nano 7.0-pre1 - en to cs translation catalogue (619 entries)

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 7 characters.
en: (dir)
cs: adresář

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 12 characters.
en: (parent dir)
cs: nadřaz. adr

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 7 characters. * If necessary, you can leave out the parentheses.
en: (huge)
cs: obrovský

en: Search Wrapped
cs: Hledání dokončeno

en: This is the only occurrence
cs: Toto je jediný výskyt

note: TRANSLATORS: This is the main search prompt.
en: Search
cs: Hledat

note: TRANSLATORS: A modifier of the Search prompt.
en:  [Backwards]
cs:  [Zpět]

en: Cancelled
cs: Zrušeno

en: No current search pattern
cs: Žádný současný vzor hledání

en: Cannot open directory: %s
cs: Nelze otevřít adresář: %s

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Go To Directory
cs: Jít do adresáře

note: TRANSLATORS: This refers to the confining effect of * the option --operatingdir, not of --restricted.
en: Can't go outside of %s
cs: Nelze jít vně %s

en: Can't move up a directory
cs: Nepodařilo se přejít do nadřazeného adresáře

en: Error reading %s: %s
cs: Chyba při čtení: %s: %s

en: The working directory has disappeared
cs: Pracovní adresář zmizel

en: Unknown syntax name: %s
cs: Neznámý název skladby: %s

en: magic_load() failed: %s
cs: magic_load() selhal: %s

en: magic_file(%s) failed: %s
cs: magic_file(%s) selhal: %s

en: Nothing was cut
cs: Nic nebylo vyjmuto

en: Copied nothing
cs: Nic nezkopírováno

en: Cutbuffer is empty
cs: Vyrovnávací paměť pro vyjmutí je prázdná

en: Error deleting lock file %s: %s
cs: Chyba při mazání souboru lock %s: %s

note: TRANSLATORS: Keep the next seven messages at most 76 characters.
en: Couldn't determine my identity for lock file
cs: Nepodařilo se určit moji identitu pro soubor lock

en: Couldn't determine hostname: %s
cs: Nepodařilo se určit název počítače: %s

en: Error writing lock file %s: %s
cs: Chyba při zápisu souboru lock %s: %s

en: Someone else is also editing this file
cs: Někdo jiný také upravuje tento soubor

en: Error opening lock file %s: %s
cs: Chyba při otevírání souboru lock %s: %s

en: Bad lock file is ignored: %s
cs: Špatný soubor lock je ignorován: %s

note: TRANSLATORS: The second %s is the name of the user, the third that of the editor.
en: File %s is being edited by %s (with %s, PID %s); open anyway?
cs: Soubor %s je upravován %s (v %s, ID procesu %s); přesto otevřít?

note: TRANSLATORS: Keep the next ten messages at most 76 characters.
en: Directory '%s' does not exist
cs: Adresář '%s' neexistuje

en: Path '%s': %s
cs: Cesta "%s": %s

en: Path '%s' is not a directory
cs: Cesta "%s" není adresář

en: Path '%s' is not accessible
cs: Cesta "%s" není přístupná

en: Directory '%s' is not writable
cs: Do adresáře '%s' nelze zapisovat

en: Can't read file from outside of %s
cs: Nelze číst soubor z vně %s

en: "%s" is a directory
cs: „%s“ je adresář

en: "%s" is a device file
cs: "%s" je soubor zařízení

en: "%s" is a FIFO
cs: „%s“ je FIFO

en: %s is meant to be read-only
cs: %s je určeno pouze pro čtení

note: TRANSLATORS: First %s is file name, second %s is file format.
en: %s -- %zu line (%s) | %s -- %zu lines (%s)
cs[0]: %s -- %zu řádek (%s)
cs[1]: %s -- %zu řádky (%s)
cs[2]: %s -- %zu řádků (%s)

en: New Buffer
cs: Nová vyrovnávací paměť

en: %s -- %zu line | %s -- %zu lines
cs[0]: %s -- %zu řádek
cs[1]: %s -- %zu řádky
cs[2]: %s -- %zu řádků

en: No more open file buffers
cs: Žádné další otevřené souborové vyrovnávací paměti

en: Interrupted
cs: Přerušeno

en: File '%s' is unwritable
cs: Soubor '%s' je nezapisovatelný

note: TRANSLATORS: Keep the next three messages at most 78 characters.
en: Read %zu line (converted from Mac format) | Read %zu lines (converted from Mac format)
cs[0]: Přečten %zu řádek (převeden z formátu Mac)
cs[1]: Přečteny %zu řádky (převedeny z formátu Mac)
cs[2]: Přečteno %zu řádků (převedeny z formátu Mac)

en: Read %zu line (converted from DOS format) | Read %zu lines (converted from DOS format)
cs[0]: Přečten %zu řádek (převeden z formátu DOS)
cs[1]: Přečteny %zu řádky (převedeny z formátu DOS)
cs[2]: Přečteno %zu řádků (převedeny z formátu DOS)

en: Read %zu line | Read %zu lines
cs[0]: Přečten %zu řádek
cs[1]: Přečteny %zu řádky
cs[2]: Přečteno %zu řádků

en: New File
cs: Nový soubor

en: File "%s" not found
cs: Soubor "%s" nenalezen

en: Reading from FIFO...
cs: Čte se z FIFO...

en: Reading...
cs: Čte se...

en: Could not create pipe: %s
cs: Nepodařilo se vytvořit přenos dat: %s

en: Could not fork: %s
cs: Nepodařilo se rozvětvit: %s

en: Executing...
cs: Vykonává se...

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: filtering
cs: filtrování

en: Failed to open pipe: %s
cs: Nepodařilo se otevřít přenos dat: %s

en: Error: %s
cs: Chyba: %s

en: Piping failed
cs: Přenos dat selhal

note: TRANSLATORS: The next six messages are prompts.
en: Command to execute in new buffer
cs: Příkaz k provedení v nové vyrovnávací paměti

en: Command to execute
cs: Příkaz k provedení

en: File to read unconverted into new buffer [from %s]
cs: Soubor k přečtení nepřeveden do nové vyrovnávací paměti [z %s]

en: File to read into new buffer [from %s]
cs: Soubor k přečtení do nové vyrovnávací paměti [z %s]

en: File to insert unconverted [from %s]
cs: Soubor k vložení nepřeveden [z %s]

en: File to insert [from %s]
cs: Soubor k vložení [z %s]

en: Invalid operating directory: %s
cs: Neplatný pracovní adresář: %s

en: Invalid backup directory: %s
cs: Neplatný zálohovací adresář: %s

en: Making backup...
cs: Vytvářím zálohu...

en: Too many existing backup files
cs: Příliš mnoho existujících zálohovacích souborů

en: Cannot read original file
cs: Nelze přečíst původní soubor

en: Cannot make regular backup
cs: Nelze vytvořit regulární zálohu

en: Trying again in your home directory
cs: Znovu zkouším najít váš domovský adresář

en: Cannot make backup
cs: Nelze vytvořit zálohu

note: TRANSLATORS: Try to keep this message at most 76 characters.
en: Cannot make backup; continue and save actual file?
cs: Nelze vytvořit zálohu; pokračovat a uložit současný soubor?

note: TRANSLATORS: The %s is the reason of failure.
en: Cannot make backup: %s
cs: Nelze vytvořit zálohu: %s

en: Can't write outside of %s
cs: Nelze zapsat vně %s

en: Error writing %s: %s
cs: Chyba při zápisu %s: %s

en: Error writing temp file: %s
cs: Chyba při zápisu dočasného souboru: %s

en: Writing to FIFO...
cs: Zapisuje se do FIFO...

en: Writing...
cs: Zapisuje se...

en: Error reading temp file: %s
cs: Chyba při čtení dočasného souboru: %s

note: TRANSLATORS: This warns for data loss when the disk is full.
en: File on disk has been truncated!
cs: Soubor na disku byl zkrácen!

note: TRANSLATORS: This is a suggestion to the user, * where "resume" means resuming from suspension. * Try to keep this at most 76 characters.
en: Maybe ^T^Z, make room on disk, resume, then ^S^X
cs: Možná ^T^Z, uvolnit místo na disku, pokračovat, pak ^S^X

en: Wrote %zu line | Wrote %zu lines
cs[0]: Zapsán %zu řádek
cs[1]: Zapsány %zu řádky
cs[2]: Zapsáno %zu řádků

en:  [DOS Format]
cs:  [Formát DOS]

en:  [Mac Format]
cs:  [Formát Mac]

en:  [Backup]
cs:  [Záloha]

note: TRANSLATORS: The next six strings are prompts.
en: Prepend Selection to File
cs: Předřadit výběr na začátek souboru

en: Append Selection to File
cs: Připojit výběr na konec souboru

en: Write Selection to File
cs: Zapsat výběr do souboru

en: File Name to Prepend to
cs: Název souboru, na jehož začátek provést předřazení

en: File Name to Append to
cs: Název souboru, na jehož konec provést připojení

en: File Name to Write
cs: Název souboru k zapsání

note: TRANSLATORS: Concisely say the screen is too small.
en: Too tiny
cs: Příliš malé

note: TRANSLATORS: Restricted mode forbids overwriting.
en: File exists -- cannot overwrite
cs: Soubor existuje -- nelze přepsat

en: Save file under DIFFERENT NAME?
cs: Uložit soubor pod JINÝM NÁZVEM?

en: File "%s" exists; OVERWRITE?
cs: Soubor "%s" existuje. PŘEPSAT?

en: File on disk has changed
cs: Soubor na disku byl změněn

note: TRANSLATORS: Try to keep this at most 76 characters.
en: File was modified since you opened it; continue saving?
cs: Soubor byl změněn poté, co jste jej otevřeli; pokračovat v ukládání?

en: (more)
cs: (více)

note: TRANSLATORS: Try to keep the next two strings at most 10 characters.
en: Exit
cs: Ukončit

en: Close
cs: Zavřít

note: TRANSLATORS: The next long series of strings are shortcut descriptions; * they are best kept shorter than 56 characters, but may be longer.
en: Cancel the current function
cs: Zrušit současnou funkci

en: Display this help text
cs: Zobrazit tento text s nápovědou

en: Close the current buffer / Exit from nano
cs: Zavřít nynější vyrovnávací paměť / Ukončit nano

en: Write the current buffer (or the marked region) to disk
cs: Zapsat nynější vyrovnávací paměť (nebo označenou oblast) na disk

en: Insert another file into current buffer (or into new buffer)
cs: Vložit další soubor do nynější vyrovnávací paměti (nebo do nové vyrovnávací paměti)

en: Search forward for a string or a regular expression
cs: Hledat dopředu řetězec nebo regulární výraz

en: Search backward for a string or a regular expression
cs: Hledat dozadu řetězec nebo regulární výraz

en: Cut current line (or marked region) and store it in cutbuffer
cs: Vyjmout současný řádek (nebo označenou oblast) a uložit je ve schránce

en: Paste the contents of cutbuffer at current cursor position
cs: Vložit obsah schránky do místa, kde se nachází ukazatel

en: Display the position of the cursor
cs: Zobrazit polohu ukazatele

en: Invoke the spell checker, if available
cs: Vyvolat ověřování pravopisu, je-li dostupné

en: Replace a string or a regular expression
cs: Nahradit řetězec nebo regulární výraz

en: Go to line and column number
cs: Jít na určitý řádek a sloupec

en: Mark text starting from the cursor position
cs: Označit text počínaje od polohy ukazatele

en: Copy current line (or marked region) and store it in cutbuffer
cs: Zkopírovat nynější řádek (nebo označenou oblast) a uložit jej ve schránce

en: Throw away the current line (or marked region)
cs: Odhodit nynější řádek (nebo označenou oblast)

en: Indent the current line (or marked lines)
cs: Odsadit nynější řádek (nebo označené řádky)

en: Unindent the current line (or marked lines)
cs: Zrušit odsazení nynějšího řádku (nebo označených řádků)

en: Undo the last operation
cs: Zrušit poslední operaci

en: Redo the last undone operation
cs: Zopakovat poslední zrušenou operaci

en: Go back one character
cs: Jít o jeden znak zpět

en: Go forward one character
cs: Jít o jeden znak vpřed

en: Go back one word
cs: Jít o jedno slovo zpět

en: Go forward one word
cs: Jít o jedno slovo vpřed

en: Go to previous line
cs: Jít na předchozí řádek

en: Go to next line
cs: Jít na další řádek

en: Go to beginning of current line
cs: Jít na začátek nynějšího řádku

en: Go to end of current line
cs: Jít na konec nynějšího řádku

en: Go to previous block of text
cs: Jít na předchozí blok textu

en: Go to next block of text
cs: Jít na další blok textu

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
cs: Jít na začátek odstavce; potom předchozího odstavce

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
cs: Jít za konec odstavce; potom dalšího odstavce

en: Go one screenful up
cs: Jít o jednu obrazovku nahoru

en: Go one screenful down
cs: Jít o jednu obrazovku dolů

en: Go to the first line of the file
cs: Jít na první řádek souboru

en: Go to the last line of the file
cs: Jít na poslední řádek souboru

en: Go to the matching bracket
cs: Jít na odpovídající závorky

en: Scroll up one line without moving the cursor textually
cs: Posunout obraz o jeden řádek nahoru, aniž by se ukazatel pohnul textově

en: Scroll down one line without moving the cursor textually
cs: Posunout obraz o jeden řádek dolů, aniž by se ukazatel pohnul textově

en: Center the line where the cursor is
cs: Vystředit řádek, kde je kurzor

en: Switch to the previous file buffer
cs: Přepnout na předchozí souborovou vyrovnávací paměť

en: Switch to the next file buffer
cs: Přepnout na další souborovou vyrovnávací paměť

en: Insert the next keystroke verbatim
cs: Vložit další znak přímo (tak jaký je)

en: Insert a tab at the cursor position (or indent marked lines)
cs: Vložit zarážku v poloze ukazatele (nebo odsadit označené řádky)

en: Insert a newline at the cursor position
cs: Vložit zalomení řádku v poloze ukazatele

en: Delete the character under the cursor
cs: Smazat znak v poloze ukazatele

en: Delete the character to the left of the cursor
cs: Smazat znak nalevo od polohy ukazatele

en: Delete backward from cursor to word start
cs: Smazat dozadu od ukazatele po začátek slova

en: Delete forward from cursor to next word start
cs: Smazat dopředu od ukazatele po začátek dalšího slova

en: Cut from the cursor position to the end of the file
cs: Vyjmout od polohy ukazatele po konec souboru

en: Justify the current paragraph
cs: Zarovnat nynější odstavec

en: Justify the entire file
cs: Zarovnat celý soubor

en: Count the number of lines, words, and characters
cs: Spočítat počet řádků, slov a znaků

en: Suspend the editor (return to the shell)
cs: Pozastavit editor (návrat do shellu)

en: Refresh (redraw) the current screen
cs: Obnovit (překreslit) současnou obrazovku

en: Try and complete the current word
cs: Zkusit a doplnit nynější slovo

en: Comment/uncomment the current line (or marked lines)
cs: Opatřit poznámkou (komentovat) nebo Zrušit poznámku (odkomentovat) nynější řádek (nebo označené řádky)

en: Save file without prompting
cs: Uložit soubor bez optání

en: Search next occurrence backward
cs: Hledat další výskyt dozadu

en: Search next occurrence forward
cs: Hledat další výskyt dopředu

en: Start/stop recording a macro
cs: Začít/Zastavit nahrávání makra

en: Run the last recorded macro
cs: Spustit poslední nahrané makro

en: Place or remove an anchor at the current line
cs: Umístit nebo odstranit odkaz na současném řádku

en: Jump backward to the nearest anchor
cs: Přejít zpět na nejbližší odkaz

en: Jump forward to the nearest anchor
cs: Přejít dál na nejbližší odkaz

en: Toggle the case sensitivity of the search
cs: Přepnout při hledání rozlišování mezi velkými a malými písmeny

en: Reverse the direction of the search
cs: Obrátit směr hledání

en: Toggle the use of regular expressions
cs: Přepnout používání regulárních výrazů

en: Recall the previous search/replace string
cs: Vyvolat předchozí řetězec hledání/nahrazení

en: Recall the next search/replace string
cs: Vyvolat další řetězec hledání/nahrazení

en: Toggle the use of DOS format
cs: Přepnout zápis ve formátu DOS

en: Toggle the use of Mac format
cs: Přepnout zápis ve formátu Mac

en: Toggle appending
cs: Přepnout připojování na konec souboru

en: Toggle prepending
cs: Přepnout předřazování na začátek souboru

en: Toggle backing up of the original file
cs: Přepnout zálohování původního souboru při ukládání

en: Execute a function or an external command
cs: Provést funkci, či vnější příkaz

en: Pipe the current buffer (or marked region) to the command
cs: Přenést nynější vyrovnávací paměť (nebo označenou oblast) do příkazu

en: Do not convert from DOS/Mac format
cs: Nepřevádět z formátů DOS/Mac

en: Toggle the use of a new buffer
cs: Přepnout používání nové vyrovnávací paměti

en: Close buffer without saving it
cs: Zavřít vyrovnávací paměť bez jejího uložení

en: Go to file browser
cs: Jít do prohlížeče souborů

en: Exit from the file browser
cs: Ukončit prohlížeč souborů

en: Go to the first file in the list
cs: Jít na první soubor v seznamu

en: Go to the last file in the list
cs: Jít na poslední soubor v seznamu

en: Go to the previous file in the list
cs: Jít na předchozí soubor v seznamu

en: Go to the next file in the list
cs: Jít na další soubor v seznamu

en: Go to lefthand column
cs: Jít na levý sloupec

en: Go to righthand column
cs: Jít na pravý sloupec

en: Go to first row in this column
cs: Jít na první řádek v tomto sloupci

en: Go to last row in this column
cs: Jít na poslední řádek v tomto sloupci

en: Search forward for a string
cs: Hledat řetězec dopředu

en: Search backward for a string
cs: Hledat řetězec dozadu

en: Refresh the file list
cs: Obnovit seznam souborů

en: Go to directory
cs: Jít do adresáře

en: Invoke the linter, if available
cs: Vyvolat statický rozbor, je-li dostupný

en: Go to previous linter msg
cs: Jít na předchozí zprávu statického rozboru

en: Go to next linter msg
cs: Jít na další zprávu statického rozboru

en: Invoke a program to format/arrange/manipulate the buffer
cs: Vyvolat program pro formátování/uspořádání/manipulaci s vyrovnávací pamětí

note: TRANSLATORS: Try to keep the next thirteen strings at most 10 characters.
en: Help
cs: Nápověda

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Write Out
cs: Zapsat

en: Read File
cs: Otevřít soubor

en: Justify
cs: Zarovnat

en: Refresh
cs: Obnovit

en: Where Is
cs: Hledat

en: Replace
cs: Nahradit

note: TRANSLATORS: This starts a backward search.
en: Where Was
cs: NajdiZpět

note: TRANSLATORS: This refers to searching the preceding occurrence.
en: Previous
cs: Předchozí

en: Next
cs: Další

en: Cut
cs: Vyjmout

en: Paste
cs: Vložit

en: Execute
cs: Provést

note: TRANSLATORS: This refers to the position of the cursor.
en: Location
cs: Umístění

en: Go To Line
cs: Jít na řádek

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Undo
cs: Zrušit

en: Redo
cs: Znovu

en: Set Mark
cs: Značka

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Case Sens
cs: VELKÁ/malá

en: Reg.exp.
cs: Reg.výraz

en: Backwards
cs: Zpět

en: No Replace
cs: Nenahrazovat

en: Older
cs: Starší

en: Newer
cs: Novější

note: TRANSLATORS: Try to keep the next four strings at most 10 characters.
en: Go To Dir
cs: JítDoAdr

en: To Bracket
cs: K závorce

note: TRANSLATORS: This means move the cursor one character back.
en: Back
cs: Zpět

en: Forward
cs: Vpřed

note: TRANSLATORS: Try to keep the next ten strings at most 12 characters.
en: Prev Word
cs: Předch. slovo

en: Next Word
cs: Další Slovo

en: Home
cs: Začátek

en: End
cs: Konec

en: Prev Line
cs: Předch. řádek

en: Next Line
cs: Další řádek

en: Scroll Up
cs: Posun výš

en: Scroll Down
cs: Posun níž

en: Prev Block
cs: Předch. blok

en: Next Block
cs: Další blok

note: TRANSLATORS: Try to keep these two strings at most 16 characters.
en: Begin of Paragr.
cs: Začátek odst.

en: End of Paragraph
cs: Konec odstavce

note: TRANSLATORS: Try to keep the next six strings at most 12 characters.
en: Prev Page
cs: Předch. strana

en: Next Page
cs: Další strana

en: First Line
cs: První řádek

en: Last Line
cs: Posled. řádek

en: Prev File
cs: Předch. soubor

en: Next File
cs: Další soubor

note: TRANSLATORS: The next two strings refer to deleting words.
en: Chop Left
cs: Useknout vlevo

en: Chop Right
cs: Useknout vpravo

en: Cut Till End
cs: Vyjmout až po konec

en: Full Justify
cs: Plné zarovnání

en: Word Count
cs: Počet slov

en: Verbatim
cs: Přímé zadání

en: Indent
cs: Odsadit

en: Unindent
cs: Zrušit odsazení

en: Comment Lines
cs: Opatřit řádky poznámkou

en: Complete
cs: Doplnit

en: Record
cs: Nahrát

en: Run Macro
cs: Spustit makro

en: Anchor
cs: Odkaz

en: Up to anchor
cs: Na odkaz výše

en: Down to anchor
cs: Na odkaz níže

en: Spell Check
cs: Pravopis

en: Linter
cs: Rozbor

en: Formatter
cs: Formátovač

en: Suspend
cs: Odložit na pozadí

en: Center
cs: Střed

en: Save
cs: Uložit

en: Pipe Text
cs: Přenést text

en: Go To Text
cs: Jít na text

en: DOS Format
cs: Formát DOS

en: Mac Format
cs: Formát Mac

en: Append
cs: Připojit

en: Prepend
cs: Předřadit

en: Backup File
cs: Záloha

en: No Conversion
cs: Žádný převod

en: Execute Command
cs: Provést příkaz

note: TRANSLATORS: This invokes the file browser.
en: Browse
cs: Procházet

en: First File
cs: První soubor

en: Last File
cs: Poslední soubor

en: Left Column
cs: Levý sloupec

en: Right Column
cs: Pravý sloupec

en: Top Row
cs: Horní řádek

en: Bottom Row
cs: Dolní řádek

en: Discard buffer
cs: Zahodit vyrovnávací paměť

note: TRANSLATORS: The next two strings may be up to 37 characters each.
en: Previous Linter message
cs: Jít na předchozí zprávu statického rozboru

en: Next Linter message
cs: Další zpráva statistického rozboru

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings are toggle descriptions; * they are best kept shorter than 40 characters, but may be longer.
en: Hidden interface
cs: Skryté rozhraní

en: Help mode
cs: Režim s nápovědou

en: Constant cursor position display
cs: Ukazovat stálou polohu ukazatele

en: Soft wrapping of overlong lines
cs: Plynulé zalamování dlouhých řádků

en: Line numbering
cs: Číslování řádků

en: Whitespace display
cs: Zobrazování bílých znaků

en: Color syntax highlighting
cs: Barevné zvýrazňování syntaxe

en: Smart home key
cs: Chytrá klávesa pro začátek dokumentu

en: Auto indent
cs: Automaticky odsadit

en: Cut to end
cs: Vyjmout po konec

en: Hard wrapping of overlong lines
cs: Tvrdé zalamování dlouhých řádků

en: Conversion of typed tabs to spaces
cs: Převod zadaných zarážek na mezery

en: Mouse support
cs: Podpora pro myš

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
cs: Nápověda pro příkaz Hledat
    
     Zadejte slova nebo znaky, podle kterých chcete hledat, a stiskněte klávesu Enter.  Pokud je pro vámi zadaný text nalezena shoda, obrazovka se posune k místu nejbližšího nálezu hledaného řetězce.
    
     Předchozí hledaný řetězec se po výzvě k hledání bude ukazovat v hranatých závorkách. Stisknutí klávesy Enter bez zadání nějakého textu povede k provedení předchozího požadavku na hledání.

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
cs: Pokud jste označili text, a pak prováděli hledání kvůli nahrazování, budou se nahrazovat pouze shody ve vybraném textu.
    
     Následující funkční klávesy jsou dostupné v režimu Hledání:

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
cs: Nápověda pro Přejít na řádek
    
     Zadejte číslo řádku, na který si přejete přejít, a stiskněte klávesu Enter. Pokud je v textu menší počet řádků, než jaký jste udali, nano provede skok na poslední řádek v souboru.
    
     Následující funkční klávesy jsou dostupné v režimu Přejít na řádek:

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
cs: Nápověda pro Vložit soubor
    
     Zadejte název souboru, který se má vložit do nynější souborové vyrovnávací paměti v současné poloze ukazatele.
    
     Pokud jste nano sestavili s podporou pro více souborových vyrovnávacích pamětí, a povolili tuto funkci více souborových vyrovnávacích pamětí volbou příkazového řádku -F nebo --multibuffer, kombinací kláves Meta-F, nebo s pomocí souboru nanorc, vložení souboru povede k tomu, že bude nahrán do oddělené vyrovnávací paměti (použijte Meta-< a > pro přepínání mezi souborovými vyrovnávacími paměťmi).

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
cs: Pokud potřebujete další prázdnou vyrovnávací paměť, nezadávejte žádný souborový název, a stiskněte jednoduše Enter, nebo napište neexistující souborový název.
    
     Následující funkční klávesy jsou dostupné v režimu Vložit soubor:

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
cs: Nápověda pro Zapsat soubor
    
     Zadejte název, pod kterým si přejete uložit současný soubor, a stiskněte klávesu Enter.
    
     Pokud jste označil text, bude vám položena otázka, zda chcete zapsat pouze vybranou část textu do odděleného souboru. Aby se zamezilo nebezpečí, že by došlo k přepsání nynějšího souboru jeho částí, není v tomto režimu nynější souborový název veden jako výchozí.
    
     Následující funkční klávesy jsou dostupné v režimu Zapsat soubor:

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
cs: Nápověda pro Prohlížeč souborů
    
     Prohlížeč souborů se používá pro názorné procházení adresářů, aby se vybral soubor pro čtení nebo zápis. Můžete použít klávesy šipek nebo Page Up/Page Down pro procházení souborů, a S nebo klávesu Enter pro volbu vybraného souboru, nebo pro vstoupení do vybraného adresáře. Pro pohyb o jednu úroveň výše, vyberte adresář nazvaný ".." zcela nahoře v seznamu souborů.
    
     Následující funkční klávesy jsou dostupné v prohlížeči souborů:

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
cs: Nápověda pro příkaz Hledat v prohlížeči souborů"
    
     Zadejte slova nebo znaky, které byste chtěli vyhledat, a potom stiskněte klávesu Enter. Pokud dojde k nalezení textu shodného s textem, který jste zadali, obrazovka se posune k místu nejbližšího nálezu hledaného řetězce.
    
     Předchozí hledaný řetězec se po výzvě k hledání bude ukazovat v hranatých závorkách. Stisknutí klávesy Enter bez zadání nějakého textu povede k provedení předchozího požadavku na hledání.

en:  The following function keys are available in Browser Search mode:
cs:  Následující funkční klávesy jsou dostupné v režimu hledání v prohlížeči souborů:

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
cs: Nápověda pro Jít do adresáře v prohlížeči souborů
    
     Zadejte název adresáře, který byste chtěl procházet.
    
     Pokud nebylo zakázáno doplňování pomocí zarážek, můžete používat klávesu pro zarážku (Tab), abyste (se pokusili) nechat název adresáře doplnit automaticky.
    
     Následující funkční klávesy jsou dostupné v režimu "Jít do adresáře" v prohlížeči souborů:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
cs: Nápověda pro ověřování pravopisu
    
     Ověřování pravopisu ověřuje pravopis celého textu v současném souboru. Narazí-li se na neznámé slovo, je zvýrazněno a náhradu lze upravovat. Budete potom dotazováni, zda chcete nahrazení provést v celém souboru, nebo, pokud jste text označil, zda chcete změny provést v rámci výběru.
    
     Následující funkční klávesy jsou dostupné v režimu "Ověřování pravopisu":

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or into a new buffer).  If the command is preceded by '|' (the pipe symbol), the current contents of the buffer (or marked region) will be piped to the command.
cs: Text nápovědy pro Provést příkaz
    
     Tento režim vám umožňuje vložit výstup příkazu, který byl spuštěn v shellu, do současné vyrovnávací paměti (nebo do nové vyrovnávací paměti). Pokud příkazu předchází symbol '|' (svislice, roura), do příkazu bude přenesen nynější obsah vyrovnávací paměti (nebo označené oblasti).

en: If you just need another blank buffer, do not enter any command.
    
     You can also pick one of four tools, or cut a large piece of the buffer, or put the editor to sleep.
cs: Pokud potřebujete vytvořit další prázdnou vyrovnávací paměť, nevkládejte další příkaz.
    
     Také můžete vybrat jeden ze čtyř nástrojů, nebo vyjmout velkou část vyrovnávací paměti, či uspat editor.

en:  The following function keys are available in Execute Command mode:
cs:  Následující funkční klávesy jsou dostupné v režimu Provést příkaz:

en: === Linter ===
    
     In this mode, the status bar shows an error message or warning, and the cursor is put at the corresponding position in the file.  With PageUp and PageDown you can switch to earlier and later messages.
cs: === Statický rozbor ===
    
     V tomto režimu stavový řádek ukazuje zprávu o chybě nebo varování, a ukazatel je dán na příslušné místo v souboru.  Klávesami PageUp a PageDown se můžete pohybovat mezi staršími a novějšími zprávami.

en:  The following function keys are available in Linter mode:
cs:  Následující funkční klávesy jsou dostupné v režimu Statický rozbor:

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
cs: Hlavní text s nápovědou pro program nano
    
     Editor nano je navržen tak, aby napodoboval funkčnost a snadnost používání textového editoru UW Pico. V editoru jsou čtyři hlavní oblasti. Horní řádek ukazuje verzi programu, název souboru, který je upravován, a zda byl soubor změněn. Hlavní okno editoru obsahuje soubor, který je upravován. Stavový řádek (třetí řádek zdola) ukazuje důležité zprávy.

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     Shortcuts are written as follows: Control-key sequences are notated with a '^' and can be entered either by using the Ctrl key or pressing the Esc key twice.  Meta-key sequences are notated with 'M-' and can be entered using either the Alt, Cmd, or Esc key, depending on your keyboard setup.
cs: Nejspodnější dva řádky ukazují v editoru nejčastěji používané zkratky.
    
     Zápis zkratek je následující: Klávesové zkratky s klávesou Ctrl jsou zapsány se symbolem vsuvky (^) a lze je zadat pomocí klávesy Control (Ctrl) nebo dvojitým stisknutím klávesy Escape (Esc). Klávesové zkratky s meta-klávesami jsou zapsány se symbolem Meta (M-) a lze je zadat buď pomocí klávesy Alt, Cmd nebo Esc v závislosti na nastavení vaší klávesnice.

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
cs: Mimo to lze pomocí dvojitého stisknutí klávesy Esc a zadání trojmístného čísla od 000 do 255 zadat znak s odpovídající hodnotou. Následující kombinace kláves jsou dostupné v hlavním okně editoru. Náhradní klávesy jsou uváděny v závorkách:

en: enable/disable
cs: zapnout/vypnout

en: Unable to create directory %s: %s
    It is required for saving/loading search history or cursor positions.
cs: Nelze vytvořit adresář %s: %s
    Je vyžadován pro ukládání/nahrávání historie hledání nebo poloh ukazatele.

en: Path %s is not a directory and needs to be.
    Nano will be unable to load or save search history or cursor positions.
cs: Cesta %s není adresářem, a je třeba, aby byla.
    Nano nebude schopen nahrát nebo uložit historii hledání nebo poloh ukazatele.

en: Cannot limit permissions on %s: %s
cs: Nelze omezit oprávnění k %s: %s

en: Key is invalid in view mode
cs: Klávesa nepřípustná v režimu pouze pro čtení

en: This function is disabled in restricted mode
cs: V omezeném režimu je tato funkce vypnuta

en: To suspend, type ^T^Z
cs: Pro pozastavení zadejte ^T^Z

en: No file name
cs: Žádný název souboru

en: Save modified buffer?
cs: Uložit změněnou vyrovnávací paměť?

en: 
    Too many .save files
cs: 
    Příliš mnoho souborů .save

en: 
    Buffer written to %s
cs: 
    Vyrovnávací paměť zapsána do %s

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE[,COLUMN]] FILE]...
cs: Použití: nano [VOLBY] [[+ŘÁDEK[,SLOUPEC]] SOUBOR]...

note: TRANSLATORS: The next two strings are part of the --help output. * It's best to keep its lines within 80 characters.
en: To place the cursor on a specific line of a file, put the line number with
    a '+' before the filename.  The column number can be added after a comma.
cs: Pro umístění ukazatele na určitý řádek souboru, dejte před název souboru pomocí
    "+" číslo řádku. Číslo sloupce je možno přidat za čárku.

en: When a filename is '-', nano reads data from standard input.
cs: Když je název souboru '-', nano čte data ze standardního vstupu.

note: TRANSLATORS: The next three are column headers of the --help output.
en: Option
cs: Volba

en: Long option
cs: Dlouhá volba

en: Meaning
cs: Význam

note: TRANSLATORS: The next forty or so strings are option descriptions * for the --help output.  Try to keep them at most 40 characters.
en: Enable smart home key
cs: Povolit chytrou klávesu pro začátek dokumentu

en: Save backups of existing files
cs: Uložit zálohy stávajících souborů

en: -C <dir>
cs: -C <adresář>

en: --backupdir=<dir>
cs: --backupdir=<adresář>

en: Directory for saving unique backup files
cs: Adresář pro ukládání jedinečných zálohovacích souborů

en: Use bold instead of reverse video text
cs: Použít tučný tisk místo opačného textu

en: Convert typed tabs to spaces
cs: Převést zadané zarážky na mezery

en: Read a file into a new buffer by default
cs: Ve výchozím nastavení soubor načíst do nové vyrovnávací paměti

en: Use (vim-style) lock files
cs: Použít soubory lock (ve stylu Vimu)

en: Save & reload old search/replace strings
cs: Uložit a nahrát znovu historii hledání/nahrazování řetězců

en: Don't look at nanorc files
cs: Nezkoumat soubory nanorc

en: -J <number>
cs: -J <číslo>

en: --guidestripe=<number>
cs: --guidestripe=<číslo>

en: Show a guiding bar at this column
cs: Ukázat vodicí linku v tomto sloupci

en: Fix numeric keypad key confusion problem
cs: Opravit zmatek okolo kláves na číselné klávesnici

en: Don't add an automatic newline
cs: Nepřidávat automatický začátek nového řádku

en: Trim tail spaces when hard-wrapping
cs: Ořezat mezery na konci při tvrdém zalamování

en: Don't convert files from DOS/Mac format
cs: Nepřevádět soubory z formátů DOS/Mac

en: Leading whitespace means new paragraph
cs: První bílý znak znamená nový odstavec

en: Save & restore position of the cursor
cs: Uložit a obnovit polohu ukazatele

en: -Q <regex>
cs: -Q <reg. výraz>

en: --quotestr=<regex>
cs: --quotestr=<reg. výraz>

note: TRANSLATORS: This refers to email quoting, * like the > in: > quoted text.
en: Regular expression to match quoting
cs: Regulární výraz odpovídající citovanému emailovému textu

en: Restrict access to the filesystem
cs: Zamezit přístupu k souborovému systému

en: Display overlong lines on multiple rows
cs: Zobrazit příliš dlouhé řádky ve více řádcích

en: -T <number>
cs: -T <číslo>

en: --tabsize=<number>
cs: --tabsize=<číslo>

en: Make a tab this number of columns wide
cs: Vytvořit tabulku o šířce tolika sloupců

en: Wipe status bar upon next keystroke
cs: Vymaž stavový řádek při dalším úhozu klávesy

en: Print version information and exit
cs: Zobrazit informaci o verzi a ukončit

en: Detect word boundaries more accurately
cs: Rozpoznávat hranice slov přesněji

en: -X <string>
cs: -X <řetězec>

en: --wordchars=<string>
cs: --wordchars=<řetězec>

en: Which other characters are word parts
cs: Které další znaky jsou částmi slov

en: -Y <name>
cs: -Y <název>

en: --syntax=<name>
cs: --syntax=<název>

en: Syntax definition to use for coloring
cs: Určení syntaxe k užití pro obarvování

en: Let Bsp and Del erase a marked region
cs: Nechat Bsp a Del vymazat označenou oblast

en: When soft-wrapping, do it at whitespace
cs: Při měkkém zalamování toto udělat na bílých znacích

en: Automatically hard-wrap overlong lines
cs: Zalamovat natvrdo příliš dlouhé řádky

en: Constantly show cursor position
cs: Stále ukazovat polohu ukazatele

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
cs: Odstranit záměnu kláves Backspace/Delete

en: Keep the line below the title bar empty
cs: Ponechat řádek pod proužkem s názvem prázdný

en: -f <file>
cs: -f <soubor>

en: --rcfile=<file>
cs: --rcfile=<soubor>

en: Use only this file for configuring nano
cs: Použij pouze tento soubor pro konfiguraci nano

en: Show cursor in file browser & help text
cs: Zobrazit ukazatel v prohlížeči souborů a textu s nápovědou

en: Show this help text and exit
cs: Zobrazit tento text s nápovědou a ukončit

en: Automatically indent new lines
cs: Automaticky odsadit nové řádky

en: Scroll per half-screen, not per line
cs: Posunovat obraz po půl obrazovce ne po řádcích

en: Cut from cursor to end of line
cs: Vyjmout od polohy ukazatele po konec řádku

en: Show line numbers in front of the text
cs: Ukázat čísla řádků před textem

en: Enable the use of the mouse
cs: Povolit použití myši

en: Do not read the file (only write it)
cs: Soubor nečíst (pouze jej zapsat)

en: -o <dir>
cs: -o <adresář>

en: --operatingdir=<dir>
cs: --operatingdir=<adresář>

en: Set operating directory
cs: Nastavit pracovní adresář

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
cs: Zachovat klávesy XON (^Q) a XOFF (^S)

en: Show a position+portion indicator
cs: Zobrazit indikátor pozice+části

en: -r <number>
cs: -r <číslo>

en: --fill=<number>
cs: --fill=<číslo>

en: Set width for hard-wrap and justify
cs: Nastavit šířku pro tvrdé zalomení a zarovnání do bloku

en: Use this alternative spell checker
cs: Použít tento náhradní program na ověřování pravopisu

en: Save changes on exit, don't prompt
cs: Uložit při ukončení, nedotazovat se

en: Save a file by default in Unix format
cs: Ve výchozím nastavení soubor uložit ve formátu Unix

en: View mode (read-only)
cs: Režim pouze pro čtení (žádné změny nejsou možné)

en: Don't hard-wrap long lines [default]
cs: Nezalamovat natvrdo dlouhé řádky [výchozí]

en: Don't show the two help lines
cs: Neukazovat dva pomocné řádky

en: Make Ctrl+Right stop at word ends
cs: Povolit, aby Ctrl+šipka vpravo zastavila na koncích slov

en: Also try magic to determine syntax
cs: Pro určení syntaxe také vyzkoušejte kouzlení

en: Show some states on the title bar
cs: Ukázat některé stavy v titulkovém pruhu

en: Show a feedback bar at the bottom
cs: Ukázat panel zpětné vazby ve spodní části

en: Hide all bars, use whole terminal
cs: Skrýt všechny pruhy, použít celý terminál

en:  GNU nano, version %s
cs:  Verze GNU nano %s

note: TRANSLATORS: The %s is the year of the latest release.
en:  (C) %s the Free Software Foundation and various contributors
cs:  (C) %s Nadace pro svobodný software (Free Software Foundation) a různí přispěvatelé

en:  Compiled options:
cs: Volby při sestavování:

en: Could not reconnect stdin to keyboard
cs: Obvyklý vstup (stdin) do klávesnice se nepodařilo znovu otevřít

en: Reading data from keyboard; type ^D or ^D^D to finish.
cs: Čtení dat z klávesnice; napište ^D nebo ^D^D pro dokončení.

en: Failed to open stdin: %s
cs: Nepodařilo se otevřít stdin: %s

en: Received SIGHUP or SIGTERM
cs: Přijat SIGHUP nebo SIGTERM

en: Sorry! Nano crashed!  Code: %d.  Please report a bug.
cs: Promiňte! Nano spadlo!  Kód: %d.  Nahlaste, prosím, chybu.

en: Use "fg" to return to nano.
cs: Použijte "fg" pro návrat do nano.

en: Not possible
cs: Nelze

en: Current syntax determines Tab
cs: Nynější syntaxe určuje zarážku

en: enabled
cs: povoleno

en: disabled
cs: zakázáno

note: TRANSLATORS: This refers to a sequence of escape codes * (from the keyboard) that nano does not recognize.
en: Unknown sequence
cs: Neznámá sekvence

en: Unknown function: %s
cs: Neznámá funkce: %s

en: Missing }
cs: Chybí }

note: TRANSLATORS: This refers to an unbound function key.
en: Unbound key: F%i
cs: Rozvázat klávesu: F%i

en: Unbound key
cs: Rozvázat klávesu

en: Unbindable key: M-^%c
cs: Nespojitelná klávesa: M-^%c

en: Unbound key: %s%c
cs: Rozvázat klávesu: %s%c

en: Unbindable key: ^[
cs: Nespojitelná klávesa: ^[

en: Guide column "%s" is invalid
cs: Vodicí sloupec "%s" je neplatný

en: Requested tab size "%s" is invalid
cs: Požadovaná velikost zarážky "%s" je neplatná

en: Requested fill size "%s" is invalid
cs: Požadovaná velikost výplně "%s" je neplatná

en: Type '%s -h' for a list of available options.
cs: Napište '%s -h' pro seznam dostupných voleb.

en: Bad quoting regex "%s": %s
cs: Špatné uvození regulárního výrazu "%s": %s

en: Invalid search modifier '%c'
cs: Neplatný vyhledávací modifikátor '%c'

en: Empty search string
cs: Prázdný vyhledávací řetězec

en: Invalid line or column number
cs: Neplatné číslo řádku nebo, číslo sloupce

en: Standard input is not a terminal
cs: Standardní vstup není terminál

en: Can open just one file
cs: Lze otevřít pouze jeden soubor

en: Welcome to nano.  For basic help, type Ctrl+G.
cs: Vítejte v nano.  Pro vyvolání základní nápovědy zmáčkněte Ctrl+G.

note: TRANSLATORS: For the next three strings, specify the starting letters * of the translations for "Yes"/"No"/"All".  The first letter of each of * these strings MUST be a single-byte letter; others may be multi-byte.
en: Yy
cs: Aa

en: Aa
cs: Vv

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: All
cs: Vše

en: Mistakes in '%s'
cs: Chyby v '%s'

en: Problems with history file
cs: Problém se souborem historie

en: Error in %s on line %zu:
cs: Chyba v %s na řádku %zu:

en: Argument '%s' has an unterminated "
cs: Argument „%s“ má neukončené "

en: Regex strings must begin and end with a " character
cs: Řetězce znaků pro regulární výrazy musí začínat a končit znakem "

en: Empty regex string
cs: Prázdný řetězec regulárního výrazu

en: Bad regex "%s": %s
cs: Špatný regulární výraz "%s": %s

en: Missing syntax name
cs: Chybí název syntaxe

en: Unpaired quote in syntax name
cs: Nespárované uvozovky v názvu syntaxe

en: The "none" syntax is reserved
cs: Syntaxe "none" je zamluvena

en: The "default" syntax does not accept extensions
cs: Výchozí syntaxe "default" nepřijímá přípony

en: Syntax "%s" has no color commands
cs: Syntaxe "%s" nemá pokyny pro barvy

en: Missing key name
cs: Chybí název klíče

en: Key name %s is invalid
cs: Název klávesy %s je neplatný

en: Must specify a function to bind the key to
cs: Musí být zadána funkce ke spojení s klávesovou zkratkou

note: TRANSLATORS: Do not translate the word "all".
en: Must specify a menu (or "all") in which to bind/unbind the key
cs: Musí být zadána nabídka funkce (nebo "all" pro vše), se kterou má být spojená klávesová zkratka

en: Unknown menu: %s
cs: Neznámá nabídka: %s

en: Function '%s' does not exist in menu '%s'
cs: Funkce "%s" neexistuje v nabídce "%s"

en: Keystroke %s may not be rebound
cs: Úhoz %s nesmí být nově svázán

en: Command "%s" not understood
cs: Příkazu "%s" neporozuměno

en: Error expanding %s: %s
cs: Chyba při rozšíření %s: %s

en: Color '%s' takes no prefix
cs: Barva '%s' nepřijímá předponu

en: Color "%s" not understood
cs: Barvě "%s" neporozuměno

en: An attribute requires a subsequent comma
cs: Atribut vyžaduje aby po něm následovala čárka

en: Missing color name
cs: Chybí název barvy

en: Missing regex string after '%s' command
cs: Chybí řetězec regulárního výrazu po příkazu "%s"

en: "start=" requires a corresponding "end="
cs: „start=“ vyžaduje odpovídající „end=“

en: A '%s' command requires a preceding 'syntax' command
cs: Příkazu "%s" musí předcházet příkaz "syntax"

en: The "default" syntax does not accept '%s' regexes
cs: Výchozí syntaxe "default" nepřijímá regulární výrazy "%s"

en: Missing argument after '%s'
cs: Chybí argument po "%s"

en: Argument of '%s' lacks closing "
cs: Argument „%s“ má neukončené "

en: No key is bound to function '%s' in menu '%s'.  Exiting.
cs: Žádná klávesa není svázána s funkcí '%s' v nabídce '%s'.  Opouští se.

en: If needed, use nano with the -I option to adjust your nanorc settings.
cs: Spusťte, prosím, v případě potřeby nano s volbou "-l", chcete-li změnit svá nastavení nanorc.

en: Could not find syntax "%s" to extend
cs: Nepodařilo se najít skladbu "%s" k rozšíření

en: Command "%s" not allowed in included file
cs: Příkaz "%s" nedovolen v zahrnutém souboru

en: Missing option
cs: Chybějící volba

en: Unknown option: %s
cs: Neznámá volba: %s

en: Cannot unset option "%s"
cs: Nelze vypnout volbu "%s"

en: Option "%s" requires an argument
cs: Volba "%s" vyžaduje argument

en: Argument is not a valid multibyte string
cs: Argument není platným řetězcem znaků multibyte

en: Non-blank characters required
cs: Požadovány ne-prázdné znaky

en: Even number of characters required
cs: Požadován sudý počet znaků

en: Two single-column characters required
cs: Požadovány dva znaky v rozsahu jednoho sloupce

en: Specified rcfile does not exist
cs: Vybraný soubor rc neexistuje

en: I can't find my home directory!  Wah!
cs: Nemohu najít svůj domovský adresář! Jau!

note: TRANSLATORS: The next four modify the search prompt.
en:  [Case Sensitive]
cs:  [Rozlišovat velikost písmen]

en:  [Regexp]
cs:  [Regulární výraz]

en:  (to replace) in selection
cs:  (k nahrazení) ve výběru

en:  (to replace)
cs:  (k nahrazení)

note: TRANSLATORS: This is shown when searching takes * more than half a second.
en: Searching...
cs: Hledá se...

en: "%.*s%s" not found
cs: "%.*s%s" nenalezen

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace this instance?
cs: Nahradit tento případ?

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Replace with
cs: Nahradit

en: Replaced %zd occurrence | Replaced %zd occurrences
cs[0]: Nahrazen %zd výskyt
cs[1]: Nahrazeny %zd výskyty
cs[2]: Nahrazeno %zd výskytů

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Enter line number, column number
cs: Zadejte číslo řádku, číslo sloupce

en: Not a bracket
cs: Není závorka

en: No matching bracket
cs: Žádná odpovídající závorka

en: Placed anchor
cs: Umístěn odkaz

en: Removed anchor
cs: Odstraněn odkaz

en: Jumped to anchor
cs: Přeskočeno na odkaz

en: This is the only anchor
cs: Toto je jediný odkaz

en: There are no anchors
cs: Žádné odkazy tu nejsou

en: Mark Set
cs: Značka nastavena

en: Mark Unset
cs: Značka odstraněna

en: Commenting is not supported for this file type
cs: Opatření poznámkou (komentování) není pro tento typ souboru podporováno

en: Cannot comment past end of file
cs: Za koncem souboru nelze opatřit poznámkou (komentovat)

en: Nothing to undo
cs: Nic k udělání

note: TRANSLATORS: The next thirteen strings describe actions * that are undone or redone.  They are all nouns, not verbs.
en: addition
cs: přidání

en: line break
cs: zalamování řádků

en: deletion
cs: smazání

en: line join
cs: spojení řádků

en: replacement
cs: nahrazení

en: erasure
cs: vymazání

note: TRANSLATORS: Remember: these are nouns, NOT verbs.
en: cut
cs: vyjmutí

en: paste
cs: vložení

en: insertion
cs: vsunutí

en: indent
cs: odsazení

en: unindent
cs: zrušení odsazení

en: comment
cs: opatření poznámkou

en: uncomment
cs: zrušení poznámky

en: Undid %s
cs: Vráceno %s

en: Nothing to redo
cs: Nic k opětovnému provedení

en: Redid %s
cs: Znovu provedeno %s

note: TRANSLATORS: This one goes with Undid/Redid messages.
en: justification
cs: zarovnání do bloku

en: Selection is empty
cs: Výběr je prázdný

en: Justified selection
cs: Výběr zarovnán

en: Justified file
cs: Soubor zarovnán

en: Justified paragraph
cs: Odstavec zarovnán

en: Buffer is empty
cs: Vyrovnávací paměť je prázdná

en: Invoking formatter...
cs: Volá se formátovač...

en: Error invoking '%s'
cs: Chyba při vyvolání „%s“

en: Program '%s' complained
cs: Program „%s“ si stěžuje

en: Nothing changed
cs: Nic nebylo změněno

note: TRANSLATORS: The next two go with Undid/Redid messages.
en: spelling correction
cs: opravení pravopisu

en: formatting
cs: formátování

en: Finished checking spelling
cs: Ověřování pravopisu dokončeno

en: Buffer has been processed
cs: Vyrovnávací pamět byla zpracována

en: Unfindable word: %s
cs: Slovo není k nalezení: %s

note: TRANSLATORS: This is a prompt.
en: Edit a replacement
cs: Upravit nahrazení

note: TRANSLATORS: Shown after fixing misspellings in one word.
en: Next word...
cs: Další slovo...

en: Invoking spell checker...
cs: Volá se ověření správného psaní...

en: Could not get size of pipe buffer
cs: Nepodařilo se získat velikost vyrovnávací paměti přenosu dat

en: Error invoking "uniq"
cs: Chyba při vyvolání „uniq“

en: Error invoking "sort"
cs: Chyba při vyvolání „sort“

en: Error invoking "spell"
cs: Chyba při vyvolání „spell“

en: No linter is defined for this type of file
cs: Pro tento typ souboru není stanoven žádný statický rozbor

en: Save modified buffer before linting?
cs: Uložit před statickým rozborem změněnou vyrovnávací paměť?

en: Invoking linter...
cs: Volá se statický rozbor...

en: Got 0 parsable lines from command: %s
cs: Příkaz %s nevytvořil žádný zpracovatelný řádek

en: This message is for unopened file %s, open it in a new buffer?
cs: Tato zpráva se týká neotevřeného souboru %s. Otevřít v nové vyrovnávací paměti?

en: No messages for this file
cs: Žádné zprávy pro tento soubor

en: At first message
cs: Při první zprávě

en: At last message
cs: Při poslední zprávě

en: No formatter is defined for this type of file
cs: Pro tento typ souboru není stanoven žádný formátovač

en: In Selection:
cs: Ve výběru:

en: line | lines
cs[0]: řádek
cs[1]: řádky
cs[2]: řádků

en: word | words
cs[0]: slovo
cs[1]: slova
cs[2]: slov

en: character | characters
cs[0]: znak
cs[1]: znaky
cs[2]: znaků

note: TRANSLATORS: Shown when the next keystroke will be inserted verbatim.
en: Verbatim Input
cs: Přímé zadání

note: TRANSLATORS: An invalid verbatim Unicode code was typed.
en: Invalid code
cs: Neplatný kód

note: TRANSLATORS: Shown when no text is directly left of the cursor.
en: No word fragment
cs: Žádný fragment slova

en: No further matches
cs: Žádné další shody

note: TRANSLATORS: Shown when there are zero possible completions.
en: No matches
cs: Žádné shody

en: Nano is out of memory!
cs: Nano už nemá paměť!

en: Recording a macro...
cs: Nahrává se makro...

en: Stopped recording
cs: Nahrávání zastaveno

en: Cannot run macro while recording
cs: Během nahrávání nelze spustit makro

en: Macro is empty
cs: Makro je prázdné

en: Too much input at once
cs: Příliš mnoho vstupů najednou

en: Too many errors from stdin
cs: Příliš mnoho chyb z stdin

note: TRANSLATORS: This is shown while a six-digit hexadecimal * Unicode character code (%s) is being typed in.
en: Unicode Input: %s
cs: Vstup Unicode: %s

note: TRANSLATORS: The next five are "labels" in the title bar.
en: Linting --
cs: Statický rozbor --

en: DIR:
cs: Adresář:

en: View
cs: Pohled

en: Modified
cs: Změněno

en: Restricted
cs: Nepřístupno

en: (nameless)
cs: (bez názvu)

en:  (%zu line) |  (%zu lines)
cs[0]:  (%zu řádek)
cs[1]:  (%zu řádky)
cs[2]:  (%zu řádků)

en: line %*zd/%zd (%2d%%), col %2zu/%2zu (%3d%%), char %*zu/%zu (%2d%%)
cs: řádek %*zd/%zd (%2d%%), sloupec %2zu/%2zu (%3d%%), znak %*zu/%zu (%2d%%)

en: The nano text editor
cs: Textový editor nano

en: version
cs: verze

en: Brought to you by:
cs: Vyvíjeno:

en: Special thanks to:
cs: Zvláštní poděkování:

en: the many translators and the TP
cs: překladatelům a TP

en: For ncurses:
cs: Pro ncurses:

en: and anyone else we forgot...
cs: a všem nejmenovaným osobám, na které se zapomnělo...

en: Thank you for using nano!
cs: Děkujeme vám za to, že používáte nano!

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
cs: %s: volba '%s%s' je nejednoznačná

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
cs: %s: volba '%s%s' je nejednoznačná; možnosti:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
cs: %s: nerozpoznaná volba '%s%s'

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
cs: %s: volba '%s%s' nedovoluje argument

en: %s: option '%s%s' requires an argument
cs: %s: volba '%s%s' vyžaduje argument

en: %s: invalid option -- '%c'
cs: %s: neplatná volba -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
cs: %s: volba vyžaduje argument -- '%c'

en: Success
cs: Úspěch

en: No match
cs: Žádná shoda

en: Invalid regular expression
cs: Neplatný regulární výraz

en: Invalid collation character
cs: Neplatný znak pro porovnání

en: Invalid character class name
cs: Neplatný název třídy znaku

en: Trailing backslash
cs: Zpětné lomítko na konci

en: Invalid back reference
cs: Neplatný zpětný odkaz

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
cs: Nesrovnatelné [, [^, [:, [., nebo [=

en: Unmatched ( or \(
cs: Nesrovnatelné ( nebo \(

en: Unmatched \{
cs: Nesrovnatelné \{

en: Invalid content of \{\}
cs: Neplatný obsah \{\}

en: Invalid range end
cs: Neplatný konec rozsahu

en: Memory exhausted
cs: Paměť vyčerpána

en: Invalid preceding regular expression
cs: Neplatný předcházející regulární výraz

en: Premature end of regular expression
cs: Předčasný konec regulárního výrazu

en: Regular expression too big
cs: Příliš velký regulární výraz

en: Unmatched ) or \)
cs: Nesrovnatelné ) nebo \)

en: No previous regular expression
cs: Žádný předchozí regulární výraz
