gnome-media 1.0.52 - en to da translation catalogue (256 entries)

en:  untitled.wav
da:  uden-navn.wav

en: '%s' is a directory.
    Please enter another filename.
da: '%s' er et katalog.
    Venligst vælg et andet filnavn.

en: '%s' is a directory.
    Please select a soundfile to be opened.
da: '%s' er et katalog.
    Venligst vælg en lydfil der skal åbnes.

en: (Scanning)
da: (Søger)

en: 16bit pcm
da: 16-bit pcm

en: 3D Effect
da: Rumeffekt

en: 8bit pcm
da: 8-bit pcm

en: A Volume Unit Meter for ESD
da: En volumenkontrol for ESD-dæmonen

en: A simple soundrecorder and soundplayer for GNOME.
    Dedicated to my cat, Malte.
da: Et simpelt program for ind- og afspilning af lyd for Gnome.
    Tilegnet min kat, Malte.

en: A simple soundrecording program for GNOME
da: Et simpelt lydindspiller til Gnome

en: About
da: Om...

en: Action
da: Handling

en: Add echo
da: Tilføj ekko

en: Add echo to the current sample
da: Tilføj ekko på aktive sample

en: Adding echo to sample...
da: Tilføjer ekko på samplingen...

en: Address
da: Adresse

en: Analog Loopback
da: Analog tilbagekobling

en: Artist / Title
da: Kunstner / Titel

en: Audio Mixer
da: Lydmixer

en: Audioformat:
da: Lydformat:

en: Audioformat:
da: Lydformat:

en: Aux
da: Ud

en: Bass
da: Bas

en: Bass
da: Bas

en: CD
da: Cd

en: CD Player
da: Cd-afspiller

en: CDDB Data
da: CDDB data

en: CDDB Editor
da: CDDB redigering

en: CDDB Settings
da: CDDB opsætning

en: CDDB Status
da: CDDB status

en: CDROM device
da: Cdrom-enhed

en: Cannot connect to sound daemon.
    Please run 'esd' at a command prompt.
da: Kan ikke få forbindelse til lyd-dæmon.
    Kør venligst 'esd' på kommandolinien.

en: Category:
da: Kategori:

en: Center Input
da: Center ind

en: Change font
da: Vælg skrifttype

en: Channels:
da: Kanaler:

en: Clear
da: Blank

en: Click here to change (restart required):
da: Klik her for at ændre (genstart påkrævet):

en: Close tray
da: Luk skuffe

en: Connect to the esd server on this host.
da: Kontakt esd serveren på denne vært

en: Connecting [%s]
da: Kontakter [%s]

en: Converting file...
da: Konverterer fil...

en: Copyright (C)  2000 Andreas Hyden
da: Ophavsret (C) 2000 Andreas Hydén

en: Could not find '%s'.
    Set the correct path to sox in preferences under the tab 'paths'.
    
    If you don't have sox, you will not be able to record or do any effects.
da: Kunne ikke finde '%s'.
    Sæt den korrekte sti til sox i præferencer under fanebladet 'stier'.
    
    Hvis du ikke har sox, vil du ikke kunne optage eller lave nogen effekter.

en: Could not fork child process
da: Kunne ikke udføre fork for underproces

en: Couldn't remove file: %s
da: Kunne ikke fjerne fil: %s

en: Create a new sample
da: Opret ny sample

en: Create new sample
da: Opretter ny sample

en: DSP Input
da: DSP inddata

en: DSP Output
da: DSP ud

en: Delete CDDB Entry?
da: Slet CDDB punkt?

en: Digital Loopback
da: Digital tilbagekobling

en: Directories
da: Kataloger

en: Directory %s does not exist.
    Do want to use it anyway?
da: Kataloget %s eksisterer ikke.
    Vil du bruge den alligevel?

en: Disc ID
da: Disk ID

en: Disc Information (%02u:%02u minutes)
da: Diskinformation (%02u:%02u minutter)

en: Disc Title
da: Disk titel

en: Disconnecting [%s]
da: Afbryder forbindelse [%s]

en: Do nothing
da: Gør ingenting

en: Don't show this message again.
da: Vis ikke denne meddelelse igen.

en: ESD Server Host
da: ESD tjenervært

en: ESD Volume Meter
da: ESD volumemeter

en: Echo
da: Ekko

en: Edit
da: Redigér

en: Effect
da: Effekt

en: Effects
da: Effekter

en: Eject
da: Skub ud

en: Equalizer
da: Udligner

en: Error
da: Fejl

en: Error accessing cdrom device.
    Please check to make sure cdrom drive support
    is compiled into the kernel, and that you have
    permission to access the device.
    
    Reason: %s
da: Fejl under læsning af cdrom enhed.
    Tjek venligst om cdromdrevsunderstøttelse
    er kompileret ind i kernen, og at du har
    læsetilladelse til enheden.
    
    Grund: %s

en: Error connecting [%s]
da: Fejl ved forbindelse [%s]

en: Error querying [%s]
da: Fejl ved forespørgsel [%s]

en: Error reading $HOME/.cddbslave.
da: Fejl under læsning af $HOME/.cddbslave.

en: Error reading [%s]
da: Fejl ved læsning [%s]

en: Error saving sound file
da: Fejl under gemning af lydfil

en: Exit
da: Afslut

en: Exit this program
da: Afslut dette program

en: Fader
da: Flad ud

en: File %s in 'mixer command' does not exist.
    Do you want to use it anyway?
da: Filen %s i 'mixer kommando' eksisterer ikke.
    Vil du bruge den alligevel?

en: File %s in 'sox command' does not exist.
    Do you want to use it anyway?
da: Filen %s i 'sox kommando' eksisterer ikke.
    Vil du bruge den alligevel?

en: File '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
da: Filen '%s' eksisterer allerede.
    Ønsker du at overskrive den?

en: File '%s' doesn't exist.
    Please select a existing soundfile to be opened.
da: Filen '%s' eksisterer ikke.
    Venligst vælg en eksisterende lydfil der skal åbnes.

en: File '%s' doesn't exist; using default.
da: Filen '%s' eksisterer ikke; bruger standard.

en: File '%s' isn't a supported soundfile.
da: Filen '%s' er ikke en understøttet lydfil.

en: File '%s' isn't a valid soundfile.
da: Filen '%s' er ikke en gyldig lydfil.

en: File not saved. Do you want to save it?
da: Fil ikke gemt. Vil du gemme den?

en: Filename of the CD device
da: Filnavn for CD-enheden

en: Forever
da: Hele tiden

en: GMIX - The Gnome Mixer
da: GMix - Gnome mixeren

en: GMIX 3.0
da: Gnome mixer

en: GNOME Sound recorder
da: Gnome lydoptager

en: GNOME Soundrecorder:
da: GNOME lydoptager:

en: GTCD is the Gnome CD player application. Includes CDDB support. Please see the 'Thanks' file included with the distribution for more credits.
da: GTCD er en Gnome Cd-afspiller med CDDB understøttelse. Vær venlig at se i 'Thanks'-filen som er inkluderet i distributionen for flere navne.

en: GUI
da: Brugerflade

en: Get CDDB Now
da: Få CDDB nu!

en: Gnome CD Player
da: Gnome Cd-afspiller

en: Headphone
da: Hovedtelefon

en: Help
da: Hjælp

en: Hide menu on start
da: Gem menu ved start

en: Host is %s
da: Vært er %s

en: Inactive. %s
da: Inaktiv. %s

en: Input Gain
da: Ind kontrol

en: Key
da: Tast

en: Keybindings
da: Tastegenveje

en: Line
da: Linje

en: Line
da: Linje

en: Line1
da: Linje1

en: Line2
da: Linje2

en: Line3
da: Linje3

en: Local Database
da: Lokal database

en: Lock
da: Lås

en: MIC
da: Mik

en: Main window
da: Hovedvindue

en: Master Digital
da: Master digital

en: Master Mono
da: Master mono

en: Mic
da: Mikrofon

en: Mic Gain
da: Mikrofon kontrol

en: Mix
da: Mixer

en: Mute
da: Stum

en: New
da: Ny

en: No Disc
da: Ingen disk

en: No match found for %s
da: Ingen match fundet for %s

en: Nr of times:
da: Antal gange:

en: On exit
da: Ved afslutning

en: On startup
da: Ved opstart

en: Open a vertical version of the meter.
da: Brug en lodret udgave af måleren.

en: Open track editor
da: Åbn sporredigering

en: Open tray
da: Åbn skuffe

en: Output Gain
da: Ud kontrol

en: PC Speaker
da: PC højtaler

en: Password
da: Adgangskode

en: Path to mixer:
da: Sti til mixer:

en: Path to sox:
da: Sti til sox:

en: Paths
da: Stier

en: Phone
da: Telefon

en: Phone Output
da: Telefon ud

en: PhoneIn
da: Fono ind

en: PhoneOut
da: Fono ud

en: Play
da: Spil

en: Play CD on startup
da: Spil CD ved opstart

en: Play current sample
da: Afspil aktiv sample

en: Play-repeating
da: Spil gentagende

en: Play/Pause
da: Spil/Pause

en: Playing
da: Spiller

en: Playing...
da: Spiller...

en: Playlist
da: Spilleliste

en: Popup save dialog when recording is finished
da: Vis gemme-dialog når indspilning er færdig

en: Popup warning message if size (Mb) of sample becomes bigger than:
da: Vis advarselsbesked hvis størrelsen (Mb) af sample bliver større end:

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Preferences...
da: Indstillinger...

en: Program files
da: Programfiler

en: Querying server [%s]
da: Spørger tjener [%s]

en: Quit
da: Afslut

en: Reading reply [%s]
da: Læser svar [%s]

en: Ready for command: %s
da: Klar til kommando: %s

en: Rec
da: Optag

en: Rec.
da: Optag

en: Record
da: Optag

en: Recording
da: Optager

en: Recording timeout:
da: Tidsafbrud for optagelse:

en: Recording...
da: Optager...

en: Refresh List
da: Opdatér liste

en: Remove
da: Fjern

en: Repeat
da: Gentag

en: Restore saved mixer levels on startup
da: Gendan gemte mixerindstillinger ved opstart

en: Run GNOME mixer
da: Kør Gnome mixer

en: Run mixer...
da: Kør mixer...

en: SOCKS Server
da: SOCKS tjeneste

en: Sample rate:
da: Samplingsrate:

en: Sample rate:
da: Samplerate:

en: Save sound file
da: Gem lydfil

en: Saving...
da: Gemmer...

en: Select a sound file
da: Vælg en lydfil

en: Server Settings
da: Tjener opsætning

en: Show handles (restart required)
da: Vis håndtag (genstart påkrævet)

en: Show sound information
da: Vis lydinformation

en: Show soundinfo
da: Vis lydinformation

en: Show time
da: Vis tid

en: Show tooltips
da: Vis værktøjstips

en: Size
da: Størrelse

en: Skip backwards
da: Forrige spor

en: Skip forwards
da: Næste spor

en: Sound
da: Lyd

en: Sound options
da: Alternativer for lyd

en: Sound recorder
da: Lydoptager

en: Sounddevice not ready! Please check that there isn't
    another program running that's using the sounddevice.
da: Lydenhed ikke klar! Tjek venligst at der ikke er
    et andet kørende program, som bruger lydenheden.

en: Specify a file to be opened
da: Angiv en fil som skal åbnes

en: Specify a file to start playing
da: Angiv en fil som skal afspilles

en: Specify a file to start recording
da: Angiv en fil som skal optages

en: Specify the X position of the meter.
da: Angiv målerens X-position.

en: Specify the Y position of the meter.
da: Angiv målerens Y-position.

en: Specify the geometry of the main window
da: Angiv X-positionen til hovedvinduet

en: Spkr
da: Højttaler

en: Start playing
da: Start afspilning

en: Start recording
da: Start indspilning

en: Stop playing
da: Stop afspilning

en: Stop playing/recording
da: Stop ind-/afspilning

en: Stop recording if size (Mb) of sample becomes bigger than:
da: Stop indspilning hvis størrelsen (Mb) af samplen bliver større end:

en: Stop recording on timeout
da: Stop optagelse efter tidsafbrud

en: Submit
da: Indsend

en: Submit Information
da: Indsend information

en: Submit information about
    '%s'
da: Indsend information om
    '%s'

en: Surround Input
da: Surround ind

en: TCD - The Gnome CD Player
da: TCD - Gnome Cd-afspiller

en: Temp dir:
da: Temp-katalog:

en: Temp directory %s is a file.
    Do you want to use it anyway?
da: Temp-kataloget %s er en fil.
    Vil du bruge den alligevel?

en: The size of the current sample is more than %i Mb!
da: Størrelsen på aktive sample er mere end %i Mb!

en: This is a mixer for OSS sound-devices.
da: Dette er en mixer for OSS lyd-enheder.

en: Time
da: Tid

en: Timeout: %s
da: Tidsudløb: %s

en: Title
da: Titel

en: To:
da: Til:

en: Track %d
da: Spor %d

en: Track Editor
da: Sporredigering

en: Track Editor...
da: Sporredigering...

en: Track Information
da: Sporinformation

en: Track/title color
da: Spor/titelfarve

en: Track/title font
da: Spor/titelskrift

en: Trebl
da: Diskant

en: Treble
da: Diskant

en: Trk
da: Spor

en: Undo all changes
da: Fortryd alle ændringer

en: Undo all changes made on the current sample
da: Fortryder alle ændringer som er gjort på aktiv sample

en: Undoing all changes...
da: Omgør alle ændringer...

en: Unknown / Unknown
da: Ukendt / Ukendt

en: Use HTTP
da: Benyt HTTP

en: Use SOCKS
da: Brug SOCKS

en: Use alternate method to play CD
da: Brug alternativ metode til at afspille cd'er

en: Use mixer icons
da: Brug mixerikoner

en: Use mixer labels
da: Brug mixernavne

en: Use proxy authentication
da: Brug proxy-godkendelse

en: Use squared law volume control
da: Brug kvadratisk orienteret volumenkontrol

en: User interface
da: Brugerflade

en: Username
da: Brugernavn

en: Vol
da: Styrke

en: Volume
da: Lydstyrke

en: Volume Meter
da: Volumenmåler

en: Waiting for reply [%s]
da: Venter på svar [%s]

en: Woofer Input
da: Woofer ind

en: X-Position
da: X-position

en: Y-Position
da: Y-position

en: You don't have the correct permissions (read & write) for temp directory %s.
    Do you want to use it anyway?
da: Du har ikke de korrekte tilladelser (læse- og skrive-) for temp kataloget %s.
    Vil du bruge det alligevel?

en: You havn't entered a mixer command; you will not be able to start the mixer.
    Do you want to use it anyway?
da: Du har ikke indtastet en mikser kommando; og vil ikke kunne starte mikseren.
    Vil du bruge den alligevel?

en: You havn't entered a sox command; you will not be able to record.
    Do you want to use it anyway?
da: Du har ikke indtastet en sox-kommando; og vil ikke kunne optage.
    Vil du bruge den alligevel?

en: You havn't entered a temp dir. You will not be able to record.
    Do you want to use it anyway?
da: Du har ikke indtastet en temp-katalog. Du vil ikke kunne optage.
    Vil du bruge den alligevel?

en: _New
da: _Ny

en: don't restore mixer-settings from configuration
da: gendan ikke mixerværdiene fra konfigurationen

en: don't save (modified) mixer-settings into configuration
da: gem ikke (ændrede) mixerværdier i konfigurationen

en: dsc-e
da: disk-e

en: dsc-r
da: disk-r

en: initialise the mixer(s) from stored configuration and exit
da: opstart mixer(ne) fra gemt konfiguration og afslut

en: minutes
da: minutter

en: random
da: tilfældig

en: restore mixer-settings from configuration
da: gendan mixerværdiene fra konfigurationen

en: trk-e
da: spor-e

en: trk-r
da: spor-r
