Pan - en to fi translation catalogue (887 entries)

en:   (No conditions -- all articles will match)
fi:   (Ei ehtoja -- kaikki viestit täsmäävät)

en:   (No conditions -- no articles will match
fi:   (Ei ehtoja -- yksikään viesti ei täsmää)

en:  (Moderated)
fi:  (Moderoitu)

en:  (Read-Only)
fi:  (Vain luku)

en: "stay connected" sent to %s
fi: "Pysy yhteydessä" lähetetty palvelimelle %s

en: % Done
fi: % Suoritettu

en: %.2f KB/s, %d:%02d:%02d remaining
fi: %.2f KB/s, %d:%02d:%02d jäljellä

en: %a - abbreviated weekday name
    %A - full weekday name
    %b - abbreviated month name
    %B - full month name
    %c - local date & time
    %d - day of the month
    %H - hour (24-hour clock)
    %I - hour (12-hour clock)
    %j - day of the year (001-366)
    %m - month (01-12)
    %M - minute (00-59)
    %p - local equivalent of AM/PM
    %S - second (00-61)
    %x - local date
    %X - local time
    %y - two-digit year
    %Y - four-digit year
    %% - %
fi: %a - viikonpäivän lyhenne
    %A - viikonpäivän koko nimi
    %b - kuukauden lyhenne
    %B - kuukauden koko nimi
    %c - paikallinen päiväys ja aika
    %d - kuukauden päivä
    %H - tunti (24-tuntinen kello)
    %I - tunti (12-tuntinen kello )
    %j - vuoden päivä (001-366)
    %m - kuukausi (01-12)
    %M - minuutit (00-59)
    %p - local equivalent of AM/PM
    %S - sekunnit (00-61)
    %x - paikallinen päiväys
    %X - paikallinen aika
    %y - kaksinumeroinen vuosi
    %Y - nelinumeroinen vuosi
    %% - %

en: %d connections at %.1f KB per second
fi: %d yhteyttä nopeudella %.1f KT sekunissa

en: %d tasks still active or queued.
    Are you sure you want to exit Pan?
fi: Vielä %d toimintoa aktiivisena tai jonossa.
    Haluatko varmasti poistua?

en: %s
    
    Matches: %u
    Group: %s
    Rule: %s
fi: %s
    
    Osumia: %u
    Ryhmä: %s
    Sääntö: %s

en: %s (%d tries)
fi: %s (%d yritystä)

en: %u articles match rule %s
fi: %u viestiä osui sääntöön %s

en: (%s for user-specified text)
fi: (%s käyttäjän määritelemälle tekstille)

en: (No Group)
fi: (Ei ryhmää)

en: (e.g., *anime*)
fi: (esim. *anime*)

en: .Newsrc Files
fi: .Newsrc-tiedostot

en: .newsrc filename:
fi: .newsrc tiedostonimi:

en: 1 task still active or queued.
    Are you sure you want to exit Pan?
fi: Vielä 1 toiminto aktiivinen tai jonossa.
    Haluatko varmasti poistua?

en: <More>
fi: <Lisää>

en: > [quoted text muted]
fi: > [lainattu teksti piilotettu]

en: A newsreader for GNOME
fi: Keskusteluryhmäohjelma GNOME:lle

en: ALL OF:
fi: KAIKKI:

en: AND
fi: JA

en: ANY OF:
fi: JOKIN:

en: Aborting
fi: Peruutetaan

en: About
fi: Tietoja

en: About %s
fi: Tietoja %sista

en: Account name:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Add Author to Bozo Filter
fi: Lisää kirjoittaja peelosuodattimeen

en: Add Author to Spam Filter
fi: Lisää kirjoittaja roskapostisuodattimeen

en: Add New
fi: Lisää uusi

en: Add R_eplies to Selection
fi: Lisää _vastaukset valintaan

en: Add Subject to Spam Filter
fi: Lisää aihe roskapostisuodattimeen

en: Add Thread to the Article List selection
fi: Lisää säikeen viestilistan valintaan

en: Add _Threads to Selection
fi: Lisää s_äikeet valintaan

en: Add ``/%s'' to path
fi: Lisää "/%s" polkuun

en: Add a new filter
fi: Lisää uusi suodatin

en: Add a new profile
fi: Lisää uusi profiili

en: Add a new rule.
fi: Lisää uusi sääntö.

en: Add replies to the Article List selection
fi: Lisää vastaukset viestilistan valintaan

en: Add to Bo_zo or Spam Filter
fi: Lisää peelo- tai roskapostisuo_dattimeen

en: Add to Bozo or Spam Filter
fi: Lisää peelo- tai roskapostisuodattimeen

en: Adding groups to "%s"
fi: Lisätään ryhmiä: "%s"

en: Address
fi: Osoite

en: Address:
fi: Osoite:

en: Addresses and Subjects can be changed before being added
    to the Spam/Bozo filters.
    
    For example, a subject of `-->MAKE MONEY FAST<--' will
    likey find more spam if shortened to just `MAKE MONEY FAST'.
    
    Likewise, "Dudley Dursley" <ddursley@spambot.com>' could
    be shortened to `<ddurseley@spambot.com>' or even `<*@spambot.com>'.
    
    Wildcards are supported and comparisons are case-insensitive.
    For more complex pattern matching, enable the regular expression
    button.  http://pan.rebelbase.com/regexp.txt for a tutorial.
fi: Osoitteita ja aiheita voidaan muuttaa ennen kuin ne lisätään
    peelo/roskaposti suodattimiin.
    
    Esimerkiksi aihe `-->MAKE MONEY FAST<--' kerää luultavasti
    enemmän roskapostia lyhennettynä muotoon `MAKE MONEY FAST'.
    
    Samoin "Dudley Dursley" `<ddursley@spambot.com>' voitaisiin lyhentää
    muotoon `<ddursley@spambot.com>' tai jopa `<*@spambot.com>'.
    
    Jokerimerkit on tuettu ja vertailu on kirjainkoosta riippumatonta.
    Monimutkaisempaa vertailua varten kytke säännölliset lausekkeet
    nappula. Lisätietoa osoitteessa http://pan.rebelbase.com/regexp.txt.

en: All %lu of %lu
fi: Kaikki %lu/%lu

en: All Groups
fi: Kaikki ryhmät

en: Also Download Article Bodies
fi: Lataa myös viestien sisältö

en: An error occurred writing to the server.
fi: Virhe ilmeni kirjoitettaessa palvelimelle.

en: Apply the Selected Rule to all Subscribed Groups.
fi: Käytä valittua sääntöä tilattuihin ryhmiin.

en: Apply the Selected Rule to the Selected Groups.
fi: Käytä valittua sääntöä valittuihin ryhmiin.

en: Apply to
    Selected
    Groups
fi: Käytä
    valittuihin
    ryhmiin

en: Apply to
    Subscribed
    Groups
fi: Käytä
    tilattuihin
    ryhmiin

en: Applying Rule to Selected Groups
fi: Käytetään sääntöä valittuihin ryhmiin

en: Applying rule `%s' to Group `%s'
fi: Käytetään sääntöä `%s' ryhmään `%s'

en: Are you sure you want to delete these %d groups/folders and their articles?
fi: Haluatko varmasti poistaa nämä %d ryhmää/kansiota ja niiden viestit?

en: Article "%s" not flagged for any particular server; using current
fi: Viestiä "%s" ei ole merkitty millekkään palvelimelle; käytetään nykyistä

en: Article Cache
fi: Viestivälimuisti

en: Article Pane
fi: Viestiosio

en: Article Text
fi: Viestin teksti

en: Article _score is at least
fi: Viestin _pistemäärä on ainakin

en: Article _thread is
fi: Viesti_säie on

en: Article body is cached locally
fi: Viestin sisältö on välimuistissa

en: Article body isn't cached locally
fi: Viestin sisältö ei ole välimuistissa

en: Article cache contains %.1f MB in %d files
fi: Viestivälimuisti sisältää %.1f MB, %d tiedostoa

en: Article cache now has %.1f MB in %d articles
fi: Viestivälimuistissa on nyt %.1f MB, %d viestiä

en: Article date format:
fi: Viestin päiväyksen muoto:

en: Article does not have complete attachments
fi: Viestissä ei ole täydellisiä liitetiedostoja

en: Article does not have incomplete attachments
fi: Viestissä ei ole epätäydellisiä liitetiedostoja

en: Article h_as
fi: Viesti_ssä

en: Article has been
fi: Viesti o_n

en: Article has been saved or decoded
fi: Viesti on tallennettu tai dekoodattu

en: Article has complete attachments
fi: Viestissä on täydellisiä liitetiedostoja

en: Article has complete or incomplete attachments
fi: viestissä on täydellinen tai epätäydellinen liitetiedosto

en: Article has incomplete attachments
fi: Viestissä on epätäydellisiä liitetiedostoja

en: Article has no attachments
fi: Viestissä ei ole liitetiedostoja

en: Article has not been saved or decoded
fi: Viestiä ei ole tallennettu eikä dekoodattu

en: Article is %d or more lines long
fi: Viestissä on rivejä %d tai enemmän

en: Article is crossposted to at least %d groups
fi: Viesti on ristiinlähetetty ainakin %d ryhmään

en: Article is crossposted to less than %d groups
fi: Viesti on ristiinlähetetty alle %d ryhmään

en: Article is either saved or queued for saving
fi: Viesti on joko tallennettu tai jonottaa tallennusta

en: Article is less than %d lines long
fi: Viesti on alle %d riviä pitkä

en: Article is more than %d days old
fi: Viesti on yli %d päivää vanha

en: Article is neither saved nor queued for saving
fi: Viesti ei ole tallennettu eikä jonota tallennusta

en: Article is new
fi: Viesti on uusi

en: Article is not queued for saving or decoding
fi: Viesti ei jonota tallennusta tai dekoodausta

en: Article is old
fi: Viesti on vanha

en: Article is queued for saving or decoding
fi: Viesti jonottaa tallennusta tai dekoodausta

en: Article is read
fi: Viesti on luettu

en: Article is unread
fi: Viesti on lukematon

en: Article was posted in the last %d days
fi: Viesti on lähetetty %d päivän sisällä

en: Article's score is %d or higher
fi: Viestin pistemäärä on %d tai enemmän

en: Article's score is less than %d
fi: Viestin pistemäärä on alle %d

en: Articles
fi: Viestit

en: Articles/Mail posted before
fi: Aikaisemmin lähetetyt viestit/sähköpostit

en: Articles/Mail queued for posting via the "Send Later" button
fi: "Lähetä myöhemmin" nappulalla myöhemmin lähetettäväksi laitetut viestit/sähköpostit

en: Attachment: %s - %s - %s
fi: Liitetiedosto: %s - %s - %s

en: Attachments
fi: on liitteitä

en: Attribution:
fi: Johdanto:

en: Authentication failed: %s
fi: Kirjautuminen epäonnistui: %s

en: Authentication failed: need a password
fi: Kirjautuminen epäonnistui: tarvitaan salasana

en: Author
fi: Kirjoittaja

en: Author doesn't match phrase `%s'
fi: Kirjoittaja ei sisällä merkkijonoa `%s'

en: Author doesn't match regular expression `%s'
fi: Kirjoittaja ei täsmää säännöllistä lauseketta `%s'

en: Author matches phrase `%s'
fi: Kirjoittaja sisältää merkkijonon `%s'

en: Author matches regular expression `%s'
fi: Kirjoittaja täsmää säänöllisen lausekkeen `%s'

en: Author:
fi: Kirjoittaja:

en: Authorization
fi: Valtuutukset

en: Authors
fi: Tekijät

en: BUG IN CODE
fi: BUGI KOODISSA

en: BUG!!
fi: BUGI!!

en: Body Background
fi: Viestin tausta

en: Body Foreground
fi: Viestin teksti

en: Bozos
fi: Peelot

en: Bug in Code
fi: Virhe koodissa

en: C_ollapse Selected Threads
fi: S_ulje valitut säikeet

en: Cache
fi: Välimuisti

en: Cached Article "%s"
fi: Viesti "%s" välimuistista

en: Cached article "%s" (%s) from group %s
fi: Viesti "%s" (%s) välimuistista ryhmästä %s

en: Can't connect to %s: %s
fi: Ei voida yhdistää palvelimelle %s: %s

en: Can't create directory "%s"
fi: Hakemiston "%s" luominen ei onnistu

en: Can't load the image.
fi: Kuvaa ei voida ladata.

en: Can't open file `%s'
fi: Tiedostoa '%s' ei voida avata

en: Can't parse the From: line; hope for the best.
fi: From: rivin tulkinta epäonnistui; toivotaan parasta.

en: Can't write filters to `%s': %s
fi: Suodattimia ei voida kirjoittaa tiedostoon `%s': %s

en: Can't write profiles to `%s': %s
fi: Profiileja ei voida kirjoittaa tiedostoon `%s': %s

en: Can't write rules to `%s': %s
fi: Sääntöjä ei voida kirjoittaa tiedostoon `%s': %s

en: Cancel Selected Article which you Posted
fi: Peruuta valittu lähettämäsi viesti (Cancel)

en: Cancel Selected Task(s)
fi: Peruuta valitut toiminnot

en: Cancelling article
fi: Peruutetaan viesti

en: Cancelling message "%s"
fi: Peruutetaan viesti "%s"

en: Case Sensitive
fi: Isot ja pienet kirjaimet erotteleva

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clear Disk Cache
fi: Tyhjennä levyvälimuisti

en: Clear Queue
fi: Tyhjennä jono

en: Clear this log.
fi: Tyhjennä tämä loki

en: Close
fi: Sulje

en: Close the Log Viewer.
fi: Sulje loki-ikkuna.

en: Closing connection %p after %d seconds idle
fi: Suljetaan yhteys %p %d sekunnin joutilaisuuden jälkeen

en: Co_py Threads to Folder
fi: Kopioi säikee_t kansioon

en: Colla_pse all Threads
fi: Sul_je kaikki säikeet

en: Collapse Names in Gro_up Pane
fi: Ly_hennä nimet ryhmäosiossa

en: Collapse Names in Group Pane
fi: Lyhennä nimet ryhmäosiossa

en: Collapse Selected Threads
fi: Sulje valitut säikeet

en: Collapse all Threads
fi: Sulje kaikki säikeet

en: Colors
fi: Värit

en: Congratulations
fi: Onneksiolkoon

en: Connect Failure
fi: Yhteys epäonnistui

en: Connecting
fi: Yhdistetään

en: Connecting to a Remote News Server to Execute a Task
fi: Yhdistetään keskusteluryhmäpalvelimelle suorittamaan toiminto

en: Connecting to mail server
fi: Yhdistetään postipalvelimelle

en: Connection to %s, port %d failed: %s
fi: Yhteys palvelimeen %s, portti %d epäonnistui: %s

en: Cop_y to Folder
fi: _Kopioi kansioon

en: Copy From
fi: Kopioi

en: Copy Threads to Folder
fi: Kopioi säikeet kansioon

en: Copy to Folder
fi: Kopioi kansioon

en: Corrupt header skipped: %s
fi: Viallinen otsikko ohitettu: %s

en: Couldn't create directory `%s': %s
fi: Hakemiston `%s' luominen epäonnistui: %s

en: Couldn't create file `%s' to export newsrc file %s
fi: Tiedoston `%s' luominen epäonnistui vietäessä newsrc tiedostoa %s

en: Couldn't exec external editor
fi: Ulkoisen editorin käynnistys ei onnistunut

en: Couldn't find body for message `%s' - decoding may be incomplete or incorrect
fi: Viestille '%s' ei löytynyt sisältöä - dekoodaus voi olla epätäydellinen tai epäonnistunut

en: Couldn't load font "%s"
fi: Fontin "%s" lataaminen epäonnistui

en: Couldn't open file `%s'
fi: Tiedostoa '%s' ei voitu avata

en: Couldn't select group "%s"
fi: Ryhmän "%s" valitseminen epäonnistui

en: Couldn't write to file
fi: Tiedostoon ei voitu kirjoittaa

en: Create a mail reply to the sender.
fi: Vastaa lähettäjälle sähköpostilla.

en: Create a new folder.
fi: Luo uusi kansio.

en: Created folder pan.sendlater
fi: Luotu kansio pan.sendlater

en: Created folder pan.sent
fi: Luotu kansio pan.sent

en: Custom Filters
fi: Mukautetut suodattimet

en: Custom Headers
fi: Mukautetut otsikot

en: D_ownload Flagged
fi: Lataa merkit_yt

en: Data Directory
fi: Data-hakemisto

en: Data Directory:
fi: Data-hakemisto:

en: Date
fi: Päiväys

en: Date:
fi: Päiväys:

en: Decoded "%s" from group "%s", "%s" part #%d
fi: Dekoodattu "%s" ryhmästä "%s", "%s" osa #%d

en: Decoding "%s"
fi: Dekoodataan "%s"

en: Dele_te
fi: _Poista

en: Delete
fi: Poista

en: Delete All
fi: Poista kaikki

en: Delete All Articles
fi: Poista kaikki viestit

en: Delete Articles by Bozos
fi: Poista peelojen viestit

en: Delete Cache when exiting Pan
fi: Tyhjennä välimuisti Panista poistuttaessa

en: Delete Line
fi: Poista rivi

en: Delete Spam
fi: Poista roskaposti

en: Delete Th_reads
fi: Poista säikeet

en: Delete Threads
fi: Poista säikeet

en: Delete the selected folder.
fi: Poista valittu kansio.

en: Delete the selected group(s) from Pan.
fi: Poista valitut ryhmät Panista.

en: Delete the selected line
fi: Poista valittu rivi

en: Deleted %u articles from `%s'
fi: Poistettu %u viestiä ryhmästä '%s'

en: Description
fi: Kuvaus

en: Deselect a_ll Articles
fi: Poista val_inta viesteistä

en: Deselect all Articles in the Article List
fi: Poista valinta kaikista viesteistä

en: Deselect all Groups in the Group List
fi: Poista kaikki ryhmät valinnasta

en: Directories
fi: Hakemistot

en: Directory for saving attached files
fi: Hakemisto jonne liitetiedostot tallennetaan

en: Disconnecting
fi: Katkaistaan yhteys

en: Disk Cache:
fi: Levyvälimuisti:

en: Display - Groups
fi: Näyttö - Ryhmät

en: Display - Threads
fi: Näyttö - Säikeet

en: Display Name:
fi: Nimi:

en: Display article dates in local time instead of UTC
fi: Näytä viestien päiväys paikallisena aikana UTC:n sijasta

en: Don't Save Article Text
fi: Älä tallenna viestin tekstiä

en: Don't Save Attachments
fi: Älä tallenna liitteitä

en: Don't add the "User-Agent" identification header
fi: Älä lisää "User-Agent" tunnisteotsikkoa

en: Download
fi: Lataa

en: Download All Headers
fi: Lataa kaikki otsikot

en: Download Directory
fi: Download hakemisto

en: Download Directory:
fi: Download hakemisto:

en: Download Flagged Articles
fi: Lataa merkityt

en: Download New Headers
fi: Lataa uudet otsikot

en: Download New Headers when the Group is Loaded
fi: Lataa uudet otsikot kun ryhmä ladataan

en: Download Selected Articles
fi: Lataa valitut viestit

en: Download Selected Threads
fi: Lataa valitut säikeet

en: Download Threads
fi: Lataa säikeet

en: Download a list of new groups from the selected servers.
fi: Lataa uusien ryhmien lista valituilta palvelimilta.

en: Downloading %d articles from group %s
fi: Ladataan %d viestiä ryhmästä %s

en: Downloading article "%s" failed.
fi: Viestin "%s" lataus epäonnistui.

en: Downloading body of "%s" (%s) from group %s
fi: Ladataan viestin "%s" (%s) sisältö ryhmästä %s

en: E-Mail send failed.
fi: Sähköpostin lähetys epäonnistui.

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: E-mail Message "%s" not sent.
fi: Sähköpostiviestiä "%s" ei lähetetty.

en: E-mail Message "%s" sent.
fi: Sähkopostiviesti "%s" lähetetty.

en: E-mail address:
fi: Sähkopostiosoite:

en: ERROR: Message appears to have no new content.
fi: VIRHE: Viestissä ei näytä olevan uutta sisältöä.

en: ERROR: Message is empty.
fi: VIRHE: Viesti on tyhjä.

en: ERROR: Must have one author in From: line
fi: VIRHE: Täytyy olla yksi lähettäjä From: rivillä

en: ERROR: No recipients specified.
fi: VIRHE: Vastaanottajaa ei määritelty.

en: ERROR: No subject specified.
fi: VIRHE: Aihetta ei määritelty.

en: ERROR: Posting to a very large number of groups.
fi: VIRHE: Lähetetään erittäin moneen ryhmään.

en: ERROR: invalid address ``%s''
fi: VIRHE: epäkelpo osoite ``%s''

en: E_xpand Selected Threads
fi: _Avaa valitut säikeet

en: Edit
fi: Muokaa

en: Edit "%s" Filter
fi: Muokkaa "%s" suodatinta

en: Edit Filters
fi: Muokkaa suodattimia

en: Edit Other Filters...
fi: Muokkaa muita suodattimia...

en: Edit Selected Article in Folder
fi: Muokkaa valituttua viestiä kansiossa

en: Edit the selected filter
fi: Muokkaa valittua suodatinta

en: Edit the selected profile
fi: Muokkaa valittua profiilia

en: Edit the selected rule.
fi: Muokkaa valituttua sääntöä

en: Edit with E_xternal Editor
fi: Muokkaa _ulkoisella editorilla

en: Edit with External Editor
fi: Muokkaa ulkoisella editorilla

en: Edit...
fi: Muokkaa...

en: Email Address:
fi: Sähköpostiosoite:

en: Empty %u groups
fi: Tyhjennä %u ryhmää

en: Empty group "%s"
fi: Tyhjennä ryhmä "%s"

en: Error
fi: Virhe

en: Error reading file `%s'
fi: Virhe luettaessa tiedostoa '%s'

en: Error reading from socket.
fi: Virhe luettaessa pistokkeesta.

en: Error renaming `%s' as `%s': %s.
fi: Virhe uudelleennimettäessä tiedostoa `%s' nimelle `%s': %s.

en: Error writing to socket.
fi: Virhe kirjoitettaessa pistokkeeseen.

en: Error: reading from socket returned %d.
fi: Virhe: luku pistokkeesta palautti %d.

en: Expand Selected Threads
fi: Avaa valitut säikeet

en: Expand all Thread_s
fi: Avaa kaikki säik_eet

en: Expand all Threads
fi: Avaa kaikki säikeet

en: Expired %u articles from `%s'
fi: %u viestiä vanhentunut ryhmästä '%s'

en: Export .newsrc...
fi: Vie .newsrc...

en: Exported %d groups (%d subscribed) to `%s'
fi: Viety %d ryhmää (tilattuja %d) kohteeseen '%s'

en: External Editor
fi: Ulkoinen editori

en: External Editor (%t will be replaced with filename)
fi: Ulkoinen editori (%t korvataan tiedostonimellä)

en: External Web Browser (%s will be replaced with URL)
fi: Ulkoinen www-selain (%s korvataan URL:lla)

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Fetched %u headers for `%s'
fi: Haettu %u otsikkoa ryhmästä '%s'

en: Fil_l/Wrap Article Body
fi: Täytä/rivitä viestin sisält_ö

en: Fill articles for reading at column
fi: Rivitä viesti luettaessa, sarakkeesta

en: Fill/Wrap Article Body
fi: Täytä/rivitä viesti

en: Filter Name:
fi: Suodattimen nimi:

en: Filter Tool.
fi: Suodatintyökalu.

en: Filter_s...
fi: _Suodattimet...

en: Filtering Articles
fi: Suodatetaan viestejä

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Find:
fi: Etsi:

en: Flag Selected Articles
fi: Merkitse valitut viestit

en: Flag Selected Threads
fi: Merkitse valitut säikeet

en: Flag T_hreads
fi: Merkitse s_äikeet

en: Folder "%s" already exists.
fi: Kansio "%s" on jo.

en: Folders
fi: Kansiot

en: Follow-Up _and Reply
fi: Follow-up _ja sähköposti

en: Fonts
fi: Kirjasimet

en: For example: John Doe
fi: Esimerkiksi: Matti Meikäläinen

en: For example: UUNET Server
fi: Esimerkiksi: UUNET Server

en: For example: user@host.com
fi: Esimerkiksi: user@host.com

en: For_ward article by E-mail
fi: Väl_itä sähköpostitse

en: Forward article by E-mail
fi: Välitä sähköpostitse

en: From:
fi: Lähettäjä:

en: From:
fi: Lähettäjä:

en: Full User Name:
fi: Koko nimi:

en: GEOMETRY
fi: GEOMETRIA

en: General
fi: Yleiset

en: Generate Message-ID
fi: Muodosta Message-ID

en: Get A_ll Articles
fi: Hae _kaikki viestit

en: Get All Articles
fi: Hae kaikki viestit

en: Get Bodies along _with Articles:
fi: _Hae sisällöt viestien mukana:

en: Get Bodies along with Articles
fi: Hae sisällöt viestien mukana

en: Get List of _All Groups
fi: Hae lista _kaikista ryhmistä

en: Get List of _New Groups
fi: Hae lista _uusista ryhmistä

en: Get New Articles
fi: Hae uudet viestit

en: Get New Articles in all Su_bscribed Groups
fi: Hae uudet otsikot kaikista t_ilatuista ryhmistä

en: Get New Articles in all Subscribed Groups
fi: Hae uudet otsikot kaikista tilatuista ryhmistä

en: Get _New Articles
fi: Hae _uudet viestit

en: Getting %d of %d: "%s"
fi: Haetaan %d/%d: "%s"

en: Getting %s for "%s"
fi: Haetaan %s: "%s"

en: Getting %s from %s
fi: Haetaan %s palvelimelta %s

en: Getting article `%s' (Message-ID: %s) body failed: %s
fi: Viestin '%s' (Message-ID: %s) hakeminen epäonnistui: %s

en: Getting header list failed: %s
fi: Otsikkolistan hakeminen epäonnistui: %s

en: Global Settings
fi: Yleiset asetukset

en: Go Online for Server "%s"?
fi: Muodostetaanko yhteys palvelimelle "%s"?

en: Got %d groups for server `%s'
fi: Haettu %d ryhmää palvelimelta '%s'

en: Got %d new groups
fi: Haettu %d uutta ryhmää

en: Got %d news groups for "%s"
fi: Haettu %d uutta ryhmää: "%s"

en: Got %s descriptions for "%s"
fi: Haettu %s ryhmänkuvausta: "%s"

en: Got %s groups for "%s"
fi: Haettu %s ryhmää: "%s"

en: Got %u groups for "%s"
fi: Haettu %u ryhmää: "%s"

en: Got unexpected response from mail server: expected %d; got %s
fi: Odottamaton vastaus sähköpostipalvelimelta: odotettiin %d; saatiin %s

en: Group Name
fi: Ryhmän nimi

en: Group Properties
fi: Ryhmän ominaisuudet

en: Group list font
fi: Ryhmälistan kirjasin

en: Grouplist Pane
fi: Ryhmälistaosio

en: Groups
fi: Ryhmät

en: HEY you forgot to put a message here! :)
fi: HEI unohdit laittaa viestin tähän! :)

en: Handshake failed: %s
fi: Kättely epäonnistui: %s

en: Handshake: %s
fi: Kättely: %s

en: Handshaking with mail server
fi: Kätellään postipalvelimen kanssa

en: Headers to Show
fi: Näytettävät otsikot

en: Hit Ratio
fi: Osumia

en: I have no idea what I'm doing with Article ``%s''
fi: Minulla ei ole hajuakaan mitä teen viestillä ``%s''

en: INFORMATION: Please be aware that posts to "%s" will not appear until approved by the group's moderator.
fi: TIEDOKSI: Huomaa, että viestit ryhmään "%s" näkyvät vasta kun ryhmän moderaattori on ne hyväksynyt.

en: Idle Seconds Before Timeout:
fi: Joutilasta sekuntia ennen yhteyden katkaisua:

en: If enabled, this rule will be applied to headers when they are downloaded.
fi: Jos käytössä, tätä sääntöä käytetään otsikoihin niitä ladattaessa.

en: If this disabled, the user will be prompted in a dialog to choose which posts to use.
fi: Jos tämä on pois käytöstä, käyttäjältä kysytään mitä viestejä käytetään.

en: If this field contains the string "%s", the URL to be viewed is substituted there.
     
    If this field is left blank, then your $BROWSER environmental variable will be used (see http://www.tuxedo.org/~esr/BROWSER/).  If that isn't set either, then the default Gnome setting will be used.
fi: Jos tämä kenttä sisältää merkkijonon "%s", korvautuu se katsottavalla ULR:lla.
     
    Jos kenttä jätetään tyhjäksi, käytetään $BROWSER ympäristömuuttujaa (katso http://www.tuxedo.org/~esr/BROWSER/). Jos sitäkään ei ole asetettu, käytetään Gnomen oletusasetusta.

en: If this is disabled, Pan will not wrap the original message when creating the reply.
fi: Tämä on poissa käytöstä, Pan ei rivitä alkuperäistä viestiä vastattaessa.

en: If you belong to an organization and would like for your organization's name to appear with your posts, type in your organization name below.  This information is optional, you may leave it blank.
fi: Jos kuulut johonkin organisaatioon ja haluat organisaatiosi nimen näkyvän viesteissäsi, kirjoita organisaatiosi nimi tähän. Tieto on valinnainen eli voit jättää tämän tyhjäksi.

en: If you must log on to your news (NNTP) server, then select the check box below.
fi: Jos sinun täytyy kirjautua keskusteluryhmäpalvelimellesi, aktivoi alla oleva nappi.

en: Ignore Selected Threads
fi: Ohita valitut säikeet

en: Ignored
fi: ohitettu

en: Ignored Threads
fi: Ohitetut säikeet

en: Import .newsrc...
fi: Tuo .newsrc...

en: Import/Export .newsrc files automatically
fi: Tuo/vie .newsrc tiedosto automaattisesti

en: Imported %d groups (%d new) from `%s'
fi: Tuotu %d ryhmää (uusia %d) kohteesta '%s'

en: Incomplete Attachments
fi: on epätäydellisiä liitteitä

en: Incomplete Profile.
fi: Epätäydellinen profiili.

en: Invalid folder name: "%s"
fi: Epäkelpo kansion nimi: "%s"

en: Layout
fi: Asettelu

en: Lead Programmer
fi: Pääohjelmoija

en: License
fi: Lisenssi

en: Lines
fi: Rivejä

en: List Newsgroups failed: %s
fi: Ryhmien listaus epäonnistui: %s

en: Lo_g Viewer...
fi: Lok_i...

en: Load Articles When Selected:
fi: Lataa viestit valittaessa:

en: Loaded %d articles for group `%s' in %.1f seconds (%.0f art/sec)
fi: Ladattu %d viestiä ryhmään '%s' %.1f sekunnissa (%.0f viest/sek)

en: Loaded %d groups for server `%s' in %.1f seconds (%.0f groups/sec)
fi: Ladattu %d ryhmää palvelimelle '%s' %.1f sekunnissa (%.0f ryhmää/sek)

en: Loaded %d of %d articles
fi: Ladattu %d/%d viestiä

en: Loading %s
fi: Ladataan %s

en: Loading %u of %d groups
fi: Ladataan %u/%d ryhmää

en: Loading Group "%s"
fi: Ladataan ryhmä "%s"

en: Loading group `%s'
fi: Ladataan ryhmää `%s'

en: Loads Article
fi: Lataa viestin

en: Loads Group
fi: Lataa ryhmän

en: Location
fi: Sijainti

en: Log Entry
fi: Loki merkintä

en: Lost connection to server
fi: Yhteys palvelimelle katkennut.

en: MODE READER check failed: %s
fi: MODE READER tarkistus epäonnistui: %s

en: Mail Feedback to the Pan Authors
fi: Lähetä palautetta Panin tekijöille

en: Mail Sent!
fi: Posti lähetetty!

en: Mail Server
fi: Sähköpostipalvelin

en: Mail Server Not Ready
fi: Postipalvelin ei ole valmis

en: Mailing Article ``%s''
fi: Postitetaan viesti ``%s''

en: Make this the default profile for mail
fi: Tee tästä oletusprofiili sähköpostille

en: Make this the default profile for news
fi: Tee tästä oletusprofiili keskusteluryhmille

en: Many thanks to the following people, whose contributions
    are a large part of why Open Source software development
    is so fun.
    
    Pan %s Translations
    %s
    
    Pan %s Code or Patches
    %s
    
    Pan %s Suggestions and Testing
    %s
    
    If you should have been in this list but you're not,
    send us mail and we'll add you next time.
    
    Contributors to previous versions are listed at
    http://pan.rebelbase.com/CREDITS
fi: Many thanks to the following people, whose contributions
    are a large part of why Open Source software development
    is so fun.
    
    Pan %s, käännökset
    %s
    
    Pan %s Code or Patches
    %s
    
    Pan %s, ehdotukset ja testaus
    %s
    
    Jos sinun pitäisi olla tällä listalla, mutta et ole,
    lähetä meille sähköpostia niin lisäämme sinut
    ensi kerralla.
    
    Aiempien versioiden avustajat on listattu osoitteessa
    http://pan.rebelbase.com/CREDITS

en: Many users prefer to save memory and disk space by only keeping subscribed groups in their .newsrc file.
fi: Monet käyttäjät haluavat säästää muistia ja levytilaa pitämällä vain tilatut ryhmät .newsrc-tiedostossaan.

en: Mark All Articles in Selected Groups as Read
fi: Merkitse kaikki viestit luetuksi valituissa ryhmissä

en: Mark Selected Articles as Read
fi: Merkitse valitut viestit luetuiksi

en: Mark Threads as Read
fi: Merkitse säikeet luetuiksi

en: Mark Threads as U_nread
fi: Merkitse säie l_ukemattomaksi

en: Mark Threads as Unread
fi: Merkitse säie lukemattomaksi

en: Mark _Threads as Read
fi: M_erkitse säikeet luetuiksi

en: Mark as
fi: Merkitse

en: Mark as Unread
fi: Merkitse lukemattomaksi

en: Mark as _Unread
fi: Me_rkitse lukemattomaksi

en: Maximum
    Connections
fi: Yhteyksiä
    enintään

en: Maximum Number of Task Retries before Giving Up
fi: Toiminnon uudelleenyrityksiä enintään ennen lopettamista

en: Maximum Total Number of Connections
fi: Yhteyksiä yhteensä enintään

en: Megs
fi: Megaa

en: Message
fi: Viesti

en: Message Body
fi: Viestin sisältö

en: Message Body (Monospace)
fi: Viestin sisältö (tasalevyinen)

en: Message-ID doesn't match phrase `%s'
fi: Message-ID ei sisällä merkkijonoa `%s'

en: Message-ID doesn't match regular expression `%s'
fi: Message-ID ei täsmää säännöllistä lauseketta `%s'

en: Message-ID matches phrase `%s'
fi: Message-ID sisältää merkkijonon `%s'

en: Message-ID matches regular expression `%s'
fi: Message-ID täsmää säännollisen lausekkeen `%s'

en: Misc
fi: Sekalaista

en: Mo_ve to Folder
fi: Siirrä k_ansioon

en: More Headers
fi: Lisää otsikoita

en: Most Recent Headers
fi: Uusinta otsikkoa

en: Move Down
fi: Siirrä alas

en: Move Selected Task(s) Down
fi: Siirrä valittuja toimintoja alas

en: Move Selected Task(s) To Bottom
fi: Siirrä valitut toiminnot alimmas

en: Move Selected Task(s) To Top
fi: Siirrä valitut toiminnot ylimmäs

en: Move Selected Task(s) Up
fi: Siirrä valittuja toimintoja ylös

en: Move Thread to Folder
fi: Siirrä säie ka_nsioon

en: Move Up
fi: Siirrä ylös

en: Move the selected line down one line
fi: Siirrä valittu rivi alemmas

en: Move the selected line up one line
fi: Siirrä valittu rivi ylemmäs

en: Move to Folder
fi: Siirrä kansioon

en: Move to the Next Group with Unread Messages.
fi: Siirry seuraavaan ryhmään, jossa on lukemattomia viestejä.

en: Move to the Next Group.
fi: Siirry seuraavaan ryhmään.

en: Mute Quoted Text
fi: Piilota lainattu teksti

en: Mute _Quoted Text
fi: _Piilota lainattu teksti

en: My server requires a password.
fi: Palvelimeni vaatii salasanan

en: My server requires my username and password
fi: Palvelimeni vaatii käyttäjätunnuksen ja salasanan

en: NNTP Article "%s" (%d of %d) not posted.
fi: NNTP-viestiä "%s" (%d/%d) ei lähetetty.

en: NNTP Article "%s" (%d of %d) posted.
fi: NNTP-viesti "%s" (%d/%d) lähetetty.

en: NNTP handshake failed: %s
fi: NNTP kättely epäonnistui: %s

en: NONE OF:
fi: EI MIKÄÄN:

en: NOT ANY OF:
fi: EI YKSIKÄÄN:

en: Name
fi: Nimi

en: Negate
fi: Käänteinen

en: Negate the selected line
fi: Muuta valitut rivit käänteisiksi

en: Neither Watched nor Ignored
fi: ei seurattu eikä ohitettu

en: New %lu of %lu
fi: Uusi %lu/%lu

en: New Articles / Articles with New Replies
fi: Uudet viestit / Viestit joihin uusia vastauksia

en: New Folder Name:
fi: Uuden kansion nimi:

en: New Groups
fi: Uudet ryhmät

en: New Profile
fi: Uusi profiili

en: New Rule
fi: Uusi sääntö

en: New connection %p for %s, port %d, sockfd %d
fi: Uusi yhteys %p palvelimelle %s, portti %d, sockfd %d

en: New groups retrieval failed: %s
fi: Uusien ryhmien haku epäonnistui: %s

en: New...
fi: Uusi...

en: News (NNTP) server:
fi: Keskusteluryhmäpalvelinpalvelin (NNTP):

en: News Server
fi: Keskusteluryhmäpalvelin

en: News server connection count: %d
fi: Yhteyksiä keskusteluryhmäpalvelimelle: %d

en: Newsgroups
fi: Keskusteluryhmät

en: Newsgroups (if more than one group)
fi: Ryhmät (jos enemmän kuin yksi ryhmä)

en: Newsgroups:
fi: Ryhmät:

en: Newsreader
fi: Keskusteluryhmäohjelma

en: Newsreader:
fi: Keskusteluryhmäohjelma:

en: Next Article
fi: Seuraava viesti

en: Next G_roup
fi: Seuraava ry_hmä

en: Next Threa_d
fi: Seuraava s_äie

en: Next Thread
fi: Seuraava säie

en: Next Unread Article
fi: Seuraava lukematon viesti

en: Next Unread Thread
fi: Seuraava lukematon säie

en: Next Unread _Group
fi: Seuraava luke_maton ryhmä

en: Next Unread _Thread
fi: Seuraava l_ukematon säie

en: Next _Article
fi: Seuraava _viesti

en: No Address
fi: Ei osoitetta

en: No Attachments
fi: ei ole liitteitä

en: No Connections
fi: Ei yhteyksiä

en: No Custom Filter
fi: Ei mukautettua suodatinta

en: No Filename
fi: Ei tiedostonimeä

en: No Known Recipients
fi: Ei tunnettuja vastaanottajia

en: No Recipients!
fi: Ei vastaanottajia!

en: No Sender Specified!
fi: Lähettäjää ei ole määritelty!

en: No Servers Defined
fi: Palvelinta ei ole määritelty

en: No Tasks
fi: Ei toimintoja

en: No articles found for group "%s"
fi: Ei löytynyt viestejä ryhmään "%s"

en: No new articles in group "%s"
fi: Ei uusia viestejä ryhmässä "%s"

en: Not Named
fi: Ei nimeä

en: Not Queued
fi: Ei jonossa

en: OR
fi: TAI

en: Offline
fi: Ei yhteyttä

en: Old Articles with no New Replies
fi: Vanhat viestit joihin ei uusia vastauksia

en: On %d, %n wrote:
fi: %d, %n kirjoitti:

en: On the Fly
fi: Lennossa

en: Online Settings
fi: Yhteysasetukset

en: Online Status
fi: Yhteystila

en: Online Users _Manual
fi: Käyttäjän ohjekirja (verkossa)

en: Online Users _Manual...
fi: Käyttäjän _ohjekirja... (verkossa)

en: Online/Offline Settings...
fi: Yhteysasetukset...

en: Open Attachment...
fi: Avaa liitetiedostot...

en: Open the Connection Manager
fi: Avaa yhteyksien hallinta

en: Open the Log Viewer
fi: Avaa logi-ikkuna

en: Open the Status Log
fi: Avaa loki

en: Open the Task Manager
fi: Avaa toimintojen hallinta

en: Optional Information
fi: Valinnaiset tiedot

en: Options
fi: Valinnat

en: Organization:
fi: Organisaatio:

en: Pan %s Started
fi: Pan %s käynnistetty

en: Pan %s Task Manager
fi: Pan %s toimintojen hallinta

en: Pan %s Task Manager (%d Queued, %d Running)
fi: Pan %s Toimintojen hallinta (%d jonossa, %d käynnissä)

en: Pan %s Task Manager (%d Queued, %d Running, %d Failed)
fi: Pan %s Toimintojen hallinta (%d jonossa, %d käynnissä, %d epäonnistui)

en: Pan - Log Viewer
fi: Pan - Loki

en: Pan - Task Manager
fi: Pan - toimintojen hallinta

en: Pan Setup Wizard
fi: Pan asetusvelho

en: Pan _Homepage
fi: Panin _kotisivu

en: Pan _Homepage...
fi: Panin _kotisivu...

en: Pan found multiple copies of some of the parts of this post.
    Please select the parts to use for this save.
fi: Pan löysi useita kopioita joistakin tämän viestin osista.
    Valitse osat, joita haluat käyttää.

en: Pan should ask before going online
fi: Panin tulee ehdottaa yhteyden muodostamista

en: Pan should go online as needed without asking
fi: Panin tulee tarvittaessa muodostaa yhteys kysymättä

en: Pan should quietly stay offline until told otherwise
fi: Panin tulee pysyä yhteys katkaistuna kunnes toisin käsketään

en: Pan skipped %d corrupt headers from the local cache for group %s.
    You may want to empty this group and download fresh headers.
fi: Pan ohitti %d viallista otsikkoa välimuistissa ryhmässä %s.
    Haluat ehkä tyhjentää tämän ryhmän ja ladata uudet otsikot.

en: Pan: Download Headers for group `%s'
fi: Pan: Lataa otsikoita ryhmään `%s'

en: Pan: Edit Filter
fi: Pan: Muokkaa suodatinta

en: Pan: Edit Profile
fi: Pan: Muokkaa profiilia

en: Pan: Edit Rule
fi: Pan: Muokkaa sääntöä

en: Pan: Export .newsrc File
fi: Pan: Vie .newsrc tiedoto

en: Pan: Filter Out Articles
fi: Pan: Suodatetaan viestejä

en: Pan: Filters
fi: Pan: Suodattimet

en: Pan: Find Message
fi: Pan: Etsi viesti

en: Pan: Import .newsrc File
fi: Pan: Tuo .newsrc tiedosto

en: Pan: New/Edit Server
fi: Pan: Uusi/Muokkaa palvelinta

en: Pan: Preferences
fi: Pan: Asetukset

en: Pan: Print
fi: Pan: Tulosta

en: Pan: Profile
fi: Pan: profiili

en: Pan: Rules
fi: Pan: Säännöt

en: Pan: Save Multipart Message
fi: Pan: Tallenna moniosainen viesti

en: Parent Article
fi: Edellinen viesti säikeessä

en: Password
fi: Salasana

en: Password:
fi: Salasana:

en: People can reply to your posts by sending you an e-mail message at the following address.
fi: Ihmiset voivat vastata viesteihisi lähettämällä sähköpostia seuraavaan osoitteeseen.

en: Per-Server Settings
fi: Palvelinkohtaiset asetukset

en: Pipe read failed
fi: Putkesta luku epäonnistui

en: Please Select a Folder from the Group list.
fi: Valitse kansio ryhmälistasta.

en: Please don't begin folders with "pan."; it confuses me terribly.
fi: Älä aloita kansion nimeä merkkijonolla "pan."

en: Please enter the name of the mail server to use when sending e-mail messages.
fi: Kirjoita postipalvelimen nimi, jota käytetään lähetettäessä sähköpostia.

en: Port:
fi: Portti:

en: Post To Groups:
fi: Lähetä ryhmiin:

en: Post a new message to the current group.
fi: Lähetä uusi viesti ryhmään.

en: Post a reply to the message on the news server.
fi: Lähetä vastaus viestiin keskusteluryhmäpalvelimelle.

en: Post anyway, despite these problems?
fi: Lähetä näistä ongelmista huolimatta?

en: Post anyway, despite this problem?
fi: Lähetä tästä ongelmasta huolimatta?

en: Posting Article ``%s''
fi: Lähetetään viesti ``%s''

en: Posting and Mailing Article ``%s''
fi: Lähetetään ja postitetaan viesti ``%s''

en: Posting article "%s" part %d of %d.
fi: Lähetetään viestiä "%s" osa %d/%d.

en: Posting complete: %s
fi: Lähetys päättynyt: %s

en: Posting failed: %s
fi: Lähetys epäonnistui: %s

en: Pr_ofiles...
fi: _Profiilit...

en: Pre_vious Article
fi: _Edellinen viesti

en: Preparing to Send Mail
fi: Valmistellaan postin lähetystä

en: Previo_us Thread
fi: E_dellinen säie

en: Previous Article
fi: Edellinen viesti

en: Previous Thread
fi: Edellinen säie

en: Print
fi: Tulosta

en: Print Command:
fi: Tulostuskomento:

en: Priority
fi: Tärkeysjärjestys

en: Processing "%s"
fi: Käsitellään "%s"

en: Profile
fi: Profiili

en: Profile Information
fi: Profiilin tietoja

en: Profile Name
fi: Profiilin nimi

en: Profile Name:
fi: Profiilin nimi:

en: Profiles Tool.
fi: Profiilityökalu.

en: Programmer
fi: Ohjelmoija

en: Programmer & Documentation
fi: Ohjelmoija ja ohjeet

en: Programmer, 0.6 - 0.7
fi: Ohjelmoija, 0.6 - 0.7

en: Project Originator, Programmer
fi: Projektin alkuunpanija, ohjelmoija

en: QUIT failed: %s
fi: QUIT epäonnistui: %s

en: Queued
fi: Jonossa

en: Quoted Text 1
fi: Lainattu teksti 1

en: Quoted Text 2
fi: Lainattu teksti 2

en: Quoted Text 3
fi: Lainattu teksti 3

en: Read
fi: Luettu

en: Read Articles with no Unread Replies
fi: Luetut viestit joihin ei lukemattomia vastauksia

en: Rebuilding Header Pane...
fi: Rakennetaan otsikko-osio uudestaan...

en: References (if article is a reply)
fi: References (jos viesti on vastaus)

en: References:
fi: Viitteet:

en: Refiltering Articles
fi: Suodatetaan viestejä uudelleen

en: Refresh Article Counts
fi: Päivitä viestien määrä

en: Refresh Article _Counts
fi: P_äivitä viestien määrä

en: Refresh a list of groups from the selected servers.
fi: Päivitä valittujen palvelimien ryhmälista.

en: Refreshing Group "%s"
fi: Päivitetään ryhmä "%s"

en: Refreshing group `%s'
fi: Päivitetään ryhmä `%s'

en: Regular Expression
fi: Säännöllinen lauseke

en: Reloading Group
fi: Ladataan ryhmä uudelleen

en: Remove
fi: Poista

en: Remove all Articles from Selected Groups
fi: Poista kaikki viestit valituista ryhmistä

en: Remove all messages from "%s"?
fi: Poistetaanko kaikki viestit ryhmästä "%s"?

en: Remove all messages from these %u groups?
fi: Poistetaanko kaikki viestit näistä ryhmistä? (%u ryhmää)

en: Remove the selected filter
fi: Poista valittu suodatin

en: Remove the selected profile
fi: Poista valittu profiili

en: Remove the selected rule.
fi: Poista valittu sääntö.

en: Removed %d articles from local cache
fi: Poistettu %d viestiä paikallisesta välimuistista

en: Reply-To (if different from Author)
fi: Reply-To (jos eri kuin kirjoittaja)

en: Report a _Bug...
fi: Ilmoita _virheistä...

en: Requeue selected failed Task(s)
fi: Uudelleenjonota epäonnistuneet toiminnot

en: Required Information
fi: Vaaditut tiedot

en: Reserve
fi: Varaa

en: Reserve a connection
    for reading articles
fi: Varaa yksi yhteys
    viestien lukemiseen

en: Reset "new message" counter
fi: Nollaa uusien viestien laskuri

en: Reset "new message" counters
fi: Nollaa uusien viestien laskurit

en: Resorting Articles
fi: Lajitellaan viestejä uudelleen

en: Retrieving %d new groups for "%s"
fi: Haetaan %d uutta ryhmää: "%s"

en: Retrieving 0 new groups for "%s"
fi: Haetaan 0 uutta ryhmää: "%s"

en: Rewrap
fi: Uudelleenrivitä

en: Rewrap all the text in the Message Body.
fi: Uudelleenrivitä kaikki teksti viestissä.

en: Rot13 Article Body
fi: Rot13

en: Rot13 Selected Text
fi: Rot13 valitulle tekstille

en: Rule Name:
fi: Säännön nimi:

en: Rule applies to all newsgroups
fi: Sääntö koskee kaikkia keskusteluryhmiä

en: Rule applies to specific newsgroups:
fi: Sääntö koskee määrättyjä keskusteluryhmiä:

en: Rule applies to:
fi: Sääntö koskee:

en: Rules
fi: Säännöt

en: Rules Tool.
fi: Sääntötyökalut.

en: Running
fi: Käynnissä

en: SMTP Port:
fi: SMTP Portti:

en: SMTP Server:
fi: SMTP palvelin:

en: S_kip Uncached Articles:
fi: _Ohita viestit jotka eivät välimuistissa:

en: Same as --debug-socket
fi: Sama kuin --debug-socket

en: Sampling %d articles
fi: %d näyteviestiä

en: Sampling %lu of %lu
fi: Näyteotsikot %lu/%lu

en: Save
fi: Tallenna

en: Save Articles (A_ttachments only)
fi: Tallenna viestit (Vain l_iitetiedostot)

en: Save Changes
fi: Tallenna muutokset

en: Save Profile
fi: Tallenna Profiili

en: Save _Articles
fi: Tallenna _viestit

en: Save attchments in:
fi: Tallenna liitetiedostot:

en: Save message to file
fi: Tallenna viesti tiedostoon

en: Save the log to file
fi: Tallenna loki tiedostoon

en: Save the selected articles and their attachments.
fi: Tallenna valitut viestit ja niiden liitetiedostot.

en: Save the selected articles' attachments.
fi: Tallenna valittujen viestien liitteet.

en: Save this log to a file.
fi: Tallenna tämä loki tiedostoon

en: Saved "%s"
fi: "%s" tallennettu

en: Saved %d articles in "%s" in %.1f seconds (%.0f art/sec)
fi: Tallennettu %d viestiä ryhmässä "%s" %.1f sekunnissa (%.0f viest/sek)

en: Saved %d groups in "%s" in %.1f seconds (%.0f groups/sec)
fi: Tallennettu %d ryhmää ("%s") %.1f sekunnissa (%.0f ryhmää/sek)

en: Saved %d of %u groups
fi: Tallennettu %d/%u ryhmää

en: Saved article body to `%s'
fi: Tallennettu viestin sisältö tiedostoon '%s'

en: Saving "%s"
fi: Tallennetaan "%s"

en: Saving group `%s'
fi: Tallennetaan ryhmää `%s'

en: See http://pan.rebelbase.com/regexp.txt for a tutorial on how to use regular expressions.  If regular expressions are turned off, a simple case-insensitive wildcard match is used.
fi: Katso osoitteesta http://pan.rebelbase.com/regexp.txt ohjeita säännöllisten lausekkeiden käyttöön. Jos säännälliset lausekkeet on käännetty pois päältä, käytetään tavallisia jokerimerkkejä.

en: Select .newsrc File to Read:
fi: Valitse luettava .newsrc tiedosto:

en: Select .newsrc File to Write:
fi: Valitse kirjoitettava .newsrc tiedosto:

en: Select Article _Body
fi: Valitse viestin _teksti

en: Select Filter:
fi: Valitse suodatin:

en: Select all Arti_cles
fi: Valitse _kaikki viestit

en: Select all Articles in the Article List
fi: Valitse kaikki viestit viestilistalla

en: Select all Groups in the Group List
fi: Valitse kaikki ryhmät ryhmälistassa

en: Select all _Groups
fi: Valitse kaikki _ryhmät

en: Selection
fi: Valinta

en: Selects Article
fi: Valitsee viestin

en: Selects Group
fi: Valitsee ryhmän

en: Send Later
fi: Lähetä myöhemmin

en: Send Messages Queued in "pan.sendlater"
fi: Lähetä viestit kansiosta "pan.sendlater"

en: Send Now
fi: Lähetä nyt

en: Send Pending _Messages
fi: Lähetä _odottavat viestit

en: Send a reply both to the author in mail, and to the news server.
fi: Lähetä vastaus viestiin sekä keskusteluryhmäpalvelimelle että sähköpostitse.

en: Send outgoing messages to stdout instead of smtp/nntp servers for debugging purposes.
fi: Lähetä uloslähtevät viestit stdout:iin smtp/nntp-palvelimen sijaan testaus tarkoituksessa.

en: Send this Message Later
fi: Lähetä tämä viesti myöhemmin

en: Send this Message Now
fi: Lähetä tämä viesti nyt

en: Sending 'stay connected' request
fi: Lähetetään 'pysy yhteydessä' pyyntöä

en: Sending Mail
fi: Lähetetään postia

en: Server
fi: Palvelin

en: Server "%s" is Offline; no new tasks will be processed
fi: Yhteys palvelimeen "%s" on katkaistu; uusia toimintoja ei käsitellä

en: Server "%s" is Online
fi: Palvelimeen "%s" ollaan yhteydessä

en: Server Address
fi: Palvelimen osoite

en: Server Information
fi: Palvelimen tiedot

en: Server Port
fi: Palvelimen portti

en: Servers
fi: Palvelimet

en: Set Per-Server Connection Limits
fi: Aseta yhteyksien enimmäismäärä per palvelin

en: Set the properties for the selected group.
fi: Muokkaa valittujen ryhmien ominaisuuksia.

en: Sho_w Group Pane
fi: Näytä ryhm_äosio

en: Show All Headers in Article Pane
fi: Näytä kaikki viestin otsikot

en: Show All _Headers in Article Pane
fi: Näytä _kaikki viestin otsikot

en: Show Art_icle Pane
fi: Nä_ytä viestiosio

en: Show Article Pane
fi: Näytä viestiosio

en: Show Articles Neither Queued nor Saved
fi: Näytä viestit jotka eivät ole jonossa eivätkä tallennettu

en: Show Articles posted by Me
fi: Näytä minun lähettämät viestit

en: Show Articles posted by Others
fi: Näytä muiden lähettämät viestit

en: Show Articles which are Cached Locally
fi: Näytä viestit jotka ovat välimuistissa

en: Show Articles which are not Cached Locally
fi: Näytä viestit jotka eivät ole välimuistissa

en: Show Complete Binary Articles
fi: Näytä täydelliset binääriviestit

en: Show Group Pane
fi: Näytä ryhmäosio

en: Show Hea_der Pane
fi: Näytä o_tsikko-osio

en: Show Header Pane
fi: Näytä otsikko-osio

en: Show Ignored Threads
fi: Näytä ohitetut säikeet

en: Show Incomplete Binary Articles
fi: Näytä epätäydelliset binääriviestit

en: Show Matching Articles
fi: Näytä täsmäävät viestit

en: Show Matching Articles and References
fi: Näytä täsmäävät viestit ja viitteet

en: Show Matching Articles and Replies
fi: Näytä täsmäävät viestit ja vastaukset

en: Show New Articles
fi: Näytä uudet viestit

en: Show Old Articles
fi: Näytä vanhat viestit

en: Show Queued Articles
fi: Näytä jonossa olevat viestit

en: Show Read Articles
fi: Näytä luetut viestit

en: Show Saved Articles
fi: Näytä tallennetut viestit

en: Show Text Articles
fi: Näytä tekstiviestit

en: Show Threads Neither Watched nor Ignored
fi: Näytä säikeet joita ei seurata eikä ohiteta

en: Show Threads with Matching Articles
fi: Näytä säikeet joissa täsmääviä viestejä

en: Show Unread Articles
fi: Näytä lukemattomat viestit

en: Show Watched Threads
fi: Näytä seuratut säikeet

en: Show a_lert:
fi: Näytä _hälytys:

en: Show in Filter Menu
fi: Näytä suodatinvalikossa

en: Show only the first part of complete multipart binary posts
fi: Näytä vain ensimmäinen osa täydellisestä moniosaisesta binääriviestistä

en: Signature File:
fi: Signature-tiedosto:

en: Skip Uncached Articles:
fi: Ohita viestit jotka eivät välimuistissa:

en: Smooth Scrolling at speed:
fi: Pehmeä vieritys nopeudella:

en: Sorting Articles
fi: Lajitellaan viestejä

en: Spam
fi: Roskaposti

en: Specify and Download Articles
fi: Määrittele ja lataa viestit

en: Specify the geometry of the window.
fi: Määrittele ikkunan geometria.

en: Status
fi: Tila

en: Subject
fi: Aihe

en: Subject doesn't match the phrase `%s'
fi: Aihe ei sisällä merkkijonoa `%s'

en: Subject doesn't match the regex `%s'
fi: Aihe ei täsmää säännöllistä lauseketta `%s'

en: Subject matches the phrase `%s'
fi: Aihe sisältää merkkijonon `%s'

en: Subject matches the regex `%s'
fi: Aihe täsmää säännöllisen lausekkeen `%s'

en: Subject:
fi: Aihe:

en: Subject:
fi: Aihe:

en: Subscribe
fi: Tilaa

en: Subscribed
fi: Tilatut

en: Subscribed Groups
fi: Tilatut ryhmät

en: Subscribed Newsgroups
fi: Tilatut ryhmät

en: Supersede Selected Article which you Posted
fi: Korvaa valittu lähettämäsi viesti uudella (supersede)

en: T_op of Thread
fi: Säikeen _alkuun

en: Test Sound
fi: Kokeile ääntä

en: Thanks
fi: Kiitokset

en: Thanks to
fi: Kiitokset

en: The Queue is Paused
fi: Jono on pysäytetty

en: The Queue is not Paused
fi: Jonoa ei ole pysäytetty

en: The Task Manager is Empty
fi: Toimintojenhallinta on tyhjä

en: The cache is used to keep local copies of articles
    to reduce the time connected to the network.
fi: Välimuistissa pidetään paikalliset kopiot viesteistä
    vähentäen näin yhteysaikaa verkkoon.

en: The e-mail account where mail replies to your posted message should go.  This is only needed if it differs from the "From" header.
fi: Osoite johon viestiisi lähetettyjen sähköpostivastauksien tulisi mennä.  Tarvitaan vain jos eri kuin "From" otsikko.

en: The newsgroup or newsgroups where replies to your posted message should go.  This is only needed if it differs from the "Post To Groups" header. 
    To direct all replies to your email address, use "Followup-To: poster"
fi: Ryhmät joihin vastauksien tulisi mennä. Tarvitaan vain jos eri kuin "Lähetä ryhmiin".
    Ohjataksesi vastaukset sähköpostiisi, käytä "Followup-To: poster "

en: The organization you're associated with.
fi: Organisaatio, jonka jäsen olet.

en: This filter is still used by the following rules:
    %s
    Please remove this dependency  first.
fi: Suodatinta käyttävät vielä seuraavat säännöt:
    %s
    Poista tämä riippuvuus ensin.

en: Thr_ead/Unthread Header Pane
fi: _Säikeistä otsikko-osio

en: Thread Pane
fi: Säieosio

en: Thread is ignored
fi: Säie on ohitettu

en: Thread is neither watched nor ignored
fi: Säie ei ole seurattu eikä ohitettu

en: Thread is watched
fi: Säie on seurattu

en: Thread is watched or ignored
fi: Säie on seurattu tai ohitettu

en: Thread isn't ignored
fi: Säie ei ole ohitettu

en: Thread isn't watched
fi: Säie ei ole seurattu

en: Thread/Unthread Header Pane
fi: Säikeistä otsikko-osio

en: Time
fi: Aika

en: Toggling this and restarting Pan is a good idea if your fonts aren't being displayed properly.
fi: Tämän valitseminen ja Panin uudelleenkäynnistäminen on hyvä idea jos kirjasimet eivät näy oikein.

en: Top of Thread
fi: Säineen alkuun

en: Total
fi: Yhteensä

en: Transfer Rate
fi: Siirtonopeus

en: Trying to open URL `%s' with `%s'
fi: Yritetään avata URL `%s' ohjelmalla `%s'

en: Turn line wrap on/off in the Message Body
fi: Viestin rivitys päälle/pois

en: Turn on article cache debugging messages.
fi: Viestivälimuistin testausviestit päälle.

en: Turn on attachment decoding debugging messages.
fi: Liitteiden dekoodauksen testausviestit päälle.

en: Turn on debugging of GNKSA code.
fi: GNKSA-koodin testausviestit päälle.

en: Turn on newsrc decoding debugging messages.
fi: Newsrc-tiedoston dekoodauksen testausviestit päälle.

en: Turn on socket input debugging messages.
fi: Socket input testausviestit päälle.

en: Turn on socket input/output debugging messages.
fi: Socket imput/output testausviestit päälle.

en: Turn on socket output debugging messages.
fi: Socket output testausviestit päälle.

en: Type in a group search string and press ENTER.  Wildcards are allowed.
fi: Kirjoita ryhmistä etsittävä merkkijono ja paina ENTER. Jokerimerkit ovat sallittuja.

en: Type in a search string and press ENTER. Wildcards are allowed; see http://pan.rebelbase.com/wildmat.html for more information.
fi: Kirjoita etsittävä merkkijono ja paina ENTER. Jokerimerkit ovat sallittuja. Katso osoitteesta http://pan.rebelbase.com/wildmat.html lisää tietoja.

en: Type in the name you would like Pan to show when referring to this profile you have just setup.  You can name the profile anything you want to.
fi: Kirjoita nimi, jonka haluat Panin näyttävän viitatessaan profiiliin, jonka juuri määrittelit. Voit nimetä profiilin aivan kuten haluat.

en: Type the name of your Internet news server.
fi: Kirjoita keskusteluryhmäpalvelimesi nimi.

en: UNKNOWN
fi: TUNTEMATON

en: URLs
fi: URL:it

en: Unable to cancel article: Couldn't find matching article in folder `pan.sent'!
fi: Peruuttaminen ei onnistu: Viestiä ei löytynyt 'pan.sent' kansiosta!

en: Unable to open connection to mail server "%s"
fi: Yhteyden avaaminen postipalvelimelle ei onnistu "%s"

en: Unable to open file `%s'
fi: Tiedoston '%s' avaaminen ei onnistu

en: Unable to open file `%s' %s
fi: Tiedoston '%s' avaaminen ei onnistu %s

en: Unable to parse the geometry string "%s"
fi: Geometriamerkkijonon jäsentäminen ei onnistunut "%s"

en: Unable to supersede article: Couldn't find matching article in folder `pan.sent'!
fi: Supersede ei onnistu: Viestiä ei löytynyt 'pan.sent' kansiosta!

en: Unable to update counts for group `%s'
fi: Viestien määrän päivitys ryhmässä '%s' ei onnistu

en: Unable to write to temp file
fi: Väliaikaistiedostoon kirjoittaminen ei onnistu

en: Unf_lag Selected Articles
fi: Poista merkki valituista viesteistä

en: Unflag
fi: _Poista merkki

en: Unflag Selected Threads
fi: Poista merkki valituista säikeistä

en: Unflag Thr_eads
fi: P_oista merkki säikeistä

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown Content Type
fi: Tuntematon sisältötyyppi

en: Unknown Encoding
fi: Tuntematon koodaus

en: Unparseable Subject
fi: Jäsennyskelvoton aihe

en: Unread
fi: Lukematon

en: Unread Articles / Articles with Unread Replies
fi: Lukemattomat viestit / Viestit joihin lukemattomia vastauksia

en: Unread Only
fi: Vain lukemattomat

en: Unsubscribe
fi: Peruuta tilaus

en: Unsupported data version %d for `%s' data file.
    Are you running an old version of Pan by accident?
fi: Tukematon data-versio %d data-tiedostolle `%s'
    Käynnistitkö vahingossa vanhan version Panista?

en: Unsupported data version for %s headers: %d.
    Are you running an old version of Pan by accident?
fi: Tukematon data-versio otsikoille %s : %d
    Käynnistitkö vahingossa vanhan version Panista?

en: Updated counts for %u groups out of %u
fi: Päivitetty määrät %u/%u ryhmälle

en: Updating Header Pane...
fi: Päivitetään otsikko-osio...

en: Updating article counts for %u groups from server `%s'
fi: Päivitetään viestien määrää %u ryhmässä palvelimelle '%s'

en: Use Article Subject
fi: Käytä viestin aihetta

en: Use Custom Filename
fi: Käytä mukautettua tiedostonimeä

en: Use Encoded Filename
fi: Käytä enkoodattua tiedostonimeä

en: Use Message-ID
fi: Käytä Message-ID:tä

en: Use Monospa_ce Font in Article Pane
fi: Käytä tasalevyistä ki_rjasinta viestiosiossa

en: Use Monospace Font in Article Pane
fi: Käytä tasalevyistä kirjasinta viestiosiossa

en: Use Subject
fi: Käytä aihetta

en: Use System Background
fi: Käytä järjestelmän taustaväriä

en: Use System Foreground
fi: Käytä järjestelmän tekstinväriä

en: Use gdk_fontset_load instead of gdk_font_load
fi: Käytä gdk_fontset_loadia gdk_font_loadin sijaan

en: Use the selected profile to create a new profile
fi: Käytä valittua profiilia uuden pohjana

en: Usenet posting failed.
fi: Usenet-viestin lähetys epäonnistui.

en: User Profile
fi: Käyttäjäprofiili

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: View Article Tab
fi: Näytä viestilehti

en: View Group Tab
fi: Näytä ryhmälehti

en: View Header Ta_b
fi: Näytä _otsikkolehti

en: View Header Tab
fi: Näytä otsikkolehti

en: View Pa_nes as Tabs
fi: Näytä osiot väli_lehtinä

en: View _Article Tab
fi: Näytä _viestilehti

en: WARNING: %d lines >80 characters in the message.
fi: VAROITUS: viestissä %d riviä >80 merkkiä.

en: WARNING: %d lines too wide in signature
fi: VAROITUS: %d liian leveää riviä signaturessa

en: WARNING: Crossposting without setting Followup-To.
fi: VAROITUS: Ristiinlähetetään asettamatta Followup-To-kenttää.

en: WARNING: Following-Up to many groups.
fi: VAROTUS: Follow-Up useaan ryhmään.

en: WARNING: Group "%s" is read-only.
fi: VAROITUS: Ryhmä: "%s" on vain luettava.

en: WARNING: Posting to a large number of groups.
fi: VAROITUS: Lähetetään useaan ryhmään.

en: WARNING: Signature prefix with no signature.
fi: VAROITUS: Signature etuliite ilman signaturea.

en: WARNING: The message is entirely quoted text!
fi: VAROITUS: Viesti on kokonaan lainausta!

en: WARNING: The message is mostly quoted text.
fi: VAROITUS: Viesti on enimmäkseen lainausta.

en: WARNING: Unknown group: "%s".
fi: VAROITUS: Tuntematon ryhmä: "%s".

en: WARNING: signature is more than 4 lines long
fi: VAROITUS: signature on pidempi kuin 4 riviä.

en: Waiting to decode "%s"
fi: Odottaa dekoodausta "%s"

en: Watch Selected Threads
fi: Seuraa valittuja säikeitä

en: Watched
fi: seurattu

en: Watched Threads
fi: Seuratut säikeet

en: We don't have a group list for server "%s".
    Shall we get one?
fi: Palvelimelle "%s" ei ole ryhmälistaa.
    Haetaanko?

en: Welcome to Pan
fi: Tervetuloa Panin käyttäjäksi

en: When a followup changes the subject, show as new thread
fi: Kun followup vaihtaa aihetta, näytä uusi säie

en: When you post a message to a newsgroup, your display name will appear in the From field.  Type your name in as you would like it to appear.
fi: Kun lähetät viestin keskusteluryhmään nimesi näkyy From-kentässä. Kirjoita nimesi kuten haluat sen näkyvän.

en: Which Articles to Show
fi: Mitkä viestit näytetään

en: Wildcard group specification:
fi: Ryhmien määrittely jokerimerkeillä:

en: Wrap Text
fi: Rivitä teksti

en: Wrap body of the original message when replying
fi: Rivitä alkuperäinen viesti vastattaessa

en: Wrote %d profiles to '%s'
fi: Kirjoitettu %d profiilia tiedostoon '%s'

en: Wrote filters to `%s'
fi: Suodattimet kirjoitettu tiedostoon `%s'

en: Wrote rules to `%s'
fi: Säännöt kirjoitettu tiedostoon `%s'

en: You have successfully entered all of
    the information required to set up Pan.
    
    To save these settings, click Finish.
fi: Olet onnistuneesti syöttänyt Panin
    tarvitsemat asetukset.
    
    Tallentaaksesi asetukset, paina valmis-nappulaa.

en: You haven't loaded an article to print.
fi: Et ole ladannut viestiä tulostettavaksi.

en: You need at least one profile
fi: Tarvitset ainakin yhden profiilin

en: Your Name
fi: Nimesi

en: Your message was saved in the folder ``pan.sendlater''
fi: Viestisi tallennettiin kansioon ``pan-sendlater''

en: Zoom/Unzoom
fi: Laajenna/supista

en: [This is an email copy of a Usenet post to "%s"]
fi: [Tämä on sähköpostikopio viestistä keskusteluryhmään "%s"]

en: _Article
fi: _Viestin

en: _Articles
fi: _Viestit

en: _Cancel...
fi: Peruuta...

en: _Delete
fi: Po_ista

en: _Delete Folder...
fi: _Poista kansio...

en: _Delete article
fi: _Poista viesti

en: _Deselect all Groups
fi: _Poista ryhmien valinta

en: _Download Articles..
fi: _Lataa viestit...

en: _Edit Article in Folder
fi: _Muokkaa viestiä kansiossa

en: _Empty...
fi: _Tyhjennä...

en: _Export .newsrc...
fi: _Vie .newsrc...

en: _Feedback...
fi: _Palautetta...

en: _Flag
fi: _Merkitse

en: _Flag body for download
fi: _Merkitse sisältö haettavaksi

en: _Follow-Up to newsgroup
fi: _Follow-up ryhmään

en: _Groups
fi: _Ryhmät

en: _Ignore Threads
fi: O_hita säikeet

en: _Ignore thread (hides the thread by default)
fi: _Ohita säie (piilottaa säikeen oletuksena)

en: _Import .newsrc...
fi: _Tuo .newsrc...

en: _Load Articles When Selected:
fi: _Lataa viestit valittaessa:

en: _Mark Group as Read
fi: _Merkitse ryhmä luetuksi

en: _Mark as Read
fi: Merkitse _luetuksi

en: _Navigate
fi: N_avigoi

en: _New Folder...
fi: _Uusi kansio...

en: _Next Unread Article
fi: _Seuraava lukematon viesti

en: _Online/Offline Settings...
fi: _Yhteysasetukset...

en: _Open Attachments...
fi: _Avaa liitetiedostot...

en: _Parent Article
fi: Edelli_nen viesti säikeessä

en: _Play a Sound:
fi: Soita _ääni:

en: _Post
fi: _Lähetä

en: _Post to newsgroup
fi: Lähetä _viesti ryhmään

en: _Print Article...
fi: _Tulosta viesti...

en: _Properties...
fi: _Ominaisuudet...

en: _Reply by E-mail
fi: Vastaa _sähköpostilla

en: _Retrieve body
fi: _Hae sisältö

en: _Rot13 Article Body
fi: Rot_13

en: _Rot13 Selected Text
fi: _Rot13 valitulle tekstille

en: _Rules...
fi: Säännö_t...

en: _Save Articles As...
fi: Tallenna viestit _nimellä...

en: _Servers
fi: _Palvelimet

en: _Subscribe
fi: _Tilaa

en: _Supersede...
fi: Korvaa...

en: _Task Manager...
fi: Toimintojen hallinta...

en: _Unsubscribe
fi: P_eruuta tilaus

en: _View
fi: _Näytä

en: _View Group Tab
fi: Näytä ryh_mälehti

en: _Watch Threads
fi: _Seuraa säikeitä

en: _Watch thread (highlights the thread)
fi: _Seuraa säiettä (korostaa säikeen)

en: ``Followup-To: poster'': sending email to author.
fi: ``Followup-To: poster'': lähetetään sähköpostia kirjoittajalle.

en: all groups
fi: kaikki ryhmät

en: all headers
fi: kaikki otsikot

en: backup previous .newsrc file before exporting
fi: Varmuuskopioi edellinen .newsrc ennen vientiä

en: contains the phrase
fi: sisältää merkkijonon

en: new groups
fi: uudet ryhmät

en: new headers
fi: uudet otsikot

en: read/write subscribed groups only
fi: lue/kirjoita vain tilatut ryhmät

en: regexp
fi: säännöl. lausek.

en: sample
fi: näyte

en: socket [%p] failed its read
fi: pistoke [%p] epäonnistui luvussa

en: socket [%p] failed its read:
    %s
fi: pistoke [%p] epäonnistui luvussa:
    %s

en: unknown@spammesenseless.com
fi: tuntematon@spammesenseless.com
