pan - en to sv translation catalogue (995 entries)

en:   (No conditions -- all articles will match)
sv:   (Inga villkor -- alla artiklar kommer att matcha)

en:   (No conditions -- no articles will match
sv:   (Inga villkor -- inga artiklar kommer att matcha

en:  (Moderated)
sv:  (Modererad)

en:  (Read-Only)
sv:  (Endast läsbar)

en: "stay connected" sent to %s
sv: "förbli ansluten" skickat till %s

en: % Done
sv: % färdigt

en: %.2f KB/s, %d:%02d:%02d remaining
sv: %.2f kB/s, %d.%02d.%02d återstår

en: %a - abbreviated weekday name
    %A - full weekday name
    %b - abbreviated month name
    %B - full month name
    %c - local date & time
    %d - day of the month
    %H - hour (24-hour clock)
    %I - hour (12-hour clock)
    %j - day of the year (001-366)
    %m - month (01-12)
    %M - minute (00-59)
    %p - local equivalent of AM/PM
    %S - second (00-61)
    %x - local date
    %X - local time
    %y - two-digit year
    %Y - four-digit year
    %% - %
sv: %a - förkortat namn på veckodag
    %A - fullständigt namn på veckodag
    %b - förkortat namn på månad
    %B - fullständigt namn på månad
    %c - lokalt datum och tid
    %d - dag i månaden
    %H - timme (24-timmarsklocka)
    %I - timme (12-timmarsklocka)
    %j - dag på året (001-366)
    %m - månad (01-12)
    %M - minut (00-59)
    %p - lokal motsvarighet till FM/EM
    %S - sekund (00-61)
    %x - lokalt datum
    %X - lokal tid
    %y - år med två siffror
    %Y - år med fyra siffror
    %% - %

en: %d @ %.1f KB/s
sv: %d vid %.1f kB/s

en: %d connections at %.1f KB per second
sv: %d anslutningar med %.1f kB per sekund

en: %d tasks still active or queued.
    Are you sure you want to exit Pan?
sv: %d uppgifter är fortfarande aktiva eller kölagda.
    Är du säker på att du vill avsluta Pan?

en: %s
    
    Matches: %u
    Group: %s
    Rule: %s
sv: %s
    
    Träffar: %u
    Grupp: %s
    Regel: %s

en: %s (%d tries)
sv: %s (%d försök)

en: %u Tasks Running, %u Tasks Total
sv: %u uppgifter kör, %u uppgifter totalt

en: %u articles match rule %s
sv: %u artiklar matchar regeln %s

en: (%lu lines in %lu articles)
sv: (%lu rader i %lu artiklar)

en: (%lu lines in 1 article)
sv: (%lu rader i 1 artikel)

en: (%s for user-specified text)
sv: (%s för text som anges av användaren)

en: (No Group)
sv: (Ingen grupp)

en: (e.g., *anime*)
sv: (t.ex. *anime*)

en: .Newsrc Files
sv: .Newsrc-filer

en: .newsrc filename:
sv: .newsrc-filnamn:

en: .newsrc files are used by many newsreaders to remember
    which articles you've read and which groups you're subscribed to.
    If you plan on using other newsreaders along with Pan,
    you can set Pan automatically import them on startup and
    export them on exit.
sv: .newsrc-filer används av många diskussionsgruppsläsare för att
    komma ihåg vilka artiklar du har läst och vilka grupper du
    prenumererar på. Om du tänker använda andra diskussionsgrupps-
    läsare tillsammans med Pan kan du ställa in att Pan automatiskt
    ska importera dem vid uppstart och exportera dem vid avslut.

en: 1 task still active or queued.
    Are you sure you want to exit Pan?
sv: 1 uppgift är fortfarande aktiv eller kölagd.
    Är du säker på att du vill avsluta Pan?

en: <More>
sv: <Mer>

en: > [quoted text muted]
sv: > [citerad text tystad]

en: A newsreader for GNOME
sv: En diskussionsgruppsläsare för GNOME

en: ALL OF:
sv: ALLT AV:

en: AND
sv: OCH

en: ANY OF:
sv: NÅGOT AV:

en: Aborting
sv: Avbryter

en: About
sv: Om

en: About %s
sv: Om %s

en: Account name:
sv: Användarnamn:

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Add Author to Bozo Filter
sv: Lägg till författaren till idiotfiltret

en: Add Author to Spam Filter
sv: Lägg till författaren till spamfiltret

en: Add New
sv: Lägg till nytt

en: Add R_eplies to Selection
sv: Lägg till s_var till markering

en: Add Subject to Spam Filter
sv: Lägg till ämnet till spamfiltret

en: Add Task to the Back of the Task Manager
sv: Lägg till uppgift till slutet på uppgiftshanteraren

en: Add Task to the Front of the Task Manager
sv: Lägg till uppgift till början på uppgiftshanteraren

en: Add Thread to the Article List selection
sv: Lägg till tråd till markeringen i artikellistan

en: Add _Threads to Selection
sv: Lägg till _trådar till markeringen

en: Add ``/%s'' to path
sv: Lägg till "/%s" till sökväg

en: Add a File to the Attachment List
sv: Lägg till en fil till bifogningslistan

en: Add a new filter
sv: Lägg till ett nytt filter

en: Add a new profile
sv: Lägg till en ny profil

en: Add a new rule.
sv: Lägg till en ny regel.

en: Add new Line to Filter
sv: Lägg till ny rad till filter

en: Add replies to the Article List selection
sv: Lägg till svar till markeringen i artikellistan

en: Add to Bo_zo or Spam Filter
sv: Lägg till i _idiot- eller spamfilter

en: Add to Bozo or Spam Filter
sv: Lägg till i idiot- eller spamfilter

en: Adding groups to "%s"
sv: Lägger till grupper till "%s"

en: Address
sv: Adress

en: Address:
sv: Adress:

en: Addresses and Subjects can be changed before being added
    to the Spam/Bozo filters.
    
    For example, a subject of `-->MAKE MONEY FAST<--' will
    likey find more spam if shortened to just `MAKE MONEY FAST'.
    
    Likewise, "Dudley Dursley" <ddursley@spambot.com>' could
    be shortened to `<ddurseley@spambot.com>' or even `<*@spambot.com>'.
    
    Wildcards are supported and comparisons are case-insensitive.
    For more complex pattern matching, enable the regular expression
    button.  http://pan.rebelbase.com/regexp.txt for a tutorial.
sv: Adresser och ämnesrader kan ändras innan de läggs till i
    spam- och idiotfiltren.
    
    Till exempel kan en ämnesrad i stil med "-->MAKE MONEY FAST<--"
    troligtvis hitta mer spam om det kortas ner till endast
    "MAKE MONEY FAST".
    
    På samma sätt kan "Dudley Dursley <ddursley@spambot.com>" kortas
    ner till "<ddursley@spambot.com>" eller till och med "<*@spambot.com>".
    
    Jokertecken stöds och jämförelser skiljer inte på versaler och gemener.
    Använd knappen för reguljära uttryck om du vill använda mer komplex
    mönstermatchning. Se http://pan.rebelbase.com/regexp.txt för en guide.

en: All %lu of %lu
sv: Alla %lu av %lu

en: All Groups
sv: Alla grupper

en: Also Download Article Bodies
sv: Hämta också artikeltexter

en: An error occurred writing to the server.
sv: Ett fel uppstod vid skrivning till servern.

en: Apply the Selected Rule to all Subscribed Groups.
sv: Tillämpa den markerade regeln på alla prenumererade grupper.

en: Apply the Selected Rule to the Selected Groups.
sv: Tillämpar den markerade regeln på de markerade grupperna.

en: Apply to
    Selected
    Groups
sv: Tillämpa på
    markerade
    grupper

en: Apply to
    Subscribed
    Groups
sv: Tillämpa på
    prenumererade
    grupper

en: Applying Rule to Selected Groups
sv: Tillämpar regel på markerade grupper

en: Applying rule `%s' to Group `%s'
sv: Tillämpar regeln "%s" på gruppen "%s"

en: Are you sure you want to delete these %d groups/folders and their articles?
sv: Är du säker på att du vill ta bort dessa %d grupper/mappar och deras artiklar?

en: Article "%s" not flagged for any particular server; using current
sv: Artikeln "%s" är inte flaggad för någon speciell server, använder nuvarande

en: Article %s (%s) cancelled
sv: Artikeln %s (%s) avbruten

en: Article Cache
sv: Artikelcache

en: Article Pane
sv: Artikeldelen

en: Article Text
sv: Artikeltext

en: Article _is
sv: Artikeln _är

en: Article _score is at least
sv: Artikel_poängen är minst

en: Article _thread is
sv: Artikel_tråden är

en: Article body is cached locally
sv: Artikeltexten är cachad lokalt

en: Article body isn't cached locally
sv: Artikeltexten är inte cachad lokalt

en: Article cache contains %.1f MB in %d files
sv: Artikelcachen innehåller %.1f MB i %d filer

en: Article cache now has %.1f MB in %d articles
sv: Artikelcachen har nu %.1f MB i %d artiklar

en: Article date format:
sv: Datumformat för artikellista:

en: Article does not have complete attachments
sv: Artikeln har inte fullständiga bilagor

en: Article does not have incomplete attachments
sv: Artikeln har inte ofullständiga bilagor

en: Article h_as
sv: Artikeln ha_r

en: Article has at _least N lines:
sv: Artikeln har _minst N rader:

en: Article has been
sv: Artikeln har varit

en: Article has been saved or decoded
sv: Artikeln har sparats eller avkodats

en: Article has complete attachments
sv: Artikeln har fullständiga bilagor

en: Article has complete or incomplete attachments
sv: Artikeln har fullständiga eller ofullständiga bilagor

en: Article has incomplete attachments
sv: Artikeln har ofullständiga bilagor

en: Article has no attachments
sv: Artikeln har inga bilagor

en: Article has not been saved or decoded
sv: Artikeln har inte sparats eller avkodats

en: Article is %d or more lines long
sv: Artikeln är längre än %d rader

en: Article is at least N days _old
sv: Artikeln är minst N dagar _gammal

en: Article is crossposted to at least %d groups
sv: Artikeln är korspostad till minst %d grupper

en: Article is crossposted to less than %d groups
sv: Artikeln är korspostad till mindre än %d grupper

en: Article is either saved or queued for saving
sv: Artikeln är antingen sparad eller kölagd för sparande

en: Article is less than %d lines long
sv: Artikeln är kortare än %d rader

en: Article is more than %d days old
sv: Artikeln är äldre än %d dagar

en: Article is neither saved nor queued for saving
sv: Artikeln är varken sparad eller kölagd för sparande

en: Article is new
sv: Artikeln är ny

en: Article is not queued for saving or decoding
sv: Artikeln är inte kölagd för sparande eller avkodning

en: Article is old
sv: Artikeln är gammal

en: Article is queued for saving or decoding
sv: Artikeln är kölagd för sparande eller avkodning

en: Article is read
sv: Artikeln är läst

en: Article is unread
sv: Artikeln är oläst

en: Article was _posted to at least N groups:
sv: Artikeln _postades till minst N grupper:

en: Article was not posted by me
sv: Artikeln postades inte av mig

en: Article was posted by me
sv: Artikeln postades av mig

en: Article was posted in the last %d days
sv: Artikeln postades under de senaste %d dagarna

en: Article's score is %d or higher
sv: Artikelpoängen är %d eller högre

en: Article's score is less than %d
sv: Artikelpoängen är mindre än %d

en: Articles
sv: Artiklar

en: Articles/Mail posted before
sv: Artiklar/e-post postade före

en: Articles/Mail queued for posting via the "Send Later" button
sv: Artiklar/e-post kölagd för postning med "Skicka senare"-knappen

en: Assigned panes:
sv: Tilldelade paneler:

en: Attachment: %s - %s - %s
sv: Bilaga: %s - %s - %s

en: Attachments
sv: Bilagor

en: Attribution:
sv: Tillskrivning:

en: Authentication failed: %s
sv: Autentisering misslyckades: %s

en: Authentication failed: bad handshake for SPA password
sv: Autentisering misslyckades: felaktig handskakning för SPA-lösenord

en: Authentication failed: need a password
sv: Autentisering misslyckades: behöver ett lösenord

en: Author
sv: Författare

en: Author doesn't match phrase `%s'
sv: Författaren matchar inte frasen "%s"

en: Author doesn't match regular expression `%s'
sv: Författaren matchar inte det reguljära uttrycket "%s"

en: Author matches phrase `%s'
sv: Författaren matchar frasen "%s"

en: Author matches regular expression `%s'
sv: Författaren matchar det reguljära utrycket "%s"

en: Author:
sv: Författare:

en: Authorization
sv: Auktorisering

en: Authors
sv: Författare

en: Automatically guess which articles to decode 
    when duplicate parts appear in a multipart post
sv: Gissa automatiskt vilka artiklar som ska avkodas
    när dublettdelar förekommer i en postning i flera
    delar

en: BUG IN CODE
sv: BUGG I KODEN

en: BUG!!
sv: BUGG!!

en: Bad SPA handshake: %s
sv: Felaktig SPA-handskakning: %s

en: Body Background
sv: Artikeltextbakgrund

en: Body Foreground
sv: Artikeltextförgrund

en: Bozos
sv: Idioter

en: Bug in Code
sv: Bugg i koden

en: C_ollapse Selected Threads
sv: F_äll in markerade trådar

en: Cached Article "%s"
sv: Cachade artikeln "%s"

en: Cached Locally
sv: Cachad lokalt

en: Cached article "%s" (%s) from group %s
sv: Cachade artikeln "%s" (%s) från gruppen %s

en: Can't connect to %s: %s
sv: Kan inte ansluta till %s: %s

en: Can't create directory "%s"
sv: Kunde inte skapa katalogen "%s"

en: Can't find filter `%s' needed by rule `%s', so no articles match.
sv: Kan inte hitta filtret "%s" som behövs av regeln "%s", så inga artiklar matchar.

en: Can't load the image.
sv: Kan inte läsa in bilden.

en: Can't open file `%s'
sv: Kan inte öppna filen "%s"

en: Can't parse the From: line; hope for the best.
sv: Kan inte tolka Från:-raden; hoppas på det bästa.

en: Can't resolve %s: %s
sv: Kan inte slå upp %s: %s

en: Can't write filters to `%s': %s
sv: Kan inte skriva filter till "%s": %s

en: Can't write profiles to `%s': %s
sv: Kan inte skriva profiler till "%s": %s

en: Can't write rules to `%s': %s
sv: Kan inte skriva regler till "%s": %s

en: Cancel Selected Article which you Posted
sv: Avbryt den markerade artikeln du postade

en: Cancel Selected Task(s)
sv: Avbryt markerade uppgifter

en: Cancelling article
sv: Stoppar artikel

en: Cancelling message "%s"
sv: Stoppar meddelandet "%s"

en: Case Sensitive
sv: Gör skillnad på gemener/VERSALER

en: Characters which denote Quoted Text:
sv: Tecken som anger citerad text:

en: Checksum for `%s' failed - file may be corrupt
sv: Kontrollsumma för "%s" misslyckades - filen kan vara trasig

en: Checksum for `%s' part %d failed - file is corrupt
sv: Kontrollsumma för "%s" del %d misslyckades - filen är trasig

en: Clear
sv: Töm

en: Clear Disk Cache
sv: Töm diskcache

en: Clear Queue
sv: Töm kö

en: Clear this log.
sv: Töm denna logg.

en: Close
sv: Stäng

en: Close the Log Viewer.
sv: Stäng loggvisaren.

en: Closing connection %p after %d seconds idle
sv: Stänger anslutningen %p efter %d sekunder i tomgång

en: Co_py Threads to Folder
sv: Ko_piera trådar till mapp

en: Colla_pse all Threads
sv: Fä_ll in alla trådar

en: Collapse Names in Gro_up Pane
sv: Fäll ihop namn i gr_uppanel

en: Collapse Names in Group Pane
sv: Fäll ihop namn i gruppanel

en: Collapse Selected Threads
sv: Fäll in markerade trådar

en: Collapse all Threads
sv: Fäll in alla trådar

en: Colors
sv: Färger

en: Congratulations
sv: Gratulerar

en: Connect Failure
sv: Anslutningsmisslyckande

en: Connecting
sv: Ansluter

en: Connecting to a Remote News Server to Execute a Task
sv: Ansluter till en fjärrdiskussionsgruppsserver för att utföra en uppgift

en: Connecting to mail server
sv: Ansluter till e-postservern

en: Connection to %s, port %d failed: %s
sv: Anslutning till %s, port %d misslyckades: %s

en: Cop_y to Folder
sv: Kopi_era till mapp

en: Copy From
sv: Kopiera från

en: Copy Threads to Folder
sv: Kopiera trådar till mapp

en: Copy to Folder
sv: Kopiera till mapp

en: Copyright (C) 1999-2001, Pan Development Team
sv: Copyright © 1999-2001, Pan Development Team

en: Corrupt header skipped: %s
sv: Felaktigt huvud hoppades över: %s

en: Could not decode article - file may be corrupt/incomplete
sv: Kunde inte avkoda artikel - filen kan vara trasig/ofullständig

en: Couldn't create directory `%s': %s
sv: Kunde inte skapa katalogen "%s": %s

en: Couldn't create file `%s' to export newsrc file %s
sv: Kunde inte skapa filen "%s" för export av newsrc-fil: %s

en: Couldn't exec external editor
sv: Kunde inte köra extern redigerare

en: Couldn't find body for message `%s' - decoding may be incomplete or incorrect
sv: Kunde inte hitta meddelandetexten för meddelandet "%s" - avkodningen kan vara ofullständig eller felaktig

en: Couldn't load font "%s"
sv: Kunde inte läsa in typsnittet "%s"

en: Couldn't open file `%s'
sv: Kunde inte öppna filen "%s"

en: Couldn't parse a Message-ID from the raw message!
sv: Kunde inte tolka ett meddelande-ID från det råa meddelandet!

en: Couldn't select group "%s"
sv: Kunde inte välja gruppen "%s"

en: Couldn't write to file
sv: Kunde inte skriva till fil

en: Couldn't write to temporary file "%s" (is the disk full?)
sv: Kunde inte skriva temporärfilen "%s" (är disken full?)

en: Create a mail reply to the sender.
sv: Skapa ett e-postsvar till avsändaren.

en: Create a new folder.
sv: Skapa en ny mapp.

en: Created folder pan.sendlater
sv: Skapade mappen pan.sendlater

en: Created folder pan.sent
sv: Skapade mappen pan.sent

en: Custom Filters
sv: Egna filter

en: Custom Headers
sv: Egna huvuden

en: D_ownload Flagged
sv: H_ämta flaggade

en: Data Directory
sv: Datakatalog

en: Data Directory:
sv: Datakatalog:

en: Date
sv: Datum

en: Date:
sv: Datum:

en: Decode can't access path "%s"
sv: Avkodaren kan inte komma åt sökvägen "%s"

en: Decode unable to create file "%s" %s
sv: Avkodaren kan inte skapa filen "%s" %s

en: Decoded "%s" from group "%s", "%s" part #%d
sv: Avkodade "%s" från gruppen "%s", "%s" del %d

en: Decoding "%s"
sv: Avkodar "%s"

en: Dele_te
sv: Ta _bort

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete All
sv: Ta bort alla

en: Delete All Articles
sv: Ta bort alla artiklar

en: Delete Articles by Bozos
sv: Ta bort artiklar av idioter

en: Delete Cache when exiting Pan
sv: Ta bort cachen då Pan avslutas

en: Delete Line
sv: Ta bort rad

en: Delete Spam
sv: Ta bort spam

en: Delete Th_reads
sv: Ta bort t_rådar

en: Delete Threads
sv: Ta bort trådar

en: Delete the selected folder.
sv: Ta bort den markerade mappen.

en: Delete the selected group(s) from Pan.
sv: Ta bort de markerade grupperna från Pan.

en: Delete the selected line
sv: Ta bort den markerade raden

en: Deleted %u articles from `%s'
sv: Tog bort %u artiklar från "%s"

en: Description
sv: Beskrivning

en: Deselect a_ll Articles
sv: Avmarkera a_lla artiklar

en: Deselect all Articles in the Article List
sv: Avmarkera alla artiklar i artikellistan

en: Deselect all Groups in the Group List
sv: Avmarkera alla grupper i grupplistan

en: Dialog to set how you want to save the selected articles
sv: Dialogfönster för att ställa in hur du vill spara de markerade artiklarna

en: Directories
sv: Kataloger

en: Directory for saving attached files
sv: Katalog för att spara bifogade filer

en: Disconnecting
sv: Kopplar från

en: Disk Cache:
sv: Diskcache:

en: Display - Articles
sv: Visa - artiklar

en: Display - Groups
sv: Visa - grupper

en: Display - Headers
sv: Visa - huvuden

en: Display - Layout
sv: Visa - layout

en: Display - Threads
sv: Visa - trådar

en: Display Name:
sv: Visa namn:

en: Display article dates in local time instead of UTC
sv: Visa artikeldatum med lokal tid i stället för UTC

en: Don't Save Article Text
sv: Spara inte artikeltext

en: Don't Save Attachments
sv: Spara inte bilagor

en: Don't add the "User-Agent" identification header
sv: Lägg inte till identifikationshuvudet "User-Agent"

en: Download
sv: Hämta

en: Download All Headers
sv: Hämta alla huvuden

en: Download Directory
sv: Hämtningskatalog

en: Download Directory:
sv: Hämtningskatalog:

en: Download Flagged Articles
sv: Hämta flaggade artiklar

en: Download New Headers
sv: Hämta alla nya huvuden

en: Download New Headers when the Group is Loaded
sv: Hämta nya huvuden när gruppen läses in

en: Download Selected Articles
sv: Hämta markerade artiklar

en: Download Selected Threads
sv: Hämta markerade trådar

en: Download Threads
sv: Hämta trådar

en: Download a list of new groups from the selected servers.
sv: Hämta en lista över nya grupper från de valda servrarna.

en: Downloading %d articles from group %s
sv: Hämtar %d artiklar från grupp %s

en: Downloading article "%s" failed.
sv: Hämtning av artikeln "%s" misslyckades.

en: Downloading body of "%s" (%s) from group %s
sv: Hämtar meddelandetexten till "%s" (%s) från gruppen %s

en: E-Mail send failed.
sv: Skickande av e-post misslyckades.

en: E-mail
sv: E-post

en: E-mail Message "%s" not sent.
sv: E-postmeddelandet "%s" skickades inte.

en: E-mail Message "%s" sent.
sv: E-postmeddelandet "%s" skickat.

en: E-mail address:
sv: E-postadress:

en: ERROR: Message appears to have no new content.
sv: FEL: Meddelandet verkar inte ha något nytt innehåll.

en: ERROR: Message is empty.
sv: FEL: Meddelandet är tomt.

en: ERROR: Must have one author in From: line
sv: FEL: En författare måste finnas på Från:-raden

en: ERROR: No recipients specified.
sv: FEL: Inga mottagare angivna.

en: ERROR: No subject specified.
sv: FEL: Inget ämne angivet.

en: ERROR: Posting to a very large number of groups.
sv: FEL: Postar till ett väldigt stort antal grupper.

en: ERROR: invalid address ``%s''
sv: FEL: ogiltig adress "%s"

en: E_xpand Selected Threads
sv: _Fäll ut markerade trådar

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit "%s" Filter
sv: Redigera "%s"-filter

en: Edit Filters
sv: Redigera filter

en: Edit Other Filters...
sv: Redigera andra filter...

en: Edit Selected Article in Folder
sv: Redigera markerad artikel i mapp

en: Edit the selected filter
sv: Redigera det markerade filtret

en: Edit the selected profile
sv: Redigera den markerade profilen

en: Edit the selected rule.
sv: Redigera den markerade regeln.

en: Edit with E_xternal Editor
sv: Redigera med e_xternt redigerare

en: Edit with External Editor
sv: Redigerare med extern redigerare

en: Edit...
sv: Redigera...

en: Email Address:
sv: E-postadress:

en: Empty %u groups
sv: Töm %u grupper

en: Empty group "%s"
sv: Töm gruppen "%s"

en: Encoding
sv: Kodning

en: Error
sv: Fel

en: Error reading "%s".
sv: Fel vid läsning av "%s".

en: Error reading "%s": %s.
sv: Fel vid läsning av "%s": %s.

en: Error reading file `%s'
sv: Fel vid läsning av filen "%s"

en: Error reading from socket.
sv: Fel vid läsande från uttag (socket).

en: Error renaming `%s' as `%s': %s.
sv: Fel vid namnbyte av "%s" till "%s": %s

en: Error saving article "%s" (is %s full?)
sv: Fel vid sparande av artikel "%s" (är %s fullt?)

en: Error writing to socket.
sv: Fel vid skrivande till uttag (socket).

en: Error: reading from socket returned %d.
sv: Fel: läsning av uttag (socket) returnerade %d.

en: Expand Selected Threads
sv: Fäll ut markerade trådar

en: Expand all Thread_s
sv: Fäll ut alla tråda_r

en: Expand all Threads
sv: Fäll ut alla trådar

en: Expand all threads by default
sv: Fäll ut alla trådar som standard

en: Expired %u articles from `%s'
sv: Tog bort %u föråldrade artiklar från "%s"

en: Export .newsrc...
sv: Exportera .newsrc...

en: Exported %d groups (%d subscribed) to `%s'
sv: Exporterade %d grupper (%d prenumererade) till "%s"

en: External Editor
sv: Extern redigerare

en: External Editor (%t will be replaced with filename)
sv: Extern redigerare (%t kommer att ersättas med filnamn)

en: External Web Browser (%s will be replaced with URL)
sv: Extern webbläsare (%s kommer att ersättas med URL)

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Fetched %u headers for `%s'
sv: Mottog %u huvuden för "%s"

en: Fil_l/Wrap Article Body
sv: Fy_ll ut/Radbryt artikeltexten

en: Filename
sv: Filnamn

en: Files to Attach
sv: Filer att bifoga

en: Fill articles for reading at column
sv: Fyll artiklar för läsning vid kolumn

en: Fill/Wrap Article Body
sv: Fyll ut/Radbryt artikeltexten

en: Filter Name:
sv: Filternamn:

en: Filter Tool.
sv: Filterverktyg.

en: Filter_s...
sv: _Filter...

en: Filtering Articles
sv: Filtrerar artiklar

en: Filters
sv: Filter

en: Find:
sv: Sök:

en: Flag Selected Articles
sv: Flagga markerade artiklar

en: Flag Selected Threads
sv: Flagga markerade trådar

en: Flag T_hreads
sv: Flagga t_rådar

en: Folder "%s" already exists.
sv: Mappen "%s" finns redan.

en: Folders
sv: Mappar

en: Follow-Up _and Reply
sv: Följ upp _och svara

en: Followup-To
sv: Uppföljning-till

en: Followup-To:
sv: Uppföljning-till:

en: Followup-To:
sv: Uppföljning-till:

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: For example: John Doe
sv: Till exempel: Nisse Nilsson

en: For example: UUNET Server
sv: Till exempel: UUNET-server

en: For example: user@host.com
sv: Till exempel: anvandare@vard.se

en: For_ward article by E-mail
sv: _Vidarebefordra artikeln med e-post

en: Forward article by E-mail
sv: Vidarebefordra artikeln med e-post

en: From:
sv: Från:

en: From:
sv: Från:

en: Full User Name:
sv: Fullständigt namn på användare:

en: GEOMETRY
sv: GEOMETRI

en: General
sv: Allmänt

en: Generate Message-ID
sv: Skapa meddelande-ID

en: Get A_ll Articles
sv: Hämta a_lla artiklar

en: Get All Articles
sv: Hämta alla artiklar

en: Get Bodies along _with Articles:
sv: Hämta artikeltexter tillsammans _med artiklar:

en: Get Bodies along with Articles
sv: Hämta artikeltexter illsammans med artiklar:

en: Get List of _All Groups
sv: Hämta lista över _alla grupper

en: Get List of _New Groups
sv: Hämta lista över _nya grupper

en: Get New Articles
sv: Hämta nya artiklar

en: Get New Articles in all Su_bscribed Groups
sv: Hämta nya artiklar i alla _prenumererade grupper

en: Get New Articles in all Subscribed Groups
sv: Hämta nya artiklar i alla prenumererade grupper

en: Get _New Articles
sv: Hämta _nya artiklar

en: Getting %d of %d: "%s"
sv: Hämtar %d av %d: "%s"

en: Getting %s for "%s"
sv: Hämtar %s för "%s"

en: Getting %s from %s
sv: Hämtar %s från %s

en: Getting article `%s' (Message-ID: %s) body failed: %s
sv: Hämtning av artikeltexten till "%s" (meddelande-ID: %s) misslyckades: %s

en: Getting header list failed: %s
sv: Hämtning av huvudlista misslyckades: %s

en: Global Settings
sv: Globala inställningar

en: Go Online for Server "%s"?
sv: Anslut för servern "%s"?

en: Got %d groups for server `%s'
sv: Mottog %d grupper för servern "%s"

en: Got %d new groups
sv: Mottog %d nya grupper

en: Got %d news groups for "%s"
sv: Mottog %d nya grupper för "%s"

en: Got %s descriptions for "%s"
sv: Mottog %s beskrivningar för "%s"

en: Got %s groups for "%s"
sv: Mottog %s grupper för "%s"

en: Got %u groups for "%s"
sv: Mottog %u grupper för "%s"

en: Got unexpected response from mail server: expected %d; got %s
sv: Fick oväntat svar från e-postservern: förväntade %d; fick %s

en: Group Name
sv: Gruppnamn

en: Group Properties
sv: Gruppegenskaper

en: Group list font
sv: Typsnitt för grupplista

en: Grouplist Pane
sv: Grupplistedelen

en: Groups
sv: Grupper

en: HEY you forgot to put a message here! :)
sv: HALLÅ du glömde att ange ett meddelande här! :)

en: Handshake failed: %s
sv: Handskakning misslyckades: %s

en: Handshake: %s
sv: Handskakning: %s

en: Handshaking with mail server
sv: Skakar hand med e-postservern

en: Headers to Show
sv: Huvuden att visa

en: Help
sv: Hjälp

en: Hit Ratio
sv: Träffsäkerhet

en: I have no idea what I'm doing with Article ``%s''
sv: Jag har ingen aning om vad jag gör med artikeln "%s"

en: INFORMATION: Please be aware that posts to "%s" will not appear until approved by the group's moderator.
sv: INFORMATION: Notera att inlägg till "%s" inte kommer att visas innan de har godkänts av gruppens moderator.

en: Idle Seconds Before Timeout:
sv: Sekunder utan att något görs innan time-out:

en: If enabled, this rule will be applied to headers when they are downloaded.
sv: Om detta är aktiverat kommer denna regel att tillämpas på huvuden när de hämtas.

en: If this disabled, the user will be prompted in a dialog to choose which posts to use.
sv: Om detta är avstängt kommer användaren att frågas vilka inlägg som ska användas i en dialogruta.

en: If this field contains the string "%s", the URL to be viewed is substituted there.
     
    If this field is left blank, then your $BROWSER environmental variable will be used (see http://www.tuxedo.org/~esr/BROWSER/).  If that isn't set either, then the default Gnome setting will be used.
sv: Om dett afält innehåller strängen "%s" kommer URL:en som visas att ersättas där
    .
    Om detta fält förblir tomt kommer din miljövariabel $BROWSER att användas (se http://www.tuxedo.org/~esr/BROWSER/). Om det inte heller är angivet kommer Gnome:s standardinställning att användas.

en: If this is disabled, Pan will not wrap the original message when creating the reply.
sv: Om detta är avstängt kommer Pan inte att radbryta originalmeddelandet då svaret skapas.

en: If this is disabled, failed tasks will remain in the Task Manager until requeued, or explicitely cancelled.
sv: Om detta är inaktiverat kommer uppgifter som misslyckats att vara kvar i uppgiftshanteraren till dess att de köläggs igen eller tas bort explicit.

en: If you belong to an organization and would like for your organization's name to appear with your posts, type in your organization name below.  This information is optional, you may leave it blank.
sv: Om du tillhör en organisation och vill att ditt organisationsnamn ska synas i dina postningar skriver du in organisationsnamnet nedan. Det här är valfritt, du kan lämna det blankt.

en: If you must log on to your news (NNTP) server, then select the check box below.
sv: Om du måste logga in till din diskussionsgruppsserver (NNTP) bör du kryssa för kryssrutan nedan.

en: Ignore Selected Threads
sv: Ignorera markerade trådar

en: Ignored
sv: Ignorerade

en: Ignored Threads
sv: Ignorerade trådar

en: Import .newsrc...
sv: Importera .newsrc...

en: Import/Export .newsrc files automatically
sv: Importera/exportera .newsrc-filer automatiskt

en: Imported %d groups (%d new) from `%s'
sv: Importerade %d grupper (%d nya) från "%s"

en: Incomplete Attachments
sv: Ofullständiga bilagor

en: Incomplete Profile.
sv: Ofullständig profil.

en: Invalid folder name: "%s"
sv: Ogiltigt namn på mapp: "%s"

en: Kilobytes
sv: kilobyte

en: Lead Programmer
sv: Huvudprogrammerare

en: Left Mouse Button:
sv: Vänster musknapp:

en: License
sv: Licens

en: Lines
sv: Rader

en: Lines Per Article:
sv: Rader per artikel:

en: List Newsgroups failed: %s
sv: Listning av diskussionsgrupper misslyckades: %s

en: Lo_g Viewer...
sv: Lo_ggvisare...

en: Load Articles When Selected:
sv: Läs in artiklar då markerad:

en: Loaded %d articles for group `%s' in %.1f seconds (%.0f art/sec)
sv: Läste in %d artiklar för gruppen "%s" på %.1f sekunder (%.0f artiklar/sekund)

en: Loaded %d groups for server `%s' in %.1f seconds (%.0f groups/sec)
sv: Läste in %d grupper för servern "%s" på %.1f sekunder (%.0f grupper/sekund)

en: Loaded %d of %d articles
sv: Läste in %d av %d artiklar

en: Loading %s
sv: Läser in %s

en: Loading %u of %d groups
sv: Läser in %u av %d grupper

en: Loading Group "%s"
sv: Läser in gruppen "%s"

en: Loading group `%s'
sv: Läser in gruppen "%s"

en: Loads Article
sv: Läser in artikel

en: Loads Group
sv: Läser in grupp

en: Location
sv: Plats

en: Log Entry
sv: Loggpost

en: Lost connection to server
sv: Tappade anslutningen till servern

en: MODE READER check failed: %s
sv: MODE READER-kontroll misslyckades: %s

en: Mail Feedback to the Pan Authors
sv: Skicka e-post med synpunkter och kommentarer till Pans författare

en: Mail Sent!
sv: Brevet skickat!

en: Mail Server
sv: E-postserver

en: Mail Server Not Ready
sv: E-postservern är inte redo

en: Mail To:
sv: E-posta till:

en: Mailing Article ``%s''
sv: E-postar artikeln "%s"

en: Make this the default profile for mail
sv: Gör detta till standardprofilen för e-post

en: Make this the default profile for news
sv: Gör detta till standardprofilen för diskussionsgrupper

en: Many thanks to the following people, whose contributions
    are a large part of why Open Source software development
    is so fun.
    
    Pan %s Translations
    %s
    
    Pan %s Code or Patches
    %s
    
    Pan %s Suggestions and Testing
    %s
    
    If you should have been in this list but you're not,
    send us mail and we'll add you next time.
    
    Contributors to previous versions are listed at
    http://pan.rebelbase.com/CREDITS
sv: Många tack till följande personer, vars bidrag är exempel
    på varför Open Source-programvaruutveckling är så roligt.
    
    Översättningar av Pan %s
    %s
    
    Kod och programfixar till Pan %s
    %s
    
    Förslag till, och testning av, Pan %s
    %s
    
    Om du borde ha funnits med på denna lista men inte är det
    kan du skicka e-post till oss, så kan vi lägga in dig till
    nästa gång det är dags.
    Bidragare till föregående versioner finns på
    http://pan.rebelbase.com/CREDITS

en: Many users prefer to save memory and disk space by only keeping subscribed groups in their .newsrc file.
sv: Många användare föredrar att spara minne och hårddiskutrymme genom att endast behålla prenumererade grupper i deras .newsrc-fil.

en: Mark All Articles in Selected Groups as Read
sv: Markera alla artiklar i markerade grupper som lästa

en: Mark Selected Articles as Read
sv: Markera markerad artiklar som lästa

en: Mark Threads as Read
sv: Markera trådar som lästa

en: Mark Threads as U_nread
sv: Markera trådar som o_lästa

en: Mark Threads as Unread
sv: Markera trådar som olästa

en: Mark _Threads as Read
sv: Markera _trådar som lästa

en: Mark as
sv: Markera som

en: Mark as Unread
sv: Markera som oläst

en: Mark as _Unread
sv: Markera som _oläst

en: Maximum
    Connections
sv: Maximalt antal
    anslutningar

en: Maximum Number of Task Retries before Giving Up
sv: Maximalt antal återförsök med uppgifter innan det ges upp

en: Maximum Total Number of Connections
sv: Maximalt antal anslutningar

en: Megs
sv: Megabyte

en: Message
sv: Meddelanden

en: Message Body
sv: Meddelandetext

en: Message Body (Monospace)
sv: Meddelandetext (fast breddsteg)

en: Message ID FQDN:
sv: Meddelande-ID-FQDN:

en: Message-ID
sv: Meddelande-ID

en: Message-ID doesn't match phrase `%s'
sv: Meddelande-ID matchar inte frasen "%s"

en: Message-ID doesn't match regular expression `%s'
sv: Meddelande-ID matchar inte det reguljära uttrycket "%s"

en: Message-ID matches phrase `%s'
sv: Meddelande-ID matchar frasen "%s"

en: Message-ID matches regular expression `%s'
sv: Meddelande-ID matchar det reguljära uttrycket "%s"

en: Message-ID:
sv: Meddelande-ID:

en: Message-Id
sv: Meddelande-id

en: Message-Id:
sv: Meddelande-id:

en: Middle Mouse Button:
sv: Mellersta musknappen:

en: Mime (single-part posts only)
sv: Mime (endast postningar med en del)

en: Mime BASE64 Encoding - Single Articles Only
sv: Mime BASE64-kodning - Endast ensamma artiklar

en: Misc
sv: Övrigt

en: Mo_ve to Folder
sv: Fl_ytta till mapp

en: More Headers
sv: Fler huvuden

en: Most Recent Headers
sv: Nyaste huvudena

en: Move Down
sv: Flytta ned

en: Move Selected Task(s) Down
sv: Flytta ner markerade uppgifter

en: Move Selected Task(s) To Bottom
sv: Flytta markerade uppgifter nederst

en: Move Selected Task(s) To Top
sv: Flytta markerade uppgifter överst

en: Move Selected Task(s) Up
sv: Flytta upp markerade uppgifter

en: Move Thread to Folder
sv: Flytta tråd till mapp

en: Move Up
sv: Flytta upp

en: Move the selected line down one line
sv: Flytta den markerade raden ned en rad

en: Move the selected line up one line
sv: Flytta den markerade raden upp en rad

en: Move to Folder
sv: Flytta till mapp

en: Move to the Next Group with Unread Messages.
sv: Flytta till nästa grupp med olästa meddelanden.

en: Move to the Next Group.
sv: Flytta till nästa grupp.

en: Mute Quoted Text
sv: Tysta citerad text

en: Mute _Quoted Text
sv: Tysta _citerad text

en: My server requires a password.
sv: Min server kräver ett lösenord.

en: My server requires my username and password
sv: Min server kräver användarnamn och lösenord

en: NNTP Article "%s" (%d of %d) not posted.
sv: NNTP-artikel "%s" (%d av %d) postades inte.

en: NNTP Article "%s" (%d of %d) posted.
sv: NNTP-artikel "%s" (%d av %d) postad.

en: NNTP handshake failed: %s
sv: NNTP-handskakning misslyckades: %s

en: NONE OF:
sv: INGET AV:

en: NOT ANY OF:
sv: INTE NÅGOT AV:

en: Name
sv: Namn

en: Negate
sv: Upphäv

en: Negate the selected line
sv: Upphäv den markerade raden

en: Neither Saved nor Queued
sv: Varken sparad eller kölagd

en: Neither Watched nor Ignored
sv: Varken bevakade eller ignorerade

en: New
sv: Ny

en: New %lu of %lu
sv: Ny %lu av %lu

en: New Articles / Articles with New Replies
sv: Nya artiklar / artiklar med nya svar

en: New Filter Line
sv: Ny filterrad

en: New Folder Name:
sv: Nytt namn på mapp:

en: New Groups
sv: Nya grupper

en: New Profile
sv: Ny profil

en: New Rule
sv: Ny regel

en: New connection %p for %s, port %d, sockfd %d
sv: Ny anslutning %p för %s, port %d, sockfd %d

en: New groups retrieval failed: %s
sv: Hämtning av nya grupper misslyckades: %s

en: New...
sv: Ny...

en: News (NNTP) server:
sv: Diskussionsgruppsserver (NNTP):

en: News Server
sv: Diskussionsgruppsservrar

en: News server connection count: %d
sv: Anslutningsräknare för diskussionsgruppsserver: %d

en: Newsgroups
sv: Diskussionsgrupper

en: Newsgroups (if more than one group)
sv: Diskussionsgrupper (om mer än en grupp)

en: Newsgroups:
sv: Diskussionsgrupper:

en: Newsreader
sv: Diskussionsgruppsläsare

en: Newsreader:
sv: Diskussionsgruppsläsare:

en: Next Article
sv: Nästa artikel

en: Next G_roup
sv: Nästa g_rupp

en: Next Threa_d
sv: Nästa trå_d

en: Next Thread
sv: Nästa tråd

en: Next Unread Article
sv: Nästa olästa artikel

en: Next Unread Thread
sv: Nästa olästa tråd

en: Next Unread _Group
sv: Nästa olästa _grupp

en: Next Unread _Thread
sv: Nästa olästa _tråd

en: Next _Article
sv: Nästa _artikel

en: No Address
sv: Ingen Adress

en: No Attachments
sv: Inga bilagor

en: No Connections
sv: Inga anslutningar

en: No Custom Filter
sv: Inget eget filter

en: No Filename
sv: Inget filnamn

en: No Known Recipients
sv: Inga kända mottagare

en: No Recipients!
sv: Inga mottagare!

en: No Sender Specified!
sv: Ingen avsändare angiven!

en: No Servers Defined
sv: Inga servrar angivna

en: No Tasks
sv: Inga uppgifter

en: No articles found for group "%s"
sv: Inga artiklar hittades för gruppen "%s"

en: No email address provided; generating message-id with domain "%s"
sv: Ingen e-postadress angiven; genererar meddelande-id med domänen "%s"

en: No new articles in group "%s"
sv: Inga nya artiklar i gruppen "%s"

en: No server address specified in the Preferences
sv: Ingen serveradress angiven i inställningarna

en: No supported authentication mechanism
sv: Ingen autentiseringsmekanism som stöds

en: Not Named
sv: Inget namn

en: Not Queued
sv: Inte kölagd

en: OR
sv: ELLER

en: Offline
sv: Frånkopplad

en: Old Articles with no New Replies
sv: Gamla artiklar utan nya svar

en: On %d, %n wrote:
sv: Den %d skrev %n:

en: On the Fly
sv: På momangen

en: Online Settings
sv: Anslutningsegenskaper

en: Online Status
sv: Anslutningsstatus

en: Online Users _Manual
sv: Användar_manual på webben

en: Online Users _Manual...
sv: Användar_manual på webben...

en: Online/Offline Settings...
sv: Inställningar för ansluten/frånkopplad...

en: Open Attachment...
sv: Öppna bilaga...

en: Open the Connection Manager
sv: Öppna anslutningshanteraren

en: Open the Log Viewer
sv: Öppna loggvisaren

en: Open the Status Log
sv: Öppna statusloggen

en: Open the Task Manager
sv: Öppna uppgiftshanteraren

en: Optional Information
sv: Valfri information

en: Options
sv: Alternativ

en: Organization:
sv: Organisation:

en: Pan %s Started
sv: Pan %s startade

en: Pan %s Task Manager
sv: Pan %s uppgiftshanterare

en: Pan %s Task Manager (%d Queued, %d Running)
sv: Pan %s uppgiftshanterare (%d kölagda, %d kör)

en: Pan %s Task Manager (%d Queued, %d Running, %d Failed)
sv: Pan %s uppgiftshanterare (%d kölagda, %d kör, %d misslyckade)

en: Pan - Log Viewer
sv: Pan - Loggvisare

en: Pan - Task Manager
sv: Pan - Uppgiftshanterare

en: Pan Setup Wizard
sv: Pan inställningsguide

en: Pan _Homepage
sv: Pans _hemsida

en: Pan _Homepage...
sv: Pans _hemsida...

en: Pan found multiple copies of some of the parts of this post.
    Please select the parts to use for this save.
sv: Pan hittade flera kopior av vissa delar i denna postning.
    Välj de delar som ska användas för detta sparande.

en: Pan should ask before going online
sv: Pan bör fråga innan anslutning

en: Pan should go online as needed without asking
sv: Pan bör ansluta när det behövs utan att fråga

en: Pan should quietly stay offline until told otherwise
sv: Pan bör tyst förbli frånkopplad tills andra instruktioner kommer

en: Pan skipped %d corrupt headers from the local cache for group %s.
    You may want to empty this group and download fresh headers.
sv: Pan hoppade över %d felaktiga huvuden från den lokala cachen för gruppen %s.
    Du vill kanske tömma denna grupp och hämta huvudena på nytt.

en: Pan: Download Headers for group `%s'
sv: Pan: Hämta huvuden för gruppen "%s"

en: Pan: Edit Filter
sv: Pan: Redigera filter

en: Pan: Edit Profile
sv: Pan: Redigera profil

en: Pan: Edit Rule
sv: Pan: Redigera regel

en: Pan: Export .newsrc File
sv: Pan: Exportera .newsrc-fil

en: Pan: Filter Out Articles
sv: Pan: Filtrera ut artiklar

en: Pan: Filters
sv: Pan: Filter

en: Pan: Find Message
sv: Pan: Sök meddelande

en: Pan: Import .newsrc File
sv: Pan: Importera .newsrc-fil

en: Pan: New/Edit Server
sv: Pan: Ny/redigera server

en: Pan: Preferences
sv: Pan: Inställningar

en: Pan: Print
sv: Pan: Skriv ut

en: Pan: Profile
sv: Pan: Profil

en: Pan: Rules
sv: Pan: Regler

en: Pan: Save Articles As
sv: Pan: Spara artiklar som

en: Pan: Save Multipart Message
sv: Pan: Spara meddelande i flera delar

en: Parent Article
sv: Förälderartikel

en: Parts
sv: Delar

en: Password
sv: Lösenord

en: Password:
sv: Lösenord:

en: People can reply to your posts by sending you an e-mail message at the following address.
sv: Folk kan svara på dina postningar genom att skicka ett e-postmeddelande till följande adress.

en: Per-Server Settings
sv: Inställningar för varje server

en: Pipe read failed
sv: Rörläsning misslyckades

en: Please Select a Folder from the Group list.
sv: Välj en mapp från grupplistan.

en: Please don't begin folders with "pan."; it confuses me terribly.
sv: Börja inte mappar med "pan.", det gör mig hemskt förvirrad.

en: Please enter the name of the mail server to use when sending e-mail messages.
sv: Ange namnet på e-postservern som ska användas när e-postmeddelanden skickas.

en: Post To Groups:
sv: Posta till grupper:

en: Post a new message to the current group.
sv: Posta ett nytt meddelande till aktuell grupp.

en: Post a reply to the message on the news server.
sv: Posta ett svar till meddelandet på diskussionsgruppsservern.

en: Post anyway, despite these problems?
sv: Posta ändå, trots dessa problem?

en: Post anyway, despite this problem?
sv: Posta ändå, trots detta problem?

en: Posted by Me
sv: Postad av mig

en: Posting Article ``%s''
sv: Postar artikeln "%s"

en: Posting and Mailing Article ``%s''
sv: Postar och e-postar artikeln "%s"

en: Posting article "%s" part %d of %d.
sv: Postar artikel "%s" del %d av %d.

en: Posting complete: %s
sv: Inlägg komplett: %s

en: Posting failed: %s
sv: Inlägg misslyckades: %s

en: Pr_ofiles...
sv: Pr_ofiler...

en: Pre_vious Article
sv: Före_gående artikel

en: Preparing to Send Mail
sv: Förbereder att skicka e-post

en: Previo_us Thread
sv: Föreg_ående tråd

en: Previous Article
sv: Föregående artikel

en: Previous Thread
sv: Föregående tråd

en: Previous _read article
sv: Föregående _lästa artikel

en: Previous read article
sv: Föregående lästa artikel

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print Command:
sv: Utskriftskommando:

en: Priority
sv: Prioritet

en: Processing "%s"
sv: Bearbetar "%s"

en: Profile
sv: Profil

en: Profile Information
sv: Profilinformation

en: Profile Name
sv: Profilnamn

en: Profile Name:
sv: Profilnamn:

en: Profiles Tool.
sv: Profilverktyg.

en: Programmer
sv: Programmerare

en: Programmer & Documentation
sv: Programmerare och dokumentation

en: Programmer, 0.6 - 0.7
sv: Programmerare, 0.6 - 0.7

en: Project Originator, Programmer
sv: Projektupphovsman, programmerare

en: QUIT failed: %s
sv: QUIT misslyckades: %s

en: Queued
sv: Kölagd

en: Queued for Saving
sv: Kölagd för sparande

en: Quoted Text 1
sv: Citerad text 1

en: Quoted Text 2
sv: Citerad text 2

en: Quoted Text 3
sv: Citerad text 3

en: Read
sv: Läst

en: Read Articles with no Unread Replies
sv: Lästa artiklar utan olästa svar

en: Read the selected article.
sv: Läs den markerade artikeln.

en: Rebuilding Header Pane...
sv: Bygger om huvudpanelen...

en: References (if article is a reply)
sv: Referenser (om artikeln är ett svar)

en: References:
sv: Referenser:

en: Refiltering Articles
sv: Filtrerar om artiklar

en: Refresh Article Counts
sv: Uppdatera artikelantal

en: Refresh Article _Counts
sv: Uppdatera arti_kelantal

en: Refresh a list of groups from the selected servers.
sv: Uppdatera listan över grupper från de valda servrarna.

en: Refreshing Group "%s"
sv: Uppdaterar gruppen "%s"

en: Refreshing group `%s'
sv: Uppdaterar gruppen "%s"

en: Regular Expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Reloading Group
sv: Läser om grupp

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove a File from the Attachment List
sv: Ta bort en fil från bifogningslistan

en: Remove all Articles from Selected Groups
sv: Ta bort alla artiklar från de markerade grupperna

en: Remove all messages from "%s"?
sv: Ta bort alla meddelanden från "%s"?

en: Remove all messages from these %u groups?
sv: Ta bort alla meddelanden från dessa %u grupper?

en: Remove failed tasks from the Task Manager
sv: Ta bort uppgifter som misslyckats från uppgiftshanteraren

en: Remove the selected filter
sv: Ta bort det markerade filtret

en: Remove the selected profile
sv: Redigera den markerade profilen

en: Remove the selected rule.
sv: Ta bort den markerade regeln.

en: Removed %d articles from local cache
sv: Tog bort %d artiklar från lokala cachen

en: Reply To:
sv: Svara till:

en: Reply-To (if different from Author)
sv: Svar-till (om annan än författaren)

en: Reply-To:
sv: Svara-till:

en: Reply-To:
sv: Svara-till:

en: Report a _Bug...
sv: Rapportera ett _fel...

en: Requeue selected failed Task(s)
sv: Omköa markerade misslyckade uppgifter

en: Required Information
sv: Nödvändig information

en: Reserve
sv: Reservera

en: Reserve a connection
    for reading articles
sv: Reservera en anslutning
    för läsning av artiklar

en: Reset "new message" counter
sv: Nollställ "nytt meddelande"-räknare

en: Reset "new message" counters
sv: Nollställ "nytt meddelande"-räknare

en: Resorting Articles
sv: Sorterar om artiklar

en: Retrieving %d new groups for "%s"
sv: Hämtar %d nya grupper för "%s"

en: Retrieving 0 new groups for "%s"
sv: Hämtar 0 nya grupper för "%s"

en: Rewrap
sv: Återradbryt

en: Rewrap all the text in the Message Body.
sv: Återradbryt all meddelandetext.

en: Rot13 Article Body
sv: Rotera meddelandetexten 13 tecken

en: Rot13 Selected Text
sv: Rotera markerad text 13 tecken

en: Rule Name:
sv: Regelnamn:

en: Rule applies to all newsgroups
sv: Regeln gäller för alla diskussionsgrupper

en: Rule applies to specific newsgroups:
sv: Regeln gäller för specifika diskussionsgrupper:

en: Rule applies to:
sv: Regeln gäller för:

en: Rules
sv: Regler

en: Rules Tool.
sv: Regelverktyg.

en: Running
sv: Kör

en: SMTP Port:
sv: SMTP-port:

en: SMTP Server:
sv: SMTP-server:

en: S_kip Uncached Articles:
sv: _Hoppa över ocachade artiklar:

en: Same as --debug-socket
sv: Samma som --debug-socket

en: Sampling %d articles
sv: Provar %d artiklar

en: Sampling %lu of %lu
sv: Provar %lu av %lu

en: Save
sv: Spara

en: Save Articles (A_ttachments only)
sv: Spara artiklar (endast _bilagor)

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Save Profile
sv: Spara profil

en: Save _Articles
sv: Spara _artiklar

en: Save attchments in:
sv: Spara bilagor i:

en: Save message to file
sv: Spara meddelandet i en fil

en: Save the log to file
sv: Spara loggen till fil

en: Save the selected articles and their attachments.
sv: Spara de markerade artiklarna och deras bilagor.

en: Save the selected articles' attachments.
sv: Ta bort de markerade artiklarnas bilagor.

en: Save this log to a file.
sv: Spara denna logg till en fil.

en: Saved
sv: Sparad

en: Saved "%s"
sv: Sparade "%s"

en: Saved %d articles in "%s" in %.1f seconds (%.0f art/sec)
sv: Sparade %d artiklar i "%s" på %.1f sekunder (%.0f artiklar/sekund)

en: Saved %d groups in "%s" in %.1f seconds (%.0f groups/sec)
sv: Sparade %d grupper i "%s" på %.1f sekunder (%.0f grupper/sekund)

en: Saved %d of %u groups
sv: Sparade %d av %u grupper

en: Saved article body to `%s'
sv: Sparade artikeltext till "%s"

en: Saving "%s"
sv: Sparar "%s"

en: Saving group `%s'
sv: Sparar gruppen "%s"

en: See http://pan.rebelbase.com/regexp.txt for a tutorial on how to use regular expressions.  If regular expressions are turned off, a simple case-insensitive wildcard match is used.
sv: Se http://pan.rebelbase.com/regexp.txt för en beskrivning av hur man använder reguljära uttryck. Om reguljära uttryck är avstängda kommer en enkel skiftlägesokänslig jokerteckenssökning att användas.

en: Select .newsrc File to Read:
sv: Välj .newsrc-fil att läsa:

en: Select .newsrc File to Write:
sv: Välj .newsrc-fil att skriva:

en: Select Article _Body
sv: Markera artikelte_xt

en: Select Filter:
sv: Välj filter:

en: Select all Arti_cles
sv: Markera alla arti_klar

en: Select all Articles in the Article List
sv: Markera alla artiklar i artikellistan

en: Select all Groups in the Group List
sv: Markera alla grupper i grupplistan

en: Select all _Groups
sv: Markera alla _grupper

en: Select the file to attach.
sv: Välj fil att bifoga.

en: Selected layout:
sv: Vald layout:

en: Selection
sv: Markering

en: Selects Article
sv: Markerar artikel

en: Selects Group
sv: Markerar grupp

en: Send Later
sv: Skicka senare

en: Send Messages Queued in "pan.sendlater"
sv: Skicka meddelanden kölagda i mappen "pan.sendlater"

en: Send Now
sv: Skicka nu

en: Send Pending _Messages
sv: Skicka väntande _meddelanden

en: Send a reply both to the author in mail, and to the news server.
sv: Skicka ett svar både till författaren med e-post och till disussionsgruppsservern.

en: Send outgoing messages to stdout instead of smtp/nntp servers for debugging purposes.
sv: Skicka utgående meddelanden till standard ut i stället för smtp/nntp-servrar i felsökningsändamål.

en: Send this Message Later
sv: Skicka detta meddelande senare

en: Send this Message Now
sv: Skicka detta meddelande nu

en: Sending 'stay connected' request
sv: Skickar "förbli ansluten"-begäran

en: Sending Mail
sv: Skickar e-post

en: Server "%s" is Offline; no new tasks will be processed
sv: Servern "%s" är frånkopplad; inga nya uppgifter kommer att behandlas

en: Server "%s" is Online
sv: Servern "%s" är ansluten

en: Server Address
sv: Serveradress

en: Server Information
sv: Serverinformation

en: Server Port
sv: Serverport

en: Servers
sv: Servrar

en: Servers - Mail
sv: Servrar - e-post

en: Servers - News
sv: Servrar - diskussionsgrupper

en: Set Per-Server Connection Limits
sv: Ställ in anslutningsbegränsningar per server

en: Set the properties for the selected group.
sv: Ställ in egenskaperna för den markerade gruppen.

en: Sho_w Group Pane
sv: _Visa gruppanel

en: Show All Headers in Article Pane
sv: Visa alla huvuden i artikelpanelen

en: Show All _Headers in Article Pane
sv: Visa alla _huvuden i artikelpanelen

en: Show Art_icle Pane
sv: Visa artikelpanel

en: Show Article Pane
sv: Visa artikelpanel

en: Show Articles Neither Queued nor Saved
sv: Visa artiklar som varken är kölagda eller sparade

en: Show Articles posted by Me
sv: Visa artiklar postade av mig

en: Show Articles posted by Others
sv: Visa artiklar postade av andra

en: Show Articles which are Cached Locally
sv: Visa artiklar som är cachade lokalt

en: Show Articles which are not Cached Locally
sv: Visa artiklar som inte är cachade lokalt

en: Show Complete Binary Articles
sv: Visa fullständiga binära artiklar

en: Show Group Pane
sv: VIsa gruppanel

en: Show Hea_der Pane
sv: Visa huvu_dpanel

en: Show Header Pane
sv: Visa huvudpanel

en: Show Ignored Threads
sv: Visa ignorerade trådar

en: Show Incomplete Binary Articles
sv: Visa ofullständiga binära artiklar

en: Show Matching Articles
sv: Visa matchande artiklar

en: Show Matching Articles and References
sv: Visa matchande artiklar och referenser

en: Show Matching Articles and Replies
sv: Visa matchande artiklar och svar

en: Show New Articles
sv: Visa nya artiklar

en: Show Old Articles
sv: Visa gamla artiklar

en: Show Queued Articles
sv: Visa kölagda artiklar

en: Show Read Articles
sv: Visa lästa artiklar

en: Show Saved Articles
sv: Visa sparade artiklar

en: Show Text Articles
sv: Visa textartiklar

en: Show Threads Neither Watched nor Ignored
sv: Visa trådar som varken är bevakade eller ignorerade

en: Show Threads with Matching Articles
sv: Visa trådar med matchande artiklar

en: Show Unread Articles
sv: Visa olästa artiklar

en: Show Watched Threads
sv: Visa bevakade trådar

en: Show a_lert:
sv: Visa varnin_g:

en: Show in Filter Menu
sv: Visa i filtermeny

en: Show only the first part of complete multipart binary posts
sv: Visa endast den första delen av binära postningar i flera delar

en: Signature File:
sv: Signaturfil:

en: Skip Uncached Articles:
sv: Hoppa över ocachade artiklar:

en: Smooth Scrolling at speed:
sv: Mjuk rullning med hastighet:

en: Sorting Articles
sv: Sorterar artiklar

en: Space Reading
sv: Blankstegsläsning

en: Specify and Download Articles
sv: Ange och hämta artiklar

en: Specify the geometry of the window.
sv: Ange geometrin för fönstret.

en: Subject
sv: Ämne

en: Subject doesn't match the phrase `%s'
sv: Ämnet matchar inte frasen "%s"

en: Subject doesn't match the regex `%s'
sv: Ämnet matchar inte det reguljära uttrycket "%s"

en: Subject matches the phrase `%s'
sv: Ämnet matchar frasen "%s"

en: Subject matches the regex `%s'
sv: Ämnet matchar det reguljära uttrycket "%s"

en: Subject:
sv: Ämne:

en: Subject:
sv: Ämne:

en: Submit a Pan Bug Report to the GNOME Bug Tracker
sv: Skicka en Pan-problemrapport till GNOME:s felhanteringssystem

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Subscribed
sv: Prenumererade

en: Subscribed Groups
sv: Prenumererade grupper

en: Subscribed Newsgroups
sv: Prenumererade diskussionsgrupper

en: Supersede Selected Article which you Posted
sv: Ersätt den markerade artikeln du postade

en: T_op of Thread
sv: _Överst i tråd

en: Tasks: %u/%u
sv: Uppgifter: %u/%u

en: Test Sound
sv: Testa ljud

en: Thank you for trying Pan!
     
    If you are new to Usenet,
    http://pan.rebelbase.com/intro.php
    is a starting point to see what Usenet is,
    where to find a free news server,
    and how to use Pan.
     
    Since this is your first time running Pan,
     we'll need to gather some information.
sv: Tack för att du provar Pan!
    
    Om detta är din första bekantskap med Usenet
    är http://pan.rebelbase.com/intro.php en bra
    startpunkt för att se vad Usenet är, var du
    kan hitta en gratis diskussionsgruppsserver,
    och hur du använder Pan.
    
    Eftersom detta är första gången du kör Pan
     måste vi samla en del information.

en: Thanks
sv: Tack

en: Thanks to
sv: Tack till

en: The Queue is Paused
sv: Kön är pausad

en: The Queue is not Paused
sv: Kön är inte pausad

en: The Task Manager is Empty
sv: Uppgiftshanteraren är tom

en: The cache is used to keep local copies of articles
    to reduce the time connected to the network.
sv: Cachen används för att hålla lokala kopior av artiklar
    och på så sätt reducera tiden för anslutning till
    nätverket.

en: The e-mail account where mail replies to your posted message should go.  This is only needed if it differs from the "From" header.
sv: Det e-postkonto dit e-postsvar till ditt postade meddelande ska gå. Det här behövs endast om det skiljer sig från "Från"-huvudet.

en: The group will not be saved -- can't create file "%s"
sv: Gruppen kommer inte att sparas -- kan inte skapa filen "%s"

en: The group will not be saved -- can't move "%s" to "%s"
sv: Gruppen kommer inte att sparas -- kan inte flytta "%s" till "%s"

en: The newsgroup or newsgroups where replies to your posted message should go.  This is only needed if it differs from the "Post To Groups" header. 
    To direct all replies to your email address, use "Followup-To: poster"
sv: Diskussionsgruppen eller diskussionsgrupperna dit svar på ditt postade meddelande ska gå. Det här behövs endast om det skiljer sig från "Posta till grupper"-huvudet.
    För att låta alla svar gå till din e-postadress kan du använda "Uppföljning-till: avsändare"

en: The organization you're associated with.
sv: Den organisation som du tillhör.

en: This filter is still used by the following rules:
    %s
    Please remove this dependency  first.
sv: Detta filter används fortfarande av följande regler:
    %s
    Ta bort detta beroende först.

en: Thr_ead/Unthread Header Pane
sv: Tr_åda/Avtråda huvudpanel

en: Thread Pane
sv: Tråddelen

en: Thread is ignored
sv: Tråden är ignorerad

en: Thread is neither watched nor ignored
sv: Tråden är varken bevakad eller ignorerad

en: Thread is watched
sv: Tråden är bevakad

en: Thread is watched or ignored
sv: Tråden är bevakad eller ignorerad

en: Thread isn't ignored
sv: Tråden är inte ignorerad

en: Thread isn't watched
sv: Tråden är inte bevakad

en: Thread/Unthread Header Pane
sv: Tråda/Avtråda huvudpanel

en: Time
sv: Tid

en: Timed out waiting for the goahead to write to the server.
sv: Gjorde time-out vid väntan på klartecken att skriva till servern.

en: Timed out waiting for the goahead to write to the server: %s
sv: Gjorde time-out vid väntan på klartecken att skriva till servern: %s

en: Timed out waiting to read from the server.
sv: Gjorde time-out vid väntan på läsning från servern.

en: Toggling this and restarting Pan is a good idea if your fonts aren't being displayed properly.
sv: Att växla detta och starta om Pan är en bra idé om dina typsnitt inte visas korrekt.

en: Top of Thread
sv: Överst i tråd

en: Total
sv: Totalt

en: Trace function calls
sv: Spåra funktionsanrop

en: Transfer Rate
sv: Överföringshastighet

en: Trying to open URL `%s' with `%s'
sv: Försöker öppna URL:en "%s" med "%s"

en: Turn line wrap on/off in the Message Body
sv: Slå på/av radbrytning i meddelandetexten

en: Turn on article cache debugging messages.
sv: Slå på felsökningsmeddelanden för artikelcachen.

en: Turn on attachment decoding debugging messages.
sv: Slå på felsökningsmeddelanden för bilageavkodning.

en: Turn on debugging of GNKSA code.
sv: Slå på felsökning av GNKSA-kod.

en: Turn on gui thread lock debugging messages.
sv: Slå på felsökningsmeddelanden för trådlåsning av användargränssnittet.

en: Turn on most of the generally-useful debug flags.  A good first choice when preparing a bug report.
sv: Slå på de flesta nyttiga felsökningsflaggorna. Ett bra val vid förberedande av en felrapport.

en: Turn on newsrc decoding debugging messages.
sv: Slå på felsökningsmeddelanden för newsrc-avkodning.

en: Turn on pan object system debugging messages.
sv: Slå på felsökningsmeddelanden för pans objektsystem.

en: Turn on socket input debugging messages.
sv: Slå på felsökningsmeddelanden för uttagsindata (socket input).

en: Turn on socket input/output debugging messages.
sv: Slå på felsökningsmeddelanden för uttagsindata/uttagsutdata.

en: Turn on socket output debugging messages.
sv: Slå på felsökningsmeddelanden för uttagsutdata (socket output).

en: Turn on task scheduler debugging messages.
sv: Slå på felsökningsmeddelanden för uppgiftshanteraren.

en: Type in a group search string and press ENTER.  Wildcards are allowed.
sv: Skriv in en gruppsöksträng och tryck ENTER. Jokertecken är tillåtna.

en: Type in a search string and press ENTER. Wildcards are allowed; see http://pan.rebelbase.com/wildmat.html for more information.
sv: Skriv in en söksträng och tryck ENTER. Jokertecken är tillåtna, se http://pan.rebelbase.com/wildmat.html för mer information.

en: Type in the name you would like Pan to show when referring to this profile you have just setup.  You can name the profile anything you want to.
sv: Skriv in det namn som du vill att Pan skall visa när det hänvisar till den profil som du nyss skapat. Du kan döpa profilen till vad som helst.

en: Type the name of your Internet news server.
sv: Skriv in namnet på din diskussionsgruppsserver.

en: UNKNOWN
sv: OKÄND

en: URLs
sv: URL:er

en: UUEncoded (universally accepted)
sv: UUEncoded (godtas överallt)

en: UUEncoding - Universally Accepted
sv: UUEncoding - Godtas överallt

en: Unable to access or create directory "%s"
sv: Kan inte komma åt eller skapa katalogen "%s"

en: Unable to cancel article: Couldn't find matching article in folder `pan.sent'!
sv: Kan inte stoppa artikeln: Kunde inte hitta matchande artikel i mappen "pan.sent"!

en: Unable to change file mode
sv: Kan inte ändra filrättighet

en: Unable to connect to server %s:%d
sv: Kan inte ansluta till servern %s:%d

en: Unable to open connection to mail server "%s"
sv: Kan inte öppna anslutning till e-postservern "%s"

en: Unable to open file `%s'
sv: Kan inte öppna filen "%s"

en: Unable to open file `%s' %s
sv: Kan inte öppna filen "%s" %s

en: Unable to parse the geometry string "%s"
sv: Kunde inte tolka geometristrängen "%s"

en: Unable to save `%s': the article(s) couldn't be downloaded.
sv: Kan inte spara "%s": artiklarna kunde inte hämtas.

en: Unable to set group `%s': %s
sv: Kunde inte ställa in gruppen "%s": %s

en: Unable to supersede article: Couldn't find matching article in folder `pan.sent'!
sv: Kan inte ersätta artikeln: Kunde inte hitta matchande artikel i mappen "pan.sent"!

en: Unable to update counts for group `%s'
sv: Kan inte uppdatera artikelantalen för gruppen "%s"

en: Unable to write to temp file
sv: Kan inte skriva till temporär fil

en: Unf_lag Selected Articles
sv: Avf_lagga markerade artiklar

en: Unflag
sv: Avflagga

en: Unflag Selected Threads
sv: Avflagga markerade trådar

en: Unflag Thr_eads
sv: Avflagga tr_ådar

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown Content Type
sv: Okänd innehållstyp

en: Unknown Encoding
sv: Okänd kodning

en: Unparseable Subject
sv: Ämnet går inte att tolka

en: Unread
sv: Olästa

en: Unread Articles / Articles with Unread Replies
sv: Olästa artiklar / artiklar med olästa svar

en: Unread Only
sv: Endast olästa

en: Unsubscribe
sv: Säg upp prenumereration

en: Unsupported authentication mechanism: %s
sv: Autentiseringsmekanismen stöds inte: %s

en: Unsupported data version %d for `%s' data file.
    Are you running an old version of Pan by accident?
sv: Dataversionen %d stöds inte för datafilen "%s".
    Du kör inte en gammal version av Pan av misstag?

en: Unsupported data version for %s headers: %d.
    Are you running an old version of Pan by accident?
sv: Dataversionen stöds inte för %s-huvuden: %d.
    Du kör inte en gammal version av Pan av misstag?

en: Updated counts for %u groups out of %u
sv: Uppdaterade artikelantalen för %u grupper av %u

en: Updating Header Pane...
sv: Uppdaterar huvudpanelen...

en: Updating article counts for %u groups from server `%s'
sv: Uppdaterar artikelantalen för %u grupper från servern "%s"

en: Use Article Subject
sv: Använd artikelämnet

en: Use Custom Filename
sv: Använd eget filnamn

en: Use Encoded Filename
sv: Använd kodat filnamn

en: Use Message-ID
sv: Använd meddelande-ID

en: Use Monospa_ce Font in Article Pane
sv: Använd typsnitt med fast _breddsteg i artikelpanelen

en: Use Monospace Font in Article Pane
sv: Använd typsnitt med fast breddsteg i artikelpanelen

en: Use Subject
sv: Använd ämne

en: Use System Background
sv: Använd systembakgrund

en: Use System Foreground
sv: Använd systemförgrund

en: Use gdk_fontset_load instead of gdk_font_load
sv: Använd gdk_fontset_load i stället för gdk_font_load

en: Use the selected profile to create a new profile
sv: Använd den markerade profilen för att skapa en ny profil

en: Usenet posting failed.
sv: Diskussionsgruppspostande misslyckades.

en: User Profile
sv: Användarprofil

en: Username
sv: Användarnamn

en: View Article Tab
sv: Visa artikelflik

en: View Group Tab
sv: Visa gruppflik

en: View Header Ta_b
sv: Visa huvud_flik

en: View Header Tab
sv: Visa huvudflik

en: View Pa_nes as Tabs
sv: Visa _paneler som flikar

en: View _Article Tab
sv: Nästa _artikelflik

en: WARNING: %d lines >80 characters in the message.
sv: VARNING: %d rader är fler än 80 tecken i meddelandet.

en: WARNING: %d lines too wide in signature
sv: VARNING: %d rader är för långa i signatur

en: WARNING: Crossposting without setting Followup-To.
sv: VARNING: Korspostar utan att ange Uppföljning-till.

en: WARNING: Following-Up to many groups.
sv: VARNING: Följer upp till flera grupper.

en: WARNING: Group "%s" is read-only.
sv: VARNING: Gruppen "%s" är endast läsbar.

en: WARNING: Posting to a large number of groups.
sv: VARNING: Postar till ett stort antal grupper.

en: WARNING: Signature prefix with no signature.
sv: VARNING: Signaturprefix utan signatur.

en: WARNING: The message is entirely quoted text!
sv: VARNING: Meddelandet är endast citerad text!

en: WARNING: The message is mostly quoted text.
sv: VARNING: Meddelandet är till största delen citerad text.

en: WARNING: Unknown group: "%s".
sv: VARNING: Okänd grupp: "%s".

en: WARNING: signature is more than 4 lines long
sv: VARNING: signaturen är fler än 4 rader

en: Waiting to decode "%s"
sv: Väntar på att avkoda "%s"

en: Watch Selected Threads
sv: Bevaka markerade trådar

en: Watched
sv: Bevakade

en: Watched Threads
sv: Bevakade trådar

en: We don't have a group list for server "%s".
    Shall we get one?
sv: Vi har inte någon grupplista för servern "%s".
    Ska vi hämta en?

en: Welcome to Pan
sv: Välkommen till Pan

en: When a followup changes the subject, show as new thread
sv: Visa som en ny tråd när en uppföljning ändrar ämnesraden

en: When you post a message to a newsgroup, your display name will appear in the From field.  Type your name in as you would like it to appear.
sv: När du postar ett meddelande till en diskussionsgrupp kommer ditt namn att synas i Från-fältet. Skriv in ditt namn som du vill att det skall synas.

en: Which Articles to Show
sv: Vilka artiklar som ska visas

en: Wildcard group specification:
sv: Specifikation på jokerteckengrupp:

en: Wrap Text
sv: Radbryt text

en: Wrap body of the original message when replying
sv: Radbryt originalmeddelandetexten vid svar

en: Wrote %d profiles to '%s'
sv: Skrev %d profiler till "%s"

en: Wrote filters to `%s'
sv: Skrev filter till "%s"

en: Wrote rules to `%s'
sv: Skrev regler till "%s"

en: Yenc (30 percent smaller than UUEnc but less universal)
sv: Yenc (30 procent mindre än UUEnc men mindre vanligt)

en: Yenc - Smaller files, less universal
sv: Yenc - Mindre filer, mindre vanligt

en: You have successfully entered all of
    the information required to set up Pan.
    
    To save these settings, click Finish.
sv: Du har angett all information som
    behövs för att ställa in Pan.
    
    För att spara denna information
    klickar du på Slutför.

en: You haven't loaded an article to print.
sv: Du har inte läst in en artikel som kan skrivas ut.

en: You need at least one profile
sv: Du behöver åtminstone en profil

en: Your Name
sv: Ditt namn

en: Your message was saved in the folder ``pan.sendlater''
sv: Ditt meddelande sparades i mappen "pan.sendlater"

en: Your real name contained double quotes.
    Converting into single quotes.
sv: Ditt fullständiga namn innehöll dubbla
    citattecken. Konverterar dem till enkla
    citattecken.

en: Zoom/Unzoom
sv: Zooma in/Zooma ut

en: [This is an email copy of a Usenet post to "%s"]
sv: [Det här är en e-postkopia av ett meddelande i diskussionsgruppen "%s"]

en: _Article
sv: _Artikel

en: _Articles
sv: _Artiklar

en: _Cancel...
sv: _Avbryt...

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Delete Folder...
sv: Ta _bort mapp...

en: _Delete article
sv: _Ta bort artikel

en: _Deselect all Groups
sv: A_vmarkera alla grupper

en: _Download Articles..
sv: _Hämta artiklar...

en: _Edit Article in Folder
sv: _Redigera artikel i mapp

en: _Empty...
sv: T_öm...

en: _Export .newsrc...
sv: _Exportera .newsrc...

en: _Feedback...
sv: _Synpunkter och kommentarer...

en: _Flag
sv: _Flagga

en: _Flag body for download
sv: _Flagga artikeltext för hämtning

en: _Follow-Up to newsgroup
sv: _Följ upp till diskussionsgrupp

en: _Groups
sv: _Grupper

en: _Ignore Threads
sv: _Ignorera trådar

en: _Ignore thread (hides the thread by default)
sv: _Ignorera tråd (gömmer tråden som standard)

en: _Import .newsrc...
sv: _Importera .newsrc...

en: _Load Articles When Selected:
sv: _Läs in artiklar då markerad:

en: _Mark Group as Read
sv: _Markera grupp som läst

en: _Mark as Read
sv: _Markera som läst

en: _Navigate
sv: _Navigera

en: _New Folder...
sv: _Ny mapp...

en: _Next Unread Article
sv: _Nästa olästa artikel

en: _Online/Offline Settings...
sv: Inställningar för _ansluten/frånkopplad...

en: _Open Attachments...
sv: _Öppna bilagor...

en: _Parent Article
sv: _Förälderartikel

en: _Play a Sound:
sv: S_pela ett ljud:

en: _Post
sv: _Posta

en: _Post to newsgroup
sv: _Posta till diskussionsgrupp

en: _Print Article...
sv: Skriv _ut artikel...

en: _Properties...
sv: _Egenskaper...

en: _Read Article
sv: _Läs artikel

en: _Reply by E-mail
sv: _Svara med e-post

en: _Retrieve body
sv: _Hämta artikeltext

en: _Rot13 Article Body
sv: _Rotera meddelandetexten 13 tecken

en: _Rot13 Selected Text
sv: _Rotera markerad text 13 tecken

en: _Rules...
sv: _Regler...

en: _Save Articles As...
sv: _Spara artiklar som...

en: _Servers
sv: _Servrar

en: _Subscribe
sv: _Prenumerera

en: _Supersede...
sv: _Ersätt...

en: _Task Manager...
sv: _Uppgiftshanteraren...

en: _Unsubscribe
sv: _Säg upp prenumereration

en: _View
sv: _Visa

en: _View Group Tab
sv: _Visa gruppflik

en: _Watch Threads
sv: _Bevaka trådar

en: _Watch thread (highlights the thread)
sv: Be_vaka tråd (markerar tråden)

en: ``Followup-To: poster'': sending email to author.
sv: "Uppföljning-till: avsändare": skickar e-post till författaren.

en: ``Followup-To:`` contains an email address: sending email to author.
sv: "Uppföljning-till:" innehåller en e-postadress: skickar e-post till författaren.

en: all groups
sv: alla grupper

en: all headers
sv: alla huvuden

en: backup previous .newsrc file before exporting
sv: säkerhetskopiera föregående .newsrc-fil innan export

en: contains the phrase
sv: innehåller frasen

en: default
sv: standard

en: new groups
sv: nya grupper

en: new headers
sv: nya huvuden

en: read/write subscribed groups only
sv: läs/skriv endast prenumererade grupper

en: regexp
sv: reguljärt uttryck

en: sample
sv: prov

en: socket [%p] failed its read
sv: uttag (socket) [%p] misslyckades med dess läsning

en: socket [%p] failed its read:
    %s
sv: uttag (socket) [%p] misslyckades med dess läsning:
    %s

en: thread %lu attempted double lock!
    first lock was in %s:%d (%s),
    now trying for another one from %s:%d (%s)
sv: tråd %lu försökte med dubbel låsning!
    första låset var i %s:%d (%s),
    försöker nu med en annan från %s:%d (%s)

en: thread %lu attempted to remove a lock it didn't have from %s:%d (%s)
sv: tråd %lu försökte ta bort ett lås som det inte hade från %s:%d (%s)

en: unknown@spammesenseless.com
sv: okand@spammamigtillsjagdor.com

en: unknown@spammesenseless.net
sv: okand@spammamigtillsjagdor.se
