gdm2 - en to fi translation catalogue (326 entries)

en: 
    Could not delete session %s
       Error: %s
fi: 
    Ei voitu tuhota istuntoa %s
       Virhe: %s

en: 
    Could not find a suitable name for the default session link
fi: 
    Ei löydetty sopivaa nimeä oletusistunnon linkille

en: 
    Could not link new default session
       Error: %s
fi: 
    Ei voitu linkittää uutta oletusistuntoa
       Virhe: %s

en: 
    Could not remove session %s
       Error: %s
fi: 
    Ei voitu poistaa istuntoa %s
       Virhe: %s

en: 
    Could not unlink old default session
       Error: %s
fi: 
    Ei voitu poistaa linkitystä vanhaan oletusistuntoon
       Virhe: %s

en: 
    Could not write contents to session %s
       Error: %s
fi: 
    Ei voitu kirjoittaa sisältöä istunnolle %s
       Virhe: %s

en: 
    Could not write session %s
       Error: %s
fi: 
    Ei voitu kirjoittaa istuntoa %s
       Virhe: %s

en: %s language selected
fi: Valittu kieleksi %s

en: %s session selected
fi: Istunto %s valittu

en: %s: %s is bigger than sysadmin specified maximum file size.
fi: %s: %s on suurempi kuin ylläpitäjän määrittelemä maksimitiedostokoko.

en: %s: %s is not a regular file.
fi: %s: %s ei ole tavallinen tiedosto.

en: %s: %s is not owned by uid %d.
fi: %s: %s ei ole UID:in %d omistuksessa.

en: %s: %s is writable by group.
fi: %s: %s on ryhmän kirjoitettavissa.

en: %s: %s is writable by group/other.
fi: %s: %s on ryhmän/muiden kirjoitettavissa.

en: %s: %s is writable by other.
fi: %s: %s on muiden kirjoitettavissa.

en: %s: Directory %s does not exist.
fi: %s: Hakemistoa %s ei ole olemassa.

en: A graphical application for configuring the GNOME Display Manager (GDM)
fi: Gnomen kirjautumisohjelman (GDM) graafinen asetusohjelma

en: A session name must be unique and not empty
fi: Istunnon nimen täytyy olla yksiselitteinen ja ei-tyhjä

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
fi: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZzÅåÄäÖö

en: Add session
fi: Lisää istunto

en: Allow group writable files and directories
fi: Salli tiedostot ja hakemistot joihin ryhmällä on kirjoitusoikeudet

en: Allow logging in as root (administrator) user from a remote host using GDM.  This is only relevant if you enable the XDMCP protocol.
fi: Salli pääkäyttäjän kirjautua etä-isännältä käyttäen GDM:ää.  Toiminto on käytettävissä ainoastaan jos sallit XDMCP-protokollan.

en: Allow logging in as root (administrator) user.
fi: Salli kirjautuminen pääkäyttäjänä.

en: Allow root to login remotely with GDM
fi: Anna pääkäyttäjän etäkirjautua GDM:ää

en: Allow root to login with GDM
fi: Salli pääkäyttäjän kirjautua käyttäen GDM:ää

en: Allow users to run the configurator from the system menu
fi: Salli käyttäjien ajaa asetusohjelma järjestelmävalikosta

en: Allow world writable files and directories
fi: Salli tiedostot ja hakemistot joihin kaikilla on kirjoitusoikeudet

en: Appearance
fi: Ulkonäkö

en: Apply
fi: Toteuta

en: Are you sure you want to reboot the machine?
fi: Haluatko varmasti käynnistää koneen uudestaan?

en: Authentication failed
fi: Todentaminen epäonnistui

en: Authorization Details
fi: Todentamisen yksityiskohdat

en: Automatic login
fi: Automaattinen kirjautuminen

en: Automatic login:
fi: Automaattinen kirjautuminen:

en: Available Sessions
fi: Käytettävissä olevat istunnot

en: Background
fi: Tausta

en: Background color:
fi: Taustaväri:

en: Background image:
fi: Taustakuva:

en: Background program
fi: Taustaohjelma

en: Background program:
fi: Taustaohjelma:

en: Background type:
fi: Taustan tyyppi:

en: Basic
fi: Perusasetukset

en: Can't open DefaultImage: %s. Suspending face browser!
fi: Oletuskuvaa ei voitu avata: %s. Kasvoselain ei käytössä.

en: Can't open default host icon: %s
fi: Oletusarvoista koneen kuvaketta ei voitu avata: %s

en: Can't open icon file: %s. Suspending iconify feature!
fi: Ikonitiedostoa ei voitu avata: %s. Pienennysominaisuus ei käytössä.

en: Can't set PAM_TTY=%s
fi: PAM_TTY=%s -asetus ei onnistu

en: Cannot find "xterm" to start a failsafe session.
fi: Vikasietoisen istunnon ajamiseksi tarvittavaa "xterm":iä ei löydy.

en: Cannot find the glade interface description
    file, cannot run gdmchooser.
    Please check your installation and the
    location of the gdmchooser.glade file.
fi: gladen käyttöliittymän kuvaustiedostoa ei löydy,
    joten valitsimen ajaminen ei onnistu.
    Tarkista asennuksesi toimivuus ja
    gdmchooser.glade -tiedoston sijainti.

en: Cannot find the glade interface description
    file, cannot run gdmconfig.
    Please check your installation and the
    location of the gdmconfig.glade file.
fi: Gladen käyttöliittymän kuvaustiedostoa ei löydy,
    joten gdmconfig:n ajaminen ei onnistu.
    Tarkista asennuksesi toimivuus ja
    gdmconfig.glade -tiedoston sijainti.

en: Cannot start the session, most likely the
    session does not exist.  Please select from
    the list of available sessions in the login
    dialog window.
fi: Istuntoa ei voitu aloittaa. Luultavasti
    istuntoa ei ole olemassa.  Valitse istunto
    kirjautumisikkunan istuntoluettelosta

en: Cannot start your shell.  It could be that the
    system administrator has disabled your login.
    It could also indicate an error with your account.
fi: Kuoren käynnistys ei onnistu. Järjestelmänvalvoja
    on mahdollisesti poistanut tilisi käytöstä.
    Syy saattaa olla myös virheellisessä tilissä.

en: Choose a host to connect to from the selection below.
fi: Valitse alla olevasta listasta palvelin johon yhdistetään.

en: Choose an icon
fi: Valitse kuvake

en: Choose the directory to search for faces
fi: Valitse hakemisto josta kasvoja etsitään

en: Chooser
fi: Valitsin

en: Chooser command:
fi: Valitsinkomento:

en: Color
fi: Väri

en: Configurator command:
fi: Asetusohjelman komento:

en: Configure the GNOME Display Manager.
    Please submit any bugs or feature requests at http://bugzilla.gnome.org under the `gdm' product.
fi: Määritä GNOME Display Managerin asetukset.
    Lähetä mahdolliset virheraportit tai ehdotukset osoitteeseen http://bugzilla.gnome.org otsikon 'gdm' alle.

en: Configure...
fi: Aseta...

en: Connection Settings
fi: Yhteysasetukset

en: Could not execute the configuration
    program.  Make sure it's path is set
    correctly in the configuration file.
fi: Asetusohjelman ajaminen ei onnistunut.
    Varmista että sen polku on asetettu
    oikein asetustiedostossa.

en: Could not find the GNOME installation,
    will try running the "Failsafe xterm"
    session.
fi: GNOME:n asennusta ei löytynyt.
    Koitetaan ajaa "Vikasietoinen xterm"
    -istunto.

en: Could not set signal mask!
fi: Signaalimaskia ei voitu asettaa.

en: Couldn't open session for %s
fi: Ei voitu avata istuntoa %s:lle

en: Couldn't set acct. mgmt for %s
fi: Ei voitu asettaa tilitietohallintaa %s:lle

en: Couldn't set credentials for %s
fi: Ei voitu asettaa oikeuksia %s:lle

en: Create new session
fi: Luo uusi istunto

en: Debugging
fi: Debuggaus

en: Default
fi: Oletus

en: Default $PATH:
fi: $PATH:n oletus:

en: Default GNOME session file:
fi: GNOME:n oletusistuntotiedosto:

en: Default face image:
fi: Oletuskasvo:

en: Default font:
fi: Oletuskirjasin:

en: Default host image:
fi: Isäntäkuvan oletus:

en: Default locale:
fi: Oletuslokaali:

en: Denied XDMCP query from host %s
fi: XDMCP-tiedustelu osoitteesta %s estetty

en: Determines whether GDM should kill X clients started by the init scripts when the user logs in.
fi: Määrittää tuleeko GDM:n tulee tappaa init-skriptien käynnistämät X-asiakkaat kun käyttäjän kirjautuessa sisään.

en: Directories
fi: Hakemistot

en: Directory for host images:
fi: Isäntäkuvien hakemisto:

en: Display initialization directory:
fi: Näytönalustushakemisto:

en: Do note allow the user to drag the login window around
fi: Älä salli käyttäjän siirtää kirjautumisikkunaa

en: Enable XDMCP
fi: Käytä XDMCP:tä

en: Enable debugging output
fi: Aseta debuggaus päälle

en: Enter a name for the new session
fi: Anna nimi uudelle istunnolle

en: Enter the root password
    to run the configuration.
fi: Anna pääkäyttäjän salasana
    ajaaksesi asetusohjelman.

en: Environment
fi: Ympäristö

en: Error reading session script!
fi: Virhe luettaessa istuntoskriptiä!

en: Error reading this session script
fi: Virhe luettaessa istuntoskriptiä

en: Exclude these users:
fi: Jätä nämä käyttäjät pois:

en: Executables
fi: Suoritettavat tiedostot

en: Expert
fi: Lisäasetukset

en: Extras
fi: Lisäasetukset

en: Face browser
fi: Kasvoselain

en: Failed to restart self
fi: Epäonnistunut itsensä uudelleenkäynnistys

en: Failed to start X server several times in a short time period; disabling display %s
fi: X:n käynnistäminen useita kertoja lyhyen ajan sisällä epäonnistui; Poistetaan näyttö %s käytöstä.

en: Failsafe
fi: Vikasieto

en: Failsafe Gnome
fi: Vikasietoinen Gnome

en: Failsafe xterm
fi: Vikasietoinen xterm

en: GDM Configuration Utility
fi: GDM:n asetustyökalu

en: GDM Configurator
fi: GDM:n Asetusohjelma

en: GDM Login
fi: GDM-kirjautuminen

en: GDM runs as this group:
fi: GDM ajetaan tällä ryhmällä:

en: GDM runs as this user:
fi: GDM ajetaan tällä käyttäjällä:

en: GNOME Display Manager Configurator
fi: GNOME Display Managerin asetusohjelma

en: General Appearance
fi: Yleiset ulkonäköasetukset

en: Global faces directory:
fi: Yleinen kasvohakemisto:

en: Gnome Chooser
fi: Gnome-istuntovalitsin

en: Greeter Look and Feel
fi: Tervehtijän asetukset

en: Greeter command:
fi: Tervehtijäkomento:

en: Group writable
fi: Ryhmällä kirjoitusoikeudet

en: Gtk+ RC file:
fi: Gtk+ RC-tiedosto:

en: Halt command:
fi: Sammutuskomento:

en: Honour indirect requests
fi: Kunnioita epäsuoria pyyntöjä

en: Image
fi: Kuva

en: Kill 'init' clients
fi: Tapa 'init'-asiakkaat

en: Language
fi: Kieli

en: Last
fi: Edellinen

en: Limits
fi: Rajoitukset

en: Listen on UDP port:
fi: Kuuntele UDP-porttia:

en: Locale file:
fi: Lokaalitiedosto:

en: Localization
fi: Lokalisaatio

en: Lock position
fi: Lukitse sijainti

en: Logging directory:
fi: Lokihakemisto:

en: Login appearance
fi: Kirjautumisen ulkonäkö

en: Login behaviour
fi: Kirjautumiskäyttäytyminen

en: Manually set position
fi: Aseta sijainti manuaalisesti

en: Max pending indirect requests:
fi: Voimassaolevien epäsuorien pyyntöjen enimmäismäärä:

en: Maximum face height:
fi: Kasvojen maksimikorkeus:

en: Maximum face width:
fi: Kasvojen maksimileveys:

en: Maximum indirect wait time:
fi: Epäsuoran odottamisen maksimiaika:

en: Maximum pending requests:
fi: Voimassaolevien pyyntöjen enimmäismäärä:

en: Maximum remote sessions:
fi: Suurin sallittu etäistuntojen määrä:

en: Maximum session file length:
fi: Istuntotiedoston maksimipituus:

en: Maximum user file length:
fi: Käyttäjätiedoston maksimipituus:

en: Maximum wait time:
fi: Odottamisen maksimiaika:

en: Minimised Icon:
fi: Pienoiskuvake:

en: Name:
fi: Nimi:

en: No serving hosts were found.
fi: Isännöiviä palvelimia ei löytynyt.

en: No.
fi: Nro.

en: None
fi: Ei mitään

en: Only accept user owned files and directories
fi: Hyväksy ainoastaan tiedostot ja hakemistot jotka käyttäjä omistaa

en: Only root wants to run gdm
fi: Vain pääkäyttäjä haluaa ajaa gdm:n

en: Options
fi: Asetukset

en: Other
fi: Muu

en: PID file:
fi: PID-tiedosto:

en: POST session scripts directory:
fi: Istuntoa seuraavien (POST) skriptien hakemisto:

en: PRE session scripts directory:
fi: Istuntoa edeltävien (PRE) skriptien hakemisto:

en: Paranoia
fi: Vainoharhainen

en: Password:
fi: Salasana:

en: Paths
fi: Polut

en: Permissions:
fi: Turva-asetukset:

en: Pick a Font
fi: Valitse kirjasin

en: Pick a color
fi: Valitse väri

en: Please insert 25 cents to log in.
fi: Syötä markka raha-aukkoon.

en: Please wait: scanning local network for XDMCP-enabled hosts...
fi: Odota: etsitään paikallisesta verkkoympäristöstä XDMCP-isäntiä...

en: Position
fi: Sijainti

en: Quiver on failure
fi: Väristä epäonnistuttaessa

en: Reboot command:
fi: Uudelleenkäynnistyskomento:

en: Reboot...
fi: Käynnistä uudelleen...

en: Refresh
fi: Virkistys

en: Remove session
fi: Poista istunto

en: Retry delay:
fi: Uudelleenyrityksen viive:

en: Revert settings
fi: Palauta tallennetut asetukset

en: Root $PATH:
fi: Pääkäyttäjän $PATH:

en: Root login disallowed on display '%s'
fi: Pääkäyttäjän istunto estetty näytöllä '%s'

en: Scale background image to fit
fi: Sovita taustakuva ruutuun

en: Scale background image to fit the entire screen. If this is not set then the image will be tiled on the background.
fi: Sovita taustakuva koko ruudun kokoiseksi. Muussa tapauksessa taustakuva esitetään vierekkäisinä kuvina.

en: Scan every 'x' seconds:
fi: Virkistä joka 'x':s sekunti:

en: Seconds before login:
fi: Sekuntia kirjautumiseen:

en: Security
fi: Turvallisuus

en: Select GNOME session
fi: Valitse GNOME-istunto

en: Select a GTK+ theme file (gtkrc)
fi: Valitse GTK+ -teematiedosto (gtkrc)

en: Select a directory to be used for system-wide session scripts
fi: Valitse hakemisto josta järjestelmänlaajuiset istuntoskriptit haetaan

en: Select a file containing Locale information
fi: Valitse tiedosto joka sisältää lokaalitiedot

en: Select a logo to be displayed during login
fi: Valitse kirjautumisen yhteydessä näytettävä logo

en: Select an image for users with no 'face'
fi: Valitse kuva kasvottomille käyttäjille

en: Select how relaxed permissions are
fi: Valitse turva-asetusten tiukkuus

en: Selected session name:
fi: Valitun istunnon nimi:

en: Session
fi: Istunto

en: Session configuration
fi: Istuntoasetukset

en: Session directory:
fi: Istuntohakemisto:

en: Set as default
fi: Aseta oletukseksi

en: Set the initial position of the login window to the values below
fi: Määritä kirjautumisikkunan sijainti alla olevilla arvoilla

en: Should GDM print authentication errors in the greeter
fi: Tulostaako GDM kirjautumisvirheet tervehtijään

en: Show choosable user images (enable face browser)
fi: Näytä valittavat käyttäjäkuvat (käytä kasvoselainta)

en: Show the 'system' menu, (for reboot, shutdown etc.)
fi: Näytä 'järjestelmä'-valikko (uudelleenkäynnistys, sammutus jne.)

en: Show title bar on login window
fi: Näytä kirjautumisikkunan otsikkopalkki

en: System
fi: Järjestelmäasetukset

en: The configuration file: %s
    does not exist! Using default values.
fi: Asetustiedostoa: %s
    ei ole olemassa! Käytetään oletusarvoja.

en: The glade interface description file
    appears to be corrupted.
    Please check your installation.
fi: gladen käyttöliittymän kuvaustiedostossa
    ilmeni virheitä.
    Tarkista asennuksesi toimivuus.

en: The glade ui description file doesn't seem to contain the
    widget "%s".  Unfortunately I cannot continue.
    Please check your installation.
fi: Gladen käyttöliittymän kuvaustiedosto ei tunnu sisältävän
    kohtaa "%s".  Valitettavasti en voi jatkaa.
    Tarkista asennuksesi toimivuus.

en: The greeter settings will take effect the next time
    it is displayed.  The rest of the settings will not
    take effect until gdm is restarted or the computer is
    rebooted
fi: Tervehtijäasetukset tulevat voimaan seuraavalla
    kerralla. Loput asetuksista tulevat voimaan vasta
    kun GDM tai tietokone käynnistetään
    uudelleen.

en: The maximum size of a file that gdm will attempt to read.  This is for files that are read into memory and so you don't want users "attacking" gdm by having large files.
fi: Suurin tiedostokoko jota gdm yrittää lukea.  Tämä koskee tiedostoja jotka luetaan muistiin, etkä halua että gdm:n kimppuun voidaan "hyökätä" käyttäen liian suuria tiedostoja.

en: The number of seconds before a login is allowed after an unsuccesful try.
fi: Aika (sekunneissa), jonka jälkeen sallitaan uusi kirjautumisyritys epäonnistuneen kirjautumisyrityksen jälkeen.

en: The program to run in the background of the login.
fi: Ohjelma joka ajetaan kirjautumisen taustalla.

en: The session file is read in a way where a higher limit is still ok.  That is it is never stored in memory.
fi: Istuntotiedosto luetaan tavalla, jolla korkeampi rajoitus on yhä ok.Sitä ei siis koskaan tallenneta muistiin.

en: The system administrator has
    disabled your account.
fi: Järjestelmänvalvoja on
    postanut tilisi pois käytöstä.

en: There were errors writing changes to the session files.
    The configuration may not be completely saved.
fi: Istuntotiedostojen kirjoittamisessa on tapahtunut virheitä.
    Asetukset eivät ole välttämättä tallentuneet kokonaan.

en: This is %n
fi: Tämä on %n

en: This is a failsafe session that will log you into GNOME.  No startup scripts will be read and it is only to be used when you can't log in otherwise.  GNOME will use the 'Default' session.
fi: Tämä on vikasietoinen istunto joka kirjaa sinut GNOME:een. Käynnistysskriptejä ei lueta, ja istuntoa tuleekin käyttää ainoastaan jos muu kirjautuminen ei onnistu.  GNOME käyttää kirjautuessaan 'Oletus'-istuntoa.

en: This is a failsafe session that will log you into a terminal.  No startup scripts will be read and it is only to be used when you can't log in otherwise.  To exit the terminal, type 'exit'.
fi: Tämä on vikasietoinen istunto joka kirjaa sinut päätteelle.  Käynnistysskriptejä ei lueta, ja istuntoa tuleekin käyttää ainoastaan jos muu kirjautuminen ei onnistu.  Poistuaksesi päätteestä kirjoita 'exit'.

en: This is the Failsafe Gnome session.
    You will be logged into the 'Default'
    session of Gnome with no startup scripts
    run.  This is only to fix problems in
    your installation.
fi: Tämä on Gnomen vikasietoinen istunto.
    Sinut kirjataan Gnomen 'Oletus'-istuntoon
    ilman käynnistysskriptejä.
    Näin tehdään siksi jotta asennuksessasi
    olevien vikojen korjaaminen olisi mahdollista.

en: This panel displays GDM's fundamental system settings.
    
    You should only change these paths if you really know what you are doing, as an incorrect setup could stop your machine from booting properly.
    
    Choose "Basic" if you just want to change your machine's login appearance.
fi: GDM:n järjestelmäasetukset.
    
    Sinun ei kannata muuttaa näitä polkuja, ellet todella tiedä mitä ole tekemässä, sillä vääränlaiset asetukset saattavat estää järjestelmäsi käynnistymisen kunnolla.

en: This panel displays the basic options for configuring GDM.
    
    If you need finer detail, select 'expert' or 'system setup' from the list above.
    
    This will display some of the more complex options of GDM that rarely need to be changed.
fi: GDM:n perusasetukset.
    
    Jos tarvitset tarkempia asetuksia, valitse 'Lisäasetukset' tai 'Järjestelmäasetukset' yllä olevasta listasta.
    
    Näin saat muutettua joitakin harvemmin tarvittavia, monimutkaisempia GDM:n asetuksia.

en: This panel displays the more advanced options of GDM.
    
    Be sure to take care when manipulating the security options, or you could be vulnerable to attackers.
    
    Choose "System" to change fundamental options in GDM.
fi: GDM:n lisäasetukset.
    
    Ole varovainen muuttaessasi turvallisuusasetuksia. Muutoin voit vahingossa tehdä järjestelmästäsi alttiin hyökkäyksille.
    
    Valitse "Järjestelmäasetukset" muuttaaksesi GDM:n perustavanlaatuisia asetuksia.

en: This session will log you directly into GNOME, into your current session.
fi: Tämä istunto kirjaa sinut suoraan GNOME:een, nykyiseen istuntoosi.

en: This session will log you into GNOME and it will let you choose which one of the GNOME sessions you want to use.
fi: Tämä istunto kirjaa sinut GNOME:een, ja antaa sinun valita, mitä GNOME-istunnoista haluat käyttää.

en: This will destroy any changes made in this session.
    Are you sure you want to do this?
fi: Tämä kumoaa kaikki istunnon aikana tehdyt muutokset.
    Oletko varma että haluat tehdä näin?

en: Timed login
fi: Ajastettu kirjautuminen

en: Timed login:
fi: Ajastettu kirjautuminen:

en: User %s not allowed to log in
fi: Käyttäjällä %s ei ole lupaa kirjautua sisälle

en: User %s will login in %d seconds
fi: käyttäjä %s kirjautuu %d sekunnin kuluttua

en: User 'auth' FB directory:
fi: Käyttäjän 'auth' FB-hakemisto:

en: User 'auth' directory:
fi: Käyttäjän 'auth'-hakemisto:

en: User 'auth' file:
fi: Käyttäjän 'auth'-tiedosto:

en: Welcome message:
fi: Tervehdysviesti:

en: Welcome to %n
fi: %n - tervetuloa.

en: Welcome to %s
fi: %s - tervetuloa.

en: World writable
fi: Kaikilla kirjoitusoikeudet

en: X position:
fi: X-sijainti:

en: X-server setup
fi: X-palvelimen asetukset

en: Xinerama screen:
fi: Xinerama-ruutu:

en: Y position:
fi: Y-sijainti:

en: Yaikes, nothing found in the session directory.
fi: Auts! Istuntohakemistosta ei löytynyt ainuttakaan istuntoa.

en: You have chosen %s for this session, but your default setting is %s.
    Do you wish to make %s the default for future sessions?
fi: Olet valinnut %s:n tämän istunnon ajaksi, mutta oletusarvosi on %s.
    Haluatko muuttaa %s:n ensisijaiseksi istuntotyypiksesi?

en: You have modified the sessions directory.
    Your session changes will still get written
    to the old directory however, until you reload
    the configuration dialog again.
fi: Olet muuttanut istuntohakemistoa.
    Istuntotietosi tallennetaan yhä
    vanhaan hakemistoon, kunnes lataat
    asetusikkunan uudelleen.

en: You must be the superuser (root) to configure GDM.
fi: Sinun tulee olla pääkäyttäjä asettaaksesi GDM:ää.

en: Your preferred session type %s is not installed on this machine.
    Do you wish to make %s the default for future sessions?
fi: Ensisijaista istuntotyyppiäsi %s ei ole asennettu tälle koneelle.
    Haluatko muuttaa %s:n ensisijaiseksi istuntotyypiksesi?

en: Your session directory is missing or empty!
    
    There are two available sessions you can use, but
    you should log in and correct the gdm configuration.
fi: Istuntohakemistoasi ei ole olemassa tai sitten se on tyhjä!
    
    Käytössäsi on kaksi istuntotyyppiä, mutta sinun
    tulisi kirjautumisesi jälkeen korjata gdm:n asetukset.

en: _Configuration
fi: _Asetukset

en: basic_settings
fi: perus_asetukset

en: expert
fi: lisäasetukset

en: gdm already running. Aborting!
fi: Gdm on jo käynnissä. Keskeytetään.

en: gdm_auth_user_add: Could not lock cookie file %s
fi: gdm_auth_user_add: Evästetiedostoa %s ei voitu lukita.

en: gdm_auth_user_add: Could not open cookie file %s
fi: gdm_auth_user_add: Ei voitu avata evästetiedostoa %s

en: gdm_auth_user_remove: Ignoring suspiciously looking cookie file %s
fi: gdm_auth_user_remove: Epäilyttävän näköinen evästetiedosto %s ohitetaan.

en: gdm_child_action: Aborting display %s
fi: gdm_child_action: Näyttö %s keskeytetään

en: gdm_child_action: Halt failed: %s
fi: gdm_child_action: Lopetus epäonnistui: %s

en: gdm_child_action: Master halting...
fi: gdm_child_action: Isäntä lopettaa...

en: gdm_child_action: Master rebooting...
fi: gdm_child_action: Isäntä käynnistetään uudelleen...

en: gdm_child_action: Reboot failed: %s
fi: gdm_child_action: Uudelleenkäynnistys epäonnistui: %s

en: gdm_child_action: Reboot or Halt request when there is no system menu from display %s
fi: gdm_child_action: Uudelleenkäynnistys- tai keskeytyspyyntö, vaikka näytöllä %s ei ole järjestelmävalikkoa.

en: gdm_chooser_parse_config: No configuration file: %s. Aborting.
fi: gdm_chooser_parse_config: Ei asetustiedostoa: %s. Keskeytetään.

en: gdm_config_parse: Authdir %s does not exist. Aborting.
fi: gdm_config_parse: Valtuushakemistoa %s ei ole. Keskeytetään.

en: gdm_config_parse: Authdir %s is not a directory. Aborting.
fi: gdm_config_parse: Valtuushakemisto %s ei ole hakemisto. Keskeytetään.

en: gdm_config_parse: Authdir %s is not owned by user %s, group %s. Aborting.
fi: gdm_config_parse: Valtuushakemisto %s ei ole käyttäjän %s ja ryhmän %s omistuksessa. Keskeytetään.

en: gdm_config_parse: Can't find the gdm group (%s). Aborting!
fi: gdm_config_parse: Gdm-ryhmää (%s) ei löydy. Keskeytetään.

en: gdm_config_parse: Can't find the gdm user (%s). Aborting!
fi: gdm_config_parse: Gdm-käyttäjää (%s) ei löydy. Keskeytetään.

en: gdm_config_parse: Invalid server line in config file. Ignoring!
fi: gdm_config_parse: Virheellinen palvelinrivi asetustiedostossa, sivuutetaan.

en: gdm_config_parse: No authdir specified.
fi: gdm_config_parse: Valtuushakemistoa ei ole määritelty.

en: gdm_config_parse: No greeter specified.
fi: gdm_config_parse: Tervehtijää ei ole määritelty.

en: gdm_config_parse: No sessions directory specified.
fi: gdm_config_parse: Istuntohakemistoa ei ole määritelty.

en: gdm_config_parse: Root cannot be autologged in, turing off automatic login
fi: gdm_config_parse: Pääkäyttäjää ei voida automaattikirjata. Ohitetaan automaattinen kirjautuminen.

en: gdm_config_parse: Root cannot be autologged in, turing off timed login
fi: gdm_config_parse: Pääkäyttäjää ei voida automaattikirjata. Ohitetaan ajastettu automaattinen kirjautuminen.

en: gdm_config_parse: The gdm group should not be root. Aborting!
fi: gdm_config_parse: Gdm-ryhmän ei tulisi olla root. Keskeytetään.

en: gdm_config_parse: The gdm user should not be root. Aborting!
fi: gdm_config_parse: Gdm-käyttäjän ei tulisi olla pääkäyttäjä. Keskeytetään.

en: gdm_config_parse: Xdmcp disabled and no local servers defined. Aborting!
fi: gdm_config_parse: Xdmcp estetty eikä paikallisia palvelimia määritelty. Keskeytetään.

en: gdm_config_parse_most: Invalid server line in config file. Ignoring!
fi: gdm_config_parse_most: Virheellinen palvelinrivi asetustiedostossa, sivuutetaan.

en: gdm_daemonify: fork() failed!
fi: gdm_daemonify: fork() epäonnistui!

en: gdm_daemonify: setsid() failed: %s!
fi: gdm_daemonify: setsid() epäonnistui: %s!

en: gdm_login_session_init: Session script directory not found!
fi: gdm_login_session_init: Istuntokomentojonohakemistoa ei löytynyt.

en: gdm_parse_enriched_string: String too long!
fi: gdm_parse_enriched_string: Merkkijono liian pitkä.

en: gdm_server_spawn: Can't fork Xserver process!
fi: gdm_server_spawn: fork X-palvelinprosessiin epäonnistui

en: gdm_server_spawn: Could not open logfile for display %s!
fi: gdm_server_spawn: Lokitiedostoa näytölle %s ei voitu avata.

en: gdm_server_spawn: Error setting HUP to SIG_DFL
fi: gdm_server_spawn: Virhe asetettsessa HUP-signaalia SIG_DFL:ksi

en: gdm_server_spawn: Error setting TERM to SIG_DFL
fi: gdm_server_spawn: Virhe asetettsessa TERM-signaalia SIG_DFL:ksi

en: gdm_server_spawn: Error setting USR1 to SIG_IGN
fi: gdm_server_spawn: Virhe asetettsessa USR1-signaalia SIG_IGN:ksi

en: gdm_server_spawn: Xserver not found: %s
fi: gdm_server_spawn: X-palvelinta ei löytynyt: %s

en: gdm_server_start: Error setting up ALRM signal handler
fi: gdm_server_start: Virhe asetettaessa ALRM-signaalin käsittelijää

en: gdm_server_start: Error setting up CHLD signal handler
fi: gdm_server_start: Virhe asetettaessa CHLD-signaalin käsittelijää

en: gdm_server_start: Error setting up USR1 signal handler
fi: gdm_server_start: Virhe asetettaessa USR1-signaalin käsittelijää

en: gdm_signals_init: Error setting up HUP signal handler
fi: gdm_signals_init: Virhe asetettaessa HUP-signaalin käsittelijää

en: gdm_signals_init: Error setting up INT signal handler
fi: gdm_signals_init: Virhe asetettaessa INT-signaalin käsittelijää

en: gdm_signals_init: Error setting up TERM signal handler
fi: gdm_signals_init: Virhe asetettaessa TERM-signaalin käsittelijää

en: gdm_slave_exec_script: Can't fork script process!
fi: gdm_slave_exec_script: Komentojonoprosessia ei voitu käynnistää.

en: gdm_slave_exec_script: Failed starting: %s
fi: gdm_slave_exec_script: Käynnistys epäonnistui: %s

en: gdm_slave_greeter: Can't fork gdmgreeter process
fi: gdm_slave_greeter: Gdmgreeter-tervehtijää ei voitu käynnistää

en: gdm_slave_greeter: Can't init pipe to gdmgreeter
fi: gdm_slave_greeter: Putkea gdmgreeter-tervehtijään ei voitu avata

en: gdm_slave_greeter: Error starting greeter on display %s
fi: gdm_slave_greeter: Virhe käynnistettäessä tervehtijää näytölle %s

en: gdm_slave_init: Error setting up CHLD signal handler
fi: gdm_slave_init: Virhe asetettaessa CHLD-signaalin käsittelijää

en: gdm_slave_init: Error setting up TERM/INT signal handler
fi: gdm_slave_init: Virhe asetettaessa TERM/INT-signaalien käsittelijää

en: gdm_slave_session_start: Authentication completed. Whacking greeter
fi: gdm_slave_session_start: Todennus suoritettu.

en: gdm_slave_session_start: Could not become %s. Aborting.
fi: gdm_slave_session_start: Ei voitu muuttua %s:ksi. Keskeytetään.

en: gdm_slave_session_start: Could not start session `%s'
fi: gdm_slave_session_start: Ei voitu käynnistää istuntoa '%s'

en: gdm_slave_session_start: Error forking user session
fi: gdm_slave_session_start: Virhe käynnistettäessä käyttäjän istuntoa.

en: gdm_slave_session_start: Execution of PreSession script returned > 0. Aborting.
fi: gdm_slave_session_start: Esi-istuntokomentojonon suoritus palautti > 0. Keskeytetään.

en: gdm_slave_session_start: User not allowed to log in
fi: gdm_slave_session_start: Käyttäjällä ei ole lupaa kirjautua sisälle

en: gdm_slave_session_start: User passed auth but getpwnam(%s) failed!
fi: gdm_slave_session_start: Käyttäjä läpäisi todentamisen, mutta getpwnam(%s) epäonnistui.

en: gdm_slave_session_start: gnome-session not found for a failsafe gnome session, trying xterm
fi: gdm_slave_session_start: gnome-session:ia ei löytynyt vikasietoiselle gnome-istunnolle. Kokeillaan xterm:iä

en: gdm_slave_wait_for_login: No login/Bad login
fi: gdm_slave_wait_for_login: Ei kirjautumista/Epäkelpo kirjautuminen

en: gdm_slave_xioerror_handler: Fatal X error - Restarting %s
fi: gdm_slave_xioerror_handler: Vakava X-virhe - %s käynnistetään uudelleen

en: gdm_xdmcp_decode: Could not create XDMCP buffer!
fi: gdm_xdmcp_decode: XDMCP-puskurin luonti epäonnistui.

en: gdm_xdmcp_decode: Could not read XDMCP header!
fi: gdm_xdmcp_decode: XDMCP-otsakkeen luku epäonnistui.

en: gdm_xdmcp_decode: Incorrect XDMCP version!
fi: gdm_xdmcp_decode: Väärä XDMCP-versio.

en: gdm_xdmcp_decode_packet: Unknown opcode from host %s
fi: gdm_xdmcp_decode_packet: Tuntematon operaatiokoodi osoitteesta %s

en: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Could not extract authlist from packet
fi: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Paketista ei voitu purkaa valtuuslistaa

en: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Could not read display address
fi: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Näytön osoitetta ei voitu lukea

en: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Could not read display port number
fi: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Näytön porttinumeroa ei voitu lukea

en: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Error in checksum
fi: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Virhe tarkistussummassa

en: gdm_xdmcp_handle_keepalive: Could not read Display Number
fi: gdm_xdmcp_handle_keepalive: Näyttönumeroa ei voitu lukea

en: gdm_xdmcp_handle_keepalive: Could not read Session ID
fi: gdm_xdmcp_handle_keepalive: Istuntotunnusta ei voitu lukea

en: gdm_xdmcp_handle_keepalive: Got KEEPALIVE from banned host %s
fi: gdm_xdmcp_handle_keepalive: KEEPALIVE saatu estetystä osoitteesta %s

en: gdm_xdmcp_handle_manage: Could not read Display Class
fi: gdm_xdmcp_handle_manage: Näytön luokkaa ei voitu lukea

en: gdm_xdmcp_handle_manage: Could not read Display Number
fi: gdm_xdmcp_handle_manage: Näyttönumeroa ei voitu lukea

en: gdm_xdmcp_handle_manage: Could not read Session ID
fi: gdm_xdmcp_handle_manage: Istuntotunnusta ei voitu lukea

en: gdm_xdmcp_handle_manage: Got Manage from banned host %s
fi: gdm_xdmcp_handle_manage: Manage saatu estetystä osoitteesta %s

en: gdm_xdmcp_handle_query: Could not extract authlist from packet
fi: gdm_xdmcp_handle_query: Paketista ei voitu purkaa valtuuslistaa

en: gdm_xdmcp_handle_query: Error in checksum
fi: gdm_xdmcp_handle_query: Virhe tarkistussummassa

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Authentication Data
fi: gdm_xdmcp_handle_request: Valtuutustietoja ei voitu lukea

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Authentication Names
fi: gdm_xdmcp_handle_request: Valtuutusnimiä ei voitu lukea

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Authorization List
fi: gdm_xdmcp_handle_request: Valtuuslistaa ei voitu lukea

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Client Address
fi: gdm_xdmcp_handle_request: Asiakkaan osoitetta ei voitu lukea

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Connection Type
fi: gdm_xdmcp_handle_request: Yhteystyyppiä ei voitu lukea

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Display Number
fi: gdm_xdmcp_handle_request: Näytön numeroa ei voitu lukea

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Manufacturer ID
fi: gdm_xdmcp_handle_request: Valmistajan tunnusta ei voitu lukea

en: gdm_xdmcp_handle_request: Failed checksum from %s
fi: gdm_xdmcp_handle_request: Virheellinen tarkistussumma %s:sta

en: gdm_xdmcp_handle_request: Got REQUEST from banned host %s
fi: gdm_xdmcp_handle_request: REQUEST saatu estetystä osoitteesta %s

en: gdm_xdmcp_init: Could not bind to XDMCP socket!
fi: gdm_xdmcp_init: XDMCP-pistokkeen sitominen ei onnistunut.

en: gdm_xdmcp_init: Could not create socket!
fi: gdm_xdmcp_init: Pistokkeen luonti epäonnistui.

en: gdm_xdmcp_init: Could not get server hostname: %s!
fi: gdm_xdmcp_init: Palvelimen osoitetta ei saatu: %s

en: main: Error setting up CHLD signal handler
fi: main: Virhe asetettaessa CHLD-signaalin käsittelijää

en: main: Error setting up HUP signal handler
fi: main: Virhe asetettaessa HUP-signaalin käsittelijää

en: main: Error setting up INT signal handler
fi: main: Virhe asetettaessa INT-signaalin käsittelijää

en: main: Error setting up TERM signal handler
fi: main: Virhe asetettaessa TERM-signaalin käsittelijää

en: system_setup
fi: järjestelmä_asetukset
