gnome-media - en to fi translation catalogue (248 entries)

en:  untitled.wav
fi:  nimetön.wav

en: '%s' is a directory.
    Please enter another filename.
fi: '%s' on hakemisto.
    Anna toinen tiedostonimi.

en: '%s' is a directory.
    Please select a soundfile to be opened.
fi: '%s' on hakemisto.
    Valitse avattava äänitiedosto.

en: (Scanning)
fi: (Skannaa)

en: 3D Effect
fi: 3D Efekti

en: A Volume Unit Meter for ESD
fi: ESD-äänipalvelimen äänenvoimakkuusmittari

en: A simple soundrecorder and soundplayer for GNOME.
    Dedicated to my cat, Malte.
fi: Yksinkertainen nauhuri ja soitin Gnomelle.
    Omistettu kissalleni, Maltelle. Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: A simple soundrecording program for GNOME
fi: Yksinkertainen ääninauhuri Gnomelle

en: About
fi: Tietoja

en: Action
fi: Toiminta

en: Add echo
fi: Lisää kaiku

en: Add echo to the current sample
fi: Lisää kaiku nykyiseen ääneen

en: Adding echo to sample...
fi: Lisätään kaiku...

en: Address
fi: Osoite

en: Andreas Hyden <a.hyden@cyberpoint.se>
fi: Andreas Hydèn <a.hyden@cyberpoint.se>

en: Artist / Title
fi: Taiteilija / Nimi

en: Audio Mixer
fi: Mikseri

en: Audioformat:
fi: Äänimuoto:

en: Audioformat:
fi: Äänimuoto:

en: Bass
fi: Basso

en: Bass
fi: Basso

en: CD Player
fi: CD-soitin

en: CDDB Data
fi: CDDB-data

en: CDDB Editor
fi: CDDB-muokkain

en: CDDB Settings
fi: CDDB-asetukset

en: CDDB Status
fi: CDDBn tila

en: CDROM device
fi: CDROM-laite

en: Cannot connect to sound daemon.
    Please run 'esd' at a command prompt.
fi: Äänipalvelimeen ei saatu yhteyttä.
    Aja 'esd' komentoriviltä.

en: Category:
fi: Osasto:

en: Change font
fi: Vaihda kirjasinlajia

en: Channels:
fi: Kanavia:

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Click here to change (restart required):
fi: Napsauta tästä asetusten muuttamiseksi (TCD täytyy käynnistää uudelleen)

en: Close tray
fi: Sulje luukku

en: Connect to the esd server on this host.
fi: Ota yhteys esd-palvelimeen tässä koneessa

en: Connecting [%s]
fi: Otan yhteyttä [%s]

en: Converting file...
fi: Muunnetaan tiedostoa...

en: Copyright (C)  2000 Andreas Hyden
fi: Copyright (C)  2000 Andreas Hydén

en: Could not find '%s'.
    Set the correct path to sox in preferences under the tab 'paths'.
    
    If you don't have sox, you will not be able to record or do any effects.
fi: '%s' ei löytynyt.
    Aseta polku oikein asetusten kohdasta 'polut'.
    
    Jos sinulla ei ole sox:ia, et pysty äänittämään tai käyttämään efektejä.

en: Could not fork child process
fi: Lapsiprosessin haarauttaminen (fork) ei onnistunut

en: Couldn't remove file: %s
fi: Tiedostoa ei voitu poistaa: %s

en: Create a new sample
fi: Luo uusi äänitiedosto

en: Create new sample
fi: Luo uusi ääni

en: Delete CDDB Entry?
fi: Poista CDDB-tietue?

en: Directories
fi: Hakemistot

en: Directory %s does not exist.
    Do want to use it anyway?
fi: Hakemistoa %s ei ole.
    Haluatko kuitenkin käyttää sitä?

en: Disc ID
fi: Levyn tunnus

en: Disc Information (%02u:%02u minutes)
fi: Levyn tiedot (%02u:%02u minuuttia)

en: Disc Title
fi: Levyn nimi

en: Disconnecting [%s]
fi: Katkaisen yhteyden [%s]

en: Do nothing
fi: Älä tee mitään

en: Don't show this message again.
fi: Älä näytä tätä viestiä uudestaan.

en: ESD Server Host
fi: ESD-palvelinkone

en: ESD Volume Meter
fi: ESD-äänenvoimakkuusmittari

en: Echo
fi: Kaiku

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Effect
fi: Efekti

en: Effects
fi: Efektit

en: Eject
fi: Levy ulos

en: Equalizer
fi: Taajuuskorjain

en: Error
fi: Vika

en: Error accessing cdrom device.
    Please check to make sure cdrom drive support
    is compiled into the kernel, and that you have
    permission to access the device.
    
    Reason: %s
fi: Virhe cd-soitinta käytettäessä.
    Tarkista, että cd-tuki on käännetty mukaan ytimeen
    ja että sinulla on lupa käyttää laitetta.
    
    
    Syy: %s

en: Error connecting [%s]
fi: Virhe yhteydenotossa [%s]

en: Error querying [%s]
fi: Virhe kyselyssä [%s]

en: Error reading $HOME/.cddbslave.
fi: Virhe luettaessa $HOME/.cddbslave -tiedostoa.

en: Error reading [%s]
fi: Virhe luettaessa [%s]

en: Error saving sound file
fi: Virhe tallennettaessa tiedostoa

en: Exit
fi: Poistu

en: Exit this program
fi: Poistu ohjelmasta

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: File %s in 'mixer command' does not exist.
    Do you want to use it anyway?
fi: Mikserikomennon tiedostoa '%s' ei ole.
    Haluatko kuitenkin käyttää sitä?

en: File %s in 'sox command' does not exist.
    Do you want to use it anyway?
fi: Sox-komennon tiedostoa '%s' ei ole.
    Haluatko kuitenkin käyttää sitä?

en: File '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
fi: Tiedosto '%s' on jo olemassa.
    Haluatko kirjoittaa sen yli?

en: File '%s' doesn't exist.
    Please select a existing soundfile to be opened.
fi: Tiedostoa '%s' ei ole olemassa.
    Valitse olemassaoleva äänitiedosto.

en: File '%s' doesn't exist; using default.
fi: Tiedostoa '%s' ei ole; käytetään oletusta.

en: File '%s' isn't a supported soundfile.
fi: Tiedosto '%s' ei ole tuettu äänitiedosto.

en: File '%s' isn't a valid soundfile.
fi: Tiedosto '%s' ei ole sopiva äänitiedosto.

en: File not saved. Do you want to save it?
fi: Tiedostoa ei ole tallennettu. Haluatko tallentaa sen?

en: Filename of the CD device
fi: CD-laitteen tiedostonimi

en: Forever
fi: Ikuisesti

en: GEOMETRY
fi: MITAT

en: GMIX - The Gnome Mixer
fi: GMIX - Gnome-mikseri

en: GNOME Sound recorder
fi: Gnomen nauhuri

en: GNOME Soundrecorder:
fi: Gnome-äänentallennin:

en: GTCD is the Gnome CD player application. Includes CDDB support. Please see the 'Thanks' file included with the distribution for more credits.
fi: Gnomen CD-soitin. Sisältää CDDB-tuen. Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: GUI
fi: Käyttöliittymä

en: Get CDDB Now
fi: Hae CDDB:stä nyt.

en: Gnome CD Player
fi: GNOME-CD-soitin

en: Headphone
fi: Kuulokkeet

en: Help
fi: Ohje

en: Hide menu on start
fi: Piilota valikko käynnistettäessä

en: Host is %s
fi: Kone on %s

en: Inactive. %s
fi: Tauko. %s

en: Info
fi: Tiedot

en: Key
fi: Näppäin

en: Keybindings
fi: Näppäimet

en: Line
fi: Linja

en: Line
fi: Linja

en: Line1
fi: Linja1

en: Line2
fi: Linja2

en: Line3
fi: Linja3

en: Local Database
fi: Paikallinen tietokanta

en: Lock
fi: Lukko

en: MIC
fi: Mic

en: Main window
fi: Pääikkuna

en: Mix
fi: Mikseri

en: Monitor
fi: Monitori

en: Mute
fi: Hiljaa

en: New
fi: Uusi

en: No Disc
fi: Ei levyä

en: No match found for %s
fi: Levyä %s ei löytynyt

en: Nr of times:
fi: Kertaa:

en: On exit
fi: Poistuttaessa

en: On startup
fi: Alussa

en: Open a vertical version of the meter.
fi: Avaa pystysuora muunnelma mittarista.

en: Open track editor
fi: Avaa levytietomuokkain

en: Open tray
fi: Avaa luukku

en: PC Speaker
fi: PC-Speaker

en: Password
fi: Salasana

en: Path to mixer:
fi: Polku mikseriin:

en: Path to sox:
fi: Polku sox:iin:

en: Paths
fi: Polut

en: Phone
fi: Puhelin

en: Phone Output
fi: Puhelin, Output

en: PhoneIn
fi: PuhSisään

en: PhoneOut
fi: PuhUlos

en: Play
fi: Soita

en: Play CD on startup
fi: Aloita CD:n soittaminen käynnistettäessä

en: Play current sample
fi: Soita nykyinen ääni

en: Play-repeating
fi: Toista soitettaessa

en: Play/Pause
fi: Soita/Odota

en: Playing
fi: Soitetaan

en: Playing...
fi: Soitetaan...

en: Playlist
fi: Soittolista

en: Popup save dialog when recording is finished
fi: Näytä tallennusikkuna äänityksen päätyttyä

en: Popup warning message if size (Mb) of sample becomes bigger than:
fi: Näytä varoitus, jos äänitteen koko (Mt) tulee suuremmaksi kuin:

en: Port
fi: Portti

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Preferences...
fi: Asetukset...

en: Program files
fi: Ohjelmatiedostot

en: Proxy
fi: Välityspalvelin

en: Querying server [%s]
fi: Kysyn palvelimelta [%s]

en: Quit
fi: Poistu

en: Reading reply [%s]
fi: Luen vastausta [%s]

en: Ready for command: %s
fi: Valmiina komentoon: %s

en: Rec
fi: Äänitys

en: Rec.
fi: Äänitys

en: Record
fi: Äänitä

en: Recording
fi: Äänitetään

en: Recording timeout:
fi: Äänityksen pituus:

en: Recording...
fi: Äänitetään...

en: Refresh List
fi: Virkistä lista

en: Remove
fi: Poista

en: Repeat
fi: Toista

en: Restore saved mixer levels on startup
fi: Palauta mikserin tallennetut arvot käynnistyksen yhteydessä

en: Run GNOME mixer
fi: Ajaa Gnomen mikserin

en: Run mixer...
fi: Aja mikseri...

en: SOCKS Server
fi: SOCKS-palvelin

en: Sample rate:
fi: Äänitaajuus:

en: Sample rate:
fi: Äänitaajuus:

en: Save sound file
fi: Tallenna äänitiedosto

en: Saving...
fi: Tallennetaan...

en: Select a sound file
fi: Valitse äänitiedosto

en: Server Settings
fi: Palvelinasetukset

en: Show handles (restart required)
fi: Näytä kahvat (TCD täytyy käynnistää uudelleen)

en: Show sound information
fi: Näytä äänen tiedot

en: Show soundinfo
fi: Näytä tiedot

en: Show time
fi: Näytä kesto

en: Show tooltips
fi: Näytä työkaluvinkit

en: Size
fi: Koko

en: Skip backwards
fi: Hyppää taaksepäin

en: Skip forwards
fi: Hyppää eteenpäin

en: Sound
fi: Ääni

en: Sound options
fi: Ääniasetukset

en: Sound recorder
fi: Ääninauhuri

en: Sounddevice not ready! Please check that there isn't
    another program running that's using the sounddevice.
fi: Äänilaite ei ole valmiina! Varmiste, ettei
    toinen ohjelma käytä samaa äänilaitetta.

en: Specify a file to be opened
fi: Määritä avattava tiedosto

en: Specify a file to start playing
fi: Määritä tiedosto soittamista varten

en: Specify a file to start recording
fi: Määritä tiedosto äänitystä varten

en: Specify the X position of the meter.
fi: Anna mittarin vaakasuora sijainti.

en: Specify the Y position of the meter.
fi: Anna mittarin pystysuora sijainti.

en: Specify the geometry of the main window
fi: Anna pääikkunan mitat

en: Spkr
fi: Kaiutin

en: Start playing
fi: Ala soittaa

en: Start recording
fi: Käynnistä äänitys

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Stop playing
fi: Lakkaa soittamasta

en: Stop playing/recording
fi: Lakkaa soittamasta/äänittämästä

en: Stop recording if size (Mb) of sample becomes bigger than:
fi: Lakkaa äänittämästä, jos äänitteen koko (Mt) tulee suuremmaksi kuin:

en: Stop recording on timeout
fi: Lakkaa äänittämästä ajan kuluttua

en: Submit
fi: Lähetä

en: Submit Information
fi: Lähetä tiedot

en: Submit information about
    '%s'
fi: Lähetä tiedot
    levystä '%s'

en: TCD - The Gnome CD Player
fi: TCD - Gnomen CD-soitin

en: Temp dir:
fi: Väliaikaishakemisto:

en: Temp directory %s is a file.
    Do you want to use it anyway?
fi: Väliaikaishakemistoksi määritelty '%s' on tiedosto.
    Haluatko kuitenkin käyttää sitä?

en: The size of the current sample is more than %i Mb!
fi: Nykyisen tiedoston koko on enemmän kuin %i Mt!

en: This is a mixer for OSS sound-devices.
fi: Mikseri OSS-äänikorteille.

en: Time
fi: Aika

en: Timeout: %s
fi: Odotus lopetettu: %s

en: Title
fi: Nimi

en: To:
fi: Minne:

en: Track %d
fi: Ura %d

en: Track Editor
fi: Levytietomuokkain

en: Track Editor...
fi: Levytietoeditori...

en: Track Information
fi: Uratiedot

en: Track/title color
fi: Ura-/Otsikkoväri

en: Track/title font
fi: Ura-/otsikkokirjasinlaji

en: Trebl
fi: Diskantti

en: Treble
fi: Diskantti

en: Trk
fi: Ura

en: Undo all changes
fi: Kumoa kaikki muutokset

en: Undo all changes made on the current sample
fi: Kumoa kaikki ääneen tehdyt muutokset

en: Undoing all changes...
fi: Kumotaan tehdyt muutokset...

en: Unknown / Unknown
fi: Tuntematon / Tuntematon

en: Use HTTP
fi: Käytä HTTP:aa

en: Use SOCKS
fi: Käytä SOCKS:ia

en: Use alternate method to play CD
fi: Käytä vaihtoehtoista CD:n soittotapaa

en: Use mixer icons
fi: Käytä mikserin ikoneita

en: Use mixer labels
fi: Käytä mikserin otsikkoja

en: Use proxy authentication
fi: Käytä välityspalvelimen todentamista

en: Use squared law volume control
fi: Käytä neliöllistä äänenvoimakkuutta

en: User interface
fi: Käyttöliittymä

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Vol
fi: Äänenvoim

en: Volume
fi: Voimakkuus

en: Volume Meter
fi: Äänenvoimakkuusmittari

en: Waiting for reply [%s]
fi: Odotan vastausta [%s]

en: X-Position
fi: X-sijainti

en: Y-Position
fi: Y-sijainti

en: You don't have the correct permissions (read & write) for temp directory %s.
    Do you want to use it anyway?
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia (luku- ja kirjoitus-) väliaikaishakemistoon %s.
    Haluatko kuitenkin käyttää sitä?

en: You havn't entered a mixer command; you will not be able to start the mixer.
    Do you want to use it anyway?
fi: Et ole määritellyt mikserikomentoa, etkä siis pysty avaamaan mikseriä.
    Haluatko kuitenkin käyttää sitä?

en: You havn't entered a sox command; you will not be able to record.
    Do you want to use it anyway?
fi: Et ole määritellyt sox-komentoa; et pysty äänittämään.
    Haluatko kuitenkin käyttää sitä?

en: You havn't entered a temp dir. You will not be able to record.
    Do you want to use it anyway?
fi: Et ole määritellyt väliaikaishakemistoa, etkä pysty siten äänittämään 
    mitään.Haluatko kuitenkin käyttää sitä?

en: _New
fi: _Uusi

en: don't restore mixer-settings from configuration
fi: älä palauta mikserin asetuksia varastoituihin arvoihin

en: don't save (modified) mixer-settings into configuration
fi: älä tallenna (muutettuja) mikserin asetuksia

en: dsc-e
fi: levy-k

en: dsc-r
fi: levy-j

en: initialise the mixer(s) from stored configuration and exit
fi: alusta mikseri(t) varastoituihin arvoihin ja poistu

en: loop-cd
fi: toisto

en: loop-t
fi: uratoisto

en: minutes
fi: minuuttia

en: normal
fi: normaali

en: random
fi: satunnainen

en: restore mixer-settings from configuration
fi: palauta mikserin asetukset varastoituihin arvoihin

en: trk-e
fi: ura-k

en: trk-r
fi: ura-j
