gnome-core 1.4.0.7 - en to fr translation catalogue (953 entries)

en: 
    <p>
    <br>
    <H3>GNOME Help Pages</H3>
    <p>
    <UL>
fr: 
    <p>
    <br>
    <H3>Pages d'Aide GNOME</H3>
    <p>
    <UL>

en: 
    <p>
    <br>
    <H3>GNU Info Pages</H3>
    <p>
    <UL>
fr: 
    <p>
    <br>
    <H3>Pages d'Info GNU</H3>
    <p>
    <UL>

en:  (empty)
fr:  (vide)

en:  Desktop
fr:  Bureau

en:  Folder
fr:  Dossier

en: %A, %B %d
fr: %A %d %B

en: %A, %B %d %Y
fr: %A %d %B %Y

en: %I:%M:%S %p
fr: %l:%M:%S %p

en: %a
    %b %d
fr: %a
    %d %b

en: %a %b %d
fr: %a %d %b

en: %b %d, %Y %H:%M
fr: %d %b %Y %H:%M

en: %d messages
fr: messages %d

en: %d/%d messages
fr: messages %d/%d

en: %s applet appears to have died unexpectedly.
    
    Reload this applet?
    
    (If you choose not to reload it at this time you can always add it from
    the "Applets" submenu in the main menu.)
fr: %s applet semble avoir quitté inopinément.
    
    Recharger cette applet ?
    
    (Si vous choisissez de ne pas la recharger maintenant, vous pourrez toujours
    la recharger depuis le sous-menu « Applets » dans le menu principal)

en: %s the Fish
fr: %s le poisson

en: %s the GNOME Fish Says:
fr: %s le poisson GNOME dit :

en: %s%cScreenshot-%d.png
fr: %s%cCapture-%d.png

en: %s%cScreenshot-%s-%d.png
fr: %s%cCapture-%s-%d.png

en: %s%cScreenshot-%s.png
fr: %s%cCapture-%s.png

en: %s%cScreenshot.png
fr: %s%cCapture.png

en: (C) 1997-2000 the Free Software Foundation
fr: (C) 1997-2000 la Free Software Foundation

en: (c) 1998 the Free Software Foundation
fr: (C) 1998 la Free Software Foundation

en: (c) 1998-2000 the Free Software Foundation
fr: (C) 1998-2000 la Free Software Foundation

en: (c) 1998-2001 the Free Software Foundation
fr: (C) 1998-2001 la Free Software Foundation

en: (with minor help from George)
fr: (avec un peu d'aide de la part de George)

en: ... and many more
fr: ... et beaucoup d'autres

en: 12 hour
fr: 12 heures

en: 24 hour
fr: 24 heures

en: <BODY BGCOLOR="#FFFFFF"><h1>Table of Contents</h1>
fr: <BODY BGCOLOR="#FFFFFF"><h1>Table des Matières</h1>

en: <BODY>Could not load default TOC page</BODY>
fr: <BODY>Ne peut charger la table des matières par défaut</BODY>

en: <BODY>Unknown TOC argument</BODY>
fr: <BODY>argument TdM inconnu</BODY>

en: <HTML>
    <BODY BGCOLOR="#ffffff">
    <H2>Results of the substring search for the string
fr: <HTML>
    <BODY BGCOLOR="#ffffff">
    <H2>Résultats de la recherche de la chaîne

en: <body bgcolor="#FFFFFF"><h1>Table of Contents</h1>
fr: <body bgcolor="#FFFFFF"><h1>Table des Matières</h1>

en: <body><h2>Error: file not found</h2></body>
fr: <body><h2>Erreur : fichier non trouv&eacute;</h2></body>

en: <br><B>No matches found</B>
fr: <br><B>Aucune occurence trouvée</B>

en: <h2>GNOME Help</h2>
fr: <h2>Aide GNOME</h2>

en: <h2>Info Pages</h2>
fr: <h2>Pages d'Info</h2>

en: <h2>Man Pages</h2>
fr: <h2>Pages du Manuel</h2>

en: <p>
    <br>
    <H3>Manual Pages</H3>
    <p>
    <UL>
fr: <p>
    <br>
    <H3>Pages du Manuel</H3>
    <p>
    <UL>

en: A normal member of the session.
fr: Un membre normal de la session.

en: A session shutdown is in progress.
fr: Une fermeture de session est en cours.

en: A swallowed application appears to have died unexpectedly.
    Attempt to reload it?
fr: Une application semble avoir quitté inopinément.
    Essayer de la recharger ?

en: A tasklist for the GNOME desktop environment.
    Icons by Tuomas Kuosmanen (tigert@gimp.org).
fr: Une liste de tâches pour l'environnement de bureau GNOME.
    Icônes par Tuomas Kuosmanen (tigert@gimp.org).

en: About GNOME
fr: À propos de GNOME

en: About GNOME...
fr: À propos de GNOME...

en: About the panel...
fr: À propos du tableau de bord...

en: About...
fr: À propos...

en: Above
fr: Au-dessus

en: Above other windows
fr: Au-dessus des autres fenêtres

en: Add Startup Program
fr: Ajouter un programme de démarrage

en: Add a new session
fr: Ajouter une nouvelle session

en: Add appointement...
fr: Ajouter un rendez-vous...

en: Add bookmark
fr: Ajoute un signet

en: Add from menu
fr: Ajouter depuis le menu

en: Add new item to this menu
fr: Ajouter un nouvel élement à ce menu

en: Add this applet as a launcher to panel
fr: Ajouter cette applet comme un lanceur au tableau de bord

en: Add this as drawer to panel
fr: Ajouter ceci comme tiroir au tableau de bord

en: Add this as menu to panel
fr: Ajouter ceci comme menu au tableau de bord

en: Add this launcher to panel
fr: Ajouter ce lanceur au tableau de bord

en: Add this program to Favorites
fr: Ajouter cette application au menu Favoris

en: Add this to Favorites menu
fr: Ajouter ceci au menu Favoris

en: Add to panel
fr: Ajouter au tableau de bord

en: Add...
fr: Ajouter...

en: Adding tearoff when tearoffs are disabled
fr: Ajouter un tearoff lorsque les tearoffs sont désactivés

en: Advanced
fr: Avancé

en: Advanced...
fr: Avancée...

en: Alexandre Muniz
fr: Alexandre Muñiz

en: Aligned panel
fr: Tableau de bord aligné

en: All properties...
fr: Toutes les propriétés...

en: Allow typing in a command line instead of choosing an application from the list
fr: Permet de saisir une ligne de commande au lieu de choisir une application depuis la liste

en: Alternate editor types are not supported by gnome-edit yet.
    Please choose a standard executable editor in the gnome-edit capplet
    in the gnome control center.
fr: Les autres types d'éditeurs ne sont actuellement pas supportés par
    gnome-edit. Veuillez choisir un éditeur standard exécutable dans la rubrique gnome-edit du centre de contrôle gnome.

en: Always started on every login.
fr: Toujours démarré à chaque connexion.

en: An applet is not responding to a save request.
    Remove the applet or continue waiting?
fr: Une applet ne répond pas à la requête de sauvegarde.
    Supprimer l'applet ou attendre ?

en: Animation speed
fr: Vitesse de l'animation

en: App
fr: Appli

en: Applet appearance
fr: Apparence de l'applet

en: Applets (system menus)
fr: Applets (menus systèmes)

en: Applets:
fr: Applets :

en: Applications menu
fr: Menu Applications

en: Are you sure you want to delete this submenu and all its contents?
fr: Voulez-vous vraiment effacer ce sous-menu et son contenu ?

en: Arrange Icons
fr: Arranger les icônes

en: Audio Settings
fr: Paramètres audio

en: Audio mixer
fr: Mixer audio

en: Auto hide
fr: Masquage automatique

en: Automatically re-check menus
    for newly installed software
fr: Rescruter automatiquement les menus
    pour les logiciels nouvellement installés

en: Automatically save changes to session
fr: Sauvegarder automatiquement les changements à la session

en: Available Programs
fr: Applications disponibles

en: Avoid on maximize
fr: Éviter lors des maximisation

en: Avoid this panel when maximizing windows
fr: Éviter ce tableau de bord lors de la maximisation des fenêtres

en: BMarks
fr: Signets

en: Back
fr: Précédent

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Background Settings
fr: Paramètres de l'arrière-plan

en: Background Type:
fr: Type d'arrière-plan :

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Background color:
fr: Couleur d'arrière-plan :

en: Background pixmap
fr: Pixmap d'arrière-plan

en: Background pixmap does not scroll
fr: Le pixmap d'arrière-plan ne défile pas

en: Background pixmap scrolls
fr: Le pixmap d'arrière-plan défile

en: Background should be shaded
fr: Ombrer l'arrière-plan

en: Background type
fr: Type de fond

en: Before each update:
fr: Avant chaque mise à jour :

en: Behaviour
fr: Comportement

en: Below
fr: Au-dessous

en: Below other windows
fr: Au-dessous des autres fenêtres

en: Black on light yellow
fr: Noir sur jaune pâle

en: Black on white
fr: Noir sur blanc

en: Blank Screen Now
fr: Effacer l'écran maintenant

en: Blinking cursor
fr: Curseur clignotant

en: Bookmark
fr: Signet

en: Bookmark file
fr: Fichier de signets

en: Border width (tile only)
fr: Épaisseur de la bordure (mosaïque seulement)

en: Browse
fr: Parcourir

en: Browse Currently Running Programs...
fr: Parcourir les programmes en cours de fonctionnement...

en: Browse the startup hints
fr: Naviguez dans les astuces de démarrage

en: Browse...
fr: Parcourir...

en: Bug Tracking System (www)
fr: Système de recherche d'anomalies (www)

en: Button type:
fr: Type du bouton :

en: Buttons
fr: Boutons

en: By Name
fr: Par nom

en: By Size
fr: Par taille

en: By Time Last Accessed
fr: Par l'heure du  dernier accès

en: By Time Last Changed
fr: Par l'heure du dernier changement

en: By Time Last Modified
fr: Par l'heure de la dernière modification

en: By Type
fr: Par type

en: COLOR
fr: COULEUR

en: COMMAND
fr: COMMANDE

en: CORBA Exception
fr: Exception CORBA

en: C_olor selector...
fr: Sélecteur de c_ouleur...

en: Cache file
fr: Fichier de cache

en: Cache size
fr: Taille du cache

en: Can't create applet!
fr: Ne peut créer l'applet !

en: Can't create menu, using main menu!
fr: Ne peut créer de menu, utilisation du menu principal !

en: Can't create the user menu directory
fr: Ne peut créer le répertoire pour le menu utilisateur

en: Can't execute 'About GNOME'
fr: Ne peut exécuter « À propos de GNOME »

en: Can't execute printer command
fr: Ne peut exécuter la commande d'impression

en: Can't execute the screenshot program
fr: Impossible de lancer l'application de capture d'écran

en: Can't find an empty spot
fr: Ne peut pas trouver une place vide

en: Can't find the screenshot program
fr: Impossible de trouver l'application de capture d'écran

en: Can't get goad_id for applet, ignoring it
fr: Ne peut obtenir goad_id pour l'applet, ignoré

en: Can't get goad_id from desktop entry!
fr: Ne peut obtenir goad_id à partir de l'entrée de bureau !

en: Can't load entry
fr: Ne peut charger l'entrée

en: Can't open directory, using main menu!
fr: Ne peut ouvrir le répertoire, utilisation du menu principal !

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel Login
fr: Annuler la connexion

en: Cannot activate a panel object
fr: Ne peut activer un objet tableau de bord

en: Cannot create an item with an empty command
fr: Ne peut créer un élément avec une commande vide

en: Cannot create object
fr: Ne peut créer l'objet

en: Cannot execute panel global properties
fr: Ne peut exécuter les propriétés globales du tableau de bord

en: Cannot execute the gmc-client program,
    perhaps gmc is not installed
fr: Ne peut exécuter le programme gmc-client,
    peut être que gmc n'est pas installé

en: Cannot execute the gnome calendar,
    perhaps it's not installed.
    It is in the gnome-pim package.
fr: Ne peut exécuter le calendrier Gnome,
    peut être qu'il n'est pas installé.
    Il est dans le paquet gnome-pim.

en: Cannot execute xscreensaver
fr: Ne peut exécuter xscreensaver

en: Cannot find pixmap file %s
fr: Ne peut pas trouver l'image %s

en: Cannot launch gmenu!
fr: Impossible de lancer gmenu !

en: Cannot start CORBA
fr: Ne peut démarrer CORBA

en: Carlos Perello Marin
fr: Carlos Perelló Marín

en: Check for mail
fr: Vérifier le courrier

en: Check for mail every
fr: Vérifier le courrier toutes les

en: Choose Current Session
fr: Choisissez la session courante

en: Choose an icon
fr: Choisissez une icône

en: Click on the GNOME foot icon to open the
    Main Menu.  This menu contains all
    GNOME applications, tools, and commands.
fr: Cliquez sur l'icône pied de GNOME pour ouvrir
    le menu principal. Ce menu contient toutes
    les applications GNOME, les outils et les
    commandes.

en: Clicked tile
fr: Mosaïque cliquée

en: Clock
fr: Horloge

en: Clock Applet
fr: Applet horloge

en: Clock applets
fr: Applets d'horloges

en: Clock properties
fr: Propriétés de l'horloge

en: Clocks
fr: Horloges

en: Close All
fr: Tout fermer

en: Close drawer if a launcher inside it is pressed
fr: Fermer le tiroir si un de ses lanceurs est pressé

en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

en: Collapse
fr: Masquer

en: Color
fr: Couleur

en: Color XTerm
fr: XTerm Couleur

en: Color Xterm
fr: Xterm Couleur

en: Color palette:
fr: Palette de couleurs :

en: Color scheme:
fr: Schéma des couleurs :

en: Color selector
fr: Sélecteur de la couleur

en: Color to use:
fr: Couleur à utiliser :

en: Colors
fr: Couleurs

en: Columns of Desktops
fr: Colonnes de bureaux

en: Command
fr: Commande

en: Command (optional)
fr: Commande (optionel)

en: Command to execute when fish is clicked:
fr: Commande à exécuter quand le poisson est cliqué :

en: Command to run before we check for mail:
fr: Commande à exécuter avant de vérifier le courrier :

en: Confirm before killing windows
fr: Confirmer avant de tuer des fenêtres

en: Confirm the removal of panels with a dialog
fr: Confirmer la suppression d'un tableau de bord

en: Constant speed animations
fr: Vitesses des animations constante

en: Continue
fr: Continuer

en: Continue waiting
fr: Attendre

en: Copy date
fr: Copier la date

en: Copy time
fr: Copier l'heure

en: Could not call time-admin
    Perhaps time-admin is not installed
fr: Impossible de lancer time-admin.
    time-admin n'est peut-être pas installé

en: Could not connect to gnome-session
fr: Ne peut se connecter à gnome-session

en: Could not connect to the session manager
fr: Ne peut se connecter au gestionnaire de session

en: Could not get directory name from path: %s
fr: Ne peut obtenir le nom du répertoire à partir du chemin : %s

en: Could not get file from path: %s
fr: Ne peut obtenir le fichier à partir du chemin : %s

en: Could not get file name from path: %s
fr: Ne peut obtenir le nom de fichier à partir du chemin : %s

en: Could not look up internet address for %s.
    This will prevent GNOME from operating correctly.
    It may be possible to correct the problem by adding
    %s to the file /etc/hosts.
fr: Ne peut chercher l'adresse internet pour %s.
    Cela empêchera GNOME de fonctionner correctement.
    Il est possible de corriger le problème en ajoutant
    %s au fichier /etc/hosts.

en: Could not open .order file: %s
fr: Ne peut ouvrir le ficher .order : %s

en: Could not open .order file: %s
    %s
fr: Ne peut ouvrir le ficher .order : %s
    %s

en: Could not open file '%s' for writing
fr: Ne peut ouvrir le ficher « %s » pour y écrire

en: Could not remove old order file %s: %s
fr: Ne peut supprimer l'ancien ficher .order %s : %s

en: Could not remove the menu item %s: %s
fr: Ne peut supprimer l'élement de menu %s : %s

en: Could not rename tmp file: %s to %s
    %s
fr: Ne peut renommer le fichier temporaire : %s vers %s
    %s

en: Couldn't add applet
fr: Ne peut ajouter l'applet

en: Count
fr: Compte

en: Create a new item
fr: Crée un nouvel élément

en: Create a new menu item
fr: Crée un nouvel élément

en: Create a new submenu
fr: Crée un nouveau sous-menu

en: Create launcher applet
fr: Créer une applet englobante

en: Create menu item
fr: Créer un élement de menu

en: Create panel
fr: Créer un tableau de bord

en: Create swallow applet
fr: Créer une applet englobante

en: Creates a new terminal window
fr: Crée une nouvelle fenêtre de terminal

en: Current screen:
fr: Écran courant :

en: Current session managed programs
fr: Configuration des programmes gérés par la session

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Custom colors
fr: Couleurs personnalisées

en: Debian menus
fr: Menus Debian

en: Debug level
fr: Niveau de débogage

en: Default
fr: Défaut

en: Default (from global preferences)
fr: Défaut (depuis les préférences globales)

en: Default movement mode
fr: Mode de mouvement par défaut

en: Default task size:
fr: Taille par défaut d'une tâche :

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete empty submenu?
fr: Effacer sous-menu vide ?

en: Delete generates DEL/^H
fr: Supprimer les DEL/^H générés

en: Delete selected menu item
fr: Supprime l'élément de menu sélectionné

en: Delete this menu item?
fr: Effacer cet élément de menu ?

en: Depth (displacement when pressed)
fr: Profondeur (déplacement lorsqu'enfoncé)

en: Desk Guide
fr: Guide de bureau

en: Desk Guide Alert
fr: Alerte du guide de bureau

en: Desk Guide Settings
fr: Paramètres du guide de bureau

en: Desk Guide Task View
fr: Vue des tâches du guide de bureau

en: Desk-Guide tooltip delay [ms]
fr: Délai des bulles d'aides pour le guide de bureau [ms]

en: Deskguide (the desktop pager)
fr: Guide de bureau (le pager de bureau)

en: Desktop
fr: Bureau

en: Desktop Height [pixels]
fr: Hauteur du bureau [pixels]

en: Desktop Settings
fr: Paramètres du bureau

en: Desktop Width [pixels]
fr: Largeur du bureau [pixels]

en: Desktop entry properties
fr: Propriétés de l'entrée de bureau

en: Desktop menu:
fr: Menu du bureau :

en: Desktop name tooltip delay [ms]
fr: Délai des bulles d'aide pour les noms de bureaux [ms]

en: Desktop:
fr: Bureau :

en: Development
fr: Développement

en: Development (www)
fr: Développement (www)

en: Disabled
fr: Désactivée

en: Discarded on logout and can die.
fr: Abandonné à la déconnexion et peut mourir.

en: Display
fr: Affichage

en: Display fortunes instead of hints
fr: Afficher les fortunes au lieu des conseils

en: Display message of the day instead of hints
fr: Afficher le message du jour à la place des conseils

en: Display normal hints
fr: Afficher les conseils normaux

en: Display this dialog next time
fr: Afficher la prochaine fois

en: Display tooltips with full task names
fr: Afficher le nom complet des tâches dans une bulle d'aide

en: Distribution menu (if found):
fr: Menu de la distribution (si trouvé) :

en: Distribution:
fr: Distribution :

en: Divide height by number of rows
fr: Diviser la hauteur par le nombre de rangées

en: Divide height by number of vertical areas
fr: Diviser la hauteur par le nombre de zones verticales

en: Divide width by number of columns
fr: Diviser la largeur par le nombre de colonnes

en: Divide width by number of horizontal areas
fr: Diviser la largeur par le nombre de zones horizontales

en: Do not shade background
fr: N'ombre pas l'arrière-plan

en: Do not start up shells as login shells
fr: Ne lance pas les shells en tant que shell de login

en: Do not update lastlog entry
fr: Ne mets pas à jour l'entrée lastlog

en: Do not update utmp entry
fr: Ne mets pas à jour l'entrée utmp

en: Do not update wtmp entry
fr: Ne mets pas à jour l'entrée wtmp

en: Don't avoid on maximize
fr: Ne pas éviter lors des maximisation

en: Don't know how to activate `%s'
fr: Ne sais pas comment activer « %s »

en: Don't scale image to fit
fr: Ne pas étirer l'image pour l'adapter

en: Drawer
fr: Tiroir

en: Drawer handle
fr: Poignée du tiroir

en: Drawer icon
fr: Icône du tiroir

en: Drawer sliding
fr: Coulissement du tiroir

en: E-Mail utility
fr: Gestionnaire de messagerie électronique

en: Edge panel
fr: Tableau de bord latéral

en: Edit
fr: Édition

en: Edit Startup Program
fr: Éditer le programme de démarrage

en: Edit menus...
fr: Éditer les menus...

en: Edit session name
fr: Éditer le nom de session

en: Edit...
fr: Éditer...

en: Emacs text editor
fr: Éditeur de texte Emacs

en: Enable Auto-hide
fr: Activer le masquage automatique

en: Enable animations
fr: Activer les animations

en: Enable bold text
fr: Activer le texte en gras

en: Enable hidebutton
fr: Activer le bouton de masquage

en: Enable hidebutton arrow
fr: Activer la flèche du bouton de masquage

en: Enable login hints
fr: Activer les astuces à la connexion

en: Enable multibyte support
fr: Activer le support multioctet

en: Enable panel keybindings
fr: Activer les racourcis clavier du tableau de bord

en: Enable task grouping
fr: Activer le groupement par tâche

en: End world hunger
fr: Stopper la faim dans le monde

en: Enlightenment Window Manager
fr: Gestionnaire de fenêtres Enlightenment

en: Entire menu
fr: Menu complet

en: Ephemeris for X (Astronomy)
fr: Éphéméride pour X (Astronomie)

en: Error during execution of chosen editor.
    
    The editor you have chosen is probably either not available,
    or is not on your current path.
fr: Erreur lors de l'exécution de l'éditeur choisi.
    
    L'éditeur que vous avez choisi est non disponible ou ne se trouve
    pas dans votre chemin courant.

en: Error loading document:
    
    %s
    
    You probably don't
    have this documentation
    installed on your system.
fr: Erreur lors du chargement :
    
    %s
    
    Cette documentation n'est
    probablement pas installée
    sur votre système.

en: Execute
fr: Exécuter

en: Execute a command line
fr: Éxécute une ligne de commande

en: Execute this program instead of a shell
fr: Exécute la commande à la place du shell

en: Execute this program the same way as xterm does
fr: Exécute la commande de la même manière que xterm

en: Expand
fr: Expansion

en: Explicit hide
fr: Masquage explicite

en: FONT
fr: POLICE

en: Failed to create directory
fr: Échec de la création du répertoire

en: Failed to execute command:
    %s
fr: Échec de l'exécution de la commande :
    %s

en: Failed to execute command:
    %s
    %s
fr: Échec de l'exécution de la commande :
    %s
    %s

en: Failed to load this program!
fr: Impossible de charger cette application !

en: Fast but low quality scaling of button icons
fr: Mise à l'échelle rapide mais de basse qualité des icônes de bouton

en: Favorites
fr: Favoris

en: Favorites (user menus)
fr: Favoris (menus utilisateur)

en: Favorites menu
fr: Menu des favoris

en: Favorites:
fr: Favoris :

en: File
fr: Fichier

en: File %s already exists. Overwrite?
fr: Le fichier %s existe déjà. L'écraser ?

en: File Formats
fr: Formats de fichiers

en: File Manager
fr: Gestionnaire de fichiers

en: Fill window thumbnails with screen contents
fr: Remplir les vignettes avec le contenu de l'écran

en: Fish
fr: Poisson

en: Floating panel
fr: Tableau de bord flottant

en: Folder:
fr:  Dossier :

en: Follow panel size
fr: Suivre la taille du tableau de bord

en: Font:
fr: Police :

en: Fore/Background Color:
fr: Couleur de premier/arrière-plan :

en: Foreground color
fr: Couleur de premier plan

en: Foreground color:
fr: Couleur du premier plan :

en: Forward
fr: Suivant

en: Frames In Animation:
fr: Images dans l'animation :

en: Frederic Devernay
fr: Frédéric Devernay

en: Free movement (doesn't disturb other applets) (or use Alt)
fr: Mouvement libre (ne dérange pas les autres applets) (ou Alt)

en: GEOMETRY
fr: GÉOMÉTRIE

en: GNOME Desktop Guide (Pager)
fr: Guide de bureau GNOME (Pager)

en: GNOME Developers' Site
fr: Site des développeurs GNOME

en: GNOME Fish Properties
fr: Propriétés du poisson GNOME

en: GNOME Help
fr: Aide GNOME

en: GNOME Help Browser allows easy access to various forms of documentation on your system
fr: Le navigateur d'aide GNOME permet un accès facile à toutes les formes de documentations sur votre système

en: GNOME Help Path
fr: Chemin d'aide GNOME

en: GNOME Hints
fr: Astuces GNOME

en: GNOME Login
fr: Connexion GNOME

en: GNOME Main Site
fr: Site principal de GNOME

en: GNOME News Site
fr: Site de nouvelles GNOME

en: GNOME Tasklist
fr: Liste des tâches GNOME

en: GNOME front-end to aspell
fr: Interface graphique GNOME pour aspell

en: GNOME menu editor
fr: Éditeur de menu GNOME

en: GNOME terminal
fr: Terminal GNOME

en: GNOME terminal:     Miguel de Icaza (miguel@kernel.org)
fr: Terminal GNOME :    Miguel de Icaza (miguel@kernel.org)

en: GNOME was brought to you by
fr: GNOME vous a été proposé par

en: GNU Image Manipulation Program
fr: Le Programme de Manipulation d'Images GNU

en: Games
fr: Jeux

en: Games menu
fr: Menu des jeux

en: General
fr: Général

en: Geometry
fr: Géométrie

en: Gergo Erdi
fr: Gergo Érdi

en: Glade file for the screenshot program is missing.
    Please check your installation of gnome-core
fr: Le fichier Glade pour le programme de capture d'écran est manquant.
    Veuillez vérifier l'installation de gnome-core

en: Global Preferences...
fr: Préférences globales...

en: Global main menu
fr: Menu principal global

en: Global menu
fr: Menu global

en: Global panel properties
fr: Propriétés globales du tableau de bord

en: Gnome Help Bookmarks
fr: Signets de l'aide Gnome

en: Gnome Help Browser
fr: Navigateur d'aide Gnome

en: Gnome Help Configure
fr: Configurez l'aide Gnome

en: Gnome Help History
fr: Historique de l'aide Gnome

en: Gnome hint
fr: Astuce Gnome

en: Go to the next location in the history list
fr: Aller à la page suivante de l'historique

en: Go to the previous location in the history list
fr: Aller à la page précédente de l'historique

en: Grab a window instead of the entire screen
fr: Capturer le contenu d'une fenêtre

en: Grab key...
fr: Capturer la touche...

en: Graphical File Manager
fr: Gestionnaire de fichiers GNOME

en: Graphics
fr: Graphisme

en: Graphics menu
fr: Programmes ayant trait au graphisme et à l'imagerie

en: Green on black
fr: Vert sur noir

en: Gtk+ port of Vim
fr: Portage GTK+ de Vim

en: HEIGHT
fr: HAUTEUR

en: Height
fr: Hauteur

en: Height of window
fr: Hauteur de la fenêtre

en: Help
fr: Aide

en: Help on %s
fr: Aide sur %s

en: Help on Help
fr: Aide sur l'aide

en: Help system
fr: Système d'aide

en: Hidden
fr: Caché

en: Hide
fr: Cacher

en: Hide advanced options
fr: Cacher les options avancées

en: Hide buttons
fr: Boutons de masquage

en: Hide delay (ms)
fr: Délai de masquage (ms)

en: Hide menubar
fr: Cacher la barre de menu

en: Hide the advanced controls below this button.
fr: Cacher les contrôles avancés sous ce bouton.

en: Hide this panel
fr: Cacher ce panneau

en: Hiding
fr: Masquage

en: Hiding policy
fr: Comment masquer

en: History
fr: Historique

en: History and cache
fr: Cache et historique

en: History file
fr: Fichier d'historique

en: History size
fr: Taille de l'historique

en: Horizontal
fr: Horizontale

en: Horizontal Layout
fr: Agencement horizontal

en: Huge (80 pixels)
fr: Énorme (80 pixels)

en: I've detected a panel already running.
    Start another panel as well?
    (The new panel will not be restarted.)
fr: J'ai détecté un tableau de bord déjà en cours d'exécution.
    En lancer un deuxième quand même ?
    (Le nouveau tableau de bord ne sera pas redémarré).

en: ICON
fr: ICÔNE

en: Icon
fr: Icône

en: Iconify
fr: Iconifier

en: Iconify All
fr: Tout icônifier

en: If the SHELL environment variable is empty, or
    there is no specified in the passwd file for your user,
    one of these problems need to be corrected for the
    to run.
fr: Si la variable d'environnement SHELL est vide, ou si
    elle n'est pas spécifié dans le fichier passwd pour
    votre utilisateur, un de ces problèmes a besoin d'être
    corrigé pour fonctionner.

en: If you are using Linux 2.2.x with glibc 2.1.x, this
    is probably due to incorrectly setup Unix98 ptys.
    
    Please read linux/Documentation/Changes for how to
    set them up correctly.
fr: Si vous utilisez Linux 2.2.x avec glibc 2.1.x, cela
    est probablement du à une mauvaise configuration
    des ptys Unix98.
    
    Lisez linux/Documentation/Changes pour plus d'informations
    sur leur configuration.

en: Image loading and display settings
fr: Configuration de l'affichage et du chargement des images Imlib

en: Imlib Configuration Options
fr: Configuration Imlib

en: In a submenu
fr: Dans un sous-menu

en: In the menu
fr: Dans le menu

en: Inactive
fr: Inactif

en: Incremental update delay [ms]
fr: Délai de mise à jour incrémental [ms]

en: Info Pages
fr: Pages d'Info

en: Info Path
fr: Chemin des pages d'Info

en: Inigo Serna
fr: Iñigo Serna

en: Initialize session settings
fr: Initialiser les paramètres de session

en: Insufficient memory to save the screenshot.
    Please free up some resources and try again.
fr: Mémoire insuffisante pour enregistrer la capture d'écran.
    Veuillez libérer des ressources système avant de reessayer.

en: Integrated help system (Info, man, HTML)
fr: Système d'aide intégré (Info, man, HTML)

en: Internet
fr: Réseau

en: Internet time
fr: Heure Internet

en: Japanese terminal emulation program
fr: Émulateur de terminal japonais (caractères kanji)

en: Jerome Bolliet
fr: Jerôme Bolliet

en: KDE menu (if found):
fr: Menu KDE (si trouvé) :

en: KDE menus
fr: Menus KDE

en: KDE:
fr: KDE :

en: Kanji terminal
fr: Terminal Kanji

en: Keep menus in memory
fr: Garder les menus en mémoire

en: Keep panels above other windows
fr: Garder les tableaux de bord au-dessus des fenêtres

en: Keep panels below other windows
fr: Garder les tableau de bord sous les autres fenêtres

en: Keep panels on the same level as other windows
fr: Garder les tableaux de bord au même niveau que les autres fenêtres

en: Key Bindings
fr: Racourcis clavier

en: Keyboard Bell
fr: Bip de clavier

en: Keyboard Settings
fr: Paramètres du clavier

en: Kill All
fr: Tout tuer

en: Kill Daemon
fr: Tuer le daemon

en: Kill app
fr: Tuer l'appli

en: Kill session
fr: Tuer la session

en: Large (64 pixels)
fr: Grand (64 pixels)

en: Last
fr: Dernier

en: Launcher
fr: Lanceur

en: Launcher from menu
fr: Lanceur depuis le menu

en: Launcher icon
fr: Icône du lanceur

en: Launcher properties
fr: Propriétés du lanceur

en: Launcher...
fr: Lanceur...

en: Layout
fr: Agencement

en: Left
fr: Gauche

en: Level
fr: Niveau

en: Library Functions
fr: Fonctions de bibliothèques

en: Linux console
fr: Console Linux

en: Local maildir
fr: Maildir local

en: Local mailspool
fr: Spool de courrier local

en: Location:
fr: Emplacement :

en: Lock Screen
fr: Verrouiller l'écran

en: Lock Screen Now
fr: Verrouiller l'écran maintenant

en: Lock button
fr: Bouton de verrouillage de session

en: Lock screen
fr: Verrouiller l'écran

en: Lock the screen so that you can temporarily leave your computer
fr: Verrouille l'écran pour que vous puissiez vous éloigner temporairement de votre ordinateur

en: Log Out
fr: Clore la session

en: Log out
fr: Clore la session

en: Log out button
fr: Bouton de fermeture de session

en: Log out of GNOME
fr: Clore la session GNOME

en: Log out of this session to log in as a different user or to shut down your computer
fr: Se déconnecte de cette session pour pouvoir se connecter en tant qu'autre utilisateur ou pour eteindre votre ordinateur

en: Login
fr: Connexion

en: Logout
fr: Clore la session

en: Looking up internet address for %s
fr: Recherche de l'adresse Internet pour %s

en: Mail check
fr: Vérification du courrier

en: Mail check Applet
fr: Applet Mail Check

en: Mail check notifies you when new mail arrives in your mailbox
fr: Mail check vous prévient lorsqu'un nouveau message est dans votre boîte à lettres.

en: Mail check properties
fr: Propriétés de Mail check

en: Mail server:
fr: Serveur SMTP :

en: Mail spool file:
fr: Fichier d'arrivée de mail :

en: Mailbox
fr: Boîte à lettres

en: Mailbox resides on:
fr: La boîte à lettres réside sur :

en: Mailcheck
fr: Boite aux lettres

en: Mailing Lists (www)
fr: Listes de diffusion (www)

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Make buttons flush with panel edge
fr: Les boutons coïncident avec les bords du panel

en: Man Pages
fr: Pages du Manuel

en: Man Path
fr: Chemin des pages du manuel

en: Many many others ...
fr: Beaucoup beaucoup d'autres...

en: Martin Norbaeck
fr: Martin Norbäck

en: Maximize mode
fr: Mode de maximisation

en: Menu editor
fr: Éditeur de menus

en: Menu icon
fr: Icône du menu

en: Menu panel
fr: Tableau de bord « menu »

en: Menu path
fr: Chemin vers le menu

en: Menu properties
fr: Propriétés du menu

en: Menu type
fr: Type de menu

en: Merge in system menus
fr: Fusionner dans les menus système

en: Message of The Day
fr: Message du jour

en: Message of the day file to use:
fr: Fichier contenant le message du jour :

en: Millisecond period spent waiting for clients to die (0=forever)
fr: Temps en millisecondes passé à attendre la fin des clients (0=infini)

en: Millisecond period spent waiting for clients to register (0=forever)
fr: Temps en millisecondes passé à attendre pour l'enregistrement des clients (0=infini)

en: Millisecond period spent waiting for clients to respond (0=forever)
fr: Temps en millisecondes passé à attendre la réponse des clients (0=infini)

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Monitors
fr: Moniteurs

en: Motif CD player w/ CDDB support
fr: Lecteur de CD audio sous Motif avec support de CDDB

en: Mouse Settings
fr: Paramètres de la souris

en: Move
fr: Déplacer

en: Move down
fr: Déplacer vers le bas

en: Move iconified tasks to current workspace when restoring
fr: Ramener les tâches icônifiées dans l'espace de travail courant lors de la restauration

en: Move selected menu down
fr: Déplace le menu sélectionné vers le bas

en: Move selected menu up
fr: Déplace le menu sélectionné vers le haut

en: Move up
fr: Déplacer vers le haut

en: Multimedia
fr: Multimédia

en: Multimedia applets
fr: Applets multimédia

en: Multimedia menu
fr: Programmes multimédia

en: NOSHADED
fr: PASOMBRÉ

en: NUMBER
fr: NOMBRE

en: Netscape browser
fr: Navigateur Netscape

en: Network
fr: Réseau

en: Network applets
fr: Applets réseau

en: Never allowed to die.
fr: Jamais autorisé a mourir.

en: New Folder
fr: Nouveau dossier

en: New Item
fr: Nouvel élément

en: New Mail
fr: Nouveau courrier

en: New Submenu
fr: Nouveau sous-menu

en: New _Item...
fr: Nouvel _élément...

en: News (www)
fr: Nouvelles (www)

en: No 'Exec' field in entry
fr: Pas de champ « Exec » dans l'entrée

en: No mail.
fr: Pas de courrier.

en: No message of the day found!
fr: Aucun message du jour trouvé !

en: No panel found
fr: Aucun tableau de bord trouvé

en: No program selected
fr: Aucune application sélectionnée

en: No response to the %s command.
fr: Aucune réponse à la commande %s.

en: No socket was created
fr: Aucune socket n'a été créée

en: No system menus found!
fr: Aucun menu système trouvé !

en: Non-session-managed Startup Programs
fr: Démarrage des programmes non gérés par la session

en: None
fr: Aucun

en: Normal menu
fr: Menu normal

en: Normal tile
fr: Mosaïque normale

en: Not enough room to write file %s
fr: Espace disque insuffisant pour écrire le fichier %s

en: Note: The panel will size itself to the
    largest applet in the panel, and that
    not all applets obey these sizes.
fr: Note : Le tableau de bord adaptera sa taille
    sur la plus grande applet. Les applets sont prévenues
    de la taille, mais peuvent choisir de ne pas la suivre.

en: Number of tasks before grouping occurs
fr: Nombre de tâches avant que le groupement n'intervienne

en: OK
fr: Valider

en: Object created is not AppletWidget
fr: L'objet créé n'est pas un AppletWidget

en: Off
fr: Non enclenché

en: Offset from screen edge:
fr: Décalage à partir du coin de l'écran :

en: On the main menu
fr: Dans le menu principal

en: One moment, reading menus...
fr: Un moment, je relis les menus...

en: Only read saved sessions from the default.session file
fr: Lit les sessions enregistrées seulement à partir du fichier default.session

en: Only show current desktop in pager
fr: Afficher uniquement le bureau courant dans le guide

en: Only use empty space
fr: Utiliser seulement l'espace libre

en: Open IM (input method)
fr: Ouvrir IM (méthode d'entrée)

en: Open URL: %s
fr: Ouvrir l'URL : %s

en: Open new browser window
fr: Ouvre une nouvelle fenêtre

en: Options for the startup hint dialog
fr: Configuration des astuces au démarrage

en: Order
fr: Ordre

en: Order:
fr: Ordre :

en: Orient panel horizontally
fr: Orienter le tableau de bord horizontalement

en: Orient panel vertically
fr: Orienter le tableau de bord verticalement

en: Override desktop height with panel size
fr: Écraser la hauteur du bureau avec la taille du tableau de bord

en: Override desktop width with panel size
fr: Écraser la largeur du bureau avec la taille du tableau de bord

en: Overwrite existing menu entry?
fr: Écraser le fichier de menu existant ?

en: Padding between applets
fr: Bourrage entre les applets

en: Padding between applets and panel border
fr: Bourrage entre les applets et la bordure du tableau de bord

en: Page Title
fr: Page de titre

en: Panel
fr: Tableau de bord

en: Panel Manual...
fr: Manuel du tableau de bord...

en: Panel Objects
fr: Objets du tableau de bord

en: Panel Position
fr: Position du tableau de bord

en: Panel menu:
fr: Menu du tableau de bord :

en: Panel properties
fr: Propriétés du tableau de bord

en: Panel size:
fr: Taille du tableau de bord :

en: Panel to add the launcher to
fr: Tableau de bord dans lequel ajouter le lanceur

en: Panel treatment (GNOME compliant window managers only)
fr: Traitement du tableau de bord (gestionnaires de fenêtres GNOME-compatibles uniquement)

en: Panel window level:
fr: Niveau de fenêtres de tableau de bord :

en: Panel:
fr: Tableau de bord :

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Paths
fr: Chemins

en: Pause per frame (s):
fr: Pause par image (s) :

en: Pick a Font
fr: Choisissez une police

en: Pick a color
fr: Choisissez une couleur

en: Pixmap file:
fr: Fichier pixmap :

en: Play a sound when new mail arrives
fr: Émettre un son lorsqu'un nouveau message arrive

en: Popdown task view automatically
fr: Faire surgir la vue des tâches automatiquement

en: Popup menu key
fr: Touche d'affichage du menu

en: Position to add the launcher to
fr: Position où ajouter le lanceur

en: Preferences
fr: Préférences

en: Prelight buttons on mouseover
fr: Éclairer les boutons lors du passage de la souris

en: Press a key...
fr: Appuyez sur une touche...

en: Preview
fr: Aperçu

en: Print Screenshot
fr: Imprimer une capture d'écran

en: Print command:
fr: Commande d'impression :

en: Printer
fr: Imprimante

en: Printer Applet
fr: Applet d'impression

en: Printer name:
fr: Nom de l'imprimante :

en: Printer properties
fr: Propriétés de l'imprimante

en: Priority
fr: Priorité

en: Program
fr: Programme

en: Programs
fr: Programmes

en: Programs (system menus)
fr: Programmes (menus systèmes)

en: Programs for Internet and networks
fr: Programmes pour réseaux et Internet

en: Programs menu
fr: Menu des programmes

en: Programs to be merged in (system menus)
fr: Programmes à fusionner (menus systèmes)

en: Programs with smaller values are started before programs with higher values. The default value should be OK
fr: Les programmes avec les valeurs les plus petites sont démarré avant les programmes avec les valeurs les plus élévées.  Les valeurs par défaut devraient être correctes.

en: Programs:
fr: Programmes :

en: Prompt on logout
fr: Demande à la déconnexion

en: Properties
fr: Propriétés

en: Properties...
fr: Propriétés...

en: Push movement (or use Shift)
fr: Mouvement de poussée (ou Shift)

en: Put into run dialog
fr: Mettre dans le dialogue d'exécution

en: Raise area grid over tasks
fr: Mettre les grilles au dessus des tâches

en: Raise panels on mouse-over
fr: Élever les tableaux de bord lorsque la souris passe dessus

en: RealPlayer multimedia player
fr: Lecteur multimédia RealPlayer

en: Really log out?
fr: Voulez-vous vraiment vous déconnecter ?

en: Really reset all GNOME user settings for %s?
fr: Effacer réellement les propriétés GNOME de l'utilisateur %s ?

en: Reboot
fr: Redémarrer

en: Red Hat menus
fr: Menus Red Hat

en: Regular XTerm
fr: XTerm Normal

en: Released under the terms of the GNU Public License.
    GNOME menu editor.
fr: Distribué sous les termes de la Licence Publique Générale GNU.
    Éditeur de menus GNOME.

en: Reload
fr: Recharger

en: Remote IMAP-server
fr: Serveur IMAP distant

en: Remote POP3-server
fr: Serveur POP3 distant

en: Remote-client-error occured. Remote-polling deactivated. Maybe you used a wrong server/username/password?
fr: Une erreur du client distant est survenue. le "remote-polling" est désactivé. Vous avez du utiliser un mauvais serveur/nom d'utilisateur/mot de passe ?

en: Remove
fr: Enlever

en: Remove Program
fr: Enlever le programme

en: Remove applet
fr: Supprimer l'applet

en: Remove from panel
fr: Enlever du tableau de bord

en: Remove this item
fr: Enlever cet élement

en: Remove this panel
fr: Supprimer ce tableau de bord

en: Remove this panel...
fr: Supprimer ce tableau de bord...

en: Reread all menus
fr: Relire tous les menus

en: Rescan Desktop Devices
fr: Rescaner les périphériques de bureau

en: Rescan Desktop Directory
fr: Rescaner le répertoire de bureau

en: Reset all user settings
fr: Remettre à zéro les paramètres utilisateurs

en: Reset and _Clear
fr: Réinitialiser et effa_cer

en: Respawn
fr: Re-créer

en: Respawn abandoned due to failures.
fr: Réinitialisation abandonnée à la suite d'échecs.

en: Restart Daemon
fr: Relancer le daemon

en: Restore
fr: Restorer

en: Restore All
fr: Tout restorer

en: Revert
fr: Enlever

en: Ridiculous (128 pixels)
fr: Ridicule (128 pixels)

en: Right
fr: Droite

en: Rotate image for vertical panels
fr: Tourne l'image pour les tableaux de bord verticaux

en: Rotate on vertical panels
fr: Tourner dans les tableaux de bord verticaux

en: Rows of Desktops
fr: Rangées de bureaux

en: Rows of tasks:
fr: Lignes de tâches :

en: Run
fr: Exécuter

en: Run Program
fr: Exécuter un programme

en: Run button
fr: Bouton d'exécution

en: Run dialog key
fr: Touche de lancement de fenêtre

en: Run in terminal
fr: Exécuter dans un terminal

en: Run...
fr: Exécuter...

en: Running
fr: En cours

en: Running in "Lockdown" mode.  This means your system administrator has prohibited any changes to the panel's configuration to take place.
fr: Éxécution en mode « verrouillé ». Cela signifie que tout changement de la configuration du panneau GNOME est interdite par votre administrateur système.

en: SETI@home monitor
fr: Moniteur SETI@home

en: SHADED
fr: OMBRÉ

en: SOLID
fr: UNI

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save Current Session
fr: Enregistrer la session en cours

en: Save changes?
fr: Enregistrer les changements ?

en: Save current setup
fr: Enregistrer la configuration actuelle

en: Save current state of desktop
fr: Enregistre la session en cours

en: Save screenshot to _desktop
fr: Enregistrer la capture d'écran sur le _bureau

en: Save screenshot to _web page (save in ~/public__html)
fr: Enregistrer la capture d'écran dans une page _web (dans ~/public__html)

en: Saving
fr: Enregistrement

en: Saving session details.
fr: Sauvegarde des détails de session.

en: Sawfish Window Manager
fr: Gestionnaire de fenêtres Sawfish

en: Scale image (keep proportions)
fr: Étirer l'image pour l'adapter (garde les proportions)

en: Screensaver
fr: Économiseur d'écran

en: Screenshot
fr: Capture d'écran

en: Screenshot Print Preview
fr: Aperçu avant impression de la capture d'écran

en: Scroll on keystroke
fr: Défilement sur pression d'une touche

en: Scroll on output
fr: Défilement sur nouvel affichage

en: Scrollback lines:
fr: Lignes d'historique :

en: Scrollbar position:
fr: Position de l'ascenseur :

en: Scrolling
fr: Défilement

en: Select animation
fr: Sélectionner une animation

en: Select-by-word characters:
fr: Sélection-par-mot des caractères :

en: Session Chooser
fr: Sélecteur de session

en: Session Manager Proxy
fr: Proxy de gestionnaire de session

en: Session Name
fr: Nom de session

en: Session Options
fr: Options de session

en: Session Properties
fr: Propriétés de la session

en: Session Properties & Startup Programs
fr: Propriétés de la session & Programme au démarrage

en: Set Time
fr: Régler l'heure

en: Set the TERM variable
fr: Défini la variable TERM

en: Set the window icon
fr: Défini l'icône de la fenêtre

en: Set the window title
fr: Défini le titre de la fenêtre

en: Settings
fr: Paramètres

en: Shade
fr: Ombrer

en: Shade All
fr: Tout ombrer

en: Shade background
fr: Ombre l'arrière-plan

en: Show Bookmarks Window
fr: Affiche la fenêtre de signets

en: Show Desk-Guide tooltips
fr: Afficher des bulle d'aide pour le guide de bureau

en: Show Documentation Index
fr: Afficher l'index de la documentation

en: Show History Window
fr: Affiche la fenêtre d'historique

en: Show [...] buttons
fr: Afficher les boutons [...]

en: Show arrows on hide button
fr: Afficher des flèches sur les boutons de masquage

en: Show button tiles only when cursor is over the button
fr: Afficher les mosaïques des boutons seulement si le curseur est sur le bouton

en: Show date in applet
fr: Afficher la date dans l'applet

en: Show date in tooltip
fr: Afficher la date en bulle d'aide

en: Show delay (ms)
fr: Délai d'affichage (ms)

en: Show desktop name tooltips
fr: Afficher le nom du bureau en bulle d'aide

en: Show hidden tasks (HIDDEN)
fr: Afficher les tâches cachées

en: Show hide buttons
fr: Afficher les boutons de masquage

en: Show iconified (minimized) applications
fr: Afficher les applications icônifiées (minimisées)

en: Show iconified (minimized) applications on all desktops
fr: Afficher les applications icônifiées (minimisées) de tous les bureaux

en: Show menu titles
fr: Afficher les titres des menus

en: Show mini icons
fr: Afficher des petites icônes

en: Show normal applications
fr: Afficher les applications normales

en: Show normal applications on all desktops
fr: Afficher les applications normales de tous les bureaux

en: Show popup menus outside of panels
fr: Afficher les menus popups en dehors des tableaux de bord

en: Show shaded tasks (SHADED)
fr: Afficher les tâches ombrées

en: Show splash screen on login
fr: Afficher l'écran d'acceuil à la connexion

en: Show tasklist arrow
fr: Afficher la flèche de la liste des tâches

en: Show tasks which hide from taskbar (SKIP-TASKBAR)
fr: Afficher les tâches qui ne sont pas dans la barre des tâches

en: Show tasks which hide from window list (SKIP-WINLIST)
fr: Afficher les tâches qui ne sont pas dans la liste des fenêtres

en: Shut Down
fr: Éteindre

en: Silence terminal bell
fr: Désactiver le « bip » du terminal

en: Sink tasklist into panel
fr: Incruster la liste de tâches dans le panneau

en: Size
fr: Taille

en: Size (pixels)
fr: Taille (pixels)

en: Size and Position
fr: Taille et position

en: Sliding panel
fr: Tableau de bord coulissant

en: Small (36 pixels)
fr: Petit (36 pixels)

en: Software (www)
fr: Logiciel (www)

en: Solid background
fr: Arrière-plan uni

en: Sort Submenu
fr: Trier sous-menu

en: Sort Submenu _Recursive
fr: Trier le sous-menu _recursivement

en: Sort _Recursive
fr: Trier _récursivement

en: Sort selected submenu
fr: Tri le sous-menu sélectionné

en: Special
fr: Spécial

en: Special Files
fr: Fichiers spéciaux

en: Special icon
fr: Icône spécial

en: Specifies font name
fr: Spécifie le nom de la police

en: Specifies the geometry for the main window
fr: Spécifie la géométrie pour la fenêtre principale

en: Specify a session name to load
fr: Spécifie le nom de session à charger

en: Start Session
fr: Démarrer la session

en: Start in fortune mode
fr: Démarrer en mode fortune

en: Start in hint browsing mode
fr: Démarrer en mode parcours d'astuces

en: Start in motd mode
fr: Démarrer en mode motd

en: Start in session login mode (used from gsm)
fr: Démarrer en mode session login (utilisé pour gsm)

en: Start up shells as login shells
fr: Lance les shells en tant que shells de login

en: Start with default programs
fr: Démarrer avec les programmes par défaut

en: Started but has not yet reported state.
fr: Démarré mais n'a pas encore reporté l'état.

en: Starting
fr: Lancement...

en: Starting GNOME
fr: Démarrage de GNOME

en: Starting GNOME: %s
fr: Démarrage de GNOME : %s

en: Starting GNOME: done
fr: Démarrage de GNOME : effectué

en: Startup Command
fr: Commande de démarrage

en: Startup Hint
fr: Astuces de démarrage

en: Startup Programs
fr: Programmes au démarrage

en: State
fr: État

en: State not reported within timeout.
fr: État non reporté après ultimatum

en: Stick
fr: Coller

en: Stick All
fr: Tout coller

en: Stretch image (change proportions)
fr: Étirer l'image (change les proportions)

en: Style:
fr: Style :

en: SuSE menus
fr: Menus SuSE

en: Swallowed app...
fr: Application insérée...

en: Swap Delete/Backspace
fr: Inverser Delete/Backspace

en: Switch horizontal/vertical position of tasklist arrow
fr: Basculer la position horizontale/verticale de la flèche de la liste des tâches

en: Switched movement (or use Ctrl)
fr: Mouvement alterné (ou Ctrl)

en: System
fr: Système

en: System Calls
fr: Appels système

en: System Monitors (Processor, Diskspace, Memory, etc.)
fr: Moniteurs systèmes (Processeurs, espaces disques, mémoire, etc.)

en: System menu
fr: Menu Système

en: Szabolcs 'Shooby' Ban
fr: Szabolcs 'Shooby' Bán

en: TITLE
fr: TITRE

en: Take screenshot key
fr: Touche capture d'écran

en: Take window screenshot key
fr: Touche capture de fenêtre

en: Tasklist
fr: Liste de tâches

en: Tasklist height is dynamic
fr: Hauteur de la liste des tâches dynamique

en: Tasklist height is fixed
fr: Hauteur de la liste des tâches fixée

en: Tasklist height:
fr: Hauteur de la liste des tâches :

en: Tasklist properties
fr: Propriétés de la liste des tâches

en: Tasklist width is dynamic
fr: Largeur de la liste des tâches dynamique

en: Tasklist width is fixed
fr: Largeur de la liste des tâches fixée

en: Tasklist width is that of longest title
fr: La largeur de la liste des tâches est celle du plus long titre

en: Tasklist width:
fr: Largeur de la liste des tâches :

en: Tasklist: Unable to create applet widget
fr: Liste de tâches : Incapable de créer le widget applet

en: Tasks
fr: Tâches

en: Terminal Class:
fr: Classe de terminal :

en: Terminal class name
fr: Nom de classe de terminal

en: Terminal emulation program
fr: Émulateur de terminal GNOME

en: Text based web browser
fr: Navigateur Web en mode texte

en: Text only
fr: Texte seulement

en: The Animation Filename:
fr: Nom du fichier d'animation :

en: The Battery
fr: La batterie

en: The GIMP
fr: Le GIMP

en: The GNOME Fish Applet
fr: L'applet GNOME Poisson

en: The GNOME Panel
fr: Le tableau de bord GNOME

en: The GNOME terminal emulation program.
fr: L'émulateur de terminal GNOME.

en: The Mysterious GEGL
fr: Le mystérieux GEGL

en: The Panel
fr: Le tableau de bord

en: The Squeaky Rubber Gnome
fr: Le grincement d'élastique Gnome

en: The argument is a url to add, not a .desktop file
fr: L'argument est une URL, pas un fichier .desktop

en: The clock applet gives your panel a lightweight and simple display of the date and time
fr: L'applet clock est une méthode simple et light pour ajouter l'affichage de la date et de l'heure sur le tableau de bord

en: The directory /tmp/orbit-%s is not owned
    by the current user, %s.
    Please correct the ownership of this directory.
fr: Le répertoire /tmp/orbit-%s n'appartient pas à
    l'utilisateur courant, %s.
    Veuillez corriger le nom du possesseur de ce répertoire.

en: The error was: %s
fr: L'erreur était : %s

en: The menu entry must have a filename
fr: L'entrée de menu doit avoir un nom de fichier

en: The menu item must have a name
fr: L'élément de menu doit avoir un nom

en: The printer applet lets you easily drag files to be printed via a print command
fr: L'applet d'impression vous permet de déposer des fichiers à imprimer

en: The program may be slow, stopped or broken.
fr: Le programme peut être lent, stoppé ou cassé.

en: The session name already exists
fr: Le nom de session existe déjà

en: The session name cannot be empty
fr: Le nom de session ne peut être vide

en: The startup command cannot be empty
fr: La commande de démarrage ne peut être vide

en: The system administrator has disallowed modification of the panel configuration
fr: La modification de la configuration du panneau GNOME est interdite par l'administrateur système

en: The water needs changing!
    (Look at today's date)
fr: L'eau a besoin d'être changée !
    (Regardez la date)

en: There has been an error while trying to log in.
    
    %s
fr: Il y a eu une erreur lors de la tentative de log in.
    
    %s

en: There was a problem registering the panel with the GOAD server.
    The panel will now exit.
fr: Il y a eu un problème d'enregistrement du tableau de bord avec le
    serveur GOAD. Le tableau de bord va maintenant se fermer.

en: This Month
fr: Ce mois

en: This Week
fr: Cette semaine

en: This applet has no use what-so-ever. It only takes up disk space and compilation time, and if loaded it also takes up precious panel space and memory. If anyone is found using this applet, he should be promptly sent for a psychiatric evaluation.
fr: Cette applet n'a absolument aucun utilitée. Elle gaspille seulement de l'espace disque, du temps de compilation, et si elle est chargée, elle gaspille également de l'espace dans le tableau de bord et en mémoire. Si une personne est trouvée en flagrant délit d'utilisation de cette applet, elle devra être envoyée sans délai subir une évaluation psychiatrique.

en: This change conflicts with an existing menu item
fr: Ce changement entre en conflit avec un élément de menu existant

en: This change conflicts with an existing menu item.
    No two menu items in a submenu can have the same name.
fr: Ce changement crée un conflit avec un élément de menu existant.
    Deux éléments dans le même sous-menu ne peuvent avoir le même nom.

en: This launch icon does not specify a program to run
fr: Cette icône de lancement ne spécifie pas de programme à exécuter

en: This program is responsible for launching other applications, embedding small applets within itself, world peace, and random X crashes.
fr: Ce programme est responsable du lancement des autres application, de l'inclusion de petites applets à l'intérieur de lui-même, de la paix dans le monde et de plantages aléatoires de X.

en: Thumb Nails
fr: Vignettes

en: Tiles enabled
fr: Mosaïques activées

en: Time Format
fr: Format de l'heure

en: Timed out on sending session save to an applet
fr: Délai d'expiration atteind après l'envoi de l'ordre de sauvegarde de session à une applet

en: Tiny (24 pixels)
fr: Minuscule (24 pixels)

en: Title of application to swallow
fr: Titre de l'application a englober

en: To desktop
fr: Au bureau

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Toggles whether or not the keyboard is grabbed by the terminal.
fr: Détermine si le clavier est aggripé au terminal

en: Toggles whether or not the menubar is displayed.
fr: Bascule l'affichage de la barre de menu.

en: Tomas Oegren
fr: Tomas Ögren

en: Tools for software development
fr: Outils de développement logiciel

en: Tooltip/Name
fr: Bulles d'Aide/Nom

en: Tooltips
fr: Bulles d'aide

en: Tooltips enabled
fr: Bulles d'aide activées

en: Top left corner's position: X
fr: Position du coin haut gauche : X

en: Top of applet menus
fr: Sommet des menus des applets

en: Top of system menus
fr: Sommet des menus systèmes

en: Top of system merge menus
fr: Sommet des menus systèmes à fusionner

en: Top of user menus
fr: Sommet des menus utilisateur

en: Translucent
fr: Transparent

en: Transparent background
fr: Arrière-plan transparent

en: Trash
fr: Poubelle

en: Try
fr: Essai

en: Try again
fr: Essayer à nouveau

en: Try to avoid overlapping panels
fr: Essayer d'éviter les chevauchements de tableaux de bord

en: Try to create the terminal with the TerminalFactory
fr: Essaye de créer le terminal avec le TerminalFactory

en: Try to start a TerminalFactory
fr: Essaye de démarrer un TerminalFactory

en: Ultra Tiny (12 pixels)
fr: Microscopique (12 pixels)

en: Unable to create file: %s
fr: Incapable de créer le fichier : %s

en: Unable to create png info.
    You probably have a bad version of libpng on your system
fr: Impossible de créer les informations png.
    La version de libpng installée sur votre système est probablement trop ancienne.

en: Unable to create the file:
    "%s"
    Please check your permissions of the parent directory
fr: Impossible de créer le fichier :
    « %s »
    Veuillez vérifier les permissions du répertoire parent.

en: Unable to initialize png structure.
    You probably have a bad version of libpng on your system
fr: Impossible d'initialiser la structure png.
    La version de libpng installée sur votre système est probablement trop ancienne.

en: Unable to retrieve GNOME installation directory
fr: Incapable d'accéder au répertoire d'installation de GNOME

en: Unable to set png info.
    You probably have a bad version of libpng on your system
fr: Impossible de modifier les informations png.
    La version de libpng installée sur votre système est probablement trop ancienne.

en: Unable to take a screenshot of the current desktop.
fr: Impossible d'effectuer une capture d'écran du bureau courant.

en: Unaffected by logouts but can die.
fr: Non affecté par les déconnexions mais peut mourir

en: Unix time
fr: Heure Unix

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unshade
fr: Éclaircir

en: Unshade All
fr: Tout éclaircir

en: Unstick
fr: Décoller

en: Unstick All
fr: Tout décoller

en: Update lastlog entry
fr: Mets à jour l'entrée lastlog

en: Update utmp entry
fr: Mets à jour l'entrée utmp

en: Update wtmp entry
fr: Mets à jour l'entrée wtmp

en: Use --login by default
fr: Utiliser --login par défaut

en: Use GMT
fr: Utiliser GMT

en: Use custom icon for panel button
fr: Utiliser une icône personalisée pour le bouton du tableau de bord

en: Use dialog boxes
fr: Utiliser des boîtes de dialogue

en: Use large icons
fr: Utiliser des grandes icônes

en: User Commands
fr: Commandes utilisateur

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

en: Utilities
fr: Utilitaires

en: Utilities menu
fr: Menu Utilitaires

en: Utility
fr: Utilitaires

en: Utility applets
fr: Applets utilitaires

en: Vertical
fr: Verticale

en: Vertical Layout
fr: Agencement vertical

en: Video player
fr: Lecteur de vidéos

en: Vietnamese terminal
fr: Terminal Vietnamien

en: Vietnamese terminal emulation program
fr: Émulateur de terminal vietnamien

en: Visibility
fr: Visibilité

en: WIDTH
fr: LARGEUR

en: Wait abandoned due to conflict.
fr: Attente abandonnée à la suite d'un conflit.

en: Waiting to start or already finished.
fr: Attente du démarrage ou déjà fini.

en: Wanda the GNOME Fish
fr: Wanda le Poisson GNOME

en: Warning! Unsaved changes will be lost!
    Proceed?
fr: Attention ! Les changements non enregistrés seront perdus !
    Continuer ?

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against usage of wanda for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
fr: Avertissement : La commande semble être quelque chose d'actuellement
    utile. Vu que c'est une appliquette inutile, vous ne devriez pas
    faire cela. Nous vous déconseillons l'usage de wanda pour n'importe
    quoi qui puisse paraitre « pratique » ou utile.

en: When a panel is removed, the panel and its
    applet settings are lost. Remove this panel?
fr: Lorsqu'un tableau de bord est supprimé, la
    configuration du tableau et de ses applets est perdue.
    Supprimer ce tableau de bord ?

en: When clicked:
fr: Lorsque cliqué :

en: When new mail arrives:
fr: Lorsqu'un nouveau message arrive :

en: Which tasks to show
fr: Tâches à afficher

en: White on black
fr: Blanc sur noir

en: Whoops! for some reason we can't add to the panel
fr: Oups ! pour une raison quelconque on ne peut l'ajouter au tableau de bord

en: Width
fr: Largeur

en: Width of window
fr: Largeur de la fenêtre

en: Will run '%s'
fr: Lancement de « %s »

en: Window Manager
fr: Gestionnaire de fenêtres

en: Window Manager Workarounds
fr: Contournements du gestionnaire de fenêtres

en: Window manager changes active area on all desktops
    (FVWM, Sawfish)
fr: Le gestionnaire de fenêtre change les zones actives sur tous les bureaux
    (FVWM, Sawfish)

en: Window manager expects pager to modify area+desktop properties directly
    (Enlightenment, FVWM)
fr: Le gestionnaire de fenêtre s'attends à ce que le pager modifie les
    propriétés des zones+bureaux directement (Enlightenment, FVWM)

en: Window manager moves decoration window instead
    (AfterStep, Enlightenment, FVWM, IceWM)
fr: Le gestionnaire de fenêtre déplace la décoration des fenêtres
    (AfterStep, Enlightenment, FVWM, IceWM)

en: With pixmap arrow
fr: Avec un pixmap flèche

en: Without pixmap
fr: Sans pixmap

en: WordPerfect for Linux
fr: WordPerfect pour Linux

en: X Color Selector
fr: Sélecteur de couleur X

en: X position of window
fr: position X de la fenêtre

en: Y position of window
fr: position Y de la fenêtre

en: You already have a status dock on the panel. You can only have one
fr: Vous avez déjà un status dock sur le tableau de bord. Vous ne pouvez
    en avoir qu'un

en: You are not running a GNOME Compliant
    Window Manager. GNOME support by the 
    window manager is strongly recommended
    for proper Desk Guide operation.
fr: Le gestionnaire de fenêtre que vous utilisez
    n'est pas compatible avec GNOME. Le support GNOME
    est chaudement recommandé pour un fonctionnement
    correct du guide de bureau.

en: You can not delete a top level submenu.
fr: Vous ne pouvez pas effacer un sous-menu du premier niveau.

en: You can only have one menu panel at a time.
fr: Vous ne pouvez avoir qu'un seul tableau de bord « menu » à la fois.

en: You can't add an entry to that submenu.
    You do not have the proper permissions.
fr: Vous ne pouvez pas ajouter d'entrée dans ce sous-menu.
    Vous n'avez pas les permissions nécessaires.

en: You cannot remove your last panel.
fr: Vous ne pouvez pas supprimer le dernier tableau de bord.

en: You do not have fortune installed or you have not specified a program to run.
    
    Please refer to fish properties dialog.
fr: Vous n'avez pas de fortune installé ou vous n'avez pas spécifié de programme à lancer.
    
    Veuillez vous référer à la boîte de dialogue des propriétés du poisson.

en: You do not have fortune installed.
fr: Fortune n'est pas installé.

en: You have mail.
fr: Vous avez du courrier.

en: You have new mail.
fr: Vous avez un nouveau courrier.

en: You have switched the class of this window. Do you
     want to reconfigure this window to match the default
    configuration of the new class?
fr: Vous avez changé la classe de cette fenêtre.
    Voulez-vous reconfigurer cette fenêtre pour se
    conformer à la configuration par défaut de cette
    nouvelle classe ?

en: You may wait for it to respond or remove it.
fr: Vous pouvez attendre sa réponse ou l'enlever.

en: You must supply a single argument with the .desktop file or url to use
fr: Vous ne devez fournir qu'un argument avec le fichier .desktop ou l'URL à utiliser

en: You've chosen to disable the startup hint.
    To re-enable it, choose "Startup Hint"
    in the GNOME Control Center
fr: Vous avez choisi de désactiver l'astuce du jour.
    Pour la réactiver, choisissez « Astuce du jour »
    dans le centre de contrôle GNOME

en: Your GNOME Fish's Name:
fr: Nom de votre poisson GNOME :

en: Your session has been saved
fr: Votre session a été enregistrée

en: Your version of libICE has a bug which causes gnome-session
    to not function correctly.
    
    If you are on Solaris, you should either upgrade to Solaris patch
    #108376-16 or use the libICE.so.6 from the original Solaris 7.
    Copy the file into /usr/openwin/lib.  (Thanks go to Andy Reitz
    for information on this bug).
    
    Your GNOME session will terminate after closing this dialog.
fr: Votre version de libICE a une anomalie qui empêche gnome-session
    de fonctionner proprement.
    
    Si vous etes sur Solaris, vous devriez soit mettre à jour vers la rustine
    Solaris #108376-16 ou utiliser libICE.so.6 depuis le Solaris 7 original.
    Copier le fichier dans /usr/openwin/lib.  (Merci à Andy Reitz
    pour l'information sur cette anomalie).
    
    Votre session GNOME se terminera aprés avoir fermer cette boîte de dialogue.

en: Zvt terminal widget:     Michael Zucchi (zucchi@zedzone.mmc.com.au)
fr: Widget terminal Zvt :  Michael Zucchi(zucchi@zedzone.mmc.com.au)

en: _Add Bookmark
fr: _Ajouter un signet

en: _Back
fr: _Précédent

en: _Bookmarks
fr: _Signets

en: _Close terminal
fr: _Fermer le terminal

en: _Delete...
fr: _Supprimer...

en: _Forward
fr: _Suivant

en: _Hide menubar
fr: _Cacher la barre de menu

en: _History
fr: _Historique

en: _New Submenu...
fr: _Nouveau sous-menu...

en: _New Window
fr: _Nouvelle fenêtre

en: _New terminal
fr: _Nouveau terminal

en: _Open in browser
fr: _Ouvrir dans un navigateur

en: _Print screenshot...
fr: _Imprimer une capture d'écran...

en: _Reload
fr: _Recharger

en: _Reset Terminal
fr: _Réinitialiser le terminal

en: _Save screenshot to file:
fr: _Enregistrer la capture d'écran dans un fichier :

en: _Secure keyboard
fr: Clavier _sécurisé

en: _Show menubar
fr: _Afficher la barre de menu

en: _Sort
fr: _Trier

en: _Sort Submenu
fr: Trier le _sous-menu

en: _View
fr: _Voir

en: _Window
fr: _Fenêtre

en: and finally, The Knights Who Say ... NI!
fr: et enfin, Les Chevaliers Qui Disent ... NI!

en: can't find real path
fr: ne peut trouver le vrai chemin

en: clock/hourformat=12
fr: clock/hourformat=24

en: creating user directory: %s
fr: création du répertoire utilisateur : %s

en: directory utility
fr: Utilitaire de gestion de repertoire

en: gaspell Spell Checker
fr: Vérificateur orthographique gaspell

en: menu wasn't created
fr: le menu n'a pas été créé

en: rxvt terminal
fr: Émulateur de terminal rxvt

en: seconds
fr: secondes

en: the GNOME menu editor
fr: Éditeur de menus GNOME

en: unable to create user directory: %s
fr: incapable de créer le répertoire utilisateur : %s

en: unable to remove .order file: %s
fr: incapable de supprimer le ficher .order : %s

en: untitled
fr: sansnom

en: untitled.desktop
fr: sansnom.desktop

en: xbm/xpm image browser
fr: Navigateur d'images xbm/xpm

en: xemacs text editor
fr: Éditeur de texte XEmacs

en: xv image viewer
fr: Visualiseur d'images xv
