gnome-core - en to da translation catalogue (986 entries)

en: 
    <p>
    <br>
    <H3>GNOME Help Pages</H3>
    <p>
    <UL>
da: 
    <p>
    <br>
    <H3>Gnome hjælpesider</H3>
    <p>
    <UL>

en: 
    <p>
    <br>
    <H3>GNU Info Pages</H3>
    <p>
    <UL>
da: 
    <p>
    <br>
    <H3>GNU infosider</H3>
    <p>
    <UL>

en:  (empty)
da:  (tom)

en:  Desktop
da:  Skrivebord

en:  Folder
da:  Mappe

en: %A %B %d
da: %A den %-d. %B

en: %A, %B %d
da: %A, %-d. %B

en: %A, %B %d %Y
da: %A, %-d. %B %Y

en: %H:%M
da: %-H:%M

en: %H:%M:%S
da: %-H:%M:%S

en: %I:%M
    %p
da: %-I:%M

en: %I:%M %p
da: %-I:%M

en: %I:%M:%S %p
da: %-l:%M:%S

en: %a
    %b %d
da: %a
    %-d. %b

en: %a %b %d
da: %a %-d. %b

en: %b %d, %Y %H:%M
da: %d. %b, %Y %H:%M

en: %d messages
da: %d beskeder

en: %d/%d messages
da: %d/%d beskeder

en: %l:%M %p
da: %-l:%M

en: %l:%M:%S %p
da: %-l:%M:%S

en: %s applet appears to have died unexpectedly.
    
    Reload this applet?
    
    (If you choose not to reload it at this time you can always add it from
    the "Applets" submenu in the main menu.)
da: %s-panelprogrammet synes at være død uforudset.
    
    Vil du genindlæse dette program?
    
    (Hvis du vælger ikke at genindlæse det nu, kan
    du altid tilføje det fra 'Panelprogram'-undermenuen
    i hovedmenuen)

en: %s the Fish
da: Fisken %s

en: %s the GNOME Fish Says:
da: Gnome-fisken %s siger:

en: %s%cScreenshot-%d.png
da: %s%cskærmbillede-%d.png

en: %s%cScreenshot-%s-%d.png
da: %s%cskærmbillede-%s-%d.png

en: %s%cScreenshot-%s.png
da: %s%cskærmbillede-%s.png

en: %s%cScreenshot.png
da: %s%cskærmbillede.png

en: (C) 1997-2000 the Free Software Foundation
da: © 1998-2000 Free Software Fundation

en: (c) 1998 the Free Software Foundation
da: © 1998 Free Software Fundation

en: (c) 1998-2000 the Free Software Foundation
da: © 1998-2000 Free Software Fundation

en: (c) 1998-2001 the Free Software Foundation
da: © 1998-2001 Free Software Fundation

en: (with minor help from George)
da: (med lidt hjælp fra George)

en: ... and many more
da: ... og mange flere

en: 12 hour
da: 12 timer

en: 24 hour
da: 24 timer

en: <BODY BGCOLOR="#FFFFFF"><h1>Table of Contents</h1>
da: <BODY BGCOLOR="#FFFFFF"><h1>Indholdsfortegnelse</h1>

en: <BODY>Could not load default TOC page</BODY>
da: <BODY>Kunne ikke indlæse standard-indholdsfortegnelse</BODY>

en: <BODY>Unknown TOC argument</BODY>
da: <BODY>Ukendt argument for indholdsfortegnelse</BODY>

en: <HTML>
    <BODY BGCOLOR="#ffffff">
    <H2>Results of the substring search for the string
da: <HTML>
    <BODY BGCOLOR="#ffffff">
    <H2>Resultater af delstrengssøgning efter teksten

en: <body bgcolor="#FFFFFF"><h1>Table of Contents</h1>
da: <body bgcolor="#FFFFFF"><h1>Indholdsfortegnelse</h1>

en: <body><h2>Error: file not found</h2></body>
da: <body><h2>Fejl: filen blev ikke fundet</h2></body>

en: <br><B>No matches found</B>
da: <br><B>Ingen fundet</B>

en: <h2>GNOME Help</h2>
da: <br><br><h2>Gnome hjælp</h2>

en: <h2>Info Pages</h2>
da: <h2>Info sider</h2>

en: <h2>Man Pages</h2>
da: <h2>Manualsider</h2>

en: <p>
    <br>
    <H3>Manual Pages</H3>
    <p>
    <UL>
da: <p>
    <br>
    <H3>Manualsider</H3>
    <p>
    <UL>

en: A normal member of the session.
da: Et normalt medlem af sessionen.

en: A session shutdown is in progress.
da: En session er i færd med at lukke ned.

en: A swallowed application appears to have died unexpectedly.
    Attempt to reload it?
da: Et slugt vindue ser ud til at være død uforudset.
    Forsøg at genindlæse det?

en: A tasklist for the GNOME desktop environment.
    Icons by Tuomas Kuosmanen (tigert@gimp.org).
da: En opgaveliste til Gnome.
    Ikoner af Tuomas Kuosmanen (tigert@gimp.org).

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
da: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZzÆæØøÅå

en: About GNOME
da: Om Gnome...

en: About GNOME...
da: Om Gnome...

en: About the panel...
da: Om panelet...

en: About...
da: Om...

en: Above
da: Over

en: Above other windows
da: Over andre vinduer

en: Action
da: Handling

en: Add Startup Program
da: Tilføj opstartsprogram

en: Add a new session
da: Tilføj en ny session

en: Add appointement...
da: Tilføj aftale

en: Add bookmark
da: Tilføj bogmærke

en: Add from menu
da: Tilføj fra menu

en: Add new item to this menu
da: Tilføj nyt element til denne menu

en: Add this applet as a launcher to panel
da: Tilføj dette panelprogram som genvej til panelet

en: Add this as drawer to panel
da: Tilføj som skuffe på panelet

en: Add this as menu to panel
da: Tilføj som menu på panelet

en: Add this launcher to panel
da: Tilføj denne genvej til panelet

en: Add this program to Favorites
da: Tilføj dette program favoritmenuen

en: Add this to Favorites menu
da: Tilføj denne til favoritmenuen

en: Add to panel
da: Tilføj til panel

en: Add...
da: Tilføj...

en: Adding tearoff when tearoffs are disabled
da: Tilføjer riv-af-menuer når riv-af-menuer er slået fra

en: Advanced
da: Avanceret

en: Advanced...
da: Avanceret...

en: Alexandre Muniz
da: Alexandre Muñiz

en: Aligned panel
da: Justeret panel

en: All properties...
da: Alle egenskaber...

en: Allow typing in a command line instead of choosing an application from the list
da: Tillader indtastning af en kommandolinje i stedet for at vælge et program fra listen

en: Alternate editor types are not supported by gnome-edit yet.
    Please choose a standard executable editor in the gnome-edit capplet
    in the gnome control center.
da: Alternative tekstbehandlertyper er endnu ikke understøttet af gnome-edit.
    Vælg venligst en almindelig kørbar tekstbehandler i kontrolcentret.

en: Always started on every login.
da: Startes altid ved hvert logind.

en: Amusements
da: Underholdning

en: An applet is not responding to a save request.
    Remove the applet or continue waiting?
da: Et panelprogram svarer ikke på en gemmeforespørgsel.
    Fjern panelprogrammet eller bliv ved at vente?

en: Animation speed
da: Animationshastighed

en: App
da: Program

en: Applet
da: Panelprogram

en: Applet appearance
da: Panelprogramudseende

en: Applets
da: Panelprogrammer

en: Applets (system menus)
da: Panelprogrammer (systemmenuer)

en: Applets:
da: Panelprogrammer:

en: Application
da: Program

en: Applications
da: Diverse

en: Applications menu
da: Diverse programmer

en: Are you sure you want to delete this submenu and all its contents?
da: Er du sikker på at du vil slette denne undermenu med indhold?

en: Arrange Icons
da: Arrangér ikoner

en: Audio Settings
da: Lydopsætning

en: Audio mixer
da: Lyd-mixer

en: Auto hide
da: Skjul automatisk

en: Automatically re-check menus
    for newly installed software
da: Gentjek menuer automatisk
    for nyligt installeret programmel

en: Automatically save changes to session
da: Gem automatisk ændringer i sessionen

en: Available Programs
da: Tilgængelige programmer

en: Avoid on maximize
da: Undgå ved maksimering

en: Avoid this panel when maximizing windows
da: Undgå dette panel ved maksimering af vinduer

en: BGNOSCROLL
da: BGINGENRULNING

en: BGSCROLL
da: BGRULNING

en: BMarks
da: Bogmærker

en: Back
da: Tilbage

en: Background
da: Baggrund

en: Background Settings
da: Baggrundsopsætning

en: Background Type:
da: Baggrundstype:

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Background color:
da: Baggrundsfarve:

en: Background pixmap
da: Baggrundsbillede

en: Background pixmap does not scroll
da: Baggrundsbillede ruller ikke med

en: Background pixmap scrolls
da: Baggrundsbillede ruller med

en: Background should be shaded
da: Baggrund skal skygges

en: Background type
da: Baggrundstype

en: Before each update:
da: Før hver opdatering:

en: Behaviour
da: Opførsel

en: Below
da: Under

en: Below other windows
da: Under andre vinduer

en: Black on light yellow
da: Sort på lysegult

en: Black on white
da: Sort på hvidt

en: Blank Screen Now
da: Blank skærm nu

en: Blinking cursor
da: Blinkende markør

en: Bookmark
da: Bogmærke

en: Bookmark file
da: Bogmærkefil

en: Border width (tile only)
da: Kantbredde (kun fliser)

en: Browse
da: Gennemse

en: Browse Currently Running Programs...
da: Gennemse nuværende kørende programmer...

en: Browse the startup hints
da: Se opstartstipsene igennem

en: Browse...
da: Gennemse...

en: Bug Tracking System (www)
da: Fejlfølgningssystem

en: Button type:
da: Knaptype:

en: Buttons
da: Knapper

en: By Name
da: Efter navn

en: By Size
da: Efter størrelse

en: By Time Last Accessed
da: Efter sidst benyttet

en: By Time Last Changed
da: Efter sidst ændret

en: By Time Last Modified
da: Efter sidst modificeret

en: By Type
da: Efter type

en: COLOR
da: FARVE

en: COMMAND
da: KOMMANDO

en: CORBA Exception
da: CORBA-undtagelse

en: C_olor selector...
da: _Farvevælger...

en: Cache file
da: Mellemlagerfil

en: Cache size
da: Mellemlagerstørrelse

en: Can't create applet!
da: Kan ikke oprette panelprogram!

en: Can't create menu, using main menu!
da: Kan ikke oprette menu, bruger hovedmenu!

en: Can't create the user menu directory
da: kan ikke oprette brugermenumappen

en: Can't execute 'About GNOME'
da: Kan ikke udføre 'Om Gnome'

en: Can't execute printer command
da: Kan ikke køre udskrivningskommando

en: Can't execute the screenshot program
da: Kan ikke køre skærmbilledeprogrammet

en: Can't find an empty spot
da: Kan ikke finde en tom plads

en: Can't find the screenshot program
da: Kan ikke finde skærmbilledeprogrammet

en: Can't get goad_id for applet, ignoring it
da: Kan ikke få goad_id for panelprogram, ignorerer det

en: Can't get goad_id from desktop entry!
da: Kan ikke få goad_id fra skrivebordselement!

en: Can't load entry
da: Kunne ikke indlæse element

en: Can't open directory, using main menu!
da: Kan ikke åbne mappe, bruger hovedmenu!

en: Cancel
da: Annullér

en: Cancel Login
da: Annullér logind

en: Cannot activate a panel object
da: Kan ikke aktivere et panelobjekt

en: Cannot create an item with an empty command
da: Kan ikke oprette et element med en tom kommando

en: Cannot create object
da: Kan ikke oprette objekt

en: Cannot execute panel global properties
da: Kan ikke starte panelets overordnede egenskaber

en: Cannot execute the gmc-client program,
    perhaps gmc is not installed
da: Kan ikke køre gmc-client-programmet,
    måske er gmc ikke installeret

en: Cannot execute the gnome calendar,
    perhaps it's not installed.
    It is in the gnome-pim package.
da: Kan ikke starte Gnome kalenderen,
    måske er den ikke installeret.
    Det drejer sig om gnome-pim pakken.

en: Cannot execute xscreensaver
da: Kan ikke køre xscreensaver

en: Cannot find pixmap file %s
da: Kunne ikke finde billedfilen %s

en: Cannot launch gmenu!
da: Kan ikke starte gmenu!

en: Cannot start CORBA
da: Kan ikke starte CORBA

en: Carlos Perello Marin
da: Carlos Perelló Marín

en: Check for mail
da: Se efter post

en: Check for mail every
da: Se efter post med intervaller på

en: Choose Current Session
da: Vælg nuværende session

en: Choose an icon
da: Vælg et ikon

en: Click on the GNOME foot icon to open the
    Main Menu.  This menu contains all
    GNOME applications, tools, and commands.
da: Klik på fod-ikonet for at åbne hovedmenuen.
    Denne menu indeholder alle programmer, værktøjer
    og kommandoer til Gnome.

en: Clicked tile
da: Nedtrykket flise

en: Clock
da: Ur

en: Clock Applet
da: Ur-panelprogram

en: Clock applets
da: Ur-appletter

en: Clock properties
da: Egenskaber for ur

en: Clocks
da: Ure

en: Close All
da: Luk alle

en: Close drawer if a launcher inside it is pressed
da: Luk en skuffe hvis der trykkes på et ikon i den

en: Close window
da: Luk vindue

en: Collapse
da: Kollaps

en: Color
da: Farve

en: Color XTerm
da: Farve-xterm

en: Color Xterm
da: Xterm i farver

en: Color palette:
da: Farvepalet:

en: Color scheme:
da: Farveskema:

en: Color selector
da: Farvevælger

en: Color to use:
da: Vælg farve:

en: Colors
da: Farver

en: Columns of Desktops
da: Arbejdsområdekolonner

en: Command
da: Kommando

en: Command (optional)
da: Kommando (valgfri)

en: Command to execute when fish is clicked:
da: Kommando som udføres når der klikkes på fisken:

en: Command to run before we check for mail:
da: Kommando som køres før posttjek

en: Confirm before killing windows
da: Bekræft før dræbning af vinduer

en: Confirm the removal of panels with a dialog
da: Bekræft fjernelse af paneler med en dialogboks

en: Constant speed animations
da: Konstant animationshastighed

en: Continue
da: Fortsæt

en: Continue waiting
da: Fortsæt med at vente

en: Copy date
da: Kopiér dato

en: Copy time
da: Kopiér tid

en: Copyright (C) 1999 Anders Carlsson
da: Copyright © 1999 Anders Carlsson

en: Copyright (c) 1998 Red Hat Software, Inc.
da: Ophavsret © 1998 Red Hat Software, Inc.

en: Could not call time-admin
    Perhaps time-admin is not installed
da: Kunne ikke kalde time-admin.
    Måske er time-admin ikke installeret?

en: Could not connect to gnome-session
da: Kunne ikke forbinde med gnome-session

en: Could not connect to the session manager
da: Kunne ikke forbinde med sessionshåndtering

en: Could not get directory name from path: %s
da: Kunne ikke finde katalognavn i sti: %s

en: Could not get file from path: %s
da: Kunne ikke finde fil i sti: %s

en: Could not get file name from path: %s
da: Kunne ikke finde filnavn i sti: %s

en: Could not look up internet address for %s.
    This will prevent GNOME from operating correctly.
    It may be possible to correct the problem by adding
    %s to the file /etc/hosts.
da: Kunne ikke slå internetadressen for %s op.
    Dette vil forhindre Gnome i at fungere korrekt.
    Det kan muligvis lade sig gøre at løse problemet
    ved at tilføje %s til filen /etc/hosts.

en: Could not open .order file: %s
da: Kunne ikke åbne .order-fil: %s

en: Could not open .order file: %s
    %s
da: Kunne ikke åbne .order-fil: %s
    %s

en: Could not open file '%s' for writing
da: Kunne ikke åbne filen '%s' for skrivning

en: Could not remove old order file %s: %s
da: Kunne ikke fjerne gammel ordensfil %s: %s

en: Could not remove the menu item %s: %s
da: Kunne ikke fjerne menuelement %s: %s

en: Could not rename tmp file: %s to %s
    %s
da: Kunne ikke omdøbe midlertidig fil: %s til %s
    %s

en: Couldn't add applet
da: Kunne ikke tilføje panelprogram

en: Count
da: Antal

en: Create a new item
da: Opret et nyt punkt

en: Create a new menu item
da: Opret et nyt menupunkt

en: Create a new submenu
da: Opret en ny undermenu

en: Create launcher applet
da: Opret genvejspanelprogram

en: Create menu item
da: Opret menuelement

en: Create panel
da: Opret panel

en: Create swallow applet
da: Opret et slugt panelprogram

en: Creates a new terminal window
da: Opretter et nyt terminalvindue

en: Current screen:
da: Nuværende skærm:

en: Current session managed programs
da: Nuværende sessionshåndterede programmer

en: Custom
da: Personlig

en: Custom colors
da: Egne farver

en: Debian menus
da: Debian-menuer

en: Debug level
da: Fejlsøgningsniveau

en: Default
da: Standard

en: Default (from global preferences)
da: Standard (fra overordnede indstillinger)

en: Default movement mode
da: Standard-bevægelsesmåde

en: Default task size:
da: Standard opgavestørrelse:

en: Delete
da: Slet

en: Delete empty submenu?
da: Slet tom undermenu?

en: Delete generates DEL/^H
da: Slet genererer DEL/^H

en: Delete selected menu item
da: Slet det valgte menupunkt

en: Delete this menu item?
da: Slet dette menuelement?

en: Depth (displacement when pressed)
da: Dybde (forskydning når nedtrykket)

en: Description
da: Beskrivelse

en: Desk Guide
da: Skrivebordsguide

en: Desk Guide Alert
da: Skrivebordsguideadvarsel

en: Desk Guide Settings
da: Skrivebordsguideindstillinger

en: Desk Guide Task View
da: Skrivebordsguidejobvisning

en: Desk-Guide tooltip delay [ms]
da: Forsinkelse ved generelle tips (ms)

en: Deskguide (the desktop pager)
da: Skrivebordsguide

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Desktop Height [pixels]
da: Højde af arbejdsområdeminiaturer (billedpunkter)

en: Desktop Settings
da: Skrivebordsindstillinger

en: Desktop Width [pixels]
da: Bredde af arbejdsområdeminiaturer (billedpunkter)

en: Desktop entry properties
da: Egenskaber for skrivebordselementer

en: Desktop menu:
da: Skrivebordsmenu:

en: Desktop name tooltip delay [ms]
da: Forsinkelse ved navnetips (ms)

en: Desktop:
da: Skrivebord:

en: Development
da: Programudvikling

en: Development (www)
da: Udvikling

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Discarded on logout and can die.
da: Forkastes ved logud og må gerne dø.

en: Display
da: Skærm

en: Display fortunes instead of hints
da: Vis spåkager i stedet for tips

en: Display message of the day instead of hints
da: Vis "Dagens meddelelse" i stedet for tips

en: Display normal hints
da: Vis normale tips

en: Display this dialog next time
da: Vis denne dialogboks næste gang

en: Display tooltips with full task names
da: Vis værktøjstips med komplette opgavenavne

en: Distribution menu (if found):
da: Distributions-menu (hvis tilstede):

en: Divide height by number of rows
da: Dividér højde med antallet af rækker

en: Divide height by number of vertical areas
da: Dividér højde med det lodrette antal af områder

en: Divide width by number of columns
da: Dividér bredde med antallet af kolonner

en: Divide width by number of horizontal areas
da: Dividér bredde med det lodrette antal af områder

en: Do not shade background
da: Uden baggrundsskygge

en: Do not start up shells as login shells
da: Start ikke kommandoskal som ved logind

en: Do not update lastlog entry
da: Opdatér ikke lastlog-opføring

en: Do not update utmp entry
da: Opdatér ikke utmp-opføring

en: Do not update wtmp entry
da: Opdatér ikke wtmp-opføring

en: Don't avoid on maximize
da: Undgå ikke ved maksimering

en: Don't know how to activate `%s'
da: Ved ikke hvordan '%s' aktiveres

en: Don't scale image to fit
da: Skalér ikke billede til at være i panel

en: Drawer
da: Skuffe

en: Drawer handle
da: Skuffehåndtag

en: Drawer icon
da: Skuffeikon

en: Drawer sliding
da: Skuffeglidning

en: E-Mail utility
da: Epostklient

en: Edge panel
da: Kantpanel

en: Edit
da: Redigér

en: Edit Startup Program
da: Redigér opstartsprogram

en: Edit menus...
da: Redigér menuer...

en: Edit session name
da: Ændr sessions navn

en: Edit...
da: Redigér...

en: Emacs text editor
da: Tekstredigeringsprogrammet Emacs

en: Enable Auto-hide
da: Brug auto-skjul

en: Enable animations
da: Brug animationer

en: Enable bold text
da: Aktivér fed tekst

en: Enable hidebutton
da: Brug skjuleknap

en: Enable hidebutton arrow
da: Brug skjuleknapspil

en: Enable login hints
da: Brug logindtips

en: Enable multibyte support
da: Aktivér multibyteunderstøttelse

en: Enable panel keybindings
da: Benyt panelgenvejstaster

en: Enable task grouping
da: Aktivér opgavegruppering

en: End world hunger
da: Udryd verdenshungersnød

en: Enlightenment Window Manager
da: Enlightenment vindueshåndteringen

en: Entire menu
da: Hele menuen

en: Ephemeris for X (Astronomy)
da: Ephemeris til X (Astronomi)

en: Error during execution of chosen editor.
    
    The editor you have chosen is probably either not available,
    or is not on your current path.
da: Fejl under kørsel af valgt tekstbehandler.
    
    Den valgte tekstbehandler er formentlig enten ikke
    tilgængelig eller ikke i din nuværende søgesti.

en: Error loading document:
    
    %s
    
    You probably don't
    have this documentation
    installed on your system.
da: Fejl ved indlæsning af dokument:
    
    %s
    
    Du har sikkert ikke
    denne dokumentation
    installeret på dit system.

en: Execute
da: Udfør

en: Execute a command line
da: Udfør en kommandolinje

en: Execute this program instead of a shell
da: Kør dette program i stedet for en kommandoskal

en: Execute this program the same way as xterm does
da: Kør dette program ligesom xterm ville gøre det

en: Expand
da: Ekspandér

en: Explicit hide
da: Skjul efter ordre

en: FAQ (www)
da: Ofte stillede spørgsmål

en: FONT
da: SKRIFTTYPE

en: Failed to create directory
da: Kunne ikke oprette mappen.

en: Failed to execute command:
    %s
da: Kunne ikke udføre kommandoen:
    %s

en: Failed to execute command:
    %s
    %s
da: Kunne ikke udføre kommandoen:
    %s
    %s

en: Failed to load this program!
da: Det mislykkedes at indlæse dette program!

en: Fast but low quality scaling of button icons
da: Hurtig, men knap så pæn skalering af knapikoner

en: Favorites
da: Favoritter

en: Favorites (user menus)
da: Favoritter (brugermenuer)

en: Favorites menu
da: Favoritmenu

en: Favorites:
da: Favoritter:

en: File
da: Filer

en: File %s already exists. Overwrite?
da: Filen %s eksister allerede. Overskriv den?

en: File Formats
da: Filformater

en: File Manager
da: Filhåndtering

en: Fill window thumbnails with screen contents
da: Optegn vinduets miniaturebilleder med skærmindhold

en: Fish
da: Fisk

en: Floating panel
da: Flydende panel

en: Folder:
da: Mappe:

en: Follow panel size
da: Indret efter panelstørrelse

en: Font:
da: Skrifttype:

en: Fore/Background Color:
da: For-/baggrundsfarve:

en: Foreground color
da: Forgrundsfarve

en: Foreground color:
da: Forgrundsfarve:

en: Fortune
da: Spåkage

en: Forward
da: Fremad

en: Frames In Animation:
da: Billeder i animationen:

en: Frederic Devernay
da: Frédéric Devernay

en: Free movement (doesn't disturb other applets) (or use Alt)
da: Fri bevægelse, forstyrrer ikke andre panelprogrammer (eller brug Alt)

en: GEOMETRY
da: GEOMETRI

en: GNOME
da: Gnome

en: GNOME Desktop Guide (Pager)
da: Gnome skrivebordsguide

en: GNOME Developers' Site
da: Gnome udviklingsside

en: GNOME Fish Properties
da: Egenskaber for fisk

en: GNOME Help
da: Gnome hjælp

en: GNOME Help Browser allows easy access to various forms of documentation on your system
da: Gnome hjælpevejledning giver dig let adgang til forskellige typer dokumentation på dit system

en: GNOME Help Path
da: Gnome hjælpesti

en: GNOME Hints
da: Gnome tips

en: GNOME Login
da: Gnome logind

en: GNOME Main Site
da: Gnome hovedside

en: GNOME News Site
da: Gnome nyhedsside

en: GNOME Tasklist
da: Oversigt over kørende programmer

en: GNOME Terminal
da: Gnome terminal

en: GNOME front-end to aspell
da: Grafisk grænseflade til aspell

en: GNOME menu editor
da: Gnome menueditor

en: GNOME terminal
da: Gnome terminal

en: GNOME terminal:     Miguel de Icaza (miguel@kernel.org)
da: Gnome terminal:     Miguel de Icaza (miguel@kernel.org)

en: GNOME was brought to you by
da: Gnome blev bragt til dig af

en: GNU Image Manipulation Program
da: Tegne- og billedbehandlingsprogram

en: Games
da: Underholdning

en: Games menu
da: Diverse computerspil

en: General
da: Generelt

en: Geometry
da: Geometri

en: Gergo Erdi
da: Gergõ Érdi

en: Glade file for the screenshot program is missing.
    Please check your installation of gnome-core
da: Glade-filen til skærmbilledeprogrammet mangler.
    Tjek venligst din gnome-core-installation.

en: Global
da: Globalt

en: Global Preferences...
da: Globale indstillinger...

en: Global main menu
da: Global hovedmenu

en: Global panel properties
da: Globale panelegenskaber

en: Gnome Help Bookmarks
da: Gnome hjælpebogmærker

en: Gnome Help Browser
da: Gnome hjælpevejledning

en: Gnome Help Configure
da: Indstil Gnome hjælp

en: Gnome Help History
da: Historik for Gnome hjælp

en: Gnome hint
da: Gnome tip

en: Go to the next location in the history list
da: Gå til næste punkt i historielisten

en: Go to the previous location in the history list
da: Gå til forrige punkt i historielisten

en: Grab a window instead of the entire screen
da: Tag et billede af et vindue i stedet for hele skærmen

en: Grab key...
da: Opsnap tast...

en: Graphical File Manager
da: Grafisk filhåndteringsprogram

en: Graphics
da: Grafik

en: Graphics menu
da: Grafikprogrammer

en: Green on black
da: Grønt på sort

en: Gtk+ port of Vim
da: Gtk+-udgave af tekstbehandleren Vim

en: HEIGHT
da: HØJDE

en: Height
da: Højde

en: Height of window
da: Vinduets højde

en: Help
da: Hjælp

en: Help on %s
da: Hjælp om %s

en: Help on Help
da: Hjælp om Hjælp

en: Help system
da: Hjælp

en: Hidden
da: Skjult

en: Hide
da: Skjul

en: Hide advanced options
da: Skjul avancerede indstillinger

en: Hide buttons
da: Skjuleknapper

en: Hide delay (ms)
da: Skjulningsforsinkelse (ms)

en: Hide menubar
da: Skjul menulinje

en: Hide the advanced controls below this button.
da: Skjul de avancerede kontroller under denne knap.

en: Hide this panel
da: Skjul dette panel

en: Hiding
da: Skjuler

en: Hiding policy
da: Gemmepolitik

en: History
da: Historie

en: History and cache
da: Historik og mellemlager

en: History file
da: Historikfil

en: History size
da: Historikstørrelse

en: Horizontal
da: Vandret

en: Horizontal Layout
da: Vandret udseende

en: Huge (80 pixels)
da: Enorm (80 pixler)

en: I've detected a panel already running.
    Start another panel as well?
    (The new panel will not be restarted.)
da: Et andet panel kører allerede. Skal der startes
    et til (det nye panel bliver ikke automatisk
    genstartet)?

en: ICON
da: IKON

en: Icon
da: Ikon

en: Iconify
da: Minimér

en: Iconify All
da: Minimér alle

en: If you are using Linux 2.2.x with glibc 2.1.x, this
    is probably due to incorrectly setup Unix98 ptys.
    
    Please read linux/Documentation/Changes for how to
    set them up correctly.
da: Hvis du bruger Linux 2.2.x med glibc 2.1.x, er
    dette sikkert pga. forkert indstillede Unix98 pty'er.
    
    Læs venligst linux/Documentation/Changes for at finde
    ud af hvordan de opsættes korrekt.

en: Image
da: Billede

en: Image loading and display settings
da: Indstillinger for læsing og visning af billeder

en: Imlib Configuration Options
da: Imlib-indstillinger

en: In a submenu
da: I en undermenu

en: In the menu
da: I menuen

en: Inactive
da: Inaktiv

en: Incremental update delay [ms]
da: Forsinkelse (ms) på gradvis opdatering

en: Index
da: Indeks

en: Info Pages
da: Infosider

en: Info Path
da: Infosidesti

en: Inigo Serna
da: Iñigo Serna

en: Initialize session settings
da: Start sessionsindstillinger

en: Insufficient memory to save the screenshot.
    Please free up some resources and try again.
da: Ikke nok hukommelse til at gemme skærmbilledet.
    Frigør venligst nogle resurser og prøv igen.

en: Integrated help system (Info, man, HTML)
da: Integreret hjælpesystem (Info, man, HTML)

en: Internet time
da: Internet-tid

en: Japanese terminal emulation program
da: Japansk terminalemulering

en: KDE menu (if found):
da: KDE-menu (hvis tilstede):

en: KDE menus
da: KDE-menuer

en: Kanji terminal
da: Kanji-terminal

en: Keep menus in memory
da: Behold menuer i hukommelsen

en: Keep panels above other windows
da: Behold paneler over andre vinduer

en: Keep panels below other windows
da: Behold paneler under andre vinduer

en: Keep panels on the same level as other windows
da: Behold paneler på samme niveau som andre vinduer

en: Key Bindings
da: Tastaturgenveje

en: Keyboard Bell
da: Tastaturklokke

en: Keyboard Settings
da: Tastaturopsætning

en: Kill All
da: Dræb alle

en: Kill Daemon
da: Dræb dæmon

en: Kill app
da: Dræb

en: Kill session
da: Dræb session

en: Large (64 pixels)
da: Stor (64 pixler)

en: Last
da: Sidste

en: Launcher
da: Genvej

en: Launcher from menu
da: Genvej fra menu

en: Launcher icon
da: Genvejsikon

en: Launcher properties
da: Egenskaber for genvej

en: Launcher...
da: Genvej...

en: Layout
da: Udseende

en: Left
da: Venstre

en: Level
da: Niveau

en: Library Functions
da: Biblioteksfunktioner

en: Linux console
da: Linuxkonsol

en: Local maildir
da: Lokal postmappe

en: Local mailspool
da: Lokal postspole

en: Location:
da: Placering:

en: Lock Screen
da: Lås skærm

en: Lock Screen Now
da: Lås skærmen nu

en: Lock button
da: Låseknap

en: Lock screen
da: Lås skærm

en: Lock the screen so that you can temporarily leave your computer
da: Lås skærmen så du kan forlade maskinen midlertidigt

en: Log Out
da: Log ud

en: Log out
da: Log ud

en: Log out button
da: Logudknap

en: Log out of GNOME
da: Log ud af Gnome

en: Log out of this session to log in as a different user or to shut down your computer
da: Log ud af denne session for at logge på som en anden bruger eller lukke maskinen ned

en: Login
da: Logind

en: Logout
da: Log ud

en: Looking up internet address for %s
da: Slår internetadresse for %s op

en: Mail check
da: Posttjek

en: Mail check Applet
da: Posttjekpanelprogram

en: Mail check notifies you when new mail arrives in your mailbox
da: Posttjek giver dig besked når der dukker ny post op i postkassen.

en: Mail check properties
da: Egenskaber for posttjek

en: Mail server:
da: Postvært:

en: Mail spool file:
da: Postspolefil:

en: Mailbox
da: Postkasse

en: Mailbox resides on:
da: Postkassen befinder sig på:

en: Mailcheck
da: Posttjek

en: Mailing Lists (www)
da: Diskussionslister

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Main menu
da: Hovedmenu

en: Make buttons flush with panel edge
da: Lad knapper være i plan med panelkant

en: Man Pages
da: Manualsider

en: Man Path
da: Sti til manualsider

en: Many many others ...
da: Mange, mange andre ...

en: Martin Norbaeck
da: Martin Norbäck

en: Maximize mode
da: Maksimeringstilstand

en: Menu editor
da: Menuredigering

en: Menu icon
da: Menuikon

en: Menu panel
da: Menupanel

en: Menu path
da: Menusti

en: Menu properties
da: Menuegenskaber

en: Menu type
da: Menutype

en: Menus
da: Menuer

en: Merge in system menus
da: Indflet systemmenuer

en: Message of The Day
da: Dagens meddelelse

en: Message of the day file to use:
da: "Dagens meddelelse"-fil:

en: Millisecond period spent waiting for clients to die (0=forever)
da: Tidsrum (ms) at vente på at klienter dør (0=for evigt)

en: Millisecond period spent waiting for clients to register (0=forever)
da: Tidsrum (ms) at vente på at klienter registrerer sig (0=for evigt)

en: Millisecond period spent waiting for clients to respond (0=forever)
da: Tidsrum (ms) at vente på at klienter svarer (0=for evigt)

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Monitors
da: Overvågere

en: Motif CD player w/ CDDB support
da: Motif cd-afspiller med CDDB-understøttelse

en: Mouse Settings
da: Museopsætning

en: Move
da: Flyt

en: Move down
da: Flyt ned

en: Move iconified tasks to current workspace when restoring
da: Flyt minimerede vinduer til aktuel arbejdsplads ved genindlæsning

en: Move selected menu down
da: Flyt den valgte menu et niveau ned

en: Move selected menu up
da: Flyt den valgte menu et niveau op

en: Move up
da: Flyt op

en: Multimedia applets
da: Multimedia-appletter

en: Multimedia menu
da: Multimedieprogrammer

en: NOLASTLOG
da: INGENLASTLOG

en: NOSHADED
da: INGENSKYGGE

en: NOUTMP
da: INGENUTMP

en: NOWTMP
da: INGENWTMP

en: NUMBER
da: NUMMER

en: Netscape browser
da: Netscape-netsurfningsprogram

en: Network
da: Netværk

en: Network applets
da: Netværksmenu

en: Never allowed to die.
da: For aldrig lov til at dø.

en: New Folder
da: Ny mappe

en: New Item
da: Nyt punkt

en: New Mail
da: Ny post

en: New Submenu
da: Ny undermenu

en: New _Item...
da: Nyt _element...

en: News (www)
da: Nyheder

en: No 'Exec' field in entry
da: Intet 'Exec'-felt i elementet

en: No mail.
da: Ingen post.

en: No message of the day found!
da: Fandt ingen besked for idag!

en: No panel found
da: Intet panel fundet

en: No program selected
da: Intet program valgt

en: No response to the %s command.
da: Ingen reaktion på %s kommandoen.

en: No socket was created
da: Ingen sokkel blev oprettet

en: No system menus found!
da: Fandt ingen systemmenuer!

en: Non-session-managed Startup Programs
da: Ikke-sessionshåndterede opstartsprogrammer

en: None
da: Ingen

en: Normal tile
da: Normal flise

en: Not enough room to write file %s
da: Ikke tilstrækkeligt plads til at skrive filen %s

en: Note: The panel will size itself to the
    largest applet in the panel, and that
    not all applets obey these sizes.
da: Bemærk: Panelet vil få samme størrelse som
    det største panelprogram og ikke alle
    panelprogrammer retter sig efter disse
    størrelser.

en: Number of tasks before grouping occurs
da: Antal opgaver før gruppering indtræder

en: OK
da: O.k.

en: Object created is not AppletWidget
da: Det oprettede objekt er ikke en AppletWidget

en: Off
da: Fra

en: Offset from screen edge:
da: Afstand fra skærmkant:

en: On the main menu
da: I hovedmenuen

en: One moment, reading menus...
da: Læser menuerne, vent et øjeblik...

en: Only read saved sessions from the default.session file
da: Læs kun gemte sessioner fra default.session-filen

en: Only show current desktop in pager
da: Vis kun det aktive arbejdsområde i oversigt

en: Only use empty space
da: Brug kun tom plads

en: Open IM (input method)
da: Open IM (indputmetode)

en: Open URL: %s
da: Åbn adresse: %s

en: Open new browser window
da: Åbn nyt vindue

en: Options
da: Indstillinger

en: Options for the startup hint dialog
da: Indstillinger for opstartstipsdialogboksen

en: Order
da: Orden

en: Order:
da: Orden:

en: Orient panel horizontally
da: Vend panel vandret

en: Orient panel vertically
da: Vend panel lodret

en: Orientation
da: Orientering

en: Override desktop height with panel size
da: Brug panelets størrelse i stedet for den angivne højde

en: Override desktop width with panel size
da: Brug panelets størrelse i stedet for den angivne bredde

en: Overwrite existing menu entry?
da: Overskriv eksisterende menupunkt?

en: PIXMAP
da: BILLEDE

en: Padding between applets
da: Afstand mellem panelprogrammer

en: Padding between applets and panel border
da: Afstand mellem panelprogrammer og panelkant

en: Page Title
da: Sidetitel

en: Panel Manual...
da: Panelmanual...

en: Panel Objects
da: Panelobjekter

en: Panel Position
da: Panelplacering

en: Panel menu:
da: Panelmenu:

en: Panel properties
da: Egenskaber for panel

en: Panel size:
da: Panelstørrelse:

en: Panel to add the launcher to
da: Panel som opstarteren skal tilføjes til

en: Panel treatment (GNOME compliant window managers only)
da: Panelbehandling (kun Gnome-kompatibel vindueshåndtering)

en: Panel window level:
da: Panelvindueniveau:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Paths
da: Søgestier

en: Pause per frame (s):
da: Pause for hvert billede (s):

en: Pick a Font
da: Vælg en skrifttype

en: Pick a color
da: Vælg farve

en: Pixmap
da: Billede

en: Pixmap file:
da: Billedfil:

en: Play a sound when new mail arrives
da: Afspil en lyd når der er ny post

en: Popdown task view automatically
da: Fjern opgavevisningsvinduet automatisk ved valg

en: Popup menu key
da: Popop-menutast

en: Position to add the launcher to
da: Position af opstarteren

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Prelight buttons on mouseover
da: Oplys knapper når musen er over dem

en: Press a key...
da: Tryk på en tast...

en: Preview
da: Smugkig

en: Print Screenshot
da: Udskriv skærmbillede

en: Print command:
da: Udskrivningskommando:

en: Printer Applet
da: Udskrivningspanelprogram

en: Printer name:
da: Printernavn:

en: Printer properties
da: Egenskaber for printere

en: Priority
da: Prioritet

en: Programs
da: Programmer

en: Programs (system menus)
da: Programmer (brugermenuer)

en: Programs for Internet and networks
da: Internet- og netværksprogrammer

en: Programs menu
da: Programmenu

en: Programs to be merged in (system menus)
da: Programmer der skal indflettes (systemmenuer)

en: Programs with smaller values are started before programs with higher values. The default value should be OK
da: Programmer med mindre værdier startes først. Standardværdien burde være i orden.

en: Programs:
da: Programmer:

en: Prompt on logout
da: Spørg ved log-ud

en: Properties
da: Egenskaber

en: Properties...
da: Egenskaber...

en: Push movement (or use Shift)
da: Skubbebevægelse (eller brug Skift)

en: Put into run dialog
da: Put ind i "Kør"-dialog

en: Raise area grid over tasks
da: Hæv områdegitter over opgaver

en: Raise panels on mouse-over
da: Hæv paneler når musen er over dem

en: RealPlayer multimedia player
da: RealPlayer multimedie-afspiller

en: Really log out?
da: Vil du logge ud?

en: Really reset all GNOME user settings for %s?
da: Gendan alle Gnome brugerindstillinger for %s?

en: Reboot
da: Genstart

en: Red Hat menus
da: Red Hat-menuer...

en: Regular XTerm
da: Almindelig xterm

en: Released under the terms of the GNU Public License.
    GNOME menu editor.
da: Udgivet under betingelserne givet i GNU Public License.
    Gnome menueditor.

en: Reload
da: Genindlæs

en: Remote IMAP-server
da: Fremmed IMAP-tjener

en: Remote POP3-server
da: Fremmed POP3-tjener

en: Remote-client-error occured. Remote-polling deactivated. Maybe you used a wrong server/username/password?
da: En fjernklientsfejl opstod. Fjerntjek deaktiveret. Du har måske brugt forkert vært/brugernavn/adgangskode?

en: Remove
da: Fjern

en: Remove Program
da: Fjern program

en: Remove applet
da: Fjern panelprogram

en: Remove from panel
da: Fjern fra panel

en: Remove this item
da: Fjern dette element

en: Remove this panel
da: Fjern dette panel

en: Remove this panel...
da: Fjern dette panel...

en: Reread all menus
da: Genindlæs alle menuer

en: Rescan Desktop Devices
da: Genskan skrivebordsenheder

en: Rescan Desktop Directory
da: Genskan skrivebordsmappen

en: Reset all user settings
da: Nulstil alle brugerindstillinger

en: Reset and _Clear
da: Genstart og _ryd

en: Respawn
da: Gendan

en: Respawn abandoned due to failures.
da: Gendan opgivet pga. fejl.

en: Restart Daemon
da: Genstart dæmon

en: Restore
da: Gendan

en: Restore All
da: Gendan alle

en: Revert
da: Forkast

en: Ridiculous (128 pixels)
da: Gigantisk (128 pixler)

en: Right
da: Højre

en: Rotate image for vertical panels
da: Vend billedet om på lodrette paneler

en: Rotate on vertical panels
da: Vend om på lodrette paneler

en: Rows of Desktops
da: Arbejdsområderækker

en: Rows of tasks:
da: Opgaverækker:

en: Run
da: Kør

en: Run Program
da: Kør program

en: Run button
da: Kør-knap

en: Run dialog key
da: "Kør"-dialogtast

en: Run in terminal
da: Kør i terminal

en: Run...
da: Kør...

en: Running
da: Kører

en: Running in "Lockdown" mode.  This means your system administrator has prohibited any changes to the panel's configuration to take place.
da: Kører i nedlåst tilstand. Dette betyder at din systemadministrator har forbudt alle forsøg på ændringer i panelets opsætning.

en: SETI@home monitor
da: SETI@home-meter

en: SHADED
da: SKYGGE

en: SOLID
da: ENSFARVET

en: Save
da: Gem

en: Save Current Session
da: Gem session

en: Save changes?
da: Gem ændringer?

en: Save current setup
da: Gem nuværende opsætning

en: Save current state of desktop
da: Gem den nuværende session

en: Save screenshot to _desktop
da: Gem skærmbillede på _skrivebord

en: Save screenshot to _web page (save in ~/public__html)
da: Gem skærmbillede som internetside (gem i ~/public__html)

en: Saving
da: Gemmer

en: Saving session details.
da: Gemmer sessionsdetaljer

en: Sawfish Window Manager
da: Sawfish vindueshåndteringen

en: Scale image (keep proportions)
da: Skalér billede (bevar proportioner)

en: Screensaver
da: Pauseskærm

en: Screenshot
da: Skærmbillede

en: Screenshot Print Preview
da: Udskriftsvisning for skærmbillede

en: Scroll on keystroke
da: Rul ned ved tastetryk

en: Scroll on output
da: Rul ned ved uddata

en: Scrollback lines:
da: Antal huskede linjer:

en: Scrollbar position:
da: Rullebjælkeposition:

en: Scrolling
da: Rulning

en: Select animation
da: Vælg animation

en: Select-by-word characters:
da: Tegn der kan udgøre et ord:

en: Session Chooser
da: Sessionsvælger

en: Session Manager Proxy
da: Sessionsmellemvært

en: Session Name
da: Sessionsnavn

en: Session Options
da: Sessionsegenskaber

en: Session Properties
da: Sessionsegenskaber

en: Session Properties & Startup Programs
da: Sessionsegenskaber og opstartsprogrammer

en: Set Time
da: Sæt tid

en: Set the TERM variable
da: Angiv TERM-variablen

en: Set the window icon
da: Angiv vinduesikon

en: Set the window title
da: Angiv vinduestitel

en: Settings
da: Opsætning

en: Shade
da: Rul op

en: Shade All
da: Rul alle op

en: Shade background
da: Med baggrundskygge

en: Show Bookmarks Window
da: Vis bogmærkevindue

en: Show Desk-Guide tooltips
da: Vis generelle værktøjstips

en: Show Documentation Index
da: Vis indeks for dokumentation

en: Show History Window
da: Vis historikvinduet

en: Show [...] buttons
da: Vis [...]-knapper

en: Show arrows on hide button
da: Vis pile på skjuleknap

en: Show button tiles only when cursor is over the button
da: Vis kun knapfliser når markøren er over knappen

en: Show date in applet
da: Vis dato i programmet

en: Show date in tooltip
da: Vis dato i værktøjstips

en: Show delay (ms)
da: Visningsforsinkelse (ms)

en: Show desktop name tooltips
da: Vis arbejdsområdenavne i værktøjstips

en: Show hidden tasks (HIDDEN)
da: Vis skjulte opgaver (HIDDEN)

en: Show hide buttons
da: Vis skjuleknapper

en: Show iconified (minimized) applications
da: Vis minimerede vinduer

en: Show iconified (minimized) applications on all desktops
da: Vis minimerede vinduer på alle arbejdsområder

en: Show menu titles
da: Vis menutitler

en: Show mini icons
da: Vis ikoner

en: Show normal applications
da: Vis normale vinduer

en: Show normal applications on all desktops
da: Vis normale vinduer på alle arbejdsområder

en: Show popup menus outside of panels
da: Vis pop-op-menuer uden for panelet

en: Show shaded tasks (SHADED)
da: Vis oprullede opgaver (SHADED)

en: Show splash screen on login
da: Vis opstartsskærm ved log-ind

en: Show tasklist arrow
da: Vis opgavelistepil

en: Show tasks which hide from taskbar (SKIP-TASKBAR)
da: Vis opgaver som gemmer sig for opgavelinjen (SKIP-TASKBAR)

en: Show tasks which hide from window list (SKIP-WINLIST)
da: Vis opgaver som gemmer sig for vindueslisten (SKIP-WINLIST)

en: Shut Down
da: Luk ned

en: Silence terminal bell
da: Lydløs terminalklokke

en: Sink tasklist into panel
da: Lad opgavelisten synke ned i panelet

en: Size
da: Størrelse

en: Size (pixels)
da: Størrelse (billedpunkter)

en: Size and Position
da: Størrelse og placering

en: Sliding panel
da: Glidende panel

en: Small (36 pixels)
da: Lille (36 pixler)

en: Software (www)
da: Programmer

en: Solid background
da: Ensfarvet baggrund

en: Sort Submenu
da: Sortér menu

en: Sort Submenu _Recursive
da: Sortér undermenu _rekursivt

en: Sort _Recursive
da: Sortér _rekursivt

en: Sort selected submenu
da: Sortér den valgte undermenu

en: Special
da: Speciel

en: Special Files
da: Specialfiler

en: Special icon
da: Specielt ikon

en: Specifies font name
da: Angiv skrifttypenavn

en: Specifies the geometry for the main window
da: Angiv dimensionerne for hovedvinduet

en: Specify a session name to load
da: Angiv session som skal indlæses

en: Standard (48 pixels)
da: Standard (48 pixler)

en: Start Session
da: Start session

en: Start in fortune mode
da: Start i spåkagetilstand

en: Start in hint browsing mode
da: Start i tipstilstand

en: Start in motd mode
da: Start i dagens besked-tilstand

en: Start in session login mode (used from gsm)
da: Start i sessionslogind-tilstand (brugt af GSM)

en: Start up shells as login shells
da: Start kommandoskal som ved logind

en: Start with default programs
da: Start med standardprogrammer

en: Started but has not yet reported state.
da: Startet men har endnu ikke rapporteret status.

en: Starting
da: Starter

en: Starting GNOME
da: Starter Gnome

en: Starting GNOME: %s
da: Starter Gnome: %s

en: Starting GNOME: done
da: Starter Gnome: færdig

en: Startup Command
da: Opstartskommandoer

en: Startup Hint
da: Opstartstips

en: Startup Programs
da: Opstartsprogrammer

en: State
da: Status

en: State not reported within timeout.
da: Status ikke rapporteret inden tiden løb ud.

en: Status dock
da: Statusdok

en: Stick
da: Klæb

en: Stick All
da: Klæb alle

en: Stretch image (change proportions)
da: Stræk billede (ændr proportioner)

en: Style
da: Type

en: Style:
da: Stil:

en: SuSE menus
da: SuSE-menuer

en: Swallowed app...
da: Slugt vindue...

en: Swap Delete/Backspace
da: Ombyt forlæns-/baglænsslet

en: Switch horizontal/vertical position of tasklist arrow
da: Skift vandret/lodret position af opgavelistepil

en: Switched movement (or use Ctrl)
da: Omvendt bevægelse (eller brug Ctrl)

en: System Calls
da: Systemkald

en: System Monitors (Processor, Diskspace, Memory, etc.)
da: Systemovervågere m.m. ...

en: System menu
da: Systemprogrammer

en: Szabolcs 'Shooby' Ban
da: Szabolcs 'Shooby' Bán

en: TCLASS
da: TKLASSE

en: TERMNAME
da: TERMNAVN

en: TITLE
da: TITEL

en: TRANSPARENT
da: GENNEMSIGTIG

en: Take screenshot key
da: Tast til skærmbillede

en: Take window screenshot key
da: Tast til vinduesskærmbillede

en: Tasklist
da: Opgaveliste

en: Tasklist height is dynamic
da: Dynamisk opgavelistehøjde

en: Tasklist height is fixed
da: Fast opgavelistehøjde

en: Tasklist height:
da: Opgavelistehøjde:

en: Tasklist properties
da: Opgavelisteegenskaber

en: Tasklist width is dynamic
da: Dynamisk opgavelistebredde

en: Tasklist width is fixed
da: Fast opgavelistebredde

en: Tasklist width is that of longest title
da: Opgavelistebredde er den længste titels bredde

en: Tasklist width:
da: Opgavelistebredde:

en: Tasklist: Unable to create applet widget
da: Opgaveliste: kunne ikke oprette panelprogramkontrol

en: Tasks
da: Opgaver

en: Terminal Class:
da: Terminalklasse:

en: Terminal class name
da: Terminalklassenavn

en: Terminal emulation program
da: Gnomes terminalemulator

en: Text based web browser
da: Tekstbaseret netsurfningsprogram

en: Text only
da: Kun tekst

en: The Animation Filename:
da: Animationsfilnavn:

en: The Battery
da: Batteriet

en: The GIMP
da: Gimp'en

en: The GNOME Fish Applet
da: Gnome fisk-panelprogrammet

en: The GNOME Panel
da: Gnome panelet

en: The GNOME terminal emulation program.
da: Gnome terminalemuleringsprogram.

en: The Mysterious GEGL
da: Den mystiske GEGL

en: The Panel
da: Panelet

en: The Squeaky Rubber Gnome
da: Den skrigende gummi-gnom

en: The argument is a url to add, not a .desktop file
da: Argumentet er en url som skal tilføjes, ikke en .desktop-fil

en: The clock applet gives your panel a lightweight and simple display of the date and time
da: Ur-panelprogrammet giver panelet en enkel måde at vise tiden og datoen på

en: The directory /tmp/orbit-%s is not owned
    by the current user, %s.
    Please correct the ownership of this directory.
da: Mappen /tmp/orbit-%s ejes ikke
    af den nuværende bruger, %s.
    Ret venligst ejerskabet af denne mappe.

en: The error was: %s
da: Fejlen var: %s

en: The menu entry must have a filename
da: Menupunktet skal have et filnavn

en: The menu item must have a name
da: Menupunktet skal have et navn

en: The printer applet lets you easily drag files to be printed via a print command
da: Udskrivningspanelprogrammet lader dig trække filer til udskrivning

en: The program may be slow, stopped or broken.
da: Programmet er måske langsomt, gået i stå eller defekt.

en: The session name already exists
da: Sessionsnavnet eksisterer allerede

en: The session name cannot be empty
da: Sessionsnavnet kan ikke være tomt

en: The startup command cannot be empty
da: Opstartskommandoen kan ikke være tom

en: The system administrator has disallowed modification of the panel configuration
da: Systemadministratoren har forbudt ændringer i panelets opsætning

en: The water needs changing!
    (Look at today's date)
da: Vandet skal skiftes!
    (Kig på dags dato)

en: There has been an error while trying to log in.
    
    %s
da: Der opstod en fejl under forsøget på at logge ind.
    
    %s

en: There was a problem registering the panel with the GOAD server.
    The panel will now exit.
da: Der opstod et problem med at registrere panelet hos GOAD-tjeneren.
    Panelet vil afslutte nu.

en: This Month
da: Denne måned

en: This Week
da: Denne uge

en: This applet has no use what-so-ever. It only takes up disk space and compilation time, and if loaded it also takes up precious panel space and memory. If anyone is found using this applet, he should be promptly sent for a psychiatric evaluation.
da: Dette panelprogram er totalt værdiløs. Det optager bare diskplads og oversættelsestid, og når den er i brug også dyrebar plads i panelet og hukommelsen. Hvis nogen bliver taget i at bruge dette program, burde vedkommende straks sendes til en psykiater.

en: This change conflicts with an existing menu item
da: Denne ændring er i konflikt med et eksisterende menupunkt

en: This change conflicts with an existing menu item.
    No two menu items in a submenu can have the same name.
da: Denne ændring er i konflikt med et eksisterende menupunkt.
    To menupunkter i en undermenu kan ikke have det samme navn.

en: This launch icon does not specify a program to run
da: Dette genvejsikon har intet program at starte

en: This program is responsible for launching other applications, embedding small applets within itself, world peace, and random X crashes.
da: Dette program er ansvarlig for at starte andre programmer, indlemme små panelprogrammer i sig selv, verdensfreden og vilkårlige X nedbrud.

en: Thumb Nails
da: Miniaturebilleder

en: Tiles enabled
da: Benyt fliser

en: Time Format
da: Tidsformat

en: Timed out on sending session save to an applet
da: Det tog for lang tid at sende sessionsgemning til panelprogram

en: Tiny (24 pixels)
da: Bitte (24 pixler)

en: Title of application to swallow
da: Titel på vindue som skal sluges

en: To desktop
da: Til arbejdsområde

en: Today
da: I dag

en: Toggles whether or not the keyboard is grabbed by the terminal.
da: Vælg om tastaturet opsnappes af terminalen eller ej.

en: Toggles whether or not the menubar is displayed.
da: Vælg mellem at vise eller skjule menulinjen.

en: Tomas Oegren
da: Tomas Ögren

en: Tools for software development
da: Værktøjer til programudvikling

en: Tooltip/Name
da: Værktøjstips/navn

en: Tooltips
da: Værktøjstips

en: Tooltips enabled
da: Brug værktøjstips

en: Top left corner's position: X
da: Placering af øverste venstre hjørne: x

en: Top of applet menus
da: Panelprogrammenutop

en: Top of system menus
da: Systemmenutop

en: Top of system merge menus
da: Systemfletningsmenutop

en: Top of user menus
da: Brugermenutop

en: Translucent
da: Gennemlysende

en: Transparent
da: Gennemsigtig

en: Transparent background
da: Gennemsigtig baggrund

en: Trash
da: Affald

en: Try
da: Prøv

en: Try again
da: Prøv igen

en: Try to avoid overlapping panels
da: Forsøg at undgå overlappende paneler

en: Try to create the terminal with the TerminalFactory
da: Prøv at oprette terminalen med TerminalFactory'en

en: Try to start a TerminalFactory
da: Forsøg at starte en TerminalFactory

en: URL
da: Adresse

en: Ultra Tiny (12 pixels)
da: Lillebitte (12 pixler)

en: Unable to create file: %s
da: kunne ikke oprette fil: %s

en: Unable to create png info.
    You probably have a bad version of libpng on your system
da: Kunne ikke oprette PNG-info.
    Du har sandsynligvis en forkert version af libpng på dit system.

en: Unable to create the file:
    "%s"
    Please check your permissions of the parent directory
da: Kan ikke oprette filen:
    "%s"
    Tjek venligst rettighederne på den tilknyttede mappe

en: Unable to initialize png structure.
    You probably have a bad version of libpng on your system
da: Kunne ikke klargøre PNG-struktur.
    Du har sandsynligvis en forkert version af libpng på dit system.

en: Unable to retrieve GNOME installation directory
da: Kunne ikke få fat i Gnome-installationsmappen

en: Unable to set png info.
    You probably have a bad version of libpng on your system
da: Kunne ikke sætte PNG-info.
    Du har sandsynligvis en forkert version af libpng på dit system.

en: Unable to take a screenshot of the current desktop.
da: Kan ikke tage et billede af det nuværende skriveborde.

en: Unaffected by logouts but can die.
da: Upåvirket af logud men kan dø.

en: Unix time
da: Unix-tid

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unshade
da: Rul ned

en: Unshade All
da: Rul alle ned

en: Unstick
da: Klæb ikke

en: Unstick All
da: Fjern klæbrighed fra alle

en: Update lastlog entry
da: Opdatér lastlog-opføring

en: Update utmp entry
da: Opdatér utmp-opføring

en: Update wtmp entry
da: Opdatér wtmp-opføring

en: Use --login by default
da: Brug --login som standard

en: Use GMT
da: Brug GMT

en: Use custom icon for panel button
da: Brug eget ikon for panelknap

en: Use dialog boxes
da: Brug dialogbokse

en: Use large icons
da: Brug store ikoner

en: User Commands
da: Brugerkommandoer

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Utilities
da: Værktøj

en: Utilities menu
da: Værktøjsmenu

en: Utility
da: Værktøj

en: Utility applets
da: Værktøjs-appletter

en: Vertical
da: Lodret

en: Vertical Layout
da: Lodret udseende

en: Video player
da: Videoafspiller

en: Vietnamese terminal
da: Vietnamesisk terminal

en: Vietnamese terminal emulation program
da: Vietnamesisk terminalemulering

en: Visibility
da: Synlighed

en: WIDTH
da: BREDDE

en: Wait abandoned due to conflict.
da: Ventning opgivet pga. konflikt.

en: Waiting to start or already finished.
da: Venter på at starte eller er allerede færdig.

en: Wanda the GNOME Fish
da: Gnome-fisken Wanda

en: Warning! Unsaved changes will be lost!
    Proceed?
da: Advarsel! Ugemte ændringer vil gå tabt!
    Fortsæt?

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against usage of wanda for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
da: Advarsel: Kommandoen ser ud til at lave noget der faktisk er nyttigt.
    Eftersom dette er et ubrugeligt program, ønsker du nok ikke at gøre dette.
    Vi anbefaler på det kraftigste mod at bruge Wanda til noget
    som kan gøre programmet praktisk eller nyttig.

en: When a panel is removed, the panel and its
    applet settings are lost. Remove this panel?
da: Når et panel bliver fjernet, mister du både det
    og indstillingerne for dets panelprogrammer.
    Fjern dette panel?

en: When clicked:
da: Når klikket:

en: When new mail arrives:
da: Når ny post ankommer:

en: Which tasks to show
da: Hvilke opgaver skal vises

en: White on black
da: Hvidt på sort

en: Whoops! for some reason we can't add to the panel
da: Hovsa! Af en eller grund kan vi ikke tilføje til panelet

en: Width
da: Bredde

en: Width of window
da: Vinduets bredde

en: Will run '%s'
da: Vil køre '%s'

en: Window Manager
da: Vindueshåndtering

en: Window Manager Workarounds
da: Vindueshåndteringskompatibilitet

en: Window manager changes active area on all desktops
    (FVWM, Sawfish)
da: Vindueshåndtering ændrer aktivt område på alle skriveborde
    (FVWM, Sawfish)

en: Window manager expects pager to modify area+desktop properties directly
    (Enlightenment, FVWM)
da: Vindueshåndtering forventer at skrivebordsguiden ændrer areal og
    skrivebordsegenskaber direkte (Enlightenment, FVWM)

en: Window manager moves decoration window instead
    (AfterStep, Enlightenment, FVWM, IceWM)
da: Vindueshåndtering flytter dekorationsvinduet
    (AfterStep, Enlightenment, FVWM, IceWM)

en: With pixmap arrow
da: Med pil

en: Without pixmap
da: Uden pil

en: WordPerfect for Linux
da: WordPerfect til Linux

en: X Color Selector
da: X-farvevælger

en: X position of window
da: Vinduets x-position

en: Y position of window
da: Vinduets y-position

en: You already have a status dock on the panel. You can only have one
da: Der er allerede en statusdok på panelet. Du kan kun have én.

en: You are not running a GNOME Compliant
    Window Manager. GNOME support by the 
    window manager is strongly recommended
    for proper Desk Guide operation.
da: Du bruger i øjeblikket ikke en Gnome-kompatibel
    vindueshåndtering. Gnome-understøttelse af
    vindueshåndteringen er nødvendig for at
    skrivebordsguiden kan virke ordentligt.

en: You can not delete a top level submenu.
da: Du kan ikke slette en undermenu på det øverste niveau.

en: You can only have one menu panel at a time.
da: Du kan kun have ét menupanel ad gangen.

en: You can't add an entry to that submenu.
    You do not have the proper permissions.
da: Du kan ikke tilføje noget i denne undermenu.
    Du har ikke de rigtige rettigheder.

en: You cannot remove your last panel.
da: Du kan ikke fjerne dit sidste panel.

en: You do not have fortune installed or you have not specified a program to run.
    
    Please refer to fish properties dialog.
da: Du har ikke 'fortune' installeret, eller du har ikke angivet et program der skal køres.
    
    Tag et kig på egenskaberne for fisken.

en: You do not have fortune installed.
da: Du har ingen 'fortune' installeret.

en: You have mail.
da: Der er post.

en: You have new mail.
da: Der er ny post.

en: You have switched the class of this window. Do you
     want to reconfigure this window to match the default
    configuration of the new class?
da: Du har ændret dette vindues klasse. Vil du
    genindstille dette vindue så det passer med
    standardindstillingen for den nye klasse?

en: You may wait for it to respond or remove it.
da: Du kan vente på at programmet svarer eller blot fjerne det.

en: You must supply a single argument with the .desktop file or url to use
da: Du skal angive et enkelt argument med den .desktop-fil eller url, der skal bruges

en: You've chosen to disable the startup hint.
    To re-enable it, choose "Startup Hint"
    in the GNOME Control Center
da: Du har valgt ikke at bruge opstartstips.
    Vælg "Opstartstips" i kontrolcentret for
    at slå dem til igen.

en: Your GNOME Fish's Name:
da: Navnet på din Gnome-fisk:

en: Your session has been saved
da: Din session er blevet gemt

en: Your version of libICE has a bug which causes gnome-session
    to not function correctly.
    
    If you are on Solaris, you should either upgrade to Solaris patch
    #108376-16 or use the libICE.so.6 from the original Solaris 7.
    Copy the file into /usr/openwin/lib.  (Thanks go to Andy Reitz
    for information on this bug).
    
    Your GNOME session will terminate after closing this dialog.
da: Din version af libICE har en fejl som gør at gnome-session ikke
    fungerer korrekt.
    
    Hvis du kører Solaris, bør du enten opgradere til Solaris rettelse 108376-16
    eller bruge libICE.so.6 fra den oprindeliger Solaris 7. Du kan
    blot kopiere filen til /usr/openwin/lib (tak til Andy Reitz
    for information om denne fejl).
    
    Din Gnome-session vil blive afsluttet efter lukning af denne dialog.

en: Zvt terminal widget:     Michael Zucchi (zucchi@zedzone.mmc.com.au)
da: Zvt-terminalkontrol:     Michael Zucchi (zucchi@zedzone.mmc.com.au)

en: _Add Bookmark
da: _Tilføj bogmærke

en: _Back
da: Til_bage

en: _Bookmarks
da: _Bogmærker

en: _Close terminal
da: _Luk terminal

en: _Delete...
da: Sle_t...

en: _Forward
da: _Fremad

en: _Hide menubar
da: _Skjul menulinje

en: _History
da: _Historik

en: _Index
da: _Indeks

en: _New Submenu...
da: _Ny undermenu...

en: _New Window
da: _Nyt vindue

en: _New terminal
da: _Ny terminal

en: _Open in browser
da: Å_bn i browser

en: _Print screenshot...
da: _Udskriv skærmbillede...

en: _Reload
da: _Genindlæs

en: _Reset Terminal
da: _Genstart terminal

en: _Save screenshot to file:
da: _Gem skærmbillede i fil:

en: _Secure keyboard
da: Beslaglæg tastaturfokus

en: _Show menubar
da: _Vis menulinje

en: _Sort
da: _Sortér

en: _Sort Submenu
da: _Sortér undermenu

en: _View
da: V_is

en: _Window
da: _Vindue

en: and finally, The Knights Who Say ... NI!
da: og endelig, ridderne som siger ... NI!

en: can't find real path
da: kan ikke finde den rigtige sti

en: clock/hourformat=12
da: clock/hourformat=24

en: creating user directory: %s
da: opretter brugermappe: %s

en: directory utility
da: Værktøj til håndtering af mapper

en: fixed
da: fast

en: gaspell Spell Checker
da: Stavekontrol

en: menu wasn't created
da: menu blev ikke oprettet

en: minutes
da: minutter og

en: rxvt terminal
da: rxvt-terminal

en: seconds
da: sekunder.

en: the GNOME menu editor
da: Tilpasning af menuer

en: unable to create user directory: %s
da: kunne ikke oprette brugermappe: %s

en: unable to remove .order file: %s
da: kunne ikke fjerne .order-fil: %s

en: untitled
da: unavngivet

en: untitled.desktop
da: unavngivet.desktop

en: xbm/xpm image browser
da: xbm/xpm-billedebladrer

en: xemacs text editor
da: XEmacs tekstbehandler

en: xv
da: xv-billedviser

en: xv image viewer
da: xv-billedfremviser
