Rodent Beta - en to tg translation catalogue (118 entries)

en: Open in New Window
tg: Кушодан дар тирезаи нав

en: Open in New Tab
tg: Кушодан дар ҷадвалбандии нав

en: Install
tg: Сабт кунед

en: Uninstall
tg: Тоза кунед

en: Find
tg: Ҷустуҷӯ

en: Path
tg: Роҳ

en: Filter:
tg: Филтр:

en: Close
tg: Хуруҷ

en: Any
tg: любой

en: Regular
tg: Оддӣ

en: Socket
tg: Бастагоҳ

en: Select Files...
tg: Интихоби файлҳо...

en: Searching...
tg: Идет поиск...

en: address already in use
tg: Суроға аллакай дар истифода аст

en: Properties
tg: Хусусиятҳо

note: ok and cancel buttons
en: Ok
tg: Хуб

en: Cancel
tg: Бекор кардан

note: gchar *filename=g_path_get_basename(en->path);
en: Information
tg: Иттилоот

en: Name:
tg: Имя:

en: Folder
tg: Феҳрист

en: File Type
tg: Навъи Файл

en: MIME Type
tg: Намуди MIME

en: Encoding
tg: Рамзгузорӣ

en: None
tg: Ҳеҷ чиз

en: Size
tg: Андоза

en: Status
tg: Вазъият

en: Last Modification
tg: Тағйироти охирон

en: Permissions
tg: Дастрасӣ

en: Apply changes
tg: Тағиротро истифода баред

note: } else if (en && IS_SDIR(en->type)){ perm[15] = gtk_check_button_new_with_label(_("Recursive")); }else perm[15]=NULL;
en: Owner:
tg: Соҳиб:

en: Read
tg: Хондан

en: Write
tg: Навиштан

en: Execute
tg: Иҷро кардан

en: Set UID
tg: Барпосозии UID

en: Set GID
tg: Барпосозии GID

en: Sticky
tg: Часбанда

en: Owner
tg: Соҳиб

en: unknown
tg: номуайян

en: Preview
tg: Пешнамоиш

en: Icons
tg: Нақшҳо

note: //////////////// General
en: General
tg: Умумӣ

en: General Options
tg: Гузоришҳои Умумӣ

note: /////////////////////// Desktop options
en: Options
tg: Параметрҳо

note: ////////////////////// Copy options
en: Copy
tg: Нусха

en: Symbolic Link
tg: Пайванди рамзӣ

note: ////////////////////// remove/shred options
en: Remove
tg: Нобуд кардан

en: Edit the list of environment variables and associated values
tg: Список переменных среды окружения и их значений

en: Value
tg: Арзиш

note: directory cache
en: Restart
tg: Бозоғозӣ

en: bytes
tg: байтҳо

en: Gigabytes
tg: В гигабайтах

en: Megabytes
tg: В мегабайтах

en: Kilobytes
tg: В килобайтах

en: The location is empty.
tg: Макон холӣ аст.

en: Supply a username and password below.
tg: Таъмини номи корбар ва парол.

en: Username:
tg: Номи корбар:

en: Password:
tg: Парол:

en: Hidden
tg: Пинҳонӣ

en: Path to the desktop directory
tg: Роҳча барои феҳристи мизи корӣ

en: Background transparency:
tg: Шаффофият:

en: Output
tg: Хуруҷ

en: Terminate (TERM)
tg: Завершить (TERM)

en: Confirm
tg: Тасдиқ

en: No
tg: Не

en: Yes
tg: Ҳа

en: Kill
tg: Қатъ

en: Warning
tg: Огоҳӣ

en: Overwrite
tg: Бозномнависӣ

en: Rename
tg: Тағйири ном

en: Installed Plugins
tg: Воридҳои Коргузоришуда

en: Group
tg: Гурӯҳ

note: view_p->selection_count),view_p->selection_count);
en: Selection
tg: Выделение

en: Reading directory:
tg: Хондани директория:

note: Thread 2: create the population (entries and icons) no point in doing this by thread if there is no status area...
en: Loading folder...
tg: Кушоиши ҷузвдон...

en: Home
tg: Феҳристи хона

en: Reload
tg: Бозсозӣ

en: Go back
tg: Ба ақиб

en: Go To
tg: Гузаштан ба

en: Cut
tg: Буридан

en: Create New Folder
tg: Эҷоди ҷузвдони нав...

en: Name
tg: Ном

en: Select Items Matching...
tg: Выделить по маске...

en: Go Up
tg: Гузаштан ба боло

en: Sort By
tg: Тартибдиҳӣ

en: Descending
tg: В порядке убывания

en: Ascending
tg: В прямом порядке

en: Type
tg: Намуд

en: By Name
tg: Бо ном

en: By Size
tg: Бо андоза

en: By Date
tg: Бо сана

en: By Owner
tg: Бо соҳиб

en: By Group
tg: Бо гурӯҳ

en: By Permissions
tg: По правам доступа

note: end of sort menu items
en: Show hidden files
tg: Намоиши файлҳои пинҳоншуда

en: Show preview
tg: Пешнамоиш

en: Execute Shell Command
tg: Иҷроиши Фармони Муқова

en: New
tg: Нав

en: Paste
tg: Часпондан

en: Select
tg: Выделить

en: Unselect
tg: Снять выделение

en: Execute File?
tg: Ҷойнавишти файл?

en: All
tg: Ҳама

en: Text Completion
tg: Пуркунии матн

en: Clear History
tg: Тоза кардани таърих

en: File
tg: Файл

en: Left
tg: Чап

en: Right
tg: Рост

en: Help
tg: Ёрӣ

en: Clear
tg: Тоза кардан

en: Down
tg: Поён

en: Up
tg: Боло

en: Tests
tg: Санҷишҳо

note: _("Directory or file selection")
en: Input
tg: Вуруд

en: Output file
tg: Барориши файл

en: Output to File...
tg: Ба файл ворид кунед...

en: Number of subdirectories:
tg: Миқдори зеркаталогҳо:

en: Verbose output debugging mode.
tg: Выключить расширенный вывод

en: Show version information
tg: Намоиши иттилооти версия
