gnumeric - en to pt_BR translation catalogue (2051 entries)

en: 
    @EXAMPLES=
    DAVERAGE(A1:C7, "Salary", A9:A11) equals 42296.3333.
    DAVERAGE(A1:C7, "Age", A9:A11) equals 39.
    DAVERAGE(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 40782.5.
    DAVERAGE(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 36.
    
    @SEEALSO=DCOUNT
pt_BR: 
    @EXAMPLES=
    DAVERAGE(A1:C7, "Salário", A9:A11) retorna 42296.3333.
    DAVERAGE(A1:C7, "Idade", A9:A11) retorna 39.
    DAVERAGE(A1:C7, "Salário", A9:B11) retorna 40782.5.
    DAVERAGE(A1:C7, "Idade", A9:B11) retorna 36.
    
    @SEEALSO=DCOUNT

en: 
    @EXAMPLES=
    DCOUNT(A1:C7, "Salary", A9:A11) equals 3.
    DCOUNT(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 2.
    DCOUNT(A1:C7, "Name", A9:B11) equals 0.
    
    @SEEALSO=DAVERAGE
pt_BR: 
    @EXAMPLES=
    DCOUNT(A1:C7, "Salário", A9:A11) retorna 3.
    DCOUNT(A1:C7, "Salário", A9:B11) retorna 2.
    DCOUNT(A1:C7, "Nome", A9:B11) retorna 0.
    
    @SEEALSO=DAVERAGE

en: 
    @EXAMPLES=
    DCOUNTA(A1:C7, "Salary", A9:A11) equals 3.
    DCOUNTA(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 2.
    DCOUNTA(A1:C7, "Name", A9:B11) equals 2.
    
    @SEEALSO=DCOUNT
pt_BR: 
    @EXAMPLES=
    DCOUNTA(A1:C7, "Salário", A9:A11) retorna 3.
    DCOUNTA(A1:C7, "Salário", A9:B11) retorna 2.
    DCOUNTA(A1:C7, "Nome", A9:B11) retorna 2.
    
    @SEEALSO=DCOUNT

en: 
    @EXAMPLES=
    DMAX(A1:C7, "Salary", A9:A11) equals 47242.
    DMAX(A1:C7, "Age", A9:A11) equals 45.
    DMAX(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 43.
    
    @SEEALSO=DMIN
pt_BR: 
    @EXAMPLES=
    DMAX(A1:C7, "Salário", A9:A11) retorna 47242.
    DMAX(A1:C7, "Idade", A9:A11) retorna 45.
    DMAX(A1:C7, "Idade", A9:B11) retorna 43.
    
    @SEEALSO=DMIN

en: 
    @EXAMPLES=
    DMIN(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 34323.
    DMIN(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 29.
    
    @SEEALSO=DMAX
pt_BR: 
    @EXAMPLES=
    DMIN(A1:C7, "Salário", A9:B11) retorna 34323.
    DMIN(A1:C7, "Idade", A9:B11) retorna 29.
    
    @SEEALSO=DMAX

en: 
    @EXAMPLES=
    DPRODUCT(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 1247.
    
    @SEEALSO=DSUM
pt_BR: 
    @EXAMPLES=
    DPRODUCT(A1:C7, "Idade", A9:B11) retorna 1247.
    
    @SEEALSO=DSUM

en: 
    @EXAMPLES=
    DSTDEV(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 9.89949.
    DSTDEV(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 9135.112506.
    
    @SEEALSO=DSTDEVP
pt_BR: 
    @EXAMPLES=
    DSTDEV(A1:C7, "Idade", A9:B11) retorna 9.89949.
    DSTDEV(A1:C7, "Salário", A9:B11) retorna 9135.112506.
    
    @SEEALSO=DSTDEVP

en: 
    @EXAMPLES=
    DSTDEVP(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 7.
    DSTDEVP(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 6459.5.
    
    @SEEALSO=DSTDEV
pt_BR: 
    @EXAMPLES=
    DSTDEVP(A1:C7, "Idade", A9:B11) retorna 7.
    DSTDEVP(A1:C7, "Salário", A9:B11) retorna 6459.5.
    
    @SEEALSO=DSTDEV

en: 
    @EXAMPLES=
    DSUM(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 72.
    DSUM(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 81565.
    
    @SEEALSO=DPRODUCT
pt_BR: 
    @EXAMPLES=
    DSUM(A1:C7, "Idade", A9:B11) retorna 72.
    DSUM(A1:C7, "Salário", A9:B11) retorna 81565.
    
    @SEEALSO=DPRODUCT

en: 
    @EXAMPLES=
    DVAR(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 98.
    DVAR(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 83450280.5.
    
    @SEEALSO=DVARP
pt_BR: 
    @EXAMPLES=
    DVAR(A1:C7, "Idade", A9:B11) retorna 98.
    DVAR(A1:C7, "Salário", A9:B11) retorna 83450280.5.
    
    @SEEALSO=DVARP

en: 
    @EXAMPLES=
    DVARP(A1:C7, "Age", A9:B11) equals 49.
    DVARP(A1:C7, "Salary", A9:B11) equals 41725140.25.
    
    @SEEALSO=DVAR
pt_BR: 
    @EXAMPLES=
    DVARP(A1:C7, "Idade", A9:B11) retorna 49.
    DVARP(A1:C7, "Salário", A9:B11) retorna 41725140.25.
    
    @SEEALSO=DVAR

en:  Unknown formula
pt_BR:  Fórmula desconhecida

en: #N/A
pt_BR: #N/D

en: #NAME?
pt_BR: #NOME?

en: #UNKNOWN!
pt_BR: #DESCONHECIDO!

en: #VALUE!
pt_BR: #VALOR!

en: % of normal size
pt_BR: % do tamanho normal

en: %d lines to import
pt_BR: %d linhas a importar

en: %dR x %dC
pt_BR: %dL x %dC

en: %s
    is a directory name
pt_BR: %s
    é o nome de um diretório

en: %s is not a valid destination region
pt_BR: %s não é uma região destino válida

en: %s is not a valid source region
pt_BR: %s não é uma região origem válida

en: %s version %s
pt_BR: %s versão %s

en: %s[in memory, marked for deactivation]
pt_BR: %s[em memória, marcado para desativação]

en: %s[in memory]
pt_BR: %s[em memória]

en: %s[marked for deactivation]
pt_BR: %s[marcado para desativação]

en: &[DATE]
pt_BR: &[DATA]

en: &[PAGE]
pt_BR: &[PÁGINA]

en: &[TAB]
pt_BR: &[ABA]

en: '%s' has a circular reference
pt_BR: '%s' tem uma referência circular

en: (1 - alpha) =
pt_BR: (1 - alfa) =

en: *Apr
pt_BR: *Abr

en: *Aug
pt_BR: *Ago

en: *Dec
pt_BR: *Dez

en: *Feb
pt_BR: *Fev

en: *Fri
pt_BR: *Sex

en: *May
pt_BR: *Mai

en: *Mon
pt_BR: *Seg

en: *Oct
pt_BR: *Out

en: *Sat
pt_BR: *Sab

en: *Sep
pt_BR: *Set

en: *Sun
pt_BR: *Dom

en: *Thu
pt_BR: *Qui

en: *Tue
pt_BR: *Ter

en: *Wed
pt_BR: *Qua

en: /%g%% CI for the Mean from/to
pt_BR: /%g%% NC para a Média de/para

en: /ANOVA/Source of Variation/Between Groups/Within Groups/Total
pt_BR: /ANOVA/Fonte de Variação/Entre Grupos/Dentro de Grupos/Total

en: /ANOVA/Source of Variation/Rows/Columns/Error/Total
pt_BR: /ANOVA/Fonte de Variação/Linhas/Colunas/Erro/Total

en: /Coefficients/Standard Error/t Stat/P-value/Lower %0.0f%%/Upper %0.0f%%
pt_BR: /Coeficientes/Erro Padrão/t Stat/P-value/Menores %0.0f%%/Maiores %0.0f%%

en: /Groups/Count/Sum/Average/Variance
pt_BR: /Grupos/Contagem/Soma/Média/Variância

en: /Mean/Known Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/z/P (Z<=z) one-tail/z Critical one-tail/P (Z<=z) two-tail/z Critical two-tail
pt_BR: /Média/Variância Conhecida/Observações/Hipótese de Diferença entre Médias/Diferença entre Médias Observada/z/P (Z<=z) one-tail/z Critical one-tail/P (Z<=z) two-tail/z Critical two-tail

en: /Mean/Standard Error/Median/Mode/Standard Deviation/Sample Variance/Kurtosis/Skewness/Range/Minimum/Maximum/Sum/Count
pt_BR: /Média/Erro Padrão/Mediana/Moda/Desvio Padrão/Variância Amostral/Curtose/Assimetria/Intervalo/Mínimo/Máximo/Soma/Contagem

en: /Mean/Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
pt_BR: /Média/Variância/Observações/Hipótese de Diferença entre Médias/Diferença entre Médias Observada/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail

en: /Mean/Variance/Observations/Pearson Correlation/Hypothesized Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
pt_BR: /Média/Variância/Observações/Correlação de Pearson/Hipótese de Diferença entre Médias/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail

en: /Mean/Variance/Observations/Pooled Variance/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
pt_BR: /Média/Variância/Observações/Variância Combinada/Hipótese de Diferença entre Médias/Diferença entre Médias Observada/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail

en: /Mean/Variance/Observations/df/F/P (F<=f) right-tail/F Critical right-tail/P (f<=F) left-tail/F Critical left-tail/P two-tail/F Critical two-tail
pt_BR: /Média/Variância/Observações/df/F/P (F<=f) right-tail/F Critical right-tail/P (f<=F) left-tail/F Critical left-tail/P two-tail/F Critical two-tail

en: /SUMMARY OUTPUT//Regression Statistics/Multiple R/R Square/Adjusted R Square/Standard Error/Observations//ANOVA//Regression/Residual/Total///Intercept
pt_BR: /RESUMO DE SAÍDA//Estatísticas de Regressão/Múltiplo R/R Quadrado/R Quadrado Ajustado/Erro Padrão/Observações//ANOVA//Regressão/Residual/Total///Interceptar

en: /SUMMARY/Count/Sum/Average/Variance
pt_BR: /RESUMO/Contagem/Soma/Média/Variância

en: /df/SS/MS/F/Significance of F
pt_BR: /df/SS/MS/F/Significância de F

en: 12.5% Grey
pt_BR: Cinza 12,5%

en: 25% Grey
pt_BR: Cinza 25%

en: 50% Grey
pt_BR: Cinza 50%

en: 6.25% Grey
pt_BR: Cinza 6,25%

en: 75% Grey
pt_BR: Cinza 75%

en: ;[Red]
pt_BR: ;[Vermelho]

en: <Has not been set>
pt_BR: <Não foi configurado>

en: @FUNCTION=ABS
    @SYNTAX=ABS(b1)
    @DESCRIPTION=ABS implements the Absolute Value function:  the result is to drop the negative sign (if present).  This can be done for integers and floating point numbers.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    ABS(7) equals 7.
    ABS(-3.14) equals 3.14.
    
    @SEEALSO=CEIL, FLOOR
pt_BR: @FUNCTION=ABS
    @SYNTAX=ABS(b1)
    @DESCRIPTION=ABS implementa a função Valor Absoluto. O resultado é o argumento sem o sinal negativo, se houver. Pode ser usada com inteiros ou números de ponto flutuante.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    ABS(7) retorna 7.
    ABS(-3.14) retorna 3.14.
    
    @SEEALSO=CEIL, FLOOR

en: @FUNCTION=AND
    @SYNTAX=AND(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=AND implements the logical AND function: the result is TRUE if all of the expressions evaluate to TRUE, otherwise it returns FALSE.
    @b1, trough @bN are expressions that should evaluate to TRUE or FALSE.  If an integer or floating point value is provided zero is considered FALSE and anything else is TRUE.
    If the values contain strings or empty cells those values are ignored. If no logical values are provided, then the error #VALUE! is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    AND(TRUE,TRUE) equals TRUE.
    AND(TRUE,FALSE) equals FALSE.
    
    Let us assume that A1 holds number five and A2 number one.  Then
    AND(A1>3,A2<2) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=OR, NOT
pt_BR: @FUNCTION=AND
    @SYNTAX=AND(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=AND implementa a função lógica E (AND): o resultado é verdadeiro
    (TRUE) se todos os argumentos são verdadeiros, do contrário, o resultado é
    falso (FALSE).
    @b1, @b2 etc. são expressões que devem resultar em verdadeiro ou falso. Se um
    inteiro ou decimal é oferecido como argumento, zero é considerado falso; 
    qualquer outro valor é considerado verdadeiro.
    Os valores de texto ou vazios são ignorados. Se nenhum valor lógico for
    informado, então o erro '#VALOR!' será retornado. 
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    AND(TRUE,TRUE) retorna TRUE.
    AND(TRUE,FALSE) retorna FALSE.
    
    Suponhamos que a célula A1 contém o número 5 e A2 o número 1.  Então
    AND(A1>3,A2<2) retorna TRUE.
    
    @SEEALSO=OR, NOT

en: @FUNCTION=ASINH
    @SYNTAX=ASINH(x)
    @DESCRIPTION=ASINH function calculates the inverse hyperbolic sine of @x; that is the value whose hyperbolic sine is @x.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ASINH(0.5) equals 0.481212.
    ASINH(1.0) equals 0.881374.
    
    @SEEALSO=ASIN, ACOSH, SIN, COS, DEGREES, RADIANS
pt_BR: @FUNCTION=ASINH
    @SYNTAX=ASINH(x)
    @DESCRIPTION=ASINH calcula o seno hiperbólico inverso de @x; que é o valor cujo seno hiperbólico é igual a @x.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    ASINH(0.5) retorna 0.481212.
    ASINH(1.0) retorna 0.881374.
    
    @SEEALSO=ASIN, ACOSH, SIN, COS, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=ATAN
    @SYNTAX=ATAN(x)
    @DESCRIPTION=ATAN function calculates the arc tangent of @x; that is the value whose tangent is @x. Return value is in radians.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ATAN(0.5) equals 0,463648.
    ATAN(1) equals 0,785398.
    
    @SEEALSO=TAN, COS, SIN, DEGREES, RADIANS
pt_BR: @FUNCTION=ATAN
    @SYNTAX=ATAN(x)
    @DESCRIPTION=ATAN calcula o arco tangente de x, que é o valor cuja tangente é x. O valor é retornado em radianos.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    ATAN(0.5) retorna 0,463648.
    ATAN(1) retorna 0,785398.
    
    @SEEALSO=TAN, COS, SIN, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=ATAN2
    @SYNTAX=ATAN2(b1,b2)
    @DESCRIPTION=ATAN2 function calculates the arc tangent of the two variables @b1 and @b2.  It is similar to calculating the arc tangent of @b2 / @b1, except that the signs of both arguments are used to determine the quadrant of the result. The result is in radians.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ATAN2(0.5,1.0) equals 1.107149.
    ATAN2(-0.5,2.0) equals 1.815775.
    
    @SEEALSO=ATAN, ATANH, COS, SIN, DEGREES, RADIANS
pt_BR: @FUNCTION=ATAN2
    @SYNTAX=ATAN2(b1,b2)
    @DESCRIPTION=Calcula o arco tangente das variáveis b1 e b2. É similar a calcular o arco tangente de b2 / b1, porém aqui os sinais de ambos os argumentos são usados para determinar o quadrante do resultado, que é expresso em radianos.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    ATAN2(0.5,1.0) retorna 1.107149.
    ATAN2(-0.5,2.0) retorna 1.815775.
    
    @SEEALSO=ATAN, ATANH, COS, SIN, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=AVERAGE
    @SYNTAX=AVERAGE(value1, value2,...)
    @DESCRIPTION=AVERAGE computes the average of all the values and cells referenced in the argument list.  This is equivalent to the sum of the arguments divided by the count of the arguments.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    AVERAGE(A1:A5) equals 23.2.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT
pt_BR: @FUNCTION=AVERAGE
    @SYNTAX=AVERAGE(valor1, valor2,...)
    @DESCRIPTION=Calcula a média de todos os valores e células referenciadas na lista de argumentos. É equivalente à soma dos argumentos dividida pelo número  de argumentos.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    Suponhamos que as células de A1 a A5 contenham os números 11.4, 17.3, 21.3, 25.9 e 40.1.  Então
    AVERAGE(A1:A5) retorna 23.2.
    
    @SEEALSO=SUM, COUNT

en: @FUNCTION=BESSELI
    @SYNTAX=BESSELI(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELI function returns the Neumann, Weber or Bessel function. @x is where the function is evaluated. @y is the order of the bessel function, if non-integer it is truncated.
    If @x or @y are not numeric a #VALUE! error is returned. If @y < 0 a #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    BESSELI(0.7,3) equals 0.007367374.
    
    @SEEALSO=BESSELJ,BESSELK,BESSELY
pt_BR: @FUNCTION=BESSELI
    @SYNTAX=BESSELI(x,y)
    @DESCRIPTION=BESSELI calcula a função de Neumann, Weber ou Bessel. @x é o valor para o qual a função é calculada. @y é a ordem da função de bessel; se for não-inteira será truncada.
    Se @x ou @y não forem numéricos, o erro #VALOR! será retornado. Se @y < 0, o erro #NUM! será retornado.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    BESSELI(0.7,3) retorna 0.007367374.
    
    @SEEALSO=BESSELJ,BESSELK,BESSELY

en: @FUNCTION=BETADIST
    @SYNTAX=BETADIST(x,alpha,beta[,a,b])
    @DESCRIPTION=BETADIST function returns the cumulative beta distribution. @a is the optional lower bound of @x and @b is the optional upper bound of @x.  If @a is not given, BETADIST uses 0.  If @b is not given, BETADIST uses 1.
    If @x < @a or @x > @b BETADIST returns #NUM! error. If @alpha <= 0 or @beta <= 0, BETADIST returns #NUM! error. If @a >= @b BETADIST returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    BETADIST(0.12,2,3) equals 0.07319808.
    
    @SEEALSO=BETAINV
pt_BR: @FUNCTION=BETADIST
    @SYNTAX=BETADIST(x,alpha,beta[,a,b])
    @DESCRIPTION=A função BETADIST retorna a distribuição beta cumulativa. @a é o limite inferior opcional de @x e @b é o limite superior opcional de @x.  Se @a não é fornecido, BETADIST usa 0. Se @b não é fornecido, BETADIST usa 1.Se @x < @a ou @x > @b BETADIST retorna o erro #NUM!. Se @alpha <= 0 ou @beta <= 0, BETADIST retorna o erro #NUM! Se @a >= @b BETADIST retorna o erro #NUM!
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    BETADIST(0.12,2,3) retorna 0.07319808.
    
    @SEEALSO=BETAINV

en: @FUNCTION=BETAINV
    @SYNTAX=BETAINV(p,alpha,beta[,a,b])
    @DESCRIPTION=BETAINV function returns the inverse of cumulative beta distribution.  @a is the optional lower bound of @x and @b is the optinal upper bound of @x.  If @a is not given, BETAINV uses 0.  If @b is not given, BETAINV uses 1.
    If @p < 0 or @p > 1 BETAINV returns #NUM! error. If @alpha <= 0 or @beta <= 0, BETAINV returns #NUM! error. If @a >= @b BETAINV returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    BETAINV(0.45,1.6,1) equals 0.607096629.
    
    @SEEALSO=BETADIST
pt_BR: @FUNCTION=BETAINV
    @SYNTAX=BETAINV(p,alpha,beta[,a,b])
    @DESCRIPTION=A função BETAINV retorna o inverso da distribuição beta cumulativa. @a é o limite opcional inferior de @x e @b é o limite superior opcional de @x. Se @a não é fornecido, BETAINV usa 0. Se @b não é fornecido, BETAINV usa 1.
    Se @p < 0 ou @p > 1 BETAINV retorna o erro #NUM! Se @alpha <= 0 ou @beta <= 0, BETAINV retorna o erro #NUM! Se @a >= @b BETAINV retorna o erro #NUM!
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    BETAINV(0.45,1.6,1) retorna 0.607096629.
    
    @SEEALSO=BETADIST

en: @FUNCTION=BIN2DEC
    @SYNTAX=BIN2DEC(x)
    @DESCRIPTION=BIN2DEC function converts a binary number in string or number to its decimal equivalent.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    BIN2DEC(101) equals 5.
    
    @SEEALSO=DEC2BIN, BIN2OCT, BIN2HEX
pt_BR: @FUNCTION=BIN2DEC
    @SYNTAX=BIN2DEC(x)
    @DESCRIPTION=converte um número binário em formato texto ou numérico para seu equivalente decimal.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    BIN2DEC(101) retorna 5.
    
    @SEEALSO=DEC2BIN, BIN2OCT, BIN2HEX

en: @FUNCTION=BIN2HEX
    @SYNTAX=BIN2HEX(number[,places])
    @DESCRIPTION=BIN2HEX function converts a binary number to a hexadecimal number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    BIN2HEX(100111) equals 27.
    
    @SEEALSO=HEX2BIN, BIN2OCT, BIN2DEC
pt_BR: @FUNCTION=BIN2HEX
    @SYNTAX=BIN2HEX(número[,casas])
    @DESCRIPTION=A função BIN2HEX converte um número binário em hexadecimal. @casas é um argumento opcional, especificando o número de algarismos (preenche com zeros à esquerda).
    Retorna o erro #NUM! se @casas for muito pequeno ou negativo.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    BIN2HEX(100111) retorna 27.
    
    @SEEALSO=HEX2BIN, BIN2OCT, BIN2DEC

en: @FUNCTION=BIN2OCT
    @SYNTAX=BIN2OCT(number[,places])
    @DESCRIPTION=BIN2OCT function converts a binary number to an octal number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    BIN2OCT(110111) equals 67.
    
    @SEEALSO=OCT2BIN, BIN2DEC, BIN2HEX
pt_BR: @FUNCTION=BIN2OCT
    @SYNTAX=BIN2OCT(número[,casas])
    @DESCRIPTION=A função BIN2OCT converte um número binário em octal. @casas é um argumento opcional, especificando o número de algarismos (preenche com zeros à esquerda).
    Retorna o erro #NUM! se @casas for muito pequeno ou negativo.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    BIN2OCT(110111) retorna 67.
    
    @SEEALSO=OCT2BIN, BIN2DEC, BIN2HEX

en: @FUNCTION=BITAND
    @SYNTAX=BITAND(a,b)
    @DESCRIPTION=The BITAND function returns bitwise and-ing of its arguments.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITOR,BITXOR
pt_BR: @FUNCTION=BITAND
    @SYNTAX=BITAND(a,b)
    @DESCRIPTION=A função BITAND retorna o E bit-a-bit de @a e @b.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITOR,BITXOR

en: @FUNCTION=BITLSHIFT
    @SYNTAX=BITLSHIFT(x,n)
    @DESCRIPTION=The BITLSHIFT function returns @x bit-shifted left by @n bits.
    If @n is negative, a right shift will in effect be performed.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITRSHIFT
pt_BR: @FUNCTION=BITLSHIFT
    @SYNTAX=BITLSHIFT(x,n)
    @DESCRIPTION=A função BITLSHIFT retorna @x deslocado @n bits à esquerda.
    Se @n for negativo, @x será deslocado -@n bits à direita.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITRSHIFT

en: @FUNCTION=BITOR
    @SYNTAX=BITOR(a,b)
    @DESCRIPTION=The BITOR function returns bitwise or-ing of its arguments.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITXOR,BITAND
pt_BR: @FUNCTION=BITOR
    @SYNTAX=BITOR(a,b)
    @DESCRIPTION=A função BITOR retorna o OU bit-a-bit de @a e @b.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITXOR,BITAND

en: @FUNCTION=BITRSHIFT
    @SYNTAX=BITRSHIFT(x,n)
    @DESCRIPTION=The BITRSHIFT function returns @x bit-shifted right by @n bits.
    If @n is negative, a left shift will in effect be performed.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITRSHIFT
pt_BR: @FUNCTION=BITRSHIFT
    @SYNTAX=BITRSHIFT(x,n)
    @DESCRIPTION=A função BITRSHIFT retorna @x deslocado @n bits à direita.
    Se @n for negativo, @x será deslocado -@n bits à esquerda.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITRSHIFT

en: @FUNCTION=BITXOR
    @SYNTAX=BITXOR(a,b)
    @DESCRIPTION=The BITXOR function returns bitwise exclusive or-ing of its arguments.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITOR,BITAND
pt_BR: @FUNCTION=BITXOR
    @SYNTAX=BITXOR(a,b)
    @DESCRIPTION=A função BITXOR retorna o OU EXCLUSIVO bit-a-bit de @a e @b.
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=BITOR,BITAND

en: @FUNCTION=CEIL
    @SYNTAX=CEIL(x)
    @DESCRIPTION=CEIL function rounds @x up to the next nearest integer.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    CEIL(0.4) equals 1.
    CEIL(-1.1) equals -1.
    CEIL(-2.9) equals -2.
    
    @SEEALSO=ABS, FLOOR, INT
pt_BR: @FUNCTION=CEIL
    @SYNTAX=CEIL(x)
    @DESCRIPTION=A função CEIL arredonda x para o próximo inteiro acima.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    CEIL(0.4) retorna 1.
    CEIL(-1.1) retorna -1.
    CEIL(-2.9) retorna -2.
    
    @SEEALSO=ABS, FLOOR, INT

en: @FUNCTION=CEILING
    @SYNTAX=CEILING(x,significance)
    @DESCRIPTION=CEILING function rounds @x up to the nearest multiple of @significance. 
    If @x or @significance is non-numeric CEILING returns #VALUE! error. If @x and @significance have different signs CEILING returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    CEILING(2.43,1) equals 3.
    CEILING(123.123,3) equals 126.
    
    @SEEALSO=CEIL
pt_BR: @FUNCTION=CEILING
    @SYNTAX=CEILING(x,significância)
    @DESCRIPTION=A função CEILING arredonda @x para cima até o próximo múltiplo de @significância. 
    Se @x ou @significância não forem numéricos, CEILING retorna o erro #VALOR!. Se @x e @significância tiverem sinais diferentes, CEILING retorna o erro #NUM!.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    CEILING(2.43,1) retorna 3.
    CEILING(123.123,3) retorna 126.
    
    @SEEALSO=CEIL

en: @FUNCTION=CELL
    @SYNTAX=CELL(type,ref)
    @DESCRIPTION=CELL returns information about the formatting, location, or contents of a cell. 
    @type specifies the type of information you want to obtain:
          address       Returns the given cell reference as text.
         col           Returns the number of the column in @ref.
         contents      Returns the contents of the cell in @ref.
         format        Returns the code of the format of the cell.
         parentheses   Returns 1 if @ref contains a negative value
                       and it's format displays it with parentheses.
         row           Returns the number of the row in @ref.
         width         Returns the column width.
    
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    CEll("format",A1) returns the code of the format of the cell A1.
    
    @SEEALSO=
pt_BR: @FUNCTION=CELL
    @SYNTAX=CELL(tipo,ref)
    @DESCRIPTION=CELL retorna informações sobre a formatação, localização ou conteúdo de uma célula.
    @tipo especifica o tipo de informação que você quer obter:
         address       Retorna a referência da célula como texto.
         col           Retorna o número da coluna em @ref.
         contents      Retorna o conteúdo da célula em @ref.
         format        Retorna o código do formato da célula.
         parentheses   Retorna 1 se @ref contém um valor negativo
                       e seu formato a exibe com parênteses.
         row           Retorna o número da linha em @ref.
         width         Retorna a largura da coluna.
    
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    CELL("format",A1) retorna o código do formato da célula A1.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=CHAR
    @SYNTAX=CHAR(x)
    @DESCRIPTION=CHAR returns the ASCII character represented by the number @x.
    @EXAMPLES=
    CHAR(65) equals A.
    
    @SEEALSO=CODE
pt_BR: @FUNCTION=CHAR
    @SYNTAX=CHAR(x)
    @DESCRIPTION=CHAR retorna o caracter ASCII representado pelo número @x.
    @EXAMPLES=
    CHAR(65) retorna A.
    
    @SEEALSO=CODE

en: @FUNCTION=CHIDIST
    @SYNTAX=CHIDIST(x,dof)
    @DESCRIPTION=CHIDIST function returns the one-tailed probability of the chi-squared distribution. @dof is the number of degrees of freedom.
    If @dof is non-integer it is truncated.  If @dof < 1 CHIDIST returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    CHIDIST(5.3,2) equals 0.070651213.
    
    @SEEALSO=CHIINV,CHITEST
pt_BR: @FUNCTION=CHIDIST
    @SYNTAX=CHIDIST(x,dof)
    @DESCRIPTION=A função CHIDIST retorna a probabilidade unilateral da distribuição chi-ao-quadrado. @dof é o número de graus de liberdade.
    Se @dof não é inteiro, será truncado. Se @dof < 1 CHIDIST retorna o erro #NUM!.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    CHIDIST(5.3,2) retorna 0.070651213.
    
    @SEEALSO=CHIINV,CHITEST

en: @FUNCTION=CHIINV
    @SYNTAX=CHIINV(p,dof)
    @DESCRIPTION=CHIINV function returns the inverse of the one-tailed probability of the chi-squared distribution.
    If @p < 0 or @p > 1 or @dof < 1 CHIINV returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    CHIINV(0.98,7) equals 1.564293004.
    
    @SEEALSO=CHIDIST,CHITEST
pt_BR: @FUNCTION=CHIINV
    @SYNTAX=CHIINV(p,dof)
    @DESCRIPTION=A função CHIINV retorna o inverso da probabilidade unilateral da distribuição chi-ao-quadrado.
    Se @p < 0 ou @p > 1 ou @dof < 1 CHIINV retorna o erro #NUM!.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    CHIINV(0.98,7) retorna 1.564293004.
    
    @SEEALSO=CHIDIST,CHITEST

en: @FUNCTION=CLEAN
    @SYNTAX=CLEAN(string)
    @DESCRIPTION=CLEAN removes any non-printable characters from @string.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    CLEAN("one"\&char(7)) equals "one".
    
    @SEEALSO=
pt_BR: @FUNCTION=CLEAN
    @SYNTAX=CLEAN(cadeia)
    @DESCRIPTION=CLEAN limpa a cadeia de qualquer caracteres não-imprimíveis.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    CLEAN("one"\&char(7)) retorna "one".
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=CODE
    @SYNTAX=CODE(char)
    @DESCRIPTION=CODE returns the ASCII number for the character @char.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    CODE("A") equals 65.
    
    @SEEALSO=CHAR
pt_BR: @FUNCTION=CODE
    @SYNTAX=CODE(char)
    @DESCRIPTION=CODE retorna o número ASCII para o caracter @char.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    CODE("A") retorna 65.
    
    @SEEALSO=CHAR

en: @FUNCTION=COMBIN
    @SYNTAX=COMBIN(n,k)
    @DESCRIPTION=COMBIN computes the number of combinations. 
    Performing this function on a non-integer or a negative number returns an error.  Also if @n is less than @k returns an error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    COMBIN(8,6) equals 28.
    COMBIN(6,2) equals 15.
    
    @SEEALSO=
pt_BR: @FUNCTION=COMBIN
    @SYNTAX=COMBIN(n,k)
    @DESCRIPTION=COMBIN calcula as combinações de @n @k a @k. 
    Aplicar esta função a números não-inteiros ou negativos retorna erro. Se @n < @k, COMBIN também retorna erro.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    COMBIN(8,6) retorna 28.
    COMBIN(6,2) retorna 15.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=COMPLEX
    @SYNTAX=COMPLEX(real,im[,suffix])
    @DESCRIPTION=COMPLEX returns a complex number of the form x + yi. @real is the real and @im is the imaginary coefficient of the complex number.  @suffix is the suffix for the imaginary coefficient.  If it is omitted, COMPLEX uses 'i' by default.
    If @suffix is neither 'i' nor 'j', COMPLEX returns #VALUE! error.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    COMPLEX(1,-1) equals 1-i.
    
    @SEEALSO=
pt_BR: @FUNCTION=COMPLEX
    @SYNTAX=COMPLEX(real,im[,sufixo])
    @DESCRIPTION=COMPLEX retorna um número complexo da forma x + yi. @real é a parte real e @im é a parte imaginária do número complexo. @sufixo é o símbolo usado para a unidade imaginária. Se não for especificado, será usado 'i'.
    Se @suffix não for 'i' nem 'j', COMPLEX retorna o erro #VALUE!.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    COMPLEX(1,-1) retorna 1-i.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=CONCATENATE
    @SYNTAX=CONCATENATE(string1[,string2...])
    @DESCRIPTION=CONCATENATE returns up appended strings.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    CONCATENATE("aa","bb") equals "aabb".
    
    @SEEALSO=LEFT, MID, RIGHT
pt_BR: @FUNCTION=CONCATENATE
    @SYNTAX=CONCATENATE(cadeia1[,cadeia2...])
    @DESCRIPTION=CONCATENATE retorna cadeias anexadas.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    CONCATENATE("aa","bb") retorna "aabb".
    
    @SEEALSO=LEFT, MID, RIGHT

en: @FUNCTION=CONVERT
    @SYNTAX=CONVERT(number,from_unit,to_unit)
    @DESCRIPTION=CONVERT returns a conversion from one measurement system to another.  For example, you can convert a weight in pounds to a weight in grams.  @number is the value you want to convert, @from_unit specifies the unit of the @number, and @to_unit is the unit for the result.
    @from_unit and @to_unit can be any of the following:
    
    Weight and mass:
    'g'    Gram
    'sg'   Slug
    'lbm'  Pound
    'u'    U (atomic mass)
    'ozm'  Ounce
    
    Distance:
    'm'    Meter
    'mi'   Statute mile
    'Nmi'  Nautical mile
    'in'   Inch
    'ft'   Foot
    'yd'   Yard
    'ang'  Angstrom
    'Pica' Pica
    
    Time:
    'yr'   Year
    'day'  Day
    'hr'   Hour
    'mn'   Minute
    'sec'  Second
    
    Pressure:
    'Pa'   Pascal
    'atm'  Atmosphere
    'mmHg' mm of Mercury
    
    Force:
    'N'    Newton
    'dyn'  Dyne
    'lbf'  Pound force
    
    Energy:
    'J'    Joule
    'e'    Erg
    'c'    Thermodynamic calorie
    'cal'  IT calorie
    'eV'   Electron volt
    'HPh'  Horsepower-hour
    'Wh'   Watt-hour
    'flb'  Foot-pound
    'BTU'  BTU
    
    Power:
    'HP'   Horsepower
    'W'    Watt
    Magnetism:
    'T'    Tesla
    'ga'   Gauss
    
    Temperature:
    'C'    Degree Celsius
    'F'    Degree Fahrenheit
    'K'    Degree Kelvin
    
    Liquid measure:
    'tsp'  Teaspoon
    'tbs'  Tablespoon
    'oz'   Fluid ounce
    'cup'  Cup
    'pt'   Pint
    'qt'   Quart
    'gal'  Gallon
    'l'    Liter
    
    For metric units any of the following prefixes can be used:
    'E'  exa    1E+18
    'P'  peta   1E+15
    'T'  tera   1E+12
    'G'  giga   1E+09
    'M'  mega   1E+06
    'k'  kilo   1E+03
    'h'  hecto  1E+02
    'e'  dekao  1E+01
    'd'  deci   1E-01
    'c'  centi  1E-02
    'm'  milli  1E-03
    'u'  micro  1E-06
    'n'  nano   1E-09
    'p'  pico   1E-12
    'f'  femto  1E-15
    'a'  atto   1E-18
    
    If @from_unit and @to_unit are different types, CONVERT returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    CONVERT(3,"lbm","g") equals 1360.7769.
    CONVERT(5.8,"m","in") equals 228.3465.
    CONVERT(7.9,"cal","J") equals 33.07567.
    
    @SEEALSO=
pt_BR: @FUNCTION=CONVERT
    @SYNTAX=CONVERT(número,de_unidade,para_unidade)
    @DESCRIPTION=CONVERT retorna a conversão de uma quantidade de um sistema de medida para outro. Por exemplo, você pode converter um peso em gramas para libras. @número é o valor a converter, @de_unidade é a unidade na qual @número está expresso, e @para_unidade é a unidade para a qual converter.
    @de_unidade e @para_unidade podem ser quaisquer das unidades abaixo:
    
    Peso e massa:
    'g'    Grama
    'sg'   Slug
    'lbm'  Libra
    'u'    U (massa atômica)
    'ozm'  Onça
    
    Comprimento:
    'm'    Metro
    'mi'   Milha terrestre
    'Nmi'  Milha náutica
    'in'   Polegada
    'ft'   Pé
    'yd'   Jarda
    'ang'  Angstrom
    'Pica' Paica
    
    Tempo:
    'yr'   Ano
    'day'  Dia
    'hr'   Hora
    'mn'   Minuto
    'sec'  Segundo
    
    Pressão:
    'Pa'   Pascal
    'atm'  Atmosfera
    'mmHg' mm de Mercúrio
    
    Força:
    'N'    Newton
    'dyn'  Dina
    'lbf'  Libra-força
    
    Energia:
    'J'    Joule
    'e'    Erg
    'c'    Caloria Termodinâmica
    'cal'  Caloria Internacional
    'eV'   Elétron-volt
    'HPh'  Cavalo-vapor-hora
    'Wh'   Watt-hora
    'flb'  Pé-libra
    'BTU'  BTU
    
    Potência:
    'HP'   Cavalo-vapor
    'W'    Watt
    Campo Magnético:
    'T'    Tesla
    'ga'   Gauss
    
    Temperatura:
    'C'    Grau Celsius
    'F'    Grau Fahrenheit
    'K'    Kelvin
    
    Volume:
    'tsp'  Colher de chá
    'tbs'  Colher de sopa
    'oz'   Onça fluida
    'cup'  Xícara
    'pt'   Quartilho
    'qt'   Quarta
    'gal'  Galão
    'l'    Litro
    
    Unidades do sistema métrico podem ser precedidas pelos seguintes prefixos:
    'E'  exa    1E+18
    'P'  peta   1E+15
    'T'  tera   1E+12
    'G'  giga   1E+09
    'M'  mega   1E+06
    'k'  quilo  1E+03
    'h'  hecto  1E+02
    'e'  deca   1E+01
    'd'  deci   1E-01
    'c'  centi  1E-02
    'm'  mili   1E-03
    'u'  micro  1E-06
    'n'  nano   1E-09
    'p'  pico   1E-12
    'f'  femto  1E-15
    'a'  atto   1E-18
    
    Se @de_unidade e @para_unidade são de tipos diferentes, CONVERT retorna o erro #NUM!.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    CONVERT(3,"lbm","g") retorna 1360.7769.
    CONVERT(5.8,"m","in") retorna 228.3465.
    CONVERT(7.9,"cal","J") retorna 33.07567.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=COS
    @SYNTAX=COS(x)
    @DESCRIPTION=COS function returns the cosine of @x, where @x is given in radians.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    COS(0.5) equals 0.877583.
    COS(1) equals 0.540302.
    
    @SEEALSO=COSH, SIN, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES
pt_BR: @FUNCTION=COS
    @SYNTAX=COS(x)
    @DESCRIPTION=COS retorna o cosseno de @x, que deve estar expresso em radianos.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    COS(0.5) retorna 0.877583.
    COS(1) retorna 0.540302.
    
    @SEEALSO=COSH, SIN, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES

en: @FUNCTION=COSH
    @SYNTAX=COSH(x)
    @DESCRIPTION=COSH function returns the hyperbolic cosine of @x, which is defined mathematically as (exp(@x) + exp(-@x)) / 2.   @x is in radians.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    COSH(0.5) equals 1.127626.
    COSH(1) equals 1.543081.
    
    @SEEALSO=COS, SIN, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES, EXP
pt_BR: @FUNCTION=COSH
    @SYNTAX=COSH(x)
    @DESCRIPTION=Retorna o cosseno hiperbólico de @x, que é definido matematicamente como (exp(@x) + (exp(-@x)) / 2.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    COSH(0.5) retorna 1.127626.
    COSH(1) retorna 1.543081.
    
    @SEEALSO=COS, SIN, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES, EXP

en: @FUNCTION=COUNTBLANK
    @SYNTAX=COUNTBLANK(range)
    @DESCRIPTION=COUNTBLANK returns the number of blank cells in a @range.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    COUNTBLANK(A1:A20) returns the number of blank cell in A1:A20.
    
    @SEEALSO=COUNT
pt_BR: @FUNCTION=COUNTBLANK
    @SYNTAX=COUNTBLANK(faixa)
    @DESCRIPTION=COUNTBLANK retorna o número de células em branco numa @faixa.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=COUNT

en: @FUNCTION=COUNTIF
    @SYNTAX=COUNTIF(range,criteria)
    @DESCRIPTION=COUNTIF function counts the number of cells in the given @range that meet the given @criteria.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 23, 27, 28, 33, and 39.  Then
    COUNTIF(A1:A5,"<=28") equals 3.
    COUNTIF(A1:A5,"<28") equals 2.
    COUNTIF(A1:A5,"28") equals 1.
    COUNTIF(A1:A5,">28") equals 2.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUMIF
pt_BR: @FUNCTION=COUNTIF
    @SYNTAX=COUNTIF(intervalo,critério)
    @DESCRIPTION=A função COUNTIF conta o número de células no @intervalo dado que satisfazem o @critério dado.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    Suponhamos que as células A1 a A5 contenham os números 23, 27, 28, 33 e 39. Então
    COUNTIF(A1:A5,"<=28") retorna 3.
    COUNTIF(A1:A5,"<28") retorna 2.
    COUNTIF(A1:A5,"28") retorna 1.
    COUNTIF(A1:A5,">28") retorna 2.
    
    @SEEALSO=COUNT,SUMIF

en: @FUNCTION=DATEDIF
    @SYNTAX=DATEDIF(date1,date2,interval)
    @DESCRIPTION=DATEDIF returns the difference between two dates.  @interval is one of six possible values:  "y", "m", "d", "ym", "md", and "yd".
    The first three options will return the number of complete years, months, or days, respectively, between the two dates specified.
    "ym" will return the number of full months between the two dates, not including the difference in years.
    "md" will return the number of full days between the two dates, not including the difference in months.
    "yd" will return the number of full days between the two dates, not including the difference in years.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    DATEDIF(DATE(2000,4,30),DATE(2003,8,4),"d") equals 1191.
    DATEDIF(DATE(2000,4,30),DATE(2003,8,4),"y") equals 3.
    
    @SEEALSO=DATE
pt_BR: @FUNCTION=DATEDIF
    @SYNTAX=DATEDIF(data1,data2,intervalo)
    @DESCRIPTION=DATEDIF retorna a diferença entre duas datas.  @intervalo pode ter seis valores possíveis: "y", "m", "d", "ym", "md" e "yd".
    As primeiras três opções retornam o número de anos, meses ou dias completos, respectivamente, entre as duas datas especificadas.
    "ym" retorna o número de meses completos entre as duas datas, descontando a diferença em anos.
    "md" retorna o número de dias completos entre as duas datas, descontando a diferença em meses.
    "yd" retorna o número de dias completos entre as duas datas, descontando a diferença em anos.
    Esta função é compatível com o Excel.
    
    @EXAMPLES=
    DATEDIF(DATE(2000,4,30),DATE(2003,8,4),"d") retorna 1191.
    DATEDIF(DATE(2000,4,30),DATE(2003,8,4),"y") retorna 3.
    
    @SEEALSO=DATE

en: @FUNCTION=DAVERAGE
    @SYNTAX=DAVERAGE(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DAVERAGE function returns the average of the values in a list or database that match conditions specified.
pt_BR: @FUNCTION=DAVERAGE
    @SYNTAX=DAVERAGE(banco-de-dados,campo,critério)
    @DESCRIPTION=A função DAVERAGE retorna a média dos valores numa lista ou ou banco de dados que satisfaçam as condições especificadas.

en: @FUNCTION=DAY
    @SYNTAX=DAY (serial_number)
    @DESCRIPTION=DAY converts a serial number to a day of month.
    Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    DAY("10/24/1968") equals 24.
    
    @SEEALSO=MONTH, TIME, NOW, YEAR
pt_BR: @FUNCTION=DAY
    @SYNTAX=DAY (número_serial)
    @DESCRIPTION=converte um número serial em um dia. 
    Note que o Gnumeric fará conversão de texto para número serial, portanto pode-se passar uma data em formato string.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    day ("24/10/1968") retorna 24.
    
    @SEEALSO=MONTH, TIME, NOW, YEAR

en: @FUNCTION=DAYS360 
    @SYNTAX=DAYS360 (date1,date2,method)
    @DESCRIPTION=DAYS360 returns the number of days from @date1 to @date2 following a 360-day calendar in which all months are assumed to have 30 days.
    If @method is true, the European method will be used.  In this case, if the day of the month is 31 it will be considered as 30.
    If @method is false or omitted, the US method will be used.  This is a somewhat complicated industry standard method.
    Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    DAYS360(DATE(2003, 2, 3), DATE(2007, 4, 2)) equals 1499.
    
    @SEEALSO=MONTH, TIME, NOW, YEAR
pt_BR: @FUNCTION=DAYS360 
    @SYNTAX=DAYS360 (data1,data2,método)
    @DESCRIPTION=Retorna o número de dias entre @data1 to @data2 de acordo com um calendário de 360 dias no qual presume-se que todos os meses têm 30 dias.
    Se @método for verdadeiro, será usado o método europeu. Neste caso, se o dia do mês é 31, ele será considerado como 30.
    Se @método for falso ou omitido, será usado o método americano, que é um padrão da indústria um pouco mais complicado.
    Note que o Gnumeric fará conversão de texto para número serial, portanto pode-se passar uma data em formato string.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    DAYS360(DATE(2003, 2, 3), DATE(2007, 4, 2)) retorna 1499.
    
    @SEEALSO=MONTH, TIME, NOW, YEAR

en: @FUNCTION=DCOUNT
    @SYNTAX=DCOUNT(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DCOUNT function counts the cells that contain numbers in a database that match conditions specified.
pt_BR: @FUNCTION=DCOUNT
    @SYNTAX=DCOUNT(banco-de-dados,campo,critério)
    @DESCRIPTION=A função DCOUNT conta as células que contém números em um banco de dados que correspondem às condições especificadas.

en: @FUNCTION=DCOUNTA
    @SYNTAX=DCOUNTA(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DCOUNTA function counts the cells that contain data in a database that match conditions specified.
pt_BR: @FUNCTION=DCOUNTA
    @SYNTAX=DCOUNTA(banco-de-dados,campo,critério)
    @DESCRIPTION=A função DCOUNTA conta as células que contém dados em um banco de dados que correspondem às condições especificadas.

en: @FUNCTION=DEC2BIN
    @SYNTAX=DEC2BIN(number[,places])
    @DESCRIPTION=DEC2BIN function converts a decimal number to a binary number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    DEC2BIN(42) equals 101010.
    
    @SEEALSO=BIN2DEC, DEC2OCT, DEC2HEX
pt_BR: @FUNCTION=DEC2BIN
    @SYNTAX=DEC2BIN(número[,casas])
    @DESCRIPTION=A função DEC2BIN converte um número decimal em binário. @casas é um argumento opcional, especificando o número de algarismos (preenche com zeros à esquerda).
    Retorna o erro #NUM! se @casas for muito pequeno ou negativo.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    DEC2BIN(42) retorna 101010.
    
    @SEEALSO=BIN2DEC, DEC2OCT, DEC2HEX

en: @FUNCTION=DEC2HEX
    @SYNTAX=DEC2HEX(number[,places])
    @DESCRIPTION=DEC2HEX function converts a decimal number to a hexadecimal number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    DEC2HEX(42) equals 2A.
    
    @SEEALSO=HEX2DEC, DEC2BIN, DEC2OCT
pt_BR: @FUNCTION=DEC2HEX
    @SYNTAX=DEC2HEX(number[,places])
    @DESCRIPTION=A função DEC2HEX converte um número decimal em hexadecimal. @casas é um argumento opcional, especificando o número de algarismos (preenche com zeros à esquerda).
    Retorna o erro #NUM! se @casas for muito pequeno ou negativo.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    DEC2HEX(42) retorna 2A.
    
    @SEEALSO=HEX2DEC, DEC2BIN, DEC2OCT

en: @FUNCTION=DEC2OCT
    @SYNTAX=DEC2OCT(number[,places])
    @DESCRIPTION=DEC2OCT function converts a decimal number to an octal number. @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    DEC2OCT(42) equals 52.
    
    @SEEALSO=OCT2DEC, DEC2BIN, DEC2HEX
pt_BR: @FUNCTION=DEC2OCT
    @SYNTAX=DEC2OCT(número[,casas])
    @DESCRIPTION=A função DEC2OCT converte um número decimal em octal. @casas é um argumento opcional, especificando o número de algarismos (preenche com zeros à esquerda).
    Retorna o erro #NUM! se @casas for muito pequeno ou negativo.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    DEC2OCT(42) retorna 52.
    
    @SEEALSO=OCT2DEC, DEC2BIN, DEC2HEX

en: @FUNCTION=DEGREES
    @SYNTAX=DEGREES(x)
    @DESCRIPTION=DEGREES computes the number of degrees equivalent to @x radians.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    DEGREES(2.5) equals 143.2394.
    
    @SEEALSO=RADIANS, PI
pt_BR: @FUNCTION=DEGREES
    @SYNTAX=DEGREES(x)
    @DESCRIPTION=DEGREES calcula o número de graus equivalentes a @x radianos.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    DEGREES(2.5) retorna 143.2394.
    
    @SEEALSO=RADIANS, PI

en: @FUNCTION=DGET
    @SYNTAX=DGET(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DGET function returns a single value from a column that match conditions specified.
pt_BR: @FUNCTION=DGET
    @SYNTAX=DGET(banco-de-dados,campo,critério)
    @DESCRIPTION=A função DGET retorna um único valor de uma coluna que corresponde às condições especificadas.

en: @FUNCTION=DMAX
    @SYNTAX=DMAX(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DMAX function returns the largest number in a column that match conditions specified.
pt_BR: @FUNCTION=DMAX
    @SYNTAX=DMAX(banco-de-dados,campo,critério)
    @DESCRIPTION=A função DMAX retorna o maior número em uma coluna que satisfaz as condições especificadas.

en: @FUNCTION=DMIN
    @SYNTAX=DMIN(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DMIN function returns the smallest number in a column that match conditions specified.
pt_BR: @FUNCTION=DMIN
    @SYNTAX=DMIN(banco-de-dados,campo,critério)
    @DESCRIPTION=A função DMIN retorna o menor número em uma coluna que satisfaz as condições especificadas.

en: @FUNCTION=DOLLAR
    @SYNTAX=DOLLAR(num[,decimals])
    @DESCRIPTION=DOLLAR returns @num formatted as currency.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    DOLLAR(12345) equals "$12,345.00".
    
    @SEEALSO=FIXED, TEXT, VALUE
pt_BR: @FUNCTION=LEN
    @SYNTAX=DOLLAR(num[,decimais])
    @DESCRIPTION=Retorna o @num formatado como moeda.
    @EXAMPLES=
    DOLLAR(12345) retorna "$12,345.00".
    
    @SEEALSO=FIXED, TEXT, VALUE

en: @FUNCTION=DPRODUCT
    @SYNTAX=DPRODUCT(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DPRODUCT function returns the product of numbers in a column that match conditions specified.
pt_BR: @FUNCTION=DPRODUCT
    @SYNTAX=DPRODUCT(banco-de-dados,campo,critério)
    @DESCRIPTION=A função DPRODUCT retorna o produto dos números numa coluna que satisfazem as condições especificadas.

en: @FUNCTION=DSTDEV
    @SYNTAX=DSTDEV(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DSTDEV function returns the estimate of the standard deviation of a population based on a sample. The populations consists of numbers that match conditions specified.
pt_BR: @FUNCTION=DSTDEV
    @SYNTAX=DSTDEV(banco-de-dados,campo,critério)
    @DESCRIPTION=A função DSTDEV retorna uma estimativa do desvio padrão de uma população, baseado em uma amostragem. A população consiste de números que satisfazem as condições especificadas.

en: @FUNCTION=DSTDEVP
    @SYNTAX=DSTDEVP(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DSTDEVP function returns the standard deviation of a population based on the entire populations. The populations consists of numbers that match conditions specified.
pt_BR: @FUNCTION=DSTDEVP
    @SYNTAX=DSTDEVP(banco-de-dados,campo,critério)
    @DESCRIPTION=A função DSTDEVP retorna o desvio padrão de uma população, baseado na totalidade da população. A população consiste de números que satisfazem as condições especificadas.

en: @FUNCTION=DSUM
    @SYNTAX=DSUM(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DSUM function returns the sum of numbers in a column that match conditions specified.
pt_BR: @FUNCTION=DSUM
    @SYNTAX=DSUM(banco-de-dados,campo,critério)
    @DESCRIPTION=A função DSUM retorna a soma dos números numa coluna que satisfazem as condições especificadas.

en: @FUNCTION=DVAR
    @SYNTAX=DVAR(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DVAR function returns the estimate of variance of a population based on a sample. The populations consists of numbers that match conditions specified.
pt_BR: @FUNCTION=DVAR
    @SYNTAX=DVAR(banco-de-dados,campo,critério)
    @DESCRIPTION=A função DVAR retorna uma estimativa da variância de uma população, baseado em uma amostragem. A população consiste de números que satisfazem as condições especificadas.

en: @FUNCTION=DVARP
    @SYNTAX=DVARP(database,field,criteria)
    @DESCRIPTION=DVARP function returns the variance of a population based on the entire populations. The populations consists of numbers that match conditions specified.
pt_BR: @FUNCTION=DVARP
    @SYNTAX=DVARP(banco-de-dados,campo,critério)
    @DESCRIPTION=A função DVARP retorna a variância de uma população, baseado na totalidade da população. A população consiste de números que satisfazem as condições especificadas.

en: @FUNCTION=EDATE
    @SYNTAX=EDATE(date,months)
    @DESCRIPTION=EDATE returns the serial number of the date that is the specified number of months before or after a given date.  @date is the serial number of the initial date and @months is the number of months before (negative number) or after (positive number) the initial date.
    This function is Excel compatible. 
    If @months is not an integer, it is truncated.
    @EXAMPLES=
    EDATE(DATE(2001,12,30),2) returns 'Feb 28, 2002'.
    
    @SEEALSO=DATE
pt_BR: @FUNCTION=EDATE
    @SYNTAX=EDATE(data,meses)
    @DESCRIPTION=EDATE retorna o número serial da data correspondente ao número especificado de meses antes ou depois de uma certa data.  @data é o número serial da data inicial e @meses é o número de meses antes (número negativo) ou depois (número positivo) da data inicial.
    Esta função é compatível com o Excel.
    Se @meses não for inteiro, ele será truncado.
    @EXAMPLES=
    EDATE(DATE(2001,12,30),2) retorna '28 Fev 2002'.
    
    @SEEALSO=DATE

en: @FUNCTION=EOMONTH
    @SYNTAX=EOMONTH (start_date,months)
    @DESCRIPTION=EOMONTH returns the last day of the month which is @months from the @start_date.
    Returns #NUM! if start_date or months are invalid.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    If A1 contains 12/21/00 then EOMONTH(A1,0)=12/31/00, EOMONTH(A1,5)=5/31/01, and EOMONTH(A1,2)=2/28/01
    
    @SEEALSO=MONTH
pt_BR: @FUNCTION=EOMONTH
    @SYNTAX=EOMONTH (data_inicial,meses)
    @DESCRIPTION=Retorna o último dia do mês localizado @meses depois de @data_inicial.
    Retorna o erro #NUM! se @data_inicial ou @meses forem inválidos.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    Se A1 contém 21/12/00, então EOMONTH(A1,0)=31/12/00, EOMONTH(A1,5)=31/5/01 e EOMONTH(A1,2)=28/2/01
    
    @SEEALSO=MONTH

en: @FUNCTION=ERF
    @SYNTAX=ERF([lower limit,]upper_limit)
    @DESCRIPTION=With a single argument ERF returns the error function, defined as erf(x) = 2/sqrt(pi)* integral from 0 to x of exp(-t*t) dt. If two arguments are supplied, they are the lower and upper limits of the integral.
    If either @lower_limit or @upper_limit is not numeric a #VALUE! error is returned.
    This function is upward-compatible with that in Excel. (If two arguments are supplied, Excel will not allow either to be negative.) 
    @EXAMPLES=
    ERF(0.4) equals 0.428392355.
    ERF(1.6448536269515/SQRT(2)) equals 0.90.
    
    The second example shows that a random variable with a normal distribution has a 90 percent chance of falling within approximately 1.645 standard deviations of the mean.
    @SEEALSO=ERFC
pt_BR: @FUNCTION=ERF
    @SYNTAX=ERF([limite_inferior,]limite_superior)
    @DESCRIPTION=Com um argumento apenas, ERF calcula a função erro, definida como erf(x) = 2/sqrt(pi)* integral de 0 a x de exp(-t*t) dt. Se dois argumentos forem fornecidos, eles serão os limites inferior e superior da integral.
    Se @limite_inferior ou @limite_superior não for numérico, será retornado o erro #VALUE!.
    Esta função é compatível com a de mesmo nome no Excel. (Se dois argumentos forem fornecidos, o Excel não permite que ambos sejam negativos.)
    @EXAMPLES=
    ERF(0.4) retorna 0.428392355.
    ERF(1.6448536269515/SQRT(2)) retorna 0.90.
    
    O segundo exemplo mostra que um valor aleatório com distribuição normal tem 90% de chance de cair a menos de 1.645 vezes o desvio padrão de distância da média.
    @SEEALSO=ERFC

en: @FUNCTION=ERFC
    @SYNTAX=ERFC(x)
    @DESCRIPTION=ERFC function returns the complementary error function, defined as 1 - erf(x). erfc(x) is calculated more accurately than 1 - erf(x) for arguments larger than about 0.5.
    If @x is not numeric a #VALUE! error is returned.  
    @EXAMPLES=
    ERFC(6) equals 2.15197367e-17.
    
    @SEEALSO=ERF
pt_BR: @FUNCTION=ERFC
    @SYNTAX=ERFC(x)
    @DESCRIPTION=ERFC calcula a função erro complementar, definida como 1 - erf(x). erfc(x) é calculada com mais precisão do que 1 - erf(x) para valores de x maiores que aproximadamente 0.5.
    Se @x não for numérico, é retornado o erro #VALUE!.
    @EXAMPLES=
    ERFC(6) retorna 2.15197367e-17.
    
    @SEEALSO=ERF

en: @FUNCTION=ERROR
    @SYNTAX=ERROR(text)
    @DESCRIPTION=ERROR return the specified error.
    
    @EXAMPLES=
    ERROR("#OWN ERROR").
    
    @SEEALSO=ISERROR
pt_BR: @FUNCTION=ERROR
    @SYNTAX=ERROR(text)
    @DESCRIPTION=ERROR retorna o erro especificado.
    
    @EXAMPLES=
    ERROR("#OWN ERROR").
    
    @SEEALSO=ISERROR

en: @FUNCTION=EURO
    @SYNTAX=EURO(currency)
    @DESCRIPTION=EURO converts one Euro to a given national currency in the European monetary union.  @currency is one of the following:
        ATS     (Austria)
        BEF     (Belgium)
        DEM     (Germany)
        ESP     (Spain)
        FIM     (Finland)
        FRF     (France)
        IEP     (Ireland)
        ITL     (Italy)
        LUF     (Luxemburg)
        NLG     (Netherlands)
        PTE     (Portugal)
    
    If the given @currency is other than one of the above, EURO returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    EURO("DEM") returns 1.95583.
    @SEEALSO=
pt_BR: @FUNCTION=EURO
    @SYNTAX=EURO(moeda)
    @DESCRIPTION=EURO converte um Euro para uma moeda nacional na união monetária européia. @moeda pode ter os seguintes valores:
        ATS     (Áustria)
        BEF     (Bélgica)
        DEM     (Alemanha)
        ESP     (Espanha)
        FIM     (Finlândia)
        FRF     (França)
        IEP     (Irlanda)
        ITL     (Itália)
        LUF     (Luxemburgo)
        NLG     (Holanda)
        PTE     (Portugal)
    
    Se @moeda tiver um valor diferente dos acima, EURO retorna o erro #NUM!.
    @EXAMPLES=
    EURO("DEM") retorna 1.95583.
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=EVEN
    @SYNTAX=EVEN(number)
    @DESCRIPTION=EVEN function returns the number rounded up to the nearest even integer.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    EVEN(5.4) equals 6.
    
    @SEEALSO=ODD
pt_BR: @FUNCTION=EVEN
    @SYNTAX=EVEN(número)
    @DESCRIPTION=A função EVEN retorna o @número arredondado para o inteiro par imediatamente acima.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    EVEN(5.4) retorna 6.
    EVEN(6.4) retorna 8.
    
    @SEEALSO=ODD

en: @FUNCTION=EXACT
    @SYNTAX=EXACT(string1, string2)
    @DESCRIPTION=EXACT returns true if @string1 is exactly equal to @string2 (this routine is case sensitive).
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    EXACT("key","key") equals TRUE.
    EXACT("key","Key") equals FALSE.
    
    @SEEALSO=LEN, SEARCH, DELTA
pt_BR: @FUNCTION=EXACT
    @SYNTAX=EXACT(cadeia1,cadeia2)
    @DESCRIPTION=EXACT retorna verdadeiro se a @cadeia1 for exatamente igual a @cadeia2 (esta rotina é sensível a maiúsculas/minúsculas).
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    EXACT("key","key") retorna VERDADEIRO.
    EXACT("key","Key") retorna FALSO.
    
    @SEEALSO=LEN, SEARCH, DELTA

en: @FUNCTION=EXECSQL
    @SYNTAX=EXECSQL(i)
    @DESCRIPTION=The EXECSQL function lets you execute a command in a
     database server, and show the results returned in
     current sheet
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=
pt_BR: @FUNCTION=EXECSQL
    @SYNTAX=EXECSQL(i)
    @DESCRIPTION=A função EXECSQL permite que você execute um comando
     num servidor de banco de dados, e mostre o resultado
     na planilha atual
    
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=EXP
    @SYNTAX=EXP(x)
    @DESCRIPTION=EXP computes the value of e (the base of natural logarithmns) raised to the power of @x.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    EXP(2) equals 7.389056.
    
    @SEEALSO=LOG, LOG2, LOG10
pt_BR: @FUNCTION=EXP
    @SYNTAX=EXP(x)
    @DESCRIPTION=EXP calcula o valor do número de Euler ('e' - base dos logaritmos naturais) elevado à potência @x.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    EXP(2) retorna 7.389056.
    
    @SEEALSO=LOG, LOG2, LOG10

en: @FUNCTION=EXPRESSION
    @SYNTAX=EXPRESSION(cell)
    @DESCRIPTION=EXPRESSION returns expression in @cell as a string, or empty if the cell is not an expression.
    @EXAMPLES=
    in A1 EXPRESSION(A2) equals 'EXPRESSION(A3)'.
    in A2 EXPRESSION(A3) equals empty.
    
    @SEEALSO=TEXT
pt_BR: @FUNCTION=EXPRESSION
    @SYNTAX=EXPRESSION(célula)
    @DESCRIPTION=EXPRESSION retorna expressão na @célula como uma cadeia, ou vazio se a célula não for uma expressão.
    @EXAMPLES=
    em A1 EXPRESSION(A2) retorna 'EXPRESSION(A3)'.
    em A2 EXPRESSION(A3) retorna vazio.
    
    @SEEALSO=TEXT

en: @FUNCTION=FACT
    @SYNTAX=FACT(x)
    @DESCRIPTION=FACT computes the factorial of @x. ie, @x!
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    FACT(3) equals 6.
    FACT(9) equals 362880.
    
    @SEEALSO=
pt_BR: @FUNCTION=FACT
    @SYNTAX=FACT(x)
    @DESCRIPTION=FACT calcula o fatorial de @x, ou seja @x!
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    FACT(3) retorna 6.
    FACT(9) retorna 362880.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=FALSE
    @SYNTAX=FALSE()
    @DESCRIPTION=FALSE returns boolean value false.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    FALSE() equals FALSE.
    
    @SEEALSO=TRUE
pt_BR: @FUNCTION=FALSE
    @SYNTAX=FALSE()
    @DESCRIPTION=FALSE retorna o valor booleano Falso.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    FALSE() retorna FALSO.
    
    @SEEALSO=FALSE

en: @FUNCTION=FIND
    @SYNTAX=FIND(string1,string2[,start])
    @DESCRIPTION=FIND returns position of @string1 in @string2 (case-sensitive), searching only from character @start onwards (assuming 1 if omitted).
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    FIND("ac","Jack") equals 2.
    
    @SEEALSO=EXACT, LEN, MID, SEARCH
pt_BR: @FUNCTION=FIND
    @SYNTAX=FIND(cadeia1,cadeia2[,cadeia])
    @DESCRIPTION=FIND retorna primeira ocorrência da @cadeia1 na @cadeia2 (sensível a maiúsculas), procurando a partir do caractere @início (assumido 1 se omitido).
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    FIND("ac","Jack") retorna 2.
    
    @SEEALSO=EXACT, LEN, MID, SEARCH

en: @FUNCTION=FIXED
    @SYNTAX=FIXED(num,[decimals, no_commas])
    @DESCRIPTION=FIXED returns @num as a formatted string with @decimals numbers after the decimal point, omitting commas if requested by @no_commas.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    FIXED(1234.567,2) equals "1,234.57".
    
    @SEEALSO=
pt_BR: @FUNCTION=FIXED
    @SYNTAX=FIXED(num,[decimais, sem_vírgulas])
    @DESTION=FIXED
    @SYNTAX=FIXED(num,[decimais, sem_vírgulas])
    @DESCRIPTION=FIXED retorna @num como uma cadeia formatada com @decimais algarismos após o ponto decimal, omitindo vírgulas se requisitado por @sem_vírgulas.
    @EXAMPLES=
    FIXED(1234.567,2) retorna "1,234.57".
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=FLOOR
    @SYNTAX=FLOOR(x,significance)
    @DESCRIPTION=FLOOR function rounds @x down to the next nearest multiple of @significance.  @significance defaults to 1.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    FLOOR(0.5) equals 0.
    FLOOR(5,2) equals 4.
    FLOOR(-5,-2) equals -4.
    FLOOR(-5,2) equals #NUM!.
    
    @SEEALSO=CEIL, ABS, INT
pt_BR: @FUNCTION=FLOOR
    @SYNTAX=FLOOR(x[,significância])
    @DESCRIPTION=A função FLOOR arredonda @x para baixo até o próximo múltiplo de @significância. O valor padrão de @significância é 1.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    FLOOR(0.5) retorna 0.
    FLOOR(5,2) retorna 4.
    FLOOR(-5,-2) retorna -4.
    FLOOR(-5,2) retorna #NUM!.
    
    @SEEALSO=CEIL, ABS, INT

en: @FUNCTION=GAMMADIST
    @SYNTAX=GAMMADIST(x,alpha,beta,cum)
    @DESCRIPTION=GAMMADIST function returns the gamma distribution. If @cum is TRUE, GAMMADIST returns the incomplete gamma function, otherwise it returns the probability mass function.
    If @x < 0 GAMMADIST returns #NUM! error. If @alpha <= 0 or @beta <= 0, GAMMADIST returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    GAMMADIST(1,2,3,0) equals 0.07961459.
    
    @SEEALSO=GAMMAINV
pt_BR: @FUNCTION=GAMMADIST
    @SYNTAX=GAMMADIST(x,alpha,beta,cum)
    @DESCRIPTION=GAMMADIST função retorna a distribuição gama. Se @cum é TRUE, GAMMADIST retorna a função gama incompleta, de outra forma retorna a função de probabilidade de massa.
    Se @x < 0 GAMMADIST retorna erro #NUM! Se @alpha <= 0 ou @beta <= 0, GAMMADIST retorna erro #NUM!.
    Esta função é compatível como o Excel. 
    @EXAMPLES=
    GAMMADIST(1,2,3,0) retorna 0.07961459.
    
    @SEEALSO=GAMMAINV

en: @FUNCTION=GAMMAINV
    @SYNTAX=GAMMAINV(p,alpha,beta)
    @DESCRIPTION=GAMMAINV function returns the inverse of the cumulative gamma distribution.
    If @p < 0 or @p > 1 GAMMAINV returns #NUM! error. If @alpha <= 0 or @beta <= 0 GAMMAINV returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    GAMMAINV(0.34,2,4) equals 4.829093908.
    
    @SEEALSO=GAMMADIST
pt_BR: @FUNCTION=GAMMAINV
    @SYNTAX=GAMMAINV(p,alpha,beta)
    @DESCRIPTION=GAMMAINV função retorna o inverso da distribuição gamma cumulativa.
    Se @p < 0 ou @p > 1 GAMMAINV retorna erro #NUM! Se @alpha <= 0 ou @beta <= 0 GAMMAINV retorna erro #NUM!
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    GAMMAINV(0.34,2,4) retorna 4.829093908.
    
    @SEEALSO=GAMMADIST

en: @FUNCTION=GCD
    @SYNTAX=GCD(number1,number2,...)
    @DESCRIPTION=GCD returns the greatest common divisor of given numbers. 
    If any of the arguments is less than zero, GCD returns #NUM! error. If any of the arguments is non-integer, it is truncated.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    GCD(470,770) equals to 10.
    GCD(470,770,1495) equals to 5.
    
    @SEEALSO=LCM
pt_BR: @FUNCTION=GCD
    @SYNTAX=GCD(número1,número2,...)
    @DESCRIPTION=GCD retorna o máximo divisor comum dos números dados. 
    Se qualquer dos argumentos for menor que zero, GCD retorna o erro #NUM!. Se qualquer dos argumentos for não-inteiro, será truncado.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    GCD(470,770) retorna 10.
    GCD(470,770,1495) retorna 5.
    
    @SEEALSO=LCM

en: @FUNCTION=GETPIVOTDATA
    @SYNTAX=GETPIVOTDATA(pivot_table,field_name)
    @DESCRIPTION=GETPIVOTDATA function fetches summary data from a pivot table. @pivot_table is a cell range containing the pivot table. @field_name is the name of the field of which you want the summary data. 
    If the summary data is unavailable, GETPIVOTDATA returns #REF! error. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=
pt_BR: @FUNCTION=GETPIVOTDATA
    @SYNTAX=GETPIVOTDATA(tabela_dinâmica,nome_campo)
    @DESCRIPTION=A função GETPIVOTDATA obtém o sumário de uma tabela dinâmica. @tabela_dinâmica é um intervalo de células contendo a tabela dinâmica. @nome_campo é o nome do campo cujo sumário você quer. 
    Se os dados de sumário não estão disponíveis, GETPIVOTDATA retorna o erro #REF!. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=GNUMERIC_VERSION
    @SYNTAX=GNUMERIC_VERSION()
    @DESCRIPTION=GNUMERIC_VERSION return the version of gnumeric as a string.
    @EXAMPLES=
    GNUMERIC_VERSION().
    
    @SEEALSO=
pt_BR: @FUNCTION=GNUMERIC_VERSION
    @SYNTAX=GNUMERIC_VERSION()
    @DESCRIPTION=GNUMERIC_VERSION retorna a versão do Gnumeric como uma string.
    @EXAMPLES=
    GNUMERIC_VERSION().
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=GROWTH
    @SYNTAX=GROWTH(known_y's[,known_x's,new_x's,const])
    @DESCRIPTION=GROWTH function applies the ``least squares'' method to fit an exponential curve to your data and predicts the exponential growth by using this curve. 
    If @known_x's is omitted, an array {1, 2, 3, ...} is used. If @new_x's is omitted, it is assumed to be the same as @known_x's. 
    GROWTH returns an array having one column and a row for each data point in @new_x.
    If @known_y's and @known_x's have unequal number of data points, GROWTH returns #NUM! error.
    If @const is FALSE, the line will be forced to go through the origin, i.e., b will be zero. The default is TRUE.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGEST,GROWTH,TREND
pt_BR: @FUNCTION=GROWTH
    @SYNTAX=GROWTH(conhecido_y's[,conhecido_x's,novo_x's,const])
    @DESCRIPTION=GROWTH função aplica o método ``least squares'' para caberna curva exponencial em seus dados e prediz o crescimento exponencial usando esta curva. 
    Se @conhecido_x's for omitido, uma disposição {1, 2, 3, ...} é usada. Se @novo_x's for usado, assume-se ser o mesmo que @conhecido_x's
    GROWTH retorna uma disposição com uma coluna e uma fila para cada ponto de dado em @novo_x.
    Se @conhecido_y's e @conhecido_x's tiverem número desiguais de pontos de dados,GROWTH retorna erro #NUM!.
    Se @const for FALSO, a linha será forçada ir através da origem, i.e., b será zero. O padrão é VERDADEIRO.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGEST,GROWTH,TREND

en: @FUNCTION=HEX2BIN
    @SYNTAX=HEX2BIN(number[,places])
    @DESCRIPTION=HEX2BIN function converts a hexadecimal number to a binary number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    HEX2BIN("2A") equals 101010.
    
    @SEEALSO=BIN2HEX, HEX2OCT, HEX2DEC
pt_BR: @FUNCTION=HEX2BIN
    @SYNTAX=HEX2BIN(número[,casas])
    @DESCRIPTION=A função HEX2BIN converte um número hexadecimal em binário. @casas é um argumento opcional, especificando o número de algarismos (preenche com zeros à esquerda).
    Retorna o erro #NUM! se @casas for muito pequeno ou negativo.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    HEX2BIN("2A") retorna 101010.
    
    @SEEALSO=BIN2HEX, HEX2OCT, HEX2DEC

en: @FUNCTION=HEX2DEC
    @SYNTAX=HEX2DEC(x)
    @DESCRIPTION=HEX2DEC function converts a hexadecimal number to its decimal equivalent.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    HEX2DEC("2A") equals 42.
    
    @SEEALSO=DEC2HEX, HEX2BIN, HEX2OCT
pt_BR: @FUNCTION=HEX2DEC
    @SYNTAX=HEX2DEC(x)
    @DESCRIPTION=A função HEX2DEC converte um número hexadecimal para seu equivalente decimal.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    HEX2DEC("2A") retorna 42.
    
    @SEEALSO=DEC2HEX, HEX2BIN, HEX2OCT

en: @FUNCTION=HEX2OCT
    @SYNTAX=HEX2OCT(number[,places])
    @DESCRIPTION=HEX2OCT function converts a hexadecimal number to an octal number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    HEX2OCT("2A") equals 52.
    
    @SEEALSO=OCT2HEX, HEX2BIN, HEX2DEC
pt_BR: @FUNCTION=HEX2OCT
    @SYNTAX=HEX2OCT(número[,casas])
    @DESCRIPTION=A função HEX2OCT converte um número hexadecimal em octal. @casas é um argumento opcional, especificando o número de algarismos (preenche com zeros à esquerda).
    Retorna o erro #NUM! se @casas for muito pequeno ou negativo. Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    HEX2OCT("2A") retorna 52.
    
    @SEEALSO=OCT2HEX, HEX2BIN, HEX2DEC

en: @FUNCTION=HOUR
    @SYNTAX=HOUR (serial_number)
    @DESCRIPTION=HOUR converts a serial number to an hour.  The hour is returned as an integer in the range 0 (12:00 A.M.) to 23 (11:00 P.M.).
    Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    HOUR(0.128472) equals 3.
    
    @SEEALSO=MINUTE, NOW, TIME, SECOND
pt_BR: @FUNCTION=HOUR
    @SYNTAX=HOUR (número_serial)
    @DESCRIPTION=Converte um número serial em uma hora. A hora é retornada como um inteiro entre 0 (00:00 ou 12:00 AM) e 23 (23:00 ou 11:00 PM).
    Note que o Gnumeric fará a conversão de texto para número serial, portanto pode-se passar uma data em formato string (p. ex. "01/01/1999").
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    HOUR(0.128472) retorna 3.
    
    @SEEALSO=MINUTE, NOW, TIME, SECOND

en: @FUNCTION=IF
    @SYNTAX=IF(condition[,if-true,if-false])
    @DESCRIPTION=Use the IF statement to evaluate conditionally other expressions IF evaluates @condition.  If @condition returns a non-zero value the result of the IF expression is the @if-true expression, otherwise IF evaluates to the value of @if-false. If ommitted @if-true defaults to TRUE and @if-false to FALSE.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    IF(FALSE,TRUE,FALSE) equals FALSE.
    
    @SEEALSO=
pt_BR: @FUNCTION=IF
    @SYNTAX=IF(condição[,se-verdadeiro,se-falso])
    @DESCRIPTION=Use a função IF para calcular condicionalmente outras expressões. Se a @condição resultar em um valor diferente de zero, IF retornará a expressão @se-verdadeiro, do contrário será retornada a expressão @se-falso. Se @se-verdadeiro e @se-falso forem omitidos, serão assumidos os valores VERDADEIRO e FALSO, respectivamente.Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    IF(FALSE,TRUE,FALSE) retorna FALSE.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=IMABS
    @SYNTAX=IMABS(inumber)
    @DESCRIPTION=IMABS returns the absolute value of a complex number.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    IMABS("2-j") equals 2.23606798.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY,IMREAL
pt_BR: @FUNCTION=IMABS
    @SYNTAX=IMABS(inumber)
    @DESCRIPTION=IMABS retorna o valor absoluto de um número complexo.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    IMABS("2-j") retorna 2.23606798.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY,IMREAL

en: @FUNCTION=IMAGINARY
    @SYNTAX=IMAGINARY(inumber)
    @DESCRIPTION=IMAGINARY returns the imaginary coefficient of a complex number.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    IMAGINARY("132-j") equals -1.
    
    @SEEALSO=IMREAL
pt_BR: @FUNCTION=IMAGINARY
    @SYNTAX=IMAGINARY(inumber)
    @DESCRIPTION=IMAGINARY retorna a parte imaginária de um número complexo.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    IMAGINARY("132-j") retorna -1.
    
    @SEEALSO=IMREAL

en: @FUNCTION=IMARGUMENT
    @SYNTAX=IMARGUMENT(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARGUMENT returns the argument theta of a complex number.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    IMARGUMENT("2-j") equals -0.463647609.
    
    @SEEALSO=
pt_BR: @FUNCTION=IMARGUMENT
    @SYNTAX=IMARGUMENT(inumber)
    @DESCRIPTION=IMARGUMENT retorna o ângulo em coordenadas polares (theta) de um número complexo, em radianos.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    IMARGUMENT("2-j") retorna -0.463647609.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=IMCONJUGATE
    @SYNTAX=IMCONJUGATE(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCONJUGATE returns the complex conjugate of a complex number.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    IMCONJUGATE("1-j") equals 1+j.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY,IMREAL
pt_BR: @FUNCTION=IMCONJUGATE
    @SYNTAX=IMCONJUGATE(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCONJUGATE retorna o conjugado de um número complexo.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    IMCONJUGATE("1-j") retorna 1+j.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY,IMREAL

en: @FUNCTION=IMCOS
    @SYNTAX=IMCOS(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCOS returns the cosine of a complex number.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    IMCOS("1+j") equals 0.833730-0.988898j.
    
    @SEEALSO=IMSIN,IMTAN
pt_BR: @FUNCTION=IMCOS
    @SYNTAX=IMCOS(inumber)
    @DESCRIPTION=IMCOS retorna o cosseno de um número complexo.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    IMCOS("1+j") retorna 0.833730-0.988898j.
    
    @SEEALSO=IMSIN,IMTAN

en: @FUNCTION=IMDIV
    @SYNTAX=IMDIV(inumber,inumber)
    @DESCRIPTION=IMDIV returns the quotient of two complex numbers.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    IMDIV("2-j","2+j") equals 0.6-0.8j.
    
    @SEEALSO=IMPRODUCT
pt_BR: @FUNCTION=IMDIV
    @SYNTAX=IMDIV(inumber,inumber)
    @DESCRIPTION=IMDIV retorna o quociente de dois números complexos.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    IMDIV("2-j","2+j") retorna 0.6-0.8j.
    
    @SEEALSO=IMPRODUCT

en: @FUNCTION=IMEXP
    @SYNTAX=IMEXP(inumber)
    @DESCRIPTION=IMEXP returns the exponential of a complex number.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    IMEXP("2-j") equals 3.992324-6.217676j.
    
    @SEEALSO=IMLN
pt_BR: @FUNCTION=IMEXP
    @SYNTAX=IMEXP(inumber)
    @DESCRIPTION=IMEXP retorna 'e' (base dos logaritmos naturais) elevado a um número complexo.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    IMEXP("2-j") retorna 3.992324-6.217676j.
    
    @SEEALSO=IMLN

en: @FUNCTION=IMLN
    @SYNTAX=IMLN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMLN returns the natural logarithm of a complex number. (The result will have an imaginary part between -pi and +pi.  The natural logarithm is not uniquely defined on complex numbers. You may need to add or subtract an even multiple of pi to the imaginary part.)
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    IMLN("3-j") equals 1.15129-0.32175j.
    
    @SEEALSO=IMEXP,IMLOG2,IMLOG10
pt_BR: @FUNCTION=IMLN
    @SYNTAX=IMLN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMLN retorna o logaritmo natural de um número complexo. O resultado terá uma parte imaginária entre -pi e +pi. O logaritmo natural não é definido unicamente para números complexos. Pode ser necessário adicionar ou subtrair um múltiplo de 2*pi à parte imaginária.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    IMLN("3-j") retorna 1.15129-0.32175j.
    
    @SEEALSO=IMEXP,IMLOG2,IMLOG10

en: @FUNCTION=IMLOG10
    @SYNTAX=IMLOG10(inumber)
    @DESCRIPTION=IMLOG10 returns the logarithm of a complex number in base 10.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    IMLOG10("3-j") equals 0.5-0.13973j.
    
    @SEEALSO=IMLN,IMLOG2
pt_BR: @FUNCTION=IMLOG10
    @SYNTAX=IMLOG10(inumber)
    @DESCRIPTION=IMLOG10 retorna o logaritmo de um número complexo na base 10.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    IMLOG10("3-j") retorna 0.5-0.13973j.
    
    @SEEALSO=IMLN,IMLOG2

en: @FUNCTION=IMLOG2
    @SYNTAX=IMLOG2(inumber)
    @DESCRIPTION=IMLOG2 returns the logarithm of a complex number in base 2.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    IMLOG2("3-j") equals 1.66096-0.46419j.
    
    @SEEALSO=IMLN,IMLOG10
pt_BR: @FUNCTION=IMLOG2
    @SYNTAX=IMLOG2(inumber)
    @DESCRIPTION=IMLOG2 retorna o logaritmo de um número complexo na base 2.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    IMLOG2("3-j") retorna 1.66096-0.46419j.
    
    @SEEALSO=IMLN,IMLOG10

en: @FUNCTION=IMPOWER
    @SYNTAX=IMPOWER(inumber,number)
    @DESCRIPTION=IMPOWER returns a complex number raised to a power.  @inumber is the complex number to be raised to a power and @number is the power to which you want to raise the complex number.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    IMPOWER("4-j",2) equals 15-8j.
    
    @SEEALSO=IMSQRT
pt_BR: @FUNCTION=IMPOWER
    @SYNTAX=IMPOWER(inumber,número)
    @DESCRIPTION=IMPOWER retorna um número complexo elevado a uma potência. @inumber é o número complexo e @número é a potência à qual você quer elevá-lo.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    IMPOWER("4-j",2) retorna 15-8j.
    
    @SEEALSO=IMSQRT

en: @FUNCTION=IMPRODUCT
    @SYNTAX=IMPRODUCT(inumber1[,inumber2,...])
    @DESCRIPTION=IMPRODUCT returns the product of given complex numbers.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    IMPRODUCT("2-j","4-2j") equals 6-8j.
    
    @SEEALSO=IMDIV
pt_BR: @FUNCTION=IMPRODUCT
    @SYNTAX=IMPRODUCT(inumber1[,inumber2,...])
    @DESCRIPTION=IMPRODUCT retorna o produto de dois ou mais números complexos.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    IMPRODUCT("2-j","4-2j") retorna 6-8j.
    
    @SEEALSO=IMDIV

en: @FUNCTION=IMREAL
    @SYNTAX=IMREAL(inumber)
    @DESCRIPTION=IMREAL returns the real coefficient of a complex number.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    imreal("132-j") equals 132.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY
pt_BR: @FUNCTION=IMREAL
    @SYNTAX=IMREAL(inumber)
    @DESCRIPTION=IMREAL retorna a parte real de um número complexo.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    imreal("132-j") retorna 132.
    
    @SEEALSO=IMAGINARY

en: @FUNCTION=IMSIN
    @SYNTAX=IMSIN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSIN returns the sine of a complex number.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    IMSIN("1+j") equals 1.29846+0.63496j.
    
    @SEEALSO=IMCOS,IMTAN
pt_BR: @FUNCTION=IMSIN
    @SYNTAX=IMSIN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSIN retorna o seno de um número complexo.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    IMSIN("1+j") retorna 1.29846+0.63496j.
    
    @SEEALSO=IMCOS,IMTAN

en: @FUNCTION=IMSQRT
    @SYNTAX=IMSQRT(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSQRT returns the square root of a complex number.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    IMSQRT("1+j") equals 1.09868+0.4550899j.
    
    @SEEALSO=IMPOWER
pt_BR: @FUNCTION=IMSQRT
    @SYNTAX=IMSQRT(inumber)
    @DESCRIPTION=IMSQRT retorna a raiz quadrada de um número complexo.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    IMSQRT("1+j") retorna 1.09868+0.4550899j.
    
    @SEEALSO=IMPOWER

en: @FUNCTION=IMSUB
    @SYNTAX=IMSUB(inumber,inumber)
    @DESCRIPTION=IMSUB returns the difference of two complex numbers.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    IMSUB("3-j","2+j") equals 1-2j.
    
    @SEEALSO=IMSUM
pt_BR: @FUNCTION=IMSUB
    @SYNTAX=IMSUB(inumber,inumber)
    @DESCRIPTION=IMSUB retorna a diferença de dois números complexos.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    IMSUB("3-j","2+j") retorna 1-2j.
    
    @SEEALSO=IMSUM

en: @FUNCTION=IMSUM
    @SYNTAX=IMSUM(inumber,inumber)
    @DESCRIPTION=IMSUM returns the sum of two complex numbers.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    IMSUM("2-4j","9-j") equals 11-5j.
    
    @SEEALSO=IMSUB
pt_BR: @FUNCTION=IMSUM
    @SYNTAX=IMSUM(inumber,inumber)
    @DESCRIPTION=IMPRODUCT retorna a soma de dois números complexos.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    IMSUM("2-4j","9-j") retorna 11-5j.
    
    @SEEALSO=IMSUB

en: @FUNCTION=IMTAN
    @SYNTAX=IMTAN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMTAN returns the tangent of a complex number.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=IMSIN,IMCOS
pt_BR: @FUNCTION=IMTAN
    @SYNTAX=IMTAN(inumber)
    @DESCRIPTION=IMTAN retorna a tangente de um número complexo.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=IMSIN,IMCOS

en: @FUNCTION=INFO
    @SYNTAX=INFO(type)
    @DESCRIPTION=INFO returns information about the current operating environment. 
    @type is the type of information you want to obtain:
        memavail        Returns the amount of memory available (bytes).
        memused         Returns the amount of memory used (bytes).
        numfile         Returns the number of active worksheets.
        osversion       Returns the operating system version.
        recalc          Returns the recalculation mode (automatic).
        release         Returns the version of Gnumeric as text.
        system          Returns the name of the environment.
        totmem          Returns the amount of total memory available.
    
    This function is Excel compatible, except that types directory and origin are not implemented. 
    @EXAMPLES=
    INFO("system") returns "Linux" on a Linux system.
    
    @SEEALSO=
pt_BR: @FUNCTION=INFO
    @SYNTAX=INFO(tipo)
    @DESCRIPTION=INFO retorna informações do ambiente operacional.
    @tipo é o tipo de informação que você quer obter:
        memavail        Retorna o tamanho da memória disponível (bytes).
        memused         Retorna o tamanho da memória usada (bytes).
        numfile         Retorna o número de planilhas ativas.
        osversion       Retorna a versão do sistema operacional.
        recalc          Retorna o modo de recálculo (automático).
        release         Retorna a versão do Gnumeric, como texto.
        system          Retorna o nome do ambiente.
        totmem          Retorna o tamanho total da memória.
    
    Esta função é compatível com o Excel, exceto os tipos "directory" e "origin", que não estão implementados. 
    @EXAMPLES=
    INFO("system") retorna "Linux" numa máquina rodando Linux.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=INT
    @SYNTAX=INT(a)
    @DESCRIPTION=INT function returns the largest integer that is not bigger than its argument.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    INT(7.2) equals 7.
    INT(-5.5) equals -6.
    
    @SEEALSO=FLOOR, CEIL, ABS
pt_BR: @FUNCTION=INT
    @SYNTAX=INT(a)
    @DESCRIPTION=A função INT retorna o maior inteiro menor ou igual ao número dado.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    INT(7.2) retorna 7.
    INT(-5.5) retorna -6.
    
    @SEEALSO=FLOOR, CEIL, ABS

en: @FUNCTION=ISBLANK
    @SYNTAX=ISBLANK(value)
    @DESCRIPTION=ISBLANK returns TRUE if the value is blank.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISBLANK(A1).
    
    @SEEALSO=
pt_BR: @FUNCTION=ISBLANK
    @SYNTAX=ISBLANK(valor)
    @DESCRIPTION=ISBLANK retorna verdadeiro se o @valor é vazio.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    ISBLANK(A1).
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISERR
    @SYNTAX=ISERR(value)
    @DESCRIPTION=ISERR returns TRUE if the value is any error value except #N/A.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISERR(NA()) return FALSE.
    
    @SEEALSO=ISERROR
pt_BR: @FUNCTION=ISERR
    @SYNTAX=ISERR(valor)
    @DESCRIPTION=ISERR retorna VERDADEIRO se o valor é um erro e diferente de #N/A.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    ISERR(NA()) retorna FALSO.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISERROR
    @SYNTAX=ISERROR(value)
    @DESCRIPTION=ISERROR returns a TRUE value if the expression has an error.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISERROR(NA()) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=ERROR
pt_BR: @FUNCTION=ISERROR
    @SYNTAX=ISERROR(valor)
    @DESCRIPTION=ISERROR retorna VERDADEIRO se a expressão contém um erro.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    ISERROR(NA()) retorna VERDADEIRO.
    
    @SEEALSO=ERROR

en: @FUNCTION=ISEVEN
    @SYNTAX=ISEVEN(value)
    @DESCRIPTION=ISEVEN returns TRUE if the number is even.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISEVEN(4) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=ISODD
pt_BR: @FUNCTION=ISEVEN
    @SYNTAX=ISEVEN(valor)
    @DESCRIPTION=ISEVEN retorna VERDADEIRO se o @valor é um número par.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    ISEVEN(4) retorna VERDADEIRO.
    
    @SEEALSO=ISODD

en: @FUNCTION=ISLOGICAL
    @SYNTAX=ISLOGICAL(value)
    @DESCRIPTION=ISLOGICAL returns TRUE if the value is a logical value.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISLOGICAL(A1).
    
    @SEEALSO=
pt_BR: @FUNCTION=ISLOGICAL
    @SYNTAX=ISLOGICAL(valor)
    @DESCRIPTION=ISLOGICAL retorna VERDADEIRO se o @valor é um valor lógico.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    ISLOGICAL(A1).
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISNA
    @SYNTAX=ISNA(value)
    @DESCRIPTION=ISNA returns TRUE if the value is the #N/A error value.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISNA(NA()) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=NA
pt_BR: @FUNCTION=ISNA
    @SYNTAX=ISNA(valor)
    @DESCRIPTION=ISNA retorna VERDADEIRO se o valor é o erro #N/A.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    ISNA(NA()) retorna VERDADEIRO.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISNONTEXT
    @SYNTAX=ISNONTEXT(value)
    @DESCRIPTION=ISNONTEXT Returns TRUE if the value is not text.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISNONTEXT("text") equals FALSE.
    
    @SEEALSO=ISTEXT
pt_BR: @FUNCTION=ISNONTEXT
    @SYNTAX=ISNONTEXT(valor)
    @DESCRIPTION=ISNONTEXT retorna VERDADEIRO se o valor não é texto.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    ISNONTEXT("text") retorna FALSO.
    
    @SEEALSO=ISTEXT

en: @FUNCTION=ISNUMBER
    @SYNTAX=ISNUMBER(value)
    @DESCRIPTION=ISNUMBER returns TRUE if the value is a number.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISNUMBER("text") equals FALSE.
    
    @SEEALSO=
pt_BR: @FUNCTION=ISNUMBER
    @SYNTAX=ISNUMBER(valor)
    @DESCRIPTION=ISNUMBER retorna VERDADEIRO se o valor é um número.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    ISNUMBER("text") retorna FALSO.
    
    @SEEALSO=ISTEXT

en: @FUNCTION=ISODD
    @SYNTAX=ISODD(value)
    @DESCRIPTION=ISODD returns TRUE if the number is odd.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISODD(3) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=ISEVEN
pt_BR: @FUNCTION=ISODD
    @SYNTAX=ISODD(valor)
    @DESCRIPTION=ISODD retorna VERDADEIRO se o @valor é um número ímpar.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    ISODD(3) retorna VERDADEIRO.
    
    @SEEALSO=ISEVEN

en: @FUNCTION=ISPRIME
    @SYNTAX=ISPRIME(i)
    @DESCRIPTION=The ISPRIME function returns TRUE if @i is prime and FALSE otherwise.
    This function only takes one argument.
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_D, NT_SIGMA
pt_BR: @FUNCTION=ISPRIME
    @SYNTAX=ISPRIME(i)
    @DESCRIPTION=A função ISPRIME retorna VERDADEIRO se @i é primo e FALSO caso contrário.
    Esta função pede apenas um argumento.
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_D, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=ISREF
    @SYNTAX=ISREF(value)
    @DESCRIPTION=ISREF returns TRUE if the value is a reference.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISREF(A1) equals TRUE.
    
    @SEEALSO=
pt_BR: @FUNCTION=ISREF
    @SYNTAX=ISREF(valor)
    @DESCRIPTION=ISREF retorna VERDADEIRO se o valor é uma referência.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    ISREF(A1) retorna VERDADEIRO.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=ISTEXT
    @SYNTAX=ISTEXT(value)
    @DESCRIPTION=ISTEXT returns TRUE if the value is text.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ISTEXT("text") equals TRUE.
    
    @SEEALSO=ISNONTEXT
pt_BR: @FUNCTION=ISTEXT
    @SYNTAX=ISTEXT(valor)
    @DESCRIPTION=ISTEXT retorna VERDADEIRO se o valor é texto.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    ISTEXT("text") retorna VERDADEIRO.
    
    @SEEALSO=ISTEXT

en: @FUNCTION=ITHPRIME
    @SYNTAX=ITHPRIME(i)
    @DESCRIPTION=The ITHPRIME function returns the @ith prime.
    This function only takes one argument.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, NT_SIGMA
pt_BR: @FUNCTION=ITHPRIME
    @SYNTAX=ITHPRIME(i)
    @DESCRIPTION=A função ITHPRIME retorna o @i-ésimo primo.
    Esta função pede apenas um argumento.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=KURTP
    @SYNTAX=KURTP(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=KURTP returns the population kurtosis of a data set.
    Strings and empty cells are simply ignored.
    If fewer than two numbers are given or all of them are equal KURTP returns #DIV/0! error.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1.  Then
    KURTP(A1:A5) equals -0.691363424.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VARP,SKEWP,KURT
pt_BR: @FUNCTION=KURTP
    @SYNTAX=KURTP(n1, n2, ...)
    @DESCRIPTION=KURTP retorna a população kurtosis do conjunto de dados.
    Cadeias e células vazias simplesmente ignoradas.
    Se menos de dois números são fornecidos ou todos são iguais, KURTP retorna erro #DIV/0.
    @EXAMPLES=
    Vamos assumir que as células A1, A2, ..., A5 contêm os números 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, e 40.1. Então
    KURTP(A1:A5) igual a -0.691363424.
    
    @SEEALSO=AVERAGE,VARP,SKEWP,KURT

en: @FUNCTION=LEFT
    @SYNTAX=LEFT(text[,num_chars])
    @DESCRIPTION=LEFT returns the leftmost @num_chars characters or the left character if @num_chars is not specified.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    LEFT("Directory",3) equals "Dir".
    
    @SEEALSO=MID, RIGHT
pt_BR: @FUNCTION=LEFT
    @SYNTAX=LEFT(texto[,num_caracteres])
    @DESCRIPTION=LEFT retorna os @num_caracteres caracteres mais à esquerda, ou o caracter esquerdo se @num_caracteres não for especificado.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    LEFT("Directory",3) retorna "Dir".
    
    @SEEALSO=MID, RIGHT

en: @FUNCTION=LEN
    @SYNTAX=LEN(string)
    @DESCRIPTION=LEN returns the length in characters of the string @string.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    len("Helsinki") equals 8.
    
    @SEEALSO=CHAR, CODE
pt_BR: @FUNCTION=LEN
    @SYNTAX=LEN(cadeia)
    @DESCRIPTION=LEN retorna a extensão em caracteres da @cadeia.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    LEN("Helsinki") retorna 8.
    
    @SEEALSO=CHAR, CODE

en: @FUNCTION=LINEST
    @SYNTAX=LINEST(known_y's[,known_x's[,const[,stat]]])
    @DESCRIPTION=LINEST function calculates the ``least squares'' line that best fit to your data in @known_y's.  @known_x's contains the corresponding x's where y=mx+b.
    If @known_x's is omitted, an array {1, 2, 3, ...} is used. LINEST returns an array having two columns and one row.  The slope (m) of the regression line y=mx+b is given in the first column and the y-intercept (b) in the second.
    If @known_y's and @known_x's have unequal number of data points, LINEST returns #NUM! error.
    If @const is FALSE, the line will be forced to go through the origin, i.e., b will be zero. The default is TRUE.
    If @stat is TRUE, extra statistical information will be returned. Extra statistical information is written bellow the regression line coefficients in the result array.  Extra statistical information consists of four rows of data.  In the first row the standard error values for the coefficients m1, (m2, ...), b are represented.  The second row contains the square of R and the standard error for the y estimate.  The third row contains the F-observed value and the degrees of freedom.  The last row contains the regression sum of squares and the residual sum of squares. 
    The default of @stat is FALSE.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGEST,TREND
pt_BR: @FUNCTION=LINEST
    @SYNTAX=LINEST(known_y's[,known_x's[,const[,stat]]])
    @DESCRIPTION=LINEST função calcula a linha dos ``quadrados mínimos'' que melhor se ajusta aos seus dados em @known_y's.  @known_x's contém os x's correpondentes onde y=mx+b.
    Se @known_x's or omitido, um conjunto {1, 2, 3, ...} é  usado. LINEST  retorna um conjunto com duas colunas e uma fila. A declinaçao (m) da linha de regressão y=mx+b é fornecida na primeira coluna e o y-intercept (b) na segunada.
    Se @known_y's e @known_x's possuirem números diferentes de pontos de dados, LINEST retorna erro #NUM!
    Se @const for  FALSO, a linha será forçada a ir para a origem, i.e., b será zero. O padrão é VERDADEIRO.
    Se @stat for VERDADEIRO, informação estatística extra será retornada. Informação estatística extra é gravada abaixo da linha dos coeficientes da linha de regressão no conjunto. Informação estatística extra consiste dequatro filas de dados. Informação estatística extra consiste de quatro filas de dados. Na primeira fila os valores erro padrão para os coeficientes m1, (m2, ...), b são representados. A segunda fila contém o quadrado de R e o erro padrão para o estimado y. A terceira fila contém o valor  F-observado e os graus de liberdade. A última fila contém a soma regressiva de quadrados e a soma residual de quadrados. 
    O padrão de @stat é FALSO.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGEST,TREND

en: @FUNCTION=LN
    @SYNTAX=LN(x)
    @DESCRIPTION=LN returns the natural logarithm of @x. If @x <= 0, LN returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    LN(7) equals 1.94591.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG2, LOG10
pt_BR: @FUNCTION=LN
    @SYNTAX=LN(x)
    @DESCRIPTION=LN retorna o logaritmo natural de @x. Se @x <= 0, LN retorna o erro #NUM!.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    LN(7) retorna 1.94591.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG2, LOG10

en: @FUNCTION=LOG
    @SYNTAX=LOG(x[,base])
    @DESCRIPTION=LOG computes the logarithm of @x in the given base @base.  If no @base is given LOG returns the logarithm in base 10. @base must be > 0. and can not equal 1.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    LOG(2) equals 0.30103.
    LOG(8192,2) equals 13.
    
    @SEEALSO=LN, LOG2, LOG10
pt_BR: @FUNCTION=LOG
    @SYNTAX=LOG(x[,base])
    @DESCRIPTION=LOG calcula o logaritmo de @x na base @base. Se não for especificada uma @base, LOG retorna o logaritmo na base 10.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    LOG(2) retorna 0.30103.
    LOG(8192,2) retorna 13.
    
    @SEEALSO=LN, LOG2, LOG10

en: @FUNCTION=LOG10
    @SYNTAX=LOG10(x)
    @DESCRIPTION=LOG10 computes the base-10 logarithm of @x. If @x <= 0, LOG10 returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    LOG10(7) equals 0.845098.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG2, LOG
pt_BR: @FUNCTION=LOG10
    @SYNTAX=LOG10(x)
    @DESCRIPTION=LOG10 calcula o logaritmo de @x na base 10. Se @x <= 0, LOG10 retorna o erro #NUM!.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    LOG10(7) retorna 0.845098.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG2, LOG

en: @FUNCTION=LOG2
    @SYNTAX=LOG2(x)
    @DESCRIPTION=LOG2 computes the base-2 logarithm of @x. If @x <= 0, LOG2 returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    LOG2(1024) equals 10.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG10, LOG
pt_BR: @FUNCTION=LOG2
    @SYNTAX=LOG2(x)
    @DESCRIPTION=LOG2 calcula o logaritmo de @x na base 2. Se @x <= 0, LOG2 retorna o erro #NUM!.
    @EXAMPLES=
    LOG2(1024) retorna 10.
    
    @SEEALSO=EXP, LOG10, LOG

en: @FUNCTION=LOGEST
    @SYNTAX=LOGEST(known_y's[,known_x's,const,stat])
    @DESCRIPTION=The LOGEST function applies the ``least squares'' method to fit an exponential curve of the form y = b * m{1}^x{1} * m{2}^x{2}... to your data.
    If @known_x's is omitted, an array {1, 2, 3, ...} is used. LOGEST returns an array { m{n},m{n-1}, ...,m{1},b }.
    If @known_y's and @known_x's have unequal number of data points, LOGEST returns #NUM! error.
    If @const is FALSE, the line will be forced to go through (0,1),i.e., b will be one.  The default is TRUE.
    If @stat is TRUE, extra statistical information will be returned. Extra statistical information is written bellow the regression line coefficients in the result array.  Extra statistical information consists of four rows of data.  In the first row the standard error values for the coefficients m1, (m2, ...), b are represented.  The second row contains the square of R and the standard error for the y estimate.  The third row contains the F-observed value and the degrees of freedom.  The last row contains the regression sum of squares and the residual sum of squares. 
    The default of @stat is FALSE.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGEST,GROWTH,TREND
pt_BR: @FUNCTION=LOGEST
    @SYNTAX=LOGEST(conhecido_y's[,conhecido_x's,const,stat])
    @DESCRIPTION=A função LOGEST aplica o método ``least squares'' para cabernuma curva exponencial de forma y = b * m{1}^x{1} * m{2}^x{2}... em seus dados.
    Se @conhecido_x's form omitido, uma disposição {1, 2, 3, ...} é usada. LOGEST retorna uma disposição{ m{n},m{n-1}, ...,m{1},b }.
    Se @conhecido_y's e @conhecido_x's têm números desiguiais de pontos de dados, LOGEST retorna erro #NUM!nSe @const é FALSA, a linha será forçada através de (0<sect1><title></title></sect1>),i.e., b será um. O padrão é VERDADEIRO.
    Se @stat é VERDADEIRA, informação estatística extra será retornada.Informação estatística extra é escrita abaixo dos coeficientes da linha de regressão na disposição de resultado.  Informação estatística extra consiste de quatro filas de dados.  Na primeira fila os valores de erros padrão para os coeficientes1, (m2, ...), b são apresentados. A segunda fila de conteúdos o quadrado de R e o erro padrão para a estimativa y. A terceira fila contém o valor F-observado e os graus de liberdade. A última fila contém a soma regressiva de quadrados e a soma residual de quadrados. 
    O padrão de @stat é FALSO.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=LOGEST,GROWTH,TREND

en: @FUNCTION=LOWER
    @SYNTAX=LOWER(text)
    @DESCRIPTION=LOWER returns a lower-case version of the string in @text.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    LOWER("J. F. Kennedy") equals "j. f. kennedy".
    
    @SEEALSO=UPPER
pt_BR: @FUNCTION=LOWER
    @SYNTAX=LOWER(texto)
    @DESCRIPTION=LOWER retorna uma versão em minúsculas da cadeia @texto.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    LOWER("J. F. Kennedy") retorna "j. f. kennedy".
    
    @SEEALSO=UPPER

en: @FUNCTION=MID
    @SYNTAX=MID(string, position, length)
    @DESCRIPTION=MID returns a substring from @string starting at @position for @length characters.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    MID("testing",2,3) equals "est".
    
    @SEEALSO=LEFT, RIGHT
pt_BR: @FUNCTION=MID
    @SYNTAX=MID(cadeia, posição, extensão)
    @DESCRIPTION=MID retorna uma subcadeia da @cadeia começando na @posição para uma @extensão de caracteres.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    MID("testing",2,3) retorna "est".
    
    @SEEALSO=LEFT, RIGHT

en: @FUNCTION=MINUTE
    @SYNTAX=MINUTE (serial_number)
    @DESCRIPTION=MINUTE converts a serial number to a minute.  The minute is returned as an integer in the range 0 to 59.
    Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    MINUTE(0.128472) equals 5.
    
    @SEEALSO=HOUR, NOW, TIME, SECOND
pt_BR: @FUNCTION=MINUTE
    @SYNTAX=MINUTE (número_serial)
    @DESCRIPTION=Converte um número serial em um minuto. O minuto é retornado como um inteiro entre 0 e 59.
    Note que o Gnumeric fará conversão de texto para número serial, portanto pode-se passar uma data em formato string (p. ex. "01/01/1999").
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    MINUTE(0.128472) retorna 5.
    
    @SEEALSO=HOUR, NOW, TIME, SECOND

en: @FUNCTION=MINVERSE
    @SYNTAX=MINVERSE(matrix)
    @DESCRIPTION=MINVERSE function returns the inverse matrix of a given matrix. 
    If the @matrix cannot be inverted, MINVERSE returns #NUM! error. If the @matrix does not contain equal number of columns and rows, MINVERSE returns #VALUE! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=MMULT, MDETERM
pt_BR: @FUNCTION=MINVERSE
    @SYNTAX=MINVERSE(matriz)
    @DESCRIPTION=A função MINVERSE retorna a matriz inversa de uma @matriz dada.
    Se a @matriz não pode ser invertida, MINVERSE retorna o erro #NUM!. Se a @matriz não contém um número igual de linhas e colunas, MINVERSE retorna o erro #VALOR!.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=MMULT, MDETERM

en: @FUNCTION=MOD
    @SYNTAX=MOD(number,divisor)
    @DESCRIPTION=MOD function returns the remainder when @divisor is divided into @number.
    This function is Excel compatible. 
    MOD returns #DIV/0! if divisor is zero.
    
    @EXAMPLES=
    MOD(23,7) equals 2.
    
    @SEEALSO=INT,FLOOR,CEIL
pt_BR: @FUNCTION=MOD
    @SYNTAX=MOD(número,divisor)
    @DESCRIPTION=A função MOD calcula o resto da divisão de @divisor por @número.
    Esta função é compatível com o Excel.
    MOD retorna #DIV/0! se @divisor é igual a zero.
    
    @EXAMPLES=
    MOD(23,7) retorna 2.
    
    @SEEALSO=INT,FLOOR,CEIL

en: @FUNCTION=MONTH
    @SYNTAX=MONTH (serial_number)
    @DESCRIPTION=MONTH converts a serial number to a month.
    Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    MONTH(DATE(2003, 4, 30)) equals 4.
    
    @SEEALSO=DAY, TIME, NOW, YEAR
pt_BR: @FUNCTION=MONTH
    @SYNTAX=MONTH (número_serial)
    @DESCRIPTION=Converte um número serial em um mês. 
    Note que o Gnumeric fará conversão de texto para número serial, portanto pode-se passar uma data em formato string.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    MONTH(DATE(2003, 4, 30)) retorna 4.
    
    @SEEALSO=DAY, TIME, NOW, YEAR

en: @FUNCTION=N
    @SYNTAX=N(value)
    @DESCRIPTION=N returns a value converted to a number.  Strings containing text are converted to the zero value.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    N("42") equals 42.
    
    @SEEALSO=
pt_BR: @FUNCTION=N
    @SYNTAX=N(valor)
    @DESCRIPTION=N retorna um valor convertido para número.  Strings contendo texto são convertidas para o valor zero.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    N("42") retorna 42.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=NA
    @SYNTAX=NA()
    @DESCRIPTION=NA returns the error value #N/A.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    NA() equals #N/A error.
    
    @SEEALSO=ISNA
pt_BR: @FUNCTION=NA
    @SYNTAX=NA()
    @DESCRIPTION=NA retorna o valor de erro #N/A.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=NOT
    @SYNTAX=NOT(number)
    @DESCRIPTION=NOT implements the logical NOT function: the result is TRUE if the @number is zero;  otherwise the result is FALSE.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    NOT(0) equals TRUE.
    NOT(TRUE) equals FALSE.
    
    @SEEALSO=AND, OR
pt_BR: @FUNCTION=NOT
    @SYNTAX=NOT(número)
    @DESCRIPTION=Implementa a função lógica de negação (NOT). O resultado é verdadeiro (TRUE) se o número é zero; do contrário, o resultado é falso (FALSE).
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    NOT(0) retorna TRUE.
    NOT(TRUE) retorna FALSE.
    
    @SEEALSO=AND, OR

en: @FUNCTION=NOW
    @SYNTAX=NOW ()
    @DESCRIPTION=NOW returns the serial number for the date and time at the time it is evaluated.
    Serial Numbers in Gnumeric are represented as follows:The integral part is the number of days since the 1st of January of 1900.  The decimal part represent the fraction of the day and is mapped into hour, minutes and seconds.
    For example: .0 represents the beginning of the day, and 0.5 represents noon.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    NOW().
    
    @SEEALSO=TODAY
pt_BR: @FUNCTION=NOW
    @SYNTAX=NOW ()
    @DESCRIPTION=Retorna o número serial da data e hora do momento da interpretação da função.
    Números Seriais, no Gnumeric, são representados desta forma: a parte inteira é o número de dias desde 01/01/1900. A parte decimal representa a fração do dia (horas, minutos e segundos).
    Por exemplo: .0 representa o início do dia, e 0.5 representa meio-dia.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TODAY

en: @FUNCTION=NT_D
    @SYNTAX=NT_D(n)
    @DESCRIPTION=The NT_D function calculates the number of divisors of @n.
    This function only takes one argument.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_PHI, NT_SIGMA
pt_BR: @FUNCTION=NT_D
    @SYNTAX=NT_D(n)
    @DESCRIPTION=A função NT_D calcula o número de divisores de @n.
    Esta função pede apenas um argumento.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_PHI, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=NT_PHI
    @SYNTAX=NT_PHI(n)
    @DESCRIPTION=The NT_PHI function calculates the number of integers less than or equal to @n that are relatively prime to @n.
    This function only takes one argument.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_SIGMA
pt_BR: @FUNCTION=NT_PHI
    @SYNTAX=NT_PHI(n)
    @DESCRIPTION=A função NT_PHI calcula o número de inteiros menoresou iguais a @n que são relativamente primos a @n.
    Esta função pede apenas um argumento.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=NT_PI
    @SYNTAX=NT_PI(n)
    @DESCRIPTION=The NT_PI function returns the number of primes less than or equal to @n.
    This function only takes one argument.
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_PHI, NT_D, NT_SIGMA
pt_BR: @FUNCTION=NT_PI
    @SYNTAX=NT_PI(n)
    @DESCRIPTION=A função NT_PI retorna o número de primos menores ou iguais a @n.
    Esta função pede apenas um argumento.
    @SEEALSO=ITHPRIME, NT_PHI, NT_D, NT_SIGMA

en: @FUNCTION=NT_SIGMA
    @SYNTAX=NT_SIGMA(n)
    @DESCRIPTION=The NT_SIGMA function calculates the sum of the divisors of @n.
    This function only takes one argument.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_PHI
pt_BR: @FUNCTION=NT_SIGMA
    @SYNTAX=NT_SIGMA(n)
    @DESCRIPTION=A função NT_SIGMA calcula a soma dos divisores de @n.
    Esta função pede apenas um argumento.
    @EXAMPLES=
    @SEEALSO=NT_D, ITHPRIME, NT_PHI

en: @FUNCTION=OCT2BIN
    @SYNTAX=OCT2BIN(number[,places])
    @DESCRIPTION=OCT2BIN function converts an octal number to a binary number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    This function is Excel compatible. 
    If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    @EXAMPLES=
    OCT2BIN("213") equals 10001011.
    
    @SEEALSO=BIN2OCT, OCT2DEC, OCT2HEX
pt_BR: @FUNCTION=OCT2BIN
    @SYNTAX=OCT2BIN(número[,casas])
    @DESCRIPTION=A função OCT2BIN converte um número octal em binário. @casas é um argumento opcional, especificando o número de algarismos (preenche com zeros à esquerda).
    Retorna o erro #NUM! se @casas for muito pequeno ou negativo.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    OCT2BIN("213") retorna 10001011.
    
    @SEEALSO=BIN2OCT, OCT2DEC, OCT2HEX

en: @FUNCTION=OCT2DEC
    @SYNTAX=OCT2DEC(x)
    @DESCRIPTION=OCT2DEC function converts an octal number in a string or number to its decimal equivalent.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    OCT2DEC("124") equals 84.
    
    @SEEALSO=DEC2OCT, OCT2BIN, OCT2HEX
pt_BR: @FUNCTION=OCT2DEC
    @SYNTAX=OCT2DEC(x)
    @DESCRIPTION=A função OCT2DEC converte um número octal em formato texto ou numérico para seu equivalente decimal.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    OCT2DEC("124") retorna 84.
    
    @SEEALSO=DEC2OCT, OCT2BIN, OCT2HEX

en: @FUNCTION=OCT2HEX
    @SYNTAX=OCT2HEX(number[,places])
    @DESCRIPTION=OCT2HEX function converts an octal number to a hexadecimal number.  @places is an optional field, specifying to zero pad to that number of spaces.
    This function is Excel compatible. 
    If @places is too small or negative #NUM! error is returned.
    @EXAMPLES=
    OCT2HEX(132) equals 5A.
    
    @SEEALSO=HEX2OCT, OCT2BIN, OCT2DEC
pt_BR: @FUNCTION=OCT2HEX
    @SYNTAX=OCT2HEX(número[,casas])
    @DESCRIPTION=A função OCT2HEX converte um número octal em hexadecimal. @casas é um argumento opcional, especificando o número de algarismos (preenche com zeros à esquerda).
    Retorna o erro #NUM! se @casas for muito pequeno ou negativo.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    OCT2HEX(132) retorna 5A.
    
    @SEEALSO=HEX2OCT, OCT2BIN, OCT2DEC

en: @FUNCTION=ODD
    @SYNTAX=ODD(number)
    @DESCRIPTION=ODD function returns the @number rounded up to the nearest odd integer.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    ODD(4.4) equals 5.
    
    @SEEALSO=EVEN
pt_BR: @FUNCTION=ODD
    @SYNTAX=ODD(número)
    @DESCRIPTION=A função ODD retorna o @número arredondado para o inteiro ímpar imediatamente acima.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    ODD(3.4) retorna 5.
    
    @SEEALSO=EVEN

en: @FUNCTION=OR
    @SYNTAX=OR(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=OR implements the logical OR function: the result is TRUE if any of the values evaluated to TRUE.
    @b1, trough @bN are expressions that should evaluate to TRUE or FALSE. If an integer or floating point value is provided zero is considered FALSE and anything else is TRUE.
    If the values contain strings or empty cells those values are ignored.  If no logical values are provided, then the error #VALUE! is returned.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    OR(TRUE,FALSE) equals TRUE.
    OR(3>4,4<3) equals FALSE.
    
    @SEEALSO=AND, NOT
pt_BR: @FUNCTION=OR
    @SYNTAX=OR(b1, b2, ...)
    @DESCRIPTION=Implementa a função lógica OU (OR). O resultado é verdadeiro (TRUE) se qualquer dos argumentos é verdadeiro.
    @b1, @b2 etc. devem ser expressões lógicas. Se um inteiro ou decimal for oferecido como argumento, zero será considerado falso e qualquer outro valor será tomado por verdadeiro.
    Argumentos texto ou vazios são ignorados. Se nenhum valor lógico for oferecido, então o erro '#VALOR!' será retornado.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    OR(TRUE,FALSE) retorna TRUE.
    OR(3>4,4<3) retorna FALSE.
    
    @SEEALSO=AND, NOT

en: @FUNCTION=POWER
    @SYNTAX=POWER(x,y)
    @DESCRIPTION=POWER returns the value of @x raised to the power @y. This function is Excel compatible.
    
    @EXAMPLES=
    POWER(2,7) equals 128.
    POWER(3,3.141) equals 31.523749.
    
    @SEEALSO=EXP
pt_BR: @FUNCTION=POWER
    @SYNTAX=POWER(x,y)
    @DESCRIPTION=POWER retorna o valor de @x elevado à potência @y.
    Esta função é compatível com o Excel.
    
    @EXAMPLES=
    POWER(2,7) retorna 128.
    POWER(3,3.141) retorna 31.523749.
    
    @SEEALSO=EXP

en: @FUNCTION=PROPER
    @SYNTAX=PROPER(string)
    @DESCRIPTION=PROPER returns @string with initial of each word capitalised.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    PROPER("j. f. kennedy") equals "J. F. Kennedy".
    
    @SEEALSO=LOWER, UPPER
pt_BR: @FUNCTION=PROPER
    @SYNTAX=PROPER(cadeia)
    @DESCRIPTION=PROPER retorna @cadeia com a inicial de cada palavra em maiúscula.
    Esta função é compátível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    PROPER("j. f. kennedy") retorna "J. F. Kennedy".
    
    @SEEALSO=LOWER, UPPER

en: @FUNCTION=RADIANS
    @SYNTAX=RADIANS(x)
    @DESCRIPTION=RADIANS computes the number of radians equivalent to @x degrees.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    RADIANS(180) equals 3.14159.
    
    @SEEALSO=PI,DEGREES
pt_BR: @FUNCTION=RADIANS
    @SYNTAX=RADIANS(x)
    @DESCRIPTION=RADIANS calcula o valor em radianos equivalente a @x graus.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    RADIANS(180) equals 3.14159.
    
    @SEEALSO=PI,DEGREES

en: @FUNCTION=RAND
    @SYNTAX=RAND()
    @DESCRIPTION=RAND returns a random number between zero and one ([0..1]).
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    RAND() returns a random number greater than zero but less than one.
    
    @SEEALSO=RANDBETWEEN
pt_BR: @FUNCTION=RAND
    @SYNTAX=RAND()
    @DESCRIPTION=RAND retorna um número aleatório entre zero e um ([0..1]).
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=RANDBETWEEN

en: @FUNCTION=REPLACE
    @SYNTAX=REPLACE(old,start,num,new)
    @DESCRIPTION=REPLACE returns @old with @new replacing @num characters from @start.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    REPLACE("testing",2,3,"*****") equals "t*****ing".
    
    @SEEALSO=MID, SEARCH, SUBSTITUTE, TRIM
pt_BR: @FUNCTION=REPLACE
    @SYNTAX=REPLACE(antigo,início,num,novo)
    @DESCRIPTION=REPLACE retorna @antigo com @novo substituindo @num caracteres a partir de @início.
    Esta função é compátível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    REPLACE("testando",2,3,"*****") retorna "t*****ando".
    
    @SEEALSO=MID, SEARCH, SUBSTITUTE, TRIM

en: @FUNCTION=REPT
    @SYNTAX=REPT(string,num)
    @DESCRIPTION=REPT returns @num repetitions of @string.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    REPT(".",3) equals "...".
    
    @SEEALSO=CONCATENATE
pt_BR: @FUNCTION=REPT
    @SYNTAX=REPT(cadeia,num)
    @DESCRIPTION=REPT retorna @num repetições de @cadeia.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    REPT(".",3) retorna "...".
    
    @SEEALSO=CONCATENATE

en: @FUNCTION=RIGHT
    @SYNTAX=RIGHT(text[,num_chars])
    @DESCRIPTION=RIGHT returns the rightmost @num_chars characters or the right character if @num_chars is not specified.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    RIGHT("end") equals "d".
    RIGHT("end",2) equals "nd".
    
    @SEEALSO=MID, LEFT
pt_BR: @FUNCTION=RIGHT
    @SYNTAX=RIGHT(texto[,nr_caracteres])
    @DESCRIPTION=RIGHT retorna os @nr_caracteres mais à direita, ou o caractere mais à direita se nr_caracteres não for especificado.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    RIGHT("end") retorna "d".
    RIGHT("end",2) retorna "nd".
    
    @SEEALSO=MID, LEFT

en: @FUNCTION=ROMAN
    @SYNTAX=ROMAN(number[,type])
    @DESCRIPTION=ROMAN function returns an arabic number in the roman numeral style, as text. @number is the number you want to convert and @type is the type of roman numeral you want. 
    If @type is 0 or it is omitted, ROMAN returns classic roman numbers. Type 1 is more concise than classic type, type 2 is more concise than type 1, and type 3 is more concise than type 2.  Type 4 is simplified type. 
    If @number is negative or greater than 3999, ROMAN returns #VALUE! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    ROMAN(999) equals CMXCIX.
    ROMAN(999,1) equals LMVLIV.
    ROMAN(999,2) equals XMIX.
    ROMAN(999,3) equals VMIV.
    ROMAN(999,4) equals IM.
    
    @SEEALSO=
pt_BR: @FUNCTION=ROMAN
    @SYNTAX=ROMAN(número[,tipo])
    @DESCRIPTION=A função ROMAN converte um @número arábico em algarismos romanos, como texto. @tipo é o tipo de conversão desejada.
    Se @type for 0 ou omitido, ROMAN retorna algarismos romanos clássicos. O tipo 1 é mais conciso do que o tipo clássico,  o type 2 é mais conciso do que o tipo 1, e o tipo 3 é mais conciso do que o tipo 2. O type 4 é o tipo simplificado. 
    Se o @número for negativo ou maior que 3999, ROMAN retorna o erro #VALUE!.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    ROMAN(999) retorna CMXCIX.
    ROMAN(999,1) retorna LMVLIV.
    ROMAN(999,2) retorna XMIX.
    ROMAN(999,3) retorna VMIV.
    ROMAN(999,4) retorna IM.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=SEARCH
    @SYNTAX=SEARCH(text,within[,start_num])
    @DESCRIPTION=SEARCH returns the location of a character or text string within another string.  @text is the string or character to be searched. @within is the string in which you want to search.  @start_num is the start position of the search in @within.  If @start_num is omitted, it is assumed to be one.  The search is not case sensitive. 
    @text can contain wildcard characters (*) and question marks (?) to control the search.  A question mark matches with any character and wildcard matches with any string including empty string.  If you want the actual wildcard or question mark to be searched, use tilde (~) before the character. 
    If @text is not found, SEARCH returns #VALUE! error. If @start_num is less than one or it is greater than the length of @within, SEARCH returns #VALUE! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    SEARCH("c","Cancel") equals 1.
    SEARCH("c","Cancel",2) equals 4.
    
    @SEEALSO=FIND
pt_BR: @FUNCTION=SEARCH
    @SYNTAX=SEARCH(text,within[,start_num])
    @DESCRIPTION=SEARCH retorna a posição de um caracter ou cadeia de texto dentro de uma outra cadeia.  @text é a cadeia ou caractere a ser procurada. @within é a cadeia na qual deseja-se procurar.  @start_num é a posição inicial da procura em @within. Se @start_num for omitida, assume-se ser igual a 1. A procura não é sensível a maiúsc./minús. 
    @text pode conter caracteres curingas (*) e interrogações (?) para controlar a procura. Uma interrogação combina com qualquer caractere e combina com  qualquer cadeia incluindo cadeia vazia. Se desejamos que o caracter curinga ou interrogação sejam procurados, use til (~) antes do caracter. 
    Se @text não for encontrado, SEARCH retorna erro #VALOR! Se @start_num for menor do que 1 ou maior do que o comprimento de @within, SEARCH retorna o erro #VALOR! 
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    SEARCH("c","Cancel") retorna 1.
    SEARCH("c","Cancel",2) retorna 4.
    
    @SEEALSO=FIND

en: @FUNCTION=SECOND
    @SYNTAX=SECOND (serial_number)
    @DESCRIPTION=SECOND converts a serial number to a second.  The second is returned as an integer in the range 0 to 59.
    Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    SECOND(0.600613) equals 53.
    
    @SEEALSO=HOUR, MINUTE, NOW, TIME
pt_BR: @FUNCTION=SECOND
    @SYNTAX=SECOND (número_serial)
    @DESCRIPTION=Converte um número serial em segundos. O segundo é retornado como um inteiro entre 0 e 59.
    Note que o Gnumeric fará conversão de texto para número serial, portanto pode-se passar uma data em formato string (p. ex. "01/01/1999").
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    SECOND(0.600613) retorna 53.
    
    @SEEALSO=HOUR, MINUTE, NOW, TIME

en: @FUNCTION=SIGN
    @SYNTAX=SIGN(number)
    @DESCRIPTION=SIGN function returns 1 if the @number is positive, zero if the @number is 0, and -1 if the @number is negative.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    SIGN(3) equals 1.
    SIGN(-3) equals -1.
    SIGN(0) equals 0.
    
    @SEEALSO=
pt_BR: @FUNCTION=SIGN
    @SYNTAX=SIGN(número)
    @DESCRIPTION=A função SIGN retorna 1 se o @número for positivo, zero se o @número for 0, e -1 se o @número for negativo.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    SIGN(3) retorna 1.
    SIGN(-3) retorna -1.
    SIGN(0) retorna 0.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=SIN
    @SYNTAX=SIN(x)
    @DESCRIPTION=SIN function returns the sine of @x, where @x is given in radians.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    SIN(0.5) equals 0.479426.
    
    @SEEALSO=COS, COSH, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES
pt_BR: @FUNCTION=SIN
    @SYNTAX=SIN(x)
    @DESCRIPTION=SIN retorna o seno de @x, que deve estar expresso em radianos.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    SIN(0.5) retorna 0.479426.
    
    @SEEALSO=COS, COSH, SINH, TAN, TANH, RADIANS, DEGREES

en: @FUNCTION=SINH
    @SYNTAX=SINH(x)
    @DESCRIPTION=SINH function returns the hyperbolic sine of @x, which is defined mathematically as (exp(@x) - exp(-@x)) / 2.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    SINH(0.5) equals 0.521095.
    
    @SEEALSO=SIN, COS, COSH, TAN, TANH, DEGREES, RADIANS, EXP
pt_BR: @FUNCTION=SINH
    @SYNTAX=SINH(x)
    @DESCRIPTION=SINH retorna o seno hiperbólico de x, que é definido matematicamente como (exp(x) - (exp(-x)) / 2.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    SINH(0.5) retorna 0.521095.
    
    @SEEALSO=SIN, COS, COSH, TAN, TANH, DEGREES, RADIANS, EXP

en: @FUNCTION=SLOPE
    @SYNTAX=SLOPE(known_y's,known_x's)
    @DESCRIPTION=SLOPE returns the slope of the linear regression line.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    SLOPE(A1:A5,B1:B5) equals 1.417959936.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVPA
pt_BR: @FUNCTION=SLOPE
    @SYNTAX=SLOPE(y's_conhecidos,x's_conhecidos)
    @DESCRIPTION=SLOPE retorna o declive da linha de regressão linear.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    Suponhamos que as células A1 a A5 contém os números 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, e 40.1, e as células B1 a B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, e 42.7.  Então
    SLOPE(A1:A5,B1:B5) retorna 1.417959936.
    
    @SEEALSO=STDEV,STDEVPA

en: @FUNCTION=SQRT
    @SYNTAX=SQRT(x)
    @DESCRIPTION=SQRT function returns the square root of @x.  If @x is negative, SQRT returns #NUM! error.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    SQRT(2) equals 1.4142136.
    
    @SEEALSO=POWER
pt_BR: @FUNCTION=SQRT
    @SYNTAX=SQRT(x)
    @DESCRIPTION=A função SQRT retorna a raiz quadrada de @x.  Se @x for negativo, SQRT retorna o erro #NUM!.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    SQRT(2) retorna 1.4142136.
    
    @SEEALSO=POWER

en: @FUNCTION=SQRTPI
    @SYNTAX=SQRTPI(number)
    @DESCRIPTION=SQRTPI function returns the square root of a @number multiplied by pi.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    SQRTPI(2) equals 2.506628275.
    
    @SEEALSO=PI
pt_BR: @FUNCTION=SQRTPI
    @SYNTAX=SQRTPI(número)
    @DESCRIPTION=A função SQRTPI retorna a raiz quadrada de um @número multiplicado por pi.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    SQRTPI(2) retorna 2.506628275.
    
    @SEEALSO=PI

en: @FUNCTION=SUBSTITUTE
    @SYNTAX=SUBSTITUTE(text, old, new [,num])
    @DESCRIPTION=SUBSTITUTE replaces @old with @new in @text.  Substitutions are only applied to instance @num of @old in @text, otherwise every one is changed.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    SUBSTITUTE("testing","test","wait") equals "waiting".
    
    @SEEALSO=REPLACE, TRIM
pt_BR: @FUNCTION=SUBSTITUTE
    @SYNTAX=SUBSTITUTE(texto, antigo, novo [,num])
    @DESCRIPTION=SUBSTITUTE substitui @antigo por @novo no @texto. Substituições são aplicadas somente para instância @num do @antigo no @texto, do contrário todos são alterados.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    SUBSTITUTE("testando","test","esper") retorna "esperando".
    
    @SEEALSO=REPLACE, TRIM

en: @FUNCTION=SUM
    @SYNTAX=SUM(value1, value2, ...)
    @DESCRIPTION=SUM computes the sum of all the values and cells referenced in the argument list.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11, 15, 17, 21, and 43.  Then
    SUM(A1:A5) equals 107.
    
    @SEEALSO=AVERAGE, COUNT
pt_BR: @FUNCTION=SUM
    @SYNTAX=SUM(valor1, valor2, ...)
    @DESCRIPTION=Calcula a soma de todos os valores e células referenciadas na lista de argumentos.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    Suponhamos que as células de A1 até A5 contenham os números 11, 15, 17, 21 e 43.  Então
    SUM(A1:A5) retorna 107.
    
    @SEEALSO=AVERAGE, COUNT

en: @FUNCTION=SUMIF
    @SYNTAX=SUMIF(range,criteria[,actual_range])
    @DESCRIPTION=SUMIF function sums the values in the given @range that meet the given @criteria.  If @actual_range is given, SUMIF sums the values in the @actual_range whose corresponding components in @range meet the given @criteria.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 23, 27, 28, 33, and 39.  Then
    SUMIF(A1:A5,"<=28") equals 78.
    SUMIF(A1:A5,"<28") equals 50.
    In addition, if the cells B1, B2, ..., B5 hold numbers 5, 3, 2, 6, and 7 then:
    SUMIF(A1:A5,"<=27",B1:B5) equals 8.
    
    @SEEALSO=COUNTIF, SUM
pt_BR: @FUNCTION=SUMIF
    @SYNTAX=SUMIF(intervalo,critério[,intervalo_real])
    @DESCRIPTION=A função SUMIF soma os valores no @intervalo dado que satisfazem o @critério dado. Se for fornecido @intervalo_real, SUMIF soma os valores no @intervalo_real cujos correspondentes no @intervalo satisfaçam o @critério.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    Suponhamos que as células A1 a A5 contenham os números 23, 27, 28, 33 e 39. Então
    SUMIF(A1:A5,"<=28") retorna 78.
    SUMIF(A1:A5,"<28") retorna 50.
    Além disso, se as células B1 a B5 contém os números 5, 3, 2, 6 e 7 então:
    SUMIF(A1:A5,"<=27",B1:B5) retorna 8.
    
    @SEEALSO=COUNTIF, SUM

en: @FUNCTION=T
    @SYNTAX=T(value)
    @DESCRIPTION=T returns @value if and only if it is text, otherwise a blank string.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    T("text") equals "text".
    T(64) returns an empty cell.
    
    @SEEALSO=CELL, N, VALUE
pt_BR: @FUNCTION=T
    @SYNTAX=T(valor)
    @DESCRIPTION=T retorna o @valor se e somente se for texto, do contrário uma cadeia em branco.
    @EXAMPLES=
    T("blah") retorna "blah".
    T(64) retorna uma célula vazia.
    
    @SEEALSO=CELL, N, VALUE

en: @FUNCTION=TAN
    @SYNTAX=TAN(x)
    @DESCRIPTION=TAN function returns the tangent of @x, where @x is given in radians.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    TAN(3) equals -0.1425465.
    
    @SEEALSO=TANH, COS, COSH, SIN, SINH, DEGREES, RADIANS
pt_BR: @FUNCTION=TAN
    @SYNTAX=TAN(x)
    @DESCRIPTION=A função TAN retorna a tangente de @x, que deve ser expresso em radianos.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    TAN(3) retorna -0.1425465.
    
    @SEEALSO=TANH, COS, COSH, SIN, SINH, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=TANH
    @SYNTAX=TANH(x)
    @DESCRIPTION=TANH function returns the hyperbolic tangent of @x, which is defined mathematically as sinh(@x) / cosh(@x).
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    TANH(2) equals 0.96402758.
    
    @SEEALSO=TAN, SIN, SINH, COS, COSH, DEGREES, RADIANS
pt_BR: @FUNCTION=TANH
    @SYNTAX=TANH(x)
    @DESCRIPTION=Retorna a tangente hiperbólica de x, que é matematicamente definida como sinh(x) / cosh(x).
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    TANH(2) retorna 0.96402758.
    
    @SEEALSO=TAN, SIN, SINH, COS, COSH, DEGREES, RADIANS

en: @FUNCTION=TEXT
    @SYNTAX=TEXT(value,format_text)
    @DESCRIPTION=TEXT returns @value as a string with the specified format.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    TEXT(3.223,"$0.00") equals "$3.22".
    TEXT(date(1999,4,15),"mmmm, dd, yy") equals "April, 15, 99".
    
    @SEEALSO=DOLLAR
pt_BR: @FUNCTION=TEXT
    @SYNTAX=TEXT(valor,formato_texto)
    @DESCRIPTION=TEXT retorna @valor como uma cadeia com o formato especificado.
    Esta função é compátível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    TEXT(3.223,"$0.00") retorna "$3.22".
    TEXT(date(1999,4,15),"dd mmmm yy") retorna "15 Abril 99".
    
    @SEEALSO=DOLLAR

en: @FUNCTION=TIME
    @SYNTAX=TIME (hours,minutes,seconds)
    @DESCRIPTION=TIME returns a fraction representing the time of day.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    TIME(3, 5, 23) equals 3:05AM.
    
    @SEEALSO=HOUR
pt_BR: @FUNCTION=TIME
    @SYNTAX=TIME (horas, minutos, segundos)
    @DESCRIPTION=TIME retorna uma fração representando a hora de dia.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    TIME(3, 5, 23) retorna 3:05:23 (0.128738).
    
    @SEEALSO=HOUR

en: @FUNCTION=TIMEVALUE
    @SYNTAX=TIMEVALUE (timetext)
    @DESCRIPTION=TIMEVALUE returns a fraction representing the time of day, a number between 0 and 1.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    TIMEVALUE("3:05") equals 0.128472.
    TIMEVALUE("2:24:53 PM") equals 0.600613.
    
    @SEEALSO=HOUR,MINUTE
pt_BR: @FUNCTION=TIMEVALUE
    @SYNTAX=TIMEVALUE (textohora)
    @DESCRIPTION=TIMEVALUE retorna um número entre 0 e 1 representando a hora do dia, um número entre 0 e 1.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    TIMEVALUE("3:05") retorna 0.128472.
    TIMEVALUE("2:24:53 PM") retorna 0.600613.
    
    @SEEALSO=HOUR,MINUTE

en: @FUNCTION=TODAY
    @SYNTAX=TODAY()
    @DESCRIPTION=TODAY returns the serial number for today (the number of days elapsed since the 1st of January of 1900).
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    TODAY() returns 'Nov 6, 2001' on that particular day.
     
    @SEEALSO=NOW
pt_BR: @FUNCTION=TODAY
    @SYNTAX=TODAY ()
    @DESCRIPTION=Retorna o número serial (número de dias desde 1º de Janeiro 
    de 1900) do dia de hoje.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=TODAY, NOW

en: @FUNCTION=TRANSPOSE
    @SYNTAX=TRANSPOSE(matrix)
    @DESCRIPTION=TRANSPOSE function returns the transpose of the input @matrix.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=MMULT
pt_BR: @FUNCTION=TRANSPOSE
    @SYNTAX=TRANSPOSE(matriz)
    @DESCRIPTION=A função TRANSPOSE retorna a matriz transposta da @matriz fornecida.
    @EXAMPLES=
    
    @SEEALSO=MMULT

en: @FUNCTION=TREND
    @SYNTAX=TREND(known_y's[,known_x's],new_x's])
    @DESCRIPTION=TREND function estimates future values of a given data set using the ``least squares'' line that best fit to your data. @known_y's is the y-values where y=mx+b and @known_x's contains the corresponding x-values.  @new_x's contains the x-values for which you want to estimate the y-values. 
    If @known_x's is omitted, an array {1, 2, 3, ...} is used. If @new_x's is omitted, it is assumed to be the same as @known_x's. If @known_y's and @known_x's have unequal number of data points, TREND returns #NUM! error. 
    @EXAMPLES=
    Let us assume that the cells A1, A2, ..., A5 contain numbers 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, and 40.1, and the cells B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, and 42.7.  Then
    TREND(A1:A5,B1:B5) equals 156.52.
    
    @SEEALSO=LINEST
pt_BR: @FUNCTION=TREND
    @SYNTAX=TREND(conhecido_y's[,conhecido_x's],novo_x's])
    @DESCRIPTION=TREND função estima valores futuros de um dado número de conjunto de dadosusando a linha ``least squares'' que melhor adequa-se a seus dados. @conhecido_y's é o y-valores onde y=mx+b e @conhecido_x's contém os x-valores correspondentes @novo_x's contém os x-valores para o qual deseja-se estimar osy-valores. 
    Se @conhecido_x's é omitido, uma disposição {1, 2, 3, ...} é usada. Se @novo_x's é omitido, assume-se ser o mesmo que @conhecido_x's. S @conhecido_y's e @conhecido_x's têm número de pontos de dados desiguais, TREND retorna erro #NUM!
    @EXAMPLES=
    Vamos assumir que as células A1, A2, ..., A5 contém os números 11.4, 17.3, 21.3, 25.9, e 40.1, e as células B1, B2, ... B5 23.2, 25.8, 29.9, 33.5, e 42.7.  Então
    TREND(A1:A5,B1:B5) igual a 156.52.
    
    @SEEALSO=LINEST

en: @FUNCTION=TRIM
    @SYNTAX=TRIM(text)
    @DESCRIPTION=TRIM returns @text with only single spaces between words.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    TRIM("  a bbb  cc") equals "a bbb cc".
    
    @SEEALSO=CLEAN, MID, REPLACE, SUBSTITUTE
pt_BR: @FUNCTION=TRIM
    @SYNTAX=TRIM(text)
    @DESCRIPTION=TRIM retorna @texto somente com espaços simples entre palavras.
    Esta função é compátível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    TRIM("  a bbb  cc") retorna "a bbb cc".
    
    @SEEALSO=CLEAN, MID, REPLACE, SUBSTITUTE

en: @FUNCTION=TRUE
    @SYNTAX=TRUE()
    @DESCRIPTION=TRUE returns boolean value true.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    TRUE() equals TRUE.
    
    @SEEALSO=FALSE
pt_BR: @FUNCTION=TRUE
    @SYNTAX=TRUE()
    @DESCRIPTION=TRUE retorna o valor booleano Verdadeiro.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    TRUE() retorna VERDADEIRO.
    
    @SEEALSO=FALSE

en: @FUNCTION=TRUNC
    @SYNTAX=TRUNC(number[,digits])
    @DESCRIPTION=TRUNC function returns the value of @number truncated to the number of digits specified. If @digits is omitted then @digits defaults to zero.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    TRUNC(3.12) equals 3.
    TRUNC(4.15,1) equals 4.1.
    
    @SEEALSO=INT
pt_BR: @FUNCTION=TRUNC
    @SYNTAX=TRUNC(número[,dígitos])
    @DESCRIPTION=Retorna o valor de um @número truncado para o número de @dígitos decimais especificado. Se o número de @dígitos for omitido, será considerado como zero.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    TRUNC(3.12) retorna 3.
    TRUNC(4.15,1) retorna 4.1.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=TYPE
    @SYNTAX=TYPE(value)
    @DESCRIPTION=TYPE returns a number indicating the data type of a value.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    TYPE(3) equals 1.
    TYPE("text") equals 2.
    
    @SEEALSO=
pt_BR: @FUNCTION=TYPE
    @SYNTAX=TYPE(valor)
    @DESCRIPTION=TYPE retorna um número indicando o tipo de dados de um valor.
    Esta função é compatível com o Excel. 
    @EXAMPLES=
    TYPE(3) retorna 1.
    TYPE("text") retorna 2.
    
    @SEEALSO=

en: @FUNCTION=UPPER
    @SYNTAX=UPPER(text)
    @DESCRIPTION=UPPER returns a upper-case version of the string in @text.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    UPPER("canceled") equals "CANCELED".
    
    @SEEALSO=LOWER
pt_BR: @FUNCTION=UPPER
    @SYNTAX=UPPER(texto)
    @DESCRIPTION= retorna uma versão em maiúsculas do @texto
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    UPPER("cancelado") retorna "CANCELADO".
    
    @SEEALSO=LOWER

en: @FUNCTION=VALUE
    @SYNTAX=VALUE(text)
    @DESCRIPTION=VALUE returns numeric value of @text.
    This function is Excel compatible.
    @EXAMPLES=
    VALUE("$1,000") equals 1000.
    
    @SEEALSO=DOLLAR, FIXED, TEXT
pt_BR: @FUNCTION=VALUE
    @SYNTAX=VALUE(text)
    @DESCRIPTION=VALUE retorna o valor numérico do @texto.
    Esta função é compátível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    VALUE("$1,000") retorna 1000.
    
    @SEEALSO=DOLLAR, FIXED, TEXT

en: @FUNCTION=WORKDAY
    @SYNTAX=WORKDAY (start_date,days,holidays)
    @DESCRIPTION=WORKDAY returns the day which is @days working days from the @start_date.  Weekends and holidays optionally supplied in @holidays are respected.
    Returns #NUM! if @start_date or @days are invalid.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    WORKDAY(DATE(2001,1,5),DATE(2001,2,15)) equals 88609.
    
    @SEEALSO=NETWORKDAYS
pt_BR: @FUNCTION=WORKDAY
    @SYNTAX=WORKDAY (data_inicial,dias,feriados)
    @DESCRIPTION=Retorna o dia localizado @dias dias úteis após @data_inicial.  Finais de semana e feriados fornecidos opcionalmente em @feriados são respeitados.
    Retorna o erro #NUM! se @data_inicial ou @dias forem inválidos.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    WORKDAY(DATE(2001,1,5),DATE(2001,2,15)) retorna 88609.
    
    @SEEALSO=NETWORKDAYS

en: @FUNCTION=YEAR
    @SYNTAX=YEAR (serial_number)
    @DESCRIPTION=YEAR converts a serial number to a year.
    Note that Gnumeric will perform regular string to serial number conversion for you, so you can enter a date as a string.
    This function is Excel compatible. 
    @EXAMPLES=
    YEAR(DATE(2003, 4, 30)) equals 2003.
    
    @SEEALSO=DAY, MONTH, TIME, NOW
pt_BR: @FUNCTION=YEAR
    @SYNTAX=YEAR (número_serial)
    @DESCRIPTION=Converte um número serial para um ano. 
    Note que o Gnumeric fará conversão de texto para número serial, portanto pode-se passar uma data em formato string.
    Esta função é compatível com o Excel.
    @EXAMPLES=
    YEAR(DATE(2003, 4, 30)) retorna 2003.
    
    @SEEALSO=DAY, MONTH, TIME, NOW

en: A short description of the template
pt_BR: Uma pequena descrição do modelo

en: ANOVA - Single Factor
pt_BR: ANOVA - Fator Único

en: ANOVA - Two-Factor
pt_BR: ANOVA - Dois Fatores

en: ARRAY
pt_BR: VETOR

en: About this application
pt_BR: Sobre esta aplicação

en: Accept
pt_BR: Aceitar

en: Act_ive sheet
pt_BR: Planilha at_iva

en: Action
pt_BR: Ação

en: Active plugins
pt_BR: Plugins ativos

en: Actual processing will start at this line, any previous lines will be ignored.
pt_BR: Processamento propriamente dito começará nesta linha; linhas anteriores serão ignoradas.

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Add Borders
pt_BR: Adicionar Bordas

en: Add a new column
pt_BR: Inserir uma nova coluna

en: Add an outline group
pt_BR: Inserir um grupo de contornos

en: Add decimals
pt_BR: Adicionar decimais

en: Add the entered area to the list of source areas
pt_BR: Incluir área fornecida na lista de áreas origem

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Adjust the root data directory
pt_BR: Ajusta o diretório raiz dos dados

en: Adjustable Cells
pt_BR: Células ajustáveis

en: Adrian Likins, documentation, debugging.
pt_BR: Adrian Likins, documentação, depuração.

en: Advanced Filter
pt_BR: Filtro Avançado

en: Advanced Sort Options
pt_BR: Opções Avançadas de Ordenação

en: Advanced _Filter...
pt_BR: _Filtro Avançado...

en: Advanced...
pt_BR: Avançado...

en: Afghanistan afghani
pt_BR: Afegano do Afeganistão

en: Albanian lek
pt_BR: Lek Albanês

en: Algerian dinar
pt_BR: Dinar da Argélia

en: Alignment
pt_BR: Alinhamento

en: Aligns the contents to the left and decreases the indent
pt_BR: Alinha conteúdo à esquerda e diminui a indentação

en: Aligns the contents to the left and increases the indent
pt_BR: Alinha conteúdo à esquerda e aumenta a indentação

en: All
pt_BR: Tudo

en: All Borders
pt_BR: Todas as Bordas

en: Allowable
pt_BR: Permitido

en: Almer S. Tigelaar, Gnumeric hacker.
pt_BR: Almer S. Tigelaar, programador do Gnumeric.

en: Always
pt_BR: Sempre

en: Always (Both sides)
pt_BR: Sempre (Ambos os lados)

en: An error occurred while reading the category list
pt_BR: Ocorreu um erro durante a leitura da lista de categorias

en: An unexpected error has occurred: %d.
pt_BR: Ocorreu um erro inesperado: %d.

en: Andorran peseta
pt_BR: Peseta Andorrana

en: Andreas J. Guelzow, statistics stuff.
pt_BR: Andreas J. Guelzow, coisas de Estatística.

en: Angolan new kwanza
pt_BR: Kwanza Novo de Angola

en: Anova: Single Factor
pt_BR: Anova: Fator Único

en: Anova: Two-Factor With Replication
pt_BR: Anova: Dois Fatores Com Replicação

en: Anova: Two-Factor Without Replication
pt_BR: Anova: Dois Fatores Sem Replicação

en: Answer Report
pt_BR: Relatório de Resposta

en: Any
pt_BR: Qualquer

en: Any Value                     (no validation)
pt_BR: Qualquer Valor                (sem validação)

en: Apply _Alignment
pt_BR: Aplicar _Alinhamento

en: Apply _Borders
pt_BR: Aplicar _Bordas

en: Apply _Fonts
pt_BR: Aplicar _Fontes

en: Apply _Number Formats
pt_BR: Aplicar Formatos de _Números

en: Apply _Patterns
pt_BR: Aplicar _Padrões

en: April
pt_BR: Abril

en: Are you sure you want to cancel?
pt_BR: Deseja realmente cancelar?

en: Are you sure you want to remove the sheet called `%s'?
pt_BR: Deseja realmente remover a planilha de nome `%s'

en: Are you sure you want to remove the template '%s' ?
pt_BR: Deseja realmente remover o modelo '%s'?

en: Area %i
pt_BR: Área %i

en: Argentine peso
pt_BR: Peso Argentino

en: Argument mismatch
pt_BR: Argumento inválido

en: Ariel Rios, Guile support.
pt_BR: Ariel Rios, suporte a Guile.

en: Array
pt_BR: Vetor

en: Array version not implemented!
pt_BR: Versão de vetor não implementada!

en: Arrow
pt_BR: Seta

en: Arrow length
pt_BR: Comprimento da seta

en: Arrow tip
pt_BR: Ponta da seta

en: Arrow width
pt_BR: Espessura da seta

en: Arturo Tena, OLE support.
pt_BR: Arturo Tena, suporte a OLE.

en: Aruban guilder
pt_BR: Florim de Aruba

en: As Value
pt_BR: Como Valor

en: Ascending
pt_BR: Crescente

en: Ask before each change
pt_BR: Perguntar antes de cada alteração

en: Assume _Linear Model
pt_BR: Presumir Modelo _Linear

en: Assume _Non-Negative
pt_BR: Presumir _Não-Negativo

en: At least one clause is required.
pt_BR: Pelo menos uma cláusula é necessária.

en: Attempt to preserve case of text when replacing
pt_BR: Tentar preservar maiúsculas/minúsculas ao substituir

en: Attempt to recognize columns in the text automatically.
pt_BR: Tentar reconhecer automaticamente colunas no texto.

en: August
pt_BR: Agosto

en: Australian dollar
pt_BR: Dólar Australiano

en: Austrian schilling
pt_BR: Xelim Austríaco

en: Author :
pt_BR: Autor :

en: Auto Column _Discovery
pt_BR: Auto-_Descoberta de Colunas

en: Auto Correct
pt_BR: Autocorrigir

en: Auto Save
pt_BR: Salvamento Automático

en: Auto _Correct...
pt_BR: Auto _Correção...

en: Auto_fill
pt_BR: Autopreenc_himento

en: Autodiscovery did not find any columns in the text. Try manually
pt_BR: Auto-descoberta não achou colunas no texto. Tente manualmente

en: Autofill
pt_BR: Autopreenchimento

en: Autofilling %s
pt_BR: Autopreenchendo %s

en: Autofitting column %s
pt_BR: Auto-ajustando coluna %s

en: Autofitting columns %s
pt_BR: Auto-ajustando colunas %s

en: Autofitting row %s
pt_BR: Auto-ajustando linha %s

en: Autoformat
pt_BR: Autoformatar

en: Autoformatting %s
pt_BR: Autoformatando %s

en: Automatic
pt_BR: Automático

en: Automatic (puts quotes where needed)
pt_BR: Automático (coloca aspas onde necessário)

en: Automatically fill the current selection
pt_BR: Preencher automaticamente a seleção atual

en: Automatically perform simple spell checking
pt_BR: Realizar automaticamente simples verificação ortográfica

en: Automatically save the current document at regular intervals
pt_BR: Salvar automaticamente o documento atual em intervalos regulares

en: Available inactive plugins
pt_BR: Plugins inativos disponíveis

en: Available sheets
pt_BR: Planilhas disponíveis

en: Average
pt_BR: Média

en: B_y Changing Cells:
pt_BR: M_udando Células:

en: Background
pt_BR: Segundo Plano

en: Background Color
pt_BR: Cor de fundo

en: Bahamian dollar
pt_BR: Dólar das Bahamas

en: Bahraini dinar
pt_BR: Dinar do Bahrein

en: Ban_g (!)
pt_BR: E_xclamação (!)

en: Bang (!)
pt_BR: Exclamação (!)

en: Bangladeshi taka
pt_BR: Taca de Bangladesh

en: Barbados dollar
pt_BR: Dólar Barbadiano

en: Belarussian ruble
pt_BR: Rublo da Bielorrúsia

en: Belgian franc
pt_BR: Franco Belga

en: Belize dollar
pt_BR: Dólar de Belize

en: Bermudian dollar
pt_BR: Dólar das Bermudas

en: Bhutan ngultrum
pt_BR: Ngultrum do Butão

en: Bin _Range:
pt_BR: Inte_rvalo Bin:

en: Binding
pt_BR: Vinculado

en: Bitwise Operations
pt_BR: Operações Bit-a-bit

en: Bold
pt_BR: Negrito

en: Bold italic
pt_BR: Itálico negrito

en: Bolivian boliviano
pt_BR: Peso Boliviano

en: Book%d.%s
pt_BR: Livro%d.%s

en: Boolean
pt_BR: Booleano

en: Border
pt_BR: Borda

en: Border width
pt_BR: Largura da borda

en: Borders
pt_BR: Bordas

en: Botswanian pula
pt_BR: Pula de Botsuana

en: Bottom
pt_BR: Base

en: Brazilian real
pt_BR: Real Brasileiro

en: Bricks
pt_BR: Tijolos

en: Broken function
pt_BR: Função inoperante

en: Brunei dollar
pt_BR: Dólar de Brunei

en: Bruno Unna, Excel bits.
pt_BR: Bruno Unna, detalhes de Excel.

en: Builtin
pt_BR: Embutido

en: Bulgarian lev
pt_BR: Lev Búlgaro

en: Burundi franc
pt_BR: Franco do Burundi

en: Button
pt_BR: Botão

en: C_ancel
pt_BR: C_ancelar

en: C_ells...
pt_BR: C_élulas...

en: C_enter
pt_BR: C_entro

en: C_lear
pt_BR: _Limpar

en: C_olumn
pt_BR: C_oluna

en: C_olumn major
pt_BR: C_oluna maior

en: C_opy labels
pt_BR: C_opiar rótulos

en: C_opy to:
pt_BR: C_opiar para:

en: C_riteria range:
pt_BR: Inte_rvalo dos critérios:

en: C_umulative Percentages
pt_BR: Porcentagens C_umulativas

en: C_ustom
pt_BR: Personali_zar

en: Can't add more than the selection length.
pt_BR: Impossível adicionar mais que o comprimento da seleção

en: Can't open
pt_BR: Impossível abrir

en: Can't open stream for writing
pt_BR: Impossível abrir fluxo para escrita

en: Can't read plugin info file ("%s").
pt_BR: Impossível ler arquivo de informações de plugin ("%s").

en: Canadian dollar
pt_BR: Dólar Canadense

en: Cannot create file %s
pt_BR: Impossível criar arquivo %s

en: Cannot create temporary file.
pt_BR: Impossível criar arquivo temporário.

en: Cannot get default sheet.
pt_BR: Impossível obter planilha padrão.

en: Cannot get file size.
pt_BR: Impossível obter tamanho do arquivo.

en: Cannot get temporary file size.
pt_BR: Impossível obter tamanho do arquivo temporário.

en: Cannot load plugin loader.
pt_BR: Impossível carregar carregador do plugin.

en: Cape Verde escudo
pt_BR: Escudo de Cabo Verde

en: Capitalize _first letter of sentence
pt_BR: Primeira letra da _frase maiúscula

en: Capitalize _names of days
pt_BR: _Nomes de dias em maiúsculas

en: Category :
pt_BR: Categoria :

en: Cayman Islands dollar
pt_BR: Dólar das Ilhas Cayman

en: Cell
pt_BR: Célula

en: Cell Value
pt_BR: Valor da célula

en: Cell comment
pt_BR: Comentário da célula

en: Center
pt_BR: Centro

en: Center _across selection
pt_BR: Centralizar _ao longo da seleção

en: Center across selection
pt_BR: Centraliza ao longo da seleção

en: Center on page
pt_BR: Centralizar na página

en: CenterAcrossSelection
pt_BR: CentralizarAoLongoDeSeleção

en: Centers across the selected cells
pt_BR: Centralizar ao longo das células selecionadas

en: Centers the cell contents
pt_BR: Centraliza o conteúdo da célula

en: Centers the text in each selection
pt_BR: Centraliza o texto em cada seleção

en: Change cells containing
pt_BR: Alterar células contendo

en: Change height of the selected rows
pt_BR: Mudar a altura das filas selecionadas

en: Change the default column width
pt_BR: Mudar a largura da coluna padrão

en: Change the default row height
pt_BR: Mudar a altura da fila padrão

en: Change the order the sheets are displayed
pt_BR: Mudar a ordem que as planilhas são mostradas

en: Change width of the selected columns
pt_BR: Mudar largura das colunas selecionadas

en: Changing format of %s
pt_BR: Mudando formato de %s

en: Character interpreted as quote character. If the separation character is encountered within quotes it will be ignored.
pt_BR: Caracter interpretado como aspas. Se o caracter separador for encontrado entre aspas ele será ignorado.

en: Chart Output
pt_BR: Saída do Gráfico

en: Chart%d
pt_BR: Gráfico%d

en: Checkbox
pt_BR: Caixa de verificação

en: Checkbox Configure
pt_BR: Configurar caixa de verificação

en: Chilean peso
pt_BR: Peso Chileno

en: Chinese yuan renminbi
pt_BR: Yuan Chinês

en: Choose export formatting
pt_BR: Selecione o formato de exportação

en: Choose sheets to export
pt_BR: Selecione as planilhas a exportar

en: Chris Lahey, number format engine.
pt_BR: Chris Lahey, mecanismo de formato numérico.

en: Cleanup function inside plugin returned error.
pt_BR: Função de fechamento do plugin retornou erro

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Clear Background
pt_BR: Limpar fundo

en: Clear Borders
pt_BR: Limpar as Bordas

en: Clear Co_ntents
pt_BR: Limpar Co_nteúdo

en: Clear list of columns
pt_BR: Limpar lista de colunas

en: Clear the list of source areas
pt_BR: Limpar lista de áreas origem

en: Clear the selected cells' comments
pt_BR: Limpar os comentários das células selecionadas

en: Clear the selected cells' contents
pt_BR: Limpar o conteúdo das células selecionadas

en: Clear the selected cells' formats
pt_BR: Limpar os formatos das células selecionadas

en: Clear the selected cells' formats, comments, and contents
pt_BR: Limpar os formatos, comentários e conteúdos das células selecionadas

en: Clearing %s in %s
pt_BR: Limpando %s em %s

en: Click to select a column
pt_BR: Clique para selecionar uma coluna

en: Close the current file
pt_BR: Fechar o arquivo atual

en: Close this dialog
pt_BR: Fechar este diálogo

en: Co_lumn end :
pt_BR: Fim da co_luna :

en: Co_mma (,)
pt_BR: Vírgu_la (,)

en: Co_mments
pt_BR: Co_mentários

en: Coefficient
pt_BR: Coeficiente

en: Collapse an outline group
pt_BR: Desfazer um grupo de contornos

en: Collapse columns
pt_BR: Encolher colunas

en: Collapse rows
pt_BR: Encolher linhas

en: Colombian peso
pt_BR: Peso Colombiano

en: Colon (:)
pt_BR: Dois-pontos (:)

en: Color
pt_BR: Cor

en: Color :
pt_BR: Cor :

en: Column
pt_BR: Coluna

en: Column %d
pt_BR: Coluna: %d

en: Column %i
pt_BR: Coluna %i

en: Column _Width...
pt_BR: Lar_gura da Coluna...

en: Column formatting
pt_BR: Formatação da coluna

en: Column must be within range
pt_BR: Coluna precisa estar dentro do intervalo

en: Column width
pt_BR: Largura da Coluna

en: Column: %s
pt_BR: Coluna: %s

en: Columns
pt_BR: Colunas

en: Combo
pt_BR: Combinações

en: Combo Box
pt_BR: Caixa de combinação

en: Comma (,)
pt_BR: Vírgula (,)

en: Comment
pt_BR: Comentário

en: Comment in cell %s!%s
pt_BR: Comentário na célula %s!%s

en: Comoros franc
pt_BR: Franco Comorense

en: Confidence Interval for the Mean
pt_BR: Nível de Confiabilidade para Média

en: Confidence Interval for the _Mean
pt_BR: Nível de Confiabilidade para _Média

en: Confidence Level:
pt_BR: Nível de Confiabilidade

en: Configure filled object
pt_BR: Configurar objeto preenchido

en: Configure line or arrow
pt_BR: Configurar linha ou seta

en: Configure toolbars
pt_BR: Configurar barras de ferramentas

en: Consolidate regions using a function
pt_BR: Consolidar regiões usando uma função

en: Consolidating to %s!%s
pt_BR: Consolidando para %s!%s

en: Constraint
pt_BR: Restrição

en: Constraint `%s' is for a cell that is not an input cell.
pt_BR: A restrição '%s' é para uma célula que não é uma célula entrada.

en: Constraints
pt_BR: Restrições

en: Constraints:
pt_BR: Restrições:

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Content can only be pasted by value or by link.
pt_BR: O conteúdo só pode ser colado por valor ou por atalho.

en: Contract Support
pt_BR: Suporte Contratado

en: Control
pt_BR: Controle

en: Copies the selection to the clipboard
pt_BR: Copia a seleção para a Área de Transferência

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Copy _Formats
pt_BR: Copiar _Formatos

en: Copy _Values
pt_BR: Copiar _Valores

en: Copy the current selection to the clipboard
pt_BR: Copiar a seleção atual para a área de transferência

en: Copy the selection
pt_BR: Copiar a seleção

en: Copy to a new _sheet
pt_BR: Copiar para uma nova _planilha

en: Copy to a new _workbook
pt_BR: Copiar para um novo _livro de trabalho

en: Correct _TWo INitial CApitals
pt_BR: Corrigir DUas LE_tras MAiúsculas INiciais

en: Correlation
pt_BR: Correlação

en: Correlations
pt_BR: Correlações

en: Cost
pt_BR: Custo

en: Costa Rican colon
pt_BR: Cólon Costa-riquenho

en: Could not create the ANOVA (single factor) tool dialog.
pt_BR: Impossível criar o diálogo da Ferramenta ANOVA (fator único)

en: Could not create the ANOVA (two factor) tool dialog.
pt_BR: Impossível criar o diálogo da Ferramenta ANOVA (dois fatores)

en: Could not create the AutoCorrect dialog.
pt_BR: Impossível criar o diálogo do AutoCorretor.

en: Could not create the Correlation Tool dialog.
pt_BR: Impossível criar o diálogo da Ferramenta de Correlação

en: Could not create the Covariance Tool dialog.
pt_BR: Impossível criar o diálogo da Ferramenta de Covariância

en: Could not create the Descriptive Statistics Tool dialog.
pt_BR: Impossível criar o diálogo da Ferramenta de Estatísticas Descritivas

en: Could not create the Exponential Smoothing Tool dialog.
pt_BR: Impossível criar o diálogo da Ferramenta de Suavização Exponencial

en: Could not create the FTest Tool dialog.
pt_BR: Impossível criar o diálogo da Ferramenta FTest.

en: Could not create the Fourier Analyis Tool dialog.
pt_BR: Impossível criar o diálogo da Ferramenta de Análise de Fourier

en: Could not create the Goal-Seek dialog.
pt_BR: Impossível criar o diálogo da Procura de Objetivo.

en: Could not create the Histogram Tool dialog.
pt_BR: Impossível criar o diálogo da Ferramenta de Histograma

en: Could not create the Mean Tests Tool dialog.
pt_BR: Impossível criar o diálogo da Ferramenta de Testes de Média

en: Could not create the Moving Average Tool dialog.
pt_BR: Impossível criar o diálogo da Ferramenta de Média Móvel

en: Could not create the Name Guru.
pt_BR: Impossível criar o Guru de Nomes.

en: Could not create the Random Tool dialog.
pt_BR: Impossível criar o diálogo da Ferramenta Aleatória

en: Could not create the Rank and  Percentile Tools dialog.
pt_BR: Impossível criar o diálogo da Ferramenta de Ordem e Percentis.

en: Could not create the Regression Tool dialog.
pt_BR: Impossível criar o diálogo da Ferramenta de Regressão

en: Could not create the Sampling Tool dialog.
pt_BR: Impossível criar o diálogo da Ferramenta de Amostragem

en: Could not create the Solver dialog.
pt_BR: Impossível criar o diálogo do Resolvedor.

en: Could not find matching closing parenthesis
pt_BR: Impossível encontrar fecha-parênteses correspondente

en: Could not find matching closing quote
pt_BR: Impossível encontrar fecha-aspas correspondente

en: Could not find matching opening parenthesis
pt_BR: Impossível encontrar abre-parênteses correspondente

en: Could not initialize EmbeddableGrid factory
pt_BR: Não pôde inicializar fábrica EmbeddableGrid

en: Could not initialize Workbook factory
pt_BR: Não pôde inicializar fábrica Workbook

en: Could not load file: %s
pt_BR: Impossível carregar arquivo: %s

en: Could not remove template
pt_BR: Impossível remover modelo

en: Couldn't activate plugin "%s" (ID: %s).
pt_BR: Impossível ativar plugin "%s" (ID: %s).

en: Couldn't deactivate plugin "%s" (ID: %s).
pt_BR: Impossível desativar plugin "%s" (ID: %s).

en: Couldn't read plugin info from file.
pt_BR: Impossível ler informação de plugin do arquivo.

en: Count
pt_BR: Contagem

en: Covariance
pt_BR: Covariância

en: Covariances
pt_BR: Covariâncias

en: Create a button
pt_BR: Criar um botão

en: Create a checkbox
pt_BR: Criar uma caixa de verificação

en: Create a combo box
pt_BR: Criar uma caixa de combinação

en: Create a frame
pt_BR: Criar uma moldura

en: Create a label
pt_BR: Criar um rótulo

en: Create a line
pt_BR: Criar uma linha

en: Create a list
pt_BR: Cria uma lista

en: Create a new shared view of the workbook
pt_BR: Criar uma nova visualização compartilhada do livro de trabalho

en: Create a new spreadsheet
pt_BR: Criar uma nova planilha

en: Create a new unshared view of the workbook
pt_BR: Criar uma nova visualização privada do livro de trabalho

en: Create a new workbook
pt_BR: Criar um novo livro de trabalho

en: Create a radio button
pt_BR: Criar um botão de rádio

en: Create an arrow
pt_BR: Criar uma seta

en: Creates a button
pt_BR: Cria um botão

en: Creates a checkbox
pt_BR: Cria uma caixa de verificação

en: Creates a combobox
pt_BR: Cria uma caixa de combinações

en: Creates a frame
pt_BR: Cria um quadro

en: Creates a label
pt_BR: Cria rótulo

en: Creates a line object
pt_BR: Cria um objeto linha

en: Creates a list
pt_BR: Cria uma lista

en: Creates a new workbook
pt_BR: Cria um novo livro de trabalho

en: Creates a radio button
pt_BR: Cria um botão de rádio

en: Creates a rectangle object
pt_BR: Cria um objeto retângulo

en: Creates an arrow object
pt_BR: Cria um objeto linha

en: Creates an ellipse object
pt_BR: Cria um objeto elipse

en: Criteria
pt_BR: Critérios

en: Croatian kuna
pt_BR: Kuna Croata

en: Cu_t
pt_BR: Recor_tar

en: Cuban peso
pt_BR: Peso Cubano

en: Cumulative %
pt_BR: % Cumulativa

en: Current Value:
pt_BR: Valor Atual:

en: Current _date
pt_BR: Da_ta atual

en: Current _time
pt_BR: _Hora corrente

en: Current values
pt_BR: Valores atuais

en: Cust_om
pt_BR: Pers_onalizado

en: Custom
pt_BR: Personalizar

en: Custom footer configuration
pt_BR: Configuração personalizada do rodapé

en: Custom header configuration
pt_BR: Configuração personalizada do cabeçalho

en: Custom separator, this can be any character
pt_BR: Separador personalizado, pode ser qualquer caracter

en: Customize footer
pt_BR: Personalizar rodapé

en: Customize header
pt_BR: Personalizar cabeçalho

en: Customize the columns using the buttons or the mouse (hover mouse above example for instructions)
pt_BR: Personalizar as colunas usando os botões ou o mouse (mova cursor do mouse sobre o exemplo para instruções)

en: Customize the export format. The line terminator is the character sequence used for terminating a line in the text file. Whether the quote character is placed around cells depends on the value chosen for quoting.
pt_BR: Personalizar o formato de exportação. O terminador de linha é a seqüência de caracteres usada para terminar uma linha em um arquivo de texto. O caracter usado para envolver as células (citação) depende do valor definido para esse caracter.

en: Cut
pt_BR: Cortar

en: Cut the selection
pt_BR: Cortar a seleção

en: Cuts the selection to the clipboard
pt_BR: Corta a seleção para a Área de Transferência

en: Cyprus pound
pt_BR: Libra Cipriota

en: Czech Koruna
pt_BR: Coroa Tcheca

en: DIF file has more than the maximum number of columns %d. Ignoring remaining columns.
pt_BR: Arquivo DIF tem mais colunas do que o número máximo %d. Ignorando as colunas restantes.

en: DIF file has more than the maximum number of rows %d. Ignoring remaining rows.
pt_BR: Arquivo DIF tem mais linhas do que o número máximo %d. Ignorando as linhas restantes.

en: D_elete
pt_BR: _Excluir

en: Daniel Veillard, XML support.
pt_BR: Daniel Veillard, suporte a XML.

en: Danish krone
pt_BR: Coroa Dinamarquesa

en: Data (from %s)
pt_BR: Dados (de %s)

en: Data / Lookup
pt_BR: Dados / Procura

en: Data Analysis Tools
pt_BR: Ferramentas de Análise de Dados

en: Data Interchange Format (*.dif)
pt_BR: Formato de Intercâmbio de Dados (*.dif)

en: Data Interchange Format (DIF) module
pt_BR: Módulo para o Formato de Intercâmbio de Dados (DIF)

en: Data consolidation
pt_BR: Consolidação de dados

en: Data type and number of lines
pt_BR: Tipo dos dados e número de linhas

en: Data...
pt_BR: Dados...

en: Database
pt_BR: Banco de dados

en: Database functions for allowing the retrieval of data from a database
pt_BR: Funções para a recuperação de informação de um banco de dados

en: Date
pt_BR: Data

en: Date / Time
pt_BR: Data / Hora

en: De_lete format
pt_BR: Exc_luir formato

en: December
pt_BR: Dezembro

en: Deci_mal places:
pt_BR: Casas deci_mais:

en: Decrease
pt_BR: Diminuir

en: Decrease Indent
pt_BR: Diminuir Indentação

en: Decrease Precision
pt_BR: Diminuir Precisão

en: Decrease precision
pt_BR: Diminuir precisão

en: Decreases the number of decimals displayed
pt_BR: Diminuir o número de casas decimais apresentadas

en: Default file saver is not available.
pt_BR: Gravador padrão de arquivos não está disponível.

en: Define names
pt_BR: Definir nomes

en: Define the width of each column manually.
pt_BR: Definir largura de cada coluna manualmente.

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete Columns
pt_BR: Excluir colunas

en: Delete Rows
pt_BR: Excluir filas

en: Delete _column(s)
pt_BR: Excluir _coluna(s)

en: Delete _row(s)
pt_BR: Exclui_r linha(s)

en: Delete cells
pt_BR: Excluir células

en: Delete object
pt_BR: Excluir objeto

en: Delete the currently selected sheet
pt_BR: Excluir a planilha atualmente selecionada

en: Delete the currently selected source area
pt_BR: Excluir a área origem atualmente selecionada

en: Deleting column %s
pt_BR: Apagando coluna %s

en: Deleting columns %s
pt_BR: Apagando colunas %s

en: Deleting row %s
pt_BR: Apagando linha %s

en: Deleting rows %s
pt_BR: Apagando linhas %s

en: Democratic Yemeni dinar
pt_BR: Dinar Iemenita

en: Descending
pt_BR: Decrescente

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Description :
pt_BR: Descrição :

en: Descriptive Statistics
pt_BR: Estatísticas Descritivas

en: Detailed error message
pt_BR: Mensagem de erro detalhada

en: Deutsche mark
pt_BR: Marco Alemão

en: Diagonal Crosshatch
pt_BR: Hachuras Diagonais

en: Diagonal Stripe
pt_BR: Listra Diagonal

en: Directory
pt_BR: Diretório

en: Discard
pt_BR: Descartar

en: Discard Expression
pt_BR: Descartar Expressão

en: Discrete
pt_BR: Discreta

en: Dismiss search center
pt_BR: Dispensar central de busca

en: Display Gnumeric's version
pt_BR: Mostra a versão do Gnumeric

en: Display _Formulas
pt_BR: Mostrar _Fórumulas

en: Display _Outlines
pt_BR: Mostrar C_ontornos

en: Display the value exactly as it was entered
pt_BR: Mostrar valor exatamente como digitado

en: Display the value of a formula or the formula itself
pt_BR: Mostrar o valor de uma fórmula ou a própria fórumula

en: Distance from tip of arrowhead to the center point
pt_BR: Distância da ponta da seta ao ponto central

en: Distance from tip of arrowhead to trailing point, measured along shaft
pt_BR: Distância da ponta da seta ao ponto final, medida ao longo do eixo

en: Distance of trailing point from outside edge of shaft
pt_BR: Distância do ponto final ao limite externo do eixo

en: Divide
pt_BR: Dividir

en: Djibouti franc
pt_BR: Franco do Djibuti

en: Do _not correct:
pt_BR: _Não corrigir:

en: Do not consider matches in the middle of words
pt_BR: Não considerar ocorrências no meio de palavras

en: Do not perform this replacement
pt_BR: Não fazer esta troca

en: Do you want to save the workbook?
pt_BR: Deseja salvar o livro de trabalho?

en: Document Summary Information
pt_BR: Resumo das Informações do Documento

en: Does not contain a Workbook file
pt_BR: Não contém um arquivo de Livro de Trabalho

en: Dominican peso
pt_BR: Peso Dominicano

en: Double
pt_BR: Duplo

en: Double Bottom
pt_BR: Fundo Duplo

en: Draw a rectangle
pt_BR: Desenhar um retângulo

en: Draw an oval
pt_BR: Desenhar uma oval

en: Dumps the function definitions
pt_BR: Esvazia as funções de definições

en: Duplicate this sheet
pt_BR: Duplicar esta planilha

en: Dynamic module loading is not supported in this system.
pt_BR: Este sistema não suporta carga dinâmica de módulos.

en: EXPERIMENTAL Bonobo EFS format
pt_BR: Formato EXPERIMENTAL Bonobo EFS

en: EXPERIMENTAL SAX based Gnumeric (*.gnumeric)
pt_BR: Gnumeric EXPERIMENTAL baseado em SAX (*.gnumeric)

en: EXPERIMENTAL SAX based XML
pt_BR: XML EXPERIMENTAL baseado em SAX

en: E_qual
pt_BR: I_gual

en: E_xit
pt_BR: Sa_ir

en: Each column in the text is separated by a 'separation' character, e.g. a semicolon.
pt_BR: Cada coluna no texto é separada por um 'caracter separador', p. ex. um ponto-e-vírgula.

en: Each row of the bin range should contain one numeric value
    (ignoring the label if applicable).
pt_BR: Cada linha do intervalo bin deve conter um valor numérico
    (ignorando o rótulo se for o caso).

en: Each sample must contain the same number of rows.
pt_BR: Cada amostra deve conter o mesmo número de linhas.

en: Each variable should have at least 2 observations!
pt_BR: Cada variável deve ter ao menos 2 observações!

en: East Caribbean dollar
pt_BR: Dólar do Caribe do Leste

en: East Timor escudo
pt_BR: Escudo de Timor Leste

en: Ecuador sucre
pt_BR: Sucre do Equador

en: Edit Expression
pt_BR: Editar Expressão

en: Edit a formula in the current cell
pt_BR: Editar uma fórmula na célula atual

en: Edit a function in the current cell.
pt_BR: Editar uma função na célula atual.

en: Edit sheet and workbook names
pt_BR: Editar planilha e nomes de agendas de trabalho

en: Edit the name of the current sheet
pt_BR: Editar o nome da planilha atual

en: Edit the selected cell's comment
pt_BR: Editar o comentário da célula selecionada

en: Effects
pt_BR: Efeitos

en: Egyptian pound
pt_BR: Libra Egípcia

en: El Salvador colon
pt_BR: Cólon Salvadorenho

en: Ellipse
pt_BR: Elipse

en: Enables Gnome Basic support
pt_BR: Habilita suporte ao Gnome Basic

en: Enables extra consistency checking while reading ole files
pt_BR: Habilita verificação de consistência extra ao ler arquivos antigos

en: Enables some debugging functions
pt_BR: Habilita algumas funções de depuração

en: Enables some dependency related debugging functions
pt_BR: Habilita algumas funções de depuração relacionadas a dependências

en: Enables some print debugging behavior
pt_BR: Habilita algumas funções de depuração de impressão

en: Enables the creation of functions in Perl
pt_BR: Permite a criação de funções em Perl

en: End
pt_BR: Fim

en: Engineering
pt_BR: Engenharia

en: Ensure columns are just wide enough to display content
pt_BR: Assegurar que as colunas são largas o suficiente para mostrarconteúdo

en: Ensure rows are just tall enough to display content
pt_BR: Assegurar que as filas são altas o suficiente para mostrar o conteúdo

en: Enter new _sheet name:
pt_BR: Entre com o novo nome da _planilha

en: Enter the format strings for each section:
pt_BR: Entre com as seqüências de formato para cada seção:

en: Entries are
pt_BR: Entradas são

en: Equal To:
pt_BR: Igual A:

en: Error '%s' opening workbook stream
pt_BR: Erro '%s' ao abrir fluxo de livro de trabalho

en: Error Alert
pt_BR: Alerta de Erro

en: Error behavior
pt_BR: Comportamento errôneo

en: Error executing groff.
pt_BR: Erro ao executar groff.

en: Error in project '%s'
pt_BR: Erro no projeto '%s'

en: Error initializing gb '%s'
pt_BR: Erro ao inicializar gb '%s'

en: Error initializing plugin loader ("%s").
pt_BR: Erro ao inicializar carregador do plugin ("%s").

en: Error parsing line
pt_BR: Erro ao analisar linha

en: Error reading sheet.
pt_BR: Erro ao ler planilha.

en: Error reading temporary file.
pt_BR: Erro ao ler arquivo temporário.

en: Error saving to temporary file.
pt_BR: Erro ao salvar para arquivo temporário.

en: Error while activating plugin
pt_BR: Erro ao ativar plugin

en: Error while activating plugin loader
pt_BR: Erro ao ativar carregador do plugin

en: Error while activating plugin service #%d.
pt_BR: Erro ao ativar serviço do plugin #%d.

en: Error while closing file, error : %s
pt_BR: Erro ao fechar o arquivo, erro : %s

en: Error while deactivating plugin
pt_BR: Erro ao desativar plugin

en: Error while deactivating plugin service #%d.
pt_BR: Erro ao desativar serviço do plugin #%d.

en: Error while loading plugin dependencies.
pt_BR: Erro ao carregar dependências do plugin.

en: Error while loading plugin service.
pt_BR: Erro ao carregar serviço do plugin.

en: Error while loading plugin.
pt_BR: Erro ao carregar plugin.

en: Error while opening file "%s" for reading.
pt_BR: Erro ao abrir arquivo "%s" para leitura.

en: Error while opening file "%s" for writing.
pt_BR: Erro ao abrir arquivo "%s" para escrita.

en: Error while opening sylk file.
pt_BR: Erro ao abrir arquivo sylk.

en: Error while opening xbase file.
pt_BR: Erro ao abrir arquivo xbase.

en: Error while parsing psiconv file.
pt_BR: Erro ao interpretar arquivo psiconv.

en: Error while preparing loader "%s".
pt_BR: Erro ao preparar carregador "%s".

en: Error while reading DIF file.
pt_BR: Erro ao ler arquivo DIF.

en: Error while reading MPS file.
pt_BR: Erro ao ler arquivo MPS.

en: Error while reading file.
pt_BR: Erro ao ler arquivo.

en: Error while reading lotus workbook.
pt_BR: Erro ao ler livro de trabalho Lotus.

en: Error while reading psiconv file.
pt_BR: Erro ao ler arquivo psiconv.

en: Error while reading service #%d info.
pt_BR: Erro ao ler informação do serviço #%d.

en: Error while reading service of type "%s".
pt_BR: Erro ao ler serviço do tipo "%s".

en: Error while reading sheet.
pt_BR: Erro ao ler planilha.

en: Error while saving DIF file.
pt_BR: Erro ao gravar arquivo DIF.

en: Error while saving file.
pt_BR: Erro ao salvar arquivo.

en: Error while trying to build tree from autoformat template file
pt_BR: Erro ao tentar montar árvore do arquivo modelo de auto-formatação

en: Error while trying to load autoformat template
pt_BR: Erro ao tentar carregar modelo de auto-formatação

en: Error while trying to memory map file
pt_BR: Erro ao tentar atribuir memória ao arquivo de mapa

en: Error while trying to pre-convert clipboard data
pt_BR: Erro tentando pré-converter dados da área de transferência

en: Error while trying to pre-convert file
pt_BR: Erro ao tentar pré-conversão de arquivo

en: Error while trying to write csv file
pt_BR: Erro ao tentar gravar arquivo csv

en: Error: could not initialize connection pool
pt_BR: Erro: impossível inicializar pool de conexões

en: Error: could not open connection to %s
pt_BR: Erro: impossível conectar com %s

en: Error: no sheet
pt_BR: Erro: nenhuma planilha

en: Errors occurred while reading plugin informations from file "%s".
pt_BR: Ocorreram erros na leitura das informações de plugin do arquivo "%s".

en: Errors while activating plugins
pt_BR: Erros ao ativar plugins

en: Errors while activating plugins.
pt_BR: Erros ao ativar plugins.

en: Errors while deactivating plugins
pt_BR: Erros ao desativar plugins

en: Errors while initializing plugin system.
pt_BR: Erros ao inicializar sistema de plugins.

en: Errors while reading info about available plugins.
pt_BR: Erros ao ler informações sobre plugins disponíveis.

en: Errors while reading loader info for plugin with id="%s".
pt_BR: Erro ao ler informações do carregador do plugin cujo id="%s".

en: Errors while reading services for plugin with id="%s".
pt_BR: Erro ao ler serviços para o plugin cujo id="%s".

en: Ethiopian birr
pt_BR: Birr Etíope

en: European currency unit
pt_BR: ECU

en: Example
pt_BR: Exemplo

en: Exception occurred while saving to stream.
pt_BR: Ocorreu uma exceção ao salvar para fluxo.

en: Execution of module "%s" failed.
pt_BR: Falha na execução do módulo "%s".

en: Exit immediately after loading the selected books (useful for testing).
pt_BR: Sair imediatamente após carregar os livros selecionados (útil para teste).

en: Exit the program
pt_BR: Sair do programa

en: Expand columns
pt_BR: Expandir colunas

en: Expand rows
pt_BR: Expandir linhas

en: Exponential
pt_BR: Exponencial

en: Exponential Smoothing
pt_BR: Suavização Exponencial

en: Exporting structured text
pt_BR: Exportando texto estruturado

en: Expression
pt_BR: Expressão

en: Extra information
pt_BR: Informação extra

en: F-Test
pt_BR: Teste-F

en: FALSE
pt_BR: FALSO

en: FILE
pt_BR: ARQUIVO

en: F_ormat
pt_BR: F_ormato

en: Fail without any changes actually being done to any cell
pt_BR: Abandonar sem alterar nenhuma célula

en: Falkland Islands pound
pt_BR: Libra das Ilhas Malvinas

en: Feasible
pt_BR: Factível

en: Feb
pt_BR: Fev

en: February
pt_BR: Fevereiro

en: Federico M. Quintero, canvas support.
pt_BR: Federico M. Quintero, suporte a áreas de desenho.

en: Fi_rst page number:
pt_BR: Núme_ro da primeira página:

en: Fiji dollar
pt_BR: Dólar de Fiji

en: File "%s" has unknown format.
pt_BR: Arquivo "%s" tem formato desconhecido.

en: File "%s" is not valid plugin info file.
pt_BR: Arquivo "%s" não é um arquivo de informações de plugin válido.

en: File contain plugin info with invalid id (%s), expected %s.
pt_BR: Arquivo contém informação de plugin com id inválido (%s), era esperado %s.

en: File doesn't contain "%s" array.
pt_BR: Arquivo não contém o vetor "%s".

en: File doesn't contain "%s" dictionary.
pt_BR: Arquivo não contém o dicionário "%s".

en: File doesn't contain "%s" function.
pt_BR: Arquivo não contém a função "%s".

en: File doesn't contain "plugin_can_deactivate_general" function.
pt_BR: Arquivo não contém a função "plugin_can_deactivate_general".

en: File doesn't contain "plugin_cleanup_general" function.
pt_BR: Arquivo não contém a função "plugin_cleanup_general".

en: File doesn't contain "plugin_init_general" function.
pt_BR: Arquivo não contém a função "plugin_init_general".

en: File doesn't contain ("plugin_file_struct" symbol).
pt_BR: Arquivo não contém símbolo "plugin_file_struct".

en: File format:
pt_BR: Formato do arquivo:

en: File has a bad magic number.
pt_BR: Arquivo tem um número mágico inválido.

en: File opener has no id
pt_BR: Carregador de arquivo não tem id.

en: File opener with id="%s" has no description
pt_BR: Carregador de arquivo com id="%s" não tem descrição

en: File saver has no id
pt_BR: Gravador de arquivo não tem id

en: File saver with id="%s" has no description
pt_BR: Gravador de arquivo com id="%s" não tem descrição

en: File/
pt_BR: Arquivo/

en: File/Print Preview
pt_BR: Arquivo/Visualizar Impressão

en: File/Print Preview...
pt_BR: Arquivo/Visualizar Impressão...

en: Fill color
pt_BR: Cor de preenchimento

en: Filter data with given criteria
pt_BR: Filtrar dados com os critérios fornecidos

en: Final Value
pt_BR: Valor final

en: Financial
pt_BR: Financeiro

en: Financial Derivatives
pt_BR: Derivadas Financeiras

en: Find text within cell comments
pt_BR: Procurar texto nos comentários das células

en: Find text within expressions
pt_BR: Procurar texto dentro de expressões

en: Find text within non-string values
pt_BR: Procurar texto em valores não-string

en: Find text within string values
pt_BR: Procurar texto em valores string

en: Finnish markka
pt_BR: Marco Finlandês

en: First column must be valid
pt_BR: Primeira coluna precisa ser válida

en: First row must be valid
pt_BR: Primeira linha precisa ser válida

en: Fixed wi_dth
pt_BR: Largura fi_xa

en: Fixed width customization
pt_BR: Personalização da largura fixa

en: Font
pt_BR: Fonte

en: Font Size
pt_BR: Tamanho da fonte

en: Font selector
pt_BR: Seletor de fontes

en: Font style:
pt_BR: Estilo da fonte:

en: Font:
pt_BR: Fonte:

en: Foreground
pt_BR: Frente

en: Foreground Solid
pt_BR: Sólido de Primeiro Plano

en: Format
pt_BR: Formato

en: Format Cells
pt_BR: Formatar Células

en: Format Graph
pt_BR: Formatar Gráfico

en: Format a region of cells according to a pre-defined template
pt_BR: Formatar uma região de céluas de acordo com um modelopré-definido

en: Format as Currency
pt_BR: Formatar como Moeda

en: Format as Date
pt_BR: Formatar como Data

en: Format as Money
pt_BR: Formatar como Moeda

en: Format as Number
pt_BR: Formatar como Número

en: Format as Percentage
pt_BR: Formatar como Porcentagem

en: Format as Scientific
pt_BR: Formatar como Científica

en: Format as Time
pt_BR: Formatar como Hora

en: Format as alternative Number
pt_BR: Formatar como Número Alternativo

en: Format with thousands separator
pt_BR: Formatar com separador de milhares

en: Format: execSQL(dsn,user,password,sql)
pt_BR: Formato: execSQL(dsn,usuário,senha,sql)

en: Formats
pt_BR: Formatos

en: Formatting for the selected column
pt_BR: Formatação para a coluna selecionada

en: Formatting options
pt_BR: Opções de formatação

en: Formula
pt_BR: Fórmula

en: Formula Guru
pt_BR: Guru de Fórmulas

en: Formulas
pt_BR: Fórmulas

en: Fourier Analysis
pt_BR: Análise de Fourier

en: Fr_om line :
pt_BR: _Da linha:

en: Frame
pt_BR: Quadro

en: Frank Chiulli, OLE support.
pt_BR: Frank Chiulli, suporte a OLE.

en: Freeze the top left of the sheet
pt_BR: Congelar a extremidade superior esquerda da planilha

en: French franc
pt_BR: Franco Francês

en: Frequency
pt_BR: Freqüência

en: Friday
pt_BR: Sexta

en: Function
pt_BR: Função

en: Function Guru
pt_BR: Função Guru

en: Function Selector
pt_BR: Seletor de Funções

en: Function _Categories
pt_BR: _Categorias das Funções

en: Function _Names
pt_BR: _Nomes das Funções

en: Function does not exist
pt_BR: Função não existe

en: Function implementation not available.
pt_BR: Implementação da função não disponível.

en: Functions related to financial derivatives
pt_BR: Funções relativas a derivadas financeiras

en: Gambian dalasi
pt_BR: Dalasi de Gâmbia

en: General
pt_BR: Geral

en: General format cells attempt to select an appropriate format depending on the value of the cell.
pt_BR: Células de formato geral tentam selcionar um formato apropriado, dependendo do valor da célula.

en: Gergo Erdi, Gnumeric hacker.
pt_BR: Gergo Érdi, programador do Gnumeric.

en: Ghanaian cedi
pt_BR: Cedi Novo de Gana

en: Gibraltar pound
pt_BR: Libra de Gibraltar

en: Given input range contains non-numeric data.
pt_BR: Intervalo de entrada fornecido contém dados não númericos

en: Gnome Glossary
pt_BR: Glossário Gnome

en: Gnome Glossary PO file format
pt_BR: Formato de arquivo PO do Glossário Gnome

en: Gnumeric Home Page
pt_BR: Home Page do Gnumeric

en: Gnumeric Solver Answer Report
pt_BR: Relatório de Resposta do Gnumeric Solver

en: Gnumeric Solver Sensitivity Report
pt_BR: Relatório de Sensibilidade do Gnumeric Solver

en: Gnumeric XML file format
pt_BR: Formato de arquivo XML Gnumeric

en: Gnumeric failed to find a suitable default font.
    Your gnome-print installation is likely incomplete.  Please
    try reinstalling gnome-print.
    
    %s
    
    If you still have no luck, please file a proper bug report (see
    http://bugzilla.gnome.org) including the following extra items:
    
    1) The content of your fontmap2 file, if the file exists.
    	(typically located in %s)
    2) The value of the LC_ALL environment variable
    	LC_ALL=%s
    3) The value of the LANG environment variable
    	LANG=%s
    4) What version of libxml gnumeric is running with.
    	You may be able to use the 'ldd' command to get that information.
    5) What version of gnome-print gnumeric is running with.
    	You may be able to use the 'ldd' command to get that information.
    
    Thanks -- the Gnumeric Team
pt_BR: O Gnumeric não conseguiu encontrar uma fonte padrão adequada.
    Sua instalação do gnome-print provavelmente está incompleta. Por favor,
    tente reinstalar o gnome-print.
    
    %s
    
    Se você ainda não teve sorte, favor enviar um relatório de defeitos
    (ver http://bugzilla.gnome.org) incluindo os itens a seguir:
    
    1) O conteúdo de seu arquivo fontmapi2, se o arquivo existir.
    	(tipicamente localizado em %s)
    2) O valor da variável de ambiente LC_ALL
    	LC_ALL=%s
    3) O valor da variável de ambiente LANG
    	LANG=%s
    4) Com qual versão da libxml o Gnumeric está rodando.
    	Você poderá usar o comando 'ldd' para obter esta informação.
    5) Com qual versão de gnome-print o Gnumeric está rodando.
    	Você poderá usar o comando 'ldd' para obter esta informação.
    
    Obrigado -- equipe do Gnumeric

en: Go to...
pt_BR: Ir para...

en: Goal seeking with cell %s did not find a solution.
pt_BR: Procura de objetivo com célula %s não chegou a uma solução.

en: Goal seeking with cell %s found a solution.
pt_BR: Procura de objetivo com célula %s chegou a uma solução.

en: Goal:
pt_BR: Objetivo:

en: GoalSeek
pt_BR: Procura de Objetivo

en: Grandma Chema Celorio, Tester and sheet copy.
pt_BR: Vovó Chema Celorio, Testadora e cópia de planilhas.

en: Graph Data
pt_BR: Dados do Gráfico

en: Greek drachma
pt_BR: Dracma Grego

en: Group
pt_BR: Agrupar

en: Group columns %s
pt_BR: Agrupar colunas %s

en: Group rows %d:%d
pt_BR: Agrupar linhas %d:%d

en: Grouped By:
pt_BR: Agrupado por:

en: Guatemalan quetzal
pt_BR: Quetzal Guatemalteco

en: Guile Plugin
pt_BR: Plugin Guile

en: Guinea franc
pt_BR: Franco CFA da Guiné

en: Guinea-Bissau peso
pt_BR: Peso da Guiné-Bissau

en: Guyanan dollar
pt_BR: Dólar Guianense

en: HTML file made by gnumeric
pt_BR: Arquivo HTML criado pelo Gnumeric

en: H_eight...
pt_BR: Al_tura...

en: H_yphen (-)
pt_BR: _Hífen (-)

en: H_ypothesized Mean Difference:
pt_BR: Hipó_tese de Diferença entre Médias

en: Haitian gourde
pt_BR: Gourde do Haiti

en: He_ader:
pt_BR: C_abeçalho:

en: Header/Footer Config
pt_BR: Configuração de Cabeçalho/Rodapé

en: Headers and footers
pt_BR: Cabeçalhos e Rodapés

en: Height: %.2f pts (%d pixels)
pt_BR: Altura: %.2f pts (%d pixels)

en: Hide
pt_BR: Ocultar

en: Hide _Column Header
pt_BR: Ocultar cabeçalho de _Coluna

en: Hide _Column Headers
pt_BR: Ocultar cabeçalhos de _Colunas

en: Hide _Gridlines
pt_BR: Ocultar _Linhas de Grade

en: Hide _Row Header
pt_BR: Ocultar cabeçalho de _Fila

en: Hide _Row Headers
pt_BR: Ocultar cabeçalhos de _Filas

en: Hide _Zeros
pt_BR: Ocultar _Zeros

en: Hide columns
pt_BR: Ocultar colunas

en: Hide rows
pt_BR: Ocultar linhas

en: Hide the selected columns
pt_BR: Ocultar as colunas selecionadas

en: Hide the selected rows
pt_BR: Ocultar as filas selecionadas

en: Histogram
pt_BR: Histograma

en: Honduran lempira
pt_BR: Lempira de Honduras

en: Hong Kong dollar
pt_BR: Dólar de Hong Kong

en: Horizontal Stripe
pt_BR: Listra Horizontal

en: Hungarian forint
pt_BR: Florim Húngaro

en: Hyphen (-)
pt_BR: Hífen (-)

en: I_nverse
pt_BR: I_nverso

en: Iceland krona
pt_BR: Nova Coroa Islandesa

en: Import file
pt_BR: Importar arquivo

en: Import/Export of HTML, TeX, DVI, roff
pt_BR: Importação/Exportação de HTML, TeX, DVI, roff

en: Imported %s
pt_BR: Importou %s

en: Importing structured text
pt_BR: Importando texto estruturado

en: Imports GNU Oleo documents
pt_BR: Importa documentos GNU Oleo

en: Imports Lotus 123 files
pt_BR: Importa arquivos Lotus 1-2-3

en: Imports MultiPlan (SYLK) files
pt_BR: Importa arquivos MultiPlan (SYLK)

en: Imports Psion 5 series Sheet files
pt_BR: Importa arquivos de Planilha da série Psion 5

en: Imports SC/XSpread files
pt_BR: Importa arquivos SC/XSpread

en: Imports XBase files
pt_BR: Importa arquivos XBase

en: Imports a file
pt_BR: Importa um arquivo

en: Imports version 4.[234] spreadsheets
pt_BR: Importar planilhas das versões 4.2, 4.3 e 4.4

en: Impossible
pt_BR: Impossível

en: In
pt_BR: Pol.

en: In _left column
pt_BR: Na coluna da esquerda

en: In _top row
pt_BR: Na linha de cima

en: In cell %s, the current contents
            %s
    would have been replaced by
            %s
    which is invalid.
    
    The replace has been aborted and nothing has been changed.
pt_BR: Na célula %s, o conteúdo atual
            %s
    teria sido substituído por
            %s
    que é inválido.
    
    A substituição foi interrompida e nada foi mudado.

en: In_terval:
pt_BR: In_tervalo:

en: Increase
pt_BR: Aumentar

en: Increase Indent
pt_BR: Aumentar Indentação

en: Increase Precision
pt_BR: Aumentar precisão

en: Increase precision
pt_BR: Aumentar precisão

en: Increases the number of decimals displayed
pt_BR: Aumentar o número de casas decimais apresentadas

en: Indian rupee
pt_BR: Rúpia Indiana

en: Indonesian rupiah
pt_BR: Rúpia da Indonésia

en: Information
pt_BR: Informação

en: Information  (allows invalid input)
pt_BR: Informação  (permite entrada inválida)

en: Initializing function inside plugin returned error.
pt_BR: Função de inicialização do plugin retornou erro

en: Input
pt_BR: Entrada

en: Input Message
pt_BR: Mensagem de Entrada

en: Input _Labels
pt_BR: Rótu_los de Entrada

en: Insert
pt_BR: Inserir

en: Insert Columns
pt_BR: Inserir colunas

en: Insert Component
pt_BR: Inserir componente

en: Insert Rows
pt_BR: Inserir filas

en: Insert Shaped Component
pt_BR: Inserir um componente modelado

en: Insert _column(s)
pt_BR: Inserir _coluna(s)

en: Insert _row(s)
pt_BR: Inse_rir linha(s)

en: Insert a new sheet
pt_BR: Inserir uma nova planilha

en: Insert a new spreadsheet
pt_BR: Inserir uma nova planilha

en: Insert a shaped component into the spreadsheet
pt_BR: Inserir um componente modelado na planilha

en: Insert an object into the spreadsheet
pt_BR: Inserir um objeto na planilha

en: Insert cells
pt_BR: Inserir células

en: Insert columns
pt_BR: Inserir colunas

en: Insert new cells
pt_BR: Inserir novas células

en: Insert new columns
pt_BR: Inserir novas colunas

en: Insert new rows
pt_BR: Inserir novas linhas

en: Insert object
pt_BR: Inserir objeto

en: Insert rows
pt_BR: Inserir linhas

en: Insert the current date into the selected cell(s)
pt_BR: Inserir a data atual nas células selecionada(s)

en: Insert the current time into the selected cell(s)
pt_BR: Inserir a hora atual na(s) célula(s) selecionada(s)

en: Inserting %d column before %s
pt_BR: Inserindo %d coluna antes de %s

en: Inserting %d columns before %s
pt_BR: Inserindo %d colunas antes de %s

en: Inserting %d row before %s
pt_BR: Inserindo %d linha antes de %s

en: Inserting %d rows before %s
pt_BR: Inserindo %d linhas antes de %s

en: Inserts a Bonobo object
pt_BR: Insere um objeto Bonobo

en: Inside
pt_BR: Interior

en: Inside Horizontal
pt_BR: Interior Horizontal

en: Inside Vertical
pt_BR: Interior Vertical

en: Integer
pt_BR: Inteiro

en: Internal ERROR
pt_BR: ERRO interno

en: Internal type error
pt_BR: Erro interno de tipo

en: Invalid $-specification in replacement.
pt_BR: Especificação-$ inválida no texto substituto

en: Invalid BOUNDS section in the file.
pt_BR: Seção BOUNDS inválida no arquivo.

en: Invalid COLUMNS section in the file.
pt_BR: Seção COLUMNS (colunas) inválida no arquivo.

en: Invalid RHS section in the file.
pt_BR: Seção RHS inválida no arquivo.

en: Invalid ROWS section in the file.
pt_BR: Seção ROWS (linhas) inválida no arquivo.

en: Invalid arguments
pt_BR: Argumentos inválidos

en: Invalid expression
pt_BR: Expressão inválida

en: Invalid number of arguments
pt_BR: Número inválido de argumentos

en: Invalid search pattern.
pt_BR: Padrão de busca inválido.

en: Invalid template file: %s
pt_BR: Arquivo de modelo inválido: %s

en: Invalid trailing backslash in replacement.
pt_BR: Caracter '\' final inválido no texto substituto

en: Invalid xml file. Tree is empty ?
pt_BR: Arquivo xml inválido. A árvore está vazia?

en: Invoke the graph guru to create a graph
pt_BR: Executar o graph guru para criar um gráfico

en: Iranian rial
pt_BR: Rial do Irã

en: Iraqi dinar
pt_BR: Dinar Iraquiano

en: Irish pence ***
pt_BR: Pence Irlandês ***

en: Irish punt
pt_BR: Libra Irlandesa

en: Irrevocably remove an entire sheet
pt_BR: Remover definitivamente uma planilha inteira

en: Is not an Gnumeric Workbook file
pt_BR: Não é um arquivo Gnumeric Workbook

en: Is not an autoformat template file
pt_BR: Não é um arquivo modelo de autoformato

en: Israeli shekel
pt_BR: Shekel Novo de Israel

en: It provides support for saving Gnome Glossary in .po files.
pt_BR: Fornece suporte para salvar o Glossário Gnome em arquivos .po.

en: Italian lira
pt_BR: Lira Italiana

en: Italic
pt_BR: Itálico

en: Italicize
pt_BR: Tornar itálica

en: Iteratively recalculate to find a target value
pt_BR: Recalcular interativamente para encontrar um valor destino

en: Iteratively recalculate with constraints to approach a target value
pt_BR: Recalcular interativamente com restrições para aproximar um valor destino

en: J.H.M. Dassen (Ray), debian packaging.
pt_BR: J.H.M. Dassen (Ray), empacotamento debian.

en: J_ustify
pt_BR: J_ustificar

en: Jakub Jelinek, Gnumeric hacker.
pt_BR: Jakub Jelinek, programador do Gnumeric.

en: Jamaican dollar
pt_BR: Dólar Jamaicano

en: January
pt_BR: Janeiro

en: Japanese yen
pt_BR: Iene Japonês

en: Jody Goldberg, maintainer.
pt_BR: Jody Goldberg, mantenedor.

en: John Gotts, rpm packaging.
pt_BR: John Gotts, empacotamento rpm.

en: Jon K. Hellan, Gnumeric hacker.
pt_BR: Jon K. Hellan, programador do Gnumeric.

en: Jordanian dinar
pt_BR: Dinar Jordaniano

en: Jukka-Pekka Iivonen, numerous functions and tools.
pt_BR: Jukka-Pekka Iivonen, várias funções e ferramentas.

en: July
pt_BR: Julho

en: Jump to a specified cell
pt_BR: Ir para uma célula específica

en: June
pt_BR: Junho

en: Kampuchean riel
pt_BR: Riel Novo de Camboja

en: Kenneth Christiansen, i18n, misc stuff.
pt_BR: Kenneth Christiansen, i18n, assuntos gerais.

en: Kenyan shilling
pt_BR: Xelim Queniano

en: Kth Largest
pt_BR: K-ésimo Termo Maior

en: Kth Smallest
pt_BR: K-ésimo Termo Menor

en: Kuwaiti dinar
pt_BR: Dinar Kuwaitiano

en: LEVEL
pt_BR: NÍVEL

en: LINES TOO LONG!
pt_BR: LINHAS LONGAS DEMAIS!

en: Label
pt_BR: Rótulo

en: Label :
pt_BR: Rótulo :

en: Labels
pt_BR: Rótulos

en: Lao kip
pt_BR: Kip Novo de Laos

en: Large Circles
pt_BR: Círculos Grandes

en: Largest (%d)
pt_BR: Maior (%d)

en: Last Result:
pt_BR: Último Resultado:

en: Lebanese pound
pt_BR: Libra Libanesa

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Left align
pt_BR: Alinhamento à esquerda

en: Left click to create a new column, right click on a column border to delete an existing column or hold the left mouse button on a column border and drag to resize a column.
pt_BR: Clique com o botão esquerdo para criar nova coluna, clique com o botão direito ina borda de uma coluna para excluir uma coluna ou arraste a borda de uma coluna com o botão esquerdo para redimensioná-la.

en: Left justifies the cell contents
pt_BR: Justifica os conteúdos das células à esquerda

en: Left justifies the contents of each cell
pt_BR: Justifica à esquerda os conteúdos de cada célula

en: Lesotho loti
pt_BR: Loti do Lesoto

en: Liberian dollar
pt_BR: Dólar Liberiano

en: Libyan dinar
pt_BR: Dinar Líbio

en: Line
pt_BR: Linha

en: Line Width
pt_BR: Espessura da Linha

en: Line termination :
pt_BR: Terminação de linha :

en: Linear and integer program (*.mps) file format
pt_BR: Formato de arquivo de programa linear e inteiro (*.mps)

en: Linear and integer program expression format (MPS) module
pt_BR: Módulo para formato de expressão de programa linear e inteiro (MPS)

en: Lines to import
pt_BR: Linhas a importar

en: List
pt_BR: Listar

en: Load file
pt_BR: Carregar arquivo

en: Loader
pt_BR: Carregador

en: Loader for selected plugin (type: "%s") is not available.
pt_BR: Carregador para plugin selecionado (tipo: "%s") não está disponível.

en: Lock or unlock the top left cols/rows
pt_BR: Travar ou destravar colunas/linhas superiores esquerdas

en: Locking cells or hiding formulas only affects protected worksheets.
pt_BR: Bloquear células ou ocultar fórmulas afeta apenas planilhas protegidas.

en: Logical
pt_BR: Lógico

en: Lotus 123
pt_BR: Lotus 1-2-3

en: Lotus 123 (*.wk1)
pt_BR: Lotus 1-2-3 (*.wk1)

en: Lutz Muller, SheetObject improvements
pt_BR: Lutz Muller, melhorias no SheetObject

en: Luxembourg franc
pt_BR: Franco Luxemburguês

en: M_in
pt_BR: M_ín

en: Macau pataca
pt_BR: Pataca de Macau

en: Macintosh (carriage return)
pt_BR: Macintosh (retorno de carro)

en: Magnification
pt_BR: Ampliação

en: Make a copy of the current sheet
pt_BR: Fazer uma cópia da planilha atual

en: Make any hidden columns in the selection visible
pt_BR: Tornar quaisquer colunas ocultas na seleção visíveis

en: Make any hidden rows in the selection visible
pt_BR: Tornar quaisquer filas ocultas na seleção visíveis

en: Make font bold
pt_BR: Tornar fonte negrito

en: Make font italic
pt_BR: Tornar fonte itálica

en: Makes the font italic
pt_BR: Faz a fonte itálica

en: Malagasy franc
pt_BR: Franco Malgaxe

en: Malawi kwacha
pt_BR: Cuacha Malaviana

en: Malaysian ringgit
pt_BR: Ringgit Malaio

en: Maldive rupee
pt_BR: Rúpia das Maldivas

en: Mali franc
pt_BR: Franco CFA de Mali

en: Maltese lira
pt_BR: Libra Maltesa

en: Manage available plugin modules
pt_BR: Gerenciar módulos de plugins disponíveis

en: Manage available plugin modules.
pt_BR: Gerenciar módulos de plugin disponíveis.

en: March
pt_BR: Março

en: Margins
pt_BR: Margens

en: Mark Probst, Guile support.
pt_BR: Mark Probst, suporte a Guile.

en: Mark the current selection for movement
pt_BR: Marcar a seleção atual para movimento

en: Match _whole words only
pt_BR: Comparar apenas pala_vras inteiras

en: Maths / Trig.
pt_BR: Mat. / Trig.

en: Mauritanian ouguiya
pt_BR: Uguia da Mauritânia

en: Mauritius rupee
pt_BR: Rúpia Mauriciana

en: Max
pt_BR: Máximo

en: Maximum number of clauses has been reached.
pt_BR: Foi alcançado o número máximo de cláusulas.

en: May
pt_BR: Maio

en: Merge
pt_BR: Mesclar

en: Merge a range of cells
pt_BR: Mesclar um intervalo de células

en: Merging %s
pt_BR: Fundindo %s

en: Message :
pt_BR: Mensagem :

en: Mexican peso
pt_BR: Peso Mexicano

en: Michael Meeks, Excel and OLE2 importing.
pt_BR: Michael Meeks, importação Excel e OLE2.

en: Miguel de Icaza, creator.
pt_BR: Miguel de Icaza, criador.

en: Min
pt_BR: Mínimo

en: Miscellaneous
pt_BR: Miscelânea

en: Missing %s file
pt_BR: Faltando arquivo %s

en: Missing function category name.
pt_BR: Nome de categoria de funções está faltando.

en: Missing function group id.
pt_BR: Id de grupo de funções está faltando.

en: Missing loader id.
pt_BR: Id do carregador faltando

en: Modify the formatting of the selected cells
pt_BR: Modifica a formatação das células selecionadas

en: Modify the workbook attributes
pt_BR: Modificar os atributos do livro de trabalho

en: Module "%s" doesn't exist.
pt_BR: Módulo "%s" não existe.

en: Module doesn't contain "%s" function.
pt_BR: Módulo não contém a função "%s".

en: Module file "%s" has invalid format.
pt_BR: Arquivo de módulo "%s" tem formato inválido.

en: Module file name
pt_BR: Nome do arquivo de módulo

en: Module file name not given.
pt_BR: Nome do arquivo de módulo não fornecido.

en: Module%d
pt_BR: Módulo%d

en: Moldovan leu
pt_BR: Leu da Moldávia

en: Monday
pt_BR: Segunda

en: Money
pt_BR: Moeda

en: Money format
pt_BR: Formato monetário

en: Mongolian tugrik
pt_BR: Tugrik da Mongólia

en: More
pt_BR: Mais

en: Moroccan dirham
pt_BR: Dirrã Marroquino

en: Morten Welinder, Gnumeric hacker.
pt_BR: Morten Welinder, programador do Gnumeric.

en: Move object
pt_BR: Mover objeto

en: Move the currently selected sheet down one position
pt_BR: Mover a planilha atualmente selecionada uma posição para baixo

en: Move the currently selected sheet up one position
pt_BR: Mover a planilha atualmente selecionada uma posição para cima

en: Moving %s
pt_BR: Movendo %s

en: Moving Average
pt_BR: Média Móvel

en: Moving Averages
pt_BR: Médias Móveis

en: Mozambique metical
pt_BR: Metical de Moçambique

en: MultiPlan (SYLK) import
pt_BR: Importação MultiPlan (SYLK)

en: Multiple errors
pt_BR: Múltiplos erros

en: Multiple expressions are not supported in this context
pt_BR: Expressões múltiplas não são suportadas neste contexto

en: Multiply
pt_BR: Multiplicar

en: Myanmar kyat
pt_BR: Kyat de Mianmar

en: N_ew Workbook
pt_BR: Novo Livro d_e Trabalho

en: N_umber of Failures
pt_BR: N_úmero de Falhas

en: N_umber of Samples:
pt_BR: N_úmero de Amostras:

en: N_umber of Trials:
pt_BR: N_úmero de tentativas

en: Name
pt_BR: Nome

en: Name '%s' does not exist in sheet '%s'
pt_BR: Nome '%s' não existe na planilha '%s'

en: Name '%s' does not exist in workbook '%s'
pt_BR: Nome '%s' não existe no livro de trabalho '%s'

en: Name :
pt_BR: Nome :

en: Name of template
pt_BR: Nome do modelo

en: Negative Binomial
pt_BR: Binomial Negativo

en: Nepalese rupee
pt_BR: Rúpia Nepalesa

en: Netherlands Antillian guilder
pt_BR: Florim das Antilhas Holandesas

en: Netherlands guilder
pt_BR: Florim Holandês

en: Never
pt_BR: Nunca

en: New
pt_BR: Novo

en: New Taiwan dollar
pt_BR: Novo Dólar de Taiwan

en: New Yugoslavia dinar
pt_BR: Novo Dinar Iugoslavo

en: New Zealand dollar
pt_BR: Dólar Neozelandês

en: New _Shared
pt_BR: Nova _Compartilhada

en: New _Unshared
pt_BR: Nova _Privada

en: Nicaraguan cordoba oro
pt_BR: Córdoba Ouro da Nicarágua

en: Nigerian naira
pt_BR: Naira Nigeriano

en: No book or workbook streams found.
pt_BR: Nenhum fluxo de livro ou de livro de trabalho encontrado

en: No loader defined for plugin with id="%s".
pt_BR: Não há carregador definido para o plugin cujo id="%s".

en: No services defined for plugin with id="%s".
pt_BR: Não há serviços definidos para o plugin cujo id="%s".

en: No sheets in workbook.
pt_BR: Sem planilhas no livro de trabalho

en: None
pt_BR: Nenhum

en: None          (silently accept invalid input)
pt_BR: Nenhum        (silenciosamente aceitar entrada inválida)

en: North
pt_BR: Norte

en: North Korean won
pt_BR: Won Norte-coreano

en: Norwegian krone
pt_BR: Coroa Norueguesa

en: Not Binding
pt_BR: Não vinculado

en: Not SYLK file
pt_BR: Não é um arquivo SYLK

en: Not enough memory to create zlib decompression state.
pt_BR: Memória insuficiente para criar estado de descompressão zlib.

en: Not implemented yet.
pt_BR: Ainda não implementado.

en: Notebook _Tabs for Sheets
pt_BR: Abas de Bloco de No_tas para Planilhas

en: Nothing
pt_BR: Nada

en: November
pt_BR: Novembro

en: Number
pt_BR: Número

en: Number Theory
pt_BR: Teoria dos Números

en: Number of Rows _Per Sample:
pt_BR: Número de Linhas _Por Amostras:

en: Number of _Variables:
pt_BR: Número de _Variáveis:

en: Number of lines to import
pt_BR: Número de linhas a importar

en: Oaf options
pt_BR: Opções do oaf

en: Object "%s" is not a dictionary.
pt_BR: Objeto "%s" não é um dicionário.

en: Objective
pt_BR: Objetivo

en: Objective Value
pt_BR: Valor Objetivo

en: Objective function:
pt_BR: Função objetivo:

en: October
pt_BR: Outubro

en: On left side only
pt_BR: Apenas no lado esquerdo

en: On right side only
pt_BR: Apenas no lado direito

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Open a spreadsheet
pt_BR: Criar uma nova planilha

en: Open an existing workbook
pt_BR: Abrir um livro de trabalho existente

en: Open...
pt_BR: Abrir...

en: Opens an existing workbook
pt_BR: Abre um livro de trabalho pré existente

en: Operation
pt_BR: Operação

en: Options
pt_BR: Opções

en: Order Sheets
pt_BR: Ordenar Planilhas

en: Orientation
pt_BR: Orientação

en: Original Value
pt_BR: Valor original

en: Original data type :
pt_BR: Tipos original dos dados :

en: Other value
pt_BR: Outro valor

en: Out of memory
pt_BR: Memória insuficiente

en: Outline
pt_BR: Contorno

en: Outline color
pt_BR: Cor do contorno

en: Outlines _Below
pt_BR: Contornos A_baixo

en: Outlines _Right
pt_BR: Contornos à Di_reita

en: Output
pt_BR: Saída

en: Outside Borders
pt_BR: Bordas Exteriores

en: P_aste Special...
pt_BR: Col_ar especial...

en: P_aste special...
pt_BR: C_olar especial...

en: Page
pt_BR: Página

en: Page &[PAGE]
pt_BR: Página &[PÁGINA]

en: Page &[PAGE] of &[PAGES]
pt_BR: Página &[PÁGINA] de &[PÁGINAS]

en: Page order
pt_BR: Ordem das páginas

en: Pakistan rupee
pt_BR: Rúpia Paquistanesa

en: Panamanian balboa
pt_BR: Balboa Panamenho

en: Paper _size:
pt_BR: Ta_manho do papel:

en: Papua New Guinea kina
pt_BR: Kina de Papua Nova Guiné

en: Paraguay guarani
pt_BR: Guarani Paraguaio

en: Parameters
pt_BR: Parâmetros

en: Parse error while reading Applix file.
pt_BR: Formato inválido no arquivo Applix.

en: Parse error while trying to parse data into cellregion
pt_BR: Erro durante análise dos dados para região de células

en: Parse error while trying to parse data into sheet
pt_BR: Erro de análise ao tentar analisar dados dentro da planilha

en: Password protected workbooks are not supported yet.
pt_BR: Livros de trabalho protegidos por senha ainda não são suportados.

en: Paste
pt_BR: Colar

en: Paste Link
pt_BR: Colar Vincular

en: Paste _Special
pt_BR: Colar E_special

en: Paste special
pt_BR: Colar especial

en: Paste the clipboard
pt_BR: Cola conteúdo da Área de Transferência

en: Paste the contents of the clipboard or cut buffer
pt_BR: Colar os conteúdos da área de transferência ou cortar o buffer

en: Paste type
pt_BR: Tipo de colagem

en: Paste with optional filters and transformations
pt_BR: Colar com filtros opcionais e transformações

en: Pastes the clipboard
pt_BR: Cola o conteúdo da Área de Transferência

en: Pasting into %s
pt_BR: Colando em %s

en: Pattern
pt_BR: Padrão

en: Per column formatting
pt_BR: Formatação por coluna

en: Percent
pt_BR: Porcentagem

en: Perform changes within cell comments
pt_BR: Fazer alterações nos comentários das células

en: Perform changes within expressions
pt_BR: Fazer alterações dentro de expressões

en: Perform changes within non-string values
pt_BR: Fazer alterações em valores não-string

en: Perform changes within string values
pt_BR: Fazer alterações em valores string

en: Perform no more replacements
pt_BR: Não fazer mais alterações

en: Perform this replacement
pt_BR: Fazer esta alteração

en: Peruvian inti
pt_BR: Inti Peruano

en: Philippino peso
pt_BR: Peso Filipino

en: Please enter a file name,
    not a directory
pt_BR: Entre com um nome de arquivo,
    não um diretório

en: Please enter a valid
    population variance for variable 1.
pt_BR: Por favor, entre com uma variância
    de população válida para a variável 1.

en: Please enter a valid
    population variance for variable 2.
pt_BR: Por favor, entre com uma variância
    de população válida para a variável 2.

en: Please select which sheets you want to export from the current workbook. They will be exported in the same order as in the export list.
pt_BR: Selecione quais planilhas você deseja exportar do livro de trabalho atual. Elas serão exportadas na ordem da lista de exportação.

en: Plot name
pt_BR: Nome do gráfico

en: Plugin Manager
pt_BR: Gerenciador de Plugins

en: Plugin cannot be deactivated because it's still in use.
    Do you want to mark it for deactivation such that it will be inactive after restarting Gnumeric?
pt_BR: O plugin não pode ser desativado, pois ele ainda está em uso.
    Deseja marcá-lo para desativação para que ele não seja ativado na próxima carga do Gnumeric?

en: Plugin details
pt_BR: Propriedades do plugin

en: Plugin has no id.
pt_BR: Plugin não tem id.

en: Plugin is still in use.
pt_BR: Plugin ainda está em uso.

en: Plugin list
pt_BR: Lista de plugins

en: Plugin version "%s" is different from application "%s".
pt_BR: A versão do plugin "%s" é diferente da aplicação "%s".

en: Point
pt_BR: Ponto

en: Polish zloty
pt_BR: Zloty Polonês

en: Population Variances are:
pt_BR: Variâncias da População:

en: Por_trait
pt_BR: Re_trato

en: Portuguese escudo
pt_BR: Escudo Português

en: Preparing for save...
pt_BR: Preparando para gravar...

en: Preview
pt_BR: Visualização

en: Price
pt_BR: Preço

en: Print
pt_BR: Imprimir

en: Print Pre_view...
pt_BR: _Visualizar Impressão...

en: Print Preview
pt_BR: Visualizar Impressão

en: Print Region
pt_BR: Intervalo de Impressão

en: Print S_etup...
pt_BR: Configurar Impre_ssão...

en: Print Sheets
pt_BR: Imprimir planilhas

en: Print _area:
pt_BR: Áre_a de impressão:

en: Print preview
pt_BR: Visualizar impressão

en: Print setup
pt_BR: Configurar impressão

en: Print the current file
pt_BR: Imprimir o arquivo atual

en: Print the workbook
pt_BR: Imprimir o livro de trabalho

en: Printing failed
pt_BR: Falha de impressão

en: Prints the workbook
pt_BR: Imprime o livro de trabalho

en: Problem name was not defined in the file.
pt_BR: Nome do problema não foi definido no arquivo.

en: Processing ends at this line, any subsequent lines will be ignored.
pt_BR: O processamento acaba nesta linha; qualquer linha subsequente será ignorada.

en: Processing file...
pt_BR: Processando arquivo...

en: Product
pt_BR: Produto

en: Program Name
pt_BR: Nome do Programa

en: Properties...
pt_BR: Propriedades...

en: Protection
pt_BR: Proteção

en: Python Plugin
pt_BR: Plugin Python

en: Python exception
pt_BR: Exceção Python

en: Python exception (%s)
pt_BR: Exceção Python (%s)

en: Python exception (%s: %s)
pt_BR: Exceção Python (%s: %s)

en: Python file "%s" has invalid format.
pt_BR: Arquivo Python "%s" tem formato inválido.

en: Python functions
pt_BR: Funções Python

en: Python list is not an array
pt_BR: Lista Python não é um vetor

en: Python module name
pt_BR: Nome de módulo Python

en: Python module name not given.
pt_BR: Nome de módulo Python não fornecido.

en: Python plugin loader
pt_BR: Carregador do plugin Python

en: Qatari rial
pt_BR: Rial de Qatar

en: Query for replacement
pt_BR: Consulta para alteração

en: Quote character :
pt_BR: Caracter de citação:

en: Quoting :
pt_BR: Citação :

en: R.H. Side
pt_BR: Lado Direito

en: R_ight, then down
pt_BR: À d_ireita, então para baixo

en: Radio Button
pt_BR: Botão de rádio

en: RadioButton
pt_BR: Botão de rádio

en: Random
pt_BR: Aleatório

en: Random Number Generation
pt_BR: Geração de Números Aleatórios

en: Random Numbers
pt_BR: Números Aleatórios

en: Range
pt_BR: Intervalo

en: Range/Array
pt_BR: Intervalo/Vetor

en: Rank
pt_BR: Ordem

en: Rank and Percentile
pt_BR: Ordem e Percentil

en: Ranks
pt_BR: Ordens

en: Rasca, HTML, troff, LaTeX exporters.
pt_BR: Rasca, exportadores HTML, troff e LaTeX.

en: Re-_Order Sheets...
pt_BR: Re-_Ordenar Planilhas...

en: Re-_Order...
pt_BR: Re-_Ordenar...

en: Re-order sheets
pt_BR: Reordenar planilhas

en: Re_name...
pt_BR: Re_nomear...

en: Re_place:
pt_BR: Su_bstituir:

en: Reading file...
pt_BR: Lendo arquivo...

en: Reads LP programs stored in the MPS format (*.mps)
pt_BR: Lê programas LP armazenados no formato MPS (*.mps)

en: Reads and writes information stored in the Data Interchange Format (*.dif)
pt_BR: Lê e grava informação armazenada no Formato de Intercâmbio de Dados (*.dif)

en: Recalculate
pt_BR: Recalcular

en: Recalculate the spreadsheet
pt_BR: Recalcular a planilha

en: Rectangle
pt_BR: Retângulo

en: Redo
pt_BR: Refazer

en: Redo the operation
pt_BR: Refazer a operação

en: Redo the undone action
pt_BR: Refazer a ação desfeita

en: Reduced
pt_BR: Reduzido

en: Regression
pt_BR: Regressão

en: Remaining Error:
pt_BR: Erro Restante:

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Remove an outline group
pt_BR: Remover um grupo de contornos

en: Remove borders
pt_BR: Remover Bordas

en: Remove decimals
pt_BR: Remover decimais

en: Remove selected cells, shifting other into their place
pt_BR: Remover céluas selecionadas, substituindo por outras em seus lugares

en: Remove selected cells, shifting others into their place
pt_BR: Remover células selecionadas, substituindo outras em seus lugares

en: Remove selected column
pt_BR: Remover a coluna selecionada

en: Remove this sheet
pt_BR: Remover esta planilha

en: Rename sheet
pt_BR: Renomear planilha

en: Rename sheet '%s' '%s'
pt_BR: Renomear planilha '%s' '%s'

en: Rename the current sheet
pt_BR: Renomear a planilha atual

en: Rename this sheet
pt_BR: Renomear esta planilha

en: Replacement string must be set.
pt_BR: Texto para substituir deve estar definido.

en: Reports
pt_BR: Relatórios

en: Republic of Korea won
pt_BR: Won Sul-coreano

en: Resize object
pt_BR: Redimensionar objeto

en: Reverse Diagonal
pt_BR: Diagonais Opostas

en: Reverse Diagonal Stripe
pt_BR: Listra Diagonal Invertida

en: Rial Omani
pt_BR: Rial de Omã

en: Right
pt_BR: Direita

en: Right align
pt_BR: Alinhamento à direita

en: Right justifies the cell contents
pt_BR: Justifica os conteúdos das células à direita

en: Right justifies the contents of each cell
pt_BR: Justifica à direita os conteúdos de cada célula

en: Romanian leu
pt_BR: Leu Romeno

en: Ross Ihaka, special functions.
pt_BR: Ross Ihaka, funções especiais.

en: Row %i
pt_BR: Linha %i

en: Row %s
pt_BR: Linha: %s

en: Row and co_lumn headings
pt_BR: Cabeça_lhos de linha e coluna

en: Row height
pt_BR: Altura da linha

en: Row must be within range
pt_BR: Linha precisa estar dentro do intervalo

en: Row: %s
pt_BR: Linha: %s

en: Rwanda franc
pt_BR: Franco de Ruanda

en: SUMMARY
pt_BR: RESUMO

en: S_ee two separators as one
pt_BR: V_er dois separadores como um

en: S_heet
pt_BR: Planil_ha

en: S_heets
pt_BR: _Planilhas

en: S_pace
pt_BR: Es_paço

en: S_pecial
pt_BR: Es_pecial

en: S_ummary Statistics
pt_BR: Res_umo das Estatísticas

en: S_ymbol:
pt_BR: Sím_bolo:

en: Samoan tala
pt_BR: Tala de Samoa

en: Sample
pt_BR: Amostra

en: Sample Python plugin providing some (useless) functions.
pt_BR: Um simples plugin Python, fornecendo algumas (inúteis) funções.

en: Sampling
pt_BR: Amostragem

en: Sampling Method:
pt_BR: Método de Amostragem:

en: Sao Tome and Principe dobra
pt_BR: Dobra de Sao Tomé and Príncipe

en: Saturday
pt_BR: Sábado

en: Saudi Arabian riyal
pt_BR: Rial Saudita

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save _As...
pt_BR: S_alvar Como...

en: Save the current file
pt_BR: Salvar o arquivo atual

en: Save the current file with a different name
pt_BR: Salvar o arquivo atual com um nome diferente

en: Save the current workbook
pt_BR: Salvar o livro de trabalho atual

en: Save with a new name or format
pt_BR: Salvar com um novo nome ou formato

en: Save workbook as
pt_BR: Salvar livro de trabalho como

en: Saves the workbook
pt_BR: Salva a pasta de trabalho

en: Saving file to stream.
pt_BR: Salvando arquivo para fluxo.

en: Saving file...
pt_BR: Salvando arquivo...

en: Saving over old files of this type is disabled for safety.
pt_BR: Sobrescrever arquivos antigos deste tipo está desabilitado por segurança.

en: Scalar
pt_BR: Escalar

en: Scale
pt_BR: Escala

en: Scope
pt_BR: Escopo

en: Sean Atkinson, functions and X-Base importing.
pt_BR: Sean Atkinson, funções e importação X-Base.

en: Search
pt_BR: Procura

en: Search Center
pt_BR: Central de Busca

en: Search and Replace
pt_BR: Procurar e Substituir

en: Search and Replace Query
pt_BR: Consulta de Busca e Substituição

en: Search and Replace...
pt_BR: Procurar e Substituir...

en: Search and replace in all cells in the workbook
pt_BR: Busca e substitui em todo o livro de trabalho

en: Search and replace in current sheet only
pt_BR: Busca e substitui apenas nesta planilha

en: Search and replace in specified range only
pt_BR: Busca e substitui apenas no intervalo especificado

en: Search cells containing
pt_BR: Procurar células contendo

en: Search column by column
pt_BR: Procurar coluna por coluna

en: Search for some text
pt_BR: Procurar por texto

en: Search for some text and replace it with something else
pt_BR: Procurar por um texto e trocá-lo por outro

en: Search in all cells in the workbook
pt_BR: Procurar em todo o livro de trabalho

en: Search in current sheet only
pt_BR: Procurar apenas nesta planilha

en: Search in specified range only
pt_BR: Procurar apenas no intervalo especificado

en: Search line by line
pt_BR: Procurar linha por linha

en: Search string must not be empty.
pt_BR: Texto para busca não pode estar vazio.

en: Search...
pt_BR: Procurar...

en: See two successive separators as one.
pt_BR: Ver dois separadores sucessivos como um

en: See two successive text indicators as one that does not terminate the cell.
pt_BR: Ver dois indicadores de texto sucessivos como um que não encerra a célula.

en: Select Arra_y
pt_BR: Selecionar Matri_z

en: Select _All
pt_BR: Selecion_ar Tudo

en: Select _Column
pt_BR: Selecionar _Coluna

en: Select _Depends
pt_BR: Selecionar _Dependências

en: Select _Row
pt_BR: Selecionaar _Fila

en: Select all cells in the spreadsheet
pt_BR: Selecionar todas as células da planilha

en: Select all the cells that depend on the current edit cell
pt_BR: Selecionar todas as céluas que dependem na célula de edição atual

en: Select all the cells that depend on the current edit cell.
pt_BR: Selecionar todas as céluas que dependem na célula de edição atual.

en: Select an array of cells
pt_BR: Selecionar uma disposição de células

en: Select an entire column
pt_BR: Selecionar uma coluna inteira

en: Select an entire row
pt_BR: Selecionar uma fila inteira

en: Select an object to add
pt_BR: Selecionar um objeto a ser acrescentado

en: Select font
pt_BR: Selecionar fonte

en: Select the format for each column. You can click in the column list on the left or in the example to select a column. You can then enter a custom format or select one from the list on the right.
pt_BR: Selecionar o formato de cada coluna. Você pode clicar na lista de colunas à esquerda ou no exemplo para selecionar uma coluna. Você pode então fornecer um formato personalizado ou selecionar um da lista à direita.

en: Select the separators that appear in the text (you can choose multiple separators if desired and also enter a custom one)
pt_BR: Selecionar os separadores que aparecem no texto (você pode escolher vários separadores se desejar, e também fornecer um personalizado)

en: Select the structure of the text that most closely matches the data.
pt_BR: Selecionar a estrutura do texto que melhor se ajusta aos dados.

en: Selected file format doesn't support saving multiple sheets in one file.
    If you want to save all sheets, save them in separate files or select different file format.
    Do you want to save only current sheet?
pt_BR: O formato de arquivo selecionado não permite salvar várias planilhas num
    único arquivo. Se você quer salvar todas as planilhas, salve-as em arquivos
    diferentes ou use outro formato.
    Deseja salvar apenas a planilha atual?

en: Selection has
pt_BR: Seleção tem

en: Semi Circles
pt_BR: Semicírculos

en: Semicolo_n (;)
pt_BR: Po_nto-e-vírgula (;)

en: Semicolon (;)
pt_BR: Ponto-e-vírgula (;)

en: Send
pt_BR: Enviar

en: Send the current file in email
pt_BR: Enviar o arquivo atual por e-mail

en: Sensitivity Report
pt_BR: Relatório de Sensibilidade

en: Separation customization
pt_BR: Personalização da separação

en: Separator :
pt_BR: Separador :

en: Separators
pt_BR: Separadores

en: September
pt_BR: Setembro

en: Series name
pt_BR: Nome da série

en: Service not supported by loader.
pt_BR: Serviço não suportado pelo carregador.

en: Set Background Color
pt_BR: Definir Cor de Fundo

en: Set Borders
pt_BR: Definir Bordas

en: Set Date/Time
pt_BR: Definir Data/Hora

en: Set Font
pt_BR: Definir Fonte

en: Set Font Size
pt_BR: Definir Tamanho da fonte

en: Set Font Style
pt_BR: Definir Estilo da Fonte:

en: Set Foreground Color
pt_BR: Definir Cor de Primeiro Plano

en: Set Horizontal Alignment
pt_BR: Definir Alinhamento Horizontal

en: Set Text
pt_BR: Definir Texto

en: Set the end of this column
pt_BR: Definir o final desta coluna

en: Set the root library directory
pt_BR: Define o diretório raiz das bibliotecas

en: Sets the bold font
pt_BR: Define a fonte negrito

en: Sets the format of the selected cells to include a thousands separator
pt_BR: Configura o formato das células selecionadas para incluir umseparador de milhares

en: Sets the format of the selected cells to monetary
pt_BR: Configurar o formato das céluas selecionadas para monetário

en: Sets the format of the selected cells to percentage
pt_BR: Configura o formato das células selecionadas para porcentagem

en: Setting current date in %s
pt_BR: Ajustando data atual em %s

en: Setting current time in %s
pt_BR: Ajustando hora atual em %s

en: Setting default height of rows to %.2fpts
pt_BR: Definindo altura padrão das linhas para %.2fpts

en: Setting default width of columns to %.2fpts
pt_BR: Definindo largura padrão das colunas para %.2fpts

en: Setting height of row %s to %d pixels
pt_BR: Definindo altura da linha %s para %d pixels

en: Setting height of rows %s to %d pixels
pt_BR: Definindo altura das linhas %s para %d pixels

en: Setting width of column %s to %d pixels
pt_BR: Definindo largura da coluna %s para %d pixels

en: Setting width of columns %s to %d pixels
pt_BR: Definindo largura das colunas %s para %d pixels

en: Setup the page settings for your current printer
pt_BR: Configurar as atribuições da página para a sua impressora atual

en: Several basic utilities for prime numbers, pi, phi, sigma. It also hold some simple bitwise operations
pt_BR: Vários utilitários básicos para números primos, pi, fi, sigma. Também contém algumas operações simples bit-a-bit.

en: Seychelles rupee
pt_BR: Rúpia das Seychelles

en: Shadow
pt_BR: Sombra

en: Sheet
pt_BR: Planilha

en: Sheet 1
pt_BR: Planilha 1

en: Sheet name
pt_BR: Nome da planilha

en: Sheet name is required
pt_BR: Nome da planilha é obrigatório.

en: Sheet%d
pt_BR: Planilha%d

en: Sheets
pt_BR: Planilhas

en: Sheets to export
pt_BR: Planilhas a exportar

en: Shift Dow_n and Move
pt_BR: Deslocar para _Baixo e Mover

en: Shift Righ_t and Move
pt_BR: Deslocar à Direi_ta e Mover

en: Shift _Down and Copy
pt_BR: Deslocar para _Baixo e Copiar

en: Shift _Right and Copy
pt_BR: Desloca_r à Direita e Copiar

en: Shift cells _down
pt_BR: Deslocar células para _baixo

en: Shift cells _left
pt_BR: Deslocar cé_lulas à esquerda

en: Shift cells _up
pt_BR: Deslocar cél_ulas para cima

en: Shift column %s
pt_BR: Deslocar coluna %s

en: Shift columns %s
pt_BR: Deslocar colunas %s

en: Shift row %s
pt_BR: Deslocar linha %s

en: Shift rows %s
pt_BR: Deslocar linhas %s

en: Show
pt_BR: Mostrar

en: Show details
pt_BR: Exibir detalhes

en: Show next match
pt_BR: Mostrar próxima ocorrência

en: Show previous match
pt_BR: Mostrar ocorrência anterior

en: Shrin_k to fit
pt_BR: Redu_zir para caber

en: Sierra Leone leone
pt_BR: Leone de Serra Leoa

en: Singapore dollar
pt_BR: Dólar de Cingapura

en: Single
pt_BR: Simples

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Size of Sample:
pt_BR: Tamanho da Amostra:

en: Size of _Sample:
pt_BR: Tamanho da Amo_stra:

en: Size:
pt_BR: Tamanho:

en: Skip Blanks
pt_BR: Omitir brancos

en: Skip cells that that would result in errors
pt_BR: Pular células que causariam erros

en: Slack
pt_BR: Frouxo

en: Slas_h (/)
pt_BR: Ba_rra (/)

en: Slash (/)
pt_BR: Barra (/)

en: Slovenia tolar
pt_BR: Tolar Esloveno

en: Small Circles
pt_BR: Círculos Pequenos

en: Smallest (%d)
pt_BR: Menor (%d)

en: Solid
pt_BR: Sólido

en: Solomon Islands dollar
pt_BR: Dólar das Ilhas Salomão

en: Solution:
pt_BR: Solução:

en: Solve
pt_BR: Resolver

en: Solver
pt_BR: Resolvedor

en: Solver found an optimal solution. All constraints and optimality conditions are satisfied.
pt_BR: O Resolvedor achou uma solução ótima. Todas as restrições e condições de otimalidade foram satisfeitas.

en: Solver was not successful: %i
pt_BR: O Resolvedor não teve sucesso: %i

en: Somali shilling
pt_BR: Xelim Somaliano

en: Some name
pt_BR: Algum nome

en: Sort
pt_BR: Ordenar

en: Sort Ascending
pt_BR: Ordem Crescente

en: Sort Descending
pt_BR: Ordem Decrescente

en: Sort by
pt_BR: Ordenar por

en: Sort the selected cells
pt_BR: Ordenar as células selecionadas

en: Sort the selected region in ascending order based on the first column selected
pt_BR: Ordenar a região selecionada em ordem crescente baseado na primeira coluna selecionada

en: Sort the selected region in descending order based on the first column selected
pt_BR: Ordenar a região selecionada em ordem decrescente baseado na primeira coluna selecionada

en: Sort...
pt_BR: Ordenar...

en: Sorting %s
pt_BR: Ordenando %s

en: Sorts the selected region in ascending order based on the first column selected.
pt_BR: Ordena a região selecionada em ordem crescente baseada na primeira coluna selecionada.

en: Sorts the selected region in descending order based on the first column selected.
pt_BR: Ordena a região selecionada em ordem decrescente baseado na primeira coluna selecionada.

en: Sorts the selected region.
pt_BR: Ordena as células selecionadas.

en: Source areas
pt_BR: Áreas origem

en: Source region %s overlaps with the destination region
pt_BR: Região origem %s intercepta a região destino

en: South
pt_BR: Sul

en: South African rand
pt_BR: Rand Sul-africano

en: South African rand funds code
pt_BR: Rand Sul-africano

en: Sp_ecial
pt_BR: _Especial

en: Space
pt_BR: Espaço

en: Spanish peseta
pt_BR: Peseta Espanhola

en: Split
pt_BR: Dividir

en: Split merged ranges of cells
pt_BR: Dividir intervalos de células mescladas

en: Sri Lanka rupee
pt_BR: Rúpia Cingalesa

en: St.Helena pound
pt_BR: Libra de Santa Helena

en: Start search
pt_BR: Começar busca

en: Statistics
pt_BR: Estatísticas

en: Stdev (sample)
pt_BR: Stdev (amostra)

en: Stdevp (population)
pt_BR: Stdevp (população)

en: Step 1 of 3: Select graph type
pt_BR: Passo 1 de 3: Escolha o tipo do gráfico

en: Step 2 of 3: Select data ranges
pt_BR: Passo 2 de 3: Escolha intervalos de dados

en: Step 3 of 3: Customize graph
pt_BR: Passo 3 de 3: Personalize o gráfico

en: Stop           (never allow invalid input)
pt_BR: Parar          (nunca permitir entrada inválida)

en: Stri_kethrough
pt_BR: Tac_hado

en: String
pt_BR: Seqüência

en: Styles with no content
pt_BR: Estilos sem conteúdo

en: Su_bscript
pt_BR: Su_bscrito

en: Subject to the Constraints:
pt_BR: Sujeito às Restrições:

en: Subtract
pt_BR: Subtrair

en: Sudanese pound
pt_BR: Libra Sudanesa

en: Sum
pt_BR: Soma

en: Sum into the current cell
pt_BR: Soma dentro da célula atual

en: Sum into the current cell.
pt_BR: Somar dentro da célula atual.

en: Summary
pt_BR: Resumo

en: Summary Statistics
pt_BR: Resumo das Estatísticas

en: Sunday
pt_BR: Domingo

en: Sup_erscript
pt_BR: Sobr_escrito

en: Suriname guilder
pt_BR: Florim do Suriname

en: Swaziland lilangeni
pt_BR: Lilangueni da Suazilândia

en: Swedish krona
pt_BR: Coroa Sueca

en: Swiss franc
pt_BR: Franco Suíço

en: Syntax error at line %d. Ignoring.
pt_BR: Erro de sintaxe na linha %d, Ignorando.

en: Syrian pound
pt_BR: Libra Síria

en: TRUE
pt_BR: VERDADEIRO

en: Ta_b
pt_BR: Ta_bulação

en: Tab
pt_BR: Tabulação

en: Takashi Matsuda, original text plugin.
pt_BR: Takashi Matsuda, plugin de texto original

en: Tanzanian shilling
pt_BR: Xelim Tanzaniano

en: Target Cell (Maximize)
pt_BR: Célula algo (Maximizar)

en: Target Cell (Minimize)
pt_BR: Célula alvo (Minimizar)

en: Target region contains merged cells
pt_BR: Região alvo contém células mescladas

en: Te_xt
pt_BR: Te_xto

en: Te_xt indicator :
pt_BR: Indicator de te_xto :

en: Terminate
pt_BR: Terminar

en: Test
pt_BR: Teste

en: Testing Equality of 2 Variances (F-Test)
pt_BR: Testando a Igualdade de 2 Variâncias (F-Test)

en: Testing the Difference of 2 Means
pt_BR: Testando a Diferença de 2 Médias

en: Text length
pt_BR: Tamanho do texto

en: Thai baht
pt_BR: Baht Tailandês

en: Thatch
pt_BR: Hachura

en: The GNOME Spreadsheet
pt_BR: A Planilha GNOME

en: The Target Cell value does not converge!
pt_BR: O valor da Célula Alvo não converge!

en: The category this template belongs to
pt_BR: A categoria à qual este modelo pertence

en: The cell named in 'By changing cell' must not contain a formula.
pt_BR: A célula nomeada em 'Substituindo célula' não deve conter uma fórmula.

en: The cell named in 'Set Cell:' must contain a formula!
pt_BR: A célula nomeada em 'Definir Célula:' precisa conter uma fórmula!

en: The cells dragged will overwrite the contents of the
    existing cells in that range.  Do you want me to replace
    the contents in this region?
pt_BR: As células arrastadas vão sobrescrever o conteúdo das
    células existentes naquela faixa. Você quer que eu
    substitua o conteúdo desta região ?

en: The character %c cannot be used to separate array elements
pt_BR: O caracter %c não pode ser usado para separar elementos de vetores

en: The current category
pt_BR: A categoria atual

en: The data on the clipboard does not seem to be valid text.
    The character '%c' (ASCII decimal %d) was encountered.
    Most likely your locale settings are wrong.
pt_BR: Os dados na Área de Transferência parecem não ser texto válido.
    O caracter '%c' (ASCII decimal %d) foi encontrado;
    Provavelmente sua configuração de locale está errada.

en: The function to use when consolidating
pt_BR: A função a usar para consolidar

en: The given input range should contain at least two columns of data and the labels.
pt_BR: O intervalo de entrada fornecido deve conter ao menos duas colunas de dados e os títulos.

en: The group/individual that made the template
pt_BR: O grupo/pessoa que criou o modelo

en: The left column contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
pt_BR: A coluna da esquerda contém rótulos; estes não serão consolidados, e sim usados como chave para comparação

en: The next generation sax based xml I/O subsystem
pt_BR: O sistema de E/S xml baseado em sax de próxima geração

en: The number is out of range
pt_BR: O número está fora da faixa

en: The search range is invalid.
pt_BR: O intervalo de busca é inválido.

en: The search text is a regular expression
pt_BR: O texto de busca é uma expressão regular

en: The search text is taken literal
pt_BR: O texto de busca é literal

en: The selected input areas must have equal size!
pt_BR: As áreas de entrada selecionadas devem ter tamanho igual!

en: The selected input columns must have equal size!
pt_BR: As colunas de entrada selecionadas devem ter tamanho igual!

en: The selected input rows must have equal size!
pt_BR: As linhas de entrada selecionadas devem ter tamanho igual!

en: The target region is too small.  It should be at least %d columns wide
pt_BR: A região destino é pequena demais. Deveria ter no mínimo %d colunas de largura

en: The target region is too small.  It should be at least %d rows by %d columns
pt_BR: A região destino é pequena demais. Deveria ter no mínimo %d linhas por %d colunas

en: The target region is too small.  It should be at least %d rows high
pt_BR: A região destino é pequena demais. Deveria ter no mínimo %d linhas de altura

en: The top row contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
pt_BR: A linha de cima contém rótulos; estes não serão consolidados, e sim usados como chave para comparação

en: The two input ranges must have the same size.
pt_BR: Os dois intervalos de entrada devem ter o mesmo tamanho.

en: The value given in 'To Value:' is not valid.
pt_BR: O valor fornecido em 'Para Valor:' não é válido.

en: There are too few data points to conduct this regression.
    There must be at least as many data points as free variables.
pt_BR: Não há pontos suficientes para calcular esta regressão.
    Deve haver no mínimo tantos pontos de dados quanto variáveis livres.

en: There is already a merged region that intersects
pt_BR: Já há uma região mesclada que intercepta

en: There is already a sheet named
pt_BR: Já há uma planilha chamada

en: There must be an equal number of entries for each variable in the regression.
pt_BR: Deve haver o mesmo número de entradas para cada variável na regressão.

en: Thick Bottom
pt_BR: Fundo Espesso

en: Thick Diagonal Crosshatch
pt_BR: Hachuras Diagonais Finas

en: Thick Outside Borders
pt_BR: Bordas Exteriores Espessas

en: Thin Diagonal Crosshatch
pt_BR: Hachuras Diagonais Finas

en: Thin Diagonal Stripe
pt_BR: Listra Diagonal Fina

en: Thin Horizontal Crosshatch
pt_BR: Hachuras Horizontais Finas

en: Thin Horizontal Stripe
pt_BR: Listra Horizontal Final

en: Thin Reverse Diagonal Stripe
pt_BR: Listra Diagonal Invertida Fina

en: Thin Vertical Stripe
pt_BR: Listra Vertical Fina

en: This file does not seem to be a valid text file.
    The character '%c' (ASCII decimal %d) was encountered.
    Most likely your locale settings are wrong.
pt_BR: Este arquivo não parece ser um arquivo de texto válido.
    O caracter '%c' (ASCII decimal %d) foi encontrado.
    Provavelmente sua configuração de locale está errada.

en: This file is not an 'OLE' file.  It may be too old for Gnumeric to read.
    Sorry, the management.
pt_BR: Este não é um arquivo 'OLE'. Talvez ele seja antigo demais para ser lido pelo Gnumeric.
    Lamentamos muito.

en: This plugin depends on loader of type "%s".
    Do you want to activate appropriate plugin together with this one?
    (otherwise, plugin won't be loaded)
pt_BR: Este plugin depende do carregador do tipo "%s".
    Deseja ativar o plugin apropriado, além deste?
    (de outro modo, o plugin não será carregado)

en: This plugin enables Guile(scheme) support in Gnumeric
pt_BR: Este plugin habilita o suporte a Guile(scheme) no Gnumeric

en: This plugin provides Python language support in Gnumeric
pt_BR: Este plugin fornece suporte à linguagem Python no Gnumeric

en: This plugin provides support for Python plugins
pt_BR: Este plugin dá suporte a plugins Python

en: Those columns are already grouped
pt_BR: Essas colunas já estão agrupadas

en: Those columns are not grouped, you can't ungroup them
pt_BR: Essas colunas não estão agrupadas; você não pode desagrupá-las

en: Those rows are already grouped
pt_BR: Essas linhas já estão agrupadas

en: Those rows are not grouped, you can't ungroup them
pt_BR: Essas linhas não estão agrupadas; você não pode desagrupá-las

en: Thousand separator
pt_BR: Separador de milhares

en: Thursday
pt_BR: Quinta

en: Time
pt_BR: Hora

en: Title :
pt_BR: Título :

en: Titles to print
pt_BR: Títulos a imprimir

en: Toggle whether or not to display column headers
pt_BR: Alternar ou não para mostrar cabeçalhos de colunas

en: Toggle whether or not to display gridlines
pt_BR: Alternar ou não para mostrar linhas de grade

en: Toggle whether or not to display outline groups
pt_BR: Alternar ou não para mostrar grupos de contorno

en: Toggle whether or not to display row headers
pt_BR: Alternar ou não para mostrar cabeçalhos de fila

en: Toggle whether or not to display zeros as blanks
pt_BR: Alternar ou não para mostra zeros como brancos

en: Toggle whether to display column outlines on the left or right
pt_BR: Alternar exibição de contornos de colunas para direita ou esquerda

en: Toggle whether to display row outlines on top or bottom
pt_BR: Alternar exibição de contornos de colunas para cima ou para baixo

en: Tom Dyas, plugin support.
pt_BR: Tom Dyas, suporte a plugins.

en: Tongan pa'anga
pt_BR: Pa'anga de Tonga

en: Too many columns in data to parse: %d
pt_BR: Colunas demais nos dados a analisar: %d

en: Too many rows for this format (%d > %d)
pt_BR: Linhas demais para este formato (%d > %d)

en: Too many rows in data to parse: %d
pt_BR: Linhas demais nos dados a analisar: %d

en: Top
pt_BR: Topo

en: Top and Bottom
pt_BR: Topo e Fundo

en: Top and Double Bottom
pt_BR: Topo e Fundo Duplo

en: Top and Thick Bottom
pt_BR: Topo e Fundo Espesso

en: Transparent
pt_BR: Transparente

en: Transpose
pt_BR: Transpor

en: Trim :
pt_BR: Aparar :

en: Trim leading and trailing spaces from each column, if you are unsure you should leave this at the default setting.
pt_BR: Aparar espaços antes e depois de cada coluna; se você está inseguro, é melhor deixar esta opção com o padrão.

en: Trinidad and Tobago dollar
pt_BR: Dólar de Trinidad e Tobago

en: Tuesday
pt_BR: Terça

en: Tunisian dinar
pt_BR: Dinar Tunisiano

en: Turkish lira
pt_BR: Lira Turca

en: Turn unparsable entries into string values
pt_BR: Transformar entradas não interpretáveis em strings

en: Two or more of the independent variables are linearly dependent,
    and the regression cannot be calculated. Remove one of these
    variables and try the regression again.
pt_BR: Duas ou mais das variáveis livres são linearmente dependentes;
    a regressão não pode ser calculada. Remova uma dessas variáveis
    e tente de novo.

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Type Mismatch
pt_BR: Tipo Incorreto

en: Type mismatch
pt_BR: Tipo inválido

en: Typing "%s%s"
pt_BR: Digitando "%s%s"

en: Typing "%s%s" in %s
pt_BR: Digitando "%s%s" em %s

en: UAE dirham
pt_BR: Dirham dos EAU

en: UK pound sterling
pt_BR: Libra Esterlina

en: US dollar
pt_BR: Dólar dos EUA

en: USSR rouble
pt_BR: Rublo Russo

en: Ugandan shilling
pt_BR: Novo Xelim de Uganda

en: Ukrainian hryvnia
pt_BR: Hryvnia Ucraniana

en: Un_freeze Panes
pt_BR: Desco_ngelar Painéis

en: Unable to close module file "%s".
pt_BR: Impossível fechar arquivo de módulo "%s".

en: Unable to create object of type '%s'
pt_BR: Impossível criar objeto do tipo '%s'

en: Unable to locate valid MS Excel workbook
pt_BR: Impossível localizar livros de trabalho MS Excel válidos

en: Unable to lookup Python code object.
pt_BR: Impossível procurar objeto Python.

en: Unable to mmap the file, error : %s
pt_BR: Impossível executar mmap no arquivo, erro : %s

en: Unable to mmap the file.
pt_BR: Impossível executar mmap no arquivo.

en: Unable to open file '%s'
pt_BR: Impossível abrir o arquivo '%s'

en: Unable to open module file "%s".
pt_BR: Impossível abrir arquivo de módulo "%s".

en: Unable to paste
pt_BR: Impossível colar

en: Unable to paste into selection
pt_BR: Impossível colar dentro da seleção

en: Unable to unmap the file, error : %s
pt_BR: Sem poder unmap o arquivo, erro : %s

en: Uncollapse an outline group
pt_BR: Esticar um grupo de contorno

en: Underline
pt_BR: Sublinhar

en: Underlines the font
pt_BR: Sublinhar a fonte

en: Underlines the text
pt_BR: Sublinhar o texto

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: Undo Clear
pt_BR: Desfazer Limpar

en: Undo the last action
pt_BR: Desfazer a última ação

en: Undo the operation
pt_BR: Desfazer a operção

en: Unexpected end of file at line %d while reading data.
pt_BR: Fim de arquivo inesperado na linha %d ao ler dados.

en: Unexpected end of file at line %d while reading header.
pt_BR: Fim de arquivo inesperado na linha %d ao ler cabeçalho.

en: Unexpected error reading the file
pt_BR: Erro inesperado ao ler arquivo

en: Unexpected token %c
pt_BR: Símbolo inválido %c

en: Unfinished
pt_BR: Não concluído

en: Ungroup
pt_BR: Desagrupar

en: Ungroup columns %s
pt_BR: Desagrupar colunas %s

en: Ungroup rows %d:%d
pt_BR: Desagrupar linhas %d:%d

en: Unhandled Python exception: %s
pt_BR: Exceção Python não tratada: %s

en: Unhide columns
pt_BR: Reexibir colunas

en: Unhide rows
pt_BR: Reexibir linhas

en: Uniform
pt_BR: Uniforme

en: Unimplemented
pt_BR: Não implementado

en: Unix (linefeed)
pt_BR: Unix (avanço de linha)

en: Unkno_wn
pt_BR: Descon_hecido

en: Unknown Function
pt_BR: Função Desconhecida

en: Unknown GB error
pt_BR: Erro GB desconhecido

en: Unknown Pop. Var. are:
pt_BR: Variâncias Desconhecidas da População:

en: Unknown Python type
pt_BR: Tipo Python desconhecido

en: Unknown data value "%s" at line %d. Ignoring.
pt_BR: Valor desconhecido "%s" na linha %d. Ignorando.

en: Unknown error
pt_BR: Erro desconhecido

en: Unknown evaluation error
pt_BR: Erro desconhecido de avaliação

en: Unknown info_type
pt_BR: Tipo de informação desconhecido

en: Unknown name
pt_BR: Nome desconhecido

en: Unknown operator
pt_BR: Operador desconhecido

en: Unknown plugin name.
pt_BR: Nome de plugin desconhecido.

en: Unknown sheet '%s'
pt_BR: Planilha desconhecida '%s'

en: Unknown system
pt_BR: Sistema desconhecido

en: Unknown value type %d at line %d. Ignoring.
pt_BR: Tipo de valor desconhecido %d na linha %d. Ignorando.

en: Unknown version
pt_BR: Versão desconhecida

en: Unknown workbook '%s'
pt_BR: Livro de trabalho desconhecido '%s'

en: Unmerging %s
pt_BR: Separando %s

en: Unpai_red
pt_BR: Desempa_relhado

en: Unspecified loader type.
pt_BR: Tipo de carregador não especificado.

en: Unsupported Python type: %s
pt_BR: Tipo Python não suportado: %s

en: Unsupported file format.
pt_BR: Formato de arquivo não suportado.

en: Unsupported loader type "%s".
pt_BR: Tipo de carregador não suportado "%s".

en: Unsupported method
pt_BR: Método não suportado

en: Uruguayan peso
pt_BR: Peso Uruguaio

en: Use the current selection to create names
pt_BR: Usar a seleção atual para criar nomes

en: Validate input with preset criteria
pt_BR: Validar dados com os critérios pré-configurados

en: Validation
pt_BR: Validação

en: Value
pt_BR: Valor

en: Value :
pt_BR: Valor :

en: Value%d
pt_BR: Valor%d

en: Values
pt_BR: Valores

en: Vanuatu vatu
pt_BR: Vatu de Vanuatu

en: Var (sample)
pt_BR: Var (amostra)

en: Var_iable 1 Range
pt_BR: Intervalo da Var_iável 1

en: Var_iable 1 Range:
pt_BR: Intervalo da Var_iável 1:

en: Variable %i
pt_BR: Variável %i

en: Variable 1 Pop. Variance:
pt_BR: Variância da População de Variável 1:

en: Variable 1 Range:
pt_BR: Intervalo da Variável 1:

en: Variable 2 Pop. Variance:
pt_BR: Variância da População de Variável 2:

en: Variable 2 Range:
pt_BR: Intervalo da Variável 2:

en: Variables are:
pt_BR: Variáveis:

en: Varp (population)
pt_BR: Varp (população)

en: Venezuelan bolivar
pt_BR: Bolívar Venezuelano

en: Vertical Alignment
pt_BR: Alinhamento Vertical

en: Vertical Stripe
pt_BR: Listra Vertical

en: Vietnamese dong
pt_BR: Dong Novo do Vietnã

en: View
pt_BR: Ver

en: Vincent Renardias, original CSV support, French localization.
pt_BR: Vincent Renardias, suporte a CSV original, tradução para o Francês.

en: Vladimir Vuksan, financial functions.
pt_BR: Vladimir Vuksan, funções financeiras.

en: Warning      (accept/discard invalid input)
pt_BR: Aviso        (aceitar/descartar entrada inválida)

en: We depend on plugin with id="%s" which couldn't be activated.
pt_BR: Dependemos do plugin cujo id="%s", que não pôde ser ativado.

en: We depend on plugin with id="%s" which couldn't be loaded.
pt_BR: Dependemos do plugin cujo id="%s", que não pôde ser carregado.

en: We depend on plugin with id="%s" which is not available.
pt_BR: Dependemos do plugin cujo id="%s", que não está disponível.

en: Wednesday
pt_BR: Quarta

en: West
pt_BR: Oeste

en: When set, do not distinguish between upper and lower case letters
pt_BR: Quando selecionado, não distinguir entre maiúsculas e minúsculas

en: Which file format would you like?
pt_BR: Que formato de arquivo você gostaria?

en: Whole numbers
pt_BR: Números inteiros

en: Width: %.2f pts (%d pixels)
pt_BR: Largura: %.2f pts (%d pixels)

en: Windows (carriage return + linefeed)
pt_BR: Windows (retorno de carro + avanço de linha)

en: Workbook
pt_BR: Livro de trabalho

en: Workbook %s already exists.
    Do you want to save over it?
pt_BR: Livro de trabalho %s já existe.
    Deseja substituí-lo?

en: Workbook %s has unsaved changes, save them?
pt_BR: Pasta de trabalho %s tem mudanças não salvas, salvá-las?

en: Workbook Attributes
pt_BR: Atributos do Livro de Trabalho

en: Workbook has unsaved changes, save them?
pt_BR: Pasta de trabalho tem mudanças não salvas, salvá-las?

en: Worksheet _protected
pt_BR: Planilha _protegida

en: Would split array %s
pt_BR: Dividiria vetor %s

en: XML document not well formed!
pt_BR: Documento XML mal-formado!

en: Xbase (*.dbf) file format
pt_BR: Formato de arquivo XBase (*.dbf)

en: Y Variable
pt_BR: Variável Y

en: Yemeni rial
pt_BR: Rial Iemenita

en: You can turn this safety feature off by editing appropriate plugin.xml file.
pt_BR: Você pode desabilitar esta opção de segurança editando o arquivo plugin.xml apropriado.

en: You cannot redefine a builtin name.
pt_BR: Impossível redefinir um nome embutido.

en: You do not have permission to save to
    %s
pt_BR: Você não tem permissão para salvar em
    %s

en: You must select some cell types to search.
pt_BR: Você deve selecionar alguns tipos de células para procurar.

en: You must specify a destination region
pt_BR: Você deve fornecer uma região destino

en: You must specify a range to search.
pt_BR: Você deve definir um intervalo de busca.

en: You must specify one or more source regions
pt_BR: Você deve fornecer uma ou mais regiões origem

en: You need to select at least one sheet to export
pt_BR: Você precisa selecionar ao menos uma planilha para exportar

en: You should introduce a proper number of minutes in the entry.
pt_BR: Você deve digitar um número de minutos apropriado na entrada.

en: You should introduce a valid cell name in 'By Changing Cell:'!
pt_BR: Você deve digitar um nome válido de célula em 'Substituindo célula:'!

en: You should introduce a valid cell name in 'Set Cell:'!
pt_BR: Você deve digitar um nome válido de célula em 'Definir Célula:'!

en: You should introduce a valid cell names in 'Criteria Range:'
pt_BR: Você deve digitar um nome válido de célula em 'Intervalo dos Critérios:'

en: You should introduce a valid cell names in 'List Range:'
pt_BR: Você deve digitar um nome válido de célula em 'Intervalo da Lista:'

en: You should introduce a valid cell range in 'Copy To:'
pt_BR: Você deve digitar um intervalo válido de células em 'Copiar Para:'

en: You should introduce the same number of columns in the `List Range' and in `Criteria Range:'
pt_BR: Você deve digitar o mesmo número de colunas em 'Intervalo da Lista:' e 'Intervalo dos Critérios:'

en: Your fontmap2 file could not be found in the expected location.
pt_BR: Seu arquivo fontmap2 não pôde ser encontrado no local esperado.

en: Your fontmap2 file does not have a valid entry for Helvetica.
pt_BR: Seu arquivo fontmap2 não possui uma entrada válida para Helvetica.

en: Zaire Zaire
pt_BR: Zaire do Zaire

en: Zambian kwacha
pt_BR: Kwacha Zambiana

en: Zbigniew Chyla, plugin system, i18n.
pt_BR: Zbigniew Chyla, sistema de plugins, i18n.

en: Zimbabwe dollar
pt_BR: Dólar Zimbabuano

en: Zoom %s to %.0f%%
pt_BR: Zoom %s para %.0f%%

en: Zoom the spreadsheet in or out
pt_BR: Ampliar ou reduzir a planilha

en: [Red]
pt_BR: [Vermelho]

en: _);[Red](
pt_BR: _);[Vermelho](

en: _About...
pt_BR: _Sobre...

en: _Accounting
pt_BR: Cont_abilidade

en: _Add
pt_BR: _Adicionar

en: _Add / Modify comment...
pt_BR: _Adicionar / Modificar comentário...

en: _Adjacent text indicators escaped
pt_BR: Indicadores de texto _adjacentes escapados

en: _Adjust to:
pt_BR: _Ajustar a:

en: _Advanced
pt_BR: _Avançado

en: _All
pt_BR: _Tudo

en: _Alpha =
pt_BR: _Alfa =

en: _Alpha =
pt_BR: _Alfa =

en: _Answer
pt_BR: Respost_a

en: _Areas
pt_BR: _Áreas

en: _Auto Complete Text in Cells
pt_BR: _Auto-preenchimento de Texto em Células

en: _Auto Save...
pt_BR: Salvar Au_tomaticamente...

en: _Auto fit selection
pt_BR: Seleção de Au_to ajuste

en: _Auto generate names...
pt_BR: _Auto gerar nomes...

en: _Autoformat...
pt_BR: _Autoformatar...

en: _Automatic Save Every
pt_BR: Salvar _Automaticamente a Cada

en: _Black and white
pt_BR: Preto e _branco

en: _Bottom
pt_BR: _Base

en: _Bottom:
pt_BR: _Base:

en: _Category
pt_BR: _Categoria

en: _Cells...
pt_BR: _Células...

en: _Center
pt_BR: _Centro

en: _Change
pt_BR: _Mudar

en: _Change Name...
pt_BR: _Mudar Nome...

en: _Change name
pt_BR: _Mudar nome

en: _Clear
pt_BR: _Limpar

en: _Close
pt_BR: _Fechar

en: _Colon (:)
pt_BR: _Dois-pontos (:)

en: _Column width (pts):
pt_BR: Largura da _Coluna (pts):

en: _Columns
pt_BR: _Colunas

en: _Columns to repeat on the left side:
pt_BR: _Colunas a repetir no lado esquerdo:

en: _Comments
pt_BR: _Comentários

en: _Consolidate...
pt_BR: _Consolidar...

en: _Content
pt_BR: _Conteúdo

en: _Copy
pt_BR: _Copiar

en: _Copy to a new location
pt_BR: _Copiar para uma nova localização

en: _Currency
pt_BR: _Moeda

en: _Current sheet
pt_BR: Planilha at_ual

en: _Custom
pt_BR: _Personalizar

en: _Data
pt_BR: _Dados

en: _Date
pt_BR: _Data

en: _Define...
pt_BR: _Definir...

en: _Delete
pt_BR: E_xcluir

en: _Delete Column(s)
pt_BR: E_xcluir Coluna(s)

en: _Delete Row(s)
pt_BR: E_xcluir Linha(s)

en: _Delete...
pt_BR: E_xcluir...

en: _Destination :
pt_BR: _Destino :

en: _Distribution:
pt_BR: _Distribuição:

en: _Do not capitalize after:
pt_BR: Não _usar maiúsculas após:

en: _Down, then right
pt_BR: Abaixo, então à _direita

en: _Duplicate
pt_BR: _Duplicar

en: _Edit
pt_BR: _Editar

en: _Edit...
pt_BR: _Editar...

en: _Entire workbook
pt_BR: Todo o livro d_e trabalho

en: _Expressions
pt_BR: _Expressões

en: _File
pt_BR: _Arquivo

en: _Fill
pt_BR: _Preencher

en: _Filter
pt_BR: _Filtro

en: _Filter in-place
pt_BR: _Filtrar localmente

en: _Finish
pt_BR: _Fim

en: _First Letter
pt_BR: _Primeira Letra

en: _Fit Selection %
pt_BR: Encai_xar Seleção %

en: _Fit to:
pt_BR: Encai_xar em:

en: _Footer:
pt_BR: _Rodapé:

en: _Format :
pt_BR: _Formato :

en: _Format Cells...
pt_BR: _Formatar Células...

en: _Formats
pt_BR: _Formatos

en: _Fraction
pt_BR: _Fração

en: _Freeze Panes
pt_BR: Con_gelar Painéis

en: _Function :
pt_BR: _Função :

en: _General
pt_BR: _Geral

en: _Goal Seek...
pt_BR: Procura por Obj_etivo...

en: _Goto cell...
pt_BR: _Ir para a célula..

en: _Grid lines
pt_BR: Linhas de _grade

en: _Group
pt_BR: _Agrupar

en: _Group and Outline
pt_BR: _Grupo e Contorno

en: _Group...
pt_BR: A_grupar...

en: _Help
pt_BR: Aj_uda

en: _Hidden
pt_BR: _Oculto

en: _Hide
pt_BR: _Ocultar

en: _Hide Detail
pt_BR: Ocultar Detal_hes

en: _Horizontal Scrollbar
pt_BR: Barra de Rolagem _Horizontal

en: _Horizontally
pt_BR: _Horizontalmente

en: _INitial CApitals
pt_BR: MAiúsculas _INiciais

en: _Ignore case
pt_BR: _Ignorar caixa

en: _Import...
pt_BR: _Importar...

en: _Indent
pt_BR: _Indentar

en: _Input Range:
pt_BR: _Intervalo de Entrada:

en: _Insert
pt_BR: _Inserir

en: _Insert Column(s)
pt_BR: _Inserir Coluna(s)

en: _Insert Row(s)
pt_BR: _Inserir Linha(s)

en: _Insert new
pt_BR: _Inserir novo

en: _Insert...
pt_BR: _Inserir...

en: _Justify
pt_BR: _Justificar

en: _Known
pt_BR: Con_hecido

en: _Labels
pt_BR: Rótu_los

en: _Landscape
pt_BR: Paisa_gem

en: _Left
pt_BR: Es_querda

en: _Left Hand Side:
pt_BR: _Lado Esquerdo:

en: _Left:
pt_BR: _Esquerda:

en: _Limits
pt_BR: _Limites

en: _List range:
pt_BR: Intervalo da _Lista:

en: _Locked
pt_BR: B_loqueado

en: _Lower Bound:
pt_BR: _Limite Inferior:

en: _Matches
pt_BR: Ocorrê_ncias

en: _Max
pt_BR: _Máx

en: _Mean:
pt_BR: _Média:

en: _Move
pt_BR: _Mover

en: _Name
pt_BR: _Nome

en: _New
pt_BR: _Novo

en: _New Sheet
pt_BR: _Nova Planilha

en: _New...
pt_BR: _Novo...

en: _Number
pt_BR: _Número

en: _Open...
pt_BR: _Abrir...

en: _Other values
pt_BR: _Outros valores

en: _Output Range:
pt_BR: Intervalo da Saí_da:

en: _Paired
pt_BR: Em_parelhado

en: _Paste
pt_BR: _Colar

en: _Percentage
pt_BR: _Percentagem

en: _Periodic
pt_BR: _Périodica

en: _Plain text
pt_BR: Texto _puro

en: _Plot
pt_BR: Grá_fico

en: _Plug-ins...
pt_BR: _Plugins...

en: _Preview
pt_BR: _Visualização

en: _Print...
pt_BR: Im_primir...

en: _Prompt Before Saving
pt_BR: A_visar Antes de Salvar

en: _Put :
pt_BR: Co_locar :

en: _Random
pt_BR: Aleató_rio

en: _Range
pt_BR: Inte_rvalo

en: _Redo
pt_BR: _Refazer

en: _Regular expression
pt_BR: Expressão _regular

en: _Remove
pt_BR: _Remover

en: _Remove Current
pt_BR: _Remover Atual

en: _Replace text when typed
pt_BR: Substitui_r texto ao digitar

en: _Right
pt_BR: Di_reita

en: _Right Hand Side:
pt_BR: Lado Di_reito:

en: _Right:
pt_BR: Di_reita:

en: _Row
pt_BR: _Linha

en: _Row Height...
pt_BR: Altu_ra da Linha...

en: _Row height (pts):
pt_BR: Altu_ra da linha (pts):

en: _Row major
pt_BR: Linha maio_r

en: _Rows
pt_BR: _Linhas

en: _Rows to repeat on the upper region:
pt_BR: Linhas a _repetir na região superior:

en: _Save
pt_BR: _Salvar

en: _Save...
pt_BR: _Salvar...

en: _Scientific
pt_BR: _Científico

en: _Search for
pt_BR: Proc_urar por

en: _Select
pt_BR: _Selecionar

en: _Sensitivity
pt_BR: _Sensibilidade

en: _Separated
pt_BR: _Separado

en: _Series
pt_BR: _Série

en: _Set Target Cell:
pt_BR: De_finir Célula Alvo:

en: _Sheet
pt_BR: _Planilha

en: _Shift cells right
pt_BR: De_slocar células à direita

en: _Show Detail
pt_BR: Mo_strar Detalhes

en: _Show Gridlines
pt_BR: Mo_strar Linhas de Grade

en: _Solver...
pt_BR: -Solucionador...

en: _Sort
pt_BR: _Ordenar

en: _Sort...
pt_BR: _Ordenar...

en: _Standard Deviation:
pt_BR: De_svio Padrão:

en: _Standard Errors
pt_BR: Erro_s Padrão

en: _Standard Height
pt_BR: Alt_ura padrão

en: _Standard Width
pt_BR: Lar_gura padrão

en: _Style
pt_BR: E_stilo

en: _Template Details
pt_BR: _Detalhes do Modelo

en: _Time
pt_BR: _Hora

en: _To line :
pt_BR: A_té a linha :

en: _Toolbars...
pt_BR: Barras de ferramen_tas...

en: _Tools
pt_BR: _Ferramentas

en: _Top
pt_BR: _Topo

en: _Top:
pt_BR: _Topo:

en: _Type
pt_BR: _Tipo

en: _Type:
pt_BR: _Tipo:

en: _Underline:
pt_BR: S_ublinhado

en: _Undo
pt_BR: _Desfazer

en: _Unequal
pt_BR: Desig_ual

en: _Ungroup
pt_BR: _Desagrupar

en: _Ungroup...
pt_BR: Desagr_upar...

en: _Unhide
pt_BR: _Reexibir

en: _Unique records only
pt_BR: A_penas registros únicos

en: _Units:
pt_BR: _Unidades:

en: _Update
pt_BR: At_ualizar

en: _Upper Bound:
pt_BR: Limite S_uperior:

en: _Use Separator for 1000's
pt_BR: _Usar separador de milhares

en: _Validate...
pt_BR: _Validar...

en: _Value And Probability Input Range:
pt_BR: Intervalo de Entrada de _Valor e Probabilidade:

en: _Variable 2 Range
pt_BR: Intervalo da _Variável 2

en: _Variable 2 Range:
pt_BR: Intervalo da _Variável 2:

en: _Vertical Scrollbar
pt_BR: Barra de Rolagem _Vertical

en: _Vertically
pt_BR: _Verticalmente

en: _View
pt_BR: _Visualizar

en: _Width...
pt_BR: _Largura

en: _With:
pt_BR: _Com:

en: _Workbook...
pt_BR: Livro de Trabalho...

en: _Wrap text
pt_BR: _Quebrar texto

en: _X Variables:
pt_BR: Variáveis _X:

en: _Y Variable:
pt_BR: Variável _Y

en: _Zoom...
pt_BR: _Ampliação...

en: _b Value:
pt_BR: Valor _b:

en: _minutes
pt_BR: _minutos

en: _p Value:
pt_BR: Valor _p

en: all
pt_BR: tudo

en: already defined in sheet
pt_BR: já definido na planilha

en: already defined in workbook
pt_BR: já definido no livro de trabalho

en: already globally defined
pt_BR: já definido globalmente

en: black
pt_BR: preto

en: blue
pt_BR: azul

en: can only be performed on an existing group
pt_BR: só pode ser executado num grupo existente

en: can't create object for '%s'
pt_BR: não pode criar objeto para '%s'

en: cannot be performed with multiple ranges selected
pt_BR: não pode ser executado com seleções múltiplas

en: cannot operate on array formulae
pt_BR: não pode operar em fórmulas de vetor

en: cannot operate on merged cells
pt_BR: não pode operar em células mescladas

en: centimeter
pt_BR: centímetro

en: comments
pt_BR: comentários

en: contents
pt_BR: conteúdo

en: cyan
pt_BR: ciano

en: date
pt_BR: data

en: destination does not have an even multiple of source columns (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
pt_BR: destino não tem um múltiplo par de colunas de origem (%d vs %d)
    
    Tente selecionar uma única célula ou uma área de mesmo formato e tamanho.

en: destination does not have an even multiple of source rows (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
pt_BR: destino não tem um múltiplo par de linhas de origem (%d vs %d)
    
    Tente selecionar uma única célula ou uma área de mesmo formato e tamanho.

en: destination has a different shape (%dRx%dC) than the original (%dRx%dC)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
pt_BR: destino tem um formato diferente (%dRx%dC) que o original (%dRx%dC)
    
    Tente selecionar uma única célula ou uma área de mesmo formato e tamanho.

en: effect - domain error
pt_BR: effect - erro de domínio

en: error parsing line
pt_BR: erro analisando linha

en: formats
pt_BR: formatos

en: gnumeric version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
pt_BR: gnumeric versão '%s'
    datadir := %s
    libdir := %s

en: green
pt_BR: verde

en: inch
pt_BR: polegada

en: is beyond sheet boundaries
pt_BR: está além dos limites da planilha

en: millimeter
pt_BR: milímetro

en: must have at least 1 letter
pt_BR: deve ter pelo meno 1 letra

en: nominal - domain error
pt_BR: nominal - erro de domínio

en: object must be callable
pt_BR: objeto precisa ser passível de acionamento

en: page
pt_BR: página

en: page(s) wide by
pt_BR: página(s) de largura por

en: pages
pt_BR: páginas

en: points
pt_BR: pontos

en: red
pt_BR: vermelho

en: result passes the sheet boundary
pt_BR: resultado ultrapassa os limites da planilha

en: sln - domain error
pt_BR: sln - erro de domínio

en: syd - domain error
pt_BR: syd - erro de domínio

en: t-Test
pt_BR: Teste-T

en: tab
pt_BR: aba

en: tall
pt_BR: altura

en: then by
pt_BR: então por

en: time
pt_BR: hora

en: val != bound                  (not equal to)
pt_BR: val != limite                 (diferente de)

en: val == bound                 (equal to)
pt_BR: val == limite                (igual a)

en: white
pt_BR: branco

en: xmlCreateFileParserCtxt () failed.
pt_BR: xmlCreateFileParserCtxt() failed.

en: yellow
pt_BR: amarelo

en: z-Test
pt_BR: Teste-Z
