galeon - en to sv translation catalogue (1153 entries)

en: %.2f%% - Downloading
sv: %.2f%% - Hämtar

en: %Y-%m-%d %H:%M:%S
sv: %Y-%m-%d %H.%M.%S

en: %dK of %sK bytes at %sK bytes/sec
sv: %d kB av %s kB med %s kB/s

en: %s (%d kB loaded)
sv: %s (%d kB inlästa)

en: %s (%d tabs)
sv: %s (%d flikar)

en: %s (%d%% complete, %d kB of %d kB loaded%s)
sv: %s (%d%% färdigt, %d kB av %d kB inlästa%s)

en: %s (1 tab)
sv: %s (1 flik)

en: %s = URL, %f = destination folder
sv: %s = URL, %f = destinationsmapp

en: %s at %s
sv: %s med %s

en: %s at KB/s
sv: %s med kB/s

en: %s not found
sv: %s kunde inte hittas

en: %s not found
sv: %s kunde inte hittas

en: %s of %s
sv: %s av %s

en: , %02d:%02d:%02d remaining
sv: , %02d.%02d.%02d återstår

en: 00:00.00
sv: 00.00,00

en: ?Subject=Check%20this%20out%21
sv: ?Subject=Kolla%20detta%21

en: A GNOME browser based on Mozilla
sv: En GNOME-webbläsare, baserad på Mozilla

en: A file was selected when a folder was expected.
sv: En fil valdes när en mapp förväntades.

en: A folder was selected when a file was expected.
sv: En mapp valdes när en fil förväntades.

en: AL_T text
sv: AL_T-text

en: A_nimate images
sv: A_nimera bilder

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
sv: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvXxYyZzÅåÄäÖö

en: Abandon Changes
sv: Förkasta ändringar

en: Abort
sv: Avbryt

en: About _plugins
sv: Om _insticksmoduler

en: About this application
sv: Om detta program

en: Accept _from current server only
sv: Acceptera endast _från aktuell server

en: Action
sv: Åtgärd

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Galeon bookmark
sv: Lägg till Galeon-bokmärke

en: Add _bookmark
sv: Lägg till _bokmärke

en: Add _bookmark here
sv: _Lägg till bokmärke här

en: Add _folder here
sv: Lägg till _mapp här

en: Add a bookmark (don't open any window)
sv: Lägg till ett bokmärke (öppna inget fönster)

en: Add a bookmark for the current page to a specified folder
sv: Lägg till ett bokmärke för den aktuella sidan i en angiven mapp

en: Add a bookmark for the current page to the default folder
sv: Lägg till ett bokmärke för den aktuella sidan i standardmappen

en: Add alias for r_oot bookmark
sv: Lägg till alias för _rotbokmärke

en: Add bookmark
sv: Lägg till bokmärke

en: Add bookmark for frame
sv: Lägg till bokmärke för ram

en: Added:
sv: Skapad:

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Afrikaans (af)
sv: Afikaans (af)

en: Al_ways use these colors
sv: Anv_änd alltid dessa färger

en: Albanian (sq)
sv: Albanska (sq)

en: Alias Error
sv: Aliasfel

en: All
sv: Allt

en: All Files
sv: Alla filer

en: Allow Java code to be executed
sv: Tillåt att Java-kod körs

en: Allow JavaScript code to be executed
sv: Tillåt att JavaScript körs

en: Allow Java_Script
sv: Tillåt Java_Script

en: Allow _Java
sv: Tillåt _Java

en: Allow _Java (requires plugin)
sv: Tillåt _Java (kräver insticksmodul)

en: Allow _popups
sv: Tillåt _popupfönster

en: Allow cookies from this site
sv: Tillåt kakor från denna webbplats

en: Allow image source
sv: Tillåt bildkälla

en: Allow images from %s
sv: Tillåt bilder från %s

en: Allow images from this site to be loaded
sv: Tillåt att bilder från denna webbplats läses in

en: Allow pages to create popup windows
sv: Tillåt att sidor skapar popupfönster

en: Allow statusbar _messages
sv: Tillåt _meddelanden i statusraden

en: Allowed
sv: Tillåten

en: Alt text
sv: Alt-text

en: Always Use
sv: Använd alltid

en: Always _use this helper
sv: _Använd alltid detta hjälpprogram

en: Always us_e these fonts
sv: Använd alltid dessa t_ypsnitt

en: An error ocurred loading / pasting bookmarks. There was an alias that pointed to an invalid bookmark
sv: Ett fel uppstod vid inläsning/inklistring av bokmärken. Det fanns ett alias som pekade till ett ogiltigt bokmärke

en: Animate images continuously
sv: Animera bilder i oändlighet

en: Animate images once through
sv: Animera bilder en gång

en: Apply and Close
sv: Verkställ och stäng

en: Apply this sheet by default
sv: Tillämpa denna stilmall som standard

en: Arabic
sv: Arabisk

en: Arabic (IBM-864)
sv: Arabisk (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
sv: Arabisk (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
sv: Arabisk (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
sv: Arabisk (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
sv: Arabisk (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
sv: Arabiska (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
sv: Arabisk (Windows-1256)

en: Arabic (ar)
sv: Arabiska (ar)

en: Armenian (ARMSCII-8)
sv: Armenisk (ARMSCII-8)

en: Ask for _destination folder on each download
sv: Fråga efter _destinationsmapp vid varje hämtning

en: Ask the user
sv: Fråga användaren

en: At some locations, such as behind some corporate firewalls, you'll
    need to use a proxy to connect to the Internet.
    
    If you don't know the settings, ask your systems administrator.
    
    If you're not sure whether your location uses a proxy, you can try
    without by leaving these fields blank, and setup a proxy later in
    Galeon preferences.
sv: På en del platser, som exempelvis bakom brandväggar hos företag,
    måste du använda en proxyserver för att ansluta till Internet.
    
    Om du inte vet inställningarna bör du fråga din systemadministratör.
    
    Om du inte är säker på om en proxyserver används där du befinner
    dig kan du prova att lämna dessa fält tomma och ställa in en
    proxyserver senare i Galeons inställningar.

en: At the _bottom of each folder
sv: _Nederst i varje mapp

en: At the _top of each folder
sv: _Överst i varje mapp

en: Attempt to load URL in existing Galeon window
sv: Försök att läsa in URL i redan existerande Galeon-fönster

en: Author
sv: Författare

en: AutoBookmarks
sv: Automatiska bokmärken

en: AutoFill Anonymous
sv: Fyll automatiskt i anonymt

en: Autoconfigure _URL:
sv: _URL för automatisk konfiguration:

en: Autodetec_t
sv: _Upptäck automatiskt

en: Automatically
sv: Automatiskt

en: Automatically _wrap around
sv: _Börja automatiskt om från början

en: Automatically reload the current site every so often
sv: Läs automatiskt om den aktuella webbplatsen då och då

en: Autoreload
sv: Läs om automatiskt

en: Available Controls
sv: Tillgängliga kontroller

en: Azerbaijani (az)
sv: Azerbadjanska (az)

en: Back
sv: Bakåt

en: Back history
sv: Bakåthistorik

en: Baltic
sv: Baltisk

en: Baltic (ISO-8859-13)
sv: Baltisk (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
sv: Baltisk (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
sv: Baltisk (Windows-1257)

en: Basque (eu)
sv: Baskiska (eu)

en: Block cookies from this site
sv: Blockera kakor från denna webbplats

en: Block image source
sv: Blockera bildkälla

en: Block images from %s
sv: Blockera bilder från %s

en: Block images from this site from being loaded
sv: Blockera att bilder från denna webbplats läses in

en: Blocked
sv: Blockerad

en: Bookmark Name
sv: Bokmärkesnamn

en: Bookmarklets
sv: Minibokmärken

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Bookmarks _dock
sv: Bokmärkes_docka

en: Bottom
sv: Nederkant

en: Breton (br)
sv: Bretonska (br)

en: Broken
sv: Trasig

en: Browsing
sv: Bläddring

en: Bulgarian (bg)
sv: Bulgariska (bg)

en: Byelorussian (be)
sv: Vitryska (be)

en: Bypass cache
sv: Åsidosätt cache

en: Bypass cache and proxy
sv: Åsidosätt cache och proxyserver

en: Bypass proxy
sv: Åsidosätt proxyserver

en: C_ut
sv: Klipp _ut

en: Cancel all pending downloads?
sv: Avbryt alla återstående hämtningar?

en: Cannot find a schema for galeon preferences. 
    Check your gconf setup, look at galeon FAQ for 
    more info
sv: Kan inte hitta ett schema för Galeon-inställningarna.
    Kontrollera din GConf-installation, titta i Galeons
    frågor och svar (FAQ) för mer information.

en: Catalan (ca)
sv: Katalanska (ca)

en: Celtic (ISO-8859-14)
sv: Keltisk (ISO-8859-14)

en: Central European
sv: Centraleuropeisk

en: Central European (IBM-852)
sv: Centraleuropeisk (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
sv: Centraleuropeisk (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
sv: Centraleuropeisk (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
sv: Centraleuropeisk (Windows-1250)

en: Certificates
sv: Certifikat

en: Chapter
sv: Kapitel

en: Charset Encoding
sv: Teckentabellskodning

en: Charsets
sv: Teckentabeller

en: Chinese
sv: Kinesisk

en: Chinese (zh)
sv: Kinesiska (zh)

en: Chinese Simplified (GB18030)
sv: Förenklad kinesisk (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
sv: Förenklad kinesisk (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
sv: Förenklad kinesisk (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
sv: Förenklad kinesisk (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
sv: Förenklad kinesisk (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
sv: Traditionell kinesisk (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
sv: Traditionell kinesisk (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
sv: Traditionell kinesisk (EUC-TW)

en: Choose Helper App
sv: Välj hjälpprogram

en: Choose Helper Application
sv: Välj hjälpprogram

en: Choose destination folder
sv: Välj destinationsmapp

en: Choose helper application
sv: Välj hjälpprogram

en: Clear
sv: Töm

en: Clear _Disk Cache
sv: Töm _diskcache

en: Clear _Memory Cache
sv: _Töm minnescache

en: Clear location
sv: Töm plats

en: Clear the console
sv: Töm konsollen

en: Clear the location entry field
sv: Töm platsfältet

en: Click to (un)fold
sv: Klicka för att fälla in/ut

en: Clone tab
sv: Klona flik

en: Close Window
sv: Stäng fönster

en: Close all Galeon windows
sv: Stäng alla Galeon-fönster

en: Close dock
sv: Stäng docka

en: Close other tabs
sv: Stäng andra flikar

en: Close tab
sv: Stäng flik

en: Close the current tab or window
sv: Stäng den aktuella fliken eller fönstret

en: Colors
sv: Färger

en: Completions
sv: Ifyllningar

en: Configure Proxy Settings
sv: Konfigurera proxyserverinställningar

en: Configure the application
sv: Konfigurera programmet

en: Confirm Session Open
sv: Bekräfta sessionsöppning

en: Confirm Window Close
sv: Bekräfta fönsterstängning

en: Contents
sv: Innehåll

en: Control how proxies should be used
sv: Kontrollera hur proxyservrar ska användas

en: Control whether images are animated
sv: Kontrollera huruvida bilder animeras

en: Control whether images are displayed
sv: Kontrollera huruvida bilder visas

en: Coo_kie Sites
sv: Kak_webbplatser

en: Cookie Information
sv: Kakinformation

en: Cookie Name
sv: Kaknamn

en: Cookie management
sv: Hantering av kakor

en: Cookies
sv: Kakor

en: Cookies that are being stored
sv: Kakor som lagras

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy destination location
sv: Kopiera destinationsadress

en: Copy email address
sv: Kopiera e-postadress

en: Copy frame location
sv: Kopiera ramadress

en: Copy image location
sv: Kopiera bildadress

en: Copy link location
sv: Kopiera länkadress

en: Copy location
sv: Kopiera adress

en: Copy source location
sv: Kopiera källadress

en: Copy the selection
sv: Kopiera markeringen

en: Copyright (C) 2000-2002 Marco Pesenti Gritti
sv: Copyright © 2000-2002 Marco Pesenti Gritti

en: Could not create a temporary file
sv: Kunde inte skapa en temporär fil

en: Could not open file: %s
sv: Kunde inte öppna filen: %s

en: Couldn't load any bookmark from that file.
    Make sure that it is in the correct file format.
sv: Kunde inte läsa in bokmärken från den filen.
    Försäkra dig om att den är i korrekt filformat.

en: Couldn't load session from "%s"
sv: Kunde inte läsa in session från "%s"

en: Couldn't save your bookmarks to the specified file!
sv: Kunde inte spara dina bokmärken till den angivan filen!

en: Create a new alias
sv: Skapa ett nytt alias

en: Create a new bookmark
sv: Skapa ett nytt bokmärke

en: Create a new folder
sv: Skapa en ny mapp

en: Create a new separator
sv: Skapa en ny avskiljare

en: Create a new tab
sv: Skapa en ny flik

en: Create a new window
sv: Skapa ett nytt fönster

en: Create bookmarks from previous session
sv: Skapa bokmärken från föregående session

en: Create the initial window with the given geometry.
    see X(1) for the GEOMETRY format
sv: Skapa det första fönstret med den angivna geometrin.
    se X(1) för formatet på GEOMETRI

en: Croatian (MacCroatian)
sv: Kroatisk (MacCroatian)

en: Croatian (hr)
sv: Kroatiska (hr)

en: Current Controls
sv: Aktuella kontroller

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Cut the selection
sv: Klipp ut markeringen

en: Cyrillic
sv: Kyrillisk

en: Cyrillic (IBM-855)
sv: Kyrillisk (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
sv: Kyrillisk (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
sv: Kyrillisk (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
sv: Kyrillisk (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
sv: Kyrillisk (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
sv: Kyrillisk (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
sv: Kyrillisk/Rysk (CP-866)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
sv: Kyrillisk/Ukrainsk (KOI8-U)

en: Cyrillic/Ukrainian (MacUkrainian)
sv: Kyrillisk/Ukrainsk (MacUkrainian)

en: Czech (cs)
sv: Tjeckiska (cs)

en: DYNAMIC
sv: DYNAMISK

en: D_ebian Packages
sv: D_ebianpaket

en: Danish (da)
sv: Danska (da)

en: Default
sv: Standard

en: Default (recommended)
sv: Standard (rekommenderas)

en: Default Dock
sv: Standarddocka

en: Default Layout
sv: Standardlayout

en: Delete this session
sv: Ta bort denna session

en: Detach dock
sv: Koppla från docka

en: Detach tab
sv: Ta loss flik

en: Detailed proxy configuration
sv: Detaljerad konfiguration av proxyserver

en: Details
sv: Detaljer

en: Details...
sv: Detaljer...

en: Dictionary
sv: Ordbok

en: Dis_k cache
sv: Dis_kcache

en: Disable Galeon's crash recovery dialog
sv: Inaktivera Galeons kraschåterställningsdialog

en: Discard previous session
sv: Förkasta föregående session

en: Display the latest content of the current page
sv: Visa det senaste innehållet på den aktuella sidan

en: Displays context menu immediately
sv: Visar sammanhangsmeny omedelbart

en: Do not raise the window when opening a page in an existing Galeon process
sv: Höj inte fönstret då en sida öppnas i en existerande Galeon-process

en: Dock
sv: Docka

en: Does nothing
sv: Gör ingenting

en: Don't Close Window
sv: Stäng inte detta fönster

en: Don't Open Session
sv: Öppna inte session

en: Don't Start Galeon
sv: Starta inte Galeon

en: Don't _ask me confirmation again when removing several bookmarks
sv: Fråga inte efter _bekräftelse igen vid borttagning av flera bokmärken

en: Don't ask me again
sv: Fråga mig inte igen

en: Don't load any images
sv: Läs inte in några bilder

en: Don't open any windows; instead act as a server for quick startup of new Galeon instances
sv: Öppna inga fönster; agera istället som en server för snabb uppstart av nya Galeon-instanser

en: Don't save
sv: Spara inte

en: Done.
sv: Färdig.

en: Down
sv: Ner

en: Download Paused
sv: Hämtningen pausad

en: Download link
sv: Hämta länk

en: Downloader
sv: Hämtare

en: Downloading
sv: Hämtning

en: Drag handle
sv: Draghandtag

en: Drag page location from here
sv: Dra en sidadress härifrån

en: Duplicate Page
sv: Duplicera sida

en: Dutch (nl)
sv: Holländska (nl)

en: E_xit
sv: _Avsluta

en: East asian
sv: Östasiatisk

en: Edit
sv: Redigera

en: Element properties
sv: Elementegenskaper

en: Enable SSL Version 2
sv: Använd SSL version 2

en: Enable SSL Version 3
sv: Använd SSL version 3

en: Enable TLS
sv: Använd TLS

en: Enable smart bookmarks _history
sv: An_vänd historik för smarta bokmärken

en: Enables auto-scrolling
sv: Använd automatisk rullning

en: English (US-ASCII)
sv: Engelsk (US-ASCII)

en: English (en)
sv: Engelska (en)

en: Enter the URL of the location to open:
sv: Ange URL:en till platsen som ska öppnas:

en: Entry width:
sv: Postbredd:

en: Error:
sv: Fel:

en: Errors
sv: Fel

en: Estonian (et)
sv: Estniska (et)

en: Evaluate
sv: Evaluera

en: Ever
sv: Alltid

en: Every time
sv: Alltid

en: Example: .gnome.org, .mozilla.org
sv: Exempel: .gnome.org, .mozilla.org

en: Exit
sv: Avsluta

en: Exit the program
sv: Avsluta programmet

en: Exit the program, saving the current session
sv: Avsluta programmet och spara den aktuella sessionen

en: Exit with _session
sv: A_vsluta med session

en: FILE
sv: FIL

en: FTP download sites
sv: FTP-hämtningsplatser

en: Faeroese (fo)
sv: Färöiska (fo)

en: Failed due to connection timeout.
sv: Misslyckades på grund av att anslutningen gjorde time-out.

en: Failed to communicate with GTM.
    
    Please check it is installed correctly. Download it from:
    	http://gtm.sourceforge.net
sv: Kommunikation med GTM misslyckades.
    
    Kontrollera att det är korrekt installerat. Hämta det från:
    	http://gtm.sourceforge.net

en: Failed to connect to site.
sv: Misslyckades med att ansluta till webbplatsen.

en: Failed to execute download command.
sv: Misslyckades med att köra hämtningskommandot.

en: False
sv: Falskt

en: Fetch bookmark _icon
sv: _Hämta bokmärkesikon

en: Fetch bookmark icon for the site (if available)
sv: Hämta bokmärkesikon för webbplatsen (om sådan finns)

en: File
sv: Fil

en: File %s will be overwritten.
    (%li bytes, modified %s)
    If you choose yes, the contents will be lost.
    
    Do you want to continue?
sv: Filen %s kommer att skrivas över.
    (%li byte, ändrad %s)
    Om du väljer Ja kommer innehållet att gå förlorat.
    
    Vill du fortsätta?

en: File transfer
sv: Filöverföring

en: Filename
sv: Filnamn

en: Filtering
sv: Filtrering

en: Find
sv: Sök

en: Find _next
sv: Sök _nästa

en: Find bookmarks
sv: Sök bokmärken

en: Find bookmarks whose
sv: Sök bokmärken vars

en: Find entry
sv: Sök post

en: Find in page
sv: Sök i sidan

en: Find pre_vious
sv: Sök f_öregående

en: Find text...
sv: Sök text...

en: Find text:
sv: Sök text:

en: Find:
sv: Sök:

en: Finnish (fi)
sv: Finska (fi)

en: First visited
sv: Första besök

en: Folder
sv: Mapp

en: Folder Name
sv: Mappnamn

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Fonts/Colors
sv: Typsnitt/Färger

en: Form action
sv: Formuläråtgärd

en: Forms on this page:
sv: Formulär på denna sida:

en: Forward
sv: Framåt

en: Forward history
sv: Framåthistorik

en: French (fr)
sv: Franska (fr)

en: Full screen
sv: Helskärm

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Fullscreen mode
sv: Helskärmsläge

en: GConf error:
      %s
sv: GConf-fel:
      %s

en: GEOMETRY
sv: GEOMETRI

en: GIF Image
sv: GIF-bild

en: GNOME Default
sv: GNOME-standard

en: GNOME Help Index
sv: GNOME-hjälpindex

en: GNOME Integration
sv: GNOME-integrering

en: GNOME User's Guide
sv: GNOME-användarguide

en: GNOME default
sv: GNOME:s standardtema

en: GNOME help
sv: GNOME hjälp

en: Galeon Bookmarks Editor
sv: Galeons bokmärkesredigerare

en: Galeon Crash Recovery
sv: Galeon-kraschåterställning

en: Galeon Downloader
sv: Galeon-hämtare

en: Galeon Nautilus view
sv: Galeon Nautilus-vy

en: Galeon Nautilus view factory
sv: Fabrik för Galeon Nautilus-vy

en: Galeon New User
sv: Galeon ny användare

en: Galeon Web Browser
sv: Webbläsaren Galeon

en: Galeon _FAQ
sv: _Frågor och svar om Galeon

en: Galeon _home page
sv: Galeons _hemsida

en: Galeon _manual
sv: Galeon-_manual

en: Galeon already running, using existing process
sv: Galeon kör redan, använder existerande process

en: Galeon appears to have crashed or
    been killed the last time it was run.
sv: Galeon verkar ha kraschat eller blivit
    dödat den senaste gången det kördes.

en: Galeon can be configured as your default web browser when
    using other GNOME applications.
    
    Which protocols would you like Galeon to handle?
sv: Galeon kan konfigureras som din standardwebbläsare när du
    använder andra GNOME-program.
    
    Vilka protokoll vill du att Galeon ska hantera?

en: Galeon can import your bookmarks from Netscape or Mozilla.
    It can also import some of your Netscape preferences.
    
    What would you like to do?
sv: Galeon kan importera dina bokmärken från Netscape eller Mozilla.
    Det kan också importera en del av dina inställningar i Netscape.
    
    Vad vill du göra?

en: Galeon cannot handle this protocol,
    and no GNOME default handler is set
sv: Galeon kan inte hantera detta protokoll, och
    ingen standardhanterare är angiven i GNOME

en: Galeon content view component
sv: Galeon-innehållsvykomponent

en: Galeon content view component's factory
sv: Fabrik för Galeon-innehållsvykomponent

en: Galeon object already active, server registration failed
sv: Galeon-objektet är redan aktivt, serverregistrering misslyckades

en: Galeon question
sv: Galeon-fråga

en: Galeon remote startup failed.
    
    Try exiting other OAF applications
    (e.g. Evolution and Nautilus), and running
    "oaf-slay" from the command line.
sv: Galeon-fjärruppstart misslyckades.
    
    Försök att avsluta andra OAF-program
    (exempelvis Evolution och Nautilus), och kör
    "oaf-slay" från kommandoraden.

en: Galeon setup is now complete!
    
    
    
    Galeon is highly configurable; there are many other
    configuration options available under the Settings menu.
sv: Konfigurationen av Galeon är nu färdig!
    
    
    
    Galeon är mycket konfigurerbart; det finns många andra
    konfigurationsalternativ i menyn Inställningar.

en: Galeon uses "Smart Bookmarks" for easy web searching.
    
    We can create a toolbar which contains some useful web searches now
    (you can edit this later from the bookmarks editor).
sv: Galeon använder "smarta bokmärken" för enkel webbsökning.
    
    Vi kan skapa en verktygsrad som innehåller en del användbara
    webbsökningar nu (du kan ändra dessa i bokmärkesmenyn sedan).

en: Galeon's old bookmarks format
sv: Galeons gamla bokmäarkesformat

en: Galician (gl)
sv: Gaeliska (gl)

en: General
sv: Allmänt

en: Georgian (GEOSTD8)
sv: Georgisk (GEOSTD8)

en: German (de)
sv: Tyska (de)

en: Get icon
sv: Hämta ikon

en: Glossary
sv: Förklaring

en: Go
sv: Gå

en: Go To In-Page Bookmark
sv: Gå till bokmärke i sidan

en: Go To Selected URL
sv: Gå till vald URL

en: Go back - Right button: History
sv: Gå bakåt - Högerknapp: Historik

en: Go back in history
sv: Gå bakåt i historiken

en: Go back several pages
sv: Gå flera sidor bakåt

en: Go forward - Right button: History
sv: Gå framåt - Högerknapp: Historik

en: Go forward in history
sv: Gå framåt i historiken

en: Go forward several pages
sv: Gå flera sidor framåt

en: Go to specified location
sv: Gå till angiven plats

en: Go to the Galeon homepage
sv: Gå till hemsidan för Galeon

en: Go to your home page
sv: Gå till din hemsida

en: Go up a level from the current location
sv: Gå upp en nivå från nuvarande plats

en: Goes back in history
sv: Går bakåt i historiken

en: Google G_roups
sv: Google-g_rupper

en: Google I_mages
sv: Google-_bilder

en: Graphic arts:
sv: Grafik:

en: Greek
sv: Grekisk

en: Greek (ISO-8859-7)
sv: Grekisk (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
sv: Grekisk (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
sv: Grekisk (Windows-1253)

en: Greek (el)
sv: Grekiska (el)

en: Group by host
sv: Gruppera efter värd

en: Gurmukhi (MacGurmukhi)
sv: Gurmuki (MacGurmukhi)

en: HTML Files
sv: HTML-filer

en: HTML GNOME Documents
sv: HTML-GNOME-dokument

en: HTTP _version
sv: HTTP-_version

en: H_ome page
sv: _Hemsida

en: Handlers
sv: Hanterare

en: Hebrew
sv: Hebreisk

en: Hebrew (IBM-862)
sv: Hebreisk (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
sv: Hebreisk (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
sv: Hebreisk (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
sv: Hebreisk (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
sv: Hebreisk (Windows-1255)

en: Hebrew (he)
sv: Hebreiska (he)

en: Height
sv: Höjd

en: Help
sv: Hjälp

en: Helper
sv: Hjälpprogram

en: Helper processes _URL
sv: Hjälpprogrammet bearbetar _URL

en: Hide toolbar
sv: Dölj verktygsrad

en: High
sv: Hög

en: History
sv: Historik

en: Home
sv: Hem

en: Home Page
sv: Hemsida

en: Hours
sv: timme

en: Hungarian (hu)
sv: Ungerska (hu)

en: I_mage properties
sv: _Bildegenskaper

en: Icelandic (MacIcelandic)
sv: Isländsk (MacIcelandic)

en: Icelandic (is)
sv: Isländska (is)

en: Icons only
sv: Endast ikoner

en: Identif_y as
sv: _Identifiera som

en: Ignored
sv: Ignorerad

en: Illegal toolbar item type
sv: Otillåten typ av verktygsradsobjekt

en: Image Loading
sv: Bildinläsning

en: Image URL
sv: Bild-URL

en: Image blocking management
sv: Hantering av bildblockering

en: Image tit_le
sv: Bildtite_l

en: Images on this page:
sv: Bilder på denna sida:

en: Import Netscape _preferences
sv: Importera Netscape-_inställningar

en: Import bookmarks from _Mozilla
sv: Importera bokmärken från _Mozilla

en: Import bookmarks from _Netscape
sv: Importera bokmärken från _Netscape

en: Import from...
sv: Importera från...

en: Indian
sv: Indisk

en: Indonesian (id)
sv: Indonesiska (id)

en: Info Pages
sv: Infosidor

en: Insecure
sv: Osäker

en: Insert bookmarks here...
sv: Infoga bokmärken här...

en: Irish (ga)
sv: Irländska (ga)

en: Italian (it)
sv: Italienska (it)

en: JPEG Image
sv: JPEG-bild

en: Japanese
sv: Japansk

en: Japanese (EUC-JP)
sv: Japansk (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
sv: Japansk (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
sv: Japansk (Shift_JIS)

en: Japanese (ja)
sv: Japanska (ja)

en: Java_Script console...
sv: Java_Script-konsoll...

en: Javascript console
sv: Javascript-konsoll

en: Keep dialog open after all downloads have finished
sv: Behåll dialogfönstret uppe efter att alla hämtningar slutförts

en: Korean
sv: Koreansk

en: Korean (EUC-KR)
sv: Koreansk (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
sv: Koreansk (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
sv: Koreansk (JOHAB)

en: Korean (UHC)
sv: Koreansk (UHC)

en: Korean (ko)
sv: Koreanska (ko)

en: L_ocation
sv: _Plats

en: Languages
sv: Språk

en: Last _modified
sv: Senast _modifierad

en: Last three days
sv: Senaste tre dagarna

en: Last two days
sv: Senaste två dagarna

en: Last visited
sv: Senaste besök

en: Latvian (lv)
sv: Lettiska (lv)

en: Left
sv: Vänsterkant

en: Li_nk text
sv: Lä_nktext

en: Link _title
sv: Länk_titel

en: Links
sv: Länkar

en: Links on this page:
sv: Länkar på denna sida:

en: Lithuanian (lt)
sv: Litauiska (lt)

en: Load all images
sv: Läs in alla bilder

en: Load from...
sv: Läs in från...

en: Load images from current server only
sv: Läs endast in bilder från aktuell server

en: Load pages from the cache instead of over the network
sv: Läs in sidor från cachen istället för över nätverket

en: Load selected bookmark in the browser
sv: Läs in markerat bokmärke i webbläsaren

en: Load the given session file
sv: Läs in den angivna sessionsfilen

en: Loading site...
sv: Läser in webbplats...

en: Loading tab text _color
sv: _Textfärg för flik under inläsning

en: Local disk browsing
sv: Bläddring på lokal disk

en: Local files
sv: Lokala filer

en: Location
sv: Plats

en: Location entry
sv: Adressfält

en: Log of visited pages
sv: Logg över besökta sidor

en: Low
sv: Låg

en: MIME Type
sv: MIME-typ

en: MIME Types
sv: MIME-typer

en: MIME type: %s
sv: MIME-typ: %s

en: Macedonian (mk)
sv: Makedonska (mk)

en: Mailer
sv: E-postprogram

en: Malay (ms)
sv: Malajiska (ms)

en: Man
sv: Manual

en: Man Pages
sv: Manualsidor

en: Manage Certificates ...
sv: Hantera certifikat...

en: Manual _proxy configuration
sv: _Manuell konfiguration av proxyserver

en: Match _entire word
sv: Matcha _hela ord

en: Medium
sv: Mellan

en: Memor_y cache
sv: Minnes_cache

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Method
sv: Metod

en: Migrate bookmarks and preferences
sv: Migrera bokmärken och inställningar

en: Min. Size
sv: Min. storlek

en: Minutes
sv: minut

en: Modified:
sv: Modifierad:

en: Month
sv: Månad

en: More Bookmarklets
sv: Flera minibokmärken

en: More Info About...
sv: Mer information om...

en: Mouse
sv: Mus

en: Mouse Buttons
sv: Musknappar

en: Mouse Wheel
sv: Mushjul

en: Move _down
sv: Flytta _nedåt

en: Move _up
sv: Flytta upp_åt

en: Move bookmark down
sv: Flytta bokmärket nedåt

en: Move bookmark up
sv: Flytta bokmärket uppåt

en: Move tab _left / up
sv: Flytta flik till _vänster/uppåt

en: Move tab _right / down
sv: Flytta flik till _höger/nedåt

en: Move the current tab left / up
sv: Flytta den aktuella fliken till vänster/uppåt

en: Move the current tab right / down
sv: Flytta den aktuella fliken till höger/nedåt

en: Move the current tab to a different window
sv: Flytta den aktuella fliken till ett annat fönster

en: Move the current tab to a new window
sv: Flytta den aktuella fliken till ett nytt fönster

en: Mozilla's bookmarks format
sv: Mozillas bokmärkesformat

en: Mozilla/5.001 (windows; U; NT4.0; en-us) Gecko/25250101
sv: Mozilla/5.001 (windows; U; NT4.0; sv) Gecko/25250101

en: My Portal
sv: Min portal

en: N_icknames:
sv: _Smeknamn:

en: N_o proxy for
sv: I_ngen proxyserver för

en: N_otes:
sv: Ante_ckningar:

en: Name
sv: Namn

en: Name:
sv: Namn:

en: Nautilus theme
sv: Nautilus-tema

en: Netscape's bookmarks format
sv: Netscapes bokmärkesformat

en: Network
sv: Nätverk

en: Never
sv: Aldrig

en: Never animate images
sv: Animera aldrig bilder

en: Never use proxies
sv: Använd aldrig proxyservrar

en: New
sv: Ny

en: New _alias
sv: Nytt a_lias

en: New _folder
sv: Ny _mapp

en: New _item
sv: Nytt _objekt

en: New _separator
sv: Ny _avskiljare

en: New _tab
sv: Ny _flik

en: New a_utobookmarks folder
sv: Ny mapp för a_utomatiska bokmärken

en: New bar
sv: Ny rad

en: New folder
sv: Ny mapp

en: New item
sv: Nytt objekt

en: New mime item
sv: Nytt mime-objekt

en: Next
sv: Nästa

en: Nicknames:
sv: Smeknamn:

en: No
sv: Nej

en: No document is loaded
sv: Inget dokument är inläst

en: None
sv: Ingen

en: Nordic (ISO-8859-10)
sv: Nordisk (ISO-8859-10)

en: Normal web sites
sv: Normala webbplatser

en: Norwegian (no)
sv: Norska (no)

en: Norwegian/Bokmaal (nb)
sv: Norska/Bokmål (nb)

en: Norwegian/Nynorsk (nn)
sv: Norska/Nynorsk (nn)

en: Notes:
sv: Anteckningar:

en: Nothing to close: no opened Galeon windows found.
sv: Inget att stänga: inga öppnade Galeon-fönster kunde hittas.

en: Off
sv: Av

en: Old versions of this page
sv: Gamla versioner av denna sida

en: On New Page
sv: På ny sida

en: On Startup
sv: Vid uppstart

en: Once per session
sv: En gång per session

en: One _Level (folders first)
sv: En _nivå (mappar först)

en: Only change this if you want to access web pages that only accept a limited set of web browsers. You can put any string here.
sv: Ändra detta endast om du vill komma åt webbsidor som endast tillåter ett begränsat urval av webbläsare. Du kan ange vilken text du vill.

en: Only enable close _button on current tab
sv: Använd endast stäng_knappar på aktuell flik

en: Only in context _menu
sv: _Endast i sammanhangsmeny

en: Only show errors
sv: Visa endast fel

en: Only show messages
sv: Visa endast meddelanden

en: Only show warnings
sv: Visa endast varningar

en: Op_en session...
sv: Ö_ppna session...

en: Open Session
sv: Öppna session

en: Open URL
sv: Öppna URL

en: Open _URL...
sv: Öppna U_RL...

en: Open _popups in tabs
sv: Öppna _popupfönster i flikar

en: Open a URL
sv: Öppna en URL

en: Open a file
sv: Öppna en fil

en: Open a new tab in an existing Galeon window
sv: Öppna en ny flik i ett existerande Galeon-fönster

en: Open a new window in an existing Galeon process
sv: Öppna ett nytt fönster i en existerande Galeon-process

en: Open as a panel applet
sv: Öppna som ett panelprogram

en: Open folder in My _Portal
sv: Öppna mappen i Min _portal

en: Open frame in Galeon
sv: Öppna ram i Galeon

en: Open frame in new tab
sv: Öppna ram i en ny flik

en: Open frame in new window
sv: Öppna ram i ett nytt fönster

en: Open frame in window
sv: Öppna ram i fönster

en: Open image (%s)
sv: Öppna bild (%s)

en: Open image in Galeon
sv: Öppna bild i Galeon

en: Open image in new tab
sv: Öppna bild i ny flik

en: Open image in new window
sv: Öppna bild i nytt fönster

en: Open in Galeon
sv: Öppna i Galeon

en: Open in a new tab
sv: Öppna i en ny flik

en: Open in a new window
sv: Öppna i ett nytt fönster

en: Open in new tab
sv: Öppna i ny flik

en: Open in new window
sv: Öppna i nytt fönster

en: Open new browser
sv: Öppna ny webbläsare

en: Open new tab
sv: Öppna ny flik

en: Open new window
sv: Öppna nytt fönster

en: Open session...
sv: Öppna session...

en: Open the Galeon FAQ (Frequently Asked Questions)
sv: Öppna frågor och svar om Galeon (FAQ)

en: Open the Galeon manual
sv: Öppna Galeon-manualen

en: Open the Java console
sv: Öppna Java-konsollen

en: Open the JavaScript console
sv: Öppna JavaScript-konsollen

en: Open the bookmarks editor
sv: Öppna bokmärkesredigeraren

en: Open the find dialog
sv: Öppna sökdialogen

en: Open the related links menu
sv: Öppna menyn med relaterade länkar

en: Open whole folder in _windows
sv: Öppna hela mappen i _fönster

en: Opening a session will close all current windows.
    Are you sure you want to proceed?
sv: Att öppna en session kommer att stänga alla aktuella fönster.
    Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Options
sv: Alternativ

en: Other
sv: Annan

en: PNG Image
sv: PNG-bild

en: P_assword Sites
sv: L_ösenordswebbplatser

en: Page Color...
sv: Sidfärg...

en: Page Freshness?
sv: Sidfärskhet?

en: Page i_nformation...
sv: Sidi_nformation...

en: Page information
sv: Sidinformation

en: Panel mode. Ignoring server mode option.
sv: Panelläge. Ignorerar serverlägesflaggan.

en: Password
sv: Lösenord

en: Password management
sv: Hantering av lösenord

en: Passwords
sv: Lösenord

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste the clipboard
sv: Klistra in från urklipp

en: Pastes and loads selection as URL
sv: Klistrar och läser in markeringen som URL

en: Pause
sv: Paus

en: Paused
sv: Gör paus

en: Performs gestures
sv: Utför gester

en: Performs gestures, displaying menu on button release
sv: Utför gester, visar meny vid knappsläpp

en: Persistent Data
sv: Beständig data

en: Persistent Data Manager
sv: Hanterare för beständig data

en: Personal Toolbar Folder
sv: Personlig verktygsradsmapp

en: Pick a Font
sv: Välj ett typsnitt

en: Pick an image file
sv: Välj en bildfil

en: Pick the background color
sv: Välj bakgrundsfärg

en: Pick the color for visited links
sv: Välj färgen på besökta länkar

en: Pick the color unvisited links
sv: Välj färgen på obesökta länkar

en: Pick the text color
sv: Välj färg på texten

en: Plain Text
sv: Vanlig text

en: Please name the bookmark.
sv: Namnge bokmärket.

en: Please name the folder.
sv: Namnge mappen.

en: Please see the Galeon Manual for a full listing of available expansion characters.
sv: Se Galeon-manualen för en fullständig lista med tillgängliga utökningstecken.

en: Please specify a Home Page in the Preferences dialog.
sv: Ange en hemsida i inställningsdialogen.

en: Polish (pl)
sv: Polska (pl)

en: Portuguese (pt)
sv: Portugisiska (pt)

en: Portuguese of Brazil (pt-BR)
sv: Brasiliansk portugisiska (pt-BR)

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Previous
sv: Föregående

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print current page
sv: Skriv ut aktuell sida

en: Print the current file
sv: Skriv ut den aktuella filen

en: Print the current page
sv: Skriv ut den aktuella sidan

en: Pro_xy
sv: Pro_xyserver

en: Programs
sv: Program

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Protocol
sv: Protokoll

en: Proxies
sv: Proxyservrar

en: R_eversed relation
sv: Om_vänd relation

en: Read Cookie for Site
sv: Läs kaka för webbplats

en: Received
sv: Mottaget

en: Recent sessions
sv: Senaste sessioner

en: Recursively (_folders first)
sv: Rekursivt (_mappar först)

en: Redirecting to site...
sv: Omdirigerar till webbplatsen...

en: Refresh icon
sv: Uppdatera ikon

en: Regenerate _autobookmarks
sv: Generera om _automatiska bokmärken

en: Related _links
sv: Relaterade _länkar

en: Reload
sv: Läs om

en: Reload all tabs
sv: Läs om alla flikar

en: Reload all windows
sv: Läs om alla fönster

en: Reload frame
sv: Läs om ram

en: Reload page every
sv: Läs om sidan var

en: Reload tab
sv: Läs om flik

en: Reload the current page
sv: Läs om den aktuella sidan

en: Remaining
sv: Återstår

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove _All Cookies
sv: Ta bort _alla kakor

en: Remove _All Pairs
sv: Ta bort _alla par

en: Remove _All Sites
sv: Ta bort _alla webbplatser

en: Remove and _Block Cookie
sv: Ta bort och _blockera kaka

en: Remove bookmark
sv: Ta bort bokmärke

en: Remove entry
sv: Ta bort post

en: Report a bug in Galeon
sv: Rapportera ett fel i Galeon

en: Reset zoom level to 100%
sv: Återställ zoomnivå till 100%

en: Restore a previous session from a file
sv: Återställ en tidigare session från en fil

en: Restore a recently-opened or -saved session
sv: Återställ en nyligen öppnad eller sparad session

en: Restore previous session
sv: Återställ föregående session

en: Resume
sv: Återuppta

en: Resuming...
sv: Återupptar...

en: Revert
sv: Återgå

en: Ricardo Fernandez Pascual <ric@users.sourceforge.net>
sv: Ricardo Fernández Pascual <ric@users.sourceforge.net>

en: Right
sv: Högerkant

en: Romanian (ISO-8859-16)
sv: Rumänsk (ISO-8859-16)

en: Romanian (MacRomanian)
sv: Rumänsk (MacRomanian)

en: Romanian (ro)
sv: Rumänska (ro)

en: Run Galeon in full screen mode
sv: Kör Galeon i helskärmsläge

en: Run in _terminal
sv: Kör i _terminal

en: Run in a _terminal
sv: Kör i en _terminal

en: Run the first time druid again
sv: Kör förstagångsguiden igen

en: Run with Helper App
sv: Kör med hjälpprogram

en: Russian
sv: Rysk

en: Russian (ru)
sv: Ryska (ru)

en: SGML GNOME Documents
sv: SGML-GNOME-dokument

en: SSL Protocol versions
sv: SSL-protokollversioner

en: Sa_ve session as...
sv: Spara s_ession som...

en: Same as --close, but exits server mode too
sv: Samma som --close, men avslutar även serverläge

en: Save
sv: Spara

en: Save _as...
sv: Spara so_m...

en: Save as %s failed
sv: Sparande som %s misslyckades

en: Save as...
sv: Spara som...

en: Save background as...
sv: Spara bakgrund som...

en: Save bookmark as...
sv: Spara bokmärke som...

en: Save folder as...
sv: Spara mapp som...

en: Save image as...
sv: Spara bild som...

en: Save session as...
sv: Spara session som...

en: Save the current page
sv: Spara den aktuella sidan

en: Save the current session to a file
sv: Spara den aktuella sessionen till en fil

en: Save to disk
sv: Spara till disk

en: Save with content
sv: Spara med innehåll

en: Saved as %s
sv: Sparad som %s

en: Scottish (gd)
sv: Skotska (gd)

en: Scroll Page (fast)
sv: Rulla sida (snabbt)

en: Scroll Page (slow)
sv: Rulla sida (långsamt)

en: Scroll Page (very fast)
sv: Rulla sida (mycket snabbt)

en: Scroll Page (very slow)
sv: Rulla sida (mycket långsamt)

en: Scroll Page... (variable)
sv: Rulla sida... (variabelt)

en: Scrolls by
sv: Rullar med

en: Search
sv: Sök

en: Search for a string
sv: Sök efter en sträng

en: Search for a word or phrase in the current page
sv: Sök efter ett ord eller ett uttryck i den aktuella sidan

en: Search for the next occurrence of a word or phrase in the current page
sv: Sök efter nästa förekomst av ett ord eller uttryck i den aktuella sidan

en: Search for the previous occurrence of a word or phrase in the current page
sv: Sök efter föregående förekomst av ett ord eller uttryck i den aktuella sidan

en: Seconds
sv: sekund

en: Section
sv: Avsnitt

en: Secure web sites
sv: Säkra webbplatser

en: Security
sv: Säkerhet

en: Security level: %s
sv: Säkerhetsnivå: %s

en: Security level: %s
    %s
sv: Säkerhetsnivå: %s
    %s

en: Select Animation Folder
sv: Välj animationsmapp

en: Select Download Folder
sv: Välj mapp för hämtningar

en: Select a file to add
sv: Välj en fil att lägga till

en: Select all
sv: Markera allt

en: Select all text in the current page
sv: Markera all text på den aktuella sidan

en: Select the destination filename
sv: Välj ett destinationsfilnamn

en: Select the file to open
sv: Välj en fil att öppna

en: Send link to...
sv: Skicka länk till...

en: Send the current URL by email
sv: Spara den aktuella URL:en med e-post

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Serbian (sr)
sv: Serbiska (sr)

en: Servers for which username/password pairs will not be stored
sv: Servrar som par med användarnamn/lösenord inte kommer att lagras för

en: Servers from which images will not be loaded
sv: Servrar vars bilder inte kommer att läsas in

en: Servers that can and cannot store cookies
sv: Servrar som kan och inte kan lagra kakor

en: Set In-Page Bookmark
sv: Skapa bokmärke i sidan

en: Set current page as home page
sv: Ställ in aktuell sida som din hemsida

en: Set size of smart bookmark entry
sv: Ställ in storlek på smarta bokmärke

en: Set to "_My Portal"
sv: Sätt till "_Min portal"

en: Set to _Current Page
sv: Sätt till _aktuell sida

en: Set to default
sv: Ställ in som standard

en: Setup Complete
sv: Konfigurationen färdig

en: Shorten all _names by dropping common prefixes
sv: Ko_rta ner alla namn genom att kasta bort gemensamma prefix

en: Shorten long names by dropping _vowels
sv: K_orta ner långa namn genom att kasta bort vokaler

en: Shorten names to fixed _width
sv: Korta ner namn till fast _bredd

en: Shorten names to target _length
sv: Korta ner namn till _mållängd

en: Show Folder Actions
sv: Visa mappåtgärder

en: Show _JavaScript entry
sv: Visa _JavaScript-post

en: Show _all bookmarks
sv: Visa _alla bokmärken

en: Show _blank page
sv: Visa _tom sida

en: Show _everything
sv: Visa _allt

en: Show _home page
sv: Visa _hemsida

en: Show _last page
sv: Visa _senaste sidan

en: Show _menubar
sv: Visa _menyrad

en: Show _toolbar
sv: Visa verkt_ygsrad

en: Show blan_k page
sv: Visa t_om sida

en: Show bookmarks toolbars
sv: Visa verktygsrader med bokmärken

en: Show edit bookmarks controls
sv: Visa knappar för bokmärkesredigering

en: Show everything
sv: Visa allt

en: Show hom_e page
sv: Visa h_emsida

en: Show information about the current site
sv: Visa information om den aktuella webbplatsen

en: Show information about the currently installed plugins
sv: Visa information om de för tillfället installerade insticksmodulerna

en: Show las_t page
sv: Visa se_naste sidan

en: Show menu
sv: Visa meny

en: Show menubar
sv: Visa menyrad

en: Show only _this folder
sv: Visa endast denna _mapp

en: Show only _warnings
sv: Visa endast _varningar

en: Show only e_rrors
sv: Visa endast _fel

en: Show only errors
sv: Visa endast fel

en: Show only m_essages
sv: Visa endast m_eddelanden

en: Show only messages
sv: Visa endast meddelanden

en: Show only warnings
sv: Visa endast varningar

en: Show statusbar
sv: Visa statusrad

en: Show toolbars
sv: Visa verktygsrader

en: Shows bookmarks
sv: Visar bokmärken

en: Simplified Chinese
sv: Förenklad kinesisk

en: Site
sv: Webbplats

en: Site not found.
sv: Webbplatsen kunde inte hittas.

en: Size
sv: Storlek

en: Slovak (sk)
sv: Slovakiska (sk)

en: Slovenian (sl)
sv: Slovenska (sl)

en: Smart Bookmarks
sv: Smarta bokmärken

en: Smart Bookmarks Toolbar
sv: Vertygsrad med smarta bokmärken

en: Soc_ks host
sv: Soc_ks-värd

en: Sort fold_er
sv: Sortera ma_pp

en: Source URL
sv: Käll-URL

en: South European (ISO-8859-3)
sv: Sydeuropeisk (ISO-8859-3)

en: Spanish (es)
sv: Spanska (es)

en: Specify stylesheet settings for the current page
sv: Ange stilmallsinställningar av den aktuella sidan

en: Speed
sv: Hastighet

en: Spinner
sv: Snurra

en: St_ylesheet
sv: St_ilmall

en: Start Galeon
sv: Starta Galeon

en: Starting download...
sv: Startar hämtning...

en: Stop
sv: Stopp

en: Stop all tabs
sv: Stoppa alla flikar

en: Stop all windows
sv: Stoppa alla fönster

en: Stop current data transfer
sv: Stoppa den aktuella dataöverföringen

en: Stop the loading of the current page
sv: Stoppa inläsningen av den aktuella sidan

en: Stylesheets
sv: Stilmallar

en: Stylesheets on this page:
sv: Stilmallar på denna sida:

en: Subsection
sv: Delavsnitt

en: Swedish (sv)
sv: Svenska (sv)

en: Switch to the next tab
sv: Byt till nästa flik

en: Switch to the previous tab
sv: Byt till föregående flik

en: TIME
sv: TID

en: T_ools
sv: V_erktyg

en: Tab Colors
sv: Flikfärger

en: Tab Names
sv: Fliknamn

en: Tabbed Browsing
sv: Flikbläddring

en: Tabs
sv: Flikar

en: Target lan_guage
sv: Målspr_åk

en: Target t_ype
sv: Målt_yp

en: Text _beside icons
sv: Text _bredvid ikoner

en: Text _under icons
sv: Text _under ikoner

en: Text beside icons
sv: Text bredvid ikoner

en: Text only
sv: Endast text

en: Text under icons
sv: Text under ikoner

en: Thai
sv: Thailändsk

en: Thai (TIS-620)
sv: Thailändsk (TIS-620)

en: The URL %s has MIME type %s
sv: URL:en %s har MIME-typen %s

en: The following bookmarks will be deleted. Please, make sure that no important information will be lost.
sv: Följande bokmärken kommer att tas bort. Försäkra dig om att ingen viktig information går förlorad.

en: The protocol specified is not recognised.
    
    Would you like to try the GNOME default?
sv: Protokollet som är angivet känns inte igen.
    
    Vill du prova med standardalternativet i GNOME?

en: The specified path does not exist.
sv: Den angivna sökvägen finns inte.

en: The version of Mozilla Galeon was compiled against (%s) does not match the detected version (%s).
    
    You may experience segfaults and other oddities.  Please test with a matching version of Mozilla before reporting any bugs.
    
    Continue anyway?
sv: Versionen av Mozilla som Galeon kompilerades mot (%s) matchar inte den upptäckta versionen (%s).
    
    Du kan råka ut för segmenteringsfel och andra konstigheter. Testa med en passande version av Mozilla innan du rapporterar några fel.
    
    Fortsätta ändå?

en: There are multiple tabs open in this window.
    Are you sure you want to close it?
sv: Det finns flera öppna flikar i detta fönster.
    Är du säker på att du vill stänga det?

en: There is a file bookmarks.xml but no bookmarks.xbel in your ~/.galeon folder.
    This probably means that this is the first time that you run a post 1.0 version
    of Galeon.
    
    The bookmarks format of Galeon has changed to XBEL for enhanced interoperatibility.
    Your old bookmarks file will be loaded now and it will be left untouched for backup.
    
    Please, report any problems.
sv: Det finns en fil kallad bookmarks.xml, men ingen bookmarks.xbel, i din ~/.galeon-mapp.
    Detta betyder troligtvis att det är första gången du kör en nyare version än 1.0 av Galeon.
    
    Bokmärkesformatet har ändrats till XBEL för utökad kompatibilitet.
    Din gamla bokmärkesfil kommer att läsas in nu, och den kommer att lämnas orörd så att den kan användas som säkerhetskopia.
    
    Var vänlig och rapportera alla problem.

en: This will delete all items stored in your history.
    Are you sure you want to do this?
sv: Detta kommer att ta bort alla objekt i din historik.
    Är du säker på att du vill göra detta?

en: Time
sv: Tid

en: Time elapsed
sv: Förlupen tid

en: Time of inactivity (in seconds) until the server shuts down itself. Defaults to one hour, use 0 to disable.
sv: Tid med inaktivitet (i sekunder) innan servern stänger ner sig själv. Är som standard en timme, använd 0 för att inaktivera.

en: Time remaining
sv: Återstående tid

en: Times visited
sv: Antal besök

en: Title
sv: Titel

en: Today
sv: Idag

en: Toggle bookmark toolbars visibility
sv: Växla synlighet på verktygsrader med bokmärken

en: Toggle bookmarks sidebar
sv: Växla bokmärkessidopanel

en: Toggle full screen mode
sv: Växla helskärmsläge

en: Toggle fullscreen mode
sv: Växla helskärmsläge

en: Toggle history sidebar
sv: Växla historiksidopanel

en: Toggle menubar visibility
sv: Växla synlighet på menyrad

en: Toggle statusbar visiblity
sv: Växla synlighet på statusrad

en: Toggle toolbar visibility
sv: Växla synlighet på verktygsrad

en: Toolbar Appearance
sv: Utseende på verktygsrad

en: Toolbar Contents
sv: Innehåll i verktygsrad

en: Toolbar Theme
sv: Tema för verktygsrad

en: Toolbars
sv: Verktygsrader

en: Top
sv: Överkant

en: Toussaint Frederic <fred@linuxgraphic.org>
sv: Toussaint Frédéric <fred@linuxgraphic.org>

en: Traditional Chinese
sv: Traditionell kinesisk

en: Transferring data from site...
sv: Överför data från webbplats...

en: Translate to English
sv: Översätt till engelska

en: Translation:
sv: Översättning: Christian Rose. Skicka synpunkter på översättningen till <sv@li.org>.

en: True
sv: Sant

en: Turkish
sv: Turkisk

en: Turkish (IBM-857)
sv: Turkisk (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
sv: Turkisk (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
sv: Turkisk (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
sv: Turkisk (Windows-1254)

en: Turkish (tr)
sv: Turkiska (tr)

en: Two days ago
sv: Förrgår

en: URL Clicked
sv: URL klickades

en: URLs recovered on %Y-%m-%d %X
sv: URL:er återställda %Y-%m-%d %X

en: U_nderline links
sv: Stryk u_nder länkar

en: Ukrainian
sv: Ukrainsk

en: Ukrainian (uk)
sv: Ukrainska (uk)

en: Unable to initialize mozilla libraries
sv: Kan inte initiera Mozilla-bibliotek

en: Unable to save bookmark file.
sv: Kan inte spara bokmärkesfil.

en: Unknown
sv: Okänd

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Untitled folder
sv: Namnlös mapp

en: Up
sv: Upp

en: Update Settings
sv: Uppdateringsinställningar

en: Use GNOME Transfer _Manager (GTM)
sv: Använd G_NOME Transfer Manager (GTM)

en: Use _GNOME default FTP handler
sv: Använd _GNOME:s standardhanterare för FTP

en: Use _Galeon to view GNOME Help documents
sv: Använd _Galeon för att visa GNOME-hjälpdokument

en: Use _built-in downloader
sv: Använd _inbyggd hämtare

en: Use _command
sv: Använd _kommando

en: Use a different character encoding
sv: Använd en annan teckenkodning

en: Use a different font size
sv: Använd en annan typsnittsstorlek

en: Use automatic proxy configuration
sv: Använd automatisk konfiguration av proxyserver

en: Use default colors instead of page-requested colors
sv: Använd standardfärger istället för de färger som begärs av sidan

en: Use default fonts instead of page-requested fonts
sv: Använd standardtypsnitt istället för de typsnitt som begärs av sidan

en: Use image as background
sv: Använd bild som bakgrund

en: Use manual proxy configuration
sv: Använd manuell konfiguration av proxyserver

en: Use own _colors
sv: Använd egna _färger

en: Use own _fonts
sv: Använd egna _typsnitt

en: User Agent Identification
sv: Användaragentidentifiering

en: User Defined
sv: Användardefinierad

en: User Interface
sv: Användargränssnitt

en: Username
sv: Användarnamn

en: Username/password pairs that are being stored
sv: Par med användarnamn och lösenord som lagras

en: Version mismatch!
sv: Versionerna stämmer inte överens!

en: Vietnamese
sv: Vietnamesisk

en: Vietnamese (TCVN)
sv: Vietnamesisk (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
sv: Vietnamesisk (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
sv: Vietnamesisk (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
sv: Vietnamesisk (Windows-1258)

en: Vietnamian (vi)
sv: Vietnamesiska (vi)

en: View Source
sv: Visa källa

en: View _cookies...
sv: Visa _kakor...

en: View _passwords...
sv: Visa _lösenord...

en: View as Web Page (Galeon)
sv: Visa som webbsida (Galeon)

en: View cookie _sites...
sv: Visa kak_webbplatser...

en: View page info
sv: Visa sidinformation

en: View password _sites...
sv: Visa lösenords_webbplatser...

en: View sites for which images will not be loaded
sv: Visa webbplatser vars bilder inte kommer att läsas in

en: View sites for which passwords will not be stored
sv: Visa webbplatser för vilka lösenord inte kommer att lagras

en: View sites from which cookies will be accepted or rejected
sv: Visa webbplatser vars kakor kommer att accepteras eller nekas

en: View source
sv: Visa källa

en: View stored cookies
sv: Visa sparade kakor

en: View stored passwords
sv: Visa sparade lösenord

en: View the source code of the current page
sv: Visa källkoden för den aktuella sidan

en: Visited:
sv: Besökt:

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
sv: Visuell hebreisk (ISO-8859-8)

en: Waiting for authorization...
sv: Väntar på auktorisering...

en: Walloon (wa)
sv: Vallonska (va)

en: Warning:
sv: Varning:

en: Warnings
sv: Varningar

en: Web Page (Galeon)
sv: Webbsida (Galeon)

en: Web Page Viewer (Galeon)
sv: Webbsidevisare (Galeon)

en: Week
sv: Vecka

en: Welcome to Galeon!
    
    
    
    Galeon is a GNOME web browser based on the
    Mozilla rendering engine.
    
    The following pages will help you to setup Galeon.
sv: Välkommen till Galeon!
    
    
    Galeon är en GNOME-webbläsare som är baserad
    på Mozillas renderingsmotor.
    
    De följande sidorna kommer att hjälpa dig
    konfigurera Galeon.

en: Western
sv: Västlig

en: Western (IBM-850)
sv: Västlig (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
sv: Västlig (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
sv: Västlig (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
sv: Västlig (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
sv: Västlig (Windows-1252)

en: What do you want to do with it?
sv: Vad vill du göra med den?

en: When Adding Bookmarks
sv: Då bokmärken läggs till

en: Wi_dth
sv: Bre_dd

en: Width
sv: Bredd

en: Windowed mode
sv: Fönsterläge

en: Windows
sv: Fönster

en: XBEL bookmarks format
sv: XBEL-bokmärkesformat

en: XBEL bookmarks root
sv: XBEL-bokmärkesrot

en: Yes
sv: Ja

en: Yesterday
sv: Igår

en: You can always get explicit completions by hitting TAB
sv: Du kan alltid få explicit ifyllning genom att använda TABB

en: Your current set of bookmarks will be merged with the contents of %s.
    Do you want to continue?
sv: Din nuvarande samling med bokmärken kommer att slås samman med innehållet i %s.
    Vill du fortsätta?

en: Your current set of bookmarks will be replaced with the contents of %s.
    Do you want to continue?
sv: Din nuvarande samling med bokmärken kommer att ersättas med innehållet i %s.
    Vill du fortsätta?

en: Zoom control
sv: Zoomkontroll

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom on First Image...
sv: Zooma vid första bilden...

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: _About...
sv: _Om...

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Add bookmark to
sv: _Lägg till bokmärke i

en: _Add to context menu
sv: _Lägg till i sammanhangsmeny

en: _Address
sv: _Adress

en: _Allow cookies from this site
sv: _Tillåt kakor från denna webbplats

en: _Allow images from this site
sv: _Tillåt bilder från denna webbplats

en: _Allow popups
sv: Tillåt _popupfönster

en: _Always
sv: A_lltid

en: _Always accept
sv: _Acceptera alltid

en: _Always do the same with this type of file
sv: _Gör alltid samma med denna typ av fil

en: _Always load
sv: _Läs alltid in

en: _Always save session at exit
sv: S_para alltid sessionen vid avslut

en: _Always show tabs
sv: Visa _alltid flikar

en: _Always use this helper in future
sv: _Använd alltid detta hjälpprogram i framtiden

en: _Appearance
sv: _Utseende

en: _Ask user
sv: _Fråga användaren

en: _Ask user for a title
sv: _Fråga användaren efter en titel

en: _Auto
sv: _Automatisk

en: _Autocompletion enabled
sv: _Använd automatisk ifyllning

en: _Automatic proxy configuration
sv: _Automatisk konfiguration av proxyserver

en: _Autoreload enabled
sv: _Använd automatisk omläsning

en: _Autoreload...
sv: Läs om _automatiskt...

en: _Back
sv: _Bakåt

en: _Background
sv: Bak_grund

en: _Block cookies from this site
sv: _Blockera kakor från denna webbplats

en: _Block images from this site
sv: _Blockera bilder från denna webbplats

en: _Bookmarklets Collection (requires JavaScript)
sv: Samling med _minibokmärken (kräver JavaScript)

en: _Bookmarks
sv: _Bokmärken

en: _Bookmarks toolbars
sv: Vertygsrader med _bokmärken

en: _Clear
sv: T_öm

en: _Clear History
sv: _Töm historik

en: _Clear history
sv: _Töm historik

en: _Clear smart bookmarks after use
sv: Töm _smarta bokmärken efter användning

en: _Close
sv: S_täng

en: _Collapse all categories
sv: _Förminska alla kategorier

en: _Compare page
sv: _Jämför sida

en: _Continuously
sv: _Upprepning

en: _Cookies
sv: _Kakor

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Create Smart Bookmarks toolbar?
sv: S_kapa verktygsrad med smarta bokmärken?

en: _Cursive
sv: _Kursiv

en: _Days before expiring history items
sv: Antal _dagar historikposter sparas

en: _Default charset
sv: _Standardteckentabell

en: _Default font
sv: S_tandardtypsnitt

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Detach tab
sv: _Ta loss flik

en: _Dictionary
sv: _Ordbok

en: _Disabled
sv: _Inaktiverad

en: _Display close buttons on tabs
sv: _Visa stängknappar på flikar

en: _Dock
sv: _Docka

en: _Don't import bookmarks
sv: _Importera inte bokmärken

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Edit bookmarks...
sv: _Redigera bokmärken...

en: _Edit toolbar...
sv: _Redigera verktygsrad...

en: _Edit...
sv: _Redigera...

en: _Enable proxy keep-alive
sv: Anv_änd proxy-keepalive

en: _Encoding
sv: _Kodning

en: _Expand all categories
sv: Ut_öka alla kategorier

en: _Expires
sv: _Utgår

en: _External program
sv: _Externt program

en: _FTP proxy
sv: _FTP-proxyserver

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Find bookmarks...
sv: _Sök bokmärken...

en: _Find...
sv: _Sök...

en: _Find:
sv: _Sök:

en: _Fold bookmark
sv: _Fäll in bokmärke

en: _Folder
sv: _Mapp

en: _Folder actions
sv: _Mappåtgärder

en: _Forms
sv: _Formulär

en: _Forward
sv: _Framåt

en: _From current server only
sv: _Endast från aktuell server

en: _Full screen
sv: _Helskärm

en: _GNOME helpers
sv: _GNOME-hjälpprogram

en: _General
sv: _Allmänt

en: _Go
sv: _Gå

en: _Go to bookmark target
sv: _Gå till bokmärkets mål

en: _Group by host
sv: _Gruppera efter värd

en: _HTTP proxy
sv: _HTTP-proxyserver

en: _Height
sv: _Höjd

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Helper runs in a terminal
sv: _Hjälpprogrammet kör i en terminal

en: _History dock
sv: _Historikdocka

en: _History...
sv: _Historik...

en: _Host
sv: _Värd

en: _Icons only
sv: Endast _ikoner

en: _Image
sv: _Bild

en: _Image Sites
sv: _Bildwebbplatser

en: _Images
sv: _Bilder

en: _Import bookmarks...
sv: _Importera bokmärken...

en: _Insert new tabs after current tab
sv: _Infoga nya flikar efter den aktuella fliken

en: _Java console...
sv: _Java-konsoll...

en: _Jump to new tabs automatically
sv: _Hoppa automatiskt till nya flikar

en: _Keep fullscreen window above all other windows
sv: _Låt helskärmsfönstret vara över alla andra fönster

en: _Keep location entry on main toolbar
sv: _Placera adressraden på huvudverktygsraden

en: _Language encoding
sv: S_pråkkodning

en: _Link properties
sv: _Länkegenskaper

en: _Links
sv: _Länkar

en: _Load from current server only
sv: Läs _endast in från aktuell server

en: _Load images
sv: _Läs in bilder

en: _MIME type
sv: _MIME-typ

en: _Mail handler
sv: _E-posthanterare

en: _Manual
sv: _Manuell

en: _Match upper/lower case
sv: S_kilj på små/stora bokstäver

en: _Menubar
sv: _Menyrad

en: _Middle button
sv: _Mellersta musknappen

en: _Middle-click opens link into new tab
sv: _Mittklick öppnar länk i ny flik

en: _Monospace
sv: Fast _breddsteg

en: _Move tab to another window
sv: _Flytta flik till ett annat fönster

en: _Name
sv: _Namn

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Never
sv: _Aldrig

en: _Never accept
sv: A_cceptera aldrig

en: _Never load
sv: Läs al_drig in

en: _Never show this warning again
sv: _Visa aldrig denna varning igen

en: _New
sv: _Ny

en: _New window
sv: _Nytt fönster

en: _Next tab
sv: _Nästa flik

en: _No proxies
sv: _Inga proxyservrar

en: _None
sv: _Ingen

en: _Once
sv: _En gång

en: _One Level
sv: _En nivå

en: _Open whole folder in tabs
sv: _Öppna hela mappen i flikar

en: _Open...
sv: _Öppna...

en: _Other application
sv: _Annat program

en: _Out
sv: _Ut

en: _Page source
sv: Sidk_älla

en: _Passwords
sv: _Lösenord

en: _Paste
sv: Klistra _in

en: _Path
sv: _Sökväg

en: _Preferences...
sv: _Inställningar...

en: _Previous tab
sv: F_öregående flik

en: _Print...
sv: Skriv _ut...

en: _Processes URL
sv: _Bearbetar URL

en: _Recursively
sv: _Rekursivt

en: _Reload
sv: _Läs om

en: _Remember passwords
sv: Kom ih_åg lösenord

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Remove Cookie
sv: _Ta bort kaka

en: _Remove Pair
sv: _Ta bort par

en: _Remove Site
sv: _Ta bort webbplats

en: _Remove all these bookmarks
sv: _Ta bort alla dessa bokmärken

en: _Remove bookmark
sv: _Ta bort bokmärke

en: _Remove bookmark folder
sv: _Ta bort bokmärkesmapp

en: _Report a bug
sv: _Rapportera ett fel

en: _Rerun first time druid...
sv: Kör _förstagångsguiden igen...

en: _Resize entry...
sv: _Ändra storlek på post...

en: _Revert
sv: _Återgå

en: _Right button
sv: H_ögerknappen

en: _Run with helper
sv: _Kör med hjälpprogram

en: _SSL proxy
sv: _SSL-proxyserver

en: _Save
sv: _Spara

en: _Save to disk
sv: _Spara till disk

en: _Search in frames
sv: _Sök i ramar

en: _Select all
sv: _Markera allt

en: _Server secure
sv: _Servern är säker

en: _Set as default folder
sv: _Ställ in som standardmapp

en: _Settings
sv: _Inställningar

en: _Settings...
sv: _Inställningar...

en: _Shorten long names by looking for common separators
sv: _Korta ner långa namn genom att titta efter gemensamma avskiljare

en: _Show alternatives window as you type
sv: _Visa alternativfönster under tiden du skriver

en: _Show as toolbar
sv: Visa som verkt_ygsrad

en: _Show editing controls
sv: _Visa knappar för bokmärkesredigering

en: _Statusbar
sv: _Statusrad

en: _Stock Quotes
sv: _Aktiekurser

en: _Stop
sv: _Stopp

en: _Stylesheets
sv: _Stilmallar

en: _Tab
sv: _Flik

en: _Tabs appear along
sv: _Flikar visas längs

en: _Text
sv: Te_xt

en: _Text only
sv: _Endast text

en: _Time:
sv: _Tid:

en: _Title
sv: _Titel

en: _Toolbar
sv: _Verktygsrad

en: _Unfold bookmark
sv: Fäll _ut bokmärke

en: _Unviewed tab text color
sv: Te_xtfärg för ovisad flik

en: _Unvisited link
sv: _Obesökt länk

en: _Up
sv: _Upp

en: _Use built-in FTP handler
sv: Använd inbyggd _FTP-hanterare

en: _Use external program to view source files
sv: _Använd externt program för att visa källfiler

en: _Use page title
sv: _Använd sidtitel

en: _View
sv: _Visa

en: _View image sites...
sv: _Visa bildwebbplatser...

en: _View long description...
sv: _Visa lång beskrivning...

en: _View with helper application
sv: _Visa med hjälpprogram

en: _Visited link
sv: Bes_ökt länk

en: _Warn before accepting a cookie
sv: _Varna innan en kaka accepteras

en: _Will open in
sv: _Kommer att öppnas i

en: _Work offline
sv: Arbeta fr_ånkopplad

en: _Zoom
sv: _Zooma

en: `%s' does not exist or is not a valid image file
sv: "%s" finns inte eller är inte en giltig bildfil

en: aeiouyAEIOUY
sv: aeéiouüyåäöAEÉIOUÜYÅÄÖ

en: contains
sv: innehåller

en: disabled
sv: inaktiverad

en: doesn't contain
sv: innehåller inte

en: ends with
sv: slutar med

en: f_ile
sv: f_il

en: http://www.m-w.com
sv: http://g3.spraakdata.gu.se/osa/

en: http://www.m-w.com/cgi-bin/dictionary?va=%s
sv: http://g3.spraakdata.gu.se/cgi-bin/saob/indexsok.cgi?string=%s

en: is
sv: är

en: is not
sv: inte är

en: lines
sv: rader

en: mozilla summary info
sv: mozilla-sammanfattningsinformation

en: name
sv: namn

en: name of icon for the mozilla view
sv: namn på ikon för mozillavyn

en: nicknames
sv: smeknamn

en: notes
sv: anteckningar

en: pages
sv: sidor

en: starts with
sv: börjar med
