gnome-games 1.4 - en to pt_BR translation catalogue (764 entries)

en: 
    Game Over.
pt_BR: 
    Fim do jogo.

en:              The Rules:
    
    xBill has been painstakingly designed and
    researched in order to make it as easy to use
    for the whole family as it is for little Sally.
    Years - nay - days of beta testing and 
    consulting with the cheapest of human interface
    designers have resulted in a game that is easy
    to use, yet nothing at all like a Macintosh.
    
    I.   Whack the Bills (click)
    II.  Restart the computer (click)
    III. Pick up stolen OSes & return(drag)
         them to their respective computers
    IV.  Drag the bucket to extinguish sparks
    V.   Scoring is based on total uptime,
         with bonuses for killing Bills.
    
    As for the rest, you can probably figure
    it out.  We did, so it can't be too hard.
pt_BR:              As Regras:
    
    O xBill foi muito bem projetado e pesquisado para
    poder ser tão fácil de utilizar por toda a família
    quanto para a pequena Sally. Anos - não - dias de
    testes de aceitação e consultadoria com os mais
    baratos projetistas de interfaces humanas resultaram
    num jogo que é fácil de usar, no entanto nada igual
    a um Macintosh.
    
    I.   Dar cacetada nos Bills (clicar)
    II.  Reiniciar o computador (clicar)
    III. Apanhar SOs roubados & devolve-los (arrastar)
         aos seus respectivos computadores
    IV.  Arrastar o balde para apagar fagulhas
    V.   A pontuação é baseada no tempo total, com
         bónus por matar Bills.
    
    Quanto ao resto, você deverá conseguir perceber.
    Como nós percebemos, isto não pode ser muito dificil.

en:              The Story:
    
    Yet again, the fate of the world rests
    in your hands!  An evil computer hacker,
    known only by his handle 'Bill', has
    created the ultimate computer virus.  A
    virus so powerful that it has the power
    to transmute an ordinary computer into
    a toaster oven.  (oooh!) 'Bill' has
    cloned himself into a billion-jillion
    micro-Bills.  Their sole purpose is to
    deliver the nefarious virus, which has
    been cleverly diguised as a popular
    operating system.
    
    As System Administrator/Exterminator,
    your job is to keep Bill from succeeding
    at his task.
pt_BR:              A História:
    
    Uma vez mais, o destino do mundo está nas
    suas mãos! Um malvado hacker de computador,
    conhecido apenas pelo apelido 'Bill',
    criou o melhor vírus de computador. Um vírus
    tão poderoso que tem o poder de transformar
    um simples computador numa torradeira.
    (oooh!) 'Bill' clonou-se em um milhão,
    bilhão-zilhão de micro-Bills. O seu único
    propósito é o de espalhar o nefasto vírus,
    que foi inteligentemente disfarçado num
    sistema operacional popular.
    
    Como Administrador de Sistemas/Exterminador,
    o seu papel é impedir o Bill de ser bem
    sucedido na sua tarefa.

en:  "Game->New game" to begin
pt_BR:  "Jogo->Novo jogo" para começar

en:  %s wins!
pt_BR:  %s é o vencedor!

en:  Hint: Column %d
pt_BR:  Dica: Coluna %d

en:  I win!
pt_BR:  Eu ganhei!

en:  It's a draw!
pt_BR:  Deu empate!

en:  Roll !
pt_BR:  Jogar !

en:  Sorry, full column
pt_BR:  Sinto muito, coluna cheia

en:  Thinking...
pt_BR:  Pensando...

en:  Welcome to Gnect!
pt_BR: Bem-vindo ao Gnect!

en:  You win!
pt_BR:  Você venceu!

en:  Your move...
pt_BR:  Sua jogada...

en:  and all cards below it
pt_BR:  e todas as cartas abaixo dela

en:  of
pt_BR:  de

en: "Four In A Row" for GNOME, with a computer player driven by Giuliano Bertoletti's Velena Engine.
     
    Gnect: http://homepages.ihug.co.nz/~trmusson/gnect.html
    Velena: http://www.ce.unipr.it/~gbe/velena.html
pt_BR: "Quatro em Linha" para o GNOME, com um jogador conduzido pelo computador pelo Motor Velena do Giuliano Bertoletti.
     
    Gnect: http://homepages.ihug.co.nz/~trmusson/gnect.html
    Velena: http://www.ce.unipr.it/~gbe/velena.html

en: %s wins the game with %d points
pt_BR: %s vence o jogo com %d pontos

en: %s! -- You're up.
pt_BR: %s! -- Você subiu.

en: %s: no themes available
pt_BR: %s: nenhum tema disponível

en: '%s' with safe moves
pt_BR: '%s' com movimentos seguros

en: '%s' with super-safe moves
pt_BR: '%s' com movimentos super seguros

en: ... Game paused ...
pt_BR: ... Jogo pausado ...

en: 1's [total of 1s]
pt_BR: Total de 1

en: 2's [total of 2s]
pt_BR: Total de 2

en: 3 of a Kind [total]
pt_BR: 3 de um tipo [total]

en: 3's [total of 3s]
pt_BR: Total de 3

en: 4 of a Kind [total]
pt_BR: 4 de um tipo [total]

en: 4's [total of 4s]
pt_BR: Total de 4

en: 5's [total of 5s]
pt_BR: Total de 5

en: 6's [total of 6s]
pt_BR: Total de 6

en: A game.
pt_BR: Um jogo.

en: About
pt_BR: Sobre

en: After Level %d:     
    Your score: %d
pt_BR: Depois do Nível %d:     
    Sua pontuação: %d

en: Aim to place the suits in the order which fits the current layout most naturally.
pt_BR: Tentar colocar os naipes na ordem que mais naturalmente se encaixa na disposição atual

en: AisleRiot provides a rule-based solitaire card engine that allows many different games to be played
pt_BR: AisleRiot é um arcabouço de jogos de cartas semelhantes a paciência que permite que se jogue vários jogos diferentes.

en: Aisleriot can't load the file: 
    %s
    
    Please check your Aisleriot installation
pt_BR: Aisleriot não pôde carregar o arquivo:
    %s
    
    Verifique sua instalação do Aisleriot

en: Allow temporary spots use
pt_BR: Permitir uso de espaços temporários

en: Already used! Where do you want to put that?
pt_BR: Já usado! Onde quer colocar?

en: Already used! Where do you want to put that?
pt_BR: Já usado! Onde quer colocar?

en: An error occured while loading the image file "%s".
    Please make sure, that Gnome-Stones is correctly installed!
pt_BR: Um erro ocorreu ao se carregar o arquivo de imagem "%s".
    Por favor, esteja certo de que Gnome-Stones está adequadamente instalado!

en: Animation
pt_BR: Animação

en: Animation:
pt_BR: Animação:

en: Appearance and Behaviour
pt_BR: Aparência e Comportamento

en: Applying this change to Player Selection
    will end the current game
pt_BR: Aplicar esta mudança à seleção do jogador
    vai terminar o jogo atual

en: Ask confirmation when quitting
pt_BR: Pedir confirmação ao sair

en: Ask me first
pt_BR: Pergunte-me primeiro

en: Auto move to homecell
pt_BR: Mover automaticamente para célula base

en: Background Pixmap:
pt_BR: Imagem de fundo:

en: Background:
pt_BR: Fundo:

en: Bakers dozen
pt_BR: Dúzia do Padeiro

en: Bakers game
pt_BR: Jogo do padeiro

en: Base Card:
pt_BR: Carta base:

en: Base Card:  10
pt_BR: Carta base:  10

en: Base Card:  2
pt_BR: Carta base:  2

en: Base Card:  3
pt_BR: Carta base:  3

en: Base Card:  4
pt_BR: Carta base:  4

en: Base Card:  5
pt_BR: Carta base:  5

en: Base Card:  6
pt_BR: Carta base:  6

en: Base Card:  7
pt_BR: Carta base:  7

en: Base Card:  8
pt_BR: Carta base:  8

en: Base Card:  9
pt_BR: Carta base:  9

en: Base Card:  Ace
pt_BR: Carta base:  Ás

en: Base Card:  Jack
pt_BR: Carta base:  Valete

en: Base Card:  King
pt_BR: Carta base:  Rei

en: Base Card:  Queen
pt_BR: Carta base:  Rainha

en: Beleaguered castle
pt_BR: Castelo Beleaguered

en: Between games, too
pt_BR: Entre jogos também

en: Biiiig
pt_BR: Graaaande

en: Bill
pt_BR: Carlos

en: Bill:%d/%d  System:%d/%d/%d  Level: %d Score:%d
pt_BR: Bill:%d/%d  Sistema:%d/%d/%d  Nível: %d Pontuação:%d

en: Black
pt_BR: Preto

en: Block Pixmap:
pt_BR: Imagem do bloco:

en: Block ten
pt_BR: Bloquear dez

en: Blue
pt_BR: Azul

en: Board size
pt_BR: Tamanho da janela

en: Bonus
pt_BR: Bônus

en: Boo hoo... I can't play...
pt_BR: Boo hoo... Não posso jogar...

en: Brown
pt_BR: Marrom

en: Calculate random die throws (debug)
pt_BR: Calcular jogadas aleatórias (depurar)

en: Can't get at score file.
pt_BR: Não foi possível recuperar o arquivo de pontuações.

en: Can't move there!
pt_BR: Caminho bloqueado!

en: Card Games:    Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)
pt_BR: Jogos de cartas:     Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)

en: Card back:
pt_BR: Verso da carta:

en: Cards
pt_BR: Cartas

en: Cave:
pt_BR: Caverna:

en: Caves
pt_BR: Cavernas

en: Cheater! Any high scores will not be recorded.
pt_BR: Trapaceiro! Nenhuma pontuação será registrada.

en: Chessboard
pt_BR: Tabuleiro de xadrez

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Clock
pt_BR: Relógio

en: Code: Pista
pt_BR: Código: Pista

en: Color:
pt_BR: Cor:

en: Colours
pt_BR: Cores

en: Complete
pt_BR: Completa

en: Computer Opponents
pt_BR: Oponentes controlados pelo computador

en: Computer playing for %s
pt_BR: Computador jogando por %s

en: Configuration
pt_BR: Configuração

en: Configure Freecell
pt_BR: Configurar o Freecell

en: Confirm before quitting game
pt_BR: Confirmar antes de sair do jogo

en: Congratulations
    
    You Won!!!
pt_BR: Parabéns
    
    Você venceu!!!

en: Congratulations, You Have Defeated the Robots!! 
    But Can You do it Again?
pt_BR: Parabéns, você derrotou os robôs! 
    Mas é capaz de fazê-lo novamente?

en: Congratulations, you win!
pt_BR: Parabéns, você venceu!

en: Congratulations.  You won.
    Do you want to play again?
pt_BR: Parabéns. Você venceu.
    Deseja jogar novamente?

en: Connection failed
pt_BR: A conexão falhou

en: Connection in progress...
pt_BR: Conexão em progresso...

en: Connection succeeded, waiting for opponent
pt_BR: Conexão realizada, esperando o oponente.

en: Consider moving something into an empty slot
pt_BR: Pense em mover alguma carta para uma posição vazia

en: Consistency is key
pt_BR: Consistência é a chave

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Could not find '%s' pixmap file
pt_BR: Não foi possível encontrar o arquivo de imagem '%s'

en: Could not find '%s' pixmap file for Gnome Robots
pt_BR: Não foi possível encontrar arquivo de imagem '%s' para o Gnome Robots

en: Could not find '%s' pixmap file for Iagno
pt_BR: Não foi possível encontrar o arquivo de imagem '%s' do Iagno

en: Could not find '%s' pixmap file for gataxx
pt_BR: Não foi possível encontrar a imagem '%s' para o gataxx

en: Could not find file %s
pt_BR: Não foi possível encontrar o arquivo %s

en: Could not find the theme:
    %s
    
    Please check you Same Gnome instalation
pt_BR: Não foi possível encontrar o tema:
    %s
    
    Favor verificar sua instalação do Same Gnome.

en: Cover
pt_BR: Cobertura

en: Current game will complete with original number of players.
pt_BR: O jogo atual será terminado com o número de jogadores original.

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Custom size
pt_BR: Tamanho personalizado

en: Cyan
pt_BR: Cian

en: Dark
pt_BR: Pretas

en: Dark must pass, Light's move
pt_BR: As pretas passam, vez das brancas

en: Dark player wins!
pt_BR: As pretas venceram!

en: Dark's move
pt_BR: Vez das pretas

en: Dark:
pt_BR: Pretas:

en: Deal a card
pt_BR: Dar uma carta

en: Deal a card from the deck
pt_BR: Dar uma carta do monte

en: Deal a new card from the deck
pt_BR: Dar uma nova carta do monte

en: Deal a new game
pt_BR: Inicia um novo jogo

en: Deal another card
pt_BR: Dar outra carta

en: Deal another hand
pt_BR: Dar outra carta

en: Deal another round
pt_BR: Iniciar outra rodada

en: Deal more cards
pt_BR: Dar mais cartas

en: Deal the cards
pt_BR: Dar as cartas

en: Dealing game...
pt_BR: Iniciando jogo...

en: Debugging level (if N is 4, shows the random number seed used)
pt_BR: Nível de depuração (Se N=4, mostra a semente usada)

en: Debugging mode
pt_BR: Modo de depuração

en: Delay between rolls
pt_BR: Espera entre jogadas

en: Delay computer moves
pt_BR: Atrasar movimentos do computador

en: Density of blocks in a pre-filled row:
pt_BR: Densidade de blocos nas linhas já preenchidas:

en: Device
pt_BR: Dispositivo

en: Diamond mine
pt_BR: Mina de Diamantes

en: Diamonds:
pt_BR: Diamantes:

en: Digital joystick emulation
pt_BR: Emulação de joystick digital

en: Display computer thoughts
pt_BR: Mostrar pensamentos do computador

en: Do you really want to end this game?
pt_BR: Tem certeza que deseja encerrar este jogo?

en: Do you really want to quit the game?
pt_BR: Deseja sair do jogo?

en: Do you really want to quit?
pt_BR: Tem certeza que deseja sair do jogo?

en: Do you really want to start a new game?
pt_BR: Deseja começar um novo jogo?

en: Doublets
pt_BR: Duplos

en: Down:
pt_BR: Abaixo:

en: Draw _grid
pt_BR: Mostrar _grade

en: Drawn
pt_BR: Empatado

en: E
pt_BR: L

en: Eagle wing
pt_BR: Vento de Águia

en: Easthaven
pt_BR: Porto este

en: Eight off
pt_BR: Oitos fora

en: Elevator
pt_BR: Elevador

en: Enable _sound
pt_BR: Ativar _som

en: Enable or disable sound
pt_BR: Ativar ou desativar o som

en: End the current game?
pt_BR: Finalizar o jogo atual?

en: Endgame
pt_BR: Finalizar jogo

en: Enforce Joker Rules
pt_BR: Forçar regras do curinga

en: Error loading theme
pt_BR: Erro carregando tema

en: Error occurred during connect attempt.
pt_BR: Erro ao tentar conectar.

en: Error occurred during write.
pt_BR: Ocorreu um erro durante a escrita.

en: Escalator
pt_BR: Escada rolante

en: Exit
pt_BR: Sair

en: Exit the program
pt_BR: Sair do programa

en: Exit this game?
pt_BR: Encerrar este jogo?

en: Extra Yahtzee Bonus
pt_BR: Bonus Yahtzee extra

en: Extra large (920x660)
pt_BR: Extra grande (920x660)

en: FILENAME
pt_BR: NOMEARQUIVO

en: Fake bonuses
pt_BR: Bônus falsos

en: Fast moves
pt_BR: Movimentos rápidos

en: Field size
pt_BR: Tamanho do campo

en: Filename
pt_BR: Nome do arquivo

en: Fill Screen
pt_BR: Preencher tela

en: Filling game widget...
pt_BR: Preenchendo figuras do jogo...

en: Finger-twitching good
pt_BR: Experiente

en: First law
pt_BR: Primeira lei

en: Fishing wire makes bad dental floss
pt_BR: Linha de pescar não presta como fio dental

en: Flags:
pt_BR: Bandeiras:

en: Flip final results
pt_BR: Vira peças para mostrar resultado final

en: Fortress
pt_BR: Fortaleza

en: Fortunes
pt_BR: Sortes

en: Fourteen
pt_BR: Catorze

en: Freecell Properties
pt_BR: Propriedades do Freecell

en: GEOMETRY
pt_BR: GEOMETRIA

en: GNOME sound
pt_BR: Som do GNOME

en: GTali setup
pt_BR: Configuração do GTali

en: Game
pt_BR: Jogo

en: Game Number:
pt_BR: Jogo número:

en: Game Over!
pt_BR: Fim do jogo!

en: Game Status
pt_BR: Estado do jogo

en: Game Type:
pt_BR: Tipo de jogo:

en: Game _options...
pt_BR: _Opções do jogo...

en: Game over!
pt_BR: Fim do jogo!

en: Game paused.  Press Continue to continue.
pt_BR: Jogo pausado. Pressione "Continuar" para retornar.

en: Game title
pt_BR: Nome do jogo

en: Game title:
pt_BR: Nome do jogo:

en: Game to play
pt_BR: Caverna a ser jogada

en: Generating
pt_BR: Gerando

en: Get a hint for your next move
pt_BR: Obter uma dica para a próxima jogada

en: Glines couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Glines installation
pt_BR: GLines não pôde encontrar o arquivo de imagem:
    %s
    
    Verifique sua instalação do GLines

en: Gnect Preferences
pt_BR: Preferências do Gnect

en: Gnibbles Couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles instalation
pt_BR: Gnibbles não pôde encontrar o arquivo de imagem:
    %s
    
    Verifique sua instalação do Gnibbles

en: Gnibbles Preferences
pt_BR: Preferências do Gnibbles

en: Gnibbles couldn't find pixmap file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles installation
pt_BR: Gnibbles não pôde encontrar o arquivo de imagem:
    %s
    
    Verifique sua instalação do Gnibbles

en: Gnibbles couldn't load level file:
    %s
    
    Please check your Gnibbles installation
pt_BR: Gnibbles não pôde encontrar o arquivo de nível:
    %s
    
    Verifique sua instalação do Gnibbles

en: GnobotsII Preferences
pt_BR: Preferências do Gnobots II

en: Gnome Mine Preferences
pt_BR: Preferências do Gnome Mines

en: Gnome Robots Game
pt_BR: Jogo Gnome Robots

en: Gnome port of the once-popular Color Lines game
pt_BR: Versão para Gnome do popular jogo Color Lines

en: Gnome xBill Scores
pt_BR: Pontuações do xBill Gnome

en: Gnome-Stones Preferences
pt_BR: Preferências do Gnome-Stones

en: Gnometris setup
pt_BR: Configuração do Gnometris

en: Grand Total
pt_BR: Total maior

en: Graphics
pt_BR: Gráficos

en: Graphics:
pt_BR: Gráficos:

en: Gray
pt_BR: Cinza

en: Green
pt_BR: Verde

en: Grey
pt_BR: Cinza

en: Gypsy
pt_BR: Cigano

en: Have you read the help file?
pt_BR: Você leu o arquivo de ajuda?

en: Height of grid
pt_BR: Altura do campo

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Hint
pt_BR: Dica

en: Hit Return
pt_BR: Pressione Return

en: Honor pictures:
pt_BR: Figuras:

en: How many computers to play (max of %d) ?
pt_BR: Quantos computadores jogam (máximo de %d) ?

en: How many times to you wish to roll?
pt_BR: Quantas vezes deseja jogar?

en: How many wish to play (max of %d)?
pt_BR: Quantos desejam jogar (máx de %d)?

en: Huge (1840x1320)
pt_BR: Enorme (1840x1320)

en: Human
pt_BR: Humano

en: Human Players
pt_BR: Jogadores humanos

en: I could sure use a backrub right about now...
pt_BR: Eu adoraria uma coçadinha nas costas agora...

en: Iagno server to use
pt_BR: Servidor Iagno a usar

en: If stopping an unfinished game:
pt_BR: Ao parar um jogo não terminado:

en: If you're ever lost and alone in the woods, hug a tree
pt_BR: Se você se encontrar perdido e sozinho numa floresta, abrace uma árvore

en: Increasing Number of Robots per Level
pt_BR: Número crescente de robôs por nível

en: Increasing Number of Type 1 Robots per Level
pt_BR: Número crescente de robôs do tipo 1 por nível

en: Increasing Number of Type 2 Robots per Level
pt_BR: Número crescente de robôs do tipo 2 por nível

en: Initial Number of Robots
pt_BR: Número inicial de robôs

en: Initial Number of Safe Teleports
pt_BR: Número inicial de teletransportes seguros

en: Initial Number of Type 1 Robots
pt_BR: Número inicial de robôs do tipo 1

en: Initial Number of Type 2 Robots
pt_BR: Número inicial de robôs do tipo 2

en: Initial theme file (excluding path)
pt_BR: Arquivo de tema inicial (excluindo o caminho)

en: Initial window placement (size is ignored)
pt_BR: Posição inicial da janela (o tamanho é ignorado)

en: Initializing scheme...
pt_BR: Iniciando scheme...

en: Invalid move attempted
pt_BR: Tentativa de mudança inválida

en: Janet
pt_BR: Juliana

en: Joker icon:
pt_BR: Ícone do curinga:

en: Joystick device:
pt_BR: Dispositivo do joystick:

en: Just because a crosswalk looks like a hopscotch board doesn't mean it is one
pt_BR: O fato de uma faixa de pedestres se parecer com uma amarelinha não a torna uma

en: Kenneth
pt_BR: Pedro

en: Keyboard
pt_BR: Teclado

en: Keyboard control:
pt_BR: Controle do teclado:

en: Kills Required While Waiting to Get A Safe Teleport
pt_BR: Mortes necessárias ao esperar para obter um teletransporte seguro

en: King albert
pt_BR: Rei Alberto

en: Klotski clone
    (Comments to: Lars.Rydlinge@HIG.SE)
pt_BR: Clone do Klotski
    (Comentários para: Lars.Rydlinge@HIG.SE)

en: LEVEL
pt_BR: NÍVEL

en: Labyrinth
pt_BR: Labirinto

en: Lady jane
pt_BR: Srª Jane

en: Large (736x528)
pt_BR: Grande (736x528)

en: Large Straight [40]
pt_BR: Seqüência grande [40]

en: Left:
pt_BR: Esquerda:

en: Level completed. Well done.
pt_BR: Fase resolvida. Parabéns.

en: Level one
pt_BR: Nível um

en: Level three
pt_BR: Nível três

en: Level two
pt_BR: Nível dois

en: Level:
pt_BR: Nível:

en: Level:
pt_BR: Nível:

en: Levels in random order
pt_BR: Níveis ordenados aleatoriamente

en: Light
pt_BR: Brancas

en: Light must pass, Dark's move
pt_BR: As brancas passam, vez das pretas

en: Light player wins!
pt_BR: As brancas venceram!

en: Light's move
pt_BR: Vez das brancas

en: Light:
pt_BR: Brancas:

en: Lines:
pt_BR: Linhas:

en: Lives:
pt_BR: Vidas:

en: Loading images...
pt_BR: Carregando imagens...

en: Look both ways before you cross the street
pt_BR: Olhe para os dois lados antes de atravessar a rua

en: Lower Total
pt_BR: Total menor

en: Main program:  Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)
pt_BR: Programa principal:  Jonathan Blandford (jrb@redhat.com)

en: Make it the default
pt_BR: Definir como padrão

en: Make it the default scenario
pt_BR: Configurar como cenário padrão

en: Maps
pt_BR: Formatos

en: Marked:
pt_BR: Marcado:

en: Maximum Number of Robots
pt_BR: Número máximo de robôs

en: Maximum Number of Safe Teleports
pt_BR: Número máximo de teletransportes seguros

en: Maximum Number of Type 1 Robots
pt_BR: Número máximo de robôs do tipo 1

en: Maximum Number of Type 2 Robots
pt_BR: Número máximo de robôs do tipo 2

en: Me
pt_BR: Eu

en: Medium
pt_BR: Médio

en: Medium (460x330)
pt_BR: Média (460x330)

en: Mine size:
pt_BR: Tamanho da mina:

en: Minesweeper clone
pt_BR: Clone de campo minado

en: Modify the options for this game
pt_BR: Modifica as opções para este jogo

en: Module xBill has caused a segmentation fault
    at memory address 097E:F1A0.  Core dumped.
    
        We apologize for the inconvenience.
pt_BR: O módulo xBill causou uma falha de segmentação no
    endereço de memória 097E:F1A0. Um core foi gerado.
    
        Pedimos desculpa pelo inconveniente.

en: Monica
pt_BR: Mônica

en: Monitors won't give you Vitamin D -- but sunlight will...
pt_BR: Monitores não lhe darão vitamina D, mas a luz do sol sim...

en: Move a King on to the empty Tableau slot
pt_BR: Mover um rei para a posição vazia da mesa

en: Move a build of cards on to the empty Tableau slot
pt_BR: Mover uma pilha de cartas para a posição vazia da mesa

en: Move a card from the reserve on to the empty tableau slot
pt_BR: Mover uma carta reserva para a posição vazia da mesa

en: Move a card or build of cards on to the empty slot
pt_BR: Mover uma carta ou pilha de cartas para a posição vazia da mesa

en: Move a card to an empty temporary slot
pt_BR: Mover a carta para uma posição temporária vazia

en: Move a card to the Foundation
pt_BR: Mover uma carta para a fundação

en: Move card from Waste
pt_BR: Mover uma carta do descarte

en: Move left
pt_BR: Mover à esquerda

en: Move one by one
pt_BR: Mover uma a uma

en: Move right
pt_BR: Mover à direita

en: Move something into the empty Tableau slot
pt_BR: Mover alguma carta para a posição vazia

en: Move something on to an empty reserve
pt_BR: Mover alguma carta para uma reserva vazia

en: Move stacks one by one
pt_BR: Mover pilha carta a carta

en: Move the %s %s.
pt_BR: Mover %s %s.

en: Move the %s on %s.
pt_BR: Mover %s sobre %s.

en: Move the %s on the %s.
pt_BR: Mover %s sobre %s.

en: Move the selected piece down
pt_BR: Move a peça selecionada para baixo

en: Move the selected piece left
pt_BR: Move a peça selecionada para a esquerda

en: Move the selected piece right
pt_BR: Move a peça selecionada para a direita

en: Move the selected piece up
pt_BR: Move a peça selecionada para cima

en: Move waste back to stock
pt_BR: Mover o descarte para o monte

en: Move waste on to a reserve slot
pt_BR: Mover o descarte para uma reserva

en: Move waste to stock
pt_BR: Mover o descarte para o monte

en: Moveable Junkheaps
pt_BR: Destroços móveis

en: Moves Left:
pt_BR: Movimentos:

en: Moves:
pt_BR: Movimentos:

en: My second day
pt_BR: Segundo dia

en: NAME
pt_BR: NOME

en: NUMBER
pt_BR: NÚMERO

en: NW
pt_BR: NO

en: Neighbor
pt_BR: Vizinho

en: Network initialization complete.
pt_BR: Inicialização de rede completa.

en: Network shutdown in progress.
pt_BR: Finalizando conexão de rede.

en: Never blow in a dog's ear
pt_BR: Nunca assopre na orelha de um cachorro

en: New
pt_BR: Novo

en: New Game
pt_BR: Novo jogo

en: New Game?
pt_BR: Novo jogo?

en: New _game of...
pt_BR: Novo _jogo de...

en: New game started
pt_BR: Novo jogo iniciado

en: New game with _seed...
pt_BR: Novo jogo com _semente...

en: New game with seed...
pt_BR: Novo jogo com semente...

en: New net_work game
pt_BR: Novo _jogo em rede

en: Next Balls
pt_BR: Próximas bolas

en: Nibbles newbie
pt_BR: Iniciante

en: No
pt_BR: Não

en: No game server defined
pt_BR: Nenhum servidor de jogo definido

en: No good! Where do you want to put that?
pt_BR: Ruim! Onde quer colocar?

en: No hint available
pt_BR: Nenhuma dica disponível

en: No more moves
pt_BR: Não existem pares livres

en: Non-Velena / Simple
pt_BR: Sem Velena / Simples

en: None
pt_BR: Nenhuma

en: Not enough lines on the terminal
pt_BR: Não há linhas suficientes no terminal

en: Not too shabby
pt_BR: Não tão iniciante

en: Num Rolls
pt_BR: Número de jogadas

en: Number of Free Safe Teleports per Level
pt_BR: Número de teletransportes seguros adquiridos por nível

en: Number of computer opponents
pt_BR: Número de oponentes controlados pelo computador

en: Number of human opponents
pt_BR: Número de oponentes humanos

en: Number of mines
pt_BR: Número de minas

en: Number of mines:
pt_BR: Número de minas:

en: Number of opponents:
pt_BR: Número de oponentes:

en: Number of players:
pt_BR: Número de jogadores:

en: Number of players:
pt_BR: Número de jogadores:

en: Number of pre-filled rows:
pt_BR: Número de linhas já preenchidas:

en: Odessa is a better game.  Really.
pt_BR: Odessa é um jogo melhor.  Mesmo.

en: Optional Rules
pt_BR: Regras opcionais

en: Options
pt_BR: Opções

en: Orange
pt_BR: Laranja

en: Original idea from KDE's same game program.
pt_BR: Idéia original a partir do jogo same game do KDE

en: Partial
pt_BR: Parcial

en: Pause
pt_BR: Pausar

en: Pause Game
pt_BR: Pausar jogo

en: Peek
pt_BR: Pico

en: Pink
pt_BR: Rosa

en: Place something on empty slot
pt_BR: Colocar alguma carta na posição vazia

en: Place something on to the empty Tableau slot
pt_BR: Colocar alguma carta na posição vazia

en: Play on a 2x2 board
pt_BR: Jogar em um tabuleiro 2x2

en: Play on a 3x3 board
pt_BR: Jogar em um tabuleiro 3x3

en: Play on a 4x4 board
pt_BR: Jogar em um tabuleiro 4x4

en: Play on a 5x5 board
pt_BR: Jogar em um tabuleiro 5x5

en: Play on a 6x6 board
pt_BR: Jogar em um tabuleiro 6x6

en: Player 1
pt_BR: Jogador 1

en: Player 1 : %s
pt_BR: Jogador 1 : %s

en: Player 2
pt_BR: Jogador 2

en: Player 2 : %s
pt_BR: Jogador 2 : %s

en: Player Names
pt_BR: Nomes dos jogadores

en: Player Selection
pt_BR: Seleção do Jogador

en: Players
pt_BR: Jogadores

en: Playing %dx%d board
pt_BR: Jogando em tabuleiro %dx%d

en: Playing level %s
pt_BR: Nível %s

en: Please fill in empty pile first.
pt_BR: Favor preencher a pilha vazia primeiro.

en: Ported to GNOME by James Henstridge <james@daa.com.au>
pt_BR: Portado para o GNOME por James Henstridge <james@daa.com.au>

en: Predefined Set 1
pt_BR: Conjunto pré-definido 1

en: Predefined Set 2
pt_BR: Conjunto pré-definido 2

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: Prefs
pt_BR: Opções

en: Preview next block
pt_BR: Visualizar próximo bloco

en: Property
pt_BR: Propriedade

en: Props
pt_BR: Opções

en: Purple
pt_BR: Roxo

en: Puzzle solved!
pt_BR: Quebra-cabeça resolvido!

en: Puzzle solved! Well done!
pt_BR: Quebra-cabeça resolvido! Parabéns!

en: Quick Moves
pt_BR: Movimentos rápidos

en: Quick Moves (cut computer delay in half)
pt_BR: Movimentos rápidos (diminui pela metade a demora do computador)

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Quit Aisleriot
pt_BR: Sai do Aisleriot

en: Quit Freecell
pt_BR: Sair do Freecell

en: Quit Game?
pt_BR: Sair do jogo?

en: Random Teleport:
pt_BR: Teletransporte aleatório:

en: Random block colors
pt_BR: Cores dos blocos aleatórias

en: Random number seed
pt_BR: Semente de número aleatório

en: Rank font:
pt_BR: Fonte do nível:

en: Really exit Gnome Mahjongg ?
pt_BR: Sair realmente do Gnome Mahjongg?

en: Really restart this game ?
pt_BR: Reiniciar realmente este jogo?

en: Really start a new game ?
pt_BR: Começar realmente um novo jogo?

en: Red
pt_BR: Vermelho

en: Redeals left:
pt_BR: Viradas restantes:

en: Redo
pt_BR: Refazer

en: Redo the last move
pt_BR: Refaz o último movimento

en: Reimplement the popular solitaire card game.
pt_BR: Reimplementação do jogo popular paciência

en: Relative movement
pt_BR: Movimento relativo

en: Remaining:
pt_BR: Restantes:

en: Remove the
pt_BR: Remover o

en: Reserve left:
pt_BR: Reserva restante

en: Reshuffle cards
pt_BR: Embaralhar cartas

en: Restart
pt_BR: Reiniciar

en: Restoring preferences...
pt_BR: Restaurando preferências...

en: Results
pt_BR: Resultados

en: Return cards to Stock
pt_BR: Devolva as cartas para o monte

en: Right:
pt_BR: Direita:

en: Robot Score
pt_BR: Pontuação por robô

en: Robot Score When Splatted
pt_BR: Pontuação por robô ao ser esmagado

en: Robot Score When Waiting
pt_BR: Pontuação por robô ao esperar

en: Rolling for %s
pt_BR: Jogando por %s

en: Rotate counterclockwise
pt_BR: Rotacionar no sentido anti-horário

en: Royal east
pt_BR: Este real

en: Rules
pt_BR: Regras

en: SEED
pt_BR: SEMENTE

en: SIZE
pt_BR: TAMANHO

en: SW
pt_BR: SO

en: Safe Moves
pt_BR: Movimentos seguros

en: Safe Teleports:
pt_BR: Teletransportes seguros:

en: Same Gnome can't load the image file:
    %s
    
    Please check your Same Gnome installation
pt_BR: Same Gnome não pôde carregar o arquivo de imagem:
    %s
    
    Verifique sua instalação do Same Gnome

en: Scanning private game directory...
pt_BR: Pesquisando diretório particular...

en: Scanning private object directory...
pt_BR: Pesquisando diretório de objetos particulares...

en: Scanning public game directory...
pt_BR: Pesquisando diretório público...

en: Scanning public object directory...
pt_BR: Pesquisando diretório de objetos públicos...

en: Scenario
pt_BR: Cenário

en: Score
pt_BR: Placar

en: Score Required To Get A Safe Teleport
pt_BR: Pontuação necessária para obter um teletransporte seguro

en: Score:
pt_BR: Pontos:

en: Score:
pt_BR: Placar:

en: Score: HoraPe
pt_BR: Placar: HoraPe

en: Scores
pt_BR: Pontuações

en: Scorpion
pt_BR: Escorpião

en: Seahaven
pt_BR: Porto marítmo

en: Seconds left: %d
pt_BR: Segundos restantes: %d

en: Seed
pt_BR: Semente

en: Seed value:
pt_BR: Semente:

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Select Background Tiles:
pt_BR: Selecionar fundo:

en: Select Game
pt_BR: Selecionar jogo

en: Select Map:
pt_BR: Selecionar formato:

en: Select Tile Background:
pt_BR: Selecionar fundo:

en: Select Tiles:
pt_BR: Selecionar pedras:

en: Select a card from the reserve for first foundation pile
pt_BR: Selecionar uma carta reserva para a primeira pilha da fundação

en: Select a new game
pt_BR: Seleciona um novo jogo

en: Select a new game variation
pt_BR: Seleciona uma variação nova de jogo

en: Select background:
pt_BR: Selecionar fundo:

en: Select dice to re-roll, press Roll!, or select score slot.
pt_BR: Selecione os dados para jogar novamente, pressione Jogar! ou selecione uma caixa de pontuação.

en: Select scenario:
pt_BR: Selecionar cenário:

en: Select theme:
pt_BR: Selecionar tema:

en: Send comments and bug reports to:
            pancho@nuclecu.unam.mx or
            mmeeks@gnu.org
    
    Tiles under the General Public License.
pt_BR: Enviar comentários e relatórios de erros para:
            pancho@nuclecu.unam.mx or
            mmeeks@gnu.org
    
    Pedras sob a Licença Pública Geral GNU.

en: Send comments and bug reports to: itp@gnu.org
    Tiles under the General Public License.
pt_BR: Enviar comentários e relatórios de erros para: itp@gnu.org
    Pedras sob Licença Pública Geral GNU.

en: Send comments and bug reports to: sjm@acm.org, itp@gnu.org
pt_BR: Enviar comentários e relatório de erros para: sjm@acm.org, itp@gnu.org

en: Serious internal error
pt_BR: Erro interno grave.

en: Set game configuration
pt_BR: Configurar o jogo

en: Set game scenario
pt_BR: Configurar cenário do jogo

en: Set starting level (1-10)
pt_BR: Definir nível de início (1-10)

en: Show _Tool Bar
pt_BR: Mostrar barra de _ferramentas

en: Show _tool bar
pt_BR: Mostrar barra de ferramen_tas

en: Show grid
pt_BR: Exibir grade

en: Show high scores and exit
pt_BR: Mostrar maiores pontuações e sair

en: Show or hide the grid
pt_BR: Mostrar ou ocultar a grade

en: Show or hide the toolbar
pt_BR: Mostrar ou ocultar a barra de ferramen_tas

en: Show thoughts during turn
pt_BR: Mostrar pensamentos ao longo da rodada

en: Shu_ffle tiles
pt_BR: _Embaralhar pedras

en: Shuffle
pt_BR: Embaralhar

en: Shuffle tiles
pt_BR: Embaralha pedras

en: Size of board (2-6)
pt_BR: Tamanho da tabuleiro (2-6)

en: Size of mines
pt_BR: Tamanho das minas

en: Small (368x264)
pt_BR: Pequena (368x264)

en: Small Straight [30]
pt_BR: Seqüência pequena [30]

en: Sol_ve
pt_BR: Resol_ver

en: Solve the game
pt_BR: Resolve o jogo

en: Sorry, I can't find
    a playable configuration.
pt_BR: Desculpe, não foi possível encontrar
    uma configuração de jogo possível.

en: Sorry, there are no more valid moves.
pt_BR: Desculpe, não há mais movimentos válidos.

en: Sorry, this feature is not (yet) implemented.
pt_BR: Desculpe, esta função (ainda) não foi implementada

en: Sound
pt_BR: Som

en: Sound type:
pt_BR: Tipo de som:

en: Sounds
pt_BR: Sons

en: Speaker beep
pt_BR: Autofalante

en: Speed
pt_BR: Velocidade

en: Spider
pt_BR: Aranha

en: Splats
pt_BR: Comemorar esmagamento

en: Stagger flips
pt_BR: Inversão gradual das pedras

en: Standard Robots Keys
pt_BR: Teclas padrão

en: Start a new game
pt_BR: Iniciar um novo jogo

en: Start a new game giving a seed number...
pt_BR: Iniciar um novo jogo fornecendo a semente...

en: Start a new game of a different variation
pt_BR: Inicia um jogo novo de uma variação diferente

en: Start a new game with a different seed
pt_BR: Inicia um novo jogo com uma semente diferente

en: Start at a different level
pt_BR: Começar num nível diferente

en: Start cave:
pt_BR: Caverna inicial:

en: Start this game over
pt_BR: Reinicia este jogo

en: Starting Level:
pt_BR: Nível de início:

en: Starting level:
pt_BR: Nível de início:

en: Stock left:
pt_BR: Cartas no monte:

en: Stock left:  0
pt_BR: Cartas no monte:  0

en: Story
pt_BR: História

en: Story of xBill
pt_BR: História do xBill

en: Straight up
pt_BR: Até o topo

en: Streaks
pt_BR: Séries

en: Streets and alleys
pt_BR: Ruas e becos

en: Suggest a move
pt_BR: Sugere um movimento

en: Suit font (large):
pt_BR: Fonte do naipe (grande):

en: Suit font (medium):
pt_BR: Fonte do naipe (média):

en: Suit font (small):
pt_BR: Fonte do naipe (pequena):

en: Super Safe Moves
pt_BR: Movimentos super seguros

en: Surprise me
pt_BR: Surpreenda-me

en: Switch level:
pt_BR: Mudar de nível:

en: Tali top scores
pt_BR: Maiores pontuações

en: Teleport:
pt_BR: Teletransporte:

en: Template
pt_BR: Modelo

en: Ten across
pt_BR: Dez adiante

en: Testing
pt_BR: Testando

en: Tetravex clone
    (Comments to: Lars.Rydlinge@HIG.SE)
pt_BR: Clone do Tetravex
    (Comentários para: Lars.Rydlinge@HIG.SE)

en: That move is invalid.
pt_BR: Esse movimento não é válido.

en: The cave you are trying to load includes an object, that wasn't declared.
pt_BR: A caverna que você está tentando carregar contém um objeto não declarado.

en: The cave you are trying to load it to big for this game.
pt_BR: A caverna que você está tentando carregar é muito grande.

en: The game is over.
    No hints are available
pt_BR: O jogo acabou.
    Não há dicas disponíveis

en: The game was a draw.
pt_BR: O jogo empatou.

en: The remote player disconnected
pt_BR: O jogador remoto foi desconectado.

en: Theme
pt_BR: Tema

en: Theme selection:
pt_BR: Seleção do tema:

en: There are no safe locations to teleport to!!
pt_BR: Não há locais seguros para o teletransporte!!

en: There are no teleport locations left!!
pt_BR: Não há locais de teletransporte disponíveis!

en: Thieves
pt_BR: Ladrões

en: Thirteen
pt_BR: Treze

en: This can be set up using the GNOME Control Center
pt_BR: Isto pode ser configurado usando-se a Central de Controle do GNOME

en: This game does not have hint support yet.
pt_BR: Este jogo ainda não tem suporte a dicas

en: This game is unable to provide a hint.
pt_BR: Este jogo não pode apresentar uma dica.

en: This session: %d%%
pt_BR: Esta sessão: %d%%

en: Three card deals
pt_BR: Virar três cartas por vez

en: Tile Background
pt_BR: Fundo da face das pedras

en: Tile Background:
pt_BR: Fundo da face das pedras:

en: Tile set:
pt_BR: Conjunto de pedras:

en: Tiles
pt_BR: Pedras

en: Tiles Left:
pt_BR: Pedras:

en: Tiles don't match!
pt_BR: Pedras não casam!

en: Time:
pt_BR: Tempo:

en: Time:
pt_BR: Tempo:

en: Tiny
pt_BR: Minúsculo

en: Tiny (184x132)
pt_BR: Minúscula (184x132)

en: Toggle display of the toolbar
pt_BR: Alterna a exibição da barra de ferramentas

en: Tourniquets are not recommended unless in the direst emergency
pt_BR: Torniquetes não são recomendados, exceto em caso de grande emergência

en: Try a new game
pt_BR: Iniciar um novo jogo

en: Try moving card piles around
pt_BR: Tente mover pilhas de cartas

en: Try moving cards down from the foundation
pt_BR: Tente tirar cartas da fundação

en: Try rearranging the cards
pt_BR: Tente rearranjar as cartas

en: Type 1 Robot Score
pt_BR: Pontuação por robô do tipo 1

en: Type 1 Robot Score When Splatted
pt_BR: Pontuação por robô do tipo 1 ao ser esmagado

en: Type 1 Robot Score When Waiting
pt_BR: Pontuação por robô do tipo 1 ao esperar

en: Type 2 Robot Score
pt_BR: Pontuação por robô do tipo 2

en: Type 2 Robot Score When Splatted
pt_BR: Pontuação por robô do tipo 2 ao ser esmagado

en: Type 2 Robot Score When Waiting
pt_BR: Pontuação por robô do tipo 2 ao esperar

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: Undo the last move
pt_BR: Desfaz o último movimento

en: Unknown color
pt_BR: Cor desconhecida

en: Unknown suit
pt_BR: Naipe desconhecido

en: Unknown value
pt_BR: Valor desconhecido

en: Up:
pt_BR: Acima:

en: Upper total
pt_BR: Total superior

en: Valentine
pt_BR: Valentino

en: Value
pt_BR: Valor

en: Variation on game rules
pt_BR: Variação das regras do jogo

en: Velena / Medium
pt_BR: Velena / Médio

en: Velena / Strong
pt_BR: Velena / Forte

en: Velena / Weak
pt_BR: Velena / Fraco

en: View the scores
pt_BR: Mostra o placar

en: Violet
pt_BR: Violeta

en: W
pt_BR: O

en: Wait:
pt_BR: Esperar:

en: Warn on invalid moves
pt_BR: Alertar em caso de movimento inválido

en: Warn when tiles don't match
pt_BR: Alertar quando as pedras não casam

en: Warnings
pt_BR: Alertas

en: Warp To Level
pt_BR: Ir para o Nível

en: Warp to level...
pt_BR: Pular para o nível...

en: Warp to level?
pt_BR: Mudar de nível?

en: Welcome to Glines!
pt_BR: Bem-vindo ao Glines!

en: Welcome to Gnome Klotski
pt_BR: Bem-vindo ao Gnome Klotski

en: Welcome to Gnome Mahjongg!
pt_BR: Bem-vindo ao Gnome Mahjongg!

en: Welcome to Iagno!
pt_BR: Bem-vindo ao Iagno!

en: Welcome to Same Gnome!
pt_BR: Bem-vindo ao Same Gnome!

en: Welcome to gataxx!
pt_BR: Bem-vindo ao gataxx!

en: Welcome to the game of Tali
pt_BR: Bem-vindo ao jogo de Tali

en: Well, why did you run this anyways???
pt_BR: Bem, porque você jogou deste jeito???

en: Westhaven
pt_BR: Porto oeste

en: What dice to roll again (<RETURN> for none)?
pt_BR: Quais dados devem ser jogados novamente (<RETURN> para nenhum)?

en: What is the name of player #%d ?
pt_BR: Qual o nome do jogador #%d ?

en: When without a stapler, a staple and a ruler will work
pt_BR: Caso não tenha um grampeador, um grampo e uma régua quebram o galho

en: Where do you want to put that?
pt_BR: Onde quer colocar?

en: White
pt_BR: Branco

en: Who starts?
pt_BR: Quem começa?

en: Width of grid
pt_BR: Largura do campo

en: Wilber
pt_BR: João

en: Worm %d
pt_BR: Verme %d

en: Worm %d:
pt_BR: Verme %d:

en: Written for my wife, Matylda
    Send comments and bug reports to: janusz.gorycki@intel.com
pt_BR: Escrito para minha esposa, Matylda
    Enviar comentários e relatórios de erros para: janusz.gorycki@intel.com

en: Yellow
pt_BR: Amarelo

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Yes please!
pt_BR: Sim, por favor!

en: You
pt_BR: Você

en: You Cannot Change the Game Type When Playing
pt_BR: Você não pode reconfigurar o jogo enquanto joga

en: You are searching for a %s.
pt_BR: Você está procurando um %s.

en: You earned a high score.
    Enter your name:
pt_BR: Você ganhou uma pontuação melhor.
    Digite seu nome:

en: You gained an extra life!
pt_BR: Você ganhou uma vida extra!

en: You're only allowed three rolls! Select a score box.
pt_BR: São permitidos apenas três turnos. Selecione uma caixa de pontuação.

en: _Advanced
pt_BR: _Avançado

en: _Down
pt_BR: _Abaixo

en: _Left
pt_BR: _Esquerda

en: _Medium
pt_BR: _Médio

en: _Move
pt_BR: _Mover

en: _Novice
pt_BR: _Novato

en: _Right
pt_BR: _Direita

en: _Select...
pt_BR: _Selecionar...

en: _Sound
pt_BR: _Som

en: _Up
pt_BR: _Acima

en: ace
pt_BR: ás

en: ace of clubs
pt_BR: ás de paus

en: ace of diamonds
pt_BR: ás de ouros

en: ace of hearts
pt_BR: ás de copas

en: ace of spades
pt_BR: ás de espadas

en: aces
pt_BR: ases

en: an empty Foundation
pt_BR: uma fundação vazia

en: an empty Foundation pile
pt_BR: uma pilha de fundação vazia

en: an empty Tableau
pt_BR: uma mesa vazia

en: an empty Tableau pile
pt_BR: uma pilha da mesa vazia

en: an empty Tableau slot
pt_BR: uma posição da mesa vazia

en: an empty bottom slot
pt_BR: uma posição inferior vazia

en: an empty corner slot
pt_BR: uma posição de quina vazia

en: an empty foundation
pt_BR: uma fundação vazia

en: an empty foundation pile
pt_BR: uma pilha de fundação vazia

en: an empty left slot
pt_BR: uma posição vazia à esquerda

en: an empty right slot
pt_BR: uma posição vazia à direita

en: an empty slot
pt_BR: uma posição vazia

en: an empty slot on tableau
pt_BR: uma posição vazia na mesa

en: an empty tableau pile
pt_BR: uma pilha da mesa vazia

en: an empty tableau slot
pt_BR: uma posição da mesa vazia

en: an empty top slot
pt_BR: uma posição superior vazia

en: appropriate Foundation pile
pt_BR: pilha de fundação adequada

en: black joker
pt_BR: curinga preto

en: classic robots
pt_BR: robots clássico

en: clubs
pt_BR: paus

en: cows
pt_BR: vacas

en: current: %d losses
pt_BR: atual: %d derrotas

en: current: %d wins
pt_BR: atual: %d vitórias

en: dealing face-down to
pt_BR: Dando de cabeça para baixo para

en: dealing face-up to
pt_BR: Dando de cabeça para cima para

en: diamonds
pt_BR: ouros

en: disabled
pt_BR: desativado

en: eggs
pt_BR: ovos

en: eight
pt_BR: oito

en: eight of clubs
pt_BR: oito de paus

en: eight of diamonds
pt_BR: oito de ouros

en: eight of hearts
pt_BR: oito de copas

en: eight of spades
pt_BR: oito de espadas

en: empty foundation
pt_BR: fundação vazia

en: empty slot on foundation
pt_BR: posição vazia na fundação

en: empty slot(s)
pt_BR: posição(ões) vazia(s)

en: empty space on tableau
pt_BR: espaço vazio na mesa

en: fields
pt_BR: campos

en: five
pt_BR: cinco

en: five of clubs
pt_BR: cinco de paus

en: five of diamonds
pt_BR: cinco de ouros

en: five of hearts
pt_BR: cinco de copas

en: five of spades
pt_BR: cinco de espadas

en: four
pt_BR: quatro

en: four of clubs
pt_BR: quatro de paus

en: four of diamonds
pt_BR: quatro de ouros

en: four of hearts
pt_BR: quatro de copas

en: four of spades
pt_BR: quatro de espadas

en: freecells
pt_BR: células livres

en: gataxx is a Gnome port of the old game ataxx.  It is derived from Ian Peters' iagno code.
pt_BR: gataxx é a versão para gnome do antigo jogo ataxx. Está baseado no código do iagno de Ian Peters.

en: gnomes
pt_BR: gnomos

en: hearts
pt_BR: copas

en: homecells
pt_BR: células base

en: itself
pt_BR: próprio

en: jack
pt_BR: valete

en: jack of clubs
pt_BR: valete de paus

en: jack of diamonds
pt_BR: valete de ouros

en: jack of hearts
pt_BR: valete de copas

en: jack of spades
pt_BR: valete de espadas

en: jacks
pt_BR: valetes

en: king
pt_BR: rei

en: king of clubs
pt_BR: rei de paus

en: king of diamonds
pt_BR: rei de ouros

en: king of hearts
pt_BR: rei de copas

en: king of spades
pt_BR: rei de espadas

en: kings
pt_BR: reis

en: mice
pt_BR: ratos

en: nightmare
pt_BR: pesadelo

en: nine
pt_BR: nove

en: nine of clubs
pt_BR: nove de paus

en: nine of diamonds
pt_BR: nove de ouros

en: nine of hearts
pt_BR: nove de copas

en: nine of spades
pt_BR: nove de espadas

en: obsolete function - delay turned off by default)
pt_BR: função obsoleta - espera desativada por padrão)

en: off the board
pt_BR: fora do tabuleiro

en: on to the empty tableau slot
pt_BR: para a posição vazia da mesa

en: queen
pt_BR: rainha

en: queen of clubs
pt_BR: rainha de paus

en: queen of diamonds
pt_BR: rainha de ouros

en: queen of hearts
pt_BR: rainha de copas

en: queen of spades
pt_BR: rainha de espadas

en: queens
pt_BR: rainhas

en: red joker
pt_BR: curinga vermelho

en: robots with safe teleport
pt_BR: robots com teletransporte seguro

en: robots2 easy
pt_BR: robots2 fácil

en: seven
pt_BR: sete

en: seven of clubs
pt_BR: sete de paus

en: seven of diamonds
pt_BR: sete de ouros

en: seven of hearts
pt_BR: sete de copas

en: seven of spades
pt_BR: sete de espadas

en: six
pt_BR: seis

en: six of clubs
pt_BR: seis de paus

en: six of diamonds
pt_BR: seis de ouros

en: six of hearts
pt_BR: seis de copas

en: six of spades
pt_BR: seis de espadas

en: something
pt_BR: algo

en: spades
pt_BR: espadas

en: ten
pt_BR: dez

en: ten of clubs
pt_BR: dez de paus

en: ten of diamonds
pt_BR: dez de ouros

en: ten of hearts
pt_BR: dez de copas

en: ten of spades
pt_BR: dez de espadas

en: the appropriate Foundation pile
pt_BR: a pilha de fundação adequada

en: the foundation pile
pt_BR: a pilha de fundação

en: three
pt_BR: três

en: three of clubs
pt_BR: três de paus

en: three of diamonds
pt_BR: três de ouros

en: three of hearts
pt_BR: três de copas

en: three of spades
pt_BR: três de espadas

en: to an empty field
pt_BR: para uma campo vazia

en: to an empty foundation
pt_BR: para uma fundação vazia

en: two
pt_BR: dois

en: two of clubs
pt_BR: dois de paus

en: two of diamonds
pt_BR: dois de ouros

en: two of hearts
pt_BR: dois de copas

en: two of spades
pt_BR: dois de espadas

en: windows
pt_BR: janelas

en: wins: %d, losses: %d
pt_BR: vitórias: %d, derrotas: %d

en: won: %d, lost: %d
pt_BR: ganhou: %d, perdeu: %d
