Sneeuw in de nabijheid

en: Snow showers
nl: Sneeuwbuien

en: Snowstorm
nl: Sneeuwstorm

en: Solarise Image
nl: Solarise Afbeelding

en: Sound Monitor
nl: Geluidsbeheer

en: Sound Monitor - Manager
nl: Geluidsbeheer - Manager

en: Sound Monitor Applet
nl: Geluidsbeheer Applet

en: Sound Monitor Applet Settings
nl: Geluidsbeheer - Instellingen

en: Sound Monitor for Esound
nl: Geluidsbeheer voor EsounD

en: Sound monitor interface to Esound
    
    Released under the GNU general public license.
nl: Geluidsbeheer interface voor ESound
    
    Vrijgegeven onder de GNU General Public License.

en: South
nl: Zuid

en: South - Southeast
nl: Zuid - Zuidoost

en: South - Southwest
nl: Zuid - Zuidwest

en: South Africa
nl: Zuid Afrika

en: Southeast
nl: Zuidoost

en: Southwest
nl: Zuidwest

en: Spain
nl: Spanje

en: Speed
nl: Snelheid

en: Speed:
nl: Snelheid:

en: Sprays
nl: Buien

en: Sprays in the vicinity
nl: Buien in de nabijheid

en: Spread image pixels
nl: Pixels verspreiden

en: Spurious
nl: Aanwakkerend

en: Spurious 2
nl: Aanwakkerend 2

en: Squall in the vicinity
nl: Squall in de nabijheid

en: Start Esound
nl: Start ESound

en: Start program
nl: Voer programma uit

en: State forecast not available for this location.
    Please try the detailed forecast; note that IWIN forecasts are available only for US cities.
nl: Voorspelling staat niet beschikbaar voor deze locatie.
    Probeer de gedetailleerde voorspelling; de IWIN voorspellingen zijn
    alleen beschikbaar voor Amerikaanse steden.

en: Stock Change:
nl: Stock verandering:

en: Stock Symbol:
nl: Stock Symbool:

en: Streams
nl: Geluidsstromen

en: Swap Load
nl: Swap belasting

en: Swap Load Applet
nl: Omschakelen belasting

en: Swap Load Meter
nl: Swapgeheugen belastingmeter

en: SwapLoad
nl: Swapgeheugen belasting

en: Sweden
nl: Zweden

en: Swedish
nl: Zweeds

en: Swirl pixels. My favorite :-)
nl: Pixels Wervelen. Mijn favoriet :-)

en: Switzerland
nl: Zwitserland

en: Symbols
nl: Symbolen

en: System
nl: Systeem

en: Temperature:
nl: Temperatuur:

en: Testing line from test module :)
nl: Testregel van de testmodules :-)

en: Text
nl: Tekst

en: Text to display:
nl: Tekst om weer te geven:

en: Text:
nl: Tekst:

en: Thai
nl: Thais

en: The CD Player applet is a simple audio CD player for your panel
nl: Het CD Speler Applet is een eenvoudige CD speler voor het Paneel

en: The CPU/Mem usage applet displays your system resources with 3 colorful stacked bar graphs (processor, memory, swap)
nl: Het CPU/Geheugengebruik applet laat uw systeembronnen zien in 3 kleurige balken (processor, geheugen, swap)

en: The GNOME Battery Monitor Applet
nl: Het Gnome Batterij Monitor Applet

en: The GNOME KeyBoard Switcher Applet
nl: Het GNOME Toetsenbord wisselaar Applet

en: The GNOME Stock Ticker
nl: Gnome Stock Ticker

en: The Game of Life (to waste your time)
nl: The Game of Life (om je tijd te verdoen)

en: The Load average is very high.
nl: Het belasting gemiddelde is erg hoog.

en: The QuickLaunch Applet
nl: Het SnelStarten Applet

en: The Web Browser Controller
nl: De Web Browser Controller

en: The battery is fully charged.
nl: Batterij is vol.

en: The battery is low.
nl: Batterij is bijna leeg.

en: The core dump module is
    processing a core file...
nl: De 'core dump' module is 
    bezig met een core bestand
    te analyzeren...

en: The keymap switching command returned with error!
nl: De opdracht om keymap te veranderen gaf een fout melding!

en: The mixer applet gives you instant access to setting the master volume level on your soundcard device
nl: Het mixer applet geeft u rechtstreeks toegang tot het regelen van het volume op
    uw geluidskaart

en: The specified filename:
    %s
    expands to:
    %s
    when passed to a shell
nl: De bestandsnaam:
    %s
    wordt gecompleteerd tot:
    %s
    als hij in een shell wordt gebruikt

en: The unique information and status ticker.
nl: De enige informatie en status ticker

en: Theme
nl: Thema

en: Theme Name
nl: Themanaam

en: Theme file (directory):
nl: Themabestand (map):

en: Theme file:
nl: Themabestand:

en: Themes
nl: Thema's

en: Themes:
nl: Thema's:

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the directory box
    Screenshot aborted
nl: Er was een woord-completie fout
    Er is iets misgegaan in de directory
    Screenshot maken gestopt

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the filename box
nl: Er was een woord-completie fout
    Er is iets misgegaan in de bestandsnaam dialoog

en: There was a word expansion error
    I think you have stuck something funny in the filename box
    Screenshot aborted
nl: Er was een woord-completie fout
    Er is iets misgegaan in de bestandsnaam dialoog
    Screenshot maken gestopt

en: These characters will appear when the panel is started. To return to this list, hit <space> while the applet has focus.
nl: Deze tekens verschijnen als het panel wordt gestart. Om deze lijst
    terug te krijgen, druk op <spatie> als het applet de focus heeft.

en: Thick fog
nl: Dichte nevel

en: Thick funnel cloud
nl: Zware wervelstorm

en: Thick haze
nl: Dichte nevel

en: Thick mist
nl: Dichte mist

en: Thick smoke
nl: Dichte rook

en: Thick volcanic ash
nl: Dichte vulcanische as

en: Thin smoke
nl: Dunne rook

en: This GNOME applet adds a command line to the panel. It features command completion, command history, changeable macros and an optional built-in clock.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
nl: Dit GNOME applet voegt een opdrachtregel toe aan het paneel. Het bevat opdrachtaanvulling, opdrachthistorie, macro's en optioneel een ingebouwde klok.
    
    Dit programma is vrije software, u kan het verspreiden en/of wijzigen onder de voorwaarden van de GNU General Public License zoals deze gepubliceerd is door de Free Software Foundation; versie 2 of de Licentie, of (zoals u wilt) iedere latere versie.

en: This applet adds some pretty small icons for your launchers to your panel, like the windowish QuickLaunch toolbar, avoiding that annoying huge GNOME launchers.
nl: Dit applet voegt redelijk kleine iconen toe aan je panel voor de starters,
    net zoals de QuickLaunch toolbar in windows. Dit vermijdt de ontzettend
    grote Gnome start knoppen.

en: This applet monitors the charge of your laptop's battery.  Click on it to change display modes.
nl: Dit applet controleert de capaciteit van de batterij in uw laptop.

en: This applet switches between keyboard maps. It uses setxkbmap, or xmodmap.
    Mail me your flag, please (60x40 size), I will put it to CVS.
    So long, and thanks for all the fish.
    Thanks for Balazs Nagy (Kevin) <julian7@kva.hu> for his help and Emese Kovacs <emese@eik.bme.hu> for her solidarity.
nl: Dit applet schakelt tussen toetsenbordinstellingen. het gebruikt setxkbmap
    of xmodmap. Mail me uw vlag, (60x40 size) alstublieft, en ik stop het in CVS.
    So long, and thanks for all the fish.
    Balazs Nagy (Kevin) <julian7@kva.hu> voor zijn help en 
    Emese Kovacs <emese@eik.bme.hu> voor haar solidariteit.

en: This is the test module's description line.
nl: Dit is de beschrijving van de test module

en: This module can display news and other information.
nl: Deze module kan nieuws en andere informatie weergeven.

en: This module monitors a file for appended text,
     and prints it. Useful for log files.
nl: Deze module houdt een bestand in de gaten voor tekst
    die erbij komt. Handig voor log bestanden.

en: This module monitors a path for core dumps, if one is
     found it is time stamped and a backtrace logged (using gdb).
nl: Deze module controleert een pad op core dumps, als er een
    is gevonden dan wordt dit gelogd met een backtrace door gdb.

en: This module monitors the system load average,
     and displays warning when it rises above certain points.
nl: Deze module controleert het belastings,
    en geeft waarschuwingen weer als het te hoog wordt.

en: This program connects to a popular site and downloads current stock quotes.  The GNOME Stock Ticker is a free Internet-based application.  It comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.  Do not use the GNOME Stock Ticker for making investment decisions; it is for informational purposes only.
nl: Dit programma verbind met populaire paginas en download the huidige stock.  quotes. De Gnome Stock Ticker is een vrij op internet gebaseerd programma.  Het komt met GEEN GERANTY.  Gebruik de Gnome Stock Ticker niet om investerings keuzes te maken; het is alleen voor informatieve doel einden.

en: Thumbnail Size (percentage of original)
nl: Voorbeeld Grootte (percentage van het origineel)

en: Thumbnail compression (JPEG/MIFF/PNG mode) High: good quality/large file
nl: Voorbeeld compressie (JPEG/MIFF/PNG modus) Hoog: goede kwaliteit/groot bestand

en: Thumbnails
nl: Voorbeelden

en: Thunderous duststorm
nl: Stofstorm met onweer

en: Thunderous sandstorm
nl: Zandstorm met onweer

en: Thunderous squall
nl: Suall met onweer

en: Thunderous tornado
nl: Tornado met onweer

en: Thunderstorm
nl: Onweer

en: Tick-a-Stat event log
nl: Tick-a-Stat gebeurtenis logger

en: Tick-a-Stat script encountered an error:
nl: Tick-a-Stat script is een fout tegengekomen:

en: Time
nl: Tijd

en: Timezone
nl: Tijdzone

en: Tornado in the vicinity
nl: Tornado in de nabijheid

en: Turkey
nl: Turkije

en: Turkish
nl: Turks

en: URL bar width:
nl: URL balk breedte:

en: Unable to create user directory: %s
nl: Aanmaken gebruikersdirectory '%s' mislukt

en: Unable to initialize request. Shouldn't happen
nl: Kan verzoek niet initialiseren. Mag niet gebeuren.

en: Unable to parse document
nl: Kon document niet verwerken

en: Unable to prepare request.
nl: Kon verzoek niet voorbereiden

en: Unable to process request.
nl: Kon verzoek niet verwerken

en: United Kingdom
nl: Verenigd Koninkrijk

en: United States
nl: Verenigde Staten

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Unknown observation time
nl: Onbekende observatietijd

en: Unknown precipitation
nl: Onbekende steilte

en: Unknown thunderstorm
nl: Onbekende donderstorm

en: Up
nl: Omhoog

en: Update
nl: Vernieuwen

en: Update (m):
nl: Verversing (m):

en: Update Frequency (seconds):
nl: Verversingstijd (seconden):

en: Update Frequency in minutes:
nl: Ververs Frequentie in minuten:

en: Update Interval (seconds):
nl: Verversingstijd in seconden:

en: Update failed! Maybe another update was already in progress?
nl: Update mislukt! Misschien is een andere update nog bezig.

en: Update in seconds:
nl: Verversingstijd in seconden:

en: Update interval
nl: Verversingstijd

en: Update...
nl: Verversen...

en: Updates
nl: Vernieuwen

en: Updates per second
nl: Verversingsfrequentie

en: Updating...
nl: Verversen...

en: Use ISDN
nl: Gebruik ISDN

en: Use Metric
nl: Gebruik metrisch systeem

en: Use Proxy
nl: Gebruik Proxy

en: Use all room on panel
nl: Gebruik alle ruimte op panel

en: Use automount friendly status test
nl: Gebruik 'automount-vriendelijke' status test

en: Use custom browser:
nl: Gebruik eigen browser:

en: Use default MIME handler
nl: Gebruik standaard MIME-instellingen

en: Use default properties
nl: Gebruik standaardinstellingen

en: Use high-quality intermediate for generating thumbnail
nl: Gebruik hoge-kwaliteit tussenvorm voor maken van voorbeeld

en: Use metric system units
nl: Gebruik het metrisch systeem (Celsius)

en: Use panel size hint
nl: Gebruik panel grootte hint

en: Use proxy
nl: Gebruik proxy server

en: Used
nl: Gebruikt

en: Used Diskspace:
nl: Gebruikte schijfruimte

en: User
nl: Gebruiker

en: Username:
nl: Gebruikersnaam:

en: Variable
nl: Variabel

en: Verify owner of lock file
nl: Controleer eigenaar lockfile

en: View screenshot after saving it
nl: Bekijk screenshot nadat het bewaard is

en: Visibility:
nl: Zicht:

en: Visit Weather.com
nl: Bezoek Weather.com

en: Visit the author's Website
nl: Bezoek de website van de auteur

en: Volcanic ash
nl: Vulcanische as

en: Volcanic ash in the vicinity
nl: Vulcanische as in de nabijheid

en: Volcanic ash w/ thunders
nl: Vulcanische as met donder

en: Wallon
nl: Waals

en: Warn if the battery charge dips below:
nl: Waarschuw wanneer capaciteit onder:

en: Warning options
nl: Waarschuwingsopties

en: Warning: Your password will be saved as
    unencrypted text in a private configuration
    file.
nl: Waarschuwing: Ook al wordt het wachtwoord in een 
    afgeschermd bestand opgeslagen, het wordt niet 
    gecodeerd!

en: WeatherInfo missing location
nl: Vermiste WeerInfo locatie

en: WebControl
nl: Web beheer

en: WebControl Properties
nl: Web beheer Eigenschappen

en: West - Northwest
nl: West - Noordwest

en: West - Southwest
nl: West - Zuidwest

en: When clicked, run:
nl: Wanneer aangeklikt, voer dan uit:

en: When finished, send image and thumbnail filenames to script/program below
nl: Zodra klaar, stuur afbeelding en voorbeeld bestandsnamen naar onderstaand script/programma

en: When new mail is received run:
nl: Wanneer nieuwe e-mail binnenkomt, voer dan uit:

en: Where Am I?
nl: Waar ben ik?

en: Where command can be:
    * xmodmap /full/path/xmodmap.hu
    * gkb__xmmap hu
    * setxkbmap hu
nl: Waar commando
    * xmodmap /full/path/xmodmap.hu staat
    * kun je kgb__xmmap hu of
    * setxkbmap hu gebruiken

en: Who said NeXT is dead?
nl: Wie zei dat NeXT dood was?

en: Width:
nl: Breedte:

en: Windy drizzle
nl: Winderige motregen

en: You are currently connected.
    Do you want to disconnect?
nl: U heeft momenteel verbinding.
    Wilt u de verbinding verbreken?

en: You clicked on me
nl: Je klikte op mij

en: You have enabled the "Monitor sound input" option.
    
    If your sound card is not fully 100% FULL DUPLEX (can do input and output simultaneously),
    then this may touch bugs in sound drivers/esound that may hang the system.
    
    You have been warned!
nl: U heeft de "Geluidsbeheer Invoer" optie aangezet.
    
    Als uw geluidskaart niet 100% FULL DUPLEX (gelijktijdig in/output) is, 
    dan kan deze optie uw systeem laten vastlopen.
    
    U bent gewaarschuwd!

en: You win!
    Moves
nl: U wint!
    Zetten

en: Yugoslavia
nl: Joegoslavië

en: Yugoslavian
nl: Joegoslaafs

en: a GNOME applet that tracks and measures the movements of your mouse pointer across the desktop.
nl: Een GNOME applet dat de afstand meet die uw muis beweegt over het scherm

en: active
nl: ingeschakeld

en: all entries in URL history
nl: alle informatie in URL geschiedenis

en: auto_reset
nl: auto_wissen

en: autocompleted
nl: automatisch aangevuld

en: child exited
nl: kindproces beëindigd

en: clock off
nl: klok uit

en: completed
nl: voltooid

en: completing...
nl: aan het voltooien...

en: date
nl: datum

en: date on
nl: datum aan

en: drop launchers from
    the menu here
nl: zet hier starters vanuit
    het menu neer

en: enabled
nl: ingeschakeld

en: end of history list
nl: einde van geschiedenis

en: fork error
nl: 'fork()' fout

en: gEyes Settings
nl: gEyes Instellingen

en: history list empty
nl: Historie is leeg

en: image
nl: afbeelding

en: ioctl failed on /dev/apm.
nl: ioctl mislukt op '/dev/apm'

en: keymap_%d/command=gkb_xmmap hu
nl: keymap_%d/commando=gkb_xmmap hu

en: keymap_%d/command=gkb_xmmap us
nl: keymap_%d/commando=gkb_xmmap us

en: keymap_%d/country=Hungary
nl: keymap_%d/land=Hongarije

en: keymap_%d/country=United States
nl: keymap_%d/land=Verenigde Staten

en: keymap_%d/flag=hu.png
nl: keymap_%d/flag=nl.png

en: keymap_%d/lang=English
nl: keymap_%d/taal=Engels

en: keymap_%d/lang=Hungarian
nl: keymap_%d/taal=Hongaars

en: keymap_%d/name=Hungarian 105 keys latin2
nl: keymap_%d/naam=Hongaars 105 toetsen latin2

en: keymap_%d/name=US 105 key keyboard (with windows keys)
nl: keymap_%d/naam=US 105 toetsen bord (met windows toetsen)

en: knots
nl: knopen

en: kph
nl: k/u

en: miles
nl: mijlen

en: minute(s)
nl: Minu(u)t(en)

en: no /bin/sh
nl: geen '/bin/sh'

en: no file specified
nl: geen bestand opgegeven

en: not connected
nl: niet verbonden

en: not found
nl: niet gevonden

en: not unique
nl: niet uniek

en: off
nl: uit

en: options:
nl: Opties:

en: orient. changed
nl: orient. veranderd

en: ready...
nl: klaar...

en: saving prefs...
nl: instellingen worden bewaard...

en: size changed
nl: grootte. veranderd

en: smooth
nl: gelijkmatig

en: starting...
nl: aan het starten...

en: time & date on
nl: tijd en datum aan

en: time on
nl: tijd aan

en: topic
nl: onderwerp

en: unable to create user directory: %s
nl: Aanmaken gebruikersdirectory mislukt: %s

en: warning: mixer has no volume channel - using PCM instead.
nl: Waarschuwing: mixer heeft geen volumekanaal - PCM wordt gebruikt

en: warning: this version of gmix was compiled with a different version of
    soundcard.h.
nl: waarschuwing: deze versie van gmix is gecompileerd met een ander versie
     van 'soundcard.h'
